PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΡΜΑΝΣΗ (ειδικα φετος)

Kouvanos
05-12-12, 01:20
Το ειχα στο μυαλο μου να ανοιξω ενα τετοιο τοπικ αυτες τις ημερες, να δω πως σκεφτεστε και αντιμετωπιζετε τα πραγματα ρε παιδια....

Σιγουρα το πετρελαιο ειναι στα υψη, απο την αλλη, αυτη η ΥΣΤΕΡΙΑ που ζουμε λες και ειμαστε Σιβηρια και θα κανει τα -100 δεν την καταλαβαινω...

Για την ακριβεια των λεγομενων, θα ηθελα ο καθενας που θα λεει τη γνωμη του να αναφερει και περιοχη, γιατι πχ αλλες αναγκες θερμανσης θα εχει καποιος στη Φλωρινα η την Πτολεμαϊδα και αλλες καποιος στην Κρητη....ειναι προφανες...

Στο Χαλανδρι λοιπον, επειδη περυσι λογω στρατου δεν τα εζησα live, φετος ειπαμε για 1ο χειμωνα να τη βγαλουμε ΧΩΡΙΣ καλοριφερ...Εγιναν 2-3 συνελευσεις πολυκατοικιας που παιχτηκαν ΜΠΟΥΝΙΕΣ πραγματικα, τελικα κανεις δεν ξερει αν και ποτε και ποσο πετρελαιο θα μπει, με το 50% που ΔΕΝ θελει να απειλει τους αλλους μισους "εσεις θα το πληρωσετε ολο και το δικο μας παγιο εμεις δεν θα καψουμε καθολου" και αλλες τετοιες ομορφιες...

Την τελευταια βδομαδα λοιπον, που εχει αρχισει το κρυο, και χρειαζεται θερμανση, κανουμε το εξης:
- Στο σαλονι που ειναι και ο μεγαλυτερος χωρος (30-40 τμ, ουσιαστικα 2χωρο) τζακακι και παλι τζακακι παλιο κλασικο οχι ενεργειακο
- Σε καθε υπνοδωματιο 1 αεροθερμο που θα καψει 10-15 λεπτα μολις καποιος μπει/πριν πεσει να κοιμηθει, κλπ
- Στην κουζινα την ωρα του φαγητου αιρκοντισιον για 20-30 λεπτα...

Αποτελεσματα:
- Με το τζακι που δεν κοστιζει ΤΙΠΟΤΑ να καιει και 24 ωρες το 24 ωρο (απλα πρεπει παντα καποιος να το προσεχει) θερμαινουμε αποτελεσματικοτατα και πανεμορφα τον βασικο χωρο που καθομαστε τις ΛΙΓΕΣ απογευματο-βραδυνες ωρες που ειμαστε σπιτι...σε φουλ λρειτουργια με θρακα κλπ η εσωτερικη ειναι παντα 18,5-19,5 βαθμους και φυσικα με ελαχιστη υγρασια αφου την τραβαει ολη....μοναδικο μειονεκτημα: μετα απο 3-4 μηνες σερι χρησης φοβαμαι οτι θα μυριζει τζακιλα ολο το σπιτι...
- Στα βορινα υπνοδωματια η εσωτερικη εχει πεσει και 16,5....ε, και ??? βαζεις 5-10-15 λεπτα στο φουλ το αεροθερμακι και μετα η βαζεις κι αλλο ρουχο-μπλουζα-καλτσες αν κρυωνεις, η την πεφτεις για υπνο....εγω πχ πεφτω και με 16,5, αφου θα σκεπαστω με παπλωμα τι με νοιαζει ποσο εχει το δωματιο ????
- Το αιρκοντισιον κανει ΑΜΕΣΗ δουλεια και παραγει υπεροχη γλυκια ζεστη (λειτουργια στους 22-23 χαλαρα, οχι οι υστεριες των 27-28 βαιμων που εχω δει αλλου), με μονο μειονεκτημα οτι δεν κραταει καθολου ζεστη, δηλαδη σε 10 λεπτα ο χωρος εχει ξανακξρυωσει....

Υπαρχει λοιπον για μενα ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΖΩΗ χωρις καλοριφερ....χωρις να αγορασω σομπες, πελετ, κλπ, 1000 και 1500 ευρω η μια, ουτε αλλες υστεριες που ακουμε συνεχεια στα ΜΜΕ....

Εσεις τι λετε ???

weatherfriend
05-12-12, 01:33
Να μιλήσω για Ξάνθη που ήρθα φέτος...2αράκι το σπίτι, 40-45 τμ...

Με τα πολλά -πολλά αποφασίσαμε έπειτα από 2 συνελεύσεις να βάλουμε 500 λίτρα πετρέλαιο...Το δικό μου διαμέρισμα είναι αρκετά ζεστό,ειδικά όταν έχει ήλιο,οπότε στο καθιστικό έχω συνέχεια πάνω από 20οc και στο υπνοδωμάτιο 20-21οc...Το καλοριφέρ το έκαψα μόνο 2-3 βράδια την προηγούμενη εβδομάδα και σήμερα για καμιά ωρίτσα...Ίσα-ίσα για να σπάσει λίγο την υγρασία και να μου ζεστάνει το νερό του μπάνιου...Πάντως από τότε που το έκαψα για πρώτη φορά έχω σταθερά πάνω από 21 βαθμούς σε ολόκληρο το σπίτι...Βέβαια προσέχω ώστε να μην διώχνω τη θερμότητα που έχει εγκλωβιστεί μέσα και έτσι αερίζω μόνο για κάνα τεταρτάκι το πρωί...

Αν μας τελειώσει το πετρέλαιο,έχω αγοράσει ένα καλοριφέρ λαδιού για το καθιστικό το οποίο βέβαια για να ανεβάσει τη θερμοκρασία πρέπει να καίει πολλή ώρα,ενώ για το δωμάτιο έχω ένα θερμοπομπό...

Όπως τα βλέπω τα πράγματα,ο θερμοπομπός μάλλον θα μου είναι περιττός,αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα μπει κι άλλο πετρέλαιο,αφού είναι ζήτημα το υπάρχον να αντέξει για μια βδομάδα ακόμη...

snowspir
05-12-12, 02:02
Εγώ θα την βγάλω όπως πέρυσι....Τζάκι(αν έχω ξύλα) και αερόθερμο στο υπνοδωμάτιο όπως είπε και ο Γιώργης παραπάνω(10-15 λεπτά πριν τον ύπνο)και 2 παπλώματάκια...Αφού επέζησα από τον περσινό χειμώνα,φέτος θα είμαι οκ...Άσε που μπορεί να λείπω για κάποια διαστήματα αν μου κάτσει μια φάση που κυνηγάω..

Χλεμπονιαρης
05-12-12, 10:27
Εγω εχω να πω οτι τουλαχιστον χαρειτε οσοι ειμασταν η τελευταια γεννια των καλοριφερ.

Οι περισσοτεροι γνωστοι μου εχουν βαλει πελετ η μετετρεψαν τον καυστηρα των καλοριφερ σε σομπα-καυστηρα.

Το τι δεντρο κοβεται παρανομα τις νυχτες δε λεγεται.Υπηρχαν που υπηρχαν λιγα δασακια κοντα σε πολεις σε μια δεκαετια θα χουν αποψιλωθει και θα το δειτε.Βεβαια το ΣΕΙΧ ΣΟΥ πχ δεν θα το πειραξει κανεις αλλα κατι αλλα μικρα ,κατι συσταδες δεντρων που ηταν 3-4 στρεμματα σε κατι τοποθεσιες στη μεση του πουθενα,αυτες αντε γεια.Να ταν κι αλλες.

storm
05-12-12, 11:11
Τζακάκι παιδιά! Δεν έχω ανάψει ακόμη καλοριφέρ. Τζακάκι ενεργειακό, ικανό να θερμάνει όλο το σπίτι κι επειδή είναι πάνω-κάτω και το τζάκι κάτω, η ζέστη ανεβαίνει έτσι κι αλλιώς στον επάνω όροφο με αποτέλεσμα να μην ανάβει η θέρμανση (καλοριφέρ) ακόμη κι αν ο διακόπτης επάνω, είναι στο on.

Υ.Γ.: Είχα ένα πρόβλημα για πέντε σχεδόν χρόνια, μιας ιδιόμορφης μυρωδιάς όταν άναβε το τζάκι. Φέτος, επιτέλους, ξεπεράστηκε μόνο του (μάλλον ήθελε περισσότερες φορές άναμμα) κι έτσι είμαστε εντάξει!

fufutos
05-12-12, 11:40
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ!

ΕΔΩ ΣΤΗ ΣΚΙΑΘΟ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΑΠΟ ΧΤΗΜΑΤΑ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΞΥΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΑΝ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ Κ ΤΑ ΚΟΒΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ Κ ...ΚΟΠΟ.ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΑ ΞΥΛΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΤΟΙΜΑ,ΒΕΒΑΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΟΥ ΑΛΥΣΟΠΡΙΟΥΝΟΥ, ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΔΩΡΕΑΝ..ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 7 ΤΟΝΟΥΣ ΞΥΛΑ,ΕΛΙΕΣ ΑΛΛΑ Κ ΒΕΡΙΚΟΚΙΕΣ ΟΠΟΣ Κ ΛΕΥΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...ΕΔΩ ΣΥΧΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΠΗΛΙΟ,Κ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΧΙΟΝΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΟΠΩΣ Κ ΑΡΚΕΤΟ ΚΡΥΟ..ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΩ...
ΚΑΙ..ΙΔΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ!
ΜΙΑ ΤΖΑΚΟΣΟΜΠΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΑΛΑ Κ ΖΕΣΤΑΙΝΩ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΦΗΝΩΝΤΑΣ ΠΑΝΩ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ,ΚΑΤΑΦΕΡΝΩΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΟΣΟ ΘΕΛΩ,ΑΝΕΤΑ 23,24 ΒΑΘΜΟΥΣ,Κ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ 19,20.

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ Κ ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ.

storm
05-12-12, 12:05
Καλώς ήρθες...Φούφουτε! Χαχαχα! Όνομα κι αυτό!
Άντε, να μας στέλνεις αναφορές κι απ'την όμορφη Σκιάθο (γενέτειρα και του Παπαδιαμάντη!).

RigaNi
05-12-12, 13:33
και εμεις τζακι θα δουλεψουμε πολυ φετος, οπως και περυσι..
δεν ειναι ενεργειακο αλλα ειναι καλο και χωρις να καιμε πολλα ξυλα ζεσταινει εναν χωρο 30-40 τμ που ειναι το σαλονι κουζινα κατα 5-6 βαθμους..φτανει 20-21 δηλαδη

για τα υπνοδωματια σκεφτομαστε να παρουμε μια ξυλοσομπα που θα ειναι στο διαδρομο...

ξυλα για τζακι δεν αγοραζουμε αφου εχουμε χωραφι με ελιες και αμυγδαλιες οποτε απο κλαδεμα κλπ βγαινουν τα ξυλα

MountExplorer
05-12-12, 13:44
κλιματισμος με inverter.... Ο φθηνοτερος τροπος θερμανσης, χωρις τα προβληματα του τυπου, μου τελειωσαν τα ξυλα, καρβουνα, πετρελαιο κτλ. Ωχ εσβησε η φωτια στο τζακι, ωχ χαλασε ο λεβητας, ωχ το ενα, ωχ το αλλο.

Αλλιως θερμοσυσσωρευτης.... Ολα τα υπολοιπα τα απορριπτω.

bbc
05-12-12, 14:18
καψτε ελιες κ βερικοκιές να δούμε τι θα τρώτε.
και τι κερδίζεις? ζεστη για ένα χειμώνα. Μετά???????
ασε που ντουμανιάζουν οι πόλεις.

ΥΠΕΡΥΘΡΕΣ???
και όταν λέω υπερυθρες εννοώ γνήσιες όχι γιαλατζί που πουλάν οι περισσότεροι και είναι με αντιστάσεις.
εχει δοκιμάσει κανείς?
γτ όσους ρωτάω έχουν κατι θερμαντικά σώματα τα οποιά βγάζουν θερμότητα και νομίζουν ότι είναι υπερυθρες-φυσικά δεν είναι τιποτα άλλο από μια απλη θερμάστρα με αντιστασεις

fufutos
06-12-12, 20:27
καψτε ελιες κ βερικοκιές να δούμε τι θα τρώτε.
και τι κερδίζεις? ζεστη για ένα χειμώνα. Μετά???????
ασε που ντουμανιάζουν οι πόλεις.

ΥΠΕΡΥΘΡΕΣ???
και όταν λέω υπερυθρες εννοώ γνήσιες όχι γιαλατζί που πουλάν οι περισσότεροι και είναι με αντιστάσεις.
εχει δοκιμάσει κανείς?
γτ όσους ρωτάω έχουν κατι θερμαντικά σώματα τα οποιά βγάζουν θερμότητα και νομίζουν ότι είναι υπερυθρες-φυσικά δεν είναι τιποτα άλλο από μια απλη θερμάστρα με αντιστασεις

ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΤΗ...ΡΙΖΑ???ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ...ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΘΕΛΟΥΝΕ ΚΛΑΔΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΟΥΝ,ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΟΡΙΟ ΠΑΝΤΑ....

strofimios
06-12-12, 21:38
Και εγω απο περυσι εχω ξυλοσομπα,με φουρνο.Μια χαρα,εαν τη "μπουμπουνισω" στο χωρο που την εχω βλεπω τρελες Τ(εως και 32 στο 1μετρο απο το πατωμα και 37 στο ταβανι).Στα αλλα δωματια παει στους 18-19+ σχετικα ευκολα.Εγω βεβαια δεν την αντεχω να κοιμαμαι με πανω απο 15-16,οποτε με υπερκαλυπτει.Καιω τα παντα,παλετες,παλια επιπλα,λευκες που κοβει ο δημος,μουριες,συκιες,ελιες,πευκα,νερατζιες και γενικα οτι βρω.Αγοραζω και λιγους τονους πουρναρι το καλοκαιρι,για σιγουρια μηπως σταθω ατυχος και δεν βρω τιποτα στη γυρα,και ειμαι οκ.

storm
06-12-12, 23:25
Καιω τα παντα,παλετες,παλια επιπλα,λευκες που κοβει ο δημος,μουριες,συκιες,ελιες,πευκα,νερατζιες και γενικα οτι βρω.Αγοραζω και λιγους τονους πουρναρι το καλοκαιρι,για σιγουρια μηπως σταθω ατυχος και δεν βρω τιποτα στη γυρα,και ειμαι οκ.Να έχεις το νου σου φίλε, ότι τα έπιπλα είναι συνήθως εμποτισμένα με λούστρο, έχουν μπογιές κλπ. Η καύση τους, μπορεί να προκαλέσει επικίνδυνες αναθυμιάσεις.

fufutos
07-12-12, 12:43
ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΣΥΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ...ΘΑΝΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΟΥΡΙΑ,Ο ΚΑΠΝΟΣ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΡΙ ΣΕ ΧΡΟΝΟ dt...(που λεγε κ ο λοχαγος μου στον στρατο...)

strofimios
07-12-12, 18:20
Η συκια που καιω ειναι τελειως ξερη.Την εχω κοψει 2 χρονια πριν.Τα μπουρια τα καθαριζω συχνα για να μην εχω προβληματα.Οσο για τα επιπλα,γνωριζω για τα βερνικια κλπ.Δεν καιω συχνα,φετος π.χ. εχω για καψιμο μια διπλη πολυθρονα κρεβατι.Αυτη ειναι λουστραρισμενη.Το σαλονι ομως που εκαψα πριν 3 χρονια στο τζακι ηταν καθαρο.
Παντως η ξυλοσομπα,για οσους μπορουν να βαλουν,ειναι καλη λυση.Εμενα μου αρεσει και η ολη φαση με τα ξυλακαι τη φωτια.Στην περιοχη που μενω ειμαστε 4 σπιτια,μονιμοι κατοικοι,ολοι ειμαστε με ξυλοσομπες και μεχρι στιγμης ειμαστε οκ.

gordonas
07-12-12, 23:08
Παίδες μετά από κουβέντες με 1-2 μηχανολόγους μηχανικούς και συζητήσεις σε σοβαρά φόρουμ τα συμπεράσματα είναι ομόφωνα:

- Αντλίες θερμότητας πολύ ακριβές σαν εγκατάσταση αλλά με την καλύτερη απόδοση, δηλαδή ποιο φτηνές στην χρήση
- Pellet (λέβητας, σόμπα-λέβητας, σκέτη σόμπα) μεσαία λεφτά, αν θέλεις οικονομία βάζεις 1-2 σόμπες και με 1-2 χιλιάρικα έχεις καθαρίσει
- Air-Condition Inverter με υψηλό COP - Ναι είναι πράγματι οικονομική λύση. Αρκεί το Air Condition να έχει υψηλό δείκτη απόδοσης.

μετά το χάος, δηλαδή θερμοπομποί και θερμοσυσσωρευτές. Οι υπέρυθρες είναι φόλα σε απόδοση και όχι μόνο. Θερμαίνουν εκεί που σημαδεύουν ας πούμε...Ω ναι...Έχουν βγει διάφορες εξωτικές λύσεις θερμότητας.

Άφησα εκτός κουβέντας τις βαρβάτες και καλύτερες λύσεις και εφαρμογές όπως η γεωθερμία και ενδοδαπέδια γιατί μιλάμε για άλλα πορτοφόλια.

Για το ενεργειακό τζάκι κρούω ένα κώδωνα κινδύνου ότι είναι ιδιαίτερα επιβλαβές για την υγεία εκτός και αν είναι ενεργειακό. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε ενεργειακό τουλάχιστον να έχετε, όσο λειτουργεί το τζάκι, ένα παράθυρο ανοικτό για να ανανεώνεται ο αέρας. Η μόλυνση από την ατελή καύση που κάνει το τζάκι είναι πολύ μεγάλη. Πέρα από αυτό με το ενεργειακό θα καίτε λιγότερα ξύλα και θα ζεσταίνει πολύ περισσότερο.

Τζάκι χωρίς ενοχές (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_oiko1_1_11/01/2010_1290731)

tsef
08-12-12, 18:58
Είναι υποκειμενικό το ποια η καλύτερη λύση.
Γενικά μας πιάνει μια υστερία. Όποιος μπορεί να πάρει το επίδομα η τιμή του πετρελαίου βγαίνει στα ίδια επίπεδα με πέρσι.

Κι εγώ από πέρσι σκεφτόμουν μια πιο οικονομική λύση αφού τα τελευταία χρόνια με τα μικρά παιδιά στο σπίτι ήθελα περίπου 2 τόνους πετρέλαιο το χρόνο , πράγμα απαγορευτικό πλέον.
Σε μια έρευνα που έκανα για λέβητα πέλετ - ξύλου μικτό, το κόστος ήταν μεγάλο για αγορά και εγκατάσταση, επίσης απαγορευτικό.

Τελικά προτίμησα να περιμένω , έκανα μια πατέντα στο τζάκι ανοίγοντας αεραγωγούς στη γυψοσανίδα και με ένα μοτεράκι χαμηλά κάνει καλή δουλειά , περισσότερο απ΄ότι περίμενα όχι όμως σε όλο το σπίτι. Φυσικά ανάβω λίγο καλοριφερ κυρίως το βράδυ και επικουρικά κλιματιστικό inverter.

yakutia
08-12-12, 19:32
Για όσους πάντως ενδιαφέρονται και για το περιβάλλον (πέραν του θέματος κοπής ξυλείας) αλλά και για την υγεία, να σας πω ότι όλα τα στερεά καύσιμα (ξύλο, πέλετ, μπρικέτα) εκπέμπουν πολλαπλάσιες ποσότητες στερεών αιωρουμένων σωματιδίων (σκόνη, τέφρα). Αυτή η σκόνη που βγαίνει απ τις καμινάδες περιλαμβάνει και λεπτά αναπνεύσιμα αιωρούμενα σωματίδια τα λεγόμενα και ΡΜ-10 και ΡΜ-2,5 (διαμέτρου δηλαδή < 10 μm και < 2,5 μm που διείσδύουν μέχρι τον πνεύμονα) που είναι λίαν επικίνδυνα για την υγεία ιδίως των παιδιών (αναπνευστικά προβλήματα, και πολύ σοβαρότερες ασθένειες). Το κλασικό πρόβλημα των περιοχών όπου υπάρχει ρύπανση από βιομηχανικές εκπομπές (π.χ. Κοζάνη-Πτολεμαϊδα λόγω ΔΕΗ). Για παράδειγμα από καύση πετρελαίου εκπέμπονται στερεά σωματίδια 0,1 - 1,5 mg/kWh ανάλογα με την ποιότητα του πετρελαίου. Από καύση φυσικού αερίου μόλις 0,035 mg/kWh (μακράν το καθαρότερο και περιβαλλοντικά σωστότερο καύσιμο). Από καύση πέλετ 75-120 mg/kWh !! Και από καύση ξύλου >> 150 mg/kWh. Αν όλοι καίγαμε στερεά καύσιμα ιδίως σε μεγάλες πόλεις οι ασθένειες του αναπνευστικού υποθέτω ότι θα αυξάνονταν δραματικά...

ORESIVIOS
09-12-12, 00:14
Για όσους πάντως ενδιαφέρονται και για το περιβάλλον (πέραν του θέματος κοπής ξυλείας) αλλά και για την υγεία, να σας πω ότι όλα τα στερεά καύσιμα (ξύλο, πέλετ, μπρικέτα) εκπέμπουν πολλαπλάσιες ποσότητες στερεών αιωρουμένων σωματιδίων (σκόνη, τέφρα). Αυτή η σκόνη που βγαίνει απ τις καμινάδες περιλαμβάνει και λεπτά αναπνεύσιμα αιωρούμενα σωματίδια τα λεγόμενα και ΡΜ-10 και ΡΜ-2,5 (διαμέτρου δηλαδή < 10 μm και < 2,5 μm που διείσδύουν μέχρι τον πνεύμονα) που είναι λίαν επικίνδυνα για την υγεία ιδίως των παιδιών (αναπνευστικά προβλήματα, και πολύ σοβαρότερες ασθένειες). Το κλασικό πρόβλημα των περιοχών όπου υπάρχει ρύπανση από βιομηχανικές εκπομπές (π.χ. Κοζάνη-Πτολεμαϊδα λόγω ΔΕΗ). Για παράδειγμα από καύση πετρελαίου εκπέμπονται στερεά σωματίδια 0,1 - 1,5 mg/kWh ανάλογα με την ποιότητα του πετρελαίου. Από καύση φυσικού αερίου μόλις 0,035 mg/kWh (μακράν το καθαρότερο και περιβαλλοντικά σωστότερο καύσιμο). Από καύση πέλετ 75-120 mg/kWh !! Και από καύση ξύλου >> 150 mg/kWh. Αν όλοι καίγαμε στερεά καύσιμα ιδίως σε μεγάλες πόλεις οι ασθένειες του αναπνευστικού υποθέτω ότι θα αυξάνονταν δραματικά...

αυτο ειναι αληθεια θεωρω, αλλωστε εδω στην Ελλαδα δεν ειμαστε ιδιαιτερα προσεκτικοι με σομπες τζακια και λοιπες αηδιες, δεν τα συντηρουμε οπως πρεπει ,αλλα το σημαντικοτερο δεν εχουμε ιδεα για τους στοιχειωδεις κανονες ασφαλειας αλλα και υγειας στη χρηση τους.
Μια ελκυστικη λυση αλλα ''κουραστικη'' λιγο ειναι η σομπα-λεβητας, αλλα θελει να εισαι σε επιστασια και εγρηγορση και ανα 3-4 ωρες να προσεχεις και να ανανεωνεις τα ξυλα κλπ. Και κοστιζει βεβαια, αν και υπολογιζεις στην αποσβεση.

gregery
09-12-12, 00:46
Yakutia, το φυσικό αέριο αποδίδει ίσο αριθμό θερμίδων με το πετρέλαιο θέρμανσης;

yakutia
09-12-12, 08:52
Yakutia, το φυσικό αέριο αποδίδει ίσο αριθμό θερμίδων με το πετρέλαιο θέρμανσης;

όχι gregery, η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου είναι η μεγαλύτερη, περ. 10 kWh/lit, του φυσικού αερίου 9 kWh/lit και του πελετ/ ξύλου κάτι λιγότερο από 5 kWh/kg. Στα στερεά καύσιμα παίζει ρόλο και η ποιότητα του ξύλου και η υγρασία. Το φυσικό αέριο έχει πάντως μακράν την καθαρότερη καύση από όλα τα άλλα καύσιμα όχι μόνο σε σχέση με τη σκόνη /σωματίδια αλλά και με άλλους επιβλαβείς ρύπους π.χ. διοξείδιο του θείου, οξείδια αζώτου, μονοξείδο του άνθρακα..

strofimios
09-12-12, 10:41
Ολα αυτα ειναι ωραια και καλα.Οταν ομως,πραγματικα,δεν υπαρχει χρημα τοτε το μονο που σε ενδιαφερει πως θα γλυτωσεις τα κρυοπαγηματα.Και δεν φταιμε εμεις γι'αυτο.
Εδω που μενω δεν εχουμε θεμα με μολυνση κλπ.Απο περυσι ομως εχουν αρχισει και κοβουν ζωντανα δενδρα.Εχω τσακωθει με τα μισα Σπατα(ολα τα χωραφια στη Λουτσα ειναι δικα τους)και εχω καλεσει το δασαρχειο απειρες φορες(μονο μια φορα πηγε σε ενα σημειο για αυτοψια).Σε 2-3 χρονια τα δαση θα τα βλεπουμε σε παλια video και φωτογραφιες.

snowpar
10-12-12, 18:22
Εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης (http://www.pontos-news.gr/permalink/3614.html)

Χλεμπονιαρης
10-12-12, 19:29
Εμεις προς το παρον δεν εχουμε εφαρμοσει εναλλακτικες μορφες θερμανσης αλλα την επιλογη της μη-θερμανσης .Κι εξω εχει μηδεν βαθμους.

mihalisio.
10-12-12, 22:16
εδω και μια βδομαδιτσα που κανει ψιλοκρυο(εως χοντρο σημερα κ χτες..)δεν εχουμε αναψει σπιτι καλοριφερ παρα μονο χτες για καμια ωρα για να κανω εξαερωση στα σωματα και να δω τι παιζει γενικα.(ειναι ο πρωτος μας χειμωνας στο σπιτι,φετος μπηκαμε..).ευτυχως αποδεικνυεται το σπιτι πολυ ζεστο.4ος οροφος,και αλλο πατωμα απο πανω και δοξα τω θεο..βεβαια το τζακι στο σαλονι καιει κανα 3ωρο-4ωρο καθε απογευμα και σπαει η ψυχρα μια χαρα.αν στα δωματια εχει κρυο η θελουμε να κανουμε κανα ντουζακι,αιρ κοντισιον για καμια ωριτσα και παλι μια χαρα ειμαστε.το θεμα ειναι τι γινεται στα χοντρα κρυα απο εδω κ περα....δεν εχω αλλη απιλογη απο το καλοριφερ 1 η 2 ωρες μαξιμουμ την μερα..το τζακι να ειναι καλα...

Kouvanos
11-12-12, 01:12
Χα ! Ακριβως κι εγω αυτο κανω ρε φιλε, απλα μου τη δινει με την ΥΣΤΕΡΙΑ ορισμενων, οτι χωρις καλοριφερ θα πεθανουν απτο κρυο...

Αφου το 99% των σπιτιων στα αστικα κεντρα εχει αρικοντισιον, βαλτο να σε χτυπαει μιση ωριτσα και μετα υπνο κατω απο 5 παλωματα...ε, δεν παιζει να κρυωσεις με τιποτα...

Και τζακακι,,,,,εχει βαρεσει ηδη υπερωριες, ΟΚ το αναβω απο νωρις σχετικα φετος και για ατμοσφαιρα, αλλα κανει και δουλεια, το σαλονι απο 17-17,5 βαθμους ολη μερα, μετα απο 2 ωρες τζακακι τσουυυυυυυπ παει 19,5-20....μια χαρα....και τοπικα κοντα στο τζακι καθεσαι και με κοντομανικο, αμα παρει καλα η ελια βγαζει ζεστη σαν φουρνος !

yakutia
11-12-12, 06:51
Παίδες μετά από κουβέντες με 1-2 μηχανολόγους μηχανικούς και συζητήσεις σε σοβαρά φόρουμ τα συμπεράσματα είναι ομόφωνα:

- Αντλίες θερμότητας πολύ ακριβές σαν εγκατάσταση αλλά με την καλύτερη απόδοση, δηλαδή ποιο φτηνές στην χρήση
- pellet (λέβητας, σόμπα-λέβητας, σκέτη σόμπα) μεσαία λεφτά, αν θέλεις οικονομία βάζεις 1-2 σόμπες και με 1-2 χιλιάρικα έχεις καθαρίσει
- air-condition inverter με υψηλό cop - Ναι είναι πράγματι οικονομική λύση. Αρκεί το air condition να έχει υψηλό δείκτη απόδοσης.

μετά το χάος, δηλαδή θερμοπομποί και θερμοσυσσωρευτές. Οι υπέρυθρες είναι φόλα σε απόδοση και όχι μόνο. Θερμαίνουν εκεί που σημαδεύουν ας πούμε...Ω ναι...Έχουν βγει διάφορες εξωτικές λύσεις θερμότητας.

Άφησα εκτός κουβέντας τις βαρβάτες και καλύτερες λύσεις και εφαρμογές όπως η γεωθερμία και ενδοδαπέδια γιατί μιλάμε για άλλα πορτοφόλια.

Για το ενεργειακό τζάκι κρούω ένα κώδωνα κινδύνου ότι είναι ιδιαίτερα επιβλαβές για την υγεία εκτός και αν είναι ενεργειακό. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε ενεργειακό τουλάχιστον να έχετε, όσο λειτουργεί το τζάκι, ένα παράθυρο ανοικτό για να ανανεώνεται ο αέρας. Η μόλυνση από την ατελή καύση που κάνει το τζάκι είναι πολύ μεγάλη. Πέρα από αυτό με το ενεργειακό θα καίτε λιγότερα ξύλα και θα ζεσταίνει πολύ περισσότερο.

Τζάκι χωρίς ενοχές (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_oiko1_1_11/01/2010_1290731)

Από την πιθανή ατελή καύση (την βλέπεις όταν σιγοκαίει δηλαδή χωρίς εμφανή πλούσια φλόγα δημιουργείται μονοξείδιο του άνθρακα (co) που είναι ασφυκτικό δηλητήριο μπορεί εύκολα να σε σκοτώσει και το χειρότερο ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕΙ. Βέβαια στο τζάκι επειδή πάντα υπάρχει κάποιος ελκυσμός απ την καμινάδα είναι πολύ δύσκολο να μπεί μέσα στο χώρο τόσο co που να φτάσει σε θανατηφόρα συγκέντρωση αλλά δεν αποκλείεται ιδίως αν λόγω αέρα έξω, το τζάκι "καπνίζει" και αν π.χ. κοιμάσαι δίπλα του, πέσει η φωτιά και αρχίσει η ατελής καύση. Πολύ σωστό αυτό που λες ότι πρέπει ΠΑΝΤΑ να έχεις ένα παραθυράκι λίγο ανοιχτό. Παλιά όταν ζεσταίνονταν με μαγκάλια, ένα ταψί, μιά εστία καύσης δηλαδή μέσα στο χώρο χωρίς καμινάδα (!), η ατελής καύση και το μονοξείδιο του άνθρακα είχε σκοτώσει πολύ κόσμο. Δεν είναι όμως μόνο η ατελής καύση, το τζάκι βγάζει και άλλα καυσαέρια που αρκετά τα αναπνέουμε σε διάφορες φάσεις του ανάμματος, όταν καπνίζει κλπ. Ιδίως τα στερεά σωματίδια της καύσης γεμίζουν όλο το χώρο και τα αναπνέουμε κανονικότατα. Με το τζάκι αναμμένο δημιουργούμε στο χώρο που λειτουργεί μιά ατμόσφαιρα που από πλευράς αιωρουμένων σωματιδίων συγκρίνεται με κεντρική λεωφόρο στο κέντρο πόλης με μποτιλιάρισμα. Προσέξτε το αυτό ιδίως όσοι έχετε παιδιά!

strofimios
11-12-12, 15:34
Μεχρι τα 35 μου εμενα με ενοικιο.Τα πιο πολλα σπιτια που ειχαμε μεινει ηταν πολυ παλια χωρις μονωση,θερμναση κλπ.Το μονο που ειχαμε ηταν μια σομπα υγραεριου στο σαλονι και μετα κουκουλωμα.Η μεγαλη μου αδερφη κοιμοταν με 9!!! κουβερτες.Μετα απο αυτα οταν πηγαμε σε σπιτι με καλοριφερ δεν μου αρεσε η ζεστη και στο δωματιο μου το ειχα παντα κλειστο.Το παλευεις το κρυο στην πολη αλλα σιγουρα δεν θα ειναι απο τις περιοδους της ζωης που θα θυμαται καποιος με νοσταλγια.

storm
12-12-12, 12:36
Από την πιθανή ατελή καύση (την βλέπεις όταν σιγοκαίει δηλαδή χωρίς εμφανή πλούσια φλόγα δημιουργείται μονοξείδιο του άνθρακα (co) που είναι ασφυκτικό δηλητήριο μπορεί εύκολα να σε σκοτώσει και το χειρότερο ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕΙ. Βέβαια στο τζάκι επειδή πάντα υπάρχει κάποιος ελκυσμός απ την καμινάδα είναι πολύ δύσκολο να μπεί μέσα στο χώρο τόσο co που να φτάσει σε θανατηφόρα συγκέντρωση αλλά δεν αποκλείεται ιδίως αν λόγω αέρα έξω, το τζάκι "καπνίζει" και αν π.χ. κοιμάσαι δίπλα του, πέσει η φωτιά και αρχίσει η ατελής καύση. Πολύ σωστό αυτό που λες ότι πρέπει ΠΑΝΤΑ να έχεις ένα παραθυράκι λίγο ανοιχτό. Παλιά όταν ζεσταίνονταν με μαγκάλια, ένα ταψί, μιά εστία καύσης δηλαδή μέσα στο χώρο χωρίς καμινάδα (!), η ατελής καύση και το μονοξείδιο του άνθρακα είχε σκοτώσει πολύ κόσμο. Δεν είναι όμως μόνο η ατελής καύση, το τζάκι βγάζει και άλλα καυσαέρια που αρκετά τα αναπνέουμε σε διάφορες φάσεις του ανάμματος, όταν καπνίζει κλπ. Ιδίως τα στερεά σωματίδια της καύσης γεμίζουν όλο το χώρο και τα αναπνέουμε κανονικότατα. Με το τζάκι αναμμένο δημιουργούμε στο χώρο που λειτουργεί μιά ατμόσφαιρα που από πλευράς αιωρουμένων σωματιδίων συγκρίνεται με κεντρική λεωφόρο στο κέντρο πόλης με μποτιλιάρισμα. Προσέξτε το αυτό ιδίως όσοι έχετε παιδιά!Προφανώς, δεν εννοείς τα ενεργειακά τζάκια που έχουν πυρίμαχη πόρτα ώστε να κλείνει, κάνουν πολύ καλύτερη καύση (άρα και μειωμένη εκπομπή ρύπων) κι αν τραβά και άριστα η καμινάδα, τότε δεν υπάρχει ουσιαστικά πρόβλημα.

MountExplorer
12-12-12, 13:02
Inverter και ξερο ψωμι... Ασε που το καλοκαιρι σε δροσιζει κιολας. Απο τη στιγμη που καποιος εχει κλιματισμο δεν εχει νοημα να εχει τζακι και καλοριφερ. Απλα το κλιματιστικο για να μην ειναι ανθυγειινο απαιτει καθαρισμο των φιλτρων και συντηρηση... Απο εκει και περα ομως ειναι πιο οικονομικο στη χρηση (αν και πανακριβο στην αγορα του) και με 2-3 μοναδες σε καλυπτει για ολο το σπιτι, χειμωνα - καλοκαιρι.
Επισης αν εχει μεγαλο δεικτη αποδοσης μπορει να κανει δουλεια ακομα και στη..... Φλωρινα που κατεβαινει πολυ κατω απο το μηδεν για αρκετες μερες....

yakutia
12-12-12, 17:13
Προφανώς, δεν εννοείς τα ενεργειακά τζάκια που έχουν πυρίμαχη πόρτα ώστε να κλείνει, κάνουν πολύ καλύτερη καύση (άρα και μειωμένη εκπομπή ρύπων) κι αν τραβά και άριστα η καμινάδα, τότε δεν υπάρχει ουσιαστικά πρόβλημα.

Ναι, βέβαια, όπως το λες. Και ενεργειακά να μην είναι αν έχουν πόρτα που να κλείνει και καλά δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Γενικά τα τζάκια είναι ένα μεγάλο θέμα. Υπάρχουν ειδικές προδιαγραφές κατασκευής, σχέδια και πρότυπα που έχω δεί σε ξένα site ώστε ανάλογα με το μέγεθος το τζάκι να τραβάει καλά, να έχει τα σωστά ανοίγματα στις σωστές θέσεις για να τραβάει τον αέρα από τα σημεία που πρέπει κλπ. Στην Ελλάδα δυστυχώς όλα αυτά δεν τηρούνται. Υπάρχουν άριστοι εμπειρικοί (και μη) τζακάδες που σου φτιάχνουν τζάκι που τραβάει τέλεια ιδίως σε περιοχές της Β. Ελλάδος του Πηλίου και άλλων περιοχών αλλά είναι δυσεύρετοι. Αλλά έτσι και πέσεις σε Αλβανό "μάστορα" ή σε δικό μας ατζαμή που "τα κάνει όλα" μπορεί να βλαστημήσεις την ώρα που το έφτιαξες.

yakutia
12-12-12, 17:24
Inverter και ξερο ψωμι... Ασε που το καλοκαιρι σε δροσιζει κιολας. Απο τη στιγμη που καποιος εχει κλιματισμο δεν εχει νοημα να εχει τζακι και καλοριφερ. Απλα το κλιματιστικο για να μην ειναι ανθυγειινο απαιτει καθαρισμο των φιλτρων και συντηρηση... Απο εκει και περα ομως ειναι πιο οικονομικο στη χρηση (αν και πανακριβο στην αγορα του) και με 2-3 μοναδες σε καλυπτει για ολο το σπιτι, χειμωνα - καλοκαιρι.
Επισης αν εχει μεγαλο δεικτη αποδοσης μπορει να κανει δουλεια ακομα και στη..... Φλωρινα που κατεβαινει πολυ κατω απο το μηδεν για αρκετες μερες....

Inverter κλιματιστικό είναι πράγματι πολύ καλό αλλά υπάρχει κόσμος που βρίσκει δυσάρεστη τη μεγάλη ροή και το ρεύμα ζεστού αέρα που φυσάει στο χώρο. Ιδίως στην αρχή κάνεις σκωτσέζικο ντούς αέρα σε ένα σημείο ζέστη και 2 βήματα παραδίπλα κρύο. Η θέρμανση του αέρα του χώρου με σώματα καλοριφερ είναι πάντα πιό ομαλή και ζεσταίνει ομοιόμορφα και πιό συστηματικά το χώρο. Αν κλείσει το a/c έχει κρυώσει σε 5 λεπτά ενώ όταν κλείσει το καλοριφέρ επειδή κρυώνουν αργά τα σώματα κρατάει η ζέστη για αρκετή ώρα ακόμα.

IceGeorge
12-12-12, 20:00
Προσωπικά παιδιά το Inverter μ έσωσε στο υπνοδωμάτιο...το βάζω στους 20 βαθμούς και κοιμάμαι σαν πουλάκι...τον ενιαίο χώρο τον ζεσταίνω με μαντεμένιο τζάκι..εντάξει δεν σκάμε και από την ζέστη αλλά το σπάει μια χαρά...κάθεσαι άνετα...πιστεύω πως και με την τοποθέτηση ενός Inverter θα είμαι στην πένα....

MountExplorer
12-12-12, 20:05
Inverter κλιματιστικό είναι πράγματι πολύ καλό αλλά υπάρχει κόσμος που βρίσκει δυσάρεστη τη μεγάλη ροή και το ρεύμα ζεστού αέρα που φυσάει στο χώρο. Ιδίως στην αρχή κάνεις σκωτσέζικο ντούς αέρα σε ένα σημείο ζέστη και 2 βήματα παραδίπλα κρύο. Η θέρμανση του αέρα του χώρου με σώματα καλοριφερ είναι πάντα πιό ομαλή και ζεσταίνει ομοιόμορφα και πιό συστηματικά το χώρο. Αν κλείσει το a/c έχει κρυώσει σε 5 λεπτά ενώ όταν κλείσει το καλοριφέρ επειδή κρυώνουν αργά τα σώματα κρατάει η ζέστη για αρκετή ώρα ακόμα.

Εγω παλι αν κλεισω το κλιματιστικο ενω εχει 20 βαθμους, θα κανει μια ωρα να πεσει στους 19 και αλλη μια ωρα για τους 18 βαθμους.
Λειτουργει με θερμοστατη και ετσι δεν ειναι αναμενο συνεχεια. Οπως και να 'χει, καιει λιγοτερο ρευμα απο το θερμοσυσσωρευτη που ειχα παλια.

Χλεμπονιαρης
15-12-12, 13:54
Επιχειρηση Barbarosa η αλλιως επιχειρηση κανω μπανιο στη σπηλια στο Φιορδ στη Νορβηγια ενω εχω αφησει το μαμουθ να ψηνεται.

Πως ενας ανθρωπος κανει μπανιο.
Ξυπναει.Βαζει το ηλεκτρικο σωμα να ζεστανει το δωματιο για να μπορεσει να βγει απ τις κουβερτες.Αφου ζεσταθει το δωματιο,μετα βγαινει απ τις κουβερτες και φοραει χοντρα ρουχα.
Μετα τρεχει στο μπανιο και βαζει ενα αλλο ηλεκτρικο να ζεσταινει το χωρο.Μετα παει κουζινα.Παιρνει μια κατσαρολα και βαζει να βρασει νερο.Τρεχει πισω στο δωματιο.Σε μιση ωρα και η κατσαρολα βραζει και το μπανιο εχει ψιλομαλακωσει.Παει μπανιο.Ενω παταει στο πατακι (τα πλακακια απο κατω ειναι σε θερμοκρασια παγοδρομιου Sommerset (ενα παγοδρομιο στο Λονδινο ειναι αυτο)),λουζει μαλλι.Στη συνεχεια αργα και πολυ διστακτικα ξεβρακωνεται.Παταει με φοβο Κυριου (ετσι λενε οι Θεουσες αλλα δεν εχουν και αδικο) στη μπανιερα.Παιρνει 1/3 καυτο νερο με το μικρο κατσαρολικο απ τη μεγαλη κατσαρολα.Το συμπληρωνει με 2/3 παγωμενο απ τη βρυση.Προσπαθει να κυλησει το παγωμενο αφρολουτρο απ το μπουκαλι κι αρχιζει το μπανιο του Βικινγκ.
Σε δυο λεπτα τελειωνει με συνοπτικες διαδικασιες.

Αφηνει το μπανιο με νερα,ανοιγει το παραθυρο ταχα για να στεγνωσει (αυτο για τη περιπτωση που του πει η μανα μου γιατι τ αφησες ετσι χαλια?) και τρεχει ξανα μες το αλλο δωματιο.

Αχ Ελλαδα σ αγαπω και πολυ σ ευχαριστω γιατι μ εμαθες να κανω μπανιο με κρυο νερο.

<span style="color:#000000;">
http://www.youtube.com/watch?v=fFaljbyX1WY

fufutos
20-12-12, 13:30
Επιχειρηση barbarosa η αλλιως επιχειρηση κανω μπανιο στη σπηλια στο Φιορδ στη Νορβηγια ενω εχω αφησει το μαμουθ να ψηνεται.

Πως ενας ανθρωπος κανει μπανιο.
Ξυπναει.Βαζει το ηλεκτρικο σωμα να ζεστανει το δωματιο για να μπορεσει να βγει απ τις κουβερτες.Αφου ζεσταθει το δωματιο,μετα βγαινει απ τις κουβερτες και φοραει χοντρα ρουχα.
Μετα τρεχει στο μπανιο και βαζει ενα αλλο ηλεκτρικο να ζεσταινει το χωρο.Μετα παει κουζινα.Παιρνει μια κατσαρολα και βαζει να βρασει νερο.Τρεχει πισω στο δωματιο.Σε μιση ωρα και η κατσαρολα βραζει και το μπανιο εχει ψιλομαλακωσει.Παει μπανιο.Ενω παταει στο πατακι (τα πλακακια απο κατω ειναι σε θερμοκρασια παγοδρομιου sommerset (ενα παγοδρομιο στο Λονδινο ειναι αυτο)),λουζει μαλλι.Στη συνεχεια αργα και πολυ διστακτικα ξεβρακωνεται.Παταει με φοβο Κυριου (ετσι λενε οι Θεουσες αλλα δεν εχουν και αδικο) στη μπανιερα.Παιρνει 1/3 καυτο νερο με το μικρο κατσαρολικο απ τη μεγαλη κατσαρολα.Το συμπληρωνει με 2/3 παγωμενο απ τη βρυση.Προσπαθει να κυλησει το παγωμενο αφρολουτρο απ το μπουκαλι κι αρχιζει το μπανιο του Βικινγκ.
Σε δυο λεπτα τελειωνει με συνοπτικες διαδικασιες.

Αφηνει το μπανιο με νερα,ανοιγει το παραθυρο ταχα για να στεγνωσει (αυτο για τη περιπτωση που του πει η μανα μου γιατι τ αφησες ετσι χαλια?) και τρεχει ξανα μες το αλλο δωματιο.

Αχ Ελλαδα σ αγαπω και πολυ σ ευχαριστω γιατι μ εμαθες να κανω μπανιο με κρυο νερο.

<span style="color:#000000;">
http://www.youtube.com/watch?v=ffaljbyx1wy

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΚΛΑΙΩ ΡΕ ΦΙΛΕ......ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ....ΤΙ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΑΧΑΧΑΧΑ ΤΙ post ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ...

icedsun
27-12-12, 11:44
http://www.gazzetta.gr/koinonia/article/356002-i-foto-tis-athinas-poy-sokarei%E2%80%8F

http://www.iefimerida.gr/sites/default/files/athens.jpg

_3D_
29-12-12, 18:35
Θέρμανση φέτος; καθόλου πετρέλαιο λόγω τιμής, και είχα κάνει τον καυστήρα να κελαηδάει πέρυσι. :( Το τζάκι το βάλαμε πόρτα και για έναν μήνα ήταν μόνο αυτό να ζεσταίνει σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα. Κάτι έκανε αλλά σε δυόροφη κατοικία δεν αρκεί. Τα δωμάτια είχαν από 8-10 βαθμούς. Οπότε τώρα που γύρισα για τις γιορτές έβγαλα τον καυστήρα πετρελαίου και μετατρέψαμε τον λέβητα σε βιομάζας... καίγαμε ξύλα και ζεστάθηκε όλο το σπίτι -ωραία αίσθηση. :) Θετικό είναι ότι καίμε τα ίδια ξύλα που ήταν να καούν στο τζάκι και ζεσταίνεται όλο το σπίτι και επιπλέον το σπίτι είναι καθαρό από ξύλα και πριονίδια. Και πάλι όμως το γέμισμα είναι αρκετά βρώμικη διαδικασία. Επόμενο στάδιο να τον μετατρέψω σε ημιαυτόματο λέβητα για πέλλετ-κουκούτσια...