PDA

Επιστροφή στο Forum : ΨΥΧΡΟΣ Ο ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΤΕΛΙΚΑ

Larissa_Trophy
12-11-12, 15:44
Λοιπον.

Ενας Ρωσος μετεορολογος ειδικος σε μακροπροθεσμες μελετες,γραφει ότι >> Ψυχρες εισβολες διαδοχικες θα επιρεαζουν από τα μεσα Δεκεμβρη μεγαλο κοματι τις ανατολικης ευρωπης(μεσα και η χωρα μας) με δρυμη ψυχος στα βορεια,και πυκνες χιονοπτωσεις στα Νοτια τμηματα,σε αντιθεση με την δυτικη ευρωπη η οποια θα εχει μεσο ορο υψηλοτερες θερμοκρασιακες τιμες και αρκετες βροχες κυριος στα νοτιοτερα τμηματα.Κατι το οποιο θα συνεχιστει και τον Γεναρη,ενώ ο Μαρτης θα είναι ο ψυχροτερος αρκετων ετων πριν.
Ολλα αυτά λοιπον ερχονται σε αντιθεση με πολλα ημερομηνια που εχω διαβασει και εχω ακουσει,ως προς τον Δεκεμβρη κυριος.
Μακαρι ο ανθρωπος να πεσει μεσα τι να πω….

weatherfriend
12-11-12, 15:49
Μακάρι,μακάρι,μακάρι...Τι άλλο να πω;;;Και κυρίως αυτό το "πυκνές χιονοπτώσεις στα νότια τμήματα" με ενθουσίασε!!!!Χειμώνας-όνειρο αν επαληθευτεί ο Ρώσσος!!!

snowjohn
12-11-12, 15:50
ναι ομως απο που το βρηκε του ηρθε κατακουτελα;

beach-snow
12-11-12, 15:58
Το αντίθετο Φάνη μου...έρχονται να δέσουν με τις μερομηνιακές προβλέψεις...

Larissa_Trophy
12-11-12, 16:13
Το αντίθετο Φάνη μου...έρχονται να δέσουν με τις μερομηνιακές προβλέψεις...

Ναι κωστα,ως προς τον Δεκεμβρη που τον θελουν λιγο πιο ζεστο.Αντιθετος με τους υπολοιπους μηνες.

evgenios
12-11-12, 16:15
Ελα ρε Φανη δωστα ολα. Να σας πως μονο πως ο μεγαλυτερος αποκλεισμος μου σε ορεινο χωριο ( 5 ημερες) ειχε ερθει μεσα απο τετοια μεσομακροπροθεσμη "Φανιά"

ORESIVIOS
12-11-12, 17:30
ακομα δεν τον ειδαμε λεει, Γιαννη τον βαφτισαμε. Η παροιμια το λεει, οχι εγω. Δλδ ρε σεις τα ξυλα θα μου φτασουν ή να παω να κοψω κι αλλα?
παντως σαν ορος το ''τελικα'' ειναι εντελως αδοκιμος. Θα επρεπε να βαλετε τουλαχ ενα ερωτηματικο στο τελος...Ελπιζω να μην επαληθευτουν οι ''φοβοι'' μου πουειναι ταυτοχρονια και η ελπιδα του ερμου αυτου λαου, αλλα στην καλυτερη περιμενω εναν μετριο χειμωνα με καποιες ελπιζω σοβαρες εξαρσεις...

mountain
12-11-12, 17:40
Kαλα καλα .....τους εφτιαξες τους νοτιους τους ξενερωσες τους βορειους.
Δεν πιστευω τιποτα απο αυτα .Παραμενω στην προβλεψη του Κωστα (beach snow) για χιονια γυρω στισ 23 Δεκεμβρη ολα τα αλλα απλωσ δε μου κανουν χαχαχαχαχαχα.

doumas
12-11-12, 20:18
Για να παραλληλησουμε επιστημονικα ,συμφωνα με τους μεσοπροθεσμους, τα οσα αναφερομενα απο το ποστ του Φανη παραθετω τα κατωθι.

Παρατηρειαι ωστοσο οτι τον Νοέμβριο η παρουσία του ρευματος του Ειρηνικου Ωκεανου φαινεται να είναι σε θέση να ενισχύσει περαιτέρω την πολική δίνη: Οπως κάθε φορα της συναντησης του με την ψυχρότερη στρατόσφαιρα με τιμες αυτης κατω από το κανονικό θα επηρεασθει ως συνηθως στη βαση της η πολικη περιοχη από τη μεταφορά θερμότητας από τους ωκεανούς . Και αυτή η τάση θα μπορούσε να συνεχιστεί για το πρώτο μέρος της χειμερινής περιόδου..Εδω αναφερεται αυτο που εχουμε ξαναπει ποσο ευνοικη δηλ.ειναι η συσσωρευση ψυχους στα στρωματα της στρατοσφαιρας με πιθανοτητα να ξεχυθει αυτο στα νοτια γεωφραφικα πλατη οταν συντρεξουν οι προυποθεσεις.
,Σύνοψη των πλεονεκτημάτων ορισμενων δεικτων για την περαιτερω πορεια του καιρου: RM έως +3,(ενταση του θερμου ρευματος του ειρηνικου), ή αδύναμη Nino Modoki (ταχυτητα των δυτ.ανεμων στα θερμα νερα του ειρηνικου ωκεανου) στον ειρηνικο , SSN η τωρινη κατασταση της ακτινοβολιας του ηλιου η οποία είναι 25% πιο κάτω από τις τρέχουσες προβλέψεις, QBO έντονα αρνητική στα μέση και κατώτερη στρατόσφαιρα (ελάχιστο συνέβη μόνο τον περασμένο Αύγουστο-Σεπτέμβριο), ενισχύεται ,συμφωνα με την προοπτική αύξησης της αρνητικότητας αυτης μέχρι το τέλος του Ιανουαρίου.Το QBO για μας ειναι σημαντικη παραμετρος οποως εχουμε τονισει,επισης βλεπετε και την προβλεψη ενισχυσης των υψηλων πιεσεων στα δυτικα της Αφρικης ....τα υπολοιπα επι της οθονης .....χαχα.http://www.meteonetwork.it/sites/default/files/articoli/2012/11/novembre%20CST/Figura%201.PNG

geornik2004
12-11-12, 20:55
λες και περιγράφουν το Δεκέμβρη του '91...νομίζω ο κορυφαίος Δεκέμβριος ever για τα προσήνεμα τουλάχιστον...

beach-snow
12-11-12, 20:56
kαλα καλα .....τους εφτιαξες τους νοτιους τους ξενερωσες τους βορειους.
Δεν πιστευω τιποτα απο αυτα .Παραμενω στην προβλεψη του Κωστα (beach snow) για χιονια γυρω στισ 23 Δεκεμβρη ολα τα αλλα απλωσ δε μου κανουν χαχαχαχαχαχα.

eγώ γερο μου δεν εδωσα χιόνια στις 23 Δεκέμβρη, αλλά μιλάω για ψυχρό γενικά μήνα που μπορεί να προκύψει...Φάνη ο Δεκέμβριος μάλλον μπορεί να βρει αρκετά ψυχρός, θα δούμε...
Χμμμ νάτος και ο Σάκης που άφησε υπονοούμενα παρόμοιου χειμώνα με πέρυσι στην Ευρώπη, από συζητήσεις κλιματολόγων...

Kerveros
12-11-12, 23:45
Λοιπον.

Ενας Ρωσος μετεορολογος ειδικος σε μακροπροθεσμες μελετες,γραφει ότι >> Ψυχρες εισβολες διαδοχικες θα επιρεαζουν από τα μεσα Δεκεμβρη μεγαλο κοματι τις ανατολικης ευρωπης(μεσα και η χωρα μας) με δρυμη ψυχος στα βορεια,και πυκνες χιονοπτωσεις στα Νοτια τμηματα,σε αντιθεση με την δυτικη ευρωπη η οποια θα εχει μεσο ορο υψηλοτερες θερμοκρασιακες τιμες και αρκετες βροχες κυριος στα νοτιοτερα τμηματα.Κατι το οποιο θα συνεχιστει και τον Γεναρη,ενώ ο Μαρτης θα είναι ο ψυχροτερος αρκετων ετων πριν.
Ολλα αυτά λοιπον ερχονται σε αντιθεση με πολλα ημερομηνια που εχω διαβασει και εχω ακουσει,ως προς τον Δεκεμβρη κυριος.
Μακαρι ο ανθρωπος να πεσει μεσα τι να πω….

Χχαχααχα.

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται.
Οι μεσοπρόθεσμες προβλέψεις δυστυχώς θα χρειαστούν αρκετές δεκαετίες ώστε να δίνουν αξιόπιστα αποτελέσματα.

beach-snow
13-11-12, 00:36
Χχαχααχα.

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται.
Οι μεσοπρόθεσμες προβλέψεις δυστυχώς θα χρειαστούν αρκετές δεκαετίες ώστε να δίνουν αξιόπιστα αποτελέσματα.

Δεν πειράζει φίλε, θα συμβούν διάφορα ψυχρά φέτος...