PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαίναλο,συνεχίζει την παράδοση.............

notis_tripoli
02-03-12, 18:55
Για άλλη μια χρονιά το μαίναλο συνεχίζει την παράδοση που έχει εδώ και πολλά χρόνια τέλος φλεβάρη να είναι το βουνό με το περισσότερο χιόνι στην Ελλάδα
Φέτος όλα τα βουνά έχουν πολύ χιόνι αλλά το μαίναλο το παράκανε,αν και το νοτιότερο ΧΚ της χώρας είναι στην πρώτη θέση και με διάφορα!!!!
http://img18.imageshack.us/img18/2141/43135834597667326901226.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/43135834597667326901226.jpg/)

Χλεμπονιαρης
02-03-12, 20:39
Εχει παραδοση το Μαιναλο να εχει τα μεγαλυτερα υψη χιονιου τελη Φεβρουαριου?Απο ποτε ισχυει αυτο?
Γιατι εγω δε το θυμαμαι οσα χρονια υπαρχει το Snowreport.Μια χρονια ειχε παρα πολυ χιονι,τοτε που ειχε γινει και η χιονοστοιβαδα και σκοτωθηκαν και ανθρωποι,ολες τις αλλες χρονιες οι πρωτιες πανε σε Βασιλιτσα,Παρνασσο,Καιμακτσαλαν,και καμια φορα Πηλιο.

freeze07
02-03-12, 21:07
Οχι το βουνό καθε αυτο αλλα το θερετρο γιατι βουνα με περισσοτερο χιονι υπάρχουν πολλά..... για φετος μια χαρα τα πήγε

Spiretto
02-03-12, 21:17
O Παρνασσός έχει κατα μέσο όρο 4-5 μέτρα χιόνι, αυτά τα cm που δίνει το snowreport στον Παρνασσό για χθες, είναι άκυρα, τα δίνει εδώ και έναν μην πω 1μιση μήνα δίνει τα ίδια cm. Έχω πολλές αναφορές από φίλους και έχω δει photos που το αποδεικνύουν. Μάλιστα το Σαβκο αυτό θα ανέβω ο ίδιος στο βουνό όχι μόνο για να απολαύσω το χιόνι αλλά και για να αποδείξω οτι η πληροφόρηση που δίνουν για τα cm του Παρνασσού είναι άκυρη 1000%. Θα έρθουν photos!

XteamDrama
02-03-12, 23:16
O Παρνασσός έχει κατα μέσο όρο 4-5 μέτρα χιόνι, αυτά τα cm που δίνει το snowreport στον Παρνασσό για χθες, είναι άκυρα, τα δίνει εδώ και έναν μην πω 1μιση μήνα δίνει τα ίδια cm. Έχω πολλές αναφορές από φίλους και έχω δει photos που το αποδεικνύουν. Μάλιστα το Σαβκο αυτό θα ανέβω ο ίδιος στο βουνό όχι μόνο για να απολαύσω το χιόνι αλλά και για να αποδείξω οτι η πληροφόρηση που δίνουν για τα cm του Παρνασσού είναι άκυρη 1000%. Θα έρθουν photos!

το ιδιο ισχυει και για το Φαλακρο, δεν εχει σε καμια περιπτωση 130-150.

αυτο το ποσρ δεν εχει σκοπο να καταφερθει εναντιον του Μαιναλου, ισα ισα, μπραβο του!!

notis_tripoli
02-03-12, 23:31
μα ποτε δεν περιμενα να ακουσω κατι καλο....αυτην την αντιδραση περιμενα απο ολους και γιαυτο το εβαλα,ετσι δειξτε ολοι τη νοοτροπια σας!!!
απλα να θυμησω οτι μερσυ τελη φλεβαρη ειχε 3 μετρα...ετσι γτ μερικοι κανουν οτι δεν ξερουν!!!!!

notis_tripoli
02-03-12, 23:31
http://www.youtube.com/watch?v=tgTOxVINhqc&feature=youtu.be
καλη συνεχεια!!!!!

GeorgeTsavd
02-03-12, 23:41
σας δινει καποιος λεφτα αναλογα με το ποσα μετρα εχει το βουνο της περιοχης σας και κανετε σαν μωρα για το ποιο βουνο ειναι ο πρωταθλητης στα χιονια?:rolleyes2::p

Χιονοκαθυστερημενος
02-03-12, 23:48
μα δείτε και λίγο υετικό πρωτάθλημα, είναι προφανές πως το μαίναλο είναι από τα βουνά με το περισσότερο χιόνι το τέλος αυτού του φλεβάρη, αν και θα χάνει την κυριαρχία του μέρα με τη μέρα λόγω Τ. εδώ το αρτεμίσιο μέχρι και χθες έβαλε χιόνι.

Μεσσήνιος
03-03-12, 00:00
μα ποτε δεν περιμενα να ακουσω κατι καλο....αυτην την αντιδραση περιμενα απο ολους και γιαυτο το εβαλα,ετσι δειξτε ολοι τη νοοτροπια σας!!!
απλα να θυμησω οτι μερσυ τελη φλεβαρη ειχε 3 μετρα...ετσι γτ μερικοι κανουν οτι δεν ξερουν!!!!!

Φίλε Νότη δεν νομίζω ότι είναι σωστή νοοτροπία αυτή, να βάζουμε κάτι και μετά να περιμένουμε, πώς θα αντιδράσουν οι υπόλοιποι...όταν λες ότι συνεχίζεται η παράδοση, σημαίνει ότι και τα προηγούμενα χρόνια η συγκεκριμένη ιστοσελίδα τοποθετούσε το χιονοδρομικό του Μαινάλου πρώτο σε ποσότητα χιονιού, άσχετα αν υπήρχε σωστή, ή όχι, ενημέρωση για τα πραγματικά ύψη χιονιού σε κάθε χιονοδρομικό...αν ναι τότε πράγματι συνεχίζεται η παράδοση, αν όχι τότε δικαιούται ο καθένας να εκφράσει τις αντιρρήσεις του...φιλικά πάντα και χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω το πανέμορφο Μαίναλο, το πιο ηπειρωτικό βουνό της Πελοποννήσου, που πραγματικά τα έσπασε φέτος!

george-kozanh
03-03-12, 00:08
σας δινει καποιος λεφτα αναλογα με το ποσα μετρα εχει το βουνο της περιοχης σας και κανετε σαν μωρα για το ποιο βουνο ειναι ο πρωταθλητης στα χιονια?:rolleyes2::pχαχαχα ειλικρινα και γω αυτο θα εγραφα :p

notis_tripoli
03-03-12, 01:04
σε αυτους που βγαινουν και αμφισβητουν οτι γραψει καποιος εδω μεσα και αυο γινεται συνεχως και σε καθε θεμα απο συγκεκριμενα ατομα τι ειναι???
αυτους ποιος τους πληρωνει?
και για οσους ασχολουνται με τα βουνα και ξερουν,ξερουν επισης και ποσο χιονι εχει το μαιναλο καθε χρονο τετοια εποχη!!!
καλη συνεχεια παιδια....εγω το πρωι φευγω για 2 φοβερες μερες λιωσιματος στο μαιναλο!!!!!

swter
03-03-12, 01:05
Νοτη μην τα παιρνεις ρε αγορινα..ολοι συμφωνουμε σε δυο πραγματα
1) το Μαιναλο εχωσε τρελες ποσοτητες χιονιου..
2) η λιστα με τα υψη ,απο πλευρας αξιοπιστιας, συνολικα, ειναι τουλαχιστον συζητησιμη..

beach-snow
03-03-12, 01:16
σας δινει καποιος λεφτα αναλογα με το ποσα μετρα εχει το βουνο της περιοχης σας και κανετε σαν μωρα για το ποιο βουνο ειναι ο πρωταθλητης στα χιονια?:rolleyes2::p

Αυτό είναι σοβαρό σχόλιο τώρα? Δλδ να σταματήσουμε κάποιοι να γράφουμε ώστε να επιβιώσει η μετριότητα και η αγριότητα στο φόρουμ έτσι? Είπε ο Παναής μια κουβέντα για το Μαίναλο, τι κακόν εποίησε?

Morpheas
03-03-12, 01:34
Ήρεμα...

snsick
03-03-12, 02:16
χαχαχα.. πόσα μέτρα έχει ο Παρνασσός? φίλε μου πάω 1-2 φορές την εβδομάδα για σκι στον Παρνασσο.. πάνω απο 1,5 στη βάση δεν έχει με τίποτα.. έχει χαθεί κάθε μέτρο με τις αναφορές και τα νούμερα που λέγονται.. παιδιά είπαμε να υπερβάλλετε στα εκατοστα οκ.. αλλά με τα μέτρα θα εκτεθείτε.. έλεος πια με την υπερβολή εδω μέσα

snsick
03-03-12, 02:20
σε αυτους που βγαινουν και αμφισβητουν οτι γραψει καποιος εδω μεσα και αυο γινεται συνεχως και σε καθε θεμα απο συγκεκριμενα ατομα τι ειναι???
αυτους ποιος τους πληρωνει?
και για οσους ασχολουνται με τα βουνα και ξερουν,ξερουν επισης και ποσο χιονι εχει το μαιναλο καθε χρονο τετοια εποχη!!!
καλη συνεχεια παιδια....εγω το πρωι φευγω για 2 φοβερες μερες λιωσιματος στο μαιναλο!!!!!
βγάλε καμια φώτο ρε φίλε να δούμε ομορφιές.. ΣΚ πήζει το χιονοδρομικό ή είναι οκ τα πράγματα?

meteofok
03-03-12, 09:36
Δε ξερω, ουτε μ ενδιαφερει ποιο βουνο ειναι πρωτο η τελευταιο στο χιονι. αυτο που εχει σημασια ειναι οτι φετος ολα τα βουνα εχουν υπερχιονιστει,ακομα και το φαλακρο που ειχε σοβαρα προβληματα τα τελευταια χρονια. Πολυ σπανια η δορυφορικη οπου δειχνει καταλευκα ολα τα μεγαλα βουνα της ελλαδας, απο Κρητη μεχρι Θρακη. ο καιρος τιμησε δεοντως φετος καθε γωνια της χωρας μας.

nickdalas
03-03-12, 12:37
Παιδες εχει χαθει το υψος χιονιου πλεον στα χιονοδρομικα απο το πολυ χιονι!Αλλα και με τις μετρησεις των χιονοδρομικων παντα ειχα μια επιφυλαξη.Στον Παρνασσο μιας και ειμαι απο κει,μπορει παλαιοτοτερα οταν ξεκινησε η ενημερωση στο internet και συγκεκριμενα στο snowreport,να ηταν καπως υπερβολικες οι μετρησεις.Το 2003 ομως τα 550 και 650 εκατοστα που εδινε οντως ηταν πραγματικα.Απιστευτη χρονια τοτε!!!Αλλα γενικα ο Παρνασσος,ειναι πολυ συγκρατημενος στην εκτιμηση του υψους του χιονιου.Αυτοι που το ειχαν παραξεφτιλισει και παραχεσει ηταν στα Καλάβρυτα,αλλα μετα το πολυ κραξιμο που φαγανε απο κοσμο τωρα ειναι πιο λογικοι.
Μακαρι να εχουν χιονια τα βουνα μας,τα καταλληλα για χιονοδρομια και οχι να ανοιγουν για να οικονομησουν θετοντας σε κινδυνο τη ζωη του σκιερ.Τακτικη που ακολουθοθν πολλα χιονοδρομικα ακομα και ο Παρνασσος.

ORESIVIOS
03-03-12, 13:34
Αυτό είναι σοβαρό σχόλιο τώρα? Δλδ να σταματήσουμε κάποιοι να γράφουμε ώστε να επιβιώσει η μετριότητα και η αγριότητα στο φόρουμ έτσι? Είπε ο Παναής μια κουβέντα για το Μαίναλο, τι κακόν εποίησε? δυστυχως ετσι ειναι Κωστα, καποιοι συγκεκριμενοι απο τα νευρα τους που η πολη τους εχει να δει χιονι απο το 2006 βγαινουν κια αμφισβητουν και ειρωνευονται τους παντες και τα παντα....πριν 3 μερες την Αττικη τωρα το Μαιναλο, πριν 10 μερες την αραχωβα και παει λεγοντας.....

ενημερωτικα φετος εχει το Μαιναλο χιονι απο νοεμβριο και λογω θερμ, ολο το χιονι απο τα 1400-500μ εχει κρατηθει ατοφιο οποτε μιλαμε για μετρα...

Winter Storm
03-03-12, 14:08
Μπραβο στο μαιναλο!!!!

PARNASSIOS
03-03-12, 15:22
οι φραχτες του περικλη εχουν υψος 2.5 μετρα!!ειναι θαμενοι δεν ξερω ποσο κατω απο το χιονι + αυτο που ειναι στο πλαι!!!!!3.5 με 4 μετρα το υπολογιζω!!!

http://www.snowreport.gr/snowcam/parnassos/snowcam/cam3/current.jpg?counter=1330784294832 (http://www.snowreport.gr/snowcam/parnassos/liakoura.html)

http://www.snowreport.gr/snowcam/parna2/

XteamDrama
03-03-12, 22:11
δυστυχως ετσι ειναι Κωστα, καποιοι συγκεκριμενοι απο τα νευρα τους που η πολη τους εχει να δει χιονι απο το 2006 βγαινουν κια αμφισβητουν και ειρωνευονται τους παντες και τα παντα....πριν 3 μερες την Αττικη τωρα το Μαιναλο, πριν 10 μερες την αραχωβα και παει λεγοντας.....

ενημερωτικα φετος εχει το Μαιναλο χιονι απο νοεμβριο και λογω θερμ, ολο το χιονι απο τα 1400-500μ εχει κρατηθει ατοφιο οποτε μιλαμε για μετρα...

νομιζω οτι εχετε ξεφυγει, αν δειτε τα αρχικα ποστ κανεις δεν αμφισβητησε το αν εχει το Μαιναλο πολυ χιονι. Μονο ενας διατυπωσε την επιφυλαξη του για το αν ειναι οντος ''παραδοση'' καθε Μαρτη το Μαιναλο να εχει το περισοτερο χιονι και αλλοι δυο δηλωσανε οτι το υψος χιονιου σε καποια χκ δεν ειναι μονο οσο αναφερεται στην λιστα. Που ειναι το κακο δεν καταλαβα για να συνεχισετε λεγοντας τα ολα αυτα???

μαλον εσεις τραβατε το ζορι και εχετε το μυαλο σας κολλημενο οτι ολοι μας περιμενουμε να που κατι κακο για καποιες συγκεκριμενες περιοχες? ρε πατε καλα? με τα ρουχα σας τρωγεστε

meteofok
03-03-12, 22:55
νομιζω οτι εχετε ξεφυγει, αν δειτε τα αρχικα ποστ κανεις δεν αμφισβητησε το αν εχει το Μαιναλο πολυ χιονι. Μονο ενας διατυπωσε την επιφυλαξη του για το αν ειναι οντος ''παραδοση'' καθε Μαρτη το Μαιναλο να εχει το περισοτερο χιονι και αλλοι δυο δηλωσανε οτι το υψος χιονιου σε καποια χκ δεν ειναι μονο οσο αναφερεται στην λιστα. Που ειναι το κακο δεν καταλαβα για να συνεχισετε λεγοντας τα ολα αυτα???

μαλον εσεις τραβατε το ζορι και εχετε το μυαλο σας κολλημενο οτι ολοι μας περιμενουμε να που κατι κακο για καποιες συγκεκριμενες περιοχες? ρε πατε καλα? με τα ρουχα σας τρωγεστε

ουτε καν να ασχολησαι. οι γνωστοι 4-5 που νομιζουν οτι μενουν στο Σικαγο , εκτιθενται επι μονιμου βασεως απο τους ιδιους τους συντοπιτες τους και τις φωτο που ανεβαζουν αλλα και την τηλεοραση που δυστιχως γι αυτους δεν δειχνει παντα τα χιονοσουρια που φωτογραφιζουν. μονο για να γελας ειναι οπως κανουμε εδω και χρονια τιποτε παραπανω. Ειδικα φετος που ο χειμωνας ηταν κατι παραπανω απο φανταστικος για εδω πανω.

ORESIVIOS
03-03-12, 23:58
sas kaτανοω ορισμενους εμφανιζονται στο τελος του χειμωνα, εξαφανισμενοι ολο τον υπολοιπο καιρο να το παιξουν ειδημονες και κριτες,.... με περιττο χιουμορ και σαρκασμο. και λογικο να εχουν και τα νευρα τους, χιονισε σχεδον παντου φετος και με αξιολογη χιονοστρωση, εκτος απο 2-3 πολεις και την αυλη τους....

Gdal
04-03-12, 00:04
και δω κοντρα????????? ΚΑΙ ΔΩ ΚΟΝΤΡΑ?????????? καλα δεν παιζεστε...αφηστε κατι να πεσει κατω...

Winter Storm
04-03-12, 00:11
και δω κοντρα????????? ΚΑΙ ΔΩ ΚΟΝΤΡΑ?????????? καλα δεν παιζεστε...αφηστε κατι να πεσει κατω...
Αφου το ξερεις και εσυ αυτο το κουσουρι το εχουμε απο αρχαιοτατων χρονων!!οποτε αδικα χαλας την ζαχαρενια σου αδερφε.:rolleyes:

Philip
04-03-12, 00:15
Χρειαζόταν νέο θέμα;

Χιών
04-03-12, 00:15
Αφου το ξερεις και εσυ αυτο το κουσουρι το εχουμε απο αρχαιοτατων χρονων!!οποτε αδικα χαλας την ζαχαρενια σου αδερφε.:rolleyes:
Μπα...Οι Αρχαίοι Έλληνες θα ήταν πιστεύω λίγο πιο χαλαροί από τους Νεολέλληνες...Σήμερα δεν μπορείς να κλάσεις χωρίςνα σχολιάσουν...:nod:

ORESIVIOS
04-03-12, 00:21
δεν εχετε διαβασει ιστορια αρχαια για να δειτε τι γινοταν μεταξυ πολεων-κρατων, πως σκοτωνονταν σε ολη την περιοδο οι αρχαιες ελληνιδες πολεις σαν λυσσασμενες... καθιστε λεω γω διαβαστε κι αφηστε τα φορουμ :p

Meteolarissa
04-03-12, 00:23
Πολεων-κρατων!!! ακριβως οπως το λες...Συμφωνω απολυτα σε αυτο...Εγω το εμαθα αυτο το 2007 απο πρωτο χερι ;)

Χιών
04-03-12, 00:25
δεν εχετε διαβασει ιστορια αρχαια για να δειτε τι γινοταν μεταξυ πολεων-κρατων, πως σκοτωνονταν σε ολη την περιοδο οι αρχαιες ελληνιδες πολεις σαν λυσσασμενες... καθιστε λεω γω διαβαστε κι αφηστε τα φορουμ :p
Σε όλο το Δημοτικό το Γυμνάσιο και το Λύκειο είχα 10 και 20 αντίστοιχα στην Ιστορία.Έχω μελετήσει ιδιαίτερα την Ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας και της Μεσαιωνικής Ευρώπης.Δεν δέχομαι ανόητα-ειρωνικά σχόλια.
Απλώς θεωρώ ότι δεν θα έλεγε ένας Αρχαίος:''Χαχά,φέτος στην Θήβα έριξε 20 πόντους χιόνι ενώ στην Αθήνα 8''
Και Αθηναίος να του απαντάει;Κομπλεξικέ.ηλίθιε,βλάκα,ζώον,στερημένε από χιόνι''.

ORESIVIOS
04-03-12, 00:30
Πολεων-κρατων!!! ακριβως οπως το λες...Συμφωνω απολυτα σε αυτο...Εγω το εμαθα αυτο το 2007 απο πρωτο χερι ;)
ti akribos egine tote ?

@Χιων, δεν ειναι ειρωνικο το σχολιο, αλλα χιουμοριστικο, και δεν ειναι προσωπικο, μην γραφω τα αυτονοητα,, αντε μην αρπαζεστε με το παραμικρο

Χιών
04-03-12, 00:32
ti akribos egine tote ?

@Χιων, δεν ειναι ειρωνικο το σχολιο, αλλα χιουμοριστικο, και δεν ειναι προσωπικο, μην γραφω τα αυτονοητα,, αντε μην αρπαζεστε με το παραμικρο
Τι λέγαμε?Αρπάχτηκα κατευθείαν:o:)
Αυτό λέω,δεν νομίζω να ήταν τόσο νευρικοί οι Αρχαίοι...Μπορεί βέβαια....Who knows?

Meteolarissa
04-03-12, 00:34
Αστο δεν ειναι ωρα για μαλωματα...και αρπαγματα...Ειχα μια δυσαρεστη εκπληξη στη θητεια μου...Μπορει να το εχω ξανα αναφερει και ειχε γινει χαμος...;)
Παντως μου εμεινε...το πολη-κρατος..

καλο βραδι σε ολους...

ORESIVIOS
04-03-12, 00:46
επι του θεματος ,, το μεταρ εχει σημερα αφιερωμα στο Μαιναλο και στη χιονοδρονια στο βουνο με 3 μετρα χιονι !

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=tgTOxVINhqc#t=0s