PDA

Επιστροφή στο Forum : Δελτία καιρού ΕΜΥ - Σάκης - Ζιακό κ.τ.λ. No. 3

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

vainone
01-03-12, 00:22
χααχχααχαχαχαχχα!!!

chemical23
01-03-12, 00:34
Πραγματι λειπει το κομματι που μας ενδιαφερει χαχαχα

ΓΙΑΝΝΗΣ
01-03-12, 02:08
χτες βραδυ η εμυ αλλαξε την εκτιμηση της και εγινε ρεζιλι...εδωσε 5 βαθμους στην θεσσαλονικη και ειχε 12+
απο
εκανε το ιδιο δειτε τι δινει για αθηνα αλλα και για σαλλονικα
ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ
ΑΤΤΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ - ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ. ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΒΡΟΧΕΣ Η ΧΙΟΝΟΝΕΡΟ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΒΟΡΕΙΟΙ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 4 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 01 ΕΩΣ 07 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ 2 ΜΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ Η ΧΙΟΝΟΝΕΡΟ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΒΟΡΕΙΟΙ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ ΜΕ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 01 ΕΩΣ 08 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ 2 ΜΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

\
Σπυρο δεν την αποθεωνουμε.Απλα δεν τη βριζουμε.

Για αυριο αυτη ειναι η προγνωση της.

ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ
ΑΤΤΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ - ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ. ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ Η ΧΙΟΝΟΝΕΡΟ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 01 ΕΩΣ 07 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ 2 ΜΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

ΓΙΑΝΝΗΣ
01-03-12, 09:11
με τι μουτρα θα βγαλουν δελτιο σημερα???

χτες βραδυ η εμυ αλλαξε την εκτιμηση της και εγινε ρεζιλι...εδωσε 5 βαθμους στην θεσσαλονικη και ειχε 12+
απο
εκανε το ιδιο δειτε τι δινει για αθηνα αλλα και για σαλλονικα
ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ
ΑΤΤΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ - ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ. ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΒΡΟΧΕΣ Η ΧΙΟΝΟΝΕΡΟ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ Η ΧΙΟΝΟΝΕΡΟ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΒΟΡΕΙΟΙ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ ΜΕ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 01 ΕΩΣ 08 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ 2 ΜΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

\

Seth13
01-03-12, 09:16
Εν τω μεταξύ ασθενείς δεν φαίνονταν σε καμια περίπτωση. Όπου θα χιόνιζε, θα χιόνιζε με ένταση όπως γινεται τώρα.

chemical23
01-03-12, 09:22
4.1 βαθμοι εδω συμφωνα με τον σταθμο πανω και 3 συμφωνα με τον αλλο πιο κατω.... Τι να πιστεψω τωρα

Seth13
01-03-12, 09:23
Με βάση τις θερμοκρασίες στην Αγία Παρασκευή τον 4,1.

snowman36
01-03-12, 09:26
4.1 βαθμοι εδω συμφωνα με τον σταθμο πανω και 3 συμφωνα με τον αλλο πιο κατω.... Τι να πιστεψω τωρα
Παιζει αραγε κανενα ρολο η απαντηση στο ερωτημα αυτο...και με τα δυο ενδεχομενα βροχουλα του θεου θα πεφτει.

chemical23
01-03-12, 09:29
Παιζει αραγε κανενα ρολο η απαντηση στο ερωτημα αυτο...και με τα δυο ενδεχομενα βροχουλα του θεου θα πεφτει.

Μπερδεψα τα θεματα χμμ αλλα απο την αλλη εδωσε και ο Σωτηρης τη δικη του αναφορα οποτε καταλαβα πως το 4αρι ειναι πιο ρεαλιστικο

Seth13
01-03-12, 09:29

Χθες το γύρισε σε χιόνι το πρωί εδώ με 2,8 βαθμούς και αρνητικό σημείο δρόσου. Οπότε έχει σημασία. Βέβαια τώρα η υγρασία είναι υψηλή οπότε δεν χιονίζει με τέτοιες θερμοκρασίες.

gtsivgou
01-03-12, 15:48
Η Σούζη πάλι έπεσε μέσα με ακρίβεια για Αττική. Δυστυχώς αυτή την φορά!

frozed2
01-03-12, 15:53
Η Σουζη πραγματικα φοβερη...

Δε το περιμενα αλλα τελικα οτι ειπε ηταν με ακριβεια σωστο...

5/5 λοιπον!

Gdal
01-03-12, 15:54
Σούζη 5 στα 5! απλά!!! όλα τα άλλα ειναι για λαική κατανάλωση...

beach-snow
01-03-12, 16:06
Σε τι επεσε μεσα η Σουζη ρε παιδια...που ειπε οτι θα χιονισει ως τα υπερβορεια; στη Σταματα; Αν κι εγω απο τη σελιδα της ελεγε για προσκαιρα χιονι ως το κεντρο...χιονια για λιγο επεσαν τελικα και στο Μαρουσι που ημουν στη δουλεια..επισης χιονισε ως τη θαλασσα στην ευβοια...θεωρω οτι πιο κοντα ηταν ο Σακης με το Ζιακο, αν και η κακοκαιρια βιαστηκε να τελειωσει...

Gdal
01-03-12, 16:16
Σε τι επεσε μεσα η Σουζη ρε παιδια...που ειπε οτι θα χιονισει ως τα υπερβορεια; στη Σταματα; Αν κι εγω απο τη σελιδα της ελεγε για προσκαιρα χιονι ως το κεντρο...χιονια για λιγο επεσαν τελικα και στο Μαρουσι που ημουν στη δουλεια..επισης χιονισε ως τη θαλασσα στην ευβοια...θεωρω οτι πιο κοντα ηταν ο Σακης με το Ζιακο, αν και η κακοκαιρια βιαστηκε να τελειωσει...
ειναι αυτο που εχει πει ο seth13 σε ενα παλιοτερο του ποστ... ενα ποτηρι το βλεπω εγω μισοαδειο και καποιος αλλος μισογεματο...ετσι γινεται και με το απο ποια οπτικη γωνια βλεπει ο καθενας τις εκτημισεις των ΕΠΙΣΤΗΜΩΝΩΝ!! εγω θεωρω πως η Σουζη επεσε μεσα, απλα! εσυ και ο αλλος ο Σακης..ολα σχετικα ειναι, και δεν θα αποδωσουμε τιμες και παρασημα αν ειναι δυνατον...το αποτελεσμα παντως ειναι γνωστο...κακοκαιρια τετελεσται!!

Gdal
01-03-12, 16:25
παντως πρεπει ΟΛΟΙ μας να παραδεχτουμε πως ο τροπος που συντασσονται τα δελτια απο ερασιτεχνες και δημοσιους φορεις ειναι ετσι ωστε να πεφτουν ολοι κ παντα μεσα!!! πυθεια ενα πραγμα...τα παντα εξαρτώνται απο το που θα μπει το (,)!!!!!

Dirfis
01-03-12, 17:30

Εως και τα 100-150μ γυρω απο την Χαλκιδα χιονισε...!! Ο Σακης για μενα επεσε μεσα... εκει που χασανε ολοι ηταν στο θεμα του υετου στην Αθηνα και στο ποσο γρηγορα ο καιρος βελτιωθηκε στην εκει περιοχη.

gtsivgou
01-03-12, 18:31

Γύρισα στις 3 από Αθήνα και αυτό που έριχνε μάλλον χιονόνερο ήταν. Καθαρή χιονόπτωση είδα από τα 500m και πάνω στην Δροσοπηγή. Στα 360m η θερομκρασία ήταν 2,8c. Για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για εκείνη την ώρα. Μόνο η περιγραφή της Σούζη μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Τα φαινόμενα δε, δεν μπορούν να χαρακτηριστούν γενικεύμενα και σίγουρα όχι έντονα. Ιερά οδό για παράδειγμα ψιχάλισε, χωρίς καμία υποψία χιονόνερου ,για λίγο νωρίς.

ΑΓΓΕΛΟΣ
01-03-12, 18:47
Γύρισα στις 3 από Αθήνα και αυτό που έριχνε μάλλον χιονόνερο ήταν. Καθαρή χιονόπτωση είδα από τα 500m και πάνω στην Δροσοπηγή. Στα 360m η θερομκρασία ήταν 2,8c. Για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για εκείνη την ώρα. Μόνο η περιγραφή της Σούζη μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Τα φαινόμενα δε, δεν μπορούν να χαρακτηριστούν γενικεύμενα και σίγουρα όχι έντονα. Ιερά οδό για παράδειγμα ψιχάλισε, χωρίς καμία υποψία χιονόνερου ,για λίγο νωρίς.
Ψηφίζω Σούζη δαγκωτό. Η καλύτερη φέτοs.

SUMMERSNOW
01-03-12, 20:56
και γω πιστευω οτι η σουζυ τα πηγε πολυ καλα φετος ,και επομενως της ανηκει μια θεση στο θεμα εδω μαζι με ζιακο και σακη και εμυ

NEFOSKEPHS
01-03-12, 21:14
και γω πιστευω οτι η σουζυ τα πηγε πολυ καλα φετος ,και επομενως της ανηκει μια θεση στο θεμα εδω μαζι με ζιακο και σακη και εμυ

εννοειτε... διοτι στις γενικοτητες .. δεκτο πεσαν μεσα.. αλλα η σουζη που δεν ειναι της εμυ δινει ακριβως και την νιφαδα που θα ερθει ρε παιδια... κανοντας προβλεψη για αττικη παντα!!!! τι πινει αραγε η σουζη.. χαχχαα να μας πει κ το καφε χιχιχι
και οχι 5 στα 5 αλλα 6 στα 6 παρακαλω!!!!! δυο διαφορετικες προβλεψεις ηταν αυτες της τριτης κ τεταρτης!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
01-03-12, 21:18
την σουζη την εχω και φιλη στο φβ και στο τουιτερ...μου κανει φοβερη εντυπωση οτι απανταει σε ολους στο τουιτερ!!!!

oldboy332
01-03-12, 22:30
Εντάξει ρε παιδιά καλή η Σούζη αλλά δεν μένει όλοι η Ελλάδα στην Αττική !!! Γενικά στην λεπτομέρεια πρόγνωσης ,με όλα τα τοπικά χαρακτηριστικά της κάθε περιοχής ο Σάκης είναι σε άλλη κλάση.Ο άνθρωπος έχει αφιερώσει πολύ χρόνο στο να μάθει την "τοπικότικα" της κάθε περιοχής.
Πάντως είναι θετικό ότι υπάρχει ακόμα κάποια αξιόπιστη πηγή ενημέρωσης και ίσως και κάποιος ας πούμε ανταγωνισμός( με την καλή έννοια) επιπλέον .

sotos*snow
01-03-12, 22:57
Εντάξει ρε παιδιά καλή η Σούζη αλλά δεν μένει όλοι η Ελλάδα στην Αττική !!! Γενικά στην λεπτομέρεια πρόγνωσης ,με όλα τα τοπικά χαρακτηριστικά της κάθε περιοχής ο Σάκης είναι σε άλλη κλάση.Ο άνθρωπος έχει αφιερώσει πολύ χρόνο στο να μάθει την "τοπικότικα" της κάθε περιοχής.
Πάντως είναι θετικό ότι υπάρχει ακόμα κάποια αξιόπιστη πηγή ενημέρωσης και ίσως και κάποιος ας πούμε ανταγωνισμός( με την καλή έννοια) επιπλέον .
Ακριβώς έτσι είναι...
ήμουν από τους πρώτους μη πω ο πρώτος που μου άρεσε και το ανάφερα δημοσίως εδώ στο φόρουμ σε αυτό το θέμα η Σούζη και η προσπάθειά της στον Σκαι...
και το είχα πει και τοτε το λέω και τώρα..ότι αν δεν υπήρχε ο Σάκης ίσως να μην βλέπαμε και γνωρίζαμε τη Σούζη τώρα...αν δεν υπήρχε να δώσει και να δίξει στα κανάλια και παντού την αξία και το νόημα της πρόγνωσης του καιρού...ενώ όπως όλοι πολύ καλά παρατηρήσατε χάρην στον "ανταγωνισμό" πλέον που έχει προκαλέσει ο Σάκης στην πρόγνωση του καιρού έχει έστω και αργά λίγο αναβαθμιστεί η εμυ στις προγνώσεις της φυσικά πολλές φορές χωρίς επιτυχία..(δίνει που και που υψόμετρα χιονοπτώσεων και κάνει λίγο περισσότερο ποιο τοπικές προγνωσεις..!!!..αναβάθμισε λίγο την σελίδα της κτλ...)...βλέπουμε επίσης νέο αίμα στην πρόγνωση..με μετεωρολόγους στη ΝΕΤ όπως ο Καλιάνος(που μιμείται πολύ και προσπαθεί πολύ να θυμίσει Σάκη..!!) και οι καινούριες κοπέλες που βγαίνουν τελευταία...
Τεράστια η συνεισφορά και προσφορά του Σάκη που με ιδρώτα .. πολύ δουλειά.. μεράκι και αγάπη γι αυτό που κάνει την δουλειά του- την πρόγνωση του καιρού...έφτασε σε αυτό το σημείο και επίπεδο τον καιρό και την πρόγνωσή του στην τηλεοραση και όχι μόνο...κάτι πολύ καλό για εμάς όλους εδώ μεσα τους καιρόφιλους και χιονόφιλους...

george-kozanh
01-03-12, 23:21
Σημερα ειλικρινα βαρεθηκα(με την καλη εννοια) στο δελτιο του Σακη!! :p μου φανηκε πολυ μεγαλο(που ισως να ηταν).

beach-snow
01-03-12, 23:53
http://www.youtube.com/watch?v=P9zR1E2RfzA&feature=player_embedded

frozed2
02-03-12, 00:05
Δε βλεπω να πηγαινω φετος για σκι....

Ολες οι Δευτερες και Τεταρτες εχουν κακοκαιρια...

Dirfis
02-03-12, 01:30
Την κυρια Χριστινα Σουζη την ακουγα στο ραδιοφωνο του ΣΚΑΙ πριν απο το 2000...!!! Το απολαμβανει αυτο που κανει...και με το παραπανω!!

Παπλαμουδας
02-03-12, 01:47
Δε βλεπω να πηγαινω φετος για σκι....

Ολες οι Δευτερες και Τεταρτες εχουν κακοκαιρια...

ναι ρε συ οντως! κατι τετοιες καθημερινες κυνηγαμε και δεν πετυχαινουμε ουτε μια.
και αλλες 11 μερες αθροιστικα του φετεινου χειμωνα ως τωρα που αφιερωσα για το χωριο, μια στη βασιλιτσα δεν μπορεσα να παω.
καποτε ο Α.Ο.ΔΗ.Π. πηγαινε περιστεριωτες και μη, απριλιατικα στα καλαβρυτα. χε χε. για τοτε θα ελπιζουμε.

steeve88
02-03-12, 19:29
ελα μωρε οκ ο γνωστος φωκιονας..
δωστου την ιδια φωτο πες του οτι ειναι απο θεσσαλονικη να στην κανει μισο μετρο...μετα πες του οτι ειναι απο αθηνα να στην κανει πασπαλα...
ηρθε μια βολτα να μας δει απο το νορθ μετεο
εγω απορω ομως με κατι αλλο..ποιος αθεοφοβος γραφει εκει εκτιμησεις?!!εχω κρατησει 5 φετος απο εκει που περιμεναν ασπρο τον λευκο πυργο!!!..εκτος αν ενοουσαν το χρωμα γιατι ειναι πραγματι ασπρος!
τα παιδια εκει γραφουν οτι θελουν να γινει και οχι οτι φαινετε δυστιχως...
θα ηταν χρησιμο μια μερα στο σαιτ αυτο να δωσουν μια εξηγηση που οφειλετε η παρατεταμενη αποτυχια τους.
οκ ελαχιστοι τους διαβαζουννσε σχεση με εδω αλλα αυτο δεν λεει κατι

1. Γιάννη ποτέ κανείς δε σε υποχρέωσε να επισκέπτεσαι το site μας.
2. Εμείς στις προγνώσεις ποτέ δε γράψαμε για χιονόστρωση παρά μόνο για χιονόπτωση στη Θεσσαλονίκη. Στην πραγματικότητα συνέβησαν 4 πασπάλες εντός πόλης - δυστυχώς δεν ήταν κάτι σημαντικό ώστε να ανεβάσουμε φώτο με ένα δάχτυλο χιονόστρωση, κάτι που έγινε από άλλα άτομα στην προχθεσινή κακοκαιρία. Τώρα αν κάποιος βγάζει συμπεράσματα για 20ποντα από τη λέξη χιονόπτωση, κανείς από την ομάδα μας δεν ευθύνεται για το διανοητικό του επίπεδο.
3. Δεν είμαστε επίσημος φορέας για να απολογηθούμε και βασικά δεν υπάρχει λόγος να απολογηθούμε ακόμα και αν έγιναν αστοχίες. Εδώ ολόκληρη ΕΜΥ δεν απολογείται, πόσο μάλλον εμείς. Όποιος μας εμπιστεύεται μπαίνει και μας διαβάζει, για τους υπόλοιπους υπάρχει ωραιότατη πρόγνωση της ΕΜΥ.
4. Και άλλοι πρέπει να απολογηθούν για το "καιρικό ποδόσφαιρο" που έταξαν. (εδώ γελάνε)

ΥΓ1. Ευχαριστούμε για τα hits που μας δίνεις πάντως.
ΥΓ2. Τα παρόν μήνυμα το γράφω κατ' εξαίρεσην γιατί πάει καιρός που σταμάτησα να ασχολούμαι με το sr και άτομα που προσπαθούν με ίντριγκες να κρατήσουν τον κόσμο μέσα στο site στρέφοντάς τον σε οπαδικές συμπεριφορές.
ΥΓ3. Είναι κρίμα που κάποια άτομα στη δύση της πιο παραγωγικής τους ηλικίας ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο στη ζωή τους με το πως θα το παίξουν "μάγκες" μέσω του διαδικτύου..

Καλό βράδυ σε όλους

KAPTEN
02-03-12, 19:44
2. Εμείς στις προγνώσεις ποτέ δε γράψαμε για χιονόστρωση παρά μόνο για χιονόπτωση στη Θεσσαλονίκη. Στην πραγματικότητα συνέβησαν 4 πασπάλες εντός πόλης - δυστυχώς δεν ήταν κάτι σημαντικό ώστε να ανεβάσουμε φώτο με ένα δάχτυλο χιονόστρωση, κάτι που έγινε από άλλα άτομα στην προχθεσινή κακοκαιρία. Τώρα αν κάποιος βγάζει συμπεράσματα για 20ποντα από τη λέξη χιονόπτωση, κανείς από την ομάδα μας δεν ευθύνεται για το διανοητικό του επίπεδο.
3. Δεν είμαστε επίσημος φορέας για να απολογηθούμε και βασικά δεν υπάρχει λόγος να απολογηθούμε ακόμα και αν έγιναν αστοχίες. Εδώ ολόκληρη ΕΜΥ δεν απολογείται, πόσο μάλλον εμείς. Όποιος μας εμπιστεύεται μπαίνει και μας διαβάζει, για τους υπόλοιπους υπάρχει ωραιότατη πρόγνωση της ΕΜΥ.
4. Και άλλοι πρέπει να απολογηθούν για το "καιρικό ποδόσφαιρο" που έταξαν. (εδώ γελάνε)

ΥΓ2. Τα παρόν μήνυμα το γράφω κατ' εξαίρεσην γιατί πάει καιρός που σταμάτησα να ασχολούμαι με το sr και άτομα που προσπαθούν με ίντριγκες να κρατήσουν τον κόσμο μέσα στο site στρέφοντάς τον σε οπαδικές συμπεριφορές.
ΥΓ3. Είναι κρίμα που κάποια άτομα στη δύση της πιο παραγωγικής τους ηλικίας ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο στη ζωή τους με το πως θα το παίξουν "μάγκες" μέσω του διαδικτύου..

Καλό βράδυ σε όλους

δεν ξέρω τι προβλήματα έχεις με τον ΓΙΑΝΝΗ και δεν με απασχολήσει, το μόνο σίγουρο για να ξέρεις, είναι ότι κανένας δεν προσπαθεί με ίντριγκες όπως γράφεις, να κρατήσει τον κόσμο στο srf, και άλλη φορά να μην κάνεις εξαίρεση

swter
02-03-12, 19:54

Καλό βράδυ σε όλους

μας τσακισες τωρα ρε Σταυρο..οχι κ στη δυση..και μεις 38αρηδες ειμαστε, καηκαμε αν ειμασταν στη δυση χαχαχαχχα. 30-55 ειναι η παραγωγικοτερη ηλικια..ετσι για να ελαφρυνω το κλιμα..

NikosThes
02-03-12, 19:55
Έτσι είναι τα πράγματα. Δυστυχώς κάποια άτομα δεν έχουν τι άλλο να κάνουν απο το να ασχολούνται όλη μέρα με το τι γράφονται σε άλλα site και να προκαλούν ίντριγκες και διενέξεις. Το τι προγνώσεις διάβασα τις τελευταίες ημέρες απο διάφορα ερασιτεχνικά site δεν λέγεται, για δήθεν "ιστορικούς" χιονιάδες και άλλα πολλά που αν καθόμουν και τις αράδιαζα εδω μέσα, θα γινόνταν πραγματικός χαμός. Και όλα αυτά για την γανουδίτσα που έκανε σε κάποια προάστεια, γιατι σημαντική χιονόστρωση κάτω απο τα 300-400 μέτρα ουδέποτε δεν σημειώθηκε. Αλλα φυσικά και δεν κάθησα να ασχοληθώ γιατι ξέρω οτι πολλές φορές το συναίσθημα υπερνικάει την λογική, και ειδικα σε τέτοιες φάσεις που παραείναι οριακές όταν τα μοντέλα παλινδρομούσαν μέχρι τελευταία στιγμή. Και συ Γιάννη μη ξεχνάς οτι έβλεπες 10ποντα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σε μια κακοκαιρία, αλλα όπως βλέπεις το 10ποντο σημειώθηκε ελάχιστα χιλιόμετρα δυτικότερα της πόλης. Οπότε καλό είναι να μην ειμαστε απόλυτοι και να κάνουμε που και που την αυτοκριτική μας, ειδικά όταν οι καταστάσεις είναι τελείως οριακές όπως ήταν φέτος. Και εγώ προσωπικά έχω απομακρυνθεί απο αυτόν εδώ το χώρο για διαφορους λόγους, συν οτι δεν έχω και πολύ χρόνο βέβαια, αλλά πραγματικά η κατάσταση εδω πέρα έχει ξεφύγει δυστυχώς απο κάποια άτομα που μην έχοντας τι άλλο να κάνουν κάθονται και κουτσουμπολεύουν τι γράφηκε και τι ειπώθηκε πολλές φορές και πίσω απο την πλάτη κάποιων, χωρίς να βλέπουν οι ίδιοι σε τι λούμπες πέφτουν. Πραγματικά λυπάμαι για αυτη την κατάντια...

Κapten εμείς δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, ο Γιάννης απλά σε κάθε του θέμα κάθεται και κατηγορεί διάφορα παιδιά απο την Θεσσαλονίκη είτε το Northmeteo, λέγοντας ένα σωρο ανυπόστατα πράγματα, και δυστυχώς κανένας δεν κάνει κάτι για αυτο. Αμα δεις ολα τα post του η πλειοψηφία είτε ασχολείται με εμάς είτε με διάφορα άλλα παιδιά, οτι δηθεν ειμαστε άσχετοι και δεν ξέρουμε απο καιρό και διάφορα άλλα. Θα έγραφα πολλά ακόμα αλλα δε θέλω να πυροδοτήσω νέα κόντρα, γιατι πραγματικά δεν αξίζει. Λυπάμαι πραγματικά γιατι είναι λίγα τα άτομα που χαλάν το όλο κλίμα εδωπέρα, και δεν γίνεται απολύτως τίποτα, όταν ξεκάθαρα παραβαίνονται οι κανόνες του forum απο κάποιους, και γίνονται προσωπικές επιθέσεις Και έχουν φυγει αρκετά άτομα για αυτούς τους λόγους, και θα φύγουν και άλλοι. Οι πλάκες έχουν και κάποια όρια και όταν ξεπερνιούνται γίνονται ανεπιθύμγτες και κουραστικές... Και αν δεν μπουν κάποια όρια η κατάσταση δεν θα φτιάξει... Αυτά απο μένα

snowman36
02-03-12, 20:27
μας τσακισες τωρα ρε Σταυρο..οχι κ στη δυση..και μεις 38αρηδες ειμαστε, καηκαμε αν ειμασταν στη δυση χαχαχαχχα. 30-55 ειναι η παραγωγικοτερη ηλικια..ετσι για να ελαφρυνω το κλιμα..

Πες τα σωτηρη μου....στα καλυτερα μας χρονια βαδιζουμε...

Morpheas
02-03-12, 20:33
Έχει αναφέρει κανείς μέχρι τώρα τίποτα σχετικά με την άλλη εβδομάδα;

swter
02-03-12, 22:23
εγω παλι ρε παιδια, με ολη την εκτιμηση κ το σεβασμο που εχω για ολους εδω μεσα, δεν μπορω να καταλαβω τη νοοτροπια, οτι 1 ατομο απο τα 1000+ ενεργα του φορουμ ειναι ικανο να σε διωξει..μου κανει αρκετα συναισθηματικο και υπερβολικο..καθενας μας εχει τις ιδιαιτεροτητες του χαρακτηρα του, ημαρτον αν επειδη μας χαλαει πχ καποιος ,εγκαταλειπουμε ..φανταροι δεν κανατε??με ολους καλα τα πηγαινατε?? αν δεν σ αρεσει ο χαρακτηρας καποιου, η θα τον αποφυγεις η θα τον αντιμετωπιζεις κ θα αντιπαρατεθεις ..διαλεγεις κ παιρνεις..

συγνωμη για το off topic..

doumas
02-03-12, 22:49
Περιφρονηση σε οτι σε χαλαει αφου δεν εχει νοημα καθε αντιπαραθεση με ανθρωπους που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα καθομενοι ολη μερα σε καποιο μοντελο εχοντας εξαφανισει πιστευω καθε ιχνος προσωπικης αληθινης ζωης και αντικαθιστωντας το με ενα κομπλεξικο εγωιστικο- κυριαρχικο τροπο συμπεριφορας λογω περισσειας υπαρξιακης ανασφαλειας.Σε θαβω για να επιβαιωθω οτι εχω μπαλακια...αυτη ειναι η συμπεριφορα ορισμενων.

south coast
03-03-12, 00:34
Έτσι είναι τα πράγματα. Δυστυχώς κάποια άτομα δεν έχουν τι άλλο να κάνουν απο το να ασχολούνται όλη μέρα με το τι γράφονται σε άλλα site και να προκαλούν ίντριγκες και διενέξεις. Το τι προγνώσεις διάβασα τις τελευταίες ημέρες απο διάφορα ερασιτεχνικά site δεν λέγεται, για δήθεν "ιστορικούς" χιονιάδες και άλλα πολλά που αν καθόμουν και τις αράδιαζα εδω μέσα, θα γινόνταν πραγματικός χαμός. Και όλα αυτά για την γανουδίτσα που έκανε σε κάποια προάστεια, γιατι σημαντική χιονόστρωση κάτω απο τα 300-400 μέτρα ουδέποτε δεν σημειώθηκε. Αλλα φυσικά και δεν κάθησα να ασχοληθώ γιατι ξέρω οτι πολλές φορές το συναίσθημα υπερνικάει την λογική, και ειδικα σε τέτοιες φάσεις που παραείναι οριακές όταν τα μοντέλα παλινδρομούσαν μέχρι τελευταία στιγμή. Και συ Γιάννη μη ξεχνάς οτι έβλεπες 10ποντα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σε μια κακοκαιρία, αλλα όπως βλέπεις το 10ποντο σημειώθηκε ελάχιστα χιλιόμετρα δυτικότερα της πόλης. Οπότε καλό είναι να μην ειμαστε απόλυτοι και να κάνουμε που και που την αυτοκριτική μας, ειδικά όταν οι καταστάσεις είναι τελείως οριακές όπως ήταν φέτος. Και εγώ προσωπικά έχω απομακρυνθεί απο αυτόν εδώ το χώρο για διαφορους λόγους, συν οτι δεν έχω και πολύ χρόνο βέβαια, αλλά πραγματικά η κατάσταση εδω πέρα έχει ξεφύγει δυστυχώς απο κάποια άτομα που μην έχοντας τι άλλο να κάνουν κάθονται και κουτσουμπολεύουν τι γράφηκε και τι ειπώθηκε πολλές φορές και πίσω απο την πλάτη κάποιων, χωρίς να βλέπουν οι ίδιοι σε τι λούμπες πέφτουν. Πραγματικά λυπάμαι για αυτη την κατάντια...

Κapten εμείς δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, ο Γιάννης απλά σε κάθε του θέμα κάθεται και κατηγορεί διάφορα παιδιά απο την Θεσσαλονίκη είτε το Northmeteo, λέγοντας ένα σωρο ανυπόστατα πράγματα, και δυστυχώς κανένας δεν κάνει κάτι για αυτο. Αμα δεις ολα τα post του η πλειοψηφία είτε ασχολείται με εμάς είτε με διάφορα άλλα παιδιά, οτι δηθεν ειμαστε άσχετοι και δεν ξέρουμε απο καιρό και διάφορα άλλα. Θα έγραφα πολλά ακόμα αλλα δε θέλω να πυροδοτήσω νέα κόντρα, γιατι πραγματικά δεν αξίζει. Λυπάμαι πραγματικά γιατι είναι λίγα τα άτομα που χαλάν το όλο κλίμα εδωπέρα, και δεν γίνεται απολύτως τίποτα, όταν ξεκάθαρα παραβαίνονται οι κανόνες του forum απο κάποιους, και γίνονται προσωπικές επιθέσεις Και έχουν φυγει αρκετά άτομα για αυτούς τους λόγους, και θα φύγουν και άλλοι. Οι πλάκες έχουν και κάποια όρια και όταν ξεπερνιούνται γίνονται ανεπιθύμγτες και κουραστικές... Και αν δεν μπουν κάποια όρια η κατάσταση δεν θα φτιάξει... Αυτά απο μένα

sorry gia thn paremvash alla kai epeidh oi plakes exoun kapoio orio sthn periptosh tou KABMAN den yphrxe orio?Oxi tipot allo apla etsi gia na mpainoun kai kapoia pragmata sthn thesh tous

NikosThes
03-03-12, 02:09
South Coast με τον Kabman εχει χιλιοειπωθεί και κακώς αναλώνεται συνέχεια, έγινε μια φορά μια πλάκα, καταλάβαμε όλοι οτι ήταν τραβηγμένο, ζητήσαμε συγγνώμη και έληξε εκεί το θέμα, σε καμία περίπτωση δεν επαναλήφθηκε κάτι τέτοιο ή αυτο που γινεται επι τόσους μήνες τώρα εδωμέσα, και έχει φύγει αρκετός κόσμος. Στην περίπτωση με τον Γιάννη, υπάρχει ένας συνεχής και ανηλεής πόλεμος σε κάθε τι που λέμε και γράφουμε, που πραγματικά ξεπερνάει τα όρια, και φυσικά δεν γινεται μόνο σε εμάς αλλα και σε πολλούς ακόμα, απλά κανεις δεν μπαίνει στον κόπο να αντιπαρατεθεί επειδή γνωρίζει οτι δεν θα πρόκεται να γίνει κάτι,και όσοι το κάνουν βλέπουμε που καταλήγει η κατάσταση, είτε να αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί, είτε να γράφονται κατεβατές σελίδες εκτός θέματος και να κουράζουν τον άλλο. Και όταν λέει κάτι λάθος, γιατι έχει πει άπειρα, όχι απλα δεν λέει συγγνώμη, αλλα προσπαθεί να κουκουλώσει την βλακεία που είπε, με πλάγιους τρόπους. Και του έχουν πει με τον καλό και τον άσχημο τρόπο να σταματήσει, αφού ενοχλείται πολύς κόσμος αλλα συνεχίζει σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Και δυστυχώς όταν υπάρχει τέτοια συνεχής συκοφάντηση θα πρέπει να λάβουμε πλέον κάποια μέτρα, απο την στιγμή που δεν λαμβάνει κάποιος υπεύθυνος μέσα απο αυτο το site. Και swter για να απαντήσω και σε σένα, φυσικά και στον στρατό δεν ταιριάζαμε με όλους αλλα όταν κάποιος ξεφευγε απο τα συνήθη όρια, υπήρχαν και κάποιες συνέπειες, κάτι που εδωμέσα δεν γίνεται, ή γίνεται με πολύ χαλαρό τρόπο, και τελικά στην τελική δεν αλλάζει και κάτι, και συνεχίζεται αυτή η κατάσταση. Ας λήξει όμως εδώ το θέμα γιατι είμαστε off topic, εγώ αυτά είχα να πω, απο κει και πέρα οι υπεύθυνοι ας λάβουν τα μετρα που νομίζουν.

borios_polos
03-03-12, 02:26
τι κανει ενας στα 40???δυση???....παναγια μου...φτου φτου...σταυρο οταν θα γινεις με το καλο 40 θα δεις οτι ειναι η ανατολη:p...ασε που οι πιο πολλοι 40αρηδες νιωθουμε 20αρηδες...χαχχααχχαχα....οφ τοπικ γιατι το μισος πολλοι εμισησαν το χιομουρ ουδεις...:p

Morpheas
03-03-12, 02:39
Οκ, τέρμα με τα off-topic. Ας επανέλθουμε όμως τώρα!

snsick
03-03-12, 15:30
πολύ ελπιδοφόρα η πρόβλεψη της ΕΜΥ για την επόμενη Παρασκευή..
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 09-03-2012
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΤΟΠΙΚΑ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ.. ΧΙΟΝΙΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΔΥΤΙΚΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ 5 ΜΕ 7 ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ 8 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

tasos22
03-03-12, 15:49
πολύ ελπιδοφόρα η πρόβλεψη της ΕΜΥ για την επόμενη Παρασκευή..
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 09-03-2012
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΤΟΠΙΚΑ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ.. ΧΙΟΝΙΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΔΥΤΙΚΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ 5 ΜΕ 7 ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ 8 ΜΠΟΦΟΡ.

Αυριο θα εχει αλλαξει!:smokin:

beach-snow
04-03-12, 21:53
Με τοπικές βροχές κατά περιόδους η νέα εβδομάδα. Κανονικές για την εποχή θερμοκρασίες στα κεντρικά και νότια. Ψύχρα στα βόρεια. Στα 6 μποφόρ προς το παρόν οι άνεμοι.

Άστατος θα είναι ο καιρός που θα επικρατήσει τη νέα εβδομάδα στη χώρα με βροχές κατά περιόδους στις περισσότερες περιοχές. Στο μεγαλύτερο διάστημα η θερμοκρασία στις κεντρικές και νότιες περιοχές θα κυμανθεί κοντά στα κανονικά για την εποχή επίπεδα (μέγιστες τιμές 13 με 15 βαθμοί), αλλά στα βόρεια θα είναι λίγο χαμηλότερη (μέγιστες τιμές 9 με 11 βαθμοί). Οι άνεμοι ως την Τετάρτη δεν αναμένεται να ξεπεράσουν τα 6 μποφόρ, αλλά είναι πολύ πιθανό να ενισχυθούν προς το τέλος της εβδομάδας. Θέλω να σας θυμίσω ότι αυτή τη μεταβατική εποχή η πρόγνωση του καιρού δεν είναι εύκολη υπόθεση και ο Μάρτης ο πεντάγνωμος συχνά «εκθέτει» τους Μετεωρολόγους. Η δυσκολία δεν οφείλεται μόνο στον τοπικό χαρακτήρα και τη μικρή διάρκεια των φαινομένων. Έχει να κάνει και με την αστάθεια της ατμοσφαιρικής κυκλοφορίας μεγαλύτερης κλίμακας που οδηγεί σε συχνές αλλαγές των προγνώσεων μέσης διάρκειας. Οι αλλαγές στάσης (για να μη χρησιμοποιήσω την όχι και τόσο εύηχη λέξη που ακούγεται και γράφεται πολύ το τελευταίο διάστημα) των μοντέλων είναι ορισμένες φορές εξοργιστικές, αλλά για όσους γνωρίζουν αριθμητική πρόγνωση καιρού και γενικότερα Μετεωρολογία είναι απολύτως κατανοητές. Ακολουθεί η αναλυτική πρόγνωση.
Την Τρίτη (6/3) και την Τετάρτη (7/3) προβλέπονται νεφώσεις με τοπικές βροχές κυρίως στα δυτικά, κεντρικά και βόρεια και στο ανατολικό Αιγαίο. Πιθανότητα καταιγίδων στα βορειοδυτικά. Πρόσκαιρες χιονοπτώσεις στα ορεινά. Οι άνεμοι θα πνέουν στα βόρεια Α-ΒΑ 4 με 6 μποφόρ και στα υπόλοιπα από δυτικές διευθύνσεις με την ίδια ένταση. Η θερμοκρασία θα σημειώσει μικρή πτώση στα βόρεια.
Την Πέμπτη (8/3) τοπικές βροχές μικρής διάρκειας θα σημειωθούν σχεδόν σε όλη τη χώρα. Τα χιόνια θα περιοριστούν και πάλι στις ορεινές περιοχές. Οι άνεμοι θα πνέουν στα βόρεια ΒΑ 3 με 5 μποφόρ και στα υπόλοιπα αρχικά μεταβλητοί 3 με 4 μποφόρ και αργότερα Α-ΝΑ 3 με 5 και στα νοτιοδυτικά 6 μποφόρ. Η θερμοκρασία δεν θα σημειώσει αξιόλογη μεταβολή.
Την Παρασκευή (9/3) προβλέπονται νεφώσεις με τοπικές βροχές στη δυτική και την κεντρική Μακεδονία, την Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά, την Πελοπόννησο, τις Κυκλάδες, την Κρήτη και πιθανώς στα Δωδεκάνησα. Οι άνεμοι θα πνέουν στα κεντρικά και βόρεια ΒΑ 5 με 6 μποφόρ και πιθανώς στο βόρειο Αιγαίο 7 μποφόρ και στα υπόλοιπα Α-ΝΑ 5 με 7 και πιθανώς στα νοτιοδυτικά 8 μποφόρ. Η θερμοκρασία δεν θα σημειώσει αξιόλογη μεταβολή.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 5-3-2012
ΘΡΑΚΗ:
Αραιές νεφώσεις παροδικά πιο πυκνές. Θερμοκρασία από -1 έως 13 βαθμούς.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ:
Νεφώσεις με βροχές κατά κανόνα ασθενείς στη δυτική και την κεντρική Μακεδονία κυρίως από τις μεσημεριανές ώρες. Λίγα χιόνια στα ορεινά. Θερμοκρασία από -1 έως 14 βαθμούς.
ΗΠΕΙΡΟΣ:
Νεφώσεις με βροχές και τοπικές καταιγίδες. Στα πιο ορεινά χιονοπτώσεις. Θερμοκρασία από 5 έως 13 βαθμούς.
ΝΗΣΙΑ ΙΟΝΙΟΥ:
Νεφώσεις με βροχές και τοπικές καταιγίδες Θερμοκρασία από 7 έως 14 βαθμούς.
ΘΕΣΣΑΛΙΑ - ΒΟΡΕΙΕΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ:
Νεφώσεις με τοπικές βροχές κυρίως από τις μεσημεριανές ώρες. Λίγα χιόνια στα ορεινά. Θερμοκρασία από 4 έως 14 βαθμούς.
ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ – ΕΥΒΟΙΑ - ΣΚΥΡΟΣ:
Νεφώσεις με βροχές αρχικά στα δυτικά και αργότερα στα ανατολικά. Πιθανότητα καταιγίδων κυρίως στα δυτικά. Στις ορεινότερες περιοχές χιονοπτώσεις. Θερμοκρασία από 5 έως 15 βαθμούς.
ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ:
Νεφώσεις με βροχές αρχικά στα δυτικά και βαθμιαία στις υπόλοιπες περιοχές. Τοπικές καταιγίδες. Στις ορεινότερες περιοχές χιονοπτώσεις. Θερμοκρασία από 6 έως 15 βαθμούς.
ΝΗΣΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ:
Νεφώσεις με τοπικές βροχές κυρίως από τις απογευματινές ώρες. Θερμοκρασία από 7 έως 14 βαθμούς.
ΚΥΚΛΑΔΕΣ:
Νεφώσεις με τοπικές βροχές κυρίως μετά το μεσημέρι. Πιθανότητα καταιγίδων. Θερμοκρασία από 8 έως 15 βαθμούς.
ΚΡΗΤΗ:
Νεφώσεις με τοπικές βροχές κυρίως μετά το μεσημέρι. Πιθανότητα καταιγίδων. Θερμοκρασία από 8 έως 16 βαθμούς.
ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ:
Νεφώσεις με τοπικές βροχές κυρίως από το απόγευμα. Πιθανότητα καταιγίδων. Θερμοκρασία από 9 έως 15 βαθμούς.
Θεσσαλονίκη:
Αραιές νεφώσεις που βαθμιαία θα πυκνώσουν και δεν αποκλείεται να σημειωθούν ασθενείς τοπικές βροχές.
Άνεμοι: Α-ΝΑ 3 με 5 μποφόρ.
Θερμοκρασία: Από 5 έως 12 βαθμούς.
Αττική:
Αραιές νεφώσεις που βαθμιαία θα πυκνώσουν και θα βρέξει. Μικρή πιθανότητα καταιγίδων.
Άνεμοι: ΝΑ 3 με 5 μποφόρ στρεφόμενοι το βράδυ σε ΒΑ με την ίδια ένταση.
Θερμοκρασία: Από 8 έως 14 βαθμούς.

ΑΝΕΜΟΙ:
Ιόνιο: ΝΑ 4 με 6 μποφόρ με βαθμιαία εξασθένηση. Από το απόγευμα στα νότια Δ-ΒΔ έως 6 μποφόρ.
Θρακικό: Α-ΝΑ 3 με 4 μποφόρ. Το βράδυ ΒΑ με την ίδια ένταση.
Βόρειο Αιγαίο: Α-ΝΑ 3 με 5 μποφόρ. Το βράδυ ΒΑ με την ίδια ένταση.
Κεντρικό Αιγαίο: ΝΑ 3 με 5 μποφόρ. Το βράδυ Α-ΒΑ έως 6 μποφόρ.
Νότιο Αιγαίο: ΝΔ έως ΝΑ 4 με 6 μποφόρ.
Κρητικό: ΝΔ έως ΝΑ 3 με 5 μποφόρ. Το βράδυ Δ 4 με 5 μποφόρ.
Νοτιοδυτικό Κρητικό (Λιβυκό): Ν-ΝΔ 4 με 6 μποφόρ. Το βράδυ Δ 6 μποφόρ.
Θάλασσα Ιεράπετρας: Ν-ΝΔ 3 με 5 μποφόρ. Το βράδυ Δ 5 με 6 μποφόρ.
Καρπάθιο: Ν 3 με 5 μποφόρ. Τη νύχτα Δ-ΝΔ 4 με 6 μποφόρ.

Καλή εβδομάδα σε όλους...

Δ.ΖΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.

ΓΙΑΝΝΗΣ
05-03-12, 13:43
εκτακτο εχει βγαλει η εμυ για τις καταιγιδες που πεφτουν..βλεπω στην δορυφορικη οτι ερχοντε στην αττικη καρφι παλι

ΑΓΓΕΛΟΣ
05-03-12, 18:00
εκτακτο εχει βγαλει η εμυ για τις καταιγιδες που πεφτουν..βλεπω στην δορυφορικη οτι ερχοντε στην αττικη καρφι παλι
Εκτακτο για Αττική. Εάν έβγαζε για την Ευβοια θα έπεφτε τραγικά έξω.Eυβοια και καταιγίδεs δεν συμβαδίζουν ποτέ. Είναι όπωs ο διάβολοs και το λιβάνι.

beach-snow
05-03-12, 23:31
http://www.youtube.com/watch?v=FXof-Qma4mI&feature=youtu.be

diko
06-03-12, 20:48
Τοπικές βροχές στο Ιόνιο και την ηπειρωτική Ελλάδα. Ένταση των φαινομένων την Πέμπτη και την Παρασκευή στα Β-ΒΔ. Πιθανή επιδείνωση του καιρού το Σαββατοκύριακο. Με τοπικές βροχές στο Ιόνιο και σε αρκετές ηπειρωτικές περιοχές θα συνεχιστεί ο καιρός το νέο εικοσιτετράωρο (Τετάρτη). Η θερμοκρασία δεν θα σημειώσει αξιόλογη μεταβολή και οι άνεμοι δεν θα ξεπερνούν τα 6 μποφόρ. Το διήμερο Πέμπτη και Παρασκευή τα καιρικά φαινόμενα θα ενταθούν κυρίως στις Β-ΒΔ περιοχές και οι άνεμοι στα πελάγη θα φθάσουν τα 7 μποφόρ. Ενδιαφέρουσα είναι η εξέλιξη του καιρού το Σαββατοκύριακο (10-11/3) κατά τη διάρκεια του οποίου πρωταγωνιστικό ρόλο θα παίξει ένα βαρομετρικό χαμηλό που θα μας έλθει από το νότο. Δεν ξέρω ακριβώς το λόγο, αλλά εδώ και χρόνια είμαι λίγο επιφυλακτικός με την πρόγνωση αυτών των συστημάτων από τα μοντέλα καιρού. Παλαιότερα λέγαμε, και ίσως ως ένα σημείο να είχαμε δίκιο, ότι η έλλειψη παρατηρήσεων ανώτερης ατμόσφαιρας από τη βόρεια Αφρική ήταν ένα μειονέκτημα που είχε επίπτωση στα αποτελέσματα των μοντέλων, αλλά σήμερα η κατάσταση έχει βελτιωθεί σημαντικά με τις παρατηρήσεις των αεροσκαφών και των δορυφόρων. Αναρωτιέμαι ακόμα αν αυτή η έλλειψη εμπιστοσύνης στα συγκεκριμένα βαρομετρικά χαμηλά και τα μοντέλα που προσπαθούν να τα προσομοιώσουν έχει σχέση και με το γεγονός ότι στο παρελθόν, μη έχοντας τα σημερινά μέσα παρατήρησης, τα συστήματα αυτά είχαν γίνει ο εφιάλτης μας και δεν ήταν λίγες οι φορές που μας έπιαναν στον ύπνο. Όπως και να έχουν τα πράγματα, ένα χαμηλό που προσεγγίζει τη χώρα από τα νότια συνήθως είναι ικανό να προκαλέσει έντονα καιρικά φαινόμενα.

beach-snow
06-03-12, 23:19
http://www.youtube.com/watch?v=y_Etuo17M6c&feature=player_embedded

Κωστας.
07-03-12, 21:24
Ισχυρές βροχές προβλέπονται το νέο εικοσιτετράωρο (Πέμπτη) και την Παρασκευή στις περισσότερες περιοχές της δυτικής, κεντρικής και βόρειας Ελλάδας. Καταιγίδες θα εκδηλωθούν κυρίως στα βορειοδυτικά, ενώ τα χιόνια θα κατέβουν και σε ημιορεινές περιοχές της βόρειας χώρας. Το Σαββατοκύριακο προβλέπεται σταδιακή επιδείνωση του καιρού με βασικά χαρακτηριστικά τη σημαντική ενίσχυση των Α-ΒΑ ανέμων και τις έντονες βροχές στην ανατολική και τη νότια Ελλάδα κυρίως την Κυριακή. Σε ότι αφορά την προοπτική του καιρού, όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι τις πρώτες μέρες της νέας εβδομάδας ο Μάρτης θα γίνει ...γδάρτης. Ακολουθεί η αναλυτική πρόγνωση.

I love you ziako!!!

volos
07-03-12, 21:32
Καλησπέρα σε όλους,

δυνατές συγκινήσεις υπόσχεται σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία η επόμενη βδομάδα - Δευτέρα 12 και Τρίτη 13 Μαρτίου - με χιονοπτώσεις αρχικά σε πανελλαδικό επίπεδο - και σε δεύτερο χρόνο στα προσήνεμα - ακόμα και σε περιοχές με χαμηλό υψόμετρο οι οποίες κατά τόπους ενδέχεται να είναι ισχυρές. Η όλη εξέλιξη βασίζεται στην κίνηση ενός χαμηλού που αναμένεται να σχηματιστεί στον κόλπο της Σύρτης και το οποίο θα κινηθεί ΒΑ προς τον Ελλαδικό χώρο και το οποίο σε συνδυασμό με τις αντικυκλωνικές πιέσεις στην δυτική Ευρώπη θα δώσει αρχικά σύγκλιση θερμών αερίων μαζών ΝΝΑ συνιστώσας με ψυχρές αέριες μάζες ΒΒΑ συνιστώσας πάνω από τον Ελλαδικό χώρο. Η ψυχρή εισβολή διαφαίνεται εδώ και αρκετές ημέρες, σήμερα όμως βελτιώθηκαν ουσιαστικά κάποια κρίσιμα στοιχεία όπως η Τ στα 500hPa και το thickness για να μιλάμε για χιονοπτώσεις σε χαμηλά υψόμετρα.
Εν αναμονή των νεότερων στοιχείων τις επόμενες ημέρες.

Δημήτρης Καμπόλης

​i love dimitris kamp....xaxaxaxaxax

beach-snow
07-03-12, 22:26
Εντείνονται οι βροχές το διήμερο Πέμπτη-Παρασκευή στα δυτικά, κεντρικά και βόρεια. Επιδείνωση του καιρού στην ανατολική και τη νότια Ελλάδα κυρίως την Κυριακή.

Ισχυρές βροχές προβλέπονται το νέο εικοσιτετράωρο (Πέμπτη) και την Παρασκευή στις περισσότερες περιοχές της δυτικής, κεντρικής και βόρειας Ελλάδας. Καταιγίδες θα εκδηλωθούν κυρίως στα βορειοδυτικά, ενώ τα χιόνια θα κατέβουν και σε ημιορεινές περιοχές της βόρειας χώρας. Το Σαββατοκύριακο προβλέπεται σταδιακή επιδείνωση του καιρού με βασικά χαρακτηριστικά τη σημαντική ενίσχυση των Α-ΒΑ ανέμων και τις έντονες βροχές στην ανατολική και τη νότια Ελλάδα κυρίως την Κυριακή. Σε ότι αφορά την προοπτική του καιρού, όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι τις πρώτες μέρες της νέας εβδομάδας ο Μάρτης θα γίνει ...γδάρτης. Ακολουθεί η αναλυτική πρόγνωση.
Την Παρασκευή (9/3) στη δυτική, την κεντρική και τη βόρεια Ελλάδα προβλέπονται νεφώσεις με βροχές κατά τόπους ισχυρές. Καταιγίδες θα εκδηλωθούν κυρίως στα βορειοδυτικά ενώ χιόνια θα πέσουν στα ορεινά. Σταδιακά τα φαινόμενα θα εξασθενήσουν στη δυτική Ελλάδα και έως αργά το βράδυ στις κεντρικές και βόρειες περιοχές. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται τοπικές νεφώσεις. Οι άνεμοι θα πνέουν στα βόρεια ΒΑ 4 με 6 και στο βόρειο Αιγαίο 7 μποφόρ και στα υπόλοιπα Α-ΝΑ 4 με 6 μποφόρ ενισχυόμενοι από το βράδυ στα νοτιοδυτικά στα 7 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει μικρή άνοδο στα ανατολικά και νότια.
Το Σάββατο(10/3) στη Μακεδονία, τη Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά-Εύβοια και την ανατολική Πελοπόννησο προβλέπονται νεφώσεις με βροχές και στα ορεινά παροδικές χιονοπτώσεις. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται τοπικές νεφώσεις με πιθανότητα σποραδικών βροχών μικρής διάρκειας. Οι άνεμοι θα πνέουν Α έως ΒΑ 6 με 8 μποφόρ και πιθανώς στα νότια-νοτιοδυτικά 9 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει μικρή πτώση στα κεντρικά και βόρεια.
Την Κυριακή (11/3) στη Μακεδονία, τη Θράκη, το βόρειο Ιόνιο και την Ήπειρο προβλέπονται παροδικές νεφώσεις με ασθενείς τοπικές βροχές και στα ορεινά ασθενείς χιονοπτώσεις. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται νεφώσεις με βροχές, χιόνια στα ορεινά και καταιγίδες κυρίως στις θαλάσσιες και παραθαλάσσιες περιοχές. Σταδιακά τα φαινόμενα στις ηπειρωτικές περιοχές θα εξασθενήσουν. Οι άνεμοι θα πνέουν Β-ΒΑ στο Ιόνιο 6 με 7 μποφόρ με εξασθένηση και στο Αιγαίο 7 με 8 και πιθανώς για λίγες ώρες στα νοτιοδυτικά 9 μποφόρ. Τις πρωινές ώρες στα νοτιοανατολικά θα επικρατούν Α-ΝΑ άνεμοι έως 7 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει μικρή πτώση σε όλη τη χώρα.
Τη Δευτέρα (12/3) στην ανατολική και τη νότια νησιωτική Ελλάδα προβλέπονται νεφώσεις με βροχές και καταιγίδες που πρόσκαιρα θα εξασθενήσουν. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται λίγες νεφώσεις που βαθμιαία θα αυξηθούν και θα σημειωθούν βροχές, τοπικές καταιγίδες και χιόνια όχι μόνο στα ορεινά αλλά και σε περιοχές της κεντρικής και της βόρειας Ελλάδας με χαμηλό υψόμετρο. Οι άνεμοι θα πνέουν στα δυτικά, κεντρικά και βόρεια από βόρειες διευθύνσεις 5 με 7 και αργότερα τοπικά 8 μποφόρ και στα υπόλοιπα Ν-ΝΔ 6 με 7 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει περαιτέρω πτώση στη δυτική, την κεντρική και τη βόρεια Ελλάδα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 8-3-2012
ΘΡΑΚΗ:
Νεφώσεις με τοπικές βροχές κυρίως από το βράδυ. Χιόνια στα ορεινά και ημιορεινά (κρίσιμο υψόμετρο τα 650 μέτρα). Θερμοκρασία από -1 έως 11 βαθμούς.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ:
Νεφώσεις με βροχές κατά τόπους ισχυρές και χιόνια στα ορεινά και ημιορεινά (κρίσιμο υψόμετρο τα 650 μέτρα). Θερμοκρασία από -1 έως 11 βαθμούς.
ΗΠΕΙΡΟΣ:
Νεφώσεις με βροχές και καταιγίδες κατά τόπους ισχυρές. Στα ορεινά χιονοπτώσεις. Θερμοκρασία από 3 έως 13 βαθμούς.
ΝΗΣΙΑ ΙΟΝΙΟΥ:
Νεφώσεις με βροχές και καταιγίδες που κατά τόπους στα βόρεια θα είναι ισχυρές. Θερμοκρασία από 6 έως 15 βαθμούς.
Νεφώσεις με βροχές κατά τόπους ισχυρές. Τοπικές καταιγίδες. Χιόνια στα ορεινά. Θερμοκρασία από 4 έως 14 βαθμούς.
Νεφώσεις με βροχές και καταιγίδες κυρίως στα δυτικά. Χιόνια στις ορεινότερες περιοχές. Θερμοκρασία από 5 έως 16 βαθμούς.
ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ:
Νεφώσεις με τοπικές βροχές και πιθανώς καταιγίδες. Λίγα χιόνια στις ορεινότερες περιοχές. Θερμοκρασία από 6 έως 16 βαθμούς.
Τοπικές νεφώσεις με πιθανότητα βροχών στις βορειότερες περιοχές. Θερμοκρασία από 6 έως 15 βαθμούς.
ΚΥΚΛΑΔΕΣ:
Αραιές νεφώσεις. Θερμοκρασία από 8 έως 16 βαθμούς.
ΚΡΗΤΗ:
Αραιές νεφώσεις. Θερμοκρασία από 8 έως 18 βαθμούς.
ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ:
Αραιές νεφώσεις. Θερμοκρασία από 9 έως 16 βαθμούς.
Θεσσαλονίκη:
Νεφώσεις με βροχές κατά τόπους ισχυρές. Πιθανότητα καταιγίδων.
Άνεμοι: Α 3 με 5 μποφόρ.
Θερμοκρασία: Από 5 έως 10 βαθμούς.
Αττική:
Νεφώσεις με πιθανότητα παροδικών βροχών.
Άνεμοι: ΝΑ 3 με 5 μποφόρ.
Θερμοκρασία: Από 8 έως 15 βαθμούς.

ΑΝΕΜΟΙ:
Ιόνιο: ΝΑ 5 με 7 μποφόρ.
Θρακικό: Α-ΒΑ 3 με 4 μποφόρ.
Βόρειο Αιγαίο: ΒΑ 4 με 5 μποφόρ.
Κεντρικό Αιγαίο: ΝΑ 3 με 5 μποφόρ.
Νότιο Αιγαίο: ΝΑ 3 με 5 μποφόρ.
Κρητικό: ΝΑ 3 με 5 μποφόρ.
Νοτιοδυτικό Κρητικό (Λιβυκό): ΝΑ 5 με 6 μποφόρ.
Θάλασσα Ιεράπετρας: Ν-ΝΑ 3 με 4 μποφόρ.
Καρπάθιο: Ν 3 με 4 μποφόρ.

Δ.ΖΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ...

beach-snow
07-03-12, 22:35
ΜΕΤΕΟΠΟΡΕΙΑ από Σάκη...

http://www.youtube.com/watch?v=iLszL32tUWI&feature=player_embedded

asteriosn
07-03-12, 22:59
μπορει να βαλει κανεις ολοκληρο το δελτιο???

THIVASNOW
07-03-12, 23:05
μπορει να βαλει κανεις ολοκληρο το δελτιο???

ο σακης,κακως κατα τη γνωμη μου,υποτιμα τον καιρο της δευτερας.το αντι θετο δηλαδη απο ζιακο, καμπολη.δε ξερο τι εχει παθει φετος αλλα δυστυχως καταγραφει πολλα λαθη φετος.

ASTRIKOS
08-03-12, 01:07
Οσο και να μου αρεσει το χιονι, τωρα δε το θελω καθολου. Θα ξεσκισει τις καλλιεργειες. Αχρηστος παλιοκαιρος που μονο ζημιες θα κανει :mad:

sotos*snow
08-03-12, 07:46
ο σακης,κακως κατα τη γνωμη μου,υποτιμα τον καιρο της δευτερας.το αντι θετο δηλαδη απο ζιακο, καμπολη.δε ξερο τι εχει παθει φετος αλλα δυστυχως καταγραφει πολλα λαθη φετος.
Το λάθος που το είδες από τώρα;...συγκρατημένος είναι και επιφυλακτικός για το οτιδήποτε μετά την Κυριακή....
και να γίνει κάτι το όντως πολύ δυνατό που είναι το λάθος;...ότι δεν το λέει από τώρα;...αφού είναι νωρίς και δεν ξέρουμε τι θα γίνει όχι την Δευτέρα αλλά την Κυριακή ή ακόμα και το Σαββατο...

snsick
08-03-12, 17:05
Το λάθος που το είδες από τώρα;...συγκρατημένος είναι και επιφυλακτικός για το οτιδήποτε μετά την Κυριακή....
και να γίνει κάτι το όντως πολύ δυνατό που είναι το λάθος;...ότι δεν το λέει από τώρα;...αφού είναι νωρίς και δεν ξέρουμε τι θα γίνει όχι την Δευτέρα αλλά την Κυριακή ή ακόμα και το Σαββατο...
με βάση το σήμερα κρίνουμε την πρόβλεψη για κάθε μέρα που κάνει ο οποιοσδήποτε. Αυτά που λέει ο Ζιακό πχ σήμερα για Τρίτη συγκρίνονται με αυτά που λέει ο Σάκης για Τρίτη. Και εκ του αποτελέσματος θα φανεί ποιός είχε δίκιο. Βεβαίως και θα κρίνουμε τι έλεγε ο καθένας σήμερα για Τρίτη πχ..Τι σημαίνει είναι μακριά? Μετεωρολόγοι είναι ας πάρουν ρίσκα... Η γνώμη λοιπόν του φίλου είναι ότι απλά υποτιμά την κακοκαιρία.. Δεν μπορεί να την πεί? Εκ του αποτελέσματος θα φανούν όλα..
Στην τελευταία κακοκαιρία της Κ.Δευτέρας πράγματι ο Σάκης έπεσε τελείως έξω αν κιεγώ παραμένω φαν και είναι ο αγαπημένος μου.

airboarder
08-03-12, 18:03
τι να κρίνουμε ρε παιδιά... τα μοντέλα δεν βρίσκουν το επόμενο ή και το "τρέχων" 6ωρο...
αμα δείς το 6άρι, ή το 0ζ θα πείς ότι θα τρώει μια βρόχα η Φλώρινα.. και είχε τέτοια στούπα, που ούτε δευτερόλεπτο δεν το γύρισε κάν σε χιονόνερο.

τι να πούν και οι Μετεωρολόγοι, στα μοντέλα βασίζονται...

doumas
08-03-12, 18:52
Απο ΖΙΑΚΟΠΟΥΛΟ.

ΠΕΜΠΤΗ 8 ΜΑΡ 6:34 μμ

Μεγάλες οι καιρικές διαφορές μεταξύ βορρά και νότου και το νέο 24ωρο. Ανεμώδες και κρύο το Σαββατοκύριακο. Μαρτιάτικος χιονιάς στις αρχές της νέας εβδομάδας.

Μεγάλες θα είναι οι διαφορές του καιρού μεταξύ των βόρειων και των νότιων περιοχών της χώρας και το νέο εικοσιτετράωρο (Παρασκευή). Πέρα από τις βροχές, εξαιρετικά μεγάλες θα είναι οι διαφορές στη θερμοκρασία. Ενδεικτικά να αναφέρουμε ότι η θερμοκρασία στην ορεινή Φλώρινα δεν θα ξεπεράσει τους 4 βαθμούς, αλλά στο Ηράκλειο της Κρήτης θα φθάσει τους 20 βαθμούς. Το Σαββατοκύριακο η θερμοκρασία θα σημειώσει βαθμιαία πτώση σε όλες τις περιοχές και το κύριο χαρακτηριστικό του καιρού θα είναι οι θυελλώδεις Α-ΒΑ άνεμοι οι οποίοι στα νότια-νοτιοδυτικά θα φθάσουν πρόσκαιρα τα 9 μποφόρ. Κατά τα άλλα, στη διάρκεια αυτού του διημέρου οι σημαντικές βροχές και οι καταιγίδες θα μετατοπιστούν στις ανατολικές και νότιες περιοχές της χώρας. Σε ότι αφορά τη συνέχεια, τις πρώτες μέρες της νέας εβδομάδας μια ατμοσφαιρική διαταραχή που έρχεται από το βορρά θα προκαλέσει κακοκαιρία χειμωνιάτικου τύπου στις περισσότερες περιοχές της χώρας. Ακολουθεί η αναλυτική πρόγνωση.
Το Σάββατο(10/3) στη Μακεδονία, τη Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά-Εύβοια και την ανατολική Πελοπόννησο προβλέπονται νεφώσεις με βροχές και στα ορεινά παροδικές χιονοπτώσεις. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται τοπικές νεφώσεις με πιθανότητα σποραδικών βροχών στα δυτικά. Οι άνεμοι θα πνέουν Α-ΒΑ 6 με 8 μποφόρ και πιθανώς στα νότια-νοτιοδυτικά 9 μποφόρ. Στα νοτιοανατολικά θα επικρατήσουν ΝΑ άνεμοι 5 με 6 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει πτώση στα κεντρικά και βόρεια.
Την Κυριακή (11/3) αρχικά θα συνεχιστούν οι καιρικές συνθήκες του Σαββάτου, αλλά βαθμιαία στο νότιο Ιόνιο, την Πελοπόννησο, την ανατολική Στερεά-Εύβοια, τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου, τις Κυκλάδες, την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα ο καιρός θα επιδεινωθεί με την εκδήλωση βροχών και καταιγίδων που κατά τόπους θα είναι ισχυρές. Χιόνια θα πέσουν στα ορεινά. Το βράδυ τα φαινόμενα στις ηπειρωτικές περιοχές θα εξασθενήσουν. Οι άνεμοι θα πνέουν στο Ιόνιο ΒΑ 6 με 7 μποφόρ με βαθμιαία εξασθένηση και στο Αιγαίο από την ίδια διεύθυνση 7 με 8 μποφόρ. Στα νοτιοανατολικά έως το απόγευμα θα επικρατούν ΝΑ άνεμοι 6 με 7 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει μικρή πτώση σε όλη τη χώρα.
Τη Δευτέρα (12/3) στην ανατολική και τη νότια νησιωτική Ελλάδα προβλέπονται νεφώσεις με βροχές και καταιγίδες που πρόσκαιρα θα εξασθενήσουν. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται νεφώσεις με ασθενείς τοπικές βροχές που βαθμιαία θα ενταθούν και θα εκδηλωθούν τοπικές καταιγίδες κυρίως στα δυτικά, κεντρικά και νότια. Χιόνια θα πέσουν στα ορεινά καθώς και σε περιοχές της κεντρικής και της βόρειας Ελλάδας με χαμηλό υψόμετρο. Στις περιοχές αυτές συμπεριλαμβάνεται και η Ήπειρος. Οι άνεμοι θα πνέουν στα δυτικά ΝΑ 3 με 5 μποφόρ στρεφόμενοι αργότερα σε ΒΔ έως 7 μποφόρ, στα βόρεια ΒΑ 5 με 7 μποφόρ με ενίσχυση από το απόγευμα στο βόρειο Αιγαίο στα 8 μποφόρ και στα υπόλοιπα Δ-ΒΔ 5 με 6 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει περαιτέρω πτώση κυρίως στη δυτική, την κεντρική και τη βόρεια Ελλάδα.
Την Τρίτη (13/3) αρχικά προβλέπεται κακοκαιρία σχεδόν σε όλη τη χώρα, αλλά σταδιακά στη δυτική και τη βόρεια Ελλάδα τα φαινόμενα θα εξασθενήσουν. Έως αργά τη νύχτα προς την Τετάρτη η κακοκαιρία θα παρουσιάσει ύφεση και στις υπόλοιπες περιοχές. Οι άνεμοι θα πνέουν Β-ΒΑ στα δυτικά 4 με 6 μποφόρ και στα υπόλοιπα 6 με 8 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα κυμανθεί σε χαμηλά για την εποχή επίπεδα.

borios_polos
08-03-12, 18:57
ωραια και ελπιδοφορα μας τα λεει και ο ζιακο...:)

doumas
08-03-12, 19:08
Αναφερει χιονοπτωσεις σε χαμηλοτερο υψομετρο σε περιοχες της βορειας και κεντρικης ελλαδος κατι που ψιλοαναφερουμε και μεις εδω αλλα δεν βγαζει κανεις αποψη για αυτες στη αν και νοτια ελλαδα και για τριτη-τεταρτη.Παντως ειναι αισιοδοξος για πολλα φαινομενα γενικως βροχης -χιονιου.Σιγουρα οταν θα περνουν οι μερες θα αναθεωρησει καποια πραγματα μιας και μεχρι τωρα δειχνει αρκετη σταθεροτητα στις προβλεψεις του.

Κωστας.
08-03-12, 19:11
Μια επισημανση μονο.Η Φλωρινα δεν ειναι ορεινη αν αναφερεται στη πολη της Φλωρινας.Εκτος κι αν με τη φραση ορεινη Φλωρινα εννοει τα ορεινα του νομου Φλωρινας.4c στα ορεινα ομως,λιγο δυσκολο.Αρα αναφερεται στη πολη.Η πολη ειναι στα 600 μετρα.600 μετρα δεν ειναι ορεινο.

george-kozanh
08-03-12, 19:24
Μια επισημανση μονο.Η Φλωρινα δεν ειναι ορεινη αν αναφερεται στη πολη της Φλωρινας.Εκτος κι αν με τη φραση ορεινη Φλωρινα εννοει τα ορεινα του νομου Φλωρινας.4c στα ορεινα ομως,λιγο δυσκολο.Αρα αναφερεται στη πολη.Η πολη ειναι στα 600 μετρα.600 μετρα δεν ειναι ορεινο.663μ για να ακριβολογουμε!!Πολλες φορες τα 50μ κανουν τη διαφορα!

Κωστας.
08-03-12, 19:39
Νομιζω οτι πανω απο 1000 μετρα λεγεται ορεινη μια περιοχη.

beach-snow
08-03-12, 19:42
Νομιζω οτι πανω απο 1000 μετρα λεγεται ορεινη μια περιοχη.

Νομίζω ότι έχεις δίκιο, αλλά θα το διευκρινήσω αυτό το Σάββατο στη συνάντηση με τον Ζιακό...τι θεωρούν τι και πόσο...

george-kozanh
08-03-12, 19:50
Νομιζω οτι πανω απο 1000 μετρα λεγεται ορεινη μια περιοχη.Ε ναι,ετσι πρεπει να ειναι!

doumas
08-03-12, 20:01
Νομίζω ότι έχεις δίκιο, αλλά θα το διευκρινήσω αυτό το Σάββατο στη συνάντηση με τον Ζιακό...τι θεωρούν τι και πόσο...Διαχωρισμος ορεινων -ημιορεινων πιστευω οτι ειναι τα 750 μετρα

sotos*snow
08-03-12, 20:14
με βάση το σήμερα κρίνουμε την πρόβλεψη για κάθε μέρα που κάνει ο οποιοσδήποτε. Αυτά που λέει ο Ζιακό πχ σήμερα για Τρίτη συγκρίνονται με αυτά που λέει ο Σάκης για Τρίτη. Και εκ του αποτελέσματος θα φανεί ποιός είχε δίκιο. Βεβαίως και θα κρίνουμε τι έλεγε ο καθένας σήμερα για Τρίτη πχ..Τι σημαίνει είναι μακριά? Μετεωρολόγοι είναι ας πάρουν ρίσκα... Η γνώμη λοιπόν του φίλου είναι ότι απλά υποτιμά την κακοκαιρία.. Δεν μπορεί να την πεί? Εκ του αποτελέσματος θα φανούν όλα..
Στην τελευταία κακοκαιρία της Κ.Δευτέρας πράγματι ο Σάκης έπεσε τελείως έξω αν κιεγώ παραμένω φαν και είναι ο αγαπημένος μου.

Αυτά που έλεγε ο Σάκης τη Δευτέρα για χθες και σήμερα (περι χιονοπτώσεων ακόμα και σε πόλεις της δυτικής Μακεδονίας.. Φλώρινα κλπ) και που κανένας άλλος δεν έλεγε γιατί όμως δεν συγκρίνονται? Γιατί πάντα συγκρίνονται οι προγνώσεις του όταν ο καιρός αφορά στην ανατολική ηπειρωτική χώρα και κυρίως στην Αττική και μάλιστα 5 μέρες πριν, και δεν συγκρίνονται (από μερικούς ευτυχώς) τα αποτελέσματα της πρόγνωσης του πανελλαδικά? Γιατί δεν συγκρίνονται εκ του ΛΕΠΤΟΜΕΡΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ? Και μια ακόμα και τελευταία φορά.. Εγώ όσον αφορά τα υψόμετρα χιονιού και λοιπά στοιχεία θα ήθελα απ' αυτούς που ασχολούνται επίσημα με τον καιρό αριθμούς και λεπτομέρειες, ακριβώς όπως κάνει ο Σάκης και όχι γενικότητες..,αλλιώς για μένα η πρόγνωση είναι τελείως ΑΟΡΙΣΤΗ, δείχνει ανασφάλεια ή βόλεμα, καθώς προσπαθεί να καλύψει όλες τις πιθανές εκβάσεις του καιρού. Χωρίς λεπτομέρειες κανείς δεν θυμάται τι ειπώθηκε ή γράφτηκε. Οι γενικότητες χαρίζουν στους μετεωρολόγους που τις χρησιμοποιούν την κατάλληλη προστασία της μετέπειτα αμφισβήτησης τους καθώς αν ερωτηθεί τι εννοούσε σ' αυτό που είπε ή έγραψε μπορεί εύκολα και διπλωματικά να υποστηρίξει αυτό που συνέβη χωρίς κανένας να είναι σε θέση να πεις το αντίθετο..!!!Στη ζωή μου έμαθα να συγκρίνω όμοια πράγματα και το λέω καθαρά. ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟΝ ΣΑΚΗ.. ΑΠΛΑ ΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ..

Χιών
08-03-12, 20:17
http://penteli.meteo.gr/stations/lefkada/RainRateHistory.gif?1331230562727 Άσχετο με το θέμα,αλλά απίστευτο!!!Είναι από την Λευκάδα!!

sotos*snow
08-03-12, 20:18
Ο πολύ αγαπητός κ. Ζιακόπουλος αν μπορούσε όντως να μας διευκρινήσει τι υψόμετρα είναι τα ορεινά.. , τα ημιορεινά.. με χαμηλό υψόμετρο, με πολύ χαμηλό υψόμετρο... :)

kairos
08-03-12, 20:59
Αλλού έχω δει να χαρακτηρίζουν ορεινά, ακόμα και ότι βρίσκεται πάνω από τα 500 μ., αλλού έχω δει να λένε ημιορεινά τέτοια υψόμετρα και ορεινά μεγαλύτερα υψόμετρα,ο όρος ημιορεινά δεν είναι και πολύ ξεκάθαρος, δεν υπάρχει ένα στανταρ. Τα 500 είναι χαμηλό υψόμετρο για να το πεις ορεινά, αλλά και τα 1000 μέτρα υψηλό για να χαρακτηρίζονται απο κει και πάνω ορεινά πχ τα 900 μέτρα δεν τα λες ημιορεινά.

Seth13
08-03-12, 21:43
Για μενα ημιορεινά είναι 300-600 μέτρα. Ορεινά 600μ+ και πεδινά 0-300μ πάνω κάτω.

doumas
08-03-12, 22:08
Ο σακης ανεφερε για δευτερα προς τριτη τα χιονια στα ανατολικα και νοτια με μορφη νιφαδων ισως πεσουν και σε πολυ χαμηλα υψομετρα.Για δευτερα εδειχνε υψομετρο στην ευρυτερη περιοχη βορεια της αττικης -ευβοιας τα 650 μετρα.Κατα τα αλλα ειπε πως στην συνεχεια το ψυχος καραδοκει στα ΒΑ και δεν ξερουμε αν η πορεια του θα συμπεριλαβει και την χωρα μας...

sotos*snow
08-03-12, 22:12
Ο σακης ανεφερε για δευτερα προς τριτη τα χιονια στα ανατολικα και νοτια με μορφη νιφαδων ισως πεσουν και σε πολυ χαμηλα υψομετρα.Για δευτερα εδειχνε υψομετρο στην ευρυτερη περιοχη βορεια της αττικης -ευβοιας τα 650 μετρα.Κατα τα αλλα ειπε πως στην συνεχεια το ψυχος καραδοκει στα ΒΑ και δεν ξερουμε αν η πορεια του θα συμπεριλαβει και την χωρα μας...

Ο Σάκης έδωσε τα υψόμετρα για Δευτέρα και όχι μόνο...οι υπόλοιποι επίσημοι προγνώστες και δελτία καιρού για την Δευτέρα τι έδωσαν;..γνωρίζει κανείς να μας τα δίξει ή να μας τα πει;...έστω μόνο για τη Δευτερα...;

doumas
08-03-12, 22:18
Ο Σάκης έδωσε τα υψόμετρα για Δευτέρα και όχι μόνο...οι υπόλοιποι επίσημοι προγνώστες και δελτία καιρού για την Δευτέρα τι έδωσαν;..γνωρίζει κανείς να μας τα δίξει ή να μας τα πει;...έστω μόνο για τη Δευτερα...;Γεγονος ειναι πως τα υψομετρα τα αποφευγουν οι περισσοτεροι μετεωρολογοι σαν τον διαλο με το λιβανι...

sotos*snow
08-03-12, 22:23
Αλλού έχω δει να χαρακτηρίζουν ορεινά, ακόμα και ότι βρίσκεται πάνω από τα 500 μ., αλλού έχω δει να λένε ημιορεινά τέτοια υψόμετρα και ορεινά μεγαλύτερα υψόμετρα,ο όρος ημιορεινά δεν είναι και πολύ ξεκάθαρος, δεν υπάρχει ένα στανταρ. Τα 500 είναι χαμηλό υψόμετρο για να το πεις ορεινά, αλλά και τα 1000 μέτρα υψηλό για να χαρακτηρίζονται απο κει και πάνω ορεινά πχ τα 900 μέτρα δεν τα λες ημιορεινά.

Συμφωνώ, και μετά μου λένε μερικοί ότι ο Σάκης κάνει λάθη φέτος.. Εμ λογικό είναι αφού ο κόσμος έχει ζαλιστεί με γενικολογίες του παραπάνω τύπου οι άλλοι να πέφτουν μέσα. Εδω ούτε και οι ερασιτέχνες μετεωρολόγοι δεν μπορούν να αποκωδικοποιήσουν ανάλογες προγνώσεις(τι σημαίνει στις προγνώσεις αυτές ορεινά-ημιορεινά και χαμηλά υψόμετρα..)..Τι να λέμε τώρα..

beach-snow
08-03-12, 22:29
Πάρτε και μια Σούζη, έτσι για πλουραλισμό!!!

http://www.dailymotion.com/video/xpblet_meteo-news-gr-yyyyyyyy-yyyyy-yyyy-8-3-12_news?start=1#from=embed

sotos*snow
08-03-12, 22:33
Λάθος πρέπει να έκανες Κώστα παλιό είναι το βιντεάκι..

beach-snow
08-03-12, 22:39
Λάθος πρέπει να έκανες Κώστα παλιό είναι το βιντεάκι..

Διορθώθηκε...

sotos*snow
08-03-12, 22:57
Διορθώθηκε...
Ωραία..ευχαριστούμε Κώστα! Τουλάχιστον ξέρουμε ότι και η Σούζη αποφεύγει να δώσει υψόμετρα όπως πάντα φυσικά...και τι ποιο λογικό από το να πέσει μέσει στο τέλος κατά πολλούς αφού μίλησε γενικά και αόριστα για περιοχές ημιορεινές της κεντρικής και βόρειας χώρας..!!!:o
....κάποιος πριν λίγες μέρες είπε ότι η Σούζη σε 3 λεπτά λέει ότι ο Σάκης σε 20..!!!..ελπίζω να το ξανασκεφτεί..:o....

beach-snow
08-03-12, 23:06
Μετεοπορεία από το δελτίο του Σάκη...

http://www.youtube.com/watch?v=momRed4wOSo&feature=player_embedded

beach-snow
08-03-12, 23:14
Το κρύο ήρθε για να μείνει!!!
Τρίτη πρωί πολύ χαμηλά στα ανατολικά οι χιονοπτώσεις...
Μικρή βελτίωση και νέο ψύχος καραδοκεί!!!
Ετσι ακριβώς!!! Προσωπικά που ξέρω καλά τον Σάκη (δεν μίλησα καν έτσι?) περιμένει να κατέβει με περισσότερες πιθανότητες αυτό το ψύχος!!!

Χιών
08-03-12, 23:20
Το κρύο ήρθε για να μείνει!!!
Τρίτη πρωί πολύ χαμηλά στα ανατολικά οι χιονοπτώσεις...
Μικρή βελτίωση και νέο ψύχος καραδοκεί!!!
Ετσι ακριβώς!!! Προσωπικά που ξέρω καλά τον Σάκη (δεν μίλησα καν έτσι?) περιμένει να κατέβει με περισσότερες πιθανότητες αυτό το ψύχος!!!
Ο Σάκης ήταν έτοιμος να αρπάξει τον καμεραμαν και να χορέψουν τσάμικο απ'την χαρά του!Χχαχαχα...
Ξέρεις ότι όταν είναι χαρούμενος,καραδοκεί χιονιάς...Εν πάσει περιπτώσει,για Αττική έδειξε βροχές και χιόνια πάνω από τα 750 μέτρα

beach-snow
08-03-12, 23:31
650μ. όχι 750μ.

beach-snow
09-03-12, 00:23
Ολο το δελτίο εδώ...

http://www.youtube.com/watch?v=V8Hf9MJOHcQ&feature=player_embedded

gordonas
09-03-12, 00:28
Οι προβλέψεις του Σάκη βασίζονται στο gfs; Δεν μου κάθονται και τόσο καλά τα υψόμετρα...

Κωστας.
09-03-12, 03:36
Πάρτε και μια Σούζη, έτσι για πλουραλισμό!!!

http://www.dailymotion.com/video/xpblet_meteo-news-gr-yyyyyyyy-yyyyy-yyyy-8-3-12_news?start=1#from=embed

Ωραια και η Σουζη.Μ αρεσει το χαλαρο αυτο στυλ που μιλαει.

xionoflorina
09-03-12, 12:54
Οι προβλέψεις του Σάκη βασίζονται στο gfs; Δεν μου κάθονται και τόσο καλά τα υψόμετρα...
Πάντως σήμερα με όλο το σεβασμό στο Σάκη έχει πέσει τελείως έξω στη θερμοκρασία και στα υψόμετρα για Δυτική Μακεδονία.Δίνει 8 βαθμούς και 1350 μ υψόμετρο.Και εδώ χιονίζει από τα ξημερώματα με 0,3-1.3 το μεσημέρι.Ναι τονίζει ότι στη Φλώρινα τα φαινόμενα θα κατέβουν και πιο κάτω αλλά δεν νομίζω ότι εννούσε και μέσα στη πόλη.Τέσπα μάλλον παίζει ρόλο και η ''ανωμαλία'' της περιοχής.ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ Ο ΣΑΚΗΣ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟΣΟ ΕΞΩ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ 1-12-2011 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.Περιμένουμε την επιδείνωση το απόγευμα

sotos*snow
09-03-12, 14:07
Επιτέλους! Τα δελτία καιρού της Ετ3 με τον Σάκη Αρναούτογλου και στο webtv..

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/itemlist/category/224-deltia-kairou.html

airboarder
09-03-12, 14:09
δεν πειράζει xionoflorina, και χθές δεν έκατσαν τα υψόμετρα, αλλά είναι απρόβλεπτη η Φλώρινα, το έχω πεί. Μόνο η Φυσική κατά τη γνωμη μου εξηγεί το φαινόμενο, και η πλυμμηρίδα ψύχους στην Πελαγονία. - και χθές έδινε 1350μ και μας έριχνε τρελές στούπες. Τι να κάνει ο άνθρωπος ΑΥΤΑ ΔΕΙΧΝΑΝ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ, και όλοι μας αυτό πιστεύαμε για τις 3 τελευταίες μέρες που χιονίζει εδώ!.

τέσπα, όπως λένε, εμένα μόνο με χάλασε που είπε στο χθεσινό δελτίο ότι, χιόνισε στη Φλώρινα, το γύρισε σε βροχή κλπ κλπ χθές ΔΕΝ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΒΡΟΧΗ, ΜΑ ΠΟΤΕ ούτε κάν χιονόνερο, μόνο καθαρό χιόνι χθές. θελω να πιστεύω πως λάθος πηγές είχε, και όχι ότι ήθελε να καλύψει τα 1350μ που έδινε και προχθές στο δελτίο του.

είναι δύσκολο να υπολογίσεις υψόμετρα, τουλάχιστο στην περιοχή μας πάντως. και μόνο που τολμά, είναι αξιέπαινος πάντως!

πάρτε δόση τώρα!

Φλώρινα 9-3-2012 13.50μμ

http://s7.postimage.org/h1r4vs5e3/IMAG0283.jpg

http://s7.postimage.org/5k66ql007/IMAG0281.jpg (http://postimage.org/image/5k66ql007/) http://s7.postimage.org/ao21sj0hz/IMAG0283.jpg (http://postimage.org/image/ao21sj0hz/) http://s7.postimage.org/8fnvb6tdz/IMAG0284.jpg (http://postimage.org/image/8fnvb6tdz/)

http://www.youtube.com/watch?v=w7Nk8YdMLKE

sotos*snow
09-03-12, 14:11
Πάντως σήμερα με όλο το σεβασμό στο Σάκη έχει πέσει τελείως έξω στη θερμοκρασία και στα υψόμετρα για Δυτική Μακεδονία.Δίνει 8 βαθμούς και 1350 μ υψόμετρο.Και εδώ χιονίζει από τα ξημερώματα με 0,3-1.3 το μεσημέρι.Ναι τονίζει ότι στη Φλώρινα τα φαινόμενα θα κατέβουν και πιο κάτω αλλά δεν νομίζω ότι εννούσε και μέσα στη πόλη.Τέσπα μάλλον παίζει ρόλο και η ''ανωμαλία'' της περιοχής.ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ Ο ΣΑΚΗΣ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟΣΟ ΕΞΩ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ 1-12-2011 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.Περιμένουμε την επιδείνωση το απόγευμα

Αγαπητέ Χιονοφλώρινα κι όμως πιστεύω ότι ούτε αυτή τη φορά δεν νομίζω ότι έπεσε έξω ο Σάκης για τη Δυτική Μακεδονία εκτός από τις θερμοκρασίες που αντί για 8 δεν ξεπέρασαν τους 5. ΟΜΩΣ!!!
Το μεσημερι το ΚΑΙΜΑΚΤΣΑΛΑΝ είχε 1,7 βαθμούς στα 2200 μέτρα παρακαλώ..με χιονόνερο και η Φλώρινα 1,1 με χιόνι στα 640 μέτρα!!!!.. Δεν είναι απίστευτο.. Με τέτοια θερμοκρασία στο Καϊμάκ θεωρώ πως πολύ λογικό ήταν να δώσει 8 βαθμούς μέγιστη στα 650 μέτρα στη δυτική Μακεδονία..Ρίξε μια ματιά στο metar.gr . Μετά από το χιονόνερο του Καϊμάκ νομίζω πως τα υψόμετρα που έδωσε μη σου πω ότι ήταν και χαμηλά!!! Ποιά είναι η γνώμη σου? Φιλικά..

airboarder
09-03-12, 14:16
Σώτο, όχι ρε φίλε, δεν είναι χιονόνερο... δες όλες τις φωτό / βίντεο στο νήμα Φωτο - Βίντεο από τις 9.00 μέχρι τώρα... φαίνεται καθαρά.
καθαρό χιόνι είναι, και μάλιστα στούπες!

airboarder
09-03-12, 14:18
Αν εννοείς σε σύνολο, ίσως να 'χεις και δίκαιο, όμως ο συντοπίτης μου από ότι καταλαβαίνω μιλάει για τον νομό μας, και την πόλη που αναφέρθηκε ο Σάκης.
και οι 2 έχετε δίκαιο, εγώ έγραψα πάνω τι με χάλασε.. γιατί κάτι τέτοια ακούει ο ΓΙΑΝΝΗΣ και γινόμαστε κ@λ@ς χαχαχαχαχαχαχα

sotos*snow
09-03-12, 14:28
Περιοχή
Νομός (http://forum.snowreport.gr/#)
Πόλη
Όνομα (http://forum.snowreport.gr/#)
Φορέας (http://forum.snowreport.gr/#)
Υψό-
μετρο
m (http://forum.snowreport.gr/#)
Ημερο-
μηνία (http://forum.snowreport.gr/#)
Ώρα (http://forum.snowreport.gr/#)
Θερμο-
κρασία
°C (http://forum.snowreport.gr/#) 6
Υγρασία

% (http://forum.snowreport.gr/#)
Πίεση

hPa (http://forum.snowreport.gr/#)
Ταχύτητα
Ανέμου
km/h (http://forum.snowreport.gr/#)
Διεύθυνση
Ανέμου (http://forum.snowreport.gr/#)
Ετήσιος
Υετός
mm (http://forum.snowreport.gr/#)
Μηνιαίος
Υετός
Σημερινός
Υετός
Καιρικές
συνθήκες (http://forum.snowreport.gr/#)

Σέρρες
Λαϊλιάς Καταφύγιο (http://forum.snowreport.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1359)
N.O.A. (http://forum.snowreport.gr/#)
1515
09/03/12
14:11
0.6
97 (http://forum.snowreport.gr/#)
1029.5
1.9

http://www.metar.org/icons/WIND/90.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

Α

149.0
0.4
0.0
http://www.metar.org/icons/CONDITIONS/110.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

Δράμα
Φαλακρό Καρτάλκα (http://forum.snowreport.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1364)
P.W.S. (http://forum.snowreport.gr/#)
2111
09/03/12
14:10
0.9
93 (http://forum.snowreport.gr/#)
1028.9
3.3

http://www.metar.org/icons/WIND/360.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

Β

199.8
25.8
21.8 (http://forum.snowreport.gr/#)
http://www.metar.org/icons/CONDITIONS/132.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

Κοζάνη
Εορδαία Βλάστη (http://forum.snowreport.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1107)
1200
09/03/12
0.9
91 (http://forum.snowreport.gr/#)
1030.0
15.8

http://www.metar.org/icons/WIND/360.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

Β

98.0
15.2
2.4 (http://forum.snowreport.gr/#)

Φλώρινα
Φλώρινα (http://forum.snowreport.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1049)
637
09/03/12
14:05
0.9
97 (http://forum.snowreport.gr/#)
1035.7
0.0

http://www.metar.org/icons/WIND/112.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

ΑΝΑ

94.0
16.4
6.6 (http://forum.snowreport.gr/#)
http://www.metar.org/icons/CONDITIONS/130.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

Ημαθία
Σέλι Χιονοδρομικό Κέντρο (http://forum.snowreport.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1048)
1510
09/03/12
14:00
1.5
96 (http://forum.snowreport.gr/#)
1029.1
1.9

http://www.metar.org/icons/WIND/67.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

ΑΒΑ

142.0
17.2
4.8 (http://forum.snowreport.gr/#)

Πέλλα
Καϊμακτσαλάν Χιονοδρομικό Κέντρο (http://forum.snowreport.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1101)
2090
09/03/12
14:05
1.8
92 (http://forum.snowreport.gr/#)
1029.6
2.7

http://www.metar.org/icons/WIND/180.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

Ν

113.0
27.6
6.0 (http://forum.snowreport.gr/#)

Κοζάνη
Εορδαία Νότιο Πεδίο (http://forum.snowreport.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1347)
765
09/03/12
14:00
2.3
94 (http://forum.snowreport.gr/#)
1030.2
6.5

http://www.metar.org/icons/WIND/337.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

ΒΒΔ

82.0
13.0
5.4 (http://forum.snowreport.gr/#)

Δράμα
Φαλακρό Χιονοδρομικό Κέντρο (http://forum.snowreport.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1295)
P.W.S. (http://forum.snowreport.gr/#)
1731
09/03/12
2.9
85
1027.9
3.5

http://www.metar.org/icons/WIND/157.gif (http://forum.snowreport.gr/#)

ΝΝΑ

125.8
11.4
5.0 (http://forum.snowreport.gr/#)

sotos*snow
09-03-12, 14:29
Στον παραπάνω πίνακα του μετάρ.. φαίνεται αυτό που λέω...με τη Φλώρινα να έχει χαμηλότερη από το Καιμάκ στα 2050 μέτρα..!!!!!

sotos*snow
09-03-12, 14:31
Για να πουμε την αλήθεια ο Σάκης ήταν ο μόνος πάλι που μίλησε για πιθανότητα χιονιού στη δυτική Μακεδονία αυτές τις ημέρες από την περασμένη Δευτέρα!!!
Τώρα χωρίς να θέλω να σε αμφισβητίσω αιρμπορντερ στην χελλας γουέδερ ένα πολύ παλιό και αξιόπιστο μέλος ο φλωρινιώτης και χιονοτρελαμένος Αλέξανδρος Σιάμκουρης (χιονοπατριάρχης) έγραψε αυτό ακριβώς που είπε ο Σάκης χθες στο δελτιο του. Εδώ αυτά που έγραψε..

http://www.hellasweather.gr/hellasweather/viewtopic.php?f=3&t=600&start=120

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Σάκης δεν πήγε να καλύψει τιποτε ;)
Φιλικά..

airboarder
09-03-12, 14:35
ναί Σώτο σου έγραψα (δεν διάβασες) σαν σύνολο εχεις δίκαιο (και απόλυτο ο Σάκης)

σαν περιοχή όμως δεν έχεις, και έχει ο συντοπίτης μου μιας και ο Σάκης ανέφερε .. 1350μ και στην περιοχή της Φλώρινας ίσως να κατέβουν λίγο πιο χαμηλά. Λίγο πιο χαμηλά δεν είναι 710μ λιγότερο!!!

όπως έγραψα δεν είχε δίκιο επίσης ότι χθές όπως είπε χιόνισε Φλώρινα, το γύρισε σε βροχή, απόγευμα ξανά χιόνι κλπ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΧΘΕΣ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ, ούτε κάν σε χιονόνερο. (και έγραψα δεν θέλω να πιστεύω ότι το έκανε για να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μιας και πάλι προχθές έδινε για 8/3 1350μ.... αλλά από λάθος πηγές)

άρα, και οι 2 έχετε δίκιο, ξεχωριστά όμως, τσάμπα χαλιόμαστε! ;)

xionoflorina
09-03-12, 14:39
ναί Σώτο σου έγραψα (δεν διάβασες) σαν σύνολο εχεις δίκαιο (και απόλυτο ο Σάκης)

σαν περιοχή όμως δεν έχεις, και έχει ο συντοπίτης μου μιας και ο Σάκης ανέφερε .. 1350μ και στην περιοχή της Φλώρινας ίσως να κατέβουν λίγο πιο χαμηλά. Λίγο πιο χαμηλά δεν είναι 710μ λιγότερο!!!

όπως έγραψα δεν είχε δίκιο επίσης ότι χθές όπως είπε χιόνισε Φλώρινα, το γύρισε σε βροχή, απόγευμα ξανά χιόνι κλπ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΧΘΕΣ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ, ούτε κάν σε χιονόνερο. (και έγραψα δεν θέλω να πιστεύω ότι το έκανε για να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μιας και πάλι προχθές έδινε για 8/3 1350μ.... αλλά από λάθος πηγές)

Δεν χαλιόμαστε συζήτηση κάνουμε.Τώρα είδα το πίνακα του μετάρ οι άλλες πόλεις της Δυτ.Μακεδονίας έχουν πολύ ψηλότερες Τ.Πάντως σε αυτό επιμένω και γω ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΡΟΧΗ ΧΘΕΣ ΟΥΤΕ ΔΕΥΤΕΡΟ.Χιόνισε από 06.00-11.30 το στρωσε σταμάτησε 11.30-15.00 το λιωσε εκτός από χόρτα και αμάξια ξανάρχισε στούπα 15.00-20.00 έπιασε παντού ξανά σταμάτησε 20.00-02.00 το κράτησε και ξανάρχισε στούπα 03.00-14.00 όπου έπιασε μέχρι και δρόμους το πρωί ενώ τώρα έκοψε.

airboarder
09-03-12, 14:42
Σώτο εγώ σου λέω δεν τα έγραψε καλά η δεν πρόσεξε ο φίλος μου ο Αλέξανδρος!.
τέσπα, χθές ήμουν όλη μέρα σπίτι λόγω γρίπης (δεν πήγα δουλειά) στο μπαλκόνι, και δεν το γύρισε ποτέ. το μεσημέρι για 1 ώρα που ανέβηκε η Τ είχε παντελή έλλειψη φαινομένων. Η αν μου διέφυγε και η βροχή ήταν 5 λεπτών ΜΑΧ (γιατί παραπάνω αποκλείεται, ήμουν μονίμως μπαλκόνι και φωτό - μόνο να χα πάει για κατούρημα χαχαχαχαχα)

οπότε χαίρομαι! γιατί δεν ισχύει το 2ο σκέλος ;)
στο 1ο ούτως ή άλλως δεν του δίνω άδικο, μιας και ποιός τρελός θα το έλεγε... ότι αυτές τις 3 μέρες θα ρίχνει χιονόνερα στα βουνά και χιόνι στη Φλώρινα? (εγώ και ο χιονοφλώρινα) - ο Γιάννης θα έλεγε... απλά έχει -2 πάνω από Φλώρινα και είναι λάθος τα στοιχεία (το γράφω γιατί με τον ΓΙΑΝΝΗ το έχουμε ξανασυζητήσει, όμως αυτό καταρρίπτεται όπως βλέπουμε από από το καϊμάκ και γενικά το ΜΕΤΑΡ), και μένει ... η Φυσική, και το κρύο που επικάθεται σε μια λεκάνη (Πελαγονία).

sotos*snow
09-03-12, 14:43

Για όνομα του θεού, δεν παρεξήγησα τίποτα αιρμποντερ, κουβέντα ωραία κάνουμε.. Στη συνάντηση που είχαμε τις προάλλες με τον Σάκη και τα αλλα παιδιά ρωτώντας τον επ αυτού μου έιπε όμως ότι τα υψόμετρα στον χάρτη αποικονίζουν γενικά τη δυτική Μακεδονία (αριστερά πάνω) και δίπλα (τους νομούς Πέλλας, Πιερίας και Ημαθίας).. Οπότε τα 1350 μέτρα αφορούσαν γενικά την δυτική Μακεδονία και όχι το νομό Φλώρινας.. Φιλικά...

airboarder
09-03-12, 14:44
Δεν χαλιόμαστε συζήτηση κάνουμε.Τώρα είδα το πίνακα του μετάρ οι άλλες πόλεις της Δυτ.Μακεδονίας έχουν πολύ ψηλότερες Τ.Πάντως σε αυτό επιμένω και γω ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΡΟΧΗ ΧΘΕΣ ΟΥΤΕ ΔΕΥΤΕΡΟ.Χιόνισε από 06.00-11.30 το στρωσε σταμάτησε 11.30-15.00 το λιωσε εκτός από χόρτα και αμάξια ξανάρχισε στούπα 15.00-20.00 έπιασε παντού ξανά σταμάτησε 20.00-02.00 το κράτησε και ξανάρχισε στούπα 03.00-14.00 όπου έπιασε μέχρι και δρόμους το πρωί ενώ τώρα έκοψε.

και γω πατρίδα είμαι απόλυτος σε αυτό! μιας και όπως έγραψα παραπάνω.. είχα μονίμως... shooting!

το ότι το έλλειωνε ήταν μόνο σε κεραμίδια κλπ που με 1.1 χιόνι δεν περιμένεις να το στρώσει ;)
btw Δημήτρης...

JIM FORD
09-03-12, 15:01
ΜΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΦΩΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΦΛΩΡΙΝΑ....
στην φλωρινα δεν κανει στουπα!!!!
;);):D:D

xionoflorina
09-03-12, 15:27
και γω πατρίδα είμαι απόλυτος σε αυτό! μιας και όπως έγραψα παραπάνω.. είχα μονίμως... shooting!

το ότι το έλλειωνε ήταν μόνο σε κεραμίδια κλπ που με 1.1 χιόνι δεν περιμένεις να το στρώσει ;)
btw Δημήτρης...
Ξανάρχισε πολύ δυνατά κρύφτηκαν όλα τα βουνά υψώματα γύρω γύρω από την πόλη.Έπεσε η τ 0.8 τώρα στη καρδιά του μεσημεριου.Πρέπει να φτασε η επιδείνωση που έλεγε ο Σάκης

SUMMERSNOW
09-03-12, 15:32
ΜΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΦΩΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΦΛΩΡΙΝΑ....
στην φλωρινα δεν κανει στουπα!!!!

χαχαχαχααχαχαχαχχααχαχχααχχαχαχαααχαχχαχχα ψευτικη ειναι μη τους πιστευεις ....χαχαχαχαχαχ βρε την φλωρινα που στουπαρει κιολας...σα δε ντρεπεται

Κωστας.
09-03-12, 21:41
Ο Ζιακο αποψε εδωσε ρεστα.Εφερε πισω το χειμωνα με τις φουριες.
Παντως το ευρωπαικο δεν ειναι τοσο χουβαρνταδικο στον υετο για τη Δευτερα οποτε δινει κρυο.

beach-snow
09-03-12, 22:08
Χειμωνιάτικη η εικόνα του καιρού το επόμενο τετραήμερο. Οι ισχυροί βοριάδες, η πτώση της θερμοκρασίας και οι τοπικές χιονοπτώσεις τα κύρια χαρακτηριστικά του.

Επιμένουν τα προγνωστικά στοιχεία σε ότι αφορά τις ατμοσφαιρικές διαταραχές που θα επηρεάσουν τη χώρα τις επόμενες τέσσερις ημέρες. Αναλυτικότερα, ο καιρός του Σαββατοκύριακου θα επηρεαστεί από ένα οργανωμένο βαρομετρικό χαμηλό που από τις ακτές της Λιβύης θα κινηθεί προς την περιοχή των Δωδεκανήσων, ενώ ο καιρός του διημέρου Δευτέρα-Τρίτη θα καθοριστεί από την εισβολή ψυχρών αέριων μαζών από τη βόρεια Ευρώπη προς την περιοχή μας. Στην πρώτη περίπτωση επισημαίνεται ότι πέρα από τη μεγάλη ενίσχυση των Α-ΒΑ ανέμων και τη βαθμιαία πτώση της θερμοκρασίας και στις κεντρικές και νότιες περιοχές της χώρας, οι σημαντικότερες βροχές και οι καταιγίδες αναμένονται βασικά την Κυριακή στην ανατολική και τη νότια Ελλάδα. Η δεύτερη περίπτωση είναι μια κλασική ψυχρή εισβολή από το βορρά που εκτός από την περαιτέρω πτώση της θερμοκρασίας θα προκαλέσει, βροχές, καταιγίδες και τοπικές χιονοπτώσεις. Σύμφωνα πάντως με τις πρώτες ενδείξεις, τα φαινόμενα αυτά στη δυτική και τη βόρεια Ελλάδα δεν θα κρατήσουν πολύ. Επισημαίνεται ότι κρίσιμα υψόμετρα για αξιόλογες χιονοπτώσεις είναι: τα 150 με 200 μέτρα στα βόρεια, τα 350 με 500 μέτρα στα κεντρικά και τα 650 με 800 μέτρα στην Πελοπόννησο. Τα παραπάνω υψόμετρα είναι ενδεικτικά και θα επανακαθοριστούν το βράδυ της Κυριακής. Ακολουθεί η αναλυτική πρόγνωση.
Το Σάββατο(10/3) στη Μακεδονία, τη Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά-Εύβοια και την ανατολική Πελοπόννησο προβλέπονται νεφώσεις με βροχές και παροδικές χιονοπτώσεις στα ορεινά και ημιορεινά (Μακεδονία). Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται τοπικές νεφώσεις με σποραδικές βροχές στα δυτικά και νότια κυρίως από τις βραδινές ώρες. Οι άνεμοι θα πνέουν Α-ΒΑ 6 με 8 μποφόρ και στα νότια-νοτιοδυτικά 9 μποφόρ. Στα νοτιοανατολικά θα επικρατήσουν ΝΑ άνεμοι 5 με 6 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα κυμανθεί στα βόρεια από -2 έως 9 βαθμούς, στα δυτικά από 3 έως 18 βαθμούς, στα υπόλοιπα ηπειρωτικά από 3 έως 17 βαθμούς και στο Αιγαίο, την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα από 6 έως 19 βαθμούς Κελσίου.
Την Κυριακή (11/3) στη βόρεια Ελλάδα, το βόρειο Ιόνιο, την Ήπειρο και τη Θεσσαλία προβλέπονται τοπικές νεφώσεις με βροχές κατά κανόνα ασθενείς και στα ορεινά-ημιορεινά παροδικές χιονοπτώσεις. Στην υπόλοιπη Ελλάδα προβλέπονται νεφώσεις με βροχές που βαθμιαία κατά τόπους θα ενταθούν και θα εκδηλωθούν καταιγίδες κυρίως στις θαλάσσιες και παραθαλάσσιες περιοχές. Χιόνια θα πέσουν στα ορεινά. Το βράδυ τα φαινόμενα θα εξασθενήσουν σε όλες τις ηπειρωτικές περιοχές. Οι άνεμοι θα πνέουν στο Ιόνιο ΒΑ 6 με 7 μποφόρ με βαθμιαία εξασθένηση και στο Αιγαίο από την ίδια διεύθυνση έως 8 μποφόρ. Στα νοτιοανατολικά έως αργά το βράδυ θα επικρατούν ΝΑ άνεμοι 6 με 8 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει μικρή πτώση σε όλη τη χώρα.
Τη Δευτέρα (12/3) στην ανατολική και τη νότια νησιωτική Ελλάδα προβλέπονται νεφώσεις με βροχές και καταιγίδες που πρόσκαιρα θα εξασθενήσουν. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται νεφώσεις με ασθενείς τοπικές βροχές που βαθμιαία θα ενταθούν και θα εκδηλωθούν τοπικές καταιγίδες. Χιόνια θα πέσουν στα ορεινά καθώς και σε περιοχές της κεντρικής και της βόρειας Ελλάδας με αρκετά χαμηλό υψόμετρο. Τα φαινόμενα θα σταματήσουν σχετικά γρήγορα στα βορειοδυτικά και έως αργά το βράδυ θα εξασθενήσουν σχεδόν σε όλες τις δυτικές και τις βόρειες περιοχές. Οι άνεμοι θα πνέουν στα δυτικά ΒΑ έως ΒΔ 4 με 6 μποφόρ ενισχυόμενοι βαθμιαία στα 7 μποφόρ, στα βόρεια Β-ΒΑ έως 8 μποφόρ (Β. Αιγαίο) και στα υπόλοιπα Δ-ΒΔ 5 με 6 μποφόρ που αργά το βράδυ θα γίνουν βόρειοι και θα ενισχυθούν κατά τόπους στα 8 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει περαιτέρω πτώση κυρίως στη δυτική, την κεντρική και τη βόρεια Ελλάδα.
Την Τρίτη (13/3) στην ανατολική Θεσσαλία, ανατολική Στερεά- Εύβοια, ανατολική και νότια Πελοπόννησο, Αιγαίο, Κρήτη και Δωδεκάνησα προβλέπονται νεφώσεις με βροχές, καταιγίδες κυρίως στις θαλάσσιες και παραθαλάσσιες περιοχές και χιόνια όχι μόνο στα ορεινά αλλά και σε περιοχές της ανατολικής ηπειρωτικής Ελλάδας με χαμηλό υψόμετρο. Σταδιακά τα φαινόμενα θα εξασθενήσουν και έως αργά τη νύχτα θα περιοριστούν στις Κυκλάδες και κυρίως στη βόρεια Κρήτη. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται τοπικές νεφώσεις με πιθανότητα παροδικών φαινομένων (χιονοπτώσεις σε ορεινά-ημιορεινά και βροχές στα παραθαλάσσια) νωρίς το πρωί στη Χαλκιδική. Οι άνεμοι θα πνέουν Β-ΒΑ στα δυτικά 4 με 6 μποφόρ και στα ανατολικά 6 με 8 και πιθανώς πρόσκαιρα στο Αιγαίο 9 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα κυμανθεί σε χαμηλά για την εποχή επίπεδα.
Την Τετάρτη (14/3) αρχικά στις Κυκλάδες και τη βόρεια Κρήτη προβλέπονται τοπικές νεφώσεις με λίγες βροχές το πρωί στη βόρεια Κρήτη, αλλά ο καιρός γρήγορα θα βελτιωθεί. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπεται ηλιοφάνεια. Οι άνεμοι θα πνέουν Β-ΒΔ στα δυτικά 3 με 5 μποφόρ και στα ανατολικά 6 με 8 μποφόρ με βαθμιαία εξασθένηση. Η θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της ημέρας θα σημειώσει άνοδο, αλλά τη νύχτα και το πρωί θα κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα και στα ηπειρωτικά κατά τόπους θα πέσει κάτω από το μηδέν (παγετός).
Την Πέμπτη (15/3) και την Παρασκευή (16/3) γενικά δεν προβλέπονται βροχές στη χώρα. Οι άνεμοι θα πνέουν Β-ΒΔ στα δυτικά 3 με 5 μποφόρ και στα ανατολικά 5 με 6 και πιθανώς πρόσκαιρα στα νοτιοανατολικά 7 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει μικρή περαιτέρω άνοδο κυρίως στα δυτικά.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.

Δ.ΖΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ...
Τα υπόλοιπα και πιο αναλυτικά αύριο βράδυ!!!

Felix
09-03-12, 22:17
σήμερα χιόνισε και στην περιοχή της Κοζάνης παιδιά, όχι μόνο στη Φλώρινα...η μέγιστη στην Κοζάνη ήταν 3 βαθμοί και αυτό για πολύ λίγο.....από αναφορές που είδα χιόνισε και στα ψηλά της Κοζάνης σε υψόμετρο 750μ...Άρα τα χιόνια έπεφταν και κάτω από τα 1000μ στη Δ.Μακεδονία.Γι'αυτό δεν ευθύνεται ο Σάκης εννοείτε...απλά κανείς δεν περίμενε να εγλωβιστεί τόσο ψύχος ώστε να χιονίζει.

sotos*snow
09-03-12, 22:25
Ο Σάκης απόψε ήταν για άλλη μια φορά απολαυστικότατος...με ειδικά γραφικά εξήγησε τι έγινε σήμερα και τι γίνεται γενικότερα στην περιοχή της Φλώρινας και συμπεριφέρεται τελείως ξεχωριστά σε σχεσην ακόμα και με γειτονικές περιοχές ακόμα και με πολύ μεγαλύτερο υψόμετρο..π.χ Καιμάκ...!!! Ντοκυμαντέρ πραγματικό!!!!

airboarder
09-03-12, 22:29
Ο Σάκης απόψε ήταν για άλλη μια φορά απολαυστικότατος...με ειδικά γραφικά εξήγησε τι έγινε σήμερα και τι γίνεται γενικότερα στην περιοχή της Φλώρινας και συμπεριφέρεται τελείως ξεχωριστά σε σχεσην ακόμα και με γειτονικές περιοχές ακόμα και με πολύ μεγαλύτερο υψόμετρο..π.χ Καιμάκ...!!! Ντοκυμαντέρ πραγματικό!!!!

Πολύ ενδιαφέρον.... Δεν το είδα φίλε, είδα μετεοπορεία κι έπειτα, περιμένω να το ανεβάσουν... μέσες άκρες?

sotos*snow
09-03-12, 22:42
Πολύ ενδιαφέρον.... Δεν το είδα φίλε, είδα μετεοπορεία κι έπειτα, περιμένω να το ανεβάσουν... μέσες άκρες?
Δημήτρη είχε σε γραφικά τον χάρη της περιοχής και με χρώματα εξηγούσε τι έγινε...θα το δεις και θα καταλάβεις...

beach-snow
09-03-12, 22:46
http://www.youtube.com/watch?v=ukZ0CXA6efk&feature=player_embedded

beach-snow
09-03-12, 22:50
Βλέπει ΝΔ κίνηση της κρύας μάζας από την Ουκρανία για επόμενη Πέμπτη...πολύ ενδιαφέρουσα θα είναι αυτή η εξέλιξη!!!

airboarder
09-03-12, 22:52
Πώ ρε φίλε... σε αναμένα κάρβουνα κάθομαι αν η απλή εξήγηση που δίνω βασιζόμενος σε απλές αρχές της Φυσικής, έχει κάποια σχέση.. χαχαχαχ κοίτα να δείς που έχασα την αρχή... Μετεοπορεία και πέρα είδα... (μάλλον από αύριο πρωϊ και μετά) και αργεί να βάλει όλο το δελτίο εκείνο το παιδί ο Άρης... χαχαχαχ πάντα πρώτα βάζει Μετεωπορεία.... :cool: αναμένουμε...

Βλέπει ΝΔ κίνηση της κρύας μάζας από την Ουκρανία για επόμενη Πέμπτη...πολύ ενδιαφέρουσα θα είναι αυτή η εξέλιξη!!!

ναι Κώστα.... Παλουκοκάφτης δλδ, γιατί καυσόξυλα δεν μείνανε, να πάμε από τα χωράφια να ξηλώνουμε περιφράξεις... ;)
να ακυρώνεται η παρέλαση όχι λόγω επεισοδίων από την αποκάλυPSI, αλλά από χιόνια, όπως πολλές φορές στο... παρελθόν... ;)

prosinemokakokairias
09-03-12, 22:55

Καλα νταξει πλακα μας κανει ετσι..? Τα μοντελα συμφωνουν οτι θα παει τουρκια και δε μπορω να πιστεψω οτι θα αλλαξουν τοσο δραματικα ακομα και στις 140 ωρες!

MountExplorer
09-03-12, 22:55
Kυριακη ειναι οριακα τα πραματα για Λιβαδι και Βερτισκο Θεσσαλονικης (750+ μετρα και τα δυο)....

airboarder
09-03-12, 23:10
http://www.youtube.com/watch?v=eGJckoXbYzE&feature=player_embedded#!

Σώτο, αυτό το έγραψα πολλές φορές που είπε ο Σάκης... από πέρυσι ακόμα... και σήμερα μιλώντας μαζί... δές 2-3 πόστ νωρίτερα. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ... μιας και είναι η μόνη εξήγηση επιστημονικά που μπορούσα να δώσω και γώ! ;) απλή φυσική! ο κρύος αέρας κάθεται κάτω, μιας και η λεκάνη της Πελαγονίας αρχίζει από το κέντρο της ΦΥΡΟΜ στο πρίλεπ

chemical23
09-03-12, 23:11
Σακης και Ζιακο παραμενουν οι κορυφαιοι στο ειδος τους!

chemical23
09-03-12, 23:16
Σακης για σεμιναριο σημερα πραγματι!!!

airboarder
09-03-12, 23:18
(ειλικρινά χάρηκα με την αντίδραση του Σάκη), μιας και πολλοί λέγαν μλκς... και ξέραν καλύτερα από μένα την περιοχή μου.. χαχαχαχαχαχα

πάρε γραφικά και βίντεο airboarder από 19/1/2012 στο θέμα Φαινόμενο Φλώρινα... (και πές μου ότι δεν είπαμε το ίδιο πράγμα... το είχα εμπλουτίσει και με βίντεο κιόλας, με πείραμα Φυσικής)
http://forum.snowreport.gr/showthread.php?26834-%D6%E1%E9%ED%EF%EC%E5%ED%EF-%D6%EB%F9%F1%E9%ED%E1&p=1117094&viewfull=1#post1117094

αυτή η συζήτηση έγινε από πρόπερυσι άπειρες φορές, και το χω γράψει με γραφικά κλπ τουλάχιστο 10 φορές και γώ σε τσακωμούς με ΓΙΑΝΝΗ.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΣΑΚΗ ΓΙΓΑΝΤΑ!

σύνοψη: μπορείτο Πρίλεπ να έχει -5 στα 850χπα και πάνω από τη Φλώρινα 0, όμως μπορεί να συμπεριφερθεί η Φλώρινα σαν να χε και αυτή -5 π.χ. αφού ο ψυχρός αέρας πλυμμηρίζει την Πελαγονία ;)

PAN1983
10-03-12, 02:12
http://www.youtube.com/watch?v=eGJckoXbYzE&feature=player_embedded#!

Σώτο, αυτό το έγραψα πολλές φορές που είπε ο Σάκης... από πέρυσι ακόμα... και σήμερα μιλώντας μαζί... δές 2-3 πόστ νωρίτερα. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ... μιας και είναι η μόνη εξήγηση επιστημονικά που μπορούσα να δώσω και γώ! ;) απλή φυσική! ο κρύος αέρας κάθεται κάτω, μιας και η λεκάνη της Πελαγονίας αρχίζει από το κέντρο της ΦΥΡΟΜ στο πρίλεπ
Πολλά μπράβο στο Σακη.-:thumb:

sotos*snow
10-03-12, 07:52
Καλα νταξει πλακα μας κανει ετσι..? Τα μοντελα συμφωνουν οτι θα παει τουρκια και δε μπορω να πιστεψω οτι θα αλλαξουν τοσο δραματικα ακομα και στις 140 ωρες!
Καλά δεν είπε ότι θα ρθει και τελείως πάνω μας σίγουρα...μάλλον δεν είδες το δελτίο...λέει χαρακτηριστικά.."φαίνεται να χει νότια- ελαφρός νοτιοδυτική επέκταση από Ουκρανία"..
" οι ψυχρες αέριες μάζες καραδοκούν μετά την Τετάρτη βορειοανατολικότερα της Θράκης"...
"φαίνεται να πλήτει την ανατολικη Βαλκανική και δίχνει να μπαίνει στο Αιγαίο"...
"θα δούμε την Δευτέρα"....
με όλα αυτά εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω ότι ναι μεν η κίνησή του μάλλον πάει προς Τουρκία αλλά οριακά θα πιάσει ανατολική βορειοανατολική χώρα περισσότερο...και όχι τη δυτική...
είδομεν...γιατί άνετα μπορεί στο τέλος ούτε τουρκία να μην πλήξει και να κινηθεί ακόμα ποιο ανατολικα...

snsick
10-03-12, 13:42
καμια κουβέντα για χιονάκι αύριο Πάρνηθα.. Λέτε να μην ρίξει αύριο? Με τις Τ βέβαια που δίνει άνετα ρόχνει Πάρνηθα απο Μπάφι και πάνω τουλάχιστον

ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ
ΑΤΤΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΒΡΟΧΕΣ. ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΟΙ ΒΡΟΧΕΣ ΘΑ ΕΝΤΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΒΟΡΕΙΟΙ 5 ΜΕ 7 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΠΙΚΑ 8 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 7 ΕΩΣ 12 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ Η ΜΕΓΙΣΤΗ 2 ΜΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

NikosThes
10-03-12, 16:57
(ειλικρινά χάρηκα με την αντίδραση του Σάκη), μιας και πολλοί λέγαν μλκς... και ξέραν καλύτερα από μένα την περιοχή μου.. χαχαχαχαχαχα

πάρε γραφικά και βίντεο airboarder από 19/1/2012 στο θέμα Φαινόμενο Φλώρινα... (και πές μου ότι δεν είπαμε το ίδιο πράγμα... το είχα εμπλουτίσει και με βίντεο κιόλας, με πείραμα Φυσικής)
http://forum.snowreport.gr/showthread.php?26834-%D6%E1%E9%ED%EF%EC%E5%ED%EF-%D6%EB%F9%F1%E9%ED%E1&p=1117094&viewfull=1#post1117094

αυτή η συζήτηση έγινε από πρόπερυσι άπειρες φορές, και το χω γράψει με γραφικά κλπ τουλάχιστο 10 φορές και γώ σε τσακωμούς με ΓΙΑΝΝΗ.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΣΑΚΗ ΓΙΓΑΝΤΑ!

σύνοψη: μπορείτο Πρίλεπ να έχει -5 στα 850χπα και πάνω από τη Φλώρινα 0, όμως μπορεί να συμπεριφερθεί η Φλώρινα σαν να χε και αυτή -5 π.χ. αφού ο ψυχρός αέρας πλυμμηρίζει την Πελαγονία ;)

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Για αυτό και η Φλώρινα ειναι δυσκολοπρόβλεπτη σε τέτοιες καταστάσεις, αμα βάλουμε και τα σινιάκια κτλ που είναι ίδια περίπτωση με εγκλωβισμό.
Αλλά εκτός απο την Φλώρινα κάτι ανάλογο γίνεται και με την Θεσσαλονίκη όταν έχουμε ΒΔ άνεμο, που το ψύχος κατεβαίνει επιφανειακά και έτσι μπορεί ακόμα να ξεκινήσει να χιονίζει και στην πόλη με -1 και -2 στα 850, και λίγο ανατολικότερα να βρέχει. Αυτή ακριβώς η περίπτωση συνέβη πριν κανα μήνα στις 7 Φλεβάρη όπου ο ΒΔ όπου επικρατούσε έδινε χιονοπτώσεις με αρνητικές θερμοκρασίες στα δυτικά της πόλης την ώρα που απο το κέντρο και ανατολικότερα έβρεχε με ΒΑ άνεμο, με τις θερμοκρασίες να ειναι κατα 3-10 βαθμούς υψηλότερες. Εδώ φαίνεται και το γράφημα που έφτιαξα:

http://forum.northmeteo.gr/attachment.php?attachmentid=387&d=1330717398

στο μπλε χρώμα είχαμε ΒΔ με χιονοπτώσεις μέχρι το κύμα ενώ στα κίτρινα είχαμε βροχή μέχρι τα 300-400 μέτρα υψόμετρα. Μάλιστα το διαπίστωσα με τα μάτια μου όταν έκανα το δρομολόγιο απο το κέντρο μέχρι την Μηχανιώνα, την ώρα που στο κέντρο ψιλοβρεχε με 4 βαθμούς, τοπικά μέσα στην πόλη η θερμοκρασία έφτανε και τους 9-10 βαθμούς, στο αεροδρόμιο ειχε 3 βαθμούς επίσης με ψιλόβροχο, στην Περαία 2 βαθμούς με δυνατή βροχή με νιφάδες, στους Νεους Επιβάτες 1 βαθμό με το χιόνι πλέον να επικρατεί, στην Αγία Τριάδα είχε 0 βαθμούς με χιονόπτωση, και βγαίνοντας απο το χωριό είχε -1 με χιονόστρωση στο δρόμο, με ισχυρό ΒΔ. Το αποτέλεσμα ηταν στο Αγγελοχώρι και την Μηχανιώνα να χιονίζει όλη την ημέρα σχεδόν, ενώ στην πόλη και ανατολικότερα να βρέχει. Εδώ και μερικές φωτός απο την Μηχανιώνα:

http://4.bp.blogspot.com/-FKZBnW7-THg/TzKmbsr8u1I/AAAAAAAAE6E/43QGG2F0DZQ/s1600/DSC00002A.JPG

http://4.bp.blogspot.com/-OaPeJc2Fmi4/TzKnQdnGTLI/AAAAAAAAE6M/NLfn3TSJtKg/s1600/DSC00005A.JPG

http://2.bp.blogspot.com/-sdOwCIwqwgM/TzKqF8qi4EI/AAAAAAAAE6U/hWcqhKzHAKo/s1600/DSC00008A.JPG

http://4.bp.blogspot.com/-FuiNOwazxIM/TzKv2nV5HRI/AAAAAAAAE60/tkylskpmblQ/s1600/DSC00021.JPG

Φαίνεται και στην δορυφορική ακριβώς αυτό το πράγμα:

http://img407.imageshack.us/img407/1862/aeronetthessaloniki2012.jpg

Μερικές ακόμα φωτο έχει εδώ http://forum.northmeteo.gr/showthread.php?t=98

Προς το βράδυ βέβαια που επικράτησε καθολικά ο ΒΔ το γύρισε παντού σε χιόνι αλλα ο υετός ήταν ήδη στα τελειώματα. Για αυτό και στα δυτικά της πόλης μπήκαν 20πόντα και στο κέντρο πασπάλισε μόνο σε επιφάνειες. Ανάλογη κατάσταση ειχε συμβεί και στις 22 Δεκέμβρη 2011, όπου την ώρα που χιόνιζε στο κέντρο με 2 βαθμούς με ΒΔ, δυτικότερα στη Νάουσα, την Βέροια και στα Γιαννιτσά έβρεχε, και σε περιοχές με μεγαλύτερα υψόμετρα. Αυτό είναι το θαύμα του "χιονομετατροπέα" ΒΔ που βέβαια χρειάζεται τις προυποθέσεις του και αυτός για να επικρατήσει καθολικά. Σε καλύτερη μοίρα είναι περιοχές κατα μήκος του Αξιού κυρίως στην Πέλλα, απο το ύψος του Κιλκίς και δυτικότερα όπου επηρρεάζονται πιο άμεσα, και φέτος αρκετές φορές ήταν ευνοημένες.

Philip
10-03-12, 17:30
Ρε τη Μηχανιώνα.... The outsider wins.

airboarder
10-03-12, 17:37
ναι ρε παιδιά, αυτές τις φωτό δεν τις είδα φέτος... μπράβο χιόνι στις βάρκες...

NikosThes
10-03-12, 18:27
Χαχα outsider δεν λες τίποτα, και μένα αν δε μου το λεγαν δεν θα περίμενα τέτοιο πράγμα...
Ας βάλω και άλλες 2 απο το Αγγελοχώρι που πετάχτηκα την ώρα της στούπας, είναι ακριβώς πριν την Μηχανιώνα παραθαλάσσιο και αυτό:

http://forum.northmeteo.gr/attachment.php?attachmentid=318&d=1328799156

http://forum.northmeteo.gr/attachment.php?attachmentid=319&d=1328799174

http://forum.northmeteo.gr/attachment.php?attachmentid=321&d=1328799222

Εδώ και 2 βίντεο αν και δεν φαίνονται και πάρα πολλά, απλά λυσομανούσε ο ΒΔ, την ώρα που απο το αεροδρόμιο και δυτικότερα έβρεχε με ΒΑ:

http://www.youtube.com/watch?v=vu2fYPXsDAw&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=3l-u_6l3IX0&feature=player_embedded

ΓΙΑΝΝΗΣ
10-03-12, 18:56
δεν λλει τιποτα ρε παιδια κια αν το ασπρισε η μηχανιωνα...
και εδω στη αττικη εχει στρωσει μεστι το κυμμα φετος αλλα αλλο πειραιας,,αλλο καλαμος...αλλο καμενα βουρλα,,,,μηδεν ικα υψομετρα ειναι ολα αλλα/////

NikosThes
10-03-12, 19:35
Ε ναι Γιάννη έχει γίνει και άλλες φορές αυτό, κυρίως απο υετικής άποψης βέβαια να βάζει εκει 20-30ποντα και στην Σαλόνικα οριακό 5ποντο. Τελευταία φορά είχε γίνει τον Φλεβάρη του 2006 αυτό, απο ΙΚΕΑ και κάτω να έχει στουπα, και να χώνει ανελεήτα, οσο πλησίαζες προς Θεσσαλονίκη να μειώνεται σημαντικά ο υετός, Φοίνικας, Καλαμαριά να έχει αραιή χιονόπτωση και όσο πήγαινες προς το κέντρο και δυτικότερα να ξαναεντείνεται και πάλι και να βάζει τελικά 10-15ποντο στο κέντρο και δυτικά λίγο παραπάνω. Και έχει γίνει και παλιότερα αρκετές φορές, εκει για κάποιο λόγο γίνεται σύγκλιση και έχει παραπάνω υετό, όσο κατεβαίνεις στην μύτη, απο το αεροδρόμιο και κάτω. Κάποια στιγμή θα πρέπει να μπει βροχόμετρο εκεί, υπάρχει βέβαια στην Επανωμή αλλα είναι αρκετά πιο μέσα, αν και πάλι πολλές φορές έχει μεγάλη διαφορά υετικά με το κέντρο, όπως και ο Τρίλοφος που βρίσκεται κοντά στο αεροδρόμιο

Αλλά θερμοκρασιακά σαν αυτό που εγινε πριν ένα μήνα εγώ πρώτη φορά το βλέπω σε τέτοιο βαθμό, στην Σίνδο να έχει 20ποντο, στα Διαβατά να χιονίζει όλη μέρα και να έχει κανα 5ποντο με αρνητικές, στο κέντρο να βρέχει με 3 βαθμούς, στην Τούμπα να έχει 9 βαθμούς με βροχή επίσης, στην Καλαμαριά την ίδια ώρα να έχει 2 βαθμούς με χιονοχάλαζα, στον Τρίλοφο που είναι αρκετά έξω απο την πόλη να βρέχει, στην Περαία να έχει χιονόνερο και στην Μηχανιώνα να το στρώνει στους δρόμους. Και όλα αυτά σε μια απόσταση το πολύ 20 χιλιομέτρων σε ευθεία και σε μηδενικά υψόμετρα. Και πραγματικά να βλέπεις την σύγκλιση ΒΑ με ΒΔ πάνω απο το κεφάλι σου. Εδώ εξάλλου θερμοκρασιακά ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα σε χιονιά, απλά έπαιζαν τα ύψη χιονιού απο περιοχή σε περιοχή, αυτό που έγινε φέτος ήταν πραγματικά απίστευτο. Και όλα αυτά φυσικά έγιναν απο την θέση του αυλώνα κατα κύριο λόγο, και του χαμηλού κατ'επέκταση, αφού άλλες φορές έχει τύχει να χιονίζει στο κέντρο με χαμηλό στην Σικελία. Είναι απλά να κάτσει σωστά η διάταξη για να έχεις ΒΔ καθολικά, αλλιώς σε τρώει ο καταβάτης ανατολικός με αυτά τα αποτελέσματα...

beach-snow
11-03-12, 20:54
Επιμένει ο χειμώνας. Έντονα καιρικά φαινόμενα το επόμενο διήμερο σε στεριά και θάλασσα. Χαμηλές θερμοκρασίες. Χιονοπτώσεις και σε περιοχές με σχετικά χαμηλό υψόμετρο.

Σε εξέλιξη βρίσκεται η κακοκαιρία που προκαλεί κυρίως στην ανατολική και τη νότια Ελλάδα το βαρομετρικό χαμηλό που πλησιάζει τη χώρα από τα νοτιοδυτικά και κατευθύνεται προς τα Δωδεκάνησα. Το νέο εικοσιτετράωρο (Δευτέρα) το σύστημα αυτό θα απομακρυνθεί προς την Τουρκία, αλλά ο καιρός στις περισσότερες περιοχές δεν θα προλάβει να βελτιωθεί ουσιαστικά. Μια νέα ατμοσφαιρική διαταραχή που κινείται γρήγορα από τη βόρεια Ευρώπη προς την περιοχής μας θα προκαλέσει νέα επιδείνωση. Πέρα από τις ισχυρές βροχές, τις καταιγίδες και τους πολύ ισχυρούς ανέμους, θα σημειωθούν αξιόλογες χιονοπτώσεις όχι μόνο στα ορεινά, αλλά και σε περιοχές της κεντρικής και βόρειας χώρας με σχετικά χαμηλό υψόμετρο. Την Τρίτη τα καιρικά φαινόμενα θα περιοριστούν στις ανατολικές και νότιες περιοχές της χώρα και βαθμιαία την Τετάρτη θα σταματήσουν παντού. Επισημαίνεται ότι τόσο την Τρίτη όσο και την Τετάρτη στα ηπειρωτικά και κυρίως στα δυτικά και βόρεια οι συνθήκες για παγετό ακτινοβολίας τη νύχτα και νωρίς το πρωί θα είναι ευνοϊκές. Ακολουθεί η αναλυτική πρόγνωση.
Την Τρίτη (13/3) στη Θεσσαλία, ανατολική Στερεά- Εύβοια, ανατολική και νότια Πελοπόννησο, Αιγαίο, Κρήτη και Δωδεκάνησα προβλέπονται νεφώσεις με βροχές, καταιγίδες κυρίως στις θαλάσσιες και παραθαλάσσιες περιοχές και χιόνια όχι μόνο στα ορεινά αλλά και σε περιοχές της ανατολικής ηπειρωτικής Ελλάδας με χαμηλό υψόμετρο (400 ή και 300 μέτρα). Τα φαινόμενα κατά τόπους θα είναι έντονα. Στη Μακεδονία και τη Θράκη προβλέπονται παροδικές νεφώσεις με τοπικά φαινόμενα (χιονοπτώσεις και στα πιο πεδινά βροχές ή χιονόβροχο) το πρωί. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπονται τοπικές νεφώσεις και αρκετή ηλιοφάνεια. Οι άνεμοι θα πνέουν Β-ΒΑ στα δυτικά 5 με 7 μποφόρ με εξασθένηση και στα ανατολικά 7 με 8 και πρόσκαιρα στο Αιγαίο 9 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα κυμανθεί σε χαμηλά για την εποχή επίπεδα.
Την Τετάρτη (14/3) στην ανατολική Στερεά-Εύβοια, τις Κυκλάδες, την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα προβλέπονται αρχικά νεφώσεις με τοπικές βροχές και χιονοπτώσεις σε ορεινές και ημιορεινές περιοχές, αλλά σταδιακά τα φαινόμενα θα περιοριστούν στη βόρεια Κρήτη και έως το βράδυ θα σταματήσουν. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπεται ηλιοφάνεια σχεδόν παντού. Οι άνεμοι θα πνέουν Β-ΒΔ στα δυτικά 3 με 5 μποφόρ και στα ανατολικά 6 με 7 και πρόσκαιρα στο Αιγαίο 8 μποφόρ. Η θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της ημέρας θα σημειώσει μικρή άνοδο κυρίως στα δυτικά. Ωστόσο, τη νύχτα και το πρωί θα κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα και στα ηπειρωτικά κατά τόπους θα σημειωθεί παγετός.
Την Πέμπτη (15/3) στην ανατολική Μακεδονία και τη Θράκη προβλέπονται παροδικές νεφώσεις με πιθανότητα πρόσκαιρων βροχών και χιονοπτώσεων στα ορεινά. Στην υπόλοιπη χώρα προβλέπεται ηλιοφάνεια. Οι άνεμοι θα πνέουν από βόρειες διευθύνσεις στα δυτικά 3 με 4 μποφόρ και στα ανατολικά 5 με 6 και πρόσκαιρα στα νοτιοανατολικά 7 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει μικρή άνοδο σε όλη τη χώρα. Οι συνθήκες όμως για παγετό ακτινοβολίας τη νύχτα και νωρίς το πρωί στα ηπειρωτικά θα είναι και πάλι ευνοϊκές.
Την Παρασκευή (16/3) προβλέπεται γενικά ηλιοφάνεια και μόνο στις ανατολικές και νότιες περιοχές θα υπάρχουν τοπικές νεφώσεις. Οι άνεμοι θα πνέουν Β-ΒΔ 3 με 5 μποφόρ και στα νοτιοανατολικά πρόσκαιρα 6 μποφόρ. Η θερμοκρασία δεν θα σημειώσει αξιόλογη μεταβολή.
Το Σάββατο (17/3) προβλέπεται ηλιοφάνεια σχεδόν σε όλη τη χώρα. Οι άνεμοι θα εξασθενήσουν και η θερμοκρασία θα σημειώσει άνοδο.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 12-3-2012
ΘΡΑΚΗ:
Νεφώσεις με τοπικές βροχές. Παροδικές χιονοπτώσεις στα ορεινά καθώς και σε περιοχές με χαμηλό υψόμετρο (350 ή και 250 μέτρα). Θερμοκρασία από 0 έως 8 βαθμούς.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ:
Νεφώσεις με βροχές. Παροδικές χιονοπτώσεις στα ορεινά καθώς και σε περιοχές με χαμηλό υψόμετρο (350 ή και 250 μέτρα). Θερμοκρασία από -2 έως 8 βαθμούς.
ΗΠΕΙΡΟΣ:
Νεφώσεις με τοπικές βροχές. Παροδικές χιονοπτώσεις στα ορεινά καθώς και σε περιοχές με σχετικά χαμηλό υψόμετρο (450 ή και 350 μέτρα). Θερμοκρασία από 1 έως 11 βαθμούς.
ΝΗΣΙΑ ΙΟΝΙΟΥ:
Νεφώσεις με παροδικές βροχές και τοπικές καταιγίδες κυρίως στα νότια. Θερμοκρασία από 5 έως 13 βαθμούς.
Νεφώσεις με βροχές. Χιονοπτώσεις στα ορεινά καθώς και σε περιοχές με σχετικά χαμηλό υψόμετρο (450 ή και 350 μέτρα). Θερμοκρασία από 2 έως 9 βαθμούς.
Νεφώσεις με βροχές και πιθανώς τοπικές καταιγίδες. Χιονοπτώσεις στα ορεινά και ημιορεινά (κρίσιμο υψόμετρο τα 550 μέτρα). Θερμοκρασία από 3 έως 12 βαθμούς.
ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ:
Νεφώσεις με βροχές και τοπικές καταιγίδες. Χιονοπτώσεις στα ορεινά-ημιορεινά (κρίσιμο υψόμετρο τα 650 μέτρα). Θερμοκρασία από 4 έως 13 βαθμούς.
Νεφώσεις με παροδικές βροχές και τοπικές καταιγίδες. Θερμοκρασία από 7 έως 13 βαθμούς.
ΚΥΚΛΑΔΕΣ:
Νεφώσεις με παροδικές βροχές και τοπικές καταιγίδες. Θερμοκρασία από 8 έως 13 βαθμούς.
ΚΡΗΤΗ:
Νεφώσεις με παροδικές βροχές και τοπικές καταιγίδες. Θερμοκρασία από 8 έως 14 βαθμούς.
ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ:
Νεφώσεις με παροδικές βροχές και τοπικές καταιγίδες. Θερμοκρασία από 9 έως 14 βαθμούς.
Θεσσαλονίκη:
Νεφώσεις με βροχές. Παροδικές χιονοπτώσεις στα ορεινά καθώς και σε περιοχές με χαμηλό υψόμετρο (350 ή και 250 μέτρα).
Άνεμοι: Β-ΒΔ 3 με 5 και πιθανώς πρόσκαιρα 6 μποφόρ.
Θερμοκρασία: Από 3 έως 6 βαθμούς.
Αττική:
Νεφώσεις με ασθενείς βροχές που βαθμιαία θα ενταθούν. Χιόνια στην Πάρνηθα και πιθανώς στην Πεντέλη και τον Υμηττό.
Άνεμοι: Β 3 με 5 και αργότερα 6 μποφόρ.
Θερμοκρασία: Από 6 έως 9 βαθμούς.

ΑΝΕΜΟΙ:
Ιόνιο: στα βόρεια ΒΑ 5 με 7 μποφόρ και στα νότια Α-ΝΑ με την ίδια ένταση.
Θρακικό: ΒΑ 6 με 7 και από το απόγευμα στα ανοιχτά 8 μποφόρ.
Βόρειο Αιγαίο: ΒΑ 6 με 7 και από το απόγευμα τοπικά 8 μποφόρ.
Κεντρικό Αιγαίο: Β-ΒΑ 4 με 6 και αργότερα 7 μποφόρ.
Νότιο Αιγαίο: Β 4 με 6 μποφόρ.
Κρητικό: Β 3 με 5 μποφόρ. Αργότερα Δ με την ίδια ένταση.
Νοτιοδυτικό Κρητικό (Λιβυκό): Δ-ΒΔ 4 με 6 μποφόρ.
Θάλασσα Ιεράπετρας: Δ-ΒΔ 3 με 5 και από το απόγευμα τοπικά 6 μποφόρ.
Καρπάθιο: ΒΔ 3 με 5 μποφόρ. Αργότερα ΝΑ 4 μποφόρ.

Καλή εβδομάδα σε όλους.
Δ.ΖΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.

geornik2004
11-03-12, 21:11
μόλις ο Αρνιακός προέβλεψε ότι η θερμοκρασία αυριο στην Αθήνα θα σημειώσει πτώση και θα φτάσει τους 10 βαθμούς...τουτέστιν μεθερμηνευόμενον ότι θα παρουσιάσει άνοδο αύριο αφού σημερα το μεσημέρι ειχε γύρω στους 8 το κέντρο...

snsick
12-03-12, 11:43
μόλις ο Αρνιακός προέβλεψε ότι η θερμοκρασία αυριο στην Αθήνα θα σημειώσει πτώση και θα φτάσει τους 10 βαθμούς...τουτέστιν μεθερμηνευόμενον ότι θα παρουσιάσει άνοδο αύριο αφού σημερα το μεσημέρι ειχε γύρω στους 8 το κέντρο...
τι περιμένεις απο τον σαχλαμάρα..

Statler1973
12-03-12, 13:02
Έχει παραισθήσεις φαίνεται.....ο Δον Κιχώτης!!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
12-03-12, 13:37
εχουμε πει δεκαδες φορες οτι στο δελτιο καιρου αναφερετε η μεγιστη στον νομο.
σιγουρα θα παει 10 ισως και 11 σε μερικες περιοχες στην αττικη.

Statler1973
12-03-12, 13:56
Σωστά!Αλλά αυτός μίλησε για πτώση αύριο που θα ρίξει τη θερμοκρασία στους 10...Δηλαδή σήμερα η Αθήνα πρέπει να έχει μέγιστη 13 με 15!!!
Είναι δυνατόν;;;;

beach-snow
31-03-12, 12:40
Aκολουθεί η καινούργια σελίδα από την ΕΡΤ για όλα τα κανάλια της και τις εκπομπές της...επιτέλους θα μπορούμε να βλέπουμε live τις εκπομπές της, αλλά και σε βίντεο, όπως και τον καιρό φυσικά...πολύ καλή εξέλιξη και βελτιωμένες υπηρεσίες...

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/3003-Deltio-Kairoy-30-03-2012.html

stelios-salonik
31-03-12, 17:31
Eν καιρό κρίσης η ΕΡΤ θα έπρεπε να κλείσει καμιά 4-5 τηλεοπτικούς σταθμούς και καμια 2-3 ραδιοφωνικούς και να αφήσει τις ''προόδους''. Αρκετά πληρώσαμε τόσα χρόνια και για το 5% τηλεθέασης και τους χιλιάδες διορισμένους εκτός ΑΣΕΠ καρεκλοκένταυρους.

beach-snow
03-04-12, 00:50
H πρόγνωση καιρού από το Σάκη σήμερα, όπου έχει και την τάση για Μ.Εβδομάδα και Πάσχα...

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/3061-Deltio-Kairoy-02-04-2012.html

sotos*snow
11-04-12, 22:04
Σχεδόν καρμπόν η μακροπρόθεσμη πρόγνωση του Σάκη από τις 2 Απριλίου (πριν από 10 μέρες δηλαδή) για το Πάσχα με τη σημερινή του Αμερικάνικου και από πλευράς υετού και από πλευράς θερμοκρασίας....
http://desmond.imageshack.us/Himg560/scaled.php?server=560&filename=31969671.jpg&res=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg96/scaled.php?server=96&filename=gfs11aprilouthermo.png&res=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg163/scaled.php?server=163&filename=gfs11aprilou.png&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg850/scaled.php?server=850&filename=tn2t.jpg&res=landing

sotos*snow
13-04-12, 14:44
Πιο αισιόδοξος ο Σάκης για τα δυτικά και βόρεια το Πάσχα
http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/3321-Deltio-Kairoy-12-04-2012.html

sotos*snow
13-04-12, 14:50
Η ΕΜΥ μιλάει μόνο για 6 μποφόρ αύριο στην Αττική...:

ΜΕΡΟΣ 2
ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 14-04-2012
ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ-ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ
ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΤΟΠΙΚΑ ΙΣΧΥΡΕΣ. ΠΡΟΣΚΑΙΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ. ΟΙ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΥΝΟΟΥΝ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΚΟΝΗΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ. ΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΑΠΟ ΝΟΤΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΠΙΚΑ 8 ΜΠΟΦΟΡ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙ ΜΙΚΡΗ ΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΜΕΓΙΣΤΕΣ ΤΙΜΕΣ.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΘΡΑΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΙΣΧΥΡΕΣ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΝΟΤΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 4 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 06 ΕΩΣ 18 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 2 ΜΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

ΝΗΣΙΑ ΙΟΝΙΟΥ, ΗΠΕΙΡΟΣ, ΔΥΤΙΚΗ ΣΤΕΡΕΑ, ΔΥΤΙΚΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ. ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ .
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 09 ΕΩΣ 18 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΤΟΠΙΚΑ Η ΜΕΓΙΣΤΗ 3 ΜΕ 4 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΣΤΕΡΕΑ, ΕΥΒΟΙΑ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ. ΣΤΙΣ ΒΟΡΕΙΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΕΣ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΡΧΙΚΑ ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ. ΒΑΘΜΙΑΙΑ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 07 ΕΩΣ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

ΚΥΚΛΑΔΕΣ, ΚΡΗΤΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΛΙΓΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ. ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΡΧΙΚΑ ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 4 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ. ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 6 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 14 ΕΩΣ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗ Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΟΠΙΚΑ 3 ΜΕ 4 ΒΑΘΜΟΥΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ.

ΝΗΣΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
ΚΑΙΡΟΣ: ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 7 ΜΕ 8 ΜΠΟΦΟΡ. ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΘΑ ΣΤΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 13 ΕΩΣ 21 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ
ΑΤΤΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΛΙΓΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΔΙΚΕΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 3 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ ΚΑΙ ΒΑΘΜΑΙΑ 5 ΤΟΠΙΚΑ 6 ΜΠΟΦΟΡ.

sotos*snow
13-04-12, 22:22
μαζί και με όλα τα κανάλια(εμυ-σουζη-και όλα τα κανάλια γενικότερα) και τις προγνώσεις έρχονται σε πλήρη αντίθεστη με την πρόγνωση του Σάκη για το Μ. Σάββατο όπου περιμένει μεταξύ άλλων στην Αττική ριπές άνω των 7 μποφόρ από την περασμένη Μ.Τετάρτη Για να δούμε..

Γενική πρόγνωση καιρού Ελλάδος (2 ημερών)

http://www.hnms.gr/hnms/images2011/spacer_gif

FPGR27 LGAT 131900
ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ
ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13-04-2012 / 2200 ΤΟΠΙΚΗ

ΜΕΡΟΣ 1
ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 14-04-2012
ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΤΟΠΙΚΑ ΙΣΧΥΡΕΣ.
ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΙ ΝΟΤΙΑΔΕΣ, ΣΤΑ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΠΙΚΑ 8 ΜΠΟΦΟΡ.
ΟΙ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΥΝΟΟΥΝ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΚΟΝΗΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ.
ΜΙΚΡΗ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ, ΚΥΡΙΩΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΜΕΓΙΣΤΕΣ ΤΙΜΕΣ.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΘΡΑΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ, ΠΙΘΑΝΟΝ ΙΣΧΥΡΕΣ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΝΟΤΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 4 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 06 ΕΩΣ 18 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 2 ΜΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ. ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΝΑ, ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ .
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 09 ΕΩΣ 18 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΟΠΙΚΑ 3 ΜΕ 4 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ. ΣΤΙΣ ΒΟΡΕΙΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΕΣ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ, ΒΑΘΜΙΑΙΑ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 07 ΕΩΣ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

ΚΥΚΛΑΔΕΣ, ΚΡΗΤΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΠΑΡΟΔΙΚΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ. ΑΠΟ
ΑΡΓΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΒΡΕΞΕΙ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΚΡΗΤΗ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 4 ΜΕ 6, ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ ΚΑΙ ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 6 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 14 ΕΩΣ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗ Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΟΠΙΚΑ 3 ΜΕ 4 ΒΑΘΜΟΥΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ.

ΚΑΙΡΟΣ: ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 7 ΜΕ 8 ΜΠΟΦΟΡ. ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΘΑ ΣΤΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ.

ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ
ΑΤΤΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΛΙΓΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΔΙΚΕΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ ΚΑΙ ΒΑΘΜΑΙΑ 5 ΤΟΠΙΚΑ 6 ΜΠΟΦΟΡ.

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΝΟΤΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 3 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 10 ΕΩΣ 17 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

RigaNi
14-04-12, 12:39
Πιο αισιόδοξος ο Σάκης για τα δυτικά και βόρεια το Πάσχα
http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/3321-Deltio-Kairoy-12-04-2012.html

μεχρις στιγμης ο Σακης εχει πεσει μεσα σε ολα για την περιοχη μου, ενω τα δειχναν αλλα μερικα σαιτ

και αυριο ελπιζω σε αυτο που λεει για συννεφια χωρις βροχη που κατα διαστηματα θα ανοιγει ο καιρος

sotos*snow
14-04-12, 20:00
επρεπε να παει Μ. Σαββατο μεσημερι να δουν στην ΕΜΥ οτι φυσάει στην Αττική,και μάλιστα να το ανεβάσουνε σαν "επισημη πρόγνωση". Τι επισημος και αξιόπιστος φορέας ειναι αυτός (Valea Mare που το χες πει και παλιοτερα όπως και άλλοι βέβαια:o)?

Γενική πρόγνωση καιρού Ελλάδος (2 ημερών)

FPGR23 LGAT 141000
ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 14-04-2012 / 1300 ΤΟΠΙΚΗ

ΜΕΡΟΣ 1
ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 14-04-2012
ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΤΟΠΙΚΑ ΙΣΧΥΡΕΣ.
ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΙ ΝΟΤΙΑΔΕΣ, ΣΤΑ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΠΙΚΑ 8 ΜΠΟΦΟΡ.
ΟΙ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΥΝΟΟΥΝ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΚΟΝΗΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΑ.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΘΡΑΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ, ΠΙΘΑΝΟΝ ΙΣΧΥΡΕΣ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΡΑΚΗ. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΝΟΤΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 5 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ:ΕΩΣ 18 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 3 ΜΕ 4 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ

ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ. ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΝΑ, ΑΠΟ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ .
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΕΩΣ 18 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ 3 ΜΕ 4 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

ΚΑΙΡΟΣ: ΛΙΓΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΒΟΡΕΙΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΕΩΣ 23 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

ΚΥΚΛΑΔΕΣ, ΚΡΗΤΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΠΑΡΟΔΙΚΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ. ΑΠΟ ΑΡΓΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΒΡΕΞΕΙ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΚΡΗΤΗ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 6 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΕΩΣ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗ Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΟΠΙΚΑ 3 ΜΕ 4 ΒΑΘΜΟΥΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ.

ΚΑΙΡΟΣ: ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 7 ΜΕ 8 ΜΠΟΦΟΡ ΚΑΙ ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ ΕΞΑΣΘΕΝΟΥΝΤΕΣ. ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 6 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΕΩΣ 19 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ
ΑΤΤΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΛΙΓΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ. ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣΚΑΙΡΟΥ ΟΜΒΡΟΥ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΕΣ- ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 5 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΕΩΣ 21 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ. ΠΡΟΣΚΑΙΡΕΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΝΟΤΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 3 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΕΩΣ 17 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

sotos*snow
14-04-12, 20:59
Mέγιστες ρυπές ανέμου στην Αττικη σύμφωνα με τους σταθμούς στο μετάρ σήμερα:...

Στερεά
Πάρνηθα 2 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1307)
N.O.A. (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)
69.2 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
8 bf

Στερεά
Λαύριο (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1167)
N.O.A. (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)
67.6 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
8 bf

Στερεά
Αγιος Πέτρος (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1123)
P.W.S. (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)
66.0 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
8 bf

Στερεά
Κερατέα rpmz (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1071)
P.W.S. (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)
62.8 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Καλύβια Θορικού (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1114)
62.8 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Σπάτα (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1204)
59.5 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Άνω Λιόσια (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1298)
59.5 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Νέα Κηφισιά 2 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1195)
58.0 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Ύδρα 2 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1339)
57.9 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Κηφισιά Αλώνια (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1117)
56.3 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Αγιος Στέφανος (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1098)
56.0 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Μοσχάτο (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1299)
53.6 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Βύρωνας (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1067)
53.1 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Αρτέμιδα (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1221)
52.6 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Βύρωνας Κ.Π.Δ. (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1282)
51.5 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Βάρκιζα (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1336)
51.5 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
7bf

Στερεά
Νίκαια Περιβολάκι (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1208)
50.0 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
6bf

Στερεά
Αχαρναί 3 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1369)
50.0 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
6bf

Στερεά
Πειραιάς 2 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1223)
49.9 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
6bf

Στερεά
Κάντζα (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1109)
49.9 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
6bf

Στερεά
Δροσιά (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1069)

Αττική
6bf

Στερεά
Βίλια (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1401)

Αττική
6bf

Στερεά
Παλαιό Φάληρο 2 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1313)
48.3 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
6bf

Στερεά
Οικισμός Νταού Πεντέλης (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1140)
47.0 (http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=6&board=on&Itemid=84)

Αττική
6bf

georgep
17-04-12, 13:32
Έκτακτα Δελτία σε ισχύ

Ώρα έκδοσης: 17/04/12 09:30

WOGR91 LGAT 170930
ΑΜΕΣΟ

ΑΠΟ : ΕΜΥ/ΕΜΚ
Ελληνικό, 17-4- 2012 / 1230 C
Α.Α. 3/ 2012
ΠΡΟΣ : ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΠΡΟΓΝΩΣΗΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ 17-4-2012 ΤΙΣ ΒΡΑΔΙΝΕΣ ΩΡΕΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΑΝΕΜΟΥΣ .

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:

ΣΗΜΕΡΑ ΤΡΙΤΗ 17-4-2012 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΤΙΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ, ΤΙΣ ΒΟΡΕΙΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ .ΤΑ ΦΑΙΝΌΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΤΕΤΑΡΤΗ
18-4-2012 ΘΑ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΝ ΣΤΗ ΘΡΑΚΗ, ΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΙΓΑΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΕΞΑΘΕΝΗΣΟΥΝ .
ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ ΑΝΕΜΟΙ 7 ΜΕ 9 ΜΠΟΦΟΡ ΘΑ ΠΝΕΟΥΝ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΠΟΥ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΤΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΔΥΤΙΚΟΥΣ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΝΤΑΣΗ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΕΜΚ

ΧΡΥΣ. ΠΕΤΡΟΥ

sotos*snow
17-04-12, 22:24
Μέσα στην νύχτα περιμένει η κ. Σούζη τα περισσότερα φαινόμενα στην Αττική, ενώ η Εμυ περιμένει τοπικές βροχές με γρήγορη βελτίωση για τον νομό Αττικής. Ο Σάκης αντίθετα περιμένει τα περισσότερα φαινόμενα στην Αττική αύριο τις πρωινές κυρίως ώρες...Για να δούμε..
Ενώ η Εμυ για τη Θεσ/νίκη για αύριοπροβλέπει τοπικές βροχές με πιθανή πρόσκαιρη καταιγίδα ή οποία τώρα θα είναι τοπική ή γενικευμένη ένας θεός ξέρει.. Οπως λεει δηλαδή λίγα θα είναι τα φαινόμενα στη θεσσαλονίκη. Για να δούμε..

sotos*snow
17-04-12, 22:25
http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/3366-Deltio-Kairoy-17-04-2012.html

Κωστας.
17-04-12, 23:35
Ειχα καιρο να ακουσω Σακη.Τον ακουσα σημερα.Αρνητικη εντυπωση αυτο το πρωτο ενικο προσωπο που χρησιμοποιησε τουλαχιστον σημερα.Δε ξερω αν το συνηθιζει τωρα τελευταια,αλλα προσωπικα εμενα δυο φορες που το χρησιμοποιησε σημερα με βαρεσε στα αυτια πολυ ασχημα.Ενω στο τελος λεει "ευχαριστω που επιλεξατε εμας για την ενημερωση σας",μεσα στο δελτιο ειπε δυο-τρεις φορες τη λεξη "πιστευω","εκτιμω".Δε ξερω αλλα εμενα προσωπικα δεν μ αρεσε καθολου.Χτυπαει πολυ ασχημα.

sotos*snow
18-04-12, 08:13
Ειχα καιρο να ακουσω Σακη.Τον ακουσα σημερα.Αρνητικη εντυπωση αυτο το πρωτο ενικο προσωπο που χρησιμοποιησε τουλαχιστον σημερα.Δε ξερω αν το συνηθιζει τωρα τελευταια,αλλα προσωπικα εμενα δυο φορες που το χρησιμοποιησε σημερα με βαρεσε στα αυτια πολυ ασχημα.Ενω στο τελος λεει "ευχαριστω που επιλεξατε εμας για την ενημερωση σας",μεσα στο δελτιο ειπε δυο-τρεις φορες τη λεξη "πιστευω","εκτιμω".Δε ξερω αλλα εμενα προσωπικα δεν μ αρεσε καθολου.Χτυπαει πολυ ασχημα.

Αντίθετα εγώ πιστεύω ότι δίνει μια προσωπική πινελιά στο δελτίο. Το ίδιο θεωρεί και η παρέα μου..Οπως είπες γούστα είναι αυτά..:)
Kαι από την άλλη πιστεύω ότι καλά κάνει και το τονίζει το πιστεύω του...ούτως ή άλλως είναι μια τελείως διαφορετική καιρική εκτίμηση σε σχέση με το 95% των προβλέψεων να έχουν σαν βάση την εμυ...εκτώς αυτού είναι πολύ σωστός αφού συνεχώς οι προβλέψεις της εμυ ακόμα και σε live χρόνο πέφτουν έξω...
δεν μπορεί κανείς να παραβλέψει την προσωπική εκτίμηση του Σάκη από τη Μ.Τετάρτη και συνεχωμενα ότι στην Αττικη το Μ.Σάββατο θα έχει ρυπές αέρα στα 7-8 μποφόρ ενώ όλες αυτές τις ημέρες κ.Σούζη εμυ κ λοιποί προγνώστες μιλούσαν για το πολύ 5-6 μποφόρ τοπικά...και το Μ Σάββατο έκανε ρυπές 7-8 και μέσο άνεμο 5-6...άρα η προσωπική εκτίμηση του Σάκη είχε τεράστια βάση και τελικά επιτυχία..άρα πολύ σωστά το τόνισε....

yakutia
18-04-12, 08:24
Αντίθετα εγώ πιστεύω ότι δίνει μια προσωπική πινελιά στο δελτίο. Το ίδιο θεωρεί και η παρέα μου..Οπως είπες γούστα είναι αυτά..:)
Kαι από την άλλη πιστεύω ότι καλά κάνει και το τονίζει το πιστεύω του...ούτως ή άλλως είναι μια τελείως διαφορετική καιρική εκτίμηση σε σχέση με το 95% των προβλέψεων να έχουν σαν βάση την εμυ...εκτώς αυτού είναι πολύ σωστός αφού συνεχώς οι προβλέψεις της εμυ ακόμα και σε live χρόνο πέφτουν έξω...
δεν μπορεί κανείς να παραβλέψει την προσωπική εκτίμηση του Σάκη από τη Μ.Τετάρτη και συνεχωμενα ότι στην Αττικη το Μ.Σάββατο θα έχει ρυπές αέρα στα 7-8 μποφόρ ενώ όλες αυτές τις ημέρες κ.Σούζη εμυ κ λοιποί προγνώστες μιλούσαν για το πολύ 5-6 μποφόρ τοπικά...και το Μ Σάββατο έκανε ρυπές 7-8 και μέσο άνεμο 5-6...άρα η προσωπική εκτίμηση του Σάκη είχε τεράστια βάση και τελικά επιτυχία..άρα πολύ σωστά το τόνισε....

Δεν είμαι και πολύ οπαδός του Σάκη αλλά δεν πιστεύω ότι πειράζει που ο άνθρωπος τονίζει την προσωπική του εκτίμηση και άποψη. Στο κάτω κάτω όταν οι μετεωρολόγοι αστοχούν, προσωπικά τους κράζουν όλοι, εμείς έδω έχουμε και ολόκληρο topic που τους σχολιάζουμε και τους κρίνουμε έναν προς έναν μεμονωμένα και συγκριτικά! Και δεν είναι και ο μόνος. Και η Σούζη κάνει πολύ πιό "προωσπικό" δελτίο απ΄το Σάκη, πολύ συχνά σε κάθε σχεδόν δελτίο της στην τηλεόραση και ραδιόφωνο λέει και ξαναλέει "εγώ πιστεύω" "εγώ έτσι νομίζω..", "εγώ βλέπω ότι..." κ.λπ. Οχι, ο Σάκης γενικά είναι σεμνός και μετρημένος.

sotos*snow
18-04-12, 08:45
Αυτό ακριβώς...γι αυτό έβαλα το 95% και όχι το 1%....είναι και η κ.Σούζη που αναφέρει πολλές φορές που την έχω ακούσει τα προσωπικά πιστεύω της και είναι καλό αυτό πολύ καλύτερο από το να κάνεις κόπυ πειστ το δελτίο της εμυ..μα ούτως η άλλως από έναν προγνώστη-μετεορολόγο περιμένεις την προσωπική του εκτίμηση σε τοπικές ή μη καταστάσεις.,...

sotos*snow
18-04-12, 22:28
"Βροχούλες" χαρακτήρισε η κ. Σούζη τις βροχές της Παρασκευής στη βορειοδυτική Ελλάδα ενώ αντίθετα ο Σάκης τόνισε ότι οι βροχές στα βορειοδυτικά την Παρασκευή δεν αποκλείεται να είναι δυνατές..Για να δούμε γιατί έχω και ταξίδι στα Γιάννενα την Παρασκευή!

MageSnow
18-04-12, 22:35
"Βροχούλες" χαρακτήρισε η κ. Σούζη τις βροχές της Παρασκευής στη βορειοδυτική Ελλάδα ενώ αντίθετα ο Σάκης τόνισε ότι οι βροχές στα βορειοδυτικά την Παρασκευή δεν αποκλείεται να είναι δυνατές..Για να δούμε γιατί έχω και ταξίδι στα Γιάννενα την Παρασκευή!

Απορω και λιγο με τον Σακη που ειδε τις βροχες για την επομενη Τριτη ουτε ευρωπαικο ουτε gfs δινουν τιποτα το απολυτο μηδεν απορω....:confused:κατα αλλα παμε για ζεστουλες για αρκετο χρονικο διαστημα!!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
21-04-12, 00:21
απλα να δωσω πολλα ευγε!ακομη βλεπετε Σακη και καιρο?νομιζω οτι μπορει να αναφερει τα ονοματα σας!δεν ειστε και πολλοι!!καλο καλοκαιρι!

MountExplorer
21-04-12, 14:31
Αντε, το καλοκαιρι αρχιζει σιγα σιγα....

mountain
21-04-12, 15:25
απλα να δωσω πολλα ευγε!ακομη βλεπετε Σακη και καιρο?νομιζω οτι μπορει να αναφερει τα ονοματα σας!δεν ειστε και πολλοι!!καλο καλοκαιρι!

Αντε πνιξου ρε Γιαννη αλλα δυστυχως εχεις δικιο. Καλο καλοκαιρι

sotos*snow
24-04-12, 22:23
Mου κάνει εντύπωση που ο Σάκης από χθες τονίζει ότι ο πιο άστατος καιρός θα είναι το Σάββατο στα ανατολικά ηπειρωτικά σε αντίθεση με την κ. Σούζη που στο σημερινό της δελτίο τόνισε ότι ό πιο άστατος καιρός θα είναι στα δυτικά ηπειρωτικά..Για να δούμε..

sotos*snow
24-04-12, 22:26

Γιάννη πέρα από την πλάκα είμαστε πολλά παιδιά που ακόμα και μετά τον χειμώνα και παρότι λατρεύουμε το χιόνι...ασχολούμαστε και μας ενδιαφέρει πολύ ο καιρός...τόσο κακό είναι...:d

Εκτώς και από χιονοτρελαμένοι είμαστε και λάτρεις του καιρού με όλα σχεδόν τα καιρικά φαινόμενα...

storm
24-04-12, 22:33
Εκτώς και από χιονοτρελαμένοι είμαστε και λάτρεις του καιρού με όλα σχεδόν τα καιρικά φαινόμενα...+10000000000000

Κωστας.
05-05-12, 11:37
Από τη μεταπολίτευση (1974) έγιναν στη χώρα 14 βουλευτικές εκλογές, συμπεριλαμβανομένης της τωρινής. Από αυτές, οκτώ έγιναν το φθινόπωρο, τέσσερις την άνοιξη και δύο το καλοκαίρι (Ιούνιος). Οι καιρικές συνθήκες που επικράτησαν κατά τη διεξαγωγή τους δεν δημιούργησαν ιδιαίτερα προβλήματα στις μετακινήσεις των ψηφοφόρων. Σε επίπεδο χώρας, οι πιο βροχερές εκλογές ήταν εκείνες της 20ης Νοεμβρίου 1977. Με βάση τις μέγιστες τιμές της θερμοκρασίας, οι θερμότερες εκλογές για την Αθήνα ήταν οι εκλογές της 22ας Σεπτεμβρίου 1996 (31οc) και για τη Θεσσαλονίκη οι εκλογές της 2ας Ιουνίου 1985 (29οc). Οι ψυχρότερες εκλογές και για τις δύο πόλεις ήταν οι εκλογές της 7ης Μαρτίου 2004 με μέγιστες τιμές της θερμοκρασίας στην Αθήνα 10 οc και στη Θεσσαλονίκη 8 οc. Σημειώνεται ότι σύμφωνα με τις προβλέψεις τα παραπάνω ρεκόρ δεν αναμένεται να καταρριφθούν την Κυριακή 6/5. Ακολουθεί η αναλυτική πρόγνωση.

Αυτα τα ρεκορ προφανως και δεν θα σπασουν.Το θεμα ειναι να σπασει το αποστημα των προδοτων και συνεργατων των Γερμανων τη Κυριακη.Να εξαφανιστουν τα κομματοσκυλα.

sotos*snow
10-05-12, 23:09
Μεγάλες οι διαφορές και σήμερα στην πρόγνωση της κ. Σούζη και του Σάκη. Για το Σάββατο η κ. Σούζη ούτε ανέφερε αλλά ούτε κι εδειξε στον χάρτη βροχές στην Κρητη ενώ ο Σάκης έκανε ιδιαίτερη αναφορά στις βροχές της Κρητης το Σάββατο. Η μεγαλύτερη όμως διαφορά στην πρόγνωση είναι για την Δευτέρα όπου ο Σάκης έκανε μεγάλη αναφορά και υπογράμμισε τις πολλές και έντονες βροχές στα δυτικά και περισσότερα ηπειρωτικά ενώ αντίθετα η κ. Σούζη είπε ότι τη Δευτέρα θα συνεχιστεί απλά η μεσημεριανή και απογευματινή αστάθεια κυρίως στα κεντρικά και βόρεια. Για να δούμε..

Το δελτίο καιρού του Σάκη στην ΕΤ3 http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/4147-Deltio-Kairoy-10-05-2012.html

Και το Δελτίο καιρού της κ. Σούζη θα πρέπει να ανέβει από στιγμή σε στιγμή εδώ
http://www.skai.gr/player/TV/

beach-snow
11-05-12, 00:02
Μεγάλες οι διαφορές και σήμερα στην πρόγνωση της κ. Σούζη και του Σάκη. Για το Σάββατο η κ. Σούζη ούτε ανέφερε αλλά ούτε κι εδειξε στον χάρτη βροχές στην Κρητη ενώ ο Σάκης έκανε ιδιαίτερη αναφορά στις βροχές της Κρητης το Σάββατο. Η μεγαλύτερη όμως διαφορά στην πρόγνωση είναι για την Δευτέρα όπου ο Σάκης έκανε μεγάλη αναφορά και υπογράμμισε τις πολλές και έντονες βροχές στα δυτικά και περισσότερα ηπειρωτικά ενώ αντίθετα η κ. Σούζη είπε ότι τη Δευτέρα θα συνεχιστεί απλά η μεσημεριανή και απογευματινή αστάθεια κυρίως στα κεντρικά και βόρεια. Για να δούμε..

Το δελτίο καιρού του Σάκη στην ΕΤ3 http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/4147-Deltio-Kairoy-10-05-2012.html

Και το Δελτίο καιρού της κ. Σούζη θα πρέπει να ανέβει από στιγμή σε στιγμή εδώ
http://www.skai.gr/player/TV/

Χαράς στο κουράγιο σου Σώτο τέτοιες μέρες, όπου πλέον ο καιρός είναι γενικά αδιάφορος, στην καθημερινότητα που ζούμε...

sotos*snow
11-05-12, 11:49
Εντάξει Κώστα δεν θα ψυχοπλακοθούμε κιόλας επειδή αποφάσισαν μερικοί να παραδώσουν την πατρίδα αμαχητή....θα μας βρουν μπροστά τους κάποια στιγμή...αλλά όχι ειρηνικά....

sotos*snow
11-05-12, 15:29
Εκτός από την διαφωνία για την Κρήτη και τις βροχές της επόμενης εβδομάδας διαφορές μεταξύ της κ. Σούζη και του Σάκης υπήρξαν για σήμερα και για την Αττική..με την κ. Σούζη να λέει για βροχες κυρίως το μεσημέρι και το απόγευμα της Παρασκευής και ο Σάκης από το βράδυ της Παρασκευής. Για να δούμε..

Το χθεσινό δελτίο καιρού του Σάκη στην ΕΤ3http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/4147-Deltio-Kairoy-10-05-2012.html

Και το χθεσινό Δελτίο καιρού της κ. Σούζη έχει ανέβει εδώ
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=223328 (http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=223328)

sotos*snow
13-05-12, 22:57
Kάνουν δημοσκόπηση για τον ποιο αξιόπιστο μετεωρολόγο...
http://eviaweather.blogspot.com/

sotos*snow
16-05-12, 15:04
Μια ακόμα δημοσκόπηση στο ίντερνετ για δελτία καιρού...: "Πάρτε μέρος στην πρώτη μεγάλη Online δημοσκόπηση του meteo-news.gr (http://meteo-news.gr/) και ψηφίστε το καλύτερο,κατά την γνώμη σας,δελτίο καιρού της ελληνικής τηλεόρασης.

Ψηφίστε εδώ
http://www.meteo-news.gr/ public/article/Meteo-news.gr- Poll/ (http://www.facebook.com/l/nAQG2IK6C/www.meteo-news.gr/public/article/Meteo-news.gr-Poll/)

[/URL]
[URL="http://www.facebook.com/l/FAQGtPg5EAQFYG2tlRY2PqjsapkBIq4NrSrGSUGK-DhxJ8Q/www.meteo-news.gr/public/article/Meteo-news.gr-Poll/"]Meteonews (http://www.facebook.com/l/9AQFkB7lzAQHgIuLUy7N0f4c0VueStBw9pitzTMTrkwBfNw/www.meteo-news.gr/public/article/Meteo-news.gr-Poll/)

www.meteo-news.gr

(http://www.facebook.com/l/FAQGtPg5EAQFYG2tlRY2PqjsapkBIq4NrSrGSUGK-DhxJ8Q/www.meteo-news.gr/public/article/Meteo-news.gr-Poll/)Πρόγνωση καιρού για Αθήνα, Ελλάδα, Kόσμο. Μετεωρολογικές Ειδήσεις.

sotos*snow
16-05-12, 15:33
Μου κάνει εντύπωση που στην μια δημοσκόπηση για το καλύτερο δελτίο καριού αναφέρεται για τη ΝΕΤ μόνο ο κ. Καλλιάνος ενώ υπάρχουν και άλλες δύο κοπέλες που το παρουσιάζουν και μάλιστα εξίσου καλά χωρίς να μιμουνται κατά τη γνώμη μου τόσο πολύ τον Σάκη Αρναούτογλου ακόμα και στις εκφράσεις όπως αυτός..
επίσης μου κάνει εντύπωση πως η κ. Σούζη έχει τόσο χαμηλά ποσοστά...ενώ μετά τον Σάκη στην τηλεόραση αυτή κάνει την καλύτερη προσπάθεια...περίεργα πράγματα...

sotos*snow
19-05-12, 14:55
Διαφορές και σήμερα στην πρόγνωση κυρίως ως προς την εξέλιξη του καιρού την ερχόμενη Δευτέρα.. Κοιτάζοντας και διαβάζοντας τις προβλέψεις της Παρασκευής για την ερχόμενη Δευτέρα μόνο Σάκης (διορθώστε με αν κάνω λάθος για να μην αδικήσω κανένα) αναφέρθηκε στην πιθανότητα μεταφοράς σκόνης τη Δευτέρα και η οποία ίσως συγκρτήσει την αισθητή ανοδο του υδραργύρου όπου φαίνονταν αρχικά δίνοντας 29 και 30 μόνο στη δυτική Ελλάδα εξαιτιάς των νοτιοανατολικών ανέμων. Η κ. Σούζη μίλησε για 30 και στην ανατολική ηπειρωτική χώρα ήδη από
την Δευτέρα..ενώ και στην πρόγνωση του κ. Ζιακόπουλου και της ΕΜΥ δεν αναφέρεται πουθενά η πιθανότητα μεταφοράς σκόνης.. Εχω και την αλλεργική στη σκόνη θεία και με ρωτάει όλη την ώρα τι θα γίνει..Για να δούμε...

O καιρός με την κ. Σούζη της Παρασκευής.
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=223328 (http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=223328)

και του Σάκη Αρναούτογλου
http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/4414-18-05-2012.html (http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/4414-18-05-2012.html)

Πρόγνωση κ. Ζιακόπουλου της Παρασκευής για τη Δευτέρα
Τη Δευτέρα (21/5) προβλέπονται αραιές νεφώσεις οι οποίες κατά τόπους θα πυκνώσουν και τις μεσημεριανές-απογευματινές ώρες θα σημειωθούν σποραδικές βροχές στα βόρεια. Τη νύχτα είναι πιθανό να βρέξει στο βόρειο Ιόνιο, την Ήπειρο και τη δυτική Στερεά. Οι άνεμοι θα πνέουν στο Ιόνιο Ν-ΝΑ 4 με 6 μποφόρ ενισχυόμενοι σταδιακά στα 7 μποφόρ και στο Αιγαίο Δ-ΒΔ 3 με 5 μποφόρ οι οποίοι βαθμιαία από τα δυτικά προς τα ανατολικά θα στραφούν σε ΝΑ έως 5 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα σημειώσει μικρή περαιτέρω άνο

Πρόγνωση ΕΜΥ της Παρασκευής για τη Δευτέρα
ΔΕΥΤΕΡΑ 21-05-2012
ΚΑΙΡΟΣ: ΑΡΑΙΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΙΟ ΠΥΚΝΕΣ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 3 ΜΕ 5 ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ 6 ΜΕ 7 ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΤΟΠΙΚΑ 8 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΑΝΟΔΟ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ.

sotos*snow
24-05-12, 08:16
Κολυδάς νωρίτερα στο Μέγκα..:.."Στρώνει ο καιρός το Σαββάτο...με συνέχιση της αστάθειας στα κεντρικά και βόρεια".....τα συμπεράσματα δικά σας......

xionoflorina
24-05-12, 11:18
Κολυδάς νωρίτερα στο Μέγκα..:.."Στρώνει ο καιρός το Σαββάτο...με συνέχιση της αστάθειας στα κεντρικά και βόρεια".....τα συμπεράσματα δικά σας......
Oχ οχ οχ πάμε για υπερκαταιγίδες και χαλάζι το Σάββατο;):mad:

xionoflorina
25-05-12, 22:06
Πολύ αισιόδοξος-απαισιόδοξος ο Σάκης για πολλές καταιγίδες το Σαββατοκύριακο σε Βόρεια και Κεντρική χώρα, ανέφερε ένταση και διάρκεια, σε κάποιες περιοχές θα πέσει ο υετός όλου του Μαίου σε 2 μέρες. Είπε επίσης για κίνδυνο κορεσμού του εδάφους και πλημμυρών σε κάποιες περιοχές λόγω των πολλών νερών

sotos*snow
27-05-12, 00:15
Oχ οχ οχ πάμε για υπερκαταιγίδες και χαλάζι το Σάββατο;):mad:

Τελικά μέσα έπεσε πάλι ο Κολυδάς.. έστρωσε ο καιρός σήμερα Σάββατο και οι αστάθειες στα κεντρικά και βόρεια ήταν συνηθησμένες...:cool:...30-40 και βάλε χιλιοστά στις περισσότερες περιοχές της κεντρικής Μακεδονίας...φοβερή καταιγίδα με 40 σχεδόν χιλιοστά σε μια ώρα στα Γιάννενα....πλημύρες από καταιγιδάρα στην Λάρισα...κτλ..κτλ...:pound:
Θέλω κι εγώ να γίνω μετεωρολόγος στο Μέγκα......:nod:

Κωστας.
27-05-12, 05:25
Τελικά μέσα έπεσε πάλι ο Κολυδάς.. έστρωσε ο καιρός σήμερα Σάββατο και οι αστάθειες στα κεντρικά και βόρεια ήταν συνηθησμένες...:cool:...30-40 και βάλε χιλιοστά στις περισσότερες περιοχές της κεντρικής Μακεδονίας...φοβερή καταιγίδα με 40 σχεδόν χιλιοστά σε μια ώρα στα Γιάννενα....πλημύρες από καταιγιδάρα στην Λάρισα...κτλ..κτλ...:pound:
Θέλω κι εγώ να γίνω μετεωρολόγος στο Μέγκα......:nod:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol:

sotos*snow
27-05-12, 15:01
Νέος γύρος βροχων και καταιγίδων σήμερα Κυριακή στις περισσότερες περιοχές της κεντρικής και βόρειας Ελλάδας. Η Ημαθία έχει πλημμυρίσει http://www.enikos.gr/society/47625,Plhmmyrise_h_Hma8ia.html και πολύς κόσμος είναι σε απόγνωση! Ο επίσημος φορές η ΕΜΥ εκτός από "τοπικά έντονες" βροχές και καταιγίδες ούτε έκτακτο ούτε τίποτε. Μόλις γύρισα από μια καφετερία και αρκετός αγροτικός κόσμος είναι εξοργισμένος από τον επισημο φορέα που όπως λενε "αν είναι να ρίξει πάνω από μια σταγονα" στην Αθήνα τα έκτακτα δελτία παίρνουν φωτιά ενώ για την υπόλοιπη Ελλάδα ΕΜΥ και τα μεγάλα κανάλια ούτε που χαλάνε τη ζαχαρένια τους. Πολλοί αγρότες λένε-ικάζουν ότι ίσως οι τελευταίοι(εμυ) να μην ξέρουν τελικά προγνωστικά τον καιρό της υπόλοιπης Ελλάδας... Αυτό θα ήταν μια μάλλον απογοητευτική εξήγηση!!! Εγώ πάλι πάντως προσπαθώ να τους πείσω να μην ειναι τόσο ισοπεδωτικοι με την ΕΜΥ και τα μεγάλα κανάλια αλλά μάταια!

sotos*snow
27-05-12, 18:29
Σ΄ευχαριστούμε Γιάννη αλλά όπως βλέπεις και Μάη μήνα ο καιρός μπορεί και έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Από τότε που "εγκατέλειψες" το φόρουμ και χίονια στα ορεινά είχαμε και ασυνήθιστα πολλές βροχές. Συμπέρασμα: Καλό καλοκαίρι λέμε όταν αυτό πραγματικά έρχεται. Κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο! Την έχεις μια τάση πάντα να προτρέχεις! χα.χα χα Να είσαι καλά:)

snowmix99b
27-05-12, 19:01
Σε εμας εδω κατω δεν εριξε ουτε σταγονα με εξαιρεση χθες το βραδυ.

Κωστας.
31-05-12, 19:02
Χωρίς μεγάλες αποκλίσεις από τις κλιματολογικές (μέσες) τιμές της εποχής αρχίζει ο Ιούνιος και επισήμως μαζί του το καλοκαίρι. Συγκεκριμένα: η απογευματινή αστάθεια θα προκαλέσει τοπικούς όμβρους το απόγευμα στα ηπειρωτικά, φαινόμενο πολύ συνηθισμένο για την περίοδο αυτή, οι άνεμοι θα είναι γενικά ασθενείς και η θερμοκρασία στις περισσότερες περιοχές της χώρας θα κυμανθεί κοντά στα κανονικά για την εποχή επίπεδα. Εξετάζοντας τα αρχεία της θερμοκρασίας των τελευταίων 50 ετών, παρατηρούμε ότι η θερμοκρασία της 1
ης
Ιουνίου παρουσιάζει μεγάλες διαφορές από χρόνο σε χρόνο. Για παράδειγμα, στην Αθήνα (Ν. Φιλαδέλφεια) η μέγιστη τιμή της κυμάνθηκε από 18c (1-6-1990) έως 35c
(1-6-1993). Αρκετά ζεστή σε όλη τη χώρα ήταν και η πρώτη μέρα του καλοκαιριού το 2001. Σε ότι αφορά την εξέλιξη του καιρού τις επόμενες μέρες, η θερμοκρασία θα παρουσιάσει βαθμιαία άνοδο και στις αρχές της νέας εβδομάδας η μέγιστη τιμή της κατά τόπους στα ηπειρωτικά θα φθάσει τους 34c.

Στο τσακ ειναι ο Ζιακο να μιλησει για τις ζεστες που θα ακολουθησουν.Σαν το διαβαζω.

"Η προοπτικη για το δευτερο Δεκαημερο του Ιουνιου φαινεται καυτη"

Κωστας.
02-06-12, 20:29
Ευθυγραμμίζεται (καιρος του ηταν προσθετω εγω) ο καιρός με το ημερολόγιο. Σταδιακή άνοδος της θερμοκρασίας και ηλιοφάνεια σχεδόν παντού. Φιλόξενη η θάλασσα για κάθε είδους δραστηριότητα.

Καλοκαιρινών προδιαγραφών θα είναι ο καιρός που θα επικρατήσει το επόμενο τριήμερο στη χώρα. Οι απογευματινοί τοπικοί όμβροι θα περιοριστούν στα ορεινά της βόρειας χώρας, οι άνεμοι δεν θα ξεπεράσουν τα 5 μποφόρ και η θερμοκρασία θα σημειώσει βαθμιαία άνοδο. Σε ότι αφορά την εξέλιξη του καιρού τις υπόλοιπες μέρες της νέας εβδομάδας, κάποια αλλαγή, όχι σημαντική, προβλέπεται στα μέσα της εβδομάδας με χαρακτηριστικά τις παροδικές βροχές στη Β-ΒΑ Ελλάδα, την επικράτηση βόρειων ανέμων και την πρόσκαιρη πτώση της θερμοκρασίας που θα γίνει περισσότερο αισθητή στις βόρειες περιοχές. Από την Παρασκευή (8/6) η θερμοκρασία θα αρχίσει και πάλι την ανοδική της πορεία με στόχο πλέον την κατάκτηση ψηλότερων κορυφών. ( ΜΙΛΗΣΕ Ο ΘΕΟΣ!!ΜΙΛΗΣΕ!!Χαχαχα.Και το μελετουσα σε προηγουμενο ποστ.Οτι κατω απ τη γλωσσα του το χει να το πει.χαχαχα)

Κωστας.
03-06-12, 23:02
Με αρκετή ζέστη ξεκινά η νέα εβδομάδα στη χώρα μας, αλλά από το απόγευμα της Τρίτης στη δυτική και τη βόρεια Ελλάδα και την Τετάρτη στην υπόλοιπη χώρα η θερμοκρασία θα σημειώσει πτώση κατά 3 με 5 βαθμούς. Ωστόσο, η πτώση αυτή θα είναι πρόσκαιρη καθώς από την Πέμπτη σταδιακά η ατμοσφαιρική κυκλοφορία θα αλλάξει και η θερμοκρασία θα αρχίσει να ανεβαίνει. Σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις, ιδιαίτερα ζεστό θα είναι το Σαββατοκύριακο (9-10/6) με τη θερμοκρασία να φθάνει στα ηπειρωτικά τους 37c. Κατά τα άλλα, το διήμερο Τρίτη-Τετάρτη οι άνεμοι θα ενισχυθούν τοπικά τα 7 μποφόρ και θα σημειωθούν πρόσκαιροι όμβροι και μεμονωμένες καταιγίδες κυρίως στη βόρεια Ελλάδα.

Κωστας.
03-06-12, 23:07
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η γνωμη του Ζιακο αν θα μπορουσαμε να την εχουμε ειναι οτι παμε για παρατεταμενη περιοδο με πολλη ζεστη που θα μπαινοβγαινει στα ορια του καυσωνα.Κατι τετοιο εγω συμπεραινω απ τα λεγομενα του.
Χτες πχ μιλησε για την ανοδο της θερμοκρασιας μετα τις 8/6.Ειδατε το Ζιακο να μιλαει για τοσες μερες μακρυα?Για προπτικη καιρου για μετα απο 6 μερες?
Σημερα μιλαει για το σαββατοκυριακο 9-10/6.Παλι μακρυνη προβλεψη.Και σημερα μαλιστα μιλαει για αλλαγη της ατμοσφαιρικης κυκλοφοριας που θα θα οδηγησει τη θερμοκρασια ψηλα.Χτες μιλησε για κορυφες θερμοκρασιας.

Μετα απο τοσα χρονια που προσπαθουμε να καταλαβουμε τι εννοει και τι σκεφτεται,νομιζω οτι μπορουμε να συμπερανουμε τη γνωμη του μεσες ακρες.

Κωστας.
05-06-12, 12:35
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η γνωμη του Ζιακο αν θα μπορουσαμε να την εχουμε ειναι οτι παμε για παρατεταμενη περιοδο με πολλη ζεστη που θα μπαινοβγαινει στα ορια του καυσωνα.Κατι τετοιο εγω συμπεραινω απ τα λεγομενα του.

Πρόσκαιρη μεταβολή του καιρού στη δυτική, κεντρική και βόρεια Ελλάδα. Επιμένουν τα προγνωστικά στοιχεία για σημαντική άνοδο της θερμοκρασίας στα τέλη της εβδομάδας
"

Η μεταβολή που θα παρουσιάσει ο καιρός κατά τη διάρκεια του νέου εικοσιτετραώρου (Τρίτη) θα γίνει αισθητή βασικά στη δυτική, κεντρική και βόρεια χώρα και τα κύρια χαρακτηριστικά της θα είναι οι τοπικές βροχές, οι καταιγίδες κυρίως στις βορειότερες περιοχές, η βαθμιαία επικράτηση Β-ΒΔ ανέμων εντάσεως 5 με 6 μποφόρ και η πρόσκαιρη η πτώση της θερμοκρασίας. Σε ότι αφορά την προοπτική του καιρού τις επόμενες μέρες, το καλοκαίρι θα κάνει περισσότερο αισθητή την παρουσία του

με τη θερμοκρασία να σημειώνει σημαντική άνοδο και να φθάνει το Σαββατοκύριακο τα όρια του καύσωνα."

Κωστας.
05-06-12, 22:48
Τα μαζεψε αρον αρον κι ο Ζιακο.

Τα μαζεψε το ευρωπαικο,τα μαζεψε κι ο Ζιακο.

Το βαρομετρικό χαμηλό που επηρεάζει με τοπικές βροχές και καταιγίδες κυρίως τη βόρεια Ελλάδα κατευθύνεται προς το ΒΑ Αιγαίο για να απομακρυνθεί στη συνέχεια προς τη Μαύρη Θάλασσα. Έτσι, κάποιες βροχές που θα σημειωθούν και το νέο εικοσιτετράωρο (Τετάρτη) στις βορειοανατολικές περιοχές βαθμιαία θα σταματήσουν και τα κύρια χαρακτηριστικά του καιρού στη χώρα θα είναι οι ενισχυμένοι Β-ΒΔ άνεμοι (6 μποφόρ) και η μικρή πτώση της θερμοκρασίας που θα γίνει περισσότερο αισθητή στα βόρεια. Σε ότι αφορά τις επόμενες μέρες, η κυκλοφορία της ατμόσφαιρας στη Ν-ΝΑ Ευρώπη θα έχει τυπικά καλοκαιρινά χαρακτηριστικά με αποτέλεσμα και τις ανάλογες καιρικές συνθήκες. Τα σπουδαιότερα από αυτά τα χαρακτηριστικά είναι η μεταφορά θερμών αέριων μαζών από τη βόρεια Αφρική αρχικά προς τη δυτική Μεσόγειο και στη συνέχεια προς την κεντρική Μεσόγειο, την Ιταλία και τα Βαλκάνια και η πρώτη για φέτος, έστω και διστακτική, εμφάνιση των Ετησίων (μελτέμια) στο Αιγαίο

Κωστας.
06-06-12, 14:07
Συνεπεστατη η ΕΜΥ στο Site της.Οτι να ναι δινει καθε μερα.Τη μια μερα δε δινει της μεγιστες της Νεας Φιλαδελφειας,την αλλη δε δινει τους Σοφαδες,την αλλη δε δινει Αγρινιο.ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.Κιγκλιδωμα σκετο.

Χτεσινες μεγιστες

Αργος 34.6 (επειδη ετσι γουσταρουμε σημερα ανακοινωνουμε μεγιστη.Αυριο θα παρετε τα τετοια μας)
Ελ.Βενιζελος 31
Ταναγρα 32.4
Λεωνιδιο 32.4
Βολος 31.5
Λαμια (ο Θεος και η ΕΜΥ γνωριζουν).
Νεα Φιλαδεφλεια ( Μη σωσετε και μαθετε ποτε!)
Κατω Τιθορεα (βρε δε χεζεστε που θελετε να τη μαθαινετε καθε μερα!!)
Σερρες 30.8
Πολυκαστρο (Οσο θελει ειχε κι αμα γουσταρετε.)

Κωστας.
07-06-12, 01:18
Τα κύριο χαρακτηριστικό του καιρού τις επόμενες μέρες στη χώρα θα είναι η βαθμιαία άνοδος της θερμοκρασίας και όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι τόσο το Σαββατοκύριακο (9-10/6) όσο και στο μεγαλύτερο διάστημα της επόμενης εβδομάδας θα βιώσουμε τις πρώτες ζέστες του φετινού καλοκαιριού. Σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα, το επικείμενο θερμό κύμα δεν θα είναι ιδιαίτερα έντονο. Στο εσωτερικό της ηπειρωτικής χώρας οι μέγιστες τιμές της θερμοκρασίας θα κυμανθούν από 35 έως 37 βαθμούς Κελσίου. Κατά τα άλλα, οι άνεμοι μόνο τοπικά στο Αιγαίο θα φθάνουν τα 6 μποφόρ και η πιθανότητα εκδήλωσης μεμονωμένων όμβρων είναι μικρή και περιορίζεται στα βόρεια ορεινά. Ακολουθεί η αναλυτική πρόγνωση.

Κωστας.
08-06-12, 01:01
Προ των πυλών οι πρώτες ζέστες του φετινού καλοκαιριού. Ασθενούς έως μέτριας έντασης το επερχόμενο θερμό κύμα, αλλά επίμονο σε ότι αφορά τη διάρκειά του.Άρχισε ήδη η μεταφορά θερμών αέριων μαζών από τη βόρεια Αφρική προς τη δυτική Μεσόγειο και το Σαββατοκύριακο το θερμό κύμα θα επηρεάσει την κεντρική, Μεσόγειο, την Ιταλία και τα Βαλκάνια, συμπεριλαμβανομένης της χώρας μας. Το θερμό κύμα δεν θα είναι έντονο, αλλά επειδή ο οργανισμός μας δεν έχει ακόμη προσαρμοστεί σε θερμοκρασίες 35 - 37 βαθμών, θα είναι αρκετά αισθητό. Σε ότι αφορά την προοπτική του καιρού, η ζέστη θα συνεχιστεί σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια της νέας εβδομάδας και μάλιστα δεν αποκλείεται μικρή περαιτέρω άνοδος της θερμοκρασίας. Κατά τα άλλα, οι άνεμοι οριακά στο Αιγαίο θα φθάνουν τα 6 μποφόρ και η πιθανότητα εκδήλωσης μεμονωμένων όμβρων το απόγευμα στα βόρεια είναι μικρή.

Alexandros Nasiakos
08-06-12, 11:05
Συντηριτικός εμφανίστηκε ο Σάκης για την ζέστη από εβδομάδα.Μέχρι 36 βαθμούς δίνει στις ευπαθείς περιοχές.

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/4996-Deltio-Kairoy-07-06-2012.html

Κωστας.
08-06-12, 20:39
Καλοκαιρινό Σαββατοκύριακο με τις πρώτες ζέστες να σπρώχνουν προς τη θάλασσα και αυτούς που ακόμη διστάζουν. Από 18 έως 22 βαθμούς η θερμοκρασία του νερού.
Περαιτέρω άνοδο θα σημειώσει η θερμοκρασία το Σαββατοκύριακο στη χώρα και την Κυριακή η μέγιστη τιμή της θα φθάσει κατά τόπους στα ηπειρωτικά τους 37 βαθμούς. Ευκαιρία, λοιπόν, για μια βόλτα στο βουνό ή τη θάλασσα που και αυτή σιγά-σιγά αρχίζει να ζεσταίνεται. Καλές είναι οι προβλέψεις και για τους ανέμους οι οποίοι μόνο στα κανάλια του Αιγαίου θα φθάνουν τα 6 μποφόρ. Σε ότι αφορά την εξέλιξη του καιρού τη νέα εβδομάδα, η ζέστη θα συνεχιστεί σε όλη την Ελλάδα και κυρίως στις ανατολικές και νότιες περιοχές της, όπου από την Τρίτη η θερμοκρασία θα αγγίξει τοπικά τους 38 βαθμούς. Κατά τα άλλα, οι άνεμοι δεν αναμένεται να ξεπεράσουν τα 6 μποφόρ και η ανομβρία θα συνεχιστεί σχεδόν σε όλες τις περιοχές.

Κωστας.
08-06-12, 20:48
Συντηριτικός εμφανίστηκε ο Σάκης για την ζέστη από εβδομάδα.Μέχρι 36 βαθμούς δίνει στις ευπαθείς περιοχές.

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/4996-deltio-kairoy-07-06-2012.html

36c μονο;Γιατι;επειδη το αναλογικο του εδωσε καταιγιδες και βροχες και δροσιες που δεν θα ερθουν;

xionoflorina
08-06-12, 21:18
36c μονο;Γιατι;επειδη το αναλογικο του εδωσε καταιγιδες και βροχες και δροσιες που δεν θα ερθουν;
36 είναι λίγο πολύ λίγο ειδικά Τρίτη-Τετάρτη. Εκεί στη Μακεδονία ναι δεν θα μας πιάσει τόσο έντονα αλλά στα ανατολικά κάτι φθιώτιδες και βοιωτίες πιστεύω 38 ανετότατα ίσως για πολύ λίγο να πλησιάσει και το 39

peternk16
08-06-12, 21:55
37 και τοπικα ισως 38 βαθμους εδωσε ο σακης απο τρτη εως πεμπτη μεσημερι

xionoflorina
08-06-12, 21:56
Τον είδα σήμερα το Σάκη τα 36ρια τα κανε 38ρια όπως έπρεπε Τετάρτη-Πέμπτη. Μου κάνει εντύπωση όμως αυτό που λέει για σημαντική πτώση από Παρασκευή και δροσιά έως ψύχρα στη βόρεια Ελλάδα το ΣΚ και ειδικά τη Κυριακή των εκλογών. Δεν προκύπτει από κανένα μοντέλο τέτοιο πράγμα μέχρι στιγμής και το ΣΚ των εκλογών απλά δεν θα χει 38ρια και θα ναι 34-35ρια. να δούμε έχει δει κάτι ο Σάκης που δεν το ξέρουμε;

Κωστας.
08-06-12, 22:12
Τον είδα σήμερα το Σάκη τα 36ρια τα κανε 38ρια όπως έπρεπε Τετάρτη-Πέμπτη. Μου κάνει εντύπωση όμως αυτό που λέει για σημαντική πτώση από Παρασκευή και δροσιά έως ψύχρα στη βόρεια Ελλάδα το ΣΚ και ειδικά τη Κυριακή των εκλογών. Δεν προκύπτει από κανένα μοντέλο τέτοιο πράγμα μέχρι στιγμής και το ΣΚ των εκλογών απλά δεν θα χει 38ρια και θα ναι 34-35ρια. να δούμε έχει δει κάτι ο Σάκης που δεν το ξέρουμε;

Ακομα Παρασκευη ειναι κι ο Σακης ειδε τη Κυριακη των εκλογων?10 μερες μπροστα?

xionoflorina
08-06-12, 22:17
Ακομα Παρασκευη ειναι κι ο Σακης ειδε τη Κυριακη των εκλογων?10 μερες μπροστα?
Ναι και μάλιστα το είπε με σιγουριά δεστο όταν βγει το βίντεο τη μετεοπορεία. Είπε ότι την Κυριακή των εκλογών 17 Ιουνίου ο καιρός θα δροσίσει και μάλιστα σε κάποιες περιοχές στο βόρεια Ελλάδα θα υπάρχει ψύχρα

Κωστας.
08-06-12, 22:19
Στις 30 Ιουλιου τι θα κανει;το ειπε;

Κωστας.
08-06-12, 22:20
Ε μα.Συγνωμη.Τον αγαπαμε,τον λατρευουμε,τον υποστηριζουμε αλλα οχι και να μας χαλαει τη συνταγη και μαλιστα για 10 μερες μπροστα!!

χαχαχαχαχα.Λες και ερχεται κανενας τυφωνας που τον βλεπει απο τωρα!

Για κανενα τραφακι μιλαει που μπορει να το παρει ο διαολος και να βρεθει στην Εσθονια!

Alexandros Nasiakos
09-06-12, 00:44
Τα διόρθωσε όντως ο Σάκης και σήμερα βλέπει και 38αρια για Πέμπτη.

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/5018-Deltio-Kairoy-08-06-2012.html

Κωστας.
10-06-12, 11:39
Χτεσινες μεγιστες απο ΕΜΥ

Αργος 35.5
Λαρισσα 35.4
Αγρινιο 35.4
Σοφαδες (Τους πηρε το ευρηκα!)
Λεωνιδιο (Σκασιλα τους να μας πουν ποση ηταν η μεγιστη)
Λαμια (ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥΣ)
Κατω Τιθορεα (Επισης στα παπαρια τους)
Ελευσινα 35
Κονιτσα 34.8 (ΑΚΡΩΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ)
Σερρες 34.7
Εδεσσα 34.6
Νεα Φιλαδελφεια 34.6
Πολυκαστρο 34.3
Θεσσαλονικη 33.1
Ιωαννινα 33

Κωστας.
10-06-12, 11:44
Θα ανοιξω δημοσκοπηση ποιους σταθμους δεν θα ανακοινωσουν αυριο.Μας το κρατανε εκπληξη τα ατιμουτσικα.Ετσι για να μην πληττουμε.Καθε μερα κι αλλοι.Και η πλακα ειναι οτι παιζουν με τους σταθμους φαβορι.Δηλαδη Λαμιες,κτλ.Θα μου πεις σιγα την απρεπη συμπεριφορα προς το κοινο.Ποιος νοιαστηκε ποσο ειχε χτες η Λαμια.Οντως μπορει να μη νοιαστηκε σχεδον κανενας.Αλλα αυτωνων η δουλεια αυτη ειναι.Δεν ειναι η δουλεια τους να σκαβουν λαγουμια σε ορυχεια,ουτε να σωζουν ασθενεις,ουτε να κανουν delivery πιτσες.Αυτο ειναι η δουλεια τους.Να ασχολουνται και να καταγραφουν θερμοκρασιες.
Δεν ειναι περιεργο να απαιτει καποιος να το κανουν.Επειδη η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου δεν ενδιαφερεται γι αυτη την υπολεπτομερεια της υπολεπτομερειας δε σημαινει οτι πρεπει να ανακοινωνουν καθε μερα οτι να ναι.

Κωστας.
10-06-12, 11:50
Σαν να λενε με το τροπο τους.ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.

Alexandros Nasiakos
10-06-12, 12:05
Σαν να λενε με το τροπο τους.ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.

Πιο αποτελεσμάτικο είναι να στείλεις ημεηλ και να παραπονεθείς τηλεφωνικά όπως έχω κάνει πολλές φορές και γω.Δε νομίζω ότι σε διαβάζουν εδώ μέσα.Αν είμαστε πολλοί κάτι μπορεί να γίνει.

Κωστας.
10-06-12, 12:07
Δεν τα λεω για την περιπτωση να διαβαζουν.Ειδες και εσενα που σε εγραψαν με το e-mail.Εκει που δε πιανει μελανι!Αμα ειναι μεγαλα χωρουν να γραψουν πολυ κοσμο εκει πανω.

Alexandros Nasiakos
10-06-12, 13:28
Δεν τα λεω για την περιπτωση να διαβαζουν.Ειδες και εσενα που σε εγραψαν με το e-mail.Εκει που δε πιανει μελανι!Αμα ειναι μεγαλα χωρουν να γραψουν πολυ κοσμο εκει πανω.

Τις μισές φορές έβγαλα άκρη και όσες δεν έβγαλα ήταν γιατί απλά σταμάτησα να επιμένω.Θέλει υπομονή.Αν είμαστε πολλοί και επίμονοι από όλη την Ελλάδα ε κάποια στιγμή θα αναγκαστούν να κάνουν κάτι με το λογισμικό τους.

sotos*snow
10-06-12, 14:01

Κι όμως αγαπητέ Κώστα. Το αναλογικό δείχνει να επιβεβαιώνεται και πάλι και μαλιστα από τις 2 του μηνός για τα τέλη αυτής της εβδομάδας κι ενω τα μοντέλα και δη το ευρωπαικό παλινδρομούσαν αλλύπητα μέχρι και προχθές 8 Ιουνίου... Πιο συγκεκριμένα το αναλογικό του Σάκη: Πραγματικά απίστευτη ομοιότητα αν σκεφτεί κανείς ότι η πρόγνωση του αναλογικού έγινε σχεδόν 15 μέρες και πριν.. Θα δούμε βέβαια αν και τα επόμενα ρανς των μοντέλων συγκλίνουν ακόμα περισσότερο στο SAΜ
Mhttp://desmond.imageshack.us/Himg832/scaled.php?server=832&filename=80705635.png&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg27/scaled.php?server=27&filename=16763556.png&res=landing
Για την περίοδο από 13-17/2012 σύμφωνα με το αναλογικό υπάρχει πιθανότητα αρχικά για τοπικές μπόρες στα βόρεια και κυρίως στα βορειοανατολικά αλλά μέχρι το τέλος της περιόδου ο καιρός και πάλι θα βελτιωθεί ενώ περισσότερη ζέστη (φυσιολογική) θα πρέπει να κάνει στα δυτικά και ηπειρωτικά.

Η πρόγνωση του ΕCMWF GIA 16 TOY MHNA:
http://desmond.imageshack.us/Himg196/scaled.php?server=196&filename=ecm0144w.gif&res=landinghttp://desmond.imageshack.us/Himg163/scaled.php?server=163&filename=ecm1144b.gif&res=landing
Και η σημερινή πρόγνωση της ΕΜΥ

ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ 3 ΕΩΣ 7 ΗΜΕΡΩΝ
ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 10-06-2012/ 1300 C
ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 12-06-2012 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 16-06-2012

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15-06-2012
ΚΑΙΡΟΣ: ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΛΙΓΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ Η ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ. ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΧΩΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΘΡΙΟΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ 7 ΜΠΟΦΟΡ.

ΣΑΒΒΑΤΟ 16-06-2012
ΚΑΙΡΟΣ: ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΘΡΙΟΣ. ΤΟΠΙΚΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΑΙΡΟΥΣ ΟΜΒΡΟΥΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ, ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ 4 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ 5 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ.

doumas
10-06-12, 14:14
Ο Σακης επαληθευεται και θα επαληθευτει και στην συνεχεια πιστευω.Οταν μιλουσε για πτωση της θερμοκρασιας το Σ-Κ οι περισσοτεροι (οχι ολοι χαχα) αναρωτιοντουσαν που τα βλεπει.Μαλιστα καποιοι ειχαν προβλεψει ζεστες μεγαλης διαρκειας....

Κωστας.
10-06-12, 20:22
Ο Σακης επαληθευεται και θα επαληθευτει και στην συνεχεια πιστευω.Οταν μιλουσε για πτωση της θερμοκρασιας το Σ-Κ οι περισσοτεροι (οχι ολοι χαχα) αναρωτιοντουσαν που τα βλεπει.Μαλιστα καποιοι ειχαν προβλεψει ζεστες μεγαλης διαρκειας....

Ο Σακης επαιξε ζαρια οταν μιλησε πριν 10 μερες για διαφαινομενη πτωση.Το ρισκαρε με τη λογικη οτι κανενα θερμο επεισοδιο δε κραταει πανω απο 3-4 μερες.Δε βγαζεις προβλεψη για 10 μερες μπροστα με καμια βεβαιοτητα.Θυμηθειτε τι ελεγε ο Ζιακο για τα ποσοστα επαληθευσης του GFS και του Ευρωπαικου για μετα τις 7 ημερες.
Το θυμαμαι χαρακτηριστικα που το ειπε σε μια συνεντευξη του ειτε στο Κολυδα ειτε στον Beach snow.Μετα τις 7 ημερες ειπε οτι το ποσοστο επιτυχιας των μοντελων ειναι 50% μονο.ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΩΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.Ο Σακης επαιξε κορωνα γραμματα και μιλησε για πτωση το σαββατοκυριακο των εκλογων και τιποτα παραπανω δεν εβλεπε.Σου λεει δε μπορει να εχει επι μια βδομαδα 39 βαθμους.Παντα κανει 3-4 μερες πολυ ζεστη και μετα δροσιζει.Αυτο ειπε.

Κωστας.
10-06-12, 20:27
Για την περίοδο από 13-17/2012 σύμφωνα με το αναλογικό υπάρχει πιθανότητα αρχικά για τοπικές μπόρες στα βόρεια και κυρίως στα βορειοανατολικά αλλά μέχρι το τέλος της περιόδου ο καιρός και πάλι θα βελτιωθεί ενώ περισσότερη ζέστη (φυσιολογική) θα πρέπει να κάνει στα δυτικά και ηπειρωτικά.

Το αναλογικο μοντελο του Σακη δεν επιβεβαιωνεται σε καμια περιπτωση.Σε κανενα απ αυτα τα διαστηματα που εδωσε δεν αναφερει για θερμο επεισοδιο.Σ ολα εδινε βροχες και καταιγιδες με τη μορφη ασταθειας στα βορεια ορεινα.Σ ολα τα χρονικα διαστηματα του εδινες βροχες και ομβρους και καταιγιδες κι εχει να πεσει σταγονα εδω και μια βδομαδα οπουδηποτε στον ελλαδικο χωρο.Και δε προβλεπεται κιολας.Αρα σημειο πρωτο.

ΕΔΙΝΕ βροχες και δεν επεσε ουτε σταγονα.

Σημειο δευτερο.Πουθενα δεν αναφερει σαφως για θερμο επεισοδιο.Και διανυουμε ηδη θερμο επεισοδιο με κορυφωση δυο ημερες Τεταρτη και Πεμπτη.Ο Σακης ελεγε μονο για λιγη ζεστη στα δυτικα (που ουτε το θερμο αυτο επεισοδιο εχει χαρακτηριστικα δυτικου καυσωνα) και στηνυπολοιπη χωρα ελεγε για ζεστη φυσιολογικη για την εποχη.Σε καμια περιπτωση δεν ειναι φυσιολογικα τα 39αρια,ουτε καν τα 37αρια .Ο μεσος ορος θερμοκρασιας για Ιουνιο ειναι χαμηλοτερος.

Κωστας.
10-06-12, 20:29
Με αισθητή ζέστη το επόμενο τετραήμερο. Στους 39 βαθμούς η θερμοκρασία την Τετάρτη στην ανατολική ηπειρωτική Ελλάδα. Πρώιμα μελτέμια και δροσιά από την Παρασκευή.
Σταδιακή άνοδο θα παρουσιάσει το επόμενο τριήμερο η θερμοκρασία στη χώρα. Οι υψηλότερες τιμές της θα σημειωθούν την Τετάρτη (13/6) στη Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά και την ανατολική Πελοπόννησο, όπου ο υδράργυρος θα σκαρφαλώσει στους 39 βαθμούς Κελσίου. Την Πέμπτη στη δυτική και τη βόρεια Ελλάδα και από την Παρασκευή στην υπόλοιπη χώρα θα επικρατήσουν σταδιακά ισχυροί βόρειοι άνεμοι με αποτέλεσμα τη βαθμιαία πτώση της θερμοκρασίας. Έτσι, το Σαββατοκύριακο (16-17/6) θα είναι ανεμώδες και αρκετά δροσερό κυρίως στην ανατολική Ελλάδα.

sotos*snow
11-06-12, 08:26
Ο Σακης επαιξε ζαρια οταν μιλησε πριν 10 μερες για διαφαινομενη πτωση.Το ρισκαρε με τη λογικη οτι κανενα θερμο επεισοδιο δε κραταει πανω απο 3-4 μερες.Δε βγαζεις προβλεψη για 10 μερες μπροστα με καμια βεβαιοτητα.Θυμηθειτε τι ελεγε ο Ζιακο για τα ποσοστα επαληθευσης του GFS και του Ευρωπαικου για μετα τις 7 ημερες.
Το θυμαμαι χαρακτηριστικα που το ειπε σε μια συνεντευξη του ειτε στο Κολυδα ειτε στον Beach snow.Μετα τις 7 ημερες ειπε οτι το ποσοστο επιτυχιας των μοντελων ειναι 50% μονο.ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΩΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.Ο Σακης επαιξε κορωνα γραμματα και μιλησε για πτωση το σαββατοκυριακο των εκλογων και τιποτα παραπανω δεν εβλεπε.Σου λεει δε μπορει να εχει επι μια βδομαδα 39 βαθμους.Παντα κανει 3-4 μερες πολυ ζεστη και μετα δροσιζει.Αυτο ειπε.

Κώστα θα μου επιτρέψεις αλλά δεν είπε αυτό. Τον Σάκη τον παρακολουθώ εδώ και 8 χρόνια περίπου και ποτέ δεν έχει παίξει ζαριές σε καμία μακροπρόθεσμη πρόβλεψη του καθώς όταν δεν είναι σίγουρος μιλά για "μικρή ή μεγάλη πιθανότητα", "θα δούμε αυριο" κλπ. Για την αλλαγή αυτή μιλούσε από τα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας και φτάνοντας στην Παρασκευή τόνισε (χωρις πιθανότητες) ότι για το Σαββατοκύριακο τον εκλογών ισχύουν αυτά που είπε τις προηγούμενες μέρες (υπάρχει και το βίντεο) λέγοντας επίσης ότι η πτώση τη θερμοκρασίας θα ξεκινούσε από την Παρασκευή (όπου είναι πρόγνωση εφταήμερη και όχι δεκαήμερη) κι όπου και πάλι κανένας δεν μιλούσε γιαυτή την πτώση.
Το "Σου λεει δε μπορει να εχει επι μια βδομαδα 39 βαθμους¨Παντα κανει 3-4 μερες πολυ ζεστη και μετα δροσιζει." δεν ισχύει για τον απλούστατο λόγο ότι το 2007 έδειξε ότι ένα κύμα καυσωνα στην χώρα μας μπορεί και κρατά και πάνω από 4 ημέρες!!! Τώρα το τι σκεπτικό είχε και έχει ο Σάκης το ξέρει μόνο αυτός και μόνο αυτός. Τα υπόλοιπα είναι για μένα παραφιλογογίες. Το αποτέλεσμα μετράει.

Οσον αφορά στον κ. Ζιακόπουλο στην συνέντευξή του στο eviaweather http://eviaweather.blogspot.gr/2012/06/eviaweather.htmlμεταξύ άλλων είπε:

"Ο καλός Προγνώστης-Μετεωρολογος πρέπει ακόμα να παρακολουθεί συνεχώς τις εξελίξεις της επιστήμης, να μαθαίνει από τα λάθη του και κυρίως να γνωρίζει τις πραγματικές δυνατότητες των μοντέλων και τις διαδικασίες μετεπεξεργασίας των αποτελεσμάτων τους. Με άλλα λόγια, πρέπει να είναι ένας μικρός «θεός». Αν δεν μπορεί να βελτιώνει τα αποτελέσματα των μοντέλων, ο Μετεωρολόγος-Προγνώστης νομοτελειακά σε πολύ λίγες δεκαετίες θα περάσει στο περιθώριο. Υπάρχει και ένας ενδιάμεσος ρόλος για τον Προγνώστη: ο ρόλος του συμβούλου ή του ανθρώπου που θα πάρει τις αποφάσεις σε κρίσιμες καταστάσεις. Όμως, ας μη γελιόμαστε. Οι ενδιάμεσοι ρόλοι απαιτούν και αυτοί προσόντα όπως αυτά που προαναφέρθηκαν"

Αυτό ακριβώς έχει καταφέρει να κάνει για μένα ο Σάκης Αρναούτογλου. Και σ' αυτή την περιπτωση βελτίωσε το αποτέλεσμα των μοντέλων και δεν είναι η πρώτη φορά. Λάθη έχει κάνει κι αυτός.. Αλλά για μένα τα λάθή αυτά ήταν απο εκείνα που γίνονταν στα πλαίσια της προειδοποίησης λέγοντας πράγματα δηλαδή που ο ίδιος μπορεί να μην πίστευε αλλά επρεπε να πει όταν τα μοντέλα δεν του έδιναν κανένα άλλο περιθώριο ωστε να προστατεψει την ζωή των συμπολιτών απο πιθανά έντονα φαινόμενα. (προβλεψε οτι θα χιονίσει και δεν το έκανε) . Για μένα όμως αυτά δεν ειναι λάθη. Αλλα είναι τα λάθη και τα ξέρουμε όλοι μας εδώ μέσα από ποιούς γίνονται και γιατί γίνονται.Τα υπόλοπα είναι για να λέγονται..

sotos*snow
11-06-12, 08:45
Το αναλογικο μοντελο του Σακη δεν επιβεβαιωνεται σε καμια περιπτωση.Σε κανενα απ αυτα τα διαστηματα που εδωσε δεν αναφερει για θερμο επεισοδιο.Σ ολα εδινε βροχες και καταιγιδες με τη μορφη ασταθειας στα βορεια ορεινα.Σ ολα τα χρονικα διαστηματα του εδινες βροχες και ομβρους και καταιγιδες κι εχει να πεσει σταγονα εδω και μια βδομαδα οπουδηποτε στον ελλαδικο χωρο.Και δε προβλεπεται κιολας.Αρα σημειο πρωτο.

ΕΔΙΝΕ βροχες και δεν επεσε ουτε σταγονα.

Σημειο δευτερο.Πουθενα δεν αναφερει σαφως για θερμο επεισοδιο.Και διανυουμε ηδη θερμο επεισοδιο με κορυφωση δυο ημερες Τεταρτη και Πεμπτη.Ο Σακης ελεγε μονο για λιγη ζεστη στα δυτικα (που ουτε το θερμο αυτο επεισοδιο εχει χαρακτηριστικα δυτικου καυσωνα) και στηνυπολοιπη χωρα ελεγε για ζεστη φυσιολογικη για την εποχη.Σε καμια περιπτωση δεν ειναι φυσιολογικα τα 39αρια,ουτε καν τα 37αρια .Ο μεσος ορος θερμοκρασιας για Ιουνιο ειναι χαμηλοτερος.

Κι εδώ είσαι άδικος Κώστα μου ή μάλλον δεν κατάλαβες σωστά την φιλοσοφια της πρόγνωσης του αναλογικου που μας εξήγησε ο Σάκης στην συνάντηση που είχαμε λίγους μήνες πριν! Πίστεψε με τον ρωτήσαμε πολλά και απάντησε σε όλα!
Σημείο Πρωτο
Καταρχήν η πρόγνωση του αναλογικού ξεκινά από τις 13 Ιουνίου, την ερχόμενη Τετάρτη δηλαδή και λέει τα ακόλουθα.

Τα μοντέλα δειχνουν όντως μια σταδιακή πτώση της θερμοκρασίας αυτη΄την περίδο διατηρώντας μέχρι και την Κυριακή των εκλογών την ζέστη στα δυτικά και ηπειρωτικά σε φυσιολογικά επίπεδα ενώ όπως δίνει και η ΕΜΥ την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15-06-2012
ΚΑΙΡΟΣ: ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΛΙΓΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ Η ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ. ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΧΩΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΘΡΙΟΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ 7 ΜΠΟΦΟΡ.

ενώ το Σάββατο τις περιορίζει και την Κυριακή 17 του μηνός θα τις περιορίσει κι άλλο όπως ακριβώς λέει στην πρόγωσή του το αναλογικό του Σάκη.
ΣΑΒΒΑΤΟ 16-06-2012
ΚΑΙΡΟΣ: ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΘΡΙΟΣ. ΤΟΠΙΚΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ-ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΑΙΡΟΥΣ ΟΜΒΡΟΥΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ, ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ 4 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ 5 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ.

Σημείο Δευτερο.
Δεν αναφέρει πουθενά θερμό επεισόδιο γιατί όπως έγραψα και παραπάνω η πρόγνωση ξεκινά από 13 και τελειώνει 17 του μηνός δίνοντας έμφαση στην επικρατούσα πορεία του καιρού αυτής της περιόδου και όχι αυτή που προηγήθηκε. Για μένα όχι απλά έπεσα μέσα αλλά καραέπεσε από τη στιγμή που την παραπάνω περίοδο και τα μοντέλα άρχισαν να βγάζουν το χαμηλό στην Μαύρη θάλασσα όπως ακριβώς το αναλογικό από την αρχή του μήνα...Τυχαίο? Δεν νομίζω..

Κωστας.
11-06-12, 11:31
Δεν ειχα καν προσεξει οτι ξεκιναει απ τις 13 Ιουνιου και μετα.Νομιζα οτι το ξεκινουσε απο αρχες Ιουνιου.Με το που διαβασα για δροσιες και τετοιες αηδιες με συχγυσε τοσο πολυ που δεν προσεχα καν τι ημερομηνιες ελεγε.Το διαβαζα τοσο γρηγορα,σαρωνωντας το προσπαθωντας να εντοπισω αν λεει καπου για ζεστη.Κι επειδη σε ολο το κειμενο δεν ελεγε πουθενα για ζεστη,νευριασα τοσο πολυ που ουτε που το δωσα σημασια απο κει και περα.Το θεωρησα καταπτυστο.
Καλα ας περιμενουμε να δουμε τι βροχες θα πεσουν το πρωτο διαστημα αλλα και σ ολα τα υπολοιπα διαστηματα που σε ολα ΔΙΝΕΙ πιθανοτητα για βροχη και σιγα με πετυχει ακομα και ετσι.Θερμοκρασιακα τουλαχιστον γι αυτο το χρονικο διαστημα το πρωτο το πετυχαινει (τωρα που το βλεπω με ηρεμια).Ας περιμενουμε και θα δουμε.Θα την εχω στημμενη ομως.Και για τις Πιθανοτητες βροχης και για τη θερμοκρασια ομως.

Κωστας.
11-06-12, 11:38
Χτεσινες μεγιστες.( οποιος βρει τις υπολοιπες κερδιζει γαριδακια απο την ΕΜΥ),

Νεα Φιλαδελφεια (παιρνεις πακοτινια αν βρεις ποσο ειχε)
Ελληνικο 35.2
ΚΟνιτσα 33.8
Αρτα (Δρακουλινια αν το μαθεις ποτε)
Λαμια 33.1 (Oh,Yes.μεγαλη ΕΜΥ,προτυπο μετεωρολογικων υπηρεσιων,προσκυνουμε τη χαρη σου που καταδεχτηκες να μας δωσεις σημερα τη μεγιστη της Λαμιας.Κλινουμε ταπεινα το γονυ στο μεγαλειο σου.Σχωρα μας τους αθλιους!)
Κατω Τιθορεα (Θελατε και τους δυο;και Λαμια και κατ Τιθορεα).***** να φατε.
Σερρες 35.3
Πολυκαστρο (ρωτηστε τους Σκοπιανους,Μπορει να ξερουν)
Αργος 35.7
Λεωνιδιο (Δεν μας εστειλα ταχυδρομικο περιστερι χτες !!)
Λαρισσα 33.8
Σοφαδες (Τη σοφια σου να χαμε μεγαλη ΕΜΥ.Κατι θα ξερεις και δεν μας το δινεις!Ταπεινα ζηταμε συγνωμη που σκεφτηκαμε καν τη πιθανοτητα να μας δωσεις μεγιστη απ τους Σοφαδες.Κατι θα ξερει η Μεγαλοδυναμη και η ΠΑΝΣΟΦΗ ΕΜΥ....Υποκλινομαστε)
Αγρινιο 35.4

JIM FORD
11-06-12, 11:54
;):):d
την εφαγες την καημενη..................
αν πεσει το σαιτ εσυ θα φταις....
για αυτο αργει μητσοτακη!!

Alexandros Nasiakos
11-06-12, 12:50
39 βαθμούς δίνει ο Σάκης την Τετάρτη για την Αθήνα!

Κωστας.
11-06-12, 13:27
την εφαγες την καημενη..................
αν πεσει το σαιτ εσυ θα φταις....
για αυτο αργει μητσοτακη!!

Εχει αναγκη!!

Meteolarissa
11-06-12, 18:38
Σακη μην μας ξεχασεις βεβαια σημερα!! καθως βεβαια και για το 40αρι της Τεταρτης!!!! Ξερεις εσυ...;)

Κωστας.
11-06-12, 19:45
ΔΕΥΤΕΡΑ
11ΙΟΥΝ5:07 μμ

Εντείνεται ζέστη κυρίως στα ανατολικά. Η Τετάρτη η πιο ζεστή ημέρα της εβδομάδας. Επικράτηση βόρειων ανέμων και πτώση της θερμοκρασίας βασικά από τη Παρασκευή.

Αρκετά έως πολύ ζεστό για την εποχή (2ο
δεκαήμερο του Ιουνίου) θα είναι το τριήμερο Τρίτη-Πέμπτη στη χώρα και κυρίως στις ανατολικές ηπειρωτικές περιοχές της. Για τα περισσότερα διαμερίσματα η πιο ζεστή ημέρα θα είναι η Τετάρτη με τη μέγιστη τιμή της θερμοκρασίας να φθάνει στη Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά και την ανατολική Πελοπόννησο τους 39 βαθμούς. Αισθητή θα είναι η ζέστη και στα νησιά του Αιγαίου λόγω της αυξημένης υγρασίας και των ασθενών ανέμων που θα επικρατούν εκεί. Σε ότι αφορά την εξέλιξη του καιρού, η Πέμπτη θα είναι μια μεταβατική ημέρα κατά τη διάρκεια της οποίας αναμένεται βαθμιαία πτώση της θερμοκρασίας στη δυτική και τη βόρεια Ελλάδα, αλλά στην υπόλοιπη χώρα θα σημειωθούν και πάλι αρκετά υψηλές θερμοκρασίες. Την Παρασκευή με την επικράτηση ενισχυμένων βοριάδων η θερμοκρασία θα σημειώσει πτώση σε όλες τις περιοχές. Τέλος, το Σαββατοκύριακο το καθοριστικό στοιχείο του καιρού θα είναι οι ισχυροί Β-ΒΑ άνεμοι οι οποίοι στο Αιγαίο είναι πιθανό να φθάσουν τα 8 μποφόρ.

Κωστας.
12-06-12, 11:59
Χτεσινες μεγιστες θερμοκρασιες απο ΕΜΥ

Σοφαδες 37.6
Λαρισσα 37.4
Σερρες 35.6
Νεα Φιλαδελφεια 34.5
Μαρκοπουλο 33.9
Αργος 32.7

Αγννουνται στα αδυτα της ΕΜΥ η Λαμια,η κατω Τιθορεα,η Αρτα,το Πολυκαστρο.Συμφωνα με μαρτυριες η ανευρευση τους θα καθυστερησει στον αιωνα τον απαντα.
Για την ανευρεση αυτων των χτεσινων μεγιστων καλεισθε να φτιαξετε απο μια φανουροπιτα.Τοτε ισως η ΑΓΙΑ ημων ΕΜΥ σας τις φανερωσει.Μπορει και οχι ομως.Δεν σας τις χρωσταει.Αμα γουσταρει θα σας τις φανερωσει

Alexandros Nasiakos
12-06-12, 12:32
37 έδωσε ο Σάκης για Ν.Φιλαδέλφεια συγκεκριμένα για σήμερα, ενώ τοπικά μέχρι και 40αρα βλέπει αύριο

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/5088-Deltio-Kairoy-11-06-2012.html

Κωστας.
12-06-12, 20:05
Με το 40άρι φλερτάρει ο υδράργυρος στην ανατολική ηπειρωτική Ελλάδα. Καλύτερη η κατάσταση στα βορειοδυτικά. Ανάσα δροσιάς σε όλη τη χώρα την Παρασκευή.
Αισθητή θα είναι το νέο εικοσιτετράωρο (Τετάρτη) η ζέστη στη χώρα και κυρίως στη Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά και την ανατολική Πελοπόννησο, όπου ο δυτικός κατεβατός άνεμος θα έχει χαρακτηριστικά λίβα. Με αυτές τις συνθήκες η θερμοκρασία στις παραπάνω περιοχές θα φθάσει τους 39 βαθμούς, χωρίς να αποκλείεται σε τοπικό επίπεδο να αγγίξει ακόμα και τους 40 βαθμούς. Σε ότι αφορά τις επόμενες μέρες, στη δυτική και τη βόρεια Ελλάδα οι ισχυροί ΒΔ άνεμοι θα προκαλέσουν πτώση της θερμοκρασίας την Πέμπτη, αλλά η υπόλοιπη χώρα θα χρειαστεί να περιμένει τους Β-ΒΑ ανέμους της Παρασκευής για να πάρει μια καλή ανάσα δροσιάς. Το Σαββατοκύριακο το κύριο χαρακτηριστικό του καιρού θα είναι οι ισχυροί βοριάδες στα ανατολικά και κυρίως στο Αιγαίο, όπου δεν αποκλείεται να φθάσουν τοπικά και τα 8 μποφόρ

Κωστας.
12-06-12, 20:06
40αρια εδωσε λοιπον ο Ζιακο.

geornik2004
12-06-12, 21:56
δυστυχώς (ή ευτυχώς)στην Αττική φαινεται ότι αυριο θα φυσάει γενικά νότιο ρευμα και όχι δυτικό άρα πολύ τοπικά θα ανέβει σε ψηλά επίπεδα η θερμοκρασία κατά την γνώμη μου...οι υψηλότερες θερμοκρασίες φαινεται να σημειώνονται σε Θεσσαλία-Φθιώτιδα οριακά στη Βοιωτία αλλά και κεντρική Μακεδονία τελικά...σε όλες αυτές τις περιοχές φαίνεται ότι αυριο το μεσημέρι θα επικρατεί δυτικό καυσωνάτο ρευμα...και η ανατολική Πελοπόννησος δεν φαινεται να ευνοείται ιδιαίτερα λόγω διευθυνσης του ανέμου...αν ισχύσει τελικά ο άνεμος που φαινεται τώρα...

geornik2004
12-06-12, 22:22
για την Αττική αυριο αν κυλήσουν ομαλά τα πράγματα η Νέα Φιλαδέλφεια θα πρέπει να χτυπήσει την υψηλότερη μέγιστη (με τους πέριξ αυτής σταθμούς)αφού οι άλλες μεγαλές καυσωνοδυνάμεις Ελευσίνα και Μέγαρα λογικά δεν θα καταγράψουν εντυπωσιακά νούμερα λόγω του "δροσερού" νότιου ρευματος που φαινεται να επικρατεί το μεσημέρι...κανείς βέβαια δεν ξέρει σίγουρα μέχρι τελευταία στιγμή τι θα συμβεί όπως και σήμερα δεν περίμενε κανείς να καταγράψει η Κερατέα την υψηλότερη θερμοκρασία πανελλαδικά...ας όψεται το δυτικό ρευμα που χτύπησε την περιοχή έστω και πρόσκαιρα το μεσημέρι και ανέβασε τη θερμοκρασία εκεί τόσο πολύ...

doumas
12-06-12, 22:50
για την Αττική αυριο αν κυλήσουν ομαλά τα πράγματα η Νέα Φιλαδέλφεια θα πρέπει να χτυπήσει την υψηλότερη μέγιστη (με τους πέριξ αυτής σταθμούς)αφού οι άλλες μεγαλές καυσωνοδυνάμεις Ελευσίνα και Μέγαρα λογικά δεν θα καταγράψουν εντυπωσιακά νούμερα λόγω του "δροσερού" νότιου ρευματος που φαινεται να επικρατεί το μεσημέρι...κανείς βέβαια δεν ξέρει σίγουρα μέχρι τελευταία στιγμή τι θα συμβεί όπως και σήμερα δεν περίμενε κανείς να καταγράψει η Κερατέα την υψηλότερη θερμοκρασία πανελλαδικά...ας όψεται το δυτικό ρευμα που χτύπησε την περιοχή έστω και πρόσκαιρα το μεσημέρι και ανέβασε τη θερμοκρασία εκεί τόσο πολύ...Το ειχαμε επισημανει χθες οτι με Δ ρευμα εμεις εδω στην ευρυτερη περιοχη των μεσογειων θα ειχαμε υψηλες θερμοκρασιες.Αυριο με νοτιο ρευμα οντως αυτο θα λειτουργησει σαν θαλασσια αυρα στην περιοχη των μεγαρων -ελευσινας και μεις εδω θα εχουμε παλι την τιμητικη μας.Ο ΣΚΥΡΩΝ εχει νοτιο ρευμα και το περιοχικο σε αυτες τις περιοχες δινει Δυτικους γενικως .
Παντως η τοπικοτητα της καθε περιοχης δεν μπορει να προβλεφθει για αυριο με καθε λεπτομερεια....
http://wrfarwgr.herobo.com/evoia-25.jpg (http://wrfarwgr.herobo.com/evoia-25.jpg)

sotos*snow
12-06-12, 23:14
Εντύπωση μου έκανε η ιδιαίτερη αναφορά του Σάκη στο twitter από το μεσημερι σήμερα αλλά και στο δελτίο του το βράδυ(πριν λίγο βγήκε αργοπορημένο απόψε λόγο εκλογών), στους δυτικούς ισχυρούς ανέμους(λίβα τον είπε) που πιστεύει οτι θα επικρατήσουν αυριο Τετάρτη μετά το μεσημερι και κυρίως προς το βράδυ στα ηπειρωτικά και κυρίως στα ανατολικά κυρίως ημιορεινά - ορεινά όπως είπε φοβούμενος όπως κατάλαβα τον κίνδυνο πυρκαγιών Ακόμα και για την Αττική εδωσε 6 μποφόρ αν θυμάμαι καλά προς το βράδυ κυρίως στα ημιορεινά -ορεινά του νομού. Από την ΕΜΥ στο βραδυνό της δελτίο αναφέρεται(μέχρι 5 όμως μποφόρ)όπως και από τον κ. Ζιακόπουλο αλλά οχι και απο την κ. Σούζη στον ΣΚΑΙ όπου μίλησε μονο για αύρα στην Αττική.
Για να δούμε..
ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ
ΑΤΤΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΑΙΘΡΙΟΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΡΧΙΚΑ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΙ 3, ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 4 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΥΤΙΚΟΙ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 19 ΕΩΣ 38 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΣΙΑ Η ΜΕΓΙΣΤΗ 2 ΜΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

Κ. Ζιακόπουλος

Αττική:

Ηλιοφάνεια. Πρόσκαιρες αραιές νεφώσεις το απόγευμα.

Άνεμοι: Άνεμοι: Το πρωί ΒΔ 2 με 3 μποφόρ, το μεσημέρι και το απόγευμα Ν 3 με 4 μποφόρ και τη νύχτα ΒΔ 4 με 5 μποφόρ.

Θερμοκρασία: Από 21 έως 39 βαθμούς.

Alexandros Nasiakos
12-06-12, 23:36
για την Αττική αυριο αν κυλήσουν ομαλά τα πράγματα η Νέα Φιλαδέλφεια θα πρέπει να χτυπήσει την υψηλότερη μέγιστη .

Σωστά ύστερα από το σημερινό 38άρι εδώ και η κ.Σούζη προβλέπει τις υψηλότερες στη Ν.Φιλαδέλφεια.

http://www.skaikairos.gr/main/video

Alexandros Nasiakos
14-06-12, 23:13
35αρι δίνει ο Σάκης για Αθήνα αύριο καλύτερες συνθήκες,λιγότερη ζέστη

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/5195-Deltio-Kairoy-14-06-2012.html

Κωστας.
16-06-12, 00:50
Πρώιμα μελτέμια με ένταση και διάρκεια Αυγουστιάτικων μελτεμιών. Ανομβρία σε όλη τη χώρα. Αρκετά έως πολύ ζεστή η νέα εβδομάδα στη δυτική και τη βόρεια Ελλάδα.

Με ηλιοφάνεια σχεδόν σε όλη τη χώρα, πολύ ισχυρούς Β-ΒΑ ανέμους εντάσεως έως 8 μποφόρ (Αιγαίο) και ανεκτή ζέστη θα περάσει το εκλογικό Σαββατοκύριακο. Με την ένταση των ανέμων που προαναφέρθηκε τα μεγάλα πλοία δεν θα αντιμετωπίσουν προβλήματα στην εκτέλεση των προγραμματισμένων δρομολογίων, αλλά είναι πολύ πιθανό να μην ισχύσει το ίδιο για τα μικρά πλοία. Αρμόδια για τις σχετικές πληροφορίες είναι τα κατά τόπους Λιμεναρχεία. Σε ότι αφορά την εξέλιξη του καιρού τη νέα εβδομάδα, όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι τα μελτέμια θα συνεχιστούν με αξιοσημείωτη ένταση τουλάχιστον ως την Πέμπτη και ότι η θερμοκρασία στο Ιόνιο και την ηπειρωτική χώρα σταδιακά θα ανέβει. Οι πιο ζεστές περιοχές θα είναι η Μακεδονία και κυρίως η δυτική Ελλάδα, όπου από τα μέσα της εβδομάδας η μέγιστη τιμή της θερμοκρασίας είναι πιθανό να φθάσει τους 38 βαθμούς Κελσίου.

Gianniwtis
16-06-12, 00:51
Αφου δεν ηρθε ο προσηνεμος χιονιας φετος ας κανει κανα μελτεμακι..Ε Χλεμπ???χαχαχαχα

doumas
16-06-12, 01:00
Αφου δεν ηρθε ο προσηνεμος χιονιας φετος ας κανει κανα μελτεμακι..Ε Χλεμπ???χαχαχαχαΟι προσηνεμοι μην στεναχωριεσθε ειδαμε χιονι .Τα ορεινα και ημιορεινα μας χορτασαν χιονι(παρνηθα,πεντελη,διονυσος,βιλια κλπ) οσο για την ευβοια θαφτηκαμε 6-7 φορες....χ@εστηκ@με για την Αθηνα και τωρα μας στελνει το θαυματουργο μελτεμακι...χαχα

Κωστας.
16-06-12, 01:01
2009 -------->1
2010 -------->2
2011--------->3
2012--------->4
... χαχαχαχαχα
χαχαχαχα

Κωστας.
16-06-12, 01:03
χ@εστηκ@με για την Αθηνα και τωρα μας στελνει το θαυματουργο μελτεμακι...χαχα

Ναι.Ναι θαυματουργο.Να σταυρωσετε καυσωνοθερμοκρασια δε μπορειτε.χαχαχαχα:d

doumas
16-06-12, 01:09
Ναι.Ναι θαυματουργο.Να σταυρωσετε καυσωνοθερμοκρασια δε μπορειτε.χαχαχαχα:dΜετα απο μια μερα καυσωνα μας ανταμοιβει αμεσως....ειμαι σε βορεινο παραθυρο τωρα που γραφω και κρυωνω χαχαχα

Κωστας.
16-06-12, 01:18
Μετα απο μια μερα καυσωνα μας ανταμοιβει αμεσως....ειμαι σε βορεινο παραθυρο τωρα που γραφω και κρυωνω χαχαχα

Αυτο δεν ειναι καλο.:)

Κωστας.
16-06-12, 01:29
Μ αρεσει που ο Σακης στα δελτια του καθησυχαζει τους τηλεθεατες να μην ανησυχουν μη τυχον ερθει ο καυσωνας απ τη κεντρικη Μεσογειο.βεβαια το λεει οτι "με τα σημερινα προγνωστικα στοιχεια".Μονο που τα σημερινα προγνωστικα στοιχεια ειναι πολυ "σημερινα" και το ευρωπαικο εχει αντιθετη αποψη.

Philip
16-06-12, 01:39
Κάψιμο το ευρωπαϊκό ε; Άντε να έρθει ο καύσωνας που δείχνει να βάλει ο χλεμπ τα παπλώματα στη ντουλάπα επιτέλους...!

Philip
16-06-12, 01:41
Θα γελάσει και ο κάθε χλεμπονιάρης. Καύσωνας εξαιτίας του... αζορικού :ohwell:

Κωστας.
16-06-12, 01:57
Κάψιμο το ευρωπαϊκό ε; Άντε να έρθει ο καύσωνας που δείχνει να βάλει ο χλεμπ τα παπλώματα στη ντουλάπα επιτέλους...!

Το εβαλα.Πικε κουβερτουλα αποψε.

Κωστας.
17-06-12, 18:08
Επιμένουν, προς το παρόν, οι πολύ ισχυροί Β-ΒΑ άνεμοι στην ανατολική Ελλάδα. Ανομβρία σε όλη τη χώρα. Σταδιακή άνοδος της θερμοκρασίας κυρίως στα δυτικά και βόρεια.
Οι πολύ ισχυροί βοριάδες στην ανατολική χώρα εντάσεως 7 με 8 μποφόρ θα συνεχιστούν με αμείωτη ένταση ως τα μέσα της νέας εβδομάδας. Στη συνέχεια αναμένεται βαθμιαία εξασθένηση κατά 1 με 2 μποφόρ. Κατά τα άλλα, η ανομβρία θα συνεχιστεί σε όλη την Ελλάδα και η θερμοκρασία θα σημειώσει βαθμιαία άνοδο κυρίως στο Ιόνιο και την ηπειρωτική χώρα. Η ζέστη θα είναι ιδιαίτερα αισθητή στις δυτικές περιοχές της χώρας, όπου οι θερμοί κατεβατοί ΒΑ άνεμοι θα ανεβάσουν τη θερμοκρασία στους 38 και πιθανώς τοπικά στους 39 βαθμούς. Σχετικά υψηλές θα είναι ακόμα οι μέγιστες τιμές της θερμοκρασίας στη νότια Κρήτη, το ανατολικό Αιγαίο και τα Δωδεκάνησα.

Κωστας.
17-06-12, 23:19
Ο Ζιακο λεει για 39αρια σε δυτικη Ελλαδα μετα τα μεσα της νεας εβδομαδας.Αυτο που δειχνει το ευρωπαικο για το επομενο Σαββατοκυριακο ειναι νεα κορυφωση της ζεστης πανω απ τα 39αρια.

Κωστας.
18-06-12, 23:43
Συνεχίζονται οι πολύ ισχυροί έως θυελλώδεις Β-ΒΑ άνεμοι στην ανατολική χώρα. Μικρή εξασθένηση από την Πέμπτη. Ήπιος, αλλά σχετικά μεγάλης διάρκειας ο καύσωνας

Η τυπική καλοκαιρινή διάταξη των βαρομετρικών συστημάτων στη νοτιοανατολική Ευρώπη με τις υψηλές πιέσεις στα βορειοανατολικά Βαλκάνια και τις χαμηλές πιέσεις στην ανατολική Μεσόγειο, που προκαλεί στη χώρα και κυρίως στις ανατολικές περιοχές της τους ενισχυμένους Β-ΒΑ ανέμους (μελτέμια), θα διατηρηθεί και τις επόμενες μέρες. Ωστόσο, από την Πέμπτη οι βοριάδες θα παρουσιάσουν εξασθένηση κατά 1 με 2 μποφόρ και στο τέλος της εβδομάδας μόνο τοπικά στο Αιγαίο θα φθάνουν τα 6 μποφόρ. Σε ότι αφορά τη θερμοκρασία, προβλέπεται σταδιακή άνοδος αρχικά στα δυτικά και βόρεια και στη συνέχεια στις υπόλοιπες περιοχές. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, στο δεύτερο μισό της εβδομάδας η μέγιστη τιμή της θα φθάσει στα ηπειρωτικά τους 38 και πιθανώς τοπικά τους 39 βαθμούς. Κατά τα άλλα, η ανομβρία θα συνεχιστεί στη χώρα, τουλάχιστον ως το τέλος της εβδομάδας.

sotos*snow
21-06-12, 22:40
Σαν να βιάζεται μου φαίνεται ο Σάκης να δώσει μπόρες για αύριο. Στο δελτίο του μίλησε για πιθανές μπόρες-καταιγίδες μικρής διάρκειας σε ορεινές περιοχές της δυτικής -κεντρικής Μακεδονίας, Ηπείρου, δυτικής και βόρειας Θεσσαλίας όχι το μεσημέρι αλλά αργά το βράδυ. Επίσης και σε Ρόδο Καστελόριζο εδώ με μικρότερη πιθανότητα αν και πέτυχε την μπόρα στη Ρόδο χθες στο βραδινό δελτίο του. ..Οπως είδα ήταν ο μόνος που έδωσε πιθανότητα για λίγα φαινόμενα σ'αυτές τις περιοχές για αύριο Παρασκευή ενώ και το meteo.gr ήταν το μόνο πιο κοντά σ' αυτόν δίνοντας τοπικές καταιγίδες στην Ήπειρο αλλά το μεσημερι.
www.meteo.gr
"Ηλιοφάνεια σε ολόκληρη τη χώρα, με τοπικές καταιγίδες τις θερμές ώρες της ημέρας στα ορεινά της Ηπείρου και σταδιακή εξασθένηση του μελτεμιού στο Αιγαίο, περιμένουμε την Παρασκευή 22 Ιουνίου 2012."

Η κ. Σουζη μίλησε μόνο για συννεφα στα βορειοδυτικά πρόσκαιρα και "μόνο αυτό" αποκλείοντας κάθε πιθανότητα για φαινόμενα ενώ και ο
κ. Ζιακόπουλος δεν έδωσε απολύτως τίποτα ( η πρόγνωση του για αύριο)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ:

Λίγες νεφώσεις το απόγευμα στα ορεινά. Θερμοκρασία από 16 έως 38 βαθμούς.
ΗΠΕΙΡΟΣ:
Λίγες νεφώσεις το απόγευμα στα ορεινά. Θερμοκρασία από 17 έως 37 βαθμούς.
ΝΗΣΙΑ ΙΟΝΙΟΥ:
Ηλιοφάνεια. Θερμοκρασία από 22 έως 36 βαθμούς.
Ηλιοφάνεια. Θερμοκρασία από 18 έως 37 βαθμούς.

Ενώ ουτε και η ΕΜΥ ακόμα και στην βραδυνή της πρόγνωση αναφέρει ούτε καν πιθανότητα..
ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22-06-2012
ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΘΡΙΟΣ ΚΑΙΡΟΣ. ΤΟΠΙΚΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ. ΒΟΡΕΙΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΜΕΧΡΙ 7 ΜΠΟΦΟΡ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΘΡΑΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΘΡΙΟΣ. ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΤΟΠΙΚΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΙ 3 ΜΕ 4 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 18 ΕΩΣ 37 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ. ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 2 ΜΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.

ΚΑΙΡΟΣ: ΓΕΝΙΚΑ ΑΙΘΡΙΟΣ. ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΤΟΠΙΚΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΙ 3 ΜΕ 4 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ ΤΟΠΙΚΑ 5 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 19 ΕΩΣ 37 ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΑ 38 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

ΚΑΙΡΟΣ: ΑΙΘΡΙΟΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 3 ΜΕ 5, ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ 6 ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 19 ΕΩΣ 37 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

Κωστας.
21-06-12, 23:52
Καλοκαιριού συνέχεια με εξασθένηση, αλλά όχι παύση των βοριάδων στα ανατολικά και ζέστη σχεδόν σε όλη τη χώρα. Τοπικοί όμβροι την Κυριακή κυρίως στα βόρεια.
Η καλοκαιρινή διάταξη των βαρομετρικών συστημάτων στη νοτιοανατολική Ευρώπη που προκαλεί τα μελτέμια δεν θα αλλάξει τις επόμενες μέρες, αλλά ο συνδυασμός των υψηλών πιέσεων στα βορειοανατολικά Βαλκάνια με τις χαμηλές πιέσεις στην ανατολική Μεσόγειο θα εξασθενήσει με αποτέλεσμα την πτώση της έντασης των Β-ΒΑ ανέμων στα 6 μποφόρ. Με τους βοριάδες να εξασθενούν, το ενδιαφέρον στρέφεται προς τη θερμοκρασία η οποία θα σημειώσει άνοδο και το Σάββατο θα φθάσει κατά τόπους στα ηπειρωτικά τους 39 βαθμούς. Σύμφωνα με όλα τα στοιχεία, μικρή πτώση της θερμοκρασίας αναμένεται από την Κυριακή και κυρίως στις αρχές της νέας εβδομάδας στα κεντρικά και τα βόρεια. Ένα άλλο νέο στοιχείο στην εξέλιξη του καιρού των επόμενων ημερών είναι οι αυξημένες πιθανότητες εκδήλωσης τοπικών όμβρων και μεμονωμένων καταιγίδων κυρίως την Κυριακή και τη Δευτέρα στα κεντρικά και τα βόρεια.

Κωστας.
22-06-12, 18:39
Αισθητή ζέστη κυρίως στην ηπειρωτική Ελλάδα. Προνομιούχοι όσοι μένουν στις προσήνεμες στους Β-ΒΑ ανέμους περιοχές ή σε περιοχές που φθάνει η θαλάσσια αύρα.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τη θερινή περίοδο βόρειοι άνεμοι εντάσεως 4 με 6 μποφόρ είναι καλοδεχούμενοι στις προσήνεμες περιοχές διότι μετριάζουν την αίσθηση της ζέστης, χωρίς να δημιουργούν ιδιαίτερα προβλήματα στην αντιμετώπιση των πυρκαγιών ή την εκτέλεση των δρομολογίων των πλοίων. Όταν απουσιάζουν οι βοριάδες, και γενικότερα όταν το πεδίο των ανέμων είναι ασθενές, στις παράκτιες περιοχές το ρόλο του φυσικού κλιματιστικού τις μεσημεριανές και απογευματινές ώρες αναλαμβάνουν οι θαλάσσιες αύρες. Στο εσωτερικό της ηπειρωτικής χώρας κατά τη διάρκεια της ημέρας σημειώνονται οι υψηλότερες θερμοκρασίες, αλλά τη νύχτα υπάρχει αρκετή δροσιά. Όσα εκτέθηκαν παραπάνω ισχύουν όχι μόνο για αυτό το Σαββατοκύριακο, αλλά και για το μεγαλύτερο διάστημα της τελευταίας εβδομάδας του Ιουνίου, η οποία στις περισσότερες περιοχές της χώρας θα είναι λιγότερο ζεστή από την προηγούμενή της.

Κωστας.
22-06-12, 18:45
Ο Ζιακο δεν μπορει να καταλαβει πως μπορει καποιος να ειναι καυσωνολατρης προφανως.χαχαχαχα.

Παντως αγαπητε κυριε Ζιακοπουλε,μπορει να μετριαζουν την αισθηση της ζεστης οι ΒΑ ανεμοι,αλλα η ΔΑΙΜΟΝΙΚΗ τους και καταστρεπτικη τους παρουσια στον ελλαδικο χωρο οφειλεται στο οτι δεν μπορεις να τους εχει ρεγουλαρισμενους στα 4 μποφορ ισα ισα για να μειωνουν λιγο τη ζεστη.Κι αυτο φαινεται κι απ την επιδραση τους στο φυσικο τοπιο.Η υγρασια που φερνουν το χειμωνα στους 5 νομους και τα αυξημενα ποσα υετου,μαλλον δεν αντιρροπουν τα αποτελεσματα μιας καταστρεπτικης πυρκαγιας του καλοκαιριου.

geornik2004
22-06-12, 18:54
το μελτέμι από τη φύση του έχει την έννοια του ισχυρού ανέμου...δεν ειναι θαλάσσια αυρα..με αυτό το δεδομένο το μελτέμι ξεκινά στα 6 μποφόρ..μέχρι τα 5 μποφόρ άνεμοι σε παραθαλάσσιες περιοχές μπορούν να νοούνται ως θαλάσσια αυρα(αυτοί ειναι οι ευχάριστοι άνεμοι)...θεωρώ εντελώς άστοχο τον όρο "μελτεμάκι" που ακούω κατά καιρούς να λένε διάφοροι μετεωρολόγοι..ακόμα και αν σε καποιες περιοχές φτάνει ως "μελτεμάκι" σε κάποιες άλλες πολύ επιρρεπείς στο βοριά θα ειναι μελτεμάρα και έχει καποιος πρόβλημα ακόμα και να περπατήσει...

Κωστας.
23-06-12, 01:13
Δεν εβρεξε τελικα.Δικιο ειχε τελικα η ΕΜΥ κι ο ΖΙΑΚΟ.Ο Σακης που εδωσε πιθανες βροχες εχασε.

sotos*snow
23-06-12, 13:04
Δεν εβρεξε τελικα.Δικιο ειχε τελικα η ΕΜΥ κι ο ΖΙΑΚΟ.Ο Σακης που εδωσε πιθανες βροχες εχασε.
Χα.χα.χα.πάλι κάνεις λαθος.. και σε περιοχές της Ηπείρου έβρεξε μέ αστραπόβροντα στα βουνά και το βράδυ και σε περιοχές της Φλώρινας. Λόγω αγώνα χθες δεν πρόλαβα να σώσω δορυφορικές εικόνες που έδειχναν αστραπές μέχρι και δυτικη΄Θεσσαλία..O Σταύρος Νταφης στο Φεισμπουκ έγραψε μάλιστα ότι εθεάθησαν Mammatus πάνω από τα Γιάννενα, από καταιγίδες στα σύνορα. Μάλιστα κατά τόπους έβρεξε και πολυ πχ όπως στον Σμόλικα 16ολόκληρα χιλιοστά (βλέπε metar.gr η βροχή έπεσε τις πρώτες νυχτερινές ώρες) Είναι από αυτά τα σύννεφα που κι εσύ ο ίδιος χθες εδώ στο φόρουμ απορούσες από που ξαφνικά εμφανίστηκαν στον ελλαδικό χώρο χα.χα.χα

Ο Σάκης επεσε και πάλι μέσα τελικά επιβεβαιώνοντας σιγα σιγά και το αναλογικό του που παει να επαληθευθεί και τις επόμενες ημέρες καθώς και πτώση της θερμοκρασίας φαίνεται και αστάθεια..κι όλα αυτά από ΄τις 2 Ιουνίου παρακαλώ!!!!Καλό Σ/Κ σε όλους

http://desmond.imageshack.us/Himg337/scaled.php?server=337&filename=50361091.jpg&res=landing

sotos*snow
23-06-12, 13:13
Και για ακόμα μεγαλύτερη απόδειξη της χθεσινής δραστηριότητας στα βορειοδυτικά ορίστε και οι ηλεκτρικές εκκενώσεις από το αστεροσκοπείο για χθες επιβεβαιώνοντας περιτρανα για μια ακόμη φορά τον Σάκη...

http://desmond.imageshack.us/Himg39/scaled.php?server=39&filename=lightningcopy.png&res=landing

sotos*snow
23-06-12, 22:58
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά σε όλη τη χώρα! Την πρόγωνση του αναλογικού μοντέλου για τον Ιούλιο μπορείτε να τη δειτε εδώ..http://s643.photobucket.com/albums/uu152/meteomanert3/July 2012/?action=view&current=1.png (http://t.co/uujlcFqD) (κάντε next στη σελιδα)....την ανέβασε σήμερα ο Σάκης στο twitter του..