PDA

Επιστροφή στο Forum : Δελτία καιρού ΕΜΥ - Σάκης - Ζιακό κ.τ.λ. No. 3

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22

ΣΩΤΗΡΗΣ
16-01-13, 14:53
για την ιστορια στο νευροκοπη σημερα εβρεχε ολο το πρωι ενω οι θερμοκρασιες στην δυτικη μακεδονια ειναι πασχαλινες
τα 740μετρα που γραφεις ειναι ορεινα αλλα και στα 900 χιονονερο επεφτε.
εαν δεις την καμερα στο νευροκοπι και τα γυρω βουνα,,,,
ΔΕΝ αμφιβαλω σ αυτο που λες,αλλα η εμυ εδινε και δινει ακομα απο αργα την τεταρτη δηλ σημερα αρα τα υψομετρα λογικα θα πεσουν το βραδυ,οσο για την φρεσκια χιονοστρωση εδω στα τζουμερκα αυτην την ωρα ειναι απο τα 1000-1100 και πανω.αλλα αλλο χιονοστρωση και αλλο χιονοπτωση.επισης η εμυ λεει μονο για τα δυτικα βδυτικα ορεινα ημιορεινα και οχι για τα βορεια που ανεικει το νευροκοπι.τελος παντων αυτα τα γραφω γιατι αν επαληθευτει η εμυ πρεπει να της δωσουμε τα ευσημα. οπως την κατακρινουμε στις αποτυχιες (και γω μεσα)το αντιθετο πρεπει να κανουμε και τωρα

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-01-13, 15:04
η εμυ εδινε χτες και στην επομενη κακοκαιρια χιονι μεχρι τα ημιορεινα στην δυτικη στερεα πεμπτη παρασκευη ,αυτο εχω σχολιασει.αν χιονησει τοτε στα 600μετρα θα εχει πεσει μεσα
εγω πιστευω οτι παρασκευη πρωι το πιο πιθανο ειναι να βρεχει ακομη και στην φλωρινα,

ΔΕΝ αμφιβαλω σ αυτο που λες,αλλα η εμυ εδινε και δινει ακομα απο αργα την τεταρτη δηλ σημερα αρα τα υψομετρα λογικα θα πεσουν το βραδυ,οσο για την φρεσκια χιονοστρωση εδω στα τζουμερκα αυτην την ωρα ειναι απο τα 1000-1100 και πανω.αλλα αλλο χιονοστρωση και αλλο χιονοπτωση.επισης η εμυ λεει μονο για τα δυτικα βδυτικα ορεινα ημιορεινα και οχι για τα βορεια που ανεικει το νευροκοπι.τελος παντων αυτα τα γραφω γιατι αν επαληθευτει η εμυ πρεπει να της δωσουμε τα ευσημα. οπως την κατακρινουμε στις αποτυχιες (και γω μεσα)το αντιθετο πρεπει να κανουμε και τωρα

OASIS
16-01-13, 15:07
Τελειως φιλικα Γιαννη οι καταιγιδες τους χειμερινους μηνες στην θεσσαλονικη ειναι ιδιαιτερα σπανιες και δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο αιτιο το σαββατο για την δημιουργια καταιγιδας....Το συνηθιζει και η Εμυ σε ολες τις κακοκαιριες να δινει καταιγιδες αλλα ειναι τελειως λαθος...
Οι καταιγίδες πάντως ήρθαν έστω και καθυστερημένα

terry
16-01-13, 15:21
Με χθεσινα στοιχεια παντως γιατι σημερα δεν εχω προλαβει να δω στην Ηπειρο εως τα 600-700 μετρα το ριχνει το χιονακι σημερα το βραδυ για κανενα τριωρο αυστηρα και μονο!

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-01-13, 15:29
ειχε γινει πολυς ντορος για την εκτιμηση του Γιαννη Καλλιανου για καταιγιδα στην χαλκιδικη πριν λιγες ημερες,,,
πολλοιμτον καταδικασαν κα θεωρουσαν αδιανοητο!!!να κανει καταιγιδα ιανουαριο μηνα!!!!!
επισης αδιανοητο ηταν οτι θε επιανε 16 βαθμους η Θεσσαλονικη σημερα..
Τελικα και στην Χαλκιδικη εκεινη την ημερα ειχε καταιγιδα αλλα πιο δραματικο ακομη και μεσα στην θεσσαλονικη εκανε σημερα καταιγιδα εστω με αυτα τα πενιχρα χιλιοστα..

Πολλα μπραβο στον Γιαννη Καλλιανο.
επισης διαβασα και θα το γραψω και αδιαφορω αν ειναι διαφημηση..στο northmeteo ειχαν ανακαλυψει για σημερα καιρο τυπου <π>
πολλοι στην β ελλαδα νομιζουν οτι ο νδυτικος στην Αττικη ειναι ξηρος ανεμος..καλο ειναι να ριξουν μια ματια στα στατιστικα για να δουν οτι αυτος ο ανεμος δινει τα πιο βιαια φαινομενα κατα καιρους,μεγαλα υψοι βροχης πεφτουν μεσα σε λιγες ωρες.εινα η δευτερη φορα μεσα σε λιγο καιρο που με νδυτικο πεφτουν μεσα σε 3 ωρες πανω απο 30μμ στην Αττικη κατα μο.βεβαια ειχαμε πολλες περιοχες με 40..45..εως 48μμ.
μια ματιαστο μεταρ και θα δειτε οτι πρωτη ειναι η καλαματα με 50μμ σημερα και μετα η Αττικη με 48
ΠΑΡΑΘΕΤΩ και την χτεσινη εκτιμηση απο το northmeteo με την επισημανση να μην υποτιμουν τοσο πολυ την Αττικη <ΤΕΤΑΡΤΗ 16/1/13Τα φαινόμενα θα κατανέμονται πάνω απο την χώρα μας, οπως το κεφαλαίο γράμμα Π. Δηλαδή, στα δυτικά, την βόρεια χώρα και το ανατολικό Αιγαίο, περιμένουμε την περισότερη συννεφιά με τοπικές βροχές κατα περιόδους. Στα δυτικά και κυρίως σε Θράκη, ΒΑ Αιγαίο και ανατολικό, αναμένονται και τοπικές καταιγίδες. Στα ανατολικά ηπειρωτικά και το Αιγαίο ο καιρός θα διατηρηθεί σχετικά καλός με τοπικές συννεφιές, αρκετά υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες (γυρω στους 17 με 19c) και ενισχυμένους νοτιάδες οι οποίοι στο Αιγαίο θα φτάνουν πρόσκαιρα και τα 8 μποφόρ.

Επεξεργασμένο από mod group.

ORESIVIOS
16-01-13, 15:37
Στα ανατολικά ηπειρωτικά και το Αιγαίο ο καιρός θα διατηρηθεί σχετικά καλός με τοπικές συννεφιές, αρκετά υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες (γυρω στους 17 με 19c) και ενισχυμένους νοτιάδες οι οποίοι στο Αιγαίο θα φτάνουν πρόσκαιρα και τα 8 μποφόρ.

σωστος ο Γιαννης. Βεβαια ειναι και θεμα παρατηρησεων+εμπεριας. Η ΤΡΙπολη ,ανατολικη ηπειρωτικη μεν αλλα σσημερα εχουμε μπορες-καταιγιδες κατα διαστηματα και θερμ τωρα στους 8 μολις βαθμους! Συμπεριφερεται περισσοτερο ως δυτικη πολη οταν εχουμε ΔΥΤΙΚΟ καιρο παρα ως ανατ προσηνεμο. ΤΟ ιδιο ΚΑΙ Η Αττικη αλλα σε μικροτερο βαθμο βεβαια. Ο ΥΕΤΟΣ εδω στα νοτια δεν εχει να υπερκερασει το φραγμα της Πινδου και εισχωρει επηρεαζοντας το μεγαλυτερο κομματι της Πελνησου κατα διαστημτα. Με μικρες εξαιρεσεις τοπικου χαρακτηρα πχ παραλιακη Κυνουρια

GeorgeTsavd
16-01-13, 16:06
ειχε γινει πολυς ντορος για την εκτιμηση του Γιαννη Καλλιανου για καταιγιδα στην χαλκιδικη πριν λιγες ημερες,,,
πολλοιμτον καταδικασαν κα θεωρουσαν αδιανοητο!!!να κανει καταιγιδα ιανουαριο μηνα!!!!!
επισης αδιανοητο ηταν οτι θε επιανε 16 βαθμους η Θεσσαλονικη σημερα..
Τελικα και στην Χαλκιδικη εκεινη την ημερα ειχε καταιγιδα αλλα πιο δραματικο ακομη και μεσα στην θεσσαλονικη εκανε σημερα καταιγιδα εστω με αυτα τα πενιχρα χιλιοστα..

Πολλα μπραβο στον Γιαννη Καλλιανο.
αδιανοητο δεν ειναι να κανει καταιγιδα στην θεσσαλονικη γεναρη μηνα. εχει κανει ξανα.σπανιοτατο ειναι αλλα κανει καμια φορα. αδιανοητο ηταν να κανει προχθες το σαββατο καταιγιδα εδω οπως ειχε πει ο Καλιανος. δεν υπηρχε περιπτωση κ λογω μηδενικης ασταθειας κ λογω στριμ. κ συγχαρητηρια γιατι? επειδη εκανε καταιγιδα σημερα ενω ειχε πει οτι θα κανει το σαββατο? αν το λες για αλλο λογο οκ. παντως εκεινη η προγνωση για εδω για το σαββατο ηταν αποτυχια σκετη.

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-01-13, 16:16
αδιανοητο δεν ειναι να κανει καταιγιδα στην θεσσαλονικη γεναρη μηνα. εχει κανει ξανα.σπανιοτατο ειναι αλλα κανει καμια φορα. αδιανοητο ηταν να κανει προχθες το σαββατο καταιγιδα εδω οπως ειχε πει ο Καλιανος. δεν υπηρχε περιπτωση κ λογω μηδενικης ασταθειας κ λογω στριμ. κ συγχαρητηρια γιατι? επειδη εκανε καταιγιδα σημερα ενω ειχε πει οτι θα κανει το σαββατο? αν το λες για αλλο λογο οκ. παντως εκεινη η προγνωση για εδω για το σαββατο ηταν αποτυχια σκετη.

ο Καλλιανος επεσε μεσα .εκανε οχι σημερα αλλα προχτες καταιγιδα στην χαλκιδικη και οχι μεσα στην θαλασσα οπως ελεγαν οτι θα κανει.εκτος του οτι ειχαμε αναφορα εδω ειχαμε και στην ομαδα ΣΡ στο φβ αναφορα απο χαλκιδικη αλλα το σημαντικοτερο το εδειξε ο ανιχνευτης καταιγιδων,
οσο για την αποτυχια την σκετη εγω ειδα μια τραγικη αποτυχια την μοναδικη ημερα που ειχαμε ψυχρη εισβολη μεσα στον μηνα απο αλλου..που δεν την σχολιασες ουτε εσυ ουτε ΚΑΙ οι αλλοι που επιαναν τις θερμοκρασιες στην Γαλλια!!!
παντως οχιμ για σενα αλλα για αλλους τα μαθηματα γεωγραφιας ξεκινησαν και φετος.

NikosThes
16-01-13, 16:18
Καταιγίδες μια χαρά κάνει εδώ και χειμώνα όταν έχουμε μέτωπα απο τα δυτικά-νοτιοδυτικά όπως τώρα. Μάλιστα ο θερμαικός βγάζει και μια μικρή ανατροφοδότηση όταν το μέτωπο συναντάει τα νερά, που παρόλο που εχουν κρυώσει σε σχέση με το καλοκαιρί και το φθινόπωρο ωστόσο ήταν ικανά να δώσουν μερικά δυνατά αστραπόβροντα και ραγδαιότητες που φτάσαν τα 200mm/h. Ενώ η ηλεκτρική δραστηριότητα συνεχίστηκε βορειότερα καθώς το μέτωπο κινούνταν προς τα εκεί. Λίγο πιο αργή αμα ήταν η κίνηση θα έβαζε πολύ περισσότερα αλλα τέτοια περίοδο άλλα αποζητάμε και όχι καταιγίδες:p

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-01-13, 16:28
συνολικα φετος η ευρωπη ειν αθλια...αυτην την εβδομαδα ζει την φοβερη 2η!!!!! ψυχρη εισβολη.
εγω μεσα σε αυτο το χαλι νομιζω οτι θα πρεπει η Αττικη να αισθανεται μια χαρα.εριξε χιονακι στο κεντρο..εχει ξεπατωθει στην βροχη απο τον νοεμβριο καλα ειναι...αν γινει και ενα θαυμα τον φευβρουαριο νομιζω οτι μια χαρα ειμαστε

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-01-13, 16:33
Η πρόγνωση που παραθέτει όμως ειναι προχθεσινή όπου όλα τα μοντέλα έδιναν απο 2 εώς 4 χιλ βροχής στην δυτικη Αττική με συνοδεία 7 μποφόρ νδ ανέμου. ..
ειχαμε 9 μποφορ νδυτικο ανεμο συνοδεια κεραυνων και πολλων μμ!!
επισης το ευρωπαικο δεν εδινε τοσα εδινε 25μμ
αλλα δεν το καταλαβα αυτο!!!τι μας λες???οτι απλα γραφετε εκει μια εκτιμηση να υπαρχει βασισμενη στα χιλιοστα του γφς και των παγκοσμιων μοντελλων???α τοση αξιοπιστια!!που μεσα σε 15 χρονια δεν εδωσαν ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30ΜΜ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ!!
>συγνωμη αλλα νομιζα οτι βαζετε κατω την πραγματικοτητα και οχι αυτα που δινουν τα παγκοσμια μοντελλα.με αναλυση στην καλυτερη 16χλμ.αρα δεν εχει και κανενα νοημα να σας διαβαζει και κανεις!!!!!
το θεμα ειναιοτι μπαινοντας στην σελιδα αυτη καποιος κατοικος της ΑΘΗΝΑΣ χτες και σημερα ακομη αν εδινε βαση στο τι γραφετε θα επρεπε να βγει με σορτσακι και γυαλια ηλιου....ενω στην πραγματικοτητα πνιγηκε η Αθηνα με 48μμ σε 3 ωρες στον παπαγο!

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-01-13, 16:42
το σκιρον το οποιο τα πηγε περιφημα στον χιονουετο της προηγουμενης κακοκαιριας στην Αττικη τα πηγε περιφημα και σημερα
παροτι παντα τρεχει τα δεδομενα με εισοδο απο το γφς και μαλιστα της προηγουμενης ημερας που εδινε μολις 2μμ..εκανε το αυτονοητο τα ετρεξε στο περιοχικο και πηρε το καλυτερο αποτελεσμα ΜΑΚΡΑΝ,ΔΕΝ ΕΣΚΙΣΕ αλλα ειναι με διαφορα το πιο σωστο!τουλαχιστον ειδε και τοπικα πολλα μμ.

και σταματηστε να γραφετε ανοησιες περιδιχασμιου του φορουμ!!αναμεσα σε εναν μετεορολογο εναν φοιτητη και εναν ασχετο ολοι μας ξερουμε οτι ο μετεορολογος εχει τον πρωτο λογο,,διαφημηση σας εκανα το εχετε και αναγκη,και η δυσφημηση αποτελει διαφημηση.,οταν τα πηγατε καλυτερα στον χιονια το ειχα γραψει
http://forecast.uoa.gr/LINKS/SKIRON/zoomrain/024.gif

MageSnow
16-01-13, 16:47
Βρε μοντς ελπιζα θα εισασταν για καφε....:cool: αφηστε μας να κανουμε λιγο χαβαλε :becky:

meteofok
16-01-13, 17:05
//Η πρόγνωση που παραθέτει όμως ειναι προχθεσινή όπου όλα τα μοντέλα έδιναν απο 2 εώς 4 χιλ βροχής στην δυτικη Αττική με συνοδεία 7 μποφόρ νδ ανέμου. ..//

Αναφερεσαι στον τροπο που πχ εγω λειτουργω και δεν βλεπω το νοημα να το αναλυσω αυτο εδω μεσα. Αλλα μιας και ρωτας, θα σου πω. Πρωτα ναι, βλεπω τι δινουν τα παγκοσμια προγνωστικα μοντελα. Μετα μελεταω τα περιοχικα και κατωπιν, τα στοιχεια αυτα τα συγκρινω με παρελθοντικους χαρτες, καθως εχω ενα τεραστιο αρχειο χαρτων αναλυτικοτατο των τελευταιων 120 χρονων περιπου. Με διεξοδικη αναλυση λοιπον, εκδιδω και τις προγνωσεις μου και υπο αυτην την μεθοδο. Ετσι λειτουργω εγω. Αλλοι, φτιαχνουν μπλογκ, μαζευουν εκει προγνώστες ανα περιοχή και τσιμπάνε τις προγνώσεις τρίτων ως δικιές τους. Ο καθενας οπως θεωρει οτι θα προσφερει στο κοινωνικό συνολο καλύτερα. Τιποτε κατακριταιο.

Το θεμα ομως ειναι, τι κερδιζουμε ολοι εμείς απο ολο αυτο και το κυριοτερο, ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ τον κόσμο ολο αυτο??

Εγω θα συνεχισω να δινω την ενημερωση που εγω θεωρω σωστη στον κοσμο, χωρις υπερβολές , και θελω να πιστευω οτι το κάνω με τον σωστό τρόπο.
.

ΥΓ: http://www.ert.gr/webtv/net/item/10212-Prognwsh-kairoy-gia-16-01-2013#.UPa6RGfTIio

Επειδη εγινε λογος και για κριτικη: Ανωτερω το δελτιο του Κ.Καλιανου. Η θεσσαλονικη σημερα ειχε μια υπεροχη ηλιολουστη ημερα, ενω μιλουσε για τοπικες βροχες στο πρωτο μισο της ημερας. Eπεσε εξω. Ε και? τι εγινε? Θα τον φαμε? Πεσαμε κι εμεις εξω. Ε και? Θα γινει και αυτο.

ΥΓ 2 Ζητω και παλι συγνωμη απο τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ για τον νεο ατυχη διαλογο που νομιζω ειναι προφανες πιοι επαναφερανε μετα απο 2 μερες. καλο σας απογευμα.

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-01-13, 17:11
εγω μιλησα για τον σημερινο καιρο με βαση την αναρτηση που εχετε ΣΗΜΕΡΑ εκει.
μου ειναι αδιαφορο αν την βαλατε σημερα η πριν 1 χρονο.ουτε ξερω ποιος την γραφει,
το ζητουμενο ειναι οτι αν καποιος που δεν ξερει την διαβαζε θα ειχε μεγαλο προβλημα στην Αττικη σημερα.κανω λαθος?
>στην θεσσαλονικη δεν εβρεξε δηλαδη σημερα στο πρωτο μισο της ημερας?εγω διαβαζω αλλες αναφορες απο τα παιδια στην θεσσαλονικη που δικαιωνουν την νετ,,

δεν εχουμε καποια κοντρα να ζητας συγνωμες!
συγνωμη πρεπει να αναρτηθει στο σαιτ γιατι ισως καποιοι προγραματισαν τις δουλιες τους σημερα με βαση οσα διαβασαν εκει,

meteofok
16-01-13, 17:17
εγω μιλησα για τον σημερινο καιρο με βαση την αναρτηση που εχετε ΣΗΜΕΡΑ εκει.
μου ειναι αδιαφορο αν την βαλατε σημερα η πριν 1 χρονο.ουτε ξερω ποιος την γραφει,
το ζητουμενο ειναι οτι αν καποιος που δεν ξερει την διαβαζε θα ειχε μεγαλο προβλημα στην Αττικη σημερα.κανω λαθος?
>στην θεσσαλονικη δεν εβρεξε δηλαδη σημερα στο πρωτο μισο της ημερας?εγω διαβαζω αλλες αναφορες απο τα παιδια στην θεσσαλονικη που δικαιωνουν την νετ,,

Με τις λεξεις δεν μ αρεσει να παιζω. Η θεσσαλονικη σημερα ειχε Ηλιοφανεια. απο το πρωι. Καθως και απνοια. ουτε νοτια 6 μποφορ, ουτε βροχες στο πρωτο μισο της ημερας. Ηλιοφανεια, οποιον κατοικο και να ρωτησεις σημερα, θα σου πει ηταν ανοιξη. Και ετσι ηταν.

Morpheas
16-01-13, 17:19
Ωραία αφού δώσατε τις συγγνώμες και τις ευχαριστίες σας, το λήγουμε εδώ.

terry
16-01-13, 17:22
Η εμυ επεσε μεσα στην Αττικη σημερα οπως και φυσικα και σε αλλες πολλες περιπτωσεις σημερα . Την βλεπω να πεφτει μεσα και στα ημιορεινα της ηπειρου και της Στερεας οριακα ομως... Παντως σε επικοινωνια με ενα φιλο μου στα 600 του αγρινιου καποια στιγμη το μεσημερι εριξε χιονοχαλαζο. Μην κανει και κανενα χιονι στα γιαννενα και ψαχνομαστε ολοι

beach-snow
16-01-13, 17:47
Θοδωρή ποιά περιοχή στο Αγρίνιο? Οντως ρίχνει πολύ χαλάζι γενικά σήμερα...Και αναμέενω να πέσει αρκετά η χιονόπτωση χαμηλά αργότερα...

Koutoupas
16-01-13, 18:07
Μακάρι να έχει ξενύχτη στην λάμπα σήμερα, χαλαζάκι πάλι σε εξέλιξη. Προς το παρόν χαλαζοπόλεμο θα παίξουμε εδω πέρα χαχαχα

terry
16-01-13, 18:09
Aγ. Παρασκευη λεγεται το χωριο Κωστα- Λιγο εξω απο το χωριο μου ειπε.

beach-snow
16-01-13, 18:59
Aγ. Παρασκευη λεγεται το χωριο Κωστα- Λιγο εξω απο το χωριο μου ειπε.

Δεν το ξέρω αυτό το χωριό ακριβώς που είναι Θοδωρή...δεν μου πάει στο μυαλό τώρα...

meteofok
16-01-13, 19:09
Επειδη,ειδα οτι γραφτηκε ποιο πριν, λανθασμενα οτι στην Αθηνα επεσαν 48mm βροχης, και μαλιστα ειπωθηκε και σε δελτιο ειδησεων πριν λιγο, αυτο ειναι λαθος. Μαλον επεσαν θυμα παραπληροφορησης η αγνοιας. Δεν γινεται να περνουμε στα σοβαρα, τουλαχιστον εμεις εδω στο φορουμ που γνωριζουμε- σταθμους αγνωστου ταυτοτητας και αποκλισης απο τα καθορισμενα διεθνη στανταρ. Πραγματι ο σταθμος στου Παπαγου εγραψε 48μμ αλλα προφανως ειναι λαθος οπως και αρκετοι αλλοι στην Αθηνα, οπου αγνωστο το γιατι εχουν μπει στο μεταρ, ενω ειναι προδιαγραφες γνωστής αλυσίδας Παιχνιδιών. Ο μοναδικος σταθμος και οχι κονσερβοκουτι, που εγραψε ανω των 40μμ και για την ακριβεια 43 ειναι στο Μενιδι.
Βεβαια, με τα οικονομικα προβληματα των ελληνων να διογκωνονται καθημερινως, σαφως το τελευταιο πραγμα που θα απασχολει τους ιδιοκτητες μετεορολογικων σταθμων ειναι η αξιοπιστια τους, η σωστη συντηρηση τους και πρωτα απ ολα η αγορα ενος σωστου σταθμου.

frozed2
16-01-13, 19:12
Επειδη,ειδα οτι γραφτηκε ποιο πριν, λανθασμενα οτι στην Αθηνα επεσαν 48mm βροχης, και μαλιστα ειπωθηκε και σε δελτιο ειδησεων πριν λιγο, αυτο ειναι λαθος. Μαλον επεσαν θυμα παραπληροφορησης η αγνοιας. Δεν γινεται να περνουμε στα σοβαρα, τουλαχιστον εμεις εδω στο φορουμ που γνωριζουμε- σταθμους αγνωστου ταυτοτητας και αποκλισης απο τα καθορισμενα διεθνη στανταρ. Πραγματι ο σταθμος στου Παπαγου εγραψε 48μμ αλλα προφανως ειναι λαθος οπως και αρκετοι αλλοι στην Αθηνα, οπου αγνωστο το γιατι εχουν μπει στο μεταρ, ενω ειναι προδιαγραφες γνωστής αλυσίδας Παιχνιδιών. Ο μοναδικος σταθμος και οχι κονσερβοκουτι, που εγραψε ανω των 40μμ και για την ακριβεια 43 ειναι στο Μενιδι.
Βεβαια, με τα οικονομικα προβληματα των ελληνων να διογκωνονται καθημερινως, σαφως το τελευταιο πραγμα που θα απασχολει τους ιδιοκτητες μετεορολογικων σταθμων ειναι η αξιοπιστια τους, η σωστη συντηρηση τους και πρωτα απ ολα η αγορα ενος σωστου σταθμου.

Εισαι λαθος Φωκ, και εκτως να βγαλεις αυτους τους 2 υπαρχει σταθμος στην Καισαριανη που εγραψε 45.1μμ, τα Ανω Λιοσια 40.1 και οι Αχαρναι 41.1...

Πολυ πιθανον του Παπαγου να ειναι σωστο το μετρημα υετου...

Χιών
16-01-13, 19:16
Και το Γκάζι κατέγραψε 37mm....Άρα δεν είναι απίθανο σε κάποιες άλλες περιοχές του Κέντρου να έπεσαν 40mm

frozed2
16-01-13, 19:20
Εδω ειναι η λιστα που εκανα απο το μεταρ , ενας μονο ειναι εκτος μεταρ αυτος της Καισαριανης που λεω παραπανω...

Επισης ειδα αναφορα για Θρακομακεδονες που δεν εχει παλι σταθμο στο μεταρ 42.3μμ σημερα...Ορεγκον ο σταθμος,πολυ αξιοπιστος σε χιλιοστα...

Παπάγου : 48.0mm
Ζωγράφου: 46.1mm
Καισαριανή: 45.1mm
Μενίδι: 43.0mm
Αχαρναί: 41.1mm
Άνω Λιόσια: 40.1mm
Ιπποκράτειος Πολιτεία: 39.2mm
Πειραιάς: 38.6mm
Νίκαια : 37.4mm
Γκάζι: 36.8mm
Περιστέρι : 35.8mm
Νέο Ηράκλειο: 33.2mm
Χαλάνδρι: 32.6mm
Φυλή: 30.9mm
Μαρούσι: 30.8mm

Χιών
16-01-13, 19:25
Επίσης εδώ σε εμένα 31.1 mm...Άσχετα που ο άλλος στην Ηλιούπολη στο metar δίνει...19!!!!!!
Κάτι δεν πάει καλά με αυτόν τον σταθμό.Σίγουρα...

frozed2
16-01-13, 19:26
Και κατι αλλο...Σταθμος Περιστεριου στο μεταρ ειχε 37.4 αλλα εβαλα την ενδειξη του δικου μου στα 35.8...

terry
16-01-13, 19:56
Θα συμφωνησω με τον Φωκ οτι τα χιλιοστα δεν μπορουμε να τα παιρνουμε απο μη ενδεικτικους και αναξιοπιστους σταθμους. Τα χιλιοστα σημερα ηταν 30-40 περιπου!
Απο εκει και περα φιλε απο τα αστυνομικα της ηλιουπολης ο σταθμος που δινει 19 παει μια χαρα καθως βρισκεται σε εντελως διαφορετικο μερος απο οτι εσυ που σιγουρα δεχεσαι περισσοτερο υετο. Κωστα το χωριο λεγεται και αλλιως ζελιχοβο- μου ειπε οτι εξω απο το χωριο εδινε το αμαξι στα 700 περιπου 2 και ανεβαινε 3 και ξανα 2 και ξανα 3-οριακα το χαλαζακι-χιονοχαλαζακι το εστρωνε μαλιστα. Στο χωριο 4 οταν παρκαρε-Αυτα το μεσημερακι,τωρα δεν ξερω! http://img338.imageshack.us/img338/3857/48948112.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/338/48948112.jpg/)

beach-snow
16-01-13, 20:00
Α οκ κατάλαβα τώρα Θοδωρή...πάνω αοπό τη Σκουτερά είναι...σχετικά χαμηλά ναι...

Χιών
16-01-13, 20:04
Θα συμφωνησω με τον Φωκ οτι τα χιλιοστα δεν μπορουμε να τα παιρνουμε απο μη ενδεικτικους και αναξιοπιστους σταθμους. Τα χιλιοστα σημερα ηταν 30-40 περιπου!
Απο εκει και περα φιλε απο τα αστυνομικα της ηλιουπολης ο σταθμος που δινει 19 παει μια χαρα καθως βρισκεται σε εντελως διαφορετικο μερος απο οτι εσυ που σιγουρα δεχεσαι περισσοτερο υετο.
Μα εγώ δεν μένω στα Αστυνομικά.Καμμία σχέση,μένω στην Άνω Ηλιούπολη και ο σταθμός είναι στα Κανάρια.Δεν είναι δυνατόν ΤΕΤΟΙΑ διαφορά πια!!!Και είναι ο μόνος σταθμός στο λεκανοπέδιο με κάτω από 30!!!!Είναι δυνατόν??????Με τίποτα.Αναξιόπιστος σταθμός 100% Πάντα μα πάντα καταγράφει 20-50% λιγότερο από εμένα και από τους σταθμούς των γύρω προαστίων...

terry
16-01-13, 20:05
Ναι κωστα το χωριο ειναι απο 550-600μ .

Φιλε χιων Στην ανω ηλιουπολη που ακριβως? Θεωρω πως τα Καναρια υπαγονται μετεωρολογικα αλλου σε σχεση με τα ψηλα της ηλιουπολης. ΟΠως ας πουμε και ο βυρωνας σε σχεση με τα ψηλα του ενα πραγμα.

beach-snow
16-01-13, 20:06
Εμένα με αυτό το νερό που είδα σήμερα και λίγα είναι τα 30-40άρια που έδειξαν οι σταθμοί...τρομερή η δυναμική της όλης φάσης...

Χιών
16-01-13, 20:09
Ναι κωστα το χωριο ειναι απο 550-600μ .

Φιλε χιων Στην ανω ηλιουπολη που ακριβως? Θεωρω πως τα Καναρια υπαγονται μετεωρολογικα αλλου σε σχεση με τα ψηλα της ηλιουπολης. ΟΠως ας πουμε και ο βυρωνας σε σχεση με τα ψηλα του ενα πραγμα.
Αγία Μάυρα αν έχεις ακουστά,στην πάνω πάνω γειτονιά πριν το βουνό...Αλλά δεν είναι δυνατόν τους τελευταίους 3 μήνες να έχει καταγράψει το λιγότερο υετό σε ΟΛΗ την Αττική και με διαφορά!

frozed2
16-01-13, 20:11
Θοδωρηοκ για του ΕΜΠ μπορει να χει λαθος, αλλα ειναι 4-5 σταθμοι πανω απο 40μμ εως 45 που δεν εχουν συνδεση με μεταρ αλλα ειναι παντα αξιοπιστοι...

Οποτε περαν των δυο τρανταχτων σταθμων κοντα στο 50, χιλιοστα επαιξαν σιγουρα μεχρι 45...

Δε μπορει 5 σταθμοι να ναι λαθος σε παρομοια "υδρολογικα" μερη...

Θρακομακεδονες- Μενιδι - Λιοσια ειναι κοντα...40-43

Καισαριανη 45...και αυτο λαθος?

terry
16-01-13, 20:12
Εννοειται και εχω ακουστα.. Καμια σχεση δεν εχει ομως το μερος που εισαι με τα καναρια-Καλα ειπα εγω εισαι πιο κοντα στα αστυνομικα και υπαγεσαι σε αυτον τον καιρο. Ειδικα σε τοπικοτητες....

teo_73
16-01-13, 20:30
Kαλησπερα παιδες.25mm το αναλογικο βροχομετρο μου,που το τσεκαρα στις 16:00,και 25.8mm o σταθμος στο Περαμα. Μονο που αυτος εχει καταγραψει 47.1mm απ την αρχη του ετους και εγω 27.2mm.Αποσταση? 1.5 χλμ. anyway ειμαστε και off topic..

GeorgeTsavd
16-01-13, 20:39
ο Καλλιανος επεσε μεσα .εκανε οχι σημερα αλλα προχτες καταιγιδα στην χαλκιδικη και οχι μεσα στην θαλασσα οπως ελεγαν οτι θα κανει.εκτος του οτι ειχαμε αναφορα εδω ειχαμε και στην ομαδα ΣΡ στο φβ αναφορα απο χαλκιδικη αλλα το σημαντικοτερο το εδειξε ο ανιχνευτης καταιγιδων,
οσο για την αποτυχια την σκετη εγω ειδα μια τραγικη αποτυχια την μοναδικη ημερα που ειχαμε ψυχρη εισβολη μεσα στον μηνα απο αλλου..που δεν την σχολιασες ουτε εσυ ουτε ΚΑΙ οι αλλοι που επιαναν τις θερμοκρασιες στην Γαλλια!!!
παντως οχιμ για σενα αλλα για αλλους τα μαθηματα γεωγραφιας ξεκινησαν και φετος.

δεν με νοιαζει για χαλκιδικη. εγω για θεσσαλονικη σχολιασα που ειχε μιλησει για τοπικες καταιγιδες στην Θεσσαλονικη. εκει επεσε τελειως εξω. κ δεν θα μιλουσα καν αν τα προγνωστικα εδειχναν οτι μπορει να εχουμε καταιγιδες κ το ελεγε και απλα δεν εκανε. εκει θα ελεγα οκ επεσε εξω ο ανθρωπος. αλλα τα προγνωστικα ηθελαν μηδεν ασταθεια για εδω, μια μικρη ασταθεια στα ποδια της χαλκιδικης που ομως με στριμ βδ η θεσσαλονικη ηταν απεξω σε καθε περιπτωση. οποτε γιαυτο μιλησα για πληρη αποτυχια σε εκεινο το θεμα. δεν με νοιαζει η χαλκιδικη δεν με νοιαζει η γαλλια οπως βλεπεις δεν εχω ασχοληθει με τιποτα απο αυτα ουτε με τον καλλιανο ουτε με τον σακη ουτε με κανεναν. εγω μιλουσα για ενα συγκεκριμενο πραγμα που ειπε νομιζω ημουν σαφης. για τις τοπικες καταιγιδες το σαββατο στην θεσσαλονικη οπου ηταν εκτος λογικης η προβλεψη.

να ασχοληθω ομως σημερα με την εμυ λιγο. οταν καθε φορα που κανει κακοκαιρια τον χειμωνα μας δινει καταιγιδες εδω κ ποτε φυσικα δεν πεφτει μεσα, σημερα που πραγματικα εκανε καταιγιδα δεν το ανεφερε απο οσο ειχα δει. κατορθωμα!

efthym1983
16-01-13, 21:07
Καλησπέρα, ξέρει μήπως κανείς αν ο Σάκης θα κάνει σε λίγο δελτίο?

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-01-13, 23:33
. Δεν γινεται να περνουμε στα σοβαρα, τουλαχιστον εμεις εδω στο φορουμ που γνωριζουμε- σταθμους αγνωστου ταυτοτητας και αποκλισης απο τα καθορισμενα διεθνη στανταρ. Πραγματι ο σταθμος στου Παπαγου εγραψε 48μμ αλλα προφανως ειναι λαθος οπως και αρκετοι αλλοι στην Αθηνα, οπου αγνωστο το γιατι εχουν μπει στο μεταρ, ενω ειναι προδιαγραφες γνωστής αλυσίδας Παιχνιδιών. Ο μοναδικος σταθμος και οχι κονσερβοκουτι, που εγραψε ανω των 40μμ και για την ακριβεια 43 ειναι στο Μενιδι.
Β.
πρεπει να σου πει καποιος πως λειτουργει το εμποριο απο ηλεκτρονικα μεχρι τυροπιτες..
ημουν σε αυτο τον χορο 15 χρονια.
στον πλανητη για καθε εργοστασιο που υπαρχει σε αντιστοιχεια εχουμε 2000 φιρμες,
π.χ. στα μετεορολογικα τα ηλεκτρονικα τα παραγουν ελαχιστα εργοστασια ανα τον κοσμο,ομως την ιδια πλακετα με τις ιδιες προδιαφραφες αγοραζουν ολοι!..τα πλαστικα τμηματα φτιαχνονται απο 3-4 εργοστασια παγκοσμιος,,,
πως δουλευει τωρα το συστημα...>αναλογα τι εταιρεια εχεις πας σε αυτα τα εργοστασια και ζηταν να σου τυπωσουν την φιρμα σου.καθε εργοστασιο για να το κανει αυτο σου ζηταει να αγορασεις καποιες χιλιαδες κομματια και να τα προπληρωσεις.
ετσι μπορεις και εσυ αν εχεις χρηματα να τυπωσεις βροχομετρο <φωκιονας>ειναι ελευθερο..η πλακετα που μετραει τον υετο και ο τροπος που τον μετραει ειναι ο ιδιος σε ολα μα ολα τα μηχανηματα,..παμε τωρα να δουμε γιατι η ντειβης εχει τα διπλα λεφτα πχ απο εναν νασιοναλ γκεογκραφικ....ειναι πολυ απλο!!..μετα την αγορα το μαρκετινγκ υπολογιζει πωλησεις και κοστος διαφημησης.,,,διαιρει το κοστος διαφημησης στα κομματια που υπολογιζει οτι θα πουλησει και ετσι επιβαρυνετε ο καταναλωτης το ποσο(αυτο συμβαινει σε ολα τα επωνυμα προιοντα και αν οι ψωναρες το καταλαβαιναν ολα θα ηταν φθηνοτερα σημερα)

αυτος ειναι ο μονος λογος που ενα βροχομετρο ντειβις εχει διπλασια τιμη απο καποιο που εχει υτο 1/6 στην διαφημηση και το 1/70 στην πιττα αγορων.
Οιπροδιαγραφες στους σταθμους που εχουν βαλει τα παιδια ειναι οι ιδιες και μονο τα θυματα δεν το καταλαβαινουν.
απο εκει και περα ομως εχουμε αλλα προβληματα σε καθε σταθμο..ο σταθμος πχ στην ροδοπολη ειναι ντειβις..ε και?χεστηκε η φοραδα στο αλωνι,,παντα γραφει το μισο υετο αφου εχει γινει στανταρ λαθος στο καλιμπραρισμα..ισως να μην εχει γινει καν.
οι διαφορες σε 2 γειτονικους σταθμους ειναι παντα απο λαθος τοποθετηση η λαθος καλιμπραρισμα και τιποτα αλλο.
Εκει που οι σταθμοιε χουν διαφορα ειναι στα θερμομετρα και αυτο οχι επειδη ο αισθητηρας ειναι καλυτερος...αλλα επειδη ο κλκοβος σε αλλους ειναι απο πλαστικουρα και σε αλλους απο πολυπροπυλενιο και σε αλλους χυμα.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΑΘΜΟΣ δεν ειναι αποδεκτος απο τον π.ο.μ. και για αυτο αλλωστε ο κ λαγουβαρδος που αγοραζει μονο ντειβις εχει γραπτος δηλωσει οτι ειναι ερασιτεχνικες μετρησεις και μη αποδεκτες,
ειδικα στην κρητη ειναι ολοι 5 μετρα πανω απο ταρατσες,,ακομη και αν ηταν καλοι σταθμοι εκει δεν ανταποκρινοντε σε τιποτα.
οταν 2 σταθμοι εχουν διαφορες 3-4μμ ειναι αστειο να το συζηταμε,,οι περιοχες που σημερα ειχαν πανω απο 40μμ ηταν πολλες..αρα δεν υπαρχει κανενα λαθος.

sotos*snow
16-01-13, 23:50
Βλέπω έχεις πάρει πατριωτικά και εργολαβικά την υπεράσπιση κάποιων........και μετά εμάς κατηγορείς.....:cool:
Βρε συ Γιάννη τόσα χρόνια εδώ μέσα δεν θυμάμαι ποτέ να βγεις να πεις μπράβο(να επισημάνεις ή να συγχαρείς) πρώτος από όλους σε σωστή εκτίμηση-πρόγνωση από τις χιλιάδες του Σάκη.....εκτώς από ελάχιστες φορές που κάτι όντως έκανες(μετρημένες στα δάκτυλα).....
Τι γίνεται άραγε;.................:o........

meteofok
16-01-13, 23:50
Εχουν περάσει απ τα χέρια μου ορεγκον λακρος νασιοναλ ( αυτόν τον έχω ακομα ) και νταβις. Οι τελευταίοι ειναι οι μόνοι που αποδίδουν σωστά μετα απο κατάλληλο καλιμπραρισμα. Μπορεί σε κάποιους τα 4 χιλιοστά να ειναι αμελητέα αλλα για έναν που ψάχνει κάτι παραπάνω απο το μέτριο δεν θα αρκεστει εκει. Χωρια που αθροιστικά η καταμέτρηση γίνεται λουλελο. Το ίδιο ισχύει και για τις θερμοκρασίες όπου ΟΛΟΙ οι νασιοναλ τσιμπανε εώς και 2 βαθμούς εάν μπουν στον μινιον κλοβο της συσκευασιας. Το ίδιο και οι ορεγκον.

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 00:00
ολα ειναι θεμα καλιπμπραρισματος
π.χ. στην καισαρινηα υπαρχουν 2 σταθμοι σε μικρη αποσταση μεταξυ τους
και οι 2 ειναι davis
ο μεσαιος σημερα καταφερε να δωσει το λιγοτερο υετο στην αττικη ισως 18μμ
http://www.weatherlink.com/user/tendcol/
αντιθετα διπλα του υπαρχει davis poy edvse 28mm
http://www.weatherlink.com/user/sv1bix/

ο παπαγος εχει και αλλο σταθμο που δεν ξερω αν ειναι στο μεταρ,,davis και εκεινος εδωσε 40.4 http://www.weatherlink.com/user/georged/
το μενιδι με davis edvse 43mm http://www.weatherlink.com/user/gliotsos/
απολυτα λογικα ολα αφου ο καιρος εροταν απο νδυτικα και λογικα εμεις μειναμε πολυ πισω τους

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 00:05
Βλέπω έχεις πάρει πατριωτικά και εργολαβικά την υπεράσπιση κάποιων........και μετά εμάς κατηγορείς.....:cool:
Βρε συ Γιάννη τόσα χρόνια εδώ μέσα δεν θυμάμαι ποτέ να βγεις να πεις μπράβο(να επισημάνεις ή να συγχαρείς) πρώτος από όλους σε σωστή εκτίμηση-πρόγνωση από τις χιλιάδες του Σάκη.....εκτώς από ελάχιστες φορές που κάτι όντως έκανες(μετρημένες στα δάκτυλα).....
Τι γίνεται άραγε;.................:o........
προφανως σου αρεσει να προκαλεις...λες και δεν ξερουμε οτι οταν ο Σακης βγει και δωσει πιθανοτητα νιφαδοπτωσεις υπαρχει εδω πισω του ολοκληρο επιτελειο που βγαινουν και ανακαλυπτουν νιφαδες εν αιθρια προκειμενου να μας πεισουν οτι ακομη και αυτο το βρηκε!!!!

ελα ας ειμαστε και λιαγακι σοβαροι,απο την μερα που μπηκε εδω μεσα ενας μετεορολογος με αναλογο πτυχιο επεσαμ να τον φανε ορισμενοι με προφανες το γιατιπρεπει παση θυσια να τον μειωσουν..
ακομη και εξω να ειχε πεσει ο Καλλιανος θα επρεπε να εχει αλλη αντιμετωπιση καθως βρισκεται στα πρωτα βηματα..ο Σακης εχει κανει χιλιαδες βηματα..........αλλοι θα μαθουν και αλλοι δεν θα μαθουν ποτε.

sotos*snow
17-01-13, 00:10
προφανως σου αρεσει να προκαλεις...λες και δεν ξερουμε οτι οταν ο Σακης βγει και δωσει πιθανοτητα νιφαδοπτωσεις υπαρχει εδω πισω του ολοκληρο επιτελειο που βγαινουν και ανακαλυπτουν νιφαδες εν αιθρια προκειμενου να μας πεισουν οτι ακομη και αυτο το βρηκε!!!!

ελα ας ειμαστε και λιαγακι σοβαροι,απο την μερα που μπηκε εδω μεσα ενας μετεορολογος με αναλογο πτυχιο επεσαμ να τον φανε ορισμενοι με προφανες το γιατιπρεπει παση θυσια να τον μειωσουν..
ακομη και εξω να ειχε πεσει ο Καλλιανος θα επρεπε να εχει αλλη αντιμετωπιση καθως βρισκεται στα πρωτα βηματα..ο Σακης εχει κανει χιλιαδες βηματα..........αλλοι θα μαθουν και αλλοι δεν θα μαθουν ποτε.
Το ποιος προκαλεί μάλλον άστο να το κρίνουν οι άλλοι....που γνωρίζουν τόσα χρόνια...
το άλλο που λες μάλλον κάποιοι τον αποθέωσαν(μέσα σε αυτούς κι εγώ από τους πρώτους) αν και στα πρώτα του βηματα..κάτι που δεν χρειάζεται....θέλει πολύ κόπο ακόμα και αυτό ισχύει για όλους....

Χλεμπονιαρης
17-01-13, 00:49
ακομη και εξω να ειχε πεσει ο Καλλιανος θα επρεπε να εχει αλλη αντιμετωπιση καθως βρισκεται στα πρωτα βηματα.

Γιατι;Σκοπευει να κανει κι αλλα;

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 03:22
Το ποιος προκαλεί μάλλον άστο να το κρίνουν οι άλλοι....που γνωρίζουν τόσα χρόνια...
το άλλο που λες μάλλον κάποιοι τον αποθέωσαν(μέσα σε αυτούς κι εγώ από τους πρώτους) αν και στα πρώτα του βηματα..κάτι που δεν χρειάζεται....θέλει πολύ κόπο ακόμα και αυτό ισχύει για όλους....
πραγματικα με εκανες και γελασα!!..αρχικα προτρεπεις να κρινουν οι αλλοι και εμφανιζεσαι δημοκρατικος αλλα αμεσως προκαταβαλεις την αποφαση τους οπως κανουν οι πολιτικοι λεγωντας <<γνωριζουν τοσα χρονια>χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα
>εγω απλα σου απανταω δεν ειμαστε <κουτοθοδωροι>και γελαμε πραγματικα οταν μπαινουν τα ιδια 7 ολα και ατομα απο τα 1000 απο θεσσαλονικη.. καθε φορα και επινοουν την δικαιωση του Σακη!..πρεπει με το ζορι να πεφτει σε ολα μεσα..νιφαδοπτωση πιθανη?την επομενη μερα..μπραβο απο τους 7 που ειδαν την νιφαδα!!!
πρεπει να καταλαβουν ακομη και αυτοι οτι δεν ειναι ο Μεσι της μετεορολογιας ο Σακης,χομπυστας ειναι και κανει το καλυτερο δελτιο μακραν στην τηλεοραση απο εκει και περα εχει επιτυχιες και πολλες αποτυχιες και προσωπικα τον εκτιμω παρα πολυ για την προσπαθεια του και σιγουρα ειναι ο καλυτερος,,,ομως δεν θα επινοησω επιτυχιες εκει που δεν υπαρχουν ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΟΥΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ.κακο του κανουν,
αυτο για σενα σωτηρη,
>προχωραμε με την κλικα..
χαλαρωστε εχουμε και εμεις φιλους αλλα δεν κανουμε ετσι!!ειναι γνωστο το ομαδικο πνευμα 7 ατομων που ολοι γνωριζουν,Ο στοχος να μειωθει η αξια ενος πτυχιουχου μετεορολογου ειναι κατι παραπανω απο εμφανεις..ΔΙΚΑΙΑ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ Ο Κ ΚΑΛΛΙΑΝΟΣ..αλλα πως να το κανουμε ρε παιδια δεν θα τα καταφερετε και εδω ειμαστε να το δουμε μια παρεα.αν θελουμε να κανουμε τις γραφικοτητες τις δικες σας πιστεψτε με εχουμε και εμεις την δυνατοτητα να συνενοηθουμε και να βγαινουμε καθε φορα να επιβεβαιωνουμε τα παντα!μπορουμε επισης να θαβουμε τον Σακη ενορχιστρομενα καθε μερα..μπορουμε να φτιαξουμε αυριο κιολας ομαδα οχι με 7 αλλα 27 ατομα...τοσα χρονια εδω λετε να μην μπορω να συντονησω τα φιλαρακια που εχω?....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΚΑ Ο ΕΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΣΤΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΣΝ. (δεν τα λεω τυχαια..)
πλεον και οι τελευταιοι γνωριζουν την ομαδα δρασης αν και τελευταια ειχατε απωλειες απο κανα δυο που βγηκαν και εβρισαν,δεν κρατηθηκαν.
ολοι επισης γνωριζουμε τι θα συμβει αν πρωτα ο θεος κανει ενα καλο χιονι στην θεσσαλονικη..ποιοι θα εμφανιστουν ,,τι ποστ θα αναρτησουν..ετοιμα ειναι εδω και χρονια.
Ξερω γινομε κατα καιρους εμποδιο για αυτους αλλα δεν θα αλλαξει ποτε αυτο.
στα καιρικα ειτε το θελετε ειτε οχι εγω γραφω παντα μονο οσα βλεπω ειτε για θεσσαλονικη ειτε για αθηνα..και ομως εφτασαν στο σειμιο να μου πουν να μην ασχολουμε με την θεσσαλονικη!!!!!!!χαχαχχα

Γιατι;Σκοπευει να κανει κι αλλα;
εδω ακομη περπαταει ο Σακης που περιγραφει τον αφαντο χιονια στην θεσσαλονικη 7 χρονια τωρα ρε ,χαχα
<επιχειρηση γης μαρδιαμ θβ 000)

steeve69
17-01-13, 09:13
Καλος ο Καλλιανος.....πολυ καλος και ο Σακης...αλλα μερικα πραγματα δεν αλλαζουν με τιποτα....χρονια ψυχολογικα προβληματα......¨η επιστημη σηκωνει ψηλα τα χερια.....

Χλεμπονιαρης
17-01-13, 09:15
εδω ακομη περπαταει ο Σακης που περιγραφει τον αφαντο χιονια στην θεσσαλονικη 7 χρονια τωρα ρε ,χαχα

Και τι σχεση εχει το αν χιονιζει στη Θεσσαλονικη,στην Αθηνα,στις Φιλιππινες η στο Κιλιμαντζαρο με τα βηματα τα Σακη;
Με τη λεξη βηματα εννοω την ικανοτητα στη παρουσιαση του καιρου.
Εγω ο ιδιος ημουν που ελεγα οτι ο Σακης δεν ειναι μετεωρολογος κι οτι δεν εχει πτυχιο,αλλα την ιδια στιγμη αναγνωριζα και συνεχιζω να αναγνωριζω οτι αλλο πραγμα αυτο κι αλλο η παρουσιαση του καιρου στη τηλεοραση.

Το αν εχει πτυχιο ο Καλλιανος,η Σουζυ,η ο Ζιακοπουλος ειναι αλλο θεμα με το πως παρουσιαζουν τον καιρο.Εντελως ασχετο.
Και τα βηματα του Σακη ειναι προς αυτη τη κατευθυνση.Στη συγκεκριμενη στιγμη ο Σακης στη παρουσιαση του δελτιου τρεχει κανονικα κι ο Καλλιανος μπουσουλαει σαν βρεφος 10 μηνων.

Αμα μπορεσει ποτε και σηκωθει θα το δουμε.Κι αν μπορεσει να κανει αλλα βηματα.Επειδη εβαλε ενα τζην κι ενα σακακι και στηθηκε μπροστα σε εναν χαρτη σημαινει οτι "το χει" κιολας;Αμα ηταν ετσι....

SUMMERSNOW
17-01-13, 09:35
πραγματικα με εκανες και γελασα!!..αρχικα προτρεπεις να κρινουν οι αλλοι και εμφανιζεσαι δημοκρατικος αλλα αμεσως προκαταβαλεις την αποφαση τους οπως κανουν οι πολιτικοι λεγωντας <<γνωριζουν τοσα χρονια>χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα
>εγω απλα σου απανταω δεν ειμαστε <κουτοθοδωροι>και γελαμε πραγματικα οταν μπαινουν τα ιδια 7 ολα και ατομα απο τα 1000 απο θεσσαλονικη.. καθε φορα και επινοουν την δικαιωση του Σακη!..πρεπει με το ζορι να πεφτει σε ολα μεσα..νιφαδοπτωση πιθανη?την επομενη μερα..μπραβο απο τους 7 που ειδαν την νιφαδα!!!
πρεπει να καταλαβουν ακομη και αυτοι οτι δεν ειναι ο Μεσι της μετεορολογιας ο Σακης,χομπυστας ειναι και κανει το καλυτερο δελτιο μακραν στην τηλεοραση απο εκει και περα εχει επιτυχιες και πολλες αποτυχιες και προσωπικα τον εκτιμω παρα πολυ για την προσπαθεια του και σιγουρα ειναι ο καλυτερος,,,ομως δεν θα επινοησω επιτυχιες εκει που δεν υπαρχουν ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΟΥΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ.κακο του κανουν,
αυτο για σενα σωτηρη,
>προχωραμε με την κλικα..
χαλαρωστε εχουμε και εμεις φιλους αλλα δεν κανουμε ετσι!!ειναι γνωστο το ομαδικο πνευμα 7 ατομων που ολοι γνωριζουν,Ο στοχος να μειωθει η αξια ενος πτυχιουχου μετεορολογου ειναι κατι παραπανω απο εμφανεις..ΔΙΚΑΙΑ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ Ο Κ ΚΑΛΛΙΑΝΟΣ..αλλα πως να το κανουμε ρε παιδια δεν θα τα καταφερετε και εδω ειμαστε να το δουμε μια παρεα.αν θελουμε να κανουμε τις γραφικοτητες τις δικες σας πιστεψτε με εχουμε και εμεις την δυνατοτητα να συνενοηθουμε και να βγαινουμε καθε φορα να επιβεβαιωνουμε τα παντα!μπορουμε επισης να θαβουμε τον Σακη ενορχιστρομενα καθε μερα..μπορουμε να φτιαξουμε αυριο κιολας ομαδα οχι με 7 αλλα 27 ατομα...τοσα χρονια εδω λετε να μην μπορω να συντονησω τα φιλαρακια που εχω?....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΚΑ Ο ΕΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΣΤΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΣΝ. (δεν τα λεω τυχαια..)
πλεον και οι τελευταιοι γνωριζουν την ομαδα δρασης αν και τελευταια ειχατε απωλειες απο κανα δυο που βγηκαν και εβρισαν,δεν κρατηθηκαν.
ολοι επισης γνωριζουμε τι θα συμβει αν πρωτα ο θεος κανει ενα καλο χιονι στην θεσσαλονικη..ποιοι θα εμφανιστουν ,,τι ποστ θα αναρτησουν..ετοιμα ειναι εδω και χρονια.
Ξερω γινομε κατα καιρους εμποδιο για αυτους αλλα δεν θα αλλαξει ποτε αυτο.
στα καιρικα ειτε το θελετε ειτε οχι εγω γραφω παντα μονο οσα βλεπω ειτε για θεσσαλονικη ειτε για αθηνα..και ομως εφτασαν στο σειμιο να μου πουν να μην ασχολουμε με την θεσσαλονικη!!!!!!!χαχαχχα

<επιχειρηση γης μαρδιαμ θβ 000)
μπορω να πω μετα βεβαιοτητας οτι για σεναριογραφος ταινιας αντικατασκοπειας θα ησουν πραγματικα φοβερος !!!και δεν κανω πλακα ,σοβαρα το λεω

nomad
17-01-13, 09:43
Συνεχίζονται οι βροχές/καταιγίδες με επίκεντρο τις δυτικά προσήνεμες περιοχές της χώρας. Νέο ξέσπασμα του καιρού την Παρασκευή με έντονα φαινόμενα σε πολλές περιοχές του Αιγαίου. Το διάστημα των επόμενων ημερών, όλα τα φαινόμενα θα συνοδευτούν από πολύ θυελλώδεις ανέμους, ένα ακόμη επικίνδυνο στοιχείο της κατάστασης. Βελτίωση το Σαββατοκύριακο.

Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2013
Βροχές σχεδόν συνεχείς σε όλη τη δυτική χώρα, καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας, με τα φαινόμενα να είναι έντονα, συνοδευόμενα από καταιγίδες κυρίως στο Ιόνιο και στα παράκτια. Υπάρχει πιθανότητα εκδήλωσης ανεμοστρόβιλων και άλλων πολύ έντονων φαινομένων όπως χαλαζοπτώσεις, γι'αυτό συνίσταται προσοχή. Σε Μακεδονία, Θράκη, Θεσσαλία, Ανατολική Στερεά και ανατολική Πελοπόνησο, αναμένονται νεφώσεις κυρίως σε μέσα και ανώτερα ύψη και στην ανατολική Μακεδονία και τη Θράκη, καθώς και στο βόρειο και ανατολικό Αιγαίο, και σε χαμηλότερα ύψη, οι οποίες θα δώσουν βροχές κυρίως από αργά το πρωί και μετά, καθώς και σποραδικές καταιγίδες στα παράκτια της βορειοανατολικής χώρας και στα νησιά. Στα νοτιότερα τμήματα του Αιγαίου, θα κυριαρχήσουν οι αραιές νεφώσεις.
Οι χιονοπτώσεις περιορίζονται από τα 1800μ και άνω όσον αφορά την Πίνδο και την Πελοπόνησο, με εξαίρεση τη βόρεια Πίνδο όπου θα κατέβουν έως και τα 1600μ, τοπικά 1500μ.
Η θερμοκρασία σε μικρή άνοδο κυρίως στην ανατολική ηπειρωτική χώρα. Οι μέγιστες τιμές, αναμένονται έως και τους 16 βαθμούς σε Θεσσαλία και ανατολική Στερεά/ανατολική Πελοπόνησο, ενώ στις υπόλοιπες ηπειρωτικές περιοχές της χώρας, θα φτάσουν τους 14 βαθμούς. Ανάλογες θερμοκρασίες και στο Αιγαίο (βορειότερα οι χαμηλότερες τιμές).
Οι άνεμοι θα πνέουν σε πολλές θαλάσσιες περιοχές σε θυελλώδεις/πολύ θυελλώδεις εντάσεις.
Όσον αφορά το Ιόνιο, συνίσταται προσοχή μέσα στη νύχτα καθώς θα έχουμε απότομη ενίσχυση των ανέμων από ΝΔ διευθύνσεις, που θα φτάσουν σε γενικευμένες περιοχές και τα 8 μποφώρ και τοπικά κυρίως στο κεντρικό Ιόνιο και τα 9 μποφώρ, πλήττοντας τις αμέσως επόμενες ώρες και πολλές ηπειρωτικές περιοχές της δυτικής χώρας όπου θα φτάσουν και τα 7 μποφώρ και τοπικά ακόμη περισσότερο. Σε παρόμοια επίπεδα εντάσεων οι άνεμοι καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας γι'αυτό συνίσταται μεγάλη προσοχή. Όσον αφορά το Αιγαίο, θα διαμορφωθεί μια ανάλογη κατάσταση μέσα στην ημέρα. Αρχικά, οι άνεμοι αναμένονται από ΔΝΔ/ΝΔ διευθύνσεις στα 6 μποφώρ και στο ανατολικό Αιγαίο έως και τα 7, παρουσιάζοντας πρόσκαιρη εξασθένηση το πρωί, αλλά πολύ γρήγορα ένα κύμα ενίσχυσης θα σαρώσει από το Μυρτώο προς το κεντρικό και το ανατολικό/βορειοανατολικό Αιγαίο, με ριπές έως και τα 9 μποφώρ. Το κύμα αυτό, θα το ακολουθήσει η στροφή των ανέμων σε ΝΔ ή ΝΝΔ διευθύνσεις σε όλες τις περιοχές και σταδιακά μετά το μεσημέρι αναμένονται γενικευμένα 8άρια σε πολλά θαλάσσια τμήματα και στο κεντρικό και το βορειοανατολικό Αιγαίο, έως και 9 μποφώρ σε γενικευμένες περιοχές. Εξαίρεση αποτελεί το ΝΑ Αιγαίο, δηλαδή τα Δωδεκάνησα, οι νοτιοανατολικές Κυκλάδες, η ανατολική Κρήτη και το Καρπάθιο, όπου το ρεύμα δεν θα ξεπερνάει τα 4-6 μποφώρ γενικά, καθώς επίσης και τα βορειότερα τμήματα του Θερμαϊκού που σε γενικές γραμμές το ρεύμα δεν θα ξεπερνάει τα 6-7 μποφώρ, κι αυτό πρόσκαιρα.
Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2013
Περεταίρω επιδείνωση του καιρού, όπου και πάλι ξεκινώντας από τα δυτικά κύμα βροχών/καταιγίδων θα σαρώσει τη χώρα προς τα ανατολικά. με τις περισσότερες περιοχές του Αιγαίου, να δέχονται έντονες καταιγίδες και σε πολλές περιπτώσεις, τα φαινόμενα θα είναι επίμονα. Έτσι έως και το μεσημέρι, θα πρέπει να έχουμε υπόψιν τις συνεχόμενες βροχές και καταιγίδες σε όλη τη δυτική Ελλάδα, φαινόμενα τα οποία θα είναι έντονα και θα συνοδευτούν και από άλλα βίαια φαινόμενα όπως χαλαζοπτώσεις και ενδεχομένως ανεμοστρόβιλους ή βίαια ξεσπάσματα ανέμων γενικότερα. Σταδιακά, μετά το μεσημέρι, ανάλογη κατάσταση θα επικρατήσει και στο Μυρτώο πέλαγος, στις δυτικές Κυκλάδες, στην νοτιοανατολική Στερεά, στο κεντρικό, το ανατολικό και το βορειοανατολικό Αιγαίο, όπου θα δημιουργηθεί μια γραμμή καταιγίδων, η οποία θα αρχίσει να μετακινείται ανατολικότερα τις επόμενες ώρες, σαρώνοντας όλο το Αιγαίο, χτυπώντας τον ανατολικό άξονα του πελάγους με τη μέγιστη έντασή της από αργά το απόγευμα. Βροχές θα σημειωθούν σε όλη την ανατολική και βόρεια ηπειρωτική χώρα, με μικρότερες εντάσεις όμως, με εξαίρεση την ανατολική Μακεδονία και τη Θράκη, όπου θα γίνει αισθητή κι εδώ, από το απόγευμα, η κατάσταση που θα διαμορφωθεί στο Αιγαίο.
Μετά το πέρασμα του κύματος των φαινομένων, ο καιρός θα παρουσιάσει σχετική βελτίωση, και αυτό όσον αφορά τα δυτικά τμήματα της χώρας σημαίνει περιορισμό σε ένταση και έκταση μετά το μεσημέρι, χωρίς όμως να σταματήσουν τελείως, ενώ όσον αφορά τα υπόλοιπα ηπειρωτικά τμήματα της χώρας, αυτό σημαίνει σταδιακό άνοιγμα του καιρού, με διάσπαρτες νεφώσεις κατά τόπους αυξημένες, από τις πρώτες απογευματινές ώρες, διαδοχικά από τα ανατολικά ηπειρωτικά και στη συνέχεια και στα βόρεια καθώς και στα δυτικότερα τμήματα του Αιγαίου.
Το πέρασμα των φαινομένων θα συνοδευτεί από ένα κύμα σχετικά ψυχρότερων αερίων μαζών, που θα έχει σαν αποτέλεσμα τις χιονοπτώσεις σε χαμηλότερα υψόμετρα στη δυτική χώρα, οι οποίες από το απόγευμα αναμένονται έως και τα 600μ στην Ήπειρο (πριν το μεσημέρι έως και τα 1000-1200μ) και έως τα 800μ στην υπόλοιπη δυτική χώρα (πριν το μεσημέρι έως και τα 1300-1400μ). Από το απόγευμα θα χιονίσει επίσης και στα νοτιοδυτικά του Παρνασσού έως και τα 800-900μ συμπεριλαμβανομένης και της Αράχωβας. Έως και τα 1400μ τα χιονια στην Κρήτη, κυρίως στους δυτικούς ορεινούς όγκους του νησιού.
Η θερμοκρασία, θα σημειώσει γενικά πτώση από τα δυτικά προς τα ανατολικά. Οι μέγιστες θερμοκρασίες στην ηπειρωτική χώρα αναμένονται σε κεντρική Μακεδονία, Θεσσαλία, ανατολική Στερεά και ανατολική Πελοπόνησο, όπου θα προλάβουν να φτάσουν τους 14 και τοπικά τους 15 βαθμούς. Στους 10-12 βαθμούς οι μέγιστες στα δυτικά πεδινά και νησιωτικά και αυτό πρόσκαιρα. Όσον αφορά το Αιγαίο, οι μέγιστες θα φτάσουν και τους 16 βαθμούς και στα νότια έως τους 18.
Μεγάλη προσοχή στους ανέμους όσον αφορά το Αιγαίο, οι οποίοι θα προπορεύονται των φαινομένων. Έως και τις μεσημβρινές ώρες, αναμένεται κλιμάκωση της έντασής τους στο κεντρικό, το βορειοανατολικό και τα βορειότερα νησιά του ανατολικού Αιγαίου, σε γενικευμένες εντάσεις έως και τα 9 μποφώρ και κατά τόπους έως και τα 10. Για το ίδιο διάστημα, στα υπόλοιπα τμήματα του πελάγους θα έχουμε εντασεις στα 8 μποφώρ και κατά τόπους σε Κυκλάδες, βόρεια Δωδεκάνησα, περιοχή Ικαρίας, στο Μυρτώο και στη βορειοδυτική Κρήτη έως και τα 9 μποφώρ. Κάπως μικρότερες οι εντάσεις στο νοτιοανατολικό Αιγαίο (πάντα αναφερόμενοι στο διάστημα έως και τις μεσημβρινές ώρες), στα 6-7 μποφώρ. Στη συνέχεια, με το πέρασμα των καταιγίδων, οι άνεμοι εξασθενούν σε όλα τα δυτικότερα τμήματα του πελάγους, από το Θερμαϊκό έως και το Μυρτώο, στρεφόμενοι σε ΔΝΔ και από το απόγευμα και στις Κυκλάδες, ωστόσο επιμένουν σε πολύ θυελλώδεις εντάσεις σε όλο τον ανατολικό άξονα του Αιγαίου, φτάνοντας σε γενικευμένες περιοχές τα 9-10 μποφώρ, συνοδευόμενοι και από ισχυρότατες καταιγίδες εξασθενώντας εδώ από το βράδυ. Μεγάλη προσοχή σε όλες τις θάλασσες. Όσον αφορά το Ιόνιο, οι άνεμοι θα πνέουν ασθενέστεροι, από ΔΝΔ διευθύνσεις γενικά στα 3-5 μποφώρ, με τις μεγαλύτερες εντάσεις να εντοπίζονται σε νοτιότερα θαλάσσια τμήματα. Πάντως μετά το απόγευμα, θα πρέπει να αναμένεται ενίσχυσή τους στα ανοιχτά, σε εντάσεις που θα ξεπεράσουν τελικά τα 8 μποφώρ.
Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2013
Μέσα στην ημέρα, οι συνθήκες θα ακολουθήσουν τροχιά βελτίωσης. Στο πρώτο μισό της ημέρας, βροχές και καταιγίδες γενικά έως μέτριας έντασης και τοπικά / παροδικά μόνο ισχυρές σε ένα σκηνικό άστατου καιρού, αναμένονται στις δυτικά προσήνεμες περιοχές της χώρας, δηλαδή στην Ήπειρο, στην περιφέρεια δυτικής Ελλάδας, στη νοτιοδυτική Πελοπόνησο και στο Ιόνιο, αλλά και σε όλο τον ανατολικό άξονα του Αιγαίου. Τα φαινόμενα θα σταματήσουν πρώτα από τη δυτική χώρα και στη συνέχεια στο ανατολικό Αιγαίο, μετά το μεσημέρι. Στα υπόλοιπα τμήματα, αναμένονται διάσπαρτες νεφώσεις αυξημένες σε Θεσσαλία και Μακεδονία/Θράκη τμήματα τη νύχτα και το πρωί, δίνοντας πρόσκαιρες βροχές, αλλά μετά το καιρός θα ανοίξει αρκετά.
Χιονοπτώσεις αναμένονται έως και τα 300-400μ της Ηπείρου, κατά διαστήματα τη νύχτα και το πρωί πρόσκαιρα και ισχυρές, σε περιοχές της δυτικής Μακεδονίας, αν και σε ασθενείς εντάσεις, καθώς και στην υπόλοιπη Μακεδονία, επικεντρωμένες στη Ροδόπη έως και τα 600μ και κυρίως από τα 800μ και άνω σε ασθενείς εντάσεις. Νοτιότερα στην Πίνδο, τα χιόνια θα φτάσουν έως και τα 800μ σε δυτικά προσήνεμες περιοχές, έως και τα 900-1000μ στην Πελοπόνησο πρόσκαιρα ισχυρές.
Η θερμοκρασία θα φτάσει τους 10-12 βαθμούς στο μεγαλύτερο τμήμα της ηπειρωτικής χώρας καθώς και σε κεντρικό, ανατολικό και βόρειο Αιγαίο και έως τους 14 βαθμούς στα νοτιότερα του πελάγους.
Οι άνεμοι θα συνεχίσουν να πνέουν σε πολυ μεγάλες εντάσεις στα νοτιότερα του Αιγαίου, φτάνοντας έως και τα 8 μποφώρ σε νότιες Κυκλάδες, νότια Δωδεκάνησα και τα θαλάσσια που περιβάλλουν την Κρήτη, από Δ γενικά διευθύνσεις, εξασθενώντας από το απόγευμα. Βορειότερα σε Κυκλάδες και Δωδεκάνησα, οι άνεμοι δεν θα ξεπεράσουν τα 4-6 μποφώρ, αυτό ισχύει και για το ανατολικό Αιγαίο και ακόμη βορειότερα, σε εντάσεις μικρότερες των 4 μποφώρ. Στα 4-5 μποφώρ, η ένταση των ανέμων και στο Ιόνιο από ΝΔ ή Δ διευθύνσεις.
Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2013
Πολύ καλύτερες συνθήκες σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες χωρίς ωστόσο να κυριαρχήσει η ηλιοφάνεια σε όλες τις περιοχές. Όσον αφορά το βόρειο Ιόνιο και την Ήπειρο, βροχές αναμένονται εκ νέου, κυρίως στο δεύτερο μισό της ημέρας με τον καιρό να είναι νεφελώδης. Ανάλογα φαινόμενα, αν και περισσότερο τοπικού χαρακτήρα, θα εκδηλωθούν και στο κεντρικό Ιόνιο, καθώς και στην περιφέρεια δυτικής Ελλάδας. Τοπικά αυξημένες νεφώσεις/αναπτυξεις νεφών θα υπάρχουν στις βόρειες Κυκλάδες και σε νησιά του ανατολικού Αιγαίου όπου θα εκδηλωθούν σποραδικές βροχές επίσης. Στις υπόλοιπες περιοχές, παροδικές νεφώσεις χωρίς στα μεσοδιαστήματα η ηλιοφάνεια να είναι έντονη.
Η θερμοκρασία σε άνοδο, θα φτάσει τους 12-14 βαθμούς στις περισσότερες ηπειρωτικές περιοχές της χώρας και τοπικά στα νοτιότερα της Θεσσαλίας, στη βορειοανατολική Στερεά και στη βορειοανατολική Πελοπόνησο, αναμένονται έως και 15-16 βαθμούς. Στους 14-16 βαθμούς η θερμοκρασία και στο Αιγαίο.
Οι άνεμοι ενισχύονται εκ νέου από Ν διευθύνσεις. Έτσι, τη νύχτα το ρεύμα ενισχύεται στο Ιόνιο, φτάνοντας στα ανοιχτά και τα 8 μποφώρ, χωρίς όμως να ξεπερνάει στα παράκτια και στα νησιωτικά τα 5-6 μποφώρ, με την εικόνα να παραμένει η ίδια στο μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας. Όσον αφορά το Αιγαίο, οι άνεμοι στα 5 και κατά τόπους 6 μποφώρ, αισθητοί μετά το μεσημέρι, αλλά χωρίς να δημιουργούν προβλήματα.
Επόμενες ημέρες
Αραιές νεφώσεις κατά διαστήματα αρκετά πυκνότερες και λίγες σποραδικές βροχές στα δυτικά, φαίνεται να είναι το κύριο χαρακτηριστικό του καιρού της Δευτέρας 21/1. Οι άνεμοι από ΝΑ διευθύνσεις, αρκετά ενισχυμένοι και τοπικά έως και θυελλώδεις τόσο σε Αιγαίο, όσο και σε Ιόνιο, με τη θερμοκρασία σε σχετικά υψηλά επίπεδα (ενδεχομένως στα νοτιότερα ηπειρωτικά έως και 17-18 βαθμοί).
Την Τρίτη 22/1, το πιθανότερο είναι να επηρεαστεί το μεγαλύτερο μέρος της χώρας, από ένα νέο κύμα βροχών από τα δυτικά προς τα ανατολικά και τη θερμοκρασία να σημειώνει μικρή κάμψη, καθώς οι άνεμοι στρέφονται σε ΝΔ ή Δ. Δεν αποκλείεται τα φαινόμενα να είναι έντονα.
Φαίνεται πως την Τετάρτη 23/1 ο καιρός θα παρουσιάσει σχετική βελτίωση, για να επιδεινωθεί εκ νέου την Πέμπτη 24/1 από τα δυτικά, με βροχές και χιονοπτώσεις κυρίως σε ορεινές περιοχές. Θα πρέπει να έχουμε υπόψιν μας οτι έως και το Σαββατοκύριακο 26-27/1, οι βροχές θα επιμένουν στη χώρα και ο καιρός δε φαίνεται να είναι καλός.
Σχολιασμός, Ανάλυση και Προοπτική του καιρού
Παραμένει ένα μεγάλο ερωτηματικό το μοτίβο του καιρού σε όλη την Ευρώπη (και φυσικά στη "γειτονιά" μας), μετά το Σαββατοκύριακο 26-27/1. Ο λόγος που το μοτίβο και οι γενικότερες διατάξεις των συστημάτων δεν μπορούν εύκολα να περιγραφθούν θα πρέπει να αναζητηθεί σε όσα συμβαίνουν στο βορειοανατολικό άκρο της Αμερικανικης ηπείρου. Στην περιοχή αυτή έχουμε αυτές τις ημέρες την κατάβαση μιας υπέρψυχρης, αρκτικής αέριας μάζας με τις επιφανειακές θερμοκρασίες να πέφτουν και κάτω των -30 βαθμών. Το εξαιρετικά ενδιαφέρον ειναι οτι θα "κυλήσουν" έως και τον Ατλαντικό Ωκεανό, όπου θα συναντηθούν με θερμές υποτροπικές αέριες μάζες. Πρόκειται για μια τεράστια σύγκρουση που δεν συμβαίνει συχνά, καθώς συνήθως η μετάβαση από τη ζώνη αρκτικών/πολικών θερμοκρασιών έως και τις υποτροπικές γίνεται σε δύο στάδια στην κυκλοφορία του βορείου ημισφαιρίου. Τα όρια αυτών των περιοχών προσδιορίζονται από την ύπαρξη των αεροχειμάρρων, ισχυρών ρευμάτων αέρα που καθοδηγούν τα καιρικά συστήματα στην επιφάνεια. Οι πολικές περιοχές διαχωρίζονται συνήθως από τις εύκρατες με τον πολικό αεροχείμαρρο, και οι εύκρατες από τις τροπικές, με τον υποτροπικό. Πολλές φορές ειδικά στην περιοχή του βορείου Ατλαντικού, οι αεροχείμαρροι αυτοί ταυτίζονται καθώς οι υποτροπικές αέριες μάζες εισβάλλουν βορειότερα υπό τη μορφή εμποδισμών, όμως η γειτνίαση ακόμη και στην επιφάνεια τόσο διαφορετικών αερίων μαζών, ειναι και πάλι σπάνια. Το συμπέρασμα που προκύπτει είναι οτι αυτή η γειτνίαση θα συνοδευτεί και από πολύ έντονη ροή αεροχειμάρρου μέσα στον Ατλαντικό. Αυτό, που το επόμενο διάστημα θα παρατηρήσουμε είναι το εξής, και έχει σημασία στο να καταλάβουμε ποιό θα είναι το πολύ γενικό σκηνικό του καιρού και στη χώρα μας: Η σύγκρουση αυτών των εντελώς διαφορετικών μεταξύ τους αερίων μαζών στο βορειοδυτικό Ατλαντικό, θα συνοδευτεί από πολύ έντονη ροή αεροχειμάρρου, η κατεύθυνση της οποίας είναι προς τα Ανατολικά/Νοτιοανατολικά. Καθώς όμως οι "σύγκρουση" αυτή δεν μεταφέρεται κατά πλάτος και στην άλλη πλευρά του Ατλαντικό (κι εδώ ενδεχομένως παίζει το ρόλο της η Αιφνίδια Στρατοσφαιρική Θέρμανση που θα αναφέρουμε στη συνέχεια), ο αεροχείμαρρος εξασθενεί, δημιουργούντας δίνες που θυμίζουν μαιάνδρους, όπως ακριβώς συμβαίνει σε μεγάλους ποταμούς στα τελευταία στάδια της πορείας τους προς τη θάλασσα. Η ροή αυτή τελικά μεταφέρεται προς τη Μεσόγειο και τη γειτονιά μας και διαδοχικά βαρομετρικά χαμηλά μας επισκέπτονται ήδη από την αρχή αυτής της εβδομάδας. Το πόσο θα κρατήσει αυτό φαίνεται στις περισσότερες προγνώσεις και ειναι μέχρι το Σαββατοκύριακο 26-27/1. Έως και τότε θα έχουμε τη σταδιακή εκτόνωση της ψυχρής αέριας μάζας, μέσω της δημιουργίας αλλεπάλληλων χαμηλών στο βόρειο Ατλαντικό και φαίνεται πως θα αρχίσει να μετακινείται πλέον προς τον βόρειο Ατλαντικό. Τα όσα αναφέρουμε σε αυτήν την παράγραφο, είναι μια εκτεταμένη επανάληψη της πρώτης επισήμανσης στο προηγούμενο προγνωστικό κείμενο (http://www.kyklogenesis.gr/drupal/node/730).
Σχετικά με την Αφνίδια Στρατοσφαιρική Θέρμανση (ΑΣΘ), καθώς οι λόγοι που αυτή προκαλείται, όπως επίσης και το πώς επηρεάζει όλη την κυκλοφορία στο βόρειο ημισφαίριο, δεν ειναι ακόμη γνωστοί, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Στο προηγούμενο κείμενο, είχαμε επισημάνει οτι οι επιπτώσεις του φαινομένου αυτού στην τροπόσφαιρα είναι ορατές μετά από την παρέλευση κάποιου διαστήματος και συνήθως προκαλεί έντονη μεσημβρινότητα στην κυκλοφορία. Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε πως, τόσο η μετακίνηση/εκτόνωση αυτής της υπέρψυχρης αέριας μάζας προς το βόρειο Ατλαντικό, όσο και η διαφαινόμενη (έστω και αμυδρά στις περισσότερες προγνώσεις), αύξηση της μεσημβρινότητας στην κυκλοφορία, θα είναι ίσως τα πρώτα ορατά αποτελέσματα. Φυσικά όπως έχουμε πει και άλλες φορές, μια αύξηση της μεσημβρινότητας και μια γενικότερη εξασθένηση της ροής των αεροχειμάρρων και στροφής τους σε περισσότερο Β-Ν διευθύνσεις, δεν μπορεί να μας πει τίποτε για τον καιρό στη χώρα μας, εάν δεν δούμε πρώτα ποιές θα είναι οι περιοχές που θα αναπτυχθεί εμποδισμός. Το συμπέρασμα που προκύπτει λοιπόν και δυστυχώς δεν μπορεί να είναι ιδιαίτερα συγκεκριμένο, είναι οτι μετά το Σαββατοκύριακο 26-27/1, θα περάσουμε σε ένα νέο, διαφορετικό μοτίβο σε σχέση με το τωρινό, ωστόσο παραμένουν άγνωστα τα χαρακτηριστικά του.
Επιμέλεια: Νίκος Γκίκας

sotos*snow
17-01-13, 10:03
A ρε Γιάννη ότι ναι πάλι..πάλι τα ίδια.....με τις κλίκες..με τις κόντρες με τη θεσ/νίκη...με την ειρωνία κατά του Σάκη....με με με.......δεν βαρέθηκες;......τουλάχιστον μην ανοίγεις θέματα για μαλώματα με τα παιδιά....ξέσπασε κάπου αλλού και κάπως αλλιώς....σε παρακαλώ....:)

steeve69
17-01-13, 10:25
Παντως τωρα που το σκεφτομαι.....τι θα ηταν το φορουμ χωρις τον Γιαννη ? ενα ανουσιο πραγμα χωρις εντασεις...και οπου δεν υπαρχει ενταση δεν υπαρχει και ζωη..ειναι το αλατοπιπερο εδω μεσα...... ο Ρομπεν των δασων των κατατρεγμενων χιονοφιλων ...του καθε χιονοστερημενου..του καθε εκκολαπτομενου πτυχιουχου μετερεωλογου... ο Butman o σκληρος τιμωρος εναντια στην καταπιεση του βορρα... οποτε φορουμ χωρις Γιαννη προκοπη δεν κανει......:thumb::thumb::thumb:

It's snowtime
17-01-13, 10:38
καλη επιτυχια Γιαννη στο μπλοκ http://www.kallianos.blogspot.gr/
πολυ δυναμικη αρχη και καλη δουλεια βλεπω!
κατι πρεπει να γινει με τις ελαχιστες θερμοκρασιες στα δελτια σου.ειναι καλο και να αναφερονται και να αναγραφονται στον χαρτη της επικρατειας.ειναι απο τους βασικοτερους μετεωρολογικους παραγοντες για την φυτικη και ζωικη παραγωγη.κυριως αυτη την περιοδο και μεχρι να βγει ο χειμωνας οπου οι παγετοι μπορουν να δημιουργησουν τεραστια προβληματα εκει.

GeorgeTsavd
17-01-13, 11:20
Καλος ο Καλλιανος.....πολυ καλος και ο Σακης...αλλα μερικα πραγματα δεν αλλαζουν με τιποτα....χρονια ψυχολογικα προβληματα......¨η επιστημη σηκωνει ψηλα τα χερια.....

ναι οπως φαινεται κ οπως θα λεγε κιο καζαντζιδης για την περιπτωση η ζωη μου ολη ειναι ενα φορουμ. 24/24. λυπηρο. τι να πεις?

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 12:55
οι 7 καβαλερος εν δραση...και η σελα ειναι μικρη...και ο λευκος πυργος πρεπει καποια στιγμη να γινει ξανα λευκος.

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 13:04
Και τι σχεση εχει το αν χιονιζει στη Θεσσαλονικη,στην Αθηνα,στις Φιλιππινες η στο Κιλιμαντζαρο με τα βηματα τα Σακη;
Με τη λεξη βηματα εννοω την ικανοτητα στη παρουσιαση του καιρου.
Εγω ο ιδιος ημουν που ελεγα οτι ο Σακης δεν ειναι μετεωρολογος κι οτι δεν εχει πτυχιο,αλλα την ιδια στιγμη αναγνωριζα και συνεχιζω να αναγνωριζω οτι αλλο πραγμα αυτο κι αλλο η παρουσιαση του καιρου στη τηλεοραση.

Το αν εχει πτυχιο ο Καλλιανος,η Σουζυ,η ο Ζιακοπουλος ειναι αλλο θεμα με το πως παρουσιαζουν τον καιρο.Εντελως ασχετο.
Και τα βηματα του Σακη ειναι προς αυτη τη κατευθυνση.Στη συγκεκριμενη στιγμη ο Σακης στη παρουσιαση του δελτιου τρεχει κανονικα κι ο Καλλιανος μπουσουλαει σαν βρεφος 10 μηνων.

Αμα μπορεσει ποτε και σηκωθει θα το δουμε.Κι αν μπορεσει να κανει αλλα βηματα.Επειδη εβαλε ενα τζην κι ενα σακακι και στηθηκε μπροστα σε εναν χαρτη σημαινει οτι "το χει" κιολας;Αμα ηταν ετσι....

δεν μπορω παρα να συμφωνησω με οσα λες αφου περιγραφεις με τα λογια σου πολυ ευστοχα εναν σοουμαν και οχι εναν επιστημονα.
Το εαν ο Καλλιανος καταφερει να παρουσιαζει με μεγαλυτερη ανεση ενα δελτιο αυτο θα το δουμε στο μελλον,αλλωστε στα πρωτα βηματα του Σακη δεν ημουν 8 χρονων οπως ηταν αυτοι που σημερα ταν ξερουν ταχα καλα και θυμαμε παρα πολυ καλα οτι δεν ειχε καμμια ανεση,την απεκτησε με τον χρονο.
Επισης το δελτιο του Καλλιανου παει περιφημα εως τωρα γιατι ειναι πολυ προσιτο στον απλο κοσμο και αυτη ειναι η πραγματικοτητα.εμεις εδω θελουμε να ακουμε σαλτσες..ο απλος κοσμος χανετε μεσα στα λογια του Σακη και μεχρι να τελειωσει το δελτιο του εχει αλλαξει καναλι.αυτη ειναι η πραγματικοτητα.ΚΑΝΕΙΣ απλος ανθρωπος δεν εχει καμμια ορεξη να ακουσει 15 λεπτα καιρο.ακομη και εγω οταν μιλαει με λεπτομερειες για την Ευρωπη αλλαζω καναλι.
για αυτο αλλωστε το μεγκα που εχει αθλιο καιρο εχει 15%τηλεθεαση ενω ο Σακης εχει φτασει μεχρι 11.5%

skier
17-01-13, 13:17
15% o καιρός του mega, 11,5% ο καιρός του ΕΤ3. Ξεχνάς βέβαια να μας πεις ότι το MEGA έχει 25% τηλεθέαση και η ET3 3%. Οποιος ξέρει από τηλεόραση καταλαβαίνει τι σημαίνουν αυτά τα νούμερα.

Barney13
17-01-13, 13:20
Ε τι θα δει ο κοσμος?Αθηνοκεντρικο καιρο σε παρασιτικα τουρκο-καναλα με μετεο-μοντελες!

GeorgeTsavd
17-01-13, 13:36
15% o καιρός του mega, 11,5% ο καιρός του ΕΤ3. Ξεχνάς βέβαια να μας πεις ότι το MEGA έχει 25% τηλεθέαση και η ET3 3%. Οποιος ξέρει από τηλεόραση καταλαβαίνει τι σημαίνουν αυτά τα νούμερα.

ε οποιος ξερει καταλαβαινει οτι με τεραστια διαφορα ειναι 1ο το δελτιο του Σακη. βεβαια του μεγκα κ του αντεννα τα δελτια καιρου προφανως κ θα ειναι πιο πανω αφου ο αλλος καθεται κ τα βλεπει αφου ειναι αμεσως μετα το δελτιο ειδησεων 2 μεγαλων καναλιων που εχουν και την αναλογη θεαματικοτητα. μην κανουμε τους χαζους;) με 3% θεαματικοτητα η ερτ3 κ να κανει 11.5% το δελτιο του σακη σημαινει παρα πολλα.
απο εφημεριδα:
Ενας άλλος σταθμός που τείνει να γίνει συνώνυμο του καιρού είναι η ΕΤ3, λόγω του εκτενούς δελτίου του Σάκη Αρναούτογλου. Σύμφωνα με τη Θάλεια Ιωαννίδου - Καραθανάση, Γενική Διευθύντρια της ΕΡΤ3, «η επιβράβευση για το δελτίο καιρού της ΕΤ3 δεν έρχεται μόνο από τις μετρήσεις της AGB, ερχεται και από διάφορους φορείς, που βασίζονται συστηματικά στην έγκυρη πρόγνωση του καιρού του Σάκη Αρναούτογλου.

Ενδεικτικά να θυμίσουμε ότι η μετάδοση από την ΕΤ3 των δυσμενών καιρικών συνθηκών που θα επικρατούσαν στην Αρχαία Ολυμπία κατά την Αφή της Ολυμπιακής Φλόγας για τους Αγώνες του Πεκίνο, κυριολεκτικά έσωσε την τελετή, καθώς οι διοργανωτές άλλαξαν την ώρα διεξαγωγής της, μεταθέτοντάς τη νωρίτερα για να αποφύγουν την καταρρακτώδη βροχή. Μάλιστα, ο τότε Πρόεδρος της Ολυμπιακής Επιτροπής, Λάμπης Νικολάου, απέστειλε ευχαριστήρια επιστολή στο Σάκη Αρναούτογλου».

αυτα για τον σοουμαν κ οχι επιστημονα Σακη Αρναουτογλου:p

Morpheas
17-01-13, 13:37
:focus:

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 13:40
αυτα ειναι ποσοστα αναμεσα σε αυτους που βλεπουν το δελτιο καιρου(100% και μεριδια μετα ανα καναλι)
δεν ειναι ποσοστα δελτιου ειδησεων.
οταν ενα δελτιο ειδησεων ξεκινα εχει εως και τα διπλασια ποσοστα που στην πορεια κατρακυλανε αφου αλλαζει καναλι το κοινο.
οι μετρησεις που εβαλες ειναι αποκλειστικα για την ωρα παρουσιασης καιρου.ποσοι δηλαδη εκατσαν και ειδαν τον καιρο.
Πρωτος εγω ειπα οτι το δελτιο καιρου του Σακη το οποιο εχει διαφημηστει οσο δεν παει τοσο στο ιντερνετ οσο και στα αθηναικα καναλια και τα πρωιναδικα τους οπως τα λετε...ειναι το καλυτερο.
Ο λογος ομως που την ωρα του καιρου ο απλος κοσμος δεν παταει το κουμπακι στην ετ3 για να δει Σακη δεν ειναι βεβαια τοπικιστηκος αλλα ειναι αυτο που εγραψα πιο πανω και το οποιο μου το λενε ολοι οι γνωστοι μου που τους εχω εγω ο ιδιος πρπτρεψει να βλεπουν τον Σακη..ειναι κουραστικος.
και πραγματι ειναι κουραστικος για τον απλο κοσμο,οχι για εμας.
εαν το δελτιο του κρατουσε 5 λεπτα θα ειχε την διπλασια τηλεθεαση και βεβαια δεν θα αρεσε σε εμας,θα αρεσε ομως στον κοσμο περισσοτερο

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 13:42
δεν επανερχομε στο θεμα αλλα καποιος μαλλον ξεχασε οτι εσβησε η φλογα χαχαχα

MageSnow
17-01-13, 13:56
Ασε μας βρε Γιαννη τωρα εγω οταν πρωτοειδα Σακη το 2001 ημουνα 22 χρονων και απο τοτε ειμαι μελος στο snowreport και hellasweather μας το παιζεις και παλιος τσου ρεεεεεεε :cool:

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 14:09
μετα φταιω που αποκαλω ΑΣΠΕΝ της μακεδονιας την Σαλλονικα?
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΑ ΓΥΡΩ ΟΡΕΙΝΑ. ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΝΟΤΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 5 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 9 ΕΩΣ 12 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ.

sotos*snow
17-01-13, 14:54
ε οποιος ξερει καταλαβαινει οτι με τεραστια διαφορα ειναι 1ο το δελτιο του Σακη. βεβαια του μεγκα κ του αντεννα τα δελτια καιρου προφανως κ θα ειναι πιο πανω αφου ο αλλος καθεται κ τα βλεπει αφου ειναι αμεσως μετα το δελτιο ειδησεων 2 μεγαλων καναλιων που εχουν και την αναλογη θεαματικοτητα. μην κανουμε τους χαζους;) με 3% θεαματικοτητα η ερτ3 κ να κανει 11.5% το δελτιο του σακη σημαινει παρα πολλα.
απο εφημεριδα:
Ενας άλλος σταθμός που τείνει να γίνει συνώνυμο του καιρού είναι η ΕΤ3, λόγω του εκτενούς δελτίου του Σάκη Αρναούτογλου. Σύμφωνα με τη Θάλεια Ιωαννίδου - Καραθανάση, Γενική Διευθύντρια της ΕΡΤ3, «η επιβράβευση για το δελτίο καιρού της ΕΤ3 δεν έρχεται μόνο από τις μετρήσεις της AGB, ερχεται και από διάφορους φορείς, που βασίζονται συστηματικά στην έγκυρη πρόγνωση του καιρού του Σάκη Αρναούτογλου.

Ενδεικτικά να θυμίσουμε ότι η μετάδοση από την ΕΤ3 των δυσμενών καιρικών συνθηκών που θα επικρατούσαν στην Αρχαία Ολυμπία κατά την Αφή της Ολυμπιακής Φλόγας για τους Αγώνες του Πεκίνο, κυριολεκτικά έσωσε την τελετή, καθώς οι διοργανωτές άλλαξαν την ώρα διεξαγωγής της, μεταθέτοντάς τη νωρίτερα για να αποφύγουν την καταρρακτώδη βροχή. Μάλιστα, ο τότε Πρόεδρος της Ολυμπιακής Επιτροπής, Λάμπης Νικολάου, απέστειλε ευχαριστήρια επιστολή στο Σάκη Αρναούτογλου».

αυτα για τον σοουμαν κ οχι επιστημονα Σακη Αρναουτογλου:p
Ετσι είναι και μάλιστα το είχε γράψει και μια μόνο θεσσαλονικιώτικη εφημερίδα αν δεν κάνω λάθος ενώ ο Σάκης όταν τον ρώτησα για αυτό σε μια συνάντηση καιρόφιλων μου είπε ότι ήταν μια από τις πιο αγχωτικές εμπειρίες της ζωής του καθώς ο Πρόεδρος της Ολυμπιακής Επιτροπής, του ζήτησε τρεις ημέρες πριν να τους πει αν υπάρχει περίπτωση να βρέξει την ώρα της αφής και ο Σάκης νόμιζε στην αρχή ότι του έκαναν πλάκα καθώς όπως του είχε πει ο Νικολάου στο τηλεφωνο δίπλα του ηταν και ο τότε πρωθυπουργός Καραμανλής και ο κινέζος πρόξενος.

Οταν τους είπε ότι κατά τη γνώμη του έπρεπε να μεταθέσουν μία ώρα νωρίτερα την αφή της ολυμπιακής φλόγας δεν περίμενε να τον ακούσουν καθώς αυτό θα σημαινε ταυτόχρονα και την αλλαγή της μετάδοσης του προγράμματος όλων των τηλεοπτικών δικτύων του κόσμου και κυρίως της κινεζικής τηλεόρασης.

Δηλαδή ο Σάκης άλλαξε εν μέρει το ρου της ιστορίας!!! Και΄όντως πήγαν τα πράγματα έτσι όπως τα είχε προβλέψει ο Σάκης και ευτυχώς η τελετή εγινε χωρίς προβλήματα καθώς με το που τελείωσε η τελετή άρχισε να ρίχνει καρέκλες. χα.χα.χα

Σάκη αν μας διαβάζεις και θες φέρε στην επόμενη συνάντηση και την επιστολή του Προέδρου της Ολυμπιακής Επιτροπής. Για μένα Σάκη αυτό αποτελεί πραγματικό πτυχίο και η στάση σου στο να μην διαφημίσεις ποτέ αυτή σου η παγκόσμια επιτυχία σε ένα μοναδικό γεγονός εθνικού επιπέδου αποτελεί και τον ορισμό της σεμνότητας ενός ανθρώπου

zisist
17-01-13, 14:56
Άδικα διαφωνείτε. Από τότε που σταμάτησε η Πετρούλα τα δελτία καιρού έχουν χάσει το πραγματικό τους νόημα!!!!:cool:

meteofok
17-01-13, 15:05
Το οτι καποιος εχει Πτυχιο νομικης, δεν σημαινει οτι ξερει να αγορευει. Εχει τεραστια αποσταση το ενα απο το αλλο. Γι αυτο και θα βρεις χιλιαδες δικηγορους του χαρτιου που τυλιγουν πυτογυρα στα πτυχια τους. Κατι αναλογο θα συμβει συντομα και στον χωρο μας. Η αγνοια απλως απαγορευεται οταν εχουμε να κανουμε με επαγγελματια. Στον ερασιτεχνη συγχωρειται. Στον Επαγγελματια ποτέ./ Εαν ο ΓΙΑΝΝΗΣ, ο καβμαν, ο φροζεν, ο Πελεκανος ο φωκιων ο τακης ο σταυρος και ο καθε ενας μας, πεσει εξω αυριο, απλως θα ακουσει λιγο γιουχα αλλα το επομενο πρωινο θα ειναι σαν ολα τα αλλα./ Οταν ομως, πεσει εξω, ενας που αυτολανσαρει τα Πτυχια του στο κοινο,και μαλιστα παρακολουθειται απο χιλιαδες που περιμενουν να ορισουν τις δουλειες τους μεσω αυτου, τοτε τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα και το επομενο πρωινο θα ξημερωσει με συννεφια.. και θα ειναι απο αυτες που δεν θα εχει προβλεψει....

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 15:18
δεν διαφωνω...
αυτο που εγω λεω ειναι κατι αλλο
ακομη και ο Κουγιας εγινε αυτο που εγινε σημερα(εχει το 70% των υποθεσεων και χιλιαδες δικες)μετα απο πολλα χρονια δικηγοριας.
εμενα δεν με απασχολει να γινει ο Καλλιανος ο Σακης η Ο Κολυδας ρητορας αλλα να κανει καλες εκτιμησεις.
το να παιρνει καποιος ολο το δελτιο καλλιανου και να βρισκει οτι οι θερμοκρασιες στην Γαλλια δεν ηταν αυτες,,δεν ειναι υποπτο ειναι απλα γελοιο και το εχουν καταλαβει ολοι.
δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να πεσει μεσα ουτε ο καλλιανος ουτε ο σακης σε ολα οσα θα πει στο δελτιο.ειδικα ο σακης που μιλαει για ολους και για ολα ειναι 100%βεβαιο οτι θα πεσει εξω καπου και εχει πεσει εξω δεκαδες φορες ακομη και στην θεσσαλονικη.
απο εκει και περα ολα ειναι δεκτα και η εκτιμηση καιρου ειναι πολυ δυσκολη υποθεση
φωκιονα εχεις παρει προσωπικα το ολο θεμα αλα οταν γραφω κατι δεν απευθυνομε προσωπικα σε εσενα..αλλωστε δεν ησουν εσυ αυτος που εκανε ντραιβ τεστ τσον καλλιανο με τις θερμοκρασιες στην γαλλια και την ισπανια!!!

Το οτι καποιος εχει Πτυχιο νομικης, δεν σημαινει οτι ξερει να αγορευει. Εχει τεραστια αποσταση το ενα απο το αλλο. Γι αυτο και θα βρεις χιλιαδες δικηγορους του χαρτιου που τυλιγουν πυτογυρα στα πτυχια τους. Κατι αναλογο θα συμβει συντομα και στον χωρο μας. Η αγνοια απλως απαγορευεται οταν εχουμε να κανουμε με επαγγελματια. Στον ερασιτεχνη συγχωρειται. Στον Επαγγελματια ποτέ./ Εαν ο ΓΙΑΝΝΗΣ, ο καβμαν, ο φροζεν, ο Πελεκανος ο φωκιων ο τακης ο σταυρος και ο καθε ενας μας, πεσει εξω αυριο, απλως θα ακουσει λιγο γιουχα αλλα το επομενο πρωινο θα ειναι σαν ολα τα αλλα./ Οταν ομως, πεσει εξω, ενας που αυτολανσαρει τα Πτυχια του στο κοινο,και μαλιστα παρακολουθειται απο χιλιαδες που περιμενουν να ορισουν τις δουλειες τους μεσω αυτου, τοτε τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα και το επομενο πρωινο θα ξημερωσει με συννεφια.. και θα ειναι απο αυτες που δεν θα εχει προβλεψει....

dolphin
17-01-13, 15:41

Επειδή τυχαίνει να έχω πτυχίο Νομικής..τρομάρα μου..θα συμφωνήσω ότι δεν μπορούν ούτε ξέρουν να αγορεύουν όλοι όμως διαφωνώ κάθετα και ριζικά ως προς τη λογική του ερασιτέχνη..Ο νομικός γνωρίζει ο ερασιτέχνης νομικός όχι.Βέβαια στην μετεωρολογία είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα πιθανώς μη συγκρίσιμα.Ο ερασιτέχνης προγνώστης έχει μεράκι και είναι πιθανώς λάτρης του χιονιού ή άλλων καιρικών φαινομένων οπότε το ψάχνει πιό επιστημονικά.. επιπλέον θεωρώ ότι κάποιες γνώσεις μαθηματικών και φυσικής θα πρέπει να τις έχει..Αντιθέτως πρώτον,δεν ξέρω και πολλόυς, μη νομικούς, να έχουν μεράκι να μελετήσουν και να ερμηνεύσουν το Νόμο και δεύτερον και κυριότερο δεν ξέρω κανέναν με σώας τας φρένας που θα εμπιστευόταν για υπόθεσή του ερασιτέχνη νομικό...

tsef
17-01-13, 18:39
ρε παιδιά αφήστε τις υπερβολές του τύπου ¨άλλαξε το ρου της ιστορίας¨κλπ.
Εξάλλου ο Σάκης το έχει πει ότι δεν είναι επαγγελματίας μετεωρολόγος.
Τη δουλειά του την κάνει καλά - γι΄αυτό έχει και επιτυχία- παρουσιάζει ένα μεγάλο δελτίο με πολλές λεπτομέρειες και ως εκ τούτου ρισκάρει πιο πολύ από τους άλλους επαγγελματίες και μη.
Λογικό είναι επίσης να του ασκείται κριτική, έστω και υπερβολική μερικές φορές.όλοι μας τη δεχόμαστε στις δουλειές μας και ας μη βγαίνουμε στο γυαλί.

Χλεμπονιαρης
17-01-13, 19:28
δεν μπορω παρα να συμφωνησω με οσα λες αφου περιγραφεις με τα λογια σου πολυ ευστοχα εναν σοουμαν και οχι εναν επιστημονα.
Το εαν ο Καλλιανος καταφερει να παρουσιαζει με μεγαλυτερη ανεση ενα δελτιο αυτο θα το δουμε στο μελλον,αλλωστε στα πρωτα βηματα του Σακη δεν ημουν 8 χρονων οπως ηταν αυτοι που σημερα ταν ξερουν ταχα καλα και θυμαμε παρα πολυ καλα οτι δεν ειχε καμμια ανεση,την απεκτησε με τον χρονο.
Επισης το δελτιο του Καλλιανου παει περιφημα εως τωρα γιατι ειναι πολυ προσιτο στον απλο κοσμο και αυτη ειναι η πραγματικοτητα.εμεις εδω θελουμε να ακουμε σαλτσες..ο απλος κοσμος χανετε μεσα στα λογια του Σακη και μεχρι να τελειωσει το δελτιο του εχει αλλαξει καναλι.αυτη ειναι η πραγματικοτητα.ΚΑΝΕΙΣ απλος ανθρωπος δεν εχει καμμια ορεξη να ακουσει 15 λεπτα καιρο.ακομη και εγω οταν μιλαει με λεπτομερειες για την Ευρωπη αλλαζω καναλι.
για αυτο αλλωστε το μεγκα που εχει αθλιο καιρο εχει 15%τηλεθεαση ενω ο Σακης εχει φτασει μεχρι 11.5%

Showman?Δε ξεβρακωνεται για να κανει Show.Παρουσιαση καιρου κανει.Απλα την κανει με απλα και κατανοητα λογια.
Που το ειδες το Showman!

Show εκανε η Πετρουλα.Μη μπερδευεις τα απλα πραγματα.

Αμα κανει ο Καλλιανος ευχαριστο δελτιο,θα το δουμε.Μεχρι τοτε απλα θα σερνεται.
Αυτο το περιφημα που λες δε μπορω να καταλαβω που το στηριζεις.Με τα χιλια ζορια βρισκεις ανθρωπο που να το βλεπει.Και οσο για το ΚΑΝΕΙΣ απλος ανθρωπος δεν καθεται να δει 15 λεπτα καιρου σε πληροφορω οτι και η μανα μου το βλεπει (δε στηνεται να το περιμενει,αλλα αν τυχει καθεται και το ακουει) και 3-4 συναδελφοι που ειχα στο νοσοκομειο και οι οποιοι δεν ειχαν καμια ιδιαιτερη καιρικη τρελα μου ελεγαν οτι χτες πχ ειδαν το Σακη.

Το οτι χανεται ο κοσμος ειναι αληθεια.Αλλα το βλεπουν.Επισης χανονται οσοι ειναι ηλιθιοι και αγραμματοι που δεν μπορουν να καταλαβουν τη δομη ενος δελτιου και το πως ειναι χωρισμενο σε μερη.Οποιος ειναι απλα ηλιθιος και περιμενει να μαθει με μια λεξη αν θα βρεξει η οχι η αν θα εχει ηλιο ας παει στη ΕΜΥ να το μαθει.Κι αμα το μαθει να μου τρυπησει τη μυτη.

Οπως λες κι εσυ το ΜΕΓΚΑ που δεν εχει για δελτιου καιρου αυτη την αηδια παιρνει 15%.Γιατι κοντα στο βασιλικο ποτιζεται και η γλαστρα.Κοντα στο υπολοιπο δελτιο ποτιζεται και το δελτιο καιρου.
Κι ο Καλλιανος ειναι σε ενα επισης κρατικο καναλι που τυγχανει μεγαλης υποστηριξης απο παντου.Οποτε το εχει το "σπρωξιμο" του στη τηλεθεαση.

Οταν ο Σακης ξεκινησε στην ΕΤ-3 ,την ΕΤ-3 την παρακολουθουσαν κατι ετοιμοθανατες γριες ξεχασμενες σε κρεββατια γηροκομειων.Και σε ενα τετοιο περιφερειακο καναλι να αποκτησεις φημη ειναι πολυ πολυ δυσκολοτερο απ οτι να κανεις δελτιο σε ενα καναλι πανελλαδικης εμβελειας.

Οποτε δεν ειναι ιδια η αφετηρια.Και απο αλλη αφετηρια ξεκινουν και οι ταχυτητες οπως σου ειπα ειανι ηδη με μεγαλη διαφορα.

Morpheas
17-01-13, 19:37
Θα παρακαλούσα για τελευταία φορά να παραμείνουμε στο θέμα.

Δεν θα υπάρξει άλλη προειδοποίηση προς οποιαδήποτε πλευρά!

Χλεμπονιαρης
17-01-13, 19:41
Και ποιο ειναι το θεμα;ΔΕλτια καιρου λεει στο τιτλο.Για δελτια καιρου μιλαμε.

meteofok
17-01-13, 19:42
Επειδή τυχαίνει να έχω πτυχίο Νομικής..τρομάρα μου..θα συμφωνήσω ότι δεν μπορούν ούτε ξέρουν να αγορεύουν όλοι όμως διαφωνώ κάθετα και ριζικά ως προς τη λογική του ερασιτέχνη..Ο νομικός γνωρίζει ο ερασιτέχνης νομικός όχι.Βέβαια στην μετεωρολογία είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα πιθανώς μη συγκρίσιμα.Ο ερασιτέχνης προγνώστης έχει μεράκι και είναι πιθανώς λάτρης του χιονιού ή άλλων καιρικών φαινομένων οπότε το ψάχνει πιό επιστημονικά.. επιπλέον θεωρώ ότι κάποιες γνώσεις μαθηματικών και φυσικής θα πρέπει να τις έχει..Αντιθέτως πρώτον,δεν ξέρω και πολλόυς, μη νομικούς, να έχουν μεράκι να μελετήσουν και να ερμηνεύσουν το Νόμο και δεύτερον και κυριότερο δεν ξέρω κανέναν με σώας τας φρένας που θα εμπιστευόταν για υπόθεσή του ερασιτέχνη νομικό...

Απλως ηθελα να υπενθυμίσω τα σαφη ορια που διαχωρίζουν τον Ερασιτέχνη απο τον Επαγγελματία. Η κριτική που θα γίνεται στον δεύτερο θα ειναι σαφώς πολλαπλάσιας κλίμακας και έντασης.Ο Επαγγελματιας ειναι αυτος που θα παρει την ευθυνη, ο ερασιτεχνης μπορει να τα λέει και σε ένα καφενείο πινοντας τσιπουρο με τους κολλητους. Η γνώμη του θα ειναι παντα αυτή του ερασιτέχνη. Παραδέχομαι, οτι ο Σακης εχει ανεβάσει τον πήχη πολύ ψηλα. Και αυτή την στιγμή δυσκολα διακρίνω κάποιον ακόλουθο να το πλησιάσει έστω. Αν και εδω οφειλω να πω πως πολλοι ερασιτέχνες, αγγίζουν και ξεπερνούν τους επαγγελματίες. Ερασιτέχνες που ειναι και σε αυτό το φόρουμ.

Barney13
17-01-13, 19:44
Απλως ηθελα να υπενθυμίσω τα σαφη ορια που διαχωρίζουν τον Ερασιτέχνη απο τον Επαγγελματία. Η κριτική που θα γίνεται στον δεύτερο θα ειναι σαφώς πολλαπλάσιας κλίμακας και έντασης.Ο Επαγγελματιας ειναι αυτος που θα παρει την ευθυνη, ο ερασιτεχνης μπορει να τα λέει και σε ένα καφενείο πινοντας τσιπουρο με τους κολλητους. Η γνώμη του θα ειναι παντα αυτή του ερασιτέχνη. Παραδέχομαι, οτι ο Σακης εχει ανεβάσει τον πήχη πολύ ψηλα. Και αυτή την στιγμή δυσκολα διακρίνω κάποιον ακόλουθο να το πλησιάσει έστω. Αν και εδω οφειλω να πω πως πολλοι ερασιτέχνες, αγγίζουν και ξεπερνούν τους επαγγελματίες. Ερασιτέχνες που ειναι και σε αυτό το φόρουμ.
Συμφωνώ..μη συγκρινουμε ανομοιες ιδιοτητες..

Morpheas
17-01-13, 19:49

Γιατρέ ξέρεις τι λέω... Άσε και είμαι άρρωστος για 3 μέρες τώρα!

dolphin
Και κάτι τελευταίο..ερασιτέχνης νομικός είναι μη δόκιμος όρος ..αντίθετα ερασιτέχνης μετεωρολόγος νομίζω είναι..:yo:

Χλεμπονιαρης
Εμενα δε με νοιαζουν οι προγνωσεις.Δεν με ενδιαφερουν.Και φυσικα κανενος ερασιτεχνη δε παιρνω σοβαρα τις προγνωσεις.Οχι οτι δε πεφτουν μεσα καμια φορα.Πεφτουν,αλλα δεν εχει καμια σημασια αυτο.

Εγω στεκομαι στην ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ του δελτιου καιρου.
Και νομιζω οτι αυτο ηταν το θεμα.Οχι ποιος βρισκει τι καιρο θα κανει.

ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ κανενας δε βρισκει τι καιρο θα κανει και τελειωσε.Η οτι και οι δυο το βρισκουν.Δηλαδη εσεις εχετε εντοπισει καποια διαφορα στις προγνωσεις του Σακη με της ΕΜΥ η του Καλλιανου;Σιγα!Ολοι τα ιδια λενε πανω κατω.Εκτος πια κι αν καμια μερα πει κανενας τοσο εξωπραγματικη προβλεψη που θα μεινει και θα εντυπωθει ως τεραστια αποτυχια.Εγω πιστευω οτι ολοι τα ιδια λενε πανω κατω.Και σιγα μη κατσω να ασχοληθω αμα ο Καλλιανος εδωσε μεγιστη 17 κι ο Σακης εδωσε 15 και τελικα ειχε 15.Η το αντιθετο.Δεν εχει καμια σημασια αυτο.
Αμα ομως καποιος δωσει μεγιστη μια μερα 22 και τελικα εχει 30,τοτε ναι αυτο θα εντυπωθει.

Για μενα το χω πει κι αλλη φορα.Τα καναλια δε κρατουν τους μετεωρολογους ουτε τους προσλαμβανουν για να κανουν πετυχημενες προγνωσεις.Εκτος απ τη περιπτωση που καποιος ειναι πια τοσο στουρναρι που πεταει τουβλα.Τους προσλαμβανουν για την παρουσιαση.Ωστα να τραβουν κοσμο.Αυτη ειναι η λογικη τους.

Χλεμπονιαρης
17-01-13, 19:51
Γιατρέ ξέρεις τι λέω... Άσε και είμαι άρρωστος για 3 μέρες τώρα!

Vitamin C....

GeorgeTsavd
17-01-13, 19:52

το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να κανεις αρνητικη κριτικη. απαγορευεται;)

Χλεμπονιαρης
17-01-13, 19:53
το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να κανεις αρνητικη κριτικη. απαγορευεται;)

Στο δελτιο του Καλλιανου;Αφου δε μ αρεσει.

Παπλαμουδας
17-01-13, 20:05
Στο δελτιο του Καλλιανου;Αφου δε μ αρεσει.

γιατι, τι προεβλεψε ; :nerd:

Jason_Kar
Εγώ θα έλεγα να σεβόμαστε την κάθε προσπάθεια που γίνεται από οποιονδήποτε καθώς έχει κάνει κάποιο κόπο για να βγεί και αυτό αφορά όλους,δεν είναι τόσο έυκολο να βγάζεις προγνώσεις να δίνεις υψόμετρα χιονού,να δίνεις βροχές ή όχι σε σημεία που τα δίνουν τα μοντέλα αλλά ποτέ δεν θα βγουν,ο ρόλος του κάθε προγνώστη ή παρουσιαστή καιρού είναι να βρίσκει και να αποκωδικοποιεί τι λένε τα στοιχεία....

Πρόβλεψη καιρού δεν είναι χάρτης υετικός και θερμοκρασίας και τελειώσαμε ...παίζουν πολλά ρόλο ,όπως οι γνώσεις του κάθε ατόμο,η εμπειρία-πείρα σε διάφορα είδη καιρού καθώς και η στεναρή παρακολούθηση του καιρού.
Το forum βοηθάει πολύ στην παρακολούθηση ανά περιοχή με τις αναφορές κάτι που βοηθάει αρκετά τον προγνώστη αρκεί να είναι σωστές και φερέγγυες οι αναφορές.
Τέλος δεν θα ήθελα πολύ να κρίνω κανένα μετεωρολόγο ,ο καθένας έχει τις απόψεις και να τις κρατάει για αυτόν ...το κάθε άτομο έχει μια δική του γνώμη για τους καιρικούς προγνώστες ερασιτέχνες και επαγγελματίες ,και θεωρώ οτι το επίπεδο των ερασιτεχνών μετεωρολόγων λόγω γνώσεων,παρακολούθησης του καιρού αλλά και το μεράκι ,είναι αρκετά καλό και γι'αυτό το λόγο αντί να κάνουμε διαφωνίες και διαξιφισμούς καλό θα ήταν μια φορά να υπάρχει συνεισφορά γνώσεων και συστηματική προσπάθεια από όλους μαζί.

efthym1983
Εγώ ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με τον καιρό τα τελευταία 3 χρόνια λόγω του δελτίου του Σάκη, που μου κόλλησε το μ ι κ ρ ό β ι ο!!

Χλεμπονιαρης
17-01-13, 20:13
γιατι, τι προεβλεψε ; :nerd:

Οχι.Γενικα μιλαω.

Παπλαμουδας
17-01-13, 20:16
χα χα χα. χλεμπα, πλακα εκανα αλλα δεν περιμενα να μην το καταλαβεις. δε βοηθησε η νερντ φατσουλα τελικα!

Χλεμπονιαρης
17-01-13, 20:23
οχι.Δεν το καταλαβα.

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 21:40
εχεις απολυτο δικιο.

Εγώ θα έλεγα να σεβόμαστε την κάθε προσπάθεια που γίνεται από οποιονδήποτε καθώς έχει κάνει κάποιο κόπο για να βγεί και αυτό αφορά όλους,δεν είναι τόσο έυκολο να βγάζεις προγνώσεις να δίνεις υψόμετρα χιονού,να δίνεις βροχές ή όχι σε σημεία που τα δίνουν τα μοντέλα αλλά ποτέ δεν θα βγουν,ο ρόλος του κάθε προγνώστη ή παρουσιαστή καιρού είναι να βρίσκει και να αποκωδικοποιεί τι λένε τα στοιχεία....

Πρόβλεψη καιρού δεν είναι χάρτης υετικός και θερμοκρασίας και τελειώσαμε ...παίζουν πολλά ρόλο ,όπως οι γνώσεις του κάθε ατόμο,η εμπειρία-πείρα σε διάφορα είδη καιρού καθώς και η στεναρή παρακολούθηση του καιρού.
Το forum βοηθάει πολύ στην παρακολούθηση ανά περιοχή με τις αναφορές κάτι που βοηθάει αρκετά τον προγνώστη αρκεί να είναι σωστές και φερέγγυες οι αναφορές.
Τέλος δεν θα ήθελα πολύ να κρίνω κανένα μετεωρολόγο ,ο καθένας έχει τις απόψεις και να τις κρατάει για αυτόν ...το κάθε άτομο έχει μια δική του γνώμη για τους καιρικούς προγνώστες ερασιτέχνες και επαγγελματίες ,και θεωρώ οτι το επίπεδο των ερασιτεχνών μετεωρολόγων λόγω γνώσεων,παρακολούθησης του καιρού αλλά και το μεράκι ,είναι αρκετά καλό και γι'αυτό το λόγο αντί να κάνουμε διαφωνίες και διαξιφισμούς καλό θα ήταν μια φορά να υπάρχει συνεισφορά γνώσεων και συστηματική προσπάθεια από όλους μαζί.

icedsun
17-01-13, 22:34
ειδα το δελτιου καιρου της ετ3 απο το αυριο βραδυ δινει 650μ για χιονι σε δυτικη πελ. και στερεα.
η αραχωβα λογικα θα χιονιστει με δυτικο ανεμο..ισως ανεβω παρνασσο.

beach-snow
17-01-13, 22:38
Ειναι πολύ καλή η υποστήριξη αύριο και θα έχουμε χιόνια χαμηλά...κάπου εκεί θα παίξουν τα υψόμετρα....700μ. στη δ.Στερεά...

icedsun
17-01-13, 22:50
αραγε αγοριανη θα την πιασει στα 850-900μ?
με δυτικο δεν θελει και τοσο χαμηλες τ

GeorgeTsavd
17-01-13, 22:56
ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ
ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 17-01-2013 /1800 ΤΟΠΙΚΗ

ΜΕΡΟΣ 2
ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18-01-2013

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΑ ΓΥΡΩ ΟΡΕΙΝΑ. ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

:heh::heh::heh::mod::horn::eyebrows::noidea:αν της βγει αυτο της εμυ τοτε μαλλον οι νομοι της φυσικης εχουν αλλαξει οποτε τρεξτε να κρυφτειτε:ohwell:
ασε που οταν δινεις 9 ελαχιστη μαλλον πιστευεις οτι το εβερεστ ειναι στην θεσσαλονικη ωστε να δινεις χιονια

http://expert-images.weatheronline.co.uk/daten/proficharts/en/2013/01/17/basis12/grgr/hgt0/13011812_1712.gif
http://expert-images.weatheronline.co.uk/daten/proficharts/en/2013/01/17/basis12/grgr/hgt0/13011818_1712.gif
http://expert-images.weatheronline.co.uk/daten/proficharts/en/2013/01/17/basis12/grgr/t850/13011818_1712.gif
http://expert-images.weatheronline.co.uk/daten/proficharts/en/2013/01/17/basis12/grgr/t850/13011812_1712.gif
http://images.meteociel.fr/im/8951/graphe_ens3_vpd9.gif

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-13, 23:03
λιγα χιονια μωρε δινουν μονο σιγα!

ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ
ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 17-01-2013 /1800 ΤΟΠΙΚΗ

ΜΕΡΟΣ 2
ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18-01-2013

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

:heh::heh::heh::mod::horn::eyebrows::noidea:αν της βγει αυτο της εμυ τοτε μαλλον οι νομοι της φυσικης εχουν αλλαξει οποτε τρεξτε να κρυφτειτε:ohwell:
ασε που οταν δινεις 9 ελαχιστη μαλλον πιστευεις οτι το εβερεστ ειναι στην θεσσαλονικη ωστε να δινεις χιονια

http://expert-images.weatheronline.co.uk/daten/proficharts/en/2013/01/17/basis12/grgr/hgt0/13011812_1712.gif
http://expert-images.weatheronline.co.uk/daten/proficharts/en/2013/01/17/basis12/grgr/hgt0/13011818_1712.gif
http://expert-images.weatheronline.co.uk/daten/proficharts/en/2013/01/17/basis12/grgr/t850/13011818_1712.gif
http://expert-images.weatheronline.co.uk/daten/proficharts/en/2013/01/17/basis12/grgr/t850/13011812_1712.gif
http://images.meteociel.fr/im/8951/graphe_ens3_vpd9.gif

beach-snow
17-01-13, 23:51
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&amp;v=qbALr3jnmDw#at=346

ΓΙΑΝΝΗΣ
18-01-13, 13:10
αμα πιασουμε σημερα ενα ενα τα δελτα ολων μα ολων ο κουβας δεν εχει πατο.ολοι εκαναν σημαντικοτατα λαθοι.

klasimentes
18-01-13, 15:52
εδω ως προς τα φαινόμενα έχει πέσει ακριβώς μέσα απλά τα υψόμετρα χιονιού είναι πιο κάτω(600μ).Το θέμα είναι να πέσει μέσα και για το απόγευμα και μετά

ΓΙΑΝΝΗΣ
18-01-13, 16:53
ισχηρη βροχαρα εδω σε πεισμα και του σακη και των αλλων στις 5 το απογευμα!!

george-kozanh
18-01-13, 17:04
Mονον σε σενα βρεχει

panos erythrea
18-01-13, 17:12
εγω δεν λέω τίποτα θα με μπανάρουν...................................

ΓΙΑΝΝΗΣ
18-01-13, 17:13
Mονον σε σενα βρεχει
ναι μονο σε εμενα(σταματησε τωρα)εβρεχε και στους θρακομακεδονες,την δροσια την ρεα τον διονυσο που εριξε και χαλαζι για λιγο,την αγια παρασκευη την σταματα την νεα κηφισια και καμμια 20αρια ακομη περιοχες
παρε και μια φωτο πριν λιγο με θεα θρακομακεδονες αριστερα στο βαθος ΚΕΝΤΡΟ αθηνα
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/424261_476593012378027_1294847617_n.jpg

george-kozanh
18-01-13, 17:16
ναι μονο σε εμενα(σταματησε τωρα)εβρεχε και στους θρακομακεδονες,την δροσια την ρεα τον διονυσο που εριξε και χαλαζι για λιγο,την αγια παρασκευη την σταματα κα καμμια 20αρια ακομη περιοχες
παρε και μια φωτο πριν λιγο με θεα θρακομακεδονες
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/424261_476593012378027_1294847617_n.jpgΕνταξει ρε Γιαννη αυτα ειναι τοπικα φαινομενα!Το λεω αυτο γιατι λες σε πεισμα ολως των μετεωρολογων,αν ειναι δυνατον να μπορουν να προβλεψουν την καθε μπορα!

ΓΙΑΝΝΗΣ
18-01-13, 17:19
Ενταξει ρε Γιαννη αυτα ειναι τοπικα φαινομενα!Το λεω αυτο γιατι λες σε πεισμα ολως των μετεωρολογων,αν ειναι δυνατον να μπορουν να προβλεψουν την καθε μπορα!
καλα δεν ειπα οτι ειναι ευκολο...αλλα κατσε γιατι στην δορυφορικη τα πραγματα πανε καπως περιεργα..κατσε μην ριξει και στο κεντρο αργοτερα

Seth13
18-01-13, 20:12
καλα δεν ειπα οτι ειναι ευκολο...αλλα κατσε γιατι στην δορυφορικη τα πραγματα πανε καπως περιεργα..κατσε μην ριξει και στο κεντρο αργοτερα

Και να που έκανε ένα σύντομο πέρασμα με βροχή και χαλάζι.

ΓΙΑΝΝΗΣ
18-01-13, 21:47
Και να που έκανε ένα σύντομο πέρασμα με βροχή και χαλάζι.
και στην νεα κηφισια εκανε βροχα σταματησε 8.15
και βεβαια χιονισε στην παρνθηα αφου ειχε στα 1200μ -1!!
αμειλικτη η δορυφορικη που μιλουσε απο το μεσημερι οτι δεν προκειτε να σταματησει

beach-snow
18-01-13, 21:55
Απόψε 22:00 – 00:00 στο Radio Χalazi

Στις 22:00 μαζί σας ο Γιώργος Παπακωστοπουλος, στις 22:30 συνέντευξη με τον μετεωρολόγο του Αστεροσκοπείου Αθηνών κ. Στρατή Βουγιούκα, στις 23:00 όλα τα τελευταία καιρικά νέα με τον Κώστα Πολυχρόνη και στις 23:30 η δεύτερη συνέντευξη της βραδιάς, με καλεσμένο τον κ. Σάκη Αρναούτογλου, σε μια συνέντευξη εφ’όλης της ύλης, κυρίως όμως για το θέμα της Αιφνίδιας στρατοσφαιρικής θέρμανσης.

Για σύνδεση με το ράδιο

http://www.radio-xalazi.sta.fm/playlist.asx

http://www.radiotower.gr/player.php?id=12288

http://www.xalazi.gr/xalaziwebradio.html

ΓΙΑΝΝΗΣ
18-01-13, 22:01
αμα ειναι να ακυρωσω την εξοδο!!

Απόψε 22:00 – 00:00 στο Radio Χalazi

Στις 22:00 μαζί σας ο Γιώργος Παπακωστοπουλος, στις 22:30 συνέντευξη με τον μετεωρολόγο του Αστεροσκοπείου Αθηνών κ. Στρατή Βουγιούκα, στις 23:00 όλα τα τελευταία καιρικά νέα με τον Κώστα Πολυχρόνη και στις 23:30 η δεύτερη συνέντευξη της βραδιάς, με καλεσμένο τον κ. Σάκη Αρναούτογλου, σε μια συνέντευξη εφ’όλης της ύλης, κυρίως όμως για το θέμα της Αιφνίδιας στρατοσφαιρικής θέρμανσης.

Για σύνδεση με το ράδιο

http://www.radio-xalazi.sta.fm/playlist.asx

http://www.radiotower.gr/player.php?id=12288

http://www.xalazi.gr/xalaziwebradio.html

beach-snow
19-01-13, 00:50
Εκπληκτικός ο Σάκης στη συνέντευξή του στο χαλάζι...
"Χωρίς τους ερασιτέχνες μετεωρολόγους στην Ελλάδα θα είμασταν φτωχότεροι καιρικά"...
1,5 ώρα συνεχόμενα!!!

DIMITRISPAP
19-01-13, 00:54
η εμυ τα πηγε αρκετα καλα σε αυτη την κακοκαιρια..ειπαμε..εχουν ξεκινησει αλλαγες και επονται και αλλες.τα ημιορεινα τρωνε καλο χιονι αποψε ενω ερωτηματικο ειναι αν εχει χιονισει και παρνηθα κατι το οποιο με νδ ειναι γενικα σπανιο για βουνα της αττικης!θα δειξει αυριο το πρωι!τελος να πω ενα μπραβο στον δημητρη καμπολη.η στατιστικη μακροπροθεσμη του τα παει εξαιρετικα μεχρι τωρα και αν συνεχισει στο ιδιο μοτιβο παμε για φλεβαρη με καποιες ομοιοτητες με εκεινον του 2003 που ολοι ξερουμε τι σημαινει για αττικη...

Χλεμπονιαρης
19-01-13, 00:54
Και εγω τον ακουσα.Καλα τα ειπε.Αλλα πολυ κακως τα παιρνει ολα στα σοβαρα.Θα σκασει απο στεναχωρια στο τελος αμα συνεχισει να τα παιρνει ετσι.

ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ
19-01-13, 00:57
Ευχαρίστησε πολλές φορές τους ερασιτέχνες , και γενικότερα σε όλη του την τοποθέτηση, έδειξε το ήθος που διαθέτει ως άνθρωπος. ...ΚΑΙ η συνέντευξη συνεχίζεται..

Χλεμπονιαρης
19-01-13, 00:59
Ο Σακης ειπε οτι πλεον δε χαιρεται το καιρο πλεον λογω αυξημενου αγχος παραμονες κακοκαιριων.

Σακη (ΣΥΜΒΟΥΛΗ)...

http://www.youtube.com/watch?v=E2m6fPFXTkU

Ο ΜΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΝΙΑ.

salonikatasos
19-01-13, 01:00
παιδιά χιόνισε σήμερα στα ορεινά μας? γιατί η έμυ χθες μίλαγε για λίγα χιόνια στα γύρω ορεινά.

tzelilis
19-01-13, 01:01
ειπε τπτ ενδιαφερον για το επομενο διαστημα?

beach-snow
19-01-13, 01:02
"Το χιόνι είναι δουλειά τώρα για μένα και αυτό είναι το αρνητικό της πρόγνωσης και δεν απολαμβάνω το χιόνι, ακόμα και μέσα στη θεσσαλονίκη. ΘΟταν δε πάει να χιονίσει περισσότερο με πιάνει πανικός, γιατί κρίνομαι"

"Γύρω στις 7/10 περιπτώσεις μου βγαίνει μοντελικά να υπάρξει ψυχρή εισβολή στην Ελλάδα σημαντική προς τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη, αλλά χρειάζεται ακόμη λίγες μέρες να το φιλτράρω γενικά."...

Σάκης στο χαλάζι που συνεχίζει και πάει για τις 2 ώρες κουβέντας...Μερικοί που ακούνε θα κατάλαβαν πόσο διαφορετικός και ουσιαστικός άνθρωπος είναι...
Υ.Γ. Συμφωνώ σε αυτό που είπες γιατρέ από πάνω...

Χλεμπονιαρης
19-01-13, 01:05
Να κι αν,να κι αν δεν....
Σ οποιον αρεσουμε για τους αλλους δε θα μπορεσουμε.

storm
19-01-13, 01:11
Να κι αν,να κι αν δεν....
Σ οποιον αρεσουμε για τους αλλους δε θα μπορεσουμε.+10000000

ΓΙΑΝΝΗΣ
19-01-13, 11:42
Ο Σακης ειχε πει πριν 1 1/2 βδομαδα οτι η εβδομαδα που τελειωνει αυριο θα ητα εκεινη οπου σΕ ολα τα μεσα στην Ευρωπη θα επαιζε το φαινομενο της ΑΣΘ..Τελικα επαιξε στο ραδιο χαλαζι!....

>εδω οι μισοι στο φορουμ δεν ευχαριστιουντε το χιονι αφου οταν χιονιζει αντι να βγουν εξω γραφουν εδω υπερβολες,,τουλαχιστον δεν μπαινουν να τις γραψουν μετα!
δυστιχως καποτε ειχα παρασυρθει και καθομουν στο πσ..πλεον ευτυχως με το που θα χιονισει ποδαρατο μεσα στις νιφαδες.
>τελικα χιονισε στα ημιορεινα της δυτικης στερεας ?εκτος αν η αραχωβα ειναι ..
>στην Αττικη ειχαμε μπορες ακομη και το βραδυ και πολυ χαμηλη θερμοκρασια,επειδη μερικοι εμειναν αφωνοι...ο νδυτικος δεν ειναι θερμος ανεμος στην Αττικη,ειδικα οταν ειναι προμετωπιεος.
>οχι στο ορεινα της θεσσαλονικης δεν χιονισε που ελεγε η εμυ αλλα ουτε στην φλωρινα.σιγα μην χιονιζε με αυτες ις θερμοκρασιες

ΓΙΑΝΝΗΣ
19-01-13, 11:46
Και εγω τον ακουσα.Καλα τα ειπε.Αλλα πολυ κακως τα παιρνει ολα στα σοβαρα.Θα σκασει απο στεναχωρια στο τελος αμα συνεχισει να τα παιρνει ετσι.
εσυ ισως να μην σκας οταν εχεισ στα χερια σου μια ζωη στο νοσοκομειο..
εγω παντως στην δουλεια μου κρινομαι καθε ημερα και οχι μονο εγω .
στην δουλεια εχουμε δυστιχως οτι εχει και ο Σακης στην δικη του και αμα χαλαρωσουμε απλα η απολυση περιμενει.Ο Σακης δεν ειναι χομπυστας στην ετ3 ειναι εργαζομενος και φερνει νουμερακια αν σταματησει να τα φερνει επειδη χανει την αξιοπιστια του ειτε τον θελουν ειτε δεν τον θελουν οι φιλοι του η πορτα της εξοδου θα ανοιξει διαπλατα.
εχεις δουλεψει ποτε Κωστα με στοχους?με νουμερα?που αν δεν τα φερεις πας σπιτι σου?16 χρονια με νουμερακια στα χερια ειμαι

Χλεμπονιαρης
19-01-13, 12:23
Ναι κι εγω εχω ισοβιο συμβολαιο στο νοσοκομειο.Ειμαι εξασφαλισμενος.χαχαχαχα
Συνελθε Γιαννη.Μεχρι Ιανουαριο ειχα ,προφατα με ανανεωσαν μεχρι τον Ιουνιο του 2013.Μαζι με εναν φιλο ηρθαμε.Αυτον τον σουταραν τον Δεκεμβριο.Πηγε βρηκε αλλου.

Α μπα.Δεν εχω δουλεψει με στοχους.χαχαχαχα.

Δεν κρινομαι εγω.Οτι θελω κανω.

Ενας ασθενη αν πεθανει τιποτα εξαιτιας λαθους μου,αντε γεια. Με τη καρδια του ασχολουμαι.Δεν ασχολουμε με τα νυχια του.

Δεν κρινομαι εγω οταν κανω τη στεφανιογραφια η οταν βαζω το προσωρινο βηματοδοτη που πρεπει να μην κανω επιπλοκες.Δεν καταγραφονται ολα αυτα.Απλα μπαινεις εκει μεσα κι οποιον παρει ο χαρος.Ταυρος εν υαλοπωλειο ενα πραγμα.

Δεν κρινομαι οταν κανω εξωτερικα ιατρεια που περιμενουν στην ουρα απ εξω 30 ατομα και με βλεπουν με τη ταχυτητα τους εξεταζω.Αν εξεταζα εναν στο 40 λεπτο (οπως κανει ενα βουρλο που ειμαστε μαζι) δεν θα κρινομουν;Δεν ειναι αυτα νουμερα στα οποια πρεπει να δειχνεις ικανοτητα η οχι;Τι ειναι?Καθε μερα γινεται αυτο.

Οταν γραφω τα γραμματα στους γενικους γιατρους ,περιμενωντας απο εμενα τη καρδιολογικη εκτιμηση τι ειναι αυτο?Δεν ειναι κριση?
Οταν μου ζητουν να δωσω το ΟΚ για εγχειρηση τι ειναι αυτο?Δεν ειναι στοχος και κριση?

Οταν με φωναζουν να εκτιμησω εναν ασθενη δεν ειναι κριση προς εμενα αυτο;Αν εγω πηγαινα,και τα εβρισκα καλα και μετα αυτος παθει ενα εμφραγμα πχ εγω δεν θα κριθω?Αυτα που σου λεω ειναι καθημερινες απαιτησεις και κρισεις προς εμενα.Καθημερινες προσδοκιες οσων με εμπιστευονται.

Οταν μου ζητανε να μαζεψω στατιστικα θνησιμοτητας η νοσηροτητας στο τελευταιο 6μηνο και να τα δωσω τι ειναι αυτο?Δεν ειναι στοχος?Οταν μου ζητανε να παρουσιασω ενα θεμα και να μιλησω γι αυτο τιι ειναι?Δεν ειναι απαιτηση προς εμενα?

Τι νομιζεις δηλαδη?Οτι καθομαι σε ενα γραφειο και πινω καφε και χαζογελαω;

Αν σ ολα αυτα δεν ανταποκρινομουν λες να με κρατουσαν και να με ανανεωναν;Δεν θα με εστελναν σπιτι;

Χλεμπονιαρης
19-01-13, 12:26
Μαθαμε απ το Γιαννη οτι η δουλεια του γιατρου

1.Δεν ειναι απαιτητικη
2.Δεν ειναι ανταγωνιστικη
3.Δεν ειναι αγχωτικη

Η καθε εξεταση ενος ασθενη απο εμενα ειναι δυνητικα απειλη καταστροφης.
Η αποφαση που παιρνω για καθε εναν ασθενη ξεχωριστα μπορει να με στειλει σπιτι ανα πασα στιγμη.

Αυτη ειναι η αληθεια.

Χλεμπονιαρης
19-01-13, 12:32
Και εν τελει η προτροπη προς το Σακη δεν αφορουσε το ποσο καλα θα κανει τη δουλεια του,αλλα να μη δινει σημασια σ'οσους του πανε κοντρα.Εκει παει το "ο Μηνας εχει εννια".

chemical23
19-01-13, 12:36
Καλα τι συγκρινουμε ρε σεις; Εννοειται πως υπαρχει διαβαθμιση σημαντικοτητας των επαγγελματων. Και η Ιαρικη ειναι στην κορυφη, γιαυτο απαιτειται οι γιατροι να ειναι επαγγελματιες αλλα και ανθρωπιστες παραλληλα. Τωρα απο εκει και περα... ενας οικονομικος αναλυτης πχ να κανει λαθος.. ναι μεν θα απολυθει, αλλα ενταξει δε χαθηκε ο κοσμος!

ΓΙΑΝΝΗΣ
19-01-13, 12:39
εισαι λιγο φαντασιοπληκτος ε?
σε εχει ζαλισει ο υπολογιστης,,βγες εξω ποθλι μου ιποτικο//
αν αυτο καταλαβες απο αυτα που σ εγραψα χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχααχχαχαχαχαχαχα
και σου εχω ξαναπει..ξερω μερικες εκατονταδες γιατρους.εισαι ο μονος που ειναι και σε νοσοκομειο μαλιστα και ειναι σε φορουμ..ουτε στα ιατρικα φορουμ δεν προλαβαινουν να μπουν,
ρε μπας και εισαι κτηνιατρος?δεν ειν κακο!!!

1.Δεν ειναι απαιτητικη
3.Δεν ειναι αγχωτικη

Η αποφαση που παιρνω για καθε εναν ασθενη ξεχωριστα μπορει να με στειλει σπιτι ανα πασα στιγμη.

Αυτη ειναι η αληθεια.

SUMMERSNOW
19-01-13, 12:44

1.Δεν ειναι απαιτητικη
3.Δεν ειναι αγχωτικη

Αυτη ειναι η αληθεια.
απορω γιατι απολογεισαι ?οποιος εχει κοινο νου ,κοινη λογικη ,μπορει να καταλαβει .σε αρκετους φαινεται καπως ....πως να το πω ....ας το πω ευκολο ,να κραταει ενας γιατρος τη ζωη ενος ασθενη στα χερια του .
αμ δεν ειναι ....
ε[πειδη ενας γιατρις θα σου πει κατι δυσαρεστο για σενα η τον συγγενη σου ,ετσι αβιαστα ,δεν σημαινει οτι ειναι αναισθητος ,η δουλεια του ειναι ετσι ,που πρεπει να τα πει .να τα λεει και να μη φαινεται το πως νιωθει .
οι νεοι οι γιατροι ζοριζονται να πουν τα δυσαρεστα ,οι πιο παλιοι συνηθιζουν .αν δεν συνηθισουν δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους.

ΓΙΑΝΝΗΣ
19-01-13, 12:47
λοιπον παω για καφε!!
παω μηπως γνωρισω κανα χειρουργο που κανει τσεκ στο fb <τωρα αφαιρω τον σπληνα>

ολη η ευρωπη παγετωνες ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ!
H ΠΕΔΙΝΗ ΓΑΛΛΙΑ Β ΠΟΛΟΣ

Station
Temp&#233;rature

Pointe de Socoa (http://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=7600)
16.2°C

Biarritz (http://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=7602)
14.5°C

Dax (http://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=7603)
10.1°C

Pau (http://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=7610)
10.1°C

Marignane (http://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=7650)
9.8°C

Ajaccio (http://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=7761)
9.6°C

Cap Corse (http://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=7785)
9°C

Bastia (http://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=7790)
8.9°C

Χλεμπονιαρης
19-01-13, 13:04
εισαι λιγο φαντασιοπληκτος ε?
σε εχει ζαλισει ο υπολογιστης,,βγες εξω ποθλι μου ιποτικο//
αν αυτο καταλαβες απο αυτα που σ εγραψα χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχααχχαχαχαχαχαχα
και σου εχω ξαναπει..ξερω μερικες εκατονταδες γιατρους.εισαι ο μονος που ειναι και σε νοσοκομειο μαλιστα και ειναι σε φορουμ..ουτε στα ιατρικα φορουμ δεν προλαβαινουν να μπουν,
ρε μπας και εισαι κτηνιατρος?δεν ειν κακο!!!

Φαντασιοπληκτος;Ειδες καμια φαντασια;Τη πραγματικοτητα περιγραφω την οποια παραποιεις.

Εγω ξερω ηδη 4-5 γιατρους που ειναι σ αυτο το φορουμ συγκεκριμενα.Προφανως οι δικοι σου γνωστοι γιατροι ειναι ξενερωτοι και χωρις χομπυ.Οπως οι περισσοτεροι γιατροι.Φροντισε να γνωρισεις απ τους αλλους.Τους μη ξενερωτους.

chemical23
19-01-13, 13:09
Φαντασιοπληκτος;Ειδες καμια φαντασια;Τη πραγματικοτητα περιγραφω την οποια παραποιεις.

Εγω ξερω ηδη 4-5 γιατρους που ειναι σ αυτο το φορουμ συγκεκριμενα.Προφανως οι δικοι σου γνωστοι γιατροι ειναι ξενερωτοι και χωρις χομπυ.Οπως οι περισσοτεροι γιατροι.Φροντισε να γνωρισεις απ τους αλλους.Τους μη ξενερωτους.

Σωστος ο Ντοκτορ!!!! χεχε

swter
19-01-13, 16:57
μην γινεστε αδικοι...ενθεν κ ενθεν..καθε δουλεια εχει τις δυσκολιες της..αλλες απαιτητικες σωματικα, αλλες πνευματικα..οσο υποβιβαζουμε την αξια κ σημασια του ιατρικου επαγγελματος , αλλο τοσο πρεπει να υποβιβασουμε τις προσδοκιες μας απο τους ιατρους , και αυτο καταλαβαινετε ολοι οτι ειναι τουλαχιστον καταστροφικο..σεβασμος κ απαιτησεις πανε παρεα παντου κ φυσικα κ στον ιατρικο χωρο..

Εγω απο οσα καταλαβα, ο Τζονι με κεφαλαια γραμματα, δεν υπονοησε κατι μειωτικο για τους ιατρους απλα θελησε να υπερ-τονισει τα αγχη που κουβαλαει το επαγγελμα του κ αυτο του Σακη. Χλεμπ εγω μαζι σου εμαι σε οσα εγραψες, εννοειται αυτο, αλλα μην δυναμιτιζεστε ανευ λογου κ αιτιας, δεν νομιζω οτι λετε κατι διαφορετικο , εν τελει..

beach-snow
19-01-13, 17:00
Στη Γαλλία λίγο έξω από το Παρίσι, μια φίλη μας χθες ανέβαλλε τους αρραβώνες της λόγω χιονιού, αφού οι καλεσμένοι δεν μπορούσαν να φτάσουν στον προορισμό τους!!!

http://www.northmeteo.gr/images/remote/http--i47.tinypic.com-14092l4.png

ΓΙΑΝΝΗΣ
19-01-13, 22:13
Εγω απο οσα καταλαβα, ο Τζονι με κεφαλαια γραμματα, δεν υπονοησε κατι μειωτικο για τους ιατρους απλα θελησε να υπερ-τονισει τα αγχη που κουβαλαει το επαγγελμα του κ αυτο του Σακη. , εν τελει..
εμ αυτο εγραψα...απορω που δεντο καταλαβε!!ολη μερα ποσταρε τραγουδια για να μην σκαει ο Σακης και να τα γραψει ολα κανονικα...και απλα του απαντησα οτι σε κανενα επαγγελμα αυτο δεν γινεται..αλλα ελα που δεν πηρε χαμπαρυ ο ντοκτος ζιβανγκο!

tsef
19-01-13, 22:27
Ο Σακης ειχε πει πριν 1 1/2 βδομαδα οτι η εβδομαδα που τελειωνει αυριο θα ητα εκεινη οπου σΕ ολα τα μεσα στην Ευρωπη θα επαιζε το φαινομενο της ΑΣΘ..Τελικα επαιξε στο ραδιο χαλαζι!....

>εδω οι μισοι στο φορουμ δεν ευχαριστιουντε το χιονι αφου οταν χιονιζει αντι να βγουν εξω γραφουν εδω υπερβολες,,τουλαχιστον δεν μπαινουν να τις γραψουν μετα!
δυστιχως καποτε ειχα παρασυρθει και καθομουν στο πσ..πλεον ευτυχως με το που θα χιονισει ποδαρατο μεσα στις νιφαδες.
>τελικα χιονισε στα ημιορεινα της δυτικης στερεας ?εκτος αν η αραχωβα ειναι ..
>στην Αττικη ειχαμε μπορες ακομη και το βραδυ και πολυ χαμηλη θερμοκρασια,επειδη μερικοι εμειναν αφωνοι...ο νδυτικος δεν ειναι θερμος ανεμος στην Αττικη,ειδικα οταν ειναι προμετωπιεος.
>οχι στο ορεινα της θεσσαλονικης δεν χιονισε που ελεγε η εμυ αλλα ουτε στην φλωρινα.σιγα μην χιονιζε με αυτες ις θερμοκρασιες

ναι χιόνισε και στα ημιορεινά της δυτικής στερεάς και στα ημιορεινά της ηπείρου.

JohnyWalker
20-01-13, 17:16
h εμυ στην πρόβλεψή της για το σάββατο δίνει χιόνια στα πεδινά της μακεδονίας!

beach-snow
20-01-13, 17:18
h εμυ στην πρόβλεψή της για το σάββατο δίνει χιόνια στα πεδινά της μακεδονίας!

Μα έτσι δείχνει το Ευρωπαϊκό σήμερα...

ΧΕΙΜΩΝΑΣ
21-01-13, 10:45
SAKIS ARNAOUTOGLOU @S_Arnaoutoglou
Kαλημέρα και καλή εβδομάδα! Νεος χιονοπτώσεις στα δυτικά ορεινά! Το Σαβ/κύριακο και στα πεδινά της β. Ελλάδας.(ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΣΤΟ TWITTER)

It's snowtime
21-01-13, 13:14
Γενική πρόγνωση καιρού Ελλάδος (3-7 ημερών)

http://www.hnms.gr/hnms/images2011/spacer_gif

FPGR93 LGAT 201100
ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΚΑΙΡΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ 3 ΕΩΣ 7 ΗΜΕΡΩΝ
ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 21-01-2013 / 1300 Β
ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 23-01-2013 ΕΩΣ ΚΑΙ
ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 27-01-2013

ΤΕΤΑΡΤΗ 23-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ. ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΧΩΡΑ ΑΡΑΙΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΘΑ ΠΥΚΝΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΟΥΝ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΧΙΟΝΩΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΔΥΤΙΚΟΙ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΣΕ ΝΟΤΙΟΥΣ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ.

ΠΕΜΠΤΗ 24-01-2013 ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΧΩΡΑ. ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ, ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΑ.
ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΟΡΕΙΝΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΝΟΤΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 4 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΩΣ 8 ΜΠΟΦΟΡ, ΜΕ ΕΞΑΣΘΕΝΙΣΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΤΩΣΗ.

ΣΑΒΒΑΤΟ 26-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ, ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΡΕΙΝΕΣ ΚΑΙ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΔΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ, ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΕΩΣ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 7 ΩΣ 8 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΠΤΩΣΗ.

ΚΥΡΙΑΚΗ 27-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ. ΧΙΟΝΙΑ Η ΧΙΟΝΟΝΕΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΡΕΙΝΕΣ ΚΑΙ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΒΟΡΕΙΩΝ ΑΝΕΜΩΝ ΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΘΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ 6 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ.

σουζη τρως!και ψευδεσαι και τρως!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
21-01-13, 13:31
αρχισε να τα μασαει η εμυ οπως παντα
ΣΑΒΒΑΤΟ 26-01-2013 ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ 27-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ, ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ. ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΔΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΔΥΤΙΚΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 4 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ. ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΑΠΟ ΝΟΤΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 5 ΕΩΣ 7 ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΑΝΕΜΩΝ 6 ΩΣ 8 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΤΩΣΗ.

efthym1983
21-01-13, 13:34
Καλή επιτυχία στην ΕΜΥ και κυρίως στον Σάκη. Εύχομαι ολόψυχα να πέσουν μέσα οι προβλέψεις για χιόνια!!!!!!!

It's snowtime
21-01-13, 14:04
καλα τωρα τι εγινε; ξανα αλαξαν την προγνωση για το σαββατοκυριακο μεσα σε λιγα λεπτα;!και μετα μου λετε δεν δουλευουν!!!!:pound:

Philip
21-01-13, 14:09
SAKIS ARNAOUTOGLOU @S_Arnaoutoglou
Kαλημέρα και καλή εβδομάδα! Νεος χιονοπτώσεις στα δυτικά ορεινά! Το Σαβ/κύριακο και στα πεδινά της β. Ελλάδας.(ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΣΤΟ TWITTER)

Δε θα ήταν υπερβολή ο ισχυρισμός για το marketing...

ΓΙΑΝΝΗΣ
21-01-13, 14:16
Δε θα ήταν υπερβολή ο ισχυρισμός για το marketing...
αυτην την εβδομαδα θα πιασει ομως 12%...

ΓΙΑΝΝΗΣ
21-01-13, 14:18
ναι χιόνισε και στα ημιορεινά της δυτικής στερεάς και στα ημιορεινά της ηπείρου.
τα 600 μετρα που επεσε απλα χιονι στα γιαννενα ειναι τα ημιορεινα της ηπειρου?
βεβαια αν τα δεις διπλα στην Πινδο τα λες και πεδινα αλλα δεν ειναι..ορεινα ειναι,

snowmarios
21-01-13, 14:40
βεβαια αν τα δεις διπλα στην Πινδο τα λες και πεδινα αλλα δεν ειναι..ορεινα ειναι,
η πολη των ιωαννινων ομως ειναι ημιορεινα

ΓΙΑΝΝΗΣ
21-01-13, 14:43
η πολη των ιωαννινων ομως ειναι ημιορεινα
400-450 μετρα ειναι ημιορεινα.
και μαλιστα στην εμυ οταν μιλανε για ορεινα μιλανε οπως ειχε πει ο ζιακο για τα τελευταια ορεινα σπιτια...

GeorgeTsavd
21-01-13, 15:26
400-450 μετρα ειναι ημιορεινα.
και μαλιστα στην εμυ οταν μιλανε για ορεινα μιλανε οπως ειχε πει ο ζιακο για τα τελευταια ορεινα σπιτια...

450 ειναι ημιορεινα κ η πολη των ιωαννινων στα 480 αντε 500 ειναι ορεινα? ημιορεινη ειναι φυσικα. 400-800 μιλαμε για ημιορεινα διεθνως.αλλοι το κανουν 400-600. για να μην σου πω οτι το κρατος την χαρακτηριζει πεδινη!:p η στατιστικη υπηρεσια δινει αυτο τον χωρισμο
Η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία Ελλάδος (Ε.Σ.Υ.Ε.) διακρίνει τις πεδινές, ημιορεινές και ορεινές κοινότητες ως εξής:
Α. Πεδινές: οι Κοινότητες εκείνες που η εδαφική περιοχή τους βρίσκεται στο σύνολό της ή κατά το μεγαλύτερο μέρος, σε οριζόντιο ή ελαφρώς κεκλιμένο έδαφος και σε υψόμετρο μικρότερο των 800 μέτρων από την επιφάνεια της θάλασσας. Κλίσεις του εδάφους που δημιουργούν υψομετρικές διαφορές από 100 μέχρι 150 μέτρα για μικρές Κοινότητες και από 200 μέχρι 300 μέτρα για τις μεγάλες Κοινότητες της Θράκης και της Μακεδονίας είναι ανεκτές για την κατηγορία αυτή(πεδινές). Στην περίπτωση που ένα βουνό καλύπτει μικρό τμήμα της Κοινοτικής περιοχής (μέχρι το 1/3), θεωρήθηκε ότι δε μεταβάλλει το χαρακτήρα της Κοινότητας.
Β. Ημιορεινές: οι Κοινότητες εκείνες που η εδαφική περιοχή τους βρίσκεται στις υπώρειες των βουνών (ορέων) ή η έκτασή τους μοιράζεται η μισή περίπου στην πεδιάδα και η άλλη μισή στο βουνό, αλλά πάντα με υψόμετρο μέχρι 800 μέτρα, για το μεγαλύτερο μέρος της περιοχής της Κοινότητας.
Γ. Ορεινές: οι Κοινότητες εκείνες που η εδαφική τους επιφάνεια είναι πολύ κεκλιμένη και κατ’ εξοχήν ανώμαλη, χωρίζεται δε από χαράδρες ή καλύπτεται από ορεινούς όγκους που δημιουργούν πολλαπλές και βαθιές εδαφικές πτυχώσεις με υψομετρικές διαφορές μεγαλύτερες από 400 μέτρα. Επίσης όλες εκείνες οι Κοινότητες που η εδαφική τους επιφάνεια ή μεγάλο μέρος της βρίσκεται σε υψόμετρο ανώτερο από 800 μέτρα από την επιφάνεια της θάλασσας.

ΓΙΑΝΝΗΣ
21-01-13, 15:54
τα γιαννενα ξεκινανε απο τα 460 και πανε....
οπως τα γραφει το κειμενο επανω τοτε ο Διονυσος και ολη η γυρω περιοχη ειναι πεδινα.αφου ειναι στα 450 μετρα και δεν ειναι χτισμενη σε κανενα βουνο.και η ροδοπολη στα 570μετρα ειναι πεδινη αφου καμμια σχεση δεν εχει με τα βουνα..
μονοη Σεμελη διονυσου ειναι στα 480μετρα στην πλαγια της Πεντελης ομως και αυτη συμφωνα με τα παραπανω ειναι πεδινη!!!
ωραια!
αρα το εστρωσε για τα καλα στα πεδινα φετος στην ΑΤΤΙΚΗ!
>>ο Σακης στο τουιτερ μιλαει για πεδινα β ελλαδος,,,επαγγελματικη προσεγγιση που θα φερει τα νουμερα στην ετ3 αυτην την εβδομαδα....
αφου καιη βεροια πεδινη ειναι,,,
οποτε αποψε το βραδυ θα δωσει ΞΑΝΑ ενα ποσοστο για χιονι στην Θεσσαλονικη και θα πει το κλασικο για τα επομενα δελτια...αυτο ειναι ολο!

SUMMERSNOW
21-01-13, 16:12
η βεροια με υψομετρο 60 απο τα πολυ χαμηλα ως 200 με το ζορυ , πεδινη ειναι .
για τον διονυσο ΓΙΑΝΝΗ ,δεν ξερω τι και πως το χαρακτηριζουν ,εγω το λεω ημιορεινο

ΓΙΑΝΝΗΣ
21-01-13, 16:37
η βεροια με υψομετρο 60 απο τα πολυ χαμηλα ως 200 με το ζορυ , πεδινη ειναι .
για τον διονυσο ΓΙΑΝΝΗ ,δεν ξερω τι και πως το χαρακτηριζουν ,εγω το λεω ημιορεινο
εγω λεω βαση του κειμενου πανω..
>ο φωκιονας γραφει οτι η βεροια ειναι απο 230 εως 300μετρα....

SUMMERSNOW
21-01-13, 16:41
εγω λεω βαση του κειμενου πανω..
>ο φωκιονας γραφει οτι η βεροια ειναι απο 230 εως 300μετρα....
ναι καταλαβα οτι το λες βασει του κειμενουθ ,το οποιο το αγνοουσα .ομως ο πολυς κοσμος ξερει ημιορεινα 400+.
ο φωκ ,κανει λαθος .ειμαι απο το μακροχωρι ημαθιας .εχευ υψομετρο 35μ η βεροια τα πρωτα σπιτια της απεχουν περιπου 1,5 χιλ.ουτε 2 .ειναι μια ευθεια ,με πολυ λιγο κλιση ανηφορικη ,ανεπαισθητη .
230 δεν ειναι ουτε τα τελευταια.
φωκ εισαι πολυ λαθος ,εκτος αν δεν εχεις παει βεροια .μονο ετσι δικαιολογεισαι .

SUMMERSNOW
21-01-13, 16:43
στα 320μ ειναι ο τριποταμος ,καμια 10-15 χλμ απο βεροια ,και τραβας και ανηφοριτσες....
και το νοσοκομειο βεροιας (εξω αρκετα απο την πολη)πρεπει να ειναι στα 350 περιπου .
απλα ετσι για ενημερωση .για τι τα απο τα 100 στα 300 εχει πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ μεγαλη διαφορα

ΓΙΑΝΝΗΣ
21-01-13, 16:45
ναι καταλαβα οτι το λες βασει του κειμενουθ ,το οποιο το αγνοουσα .ομως ο πολυς κοσμος ξερει ημιορεινα 400+.
ο φωκ ,κανει λαθος .ειμαι απο το μακροχωρι ημαθιας .εχευ υψομετρο 35μ η βεροια τα πρωτα σπιτια της απεχουν περιπου 1,5 χιλ.ουτε 2 .ειναι μια ευθεια ,με πολυ λιγο κλιση ανηφορικη ,ανεπαισθητη .
230 δεν ειναι ουτε τα τελευταια.
φωκ εισαι πολυ λαθος ,εκτος αν δεν εχεις παει βεροια .μονο ετσι δικαιολογεισαι .
εγω απλα εχω περασει απο εκει και δεν εδωσα σημασια στα υψομετρα..για δουλεια ειχα ερθει αλλα εγραψα στο φβ ενα σχολιο οτι θα χιονισσει πχ στην βεροια και αρα πεδινα β ελλαδας,,και μου απαντησε ο Fokion Chorinos (https://www.facebook.com/fokion.chorinos) 300 μέτρα ειναι η Βεροια... και ξεκιναει απο τα 230.

SUMMERSNOW
21-01-13, 16:49
εγω απλα εχω περασει απο εκει και δεν εδωσα σημασια στα υψομετρα..για δουλεια ειχα ερθει αλλα εγραψα στο φβ ενα σχολιο οτι θα χιονισσει πχ στην βεροια και αρα πεδινα β ελλαδας,,και μου απαντησε ο Fokion Chorinos (https://www.facebook.com/fokion.chorinos)300 μέτρα ειναι η Βεροια... και ξεκιναει απο τα 230.
ε τι σημασια να δωσεις...ενα ισιαδι ειναι .μεχρι να μπεις βεροια ,μετα αρχζει καλι λιγες ανηφορες .αλλωστε για δουλεια ησουν ,με τα υψομετρα θα ασχολεισαι ?
στο μεταρ την βεροια την εχει 123 νομιζω ,καπου κοντα στην ελια θα ειναι λιγο πιο κατω μαλλον

SUMMERSNOW
21-01-13, 16:51
εγω απλα εχω περασει απο εκει και δεν εδωσα σημασια στα υψομετρα..για δουλεια ειχα ερθει αλλα εγραψα στο φβ ενα σχολιο οτι θα χιονισσει πχ στην βεροια και αρα πεδινα β ελλαδας,,και μου απαντησε ο Fokion Chorinos (https://www.facebook.com/fokion.chorinos)300 μέτρα ειναι η Βεροια... και ξεκιναει απο τα 230.
σωστα το εγραψες ,πεδινη θεωρειται και ειναι η βεροια .

kilkisaios
21-01-13, 16:53
σύμφωνα με την ΕΜΥ η Βέροια έχει 105μ Υψόμετρο και νομίζω πως έχει δίκιο

SUMMERSNOW
21-01-13, 16:54
σύμφωνα με την ΕΜΥ η Βέροια έχει 105μ Υψόμετρο και νομίζω πως έχει δίκιο
δυο συμβαινουν ,η μετρανε το μ.ο η το δημαρχειο εκει που ειναι

tsef
21-01-13, 16:55

καταρχάς τα Γιάννενα έχουν υψόμετρο λίγο λιγότερο από 500μ. και σαφώς είναι μια ημιορεινή πόλη.
Ένα αστικό κέντρο όμως δεν και το ασφαλέστερο δείγμα για το πόσο έχει χιονίσει σε μια περιοχή.
Στην τελευταία κακοκαιρία όσο χιόνισε μέσα στην πόλη των Ιωαννίνων χιόνισε σε άλλες περιοχές περίπου ως τα 300 με 400μ. υψόμετρο , η χιονόστρωση δε ξεκινούσε σε πολλές περιοχές της Ηπείρου και δυτικής στερεάς κάτω από τα 500μ.

kilkisaios
21-01-13, 16:57
το κέντρο της πόλης εννοούν , αν κρίνω από το Κιλκίς που το γράφουν 257μ και στο κέντρο έχει τόσο , ενω στο Κιλκίς τα σπίτια βρίσκονται από 240 εώς 320μ

Dionisis00
21-01-13, 17:00
Δεν ξερω τι λεμε πως, παντως ακουγοντας ημιορεινα το μυαλο μου παει στα 500m και ορεινα γυρω στα 1000m. Οταν λενε χιονοπτωσεις στα ορεινα δεν σημαινει πως ντε και καλα θα φτασουν μεχρι τα 800m...

elkithro
21-01-13, 17:08
Εαν το νοσοκομειο της Βεροιας ειναι 350 μετρα υψομετρο(που δεν νομιζω ) τοτε τα ψηλα της βεροιας ειναι 500 (που παλι δεν το νομιζω). Οι γεωργιανοι δηλαδι τι υψομετρο ειναι 700 μετρα?

Πεδινη πεδινοτατη ειναι η Βεροια. Ποιο πεδινα δεν γινεται. :p

SUMMERSNOW
21-01-13, 17:40
Εαν το νοσοκομειο της Βεροιας ειναι 350 μετρα υψομετρο(που δεν νομιζω ) τοτε τα ψηλα της βεροιας ειναι 500 (που παλι δεν το νομιζω). Οι γεωργιανοι δηλαδι τι υψομετρο ειναι 700 μετρα?

βρε δεν το ειπα με σιγουρια για το νοσοκομειο .ετσι μου φανηκε ψηλα .γιαυτο το ειπα.

elkithro
21-01-13, 17:53
Oi Γεωριανοι ειναι συμφωνα με wiki 440μ υψομετρο. Απο την διασταυρωση για Σελι η Γωργιανοι ειναι αρκετα κοντα και αποτι θυμαμαι ο δρομος ειναι ευθεια (περιπου) απο εκκει μεχρι τους Γεωργιανους. Ωποτε αν υποθεσουμε οτι η διασταυρωση ειναι περι τα 420 μετρα, τοτε θα ελεγα οτι τα ψηλα της πολης της Βεροιας ειναι περι τα 250 μετρα.

terry
21-01-13, 21:29
http://hnms.gr/hnms/methods/getMeteogramMap?city=Thessaloniki_Mikra

terry
21-01-13, 21:30
http://hnms.gr/hnms/methods/getMeteogramMap?city=Kavala_Chryssoupoli

terry
21-01-13, 21:31
http://hnms.gr/hnms/methods/getMeteogramMap?city=Lamia

terry
21-01-13, 21:35
Απο το πρωινο τρεξιμο του ευρωπαικου αυτα και εχει και αλλες πολλες περιοχες. Πανω κατω βεβαια δεν παιρνει με το βραδινο τιποτα πισω αφου μιλαει καθαρα για καντρικοβορειο χιονιά. Περισσοτερες περιοχες μπορουμε να βλεπουμε εδω http://hnms.gr/hnms/greek/forecast/meteogram_region_html . Παντως δεν ξερω αν βγαινει με το κυριως τρεξιμο αυτο η με τα ανσαμπλ του ευρωπαιου σαν μ.ο καθως το κυριο μπορει να μην αλλαζει κατι αλλα δεν ξερουμε καθε φορα τα ανσαμπλ

sotos*snow
21-01-13, 21:42
ε τι σημασια να δωσεις...ενα ισιαδι ειναι .μεχρι να μπεις βεροια ,μετα αρχζει καλι λιγες ανηφορες .αλλωστε για δουλεια ησουν ,με τα υψομετρα θα ασχολεισαι ?
στο μεταρ την βεροια την εχει 123 νομιζω ,καπου κοντα στην ελια θα ειναι λιγο πιο κατω μαλλον

όταν δίνουν το υψόμετρο της Βέροιας εννοείται ότι δίνουν το κέντρο της Βέροιας που θεωρείται ή το Δημαρχείο ή η πλατεία Ωρολογίου...κάπου δηλαδή στα 120-130 μέτρα.....το υψόμετρο που δίνει στο μετάρ(ο ιδιωτικός) είναι το υψόμετρο που είναι τοποθετημένος ο σταθμός και αυτός βρίσκεται όντως στα 123 περίπου που λέει και βρίσκεται πίσω από το δημαρχείο αν δεν τον άλλαξε πάλι ....

tasos22
21-01-13, 21:42
σακης τωρα στην ετ3!

sotos*snow
21-01-13, 21:45

Το νοσοκομείο βρίσκεται στα 200 περίπου μέτρα...το πανόραμ Βεροίας είναι η ψηλότερη περιοχή της πόλης και βρίσκεται περίπου στα 300-350 μέτρα...οι Γεωργιανοί βρίσκονται περίπου στα 450-500....

NORTHMAN SNOW
21-01-13, 22:03
Τι είπε ο Σάκης ρε παιδιά?

mimispaok4
21-01-13, 22:07
Ο ΣΑΚΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΠΕΔΙΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΠΕΔΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΠΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΕΙΠΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΡΩΤΑΝΕ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΥ Η ΠΡΟΓΝΩΣΗΜΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΙΟΝΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ!!!!!!

snowman36
21-01-13, 22:12
Το νοσοκομείο βρίσκεται στα 200 περίπου μέτρα...το πανόραμ Βεροίας είναι η ψηλότερη περιοχή της πόλης και βρίσκεται περίπου στα 300-350 μέτρα...οι Γεωργιανοί βρίσκονται περίπου στα 450-500....Αυτο ειναι το σωστο..ο σταθμος της Βεροιας βρισκεται πισω απο το ξενοδοχειο Βιλλα Ελια στα 125 μετρα,η πλατεια ωρολογιου στα 160 μετρα και τα τελευταια σπιτια στο πανοραμα στα 350 μετρα.

NORTHMAN SNOW
21-01-13, 22:12
Ο ΣΑΚΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΠΕΔΙΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΠΕΔΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΠΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΕΙΠΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΡΩΤΑΝΕ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΥ Η ΠΡΟΓΝΩΣΗΜΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΙΟΝΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ!!!!!!

Σε ευχαριστώ που μου τα μετέφερες φίλε!!!

Panos_Katerini
21-01-13, 22:18
Αρκετα αισιοδοξος ο Σακης για τα χιονια του σαββατοκυριακου κι ενω οι περισσοτεροι στο φορουμ δεν δινουν καμια ελπιδα για χιονια στα πεδινα...
Εγω πιστευω θα επικρατησει ο Σακης αλλα ας μην ενθουσιαζομαστε ακομα γιατι μεσολαβουν πολλες μερες ως τοτε και εχουμε απογοητευτει αρκετες φορες στο παρελθον οπως ειπε και ο ιδιος στο δελτιο του(κυριως για τη Θεσσαλονικη)...

skier
21-01-13, 22:22
Ξέρει κανείς τι ώρα ανεβαίνει το δελτίο του Σάκη στο ert webtv?

rox
21-01-13, 22:26
Ξέρει κανείς τι ώρα ανεβαίνει το δελτίο του Σάκη στο ert webtv?
νομιζω αυριο το πρωι κατα τις 9 με 10

SUMMERSNOW
22-01-13, 00:09
Αυτο ειναι το σωστο..ο σταθμος της Βεροιας βρισκεται πισω απο το ξενοδοχειο Βιλλα Ελια στα 125 μετρα,η πλατεια ωρολογιου στα 160 μετρα και τα τελευταια σπιτια στο πανοραμα στα 350 μετρα.
ρε παιδια το πανοραμα οικισμος δεν ειναι?πηγαν 5-6 λεφταδες και κανανε τις βιλες τους εκει .δηλαδη ειναι πιο ψηλα απο τον τριποταμο?υπερβολικο μου φαινεται απο την μια,απο την αλλη ζειτε εκει κατι παραπανω θα ξερετε.νομιζω ομως οτι σαν βασικος αστικος ιστος πφτανει στα 200 αντε 2220.τα ξεμπαρκα τα σπιτια τα φυτεμενα δεν τα υπολογιζω

XIROLIVADO
22-01-13, 00:18
ρε παιδια το πανοραμα οικισμος δεν ειναι?πηγαν 5-6 λεφταδες και κανανε τις βιλες τους εκει .δηλαδη ειναι πιο ψηλα απο τον τριποταμο?υπερβολικο μου φαινεται απο την μια,απο την αλλη ζειτε εκει κατι παραπανω θα ξερετε.νομιζω ομως οτι σαν βασικος αστικος ιστος πφτανει στα 200 αντε 2220.τα ξεμπαρκα τα σπιτια τα φυτεμενα δεν τα υπολογιζω
τα 240μ περιοχή Ακρόπολη
μέσο σταθμικό παντού αναφαίρετε τα 160μ
η Βέροια σχεδόν όλο το κέντρο της είναι περίπου στα 140-150μ

SUMMERSNOW
22-01-13, 00:21
240 λογικο μου φαινεται οπως και το κεντρο 150 .τελος παντων πολυ αναλυση το καναμε ...κοιταξτε να μεινουμε στην α`εθνικη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

beach-snow
22-01-13, 00:28
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&amp;v=0ZLGDFvcYic

ΓΙΑΝΝΗΣ
22-01-13, 00:39
Αρκετα αισιοδοξος ο Σακης για τα χιονια του σαββατοκυριακου κι ενω οι περισσοτεροι στο φορουμ δεν δινουν καμια ελπιδα για χιονια στα πεδινα...
.
αλλο φορουμ διαβαζεις..

Kouvanos
22-01-13, 00:50
Η Βεροιαρα ειναι 120-130 μ υψομετρο η Ανοιξεως (Ελια) και 155-165 μ το Ρολοι (μετρημενα με το gps μου)....

260-270 μ αν θυμαμαι καλα μου ειχε βγαλει την πλατεια στο Πανοραμα, βεβαια δεν ξερω ποιο ειναι το ψηλοτερο σπιτι....

Σαφως και Ραχια-Τριποταμος ειναι ανω των 300 μ και Γεωργιανοι ακομα υψηλοτερα, καπου στα 400 μετρα...Καστανια 980(880-1080), Κουμαρια 600 (???), Ξηροπηγαδο 1200 και Σελι 1350-1450...καλα τα λεω ???

ΚΑΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΜΑΓΚΕΣ !!!!!!!!!

SUMMERSNOW
22-01-13, 00:53
Η Βεροιαρα ειναι 120-130 μ υψομετρο η Ανοιξεως (Ελια) και 155-165 μ το Ρολοι (μετρημενα με το gps μου)....

260-270 μ αν θυμαμαι καλα μου ειχε βγαλει την πλατεια στο Πανοραμα, βεβαια δεν ξερω ποιο ειναι το ψηλοτερο σπιτι....

Σαφως και Ραχια-Τριποταμος ειναι ανω των 300 μ και Γεωργιανοι ακομα υψηλοτερα, καπου στα 400 μετρα...Καστανια 980(880-1080), Κουμαρια 600 (???), Ξηροπηγαδο 1200 και Σελι 1350-1450...καλα τα λεω ???

ΚΑΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΜΑΓΚΕΣ !!!!!!!!!
καλυτερα και απο τους βεροιωτες!!!κανα κουμαντο να μεινουμε α`εθνικη???

$konstantinos$
22-01-13, 13:47
ΠΕΜΠΤΗ 24-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ, ΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟ ΚΑΙ ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ.
ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΟΡΕΙΝΑ.
ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΙΓΑΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΕΝΤΟΝΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΧΩΡΑ.
ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 26-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ. ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΔΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ. ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΑΠΟ ΝΟΤΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΑΝΕΜΩΝ ΕΩΣ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΤΩΣΗ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΠΑΓΕΤΟΣ.

ΚΥΡΙΑΚΗ 27-01-2013 ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ 28-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΗ Η ΧΙΟΝΟΝΕΡΟ. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ, ΣΤΑ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΔΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ. ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΒΟΡΕΙΟΙ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ 5 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΤΩΣΗ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΠΑΓΕΤΟΣ.

Winter Storm
22-01-13, 13:54
Μαλιστα!!!αισιοδοξη η εμυ για την βορεια ελλαδα για χιονια και στα πεδινα.Μακαρι να πανε ολλα καλα και να ασπρισει ολλη.

fear777
22-01-13, 14:04
Μαλιστα!!!αισιοδοξη η εμυ για την βορεια ελλαδα για χιονια και στα πεδινα.Μακαρι να πανε ολλα καλα και να ασπρισει ολλη.

Απλη και γενικολογη "μεταφραση" του Ευρωπαικου τρεξιματος κανει η ΕΜΥ.

Winter Storm
22-01-13, 14:07
Απλη και γενικολογη "μεταφραση" του Ευρωπαικου τρεξιματος κανει η ΕΜΥ.

Ναι συμφωνο,οπωτε το θεμα ειναι να κρατησει την ταση του το ευρωπαικο,για να μην αλλαξει και η προγνωση της μετεπειτα. (κυριος για την βορεια χωρα)

snowman36
22-01-13, 14:21

ΚΑΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΜΑΓΚΕΣ !!!!!!!!!h συνοικια πανοραματος στην Βεροια εχει 350-400 σπιτια με τα ψηλοτερα στα 350 μετρα.Ραχια-Τριποταμος στα 400-430 μετρα....Κουμαρια στα 700-800 μετρα..Ξηρολιβαδο στα 1200-1250 μετρα και Σελι στα 1400-1540 μετρα(με τα τελευταια μαγαζια-καφε-σαλε-ξενοδοχεια στο χκ του χωριου)

icedsun
22-01-13, 15:21
στοιχηματικο δελτιο που μιαζει με δελτιου καιρου.. δειτε ατακες!
απο το bookenemy.com του Φοντα Τσουνη.
http://www.bookenemy.com/neo/index.php?pID=1

Καλημέρα. Η μεγάλη κακοκαιρία που πλήττει ολόκληρη την Ευρώπη (πλην Ελλάδος βεβαίως) δυσχεραίνει την διεξαγωγή των παιχνιδιών! Ήδη στην Αγγλία έχουν αναβληθεί πολλά παιχνίδια και αναμένεται έλεγχος και των υπολοίπων γηπέδων. Και αυτά που θα διεξαχθούν όμως, θα είναι κάτω από χιόνια και με κρύα, Ελαφρά Ταξιαρχία! (Στον φίλο μου τον Τάσο αυτό). Στο Γαλλικό κύπελλο αποφάσισαν να ξεκινήσουν το ματς στις πέντε, προκειμένου να μην επιβαρυνθεί και άλλο ο αγωνιστικός χώρος, όσο βραδιάζει! ( Ως γνωστό εξάλλου, ξέρετε τι λένε ότι… μεγαλώνει όσο νυχτώνει). Κακοκαιρία επικρατεί και στη Βόρειο Ιταλία όπου θα διεξαχθεί το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στη Βαρέζε και τη Μπρέσια…

Όπως ήδη θα έχετε καταλάβει λοιπόν, κάτω από αυτές τις συνθήκες δεν μπορούμε να μιλήσουμε σοβαρά για στοίχημα. Μπορεί εδώ, στις εκπτώσεις του Ιανουαρίου, αντί για παλτά – Φορναρόλι – να αγοράζουμε μαγιό, στην υπόλοιπη σοβαρή Ευρώπη, γίνεται της κακομοίρας! Σε αυτή τη χώρα τελικά, ούτε στον καιρό δεν μπορούμε να είμαστε αξιόπιστοι…

Εν ολίγοις και για να μην σας τρώω άλλο το χρόνο σας, δεν θα προβώ σε ιδιαίτερες αναλύσεις και θα σας πω ότι εάν και εφόσον γίνουν τα παιχνίδια, είμαι έτοιμος να δείξω την εμπιστοσύνη μου σε κάποιες κυρίες που αν φωνάξετε τα ονόματα Μπρέντφορντ, Νοτς Κάουντι, Μπόρνμουθ, Νορθάμπτον και Γκρίμσμπι, θα… γυρίσουν το κεφάλι! Ο λόγος που τις εμπιστεύομαι; Πολύ απλά θεωρώ ότι είναι σαφώς ανώτερες των σημερινών τους αντιπάλων.

Εν γνώσει μας ότι τα αποψινά παιχνίδια μπορεί να θυμίζουν και λίγο από τα παγοδρόμια που έστησε ο δήμαρχος Αθηναίων, (Ακόμα υπάρχουν... Προφανώς δεν άλλαξε ακόμα το χρόνο) θα πάμε σε κάτι παραπάνω από χλιαρό ποντάρισμα. Ασορτί δηλαδή με τον καιρό που επικρατεί στην υπόλοιπη Ευρώπη.

ΥΓ. LOCOMONDO: Δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα, κρύο δεν έκανε ποτέ!

ΥΓ.2 Για όσα λαμβάνουν χώρα στο φρενοκομείο της Παιανίας θα τοποθετηθώ εκτενώς στην εκπομπή, διότι αν αρχίσω να γράφω εδώ, θα… στραμπουλίξω τα λεπτεπίλεπτα δαχτυλάκια μου…

terry
22-01-13, 17:28
Ανεβαζει λιγο τις Θερμοκρασιες η Εμυ στα μετεωγραμματα της αυξανει ομως τον υετο σε κντρικοανατολικα

Ενδεικτικα

http://img827.imageshack.us/img827/6578/tithora.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/827/tithora.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img33.imageshack.us/img33/9135/getmeteogrammapjpgtitho.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/33/getmeteogrammapjpgtitho.jpg/)

Dionisis00
22-01-13, 21:58
Αμα εχει κανεις το σημερινο δελτιο του Σακη παρακαλω να μου το στειλει αφου δυστυχως δεν το προλαβα. :(

asteris_
22-01-13, 22:02
Αμα εχει κανεις το σημερινο δελτιο του Σακη παρακαλω να μου το στειλει αφου δυστυχως δεν το προλαβα. :(
Βροχες για Πεμπτη-Σαββατο μεχρι τα 850-950 μετρα αντιστοιχα (εξω ολες οι πολεις) και δεν εδειξε χαρτη για Σαββατο, για το οποιο θα μιλησει απο αυριο.

gtsivgou
22-01-13, 22:05
Καλησπέρα. Ο Σάκης μίλησε για μέχρι την Παρασκευή. Τόνισε ότι υπάρχει μεγάλη αβεβαιότητα για το ΣΚ ως προς τον υετό ακόμα και τις Τ και δεν ρίσκαρε πρόβλεψη για να μην προκαλέσει σύγχυση. Αύριο θα προβεί σε πρόβλεψη αναλυτική...

ΓΙΑΝΝΗΣ
22-01-13, 22:12
οταν ρωτησα τον Σακη 6/1 ποιο μοντελο εμπισδτευετε για 6την τοτε επερχομενη κακοκαιρια μου απαντησε χωρις δισταγο <το γφσ>
δεν μπορω να καταλαβω γιατι τωρα δεν το εμπιστευετε το ιδιο

Dionisis00
22-01-13, 22:18
Βροχες για Πεμπτη-Σαββατο μεχρι τα 850-950 μετρα αντιστοιχα (εξω ολες οι πολεις) και δεν εδειξε χαρτη για Σαββατο, για το οποιο θα μιλησει απο αυριο.

στερεα Ελλαδα π.χ εδωσε χιονοπτωσεις για ορεινα; Παρνασσο ας πουμε; Βασικα σιγουρα εδωσε, αλλα εντονες;

transalper-panos
22-01-13, 22:24
οταν ρωτησα τον Σακη 6/1 ποιο μοντελο εμπισδτευετε για 6την τοτε επερχομενη κακοκαιρια μου απαντησε χωρις δισταγο <το γφσ>
δεν μπορω να καταλαβω γιατι τωρα δεν το εμπιστευετε το ιδιογιατι ο ανθρωπος θελει να χιονισει στην πολη του απλα εναι τα πραγματα

sotos*snow
22-01-13, 22:36
δεν νομίζω ότι είναι και αυτό τόσο σταθερό τελευταία...φυσικά προς το παρόν δεν έκανε την ****τουμπάρα που έκανε ο ευρωπαίος αλλά και πάλι δεν είναι για τυφλή εμπιστοσύνη...

ΓΙΑΝΝΗΣ
22-01-13, 22:55
δεν νομίζω ότι είναι και αυτό τόσο σταθερό τελευταία...φυσικά προς το παρόν δεν έκανε την ****τουμπάρα που έκανε ο ευρωπαίος αλλά και πάλι δεν είναι για τυφλή εμπιστοσύνη...
για τυφλη δεν ειναι κανενα,,αλλα πρεπει να βγαλει εκτιμηση..καποτε εδινε εκτιμηση 10ημερων βασιζομενος μονο στο γερμανικο και το γφς και σε μια μικρη μονο προσβαση στο ευρωπαικο.
πριν τα χριστουγεννα ολα τα μοντελα μαζι εκαναν απιθανη κολοτουμπα.
το θεμα με το γφς ειναι οτι ετρεχε κορδονι με τα ενσεμπλς του ενω το ευρωπαικο ουτε καν σημερα τρεχει ετσι

beach-snow
22-01-13, 23:40

Κάθε φορά τα μοντέλα εκφράζονται με διαφορετικό τρόπο και αναλόγως κάνουν έναν προγνώστη να εμπιστεύεται πότε το ένα και πότε το άλλο. Απλό είναι...

mimispaok4
23-01-13, 00:01
Κάθε φορά τα μοντέλα εκφράζονται με διαφορετικό τρόπο και αναλόγως κάνουν έναν προγνώστη να εμπιστεύεται πότε το ένα και πότε το άλλο. Απλό είναι...

σημασια εχει οτι η μουφα ερχετε και τελειωνει ετσι ο χειμωνας κωστα οσο και να τα βλεπεις θετικα εσυ δυστυχως!!!!!!!!!!!!!!!

beach-snow
23-01-13, 00:34
σημασια εχει οτι η μουφα ερχετε και τελειωνει ετσι ο χειμωνας κωστα οσο και να τα βλεπεις θετικα εσυ δυστυχως!!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ δεν βλέπω θετικά ή αρνητικά Μιμάκο, ο καιρός είναι εκεί έξω και εγγύς...Θα αποφανθεί για το τι, που και πόσο...χειμώνα έχουμε 2 μήνες ακόμη...

Winter Storm
23-01-13, 01:06
Εγώ δεν βλέπω θετικά ή αρνητικά Μιμάκο, ο καιρός είναι εκεί έξω και εγγύς...Θα αποφανθεί για το τι, που και πόσο...χειμώνα έχουμε 2 μήνες ακόμη...

Κατσε μην τραβηξει φετος το κρυο μεχρι απριλιο κωστα μου!!και βγαλει τα σπασμενα του περσινου(τρι*****ρατου)καλοκαιριου.

ΓΙΑΝΝΗΣ
23-01-13, 13:08
εχει και εκτοκτο για αυριο και μεθαυριο αλλα βαριεμαι να το βαλω
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΒΟΡΕΙΟΙ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ. ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 5 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 28-01-2013 ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ 29-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ:ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΠΑΡΟΔΙΚΑ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ. ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΙΓΙΔΩΝ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΕΣ ΒΟΡΕΙΟΙ 4 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΤΩΣΗ.

george-kozanh
23-01-13, 13:19
Καλα αυριο οπωσδηποτε εκτακτο!

fear777
23-01-13, 13:37
εχει και εκτοκτο για αυριο και μεθαυριο αλλα βαριεμαι να το βαλω
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΒΟΡΕΙΟΙ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 5 ΜΠΟΦΟΡ. ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 5 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 28-01-2013 ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ 29-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ:ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΠΑΡΟΔΙΚΑ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ. ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΙΓΙΔΩΝ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΕΣ ΒΟΡΕΙΟΙ 4 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΤΩΣΗ.

eβγαλε το Ευρωπαικο εκτος παιχνιδιου τις πεδινες περιοχες τις Β.Ελλαδας, τις εβγαλε και η ΕΜΥ. Κουραζονται τα παλικαρια εκει περα.

Seth13
23-01-13, 14:10
eβγαλε το Ευρωπαικο εκτος παιχνιδιου τις πεδινες περιοχες τις Β.Ελλαδας, τις εβγαλε και η ΕΜΥ. Κουραζονται τα παλικαρια εκει περα.

Η Εμυ όπως και οι περισσότερες ( ; ) επίσημες μετεωρολογικές υπηρεσίες στηρίζονται πολύ στο Ευρωπαϊκό. Αυτός είναι και ένας λόγος που στους ιστορικούς προσήνεμους χιονιάδες δεν περίμεναν τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι να δείξει κάτι το ευρωπαϊκό τελευταία στιγμή.

ΧΕΙΜΩΝΑΣ
23-01-13, 14:13
Η Εμυ όπως και οι περισσότερες ( ; ) επίσημες μετεωρολογικές υπηρεσίες στηρίζονται πολύ στο Ευρωπαϊκό. Αυτός είναι και ένας λόγος που στους ιστορικούς προσήνεμους χιονιάδες δεν περίμεναν τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι να δείξει κάτι το ευρωπαϊκό τελευταία στιγμή.

άμα βλέπει ευρωπαικό,τότε που τον βρήκε τόσο υετό και ειδικά στα βόρεια?Από το ευρωπαικό?Μην ασχολείστε με έ.μ.υ.

beach-snow
23-01-13, 14:53

kαι υπάρχει καιτο άλλο το εκπληκτικό έτσι Σωτήρη? Οτι δεν μπορούν στις λεκτικές προγνώσεις τους (τα δελτία αυτά της ΕΜΥ), να παρεκλίνουν τελείως κι ας πέσουν έξω...είναι νόμος από το Ευρωπαϊκό κέντρο...Μπορούν φυσικά μετά μόνοι τους ατομικά να εκφράσουν διαφοροποιήσεις...

Υ.Γ. Υπάρχει ένα πολύ σημαντικό στοιχείο που δεν βλέπουμε από το Ευρωπαϊκό και το έχει η ΕΜΥ...είναι τα ανσάμπλς των 53 μελών (όπως τα βλέπουμε στο gfs) και είναι πάρα πολύ χρήσιμα και στο πως θα κατευθυνθεί μια φάση (πέρα από μέσους όρους και κυρίως τρεξίματα), αλλά και το πόσο υετό μπορεί να βγάλει...

fear777
23-01-13, 15:14
άμα βλέπει ευρωπαικό,τότε που τον βρήκε τόσο υετό και ειδικά στα βόρεια?Από το ευρωπαικό?Μην ασχολείστε με έ.μ.υ.

Δεν βρηκε υετο.... "κυριως στα Ανατολικα και Νοτια". Οποτε εχει καλυμμενα τα νωτα της. Στους υπολοιπους θα βρεξει αλλα δεν θα βρεξει "κυριως".. Για τα πανηγυρια.

ΓΙΑΝΝΗΣ
23-01-13, 15:28
kαι υπάρχει καιτο άλλο το εκπληκτικό έτσι Σωτήρη? Οτι δεν μπορούν στις λεκτικές προγνώσεις τους (τα δελτία αυτά της ΕΜΥ), να παρεκλίνουν τελείως κι ας πέσουν έξω...είναι νόμος από το Ευρωπαϊκό κέντρο...Μπορούν φυσικά μετά μόνοι τους ατομικά να εκφράσουν διαφοροποιήσεις...

Υ.Γ. Υπάρχει ένα πολύ σημαντικό στοιχείο που δεν βλέπουμε από το Ευρωπαϊκό και το έχει η ΕΜΥ...είναι τα ανσάμπλς των 53 μελών (όπως τα βλέπουμε στο gfs) και είναι πάρα πολύ χρήσιμα και στο πως θα κατευθυνθεί μια φάση (πέρα από μέσους όρους και κυρίως τρεξίματα), αλλά και το πόσο υετό μπορεί να βγάλει...
σωστα τα λες..αλλωστε μα ςτα ειχε πει και ο ζιακο///
η απαντηση δινεται ομνως στο ποστ που ανεβασα...τα χρηματα που δινει η εμυ στο ευρωπαικο ειναι τοσα πολλα που δεν ειναι δθνατον να μην τους εχουν περιορισμενους//
εσυ τι θα εκανες εαν σου εδιναν καθε χρονο σχεδον 1 εκ ευρω και μερικοι ηθελαν να πανε προς....αλλα δωρεαν δεδομενα????????????????????????

NORTHMAN SNOW
23-01-13, 15:37
σωστα τα λες..αλλωστε μα ςτα ειχε πει και ο ζιακο///
η απαντηση δινεται ομνως στο ποστ που ανεβασα...τα χρηματα που δινει η εμυ στο ευρωπαικο ειναι τοσα πολλα που δεν ειναι δθνατον να μην τους εχουν περιορισμενους//
εσυ τι θα εκανες εαν σου εδιναν καθε χρονο σχεδον 1 εκ ευρω και μερικοι ηθελαν να πανε προς....αλλα δωρεαν δεδομενα????????????????????????

1 εκ ευρώ για μονολεκτικές προγνώσεις 10 σειρών τη μέρα???

beach-snow
23-01-13, 15:50
Πληρώνουν στο Ευρωπαϊκό πολλά χρήματα, δεν τους πληρώνουν φίλε n.snow....

NORTHMAN SNOW
23-01-13, 16:02
Πληρώνουν στο Ευρωπαϊκό πολλά χρήματα, δεν τους πληρώνουν φίλε n.snow....

Αθάνατη Ελλάδα δηλαδή...Δεν πληρώνει τους υπαλλήλους αλλά λεφτά για το ευρωπαϊκό δίνει.Καλύτερα λοιπόν να μην αγοράζουνε τέτοια πανάκριβα προϊόντα και να κάνουν τη δουλειά τους με αγάπη και μεράκι για τον καιρό.
Δηλαδή ο Σάκης είναι πιο έξυπνος από αυτούς?
ΟΧΙ μεράκι έχει ο άνθρωπος

tubarao3
23-01-13, 16:10
συγγνώμη επειδή δεν κατάλαβα καλά . Το 1 μύριο πηγαίνει απλά για να παίρνουν τα αναλυτικά στοιχεία του ευρωπαϊκού;
Μήπως είναι κάτι σαν μέρος συγχρηματοδότησης για τη λειτουργία του φορέα που γίνεται από πολλές χώρες , εξ'ου και ο όρος 'ευρωπαϊκό' ;

ΓΙΑΝΝΗΣ
23-01-13, 16:20
250.0000 κοστιζουν τα δεδομενα για 25ημερη εκτιμηση στο ευρωπαικο.
τωρα αν η εμυ εχει αλλη συμβαση ποιος το ξερει?
οταν το κρατος κανει συμφωνιες μπαινουν στο πακετο και αλλα πραγματα.μπορει πχ στον προθπολογισμο να αναφερετε ενα μικρο ποσο που προς αυξανεται με αλλα τρικ στο τελος τα οποια και δεν φαινοντε με την πρωτη εκτιμηση.
98εκ ευρω πηρε το μεγκα τσανελ ρε παιδια δανειακο ομολογο και δε εδιναν λεφτα για τα βιβλια..το ψαχνετε να βρειτε?

ΓΙΑΝΝΗΣ
23-01-13, 16:21
τα πολλα λεφτα τα δινουν ομως αλλοι οργανισμοι στο ευρωπαικο οχι μ.υπηρεσιες

ΓΙΑΝΝΗΣ
23-01-13, 16:24
Δηλαδή ο Σάκης είναι πιο έξυπνος από αυτούς?
ΟΧΙ μεράκι έχει ο άνθρωπος
ο Σακης ειχε χομπυ τον καιρο και μεσα απο αυτο προχωρησε,αρα το αγαπουσε..αλλοι εγιναν μετεορολογοι προφανως επειδη απλα εκει ετυχε να περασουν και να τα καταφερουν..οπως οι κτηνιατροι που εγιναν οχι απο αγαπη για τα ζωα αλλα επειδη δεν μπορεσαν να γινουν γιατροι ανθρωπων,
>σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν ανθρωποι που τους αρεσει γ δουλεια τους και αποδισουν και ανθρωποι που κοροιδευουν

ORESIVIOS
23-01-13, 16:30
πολυ γουσταρω ΜΕΤΕΟ, διαβαστε τα υπογραμμισμενα, ολα τα λεφτα. !

ΝΕΑ ΕΝΤΟΝΗ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ meteo.gr

Καταχωρήθηκε: 23/01/2013 15:47 |
Καλά οργανωμένα βαρομετρικά χαμηλά με έντονη μετωπική δραστηριότητα αναμένεται να επηρεάσουν τη χώρα μας από την Πέμπτη 24/1 έως και την Κυριακή 27/1. Κύρια χαρακτηριστικά του καιρού θα είναι τα διαδοχικά κύματα βροχοπτώσεων στα πεδινά και οι πυκνές χιονοπτώσεις στα ορεινά ηπειρωτικά, καθώς και σε ημιορεινές περιοχές κυρίως της Ηπείρου και της Βόρειας Ελλάδας. Περισσότερο θα επηρεαστούν η Δυτική Ελλάδα, η Πελοπόννησος, η Ανατολική Μακεδονία, η Θράκη και τα ανατολικά κυρίως τμήματα του Αιγαίου όπου κατά περιόδους τα φαινόμενα θα είναι ιδιαίτερα έντονα.

Το Σάββατο 26/1 και την Κυριακή 27/1 τα εντονότερα φαινόμενα θα περιοριστούν σταδιακά στο Αιγαίο και τα νοτιοανατολικά ηπειρωτικά. Στην υπόλοιπη χώρα θα συνεχιστούν με μικρότερη ένταση, ωστόσο η θερμοκρασία θα σημειώσει πτώση με αποτέλεσμα οι χιονοπτώσεις να επηρεάσουν περιοχές της Δυτικής Ελλάδας, της Θεσσαλίας και της Κεντρικής Στερεάς με χαμηλότερο υψόμετρο, καθώς και πεδινά τμήματα της Βόρειας Ελλάδας.

Οι άνεμοι θα πνέουν γενικά από νότιες διευθύνσεις, ξεπερνώντας κατά περιόδους τα 7-8 μποφόρ, με εξασθένηση από το μεσημέρι του Σαββάτου 26/1. Κατά τη διάρκεια της Κυριακής 27/1 αναμένεται στροφή των ανέμων στο Αιγαίο σε βορειοανατολικούς και στο Ιόνιο σε ανατολικούς-βορειοανατολικούς, με σημαντική ενίσχυση.

Σύμφωνα με τα διαθέσιμα προγνωστικά στοιχεία βελτίωση του καιρού διαφαίνεται τη Δευτέρα 28/1 με αυξημένες όμως πιθανότητες για νέα σημαντική επιδείνωση στη συνέχεια.

Λεπτομερέστερες προγνώσεις δίνονται στις προγνώσεις πόλεων και θαλασσών, στους ιστιοπλοϊκούς χάρτες και στους χάρτες κυματισμού, καθώς και στο διαδραστικό χάρτη Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων.

Στρατής Βουγιούκας
Ε.Α.Α. - Πεντέλη
Τετάρτη 23/1/2013 - Ωρα 16:00

efthym1983
23-01-13, 18:03
ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ
Εκδ. 23.01.13 ώρα 11:00
Xalazi.gr
Σταδιακή επιδείνωση θα παρουσιάσει από σήμερα τη νύχτα ο καιρός και από τα Δυτικά, με κύρια χαρακτηριστικά της ισχυρές βροχές, τις καταιγίδες και τις χιονοπτώσεις σε ορεινές περιοχές. Τα φαινόμενα θα είναι έντονα στο Ιόνιο, την Ήπειρο, τη Δυτική Στερεά, τη Δυτική Πελοπόννησο, τη Θράκη, το Βόρειο και Ανατολικό Αιγαίο, ωστόσο κατά περιόδους την Πέμπτη 24 Ιανουαρίου, έντονα φαινόμενα θα σημειωθούν στο σύνολο της χώρας. Πρόσκαιρη βελτίωση θα παρουσιάσει ο καιρός από το βράδυ της Πέμπτης, αλλά από την Παρασκευή το μεσημέρι και από τα Δυτικά, αναμένεται νέα επιδείνωση του καιρού, καθώς νέο χαμηλό βαρομετρικό θα προσεγγίσει την περιοχή μας.
Έτσι, μέχρι το βράδυ της Παρασκευής σε όλη τη χώρα, θα σημειωθούν ισχυρές βροχές και καταιγίδες, ενώ χιόνια θα πέσουν σε ορεινές περιοχές. Από το βράδυ της Παρασκευής 25 Ιανουαρίου, χιονοπτώσεις θα σημειωθούν και σε ημιορεινές περιοχές της Βόρειας και Κεντρικής Ελλάδας, καθώς και σε ημιορεινές περιοχές της Ηπείρου. Το Σάββατο 26 Ιανουαρίου, ο καιρός θα επιδεινωθεί εκ νέου στα Δυτικά, Κεντρικά, Ανατολικά και Νότια τμήματα της χώρας, όπου θα εκδηλωθούν ισχυρές βροχές και καταιγίδες, ενώ χιόνια θα πέσουν στα ορεινά.
Επιδείνωση όμως θα παρουσιάσει ο καιρός και στη Βόρεια Ελλάδα, όπου περιμένουμε χιονοπτώσεις και σε περιοχές της Μακεδονίας, της Δυτικής Θεσσαλίας και της Θράκης, με σχετικά χαμηλό υψόμετρο. Τα φαινόμενα που αρχικά δεν θα είναι έντονα, από αργά τη νύχτα θα ενταθούν οπότε και αναμένεται να χιονίσει και σε πεδινές περιοχές της Βόρειας Ελλάδας. Την Κυριακή 27 Ιανουαρίου, περεταίρω επιδείνωση θα παρουσιάσει ο καιρός στο σύνολο της χώρας.
Κύρια χαρακτηριστικά του καιρού, θα είναι η κατακόρυφη πτώση της θερμοκρασίας, οι χιονοπτώσεις σε πεδινές περιοχές της Βόρειας χώρας, το χιονόνερο στα παραθαλάσσια τμήματα, τα χιόνια σε περιοχές με σχετικά χαμηλό υψόμετρο της Κεντρικής Ελλάδας, οι βροχές και οι καταιγίδες στα Ανατολικά και Νότια, αλλά και οι χιονοπτώσεις σε όλες τις ορεινές περιοχές της Ανατολικής και Νότιας Ελλάδας, οι οποίες από το βράδυ της Κυριακής θα επηρεάσουν σταδιακά και ημιορεινές περιοχές της Ανατολικής Ελλάδας.
Οι άνεμοι, από την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου έως το Σάββατο 26 Ιανουαρίου, θα παραμείνουν Νότιοι – Νοτιοδυτικοί με ένταση έως 6 και παροδικά 7 μποφόρ. Από την Κυριακή όμως, θα στραφούν σε Βόρειους – Βορειοδυτικούς στα Δυτικά και Βόρειους – Βορειοανατολικούς στα Ανατολικά, με ένταση 8 μποφόρ στο Αιγαίο και 5 μποφόρ στο Ιόνιο. Η θερμοκρασία, θα αρχίσει να σημειώνει σταδιακή πτώση από το βράδυ της Πέμπτης, η οποία θα συνεχιστεί και τις επόμενες ημέρες, με την κορύφωση της πτώσεως αυτής στις αρχές της νέας εβδομάδας. Ιδιαίτερα αισθητή, θα είναι η πτώση της θερμοκρασίας από την Κυριακή και μετά, όπου αναμένεται κατακόρυφη πτώση της θερμοκρασίας.
Σημειώνεται σε αυτό το σημείο, πως τα καιρικά φαινόμενα που έχουν αναλυθεί παραπάνω, αναμένεται να είναι έντονα ενώ είναι σε θέση να προκαλέσουν προβλήματα σε στεριά και θάλασσα. Ιδιαίτερη προσοχή, θα πρέπει να δείξουν οι κάτοικοι της Δυτικής Ελλάδας, καθώς οι βροχές και οι καταιγίδες θα έχουν έντονο και παρατεταμένο χαρακτήρα. Προσοχή και σε περιοχές της χώρας, όπου είναι ευάλωτες σε πλυμμηρικά φαινόμενα. Για ότι νεώτερο, θα σας ενημερώσουμε με τακτά και έκτακτα δελτία μας.
ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

Μετεωρολογικές Προγνώσεις - Ενημέρωση για όλες τις καιρικές ειδήσεις και την επικαιρότητα για τον καιρό στην Ελλάδα και το εξωτερικό με ένα στη σελίδα του Xalazi.gr.

http://64.19.142.13/www.xalazi.gr/wp-content/uploads/2012/10/radioxalazilogobanner2.png (http://www.xalazi.gr/xalaziwebradio.html)

SUMMERSNOW
23-01-13, 18:11
αλλος λεει τιποτα ,αλλος λεει ηλιος ,αλλος λεει χιονια π[αντου .πιασε το αυγο και κουρεψτο...

CHARIS1
23-01-13, 18:20
ΜΕΧΡΙ ΤΙ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΜΠΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ?

ΧΕΙΜΩΝΑΣ
23-01-13, 20:05
http://www.skaikairos.gr/main/243/article

ΓΙΑΝΝΗΣ
23-01-13, 21:55
αχνα φαινομενα εδωσε ο σακης για τα ανατολικα προσυνεμα το σαββατο,πολυ περισσοτερα θα ειναι στην β ελλαδα,για να δουμε..

ORESIVIOS
23-01-13, 22:46
Mporei καποιος να ανεβασει το ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ ΤΟΥ ΣΑΚΗ ?? δεν το βρισκω στην ΕΤ3 .

beach-snow
23-01-13, 23:02
Η μετεοπορεία εδώ...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&amp;v=a-w4tUC_ZKg

xionoflorina
23-01-13, 23:11
Άρα ο Σάκης μας έχει εκτός από κάθε υποψία χιονόπτωσης

ORESIVIOS
23-01-13, 23:27
ΝΑ σαι καλα Κωστα ευχαριστω.!

georgep
24-01-13, 08:47
http://ziakopoulos.blogspot.gr/
Γιατι δεν ανανεωνει προγνωση , ξερει κανεις ?

phanis777
24-01-13, 11:17
Άρα ο Σάκης μας έχει εκτός από κάθε υποψία χιονόπτωσης Και πηγε γουβα πρωι πρωι οπως κ οι υπολοιποι.....

ilovesmow
24-01-13, 12:16
http://www.ert.gr/webtv/et3/itemlist/category/224-deltia-kairou-et3

snowman36
24-01-13, 12:21
Παντως για Ηπειρο η θερμοκρασια ανεβηκε πολυ και γρηγορα με αποτελεσμα πχ το Μετσοβο να εχει φτασει ηδη στα 1240 3,8 βαθμους και βροχη ενω ο σακης εδινε ολη την ημερα οριο χιονοπτωσης τα 1050 μετρα.

giorgospel
24-01-13, 13:50
Καλησπερα.. οι προγνωσεις των επαγγελματιων αλλα και του Σακη δε προσεγγισαν καλα την κατασταση στη δυτικη Μακεδονια, καθως εδω και ωρες χιονιζει και μεσα σε πολεις.. Εννοειται οτι δε φαινοταν να χιονιζει ετσι , αλλα η πιθανοτητα να κατεβουν τα χιονια περισσοτερο υπηρχε καθως φαινοταν καποιος υποτυπωδης εγκλωβισμος ο οποιος σε συνδυασμο με την υποστηριξη του συστηματος και την ενταση των φαινομενων θα κατεβαζε τα χιονια σιγουρα μεχρι τα 800μ ( δοθηκε ως ελαχιστο υψομετρο τα 1000μ περιπου σαν γενικη εικονα απο ολους ) και πιθανον μεχρι και τις πολεις στους βορειοτερους νομους.. τελικα χιονισε ακομα και στην Πτολεμαιδα , στη Φλωρινα το εστρωσε οπως και στην Καστορια στις γνωστες επιφανειες.. οσον αφορα τη συνεχεια, μου προκαλει εντυπωση το γεγονος οτι δινονται ως υψομετρα για την παρασκευη το βραδυ και το σαββατο τα 750μ .. με τα στοιχεια που υπηρχαν απο χθες φυσικα τουλαχιστον στο gfs και σημερα εχουν βελτιωθει και αλλο, φαινεται απο το βραδυ της παρασκευης και κυριως το ξημερωμα του σαββατου να το γυρναει σε χιονι σε ολη τη δυτικη μακεδονια , ενω σε κιλκις και πελλα περιοχες μεχρι και στα 200-250μ δλδ και το Κιλκις θετουν υποψηφιοτητα για χιονοπτωσεις( στα βορεια συνορα ισως και σε τελειως πεδινα).. μεταφορα υγρασιας φαινεται να υπαρχει.. οσον αφορα στη Θρακη , η Κυριακη συγκεντρωνει πολλες πιθανοτητες για χιονοπτωσεις στα πεδινα , κυριως του Εβρου...Βεβαιως το τελευταιο εχει αναφερθει και απο τον Σακη..

ΓΙΑΝΝΗΣ
24-01-13, 15:33
300μετρα δινει χιονι η εμυ αλλα μαλλον δεν ασχολειτε κανεις,,

terry
24-01-13, 15:34
300μετρα δινει χιονι η εμυ αλλα μαλλον δεν ασχολειτε κανεις,,
Εννοεις για την προγνωση της παλι σε Δυτικη στερεα ημιορεινα?

ΓΙΑΝΝΗΣ
24-01-13, 15:37

FPGR93 LGAT 241100
ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 24-01-2013 / 1300 Β
ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 26-01-2013 ΕΩΣ ΚΑΙ
ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 30-01-2013

ΣΑΒΒΑΤΟ 26-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΕΣ. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ, ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ (ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ 300 ΜΕΤΡΑ).
ΑΝΕΜΟΙ: ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΒΟΡΕΙΟΙ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ. ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 5 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ ΜΕ ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗ.

ΚΥΡΙΑΚΗ 27-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ, ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ (ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ 300 ΜΕΤΡΑ). ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 3 ΜΕ 5 ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΕΛΑΓΗ ΔΥΤΙΚΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ ΜΕΧΡΙ 6 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

Michael_SN
24-01-13, 20:59

FPGR93 LGAT 241100
ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 24-01-2013 / 1300 Β
ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 26-01-2013 ΕΩΣ ΚΑΙ
ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 30-01-2013

ΣΑΒΒΑΤΟ 26-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΕΣ. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ, ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ (ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ 300 ΜΕΤΡΑ).
ΑΝΕΜΟΙ: ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΒΟΡΕΙΟΙ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 4 ΜΕ 6 ΜΠΟΦΟΡ. ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΝΟΤΙΟΙ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟΙ 5 ΜΕ 7 ΜΠΟΦΟΡ ΜΕ ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗ.

ΚΥΡΙΑΚΗ 27-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ. ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ, ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ (ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ 300 ΜΕΤΡΑ). ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 3 ΜΕ 5 ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΕΛΑΓΗ ΔΥΤΙΚΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ ΜΕΧΡΙ 6 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 28-01-2013
ΚΑΙΡΟΣ: ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΠΑΡΟΔΙΚΑ
ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ
ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ. ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ
ΚΑΤΑΙΓΙΔΩΝ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ. ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ
ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΛΙΓΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΤΟΠΙΚΑ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ.
ΑΝΕΜΟΙ: ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ 4 ΜΕ 6 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΤΟΠΙΚΑ 7 ΜΠΟΦΟΡ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΣΕ ΧΑΜΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ. ΠΑΓΕΤΟΣ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ
ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ.

Στη συγκεκριμένη φάση, Σάββατο και Κυριακή για τα Βόρεια, δεν χρειάζεται κάποιος να ξέρει ποια είναι τα ημιορεινά γιατί σύμφωνα με την ΕΜΥ από τα 300 μέτρα και πάνω θα χιονίζει. Στα Κεντρικά όμως ή και στα Βόρεια τη Δευτέρα ποια είναι τα ημιορεινά κατά την ΕΜΥ; Πως θα ξέρει ο κόσμος (στον οποίο απευθύνεται το δελτίο); Πρέπει να πάρει τηλέφωνο την ΕΜΥ; Εδώ στο φόρουμ εμείς ακόμα δεν ξέρουμε!!! :mad2:

ΓΙΑΝΝΗΣ
24-01-13, 21:01
κουβας ανελεητος σημερα...
χιονισε απο τα 1230 μετρα στην Παρνηθα ενω το μετωπο περασε στις 6 το απογευμα

Dionisis00
24-01-13, 22:04
What did Sakis say today? :p Για Στερεα ελλαδα τι προβλεπουμε τις επομενες ωρες;

steeve69
25-01-13, 00:08
Επόμενες ημέρες
Καιρος βορείου ρεύματος, αλλά με ήπια χαρακτηριστικά αυτός που θα επικρατήσει τη Δευτέρα 28/1 ενώ ουσιαστικά ο καιρός βελτιώνεται σε όλες τις περιοχές με λίγα πρόσκαιρα φαινόμενα τη νύχτα στην Εύβοια και στο Αιγαίο. Οι βοριάδες δε θα ξεπεράσουν τα 4-5 μποφώρ, ενώ η θερμοκρασία υποχωρεί κατά 1-2 βαθμούς στη νότια χώρα.
Την Τρίτη 29/1 ένα χαμηλό βαρομετρικό θα προσεγγίσει τη χώρα μας από τα νοτιοδυτικά. Ουσιαστικά, το βόρειο ρεύμα παραμένει στα πελάγη και ενισχύεται εκ νέου στρεφόμενο σε ΒΑ και στο δεύτερο μισό της ημέρας, σε κεντρικό και σε βόρειο Αιγαίο, θα φτάσει και σε θυελλώδεις εντάσεις. Η θερμοκρασία, θα υποχωρήσει λίγο ακόμη κυρίως στα βόρεια. Βροχές αναμένονται σχεδόν σε όλη την ανατολική ηπειρωτική χώρα ενώ στα νοτιοδυτικά της χώρας θα εκδηλωθούν και καταιγίδες καθώς επίσης και στο Ιόνιο, χωρίς τα φαινόμενα να φαίνεται να επηρεάζουν βορειότερες περιοχές της δυτικής χώρας. Αργότερα μέσα στην ημέρα βροχές και καταιγίδες είναι πιθανό να εκδηλωθούν και στο νότιο Αιγαίο. Χιόνια θα πέσουν στα ορεινά και στα βόρεια τμήματα της χώρας κυρίως όσον αφορά τη Δυτική Μακεδονία και σε ημιορεινές περιοχές.
Η κακοκαιρία θα συνεχιστεί και την Πέμπτη 30/1 με κύριο χαρακτηριστικό τους βοριάδες, που πιθανώς να πνέουν σε θυελλώδεις εντάσεις και τα φαινόμενα κυρίως στα ανατολικά και νότια ηπειρωτικά και νησιωτικά τμήματα, ωστόσο και προσήνεμες περιοχές της βόρειας χώρας (όπως δυτική Μακεδονία, περιοχές της ανατολικής Μακεδονίας και της Θράκης). Σε αυτά τα τμήματα δεν αποκλείονται και οι χιονοπτώσεις σε χαμηλά υψόμετρα. Η θερμοκρασία σε χαμηλότερα του κανονικού επίπεδα στη βόρεια χώρα σε κανονικές τιμές η ελαφρώς χαμηλότερες στις υπόλοιπες περιοχές, αλλά έντονη θα είναι η αισθηση του κρύου λόγω των ενισχυμένων ανέμων.
Από την Παρασκευή 31/1, τα φαινόμενα θα παρουσιάσουν ύφεση, ωστόσο ειναι πολύ πιθανό τα ανατολικά και νότια ηπειρωτικά και νησιωτικά τμήματα να συνεχίσουν να επηρεάζονται από φαινόμενα βορείου ρεύματος με παράταση έως και το Σάββατο 1 Φεβρουαρίου. Πάντως και οι άνεμοι εξασθενούν σταδιακά, ιδίως μέσα στο Σάββατο. Η θερμοκρασία, θα παραμείνει σε παρόμοιες τιμές.
Είναι πιθανό, οι βοριάδες να επιμείνουν και τις επόμενες ημέρες, μετά την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου και η νέα εβδομάδα να περάσει με διαδοχικές κακοκαιρίες, αυτή τη φορά από τα βόρεια ή τα βορειοδυτικά με κύριο χαρακτηριστικό τους βοριάδες.
Σχολιασμός, Ανάλυση και Προοπτική
Είχαμε στο κέιμενο της 17ης του μηνός (http://www.kyklogenesis.gr/drupal/node/732/), αναφέρει τα εξής:
Στην περιοχή αυτή (σ. στη βορειοανατολική Αμερική), έχουμε αυτές τις ημέρες (σ. 17/1 και μετά) την κατάβαση μιας υπέρψυχρης, αρκτικής αέριας μάζας με τις επιφανειακές θερμοκρασίες να πέφτουν και κάτω των -30 βαθμών. Το εξαιρετικά ενδιαφέρον ειναι οτι θα "κυλήσουν" έως και τον Ατλαντικό Ωκεανό, όπου θα συναντηθούν με θερμές υποτροπικές αέριες μάζες. Πρόκειται για μια τεράστια σύγκρουση που δεν συμβαίνει συχνά [...]. Αυτή η γειτνίαση (σ. η σύγκρουση που αναφέραμε) θα συνοδευτεί και από πολύ έντονη ροή αεροχειμάρρου μέσα στον Ατλαντικό. Αυτό, που το επόμενο διάστημα θα παρατηρήσουμε είναι το εξής, και έχει σημασία στο να καταλάβουμε ποιό θα είναι το πολύ γενικό σκηνικό του καιρού και στη χώρα μας: Η σύγκρουση αυτών των εντελώς διαφορετικών μεταξύ τους αερίων μαζών στο βορειοδυτικό Ατλαντικό, θα συνοδευτεί από πολύ έντονη ροή αεροχειμάρρου, η κατεύθυνση της οποίας είναι προς τα Ανατολικά/Νοτιοανατολικά. Καθώς όμως οι "σύγκρουση" αυτή δεν μεταφέρεται κατά πλάτος και στην άλλη πλευρά του Ατλαντικό (κι εδώ ενδεχομένως παίζει το ρόλο της η Αιφνίδια Στρατοσφαιρική Θέρμανση που θα αναφέρουμε στη συνέχεια), ο αεροχείμαρρος εξασθενεί, δημιουργούντας δίνες που θυμίζουν μαιάνδρους, όπως ακριβώς συμβαίνει σε μεγάλους ποταμούς στα τελευταία στάδια της πορείας τους προς τη θάλασσα. Η ροή αυτή τελικά μεταφέρεται προς τη Μεσόγειο και τη γειτονιά μας και διαδοχικά βαρομετρικά χαμηλά μας επισκέπτονται ήδη από την αρχή αυτής της εβδομάδας. Το πόσο θα κρατήσει αυτό φαίνεται στις περισσότερες προγνώσεις και ειναι μέχρι το Σαββατοκύριακο 26-27/1.
Αυτός είναι περίπου και ο λόγος που έχουμε αυτές τις διαδοχιικές κακοκαιρίες στην περιοχή μας και τους επίμονους νοτιάδες. Θεωρούμε πως, συνδέονται άμεσα με την κατάσταση που επικράτησε στις βορειοανατολικές ΗΠΑ και στον Καναδά. Ταυτόχρονα, η αρκετά νοτιοανατολική διεύθυνση του αεροχειμάρρου είχε σαν αποτέλεσμα το να μπορέσουν κάπως ψυχρότερες αέριες μάζες να κατακλύσουν και τη δυτική Ευρώπη και να σημειωθούν χιονοπτώσεις.
Ουσιαστικά λοιπόν, η αλλαγή στο γενικότερο μοτίβο που θα έχουμε μετά το Σαββατοκύριακο 26-27/1, και για την οποία ήδη κάνουμε λόγο από το δελτίο της 17ης του μηνός, είναι αφ'ενός η ισχυροποίηση του Ισλανδικού χαμηλού στον Ατλαντικό και την επέλεση των Ατλαντικών αερίων μαζών μέσα στην Ευρώπη και σαν παρέπλευρη επιρροή τον εγκλωβισμό του χαμηλού στην γειτονιά μας λόγω του εμποδισμού που θα αναπτυχθεί ανάμεσα. Με άλλα λόγια, η ισχυροποίηση του Ισλανδικού χαμηλού, που θα επηρεάσει με αρκετές βροχές την άκρα δυτική/βορειοδυτική Ευρώπη, θα αφήσει περιθώριο για την ανάπτυξη έστω και ασθενούς εμποδισμού στα κεντρικά τμήματα της ηπείρου. Ταυτόχρονα με τον εμποδισμό (που δεν ειναι ισχυρός), αποκόπτεται στην κεντρική Μεσόγειο ένα χαμηλό βαρομετρικό, το οποίο θα κινηθει από τη Δευτέρα 28/1 αργά προς την χώρα μας. Για κάποιο διάστημα, η κυκλοφορία θα αποκτήσει μια στασιμότητα που θα εγκλωβίσει αυτό το σύστημα για κάποιες ημέρες στη γειτονιά μας. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν διαφαίνονται τελικά, αλκυονίδες ημέρες μετά το ΣΚ 26-27/1.
Όσο για την ισχυροποίηση του Ισλανδικού χαμηλού, μετά τις 27/1 και τους έντονους νοτιοδυτικούς/υγρούς ανέμους που αυτό θα φέρει στη βορειοδυτική Ευρώπη, δεν είναι τίποτε αλλο από την μετακίνηση της υπέρψυχρης αέριες μάζας από τη βορειοανατολική Αμερική προς τον Ατλαντικό λόγω μιας γενικότερης ώθησης από τη παγκόσμια κυκλοφορία. Οι πολύ έντονες ανοδικές κινήσεις που προκύπτουν λόγω της τεράστιας διαφοράς στη θερμοκρασία θα ρίξουν τις πιέσεις ενδεχομένως και κάτω των 940mb σε αυτήν την περιοχή.
Ενδεικτικό των ανακατατάξεων που έχει φέρει στην κυκλοφορία όλου του βορείου ημισφαιρίου, η Αιφνίδια Στρατοσφαιρική Θέρμανση στα μέσα του Ιανουαρίου, το γεγονός οτι η προγνωσιμότητα της ατμόσφαιρας μειώνεται απότομα μετά τις 7-8 ημέρες και όχι σταδιακά. Αποτέλεσμα αυτού, να μην μπορούν να προσδιοριστούν ούτε τα πολύ βασικά χαρακτηριστικά της κυκλοφορίας που θα επικρατήσει στο επόμενο διάστημα μετά τις 8 ημέρες. Δηλαδή το εάν θα έχουμε ζωνικότητα ή μεσημβρινότητα (δηλαδή εάν η ροή των ανέμων στα ψηλά, που καθορίζει και τις τροχιές των συστημάτων θα έχει περισσότερο Δ->Α ροή ή περισσότερο Β<->Ν).
Η συνέχεια, είναι εξαιρετικά αμφίβολη όμως και εξαρτάται από δύο παράγοντες:
1. Το πώς θα "συμπεριφερθεί" ο Ατλαντικός
2. Το εάν θα μπορέσουν ψυχρές αέριες μάζες να έρθουν από τον πολικό κύκλο ή τη Σιβηρία προς την Ευρώπη.
Σχετικά με το 1, υπάρχει μια τάση στα προγνωστικά μοντέλα για την ανάπτυξη υψηλών πιέσεων στην περιοχή από τη Δευτέρα - Τρίτη 3-4 Φεβρουαρίου, γι αυτό και δικαιολογείται η αναφορά μας στην τάση για διαδοχικές κακοκαιρίες αυτή τη φορά από τα βορειοδυτικά. Σχετικά με το 2, φαίενται όμως πως, οι "αποθήκες ψύχους" έχουν στρέψει και πάλι στην Ευρώπη, συνεπώς οι βοριάδες δε θα καταφέρουν να κάνουν τίποτε περισσότερο από το να διατηρούν τη θερμοκρασία στα ιδια ή λιγο χαμηλότερα του κανονικού επίπεδα. Οι πολύ ψυχρές αέριες μάζες στο βόρειο ημισφαίριο, φαίνεται πως έχουν μεταναστεύσει στην άλλη άκρη, δηλαδή στην ανατολική Σιβηρία και στο βόρειο Καναδά. Αυτή η εικόνα, θα πάρει αρκετά μέχρι να αντιστραφεί...
Επιμέλεια: Νίκος Γκίκας

Felix
25-01-13, 00:15
Στην Πτολεμαίδα τα 15cm έφτασε το χιόνι,δεν ειχε απλή χιονόπτωση. Ηταν κάτι απρόοπτο!

PEACERMAN
25-01-13, 00:38
Παιδια δεν προλαβα να δω τον Σακη σημερα...Μπορει καποιος να ανεβασει βιντεο?!η να μας πει τι ειπε?!

Ευχαριστω...!

beach-snow
25-01-13, 00:43
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&amp;v=h02qvWLPgtY

PEACERMAN
25-01-13, 00:57
Ευχαριστω!! :)

terry
25-01-13, 04:24
ΑΤΤΙΚΗ Σημερα Παρασκευη 25 Ιανουαριου 2013

Για σημερα τα παγκοσμια μοντελα οπως και το περιοχικο Cosmos δινουν light πραγματα 5 μμ μ.ο

Ο σκιρωνας εχει βγαλει οτι η Αττικη θα δεχθει τρομερη καταιγιδα με το σημερινο περασμα. Σχεδον τα 4απλασια ποσοστα υετου απο οτι χθες(Πεμπτη) 51,8μμ δινει :eek:... Στης υψηλης αναλυσης βεβαια το δειχνει πιο light..

Το Bolam και το pOseidon υετικα το ιδιο πανω κατω με τα χθεσινα(πεμπτη)

sotospao13
25-01-13, 17:46
καλλιανος:
Στην Θεσσαλονίκη προβλέπονται νεφώσεις με ασθενείς τοπικές βροχοπτώσεις ή χιονόνερο στα πεδινά και παραθαλάσσια τμήματα, ενω τοπικές χιονοπτώσεις θα εκδηλωθούν ειδικά απο το απόγευμα σε αρκετές ορεινές και ημιορεινές περιοχές του νομού. Εκτιμάται με πιθανότητα γύρω στο 50-60%, πως απο αργά το βράδυ του Σαββάτου, ίσως χιονίσει ασθενώς ακόμα και στο κέντρο της πόλης. Η θερμοκρασία θα κυμανθεί απο 1...6 βαθμούς κελσίου, ενω οι άνεμοι στον Θερμαικό θα πνέουν βόρειο-δυτικοί εντάσεως 4-6 και πρόσκαιρα ακόμα και 7 μποφόρ.

ΓΙΑΝΝΗΣ
25-01-13, 22:31
Μολις ειδα ετ3...μιλαμε για δημοσιογραφους του γελωτα χαχαχχαχαχα
<βομβαρδισμενο τοπιο η ξανθη απο ανεμοστροβιλο>
μετα πλησιασε μια γρια και τις λεει..ποσο ετων εισαι?80?....απανταει η γιαγια 83.... α 83 και οσα χρονια ζεις δεν εχεις ξαναδει τετοιο πραγμα ετσι δεν ειναι???? χαχαχαχαχχαχαχαχαχαα
μετα παει ο γελοιος σε κατι παππουδες και τοπυς λεει<δεν το περμενατε ποτε εεεεε???>
χαχαχαχαχαχχαχαχαχααχαχ
μετα ειχε συνδεση με φλωρινα με χιονι πανω στα αυτοκινητα και κατω ειχε κατι στις γωνιτσες και λεει<ειχαμε καιρο να δουμε τοσο πολυ χιονι!!!>...

ελεος πραγματικα οι δημοσιογραφοι

a8lios
25-01-13, 22:54
Μολις ειδα ετ3...μιλαμε για δημοσιογραφους του γελωτα χαχαχχαχαχα
<βομβαρδισμενο τοπιο η ξανθη απο ανεμοστροβιλο>
μετα πλησιασε μια γρια και τις λεει..ποσο ετων εισαι?80?....απανταει η γιαγια 83.... α 83 και οσα χρονια ζεις δεν εχεις ξαναδει τετοιο πραγμα ετσι δεν ειναι???? χαχαχαχαχχαχαχαχαχαα
μετα παει ο γελοιος σε κατι παππουδες και τοπυς λεει<δεν το περμενατε ποτε εεεεε???>
χαχαχαχαχαχχαχαχαχααχαχ
μετα ειχε συνδεση με φλωρινα με χιονι πανω στα αυτοκινητα και κατω ειχε κατι στις γωνιτσες και λεει<ειχαμε καιρο να δουμε τοσο πολυ χιονι!!!>...

ελεος πραγματικα οι δημοσιογραφοι

καλα ναι αυτα ειναι τραγικα! οπως περσυ σε ενα ανιτστοιχο ρεπορταζ στη Μηχανιωνα Θεσ/νικης που ειχε βαλει 5-10εκ χιονι κ ελεγε στον παππου ο δημοσιογραφος "εχετε πολλα χρονια να δειτε τοσο χιονι εδω ε?" κ ελεγε ο παππους "ναι ναι πολλα!! δε χιονιζει εδω" ... χΑχαΧΑχαχαχαΧΑΧΑχαχαχαΧΑΧΑχαχααχΧΑΑΧαχχ

εδω θυμαμαι δικια μου περιπτωση στη Φουρκα Χαλκιδικης που ειχε γινει μια συμπλοκη με κατι ρωσοποντιους κ κατι ελληνες κ ηρθε το ΕΤ-3. εντομεταξυ εκεινη την μερα ειχε πεσει ενα αμαξι (ασχετο με τη συμπλοκη) πανω στο αμαξι του πατερα μου ενω ηταν παρκαρισμενο κ ειχε κανει λιγο ζημια! κ στο ρεπορταζ του ΕΤ-3 για τη φασαρια εδειχναν το αμαξι κ ελεγαν οτι προκληθκηαν ζημιες σε περιουσιες απο τη μεγαλη συμπλοκη!!! χχαΧΑΧΑΧΑχαχαΧΑΑΧΧΑΑΧαχχαΧΑΧΑΧΑχΑχααχΑχΧΑΑΧχαχα

ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΤΟ ΦΟΥΛ!

a8lios
25-01-13, 22:57
καλλιανος:
Στην Θεσσαλονίκη προβλέπονται νεφώσεις με ασθενείς τοπικές βροχοπτώσεις ή χιονόνερο στα πεδινά και παραθαλάσσια τμήματα, ενω τοπικές χιονοπτώσεις θα εκδηλωθούν ειδικά απο το απόγευμα σε αρκετές ορεινές και ημιορεινές περιοχές του νομού. Εκτιμάται με πιθανότητα γύρω στο 50-60%, πως απο αργά το βράδυ του Σαββάτου, ίσως χιονίσει ασθενώς ακόμα και στο κέντρο της πόλης. Η θερμοκρασία θα κυμανθεί απο 1...6 βαθμούς κελσίου, ενω οι άνεμοι στον Θερμαικό θα πνέουν βόρειο-δυτικοί εντάσεως 4-6 και πρόσκαιρα ακόμα και 7 μποφόρ.

απλα ασχολιαστο ...

GeorgeTsavd
25-01-13, 23:02
καλλιανος:
Στην Θεσσαλονίκη προβλέπονται νεφώσεις με ασθενείς τοπικές βροχοπτώσεις ή χιονόνερο στα πεδινά και παραθαλάσσια τμήματα, ενω τοπικές χιονοπτώσεις θα εκδηλωθούν ειδικά απο το απόγευμα σε αρκετές ορεινές και ημιορεινές περιοχές του νομού. Εκτιμάται με πιθανότητα γύρω στο 50-60%, πως απο αργά το βράδυ του Σαββάτου, ίσως χιονίσει ασθενώς ακόμα και στο κέντρο της πόλης.

Πως????:confused: μακαρι αλλα νομιζα οτι ολα τα προγνωστικα δινουν οτι κατα το μεσημερι ολα τα φαινομενα τελος. δεν το εψαξα καθολου βεβαια γιατι ετσι κ αλλιως κλαιν μαιν φαινομενα θα χουμε οποτε ειναι αδιαφορο απλα μου φαινεται πολυ περιεργο το 50-60% χιονι και στο κεντρο της Θεσσαλονικης. θα δουμε

sotos*snow
26-01-13, 00:08
Μια απορία!!! Εκτός από το Σάκη που έδωσε για αύριο θερμοκρασία στη θεσσαλονίκη 8-8 βαθμούς ελάχιστη και μέγιστη, ΕΜΥ, Σούζη, και Καλλιάνος έδωσαν θερμοκρασία για τη Θεσσαλονίκη 1-6 βαθμούς Κελσίου για αύριο. Ο ένας βαθμός αύριο το πρωί προγνωστικά που βασίζεται θα ήθελα να ήξερα????...

GeorgeTsavd
26-01-13, 00:16
Μια απορία!!! Εκτός από το Σάκη που έδωσε για αύριο θερμοκρασία στη θεσσαλονίκη 8-8 βαθμούς ελάχιστη και μέγιστη, ΕΜΥ, Σούζη, και Καλλιάνος έδωσαν θερμοκρασία για τη Θεσσαλονίκη 1-6 βαθμούς Κελσίου για αύριο. Ο ένας βαθμός αύριο το πρωί προγνωστικά που βασίζεται θα ήθελα να ήξερα????...

το 8-8 δεν βγαζει νοημα παντως. σημαινει οτι θα χει ολη τη μερα συνεχως αυριο 8 βαθμους! γινεται??:rolleyes: