PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέρμανση

_3D_
28-09-11, 02:29
Κάπως πρέπει να ζεσταθούμε και φέτος. Ας δούμε τι προτιμάει το Snowreport forum!

Εγώ φαίνεται νομίζω, τζάκι.

ΧΕΛΜΟΣ
28-09-11, 09:29
Δεν εχω επιλογη παρα μονο το πετρελαιο...

MountExplorer
28-09-11, 11:10

Ο,τι χειροτερο πλεον.... ο,τι ακριβοτερο. Πιο φθηνα βγαινει με ηλεκτρικη θερμανση!

ΧΕΛΜΟΣ
28-09-11, 11:18

Ο,τι χειροτερο πλεον.... ο,τι ακριβοτερο. Πιο φθηνα βγαινει με ηλεκτρικη θερμανση!

To ξερω ρε Γιωργο...

Παλια πολυκατοικια...τζακι δεν εχω....αρα πετρελαιο και στα σκουρα θα τυλιγομαστε με κουβερτες....

MountExplorer
28-09-11, 11:20
Οποτε συμφερει ενας ηπιος χειμωνας πλεον. Σε λιγο θα ευχεσαι να μη χιονισει..... [i]"

TURMS
28-09-11, 11:29
ηλεκτρικη θερμανση;; τι εννοεις;
δεν ξερω αν συμφερει

παντως και εγω με πετρελαιο ειμαι , αλλα γενικα δεν καιμε σχεδον καθολου
περσυ ενα χειμωνα ζητημα να δωσαμε συνολικα 250 ευρω

Δεν εχω επιλογη παρα μονο το πετρελαιο...Ο,τι χειροτερο πλεον.... ο,τι ακριβοτερο. Πιο φθηνα βγαινει με ηλεκτρικη θερμανση!

To ξερω ρε Γιωργο...

Παλια πολυκατοικια...τζακι δεν εχω....αρα πετρελαιο και στα σκουρα θα τυλιγομαστε με κουβερτες....

θα πας και θα παρεις ηλεκτρικες κουβερτες. θα τις βαλεις κατω απο το σεντονι στο κρεβατι σου , και κανα 30λεπτο πριν πας για υπνο το αναβεις. Οποτε οταν πας για υπνο το κρεβατι ειναι ζεστο και κανεις σουπερ υπνο.

Edited by: TURMS

karpenisi87
28-09-11, 12:51
καλοριφερ & τζάκι -απο πέρσι ενεργειακό- ...
αλλωστε εδω Καρπενησι χρειαζομαστε θερμανση 8-9 μηνες το χρονο..δεν συμφερει το πετρελαιο με τιοποτα..

death
28-09-11, 13:09
Εγω επελεξα το τζακι!!

JIM FORD
28-09-11, 13:31
εχουμε 2 ac και φαινεται να βοηθαει πολυ και η ψησταρια με τα καρβουνα ακριβως απο κατω!!

MageSnow
28-09-11, 13:50
Φυσικο αεριο μεχρι τωρα μας εβγαινε πολυ πιο φθηνα απο το πετρελαιο να δουμε και φετος πως θα παμε!! Edited by: MageSnow

Telxinas
28-09-11, 13:57
Φασολάδα με αναπτήρα :D

Vox_Balenae
28-09-11, 14:18
Με έκπληξη βλέπω ότι κάποιοι χρησιμοποιούν ξυλεία για θέρμανση αλλά όχι ξυλόσομπα. Το τζάκι μπορεί να δημιουργεί τη γνωστή εικόνα θαλπωρής αλλά είναι πολύ λιγότερο αποδοτικό σε θερμότητα από τη διάπυρη επιφάνεια της ξυλόσομπας που ακτινοβολεί προς κάθε κατεύθυνση μέσα στο δωμάτιο. Αυτός είναι και ο λόγος που εγκαταλείφθηκε εδώ και δεκαετίες σε πολλά χωριά της βόρειας χώρας. Επανήλθε όμως ως είδος μόδας ή στοιχείο αισθητικής σε νεόχτιστα, παραδοσιακής τεχνοτροπίας, σπίτια.

Vox_Balenae
28-09-11, 14:35
θα πας και θα παρεις ηλεκτρικες κουβερτες. θα τις βαλεις κατω απο το σεντονι στο κρεβατι σου , και κανα 30λεπτο πριν πας για υπνο το αναβεις. Οποτε οταν πας για υπνο το κρεβατι ειναι ζεστο και κανεις σουπερ υπνο.

Νομίζω ότι οι προτιμήσεις ποικίλουν. Προσωπικά δεν έχω ανάψει θέρμανση στο υπνοδωμάτιο εδώ και πολλά χρόνια. Προτιμώ θερμοκρασίες γύρω στους 16-18oC και απλά ένα πάπλωμα μεταβλητού πάχους για κάθε εποχή. Όταν τα σκεπάσματα ζεσταθούν λίγο στην επαφή με το σώμα (χωρίς πιτζάμες και άλλα περιττά [i]) είμαι έτοιμος να βυθιστώ στον ύπνο.

Ύπνος σε θερμαινόμενο χώρο μου δημιουργεί ένα περίεργο και δυσάρεστο αίσθημα.
"

_3D_
28-09-11, 16:06
Ναι όντως, το τζάκι είναι εύκολη λύση (του στυλ: αφού υπάρχει ας το ανάψω) αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι. Το προτιμώ σαν κόστος και εμφάνιση, δεν φτάνει για όλο το σπίτι όμως, οπότε ίσως και λίγο τα σώματα με πετρέλαιο.

Από την άλλη κοιτάω να ανακατασκευάσω το τζάκι σε υβριδικό-ενεργειακό με καμιά πατέντα! [i]

Εντύπωση μου κάνει που μέχρι τώρα (11 ψήφοι) κανείς δεν έχει ψηφίσει πελλέτες ξύλου (pellets). Περίμενα ότι θα έχει προχωρήσει σαν τρόπος θέρμανσης."

Morpheas
28-09-11, 16:07
A/C στο σπίτι μου στην Αθήνα.

Τζάκι(κυρίως) και πετρέλαιο στο χωριό.

Ψήφισα Άλλο""

Telxinas
28-09-11, 16:11
Ναι όντως, το τζάκι είναι εύκολη λύση (του στυλ: αφού υπάρχει ας το ανάψω) αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι.

Αχαριστία [i] Ανεκπλήρωτο όνειρο, αλλάζουμε σπίτι;http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif"

TURMS
28-09-11, 16:23
Ναι όντως, το τζάκι είναι εύκολη λύση (του στυλ: αφού υπάρχει ας το ανάψω) αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι. Το προτιμώ σαν κόστος και εμφάνιση, δεν φτάνει για όλο το σπίτι όμως, οπότε ίσως και λίγο τα σώματα με πετρέλαιο.

Από την άλλη κοιτάω να ανακατασκευάσω το τζάκι σε υβριδικό-ενεργειακό με καμιά πατέντα!*[i]

Εντύπωση μου κάνει που μέχρι τώρα (11 ψήφοι) κανείς δεν έχει ψηφίσει πελλέτες ξύλου (pellets). Περίμενα ότι θα έχει προχωρήσει σαν τρόπος θέρμανσης.

εγω το εψαξα για pellets (σομπα)
αλλα δεν ξερω σχετικα με μπουρι κλπ
"

DENNISLA
28-09-11, 16:29
Πετρελαιο...[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif"

Kouvanos
28-09-11, 16:52
Τζακι και παλι τζακι....με κοστος 1/100000 του πετρελαιου και του αεριου (ακομα και τζαμπα εντελως, αν προνοησεις να μαζεψεις ξυλα το καλοκαιρι στο χωριο) και πολυ ομορφη ζεστουλα, φοβερο τραβηγμα" της υγρασιας και θαλπωρη !!!!!

Εγω σε 95 τμ σπιτι, με αναμμενο συνεχεια τζακι περυσι, καταφερνα στα 45-50 εξ αυτων (σαλονι-κουζινα-δωματιακι μου) να διατηρω εσωτερικη Τ μεταξυ 18 και 20 βαθμων χωρις καθολου καλοριφερ !!!!!!!! Ενταξει, στα μεγαλα κρυα, μπορει να διατηρει μια θερμοκρασια 17-18 βαθμων σταθερη και 16 στα αλλα δωματια αλλα με ενα πουλοβερακι η ενα παπλωμα παραπανω στον υπνο, λυθηκε το προβλημα....

Ουτε δευτερολεπτο δεν με κοβω να αναβω καλοριφερ φετος....ουτε A/C, εδω τη γλιτωσαμε φθηνα ολο το καλοκαιρι http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif
"

ΧΕΙΜΩΝΑΣ
28-09-11, 17:08
εγω εκοψα ειδη 2 τονους περιπου ξυλο,οποτε το τζακι φετος θα δουλεψει παραπανω απο το πετρελαιο.

j.s.
28-09-11, 17:17
Απορίας άξιο πόσο θα ξεκινήσει να πουλιέται το πετρέλαιο από τέλη Οκτώβρη.Με αυτήν την κυβέρνηση το ρητό και αν σου κάτσει?" (που σίγουρα θα σου κάτσει) είναι στο μυαλό μας από το πρωί μέχρι το βράδυ και ακόμα πιο πέρα και στον ύπνο μας.Πετρέλαιο λοιπόν μόνο στα καλύτερα όνειρα μας..Αλλιώς όλα τα άλλα.....
Edited by: j.s. "

tsef
28-09-11, 18:00
Εγώ έχω κάνει 2 τρύπες ψηλά στη γυψοσανίδα στο τζάκι και μ΄αυτόν το τρόπο έχω εξασφαλίσει φυσική ροή ζεστού αέρα.Θαύματα δεν κάνει αλλά κανα δυο βαθμούς τους κερδίζεις στο χώρο.

Βέβαια με 2 μικρά παιδιά το καλοριφέρ καίει ( μάλλον έκαιγε) ανελέητα όλη μέρα [i] να δούμε πως θα τη γλιτώσουμε φέτος - λέει θα ξεκινήσει με 1 € και αρχές του 12 θα γίνει η εξομοίωση με το κίνησης. Οπότε φουλάρουμε κατα τα Χριστούγεννα ( αν έχουμε λεφτά μέχρι τότε) και μετά συντήρηση μέχρι να βγει ο χειμώνας."

dirfi
28-09-11, 18:15
Στην χαλκιδα τζακι A/C αλλα και καλοριφερ πετρελαιου. Θα εχω να παιξω με ολα μια και ειχα προνοησει και στο σπιτι (μεζονετα) εχω αυτονομη θερμανση σε καθε οροφο. Καπως θα την βγαλουμε ποιο οικονομικα.
Στην Αθηνα φυσικο αεριο και A/C. Αλλα εκει δεν εχει και πολυ κρυο (κεντρο σχεδον)
Στο χωριο (Στενη) παραδοσιακα και τζακι και ξυλοσομπα (που κανει το σπιτι φουρνο στην κυριολεξια)

ΥΓ: Μηπως να μετακομιζουμε κατα τα χωρια μας μαλλον?

Telxinas
28-09-11, 18:16
Είπαμε, φασολάδα και αναπτήρας :Ρ

storm
28-09-11, 20:04
Είπαμε, φασολάδα και αναπτήρας :Ρ Πανάθεμά σε![i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Εγώ παίδες,θα συνδυάσω καλοριφέρ (πετρέλαιο) και ενεργειακό τζάκι όταν θα έχω χρόνο,το οποίο θερμαίνει το σπίτι πολύ ικανοποιητικά (έχω τραβήξει σωλήνες και στα δωμάτια)."

ΧΕΙΜΩΝΑΣ
28-09-11, 20:35
Στην χαλκιδα τζακι A/C αλλα και καλοριφερ πετρελαιου. Θα εχω να παιξω με ολα μια και ειχα προνοησει και στο σπιτι (μεζονετα) εχω αυτονομη θερμανση σε καθε οροφο. Καπως θα την βγαλουμε ποιο οικονομικα.
Στην Αθηνα φυσικο αεριο και A/C. Αλλα εκει δεν εχει και πολυ κρυο (κεντρο σχεδον)
Στο χωριο (Στενη) παραδοσιακα και τζακι και ξυλοσομπα (που κανει το σπιτι φουρνο στην κυριολεξια)

ΥΓ: Μηπως να μετακομιζουμε κατα τα χωρια μας μαλλον?

dirfi θα σε φαει ρε φιλε το χαρατσι με τοσα ακινητα[i]
"

_3D_
28-09-11, 23:22
Ναι όντως, το τζάκι είναι εύκολη λύση (του στυλ: αφού υπάρχει ας το ανάψω) αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι.

Αχαριστία [i] Ανεκπλήρωτο όνειρο, αλλάζουμε σπίτι;http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif

Όοοοχι, να κάνεις δικό σου τζάκι! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Εγώ παίδες,θα συνδυάσω καλοριφέρ (πετρέλαιο) και ενεργειακό τζάκι όταν θα έχω χρόνο,το οποίο θερμαίνει το σπίτι πολύ ικανοποιητικά (έχω τραβήξει σωλήνες και στα δωμάτια).

Πολύ καλό σύστημα αν βολεύει το σπίτι."

storm
29-09-11, 01:00
Εγώ παίδες,θα συνδυάσω καλοριφέρ (πετρέλαιο) και ενεργειακό τζάκι όταν θα έχω χρόνο,το οποίο θερμαίνει το σπίτι πολύ ικανοποιητικά (έχω τραβήξει σωλήνες και στα δωμάτια).

Πολύ καλό σύστημα αν βολεύει το σπίτι. Βολεύει φίλε,μόνο που υπάρχει ένα μικρό,θα έλεγα,πρόβλημα.Το τζάκι,μετά από 2-3 ώρες αφήνει μία κάπως περίεργη μυρωδιά στο χώρο,όχι οπωσδήποτε ενοχλητική πάντως.Μου έχουν πει ότι είναι συνέπεια των υψηλών θερμοκρασιών που παράγει και μυρίζουν κάποια υλικά.Το έχω ανάψει πολλές φορές στα 4 χρόνια που το έχω,ωστόσο η μυρωδιά επιμένει να επανέρχεται.Τέλος πάντων,ίσως κάποια στιγμή τη βρω την άκρη.

Kouvanos
29-09-11, 01:14
Αν εννοεις την κλασικη καπνιλα, ε, τι να γινει, ειναι φυσικο επακολουθο της καυσεως....Κι εγω αντιμετωπιζω προβλημα καπνιας και καπνιλας οταν φυσαει δυνατος ανεμος με αποτελεσμα να γυρνα" ο καπνος μεσα στο σαλονι απο την καπνοδοχο....

Δοκιμασε να αφηνεις κοντα στο τζακι 2-3 κερακια....βοηθουν πολυ....

Παντως μου εκανε κι εμενα εντυπωση αυτο με την καπνα δεδομενου οτι υπο φυσιολογικες συνθηκες "τραβαει" απιστευτα, και την υγρασια (εχω δει να πεφτει απο το 57% στο 23% μεσα σε 2 ωρες !!!!!) και τον καπνο του τσιγαρου....εκει που κανονικα θα ηταν τεκες το σαλονι, με τζακακι ισα που μυριζει....
"

gordonas
29-09-11, 01:17
Παίδες, ωραίο το τζάκι αλλά το συμβατικό τζάκι πέρα από την ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ενεργειακή απόδοση, είναι αρκετά επιβαρυντικό και για την ποιότητα της ατμόσφαιρας στο εσωτερικό του σπιτιού με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία μας.

Τουλάχιστον αν το χρησιμοποιείτε να έχετε πάντα ένα παράθυρο ανοιχτό ώστε να αερίζεται ο χώρος.

Όταν έχουμε ενεργειακό τζάκι αλλάζουν τα πάντα. Πέφτει πάρα πολύ η μόλυνση του αέρα στο εσωτερικό και απογειώνεται η απόδοσή του. Όσοι έχετε συμβατικά τζάκια και τα χρησιμοποιείτε για καθημερινή χρήση (θέρμανση) μετατρέψτε τα σε ενεργειακά. Θα δείτε τεράστια διαφορά.

Από την Καθημερινή:

<a href=http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_oiko1_1_11/01/2010_1290731" target="_blank">Τζάκι χωρίς ενοχές</a>Edited by: gordonas "

Kouvanos
29-09-11, 01:42
Ωραιο αρθρο !!!! Μπραβο ρε γορδονα, η αληθεια ειναι οτι το ειχα ψαξει παλιοτερα για μετατροπη σε ενεργειακο αλλα κολλησε καπου το θεμα και δεν ξανασχοληθηκα...

Παντως φανταζομαι οτι με τη διαφορα στην αποδοση που λεει, θα ειναι ολο το σπιτι κομπλε !!!!

Ηδη με το συμβατικο εχω ικανοποιητικοτατη ζεστουλα στο 1/2 του σπιτιου....

karpenisi87
29-09-11, 11:43
εμεις το μετατρεψαμε περσι σε ενεργειακο και οι διαφορες ειναι χαωδεις..

storm
29-09-11, 15:54
Αν εννοεις την κλασικη καπνιλα, ε, τι να γινει, ειναι φυσικο επακολουθο της καυσεως....Κι εγω αντιμετωπιζω προβλημα καπνιας και καπνιλας οταν φυσαει δυνατος ανεμος με αποτελεσμα να γυρνα" ο καπνος μεσα στο σαλονι απο την καπνοδοχο....

Δοκιμασε να αφηνεις κοντα στο τζακι 2-3 κερακια....βοηθουν πολυ....

Παντως μου εκανε κι εμενα εντυπωση αυτο με την καπνα δεδομενου οτι υπο φυσιολογικες συνθηκες "τραβαει" απιστευτα, και την υγρασια (εχω δει να πεφτει απο το 57% στο 23% μεσα σε 2 ωρες !!!!!) και τον καπνο του τσιγαρου....εκει που κανονικα θα ηταν τεκες το σαλονι, με τζακακι ισα που μυριζει....
Όχι φίλε μου Κουβανέ,δεν εννοώ καπνίλα,δεν καπνίζει καθόλου το τζάκι ενώ παράλληλα τραβάει εκπληκτικά.Αυτή η ιδιαίτερη μυρωδιά είναι κάτι άλλο,ίσως από κάποια υλικά τα οποία υπερθερμαίνονται μετά από 2-3 ώρες καύσης,αν και δε μυρίζει κάτι καμένο.Από εκεί που το πήρα πάντως,αυτήν την εξήγηση μου δίνουν.Θα το ψάξω πάλι φέτος μήπως βγάλω καμιά άκρη."

Morpheas
29-09-11, 18:24
Αν έχεις όλα τα παράθυρα του σπιτιού κλειστά ενώ λειτουργεί το τζάκι, δοκίμασε να αφήσεις ένα απ' όλα (της κρεβατοκάμαρας ή του μπάνιου π.χ.) μια ιδέα" ανοιχτό.

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ"

ΓΙΑΝΝΗΣ
29-09-11, 18:58
Δεν εχω επιλογη παρα μονο το πετρελαιο...Ο,τι χειροτερο πλεον.... ο,τι ακριβοτερο. Πιο φθηνα βγαινει με ηλεκτρικη θερμανση!
παει για 20% αυξηση στο ρευμα πολυ συντομα

MountExplorer
29-09-11, 19:00
παει για 20% αυξηση στο ρευμα πολυ συντομα

Τοτε βαλε φωτοβολταικα/ανεμογεννητρια ή φυγε απο την ΔΕΗ. Εχει εταιριες που πουλανε φθηνοτερο ρευμα. Μπορεις επισης να βαλεις θερμοσυσσωρευτες. Γενικα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα. Το μονο που δεν πρεπει να κανεις ειναι να καις πετρελαιο.

_3D_
29-09-11, 19:01
Σίγουρα κάποιο υλικό. Προτείνω να το ερευνήσεις σύντομα storm. Τι υλικά έχει; έτοιμο το πήρες; Edited by: _3D_

storm
29-09-11, 19:04
Αν έχεις όλα τα παράθυρα του σπιτιού κλειστά ενώ λειτουργεί το τζάκι, δοκίμασε να αφήσεις ένα απ' όλα (της κρεβατοκάμαρας ή του μπάνιου π.χ.) μια ιδέα" ανοιχτό.

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ Θα το δοκιμάσω φίλε,σ'εσένα δηλαδή λειτούργησε ικανοποιητικά υποθέτω,ενεργειακό έχεις?Απ'όσο το έψαξα,παρόμοιο θέμα συνήθως τα ενεργειακά προκαλούν,ίσως λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύσσουν."

storm
29-09-11, 19:10
Σίγουρα κάποιο υλικό. Προτείνω να το ερευνήσεις σύντομα storm. Τι υλικά έχει; έτοιμο το πήρες; Έτσι φίλε μου,φέτος που σκοπεύω να το χρησιμοποιώ πιο συχνά,όταν έχω χρόνο,θα το ψάξω διεξοδικότερα.Έτοιμο το πήρα,μέσα πάντως,αντί για πυρότουβλο ή κάτι άλλο,έχει ένα υλικό που ονομάζεται aluker (αν το γράφω σωστά)και το οποίο εκπέμπει περισσότερη θερμότητα,δε ξέρω αν ευθύνεται κι αυτό.Θα δείξει.

xionotrela
29-09-11, 19:52
Tzaki αλλα ως επι τω πλήστων θα χρησιμοποιώ και ξυλόσομπα που ανοιξα τρυπα στο τοιχο για μπουρι διότι δε λεει να πληρωνω 350 εθρς το μηνα στο πετρελαιο...

kostas2004thes
10-11-11, 22:11
Εμεις σημερα βαλαμε κλιματιστικα (2).Για να σπαμε λιγο το κρυο τις μερες οπως οι παρουσες.Μεχρι στιγμης δεν εχουμε αναψει καλοριφερ.Και η αληθεια ειναι οτι ηταν ψυχρος ο Οκτωβριος και ο Νομεβριος μεχρι στιγμης.

Ελπιζουμε να αναβουμε καλοριφερ μονο στα μεγαλα κρυα και οταν βγαινει ηλιος και σπαει λιγο ο καιρος με νοτιαδες να αναβουμε τα βραδυα μονο τα κλιματιστικα.

"

dirfi
10-11-11, 22:16
Εμεις σημερα βαλαμε κλιματιστικα (2).Για να σπαμε λιγο το κρυο τις μερες οπως οι παρουσες.Μεχρι στιγμης δεν εχουμε αναψει καλοριφερ.Και η αληθεια ειναι οτι ηταν ψυχρος ο Οκτωβριος και ο Νομεβριος μεχρι στιγμης.

Ελπιζουμε να αναβουμε καλοριφερ μονο στα μεγαλα κρυα και οταν βγαινει ηλιος και σπαει λιγο ο καιρος με νοτιαδες να αναβουμε τα βραδυα μονο τα κλιματιστικα.

Γεια σου ρε Κωστα τα ιδια κανω. Απογευμα αναβω τζακι να σπαει η υγρασια και το βραδυ τα 2 κλιματιστικα στα υπνοδωματια στο πολυ χαμηλο και στους 20 βαθμους. Το πρωι λειπουμε ολοι. Εβαλα σημερα και 300 λιτρα πετρελαιο που αν το συνεχισω ετσι πιστευω να με βγαλει 2 μηνες (να το αναβω μονο στα μεγαλα κρυα και σε συνδιασμο με τα ινβερτερ που εχω)
"

strofimios
04-01-12, 23:55
Λοιπον,μπορει να μην μενω βορεια Ελλαδα αλλα και εδω η θερμανση ειναι ενα μεγαλο εξοδο.Ετσι λοιπον αποφασισα να αγορασω ξυλοσομπα.
Πηρα αυτη http://www.greekstoves.com/T13.html .Βρηκα φτηνα (και καλα) ξυλα και εκανα το σταυρο μου!Το σπιτι ειναι 109τ.μ.
Το παιδικο δωματιο το εχω κλειστο αφου δεν υπαρχει παιδι,ακομη γιατι αρχες Ιουνη θα δει το φως η γυναικα της ζωης μου!Το υπολοιπο σπιτι ειναι ενας χωρος 60τ.μ.,το μπανιο και το υπνοδωματιο.Αναλογως με το ποσα ξυλα καις η Τ ειναι απο φυσιολογικη εως......Η σομπα ειναι στον χωρο των 60τ.μ. εκει βλεπω ανετα 27++ βαθμους ενω στα δωματια ευκολα παει 19-20.Εγω δεν ειμαι πολυ της ζεστης,για να κοιμηθω θελω το δωματιο να εχει απο 14-17.Εαν ειμαι ολη την ημερα στο σπιτι απλα συντηρω τη φωτια και μολις νυχτωσει της "δινω".Το βραδυ γεμιζω τη σομπα και το πρωι εχει θρακα που αναβει τα ξυλα που θα ριξω μεσα.Για καταναλωση ακομα δεν ξερω γιατι την αναψα στις 24-12 αλλα εκαιγα ξυλα αζυγιστα(τα ειχα μαζεψει εγω).Απο τις 30-12 καιω πλεον αυτα που αγορασα.Στο τελος του μηνα θα ξερω τι καιω.
Προς το παρον ειμαι πολυ ευχαριστημενος,βγαζει μια πολυ ωραια ζεστη,κανει φοβερο φαγητο(γλυτωνουμε και ρευμα απο το μαγειρεμα) και μου αρεσει να χαζευω τη φωτια!

snowspir
05-01-12, 15:11
Ωραία φαίνεται η σομπίτσα!!!Από τιμή;;;

strofimios
05-01-12, 19:39
Εγω την πηρα 350€+30€ μπουρια,γωνιες κλπ.
Την φερνεις και απο Βουλγαρια εαν θες,στην Ελευθερουπολη κοστισε 214€.Βαλε ποσα μεταφορικα θελει απο εκει για Αθηνα,πας γυρω στα 300.Οποτε για να μην μπλεκω την πηρα απο τον εισαγωγεα,με αποδειξη ολοκληρη φυσικα,και ολα καλα.Σε κεντρικο μαγαζι στον Πειραια την βρηκα 800€ και στο leroy merlin 600+.

mihalisio.
05-01-12, 22:10
σομπες kerosun δεν εχει κανενας σας?την εχουμε στο εξοχικο στην ευβοια και κανει σουπερ δουλεια.

RigaNi
06-01-12, 01:27
Λοιπον,μπορει να μην μενω βορεια Ελλαδα αλλα και εδω η θερμανση ειναι ενα μεγαλο εξοδο.Ετσι λοιπον αποφασισα να αγορασω ξυλοσομπα.
Πηρα αυτη http://www.greekstoves.com/T13.html .Βρηκα φτηνα (και καλα) ξυλα και εκανα το σταυρο μου!Το σπιτι ειναι 109τ.μ.
Το παιδικο δωματιο το εχω κλειστο αφου δεν υπαρχει παιδι,ακομη γιατι αρχες Ιουνη θα δει το φως η γυναικα της ζωης μου!Το υπολοιπο σπιτι ειναι ενας χωρος 60τ.μ.,το μπανιο και το υπνοδωματιο.Αναλογως με το ποσα ξυλα καις η Τ ειναι απο φυσιολογικη εως......Η σομπα ειναι στον χωρο των 60τ.μ. εκει βλεπω ανετα 27++ βαθμους ενω στα δωματια ευκολα παει 19-20.Εγω δεν ειμαι πολυ της ζεστης,για να κοιμηθω θελω το δωματιο να εχει απο 14-17.Εαν ειμαι ολη την ημερα στο σπιτι απλα συντηρω τη φωτια και μολις νυχτωσει της "δινω".Το βραδυ γεμιζω τη σομπα και το πρωι εχει θρακα που αναβει τα ξυλα που θα ριξω μεσα.Για καταναλωση ακομα δεν ξερω γιατι την αναψα στις 24-12 αλλα εκαιγα ξυλα αζυγιστα(τα ειχα μαζεψει εγω).Απο τις 30-12 καιω πλεον αυτα που αγορασα.Στο τελος του μηνα θα ξερω τι καιω.
Προς το παρον ειμαι πολυ ευχαριστημενος,βγαζει μια πολυ ωραια ζεστη,κανει φοβερο φαγητο(γλυτωνουμε και ρευμα απο το μαγειρεμα) και μου αρεσει να χαζευω τη φωτια!
φαγητο απο την ξυλοσομπα???οσοι εχουν φαει μου λενε οτι βγαινει παντα πολυ νοστιμο!!!

strofimios
06-01-12, 16:22
Ασε,μιλαμε οτι λιωνουν στην κυριολεξια!Ο φουρνος ειναι μεγαλος και χωραει ταψια,γαστρες κλπ.Την πρωτοχρονια βαλαμε γαστρα με αγριογουρουνο και πατατες.Εγινε μαχη στο τραπεζι!
Επισης στην επανω μερια χωραει να ακουμπησεις οτι θες.Εμεις εχουμε μια κατσαρολα με νερο,για να υπαρχει λιγη υγρασια στο χωρο και εχουμε παντα ετοιμο βραστο νερο.