PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΑΝΤΑΡΟΣ

Σελίδες : [1] 2

snowpar
15-08-11, 17:24
Sorry για το άσχετο ας μετακινηθεί όταν πρέπει.

Μετράμε αντίστροφα λοιπόν δυστυχώς στα γεράματα... Παρουσιάζομαι 29/8 Αυλώνα τεθωρακισμένα! Μήπως κανείς από την παρέα θα είναι εκεί? Τουλάχιστον να έχει ο στρατός καιρικό ενδιαφέρον...[i]
"

ΧΕΛΜΟΣ
15-08-11, 17:54
Καλη θητεια Γιανναρε!

Μην αγχωνεσαι...

Εμενα αυτοι οι 18 μηνες ηταν μεγαλη εμπειρια που ευκολα θα ηθελα να ξαναζησω....

thunderguy
15-08-11, 19:27
εγω παρουσιαζομαι 1 μηνα αργοτερα στις 29/9 στην Θηβα-Πυροβολικο θα ανοιξω θεμα οταν φτασει ο καιρος για οποιον μπορει να μου δωσει πληροφοριες.καλη θητεια να εχουμμε φιλε μου[i]"

snowpar
15-08-11, 20:16
Ευχαριστώ Γιώργο μου!

Με πονάει που θα είμαι μέσα χειμώνα και θα χάνω χιόνια κτλ αλλά θα με πείραζε περισσότερο να βάραγα σκοπιά με 40°C[i]

Thunderguy καλή θητεία να έχουμε...Να είμαστε σε επικοινωνία, ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να είμαστε στην ίδια μονάδα μετά!
"

beach-snow
15-08-11, 20:25
9 μήνες θητεία, είναι παιγνιδάκι πλέον Γιάννη μου...απλά δεν υπάρχει...Καλή θητεία πάντως να έχεις και ξέρεις για το χειμώνα...όπου και να είσαι...η μηχανή ανά χείρας, δίπλα στο όπλο!!![i]"

swter
15-08-11, 20:31
παιδες καλη θητεια και τους δυο!!κ οπως λεει ο Κωστας , πλεον με 9μηνακια ειστε μια χαρουλα!!( εγω εφαγα 20 στα μουτρα!!) και εννοειται οτι θα θυμαστε την εμπειρια για παντα. καλα να περασετε κ εννοειται με τισ μηχανες επ ωμου!!! [i]"

storm
15-08-11, 20:47
Καλή θητεία παλικάρια!Η εμπειρία η δική μου παίδες,ήταν σχολείο ζωής!18 μήνες από τους οποίους οι 14 παραμεθόριο.Εμπειρίες,τοποθεσίες και μέρη όσο και,κυρίως,φίλοι,αξέχαστοι!Τη θητεία,πέρα απ'την υποχρέωση στη μαμά πατρίδα,την έβλεπα τόσο πριν όσο και μετά,σαν μια ενδιαφέρουσα περιπέτεια!

weatherfriend
15-08-11, 20:59
Καλη θητεια παλικαρια!!!

thunderguy
15-08-11, 21:05
εννοειται πως θα ειμαστε σε καιρικη επαγρυπνιση και θα δινουμε αναφορες οποτε μπορουμε απο οπου βρισκομαστε.π.χ εμενα δεν θα με χαλουσε να ειμαι ορεστιαδα σκοπια το βραδυ να εχει -5 και να ριχνει χιοινι του ελεους[i] ή φυσικα να εχει νεροποντη με αστροπελεκια θα ειμαι ο πρωτος που θα θελω σκοπιαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif....ενταξει εγω το χω παρει χαλαρα το θεμα του στρατου 9 μηνες δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αλλα καθε αρχη και δυσκολη που λενε μετα αν συνηθησεις οκ"

Kouvanos
15-08-11, 21:08
Καλη θητεια Γιαννη, εγω την εκοψα Ιουλιο την αναβολη και μπαινω Νοεμβριο....ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ να μην γινει 12 η 14 μηνες και τη φαμε κανονικα....

Σε αντιθεση με τους προλαλησαντες, να πω πως ο στρατος ειναι το μεγαλυτερο χασιμο χρονου στη ζωη καποιου....ΑΝ ηταν 3 μηνες, για ολους, πεζικο (οχι ναυτικο και αεροπορια τα βυσματα), ολοι παραμεθοριο και καθε μερα ασκησεις, βολες, πορειες, σκηνακια, κλπ, ναι, τοτε θα αξιζε και θα πηγαινα πρωτος απ`ολους στα 18...και θα ειχαμε και αξιομαχο και θεληση και οχι 70% διαρροη με Ι5 και ανυποτακτους, κλπ....

ΑΛΛΑ 9 μηνες απο τη ζωη μου να ειμαι ο σκοπανθρωπος, ο γοπανθρωπος και γενικα ο τεμπελης αγγαρειομαχος, που θα πιασει οπλο διακοσμητικα, αντε να ριξει 1 βολη και απλα θα ξοδευει 500-600 ευρω το μηνα σε σουβλακια και πιτσες στα ομορφα χωρια του Εβρου, συγγνωμη, ειναι μεγιστη βλακεια...Και στεναχωριεμαι που αναγκαστηκα να το κανω, απλα τελειωσα Σχολη, Μεταπτυχιακο, εκανα 18 μηνες ασκηση και πλεον ηθελα να δουλεψω απερισπαστος, εχοντας απαλλαγει απο το βραχνα του στρατου....

Το μεγιστο δε ανεκδοτο, ο στρατος σε κανει αντρα...ναι, αν εισαι 18 χρονων μολις απο κανα χωριουδακι 2000 μ, μπορει...και μπορει και να σου φανει εκδρομη και ομορφη περιπετεια....οταν ομως πλεον εισαι απο τα 18 σε σχολη, σπουδαζεις, δουλευεις, κλπ, εχεις οραματα για το μελλον, μενεις μονος σου (πολλοι στα 27-28 εχουν και γυναικα και παιδι-παιδια),ε, ποσο ΑΝΤΡΑ να σε κανουν πια αυτες οι αγγαρειες, και οι σκοπιες και το γοπινγκ....

Τεσπα, καλη θητεια να χουμε, μια συμβουλη φιλε Γιαννη, ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΑΟΡΑΤΟΣ ρε φιλε, μου το χουν πει τοσοι και τοσοι....φιδιασμα, φιδιασμα, φιδιασμα, οσο μπορεις να μη χωνεσαι και να λουφαζεις....9 μηνες ειναι, θα περασουν

geornik
15-08-11, 21:18
καλή θητεία παίδες...μια συμβουλή..ποτέ να μην θεωρείτε την οποιαδήποτε μέρα της ζωής σας χαμένη περίοδο..πόσο μάλλον μια περίοδο αρκετών μηνών που και πάλι εμένα μου ακούγεται διακοπές Καλοκαιριού παρά θητεία σε σχέση με τους 21 μήνες της δικής μου θητείας στο βυσματικό" Πολεμικό Ναυτικό το 99-00...2 Πάσχα μέσα, 2 Καλοκαίρια και ένα Χριστούγεννο..αυτό το είχα κανονίσει εγώ για τον ευνόητο λόγο...."

storm
15-08-11, 21:54
Καλη θητεια Γιαννη, εγω την εκοψα Ιουλιο την αναβολη και μπαινω Νοεμβριο....ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ να μην γινει 12 η 14 μηνες και τη φαμε κανονικα....

Σε αντιθεση με τους προλαλησαντες, να πω πως ο στρατος ειναι το μεγαλυτερο χασιμο χρονου στη ζωη καποιου....ΑΝ ηταν 3 μηνες, για ολους, πεζικο (οχι ναυτικο και αεροπορια τα βυσματα), ολοι παραμεθοριο και καθε μερα ασκησεις, βολες, πορειες, σκηνακια, κλπ, ναι, τοτε θα αξιζε και θα πηγαινα πρωτος απ`ολους στα 18...και θα ειχαμε και αξιομαχο και θεληση και οχι 70% διαρροη με Ι5 και ανυποτακτους, κλπ....

ΑΛΛΑ 9 μηνες απο τη ζωη μου να ειμαι ο σκοπανθρωπος, ο γοπανθρωπος και γενικα ο τεμπελης αγγαρειομαχος, που θα πιασει οπλο διακοσμητικα, αντε να ριξει 1 βολη και απλα θα ξοδευει 500-600 ευρω το μηνα σε σουβλακια και πιτσες στα ομορφα χωρια του Εβρου, συγγνωμη, ειναι μεγιστη βλακεια...Και στεναχωριεμαι που αναγκαστηκα να το κανω, απλα τελειωσα Σχολη, Μεταπτυχιακο, εκανα 18 μηνες ασκηση και πλεον ηθελα να δουλεψω απερισπαστος, εχοντας απαλλαγει απο το βραχνα του στρατου....

Το μεγιστο δε ανεκδοτο, ο στρατος σε κανει αντρα...ναι, αν εισαι 18 χρονων μολις απο κανα χωριουδακι 2000 μ, μπορει...και μπορει και να σου φανει εκδρομη και ομορφη περιπετεια....οταν ομως πλεον εισαι απο τα 18 σε σχολη, σπουδαζεις, δουλευεις, κλπ, εχεις οραματα για το μελλον, μενεις μονος σου (πολλοι στα 27-28 εχουν και γυναικα και παιδι-παιδια),ε, ποσο ΑΝΤΡΑ να σε κανουν πια αυτες οι αγγαρειες, και οι σκοπιες και το γοπινγκ....

Τεσπα, καλη θητεια να χουμε, μια συμβουλη φιλε Γιαννη, ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΑΟΡΑΤΟΣ ρε φιλε, μου το χουν πει τοσοι και τοσοι....φιδιασμα, φιδιασμα, φιδιασμα, οσο μπορεις να μη χωνεσαι και να λουφαζεις....9 μηνες ειναι, θα περασουν
Φίλε Κουβανέ,θα διαφωνήσω μαζί σου 100%!Πρώτα απ'όλα,η θητεία θα πρέπει να επανέλθει οπωσδήποτε πάνω από τους 15-17 μήνες για όλα τα όπλα.Μειώθηκε καθαρά για ψηφοθηρικούς λόγους από ακατάλληλους ανθρώπους διαφόρων κομματικών αποχρώσεων...Σήμερα,λόγω λειψανδρίας (μειωμένη θητεία-υπογονιμότητα) αδειάζουν στρατόπεδα (δε μιλώ για το στρατιωτικό Καλλικράτη),μένουν αφύλακτες σκοπιές στα υπόλοιπα,μειώνεται η στρατιωτική εκπαίδευση,αφού πρέπει για τις διάφορες υπηρεσίες κλπ να απασχοληθεί συγκεκριμένος,σχετικά,αριθμός στρατιωτών με συνέπεια να αντιστοιχούν ολοένα και λιγότεροι για τις ασκήσεις...

Μετά ποιος σου είπε ότι ο στρατευμένος θα ρίξει μία μόνο βολή με το...διακοσμητικό του όπλο????[i]

Απ'την δική μου τουλάχιστον εμπειρία,έριξα αμέτρητες βολές με το...διακοσμητικό μου όπλο+με τρία (03) ακόμη...διακοσμητικά (πιστόλι-αντιαρματικό Π.Α.Ο. 120χιλ-πενηντάρι πολυβόλο).

Χάσιμο χρόνου είναι φίλε μου για όσους δεν μπορούν να λογικοποιήσουν το σκοπό της στράτευσης.Πρέπει να υπάρχουν ιδανικά (τί λέω τώρα...),είναι τιμή να φορά κανείς την τιμημένη στρατιωτική στολή του ένδοξου Ελληνικού Στρατού (οφείλουμε να γνωρίζουμε ιστορία,ακόμη και αν δεν τελειώσαμε τριτοβάθμια σχολή ανάλογου περιεχομένου),να γνωρίζει κανείς,ναι,επαναλαμβάνω,να γνωρίζει στο μέτρο του δυνατού,τις ευρύτερες συνθήκες του γεωστρατηγικού περιγύρου (τις εν δυνάμει απειλές για το έθνος).

Άντρας γίνεσαι φίλε μου όταν σφυρηλατείς νου και σώμα (ακόμη και στο στρατό χρειάζεσαι μυαλό...!),το να μαθαίνεις να ξεπερνάς πρωτόγνωρες δυσκολίες που μπορεί να σου σώσουν τη ζωή,η πειθαρχία (το βασικότερο συστατικό ενός επιτυχημένου στρατού),η σκληραγωγία κλπ.κλπ.Βέβαια,πολύ αμφιβάλλω ότι γίνονται αυτά σήμερα στην παιδική χαρά των εννέα μηνών...

Τέλος φίλε μου,αν ήθελες να βρεις δουλειά τώρα που τελείωσες με το καλό τις σπουδές σου και να μη στρατευθείς,πολύ απλά,έπρεπε να στρατευθείς στα 18...! Edited by: storm "

Winter Storm
15-08-11, 22:06
Καλη θητεια παιδια!!!9 μηνες ειναι θα περασουν!!!τι να πουμε και εμεις που ειχαμε κανει 18αμηνο!![i]"

NikosThes
15-08-11, 22:08

Λοιπόν παίδες για να πω και εγώ την γνώμη μου περι στρατού. Ολα μα όλα εξαρτόνται απο την μονάδα που θα πας και τους αξιωματικούς που θα έχεις. Είχα ακούσει για μονάδες που πραγματικά ήταν μαρτύριο αφου δεν υπήρχαν οπλίτες με αποτέλεσμα να μην φτάνουν οι υπηρεσίες και να αναγκάζονται να χώνονται τα ίδια άτομα και να έχουν έξοδο μια φορά την βδομάδα και άν, και βγαίναν για λίγες ώρες με υπηρεσιακά, και σε άλλες μονάδες που είχαν έξοδο σχεδόν κάθε μέρα ή μέρα παρα μέρα, αφού υπήρχε επαρκές προσωπικό για να καλύψει τις υπηρεσίες. Απο κει και πέρα όπως είπα ειναι και οι αξιωματικοί, αν πέσεις σε καλούς τότε τα περνάς πολυ καλά και μοιάζει σαν δευτερό σχολείο ο στρατός, αλλιώς αν πέσεις σε ανάποδους πρεπει να πηγαίνεις απλά με τα νερά τους για να εισαι οκ.

Εγώ επειδή έκανα οικιοθελώς 17μηνη θητεία, μιας και πήγα για δόκιμος, είδα κάποιες καταστάσεις με άλλο μάτι μιας και ήμουν μέσα στα πράγματα. Και Κουβανέ χάσιμο χρόνου σε καμία περίπτωση δεν ειναι αν ξέρεις πως να τον αξιοποιήσεις. Εξαρτάται βέβαια και απο την ειδικότητα που θα έχεις, μιας και όπως και να το κάνουμε το πεζικό, πυροβολικό, τεθωρακισμένα είναι ζόρικα όπλα, με πολλές υπηρεσίες, χωσίματα, ασκήσεις, βολές κτλ. ενώ απο την άλλη διαβιβάσεις, υλικου πολέμου, τεχνικό, υγειονομικού, έρευνας πληροφορικής(που υπηρέτησα εγώ), εφοδιασμού-μεταφορών κτλ. είναι πολύ πιο χαλαρά σώματα απο κάθε άποψη και μοιάζουν πολύ με την αεροπορία και στις υπηρεσίες και γενικά σε όποια μονάδα και να πέσεις δεν μπορείς να έχεις πολλές υπηρεσίες εκ των πραγμάτων.

Οπότε όποιος έχει τα μέσα και τα προσόντα να το κυνηγήσει για αυτά τα σώματα θα περάσει ζωή και κότα, αν και πάλι αν πέσεις σε δύσκολη μονάδα και εκεί θα υπάρχει χώσιμο αν δεν επαρκεί το προσωπικό. Απο την άλλη εγώ που πήγα δόκιμος δεν το μετάνιωσα στιγμή μιας και ουσιαστικά έκανα μόλις 4μηνες κανονική θητεία, που ήταν η εκπαίδευση, μετά τους υπόλοιπους 12 μήνες κοιμόμουν σπιτάκι μου, πληρωνόμουν κάθε μήνα, και έκανα 2-4 υπηρεσίες τον μήνα σαν ΑΥΔΜ στην μια μονάδα και σαν ΒΕΕΑΣ στην δεύτερη, πολλες φορές και λίγο παραπάνω αναλόγως με τις ανάγκες. Και φυσικά τα πήγαινα με όλους καλά ακόμα και με τους ανωτέρους μιας και στην πρώτη μονάδα που παρουσιάστηκα ήταν γενικά ευχάριστοι άνθρωποι, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Και φυσικά το καλαμπούρι ήταν άπειρο ειδικα΄στις υπηρεσίες και οταν δεν υπήρχε κάποια υποχρέωση ή δουλειά. Απλά θέλει να το πάρεις χαλαρά το θέμα και με χιούμορ πάνω απο όλα όσες δυσκολίες και να υπάρχουν. Αφου να φανταστείτε όταν είχα πρωτοπαρουσιαστεί τις πρώτες ημέρες στο κέντρο, ακόμα και εκεί παρόλο το βεβαρυμένο πρόγραμμα και τον ελάχιστον ύπνο, αφου ήμουν σε ένα γραφείο 18-20ώρες την μέρα, και κάναμε πολύ δουλεία, ακόμα και εκεί ήταν ωραίο το κλίμα αφου το καλαμπούρι ήταν παρόν, παρόλη την εξάντληση. Σε γενικές γραμμές δεν μπορω να πω οτι τα πέρασα άσχημα, ίσως έπεσα και σε καλές μονάδες βέβαια, αλλα χάσιμο χρόνου σε καμία περίπτωση δεν ήταν τουλάχιστον για μένα. Ίσως βέβαια έπαιξε τον ρόλο του οτι πήγα αρκετά μεγάλος στο στρατό, αφου παρουσιαστηκα στα 28 μου, και γενικά τα έβλεπα με άλλο μάτι τα πράγματα. Πάντως η τελευταία συμβουλή του Κουβανού ισχύει, όσο γίνεται αόρατος και low profile για να μην καταντήσεις το παιδί των θελημάτων[i]
Edited by: NikosThes "

NikosThes
15-08-11, 22:27

Φίλε Κουβανέ,θα διαφωνήσω μαζί σου 100%!Πρώτα απ'όλα,η θητεία θα πρέπει να επανέλθει οπωσδήποτε πάνω από τους 15-17 μήνες για όλα τα όπλα.Μειώθηκε καθαρά για ψηφοθηρικούς λόγους από ακατάλληλους ανθρώπους διαφόρων κομματικών αποχρώσεων...Σήμερα,λόγω λειψανδρίας (μειωμένη θητεία-υπογονιμότητα) αδειάζουν στρατόπεδα (δε μιλώ για το στρατιωτικό Καλλικράτη),μένουν αφύλακτες σκοπιές στα υπόλοιπα,μειώνεται η στρατιωτική εκπαίδευση,αφού πρέπει για τις διάφορες υπηρεσίες κλπ να απασχοληθεί συγκεκριμένος,σχετικά,αριθμός στρατιωτών με συνέπεια να αντιστοιχούν ολοένα και λιγότεροι για τις ασκήσεις...

Μετά ποιος σου είπε ότι ο στρατευμένος θα ρίξει μία μόνο βολή με το...διακοσμητικό του όπλο????[i]

Απ'την δική μου τουλάχιστον εμπειρία,έριξα αμέτρητες βολές με το...διακοσμητικό μου όπλο+με τρία (03) ακόμη...διακοσμητικά (πιστόλι-αντιαρματικό Π.Α.Ο. 120χιλ-πενηντάρι πολυβόλο).

Χάσιμο χρόνου είναι φίλε μου για όσους δεν μπορούν να λογικοποιήσουν το σκοπό της στράτευσης.Πρέπει να υπάρχουν ιδανικά (τί λέω τώρα...),είναι τιμή να φορά κανείς την τιμημένη στρατιωτική στολή του ένδοξου Ελληνικού Στρατού (οφείλουμε να γνωρίζουμε ιστορία,ακόμη και αν δεν τελειώσαμε τριτοβάθμια σχολή ανάλογου περιεχομένου),να γνωρίζει κανείς,ναι,επαναλαμβάνω,να γνωρίζει στο μέτρο του δυνατού,τις ευρύτερες συνθήκες του γεωστρατηγικού περιγύρου (τις εν δυνάμει απειλές για το έθνος).

Άντρας γίνεσαι φίλε μου όταν σφυρηλατείς νου και σώμα (ακόμη και στο στρατό χρειάζεσαι μυαλό...!),το να μαθαίνεις να ξεπερνάς πρωτόγνωρες δυσκολίες που μπορεί να σου σώσουν τη ζωή,η πειθαρχία (το βασικότερο συστατικό ενός επιτυχημένου στρατού),η σκληραγωγία κλπ.κλπ.Βέβαια,πολύ αμφιβάλλω ότι γίνονται αυτά σήμερα στην παιδική χαρά των εννέα μηνών...

Τέλος φίλε μου,αν ήθελες να βρεις δουλειά τώρα που τελείωσες με το καλό τις σπουδές σου και να μη στρατευθείς,πολύ απλά,έπρεπε να στρατευθείς στα 18...!

Storm έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα, τα είπα στο προηγούμενο μύνημα βέβαια χωρίς να διαβάσω το δικό σου αλλα πάνω κάτω τα ίδια πράγματα λέμε. Όντως υπάρχει τεράστιο πρόβλημα πλέον στις μονάδες, απο έλλειψη προσωπικού κυρίως στην παραμεθόριο με αποτέλεσμα να έχουν συρρικνωθεί οι υπηρεσίες, σκοπιές να μένουν αφύλαχτες και άλλα πολλα μιας και δεν υπάρχουν άτομα. Και απο την άλλη στις μεγάλες μονάδες μέσα σε πόλεις κτλ. το προσωπικο να περισσεύει, με αποτέλεσμα αλλου να χώνονται τα ίδια άτομα κάνοντας 20 και 30 υπηρεσίες τον μήνα και αλλού να βγαίνουν κάθε μέρα και να κάνουν 6-7 υπηρεσίες τον μήνα, και μιλάω για στρατιώτες τώρα. Ήδη η θητεία στους 12 μήνες ήταν αρκετά μικρή, ενώ το 9μηνο ήταν καθαρή αυτοκτονία, αυτο το κατάλαβα εκ των υστέρων βέβαια αφού τα έζησα. Η θητεία είπαμε να μειωθεί αρκεί να υπάρχει προσωπικό για να καλύψει τα κενά, και μιλάω για τους επαγγελματίες οπλίτες κυρίως, ή κατα κόσμον ΕΠΟΠ. Όταν δεν υπάρχει όμως επαρκες προσωπικό για τον Α ή Β λόγω και τα τελευταία χρόνια υπάρχει σοβάρη έλλειψη, τότε η μείωση θητείας είναι καθαρή αυτοκτονία μιας και μένουν μονάδες αφύλαχτες σε καίρια σημεία, και καποια στιγμη αν γινει καμια στραβή μιας και οι Τούρκοι δεν αστειεύονται, θα το φυσάμε και δεν θα κρυώνει... Ήδη το τελευταίο διάστημα έχουν γινει αρκετά επεισόδια και μάλιστα σοβαρά στον Έβρο, που αποκρύφθησαν για ευνόητους λόγους. Η θητεία θα πρέπει οπωσδήποτε να αυξηθεί τουλάχιστον για αυτό το διάστημα μέχρι να βρεθεί κάποια λύση, παρά να μένουν αφύλαχτες σκοπιές σε καίρια σημεία.
"

BobbyF2
15-08-11, 22:51
Ρε 9 μηνες θητεια και κλαιγεστε?[i]
Τι θα κανατε δηλαδη αν ειχατε οτι περασαμε εμεις με 18αρια, 22αρια και 24αρια μηνες?

Αντε καλα να περασετε.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif

"

Kouvanos
15-08-11, 22:53
Ναι κι ο θειος μου προλαβε τους 32 μηνες (ηταν ΥΕΑ)....τι να λεει ??? χαμενος χρονος, χαμενη καθε ωρα και στιγμη....και 9 μηνες εμενα μου φαινεται βουνο !!!

karpenisi87
15-08-11, 22:56
κ εγω Νοέμβριο μπαινω φιλε κουβανε..

thunderguy
15-08-11, 22:57
μορφαρα κουβανε χαλαρωσε γιατι δεν σε βλεπω καλα[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif.....αυτα που ειπε ο νικος ολα εξαρτωνται που θα τυχεις και λοιπα......ας μπουμε με το καλο να δουμε τα πραματα πως ειναι απο μεσα και μετα μιλαμεhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

thunderguy
15-08-11, 22:58
ποιος αλλος μπαινει αυγουστο-νοεμβρη?

weatherfriend
15-08-11, 22:59
Καλα ρε,ολοι τωρα βηκατε να πατε στρατο?Να δουμε ποιοι θα μεινουμε απο το φθινοπωρο και μετα....

thunderguy
15-08-11, 23:00
ποιος αλλος μπαινει αυγουστο-νοεμβρη?

τωρα αυγουστο-σεπτεμβρη εννοω

notis_tripoli
16-08-11, 02:07
φιλε Γιαννη ολα θα πανε καλα μην φοβασαι!!!

πρεπει να σε παρω και εκεινο το τηλ που λεγαμε....εχουμε να πουμε πολλα![i]

παντως σου ευχομαι να ερθεις στην τριπολη και να φιλας σκοπια το καταχειμωνο στη δυτικη πυλη του 11ου που οταν αγριεψει ο καιρος το μαιναλο κατεβαζει παγωνια και το ψιλοβροχο σου τρυπαει τα κοκκαλα,και ολοι οι φανταροι κλεινουν το δυτικο παραθυρο της σκοπιας με παλιορουχα για να γλυτωσουν το αγιαζι.........http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

NikosThes
16-08-11, 03:01
Ναι κι ο θειος μου προλαβε τους 32 μηνες (ηταν ΥΕΑ)....τι να λεει ??? χαμενος χρονος, χαμενη καθε ωρα και στιγμη....και 9 μηνες εμενα μου φαινεται βουνο !!!

Πωπω 32 μήνες, ξεχνούσες πότε μπήκες πραγματικά. Και ο πατέρας μου είχε παει για ΥΕΑ και έκανε 36 μήνες νομίζω, αυτές είναι θητείες, εδώ θα μου κάνετε 9 μήνες και μου κλαίγεστε[i] Καλά εγώ επειδή εξαρχής ήξερα οτι ήμουν σε καλό σώμα για αυτό και πήγα για ΥΕΑ, υπο άλλες συνθήκες δεν ξέρω αν θα πηγαίνα, και ειδικα αν ημουν πεζικό, γιατι εκει η εκπαίδευση στη ΣΕΑΠ ειναι μεγάλο μανικι, και σου βγάζουν τον αδόξαστο 4 μήνες, άσε που δεν θα με παίρναν ούτως ή άλλως αφου θα κοβόμουν στα αθλήματαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Αλλα ευτυχώς στην ειδικότητά μου υπήρχε μεγάλη έλλειψη αφού παρακαλούσαν να πάνε και φέρναν και απο αλλα σώματα για να καλυφθεί η σειρά, 10 είμασταν όλοι και όλοι, ενώ στα άλλα μεγάλα σώματα και όπλα ήταν υπερδεκαπλάσιοι...
"

borios_polos
16-08-11, 03:16
καλη θητεια παιδια...9 μηνες ειναι σα να πατε διακοπες...κι εγω στο 18μηνο ημουν στο πυροβολικο...2 καλοκαιρια κι εναν χειμωνα εκανα τοτε...εναν ανυπαρκτο χειμωνα βεβαια[i]"

strofimios
16-08-11, 08:31
Χαλαρωστε!Εγω ειδα το στρατο σαν μια εκδρομη!Μετραγα τις μερες για να παρουσιαστω.Ημουν ομως και τυχερος,Τριπολη Γεναρη,Φλεβαρη.Μετα Κιλκις(Γουμενισσα) και μετα,τον Οκτωβριο,Καστορια.Εκατσα λιγες μερες στο ταγμα που ειναι εξω απο την πολη και με εστειλαν σε φυλακιο.Ε,αυτο ηταν.Εκει κολησα τελειως με τα χιονια και τη φυση.Δεν ηθελα να απολυθω(με τις φυλακες που ειχα παραλιγο να το καταφερω)!!Βασικα μου αρεσε τοσο πολυ η ολη φαση που σε ολη τη θητεια μου πηρα μονο 4 μερες αδεια(οταν ημουν στο Κιλκις).Παντως και εγω το βλεπω σαν κατι το αχρηστο,απο πλευρας μαθησης κλπ,αφου το μονο που μαθαινεις ειναι το πως να εξαφανιζεσαι για να γλυτωσεις τις αγγαρειες.Ειναι ομως μια καλη ευκαιρεια να γνωρισεις διαφορα μερη.Στο φυλακιο που με εστειλαν ,ειχα την τυχη να περπατησω σχεδον ολη την περιοχη που ειναι αναμεσα Σαμαρινα,Επταχωρι,Χρυση,Λαγκαδα.Ειχα την φωτογραφικη παντα μαζι,εχω ενα αρκετα μεγαλο αλμπουμ του οποιου οι φωτο ειναι ολες ασπρες!!

strofimios
16-08-11, 08:42
Απο μια συντομη αναζητηση που εκανα για το ταγμα που ημουν στο Κιλκις,ειδα οτι ακομα εκτελει κοινωνικο εργο!Αδυνατιζει τους φανταρους.Εγω ειχα παει εκει 94 κιλα και οταν εφυγα(μετα απο σχεδον 8 μηνες) ημουν 68!!
Σε ενα απο τα link που μου εβγαλε η αναζητηση καποιος αναφερει παρομοια διαιτα,καποια χρονια μετα.Σε 5 μηνες εχασε 25.Τι bodyline και μπουρδες,506ΜΤΠ!

TURMS
16-08-11, 08:59
οπως ειπε και ο storm ολα ειναι θεμα τυχης...
και εγω επελεξα για δοκιμος πιο πολυ για το οικονομικο και να μην επιβαρυνω τους δικους μου αλλο

αλλα απο εκει και επειτα....ναι και εκανα μερικα πραγματα που μου εχουν μεινει , πχ παρελαση συνταγμα, ασκησεις με ελικοπτερα πλοια, ασκησεις σε συνεργασια με αμερικανακια (πολυ γελιο) κλπ, που ειχαν μια φαση δεν λεω
αλλα σε γενικες γραμμες στην μοναδα επηξα...να κυνηγας τους φανταρους να κανουν δουλειες, να αστπρισουν, να βαψουν κλπ και φανταζομαι σε αλλες μοναδες που ηταν πιο χυμα οτι θα ειναι ακομα πιο πηξιμο και ισως φτανεις να λες: χασιμο χρονου

επιπλεον οταν εφυγα φανταρος ηταν μετα το μεταπτυχιακο, τοτε που το χρηματιστηριο ητνα στα πανω του και ειχα πολλες ευκαιριες εργασιες σε αντιθεση με οταν επεστρεψα που εφτυσα αιμα να βρω δουλεια

αλλα απο την αλλη αν ημουνα πχ 28 τωρα (τοτε δεν το εψαξα...ισως κακως) θα ειχα 20 μορια επιπλεον χαρη στον στρατο στην προκηρυξη ειδικων φρουρων που βγηκε αυτες τις μερες

ο στρατος μπορει να σου βγει σε καλο...ειναι ολα θεμα τυχης και επιλογων-συγκυριων
και οπως λεει και ο φιλος απο πανω βλεπεις διαφορα μερη που αλλιως δεν θα πηγαινες...
εγω γυρισα σχεδον ολα τα νησια παραμεθοριου, λαρισα, βολο...Edited by: TURMS

snowpar
16-08-11, 10:01
Φίλε Νότη μακάρι να κάνω σκοπιές σε τέτοια μέρη και να τρώω κρύο! Το κρύο μ'αρέσει όσο τίποτα άλλο!!![i] Μακάρι να πάω στο πιο ορεινό στρατόπεδο της χώρας(έχει στον Όλυμπο νομίζω στα 1800μ)http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif... και όχι σε κανένα νησί με υγρασίες και νοτιάδες με 18°C καταχείμωνο! Καλύτερα στο κρύο παρά σκοπιά κατακαλόκαιρο, γι'αυτό διάλεξα να πάω τώρα... Περιμένω τηλ σου!

Κατά τα άλλα παίδες ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Από τη μια συμφωνώ με τα παιδιά που λένε ότι ο στρατός έχει να σου προσφέρει πράγματα, είναι θέμα πειθαρχίας, είναι θέμα τιμής και της τεράστιας ιστορίας μας...
ΑΛΛΑ συμφωνώ και με τον φίλο Κουβανό! Ο στρατός (σε γενικές γραμμές βέβαια) αυτή τη στιγμή δεν σου μαθαίνει τίποτα και δεν χρησιμεύει σε τίποτα παρά μόνο συντηρεί τους στρατιωτικούς και ενισχύει κατά κάποιο τρόπο οικονομικά τις περιοχές που έχουν στρατόπεδα! Θα προτιμούσα να ήταν 3 μήνες σκληρής άσκησης και εκπαίδευσης χωρίς καμία έξοδο ή άδεια ζώντας σε συνθήκες πολέμου παρά αυτό το χαλι που έιναι σήμερα 9 μήνες (και όσο σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να έιναι παραπάνω ναι ανακουφίζομαι αλλά έκείνο κι αν ήταν παράλογο), να προσπαθείς να λουφάρεις, να κρυφτείς κτλ Στην ουσία να χάνεις πολύτιμο χρόνο. Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι παντρεμένος και έχω μια δουλειά που θα την αφήσω για 9 μήνες σε άλλα χέρια και δεν ξέρω όταν βγω αν θα υφίσταται!!
Και θα μου πείτε: γιατί δεν πήγα στα 18? Γιατί τότε ηθελα να σπουδάσω και αν πήγαινα φαντάρος ίσως μετα να μην σπούδαζα. Καλύτερα βέβαια τώρα μειώθηκε η θητεία και έιμαι μεγαλύτερος (έχει και τα καλά του αυτό)...

Παρόλα αυτά το έχω πάρει με καλό και μπορώ να πω ότι το περιμένω πλέον. Γιατί ως γνωστόν αν δεν δεις κάτι θετικά...την έβαψες. Ε, το πολύ πολύ αν πάω π.χ Ρόδο και έχει 20°C με νοτιάδες ενώ η Αθήνα πνίγεται στο χιόνι και τα χιονοδρομικά μετράνε 5μ χιόνι από Γενάρη θα πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Θα είναι αλήθεια και πολύ εύκολο να το αποδείξωhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

strofimios
16-08-11, 11:32
Στον Ολυμπο ειναι το ΚΕΟΑΧ.Ειναι λιγο ζορικα εκει,αλλα την εκπαιδευση την περνανε μονο οι μονιμοι.Οιεφεδροι,εαν πανε χειμωνα,κανουν μια ψιλη στα χιονια και ολο τον υπολοιπο καιρο σκοπια και αγγαρεια.Μεχρι πριν λιγα χρονια υπηρχαν κατι φυλακια στο καιμακ στα 2157 υψομετρο.Εκει ειχε θεμα τρελο οπως καταλαβαινεις,οπως επισης και το πολυ παλιο φυλακιο στο Γραμμο εντελως απομονομενο μεσα στο δασος.Αυτη η απομονωση ομως κοστισε σε ζωες και οδηγησε στο κλεισιμο.Τεσπα,οπου και να πας,παρτο χαλαρα και δεν θα καταλαβεις ποτε θα γυρισεις.

katzik
16-08-11, 11:45
Ο στρατός (σε γενικές γραμμές βέβαια) αυτή τη στιγμή δεν σου μαθαίνει τίποτα και δεν χρησιμεύει σε τίποτα παρά μόνο συντηρεί τους στρατιωτικούς και ενισχύει κατά κάποιο τρόπο οικονομικά τις περιοχές που έχουν στρατόπεδα! Θα προτιμούσα να ήταν 3 μήνες σκληρής άσκησης και εκπαίδευσης χωρίς καμία έξοδο ή άδεια ζώντας σε συνθήκες πολέμου παρά αυτό το χαλι που έιναι σήμερα 9 μήνες (και όσο σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να έιναι παραπάνω ναι ανακουφίζομαι αλλά έκείνο κι αν ήταν παράλογο), να προσπαθείς να λουφάρεις, να κρυφτείς κτλ Στην ουσία να χάνεις πολύτιμο χρόνο.

Αυτο ακριβως,τιποτα αλλο..
29/9 πεζικο θηβα παρουσιαζομαι
Το βλεπω κατι σαν τον βιασμο που δεν μπορεις να τον αποφυγεις, απολαυσε τον". Οποτε ειμαι πολυ χαλαρος http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif

ΥΓ.Δεν εχω ακουσει πιο γελοιο πραγμα στην ζωη μου απο το οτι "ο στρατος σε κανει αντρα". Ισως το 1821 με το καριοφυλι στο ενα χερι και το γιαταγανι στο αλλο. Εν ετη 2011 εχεις το βετεξ στο ενα χερι και το παλμολιβ στο αλλο..

ΥΓ2.Αυτο που χαλαει τοσο πολυ τον στρατο ειναι η αναξιοκρατια που υπαρχει, με τα βυσματα να χωνουν τους αλλους! Πραγματικα γινεται τοσο καταφανεστατα και σε μεγαλο βαθμο που καταντα γελοιο.."

TURMS
16-08-11, 11:52
αν σε κανει αντρα ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ
ισως για καποιον που ειναι στα 18 και δεν εχει μεινει ποτε μακρια απο τους γονεις, ισως ως ενα σημειο σε κανει καπως...πιο σκληρο αν θες. Η σε απογαλακτιζει. Αλλα ολα αυτα ειναι σχετικα.

Ουτως ή αλλως συμφωνα με ερευνες ψυχολογων κλπ το 1945 στην αποβαση της Νορμανδιας ενα 20% περιπου θα παθαινε σοκ και θα παγωνε. Σημερα το ποσοστο αυτο ειναι πανω απο 60%
οποτε τι αντρα να σε κανει????. Μονο ο πολεμος ισως σε κανει αντρα (ή ζωο?) αλλα μακρια απο εμας.

Η αληθεια ειναι ομως φιλε katzik οτι αυτο που λες για τα βυσματα ειναι μια προγευση απο οτι θα δεις σε ολη σου την ζωη στην χωρα αυτη (και ισως σε πολλες αλλες)
καποια βυσματα να περνανε ζαχαρη, και καποιοι να τρωνε το αγγουρι Χ 2
Ισως η μεγαλυτερη αληθεια ειναι οτι ο στρατος ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας χωρις τις γυναικες. Με του καλους, τους κακους, τους κομπλεξικους, τους πειραγμενους, τα βυσματα, τα θυματα και παει λεγοντας...
την αναξιοκρατια αυτη την συναντας παντου στην ελληνικη κοινωνια
στον στρατο, στο πανεπιστημιο, στην δουλεια, στο δημοσιο, στον ιδ. τομεα...ετσι ειναι δυστυχως....

η μονη συμβουλη που μπορω σας δωσω σε οσους πατε στρατο, ειναι να το παρετε χαλαρα και επισης αυτο που μου ειχε πει ενας λοχαγος (αυστηρος μεν αλλα ο πιο αξιολογος ανθρωπος-στρατιωτικος που γνωρισα) στην σχολη πυροβολικου και μου εχει μεινει:
- μπορει σαν στρατιωτες ή εφ. λοχιες ή οτιδηποτε αλλο να μην ειστε καλοι,η να ειστε αχρηστοι, και να ακουτε τα 1.002 απο τους διοικητες σας. Αλλα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην αφηστε καποιον να σας μειωσει ως ανθρωπο.

Edited by: TURMS

katzik
16-08-11, 11:57
Το θεμα ειναι οπως λες οτι αυτα ισχυουν αμα μπαινεις παιδακι ακομα στα 18
Οσοι μπαινουμε μετα τα 24-25 ξερουμε μια χαρα την κοινωνια..
Οπως ξερουμε ποσο γελοιο ειναι να εχεις αφεντικο εναν αμορφωτο βλακα που απλα ετυχε να κληρονομησει επιχειρηση, το ιδιο ειναι και να εχεις εναν παρομοιο μονιμο στον στρατο και να σε πρηζει
Φυσικα και δεν υπαρχει το παραμικρο οφελος απο την θητεια, ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει..

Telxinas
16-08-11, 12:48
Με πονάει που θα είμαι μέσα χειμώνα και θα χάνω χιόνια

Όταν περάσουν από την μονάδα (ή το κέντρο εκπαιδεύσεως) να ζητήσουν για καταδρομείς, δήλωσε παρών", μπορεί να είσαι τυχερός και να πας στην μοίρα στη Νάουσα, αφού θέλεις χειμώνα. Βέβαια μπορείς έπειτα να ανέβεις και Όλυμπο. Ειλικρινά δεν έχει ξεδιαλυθεί ακόμα αν εξακολουθεί να λειτουργεί το στρατόπεδο εκεί. Αν ψάξεις πάντως στα Άσχετα, υπάρχει θέμα στο οποίο γράφω μερικά πράγματα που υπηρέτησα εκεί. Αν θυμάμαι καλά ήταν θέμα του Γιαννιώτη."

BobbyF2
16-08-11, 12:52
Φυσικα και δεν υπαρχει το παραμικρο οφελος απο την θητεια, ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει..
Για σενα. Για ρωτα ομως και καποιους αξεστους και ανιδεους καραβαναδες που αν δεν ειχαν τους στρατιωτες ως υποχειρια τους να διαταζουν, τοτε δεν θα εβρισκαν αλλη δουλεια να κανουν.
Μια χαρα προσφερει χρησιμοτητα για αυτους ο στρατος.[i]

Στον στρατο για να περασεις οσο καλυτερα γινεται πρεπει να κολυμπας στην διαχωριστικη γραμμη 2 πραγματων:

•Ενα ειναι να δειχνεις οτι υπακους σε ΟΛΑ οσα σου λενε οι ανωτεροι σου. Να κανεις το υπακουο σκυλακι μεχρι αηδιας. Να δειχνεις οτι πας να εκτελεσεις ολα οσα σου λενε και γρηγορα. Δεν θα ακουσεις ποτέ τιποτα αν δειχνεις προθυμια και θα σε εκτιμησουν οι ανωτεροι με πιθανοτατα καλες συνεπειες για σενα.
Το σημειο κλειδι ειναι το να δειχνεις οτι θα τα εκτελεις και να μην τα εκτελεις ολα κατα γραμμα γιατι μετα θα γινεις υπηρετης των αλλων στρατιωτων που θα λουφαρουν ξεροντας οτι θα τα κάνεις εσυ τελικως, αμα δεν τα κανουν αυτοι. Και ερχομαστε στο 2ο σημειο που ειναι αυτο ακριβως.
•Να μην σε παρουν στο ψιλο οι υπολοιποι στρατιωτες. Απο την αρχη, να δειχνεις αυτοπεποιθηση, να εισαι κοινωνικος με ολους τους αλλους και να μην αφησεις να σε εκμεταλλευτει κανείς!
Μην αφησεις κανεναν παλιο να διαταξει στην αρχη. Αλλά και μην του αντιμιλησεις αν το κανει. Απλως φιλικα πες του οτι δεν εισαι κοροιδο και πιασε του καμια συζητηση. Ειναι καλο να τα εχεις καλα με τους παλιους στην αρχη. Και ειναι καλο να τα εχεις καλα με ολους.
Δεν πρεπει ομως να φαινεσαι ο,τι να'ναι και να δειχνεις ανεμελος μπροστα στους ανωτερους.

Για αυτο πρεπει να κινεισαι αναμεσα στις 2 αυτες διαχωριστικες γραμμες. Και να δειχνεις το μεγαλυτερο ψαρι μπροστα στους ανωτερους αλλά και να δειχνεις "παλιος" και ανετος μπροστα στους υπολοιπους στρατιωτες.

Υπαρχει βεβαια και η αλλη κατηγορια που περναει καλα χωρις να κανει τιποτα απο αυτα.
Τα βυσματα!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

thunderguy
16-08-11, 13:46
Ο στρατός (σε γενικές γραμμές βέβαια) αυτή τη στιγμή δεν σου μαθαίνει τίποτα και δεν χρησιμεύει σε τίποτα παρά μόνο συντηρεί τους στρατιωτικούς και ενισχύει κατά κάποιο τρόπο οικονομικά τις περιοχές που έχουν στρατόπεδα! Θα προτιμούσα να ήταν 3 μήνες σκληρής άσκησης και εκπαίδευσης χωρίς καμία έξοδο ή άδεια ζώντας σε συνθήκες πολέμου παρά αυτό το χαλι που έιναι σήμερα 9 μήνες (και όσο σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να έιναι παραπάνω ναι ανακουφίζομαι αλλά έκείνο κι αν ήταν παράλογο), να προσπαθείς να λουφάρεις, να κρυφτείς κτλ Στην ουσία να χάνεις πολύτιμο χρόνο.

Αυτο ακριβως,τιποτα αλλο..
29/9 πεζικο θηβα παρουσιαζομαι
Το βλεπω κατι σαν τον βιασμο που δεν μπορεις να τον αποφυγεις, απολαυσε τον". Οποτε ειμαι πολυ χαλαρος http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif

ΥΓ.Δεν εχω ακουσει πιο γελοιο πραγμα στην ζωη μου απο το οτι "ο στρατος σε κανει αντρα". Ισως το 1821 με το καριοφυλι στο ενα χερι και το γιαταγανι στο αλλο. Εν ετη 2011 εχεις το βετεξ στο ενα χερι και το παλμολιβ στο αλλο..

ΥΓ2.Αυτο που χαλαει τοσο πολυ τον στρατο ειναι η αναξιοκρατια που υπαρχει, με τα βυσματα να χωνουν τους αλλους! Πραγματικα γινεται τοσο καταφανεστατα και σε μεγαλο βαθμο που καταντα γελοιο..

ελα ρε φιλε και γω Θηβα παρουσιαζομαι την ιδια ακριβως ημερομηνιαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif
"

katzik
16-08-11, 13:47
Πεζικο ομως, οχι πυροβολικο [i]"

thunderguy
16-08-11, 13:49
Πεζικο ομως, οχι πυροβολικο [i]

και γω πεζικο θα ειμαι
"

katzik
16-08-11, 13:52
Σουπερ! Παμε παρεα αν ειναι!
Εχεις ακουσει τιποτα για το πεζικο? Σε σχεση πχ με το πυροβολικο αν εχει περισσοτερο τρεξιμο και τετοια?

thunderguy
16-08-11, 13:57
Εχεις ακουσει τιποτα για το πεζικο? Σε σχεση πχ με το πυροβολικο αν εχει περισσοτερο τρεξιμο και τετοια?

ναι θα δουμε λεω να φυγω με τρενο εγω αλλα μεχρι τοτε εχουμε 1,5 μηνα διακοπες[i]....δεν εχω μαθει τιποτε ακομη θα προσπαθησω ομως αλλα μην καιγεσαι και πολυ για το κεντρο ουτε μηνα δεν θα ειμαστε εκει μετα ειναι το θεμα.εσυ ξερεις τιποτα? η μπορει να μας πει καποιος που ηταν προσφατα στο ΚΕΠΒ?
"

NikosThes
16-08-11, 14:07
Για σενα. Για ρωτα ομως και καποιους αξεστους και ανιδεους καραβαναδες που αν δεν ειχαν τους στρατιωτες ως υποχειρια τους να διαταζουν, τοτε δεν θα εβρισκαν αλλη δουλεια να κανουν.
Μια χαρα προσφερει χρησιμοτητα για αυτους ο στρατος.[i]

Στον στρατο για να περασεις οσο καλυτερα γινεται πρεπει να κολυμπας στην διαχωριστικη γραμμη 2 πραγματων:

•Ενα ειναι να δειχνεις οτι υπακους σε ΟΛΑ οσα σου λενε οι ανωτεροι σου. Να κανεις το υπακουο σκυλακι μεχρι αηδιας. Να δειχνεις οτι πας να εκτελεσεις ολα οσα σου λενε και γρηγορα. Δεν θα ακουσεις ποτέ τιποτα αν δειχνεις προθυμια και θα σε εκτιμησουν οι ανωτεροι με πιθανοτατα καλες συνεπειες για σενα.
Το σημειο κλειδι ειναι το να δειχνεις οτι θα τα εκτελεις και να μην τα εκτελεις ολα κατα γραμμα γιατι μετα θα γινεις υπηρετης των αλλων στρατιωτων που θα λουφαρουν ξεροντας οτι θα τα κάνεις εσυ τελικως, αμα δεν τα κανουν αυτοι. Και ερχομαστε στο 2ο σημειο που ειναι αυτο ακριβως.
•Να μην σε παρουν στο ψιλο οι υπολοιποι στρατιωτες. Απο την αρχη, να δειχνεις αυτοπεποιθηση, να εισαι κοινωνικος με ολους τους αλλους και να μην αφησεις να σε εκμεταλλευτει κανείς!
Μην αφησεις κανεναν παλιο να διαταξει στην αρχη. Αλλά και μην του αντιμιλησεις αν το κανει. Απλως φιλικα πες του οτι δεν εισαι κοροιδο και πιασε του καμια συζητηση. Ειναι καλο να τα εχεις καλα με τους παλιους στην αρχη. Και ειναι καλο να τα εχεις καλα με ολους.
Δεν πρεπει ομως να φαινεσαι ο,τι να'ναι και να δειχνεις ανεμελος μπροστα στους ανωτερους.

Για αυτο πρεπει να κινεισαι αναμεσα στις 2 αυτες διαχωριστικες γραμμες. Και να δειχνεις το μεγαλυτερο ψαρι μπροστα στους ανωτερους αλλά και να δειχνεις "παλιος" και ανετος μπροστα στους υπολοιπους στρατιωτες.

Υπαρχει βεβαια και η αλλη κατηγορια που περναει καλα χωρις να κανει τιποτα απο αυτα.
Τα βυσματα!http://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Χαχα αυτό ακριβώς έκανα εγώ Bobby και ήμουν το καλύτερο παιδί, αφού να φανταστείς με καλούσαν για καφέ οι ανώτεροι στα γραφεία τουςhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Αφου είχε φτάσει σε σημείο να μου πει ο διοικητής μου οτι είμαι καλό παιδί, αλλα για στρατό δεν κάνωhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif Τον λόγο τον γνώριζα βέβαια αλλα η ουσία ήταν οτι εγώ καλοπερνούσαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif Βέβαια ήμουν και δόκιμος οπότε χωσίματα απο στρατιώτες και τέτοια δεν μπορούσα να έχω, αλλα γενικά τα πήγαινα με όλους καλά αφού οταν ειχα υπηρεσία εγώ γινόνταν τσίρκο ο λόχος εν ολίγοιςhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Αλλα πρόβλημα ποτέ δεν με δημιούργησαν οι φαντάροι, αφού ήμουν καλός μαζί τους αφού οι εξοδούχοι πάντα με ρωτούσαν αν ήθελα τίποτα να μου φέρουν απέξω να φάω, και έτσι την έβγαζα με πίτσες και γύρους πάντα όταν είχα υπηρεσίαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Σε καθε περίπτωση αν κινείσαι σε αυτη την διαχωριστική γραμμή τότε όντως δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα και ούτε θα σε χώνουν πολύ και γενικα θα περνάς απαρατήρητος...
"

snowpar
16-08-11, 14:12

Έλα ρε παίδες μπράβο!!![i] Άντε μια χαρά εσείς...

Κανένας Τέθωρας πουθενά???????????http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif
"

Kouvanos
16-08-11, 16:10
Και ξαναγυρναμε στο αλυτο μου προβλημα....

Ωραιος ο χαβαλες και οι παρεες στο στρατο (βασικα το μονο ωραιο, μαζι με τις ακραιες καρικες συνθηκες που μακαρι κι εγω ευχομαι να συναντησω, σκοπια με -25 στον Εβρο και 1,5 μ χιονι)......ΑΛΛΑ ΕΞΩ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ??? εννοω γιατι να πρεπει να μπω 9 μηνες στη φακα για να χαβαλεδιασω...μια χαρα φιλους εχω εξω, και κολλητους και παρεες και χαβαλεδιαζω καθε μερα, δεν μου χρειαζεται ο στρατος γι`αυτο...

Τωρα για την πατριδα και τη σημαια και τα κοκκαλα βγαλμενα των Ελληνων τα ιερα, ειλικρινα δεν μου καιγεται καρφακι....Η μαλλον, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ δεν εχουν αυτα, με τον σημερινο σκοπανθρωπο και αγγαρειομαχο....κολλητοι μου που απολυθηκαν τωρα (Γ ΕΣΣΟ 2010)....εριξαν 1 βολη !!!!!!!!!!!!!!! και εκαναν 1 πορεια 2,5 χλμ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αυτο ειναι το αξιομαχο ???? τα χιλιαδες βυσματα και οι ι5 ????

Ποιος κινδυνος με Τουρκια ρε παιδια, αχ, στο 1922 χουμε ???? Εκτος του οτι ο πολεμος γινεται πλεον με Διπλωματια και Πολιτικη, ακομα και ΑΝ, λεμε ΑΝ, γινει ποτε ντου, οι εφεδροι θα μπουν μπροστα ???? σε 3-5' οι αεροποριες θα εχουν βομβαρδισει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και μονο ειδικες επιλεκτες μοναδες κομμαντος-πεζοναυτων θα επιχειρησουν.....οι υπολοιποι ουτε που θα καταλαβουμε τιποτα.....

Τεσπα, οσο πλησιαζει ο καιρος, τοσο πιο πολυ τσαντιζομαι γιατι σκεφτομαι και εκτιμω καλυτερα, οσα θα χασω εξω.....9 μηνες.....τοσες μερες, ωρες, ομορφες στιγμες, ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ....

ΥΓ: Την πιο σωστη κουβεντα ειπες ρε Γιαννη....ΑΝ δεν υπηρχαμε εμεις, πως θα την παλευαν καποιες ακριτικες περιοχες και νησια που ΖΟΥΝ ολη η κοινωνια απο τα λεφτα του βλλλακα του Αθηναιου του φανταρου ????? [i]
"

katzik
16-08-11, 16:30
Κουβανε σκεψου το αλλο..
Αφου δεν μπορεις να το αποφυγεις τουλαχιστον απολαυσε το
9μηνες θα παιζεις ενα θεατρο, μην σκεφτεσαι για το ποσο ηλιθιοτητα ειναι ο ελληνικος στρατος, αλλα προσπαθησε ολα να τα παιρνεις χαλαρα..Αλλιως τσαμπα ολη μερα θα εισαι στις μαυρες σου και δεν θα παιρναν οι ωρες

TURMS
16-08-11, 17:42
Φυσικα και δεν υπαρχει το παραμικρο οφελος απο την θητεια, ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει..*Για σενα. Για ρωτα ομως και καποιους αξεστους και ανιδεους καραβαναδες που αν δεν ειχαν τους στρατιωτες ως υποχειρια τους να διαταζουν, τοτε δεν θα εβρισκαν αλλη δουλεια να κανουν.Μια χαρα προσφερει χρησιμοτητα για αυτους ο στρατος.[i]Στον στρατο για να περασεις οσο καλυτερα γινεται πρεπει να κολυμπας στην διαχωριστικη γραμμη 2 πραγματων:•Ενα ειναι να δειχνεις οτι υπακους σε ΟΛΑ οσα σου λενε οι ανωτεροι σου. Να κανεις το υπακουο σκυλακι μεχρι αηδιας. Να δειχνεις οτι πας να εκτελεσεις ολα οσα σου λενε και γρηγορα. Δεν θα ακουσεις ποτέ τιποτα αν δειχνεις προθυμια και θα σε εκτιμησουν οι ανωτεροι με πιθανοτατα καλες συνεπειες για σενα.*Το σημειο κλειδι ειναι το να δειχνεις οτι θα τα εκτελεις και να μην τα εκτελεις ολα κατα γραμμα γιατι μετα θα γινεις υπηρετης των αλλων στρατιωτων που θα λουφαρουν ξεροντας οτι θα τα κάνεις εσυ τελικως, αμα δεν τα κανουν αυτοι. Και ερχομαστε στο 2ο σημειο που ειναι αυτο ακριβως.•Να μην σε παρουν στο ψιλο οι υπολοιποι στρατιωτες. Απο την αρχη, να δειχνεις αυτοπεποιθηση, να εισαι κοινωνικος με ολους τους αλλους και να μην αφησεις να σε εκμεταλλευτει κανείς!Μην αφησεις κανεναν παλιο να διαταξει στην αρχη. Αλλά και μην του αντιμιλησεις αν το κανει. Απλως φιλικα πες του οτι δεν εισαι κοροιδο και πιασε του καμια συζητηση. Ειναι καλο να τα εχεις καλα με τους παλιους στην αρχη. Και ειναι καλο να τα εχεις καλα με ολους.Δεν πρεπει ομως να φαινεσαι ο,τι να'ναι και να δειχνεις ανεμελος μπροστα στους ανωτερους.Για αυτο πρεπει να κινεισαι αναμεσα στις 2 αυτες διαχωριστικες γραμμες. Και να δειχνεις το μεγαλυτερο ψαρι μπροστα στους ανωτερους αλλά και να δειχνεις "παλιος" και ανετος μπροστα στους υπολοιπους στρατιωτες.Υπαρχει βεβαια και η αλλη κατηγορια που περναει καλα χωρις να κανει τιποτα απο αυτα.Τα βυσματα!http://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Χαχα αυτό ακριβώς έκανα εγώ Bobby και ήμουν το καλύτερο παιδί, αφού να φανταστείς με καλούσαν για καφέ οι ανώτεροι στα γραφεία τουςhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Αφου είχε φτάσει σε σημείο να μου πει ο διοικητής μου οτι είμαι καλό παιδί, αλλα για στρατό δεν κάνωhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif Τον λόγο τον γνώριζα βέβαια αλλα η ουσία ήταν οτι εγώ καλοπερνούσαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif Βέβαια ήμουν και δόκιμος οπότε χωσίματα απο στρατιώτες και τέτοια δεν μπορούσα να έχω, αλλα γενικά τα πήγαινα με όλους καλά αφού οταν ειχα υπηρεσία εγώ γινόνταν τσίρκο ο λόχος εν ολίγοιςhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Αλλα πρόβλημα ποτέ δεν με δημιούργησαν οι φαντάροι, αφού ήμουν καλός μαζί τους αφού οι εξοδούχοι πάντα με ρωτούσαν αν ήθελα τίποτα να μου φέρουν απέξω να φάω, και έτσι την έβγαζα με πίτσες και γύρους πάντα όταν είχα υπηρεσίαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Σε καθε περίπτωση αν κινείσαι σε αυτη την διαχωριστική γραμμή τότε όντως δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα και ούτε θα σε χώνουν πολύ και γενικα θα περνάς απαρατήρητος...

χαχα...και εγω το ακουσα αυτο: δεν κανεις για στρατο (σωπααααα)
και με τους φανταρους ετσι ημουνα...ειχα πιο πολυ φιλικες σχεσεις, αλλα με στηριζανε οποτε χρειαζομουνα κατι κλπ
μεχρι που μια μερα οταν ημουνα ΑΥΔΜ εγινε χοντρο θεμα, με εκθεσανε, μου κανανε και μια ωραια π---ια, και μετα τους εσκισα στο καψονι...
το ερπειν πηγαινε συννεφο.
τζιμπησα βεβαια μια 5αρα φυλακη για το καψονι αλλα πολυ το χαρηκα...."

Telxinas
16-08-11, 19:25
Τεσπα, οσο πλησιαζει ο καιρος, τοσο πιο πολυ τσαντιζομαι γιατι σκεφτομαι και εκτιμω καλυτερα, οσα θα χασω εξω

Περί τούτου θα μας πεις όταν γυρίσεις.

Η μαλλον, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ δεν εχουν αυτα, με τον σημερινο σκοπανθρωπο και αγγαρειομαχο

Υπάρχουν επιλογές γι' αυτό. Αρκεί να το θέλεις.

Από την άλλη, δεν θα ήθελες τα στρατόπεδα να απαρτίζονται από τους γνωστούς δ.υ. (που πολλάκις έχεις επικρίνει για την τεμπελιά τους) και να εξαρτώνται από αυτούς. Επίσης δεν μπορείς να περιμένεις από τον βαθμοφόρο να κάνει λάτζα, σκούπισμα, wc κλπ κλπ. Άρα τι μας μένει; Ο Kouvanos κι ο κάθε Kouvanos να αναλάβει αυτές τις δουλειές, και που στην περίπτωση σου, οφείλει να τις κάνει και σωστά αφού δεν θα ήθελε ΠΟΤΕ να μοιάσει σε αυτούς που φτύνει ;)

ΥΓ Αν θέλεις -25, φόρα τον πράσινο μπερέ, τράβα και μια χειμερινή άσκηση να κοιμάσαι για 15 μέρες σε ιγκλού. Εκ πείρας στα λέω αυτά.

Kouvanos
16-08-11, 20:06
Μπα θα δω αρχικα μηπως δεησει κανας Αγιος και ειμαι Π.Ν η Αεροπορια (ναι ναι ναι υπαρχει 1 στους 100000 που μπαινει και χωρις βυσμα, απλα με τυχη), η σε κανα κυριλε σωμα στυλ Διαβιβασεις, Ερευνας-Πληροφορικης, Υγειονομικο, που ειναι κολλεγια...

Τωρα, αμα δω κανα ΤΘ η καμια Νεα Σαντα η τιποτα Τζυμπρον (που δεν θελω με τιποτα, για 1002 λογους, αλλα ειδικα τα καιρικα) θα δηλωσω Ειδικες Δυναμεις, τουλαχιστον για την εμπειρια...

Telxinas
16-08-11, 20:12
Μπορείς να είσαι οποιαδήποτε ειδικότητα (σχεδόν) στις ειδικές δυνάμεις. Πχ διαβιβαστής.

storm
16-08-11, 20:45
Φίλε Κουβανέ και λοιπά παλικάρια,σας θέλω μάχιμους τους ερχόμενους μήνες που πιθανότατα το θερμόμετρο στην Α. Μεσόγειο θα ανέβει κατακόρυφα (ΑΟΖ Κύπρου,Ελλάδος,γεωτρήσεις κλπ)[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

Ήδη οι φίλοι μας οι Τούρκοι κάτι ετοιμάζουν...!Είμαστε περίεργοι να δούμε πόσο τελικά θα χοντρύνει το παιχνίδι... "

beach-snow
16-08-11, 20:58
Μπα θα δω αρχικα μηπως δεησει κανας Αγιος και ειμαι Π.Ν η Αεροπορια (ναι ναι ναι υπαρχει 1 στους 100000 που μπαινει και χωρις βυσμα, απλα με τυχη), η σε κανα κυριλε σωμα στυλ Διαβιβασεις, Ερευνας-Πληροφορικης, Υγειονομικο, που ειναι κολλεγια...

Τωρα, αμα δω κανα ΤΘ η καμια Νεα Σαντα η τιποτα Τζυμπρον (που δεν θελω με τιποτα, για 1002 λογους, αλλα ειδικα τα καιρικα) θα δηλωσω Ειδικες Δυναμεις, τουλαχιστον για την εμπειρια...

Γιώργο ΚΟυβανέ, αρχικά να σε ενημερώσω ότι εγώ είχα δηλώσει αεροπορία και αεροπορία με πήραν, χωρίς καμία παρέμβαση...και ό,τι προσπάθησα να κάνω με...παρέμβαση (1-2 φορές) την πάτησα...όντως ο στρατός γενικά έτσι όπως λειτουργεί, είναι (για μας) για να καλύπτουμε το δυναμικό που χρειάζονται οι μονάδες, σε συνάρτηση με τα όσα έχουμε γύρω μας...Και όντως όπως είπε ο φίλος Σωτήρης storm από Οκτώβριο μπαίνουμε σε μακρά...περίεργη περίοδο, λόγω 12 μιλίων, ΑΟΖ, αερίου και πετρελαίου, που θα διαμορφωθεί μία πολεμική κατάσταση στα σύνορά μας...

Kouvanos
16-08-11, 21:11
Αχ ρε Κωστα, κι εγω Αεροπορια εχω δηλωσει στο περιοδευον και επισης οτι ξερω 15 γλωσσες, αγγλικα, γαλλικα, αραβικα, κινεζικα, κλπ....ο,τι ειχε το χαρτι το σημειωνα οτι το εχω...

Το μονο που ευχομαι να μετρησει ειναι το πτυχιο και το μεταπτυχιακο...αν και απ`οτι βλεπω, οι περισσοτεροι μεγαλοι πανε (απο 24-25 και πανω) και πλεον λιγοι 18-19 χρονων

weatherfriend
16-08-11, 21:22
Κατι ασχετο:Εχουμε κανεναν στρατιωτικο στο φορουμ?

storm
16-08-11, 21:28
Κατι ασχετο:Εχουμε κανεναν στρατιωτικο στο φορουμ?Ψάχνεις βύσμα από τώρα?[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

weatherfriend
16-08-11, 21:30
Κατι ασχετο:Εχουμε κανεναν στρατιωτικο στο φορουμ?Ψάχνεις βύσμα από τώρα?[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Δινω τον Μαιο πανελλαδικες και στοχευω σε στρατιωτικες σχολες...Δεν θα μου καθοταν ασχημα αν συναντουσα καποιον γνωστο!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

Πανος
16-08-11, 22:48
Σημερα εγινε ξανα πολιτης.Τελειωσε και ο στρατος[i]"

Kouvanos
16-08-11, 22:52
Χαχα σειρουλα εισαι με τον κολλητο μου....Αρτα Υγειονομικο-Πολυκαστρο και απο σημερα πολιτης !!!!!!!!

Εμεις να δουμε τι θα κανουμε////

Για πες ρε Πανο, επειδη ειμαστε στο θεμα, πως σου φανηκε ???? Θα σου λειψει τοοοοσο πολυ σαν εμπειρια οπως λενε οι περισσοτεροι μετα, η απλα ηταν 9 χαμενοι μηνες ????

NikosThes
16-08-11, 23:04
Φυσικα και δεν υπαρχει το παραμικρο οφελος απο την θητεια, ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει.. Για σενα. Για ρωτα ομως και καποιους αξεστους και ανιδεους καραβαναδες που αν δεν ειχαν τους στρατιωτες ως υποχειρια τους να διαταζουν, τοτε δεν θα εβρισκαν αλλη δουλεια να κανουν.Μια χαρα προσφερει χρησιμοτητα για αυτους ο στρατος.[i]Στον στρατο για να περασεις οσο καλυτερα γινεται πρεπει να κολυμπας στην διαχωριστικη γραμμη 2 πραγματων:•Ενα ειναι να δειχνεις οτι υπακους σε ΟΛΑ οσα σου λενε οι ανωτεροι σου. Να κανεις το υπακουο σκυλακι μεχρι αηδιας. Να δειχνεις οτι πας να εκτελεσεις ολα οσα σου λενε και γρηγορα. Δεν θα ακουσεις ποτέ τιποτα αν δειχνεις προθυμια και θα σε εκτιμησουν οι ανωτεροι με πιθανοτατα καλες συνεπειες για σενα. Το σημειο κλειδι ειναι το να δειχνεις οτι θα τα εκτελεις και να μην τα εκτελεις ολα κατα γραμμα γιατι μετα θα γινεις υπηρετης των αλλων στρατιωτων που θα λουφαρουν ξεροντας οτι θα τα κάνεις εσυ τελικως, αμα δεν τα κανουν αυτοι. Και ερχομαστε στο 2ο σημειο που ειναι αυτο ακριβως.•Να μην σε παρουν στο ψιλο οι υπολοιποι στρατιωτες. Απο την αρχη, να δειχνεις αυτοπεποιθηση, να εισαι κοινωνικος με ολους τους αλλους και να μην αφησεις να σε εκμεταλλευτει κανείς!Μην αφησεις κανεναν παλιο να διαταξει στην αρχη. Αλλά και μην του αντιμιλησεις αν το κανει. Απλως φιλικα πες του οτι δεν εισαι κοροιδο και πιασε του καμια συζητηση. Ειναι καλο να τα εχεις καλα με τους παλιους στην αρχη. Και ειναι καλο να τα εχεις καλα με ολους.Δεν πρεπει ομως να φαινεσαι ο,τι να'ναι και να δειχνεις ανεμελος μπροστα στους ανωτερους.Για αυτο πρεπει να κινεισαι αναμεσα στις 2 αυτες διαχωριστικες γραμμες. Και να δειχνεις το μεγαλυτερο ψαρι μπροστα στους ανωτερους αλλά και να δειχνεις "παλιος" και ανετος μπροστα στους υπολοιπους στρατιωτες.Υπαρχει βεβαια και η αλλη κατηγορια που περναει καλα χωρις να κανει τιποτα απο αυτα.Τα βυσματα!http://1.1.1.4/bmi/1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://1.1.1.4/bmi/1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Χαχα αυτό ακριβώς έκανα εγώ Bobby και ήμουν το καλύτερο παιδί, αφού να φανταστείς με καλούσαν για καφέ οι ανώτεροι στα γραφεία τουςhttp://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Αφου είχε φτάσει σε σημείο να μου πει ο διοικητής μου οτι είμαι καλό παιδί, αλλα για στρατό δεν κάνωhttp://1.1.1.3/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif Τον λόγο τον γνώριζα βέβαια αλλα η ουσία ήταν οτι εγώ καλοπερνούσαhttp://1.1.1.5/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif Βέβαια ήμουν και δόκιμος οπότε χωσίματα απο στρατιώτες και τέτοια δεν μπορούσα να έχω, αλλα γενικά τα πήγαινα με όλους καλά αφού οταν ειχα υπηρεσία εγώ γινόνταν τσίρκο ο λόχος εν ολίγοιςhttp://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Αλλα πρόβλημα ποτέ δεν με δημιούργησαν οι φαντάροι, αφού ήμουν καλός μαζί τους αφού οι εξοδούχοι πάντα με ρωτούσαν αν ήθελα τίποτα να μου φέρουν απέξω να φάω, και έτσι την έβγαζα με πίτσες και γύρους πάντα όταν είχα υπηρεσίαhttp://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://1.1.1.1/bmi/forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Σε καθε περίπτωση αν κινείσαι σε αυτη την διαχωριστική γραμμή τότε όντως δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα και ούτε θα σε χώνουν πολύ και γενικα θα περνάς απαρατήρητος...

χαχα...και εγω το ακουσα αυτο: δεν κανεις για στρατο (σωπααααα)
και με τους φανταρους ετσι ημουνα...ειχα πιο πολυ φιλικες σχεσεις, αλλα με στηριζανε οποτε χρειαζομουνα κατι κλπ
μεχρι που μια μερα οταν ημουνα ΑΥΔΜ εγινε χοντρο θεμα, με εκθεσανε, μου κανανε και μια ωραια π---ια, και μετα τους εσκισα στο καψονι...
το ερπειν πηγαινε συννεφο.
τζιμπησα βεβαια μια 5αρα φυλακη για το καψονι αλλα πολυ το χαρηκα....

Πωπω σου κάναν τέτοια λαδιά έ; Ε προφανώς ήταν κολοπαίδια γιατι αν τους φέρεσε καλά και σου κάνουν τέτοιες κουτσουκέλες τότε καλά τους έκανες και τους τάραξες στο καψονι. Εγώ ευτυχώς τέτοια συμβάντα δεν είχα, αν και εδώ που τα λέμε ήταν χαλαροί και οι διοικητές τους, φοβερά παιδιά αφου τους είχαν τους φαντάρους σαν παιδιά τους και οι περισσότεροι βέβαια υπάκουαν στο έπακρο. Μόνο ο δικός μας ο διοικητής ήταν ελαφρώς ανάποδος αλλα ήταν σαν την μύγα με στο γάλα ενα πράγμα οπότε δεν τον δίναν σημασία γενικά, ακόμα και οι αξιωματικοί απλά πήγαινες με τα νερά του και τελειωνε το θέμα. Γενικά αν πέσεις σε καλή διοίκηση και καλούς αξιωματικούς δεν έχεις πρόβλημα.
"

giannhs1984
17-08-11, 09:51
Κατι ασχετο:Εχουμε κανεναν στρατιωτικο στο φορουμ?Ψάχνεις βύσμα από τώρα?[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Δινω τον Μαιο πανελλαδικες και στοχευω σε στρατιωτικες σχολες...Δεν θα μου καθοταν ασχημα αν συναντουσα καποιον γνωστο!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
ουτε καν..
καλυτερα να πας εποπ και να περνας σχολεια παρα να μπεις σε στρατιωτικες σχολες που το πιο καινουργιο πραγμα που τους μαθαινουν ειναι μια τακτικη του 1973
"

storm
17-08-11, 10:32

Δινω τον Μαιο πανελλαδικες και στοχευω σε στρατιωτικες σχολες...Δεν θα μου καθοταν ασχημα αν συναντουσα καποιον γνωστο!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
ουτε καν..
καλυτερα να πας εποπ και να περνας σχολεια παρα να μπεις σε στρατιωτικες σχολες που το πιο καινουργιο πραγμα που τους μαθαινουν ειναι μια τακτικη του 1973
Δεν έχω άμεση γνώση επί του θέματος απλώς θέλω να πιστεύω ότι το επίπεδο εκπαίδευσης είναι,το λιγότερο,αρκούντως ικανοποιητικό."

Πανος
17-08-11, 15:58
Χαχα σειρουλα εισαι με τον κολλητο μου....Αρτα Υγειονομικο-Πολυκαστρο και απο σημερα πολιτης !!!!!!!!

Για πες ρε Πανο, επειδη ειμαστε στο θεμα, πως σου φανηκε ???? Θα σου λειψει τοοοοσο πολυ σαν εμπειρια οπως λενε οι περισσοτεροι μετα, η απλα ηταν 9 χαμενοι μηνες ????

Φιλε Kouvane η αληθεια ειναι πως δεν θα μου ληψει καθολου!!!Ισως μετα απο καποια χρονια να λεω και εγω οπως οι περισσοτεροι πως ηταν μια εμπειρια και αξιζε.Ομως οταν το ζεις εκεινη τη στιγμη πιστεψεμε πως θες να τελειωσει ολο και πιο συντομα.Πραγματικα δεν πιστευω οτι μου εμαθε κατι ο στρατος!Εκτος αν ησουν 18 χρονων και πας και σου φανει μπαστουνι.Αλλιως γιατι να μου αρεσει???Οι τουαλετες,το φαγητο,η βρωμα,οι ηλιθιες εκπαιδευσεις τους ή οι κυριολεκτικα αγραμματοι λοχιες που δε διαταζουν με το χειροτερο τροπο θα μου λειψουν????Παρτο σαν κατι που πρεπει να γινει και μην το σκευτεσαι και πολυ.Ο χρονος θα περασει γρηγορα οταν μπεις και μην σε περνει απο κατω.Αναγκαιο κακο ειναι,τπτ αλλο!Καλη θητεια να εχεις και να μην στεναχωριεσαι!Θα το θυμασαι μετα και θα γελας[i]Edited by: Πανος "

gordonas
17-08-11, 16:13
Αν στον στρατό πας να το παίξεις τσαμπουκάς θα υποφέρεις. Απλά πρέπει να πας με το ρεύμα. Από την στιγμή που δεν μπορείς να το αποφύγεις, απλά χαλαρώνεις...

Οι εννιά μήνες είναι τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για τους 12. Εντελώς άχρηστο τον στρατό δεν θα τον έλεγα. Κάποια ωφέλεια την έχει. Ο μαμμόθρεφτος μαθαίνει ότι υπάρχουν και άλλα φαγητά εκτός από της μαμάς του, των Goodys και τα Everest. Βέβαια υπάρχουν και οι γελοίοι που την βγάζουν με κρουασάν. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

Από τον στρατό μπορεί να βγει κάποιος ακόμα και κερδισμένος. Να κάνει φίλους, γνωριμίες, να αποκτήσει εμπειρίες. Δεν είναι η ζωή μόνο μπαράκια, γκόμενες, μαμά-μπαμπάς και σουβλάκι με πατάτες.

Μια εμπειρία είναι και ο στρατός. Όποιος το πάρει σαν καταναγκαστικό έργο θα υποφέρει.

Kouvanos
17-08-11, 17:02
Τσαμπουκας σταματησα να ειμαι απο τα 14, οπως και η πλειοψηφια πιστευω, τωρα για τους υπολοιπους αιωνιους εφηβους, ε, καπου θα τους το φυλαει η ζωη, αφεντικο, δουλεια, γυναικα, θα τους φυγει η μαγκια με τον ενα η αλλο τροπο και δεν νομιζω οτι εκει προσφερει κατι ο στρατος...

Αυτο με τις εμπειριες και τις παρεες δεν μπορω να καταλαβω .... οσοι πανε δηλαδη ειναι ακοινωνητοι ???? δεν εχουν μια φυσιολογικη νορμαλ αντροπαρεα και αλλους 20-30 φιλους γνωστους ??? ωστε να περνανε ΤΕΛΕΙΑ εξω, κανοντας ο,τι θελουν, οποτε θελουν, οπως θελουν....

Αυτο με το φαγητο εχεις μεγαλο δικιο...ξερω παρα πολλους γνωστους μου που εχουν να φανε οσπρια, φακες, φασολαδα με το ζορι απο 4η-5η δημοτικου που τους ταιζε η μαμα...εγω ευτυχως τρωω τα παντα, οποτε δεν νομιζω να εχω προβλημα...

Για το καταναγκαστικα εργα θα συμφωνησω δυστυχως....ειναι η μοναδικη φορα στη ζωη σου που δεν εχεις επιλογη, κανεις αυτο που σου λενε και ΤΕΛΟΣ....ισως το μονο που πραγματικα μαθαινεις ειναι αυτο ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ, με οποιο τροπο, ο ανωτερος ειναι ανωτερος και αυτο που σε διαταζει θα το κανεις ρε σκουληκι, οσο τρελο και κουφο και παραλογο κι αν φαινεται, γιατι εσυ εισαι κατωτερος...

Απλα μακαρι να ηταν πιο ουσιαστικο, αυτο λεω και φωναζω....Λιγοτεροι μηνες + πιο πολυ ουσια....Στιβος μαχης, βολες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, πορειες και διαβιωση....τωρα αυτα τα κανει το 2-5% που παει Ειδικες Δυναμεις....Το υπολοιπο 95-98% ΣΑΠΙΖΕΙ σκοτωνοντας το χρονο του σε τουαλετες και γοπινγκ....

Απορω γιατι δεν σκεφτεται κανενας ορθολογικα, αυξανοντας το αξιομαχο και μειωνοντας τους μηνες, μειωνεις το ΚΟΣΤΟΣ, αυξανεις το αξιομαχο, γλιτωνεις απωλειες σε Ι5, αυτοκτονιες, και ολα τα αλλα....Αλλα θα μου πεις που υπαρχει λογικη στην Ελλαδα για να υπαρξει και εδω...

storm
17-08-11, 17:20
Αχ βρε Κουβανέ πανάθεμάσε![i]

Μιλάς για ορθολογισμό και αυτά που αναφέρεις είναι τα πιο παράλογα!Ποια αύξηση αξιόμαχου και άλλα πολλά βρε?Μείωση μηνών κλπ?Βαριέμαι να γράφω τώρα,έχει και ζέστη,δες για αυτά που λες στα λίγα πράγματα που σου έγραψα σε προηγούμενο ποστ και ίσως πάρεις κάποιες απαντήσεις!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif"

xionotrela
17-08-11, 17:45
Και εγω στο κλαμπ 7 Σεπτ παρουσιαζομαι στη Ναυτική βαση Καννελοπουλο Σκαραμαγκα...και το αργησα κιολας... γερασ 27 εφτασα. Στο βυσματικο κατα το Κουβανο Π.Ν πηγαινω αναγκαστηκα λόγω επαγγελματος (Ανθ/ρχος Ε.Ν.
Να δουμε τι μας επιφυλασσουν οι 25 μερες βασικής εκπαίδευσης.
Για μένα το συγκεκριμένο φευγιό δε συγκρίνεται με τα μπαρκα των 7 μηνων που εκανα ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ μακρυα απο χωρα πολη οικογενεια φιλους κλπ κλπ και φυσικα εχω μαθει τι είναι να εχεις πανω απτο κεφαλι σου ανωτερους οπως Πλοιάρχους - Υποπλοιαρχους και το θεμα της πειθαρχίας το εζησα στο πετσί μου.

Καλή θητεία μας λοιπόν..

Winter Storm
17-08-11, 17:52
Καλη θητεια αποστολη!!!αλλα απο οτι βλεπω εσυ ειδη θα πας ψημενος!![i]"

Kouvanos
17-08-11, 17:59
Ρε Αποστολη, τι συγκρινεις τωρα....εσυ εχεις φαει τις θαλασσες με το κουταλι, εχεις δει πολυ πολυ χειροτερες συνθηκες εγκλεισμου (7 μηνες μεσα σε πλοιο) και θα σου φανει παιχνιδακι...

Αλλα το Π.Ν. δεν το λεω με κακια, ειναι μακραν το πιο βυσματικο...ολα τα παιδια βουλευτων, κλπ, με παραμεθοριο Σκαραμαγκα [i], οι χειροτερες υπηρεσιες ειναι 1-6 η 1-10 και προβλεπεται ακομα και αξυρισια !!!! τρελο αλλα ισχυει
"

xionotrela
17-08-11, 18:20
Δε ξερω λε[τομερειες για το ΠΝ σχεδον καθολου θα ειναι εξευτελιστικα λουφα και στη βασική? δε νομιζω το μόνο που με αγχωνει ειναι οι στρατοκαυλοι ανωτεροι που θα ουρλιαζουν και δε τα μπορω αυτα....
Στα ταξιδια μου η πειθαρχία ηταν στο τομεα της εργασιας και της παραγωγικότητας οπότε ειναι τελείως διαφορετικα πραματα.

snowpar
17-08-11, 18:36

Φιλε Kouvane η αληθεια ειναι πως δεν θα μου ληψει καθολου!!!Ισως μετα απο καποια χρονια να λεω και εγω οπως οι περισσοτεροι πως ηταν μια εμπειρια και αξιζε.Ομως οταν το ζεις εκεινη τη στιγμη πιστεψεμε πως θες να τελειωσει ολο και πιο συντομα.Πραγματικα δεν πιστευω οτι μου εμαθε κατι ο στρατος!Εκτος αν ησουν 18 χρονων και πας και σου φανει μπαστουνι.Αλλιως γιατι να μου αρεσει???Οι τουαλετες,το φαγητο,η βρωμα,οι ηλιθιες εκπαιδευσεις τους ή οι κυριολεκτικα αγραμματοι λοχιες που δε διαταζουν με το χειροτερο τροπο θα μου λειψουν????Παρτο σαν κατι που πρεπει να γινει και μην το σκευτεσαι και πολυ.Ο χρονος θα περασει γρηγορα οταν μπεις και μην σε περνει απο κατω.Αναγκαιο κακο ειναι,τπτ αλλο!Καλη θητεια να εχεις και να μην στεναχωριεσαι!Θα το θυμασαι μετα και θα γελας[i]

Πού ήσουν Πάνο? Για πες καμιά εμπειρία...

11 και σήμερα εγώ για να μπω όμως!!!!!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley18.gif
"

weatherfriend
17-08-11, 20:42

ουτε καν..
Δεν έχω άμεση γνώση επί του θέματος απλώς θέλω να πιστεύω ότι το επίπεδο εκπαίδευσης είναι,το λιγότερο,αρκούντως ικανοποιητικό.

Για αυτο που αναφερεις Γιαννη,δεν θελω να παω στο στρατο για να μαθω νεες τακτικες...Η αμεση επεγγελματικη αποκατασταση και το οτι σαν χαρακτηρας μπορω να αντεξω στον στρατο,μου δινουν αυτη την επιλογη..."

geornik
17-08-11, 21:40
Και εγω στο κλαμπ 7 Σεπτ παρουσιαζομαι στη Ναυτική βαση Καννελοπουλο Σκαραμαγκα...και το αργησα κιολας... γερασ 27 εφτασα. Στο βυσματικο κατα το Κουβανο Π.Ν πηγαινω αναγκαστηκα λόγω επαγγελματος (Ανθ/ρχος Ε.Ν.
Να δουμε τι μας επιφυλασσουν οι 25 μερες βασικής εκπαίδευσης.
Για μένα το συγκεκριμένο φευγιό δε συγκρίνεται με τα μπαρκα των 7 μηνων που εκανα ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ μακρυα απο χωρα πολη οικογενεια φιλους κλπ κλπ και φυσικα εχω μαθει τι είναι να εχεις πανω απτο κεφαλι σου ανωτερους οπως Πλοιάρχους - Υποπλοιαρχους και το θεμα της πειθαρχίας το εζησα στο πετσί μου.

Καλή θητεία μας λοιπόν..

το τι πρόβα για την παρέλαση της ορκωμοσίας μας έκανα στον Πόρο δεν λέγεται...μιλαμε για 6 ώρες κάθε μέρα πρόβα παρέλασης στην προπαίδευση...τότε (την προηγούμενη χιλιετία)πηγαιναμε Πόρο μετά το Παλάσκα(ή Κανελλόπουλο) που παρουσιαζόμασταν...ήταν στην ουσία μια γνωριμία με τα στρατιωτικά παραγγέλματα, τις ασκήσεις με τα όπλα και τους βαθμούς των υπαξιωματικών και των αξιωματικών στην προπαίδευση...αα ρίξαμε και κατι βολές μια μέρα σε ένα νταμάρι κάπου εκεί στο Κανελλόπουλος" με Μ1!!!!τα ζόρια άρχισαν μετά με τις μεταθέσεις που πήγα σε αντιτορπιλικό ...(Α/Τ Νέαρχος ,παροπλισμένο πλέον στο νεκροταφείο πλοίων στο Μαραθι της Κρήτης αν ευσταθούν οι πληροφορίες μου)Edited by: geornik "

geornik
17-08-11, 22:17
Ρε Αποστολη, τι συγκρινεις τωρα....εσυ εχεις φαει τις θαλασσες με το κουταλι, εχεις δει πολυ πολυ χειροτερες συνθηκες εγκλεισμου (7 μηνες μεσα σε πλοιο) και θα σου φανει παιχνιδακι...

Αλλα το Π.Ν. δεν το λεω με κακια, ειναι μακραν το πιο βυσματικο...ολα τα παιδια βουλευτων, κλπ, με παραμεθοριο Σκαραμαγκα [i], οι χειροτερες υπηρεσιες ειναι 1-6 η 1-10 και προβλεπεται ακομα και αξυρισια !!!! τρελο αλλα ισχυει

Το Π.Ν. πλέον δεν υφίσταται για μένα...δεν νοείται Πολεμικό Ναυτικό και όλοι οι ναύτες να υπηρετούν σε υπηρεσίες ξηράς!!το πλοίο έχει μια μαγεία όσο δύσκολες και αντίξοες και αν ειναι οι συνθήκες σε ταξίδια και ασκήσεις...θυμάμαι ακόμα και τώρα κάποια χαράματα που εβγαινα από "την τρύπα μας" στο επίστεγο και αντίκρυζα μπροστά μου άγνωστα νησιά που τα βλέπαμε πάντα από τις κρυφές πλευρές και δεν ξέραμε ποτέ που βρισκόμασταν αφού δεν ανακοινωνόταν σε κανέναν ποτε που πάμε...επίσης κάτι νύχτες θεοσκότεινες να χαζεύω στο επίστεγο το φώς των αστεριών στη θάλασσα αφού ταξιδευαμε πάντα σε πλήρη συσκότιση...

και πράγματι όσο ήμασταν εν πλώ προβλεπόταν αξυρισιά..αλλά μόλις πιαναμε στερια ξανααπαγορευόταν...Edited by: geornik "

miscelano
18-08-11, 12:54

δε λεω πως ειναι λουφα μεγαλη το πν αλλα ρε φιλε χαλαρωσε λιγο που παιζουν ολοι 1-6 και 1-10...εγω επαιζα σε ολη τη θυτεια 1-1 και ειχα διοικητη τον παλιατσο....1000 φορες στη γκατζολια....και ΔΕΝ εβαλα βυσμα για να παω ναυτικο...απλα το ειχα δηλωσει απο το σχολειο....κ εγω κ ενας φιλος μου ναυτικο πηγαμε χωρις βυσμα...
"

weatherfriend
18-08-11, 20:13

δε λεω πως ειναι λουφα μεγαλη το πν αλλα ρε φιλε χαλαρωσε λιγο που παιζουν ολοι 1-6 και 1-10...εγω επαιζα σε ολη τη θυτεια 1-1 και ειχα διοικητη τον παλιατσο....1000 φορες στη γκατζολια....και ΔΕΝ εβαλα βυσμα για να παω ναυτικο...απλα το ειχα δηλωσει απο το σχολειο....κ εγω κ ενας φιλος μου ναυτικο πηγαμε χωρις βυσμα...

Ρε παιδια,τι ειναι αυτο το 1-6,1-1 κ.τ.λ που αναφερετε? Edited by: weatherfriend "

Telxinas
18-08-11, 20:13
Βάρδιες υπηρεσίας.

weatherfriend
18-08-11, 20:20
Βάρδιες υπηρεσίας.

[i]
"

Telxinas
18-08-11, 20:24
Οι συγκεκριμένες θεωρούνται βάρβαρες!

weatherfriend
18-08-11, 20:25
Οι συγκεκριμένες θεωρούνται βάρβαρες!

Το 1-1 ειναι βαρβαρη,αλλα το 1-6 γιατι?5 ωριτσες ειναι μονο...

geornik
18-08-11, 20:35
ρε παιδιά δεν αναφέρεται σε ωρες βάρδιας ο Κουβανός προφανώς αλλά πώς παίζουν οι ναυτες με τις εξόδους τους...στο Ναυτικό ας πούμε όταν ήμουν εγώ ίσχυε το 1-1 καραβίσια όπως λέγαμε δηλαδή έξοδο ειχαμε Δευτέρα-Τετάρτη -ΣΚ-Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή σε κύκλο 2 εβδομάδων...

1-1= μία μέσα, μία έξω...Edited by: geornik

NikosThes
18-08-11, 23:51
Στην ξηρά όμως αυτά παίζουν αναλόγα με την μονάδα και με την ειδικότητα. Σε μεγάλες μονάδες συνήθως παίζει το 1-1 ή το 1-2, 1-3 αναλόγως και με την ειδικότητα βέβαια. Αλλα υπάρχουν και περιπτώσεις με 1-5 ή 1-6 ή και 1-10 και εξόδους έπαιρνες μόνο με υπηρεσιακά. Το μεγάλο δράμα είναι σε μεγάλα στρατόπεδα που έχουν συρρικνωθεί και έχουν περικοπεί οι υπηρεσίες στις απολύτως αναγκαίες αλλα και πάλι δεν βγαίνουν τα νούμερα. Εγώ στην εκπαίδευση ας πούμε είχα υπηρετήσει στο Χαιδάρι, το οποίο παλιότερα ήταν κεντρο νεοσύλλεκτων και μιλάμε για αχανές στρατόπεδο με καμια 15αριά σκοπιές εντός περιμέτρου και καμια 10αριά ακόμα πάνω στο βουνό. Όταν ειχα πάει εγώ το στρατόπεδο ήταν στα προθυρα κλεισίμαστος, μιας και απο τις περικοπές είχαν μείνει 3-4 σκοπίες ανοιχτές με αποτέλεσμα επειδή είμασταν και λιγοι να κανουμε 1-5, 1-6 και μετά πέσαμε στο 1-3 με 1-4 όταν ήρθαν κάποια άτομα απο άλλες μονάδες, αν και το στρατόπεδο ήταν στην ουσία αφύλαχτο. Στην προηγούμενη σειρά απο μένα ήταν ακόμα χειρότερα όταν ήταν 3ωρες οι σκοπιές τους πηγαινε 1-8 και 1-10 και αρκετοί κάναν και 1-20, 1-25 με τις ποινές που τρώγανε. Τώρα δεν ξέρω τι έχει απογίνει το στρατόπεδο και αν λειτουργεί ακόμα, πάντως απο οτι ειχα ακούσει αναλόγως με τα άτομα ανοίγαν ή κλειναν κάποιες σκοπιές αλλα και πάλι το στρατόπεδο ήταν αφύλαχτο και ειχε συρρικνωθεί στο 1/4..."

Telxinas
19-08-11, 00:31
Α μάλιστα, άρα δεν αφορά ώρες υπηρεσίας αλλά ημέρες.

NikosThes
19-08-11, 01:49
Ε ναι αφού όλες οι υπηρεσίες θεωρούνται 24ωρες, και ξεκινάνε συνήθως απο τις 2-3 το μεσημέρι και τελειώνουν την επόμενη μέρα την ίδια ώρα. Οπότε οταν εχεις υπηρεσία πρέπει να είσαι θεωρητικά μέσα στο στρατόπεδο, εκτός και αν πάρεις υπηρεσιακό για να βγεις για κάποια εξωτερική δουλειά που θα σου αναθέσουν ή οτιδήποτε άλλο κρίνεται απαραίτητο. Οι σκοπιες, θαλαμοφυλύκια κτλ. ειναι 2ωρες ή 3ωρα αναλόγως και ειναι ανα 6ώρες, οπότε οταν εχεις υπηρεσία φυλάς σκοπιά 6ώρες συνολικά(τρία 2ωρα δηλαδή) και τις υπόλοιπες 18 είναι για ξεκούραση, ύπνο, φαγητό ή κάποια αγγαρεία[i] αναλόγως σε τι μέρα και ώρα θα πέσεις και ποιον ανώτερο θα έχεις πάνω απο το κεφάλι σου... Υπάρχουν και υπηρεσίες όπως μαγειρία, ΚΨΜ κτλ που είσαι όλη την ημέρα βέβαια απο νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ, αλλα εδώ μιλάμε για τις ένοπλες υπηρεσίες τώρα. Τα Σ/Κ τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά βέβαια μιας και λείπουν οι αξιωματικοί, οπότε τις ώρες εκτός υπηρεσίας τις βγάζεις στο κρεβάτι μιας και ειναι η μοναδική ευκαιρία να κοιμηθείς σαν άνθρωπος, εκτός και αν σου τύχει κανας περίεργος ΑΥΔΜ και σας τρέχουν σε ασκήσεις, γυμναστικές, οπλοασκήσεις και διάφορα άλλα. Αλλα στην πλειονότητα των περιπτώσεων ειναι χαλαρά τα πράγματα, και αν είσαι εξοδούχος βγαίνεις απο τις 11 το πρωί έξω εν αντιθέσει με τις καθημερινές που βγαίνεις μετά τις 3 το μεσημέρι. Αν και εμάς μας βγάζαν στις 6 το απόγευμα, οπότε σε 4 ώρες που να προλάβεις να πας, αν και αυτο το "καψονι" μόνο στο Χαιδάρι γινόντανhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

MageSnow
19-08-11, 02:29
Εκατσα και τα διαβασα ενα ενα τα ποστ τι μου θυμισατε εγω παντως περασα ωραια ασχετως οτι ο στρατος ειναι παντελως αχρηστος σαν εμπειρια ητανε πολυ καλη γνωρισα μερικα καταπληκτικα παιδια που καναμε φοβερη παρεα δεν το κρυβω χρησιμοποιησα και λιγο βυσμα[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif ημουνα στο πυροβολικο θηβα μετα πηγα λιγο Πατρα μετα Χορτιατης Θεσσαλονικη και κατεληξα Αλεξανδρουπολη απο ειδικοτητες τις πιο κουραστικεςhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif ταχυδρομος καψιμιτζης οδηγος διοικητη καλοπερασα δεν λεωhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif"

Thomas_C200K
19-08-11, 02:57
Μολις το διαβασα το θεμα! 29-8 και εγω Τεθωρακισμενα στον Αυλωνα!!!

snowspir
19-08-11, 03:01
Από νέους",καλά πάμε βλέπω... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Telxinas
19-08-11, 03:15
Νάτος πάλι! Πουσαι πάλι μωρη κόμπρα;

Θοδωρήςςς
19-08-11, 03:40
Κατι ασχετο:Εχουμε κανεναν στρατιωτικο στο φορουμ? αν και καθυστερημένα, υπάρχει ένας! Μηχανικός σπουδάζω ακόμα στη σχολή ναυτικών δοκίμων, οπότε στείλε pm για ό,τι μπορώ να σε βοηθήσω.

Θοδωρήςςς
19-08-11, 03:42

ουτε καν..

Θα ήταν καλύτερα και ωριμότερα αυτά που λέγονται να είναι πιο συγκεκριμένα και τεκμηριωμένα και από ανθρώπους με κάποια γνώση εκ των έσω. "

snowpar
19-08-11, 10:37

Φίλε μπαίνω την ίδια μέρα! Αν θέλεις στείλε μου το κιν σου σε πμ να τα πούμε εκεί.

storm
19-08-11, 11:25
Παλικάρια μου,θα σας παρακαλούσα,μια και το θέμα είναι λίγο ευαίσθητο,να μη μπαίνουμε σε πολλές λεπτομέρειες για τη θητεία μας (κάτι στο οποίο έχω εκτραπεί και ο ίδιος) ή να σχολιάζουμε την ασφάλεια συγκεκριμένων ειδικά στρατοπέδων κλπ,κλπ.Πολλά απ'τα στοιχεία που δίνουμε,όσο ασήμαντα και αν μας φαίνονται,μπορούν να φανούν ιδιαιτέρως χρήσιμα σε κάποιους (εντός ή εκτός χώρας)που δεν πρέπει... Ακόμα και οι δημόσιες συζητήσεις περί αυτού,χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής,πόσο μάλλον στα πλαίσια ενός φόρουμ...

Τα παραπάνω δεν είναι κάτι άγνωστο,όσοι έκαναν θητεία πιθανόν να θυμούνται κάποιες γενικές οδηγίες,εγώ,όλως τυχαίως,ακόμη τις θυμάμαι από το 1995!Γράφω 5 πράγματα παλικάρια μου,ελπίζω όμως να καταλαβαίνετε 20!

TURMS
19-08-11, 15:03
Κατι ασχετο:Εχουμε κανεναν στρατιωτικο στο φορουμ?Ψάχνεις βύσμα από τώρα?[i]*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Δινω τον Μαιο πανελλαδικες και στοχευω σε στρατιωτικες σχολες...Δεν θα μου καθοταν ασχημα αν συναντουσα καποιον γνωστο!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifουτε καν..καλυτερα να πας εποπ και να περνας σχολεια παρα να μπεις σε στρατιωτικες σχολες που το πιο καινουργιο πραγμα που τους μαθαινουν ειναι μια τακτικη του 1973

Θα ήταν καλύτερα και ωριμότερα αυτά που λέγονται να είναι πιο συγκεκριμένα και τεκμηριωμένα και από ανθρώπους με κάποια γνώση εκ των έσω.*

οι στρατιωτικες σχολες σου μαθαινουν τις βασεις οσον αφορα οπλικα συστηματα αλλα απο τακτικες κλπ σου μαθαινουν μια χαρα πραγματα.

το προβλημα ειναι οτι καποια σχεδια δρασης που εχει ο ελληνικος στρατος ή ελληνικο κρατος ειναι παναρχαια
εκτος αν αλλαξαν στον στρατο, γιατι στο κρατος (νομαρχιες περιφερειες κλπ) ειναι ακομα δεκαετιων

"

Θοδωρήςςς
19-08-11, 15:21
Στους μάχιμους στη σχολή μου πάντως ασχολούνται πάρα πολύ με θέματα ηλεκτρονικών σχετικών με τα οπλικά συστήματα. Σε θέματα τακτικής δε γνωρίζω τι κάνουν. Απλώς δηλώσεις περί τακτικών 1973 δεν πρέπει να γίνονται αβάσιμα. Τέλος, μπορεί κάποιος να μην ασχοληθεί με ειδικότητες που έχουν να κάνουν με οπλικά συστήματα και τακτικές, οι οποίες είναι ΣΝΔ-ΜΑΧΙΜΟΙ, ΣΣΕ-ΟΠΛΑ, ΣΙ-ΙΠΤΑΜΕΝΟΙ.

NikosThes
19-08-11, 15:55
Παλικάρια μου,θα σας παρακαλούσα,μια και το θέμα είναι λίγο ευαίσθητο,να μη μπαίνουμε σε πολλές λεπτομέρειες για τη θητεία μας (κάτι στο οποίο έχω εκτραπεί και ο ίδιος) ή να σχολιάζουμε την ασφάλεια συγκεκριμένων ειδικά στρατοπέδων κλπ,κλπ.Πολλά απ'τα στοιχεία που δίνουμε,όσο ασήμαντα και αν μας φαίνονται,μπορούν να φανούν ιδιαιτέρως χρήσιμα σε κάποιους (εντός ή εκτός χώρας)που δεν πρέπει... Ακόμα και οι δημόσιες συζητήσεις περί αυτού,χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής,πόσο μάλλον στα πλαίσια ενός φόρουμ...

Τα παραπάνω δεν είναι κάτι άγνωστο,όσοι έκαναν θητεία πιθανόν να θυμούνται κάποιες γενικές οδηγίες,εγώ,όλως τυχαίως,ακόμη τις θυμάμαι από το 1995!Γράφω 5 πράγματα παλικάρια μου,ελπίζω όμως να καταλαβαίνετε 20!

Storm αν το λες για αυτα που ειπα τα λεγόμενά μου αυτές οι πληροφορίες είναι γνωστες στον καθένα και υπάρχουν διατυπωμένες στο διαδίκτυο δεν ειπα κάτι απόρρητο. Και οσο για πληροφορίες στρατοπέδων και τέτοια επειδή έχω δουλέψει καποια προγραμματα του στρατου να σου πω οτι οι γείτονες γνωρίζουν τα πάντα για εμάς, όπως και εμείς για αυτους περι που είναι καθε μονάδα τι περιέχει κτλ. αφου υπάρχουν αναλυτικά τα πάντα σε λεπτομερείς χάρτες. Οπότε μην σε ανησυχουν αυτα, δεν λέμε κάτι που να μην γνωρίζει ο εχθρός[i]............
"

storm
19-08-11, 16:03

Storm αν το λες για αυτα που ειπα τα λεγόμενά μου αυτές οι πληροφορίες είναι γνωστες στον καθένα και υπάρχουν διατυπωμένες στο διαδίκτυο δεν ειπα κάτι απόρρητο. Και οσο για πληροφορίες στρατοπέδων και τέτοια επειδή έχω δουλέψει καποια προγραμματα του στρατου να σου πω οτι οι γείτονες γνωρίζουν τα πάντα για εμάς, όπως και εμείς για αυτους περι που είναι καθε μονάδα τι περιέχει κτλ. αφου υπάρχουν αναλυτικά τα πάντα σε λεπτομερείς χάρτες. Οπότε μην σε ανησυχουν αυτα, δεν λέμε κάτι που να μην γνωρίζει ο εχθρός[i]............
Ναι φίλε μου Νίκο,τα γνωρίζω αυτά,συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτά που λες και μέσω διαδικτύου,δορυφόρων κλπ,κλπ,κλπ μπορεί κανείς να αντλήσει πλήθος σχετικών πληροφοριών.Όμως,και πάλι φίλε μου,επιμένω στο προηγούμενο μήνυμά μου...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif "

Thomas_C200K
19-08-11, 23:36

Φίλε μπαίνω την ίδια μέρα! Αν θέλεις στείλε μου το κιν σου σε πμ να τα πούμε εκεί.
πμ εσταλει."

snowpar
20-08-11, 09:08
Θωμά σου έχω απαντήσει.

Παίδες τελικά Θήβα 31/08. Ε ρε τι μου κάνουν στα γεράματα με τρέχουν από εδώ κι από εκεί[i]
"

thunderguy
20-08-11, 15:50
α ωραια γιαννη και γω με τον κατζικ μπαινουμε 29/9 ενα μηνα μετα απο εσενα οποτε αναμενουμε πληροφοριες[i] πυροβολικο η πεζικο εισαι?"

weatherfriend
20-08-11, 17:00
s3kRemtjkDw

Αφιερωμενο στους φιλους μου που πανε στο στρατο...Edited by: weatherfriend

Winter Storm
20-08-11, 17:16
Παιδια μια χαρα ειναι στο κεντρο που θα παρουσιαστειτε στην θηβα!!!θα περασετε χαρμανι!!!εχει και καλο φαι!!!απο πληροφοριες που εχω.[i] Edited by: Spartan "

BOLIOTIS
20-08-11, 17:29
Οπως και να είναι τα πράγματα σχετικά με το στρατό, είναι άδιαμφισβιτητο οτι αποτελεί μια νεα εμπειρία για τον οποιονδηποτε. Εγω πήγα το 2004 και έκανα 9μηνο (τυχερος που δε πέρασα χειμώνα μεσα). Σε αυτό το 9μηνο όμως έμαθα να συνυπάρχω με άτομα που δεν είχα φανταστεί οτι καν θα τους μιλαγα έξω, έμαθα να έχω υπομονή, να συγκρατώ τα νευρα μου, και οτι μπορω να πιεστώ σωματικα και ψυχικα περισσότερο απ΄οτι νόμιζα οτι μπορούσα.

snowpar
22-08-11, 18:04
α ωραια γιαννη και γω με τον κατζικ μπαινουμε 29/9 ενα μηνα μετα απο εσενα οποτε αναμενουμε πληροφοριες[i] πυροβολικο η πεζικο εισαι?

Σώμα υλικού πολέμου είμαι εγώhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif

Θα σας δώσω όμως πληροφορίες για το στρατόπεδο και για ό,τι ακούσω ή δω...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

snowpar
18-09-11, 11:14
Άδεια ορκωμοσίας λοιπόν μέχρι την Τετάρτη...

Εντυπώσεις από ΚΕΠΒ Θήβας και Σώμα Υλικού Πολέμου:
Το ΣΥΠ είναι μια παιδική χαρά τουλάχιστον έτσι το βλέπαμε εμείς σε σχέση με το πυροβολικό και το πεζικό αν και γι'αυτούς δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Το μόνο πράγμα που ίσως σας κουράσει είναι το βήμα που θα κάνετε 2 εβδομάδες για την παρέλαση σε συνδυασμό με το πρωινό ξύπνημα 05:30!!!
Από υπηρεσίες μόνο θαλαμοφυλακή και αγγαρείες μαγειρεία, εστιατόρια, καθαριότητες. Το κλίμα είναι πολύ καλό γενικά και οι ανώτεροι είναι ειλικρινά πολύ φιλικοί. Εγώ ήμουν στην Α' πυροβολαρχία-2η μοίρα. Οι εγκαταστάσεις χάλια μαύρα... Σε άλλες μοίρες οι εγκαταστάσεις καλύτερες, αλλά οι ανώτεροι περίεργοι. Το φαγητό ήταν μέτριο. 1-2 φορές δεν τρωγόταν, τις υπόλοιπες μια χαρά.

Συμβουλές: Μην απογοητευτείτε την πρώτη και τη δεύτερη μέρα. Η πρώτη νύχτα είναι εφιαλτική. Μετά την απίστευτη κούραση(κυρίως λόγω αναμονής και γραφειοκρατίας όχι ότι σκάβαμε) της πρώτης μέρας, ο διοικητής της μοίρας παίρνει συνέντευξη από τον καθένα με αποτέλεσμα η όλη διαδικασία να τελειώνει στη 01:00 το βράδυ!!! Εκείνο το βράδυ άστραφτε και το όλο σκηνικό έμοιαζε θρίλερ... Νύχτα με τη νύχτα όμως τα πράγματα καλυτέρευσαν.

Επίσης πολύ σημαντικό: Στην επίσκεψη στους γιατρούς την πρώτη μέρα(εκεί που θα κάνετε και εμβόλια) πείτε τους οποιοδήποτε πρόβλημα έιχατε ποτέ! Οποιοδήποτε και οτιδήποτε! Εκτός του ότι θα σας στείλουν 1-2 φορές στο 401 με αποτέλεσμα να γλιτώσετε την εκπαίδευση, δεν ξέρετε τι απαλλαγές μπορεί να προκύψουν. Εγώ αναφέροντάς τους κάποιο θέμα με πονοκεφάλους που έχω μετά το 401 έχω απαλλαγεί από ένα σωρό δραστηριότητες! Φοβούνται πολύ εκμεταλλευτέιτε το!

Γενικά διαπίστωσα από την αρχή ότι η όλη ιστορία έιναι μια υποκρισία και ένα δήθεν από όλους, είτε στρατιώτες, έιτε ανωτέρους. Αυτό είναι το άσχημο και καθόμαστε και χάνουμε το χρονο μας σε τόσο δύσκολες εποχές με δουλειές από πίσω να τρέχουν και ζωές να περιμένουν, για να χάσκουμε όλη μέρα ή να υποκρινόμαστε ότι κάνουμε κάτι, να χαλάμε ένα σωρό λεφτά στις εξόδους, να τρώμε φασόλια ωμά, να κοιμόμαστε σε θαλάμους με 2kg σκόνη πάνως στις κουβέρτες και να πληρωνόμαστε με €8,80 το μήνα! Ουσιά μηδέν, εκπαίδευση ανύπαρκτη, 9 μήνες χαμένοι...[i]

Τώρα με περιμένει η Αλεξανδρούπολη...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

storm
18-09-11, 12:11
Εγώ αναφέροντάς τους κάποιο θέμα με πονοκεφάλους που έχω μετά το 401 έχω απαλλαγεί από ένα σωρό δραστηριότητες! Φοβούνται πολύ εκμεταλλευτέιτε το!

Φίλε Γιάννη,κινείσαι σε λάθος κατεύθυνση (ίσως και την πιο εύκολη)!Αυτό διότι η χώρα μας χρειάζεται παλικάρια με μαχητικό,ελληνικό πνεύμα (αυτό που στο παρελθόν έχουμε αποδείξει άπειρες φορές και θαύμασε ολόκληρος ο κόσμος),συνειδητοποίηση του σκοπού της παρεξηγημένης θητείας (αν και έτσι όπως κατάντησε σήμερα,αρχίζω να τη μέμφομαι κι εγώ,ουσιαστικά φυσικά όχι την ίδια αλλά τους υπευθύνους).Κανονικά,η θητεία στον Ελληνικό Στρατό είναι τιμή!Το να είναι κάποιος μάχιμος,επίσης είναι τιμή και πρέπει να το αντιμετωπίζει κανείς με υπερηφάνεια!Το να είναι αντιθέτως κότα,τότε τα ανάλογα...Όπως θα καταλαβαίνεις,ο εύκολος δρόμος δεν είναι συνήθως ο καλύτερος,ο δρόμος της αρετής είναι ο δυσκολότερος (μιλάω γενικότερα).

Γενικά διαπίστωσα από την αρχή ότι η όλη ιστορία έιναι μια υποκρισία και ένα δήθεν από όλους, είτε στρατιώτες, έιτε ανωτέρους. Αυτό είναι το άσχημο και καθόμαστε και χάνουμε το χρονο μας σε τόσο δύσκολες εποχές με δουλειές από πίσω να τρέχουν και ζωές να περιμένουν, για να χάσκουμε όλη μέρα ή να υποκρινόμαστε ότι κάνουμε κάτι, να χαλάμε ένα σωρό λεφτά στις εξόδους, να τρώμε φασόλια ωμά, να κοιμόμαστε σε θαλάμους με 2kg σκόνη πάνως στις κουβέρτες και να πληρωνόμαστε με €8,80 το μήνα! Ουσιά μηδέν, εκπαίδευση ανύπαρκτη, 9 μήνες χαμένοι...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif

Είναι αλήθεια πως παίζεται κι ένα θέατρο ένθεν και ένθεν!Είναι δυστυχώς μέρος του παιχνιδιού.Υποθέτω πως ουσιαστικότερη εκπαίδευση θα υπάρξει στο τάγμα.Ένας από τους λόγους που πρέπει να αυξηθεί η θητεία αρκετούς επιπλέον μήνες,είναι η ανυπαρξία εκπαίδευσης σε μεγάλο βαθμό,καθώς,όπως έχω ξαναγράψει,λόγω λειψανδρίας,δεν περισσεύουν άτομα για εκπαίδευση αφού απασχολούνται σε συγκεκριμένες υπηρεσίες που αναγκαστικά δε μπορούν να αγνοηθούν...!

Λες πως χάνουμε το χρόνο μας με τη θητεία δεδομένου ότι τρέχουν δουλειές και ζωές που περιμένουν.Ωραία λοιπόν,ας καταργήσουμε το στρατό,ας αυξήσουμε το υπάρχον έλλειμμα ασφάλειας,ας γίνουμε εν τέλει επαρχία της τουρκίας και μετά να μας δω τι δουλειές και ζωές θα μας περιμένουν... "

thunderguy
18-09-11, 12:32

Το ΣΥΠ είναι μια παιδική χαρά τουλάχιστον έτσι το βλέπαμε εμείς σε σχέση με το πυροβολικό και το πεζικό αν και γι'αυτούς δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Το μόνο πράγμα που ίσως σας κουράσει είναι το βήμα που θα κάνετε 2 εβδομάδες για την παρέλαση σε συνδυασμό με το πρωινό ξύπνημα 05:30!!!
Από υπηρεσίες μόνο θαλαμοφυλακή και αγγαρείες μαγειρεία, εστιατόρια, καθαριότητες. Το κλίμα είναι πολύ καλό γενικά και οι ανώτεροι είναι ειλικρινά πολύ φιλικοί. Εγώ ήμουν στην Α' πυροβολαρχία-2η μοίρα. Οι εγκαταστάσεις χάλια μαύρα... Σε άλλες μοίρες οι εγκαταστάσεις καλύτερες, αλλά οι ανώτεροι περίεργοι. Το φαγητό ήταν μέτριο. 1-2 φορές δεν τρωγόταν, τις υπόλοιπες μια χαρά.

Συμβουλές: Μην απογοητευτείτε την πρώτη και τη δεύτερη μέρα. Η πρώτη νύχτα είναι εφιαλτική. Μετά την απίστευτη κούραση(κυρίως λόγω αναμονής και γραφειοκρατίας όχι ότι σκάβαμε) της πρώτης μέρας, ο διοικητής της μοίρας παίρνει συνέντευξη από τον καθένα με αποτέλεσμα η όλη διαδικασία να τελειώνει στη 01:00 το βράδυ!!! Εκείνο το βράδυ άστραφτε και το όλο σκηνικό έμοιαζε θρίλερ... Νύχτα με τη νύχτα όμως τα πράγματα καλυτέρευσαν.

Επίσης πολύ σημαντικό: Στην επίσκεψη στους γιατρούς την πρώτη μέρα(εκεί που θα κάνετε και εμβόλια) πείτε τους οποιοδήποτε πρόβλημα έιχατε ποτέ! Οποιοδήποτε και οτιδήποτε! Εκτός του ότι θα σας στείλουν 1-2 φορές στο 401 με αποτέλεσμα να γλιτώσετε την εκπαίδευση, δεν ξέρετε τι απαλλαγές μπορεί να προκύψουν. Εγώ αναφέροντάς τους κάποιο θέμα με πονοκεφάλους που έχω μετά το 401 έχω απαλλαγεί από ένα σωρό δραστηριότητες! Φοβούνται πολύ εκμεταλλευτέιτε το!

Γενικά διαπίστωσα από την αρχή ότι η όλη ιστορία έιναι μια υποκρισία και ένα δήθεν από όλους, είτε στρατιώτες, έιτε ανωτέρους. Αυτό είναι το άσχημο και καθόμαστε και χάνουμε το χρονο μας σε τόσο δύσκολες εποχές με δουλειές από πίσω να τρέχουν και ζωές να περιμένουν, για να χάσκουμε όλη μέρα ή να υποκρινόμαστε ότι κάνουμε κάτι, να χαλάμε ένα σωρό λεφτά στις εξόδους, να τρώμε φασόλια ωμά, να κοιμόμαστε σε θαλάμους με 2kg σκόνη πάνως στις κουβέρτες και να πληρωνόμαστε με €8,80 το μήνα! Ουσιά μηδέν, εκπαίδευση ανύπαρκτη, 9 μήνες χαμένοι...[i]

Τώρα με περιμένει η Αλεξανδρούπολη...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

ευχαριστω γιαννη τις πληροφοριες.....δηλδη η ορκομωσια σε ποσες ημερες γινεται αφου μπεις?.......η αδεια ορκωμοσιας ποσες μερες ειναι?......τωρα θα πας κατευθειαν στην Αλεξ/πολη που πηρες μεταθεση η θα συνεχισεις λιγο ακομα στο ΚΕΠΒ?......για πεζικο ακουσες τιποτα?.....κατεβαινω την αλλη πεμπτη 29 του μηνος ΚΕΠΒ
"

swter
18-09-11, 12:39
παιδες καλη δυνεχεια και καλη αρχη σε οσους ετοιμαζονται. μια λεξη μονο..
υπομονη[i]
"

snowpar
18-09-11, 13:08
Εγώ αναφέροντάς τους κάποιο θέμα με πονοκεφάλους που έχω μετά το 401 έχω απαλλαγεί από ένα σωρό δραστηριότητες! Φοβούνται πολύ εκμεταλλευτέιτε το!

Φίλε Γιάννη,κινείσαι σε λάθος κατεύθυνση (ίσως και την πιο εύκολη)!Αυτό διότι η χώρα μας χρειάζεται παλικάρια με μαχητικό,ελληνικό πνεύμα (αυτό που στο παρελθόν έχουμε αποδείξει άπειρες φορές και θαύμασε ολόκληρος ο κόσμος),συνειδητοποίηση του σκοπού της παρεξηγημένης θητείας (αν και έτσι όπως κατάντησε σήμερα,αρχίζω να τη μέμφομαι κι εγώ,ουσιαστικά φυσικά όχι την ίδια αλλά τους υπευθύνους).Κανονικά,η θητεία στον Ελληνικό Στρατό είναι τιμή!Το να είναι κάποιος μάχιμος,επίσης είναι τιμή και πρέπει να το αντιμετωπίζει κανείς με υπερηφάνεια!Το να είναι αντιθέτως κότα,τότε τα ανάλογα...Όπως θα καταλαβαίνεις,ο εύκολος δρόμος δεν είναι συνήθως ο καλύτερος,ο δρόμος της αρετής είναι ο δυσκολότερος (μιλάω γενικότερα).

Γενικά διαπίστωσα από την αρχή ότι η όλη ιστορία έιναι μια υποκρισία και ένα δήθεν από όλους, είτε στρατιώτες, έιτε ανωτέρους. Αυτό είναι το άσχημο και καθόμαστε και χάνουμε το χρονο μας σε τόσο δύσκολες εποχές με δουλειές από πίσω να τρέχουν και ζωές να περιμένουν, για να χάσκουμε όλη μέρα ή να υποκρινόμαστε ότι κάνουμε κάτι, να χαλάμε ένα σωρό λεφτά στις εξόδους, να τρώμε φασόλια ωμά, να κοιμόμαστε σε θαλάμους με 2kg σκόνη πάνως στις κουβέρτες και να πληρωνόμαστε με €8,80 το μήνα! Ουσιά μηδέν, εκπαίδευση ανύπαρκτη, 9 μήνες χαμένοι...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif

Είναι αλήθεια πως παίζεται κι ένα θέατρο ένθεν και ένθεν!Είναι δυστυχώς μέρος του παιχνιδιού.Υποθέτω πως ουσιαστικότερη εκπαίδευση θα υπάρξει στο τάγμα.Ένας από τους λόγους που πρέπει να αυξηθεί η θητεία αρκετούς επιπλέον μήνες,είναι η ανυπαρξία εκπαίδευσης σε μεγάλο βαθμό,καθώς,όπως έχω ξαναγράψει,λόγω λειψανδρίας,δεν περισσεύουν άτομα για εκπαίδευση αφού απασχολούνται σε συγκεκριμένες υπηρεσίες που αναγκαστικά δε μπορούν να αγνοηθούν...!

Λες πως χάνουμε το χρόνο μας με τη θητεία δεδομένου ότι τρέχουν δουλειές και ζωές που περιμένουν.Ωραία λοιπόν,ας καταργήσουμε το στρατό,ας αυξήσουμε το υπάρχον έλλειμμα ασφάλειας,ας γίνουμε εν τέλει επαρχία της τουρκίας και μετά να μας δω τι δουλειές και ζωές θα μας περιμένουν...

Αγαπητέ μου φίλε, η θητεία στον ελληνικό στρατό ΗΤΑΝ τιμή και φυσικά θα ήταν και τώρα αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά!!! Ειμαι από τους πρώτους που φωνάζει για τη δόξα της ιστορίας μας και για τα πιο θαυμαστά πράγματα που έχει κάνει ο ελληνικός στρατός. Όμως δυστυχώς τα πράγματα τώρα είναι τελείως διαφορετικά εντός στρατού. Μόνο δόξα και τιμή δεν σου αποπνέει αυτό το πράγμα. Ούτε οι μισοί εκεί μέσα δεν ξέρουν την Ελληνική Ιστορία...(και δεν μιλάω για τους φαντάρους γιατί εκεί τα ποσοστά είναι τραγικά). Μιλάω για αξιωματικούς και υπαξιωματικούς!!! Το διαπίστωσα 4-5 φορές αυτό. Ποια είναι η ουσία λοιπόν? Να υπηρετώ και να νιώθω τιμή για αυτούς που στη λέσχη αξιωματικών του ΚΕΠΒ κάθονταν αραχτοί με τα καφεδάκια τους και τα πόδια πάνω στα τραπέζια και έβλεπαν NOVA για κάνα δύωρο μέρα μεσημέρι ενώ τα φανταράκια τους ετοιμάζαμε τα μπον φιλε που πληρώνουμε εμείς οι ίδιοι? Όχι.

Την πατρίδα μου την τιμώ με διάφορους τρόπους ουσιαστικότερους καθημερινά από τότε που άρχισα να κατανοώ τι σημαίνει Ελληνικό Πνεύμα. Ο σημερινός ελληνικός στρατός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ! Ούτε πρόκειται να μας εκπαιδεύσουν αργότερα στις μονάδες. Και φυσικά δεν θα αλλάξει τίποτα αν αυξηθεί η θητεία αν δεν αλλάξει η ουσία!!! Ουσία μας λείπει...
"

snowpar
18-09-11, 13:23

ευχαριστω γιαννη τις πληροφοριες.....δηλδη η ορκομωσια σε ποσες ημερες γινεται αφου μπεις?.......η αδεια ορκωμοσιας ποσες μερες ειναι?......τωρα θα πας κατευθειαν στην Αλεξ/πολη που πηρες μεταθεση η θα συνεχισεις λιγο ακομα στο ΚΕΠΒ?......για πεζικο ακουσες τιποτα?.....κατεβαινω την αλλη πεμπτη 29 του μηνος ΚΕΠΒ

Λοιπόν, η ορκομωσία γίνεται συνήθως μετά από 2 εβδομάδες και συνήθως Παρασκευή. Θα σας δώσουν χαρτάκι μόλις μπείτε. Η άδεια διαρκεί περίπου 4 μέρες εκ των οποίων οι 3 γράφονται και αφαιρούνται από την κανονική σου άδεια και η μια έιναι δώρο. Στο ΣΥΠ δεν υπάρχει εκπαίδευση στο κέντρο άρα θα φύγω την Τετάρτη ή την Πέμπτη από Θήβα για Αλεξ/πολη. Τώρα στο πεζικό νομίζω υπάρχει εκπαίδευση η οποία γίνεται στο κέντρο. Οι πεζικάριοι στο ΚΕΠΒ απ'όσο είδα ήταν λίγο πιο τσιτωμένοι αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Είναι θέμα ανωτέρου πάντα. Θέμα τύχης δηλαδή.
Σκέψου ότι σε μια μοίρα πεζικού ο υπεύθυνος ανώτερος ήταν ένας αρχιλοχίας 35άρης ο οποίος οριόταν για το παραμικρό. Αυτός θα μπορούσε όμως να είναι και σε εμάς. Όλα σχετικά λοιπόν.

Για οτιδήποτε θέλεις και περαιτέρω πληροφορίες που μπορώ να δώσω ενημέρωσέ με. Καλή θητεία και μην αγχώνεσαι...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

storm
18-09-11, 13:34
Αγαπητέ μου φίλε, η θητεία στον ελληνικό στρατό ΗΤΑΝ τιμή και φυσικά θα ήταν και τώρα αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά!!! Ειμαι από τους πρώτους που φωνάζει για τη δόξα της ιστορίας μας και για τα πιο θαυμαστά πράγματα που έχει κάνει ο ελληνικός στρατός. Όμως δυστυχώς τα πράγματα τώρα είναι τελείως διαφορετικά εντός στρατού. Μόνο δόξα και τιμή δεν σου αποπνέει αυτό το πράγμα. Ούτε οι μισοί εκεί μέσα δεν ξέρουν την Ελληνική Ιστορία...(και δεν μιλάω για τους φαντάρους γιατί εκεί τα ποσοστά είναι τραγικά). Μιλάω για αξιωματικούς και υπαξιωματικούς!!! Το διαπίστωσα 4-5 φορές αυτό. Ποια είναι η ουσία λοιπόν? Να υπηρετώ και να νιώθω τιμή για αυτούς που στη λέσχη αξιωματικών του ΚΕΠΒ κάθονταν αραχτοί με τα καφεδάκια τους και τα πόδια πάνω στα τραπέζια και έβλεπαν NOVA για κάνα δύωρο μέρα μεσημέρι ενώ τα φανταράκια τους ετοιμάζαμε τα μπον φιλε που πληρώνουμε εμείς οι ίδιοι? Όχι.

Την πατρίδα μου την τιμώ με διάφορους τρόπους ουσιαστικότερους καθημερινά από τότε που άρχισα να κατανοώ τι σημαίνει Ελληνικό Πνεύμα. Ο σημερινός ελληνικός στρατός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ! Ούτε πρόκειται να μας εκπαιδεύσουν αργότερα στις μονάδες. Και φυσικά δεν θα αλλάξει τίποτα αν αυξηθεί η θητεία αν δεν αλλάξει η ουσία!!! Ουσία μας λείπει...
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου,όμως θα στο θέσω διαφορετικά.Αν συλληφθεί π.χ. δάσκαλος να...μοιράζει ναρκωτικά (έχει γίνει στο παρελθόν),σημαίνει πως πρέπει να απαξιώσουμε την παιδεία?την εκπαίδευση?το θεσμό του σχολείου?Όχι βέβαια!Το αν κάποιοι λόγω άγνοιας,βλακείας ή οτιδήποτε άλλο,δεν κατανοούν την πραγματική σημασία κάποιων πραγμάτων όπως και το ρόλο που έχουν και οι ίδιοι σε αυτά δε σημαίνει ότι πρέπει να τους ακολουθήσουμε.Εδώ είναι που χρειάζεται αυτογνωσία,πλήρη συναίσθηση κοινωνικής ευθύνης και πίστη σε ευγενικά ιδεώδη για να μείνουμε ανεπηρέαστοι από τις διάφορες παθογένειες που,δυστυχώς,ειδικά στην εποχή μας,ανθούν.

weatherfriend
18-09-11, 14:47
Γιαννη snowpar σε ποιο στρατοπεδο της Αλεξ/πολης ερχεσαι???

Για τα υπολοιπα θα συμφωνησω με τον Σωτηρη storm!!!O στρατος δεν ειναι αγγαρεια και φυσικα δεν πρεπει να το βλεπουμε ετσι...[i]"

Iceman21
18-09-11, 15:16
Άντε με το καλό και υπομονή...και γω αρχές νοέμβρη μπαίνω! [i]"

karpenisi87
18-09-11, 15:18
Άντε με το καλό και υπομονή...και γω αρχές νοέμβρη μπαίνω! [i]
και γω Νοεμβρη φιλε..
"

storm
18-09-11, 15:36
Καλή θητεία σε όλους!Κι εγώ πάντως,μέρος της θητείας μου το έκανα Αλεξ/λη,δηλαδή απ'τους 18 μήνες,οι 10 ήταν Αλεξ/λη,στο 644 Κανδηλάπτη (περίοδος 1995-97).

weatherfriend
18-09-11, 16:02
Καλή θητεία σε όλους!Κι εγώ πάντως,μέρος της θητείας μου το έκανα Αλεξ/λη,δηλαδή απ'τους 18 μήνες,οι 10 ήταν Αλεξ/λη,στο 644 Κανδηλάπτη (περίοδος 1995-97).

Περνωντας απο εκει σε μικροτερη ηλικια,παντα με εντυπωσιαζαν τα παρατεταγμενα αρματα μαχης...Τωρα οταν περναω απο εκει,απλα, αναρωτιεμαι αν τα αρματα αυτα θα κανουν σωστα τη δουλεια τους αν, χτυπα ξυλο, τα χρειαστουμε...

dimisg
18-09-11, 21:55
πριν από ένα μήνα απολύθηκα 16 Αυγούστου 2011 (9 μηνό). από το κουφόβουνο Διδυμοτείχου. κ μαζί από το φυλάκιο του δερείου, πέρασα υπέροχα, μακάρι να ήταν κ άλλο. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

"

Winter Storm
18-09-11, 22:30
πριν από ένα μήνα απολύθηκα 16 Αυγούστου 2011 (9 μηνό). από το κουφόβουνο Διδυμοτείχου. κ μαζί από το φυλάκιο του δερείου, πέρασα υπέροχα, μακάρι να ήταν κ άλλο.

Ωραιος!!!!αντε και καλος πολιτης τωρας.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif"

boutas ski
18-09-11, 22:43
49 ks εχω και λελε...!!

ενα εχω να σου πω δες το χαλαρα και πες οτι πας μια μεγαλη κατασκηνωση...!! αυτο ειναι στην ουσια. καπου διαβασα για τις απαλλαγς κτλ κτλ ειναι μεγαλη μ * * * * * α οταν δεν εχεισ σοβαρο προβλημα να βγεισ ¨Ιτας.. γιατι ? γιατι φιλε μου οταν εσυ θα σε εξω χαλαρος καποιοι αλλοι θα πιζουν μεσα "για σενα" γιατι φροντησες να μειωσεις τα ατομα που μπορουν να κανουν υπηρεσια και τους πετσωνουν μεσα.... αποψη μου. δεν αναφερωμε σε κανεναν προσωπικα εννοειτε.
υπομονη τρελοι υπαρχουν παντου... ο καλος να ξεσ δεν χανεται (καλος οχι μ@λ@κας) και καποια στιγμη να κανεισ την στραβη θα την γλιτωσεισ...!!

αυτα απο μενα φευγω γιατι εχω να μπω μεσα... να βγαλω κινηση (οδηγος για..)
α και αμα γινει καποιος οδηγος να ξερει οτι βαση νομου δεν κανει υπηρεσια μην τον εχουν στην πετσα σα και μενα...αυτα"

meteofok
18-09-11, 23:11
Ki εγω φευγω παρουσιαζομαι Σπαρτη 26/9 σε λιγες μερες. Οσο για την γνωμη μου, αγαπαω την πατριδα αλλα δεν βρισκω τον λογο που πρεπει να στερηθω 9 μηνες δουλειας ( για πολλους ειναι ωραια καθοτι ανεργοι οποτε θα περναν τον χρονο τους) για να μαζευω γοπες και να κουρευω χορτα η οτι αλλο κανουν και οι συμβασιουχοι στο δημο. ο στρατος ειναι απλως κατι το οποιο εχει φτασει ως τις μερες μας απο τα βαθη των δυσκολων χρονων, κατι το οποιο στερει πολλα λεφτα απο τον προυπολογισμο μεσα απο τις απιθανες ρεμουλες που γινονται μεσω αυτου και που κανεις δεν παραδεχεται. Οσο για το ανεκδοτο του να γινει ξανα 12αμηνο ο στρατος, οκ, να γινει αλλα να κολλανε ενσυμα αν θελουν να λεγονται τουλαχιστον σωστοι.

ΓΙΑΝΝΗΣ
18-09-11, 23:22
πλεον η θητεια ειναι αστεια τοσο χρονικα οσο και απο το τι κανεις,,τεραστιεσ περικοπες και στον στρατο εχουν αναγκασει να δινοντε απο τα στρατοπεδα αδειες και εξοδοι συνεχως μεσα σε μια θητεια που κρατα και ελαχιστα πλεον.
δυστιχως στα ουκ δεν εχουν χρηματα ουτε για ασκησεις με φουσκωτα

snowpar
19-09-11, 10:16

Για τα υπολοιπα θα συμφωνησω με τον Σωτηρη storm!!!O στρατος δεν ειναι αγγαρεια και φυσικα δεν πρεπει να το βλεπουμε ετσι...[i]

Μάλλον στο στρατόπεδο Ζήση στο 12ο ΤΥΠ. Είναι μέσα στην πόλη ξέρεις?
"

ΓΙΑΝΝΗΣ
19-09-11, 16:51
. Οσο για το ανεκδοτο του να γινει ξανα 12αμηνο ο στρατος, οκ, να γινει αλλα να κολλανε ενσυμα αν θελουν να λεγονται τουλαχιστον σωστοι.*
γιατι ρε φωκιονα οι γονεις μας που εκαναν 24μηνο επερναν κατι?

Kouvanos
19-09-11, 17:53
Οχι ρε Γιαννη και ειλικρινα περιμενα να το γραψει καποιος κι αυτο, ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που μου πιπιλαει συνεχεια ο πατερας μου, εγω ρε πηγα 28 ΜΗΝΕΣ μεσα, ****ψαρο, και συ κανεις ετσι για 9 μηνες...

Ναι, ΣΑΥΤΕΣ τις εποχες της πεινας, 9 μηνες ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ....Και ΟΚ, δεν δουλευω σε καμια πολυεθνικη με μισθαρα 7.000 το μηνα και θα τα χασω, αλλα ακριβως επειδη πλεον και τα 600-700 ευρω ειναι δυσκολα, ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ να τα πεταω σε φραπεδες, τσιγαρα και ατελειωτα σουβλακια και σαντουιτς απο το ΚΨΜ, σε καποια ακριτικη μοναδα, σκοτωνοντας το χρονο μου, ΣΑΠΙΖΟΝΤΑΣ στην απραξια στην κυριολεξια, σκοπανθρωπος και αγγαρειομαχος, να καθαριζω τουαλετες και να μαζευω γοπες....

Ακουω κι εγω τα ιδια απο φιλαρακια που ειναι μεσα, και προετοιμαζομαι για τον Νοεμβριο...Ολοι μου λενε, παρε κατι να απασχοληθεις μεσα, στη μοναδα θα ΠΕΘΑΝΕΙΣ απο βαρεμαρα και πληξη...Ρωταω τι εκπαιδευση κανουν, ποσες βολες εριξαν, αν εκαναν καμια πορεια, η σκηνακια η αναγνωρισεις, κλπ, και ΓΕΛΑΝΕ και οι πετρες....1 βολη σε ολοκληρο 9μηνο !!!!!!!!!!!!!!!!!!! και 1 2,5χλμ πορεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩ ΑΞΙΟΜΑΧΟ, ουαου, καντε οχι 12, 121122 μηνες το στρατο ηλιθιοι....[i]
"

storm
19-09-11, 22:41
Οχι ρε Γιαννη και ειλικρινα περιμενα να το γραψει καποιος κι αυτο, ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που μου πιπιλαει συνεχεια ο πατερας μου, εγω ρε πηγα 28 ΜΗΝΕΣ μεσα, ****ψαρο, και συ κανεις ετσι για 9 μηνες...

Ναι, ΣΑΥΤΕΣ τις εποχες της πεινας, 9 μηνες ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ....Και ΟΚ, δεν δουλευω σε καμια πολυεθνικη με μισθαρα 7.000 το μηνα και θα τα χασω, αλλα ακριβως επειδη πλεον και τα 600-700 ευρω ειναι δυσκολα, ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ να τα πεταω σε φραπεδες, τσιγαρα και ατελειωτα σουβλακια και σαντουιτς απο το ΚΨΜ, σε καποια ακριτικη μοναδα, σκοτωνοντας το χρονο μου, ΣΑΠΙΖΟΝΤΑΣ στην απραξια στην κυριολεξια, σκοπανθρωπος και αγγαρειομαχος, να καθαριζω τουαλετες και να μαζευω γοπες....

Ακουω κι εγω τα ιδια απο φιλαρακια που ειναι μεσα, και προετοιμαζομαι για τον Νοεμβριο...Ολοι μου λενε, παρε κατι να απασχοληθεις μεσα, στη μοναδα θα ΠΕΘΑΝΕΙΣ απο βαρεμαρα και πληξη...Ρωταω τι εκπαιδευση κανουν, ποσες βολες εριξαν, αν εκαναν καμια πορεια, η σκηνακια η αναγνωρισεις, κλπ, και ΓΕΛΑΝΕ και οι πετρες....1 βολη σε ολοκληρο 9μηνο !!!!!!!!!!!!!!!!!!! και 1 2,5χλμ πορεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩ ΑΞΙΟΜΑΧΟ
Μα έρχεσαι ακριβώς στα λόγια μου φίλε Κουβανέ!Όταν λέω πόσες φορές ότι για να έχουμε πραγματική,ολοκληρωμένη εκπαίδευση (κάτι για το οποίο κι εσύ παραπονιέσαι),πρέπει να γίνει αυτό που φωνάζω και μερικοί διαφωνείτε!Να αυξηθούν επειγόντως οι μήνες της θητείας ώστε να περισσεύουν στρατεύσιμοι για εκπαίδευση από τις διάφορες υπηρεσίες (σκοποί,αγγαρείες κλπ,κλπ).Διαφορετικά,μόνο ως υποκριτικό μπορεί να το εκλάβει κανείς το ποστ...Με την αύξηση βέβαια λύνονται και άλλα σοβαρά ζητήματα ασφάλειας που βαριέμαι πραγματικά να ξαναγράφω...

boutas ski
20-09-11, 16:21
αν δεν θες να βαρεθεις στο στρατο ανελαβε ποστο" μονο ετσι θα περναει η ωρα π.χ. οδηγος μαγειρας εστιατορας καψιμιτζησ κτλ κτλ τωρα οσο αναφορα για ολα τα αλλα που λες για βολες πορειεσ κτλ καθε μοναδα εχει διαφορα αλλοι κανουν και αλλοι δεν κανουν τιποτε.... αυτα. πανε και θα κρινεις απο μονος σου... απλα μην μπεις προκατελλημενος... δεν θα περασεις ετσι καλα μεσα.θα σε φουλ βαρεμαρα και αρνηση.
φιλικα γιωργος"

Gianniwtis
20-09-11, 18:57

Για τα υπολοιπα θα συμφωνησω με τον Σωτηρη storm!!!O στρατος δεν ειναι αγγαρεια και φυσικα δεν πρεπει να το βλεπουμε ετσι...[i]

Λιιιιγο εξω πρεπει να ειναι..Εγω ειμαι στο Ιωαννου στην Αλεξανδρουπολη..174 ΜΕΑ/ΑΠ.Απολαμβανω τις 18 τελευταιες υπηρετισιμες που μου μεινανε και μετα αδεια απολυσεως!Σχεδον 8 μηνες σαν μια στιγμη περασαν..Μετα το στρατο ειναι τα δυσκολα δυστυχως..
"

Kouvanos
20-09-11, 19:05
Αντε ρε τυχερε τελειωσες....

weatherfriend
23-09-11, 22:56

Λιιιιγο εξω πρεπει να ειναι..Εγω ειμαι στο Ιωαννου στην Αλεξανδρουπολη..174 ΜΕΑ/ΑΠ.Απολαμβανω τις 18 τελευταιες υπηρετισιμες που μου μεινανε και μετα αδεια απολυσεως!Σχεδον 8 μηνες σαν μια στιγμη περασαν..Μετα το στρατο ειναι τα δυσκολα δυστυχως..

To Ζηση,ναι ειναι προς τα εξω...Δηλαδη θες κανα μισαωρο περπατημα για να φτασεις στο κεντρο της πολης!!!!Το Ιωαννου δεν βρισκεται πισω ακριβως απο το Ζηση?????? Edited by: weatherfriend "

karpenisi87
24-09-11, 12:47
24-27 Οκτώβρη και 22-25 Νοέμβρη θα μπουμε εμεις της Δ' ΕΣΣΟ..
σπαει στα 2 η σειρα δλδ..

snowpar
27-09-11, 18:52
Για λίγο πάλι Αθήνα... Αύριο ταξίδι για Αλεξανδρούπολη!!! Τελικά πάω στο στρατόπεδο Κανδηλάπτη στην 23 ΕΥΠ δεν είναι του Ζήση είχα μπερδευτεί. Και η Γ' ΕΣΣΟ έσπασε σε δύο. Τώρα μπαίνει η Γ2...

storm
27-09-11, 22:33
Για λίγο πάλι Αθήνα... Αύριο ταξίδι για Αλεξανδρούπολη!!! Τελικά πάω στο στρατόπεδο Κανδηλάπτη στην 23 ΕΥΠ δεν είναι του Ζήση είχα μπερδευτεί. Και η Γ' ΕΣΣΟ έσπασε σε δύο. Τώρα μπαίνει η Γ2...
Εκεί που υπηρέτησα κι εγώ,στο 644 Κανδηλάπτη,τους 10 απ'τους 18 μήνες![i]

Εγώ ήμουν στο πεζικό,κυνηγός αρμάτων με τα υπερσύγχρονα (http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif) Π.Α.Ο. 106 χιλ.,στοιχειάρχης -σκοπευτής.Άντε,καλή συνέχεια!"

Telxinas
28-09-11, 15:24
Σχεδον 8 μηνες σαν μια στιγμη περασαν..Μετα το στρατο ειναι τα δυσκολα δυστυχως..

Εμείς τα λέμε, εμείς τ' ακούμε [i]

Κάνω υπομονή να πάει το κουβανό και να γυρίσει να δω τι θα λέει!!!"

Telxinas
28-09-11, 15:26

Ακουω κι εγω τα ιδια απο φιλαρακια που ειναι μεσα, και προετοιμαζομαι για τον Νοεμβριο...Ολοι μου λενε, παρε κατι να απασχοληθεις μεσα, στη μοναδα θα ΠΕΘΑΝΕΙΣ απο βαρεμαρα και πληξη...Ρωταω τι εκπαιδευση κανουν, ποσες βολες εριξαν, αν εκαναν καμια πορεια, η σκηνακια η αναγνωρισεις, κλπ, και ΓΕΛΑΝΕ και οι πετρες....1 βολη σε ολοκληρο 9μηνο !!!!!!!!!!!!!!!!!!! και 1 2,5χλμ πορεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩ ΑΞΙΟΜΑΧΟ, ουαου, καντε οχι 12, 121122 μηνες το στρατο ηλιθιοι....[i]

Πουλάκι μου, υπάρχουν λύσεις στα ζητήματά σου http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

Kouvanos
28-09-11, 17:07
Ναι ξερω, να παω Ειδικες Δυναμεις η Κυπρο....αμ δε....

26/10 μπαινω Αυλωνα και ηδη εχω ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ τη ζωη μου....αλλο να το λες φιλολογικα, αλλο να σου ρχεται με χιλια !!!!!!!!!!

Τουλαχιστον δεν θα χασω ολο το καλοκαιρι μεσα, τουλαχιστον, κανω το σταυρο μου οτι προλαβα το μαρτυριο 9μηνο και οχι αυξημενο....

Δεν προκειται να αλλαξω γνωμη φιλε μου....9 μηνες ειναι θα περασουν.....270 ημερες, ε θα χω και καμια 20-25αρια αδεια, κατω απο 250....λεπτο το λεπτο, δευτερολεπτο το δευτερολεπτο φευγει και πισω δεν γυρνα....καθε μερα που περναει δεν ξαναγυριζει και σε φερνει ολο και πιο κοντα στην απολυση....

Kouvanos
28-09-11, 17:11
Ποια δυσκολα ειναι μετα το στρατο ρε παιδια ????

Επειδη πλεον εισαι ελευθερος υποχρεωσεων ??? Επειδη μπορεις να δωσεις ΑΣΕΠ, κλπ ???? Επειδη μπορεις να δουλεψεις χωρις διαλειμματα και κωλυμματα ??? (κατι στο οποιο προηγουνται οι γυναικες συνολιμηκες μας???)

Τα δυσκολα ειναι παντου τη σημερον ημερα, αλλα σιγουρα, 1000 φορες πιο δυσκολα ειναι ΜΕΣΑ, ενα στρατιωτακι με διαταγες, εντολες, ανωτερους, εγερτηριο, σιωπητηριο, σκοπετα και αγγαρειες, παρα ΕΞΩ, ενας ανθρωπος να παλευει ολη μερα, να κανει ο,τι μπορει να τα βγαλει περα....αλλαζεις δουλεια, σπιτι, γυναικα, φιλους, περιοχη, Χωρα, Ηπειρο !!!!!!! κανεις ο,τι θελεις, οπως θελεις, οποτε θελεις, οσο θελεις, επειδη ετσι θελεις...

Ειλικρινα αυτο το θα δυσκολα ειναι μετα" δεν μπορω με τιποτα να το καταλαβω
"

Telxinas
28-09-11, 17:20

Την υγειά μας να έχουμε να τα ξαναπούμε http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Kouvanos
28-09-11, 17:23
Καταρχας, αν πανε ολα στραβα οπως φαινεται στα εσωτερικα, εγω 26/7 απολυομαι και 1/8 την κανω ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ για εξω....Γερμανια κατα πασα πιθανοτητα, εκτος αν παιξει κατι για Αγγλια-USΑ (δυσκολο)....

Τα δυσκολα ειναι μετα....αχ δεν βλεπω την ωρα να τελειωνει το βασανο να ερθουν τα δυσκολα" !!!!!!!
"

Telxinas
28-09-11, 17:35
Βρε και αγγλικό πληκτρολόγιο να έχεις, πάλι θα τα ξαναπούμε, δεν θα την γλυτώσεις :)

karpenisi87
28-09-11, 21:00
24/10 Nαύπλιο..

snowpar
28-09-11, 21:50
ΠΕΣΤΑ ΚΟΥΒΑΝΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!

Πέστα γιατί δεν έχω χρόνο να γράφω πολλά...

Έχω κλείσει ένα μήνα φαντάρος, όλα καλά μου έχουν πάει δε λέω...αλλά ρε παιδί μου είναι για παιδάκια εντελώς...όχι για την ηλικία μας.

Gianniwtis
12-10-11, 17:36
Απολαμβανω την 25ημερα αδεια απολυσεως μου σπιτακι μου πλεον απο σημερα..Καπου 6 Νοεμβρη ανεβαινω για τελευταια φορα Αλεξανδρουπολη και 9 τ μηνα παιρνω το χαρτι και επισημα πολιτης και παλι![i]

Απολαυστε τη θητεια σας με χαβαλε και βρειτε καλη παρεα και οχι μιζερους γκρινιαρηδες..http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
Ο καιρος περναει πιο γρηγορα και απο προωρη εκσπερματωσηhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Θα τελειωσετε πριν το καταλαβετε..

"

StavRos
12-10-11, 18:36

Την υγειά μας να έχουμε να τα ξαναπούμε http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

συμφωνωhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Telxinas
12-10-11, 18:51
Απολαμβανω την 25ημερα αδεια απολυσεως μου σπιτακι μου πλεον απο σημερα..Καπου 6 Νοεμβρη ανεβαινω για τελευταια φορα Αλεξανδρουπολη και 9 τ μηνα παιρνω το χαρτι και επισημα πολιτης και παλι![i]

Απολαυστε τη θητεια σας με χαβαλε και βρειτε καλη παρεα και οχι μιζερους γκρινιαρηδες..http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
Ο καιρος περναει πιο γρηγορα και απο προωρη εκσπερματωσηhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Έλα πες, δεν ήταν ένα τίποτα το όλο θέμα; http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif (Τα λέω στη νύφη να τα ακούει η κουβανοπεθερά)"

Gianniwtis
12-10-11, 19:00

Έλα πες, δεν ήταν ένα τίποτα το όλο θέμα; http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif (Τα λέω στη νύφη να τα ακούει η κουβανοπεθερά)

Ετσι που εχει η κατασταση εξω δε με χαλαγε να κατσω κανα 6μηνο ακομα μεσα να με ταιζουν να με ποτιζουν κτλ..http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Περα απο την πλακα οντως ειναι ενα τιποτα το ολο θεμα..Μια ωραια εμπειρια.Ενα αλλου ειδους σχολειο θα μπορουσα να πω αλλα και λιγο χασιμο χρονου και βαρεμαρα..
"

karpenisi87
22-10-11, 21:41
ηγγικεν η ωρα..
Δευτέρα παρουσιαζομαι Ναυπλιο μηχανικο..
καλη θητεια να χουμε!

snowspir
22-10-11, 22:34
ηγγικεν η ωρα..Δευτέρα παρουσιαζομαι Ναυπλιο μηχανικο..καλη θητεια να χουμε!

πσσσσσσσσ.....μας ψάρωσες τώρα...Μηχανικό ε;;...Ανατρίχιασα και μόνο στην σκέψη [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

KAPTEN
22-10-11, 22:38

πσσσσσσσσ.....μας ψάρωσες τώρα...Μηχανικό ε;;...Ανατρίχιασα και μόνο στην σκέψη [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

τραβάς κανά ζόρι με το Μηχανικό φιλαράκο?http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif"

snowspir
22-10-11, 22:54

πσσσσσσσσ.....μας ψάρωσες τώρα...Μηχανικό ε;;...Ανατρίχιασα και μόνο στην σκέψη [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

τραβάς κανά ζόρι με το Μηχανικό φιλαράκο?http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif

Μιας και λες για Μηχανικό,δεν έρχεσε μια βόλτα από δώ,να ρίξεις μια ματιά στο Τέριος που μου έχει χαλάσει εδώ και 4 μήνες;;;Να φανεί και κάπου χρήσιμω αυτό το.....σώμαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Πάρε και τις σειρές σου μαζί!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifEdited by: snowspir "

KAPTEN
22-10-11, 22:58

τραβάς κανά ζόρι με το Μηχανικό φιλαράκο?http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif

Μιας και λες για Μηχανικό,δεν έρχεσε μια βόλτα από δώ,να ρίξεις μια ματιά στο Τέριος που μου έχει χαλάσει εδώ και 4 μήνες;;;Να φανεί και κάπου χρήσιμω αυτό το.....σώμαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Πάρε και τις σειρές σου μαζί!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

μόλις κατέβω θα περάσω μια βολτα ρε ψάρακα, το πολύ πολύ αν δεν φτιάχνεται να του βάλουμε μίση λίμπρα TNT να τελειώνουμε "

snowspir
22-10-11, 23:01

Μιας και λες για Μηχανικό,δεν έρχεσε μια βόλτα από δώ,να ρίξεις μια ματιά στο Τέριος που μου έχει χαλάσει εδώ και 4 μήνες;;;Να φανεί και κάπου χρήσιμω αυτό το.....σώμαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Πάρε και τις σειρές σου μαζί!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

μόλις κατέβω θα περάσω μια βολτα ρε ψάρακα, το πολύ πολύ αν δεν φτιάχνεται να του βάλουμε μίση λίμπρα TNT να τελειώνουμε*

Με ένα μισόλιμπρο...θα τελειώσει όλο το υπόγειο Χρηστάρα!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Άντε κατέβα επιτέλους,να πιούμε καφεδάκι!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif"

swter
22-10-11, 23:41
ηγγικεν η ωρα..
καλη θητεια να χουμε!

Γιωργαρε καλη θητεια παιχτη μου. [i]
"

karpenisi87
23-10-11, 00:20
να σαι καλα Σωτο![i]"

Gianniwtis
23-10-11, 01:24
ηγγικεν η ωρα..
καλη θητεια να χουμε!

Γιωργαρε καλη θητεια παιχτη μου. [i]

Καλες διακοπες και υπομονη!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
Τωρα που θα λειπεις θα τονιζω μονο τις αρνητικες της Βωβουσας και οχι της Ποταμιας...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif"

Gianniwtis
23-10-11, 01:27
16 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ 12 ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ????Ε???
...ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ...!
oykPgNqKSxg&amp;feature=related

karpenisi87
23-10-11, 01:30
καλος πολιτης Γιαννιωτηηη..κ ευχαριστω για τις ευχες σου..[i]"

Gianniwtis
23-10-11, 01:34
καλος πολιτης Γιαννιωτηηη..κ ευχαριστω για τις ευχες σου..[i]

Ευχαριστω πολυ!Απολαυσε το και γραψτους ολους!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

Ε ρε τι εχει να γινει τα 3 τελευταια βραδια στη μοναδα...ΩΧ ΩΧ ΩΧ!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif
"

Κατερινα
23-10-11, 01:36
Αντε, καλος πολιτης και απο μενα [i]"

Κατερινα
23-10-11, 01:38
Καλη θητεια karpenisi87.

Gianniwtis
23-10-11, 01:43
Αντε, καλος πολιτης και απο μενα [i]

Eυχαριστω πολυ Κατερινα!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif
"

Kouvanos
23-10-11, 04:27
Καλος πολιτης Γιαννιωτη φιλε μου, μακαρι να περασω το 1/1000000 καλα οπως (πιστευω απο τα γραφομενα σου) οτι περασες εσυ...

Γιωργο καλη θητεια ρε φιλε, εγω εχω ξενερωσει τη ζωη μου, Τεταρτη μπαινω Αυλωνα....

Τοσο καιρο ερχοταν και δεν το πιστευα, τωρα 3 μερες εμειναν, και δεν μπορω να το χωνεψω....

Telxinas
23-10-11, 04:45
Giannioti, άστα αυτά. Αυτά παλιά που είχες και μαλλιά!

Καρπενησιε και Κουβανάρχη θα πήξει η μ$&amp;^να σας ρε ψαροκάικα [i]

Και μην ξεχνάτε, όταν θα "παίρνετε" (αν θα "παίρνετε") θα ξεκινάτε από την Καμμία κι όχι από την Μια http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif"

snowspir
23-10-11, 05:18
Δεν παίρνουν"τώρα πια Μήτσο,απαγορεύεται...Μην πάθει τίποτα κανένα παιδάκι και τί θα κάνουμε μετά!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Telxinas
23-10-11, 16:03
Τι απαγορεύεται. Κι εκείνο το καιρό απαγορευόταν αλλά όλοι παίρναμε!

snowspir
23-10-11, 17:09
Τι απαγορεύεται. Κι εκείνο το καιρό απαγορευόταν αλλά όλοι παίρναμε!

Καταλαβαίνεις ρε πως το λέω το απαγορεύεται"...ειρωνικά...Άλλες εποχές οι δικές μας Μήτσο....('95) http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Telxinas
23-10-11, 17:15
Ε ας πάρουν και οι νέοι, δεν πειράζει.

Έχω φίλους σε πολλά στρατόπεδα. Θα δώσω ειδική οδηγία στο στρατόπεδο του κουβανάρχη. Μασίστας θα γυρίσει ο νέος! [i]"

Thomas_C200K
23-10-11, 21:52
Ναι ξερω, να παω Ειδικες Δυναμεις η Κυπρο....αμ δε....

26/10 μπαινω Αυλωνα και ηδη εχω ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ τη ζωη μου....αλλο να το λες φιλολογικα, αλλο να σου ρχεται με χιλια !!!!!!!!!!

Τουλαχιστον δεν θα χασω ολο το καλοκαιρι μεσα, τουλαχιστον, κανω το σταυρο μου οτι προλαβα το μαρτυριο 9μηνο και οχι αυξημενο....

Δεν προκειται να αλλαξω γνωμη φιλε μου....9 μηνες ειναι θα περασουν.....270 ημερες, ε θα χω και καμια 20-25αρια αδεια, κατω απο 250....λεπτο το λεπτο, δευτερολεπτο το δευτερολεπτο φευγει και πισω δεν γυρνα....καθε μερα που περναει δεν ξαναγυριζει και σε φερνει ολο και πιο κοντα στην απολυση....
Καλησπερα Κουβανε. 29-8 ειχα παρουσιαστει Αυλωνα ΤΘ ζωαρα! Μην σκας για τιποτα ο καιρος περναει γρηγορα. Βρες παρεες να κανεις χαβαλε και μην σκεφτεσαι οτι ειναι 9 μηνες χαμενοι γιατι ο καιρος δεν θα περναει. Ειμαι 311 ΕΜΑ Ορεστιαδα και σημερα εκλεισα ενα μην αεδω πανω και σε μια βδομαδα 2 μηνες στρατιωτης. Ειχαμε και την χιονοπτωση της προηγουμενης Δευτερας και το ηθικο αναπτερωθηκε για τα καλα. Σχεδον καθε πρωι εχουμε και πυκνη ομιχλη και η ωρα περναει ευχαριστα στα θαλαμοφυλικια. Τεθωρακισμενα μπαινεις??

Thomas_C200K
23-10-11, 22:02
Λοιπον θα γραψω και λιγες απο τις εντυπωσεις μου μεχρι στιγμης. Στον Αυλωνα ΖΩΑΡΑ, εκτος και αν σε εβαζαν αγγαρεια στα μαγειρια πισω στην λαντζα να πλενεις τα δεκαδες τεραστια ταψια, αν σε εβαζαν εστιατορια φιδιαζες ανετα στο ΚΨΜ διπλα. Εδω στην μοναδα μας τρωει λιγακι η εμπλοκη λογω ελλειψης κοσμου αλλα εχουμε παρα πολυ καλα στελεχη οποτε κανεις με ανθρωπους και περναει η ωρα στις υπηρεσιες. Ειδικα δε οσοι ειναι ενοπλοι κανουν ζωαρα στο Φυλακιο. Επισης εμπειρια ειναι οταν σε βαζουν μεσα σε κανα Αρμα οταν εισαι στον Ορχο. Πηγαμε και 3 βδομαδες ΣΠΕΝ στο Νεοχωρι Εβρου και εκει καταλαβαμε τι εστι Πεζικο και τι τεντωμα (εντελως αλλη η φιλοσοφια ΠΖ και ΤΘ, προτιμω ΤΘ). Καναμε βολες στα 100-200-300 και νυχτερινες με διοπτρα που ηταν το αγαπημενο μου, 18ρα πορεια, ασκησεις με χειροβομβιδες εκπαιδευτικες και κανονικες, που ηταν για τους πολυ καλους καθοτι κοστιζουν και πολυ ωραιες ΕΠΟΠπινες[i]. Τωρα τελειωσαμε το ΣΠΕΝ και αυριο φευγουν για εκπαιδευση οσοι εχουν ειδικοτητα ΠΑ.ΜΑ-ΓΕ.ΜΑ οποτε θα ξεμεινουμε απο κοσμο, αλλα δεν πειραζει. "

Kouvanos
26-10-11, 00:57
Να σαι καλα ρε φιλαρακι, Διαβιβασεις ειμαι και μπαινω σε λιγες ωρες....

Αντε 269 και σημερα....[i] Πικρα ειναι, θα περασει
"

Telxinas
26-10-11, 01:02
Ρε νέος, ακόμα δεν κοιμήθηκες;;;

Πανος
26-10-11, 14:19
Να σαι καλα ρε φιλαρακι, Διαβιβασεις ειμαι και μπαινω σε λιγες ωρες....

Αντε 269 και σημερα....[i] Πικρα ειναι, θα περασει

Καλη θητεια Κουβανε!Θα περασει γρηγοραhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

storm
26-10-11, 23:11
Βρε Κουβανέ,στις διαβιβάσεις είσαι και παραπονιέσαι;Απ'τα μεγαλύτερα χημεία είναι...Χύμα στο κύμα![i]"

Kouvanos
06-11-11, 11:15
Εξοδουχος με 12ωρη αδεια ΠΡΙΝ την ορκομωσια !!!!!!!!!

ΤΕΝΤΑ η Αυλωνα, αλλα δεν μασαμε, πολυ ομορφο κλιμα στους θαλαμους και ολα κομπλε...

ΧΕΛΜΟΣ
06-11-11, 11:19

ΤΕΝΤΑ η Αυλωνα, αλλα δεν μασαμε, πολυ ομορφο κλιμα στους θαλαμους και ολα κομπλε...

Αδεια πριν την ορκομοσια????????[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif

Καταντια ο στρατος.....

9μηνο?????χεχεχεχε......εγω εκανα 13-14 μηνες για να παλιωσω......http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Kouvanos
06-11-11, 11:47
Λιτοτητα μαγκες !!!!! Δεν υπαρχει σαλιο, ουτε στο στρατο πλεον !!!! και μονο που γλιτωνουν τοσα γευματα καλα ειναι !!!!!

Ο στρατος δεν ειναι ακριβως καταντια, ουτε τοσο ανημπορος οσο κι εγω νομιζα πριν μπω...για σκεφτειτε λιγακι, γιατι αραγε, ενω ο κοσμος καιγεται πραγματικα, ξηλωθηκαν ΟΛΟΙ οι αρχηγοι των Ενοπλων Δυναμεων ???? [i]
"

ΧΕΛΜΟΣ
06-11-11, 12:47
Λιτοτητα μαγκες !!!!! Δεν υπαρχει σαλιο, ουτε στο στρατο πλεον !!!! και μονο που γλιτωνουν τοσα γευματα καλα ειναι !!!!!

Ο στρατος δεν ειναι ακριβως καταντια, ουτε τοσο ανημπορος οσο κι εγω νομιζα πριν μπω...για σκεφτειτε λιγακι, γιατι αραγε, ενω ο κοσμος καιγεται πραγματικα, ξηλωθηκαν ΟΛΟΙ οι αρχηγοι των Ενοπλων Δυναμεων ???? [i]

Γιωργη να ευχεσαι να μην γινει κανενας πολεμος μεχρι να απολυθεις γιατι σε βλεπω να κανεις 36 μηνες οσο ο πατερας μου το ΄70http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Gianniwtis
06-11-11, 12:59
2 και σημερα ειναι πολλες??? [i]"

snowpar
06-11-11, 22:15

Έλα ρε τρελιάρη εξοδούχος???[i] Μπράβο και εμείς τη δέυτερη κυριακή βγήκαμε στη Θήβα. Ορκίζεστε τν παρασκευή ε? Άντε να έρχεστε και προς τα εδώ οι ψάρακες γιατί κουραστήκαμε οι πάλιουρεςhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif!! Μην αγχώνεσαι καθόλου(τα είπαμε άλλωστε) Έλα Αλεξανδρούπολη...ΖΩΑΡΑ!!! Είμαι κάθε μέρα Δ/Ν...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

snowpar
06-11-11, 22:16
2 και σημερα ειναι πολλες??? [i]

Είναι πολλές πάρα πολλές για τους στρατηγούς!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Καλός πολίτης φίλε μουhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif και τι δεν θα έδινα για να είχα τις μέρες σου...

203 και σήμεραhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley18.gif
"

boutas ski
07-11-11, 14:35
ελα τα ΝΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΑΑΑΑΑΑ ΣΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑ....!!!
τρομερη εμπειρια ακομα και για ανθρωπους που χωρισ να περιαυτολογισω εχουν ζησει και κανει πολλα πραγματα στη ζωουλα τους...

SUMMERSNOW
07-11-11, 15:01

Είναι πολλές πάρα πολλές για τους στρατηγούς!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Καλός πολίτης φίλε μουhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif και τι δεν θα έδινα για να είχα τις μέρες σου...

και τι δεν θα δινα να ημουν 203 μερες μεσα τυχερακηδες.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

Blacktan
08-11-11, 18:01

και τι δεν θα δινα να ημουν 203 μερες μεσα τυχερακηδες.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

me too ...

ανεπαναληπτη εμπειρια ο στρατος την οποια μπορεις να εκτιμησεις μονο με την παροδο των ετων ....
Μετα τις καλοκαιρινες διακοπες του δημοτικου-γυμνασιου , οι πιο ξεγνοιαστη περιοδος της ζωης μου ever ....
"

SUMMERSNOW
09-11-11, 17:23
συνονοματε ,ακριβως ετσι ,μονο που τοτε μυαλο κουκουτσι ειχαμε....
ποιος ανταλασει την θητεια του ?[i]
"

Kouvanos
11-11-11, 15:25
Ορκιστηκα σημερα και αδεια μεχρι Τεταρτη πρωι !!!!!!!! Νιωθω σαν να απολυθηκαααααααααα

Χαμος στην Αυλωνα σημερα, ορκιστηκαμε 2260 νεοσυλλεκτοι απο Τεθωρακισμενα-Πεζικο-Υγειονομικο-Διαβιβασεις....

Η παραταξη, το τυπικο της ορκομωσιας και η παρελαση μετα με τα συνθηματα ηταν απο τις πιο ωραιες εμπειριες της ζωης μου μεχρι στιγμης....

Αντε και μια καλη μεταθεση.....σε κανα απομακρυσμενο χωριουδακι του Εβρου !!!!!!!!!!! [i]
"

Telxinas
11-11-11, 16:47
Ορκιστηκα σημερα και αδεια μεχρι Τεταρτη πρωι !!!!!!!! Νιωθω σαν να απολυθηκαααααααααα

Χαμος στην Αυλωνα σημερα, ορκιστηκαμε 2260 νεοσυλλεκτοι απο Τεθωρακισμενα-Πεζικο-Υγειονομικο-Διαβιβασεις....

Η παραταξη, το τυπικο της ορκομωσιας και η παρελαση μετα με τα συνθηματα ηταν απο τις πιο ωραιες εμπειριες της ζωης μου μεχρι στιγμης....

Αντε και μια καλη μεταθεση.....σε κανα απομακρυσμενο χωριουδακι του Εβρου !!!!!!!!!!! [i]

Εμ, στα λέγαμε! Αλλά βάζελος δεν είσαι; Η ****τούμπα είναι το φορτε σου http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Καλή συνέχεια!

ΥΓ Φαντάζομαι στο τέλος θα λες ότι δεν σου έφτανε"

kostas2004thes
11-11-11, 17:23
Εγω αν και περασα καλα.(σκοπιες μονο στο κεντρο) δε νομιζω οτι θα θελα να ξαναζησω το στρατο.

"

Kouvanos
11-11-11, 17:26
Κοιτα ρε συ, ετερον εκατερον....

Η πλακα και ο χαβαλες στο θαλαμο θα μου μεινει αξεχαστη....να ταν και αλλες 100017 μερες ετσι !!!!!! επισης, η βολη θα μου μεινει αξεχαστη και η σημερινη τελετη....

ΑΛΛΑ

Η συμβιωση με αλλους 19 απο κει που εισαι μονος σου στη σπιταρα σου, το πρωινο ξυπνημα 5.20 καθε πρωι και μεσα σε 10 λεπτα να πρεπει να εισαι ντυμενος, πλυμενος, ξυρισμενος, γυαλισμενος, οι ατελειωτες ωρες βημα και προετοιμασια, οι 5-10αρες πορειες αναγκαστικες για εκπαιδευση (η Αυλωνα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ στρατοπεδο), το παγωμενο φαγητο στα μαγειρια, η βρωμα στις τουαλετες, κλπ, κλπ, κλπ δεν θα μου λειψουν....

Και την Κυριακη στην εξοδο, και τωρα, εμαθα να απολαμβανω τα πιο μικρα και απλα καθημερινα πραγματα....να πιω κρυο καφε με την ησυχια μου, να πιω αλκοολ, να φαω σοκολατες και γλυκα, να κανω μπανιο οοοοοοοση ωρα θελω...εβλεπα την ασχημη χοντρη σπυριαρα γειτονισσα και μου φαινοταν Μονικα Μπελουτσι μετα απο 17 μολις μερες μεσα....

Εχει τα καλα, εχει και τα κακα....παντως ειναι εμπειρια, κι αφου δεν μπορουμε να το αποφυγουμε, ας περασει ο καιρος....

Μια καλη μεταθεση θελω μονο και τιποτα αλλο δεν με νοιαζει....φυσικα και δεν θα ανηκω στα βυσματα που θα πανε ΓΕΣ-Πενταγωνο-Χαιδαρι, αλλα εστω μια Αλεξ/πολη αντι για Ριζια και Πλατη Εβρου η εστω καμια Ροδο αντι για Αστυπαλαια η Λημνο....

Telxinas
11-11-11, 17:40

Η πλακα και ο χαβαλες στο θαλαμο θα μου μεινει αξεχαστη....να ταν και αλλες 100017 μερες ετσι !!!!!! επισης, η βολη θα μου μεινει αξεχαστη και η σημερινη τελετη....

ΑΛΛΑ

Η συμβιωση με αλλους 19 απο κει που εισαι μονος σου στη σπιταρα σου, το πρωινο ξυπνημα 5.20 καθε πρωι και μεσα σε 10 λεπτα να πρεπει να εισαι ντυμενος, πλυμενος, ξυρισμενος, γυαλισμενος, οι ατελειωτες ωρες βημα και προετοιμασια, οι 5-10αρες πορειες αναγκαστικες για εκπαιδευση (η Αυλωνα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ στρατοπεδο), το παγωμενο φαγητο στα μαγειρια, η βρωμα στις τουαλετες, κλπ, κλπ, κλπ δεν θα μου λειψουν....

Και την Κυριακη στην εξοδο, και τωρα, εμαθα να απολαμβανω τα πιο μικρα και απλα καθημερινα πραγματα....να πιω κρυο καφε με την ησυχια μου, να πιω αλκοολ, να φαω σοκολατες και γλυκα, να κανω μπανιο οοοοοοοση ωρα θελω...εβλεπα την ασχημη χοντρη σπυριαρα γειτονισσα και μου φαινοταν Μονικα Μπελουτσι μετα απο 17 μολις μερες μεσα....

Εχει τα καλα, εχει και τα κακα....παντως ειναι εμπειρια, κι αφου δεν μπορουμε να το αποφυγουμε, ας περασει ο καιρος....

Μια καλη μεταθεση θελω μονο και τιποτα αλλο δεν με νοιαζει....φυσικα και δεν θα ανηκω στα βυσματα που θα πανε ΓΕΣ-Πενταγωνο-Χαιδαρι, αλλα εστω μια Αλεξ/πολη αντι για Ριζια και Πλατη Εβρου η εστω καμια Ροδο αντι για Αστυπαλαια η Λημνο....

Αγαπητό και νέο κουβανάκι, αν ψάξεις* τι λέγαμε παλιότερα, θα βρεις να σου λέω ακριβώς το ίδιο πράγμα! [i]

*Ήθελα να ξερα τι κάνεις τώρα στο κομπιουτερ μπροστά! Δρόμο ρε. Ο χρόνος είναι πολύτιμος τώρα."

snowpar
11-11-11, 18:28

ΑΛΛΑ

Welcome to the club νέοςςςςς[i]

Λοιπόν αγαπητέ δήλωσε να έρθεις Αλεξανδρούπολη 23 ΕΥΠ(δηλαδή ελπίζω να το έχεις κάνει ήδη γιατί τώρα δεν αλλάζει). Είμαστε πολύ πολύ καλά και το σημαντικότερο μέσα σε πόλη!!!

Για μένα πάντως μέχρι τώρα αν και περνάω καλά...είναι η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου και θα είναι πιστεύω... Πολύ δήθεν η όλη υπόθεση και προπάντων όχι για πάνω από 25 ετών μαντράχαλους, αλλά ας μην το συζητήσουμε καλύτερα γιατί θα γίνουμε αναλώσιμοι...
"

karpenisi87
11-11-11, 22:02
γεια κι απο μενα!
ορκιστηκα σημερα Ναυπλιο Μηχανικο μαζι με αλλους 776!
αδεια ως τεταρτη πρωι κ μετα μεταθεση..
οι πρωτες 2-3 μερες προσαρμογης ειναι και τπτ αλλο..μετα μαθαινεις..

Telxinas
12-11-11, 01:08
Καλή συνέχεια και εσύ :)

Kouvanos
12-11-11, 03:03
γεια κι απο μενα!
ορκιστηκα σημερα Ναυπλιο Μηχανικο μαζι με αλλους 776!
αδεια ως τεταρτη πρωι κ μετα μεταθεση..
οι πρωτες 2-3 μερες προσαρμογης ειναι και τπτ αλλο..μετα μαθαινεις..

Ακριβως ετσι....

Ασχετο αλλα βλεπω κι εσεις δεν πατε πισω σε νουμερα....Αν σκεφτουμε οτι υπαρχουν και αλλοι τοσοι που μπαινουν στη Δ2 ΕΣΣΟ σε λιγες μερες, μιλαμε ισως για την πιο τιγκα σειρα των τελευταιων δεκαετιων !!!! [i]

Αντε με το καλο ΛΕΛΕ και ΤΡΕΛΕΛΕ !!!!!!!
"

Πανος
12-11-11, 12:40
Kαλη θητεια μαγκες[i]"

Gianniwtis
12-11-11, 14:23
πφφφφ...****ψαρα..[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

snowspir
12-11-11, 17:58
πφφφφ...****ψαρα..[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Μάγκες...τουμπεκέισον.....Μίλησε ο παλαιός....Μπουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχ...Ρε Γιαννιώτη,μην ακουμπάς το πληκτρολόγιο....περνάνε τα γράσσα στην οθόνη μου και θα μου χαλάσεις τον υπολογιστή!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifΝεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεοοοοοοοοοοοο οοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Gianniwtis
12-11-11, 18:46
πφφφφ...****ψαρα..[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Μάγκες...τουμπεκέισον.....Μίλησε ο παλαιός....Μπουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχ...Ρε Γιαννιώτη,μην ακουμπάς το πληκτρολόγιο....περνάνε τα γράσσα στην οθόνη μου και θα μου χαλάσεις τον υπολογιστή!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifΝεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεοοοοοοοοοοοο οοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Αυτα τα γρασσα με ταλαιπωρησαν πολυ ειναι η αληθεια Επιτιμε..
Ο πολιτης ειναι πολιτης ομως οπως και να το κανουμε οτι σειρα και να ειναι!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif
"

snowspir
14-11-11, 01:40
Καλός πολίτης λοιπόν γιαννιώτη μου και όλα να σου πάνε όπως τα θες από εδώ και πέρα!! [i]"

Gianniwtis
14-11-11, 03:03
Ευχαριστω πολυ Σπυρο!Θα πανε καλα?Για να δουμε!Αρχιζει απο το Σαββατο το πραμα..Η καλη μερα απο το πρωι φαινεται..Ξερεις εσυ..[i]"

snowpar
20-11-11, 15:15
Πριν από λίγο πίναμε καφέ στην όμορφη Αλεξανδρούπολη με τον Κουβανό με τον οποίο είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο[i]"

Πανος
20-11-11, 15:27
Πριν από λίγο πίναμε καφέ στην όμορφη Αλεξανδρούπολη με τον Κουβανό με τον οποίο είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο[i]

Γεια σας ρε μαγκες!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifΩραια που εχετε παρεα.Κρατατε γερα...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif"

Gianniwtis
20-11-11, 15:40
Πριν από λίγο πίναμε καφέ στην όμορφη Αλεξανδρούπολη με τον Κουβανό με τον οποίο είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο[i]

Γεια σας ρε μαγκες!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifΩραια που εχετε παρεα.Κρατατε γερα...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif

Και εγω εκει επινα το καφεδακι μου!Που πηγατε?Περι ανεμων?Daily?Soho?Da Vinci?ΝΟΑ?Spesso?
"

weatherfriend
20-11-11, 15:53

Γεια σας ρε μαγκες!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifΩραια που εχετε παρεα.Κρατατε γερα...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif

Και εγω εκει επινα το καφεδακι μου!Που πηγατε?Περι ανεμων?Daily?Soho?Da Vinci?ΝΟΑ?Spesso?

Daily και Da Vinci εχουν κοσμο το βραδυ κυριως....Το ΝΟΑ εχει μονο τις Κυριακες κοσμο(και μαζευει και ατομα μεγαλυτερης ηλικιας,με λιγα λογια πηγαινω εκει μονο οταν θελω ησυχια),το Περι Ανεμων φοβερο μαγαζι και με πολυ νεαροκοσμο και το Spesso καλουτσικο ,αλλα σπανια πηγαινω...

Που βρεθηκε εδω ρε ο Κουβανος???http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley16.gifΓια τον snowpar το ηξερα,αλλα κι ο Κουβανος εδω?Ε ρε μικρος που ειναι ο κοσμος...!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

karpenisi87
20-11-11, 16:12
χαιρετω απο 21ο Λοχο Μηχανικου, Κομοτηνη!

weatherfriend
20-11-11, 16:21
Mπα....Ολα τα φανταρακια ειχατε εξοδο σημερα?Μαλιστα,μαλιστα...

weatherfriend
20-11-11, 16:33
Τωρα πλεον τα βραδια θα κοιμαμαι ασφαλης...Snowpar,Kouvanos και karpenisi87(αν και απο λιγο πιο μακρυα) εγγυωνται για την ασφαλεια μου!!![i]"

Morpheas
20-11-11, 16:47
χαιρετω απο 21ο Λοχο Μηχανικου, Κομοτηνη!

Δώσε χαιρετισμούς στα 646 ΜΚ ΤΠ (ή αλλιώς Εξι Ξαραραντατρεξει Μην Κανονίζεις Τίποτα Ποτέ) [i]
"

snowpar
20-11-11, 20:19

Πήγαμε στο Μall, συχνά πηγαίνω και στο Thema, Spesso, Soho... Ωραία μαγαζιά και ωραίος κόσμος γενικά στην πόλη..
"

snowpar
20-11-11, 20:21
Τωρα πλεον τα βραδια θα κοιμαμαι ασφαλης...Snowpar,Kouvanos και karpenisi87(αν και απο λιγο πιο μακρυα) εγγυωνται για την ασφαλεια μου!!![i]

Δεν θέλω να μου αγχώνεσαι καθόλουhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

weatherfriend
20-11-11, 20:23

Πήγαμε στο Μall, συχνά πηγαίνω και στο Thema, Spesso, Soho... Ωραία μαγαζιά και ωραίος κόσμος γενικά στην πόλη..

Ωραιο μαγαζι το Mall!!!Εχει παντα κοσμο...!!!"

weatherfriend
20-11-11, 20:24
Τωρα πλεον τα βραδια θα κοιμαμαι ασφαλης...Snowpar,Kouvanos και karpenisi87(αν και απο λιγο πιο μακρυα) εγγυωνται για την ασφαλεια μου!!![i]

Δεν θέλω να μου αγχώνεσαι καθόλουhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

Kouvanos
24-12-11, 14:26
Απο όσο ξέρω ο σνοουπαρ είναι αδειουλα στην Αθήνα οπότε έχω μείνει να κρατάω μόνος τη σημαία του sr στην 23η ΤΘΤ...αλλα Πρωτοχρονιά σπιτάκι μουυυυ!!

Φιλε Γιώργο εσύ σε ποια μονάδα είσαι;

TJohn
24-12-11, 15:27
Ο Γιάννης στην Αθήνα??? ;)

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές παιδιά σ' όλα τα φανταράκια!!!

weatherfriend
24-12-11, 19:03
Απο όσο ξέρω ο σνοουπαρ είναι αδειουλα στην Αθήνα οπότε έχω μείνει να κρατάω μόνος τη σημαία του sr στην 23η ΤΘΤ...αλλα Πρωτοχρονιά σπιτάκι μουυυυ!!

Φιλε Γιώργο εσύ σε ποια μονάδα είσαι;
Αυριο να φας μπαμπω...Εγω περιμενω πως και πως τα Χριστουγεννα μονο γι' αυτο...

snowpar
31-01-12, 19:59
119 και σήμερα ρεεεεεεεεεεε!!!!:cool:

karpenisi87
31-01-12, 20:07
24 ιουλη..

Gianniwtis
31-01-12, 20:14
Υπομονη παιδια!Καλα ειναι!Περναει πολυ γρηγορα!

snowpar
31-01-12, 20:42
Έτσι είναι περνάει ο καιρός και πριν μπω δεν το πίστευα...

Gianniwtis
31-01-12, 21:54
Αυτο ειναι το καλο με το στρατο..Σε κανει να βλεπεις την καθε μερα αλλιως..Να την εκτιμας..

storm
31-01-12, 23:27
Εξάλλου παίδες τα πραγματικά δύσκολα δεν είναι μέσα στο στρατό αλλά έξω,στην κοινωνία...!

storm
31-01-12, 23:29
Αυτο ειναι το καλο με το στρατο..Σε κανει να βλεπεις την καθε μερα αλλιως..Να την εκτιμας..Γι'αυτό εσύ δε θυμήθηκες να δεις Σάκη;;;;Επειδή έγραφες στο θέμα;;;;Χα,χα,χα,χα.
Εντάξει βέβαια,τα παιδιά φροντίζουν και ανεβάζουν το δελτίο του.

giatrellis8
31-01-12, 23:51
πωωω, ενα 5μηνο σκαρτο μου εμεινε μεχρι να μπω τον Ιουλιο. :puke:

Gianniwtis
01-02-12, 11:03
Γι'αυτό εσύ δε θυμήθηκες να δεις Σάκη;;;;Επειδή έγραφες στο θέμα;;;;Χα,χα,χα,χα.
Εντάξει βέβαια,τα παιδιά φροντίζουν και ανεβάζουν το δελτίο του.

Χαχαχαχα καπως ετσι!Χαχαχαχα

snowpar
01-02-12, 16:57

Ξέρεις πότε ακριβώς μπαίνεις?

snowspir
01-02-12, 18:28

Θα πήξεις νέος....

giatrellis8
02-02-12, 02:32
Ξέρεις πότε ακριβώς μπαίνεις? αρχες Ιουλιου. λεπτομερειες θα ξερω κατα το Μαρτη που θα κοψω αναβολη

snowpar
03-02-12, 08:45
Το πιο δυσκολο κομματι ειναι η αναμονη πριν μπεις πιστεψε με. Μεσα θα συνηθισεις αν και συνεχεια θα σκεφτεσαι οτι δεν εχει νοημα αυτο που κανεις ειδικα μετα,τους 4-5 μηνες...

Kouvanos
16-02-12, 08:19
161 κ σήμερα ... Έχω εκτίσει 40,5% της θητείας... Κ μου φαίνεται τόσο μα τόσο ανουσιο κ ακόμα χειρότερα ανούσιο το 5μηνο που απομένει...

Κατάργηση άμεσα και δια παντός δεν φαντάζεστε πλέον εν έτει 2012 πόσο άχρηστος είναι ο στρατός...

Ο,τι κ να μου έλεγαν τώρα έχω δει απο μέσα με τα ίδια μου τα ματιά το "αξιόμαχο" κ τη "θέληση" κ "επιχειρησιακή ετοιμότητα μονάδων κ στελεχών"...η αθλιότητα σε όλο της το μεγαλείο κ βρίσκομαι κ τέρμα παραμεθοριο υποτίθεται...

Γιατρελλι ετοιμάσου φίλε για πολλή υποκρισία...Υτο θέλουν κ τους αρέσει...για 5-10 λεπτά σε αναφορές κ λοιπά θα είσαι όπως θέλουν κ θα υποκρινεσαι τον πρόθυμο τον χαμογελαστό κλπ...

161 κ σήμερα ... αλλα με καμία 50 μέρες άδεια..τις φυλαω σαν χρυσάφι για όταν αρχίσουν οι απαλεψιες

snowpar
16-02-12, 20:36
161 κ σήμερα ... Έχω εκτίσει 40,5% της θητείας... Κ μου φαίνεται τόσο μα τόσο ανουσιο κ ακόμα χειρότερα ανούσιο το 5μηνο που απομένει...

Κατάργηση άμεσα και δια παντός δεν φαντάζεστε πλέον εν έτει 2012 πόσο άχρηστος είναι ο στρατός...

Ο,τι κ να μου έλεγαν τώρα έχω δει απο μέσα με τα ίδια μου τα ματιά το "αξιόμαχο" κ τη "θέληση" κ "επιχειρησιακή ετοιμότητα μονάδων κ στελεχών"...η αθλιότητα σε όλο της το μεγαλείο κ βρίσκομαι κ τέρμα παραμεθοριο υποτίθεται...

Γιατρελλι ετοιμάσου φίλε για πολλή υποκρισία...Υτο θέλουν κ τους αρέσει...για 5-10 λεπτά σε αναφορές κ λοιπά θα είσαι όπως θέλουν κ θα υποκρινεσαι τον πρόθυμο τον χαμογελαστό κλπ...

161 κ σήμερα ... αλλα με καμία 50 μέρες άδεια..τις φυλαω σαν χρυσάφι για όταν αρχίσουν οι απαλεψιες

+10000000000000000

Το ξέρεις πολύ καλά ότι συμφωνώ 100% οπότε περιττό να σχολιάσω το οτιδήποτε φίλε Γιώργο, πάντως ένα από τα πράγματα που χάρηκα στη θητεία έιναι ότι σε γνώρισα ρε τρελέ!!! χαχαχαχαχα!!!!

Πάντως όντως ρε φίλε μακάρι να καταργούσε κάποια κυβέρνηση τη θητεία. Να γλίτωναν έστω τα παιδιά μας από αυτό το χαμένο εννιάμηνο...

103 και σήμερα για να επιστρέψουμε στη ζωή μας...

storm
17-02-12, 10:58
Όντως,όντως!Τι χρειάζεται ο στρατός;;;;Χρειάστηκε ποτέ,απ΄τα βάθη των αιώνων,ο στρατός σ'αυτήν την έρμη τη χώρα για να χρειαστεί ξανά;;;;Να τον καταργήσουμε ΤΩΡΑ!Να είμαστε όπως στο Μονακό,τον Λιχτενστάιν κλπ.Σάμπως έχουμε καμιά διαφορά απ'αυτούς;;;;
Τσάμπα χρόνος η θητεία,χαμένος,υπάρχουν,όπως αντιλαμβάνομαι,είτε μόνιμα στελέχη είτε όχι,που δεν είναι σε θέση να κατανοήσουν τη λογική της ύπαρξης και του ρόλου του στρατού,επίσης,είναι και κάποιες κυβερνήσεις με τεράστιες εταιρείες αμυντικών συστημάτων,που εκμεταλλεύονται τις εθνικές αντιπαλότητες στην ευρύτερη περιοχή,με σκοπό την πώληση όπλων,εκβιαστική πολλές φορές,οπότε βγαίνει με απόλυτη φυσικότητα και τελείως αβίαστα το συμπέρασμα:να τα καταργήσουμε όλα...!!!Κανένας στα σύνορα,κανένας εξοπλισμός,τα χρήματα απ'τους τελευταίους να δοθούν στο λαό (άσχετο αν η ανταπόδοση δεν είναι άμεσα χρηματική αλλά η παροχή ασφάλειας ως βασική προϋπόθεση για την ύπαρξη κρατικής οντότητας),πόλεμοι με τη μορφή που γίνονταν κάποτε δεν γίνονται σήμερα...Βαλκάνια;;;Πρότυπο ειρηνικής συνύπαρξης και σταθερότητας καθώς και πολλά άλλα παρόμοια και χαριτωμένα...
Κατάργηση λοιπόν ΤΩΡΑ!

Τελικά,μάλλον εγώ κατέβηκα από τον Άρη...

Morpheas
17-02-12, 11:06
Όντως,όντως!Τι χρειάζεται ο στρατός;;;;Χρειάστηκε ποτέ,απ΄τα βάθη των αιώνων,ο στρατός σ'αυτήν την έρμη τη χώρα για να χρειαστεί ξανά;;;;Να τον καταργήσουμε ΤΩΡΑ!Να είμαστε όπως στο Μονακό,τον Λιχτενστάιν κλπ.Σάμπως έχουμε καμιά διαφορά απ'αυτούς;;;;
Τσάμπα χρόνος η θητεία,χαμένος,υπάρχουν,όπως αντιλαμβάνομαι,είτε μόνιμα στελέχη είτε όχι,που δεν είναι σε θέση να κατανοήσουν τη λογική της ύπαρξης και του ρόλου του στρατού,επίσης,είναι και κάποιες κυβερνήσεις με τεράστιες εταιρείες αμυντικών συστημάτων,που εκμεταλλεύονται τις εθνικές αντιπαλότητες στην ευρύτερη περιοχή,με σκοπό την πώληση όπλων,εκβιαστική πολλές φορές,οπότε βγαίνει με απόλυτη φυσικότητα και τελείως αβίαστα το συμπέρασμα:να τα καταργήσουμε όλα...!!!Κανένας στα σύνορα,κανένας εξοπλισμός,τα χρήματα απ'τους τελευταίους να δοθούν στο λαό (άσχετο αν η ανταπόδοση δεν είναι άμεσα χρηματική αλλά η παροχή ασφάλειας ως βασική προϋπόθεση για την ύπαρξη κρατικής οντότητας),πόλεμοι με τη μορφή που γίνονταν κάποτε δεν γίνονται σήμερα καθώς και πολλά άλλα παρόμοια και χαριτωμένα...
Κατάργηση λοιπόν ΤΩΡΑ!

Τελικά,μάλλον εγώ κατέβηκα από τον Άρη...

Α γεια σου ρε Σωτήρη! Βλέπω τόσο καιρό να λέγονται διάφορα και δε μιλάω...

Και να σου πω και κάτι άλλο; Ποιος νομίζεις ότι θα πάει να πολεμήσει σε περίπτωση επιστράτευσης;

Κανένας! Όλοι, θα έχουν πιο σημαντικές δουλειές να κάνουν...

Υ.Γ. Και όχι δεν είμαι στρατοκ""""λος ούτε τίποτα παρόμοιο... και ας αποστρατεύτηκα ως Ανθυπολοχαγός

SUMMERSNOW
17-02-12, 11:08
μη τους μαλωνεις.....οταν απολυθουν και περασουν λιγα χρονακια τοτε θα λενε τι καλα που ηταν στο στρατο....
ανταλασουμε την θητεια σας και να ερθετε στη θεση μου ???παιδια γυναικα δουλεια ξεσκατωμα των μωρων διαβασμα των παιδιων ιδια γυναικα 20 χρονια κτλ κτλ μπουρου μπουρου το ταμειον μειον και ολα τα συναφη.
ααα και που ειστε ουτε εξοδο θελω σκοπια 24ωρη γινεται?

snowpar
17-02-12, 12:46
Ρε σεις τι λέτε??? Για ποιον στρατό μιλάτε το κέρατο μου μέσααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!

Όσοι νομίζετε ότι υπάρχει ελληνικός σταρτός είστε βαθιά γελασμένοι. Κάποτε ναι υπήρχε. Σήμερα ΔΥΣΤΥΧΩΣ όχι!

Εκτός αν εννοείτε κάτι ρεμάλια κυριολεκτικά που κοιμούνται μέχρι τις 14:25 για να παίρνουν το μισθό τους. Ή μήπως θα πάω εγώ και ο Κουβανός να πολεμήσουμε αν γίνει κάτι? Πώς και με τι? Πλάκα μου κάνετε? Μάλλον...

Στα 27 μου χρόνια, τους πιο άχρηστους ανθρώπους τους γνώρισα στον στρατό και μιλάω δυστυχώς για στελέχη.

Για μένα προσωπικά ο στρατός σημαίνει μόνο περιττά έξοδα με μειωμένα έσοδα γιατί παρόλα αυτά συνεχίζω κουτσά στραβά να δουλέυω κι από μέσα σε αυτές τις δύσκολες εποχές. Ευτυχώς! Περνάω καλά δεν λέω (τουλάχιστον καλύτερα από ό,τι φανταζόμουν) κυρίως γιαί έχω μεταφέρει τη ζωή μου εδώ, αλλά θα ήταν πολύ καλύτερα αν δεν υπήρχε. Τα υπόλοιπα φανταράκια τι κάνουν??? Ας έπαιρναν λιγότερους αλλά ας τους εκπαίδευαν καλύτερα! Θα ήταν πιο αποτελεσματικός ο στρατός! Εγώ τους είμαι παντελώς άχρηστος! Συνειδητοποιημένος δόξα το θεό είμαι και ξέρω τι μου γίνεται. Η γνώμη μου για τη θητεία δεν νομίζω να αλλάξει ποτέ, αν πρώτα δεν αλλάξει η σύσταση και ο χαρακτήρας της.

ΥΓ: Bρε Summersnow τα 20 χρόνια με την ίδια γυναίκα και τα συναφή είναι δικές σου επιλογές και αποφάσεις που πήρες στη ζωή σου. Γιατί τα πετάς έτσι τώρα? Η θητεία έιναι υποχρεωτική και δεν επιλέγεις. Παρόλα αυτά αν θέλεις έχω 100 μέρες ακόμη, αν ενδιαφέρεσαι σε πληρώνω κιόλας μισθό κανονικό για να κάνεις τη θητέια μου... Χαχαχα :D:p;)

Φιλικά,
Γιάννης

SUMMERSNOW
17-02-12, 13:05
axaxaxaxaxax τι μισθο ρε .τζαμπα ερχομαι αρκει να εχω να μασαω αχαχαχαχχαχαχαχα
ε ενταξει ο γαμος επιλογη του καθενος ειναι ,αλλα το 95% την κανουμε αυτη την επιλογη .
στελεχη ναι ειχε και τοτε που ημουν εγω αχρηστα ,αχρηστοι υπαρχουν παντου .και ειδικα αυτοι οι ΕΠΥ.θελει αλλαγη νοοτροπιας παντου οχι μονο στο στρατο
θα πας ...θα πας... και με ελειψεις θα πας .και θα πας γιατι θα θες οχι γιατι θα στο επιβαλλουν.
τωρα ειδα την ηλικια σου .σε αυτην την ηλικια οντως ειναι χασιμο χρονου .
100 μερες???τι μου θυμησες...παρε ενα κατοσταρικο ζωγραφισε 100 τετραγωνακια και καθε μερα κοβε και απο ενα

storm
17-02-12, 13:16
Ας έπαιρναν λιγότερους αλλά ας τους εκπαίδευαν καλύτερα! Θα ήταν πιο αποτελεσματικός ο στρατός! Εγώ τους είμαι παντελώς άχρηστος! Συνειδητοποιημένος δόξα το θεό είμαι και ξέρω τι μου γίνεται. Η γνώμη μου για τη θητεία δεν νομίζω να αλλάξει ποτέ, αν πρώτα δεν αλλάξει η σύσταση και ο χαρακτήρας της.

Φιλικά,
ΓιάννηςΔε θα το σχολιάσω όλο γιατί δεν το...αντέχω!Μου δίνει την εντύπωση πως πρέπει να αποδείξω πως 1+1=2!Βρε Γιάννη,το έχω γράψει κι άλλοτε,πως είναι δυνατόν να ισχύει και το παραπάνω που γράφεις;Δεν βλέπεις πως όσο λιγότερους παίρνει,ενώ παράλληλα παραμένουν σταθερές οι θέσεις για υπηρεσίες,αγγαρείες κλπ,περισσεύουν όλο και λιγότεροι για την οποιαδήποτε εκπαίδευση;Αν θέλει,με άλλα λόγια,να τους εκπαιδεύσει επαρκώς,τότε ποιοι θα μείνουν-περισσεύουν για να φυλάνε σκοπιές,να κάνουν περίπολα κλπ,κλπ,κλπ;;;;
Εξάλλου,αν κάτι δε λειτουργεί ίσως όπως θα έπρεπε,τότε τι συνεπάγεται για τη λύση του προβλήματος;Η κατάργησή του;;;Ξέρεις τι μου θυμίζει αυτό;Πονάει χέρι=κόψει χέρι,πονάει κεφάλι=κόψει κεφάλι...Ας είμαστε λίγο σοβαροί Γιάννη.
Επίσης,όλοι είμαστε χρήσιμοι και όλοι είμαστε υπεύθυνοι απέναντι στην πατρίδα (ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να είναι,αν θέλουμε να ονομαζόμαστε υπεύθυνοι,συνειδητοποιημένοι πολίτες).Υπερασπιζόμενοι τη χώρα μας από εξωτερικούς κινδύνους (ενίοτε και εσωτερικούς),ακόμη και με λιγότερα μέσα από τα απαιτούμενα,στην πραγματικότητα υπερασπιζόμαστε τους ίδιους μας τους εαυτούς,τις δικές μας ζωές αλλά και των γύρω μας.

Φιλικά,Σωτήρης.

nanga parbat
17-02-12, 13:55

Καλά αυτό για την επιχειρησιακή ετοιμότητα είναι μεγάλη παρωδία....χαχαχαχΑ.Με τους ΕΠ.ΚΟ, όχι ΕΠ.ΟΠ πέρι ΕΠ.ΚΟ πρόκειται, είναι σίγουρα πολύ αξιόμαχος ο στρατός μας..

nanga parbat
17-02-12, 14:02
+10000000000000000

Το ξέρεις πολύ καλά ότι συμφωνώ 100% οπότε περιττό να σχολιάσω το οτιδήποτε φίλε Γιώργο, πάντως ένα από τα πράγματα που χάρηκα στη θητεία έιναι ότι σε γνώρισα ρε τρελέ!!! χαχαχαχαχα!!!!

Πάντως όντως ρε φίλε μακάρι να καταργούσε κάποια κυβέρνηση τη θητεία. Να γλίτωναν έστω τα παιδιά μας από αυτό το χαμένο εννιάμηνο...

103 και σήμερα για να επιστρέψουμε στη ζωή μας...
Και έξω παίδες(εννοώ μετά το στρατό) όλα ***** είναι.***** ΚΑΙ η προοπτική είναι να γίνουν ακόμα χειρότερα.Ανεργία και πάλι ανεργία,μισθοί που πλέον φτάνουν με το ζόρι για να φάμε,χαράτσια,ξέσκισμα στη δουλειά(είμαστε ένα βήμα πριν τη φεουδαρχική εποχή που ο εργαζόμενος ήταν σκλάβος),ρουφιανιλίκα και άκυρος,ανούσιος ανταγωνισμός στον ιδιωτικό τομέα μήπως και καταφέρει ο ΑΡΧΙΡΟΥΦΙΑΝΟΣ να ανέβει ένα σκαλί παραπάνω και βολέψει λίγο καλύτερα την πάρτη του κ.τ.λ.
Ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας.Αυτό είναι η ρήση που αντιπροσωπεύει καλύτερα από όλες το στρατό και πολλά μπράβο σε αυτόν που την έβγαλε..

nanga parbat
17-02-12, 14:06
Υπομονη παιδια!Καλα ειναι!Περναει πολυ γρηγορα!
¨Οντως περνάει γρήγορα ακόμα και για ένα άτομο όπως εγώ που τους πήγαινα κάργα κόντρα,έκανα ότι να’ναι και ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ.Να και μια δική μου ατάκα:
Ο στρατός είναι απλά ενας πεταμένος χρόνoς νεότητας από τα επόμενα 10-15 άντε 20 χρόνια νεότητας που ακολουθούν...

snowpar
17-02-12, 14:20
axaxaxaxaxax τι μισθο ρε .τζαμπα ερχομαι αρκει να εχω να μασαω αχαχαχαχχαχαχαχα
ε ενταξει ο γαμος επιλογη του καθενος ειναι ,αλλα το 95% την κανουμε αυτη την επιλογη .
στελεχη ναι ειχε και τοτε που ημουν εγω αχρηστα ,αχρηστοι υπαρχουν παντου .και ειδικα αυτοι οι ΕΠΥ.θελει αλλαγη νοοτροπιας παντου οχι μονο στο στρατο
θα πας ...θα πας... και με ελειψεις θα πας .και θα πας γιατι θα θες οχι γιατι θα στο επιβαλλουν.
τωρα ειδα την ηλικια σου .σε αυτην την ηλικια οντως ειναι χασιμο χρονου .
100 μερες???τι μου θυμησες...παρε ενα κατοσταρικο ζωγραφισε 100 τετραγωνακια και καθε μερα κοβε και απο ενα

100σταρικο??? Σε ευρώ??? €100??? Εκατό ευρώ??? χαχαχαχα!!! Θα χαλάσω άλλα €100 για τον στρατό βρε και με αυτόν τον τρόπο???? χαχαχαχαχαχααααααααααα!!! Μάλλον τότε που ήσουν φανταρος είχαμε δραχμές ε??? χαχαχαχαχα

ΥΓ: 27 ετών και παντρεμένος φίλε μου ναι... Πες μου τώρα τι κάνω εγώ στον στρατό... Τουλάχιστον ας βγάλουν ένα νόμο να πηγαίνουμε όλοι στα 18 και όχι να μας αφήνουν να φτιάχνουμε πρώτα τις ζωές μας και να τις χαλάνε έτσι!!! Οι 18άρηδες το περνάνε πιο χαλαρά εννοείται... Βέβαια τώρα χειρίζομαι διαφορετικά τις καταστάσεις μέσα όντας λίγο ωριμότερος από ό,τι ήμουν στα 18 και σαφώς περνάω καλύτερα.

snowpar
17-02-12, 14:24
¨Οντως περνάει γρήγορα ακόμα και για ένα άτομο όπως εγώ που τους πήγαινα κάργα κόντρα,έκανα ότι να’ναι και ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ.Να και μια δική μου ατάκα:
Ο στρατός είναι απλά ενας πεταμένος χρόνoς νεότητας από τα επόμενα 10-15 άντε 20 χρόνια νεότητας που ακολουθούν...

Αυτό το "πεταμένος χρόνος νεότητας" είναι που μου τη δίνει κι εμένα φίλε μου...

snowpar
17-02-12, 14:36
Δε θα το σχολιάσω όλο γιατί δεν το...αντέχω!Μου δίνει την εντύπωση πως πρέπει να αποδείξω πως 1+1=2!Βρε Γιάννη,το έχω γράψει κι άλλοτε,πως είναι δυνατόν να ισχύει και το παραπάνω που γράφεις;Δεν βλέπεις πως όσο λιγότερους παίρνει,ενώ παράλληλα παραμένουν σταθερές οι θέσεις για υπηρεσίες,αγγαρείες κλπ,περισσεύουν όλο και λιγότεροι για την οποιαδήποτε εκπαίδευση;Αν θέλει,με άλλα λόγια,να τους εκπαιδεύσει επαρκώς,τότε ποιοι θα μείνουν-περισσεύουν για να φυλάνε σκοπιές,να κάνουν περίπολα κλπ,κλπ,κλπ;;;;
Εξάλλου,αν κάτι δε λειτουργεί ίσως όπως θα έπρεπε,τότε τι συνεπάγεται για τη λύση του προβλήματος;Η κατάργησή του;;;Ξέρεις τι μου θυμίζει αυτό;Πονάει χέρι=κόψει χέρι,πονάει κεφάλι=κόψει κεφάλι...Ας είμαστε λίγο σοβαροί Γιάννη.
Επίσης,όλοι είμαστε χρήσιμοι και όλοι είμαστε υπεύθυνοι απέναντι στην πατρίδα (ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να είναι,αν θέλουμε να ονομαζόμαστε υπεύθυνοι,συνειδητοποιημένοι πολίτες).Υπερασπιζόμενοι τη χώρα μας από εξωτερικούς κινδύνους (ενίοτε και εσωτερικούς),ακόμη και με λιγότερα μέσα από τα απαιτούμενα,στην πραγματικότητα υπερασπιζόμαστε τους ίδιους μας τους εαυτούς,τις δικές μας ζωές αλλά και των γύρω μας.

Φιλικά,Σωτήρης.

Αγαπητέ Σωτήρη, κινούμαστε σε διαφορετικά μήκη κύματος. Δεν καταλαβαίνεις προφανώς ότι και πολλές υπηρεσίες/αγγαρείες είναι περιττές. Στα φυλάκια φεύγουν υποτίθεται για περίπολο και περίπολο δεν κάνει κανείς. Κάθονται και κοιμούνται!!!!!!!!! Πλάκα μου κάνεις? Τα βλέπω ολοζώντανα φίλε μου! Και υποτίθεται ότι είμαστε και παραμεθώριο. Έχω άπειρα παραδείγματα να σου πω αλλά δυστυχώς ούτε εγώ το αντέχω...:)

Gianniwtis
17-02-12, 15:18
Ο στρατος ειναι παραλογια και χασιμο χρονου..Απλα προσπαθηστε να το διασκεδασετε οσο γινεται για να μη παει χαμενο αυτο το 9μηνο..Ανακαλυψτε τις αντοχες σας ακομα και του ιδιους σας τους εαυτους..Καντε φιλιες,εκτιμηστε την μια ακομα και τη μιση ωρα υπνου που μπορει να ξεκλεψετε,παρακολουθηστε τι χαρακτηρες και τι ανθρωποι υπαρχουν στην κοινωνια,ψυχολογηστε τους,γελαστε μαζι τους πουληστε τους τρελα αλλα συζητηστε και σοβαρα μαζι τους και ανοιχτητε..Ριξτε καμια βολη καντε καμια πορεια στο ποταμι πηγαινετε σκηνακια και φατε του σκασμου εκει και πιειτε και γενικα ξεχαστειτε απο τη ζουγκλα που ακολουθει μετα..Οκ συμφωνω οτι καλυτερα εξω στη ζουγκλα παρα στο στρατο αλλα εξω κανεις δε θα σου βαζει να φας να πιεις να κοιμηθεις κτλ..Απολαυστε την κατασκηνωση παιδια ακουστε με!Αν τα κανετε αυτα θα ξυπνησετε μια μερα και θα φευγετε με αδεια απολυσεως χωρις να εχετε παρει χαμπαρι ΤΙΠΟΤΑ!Πουληστε τρελα στην τρελα!Αν τα δειτε λογικα τα πραματα θα απογοητευεστε,θα γκρινιαζετε,θα λετε τι κανω εδω κτλ και οι μερες θα κυλουν πιο αργα και απο γυναικεια καθυστερηση μετα απο μια μεθυσμενη νυχτα!Θα λετε αντε ελα ελα ελα και θα αργει βασανιστικα χαχαχα..ΤΡΕΛΑ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΑ!

SUMMERSNOW
17-02-12, 15:27
100σταρικο??? Σε ευρώ??? €100??? Εκατό ευρώ??? χαχαχαχα!!! Θα χαλάσω άλλα €100 για τον στρατό βρε και με αυτόν τον τρόπο???? χαχαχαχαχαχααααααααααα!!! Μάλλον τότε που ήσουν φανταρος είχαμε δραχμές ε??? χαχαχαχαχα

ΥΓ: 27 ετών και παντρεμένος φίλε μου ναι... Πες μου τώρα τι κάνω εγώ στον στρατό... Τουλάχιστον ας βγάλουν ένα νόμο να πηγαίνουμε όλοι στα 18 και όχι να μας αφήνουν να φτιάχνουμε πρώτα τις ζωές μας και να τις χαλάνε έτσι!!! Οι 18άρηδες το περνάνε πιο χαλαρά εννοείται... Βέβαια τώρα χειρίζομαι διαφορετικά τις καταστάσεις μέσα όντας λίγο ωριμότερος από ό,τι ήμουν στα 18 και σαφώς περνάω καλύτερα.

axaxaxaxax ξεχαστηκα εμεινα στο 92-93 .δικιο εχεις .σιγα μη χαλουσα και γω 100 ευρω τετοιες εποχες.
παντρεμενος εεεε?ε τι να κανεις ?μονο υπομονη.συμφωνω να υπηρχε νομος ολοι στα 18 αντε το πολυ 20 .
συμφωνω και με τον γιαννιωτη .το κυριοτερο μαθαινεις τις αντοχες σου και να συγκρατειεσαι .εμενα τουλαχιστον με βοηθησε σε αυτο παροτι δυο φορες ξεφυγα ,αλλα ημουν τυχερος ,αλλιως ακομα ΣΦΑ θα με ειχαν

nanga parbat
17-02-12, 15:52
Για να διευκρινήσω κιόλας ΕΠ.ΚΟ θα πει επαγγελματίες κοπρίτες.Snowpar δεν είναι τόσο τραγικό να πας μεγάλοσ στο στρατό και εγώ 25 πήγα.Εχει και τα καλά του,βγάζεις πιο πολύ γλώσσα σατους ΕΠ.ΚΟ ,έχεις επιχειρήματα για να τεκμηριώνεις τις απόψεις σου και να ’’ταπώνεις’’ τον κάθε καραβανά,άσε που έχεις και πολύ περισσότερες αντοχές σωματικές και ψυχολογικές.

snowpar
18-02-12, 12:01
Για να διευκρινήσω κιόλας ΕΠ.ΚΟ θα πει επαγγελματίες κοπρίτες.Snowpar δεν είναι τόσο τραγικό να πας μεγάλοσ στο στρατό και εγώ 25 πήγα.Εχει και τα καλά του,βγάζεις πιο πολύ γλώσσα σατους ΕΠ.ΚΟ ,έχεις επιχειρήματα για να τεκμηριώνεις τις απόψεις σου και να ’’ταπώνεις’’ τον κάθε καραβανά,άσε που έχεις και πολύ περισσότερες αντοχές σωματικές και ψυχολογικές.

Καλό το ΕΠ.ΚΟ δεν το είχα ακούσει... χαχαχα... θα τους το πω μέσα χαχαχα! Από αυτή την άποψη όχι δεν είναι τραγικό έχεις δίκιο. Κι εγώ έτσι τους αντιμετωπίζω, ειδικά κάτι γιδοπρόβατα λοχίες, επιλοχίες κ.τ.λ. εκεί να δεις γελιο... ;)

snowpar
18-02-12, 12:02
Ο στρατος ειναι παραλογια και χασιμο χρονου..Απλα προσπαθηστε να το διασκεδασετε οσο γινεται για να μη παει χαμενο αυτο το 9μηνο..Ανακαλυψτε τις αντοχες σας ακομα και του ιδιους σας τους εαυτους..Καντε φιλιες,εκτιμηστε την μια ακομα και τη μιση ωρα υπνου που μπορει να ξεκλεψετε,παρακολουθηστε τι χαρακτηρες και τι ανθρωποι υπαρχουν στην κοινωνια,ψυχολογηστε τους,γελαστε μαζι τους πουληστε τους τρελα αλλα συζητηστε και σοβαρα μαζι τους και ανοιχτητε..Ριξτε καμια βολη καντε καμια πορεια στο ποταμι πηγαινετε σκηνακια και φατε του σκασμου εκει και πιειτε και γενικα ξεχαστειτε απο τη ζουγκλα που ακολουθει μετα..Οκ συμφωνω οτι καλυτερα εξω στη ζουγκλα παρα στο στρατο αλλα εξω κανεις δε θα σου βαζει να φας να πιεις να κοιμηθεις κτλ..Απολαυστε την κατασκηνωση παιδια ακουστε με!Αν τα κανετε αυτα θα ξυπνησετε μια μερα και θα φευγετε με αδεια απολυσεως χωρις να εχετε παρει χαμπαρι ΤΙΠΟΤΑ!Πουληστε τρελα στην τρελα!Αν τα δειτε λογικα τα πραματα θα απογοητευεστε,θα γκρινιαζετε,θα λετε τι κανω εδω κτλ και οι μερες θα κυλουν πιο αργα και απο γυναικεια καθυστερηση μετα απο μια μεθυσμενη νυχτα!Θα λετε αντε ελα ελα ελα και θα αργει βασανιστικα χαχαχα..ΤΡΕΛΑ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΑ!

Έτσι ακριβώς στρατηγέ μου...:thumb:

weatherfriend
18-02-12, 21:58
Συμφωνω.

snowpar
21-02-12, 10:31
99 και σήμερααααααααααααααα

Σπάσαμε την 100στάρα εν μέσω αδείας και συνεχίζουμε!!!! Άντε να δούμε:d

Kouvanos
05-03-12, 00:09
Επιτελους αδειουλα απο την Πεμπτη το πρωι....Επιτελους 14 μερες σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ και οχι δουλος και εσωκλειστος....

Ηδη Πεμπτη με το που γυρισα κανονισα σαν τρελος 3 καφεδες, να δω λιγο τα δικα μου ατομα, φιλους και γνωστους και Παρασκευη-Σαββατο-Κυριακη Παρνασσαρα σκι μεχρις εσχατων....στον καλυτερο χειμωνα των τελευταιων ετων ελαχε να ειμαι φανταρος γμτ και να βλεπω τα ΜΕΤΡΑ και τις στουπαρες απο τις καμερες...

144 και σημερα και αυτη η ΒΛΑΚΕΙΑ φτανει σιγα σιγα στα μισα της///// Αχχχχχ ζωουλα μου ποσο μου ελειψες

snowpar
05-03-12, 09:09
Επιτελους αδειουλα απο την Πεμπτη το πρωι....Επιτελους 14 μερες σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ και οχι δουλος και εσωκλειστος....

Ηδη Πεμπτη με το που γυρισα κανονισα σαν τρελος 3 καφεδες, να δω λιγο τα δικα μου ατομα, φιλους και γνωστους και Παρασκευη-Σαββατο-Κυριακη Παρνασσαρα σκι μεχρις εσχατων....στον καλυτερο χειμωνα των τελευταιων ετων ελαχε να ειμαι φανταρος γμτ και να βλεπω τα ΜΕΤΡΑ και τις στουπαρες απο τις καμερες...

144 και σημερα και αυτη η ΒΛΑΚΕΙΑ φτανει σιγα σιγα στα μισα της///// Αχχχχχ ζωουλα μου ποσο μου ελειψες

Πόσο μα πόσο συμφωνώ...

gordonas
05-03-12, 10:35

Που να έκανες 20μηνο δηλαδή...

Στο μυαλό σου είναι όλα, ένα παιχνίδι είναι ο στρατός. Αρκετοί αναπολούν τους μήνες του στρατού γιατί στην πραγματικότητα ήταν εντελώς ξέγνοιαστοί. Ειδικά σήμερα με την οικονομική κατάσταση που υπάρχει...Καλύτερα φαντάρος παρά έξω...

Kouvanos
05-03-12, 15:24
Αυτο φιλε γορδονα ΒΑΡΕΘΗΚΑ και ΣΙΧΑΘΗΚΑ να το ακουω....

Συγγνωμη αλλα διαφωνω οριζοντια, καθετα, διαγωνια και παραλληλα....ποια ξενοιασια ????? τα 400-500 ευρω το μηνα που φευγουν ΤΖΑΜΠΑ σε ενα τοπο που υπο αλλες συνθηκες θα πηγαινα για ενα ΣΚ και αν ???? ποια ξενοιασια οταν εχεις διαρκως ασκησεις, βολες, προγραμμα εκπαιδευσης, ερχονται και νεα ΣΠΕΝ, σχολεια ειδικοτητας, σκηνακια το Μαιο ????

Ναι ΟΚ, το ΜΟΝΟ που σου μενει απο το στρατο ειναι οι δυνατες φιλιες (20-30 λαλακες που περνανε μαζι το αγγουρι και γιαυτο δενονται απιστευτα πολυ μεταξυ τους) και 2-3-5-10-100 αστειες φασεις να διηγεισαι μετα στα παιδια σου....

Αλλα οσο σκεφτομαι οτι σ`αυτη ακριβως την εποχη, της δυσκολιας, αντι να ειμαι εξω και να παλευω καθημερινα να βρω δουλεια, να μαζεψω λεφτα, να προχωρησω τη ζωη μου, καθομαι και καθαριζω ΤΖΑΜΠΑ τουαλετες, ζω μες στη βρωμα και τρωω σκ@τα, βαραω σκοπιες κατω απο σουπερ-ντουπερ Ηd καμερες, κλπ, τρωγοντας και 400-500 ευρω το μηνα, ε, ειναι να τρελαινεσαι η οχι ?????????

Ειμαι 25 χρονων να παρει η ευχη, ποτε θα πιασω δουλεια, ποτε θα μεινω μονος μου, ποτε θα σταματησω να επιβαρυνω τους γονεις μου ????? ειναι 1000 φορες πιο δυσκολα τωρα, συμφωνω, αλλα σκαει κι αυτο το ΝΕΚΡΟ 9μηνο και σε παει ακοοοοοοοοοοομα πιο πισω......

Μακακια που δεν εβαλα βυσμα (ειχα τεραστιο) να μπω Αεροπορια, να μαι 1-3 σπιτι μου, να χω δουλιτσα και απλα να παταω μιας στο τοσο και στο "στρατο"//////
Μακακια που φοβηθηκα το Ι5....ημουν μαγκας μεγαλος και τρανος, παρτο Ι1 τωρα 9μηνο αμεταθετο στη Γκατζολια να πηξεις ψαραααααααααααααα

snowspir
05-03-12, 19:38
Σιγά ρε....σαν ισοβίτες κάνετε...που να πηγαίνατε πριν 15-20 χρόνια στρατό,τρελένεστε τώρα με την ...κατασκήνωση;;;

snowspir
05-03-12, 19:41
Ρε Γιώργαρε....που τα τρως σαν οπλίτης ρε τα 500 ευρώ τον μήνα;;;;;;;Ή σε πάει καλά και είσαι όλο με δύωρες και διενυκτερεύσεις ή κάνεις πλούσιο τον καψιμιτζή!!!!:cool::tongue1:

Kouvanos
05-03-12, 19:54
Σπυρακο και λιγα ειναι τα 500....

1-1 η 2-1 με παει, δεν εχω παραπονο, αλλα τα εξοδα ειναι πολλα....τα τσιγαρα μονο ειναι δυστυχως 100-150 ευρω το μηνα....τα υπολοιπα νερα, καφεδες, κανα ρακομελο και καθε μα καθε βραδυ 2 πιτες γιατι το φαι περα απο ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ ειδικα το βραδινο, ειναι και δηλητηριο...μετραμε ηδη 7-8 ΓΕΡΑ κρουσματα σαλμονελας και δηλητηριασης απο τα σαπια κοτοπουλα, το χαλασμενο αυγο της ομελετας και το βρωμερο ψαρι...παντως σ`αυτο ειδικα ειμαστε ατυχοι σαν στρατοπεδο εχουμε μακραααααααν το χειροτερο φαι απο τα στρατοπεδα του Εβρου και τουλαχιστον της υπολοιπης χωρας με οσα εχω μιλησει !!!!!!!! ας μας πει και ο snowpar επ` αυτου, αν και θα μας δεσουν....

Παντως ανετα ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ αξιζει το συγκεκριμενο θεμα να παιχτει σε καναλια, ΜΜΕ, κλπ μονο ετσι ισως συγκινηθουν καποιοι....αλλα οταν ξερεις οτι αλλους 4,5 μηνες θα τους τρως στη μαπα με τι κουραγιο να βγεις και να μιλησεις....

Τελος, για τη διαρκεια, και ο πατερας μου υπηρετησε 30 μηνες συνολικα και μου το κοπαναει πρωι-βραδυ και μαλωνουμε.....τι να κανουμε ρε παιδια, ησασταν ατυχοι κι εμεις τυχεροι με το 9μηνο, αλλα εμενα που το ζω τωρα, και το 9μηνο μου φαινεται ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Μακαρι καποιος σωφρων ανθρωπος να καταργησει δια παντος αυτη τη βλακεια, αν και δεν το βλεπω....