PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ ΠΑΣΧΑ

JIM FORD
18-04-11, 11:15
ας γραψουμε εδω, προβλεψεις για τις περιοχες μας και οχι μονο, προκειμενου πιθανοι επισκεπτες αλλα και κατοικοι να γνωριζουν τι καιρο περιπου θα κανει ανα περιοχη.......

καλημερα, ΚΑΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΚΕΡΚΥΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

λογω του οτι καθε πασχα το νησι συγκεντρωνει πληθωρα επισκεπτων, οντως - ισως Ο πασχαλινοςπροορισμος με την μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα αναλογικα, παραθετω εδω κατωθι τις προβλεψεις για την τρεχουσα ΜΕΓΑΛΗ εβδομαδα, ANAΦOΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ.

γενικα ο καιρος θα ειναι καλος και ιδιατερα απο τα μεσα της Μεγαλης εβδομαδος και μετα, πολυ καλος, ειδικα μεγαλη πεμπτη, μεγαλη παρασκευη και μεγαλο σαββατο (που ειναι και το ζητουμενο για την κορυφαια πολιτισμικη εκδηλωση της περιοδου, τους μποτηδες η αλλιως την πρωτη ανασταση στις 11,00 το πρωι του μεγαλου σαββατου).

οι ανεμοι θα ειναι ασθενεις εως μετριου, 2-4 μποφορ, η υγρασια κλασσικα υψηλη αργα το βραδυ και νωρις το πρωι, οποτε και θα τσιμπαει λιγο η δροσουλα, ειδικα με τις χαμηλες σχεδον μονοψηφιες ελαχιστες, αλλα το μεσημερι και το απογευματακι ο ηλιος και τα εικοσαρια θα ζεσταινουν μια χαρα.

οι ανεμοι θα ειναι το πρωι ανατολικων δνσεων (αβα-ανα) γυρω στα 2 μποφορ και μετα το μεσημερι δυτικων (δβδ-δνδ) 3-4 μποφορ.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ:

*ΜΕΓΑΛΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 18/04/11

συννεφια με εναλλαγες ηλιου και ισως πιθανης ανεπαισθητης βροχης της ταξης του ενος χιλιοστου.

ανεμοι δυτικοι 2-4 μποφορ, τ 9-18 κελσιου, υγρασια 50%-85%.

*ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΙΤΗ 19/04/11

συννεφια πολυ νωρις το πρωι και ισως μια παροδικη ψιχαλα ανευ σημασιας. γρηγορα αιθριος καιρος, τ 8-20 κελσιου, μεταβλητοι ανεμοι 2-3 μποφορ, υγρασια 50%-90%.

*ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ 20/04/11

εναλλαγες ηλιου και συννεφιας, τ σε σχετικη ανοδο 9-22 κελσιου, μεταβλητοι ανεμοι 2-3 μποφορ, υγρασια 40%-90%.

*ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΜΠΤΗ 21/04/11

αιθριος καιρος. θερμοκρασια σε περαιτερω ανοδο 10-23 κελσιου, υγρασια 45%-95%, μεταβλητοι ανεμοι 2-3 μποφορ.

*ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/04/11

καρμπον με την προηγουμενη, τ 12-23 κελσιου, υγρασια 55%-95%, μεταβλητοι ανεμοι 2-3 μποφορ.

*ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 23/04/11

ηλιος, τ 11-23, υγρασια 40%-90%, σχετικη απνοια 1-2 μποφορ.

*ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ 24/04/11

τ σε μικρη πτωση 10-22 κελσιου, αιθριος το πρωι αλλα και το μεσημερι, αργοτερα συννεφια με επικειμενο Overcast, χαμηλοτερη υγρασια 40%-80%, μεταβλητοι ανεμοι 2-3 μποφορ.

***ΠΕΡΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ, ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ UPDATE ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΝΕΟΤΕΡΟ***

"

snowman36
18-04-11, 11:32
Το Μ.Σαββατο θα εχει τις μεσημεριανεςωρες λιγα συννεφα με μεγιστη 19 και το Πασχα συννεφια με βροχουλα απο νωρις το μεσημερι με μεγιστη 18-19 στην Κερκυρα.Συμφωνα παντα με τα σημερινα δεδομενα

snowjohn
18-04-11, 12:03
γεια σας μπορει κανεις που ξερει να μου πει τι καιρο θα κανει στην καλαματα απο την μεγαλη πεμπτη μεχρι το πασχα
ευχαριστω

JIM FORD
18-04-11, 16:00
Το Μ.Σαββατο θα εχει τις μεσημεριανεςωρες λιγα συννεφα με μεγιστη 19 και το Πασχα συννεφια με βροχουλα απο νωρις το μεσημερι με μεγιστη 18-19 στην Κερκυρα.Συμφωνα παντα με τα σημερινα δεδομενα

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.....ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΩ ΕΓΩ...........[i]

εξαλλου θελει επανεξεταση το ολο θεμα, μεσοβδομαδα, οπως λεω πιο πανω.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

JIM FORD
18-04-11, 16:16
γεια σας μπορει κανεις που ξερει να μου πει τι καιρο θα κανει στην καλαματα απο την μεγαλη πεμπτη μεχρι το πασχα
ευχαριστω

η καλαματα φαινεται το 4ημερο (πεμ-κυρ) να εχει, ωραιο, αιθριο συνεχομενο καιρο με 09-11 ελαχιστες και 18-20 μεγιστες. χαμηλη σχετικη υγρασια 40%-70% και βα ανεμους την Μ. Πεμπτη

2-3 μποφορ, δνδ το πσκ 3-4 μποφορ. και εδω ισως επικειται Overcast την ημερα του πασχα απο το μεσημερι και μετα......για να δουμε αν θα δωσει κατι...ελπιζω οχι...

snowman36
18-04-11, 16:18
To 6αρι πιο στεγνο για τα βδ.

snowjohn
18-04-11, 16:21
ευχαριστω
παντως τρελο λιγο να εχει την Μ.Παρασκευη ηλιο και την Λαμπρη να υπαρχει overcast(απο θεμα παραδοσης παντα)

snowflake337
19-04-11, 10:42
Εχεις δικιο σε αυτο snowjohn.H γιαγια μου και οι γονεις μου μου ελεγαν οτι συνηθως την Μεγαλη παρασκευη ειχε συννεφια η βροχες.Βεβαια υπηρχαν και φορες που ειχε καλο καιρο αλλα ηταν πολυ σπανιες.

storm
19-04-11, 12:21
ευχαριστω
παντως τρελο λιγο να εχει την Μ.Παρασκευη ηλιο και την Λαμπρη να υπαρχει overcast(απο θεμα παραδοσης παντα)Όλα γίνονται φίλε μου στον καιρό,δεν είναι τρελό ένα τέτοιο ενδεχόμενο,άσχετο τι θα κάνει φέτος.[i]"

JIM FORD
19-04-11, 13:40
Οντως ολα γινονται και κατα παραδοση και ισως για καποιους με πιθανον μεταφυσικο τροπο που φυσικα ομως φορες-φορες, εξηγειται και επιστημονικα! αρα, παροδικα και κατα τοπους το απογευμα της Μεγ.Παρασκευης ειθισται να συμβαινει κατι (υετος-συννεφια), αλλα φετος θα ειναι σε καποιες περιοχες πιο ζορικο να συμβει.............βεβαια το overcast του σκ ειδικα εδω στα βδ, θα μπορουσε πχ να δωσει ανεπαισθητα μισο χιλιοστο, αλλα ελπιζω να μην χαλασεις τετοιες μερες για υετο ανευ ουσιας!! ειπαμε ενα Update προς τα μεσα της Μεγαλης εβδομαδος, θα βοηθησει. Edited by: JIM FORD

snowjohn
19-04-11, 14:01
ευχαριστω
παντως τρελο λιγο να εχει την Μ.Παρασκευη ηλιο και την Λαμπρη να υπαρχει overcast(απο θεμα παραδοσης παντα)Όλα γίνονται φίλε μου στον καιρό,δεν είναι τρελό ένα τέτοιο ενδεχόμενο,άσχετο τι θα κάνει φέτος.[i]
οχι απλως θεμα παραδοσης το λεω (ετσι εχω ακουσει) http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

weatherfriend
19-04-11, 20:01
Και εδω τα τελευταια χρονια θυμαμαι την Μ. Παρασκευη να εχουμε βροχερο καιρο...

snowflake337
20-04-11, 08:37
γεια σας μπορει κανεις να μου πει τι καιρο θα κανει στην σοφια απο μ.πεμπτη εως τριτη του πασχα.

JIM FORD
20-04-11, 09:03
καλημερα χιονο-νιφαδα απο καισαριανη!

για σόφια βουλγαριας, πιστευω τα εξης =

ΜΕΓ. ΠΕΜΠΤΗ συννεφια, τ απο 4-18 κελσιου, ασθενεις ανεμοι 2-3 μποφορ, ννα το πρωι, αβα απο το μεσημερι και μετα, οποτε και τα οποια συννεφα θα φυγουν. υγρασια απο 50%-80%.

ΜΕΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ηλιος, αιθριος ωραιος καιρος, τ στα ιδια επιπεδα 4-18, ανεμοι ασθενεις το πρωι ννα, μετριοι μετα το μεσημερι αβα.

ΜΕΓ. ΣΑΒΒΑΤΟ ΗΛΙΟΣ συνεχεια, λιγο ισως μικροτερη ελαχιστη κοντα στους 3 αλλα και παλι γρηγορη ανοδο το μεσημερι με τον ηλιο σε διψηφια νουμερα και παλι ισως δεις 16αρια-17αρια, ννα ασθενεις το πρωι, λιγο πιο δυνατοι ανεμοι αβα μετα το μεσημερι. αρα ανασταση με 5 βαθμους και εστω ελαφρυ αβα ρευμα, θελει χειμερινη ΕΝΔΥΣΗ μαλλον....

ΠΑΣΧΑ, ΗΛΙΟΣ ΝΤΑΛΑ, ισως ακομη λιγο πιο τσιμπημενη η ελαχιστη κοντα στους 2 κελσιου, παλι οι μεγιστες κοντα στους 16-18 κελσιου, ασθενεις ανεμοι 2 μποφορ, να το πρωι, κλασσικα βα το απογευμα. απο το απογευμα και μετα θα συννεφιασει καπως, ανευ φαινομενων ομως λογικα.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΗΛΙΟ ΘΑ ΕΙΣΤΕ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΟΝΟΨΗΦΙΕΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΥΦΑΝ........... Edited by: JIM FORD

snowflake337
20-04-11, 09:44
ευχαριστω πολυ φιλε[i]"

weatherfriend
20-04-11, 19:44
jim-ford βλεπω οτι το εχεις δεις πολυ ζεστα το θεμα της προγνωσης του καιρου![i]"

JIM FORD
21-04-11, 09:07
ενταξει μωρε, ξερεις, ετσι που και που, οταν εχω χρονο μου αρεσει καιρο-φιλε.....οπως σε ολους μας φανταζομαι.....

JIM FORD
21-04-11, 09:30
corfu weather update οπως υποσχεθηκαμε προς τα μεσα της Μεγαλης Εβδομαδος........

θερμοκρασιακα και οσον αφορα τις μεγιστες, τα πραματα θα ειναι ακομη καλυτερα διοτι θα χτυπησουμε 22αρια-23αρια.

επισης απο πλευρας ανεμων, τα ιδια με μεταβλητους ασθενεις εως μετριους 2-3 μποφορ. ανατολικο ρευματακι το πρωι, δυτικο μετα το μεσημερι.

γενικα, για το νησι, τα πραματα ειναι οπως ειχαμε αναφερει την Μεγαλη Δευτερα, αλλα, το πσκ αναμενεται να εχει λιγο περισσοτερη συννεφια, ειδικα τις θερμες ωρες της ημερας.

οι ασταθειες της ηπειρου ισως γλειψουν οριακα την αβα πλευρα του νησιου και δωσουν

καποια υπολλειματα ανευ ουσιας της ταξης του μισου χιλιοστου περιξ του ορεινου ογκου του παντοκρατορα. ακομη και αν συμβει αυτο θα ειναι παροδικο και χρονικα θα τοποθετειται μετα το μεσημερι και κατα το απογευματακι, οποτε οι εκδηλωσεις του νησιου το Μεγαλο Σαββατο (07-12) αλλα και το ψησιμο ανημερα την Κυριακη του Πασχα, προβλεπονται ανενοχλητες. τωρα φυσικα αν προκειται να σουβλισετε στα ββα του νησιου κατω απο τον παντοκρατορα, οπως εγω με το καλο, χρησιμο ειναι να υπαρχει μια καβαντζα.

χρησιμο εδω κερκυρα, απαραιτητο απεναντι στην ηπειρο!!

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Edited by: JIM FORD

JIM FORD
21-04-11, 10:09
for weatherfriend:[i]

alexandercity: δροσερο αλλα ηλιολουστο πσκ για ψησιμο με μακρυμανικο!! βα ανεμοι 4-5 μποφορ.τ απο 3-4 ελαχιστες (ουπς, http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif ολιγον τι κρυο, ειδικα με μελτεμι) !!! εως 15-17 κελσιου.

ξηρο κρυο με μικρη σχετικη υγρασια 35%-75%.

Edited by: JIM FORD "

weatherfriend
21-04-11, 19:58
for weatherfriend:[i]

alexandercity: δροσερο αλλα ηλιολουστο πσκ για ψησιμο με μακρυμανικο!! βα ανεμοι 4-5 μποφορ.τ απο 3-4 ελαχιστες (ουπς, http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif ολιγον τι κρυο, ειδικα με μελτεμι) !!! εως 15-17 κελσιου.

ξηρο κρυο με μικρη σχετικη υγρασια 35%-75%.

Ευχαριστω πολυ! Καλη επιτυχια στις προβλεψεις σου Jim!"

weatherfriend
24-04-11, 20:13
Μπραβο ρε Δημητρη!! Επεσες μεσα για το τριημερο! Ολα οπως τα ειχες προβλεψει για Αλεξ/πολη! Συγχαρητηρια!!! Χρονια πολλα κιολας!!!

JIM FORD
26-04-11, 08:54
ευχαριστω καιροφιλε και απο εδω.....ηταν ευκολα......για εκει...αλλα ευτυχως και για εδω, μεσα πεσαμε...οι συννεφιες της κυριακης δεν δωσαν κατι.....μονο απο χθες το βραδυ εχουμε υετο!

weatherfriend
26-04-11, 19:56
ευχαριστω καιροφιλε και απο εδω.....ηταν ευκολα......για εκει...αλλα ευτυχως και για εδω, μεσα πεσαμε...οι συννεφιες της κυριακης δεν δωσαν κατι.....μονο απο χθες το βραδυ εχουμε υετο!

Ευκολο ή δυσκολο εκανες τη δουλεια σου πολυ καλα![i]"