PDA

Επιστροφή στο Forum : BANSKO 2010-2011

Σελίδες : 1 [2] 3

geomat
17-12-10, 11:03
κανενα πακετο δεν θα φατε, η θερμοκρασιες στην Βουλγαρια θα ειναι 5-6 βαθμοι για το χωριο οχι για τα 1500 μετρα, μην τρελαθουμε.......περσυ 16 + και καναμε σκι σε ολο το χ/κ, απλα ηταν ανοιξη λιγο και ετσι.
σωστός μεν αλλά άν βρέχει δεν νομίζω ότι θα είναι καλά τα πράγματα. Οπως και να είναι, με το μαλακό χιόνι το σκι γίνεται επικίνδυνο! Εγώ πάντως Χριστούγεννα θα είμαι εκεί ελπίζοντας...

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΕΡΣΥ 18.12 ΘΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΕΡΙΞΕ ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ 15 +, 2 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΕΒΡΕΧΕ ΚΑΙ ΕΠΑΝΩ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ. Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑ ΓΙΟΡΤΕΣ ΗΤΑΝ ΤΟ 2006 ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΧΙΟΝΙ. ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.[i]"

katzik
17-12-10, 11:08
Δωθηκε σημερα το εξαθεσιο απο την βαση..

geomat
17-12-10, 11:10
ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΙΣΤΕΣ ΗΡΕΜΑ ΟΜΩΣ....ΜΗΝ ΦΑΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 22 ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΑΝΩ ΕΤΣΙ....[i]"

maria1974
17-12-10, 11:31
στην βαση της γονδολας οπου γινονται οι ενοικιασεις σκι υπαρχει καποιο καταστημα που μιλανε ελληνικα διαφορετικα ποιο να προτιμησω???

snowpar
17-12-10, 12:17
στην βαση της γονδολας οπου γινονται οι ενοικιασεις σκι υπαρχει καποιο καταστημα που μιλανε ελληνικα διαφορετικα ποιο να προτιμησω???

Είναι ένας απέναντι από το parking.Δεν θυμάμαι πώς τον λένε.Είναι Έλληνας και θα σε εξυπηρετήσει πολύ καλά.

maria1974
17-12-10, 12:21
ευχαριστω πολυ!!

wisdom4
17-12-10, 12:21

Ειναι ο Τσακίρης. Πολύ γνωστός και πολύ καλός. Εξυπηρετικότατος και τα παιδιά που είναι εκεί θα σε εξυπηρετήσουν για ότι θέλεις. Απο τιμές πάνω κάτω όλες ίδιες είναι. Προτίμησέ τον

maria1974
17-12-10, 12:32
Εννοειται οτι θα τον προτιμησω...

snowpar
17-12-10, 12:35

Ειναι ο Τσακίρης. Πολύ γνωστός και πολύ καλός. Εξυπηρετικότατος και τα παιδιά που είναι εκεί θα σε εξυπηρετήσουν για ότι θέλεις. Απο τιμές πάνω κάτω όλες ίδιες είναι. Προτίμησέ τον

Μπράβο!!Τσακίρης

miscelano
17-12-10, 14:27
ρε παιδια μπηκα στη σελιδα κ ανοιχτες πιστες δινει μονο τη 8 και την 1....θ ανοιξουν κ αλλες λετε μεσ στο σκ?

karemb
17-12-10, 14:59
Δυσκολα τα πραγματα για το σκ..κριμα..Για αυριο δινει κ τρελο αερα για πανω..

geomat
17-12-10, 22:12
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΑΝΣΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ??

manolo
17-12-10, 22:36
ksekinaw 25 ianouariou apo athina.kai 31 epistofi. efaga paketo me to autokinito den einai gia taksidi exw kanei kratisi kai den kserw pws na paw einai kanenas gia na paei na moirasoume ta eksoda mi mpleksoume me trena kai poulman.2 atoma me eksoplismo.

miscelano
17-12-10, 23:25
πεστε ρε παιδια καποιος???μονο η 8 κ η 1 ειναι ανοιχτες????

geomat
17-12-10, 23:49
αυριο φιλε θα μαθεις...

del7531
18-12-10, 18:19
Δουλευει ενα 6θεσιο και η αγκυρα στην 8. Ουσιαστικα οι πιστες που ειναι διαθεσιμες ειναι η 8 και η 6-4 και φυσικα η 1 μεχρι την βαση Μπουντερισκα. Μεχρι τις 2 ηταν σχετικα καλα, μετα πλακωσε πολυς κοσμος. Το χιονι καλουτσικο, απλως ειναι συνδυασμος παγωμενου με τεχνητου μαλακου. Δεν βλεπω να ανοιγουν τις πιο πανω γιατι δεν εχει αρκετο χιονι, μαλλον λογω αερα.
Για πρωτη μερα της σεζον ηταν μια χαρα.
Καλες κατεβασιες σε ολους!

nkip005
18-12-10, 21:02
ο τσακίρης για ενοικιάσεις είναι μια χαρά...

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ σε όσους ανεβούν με αυτοκίνητο, δεν το αφήνουμε ΟΥΤΕ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ) έξω από τον τσακίρη π.χ. για να ενοικιάσουμε...

περνάνε βούλγαροι και τα σηκώνουνε μέσα σε δευτερόλεπτα και μετά τρέχεις και δεν φτάνεις...

bart
19-12-10, 02:28
Γεια χαρα σε ολους,
Νεος στο φορουμ και θα κανω μερικες ερωτησεις σε εσας που φενεστε ψαγμενοι με το Μπανσκο.
Εχω κλισει με την παρεα να ανεβω 3-7/01/11 και θα μεινουμε στο ξεν/χειο Sunrise park &spa.
Δεν εχουμε ιδεα απο την περιοχη οποτε μας κανονισε ενα πρακτοριο.
Το ξερετε το ξεν/χειο αυτο?
Ειναι αξιολογο?
Αποσταση απο γονδολα?
Με ευρω θα κανουμε δουλεια η θα πρεπει να κανουμε συναλαγμα?
Πολλες οι ερωτησεις αλλα απλα δεν εχουμε ιδεα απο εκει οποτε ρωτω εσας που το κατεχετε.
Οποιοδηποτε σχολιο και tip ειναι καλοδεχουμενο!!!
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

gianis50
19-12-10, 10:24
Γεια χαρα σε ολους,
Νεος στο φορουμ και θα κανω μερικες ερωτησεις σε εσας που φενεστε ψαγμενοι με το Μπανσκο.
Εχω κλισει με την παρεα να ανεβω 3-7/01/11 και θα μεινουμε στο ξεν/χειο Sunrise park &spa.
Ειναι αξιολογο?
Αποσταση απο γονδολα?
Πολλες οι ερωτησεις αλλα απλα δεν εχουμε ιδεα απο εκει οποτε ρωτω εσας που το κατεχετε.

Kανε τον κοπο να διαβασεις ολες τις σελιδες του τοπικ ΒΑΝSKO και θα σου λυθουν πολλες αποριες.Καλα να περασετε
Edited by: gianis50

boutas ski
19-12-10, 13:17
Γεια χαρα σε ολους,
Ειναι αξιολογο?
Αποσταση απο γονδολα?

γεια σου φιλε καλα να περασεις σου ευχομαι ...
τωρα οσο αναφορα το ξενοδοχειο δεν το ξερω ολα καλα ειναι μωρε μην μασας.
οσο για το συναλλαγμα (μονο λεβα δεν συμφερει το ευρω, ασε που θα σε κλεβουν στα ρεστα) κανε μια φορα στην αρχη κανα 100ρικο και εισαι τζετ...

bart
20-12-10, 01:44
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!![i]"

gioand
20-12-10, 09:41
κανένα νέο απο Μπάνσκο? Πήγε κανείς Σ/Κ,καμμιά ενημέρωση?

jmal
20-12-10, 11:37
Καλημέρα παιδιά.... λέμε να ανεβούμε αύριο εμείς απο Θεσσαλονίκη για μία διανυκτέρευση, οπότε πιθανώς θα τσουλήσουμε Τετάρτη, εκτός αν φύγουμε αύριο πρωί πρωί.

Αξίζει να τσουλήσουμε σε 2-3 πίστες? Εγώ που έχω δικό μου εξοπλισμό, τον οποίο μόνο δύο φορές κατάφερα να χρησιμοποιήσω πέρσυ και είναι ακόμη ολοκαίνουριος, αξίζει να τον πάρω μαζί, ή το χιόνι είναι χάλια και είναι καλύτερα να νοικιάσω??? Οι τιμές για τα λίφτ πώς είναι?? Είναι οι ίδιες παρόλο το ότι δενείναι πολλές πίστες ανοιχτές??? Φαντάζομαι πώς όχι έτσι???

Ας βοηθήσει κάποιος παρακαλώ, γιατί όπως σας είπα... φεύγουμε τα χαράματα μάλλον αύριο.....

katzik
20-12-10, 11:47
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι εχουν ιδια τιμη στα λιφτ!!
Για μονο το 6θεσιο!!Ολοι τους βριζουν
Πραγματικα δεν ξερω αν θα αξιζει..
Ενω δυσκολα φαινονται τα πραγματα και για τις γιορτες..Με ζεστες και ελαχιστο χιονι

gioand
20-12-10, 12:03
Απο εγγλέζικο φόρουμ, μαθαίνω πως η τιμή είναι η κανονική.
Οι πίστες δεν έχουν πολύ χιόνι, και γενικά ολοι δυσανασχετούν...
Επειδή δεν έχω ξαναπάει Μπάνσκο δεν μπορώ να καταλάβω ποιά τμήματα των πιστών λειτουργούν, πάντως δεν διάβασα για πέτρες στις πίστες και τέτοια
προβλήματα, ελπίζω να μας δώσει κάποιο που ήταν εκεί πληροφορίες , γιατί και μεις φεύγουμε σε δύο μέρες

panos_kavala
20-12-10, 12:15
Εγω ανέβηκα το Σάββατο και ήταν ανοιχτό το 6 θεσιο και μπορούσες να κατέβεις απο 2 πίστες μια που κατεβαίνεις δεξιά απο το 6θεσιο δεν θυμάμαι τώρα όνομα και την πίστα νούμερο 8 την ULEN αριστερά απο το 6 θεσιο..Απο εκει ακολουθούσες την Bansko και έβγαινες στη βαση του 6θεσιου..Οι τιμές ίδιες [i] δηλαδή 50λεβα εγώ μιας και ήταν μονο αυτές ανοιχτές ανέβηκα μετά της 12 30 γλίτωσα και μερικά ευρώ...Εγω θα σου πρότεινα να νοικιάσεις εξοπλισμό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί υπήρχαν μερικές πετρούλες οχι τραγικά πράγματα αλλά γιατί να πάρεις το ρίσκο για 10 ευρω δεν αξίζει.."

gioand
20-12-10, 12:47
μήπως κοίταξες τι γίνεται και πιο πέρα, δεν εχει χιονι δηλαδή και δεν δίνουν άλλες πίστες?

katzik
20-12-10, 13:07
Δεν εχει πολυ χιονι φαινεται και στις καμερες
Ειδικα στην todorka στα 2115 φαινονται τα χορτα κλπ..Πολυ ελαχιστο το χιονι..

panos_kavala
20-12-10, 13:21
Εγω μπήκα σε μια πίστα που την είχαν κλειστή γιατί μου φάνηκε σε καλή κατάσταση την πιστά 7 δίπλα στην 8 που σου είπα και πριν αλλα πραγματικά το μετάνιωσα πραγματικό χωράφι οχι τόσο λόγω έλλειψης χιονιού αλλα ήταν παγωμένη και καταστραμένη απο τα μηχανήματα.Πιστεύω πως δεν δίνουν αλλες πίστες για να κρατήσουν οσο μπορούν καλύτερα για τα Χριστούγεννα..Σημερα πάντως απο ότι ειδα στο site εχούν ανοίξει όλη την bansko μεχρι τη πόλη δηλαδη και αλλη μια πίστα την 6 που δεν ηταν ανοιχτή..Δες εδώ αν θέλεις <a href=http://www.banskoski.com/?page=bansko-live&amp;sub=live-tracks&amp;language=en" target="_blank">http://www.banskoski.com/?page=bansko-live&amp;sub=live-tracks&amp;language=en</a>..Σ αυτές που δείχνει ανοιχτές βαλε και την 5 που ηταν μια χαρά το Σάββατο δεν παίζει να είναι χάλια τώρα απλώς ούτε το Σάββατο την εδειχνέ να λειτουργεί..

"

gioand
20-12-10, 13:48
Σέυχαριστώ για τις πληροφορίες ας ελπίσουμε οι θεπμοκρασίες να μην μα ςτα χαλάσουν!

jmal
20-12-10, 14:22
Εγώ πάντως μετά την ερώτηση που έκανα μερικά πόστς πιο πάνω.... μάλλον έχω ξενερώσει λιγάκι... και μάλλον δε με βλέπω να ακολουθώ τα φιλαράκια στο Μπάνσκο....

spirossp
22-12-10, 11:58
xthes vrady gyrisa apo bansko. fola dudes. den xerw an axizei. mia pista se metria katastash pou oso paei xeirotereyei. krima...aaa k ticket 45 lev

PARNASSIOS
22-12-10, 15:45
xthes vrady gyrisa apo bansko. fola dudes. den xerw an axizei. mia pista se metria katastash pou oso paei xeirotereyei. krima...aaa k ticket 45 lev

αυτα ελεγα πριν λιγες ημερες και καποιος ειπε οτι λεω μ******ες !!!!

Goliath
24-12-10, 01:18
Επειδη τελικα μαλλον εισαι καραγκιοζης και δεν θες να καταλαβεις..εγω ειπα οτι λες μ@@@ες που συγκρινεις τον Μπανσκο με τον Παρνασσο και οτι το Μπανσκο ειναι πολυ ανωτερο..

Goliath
24-12-10, 01:36
Και το παιδι απο πανω δεν λεει οτι το μπανσκο ειναι φολα,αλλα οτι τις συγκεκριμενες μερες ειναι φολα..και σε αυτο δεν φερνει κανεις αντιρηση..

stelios07
24-12-10, 09:36
παιδια και εγω γυρισα προχθες απο μπανσκο και το συμπερασμα που βγαζω ειναι το εξης.. αν καποιος εχει ξαναπαει και το εχει πετυχει ολο ανοιχτο η τουλαχιστον τις περισσοτερες πιστες τοτε προφανως και θα ξενερωσει με την υπαρχουσα κατασταση..την τεταρτη που εφυγα το χιονι δεν ηταν και τοσο καλο και οι πιστες(η 8 και η 6) ειχαν αρκετες πετρες και ηθελε προσοχη..επισης ανοιξε και η 15 η οποια ηταν σε πολυ καλη καταστση και η 1 ηταν στρωμενη και μπορουσες να πας μεχρι το χωριο..
τωρα αν καποιος παει για πρωτη φορα(οπως εγω) τοτε με λιγη καλη διαθεση θα το ευχαριστηθει..εμεις κατεβηκαμε 2 πιστες τις οποιες εδιναν κλειστες(7 και 9) οι οποιες ειχαν πολυ χιονι απλα δεν τις ειχαν στρωσει και οσο να ναι ηταν λιγο ζορι να τις κατεβεις..
επισης τα λεφτα για το ski-pass ηταν πολλα(απο την τριτη ειναι 55 λεβα) αν αναλογιστει κανεις τις πιστες που ηταν ανοιχτες..
τελος αν θελετε να πατε και να ειστε σιγουροι οτι θα το ευχαριστηθητε τοτε μαλλον πρεπει να περιμενετε λιγο και να κλεισετε για μετα την πρωτοχρονια..ο καιρος φαινεται να αλλαζει πριν την πρωτοχρονια με χιονια και πτωση της θερμοκρασιας..

spirossp
24-12-10, 12:30
den yparxei kamia sygkrish bansko me parnasso. bansko 1.000.000 fores kalytero. apo ellada mono i vasilitsa mporei na pei kati alla k pali bansko anwtero. den tithete kan thema. fola eipa mono gia aytes tis meres giati ontws to exw petyxei anoixto me poudres k exw trelathei.

geomat
24-12-10, 14:17
eimai bansko, pragmatika gia kapoion pou erxete prwti fora den einai kala. exei 2 pistes anoixtes kai tpt allo. alla perimenoume xioni apo apopse kai tha doume. Pantws kalitera na perimenete meta tin prwtoxronia na erthete osoi taxsideuete apo athens k.t.l. Einai krima tosa km gia to tpt. Pisteuw meta tin prwtoxronia tha einai kalitera. Oso gia to x/k den sigrinetai me parnasso xsexasteto auto. To bansko einai 3 plasio kai se pistes kai se poudres apo ton parnasso auta kai kales giortes.

mario79
24-12-10, 15:03
den yparxei kamia sygkrish bansko me parnasso. bansko 1.000.000 fores kalytero. apo ellada mono i vasilitsa mporei na pei kati alla k pali bansko anwtero. den tithete kan thema. fola eipa mono gia aytes tis meres giati ontws to exw petyxei anoixto me poudres k exw trelathei. για τη βασιλιτσα το γραφεις σοβαρα η' για πλακα??????????????

spirossp
24-12-10, 15:18
einai ypokeimenika ayta apla exw petyxei vasilitsa me poudrares k mou arese polu. px sto frydi klp. apo organwsh k megethos den to sygkrinw. milaw apokleistika gia tis kales ths meres k san terain

mario79
24-12-10, 16:20
einai ypokeimenika ayta apla exw petyxei vasilitsa me poudrares k mou arese polu. px sto frydi klp. apo organwsh k megethos den to sygkrinw. milaw apokleistika gia tis kales ths meres k san terain αρα δε μιλας για το χκ αλλα αποκλειστικα για εκτος πιστας!!!για μηξεχασουμε και αυτα που ξερουμε περι καλων χκ!!!!!!!!!

gioand
24-12-10, 20:18
γεία σας, να ευχηθώ σε όλους σας χρόνια πολλά. Σήμερα ηταν η πρώτη μέρα για σκι στο ΧΚ. πρέπει να πω ότι το χιόνι ηταν σε άψογη κατάσταση το ίδιο και οι πίστες. Ο κόσμος πολύ λίγος.ουρές μηδέν και δεν μπορούσα να φανταστώ τίποτε καλύτερο...η μέρα εκλεισε με μια ευχάριστη διαδρομ'η
μέχρι το χωριό. Η εικόνα του ΧΚ είναι πάντως πολύ καλύτερη απο οτι φανταζεστε!

katzik
24-12-10, 20:39
Αντε ρε συ!!Μπραβο χαρηκα τωρα που θα παω τεταρτη!
Και απο το βραδακι πεφτει η θερμοκρασια,και συμφωνα με τα μοντελα θα εχουμε αρκετο χιονακι απο δευτερα!
Σουπερ!!

bart
25-12-10, 02:38
Καλα Χριστουγεννα σε ολους και χιονια πολλα να ευχηθω σε οσους αγαπουν και σεβοντε το βουνο και την φυση!!!!!

spirossp
25-12-10, 11:56
KALA XRISTOUGENNA SE OLOUS ME YGEIA!!!

airboarder
25-12-10, 12:04
einai ypokeimenika ayta apla exw petyxei vasilitsa me poudrares k mou arese polu. px sto frydi klp. apo organwsh k megethos den to sygkrinw. milaw apokleistika gia tis kales ths meres k san terain αρα δε μιλας για το χκ αλλα αποκλειστικα για εκτος πιστας!!!για μηξεχασουμε και αυτα που ξερουμε περι καλων χκ!!!!!!!!!

??? ρε παιδιά... έχετε κάνει off/piste Bansko?
Δε συγκρινόμαστε, άσε που σε πάνε όπου θές.... τί ψάχνετε freeride δίπλα στις πίστες, όπως εμείς... εκεί ψιλοπούδρες, ζήτα να σε πάνε με snowmobile... θα πάθετε....

τους βολεύουν οι ορεινοί όγκοι τους....

gioand
25-12-10, 23:41
Καλ'α Χριστούγεννα απο Μπάνσκο!Η λίγη χθεσινοβραδυνή βροχή δεν άλλαξε πολλά. ομως ο πολύς κόσμος ζόρισε τα πράγματα.Δυστυχώς οι πίστες ηταν
χωράφια..... ευχάριστη νότα η σ'υντομη χιονόπτωση το μεσημέρι! Τυχεροί όσοι έρχονται τις επόμενες μέρες ...με πούδρες.

maria1974
26-12-10, 09:47
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
ΟΙ ΠΙΣΤΕΣ ΑΡΑΓΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ .

katzik
26-12-10, 19:24
Ριχνει καλα οπως φαινεται και απο τις καμερες!!
Και θα συνεχισει μεχρι τριτη πρωι!

gioand
26-12-10, 23:35
χιονόπτωση σ΄ημερα στο ΧΚ, καλά πατημένες πίστες και λίγος κόσμος το πρωί, αισιοδοξία για την συνέχεια...

freesurfjo
27-12-10, 13:35
Μήπως ξέρει κανείς πόσο κοστίζει Αθήνα - Blagoevgard με επιστροφή με τραίνο σε δίκλινη καμπίνα γιατί δε βγάζω άκρη με τον ΟΣΕ? Επίσης από Blagoevgard πόσο πάει το ταξι για Bansko για 4 άτομα με τον εξοπλισμό τους? Ευχαριστώ

TURMS
27-12-10, 13:39
ΟΣΕ? λενε οτι θα διακοπουν τα δρομολογια εξωτερικου...ψαξτο....

jmal
27-12-10, 13:44
Ρε παιδιά, ανοίγω τις κάμερες απο το Χιονοδρομικό του Μπάνσκο όπου γράφει και θερμοκρασίες και υπάρχει το εξής παράδοξο. Σε κάποιες κάμερες ψηλότερα, η θερμοκρασία είναι υψηλότερη απο ότι χαμηλότερα. Κάτι φαίνεται να ρίχνει, αλλά δεν είναι καθαρά και δεν καταλαβαίνω. Πάλι σκεφτόμαστε να πάμε για ένα βράδυ μάλλον την Τετάρτη.

Απο που μπορούμε να μάθουμε επακριβώς την κατάσταση των πιστών???

valsam
27-12-10, 13:50
Μήπως ξέρει κανείς πόσο κοστίζει Αθήνα - Blagoevgard με επιστροφή με τραίνο σε δίκλινη καμπίνα γιατί δε βγάζω άκρη με τον ΟΣΕ? Επίσης από Blagoevgard πόσο πάει το ταξι για Bansko για 4 άτομα με τον εξοπλισμό τους? Ευχαριστώ Κοστιζει λιγοτερο απο Αθηνα-Μοναχο και με πολυ λιγοτερη ταλαιπορια!!!!!

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif!!!!!"

howlett
27-12-10, 15:16
Μήπως ξέρει κανείς πόσο κοστίζει Αθήνα - Blagoevgard με επιστροφή με τραίνο σε δίκλινη καμπίνα γιατί δε βγάζω άκρη με τον ΟΣΕ? Επίσης από Blagoevgard πόσο πάει το ταξι για Bansko για 4 άτομα με τον εξοπλισμό τους? Ευχαριστώ Κοστιζει λιγοτερο απο Αθηνα-Μοναχο και με πολυ λιγοτερη ταλαιπορια!!!!!

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif!!!!!

Αρκει να τα κλεισεις εγκαιρα.. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

το ταχι δε ειναι στανταρ,εξαρταται 100% απο το ποσο καλος εισαι στα παζαρια..

εχουμε δωσει απο 50 μεχρι και 100 (πηγαινε ελα)

κατα τα αλλα γιατι ταξι?εγω καθε φορα που εμπαινα σε ταξι,ασπριζαν τα μαλλυα μου.

υπαρχει κτελ,εξω απο το σταθμο που σε παει μπανσκο με 2-3ε

τωρα για οσε απο θεσσ διναμε χωρις καμπινα καμια 25ε πηγαινε ελα..αλλα οι τιμες στον οσε εχουν παρει τα υψη (στα εσωτερικα δρομολογια τουλαχιστον)

κατα τα αλλα απο αθηνα λιγο μακρυα δε ειναι το μπανσκο? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

geomat
27-12-10, 23:49
χιονιζει αυτη την στιγμη και στο χωριο που η θερμοκρασια ειναι -0.3 περιπου. Επανω ριχνει απο εχθες αλλα το απογευμα ριχνει καλα...αρκουδακια. Μαλλον και αυριο θα ριχνει και περιμενουμε να ανοιξει. Δουλεευουν και τα κανονια απο το απογευμα.

stelios07
28-12-10, 04:17
Μήπως ξέρει κανείς πόσο κοστίζει Αθήνα - Blagoevgard με επιστροφή με τραίνο σε δίκλινη καμπίνα γιατί δε βγάζω άκρη με τον ΟΣΕ? Επίσης από Blagoevgard πόσο πάει το ταξι για Bansko για 4 άτομα με τον εξοπλισμό τους? Ευχαριστώφιλε μου επειδη γυρισα την προηγουμενη βδομαδα απο μπανσκο και το ειχα ψαξει το θεμα τα πραγματα εχουν ως εξης :απο αθηνα για blagoevgrad ειχα παει και ειχα ρωτησει στον οσε και ηταν περιπου 73 ευρω(με κρεβατια κτλ) ..
εγω ομως πηγα μεχρι θεσσαλονικη με αμαξι(εκατσα και 2 μερες) και το βραδινο τρενο που εφευγε 12 απο τον σταθμο εκανε 18 ευρω πηγαινε-ελα..βεβαια αυτο δεν ηταν τρενο,ηταν το τρενακι του τρομου αλλα ενταξει..
τελος το ταξι απο τον σταθμο στο blagoevgrad μεχρι το μπανσκο μας πηρε 30ευρω(3 ατομα ειμασταν με εξοπλισμο)..

TURMS
28-12-10, 13:26

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif!!!!!

αστειευεσαι ή το εννοεις;"

gioand
28-12-10, 13:48
γεια σας, χθες βράδυ αργά επέστρεψα απο Μπάνσκο και θέλω να σας ενημερώσω
οτι χθές και προχθές επεσε πολύ χιόνι στο βουνό. Εστω και με αυτές τις πίστες η πούδρα σου έφτιαχνε την διάθεση. Σιγουρα τις επόμενες μέρες θα
δώσουν και άλλες πίστες στα ψηλά τμήματα τουΧΚ καθώς φαίνεται οτι οι θεπμοκρασίες δεν βοήθησαν χαμηλά. Χθές το απόγευμα συνάντησα πυκνή χιονόπτωση μέχρι Κρέσνα, αλλά με θερμοκρασίες που δεν επέτρεπαν χιονόστρωση.

katzik
28-12-10, 13:51
Απο κοσμο πως ηταν χθες?

valsam
28-12-10, 16:23

αστειευεσαι ή το εννοεις;

Σοβαροτατα το λεω,οπως το εχω ξαναπει πολλες φορες ,για Ιανουαριο-Φεβρ-Μαρτιο απο Αθηνα για Μοναχο εισητηρια εχει πααααααρα πολλα με 96 Ευρω,γιαυτο τρελαινομαι οταν ακουω για τρενο- ταξι με 95-100 ευρω το ατομο και 15 ωρες ταλαιπορια για να παναι και αλλες 15 ωρες για να γυρισουν απο την Βουλγαριτσα!!!!!!

Δεν το καταλαβαινω!

Δεν το καταλαβαινω!

Δεν το καταλαβαινω!

Δεν το καταλαβαινω!

Δεν το καταλαβαινω!

Δεν το καταλαβαινω!

Δεν το καταλαβαινω!Edited by: valsam "

palmerboy
28-12-10, 23:16
Φιλε για πες!

Πως ηταν?Οι πιστες ηταν καλα στρωμενες?Ηταν και το επανω σαλε ανοιχτο ή μονο το μεσαιο?απο κοσμο?Γνκ πως το εβλεπες?Υπαρχει περιπτωση να ανοιξουν και αλλες πιστες?

Ειχα σκοπο να παω 2-7, αλλα ακομα δεν εχω κλεισει τπτ με τετοιο καιρο και χιονι που βλεπω!

Τι προτεινεις εσυ?Σιγουρα δε προκειται να ανοιξει ολο,αλλα για πες μου την αποψη σου!

Ευχαριστω!

katzik
29-12-10, 00:26
Ας πει κανεις καμια καλη ταβερνα στα γρηγορα!!Φευγω το πρωι

palmerboy
29-12-10, 00:52
ολες ιδιες ειναι εκει φιλε!ακριβος τα ιδια σερβιρουν.ωραια ειναι αυτη στο κεντρικο το δρομο με τα μαγαζια που εχει ενα μαγειρα (σε γλυπτο) στην εισοδο.Ειναι χαρακτιριστικο.θα το δεις.Αλλα γνκ παντου τα ιδια φαγητα εχει.

jmal
29-12-10, 12:18
Ας πει κανεις καμια καλη ταβερνα στα γρηγορα!!Φευγω το πρωι

Στο παλιό το χωριό έφαγα σε μία ταβερνάρα απίστευτη και με καλές τιμές. Εκπληκτικές φέτες ψωμιού πασαλειμένες με ένα απίστευτο σκορδοζωμό. Σκορδόψωμα τύπου! Δεν εχω φαει ξανά κάτι τόσο απλό και τόσο νόστιμο....

Μου διαφεύγει το όνομα της γ * * * ώτο... πάει και ένας χρόνος ολόκληρος..... [i] "

kostasbmw
29-12-10, 13:14
αν λες στην εκκλησια στο πανω μερος της πλατειας οπως κατεβαινεις δεξια ειναι η μπαριακοβα και διπλα της αλλη μια καλη δεν θυμαμαι ονομα.
σε αυτες συνηθως κανεις κρατηση απο το ξενοδοχειο αν ειναι περιοδος διακοπων.

palmerboy
29-12-10, 13:25
να παω ορε παιδια τωρα 2-7 ή οχι.τι προτεινετε????το εχω πετυχει και ολο ανοιχτο,αλλα φετος ηταν σε μια παρομοια κατασταση με περυσι!

Για πειτε γνωμες!!!

gioand
29-12-10, 13:32
δοκιμάστε και την υπόγεια πιτσαρία με τις τεράστιες πίτσες(60εκ.) κοντά στην εκκλησία Πιριν 22.

valsam
29-12-10, 14:49
Καλο φαγητο και Μπανσκο= σχεδον αδυνατον,μονο στο Victoria μπορεις να φας καλα αλλα δεν βρισκεις τραπεζι ουτε με μεσον τον πρωθυπουργο της Βουλγαριας!

Δοκιμασα καμια 10καρια μεχανες και ολες ηταν για τα μπαζα,σε πολλες μας χρεωναν τα διπλασια απο τους αγγλους ,για παραδειγμα σε αυτην που ειναι στον κεντρικο τον δρομο κοντα στο αστυνομικο τμημα πριν το hotel mura με το βαρελι απ'εξω (1771-1821,εχει τελος παντων μια χρονολογια!)και θεωρειτε απο τις πολυ καλες παραγγειλα κοτσι που απ'εξω ζηματουσε και μεσα κοντα στο κοκκαλο ηταν σκετος παγος(κανονικος παγος που δεν ελιωσε στον φουρνο μικροκυματων) !

Μπανσκο = πιτσα(μην πατε στην πιτσαρια κατω απ'το kempinski με τιποτα.πανακριβο και μαπα!),σαντουιτς(3 lions bar),η καμια μακαροναδα!Edited by: valsam

mario79
29-12-10, 16:10
.το victoria οντως παρα πολυ καλο,καμμια σχεση με ολα τα αλλα,καθαρο πολυ καλο περιβαλλον πολυ ωραια κουζινα(οχι βουλγαρικη κατα βαση)!!πρεπει να κλεισεις τραπεζι απο την προηγουμενη μερα παντως!!αλλα αξιζει να τρως καθε μερα εκει!εμεις 10 ατομα φαγαμε πολυ και παραγειλλαμε και γλυκα στο τελος 120 ευρω!

kostasbmw
29-12-10, 16:25
να ξερετε [παντα οτι στο θεμα φαγητου περαν απο το πρωσοπικο γουστο του καθενος βασικο θεωρω τη καθαριοτητα , μετα ειναι τι τρωει ο καθενας μας(κρεατα η ζυμαρικα).
εχω παει σε αρκετες αλλα ειχα τη τυχη με φιλο φιλος ντοπιας κοπελιας να επισκεφτω 2 3 μαγαζια με πολυ καλο φαγητο(στα κρεατικα δε παιζονται).
τα καλα μαγαζια ειναι νοτια γυρω απο τη πλατεια και την εκκλησια και συνηθως δεν ειναι σε κεντρικους δρομους με κραχτες.
οπου βλεπεις κραχτη απομακρυνεσαι με πηδηματακια.

TeoNOKIA
29-12-10, 17:29
να παω ορε παιδια τωρα 2-7 ή οχι.τι προτεινετε????το εχω πετυχει και ολο ανοιχτο,αλλα φετος ηταν σε μια παρομοια κατασταση με περυσι!

Για πειτε γνωμες!!!

Χθες γύρισα από πάνω. Ουσιαστικά το ski-road και μία εξαθέσια καρέκλα είναι ανοιχτή που οδηγεί σε 1 μπλε και 1 κόκκινη. Από ότι βλέπω μέχρι την πρωτοχρονιά δεν προβλέπεται χιονόπτωση... Τι να σου πω.... Εκτός αν ρίξει τρελό χιόνι την ημέρα που θα πας και θα καραγουστάρεις στις πούδρες, διαφορετικά 5 μέρες με 2 πίστες ανοιχτές δεν λέει... Είσαι και από μακρυά...

boutas ski
29-12-10, 18:57
Καλο φαγητο και Μπανσκο= σχεδον αδυνατον,μονο στο Victoria μπορεις να φας καλα αλλα δεν βρισκεις τραπεζι ουτε με μεσον τον πρωθυπουργο της Βουλγαριας!

Δοκιμασα καμια 10καρια μεχανες και ολες ηταν για τα μπαζα,σε πολλες μας χρεωναν τα διπλασια απο τους αγγλους ,για παραδειγμα σε αυτην που ειναι στον κεντρικο τον δρομο κοντα στο αστυνομικο τμημα πριν το hotel mura με το βαρελι απ'εξω (1771-1821,εχει τελος παντων μια χρονολογια!)και θεωρειτε απο τις πολυ καλες παραγγειλα κοτσι που απ'εξω ζηματουσε και μεσα κοντα στο κοκκαλο ηταν σκετος παγος(κανονικος παγος που δεν ελιωσε στον φουρνο μικροκυματων) !

Μπανσκο = πιτσα(μην πατε στην πιτσαρια κατω απ'το kempinski με τιποτα.πανακριβο και μαπα!),σαντουιτς(3 lions bar),η καμια μακαροναδα!
τα καλα μαγαζια ειναι κρυμενα στα στενα..!! χαχαχαχ[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

gioand
29-12-10, 19:12
παιδιά το χιόνι που έπεσε 26 και 27 είναι υπολογίσιμο! Οι πίστες είχαν γεμίσει με πούδρες..σίγουρα θα δώσουν και άλλες πίστες. Στο κάτω επίπεδο λειτουργούσε η 15 και νομίζω οτι και η 6 θα είναι διαθέσιμη μολις την ετοιμάσουν. Εμφανής ελλειψη χιονιού υπήρχε μονο στην κορυφή. Οι πίστες που λειτουργούσαν ηταν επαρκέστατες σε χιόνι. Στο κάτω κάτω,σκέφτηκα, που θα έκανα σκι στην Ελλάδα!Edited by: gioand

valsam
29-12-10, 20:07

Μπανσκο = πιτσα(μην πατε στην πιτσαρια κατω απ'το kempinski με τιποτα.πανακριβο και μαπα!),σαντουιτς(3 lions bar),η καμια μακαροναδα!
τα καλα μαγαζια ειναι κρυμενα στα στενα..!! χαχαχαχ[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
Και στα στενα τα ιδια σκ@τ@ ειναι,τα καλα μαγαζια ειναι εκτος Μπανσκο!"

geomat
29-12-10, 20:55
παιδια και εγω γυρισα απο επανω, τα πραγματα ειναι ακριβως οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω. 2 πιστες ανοιχτες και η πιστα του χωριου. Σημερα ειχα την τυχη και μιλησα με τον μαναντζερ του ουλεν και πραγματικα και αυτος ηταν χαλια. Χιονι δεν περιμενουν στα κοντα αυτο ειναι σιγουρο. Τα κανονια υπολογιζει οτι αμα παει ο καιρος ετσι με θερμοκρασιες κατω απο το μηδεν χρειαζονται μια εβδομαδα για να στρωσουν ολες τις πιστες και να ανοιξει ολο. Αρα μετα απο 07.01.2011 θα ειναι ολα ανοιχτο και αυτο οχι με σιγουρια γιατι ειπαμε θελει χρονο. Σημερα για παραδειγμα στρωνανε την Τομπα και την 6. Οι υπολοιπες δεν εχουν καθολου βαση, ειναι μονο πετρα και χορταρακι. Αυτα παιδια τα νεα, εγω παντως θα παω την Παρασκευη για να τσουλησω......ΑΡΗΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤ ΑΡΗΣ

nougiw
29-12-10, 23:36
Valsam είναι εμφανές ότι δεν έχεις ιδέα από φαγητό ή ότι δεν έχεις φάει ούτε σε μια καλή ταβέρνα στο Bansko(μάλλον απίθανο αυτό), οπότε μην παίρνεις κι άλλους στο λαιμό σου. Είναι κρίμα...
Όπως είπε και ο kostasbmw: στα κρεατικα δε παιζονται". Ειδικά σε μερικές από τις ταβέρνες που έχω τσεκάρει εκεί έχω φάει μερικά από τα καλύτερα πιάτα της ζωής μου, στις μεγαλύτερες ποσότητες, και με 8 ευρώ κατ'άτομο και live μουσική (αν σ'αρέσουν τα βαλκανικά κλαρίνα βέβαια, αλλιώς θα το βρεις κι αυτό απαράδεκτο). Σημειωτέον, έχω γυρίσει ΟΛΗ, το τονίζω, ΟΛΗ την ελλάδα αλλά και Τουρκία, οι οποίες παρεμπιπτόντως είναι χώρες με κορυφαία κουζίνα και κατά συνέπεια έχω αρκετά καλό μέτρο σύγκρισης. Αλλά και μόνο που πρότεινες το Lions τα είπες όλα.... ακόμα και σαν λύση ανάγκης είναι καλύτερο να φας χώμα και να το πληρώσεις χρυσάφι! Edited by: nougiw "

howlett
30-12-10, 00:58
εγω παντως την πρωτη φορα που πηγα νομιζα οτι mexana ειναι αλυσιδα!! [i]

παντως απο προσωπικη εμπειρια εφαγα σε τερμα απαισιες ταβερνες αλλα και σε καποιες που ηταν πολυ καλες..

κλασσικα προσπαθησα να αποφυγω τις κεντρικες και να ψαξω μεσα στα στενα που η κοινη λογικη λεει οτι αν δεν εχουν και καλο φαι ειναι καταδικασμενες :p

τωρα σε ξενοδοχειο δε εχω φαει ποτε καλο φαι πουθενα στον κοσμο..μακρυα!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley16.gif

και προσοχη σε οσους κανονιζουν να πανε με τρενο...

γιατι καταργουνται πολλα δρομολογια! (αναμεσα τους και ολα του εξωτερικου)"

valsam
30-12-10, 01:51
Valsam είναι εμφανές ότι δεν έχεις ιδέα από φαγητό ή ότι δεν έχεις φάει ούτε σε μια καλή ταβέρνα στο Bansko(μάλλον απίθανο αυτό), οπότε μην παίρνεις κι άλλους στο λαιμό σου. Είναι κρίμα...
Όπως είπε και ο kostasbmw: στα κρεατικα δε παιζονται". Ειδικά σε μερικές από τις ταβέρνες που έχω τσεκάρει εκεί έχω φάει μερικά από τα καλύτερα πιάτα της ζωής μου, στις μεγαλύτερες ποσότητες, και με 8 ευρώ κατ'άτομο και live μουσική (αν σ'αρέσουν τα βαλκανικά κλαρίνα βέβαια, αλλιώς θα το βρεις κι αυτό απαράδεκτο). Σημειωτέον, έχω γυρίσει ΟΛΗ, το τονίζω, ΟΛΗ την ελλάδα αλλά και Τουρκία, οι οποίες παρεμπιπτόντως είναι χώρες με κορυφαία κουζίνα και κατά συνέπεια έχω αρκετά καλό μέτρο σύγκρισης. Αλλά και μόνο που πρότεινες το Lions τα είπες όλα.... ακόμα και σαν λύση ανάγκης είναι καλύτερο να φας χώμα και να το πληρώσεις χρυσάφι!

Μηπως εισαι απο Αθηνα ρε φιλε?

Ε' τοτες ναι ρε φιλε ετσι εξηγειτε, δεν εχω ιδεα απο φαγητο ουτε απο Μπανσκο, για μαθε μας να τρωμε και να διασκεδαζουμε μιας και εχεις γυρισει ολη την οικουμενη!

Σ'ευχαριστω που με βοηθησες να καταλαβω (την πραγματικη μιζερια της πρωτευουσας μας!)εναν απ'τους λογους που τραβιεστε στο Μπανσκο!

Τελικα οντος γιατι να πας στις Αλπεις απο Αθηνα αφου το Μπανσκο σας φαινεται σαν Παραδεισος?"

spirossp
30-12-10, 09:37
valsam den th polypaleyeis

boutas ski
30-12-10, 09:57
Όπως είπε και ο kostasbmw: στα κρεατικα δε παιζονται". Ειδικά σε μερικές από τις ταβέρνες που έχω τσεκάρει εκεί έχω φάει μερικά από τα καλύτερα πιάτα της ζωής μου, στις μεγαλύτερες ποσότητες, και με 8 ευρώ κατ'άτομο και live μουσική (αν σ'αρέσουν τα βαλκανικά κλαρίνα βέβαια, αλλιώς θα το βρεις κι αυτό απαράδεκτο). Σημειωτέον, έχω γυρίσει ΟΛΗ, το τονίζω, ΟΛΗ την ελλάδα αλλά και Τουρκία, οι οποίες παρεμπιπτόντως είναι χώρες με κορυφαία κουζίνα και κατά συνέπεια έχω αρκετά καλό μέτρο σύγκρισης. Αλλά και μόνο που πρότεινες το Lions τα είπες όλα.... ακόμα και σαν λύση ανάγκης είναι καλύτερο να φας χώμα και να το πληρώσεις χρυσάφι!

Ε' τοτες ναι ρε φιλε ετσι εξηγειτε, δεν εχω ιδεα απο φαγητο ουτε απο Μπανσκο, για μαθε μας να τρωμε και να διασκεδαζουμε μιας και εχεις γυρισει ολη την οικουμενη!

Σ'ευχαριστω που με βοηθησες να καταλαβω (την πραγματικη μιζερια της πρωτευουσας μας!)εναν απ'τους λογους που τραβιεστε στο Μπανσκο!

Τελικα οντος γιατι να πας στις Αλπεις απο Αθηνα αφου το Μπανσκο σας φαινεται σαν Παραδεισος?

valsam εγω ειμαι ομωσ βορειοελλαδιτης και δοξα το θεο με τα κοψιδια και τα λουκανικα και τα ΠΙΚΑΝΤΙΚΑ τα παω πολυ καλα...!! γιαυτο και σε προσκαλω οποτε θες αν σε ταιριαξει και βρεθεις ξανθη να σε παω να φας σε μια ταβερνα στο "Πιλημα'' να φας αυτο που ουτε φανταστικες οτι υπαρχει...!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

τωρα οσο αναφορα το μπανσκο γενικα τα φαγητα τους ειναι βαρια και με εντονες γευσεις... δεν χρησιμοποιουν ελαιολαδο μονο σπορελαιο...!! το οποιο ειναι σαν βαλβολινη...
η γευση ειναι κατι καθαρα προσωπικη υποθεση οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif
οπως λεει και ο φιλος kostasbmw οντως εχουν πολυ καλο κρεασ και να πω και γω οτι εχουν και μαμω το γιαουρτι....!! (ουτε απο ελληνα παραγωγο δεν εχω παρει τετοιο γιαουρτι)τελειο... οπως και το γαλα...

nougiw καλα οι ταβερνες με live μουσικη ειναι ολα τα λεφτα ειδικα αμα εχεις κανα τρελο στη παρεα που να παιζει και εναν να τραγουδαει (με λιγο κρασακι σας τραγουδαω ολο το βραδυ ααααααααχαχαχαχα...!!) ειναι ολα τα λεφτα ολα τα λεφτα... κια διπλα ο βουλγαρος να τα λεει στα βουλγαρικα http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif εκει να δεις κεφι...!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif οποτε παιδια μην ειστε γκρινιαριδες και καντε κεφι και με τα απλα πραγματακια...!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

kostasbmw
30-12-10, 10:18
γενικα μιας και το ανεφερες boutas τα γαλακτομικα τους προιοντα ειναι υπερανω κριτικης(βουτυρα τυρια γιαουρτι ριζογαλο)

ειπαμε κρεατα σχαρας καλυτερα (εχουν κορυφαιο μοσχαρι και αρνι)
αλλα και η γαστρα τους δε παει πισω

εγω προσωπικα οταν μενω σε διαμερισμα τα βασικα για πρωινο τα παιρνω απο εδω στο σουπερ μαρκετ .Για βραδυνο βρισκω αυτο που θελω εκει

boutas ski
30-12-10, 10:49
γενικα μιας και το ανεφερες boutas τα γαλακτομικα τους προιοντα ειναι υπερανω κριτικης(βουτυρα τυρια γιαουρτι ριζογαλο)

ειπαμε κρεατα σχαρας καλυτερα (εχουν κορυφαιο μοσχαρι και αρνι)
αλλα και η γαστρα τους δε παει πισω

εγω προσωπικα οταν μενω σε διαμερισμα τα βασικα για πρωινο τα παιρνω απο εδω στο σουπερ μαρκετ .Για βραδυνο βρισκω αυτο που θελω εκει

ναι δεν το συζηταω γαλακτοκομικα ειναι must...!![i]
ααααααχ εχει κατι κολπα σε πυλινα σε γαστρες σλουρπ σλουρπ....!!
εγω καθε φορα που παω προσπαθω κιολασ να τουσ τα πω στα βουλγαρικαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif και πεφτει τρελο γελιο...!!

παντως και σε ξενοδοχειο καλα ειχα φαει ...!! κοτοσουπες και τετοια δηλαδη που ειχα δοκιμασει... η κοτα ειχε και το σιταρι στο στομα...!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

valsam
30-12-10, 11:59

Τελικα οντος γιατι να πας στις Αλπεις απο Αθηνα αφου το Μπανσκο σας φαινεται σαν Παραδεισος?

valsam εγω ειμαι ομωσ βορειοελλαδιτης και δοξα το θεο με τα κοψιδια και τα λουκανικα και τα ΠΙΚΑΝΤΙΚΑ τα παω πολυ καλα...!! γιαυτο και σε προσκαλω οποτε θες αν σε ταιριαξει και βρεθεις ξανθη να σε παω να φας σε μια ταβερνα στο "Πιλημα'' να φας αυτο που ουτε φανταστικες οτι υπαρχει...!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

τωρα οσο αναφορα το μπανσκο γενικα τα φαγητα τους ειναι βαρια και με εντονες γευσεις... δεν χρησιμοποιουν ελαιολαδο μονο σπορελαιο...!! το οποιο ειναι σαν βαλβολινη...
η γευση ειναι κατι καθαρα προσωπικη υποθεση οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif
οπως λεει και ο φιλος kostasbmw οντως εχουν πολυ καλο κρεασ και να πω και γω οτι εχουν και μαμω το γιαουρτι....!! (ουτε απο ελληνα παραγωγο δεν εχω παρει τετοιο γιαουρτι)τελειο... οπως και το γαλα...

nougiw καλα οι ταβερνες με live μουσικη ειναι ολα τα λεφτα ειδικα αμα εχεις κανα τρελο στη παρεα που να παιζει και εναν να τραγουδαει (με λιγο κρασακι σας τραγουδαω ολο το βραδυ ααααααααχαχαχαχα...!!) ειναι ολα τα λεφτα ολα τα λεφτα... κια διπλα ο βουλγαρος να τα λεει στα βουλγαρικα http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif εκει να δεις κεφι...!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif οποτε παιδια μην ειστε γκρινιαριδες και καντε κεφι και με τα απλα πραγματακια...!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

Δεν ειπα πουθενα οτι οι Βουλγαροι δεν εχουν καλο φαγητο,ισα-ισα εχουν παρα πολυ καλο! (κρεατα-γαλακτοκομικα-σαλαμια)και εχουν και φοβερα κρασια και μπυρες αλλα στο Μπανσκο δεν βρισκεις ευκολα να φας καλα γιατι το εχουν καταντησει μαπα λογο του τουρισμου!

Εδω ολοκληρη Χαλκιδικη που παραθεριζω 40 χρονια και δεν βρισκουμε πλεον να φαμε καλα εξω γιατι το ξεφτελισαν και αυτοι!

Και στην χαλκιδικη και στα υπολοιπα τουριστικα μερη της χωρας μας εχει και live κλαρινα και νταουλια οπως στις μεχανες με το φαγητο αλλα α'αυτα τα μαγαζια κατα 99% το φαι ειναι μαπα!

Η προηγουμενη μου απαντηση στον nougiw ηταν τετοια γιατι "μας την ειπε" οτι δεν εχουμε ιδεα απο καλο φαγητο!

30 χρονια εστιατορια ειχε η οικογενια μου στην Αμερικη και θα μας την πει ο "καλαμακοσουβλακιας"?Edited by: valsam "

jmal
30-12-10, 14:00
Ρε συ Valsam, θεωρώ ότι υπερβάλλεις σε κάποια κομμάτια των γραφομένων σου ,και αυτό ίσως φαίνεται και σε αυτό που λές για την Χαλκιδική. Δηλαδή με λίγα λόγια λές ότι δεν βρίσκεις να φάς στη Χαλκιδική καλά πουθενά???? Εγώ πάντως είμαι απο τον Παρθενώνα της Χαλκιδικής και ξέρω θεωρώ καλούτσικα το δεύτερο πόδι. Με χαρά μου να βρεθούμε κάποια στιγμή και να σου προτείνω μερικά μέρη να φάς πολύ καλό και φρεσκότατο ψάρι και φαγητό γενικότερα.

kostasbmw
30-12-10, 14:28
με λιγη προσπαθεια οπου και να εισαι παντα βρισκεις κατι που να θελεις

ειτε χαλκιδικη οπου εγω εχω καταπληκτικες αναμνησεις

jmal
30-12-10, 14:45
με λιγη προσπαθεια οπου και να εισαι παντα βρισκεις κατι που να θελεις

ειτε χαλκιδικη οπου εγω εχω καταπληκτικες αναμνησεις

Ακριβώς αυτό [i]. Ακόμη και στα χειρότερα μέρη, θα υπάρξουνε νόστιμα πράγματα να φάς, αλλά ακόμη και στα καλύτερα θα υπάρξουν μέρη με όχι και τόσο καλό φαγητό ή οποιαδήποτε υπηρεσία. "

valsam
30-12-10, 15:12
Ρε συ Valsam, θεωρώ ότι υπερβάλλεις σε κάποια κομμάτια των γραφομένων σου ,και αυτό ίσως φαίνεται και σε αυτό που λές για την Χαλκιδική. Δηλαδή με λίγα λόγια λές ότι δεν βρίσκεις να φάς στη Χαλκιδική καλά πουθενά???? Εγώ πάντως είμαι απο τον Παρθενώνα της Χαλκιδικής και ξέρω θεωρώ καλούτσικα το δεύτερο πόδι. Με χαρά μου να βρεθούμε κάποια στιγμή και να σου προτείνω μερικά μέρη να φάς πολύ καλό και φρεσκότατο ψάρι και φαγητό γενικότερα.

Το πουθενα" ηταν σχημα λογου,βρισκεις αλλα τα μαγαζια στο πρωτο ποδι(για δευτερο δεν ξερω αν και δεν νομιζω να διαφερουν απο το πρωτο ποδι)ειναι ελαχιστα και πανακριβα γιαυτα που σου προσφερουν πλεον,οποιος πηγαινε πριν 20-30 χρονια ξερει τι ενοω!

Εχω πολυ καλους φιλους Χαλκιδικιωτες που εχουν ψαροταβερνες και ειναι και ψαροντουφεκαδες εγω τρωω καλα (το πληρωνω βεβαια ακριβα!)γιατι εχω το μεσον αλλα αμα δειτε τι τρωει ο αλλος κοσμος θα φρικαρετε,αληθεια απο ποτε οι θαλλασες τις Σενεγαλης και του Μαροκο ανηκουν στο Αιγαιο????

Να σου δοσω ενα αλλο παραδειγμα,πριν 7 χρονια ανακαλυψα ενα καφενειο στην χαλκιδικη που εκανε η γιαγια χειροποιητα σουβλακια σαλατες απο τον κηπο της(τα ειδα με τα ματια μου!)και τυρι παραγωγης της ,τζατζικη σπιτικο κ.τλ,ε λοιπον ολα ηταν απαιχτα μεχρι ωσπου απο στομα σε στομα εγινε γνωστω με αποτελεσμα να χαλασει και η γιαγια την ποιοτητα της!

Σιγα μην και δεν γινοταν αφου ειμαστε Ελληναρες!!!!!"

kostasbmw
30-12-10, 15:16
μου ανοιξατε την ορεξη τωρα

τελος περι φαγητου παμε για το γλυκο τωρα γιατι την αλλη εβδομαδα εχω ταξιδι

jmal
30-12-10, 15:32

Το πουθενα" ηταν σχημα λογου,βρισκεις αλλα τα μαγαζια στο πρωτο ποδι(για δευτερο δεν ξερω αν και δεν νομιζω να διαφερουν απο το πρωτο ποδι)ειναι ελαχιστα και πανακριβα γιαυτα που σου προσφερουν πλεον,οποιος πηγαινε πριν 20-30 χρονια ξερει τι ενοω!

Εχω πολυ καλους φιλους Χαλκιδικιωτες που εχουν ψαροταβερνες και ειναι και ψαροντουφεκαδες εγω τρωω καλα (το πληρωνω βεβαια ακριβα!)γιατι εχω το μεσον αλλα αμα δειτε τι τρωει ο αλλος κοσμος θα φρικαρετε,αληθεια απο ποτε οι θαλλασες τις Σενεγαλης και του Μαροκο ανηκουν στο Αιγαιο????

Να σου δοσω ενα αλλο παραδειγμα,πριν 7 χρονια ανακαλυψα ενα καφενειο στην χαλκιδικη που εκανε η γιαγια χειροποιητα σουβλακια σαλατες απο τον κηπο της(τα ειδα με τα ματια μου!)και τυρι παραγωγης της ,τζατζικη σπιτικο κ.τλ,ε λοιπον ολα ηταν απαιχτα μεχρι ωσπου απο στομα σε στομα εγινε γνωστω με αποτελεσμα να χαλασει και η γιαγια την ποιοτητα της!

Σιγα μην και δεν γινοταν αφου ειμαστε Ελληναρες!!!!!

Το δεύτερο πόδι ακόμη δεν έχει εμπορικοποιηθεί στον ίδιο μεγάλο βαθμό όπως το πρώτο, αλλά όντως υπάρχουν φαινόμενα και στο δεύτερο πόδι , όπως αυτά που αναφέρεις για το πρώτο. Πάντως, και εγώ επειδή είμαι όπως σου είπα απο τον Παρθενώνα στο δεύτερο πόδι, συμφωνώ με αυτό που λές... ότι δηλαδή κάποιες φορές ο πολύς ο κόσμος τρώει μέτρια. Εντάξει, και εγώ επειδή είμαι απο εκεί (και δραστηριοποιούμαι κιόλας, στο χώρο της διαμονής, όχι της εστίασης), τρώω εκεί που ξέρω εγώ ότι θα φάω καλά. Εχεις δίκιο σε αυτό.

Οσο για το καφενείο που λές στη Χαλκιδική... αυτό δυστυχώς είναι το πρόβλημα που υπάρχει όταν μπαίνουν στη μέση τα πολλά τα λεφτά, η εμπορικοποίηση και πολλά πολλά άλλα. Δεν λέω ότι αυτό είναι το σωστό, απλά ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση... πιθανολογώ ότι θα ήταν σχεδόν αδύνατο να συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο η γιαγιά, εφόσον τα δικά της υλικά δεν επαρκούσαν πλέον. "

valsam
30-12-10, 16:17

Σιγα μην και δεν γινοταν αφου ειμαστε Ελληναρες!!!!!

Το δεύτερο πόδι ακόμη δεν έχει εμπορικοποιηθεί στον ίδιο μεγάλο βαθμό όπως το πρώτο, αλλά όντως υπάρχουν φαινόμενα και στο δεύτερο πόδι , όπως αυτά που αναφέρεις για το πρώτο. Πάντως, και εγώ επειδή είμαι όπως σου είπα απο τον Παρθενώνα στο δεύτερο πόδι, συμφωνώ με αυτό που λές... ότι δηλαδή κάποιες φορές ο πολύς ο κόσμος τρώει μέτρια. Εντάξει, και εγώ επειδή είμαι απο εκεί (και δραστηριοποιούμαι κιόλας, στο χώρο της διαμονής, όχι της εστίασης), τρώω εκεί που ξέρω εγώ ότι θα φάω καλά. Εχεις δίκιο σε αυτό.

Οσο για το καφενείο που λές στη Χαλκιδική... αυτό δυστυχώς είναι το πρόβλημα που υπάρχει όταν μπαίνουν στη μέση τα πολλά τα λεφτά, η εμπορικοποίηση και πολλά πολλά άλλα. Δεν λέω ότι αυτό είναι το σωστό, απλά ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση... πιθανολογώ ότι θα ήταν σχεδόν αδύνατο να συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο η γιαγιά, εφόσον τα δικά της υλικά δεν επαρκούσαν πλέον. Αρα ειδες οτι δεν υπερβαλω φιλε?

Και αφου συμφωνεις οτι δημιουργειτε πρόβλημα όταν μπαίνουν στη μέση τα πολλά τα λεφτά, η εμπορικοποίηση και πολλά πολλά άλλα (ΠΟΝΗΡΙΑ!)γι'αυτο λεω οτι στο Μπανσκο μας ταιζουν στα περισοτερα μαγαζια συγνωμη για την εκφραση σκ@τ@!

Σε μερικους ισως τους αρεσει να τρωνε ετσι γιατι ετσι εχουν μαθει !

"

Goliath
30-12-10, 16:44
Ρε παιδια οποιος ειναι πανω η ερχεται απο πανω ας ριχνει μια μικρη ενημερωση για το τι γινεται οσον αφορα πιστες και ποιοτητα χιονιου..Γιατι ειμαστε πολλοι που εχουμε κλεισει να παμε τις προσεχεις μερες και απο το σαιτ τους δεν βγαζεις και σωστο συμπερασμα..ειδικα με το υψος του χιονιου..Να ειστε καλα και καλες γιορτες σε ολους!

Κώστας Πολίτης
30-12-10, 16:51
(Μα καλά ρε φίλε goliath.. κι εσύ από Αθήνα ...Bansko πηγαίνεις?

τόσες σελίδες έχει αραδιάσει ο valsam..έχουν πάρει φωτιά τα δάκτυλα..

τσ τσ τσ..δεν διαβάζεις τίποτα? [i])"

valsam
30-12-10, 17:03

τσ τσ τσ..δεν διαβάζεις τίποτα? [i])

Ο TeoNOKIA γραφει >Χθες γύρισα από πάνω. Ουσιαστικά το ski-road και μία εξαθέσια καρέκλα είναι ανοιχτή που οδηγεί σε 1 μπλε και 1 κόκκινη. Από ότι βλέπω μέχρι την πρωτοχρονιά δεν προβλέπεται χιονόπτωση... Τι να σου πω.... Εκτός αν ρίξει τρελό χιόνι την ημέρα που θα πας και θα καραγουστάρεις στις πούδρες, διαφορετικά 5 μέρες με 2 πίστες ανοιχτές δεν λέει... Είσαι και από μακρυά...

Και ο giond γραφει>παιδιά το χιόνι που έπεσε 26 και 27 είναι υπολογίσιμο! Οι πίστες είχαν γεμίσει με πούδρες..σίγουρα θα δώσουν και άλλες πίστες. Στο κάτω επίπεδο λειτουργούσε η 15 και νομίζω οτι και η 6 θα είναι διαθέσιμη μολις την ετοιμάσουν. Εμφανής ελλειψη χιονιού υπήρχε μονο στην κορυφή. Οι πίστες που λειτουργούσαν ηταν επαρκέστατες σε χιόνι. Στο κάτω κάτω,σκέφτηκα, που θα έκανα σκι στην Ελλάδα!

Τα συμπερασματα δικα σας!

Χθες το βραδυ ακουσα εναν διπλανο μου να μιλαει στο τηλ. με κατι φιλους του που ηταν πανω και του ειπαν οτι 2 πιστες δουλεουν και γινετε χαμος απο κοσμο!

Ελα μωρε τι ειναι 1500 χλμ αφου ειστε μαθημενοι στα χλμετρα,πανε για ενα καφεδακι!
"

valsam
30-12-10, 17:07

τσ τσ τσ..δεν διαβάζεις τίποτα? [i]) Τirol εσυ δεν νομιζω να ξεπουλας ετσι ευκολα το username σου και να πηγαινεις και συ τιποτα Mπανσκο?"

Goliath
30-12-10, 17:56
Φιλε τιρολ το Μπανσκο για εμενα ειναι το πρωινο μου..Το κυριως πιατο μου ειναι το Mayrhofen τον φεβρουαριο!!!Και για επιδορπιο οταν με το καλο γυρισω ειναι καμια Βασιλιτσα,Καλαβρυτα(με το ζορι παρνασσο)..Εξαλλου τι ειναι τα 400 ευρω για 5 μερες Μπανσκο,εστω και με ελλειπες χιονι,πιστες..?

gioand
30-12-10, 18:27
Ρε παιδια οποιος ειναι πανω η ερχεται απο πανω ας ριχνει μια μικρη ενημερωση για το τι γινεται οσον αφορα πιστες και ποιοτητα χιονιου..Γιατι ειμαστε πολλοι που εχουμε κλεισει να παμε τις προσεχεις μερες και απο το σαιτ τους δεν βγαζεις και σωστο συμπερασμα..ειδικα με το υψος του χιονιου..Να ειστε καλα και καλες γιορτες σε ολους!
το χιόνι είναι μια χαρά, η πολυκοσμία θα είναι το πρόβλημα καθώς ο κόσμος φαίνεται θα είναι πολύς για τις πίστες. Οπως βλέπετε τα κανόνια δουλεύουν
και ηδη έδωσαν και την τόμπα. Προσωπικά, οτι λειτουργούσε το δοκίμασα και δεν διαπίστωσα πουθενά πρόβλημα επάρκειας χιονιού, μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις υπήρχε χιόνι για να βγείς απ΄'τα όρια της πίστας.
Σε παραπάνω πόστ εννοούσα την πίστα 5 και οχι την 6..

vmanoss
30-12-10, 18:49
Έχει μείνει κανεις στο ξενοδοχειο
Premier Luxury Mountain ResortΕντυπώσεις?

"

occS
30-12-10, 19:42
Πηγαίνω στη Βουλγαρία από το 1967!![i] (ξέμεινε η μια γιαγιά μου εκεί από τον πόλεμο), και γνωρίζω αρκετά καλά τη νοοτροπία του λαού αυτού. Η Βουλγαρία για δεκαετίες ήταν ένας απ' τους σκουπιδότοπους του ανατολικού μπλοκ. Έτσι ο λαός συνηθίζει και γίνεται αναίσθητος σε θέματα περιβάλλοντος ή ποιότητας προϊόντων. Το καταλαβαίνει κάποιος όταν βλέπει ρυπαίνουσες βιομηχανίες κολλητά σε μεγαλουπόλεις. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι κυκλοφορούσε στα ράφια πχ. των μανάβικων. Ότι καλό έβγαζαν το στέλναν εξαγωγή, και αυτοί τρώγαν το σκράπ. Όταν ζεις έτσι για 4-5 γεννιές πόσο μπορείς ν'αλλάξεις σε 10 χρόνια και να σεβαστείς τον πελάτη ώστε να του προσφέρεις ποιότητα; Στο Βανσκο έβρισκες μέχρι πριν 4-5 χρόνια περιποιημένο, νόστιμο φαγητό στις Μεχανα, όπως και σήμερα βρίσκεις σε μερικές (λιγότερες από πριν). Για την ποιότητά του όμως (χωρίς να έχω γνώση ή πληροφορίες, -μην παρεξηγηθώ) είμαι πολύ επιφυλακτικός για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Προσωπικά επειδή το φαγητό όταν πηγαίνω εκεί μπαίνει σε τρίτη μοίρα, τρώω συνήθως στο εστιατόριο του Vixren (της πανσιον που είναι στην κεντρική ανηφόρα για τη γόνδολα) ένα κλασικό αξιοπρεπές πιάτο και τέλος."

Κώστας Πολίτης
30-12-10, 19:59
Τirol εσυ δεν νομιζω να ξεπουλας ετσι ευκολα το username σου και να πηγαινεις και συ τιποτα Mπανσκο?

Όχι δεν ξαναπάω Bansko. Αν έμενα βόρεια μπορεί!

Ειδικά από Αθήνα -προσωπική άποψη- δεν αξίζει! ούτε για τα 400€/5 μέρες που λέει ο φίλος goliath.

Όπως την βρίσκει" όμως ο καθένας..δεν μου πέφτει λόγος.

Έρχομαι στα λεγόμενα σου λοιπόν και συμφωνώ 100%!

απλά δεν συμφωνώ στον τρόπο που εκφράζεσαι.

"

katzik
30-12-10, 23:20

Mολις γυρισα!Ημουν χθες και σημερα..
Απλα ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ
Οπως ξερετε ανοιχτο μονο το 1 εξαθεσιο απο βαση και 2-3 πιστουλες..
Χιονι στις υπολοιπες ΔΕΝ εχει..Αφου φαινονται τα χορτα καθαρα..
Ακομα και στις ανοιχτες ζητημα να εχει πανω απο 30 ποντους με το ζορι..
Παγο αρκετο
Αλλα να δωσω 55λεβα για τετοιο χιονι και ενα λιφτ με τιποτα!!
Γενικα μην ελπιζεται για να ανοιξουν οι υπολοιπες,θελει πανω απο μισο μετρο..Τα πραγματα ειναι απογοητευτικα

Goliath
31-12-10, 00:38
χαχαχαχα με απογοητευσατε πληρως..Κανονικα φευγω στις 3,θα περιμενω μπας και γινει κανα θαυμα..Διαφορετικα μαλλον ακυρο θα φαει..thanx στα παιδια για την ενημερωση..

TURMS
31-12-10, 01:23
εγω το σκεφτομαι για το Σαβ/κο μετα τα φωτα αν δεν γινει τιπτοα εδω στην Ελλαδα. αλλα οπως ειναι τα πραγματα αν δεν πεσει αλλο χιονι δεν παω. σιγα....

bart
31-12-10, 02:52
πωπω!!!ξενερωσα ασχημα μιας και 2 του Γεναρη παω πανω με την παρεα...
Δε βαριεσαι...πιο πολυ για ταξιδακι αναψυχης μου κανει παρα για εκδρομη με σκοπο το σκι[i]
"

geomat
31-12-10, 18:54
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ, ΤΟ Χ/Κ ΟΛΟ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΕΣ Τ. ΑΡΑ ΤΟ ΑΛΛΟ Σ/Κ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΣΤΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ. ΤΕΛΟΣ, ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΧΙΟΝΙ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΙΟΝΙΑ=ΠΟΥΔΡΕΣ

katzik
31-12-10, 19:52
Χιονι σοβαρο δεν φαινεται να πεφτει τουλαχιστον μεχρι και τις 10/1
Ισως δευτερα ριξει το πολυ 5 ποντακια
Τα κανονια βαρανε αβερτα 24 ωρες το 24ωρο αλλα δεν ξερω ποσο μπορουν να βελτιωσουν την κατασταση..

valsam
31-12-10, 20:07
Ωραια τοτε μιας και δεν υπαρχει χιονι ας μιλησουμε ξανα για το φαγητο και της μεχανες για να βοηθησουμε τους φιλους επισκεπτες του Μπανσκο να βρουν παρηγορια στην εκπληκτικη Βουλγαρικη κουζινα και ειδικα αυτους που κανουν τοσα χιλιομετρα απο Αθηνα! [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifEdited by: valsam "

geomat
31-12-10, 20:12
Ωραια τοτε μιας και δεν υπαρχει χιονι ας μιλησουμε ξανα για το φαγητο και της μεχανες για να βοηθησουμε τους φιλους επισκεπτες του Μπανσκο να βρουν παρηγορια στην εκπληκτικη Βουλγαρικη κουζινα και ειδικα αυτους που κανουν τοσα χιλιομετρα απο Αθηνα! [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΣΟΥΛΑΩ ΣΤΟΝ ΠΑΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ....ΜΕΤΑ ΤΙΣ 10 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

geomat
31-12-10, 20:14
Χιονι σοβαρο δεν φαινεται να πεφτει τουλαχιστον μεχρι και τις 10/1
Ισως δευτερα ριξει το πολυ 5 ποντακια
Τα κανονια βαρανε αβερτα 24 ωρες το 24ωρο αλλα δεν ξερω ποσο μπορουν να βελτιωσουν την κατασταση..

ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ Χ/Κ ΜΕ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 80% ΚΑΛΥΨΗ. ΤΟ ΠΟΛΥ ΧΙΟΝΙ ΠΕΦΤΕΙ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΜΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΠΕΙΣ[i]"

geomat
31-12-10, 20:19
ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΠΟΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΒΕΓΙΟΝ ΣΤΗΝ ΜΕΧΑΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ??? ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΣΟΥΛΗΣΩ???[i]"

katzik
31-12-10, 20:22
Ωραια τοτε* μιας και* δεν υπαρχει χιονι ας μιλησουμε ξανα για το φαγητο και της μεχανες για να βοηθησουμε τους φιλους επισκεπτες του Μπανσκο να βρουν παρηγορια στην εκπληκτικη Βουλγαρικη κουζινα και ειδικα αυτους που κανουν τοσα χιλιομετρα απο Αθηνα! [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Παντως εγω εφαγα στο ξενοδοχειο που εμενα(st george ski and spa)
Παραδοξως ηταν πολυ καλο!!8 ευρω το ατομο ο μπουφες,και ειχε τα παντα και μαλιστα φρεσκοτατα και πολυ ωραια..
Απο το να ρισκαρω να δωσω ισως και τα διπλασια και να μην φαω καλα,η επιλογη μου αποδειχθηκε πολυ καλη..
Και φυσικα για οσους πανε τωρα μπορουν να κανουν το κλασσικο με το ski pass δηλαδη να πανε κατα τις 12μιση και να αγορασουν απο καποιον που κατεβηκε..Συνηθως 10 ευρω
Και στο τελος την δινεις και στο μηχανημα και περνεις 5 λεβα πισω..
Οποτε με 7,5 ευρω κανεις κανα 3ωρο σκι(ετσι κι αλλιως με αυτες τις πιστες δεν αξιζει παραπανω)
Ετσι εκανα και τις 2 μερες που εκανα εκει..
"

gkanetidis
03-01-11, 18:45
Παιδες επειδη ανεβαινω την πεμπτη, ξερει κανενας τι εγινε με το δρομο απο Προμαχωνα? ειναι κλειστος?

επισης,χιονισε καθολου ή θα ξενερωσουμε?

katzik
03-01-11, 19:17
Ανοιχτος ειναι ο δρομος
Σημερα χιονισε..(2 ποντους! [i] )
Δυσκολα να δωσουν κι αλλες πιστες..Ή μαλλον απιθανο"

kostasbmw
04-01-11, 08:35
η γνωμη μου ειναι οτι αν δεν ριξει αρκετο χιονι οτι δεν αξιζει ουτε για βολτα λογω εξοδων

maria1974
04-01-11, 08:40
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΧΤΕΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΑΠΟ ΜΠΑΝΣΚΟ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ (ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΣΤΕΣ). ΦΟΒΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ.
Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΓΟΝΔΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΛΕΠΤΑ.ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΙΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ. Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΑ (ΜΑΥΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΤΣΕΠΗ) . ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΕΠΑΘΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ.
ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ ΛΥΠΑΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΧΑΛΙΑ. ΤΑ ΚΡΕΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ Η ΓΕΥΣΗ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑΜΕ ΣΤΟΝ ΤΣΑΚΙΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 4 ΑΣΤΕΡΩΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΛΕΙΣΕΙ (MOUNTAIN DREAM HOTEL) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΤΟ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΓΟΝΔΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ 4 ΑΕΡΟΘΕΡΜΑ ΞΥΛΙΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΞΥΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΨΩ ΤΟ ****ΤΖΑΚΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ 15 ΕΥΡΩ. ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ, ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 10 ΕΥΡΩ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΓΕ ΜΟΝΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ. ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ

1-1-2011 ΚΑΤΕΒΑΣΙΕΣ ΣΤΟ ΜΠΑΝΣΚΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

freesurfjo
04-01-11, 11:31
Μαρία καλημέρα. Αξίζει να πάει κανείς με τις πίστες που λειτουργούν μόνο? Το κομμάτι που λειτουργεί είναι περίπου σαν το χιονοδρομικό πεδίο ενός ελληνικού χιονοδρομικού, περισσότερο ή λιγότερο?

maria1974
04-01-11, 11:37
επειδη εγω ειμαι σε μετριο επιπεδο η πιστα που βγαζει στο χωριο ηταν φανταστικη (7ΧΙΛ)
χτες το πρωι και σημερα ριχνει χιονι οποτε πιστευω οτι θα ανοιξουν και αλλες .
Ηπροσωπικη μου γνωμη απλα Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Α ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΜΠΑΝΣΚΟ ΟΥΤΕ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 35 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΥΝΟΛΟ (ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)
ΝΑ ΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ

kostasbmw
04-01-11, 12:59
μπραβο μαρια

αφου το ευχαριστηθηκες τα αλλα περριτευουν

το mountain dream δεν στο ειχα προτεινει

mountain paradise την επομενη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

αντε και στο επομενο

vangelis_k
04-01-11, 14:47
Μαρία καλημέρα. Αξίζει να πάει κανείς με τις πίστες που λειτουργούν μόνο? Το κομμάτι που λειτουργεί είναι περίπου σαν το χιονοδρομικό πεδίο ενός ελληνικού χιονοδρομικού, περισσότερο ή λιγότερο?

Φίλε μου.... αν και δεν ρωτάς εμένα..... σαφώς και δεν αξίζει να κάνεις τόσα χιλιόμετρα για 2-3 πίστες αυτή που κατεβαίνει στο χωριό δεν είναι πίστα είναι δρόμος με ελάχιστη κλίση και πολύ σπρώξιμο..... ούτε για ξεχαρμάνιασμα... εαν έμενες απο Σαλονικα και πάνω ίσως (και πάλι λέω ίσως.... ) βρες κάτι απο άλπεις αυτό το διάστημα μετα τις γιορτές υπάρχουν πολύ καλές προσφορές και άσε το Bansko για αργότερα που θα έχει χιονι[i]
"

jmal
04-01-11, 17:59
Παιδιά...ξέρουμε τι καιρός προβλέπεται για αύριο??? Λέμε να πάμε ημερήσια στο Μπάνσκο για λίγο τσούλημα.... Φοβάμαι μην πάμε και χιονίζει και δε βλέπουμε ούτε τη μύτη μας...!!!!!!!!!

jmal
04-01-11, 18:01
Είναι δυνατόν να ισχύει αυτό.... <a href=http://weather.bansko.org/" target="_blank">http://weather.bansko.org/</A> όταν στην Ελλάδα έχουμε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες????

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif"

jmal
04-01-11, 18:04
Οι Τ που δείχνει πάντως η ιστοσελίδα του ΧΚ είναι κατά πολύ πολύ χαμηλότερες....

katzik
04-01-11, 18:30
Για την βαση στα 1000 ειναι οι θερμοκρασιες!!
Περιπου ετσι θα ειναι..Δυστυχως!

geomat
04-01-11, 20:43
<a href=http://sinoptik.bg/?tid=20&amp;oid=100&amp;lid=100733462" target="_blank">http://sinoptik.bg/?tid=20&amp;oid=100&amp;lid=100733462</A> καιρός για Μπάνσκο μόνο εδώ. Τώρα χιονίζει αλλα οχι κατι τι ιδιαίτερο."

kostasbmw
05-01-11, 08:33
vangelis
η πιστα που σε βγαζει στο χωριο ειναι πολυ σημαντικη

δοκιμασε να πας κορυφη και να το κανεις με τη μια μεχρι το χωριο δες το και σαν προπονηση
αλλωστες τα μπλε και τα πρασινα ειναι αυτα που αναβουν τα ποδια

TURMS
05-01-11, 08:56
ειναι σχετικα ευκολη αλλα καλη προπονηση....εμενα μου αρεσει....χαιρεσαι να κατεβαινεις

vangelis_k
05-01-11, 09:34
vangelis
η πιστα που σε βγαζει στο χωριο ειναι πολυ σημαντικη

δοκιμασε να πας κορυφη και να το κανεις με τη μια μεχρι το χωριο δες το και σαν προπονηση
αλλωστες τα μπλε και τα πρασινα ειναι αυτα που αναβουν τα ποδια

Δεν διαφωνώ αλλά μετά θέλεις μια ώρα (αν δεν έχει ουρά στη γόνδολα!!!)για να ξαναανέβεις οπότε αυτό το κάνεις μια φορά το απόγευμα που κατεβαίνεις.....

darko
05-01-11, 09:57
Παιδια εγω γυρισα τη δευτερα απο το μπανσκο δουλευανε 7 πιστες, με παγο το πρωι αλλα μετα εστρωνε,κοσμο αρκετο αλλα χωρις να περιμενεις πανω απο 5 λεπτα στο 6αθεσιο,καμια σχεση με τα δικα μας.Οποιοι θα πατε για πρωτη φορα προσεξτε τις ταβερνες που δηθεν τις εχουν ελληνες[i]{κρητικος !!,ελλ. ταβερνα, κλπ}για μεγαλη απατη χειροτεροι και απο τους βουλγαρους!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif Α!και κατι αλλο εαν δεν θελεται να πληρωνεται την ημερισια καρτα χρυση(54λεβ)βγαλτε παιδικη δεν τη κοιταει κανεις Edited by: darko "

geioannou
05-01-11, 11:08
παιδια ανεβαινω απο εβδομαδα. παω για τριτη φορα επανω....

απο θεμα καιρου σας βλεπω και το συζητατε.....

να ανησυχώ δηλαδη.....!

Fay
05-01-11, 17:11
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΧΤΕΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΑΠΟ ΜΠΑΝΣΚΟ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ (ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΣΤΕΣ). ΦΟΒΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ.
Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΓΟΝΔΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΛΕΠΤΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ, ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 10 ΕΥΡΩ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΓΕ ΜΟΝΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ. ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ

Η αναμονή στη γονδολα οφείλεται στο γεγονός οτι την χρησιμοποιούν σαν λιφτ. Κι αυτο γιατι οι ανοιχτες πιστες δεν ειναι τοσο ευκολες για πολυ αρχάριους, κι η αληθεια είναι οτι έχει πάρα πολλούς και πολύ ασχετους που κατεβαίνουν με χίλια γιατί δεν ξέρουν πωςνα φρενάρουν. Οπότε οι περισσότεροι κατεβαίνουν την πίστα αυτή των 7χλμ.

Εγώ ειμαι εδώ κι έχω πυρετό κι έχω φάει τα λυσακά μου γιατί δεν μπορώ να είμαι στο βουνό όσο θα ήθελα.Πάντως έχει πολύ περισσότερο χιόνι από τα ελληνικά χιονοδρομικά κι όποιος έρθει νομίζω θα ευχαριστηθεί.

Οσο γι αυτό που πλήρωσες στην είσοδο στα σύνορα , πρέπει να σου έδωσαν καποιο σήμα για το τζάμι του αυτοκινήτου.Είναι κάτι σαν τέλη κυκλοφορίας , αλλά όσες φορές εμεις έχουμε περάσει δεν το έχουμε πληρώσει ποτέ κι ούτε μας το έχουν ζητήσει. Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό για τους τουρίστες. Αλλιώς να υποχρεώνουμε κι εμείς τους τουρίστες ναπληρώνουν τέλη μπας και μειώσουμε το χρέος[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Πάντως οταν κατι το ευχαριστιέσαι ,όπως εσύ αυτή την εκδρομή , ασε τα υπόλοιπα να γίνουν τσιμέντο.
Και του χρόνου
"

maria1974
05-01-11, 19:25
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΦΕΥΓΑΝ.

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!

gmfor
06-01-11, 13:23
Αυτό λέγεται Vignette" προφέρεται: "βινέτ" και σημαίνει: road tax = τέλη χρήσης του αυτοκινητοδρόμου.

Είναι ένα μικρό αυτοκόλλητο που το αγοράζεις αμέσως μετά τα σύνορα και πρέπει να το κολλήσεις στο παρμπρίζ.

Για 1 εβδομάδα: 5€

για 1 μήνα: 13€

για 1 χρόνο: 34€

Προφανώς αυτοί που δεν αγόραζαν και έφευγαν, θα είχαν κάποιο ήδη σε ισχύ.

Πάντως αν σε σταματήσει η αστυνομία (κάτι πάρα πολύ πιθανό) θα ζητήσουν να το δουν."

maria1974
06-01-11, 14:53
Αυτό λέγεται "Vignette" προφέρεται: "βινέτ" και σημαίνει: road tax = τέλη χρήσης του αυτοκινητοδρόμου.

Είναι ένα μικρό αυτοκόλλητο που το αγοράζεις αμέσως μετά τα σύνορα και πρέπει να το κολλήσεις στο παρμπρίζ.

Για 1 εβδομάδα: 5€

για 1 μήνα: 13€

για 1 χρόνο: 34€

Προφανώς αυτοί που δεν αγόραζαν και έφευγαν, θα είχαν κάποιο ήδη σε ισχύ.

Πάντως αν σε σταματήσει η αστυνομία (κάτι πάρα πολύ πιθανό) θα ζητήσουν να το δουν.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
"

katzik
06-01-11, 16:12
Εγω πρωτη φορα ακουω για την βινετ
Κι ας εχω ξαναπαει μπανσκο!
Δηλαδη αν με σταματουσαν θα ειχα προβλημα?Δεν το ειχα ξανακουσει

geomat
06-01-11, 17:05
Η βινετκα ειναι υποχρεωτικη. Και οταν ξεκολλατε το σημα κρατατε το αποκομμα. Μπορει να σας ζητηθει. Για αυτους που ανεβαινουν συχνα καλο ειναι να αγοραζουν για ενα χρονο και ετσι δεν εχουν προβλημα. Παντως εαν σας σταματησει αστυνομια σιγουρα θα δωσετε το κατι της για να μην σας πριζουν. Αυτα, παντα υπηρχε η βινετκα....χρονια τωρα.

Stavros151515
07-01-11, 14:04
κολπο για τα φραγκα . .

GEO74
07-01-11, 15:59
[i]

"

GEO74
07-01-11, 16:09
ΜΑΥΡΟ-ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΙΣΤΑ Chalin valog βανσκο Η ΦΟΤΟ.
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ (ΤΟΜΒΑ ΚΑΙ CHALING VALOG ) ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΓΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΜΒΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ...ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ.
ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΨΩΜΙ ΣΤΙΣ ΤΑΒΕΡΝΕΣ(ΤΟ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟ ΧΩΡΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΕΥRO) ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΔΩΣΑΜΕ 10 ΑΤΟΜΑ 40 ΕΥRΟ ΓΙΑ ΨΩΜΙ!
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ!

panos_kavala
07-01-11, 16:19
[QUOTE=GEO74]ΜΑΥΡΟ-ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΙΣΤΑ Chalin valog βανσκο Η ΦΟΤΟ.
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ (ΤΟΜΒΑ ΚΑΙ CHALING VALOG ) ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΓΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΜΒΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ...ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ.

[/QUOTE

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifΑυριο ανεβαίνω για μονοήμερη αξίζει νομίζω απόλυτα συμφωνα με αυτα που λεει o GEO σε συνδιασμο με τον πολύ καλό καιρό και το γεγονός οτι ανοίξαν και balkaniada λογικα πρεπει να είναι πολυ καλά....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif"

panoflo
07-01-11, 18:33

TJohn
07-01-11, 20:25
Bansko χθες (6-1-2011)

[i]

http://i55.tinypic.com/ejx2ck.jpg

http://i53.tinypic.com/2s1xdv9.jpg

http://i53.tinypic.com/oogzq.jpg

Σημερα η ελαχιστη στην πολη του Bansko στους -9οC.
"

kyrcha
07-01-11, 22:47
Και εμεις φευγουμε για πανω δευτερα! αντε να δουμε... για μενα ειναι η πρωτη φορα, για την παρεα εχουν ξαναπαει!

panoflo
08-01-11, 21:07
Μολις γύρισα απο bansko. Προσπάθησα να στείλω και χθες πληροφορίες με ένα κινητο (ιντερνετ) αλλα δεν τα καταφερα.
Λοιπόν την μέν Παρασκευή είχαν ανοιχτές μονο κατι λίγες πιστες και λιγα λιφτ( 1 εξαθέσιο και ένα 4θεσιο και 2 αγγυρες) ενώ σήμερα Σαββατο άνοιξαν και την 1, 5 6,7,8,9,15) με αποτέλεσμα όλος ο κόσμος να πηγαίνει στην 5 και εκεί και να γίνει πανικός. Ψηλά είχε και πέτρες και όσο κατέβαινες το χιόνι ήταν λιγο πριν το παγωμένο αλλά ξυμένο", με πουδρα στα σημεία που η πίστα γινότανε μπλε.
Ήταν ανοιχτοι και η 1 που σε κατεβάζει στο χωριό αλλά αυτή είναι μόνο για αρχάριους, άντε να την κάνεις και μιά φορά για να δείς το τοπίο.
Στην γονδολα και την Παρασκευή και το Σάββατο είχε ουρα 45 λεπτών. Στα λιφτ την παρασκευή είχε πολύ ουρά ενώ το Σάββατο επειδή άνοιξαν σχεδόν όλα η κατάσταση ήταν τέλεια( καθόλου αναμονή)
Συμπέρασμα. Την Παρασκευή κράταγαν τις πίστες κλειστές για Σαββατοκύριακο (Συνηθισμένη τακτική και στους δικούς μας). Δεν ξαναπάω ποτέ μεσοβδόμαδα

Έχω πέντε χρόνια που πάω στο Μπάνσκο και πρώτη φορά είδα τόσους Έλληνες. Έχω την εντύπωση ότι πιο πολλοι ήταν οι Έλληνες παρά οι Βούλγαροι.

Οι τιμές στις κεντρικές ταβέρνες εχουν ξεφύγει πιά. Άν κάποιος δέν είναι προσεκτικός μπορεί να την πατήσει πολύ άσχημα.
Βάζουν και κάτι γυφτοτράγουδα (και ελληνικά) και θεωρούν ότι έτσι μπορεί ο ξένος να διασκεδάσει (ότι κάνουμε δηλ και εμείς στα νησιά με τους φουστανελάδες)
Στο γυρισμό με σταμάτησε το μπατσάδικο διότι μεσα στο πουθενά εμφανίστηκε μια πινακίδα με 60 και απο πίσω ο μπάτσος. Μου έδειξε την παραβαση σε ένα χαρτί στα Ελληνικά που έλεγε ότι έπρεπε να πληρώσω 150 λεβα. Του έδωσα την ταρίφα των 10 ευρώ οπότε καθάρισα και μου χτύπαγε μετά ο ηλίθιος και φιλικά την πλάτη. Δεν ξαναπληρώνω βινσετα γιατί έτσι και αλλιώς αυτοι σε σταματάνα για το 10ευρω
Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα

"

maria1974
09-01-11, 15:08
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΕΤΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ

ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΜΠΑΝΣΚΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ , ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΕΝΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΥΤΕΒΕΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΣΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ

AEL1964
09-01-11, 16:16
re maraki, ti les agapi moy.san anekdoto moy fainete ayto poy les. Pantos apo oti ksero yparxei leoforeio apo athina gia bansko kathe psk. ALLA NA BALEIS TO AUTO STO TRENO MEXRI THES/NIKI????!!!!!!

TURMS
09-01-11, 19:26
υπαρχει βρε παιδια...
εκτος αν ο ΟΣΕ το διεκοψε λογω τελευταιων συμβαντων.

maria1974
09-01-11, 19:51
re maraki, ti les agapi moy.san anekdoto moy fainete ayto poy les. Pantos apo oti ksero yparxei leoforeio apo athina gia bansko kathe psk. ALLA NA BALEIS TO AUTO STO TRENO MEXRI THES/NIKI????!!!!!!

μην σου φαινεται περιεργο στο μπανσκο γνωρισα ενα ζευγαρι με δυο παιδια και μου ειπαν οτι πεοπερσι εκαναν την διαδρομη αθηνα θεσσαλονικη με τρενο (κλιναμαξα)και φορτωμενο το αυτοκινητο απλα το site του οσε ειναι λιγο μπερδεμενο

AEL1964
09-01-11, 20:01
οκ δε λεω οτι δεν υπαρχει αυτο που λες... ποσο μπορει να πληρωσαν ομως για ολα αυτα??

borealis
09-01-11, 20:18
Σίγουρα ισχύει η υπηρεσία η τουλάχιστον ίσχυε μέχρι πριν από κάποιους μήνες για αμαξοστοιχίες νυχτερινές. Το κόστος ήταν σχετικά χαμηλό καθώς ένας γνωστός μου έκανε χρήση της υπηρεσίας και αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 35 € για one way ticket από Θεσ/νίκη για Αθήνα. Πάντως λόγω της αναδιάρθρωσης στον ΟΣΕ δεν αποκλείεται να έχει αλλάξει το τιμολόγιο. Πολύ πιθανό να έχει σταματήσει και η χρήση της υπηρεσίας. Καλού κακού κάντε ένα τηλέφωνο στον ΟΣΕ να σας πληροφορήσει κατάλληλα.

Από το επίσημο site του Υπουργείου μεταφορών.

1.- Συμπληρωματικές Υπηρεσίες

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση του καταναλωτικού κοινού, πέραν της μεταφοράς, ο σιδηρόδρομος παρέχει συμπληρωματικά στον καταναλωτή:

Υπηρεσίες Κατάκλισης που δίνουν τη δυνατότητα διανυκτέρευσης σε ειδικά για το σκοπό αυτό βαγόνια (Κλινάμαξες, Κλινοθέσια),

Υπηρεσίες Εστίασης και Κυλικείου,

Υπηρεσίες Συνοδευόμενων αυτοκινήτων, με τις οποίες παρέχεται η δυνατότητα στον επιβάτη να μεταφέρει, με την ίδια αμαξοστοιχία που ταξιδεύει και το επιβατικό του αυτοκίνητο, σε ορισμένες διαδρομές του Δικτύου,

Υπηρεσίες μικτών και συνδυασμένων μεταφορών (Τρένο -Λεωφορείο), στις περιπτώσεις που ο σιδηροδρομικός σταθμός βρίσκεται σε απόσταση από το αντίστοιχο αστικό Κέντρο,

Υπηρεσίες μεταφοράς, με προϋποθέσεις, συνοδευόμενων κατοικίδιων ζώων (εξαιρουμένων των αμαξοστοιχιών INTERCITY και INTERCITY Express ).
Πηγή: http://www.yme.gr/index.php?tid=471

Edited by: borealis

TURMS
09-01-11, 21:33
οπως πηγε η βενζινη και τα διοδια καρασυμφερει. Το θεμα ειναι αν το εχουν ακομα το δρομολογιο η το πηρε και αυτο η Τροικα.

maria1974
09-01-11, 22:23
ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟΝ ΟΣΕ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ-ΜΠΛΑΚΟΕΒΕΓΚΡΑΝΤ ΜΕ ΚΛΙΝΑΜΑΞΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 80 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΑΞΙ Η ΜΕ ΤΟ ΚΤΕΛ ΓΙΑ ΜΠΑΝΣΚΟ . ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΥΡΙΟ ΣΤΟΝ ΟΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΠΟΑΘΗΝΑ ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΙΣΧΥΕΙ Η ΦΟΡΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΦΕΥΓΕΙ ΕΝΑ ΤΡΕΝΟ (ΚΛΙΝΑΜΑΞΑ). ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΙΣ 15-1-2011 ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ.

ΓΙΑ ΟΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ

AEL1964
09-01-11, 23:32
ευχαριστουμε μαρακι...για οτι νεοτερο πες μας να ξερουμε...να ξερεις παντως πως τα δρομολογια αυτα τη νυχτα θελουν και λιγο προσοχη στο τρενο

maria1974
10-01-11, 08:21
ευχαριστουμε μαρακι...για οτι νεοτερο πες μας να ξερουμε...να ξερεις παντως πως τα δρομολογια αυτα τη νυχτα θελουν και λιγο προσοχη στο τρενο

TI ΕΝΝΟΕΙΣ??

gmfor
10-01-11, 10:22
Και κάτι που το έχουμε πει πολλές φορές:

Προσοχή στα όρια ταχύτητας (Εάν δε θέλετε να πληρώσετε το 10€):

Είναι μόνο 60 στον περισσότερο δρόμο.

Στήνονται στο κομμάτι 'KULATA - SIMITLI', - στο τμήμα 'SIMITLI - BANSKO' δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα.

Προχθές συνάντησα 1 μπλόκο στη διαδρομή προς το Bansko και 2 στην επιστροφή.

Αυτοί που με είχαν προσπεράσει (...Έλληνες) τους σταμάτησαν.

Πάντως σου βγαίνει το λάδι να οδηγείς με τόσο χαμηλή ταχύτητα σε ευθείες.

TURMS
10-01-11, 12:22
ευχαριστουμε μαρακι...για οτι νεοτερο πες μας να ξερουμε...να ξερεις παντως πως τα δρομολογια αυτα τη νυχτα θελουν και λιγο προσοχη στο τρενοTI ΕΝΝΟΕΙΣ??

οτι μπορει να πετυχεις περιεργους τυπους διαφορων εθνικοτητων που μπορει να βαλουν στο ματι κατι που σου ανηκει...δεν μιλαμε οτι θα σε σφαξουν για 10 ευρω, αλλα γενικα φυλαγε τα ρουχα σου να χεις το 1/3

εδω στην β.ελλαδα οργιαζουν οι φημες περι βουλγαρων (και οχι μονο) ληστων, κλεπταποδοχων κλπ.

γενικα παντως για κατι στο τραινο δεν εχω ακουσει κατι.

Fay
10-01-11, 18:00
Δείτε κι αυτό:

<a href=http://www.banskoapartments.com/transport_to_bansko_en.html" target="_blank">http://www.banskoapartments.com/transport_to_bansko_en.html</a>

Μήπως να το ψάξει κανείς?
"

maria1974
10-01-11, 18:01
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ!!

ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΧΙΟΝΙ ΣΤΟ ΜΠΑΝΣΚΟ???

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ Η Κ.ΔΕΥΤΕΡΑ Η 25η μΑΡΤΙΟΥΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ 3 ΗΜΕΡΟ

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

clouseau
10-01-11, 19:52

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

παρε απο τώρα σειρα για την γόνδολα [i]
"

gmfor
10-01-11, 20:10
Λογικά θα έχει χιόνι, αλλά η ποιότητα δεν μπορεί να είναι η ίδια με τώρα - θα μαλακώνει προς το μεσημέρι. Εκτός βέβαια και αν χιονίσει εκείνες τις μέρες.

Πάντως 99% σκι θα κάνεις.

maria1974
10-01-11, 20:22
Λογικά θα έχει χιόνι, αλλά η ποιότητα δεν μπορεί να είναι η ίδια με τώρα - θα μαλακώνει προς το μεσημέρι. Εκτός βέβαια και αν χιονίσει εκείνες τις μέρες.

Πάντως 99% σκι θα κάνεις.

και για τισ δυο ημερομηνιες ισχυει αυτο που μου γραφεις

Giorgos21
10-01-11, 20:33
Maria1974..Makria apo to treno..to ekana prin ligo kairo apo thessaloniki kai pragmatika einai megali talaiporia se synthikes akatalliles..ase pou oi ores akoma k apo thessaloniki einai polles

valsam
10-01-11, 20:36

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΙΣ ΑΛΠΕΙΣ !!!!!!!

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΜΗΝ ΣΕ ΚΛΕΨΟΥΝ Η ΣΕ ΒΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΡΑΙΝΟ!

valsam
10-01-11, 20:39
ΡΕ ΤΙ ΚΟΛΗΜΑ ΕΧΕΤΕ ΦΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΝΣΟ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?

ΞΕΚΟΛΗΣΤΕ ΡΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΡΙΑ!!!!!

AEL1964
10-01-11, 20:40
Μαρια για τις νυχτερινες κλιναμαξες ισχυει αυτα που εγραψε ο φιλος trums.
Oσο αφορα για χιονι εγω εχω κλησει για καθαρα δευτερα. θα εχει σιγουρα. για 25 μαρτιου κατα τη γνωμη μου και να εχει δεν θα ειναι σε καλη ποιοτητα.

panoflo
10-01-11, 20:58
Μαρία, τα πράγματα είναι απλά. Από Αθήνα με την easyjet πετάς στο Μιλάνο σχεδόν τζάμπα. Για παράδειγμα βάζοντας ημερομηνίες αναχώρηση 19/1 επιστροφή 27/1 η τιμή είναι 70 ευρώ με επιστροφή, ενώ για αναχώρηση στις 14/2 επιστροφή 22/2 τιμή 48 ευρώ. Εδώ μπαίνει και μια προσαύξηση για βαλίτσα και σκι, τελος πάντων, είναι μια τιμή μη απαγορευτική. Από κει και πέρα η δολομίτες είναι μια ώρα δρόμος. Κάνεις το σκι σου ευχαριστιέσαι και μας στέλνεις και φωτογραφίες σε μας τους βορειοελλαδίτες που ήμαστε κολλημένοι με το Bansko να ζηλεύουμε

valsam
10-01-11, 21:53
Μαρία, τα πράγματα είναι απλά. Από Αθήνα με την easyjet πετάς στο Μιλάνο σχεδόν τζάμπα. Για παράδειγμα βάζοντας ημερομηνίες αναχώρηση 19/1 επιστροφή 27/1 η τιμή είναι 70 ευρώ με επιστροφή, ενώ για αναχώρηση στις 14/2 επιστροφή 22/2 τιμή 48 ευρώ. Εδώ μπαίνει και μια προσαύξηση για βαλίτσα και σκι, τελος πάντων, είναι μια τιμή μη απαγορευτική. Από κει και πέρα η δολομίτες είναι μια ώρα δρόμος. Κάνεις το σκι σου ευχαριστιέσαι και μας στέλνεις και φωτογραφίες σε μας τους βορειοελλαδίτες που ήμαστε κολλημένοι με το Bansko να ζηλεύουμε

Ναι αλλα σιγα μην ειναι στους δολομίτες πιο καλα απ'οτι ειναι στο Μπανσκο!

Αφου ειναι ρε φιλε πιο φθηνα να πας δολομιτες και πιο γρηγορα και χωρις την ταλαιπορια των 15 ωρων και χωρις να κινδυνευεις να σε κλεψουν η να σε βιασουν στο τραινο αποκλειετε ναναι καλυτερα απ'την ΜΠΑΝΣΚΑΡΑ!!

Κατι θα ξερουν οι χιλιαδες Αθηναιοι που προτιμουν το Μπανσκο!

Edited by: kazaboubou

maria1974
10-01-11, 22:00
Maria1974..Makria apo to treno..to ekana prin ligo kairo apo thessaloniki kai pragmatika einai megali talaiporia se synthikes akatalliles..ase pou oi ores akoma k apo thessaloniki einai polles

εννοεις με το τρενο απο θεσσαλονικη - μπλακοεβεγκραντ

ή απο αθηνα και τι εννοεις συνθηκες ακαταλληλες δωσε μου να καταλαβω

spider.gr
10-01-11, 22:19

Αφου ειναι ρε φιλε πιο φθηνα να πας δολομιτες και πιο γρηγορα και χωρις την ταλαιπορια των 15 ωρων και χωρις να κινδυνευεις να σε κλεψουν η να σε βιασουν στο τραινο αποκλειετε ναναι καλυτερα απ'την ΜΠΑΝΣΚΑΡΑ!!

Φιλε valsamμην λεμε και οτι θελουμε, δεν υπαρχει μετρο συγκρισης μεταξυ Bansko και Dolomites ειναι σαν να μου συγκρινεις το Μαιναλακι με τον Παρνασσο, απο ολες τις αποψεις ομως, το ενα εχει 70 χλμ πιστες το αλλο αντε γεια και με ΑΛΛΑ πραγματα να σου ανοιγονται μπροστα σου οταν βρισκεσε κατω απο τους πανυψηλους βραχους....αστο φιλε καλυτερα, θεωρω ατυχη τον παραλληλισμο σου, ετσι.....[i]

"

kazaboubou
10-01-11, 22:43

Σε παρακαλώ μην γίνεσαι ερειστικός.
"

maria1974
10-01-11, 22:45
Oσο αφορα για χιονι εγω εχω κλησει για καθαρα δευτερα. θα εχει σιγουρα. για 25 μαρτιου κατα τη γνωμη μου και να εχει δεν θα ειναι σε καλη ποιοτητα.

σε ευχαριτω για τις πληροφοριες σκοπευω να ταξιδεψω με την οικογενεια μου θεωρεις οτι κινδυνευουμε εαν παμε απο αθηνα θεσσαλονικη τι στο καλο αυτο το τρενο θα ειναι γεματο βουλγαρους η καμπινες δεν κλειδωνουν η μπαινει οποιος θελει

kazaboubou
10-01-11, 22:52

σε ευχαριτω για τις πληροφοριες σκοπευω να ταξιδεψω με την οικογενεια μου θεωρεις οτι κινδυνευουμε εαν παμε απο αθηνα θεσσαλονικη τι στο καλο αυτο το τρενο θα ειναι γεματο βουλγαρους η καμπινες δεν κλειδωνουν η μπαινει οποιος θελει

Αγαπητή Μαρία έχω πάει Μπάνσκο με τρένο απο Στ. Λαρισης - Μπλαγκόεβγκραντ.Η διαδρομή αν κλείσεις 2ατομα κουκέτα παλεύεται (καινούργιες καμπίνες αλλα πληρώνεις κάτι παραπάνω βέβαια).Απο Μπλάγκο ταξάκι και βουρ για Μπάνσκο (45 λεπτ. 30 ευρώ).Το θετικό με το τραίνο απο αθήνα είναι οτι ξεκουράζεσαι.Για καθαρά δευτέρα ξανασκέψου το γιατί είναι και αργία και εχω ακούσει οτι το βουνό πήζει.

Loof
10-01-11, 23:16
Oσο αφορα για χιονι εγω εχω κλησει για καθαρα δευτερα. θα εχει σιγουρα. για 25 μαρτιου κατα τη γνωμη μου και να εχει δεν θα ειναι σε καλη ποιοτητα. σε ευχαριτω για τις πληροφοριες σκοπευω να ταξιδεψω με την οικογενεια μου θεωρεις οτι κινδυνευουμε εαν παμε απο αθηνα θεσσαλονικη τι στο καλο αυτο το τρενο θα ειναι γεματο βουλγαρους η καμπινες δεν κλειδωνουν η μπαινει οποιος θελει Εντάξει αν έχεις καμπίνα παλευεται,έχω κάνει θεσσαλονικη-σοφια και χορτασα ύπνο.απο εγκληματιες βουλγαρους μεσα στο τρενο πιστευω να γλιτωσεις(απλα δεν υπαρχουν).έχω παει Bansko νοεμβριο,Δεκέμβριο,Ιανουάριο,Φεβρουάριο και Μάρτιο.η χειρότερη περίοδος με διάφορα είναι το 3ήμερο της κ.Δευτέρας.υπολόγισε καμία 3000 έλληνες άλλους τόσους Ρώσους και Άγγλους και όλο το κακό συναπάντημα.τρελές ουρές και εξάντληση Ούτε να το σκέφτεσαι.θα σε συμβούλευα να πας Φεβρουάριο.

thiosjohn
11-01-11, 01:01
Εχουν τπτ αγωνες τον Φεβρουαριο?

TURMS
11-01-11, 08:24
περσυ πηγα Μπανσκο καθαρα δευτερα και δυο ακομα Σαβ/κα ασχετα...
και ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ...και ειμαι και θεσσαλονικη που ειναι σχετικα κοντα.
η μονη πιθανοτητα να ξαναπαω Μπανσκο ειναι αν εχω αδεια και παω τιποτα καθημερινη, που παλι λογω πολλων Αγγλων δεν θα ειναι και τοσο καλα.
ειδικα καθαρα Δευτερα και 25 Μαρτιου, καλυτερα να το αποφυγετε....
απιστευτος κοσμος, και περαν της αναμονης, στις πιστες δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα να προσεχεις μην πεσει κανας πανω σου ή μην πεσεις εσυ σε κανεναν.

τωρα οσον αφορα χιονι εχει και τελη μαρτιου...αν ο χειμωνας κυλησει πιο νορμαλ απο οτι τωρα...αλλα τι να το κανεις αν ειναι μερικες χιλιαδε ατομα στις πιστες.

εδω ρε παιδια σκεφτομαι να κλεισω για μιλανο και να παω ενα 3μερο καπου αλπεις με την easyjet την 25μαρτιου....τι μπανσκο....αν και οταν επεκταθει τοτε ξανα.Edited by: TURMS

maria1974
11-01-11, 09:20
Εντάξει αν έχεις καμπίνα παλευεται,έχω κάνει θεσσαλονικη-σοφια και χορτασα ύπνο.απο εγκληματιες βουλγαρους μεσα στο τρενο πιστευω να γλιτωσεις(απλα δεν υπαρχουν).έχω παει Bansko νοεμβριο,Δεκέμβριο,Ιανουάριο,Φεβρουάριο και Μάρτιο.η χειρότερη περίοδος με διάφορα είναι το 3ήμερο της κ.Δευτέρας.υπολόγισε καμία 3000 έλληνες άλλους τόσους Ρώσους και Άγγλους και όλο το κακό συναπάντημα.τρελές ουρές και εξάντληση Ούτε να το σκέφτεσαι.θα σε συμβούλευα να πας Φεβρουάριο.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΦΟΡΟ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ (ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ 60 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ) ΠΗΓΑ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ.
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΑΚΙ???
η ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΠΑΝΣΚΟ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ ΚΟΥΡΕΛΙΑ

sorkis
11-01-11, 09:20
Εχουν τπτ αγωνες τον Φεβρουαριο?

Έχει παγκόσμιο ανδρών την 26 και 27 Φεβρουαρίου. Όπως καταλαβαίνεις, θα γίνεται χαμός!!!!!

Fay
11-01-11, 10:27
Πέρσι το Πάσχα 8 Απριλίου, το βουνό ήταν γεμάτο χιόνι κι Έλληνες που είχαν πάει για σκι
και μάλιστα ξεσκίστηκαν γιατί δεν είχε κ πολύ κόσμο.(εννοώ άλλες εθνικότητες)
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι η ποιότητα του χιονιού είναι ένα πράγμα που εξαρτάται κι απο άλλους παράγοντες, αρα δεν μπορούμε να λέμε ότι Καθ. Δευτέρα ππου φέτος πέφτει 7 Μαρτίου θα είναι καλά ενώ 25 Μαρτίου δεν θα είναι. Κανείς δεν ξέρει τα τερτίπια του καιρού ειδικά τα τελευταία χρόνια.

Επίσης Μαρία μήπως αξίζει να κοιτάξεις και τα σκι Bus για Bansko ή τα εκδρομικά γραφεία μόνο για μεταφορά αν δε θες διαμονή.

Loof
11-01-11, 16:59
Εντάξει αν έχεις καμπίνα παλευεται,έχω κάνει θεσσαλονικη-σοφια και
χορτασα ύπνο.απο εγκληματιες βουλγαρους μεσα στο τρενο πιστευω να
γλιτωσεις(απλα δεν υπαρχουν).έχω παει Bansko
νοεμβριο,Δεκέμβριο,Ιανουάριο,Φεβρουάριο και Μάρτιο.η χειρότερη περίοδος
με διάφορα είναι το 3ήμερο της κ.Δευτέρας.υπολόγισε καμία 3000 έλληνες
άλλους τόσους Ρώσους και Άγγλους και όλο το κακό συναπάντημα.τρελές
ουρές και εξάντληση Ούτε να το σκέφτεσαι.θα σε συμβούλευα να πας
Φεβρουάριο.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΦΟΡΟ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ (ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ 60 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ) ΠΗΓΑ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ.ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΑΚΙ???η ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΠΑΝΣΚΟ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ ΚΟΥΡΕΛΙΑ
Εννοειται ότι θα κανεις τσιγαρακι,και παράθυρο υπάρχει θα βολευτεις άνετα φαντάζομαι.εγω όσα χρόνια ταξιδεύω νύχτα πάντα τρενουμπα και πάντα κρεβατακι.ξυπνας το πρωί χαλαρά και ξεκουραστα,κανεις και τη βόλτα σου μεσα στο τραίνο για να ξεμουδιασεις.στο λεωφορείο δεν παλευεται το μακρινό ταξιδι.πάντως αυτο με το φορτωμα αυτοκινήτου στο τραίνο καλη μαγκιά ακούγεται,πρεπει να γλιτωνεις αρκετά λεφτά.είχα φορτώσει παπακι όταν ήμουνα δοκιμος στον Έβρο αλλα δεν ήξερα ότι βάζουν και αυτοκίνητα.Edited by: Loof

maria1974
11-01-11, 17:50
Εννοειται ότι θα κανεις τσιγαρακι,και παράθυρο υπάρχει θα βολευτεις άνετα φαντάζομαι.εγω όσα χρόνια ταξιδεύω νύχτα πάντα τρενουμπα και πάντα κρεβατακι.ξυπνας το πρωί χαλαρά και ξεκουραστα,κανεις και τη βόλτα σου μεσα στο τραίνο για να ξεμουδιασεις.στο λεωφορείο δεν παλευεται το μακρινό ταξιδι.πάντως αυτο με το φορτωμα αυτοκινήτου στο τραίνο καλη μαγκιά ακούγεται,πρεπει να γλιτωνεις αρκετά λεφτά.είχα φορτώσει παπακι όταν ήμουνα δοκιμος στον Έβρο αλλα δεν ήξερα ότι βάζουν και αυτοκίνητα.[/QUOTE]

Η ΦΟΡΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ 12 μμ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ 6 μμ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 97 ΕΥΡΩ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ

Loof
11-01-11, 20:41
Ενώ αν δεν κάνω λάθος πήγαινε-ελα βενζίνες-διοδια θέλεις 150!

kokkinos
12-01-11, 15:02
Καλησπέρα παίδες, μήπως ξέρει κανείς κανένα πούλμαν που να ξεκινάει Παρασκευή βράδυ από Αθήνα για Bansko? Εγώ δεν έχω βρεί κάτι, ας είναι και πολυήμερη εκδρομή να τους πάρω τηλ να κανονίσουμε μόνο μεταφορά.

valsam
12-01-11, 16:39
Φιλος που ηταν πανω το Σ.Κ μου ειπε για πολυ μα παρα πολυ κοσμο και παρα πολυ πετρα ειδικα στα ψηλα (χαμηλοτερα ηταν καλυτερα)με αρκετους σκιερ και σνοουμπορντερ να τσακιζουν τον εξοπλισμο τους!

sorkis
13-01-11, 09:08
Ρε παιδιά, μήπως έχει κανένας τίποτα νεότερο για την κατάσταση στο BANSKO? Καμία φωτογραφία μήπως? Φεύγω την Κυριακή το βράδυ και δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω τα καινούργια τα πέδιλα ή τα παλιά. Κάθε νεότερη πληροφορία καλοδεχούμενη.

gmfor
13-01-11, 10:03
Εγώ είμουν επάνω Σάββατο και Τρίτη. Δεν είχε πέτρες. Το χιόνι είναι παντού τεχνητό - καλή ποιότητα και επαρκές. Εγώ πήρα τον καινούριο εξοπλισμό και δεν γρατσουνίστηκαν καθόλου. Κόσμο είχε βέβαια αρκετό και τις 2 ημέρες - αλλά μπορείς να λιώσεις στο σκι.

sorkis
13-01-11, 11:40
Εγώ είμουν επάνω Σάββατο και Τρίτη. Δεν είχε πέτρες. Το χιόνι είναι παντού τεχνητό - καλή ποιότητα και επαρκές.*Εγώ πήρα τον καινούριο εξοπλισμό και δεν γρατσουνίστηκαν καθόλου. Κόσμο είχε βέβαια αρκετό και τις 2 ημέρες - αλλά μπορείς να λιώσεις στο σκι.

Σ' ευχαριστώ πολύ....

DIMKOR
13-01-11, 13:00
Διαβάζω παραπάνω για τα τρένα. Δεν τσεκάρεται καλού κακούμ αν καταργήθηκαν και αυτά τα δρομολόγια;"

DIMKOR
13-01-11, 13:19
Μόλις μπήκα στην ιστοσελίδα του ΟΣΕ να κάνω εικονική κράτηση και δε μου δείχνει δρομολόγιο , ούτε Αθήνα - Μπλαγκόεβγραντ, ούτε φυσικά Θεσσαλονίκη - Μπλακόεβγραντ. Τι καλά που θέλουμε να προωθήσουμε το τρένο και εξυπηρετούμε τους κλέφτες των ΚΤΕΛ και τα τουριστικά πρακτορεία με τα λεωφορεία!!!!!!"

kokkinos
13-01-11, 13:44
Ρε παιδιά, μήπως έχει κανένας τίποτα νεότερο για την κατάσταση στο BANSKO? Καμία φωτογραφία μήπως? Φεύγω την Κυριακή το βράδυ και δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω τα καινούργια τα πέδιλα ή τα παλιά. Κάθε νεότερη πληροφορία καλοδεχούμενη.

Εάν επιλέξεις να πας σε οποιαδήποτε πίστα δεν δίνει ανοικτή το site τότε ετοιμάσου για πέτρες, από περσυνή εμπειρία ότι δίνει ανοικτό το site είναι άφοβο για χιονοδρομία. Αλλά και οποιοδήποτε δίνει κλειστό, όσο και καλό να φένεται στην αρχή του ή κοιτώντας το από κάποιο lift, να είσαι σίγουρος ότι υπάρχει λόγος που το δίνουν κλειστό, την έχω πατήσει...

http://www.banskoski.com/?page=bansko-live&amp;sub=live-tracks&amp;language=en

SkieriS
13-01-11, 16:24
Dimkor μήπως θα έπρεπε να το τσεκαρεις με ένα τηλέφωνο πριν αρχίσεις να γράφεις για κλέφτες και τα συναφή; Επειδή ΠΗΓΑ και ρώτησα μου είπαν οτι προς το παρόν τα δρομολόγια κανονικά.

nougiw
13-01-11, 16:47
Skieris αυτά είναι πολύ καλά νέα! Πότε έγινε αυτό; Γιατί εγώ εδώ και 20 μέρες περίπου είχα ακούσει στα ΜΜΕ ότι από 1-1-2011 καταργείται αυτή η γραμμή μαζί με πολλές άλλες και μετά πήγα στο site του ΟΣΕ και το έγραφε κι εκεί και είχα απογοητευτεί πλήρως.

ΥΓ: Τηλέφωνο φυσικά εννοείται ότι δεν υπάρχει. Από πέρυσι δεν υπήρχε διότι έλεγε δε λειτουργεί προσωρινά λόγω τεχνικής βλάβης (για αρκετούς μήνες) και μετά κατάλαβα γιατί. Αλλάζανε το κέντρο σε αυτόματο. Και τώρα πια που ξαναλειτουγεί δεν υπάρχει επιλογή να μιλήσεις με άνθρωπο, μόνο αυτοματοποιημένες μ * * * * * *ς. Ζώα...κουράζονταν βλέπεις να σηκώνουν τα τηλέφωνα!
Edited by: nougiw

SkieriS
13-01-11, 23:45
Την Δευτερα πηγα στον ΟΣΕ στην οδο Σίνα 6 και μου ειπαν οτι αυτα που λενε τα ΜΜΕ ειναι προπαγανδα, τους ειπα οτι ηθελα να κλεισω για 23-02 αλλα το συστημα εβγαζε μεχρι 12-02 οποτε μου ειπαν να παω σε 11 μερες για να εχει ανοιξει το συστημα μεχρι την ημερομηνια που θελω. Στην περιπτωση που γίνει αυτο που απευχόμαστε επιστρεφουν τα χρηματα. Το εισιτηριο ειναι περιπου 100 ευρω ίσως και κατι λιγοτερο. Παντα για το βραδινό δρομολογιο σε 2κλινη κουκέτα.

airboarder
14-01-11, 00:05

Εάν επιλέξεις να πας σε οποιαδήποτε πίστα δεν δίνει ανοικτή το site τότε ετοιμάσου για πέτρες, από περσυνή εμπειρία ότι δίνει ανοικτό το site είναι άφοβο για χιονοδρομία. Αλλά και οποιοδήποτε δίνει κλειστό, όσο και καλό να φένεται στην αρχή του ή κοιτώντας το από κάποιο lift, να είσαι σίγουρος ότι υπάρχει λόγος που το δίνουν κλειστό, την έχω πατήσει...

http://www.banskoski.com/?page=bansko-live&amp;sub=live-tracks&amp;language=en

ακριβώς.
Τις πίστες που δίνουν ανοιχτές, μέχρι και σε αποζημιώνουν για τον εξοπλισμό σου (ζημιές) αν κάνεις ασφάλεια με την κάρτα που κόβεις. Τουλάχιστο μέχρι πρόπερυσι που πήγα τελευταία φορά. (αλλά γιατί να αλλάξει;) Τόσο προσέχουν την κατάσταση.
Αν πάς σε πίστα που δεν δείχνουν όλα καλά, δεν φταίν αυτοί.

DIMKOR
14-01-11, 10:12
Τι να πω; Σε κάθε ΟΣΕ προφανώς,λεν άλλα. Εδω στη Θεσσαλονίκη μου είπαν πως τέρμα!!!!!"

maria1974
14-01-11, 12:28
Την Δευτερα πηγα στον ΟΣΕ στην οδο Σίνα 6 και μου ειπαν οτι αυτα που λενε τα ΜΜΕ ειναι προπαγανδα, τους ειπα οτι ηθελα να κλεισω για 23-02 αλλα το συστημα εβγαζε μεχρι 12-02 οποτε μου ειπαν να παω σε 11 μερες για να εχει ανοιξει το συστημα μεχρι την ημερομηνια που θελω. Στην περιπτωση που γίνει αυτο που απευχόμαστε επιστρεφουν τα χρηματα. Το εισιτηριο ειναι περιπου 100 ευρω ίσως και κατι λιγοτερο. Παντα για το βραδινό δρομολογιο σε 2κλινη κουκέτα.

καλημερα μιλαμε για το δρομολογιο αθηνα - μπλακοεβεγκραντ???

DIMKOR
14-01-11, 13:19
ΝΑΙ, ότι ναναι. Τώρα ξαναρώτησα και άλλος υπάλληλος είπε πως ακόμη υπάρχει και πάμε μέρα με την ημέρα.

Τα γνωστά, 1. Ξεφτιλίζουμε κάτι για να αγανακτεί ο κόσμος, 2. Το κατασυκοφαντούμε, 3. Παρουσιάζουμε το ξεπούλημα ως μονόδρομο, 4. εισπράτουμε και το δωράκι μας από τον αγοραστή.

Παλιά μου τέχνη κόσκινο."

passnow
15-01-11, 18:48
Καλησπέρα σε όλους, μήπως ανέβηκε κανένας σήμερα bansko? τι λένε οι πίστες?είχε καλό χιόνι για snowboard?στα lift είχε μεγάλες ουρές? αξίζει να πάω αύριο από Σέρρες η θα έχει πολύ κίνηση?ευχαριστώ εκ τον προτέρων για όποιον μπορέσει να απαντήσει.

decrial
18-01-11, 01:20
Προσφορες ολυμπιακης.

σοφια αλε ρε τουρ απο 115.για λιγες μερες.

τα ξενοδοχεια χρεωνουν το Pick-up απο το αεροδρομιο?και αν ναι ποσο?υπαρχει καπου που προσφερεται δωρεαν?

kokkinos
18-01-11, 03:55
Προσφορες ολυμπιακης.

σοφια αλε ρε τουρ απο 115.για λιγες μερες.

τα ξενοδοχεια χρεωνουν το Pick-up απο το αεροδρομιο?και αν ναι ποσο?υπαρχει καπου που προσφερεται δωρεαν?

Που το είδες? μπορουμε να το δουμε και στο site για να μαθουμε ημερομηνιες κλπ η πρεπει να παρουμε τηλεφωνο?

decrial
18-01-11, 13:52
ολα απο site.ενδεικτικα 4ημερο με ξενοδοχειο και αεροπορικα 150ευρω.και για κ.δευτερα..

kokkinos
18-01-11, 14:31
εγω πάντως δεν βρήσκω κάτι για σοφια στις προσφορες του site...

valsam
18-01-11, 14:50
Τι κακο ειναι αυτο ρε παιδια,περυσι του Αγ. Αθανασιου σαν σημερα ημουν επανω για τριτο Σ.Κ με πολυ χιονι και φετος τιποτα 100% τεχτητο χιονι(αν ειναι για 20 ποντους τεχνητο παω και στα πηγαδια!),μολις εδωσα ακυρο στο δωματιο για αυτο το Σ.Κ στο booking,απ'οτι βλεπω τον φαγαμε και τον Ιανουαριο αντε να δουμε τι θα γινει τον Φεβρουαριο!

kokkinos
18-01-11, 14:50
εγω πάντως δεν βρήσκω κάτι για σοφια στις προσφορες του site...

Αααα, σήμερα βλέπω ημερομηνίες που παίζουν στις τιμές αυτές :)

Οχι στις προσφορές, αλλά αμά ψάξεις για εισητήρια στις online κρατήσεις βρήσκεις :)

Το θέμα είναι πόσο θα πληρώσεις από το αεροδρόμιο μέχρι το bansko...

decrial
18-01-11, 21:47
ελα ντε.καλη ερωτηση.δεν ξερω αν μερικα ξενοδοχεια(ισως πιο καλα) το προσφερουν δωρεαν.

ALPMAN
18-01-11, 22:41
Πέρυσι, φίλοι μου, με ταξί από Σόφια - Μπάνσκο πλήρωσαν 50 ευρώ (3 άτομα). Το θέμα είναι ότι αν έχεις πέδιλα δεν τα κουβαλάνε. Το να βρεις βανάκι?..

SkieriS
18-01-11, 23:43
προτεινω απο Σοφια με λεωφορείο στοιχιζει καπου στα 6-7 ευρω και ειναι μια χαρα χαρουμενα. Προσοχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απο το αεροδρομειο ΜΗΝ παρετε ΤΑΧΙ θα σας κοψουν τον <a href=mailto:κ@@@λο" target="_blank">κ@@@λο</A>!!"

kokkinos
19-01-11, 02:04
προτεινω απο Σοφια με λεωφορείο στοιχιζει καπου στα 6-7 ευρω και ειναι μια χαρα χαρουμενα. Προσοχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απο το αεροδρομειο ΜΗΝ παρετε ΤΑΧΙ θα σας κοψουν τον <a href=mailto:%CE%BA@@@%CE%BB%CE%BF" target="_blank">κ@@@λο</a>!!

από αεροδρόμιο είναι αυτό το λεωφορίο? η από κέντρο?
"

decrial
19-01-11, 20:12
μαλλον απο κεντρο οποτε λιγο τρεχα γυρευε..?

SkieriS
19-01-11, 21:51
Καλύτερα τρεχα γυρευε παρα γυρευε κανα 30+ ευρω!!

TURMS
20-01-11, 08:17
ψαξτε κανα αγγλικο πρακτορειο που κανει αυτην την δουλεια. πλεον πολλοι αγγλοι πανε Μπανσκο και κανουν μεταφορες αεροδρομιο μπανσκο

nikgalax
21-01-11, 19:00
ΧΑΜΟΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΤΟ ΒΑΝΣΚΟ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ........ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ.....ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!!!

fox
21-01-11, 20:04
Καιρός ήταν γιατί είμασταν έτοιμοι να αναβάλουμε το ταξίδι μας για την επομενη εβδομαδα..
Πράγματι από ότι φαίνεται και στις κάμερες του κέντρου γίνεται χαμός πάνω από τα 2400...[i]..
όποιος έχει νεότερα παρακαλώ να ενημερώσει..
"

TJohn
21-01-11, 20:08
Απο τα 1500μ και πανω γινεται χαμος τωρα στο Bansko...

fox
21-01-11, 20:38
Έχεις δίκιο και θα συνεχίζει να κατεβαίνει το σημείο παγοποίησης. Edited by: fox

Vkan
23-01-11, 22:17
Τι γίνεται ρε παιδιά έριξε τίποτα σήμερα πάνω ; Κανείς που να έχει παει;

decrial
24-01-11, 00:10
ενα ωραιο videaki

<a href=http://www.youtube.com/watch?v=eapXodH3zYo&amp;feature=related" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=eapXodH3zYo&amp;feature=related</a>"

ecm
24-01-11, 00:15
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΜΠΑΝΣΚΟ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΑΡΧΕΣ ΜΑΡΤΗ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΞΑΝΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΛΕΨΙΜΟ...

ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ Η ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΩΙ?

ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΜΕ ΥΠΟΓΕΙΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΕΝΙΚΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

mario79
24-01-11, 00:17
εξω απο τα ξενοδοχεια τα αφηνουμε τα αυτοκινητα και προβλημα κανενα!απο ποιον εκλεψαν αυτοκινητο?εγω δεν ακουσα κανεναν!!!!!!

dimit
24-01-11, 00:44
παρτο το αμάξι σου. κανένα πρόβλημα. κυκλοφορούν πολλά πανάκριβα αυτοκίνητα με ελληνικές πινακίδες χωρίς κανένα πρόβλημα.
Αν δεν το πάρεις θα σε γδυνουν τα ταξι. νταβατζιλίκι ο ταξιτζής εγώ τόσα θέλω λέει. την πρώτη φορα την παθαμε.ξανά οχι. Ασε που δεν μπορείς να συνενοηθείς κιόλλας. μερικοί ούτε τα εντελώς βασικά αγγλικά δεν ξέρουν..

dimit
24-01-11, 00:46
ρώτησε αν πληρώνεις στο παρκινκ στη βάση του χκ. πάντως αν έχει ου΄ρά το αυγό καλύτερα με το αμαξι πανω για να βρεις το αποσυμπλεκόμενο.

fox
24-01-11, 00:58
Δεν έχει ακουστεί κάτι για κλοπές στο bansko.... αυτά πριν πολλά χρόνια..ανέβηκα πέρυσι με το αυτοκίνητο και όλα πολύ καλά με το πόσο φιλόξενοι είναι οι βούλγαροι και κυρίως με τους Έλληνες. Το μόνο που χρειάζεται με το που θα περάσεις τα σύνορα να τηρείς τα όρια ταχύτητας ...

Το περσινό μου βίντεο για να πάρεις μια ιδέα http://www.youtube.com/watch?v=d_l5krdRJD8&amp;feature=related

Φεύγω την Τετάρτη με το αυτοκίνητο στο Τραίνο αυτή τη φορά

Το νέο Βίντεο θα είναι διαθέσιμο στα μέσα της επόμενης εβδομάδας

"

xon xon
24-01-11, 04:24
Δεν έχει ακουστεί κάτι για κλοπές στο bansko.... αυτά πριν πολλά χρόνια..ανέβηκα πέρυσι με το αυτοκίνητο και όλα πολύ καλά με το πόσο φιλόξενοι είναι οι βούλγαροι και κυρίως με τους Έλληνες. Το μόνο που χρειάζεται με το που θα περάσεις τα σύνορα να τηρείς τα όρια ταχύτητας ...

Το περσινό μου βίντεο για να πάρεις μια ιδέα http://www.youtube.com/watch?v=d_l5krdRJD8&amp;feature=related

Φιλε fox απο αθηνα πας?ποσο εχει το εισητηριο του τρενου για το αμαξι κ μεχρι που το πας???
"

decrial
24-01-11, 12:03
το τρενο δεν εχει καταργηθει?

fox
24-01-11, 12:07
Και πάνω που έλεγα να ταξιδέψω πιο άνετα φέτος οι φίλοι μας στον ΟΣΕ αποφάσισαν να κάνουν απεργία.. Τι πρωτότυπο σε αυτή τη χώρα. Για όποιον ενδιαφέρεται 26/1 και 27/1 τα τραίνα του ΟΣΕ θα παραμείνουν ακινητοποιημένα. Το κόστος μίας διαδρομής Αθήνα-Θεσσαλονίκη 47 EURO το αυτοκίνητο και περίπου 35 EURO το άτομο.

fox
24-01-11, 12:09
το δρομολόγιο Αθήνα - Θεσσαλονίκη όχι για βουλγαρία μόνο

katzik
24-01-11, 20:56
Θαβεται πραγματικα το μπανσκο!!
Οποιος παει τις επομενες μερες θα ανοιξουν ολες τις πιστες και θα εχει απιστευτο καιρο και πουδρα...Ζηλευωωωω

geomat
24-01-11, 22:07
Και το Σαββατοκυριακο θα εχει χιονι μεγαλε μην μασας.....ασε που πιστες δεν ανοιγουν τωρα που τους χιονιζει....

valsam
24-01-11, 22:58
Ετσι μπραβο ριξε πραμα,Π-Σ-Κ-Δ Θα ειμαι πανω και θα τσουλισω για πρωτη φορα φετος !

ecm
25-01-11, 00:30
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ mario79, dimit και fox

mario79
25-01-11, 00:32
να σαι καλα!

Stam.andriotis
25-01-11, 00:53

File ena mono tha pw eisai irwas k mono pou kataferes tin kopela na anevei mazi sou sto vouno (adiamartirita apo ti vlepw) xronia prospathw to epipedo sou akoma den to exw ftasei http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

geomat
25-01-11, 08:43
τα τελευταια νεα μιλανε για χιονι ΠΕΜΠΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ-ΚΥΡΙΑΚΗ-ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΡΙΤΗ ....μαλλον καλα θα μας παει λεμε..........

decrial
25-01-11, 10:49
<a href=http://www.traveldailynews.gr/new.asp?newID=49397&amp;subcategory_id=28&amp;utm_source=n ewsletter&amp;utm_medium=email&amp;utm_c&#111;ntent=49397&amp;utm_c ampaign=travelDailynewsNewsTitle" target="_blank">http://www.traveldailynews.gr/new.asp?newID=49397&amp;subcategory_id=28&amp;utm_source=n ewsletter&amp;utm_medium=email&amp;utm_content=49397&amp;utm_c ampaign=travelDailynewsNewsTitle</a>"

fox
25-01-11, 11:32
File ena mono tha pw eisai irwas k mono pou kataferes tin kopela na anevei mazi sou sto vouno (adiamartirita apo ti vlepw) xronia prospathw to epipedo sou akoma den to exw ftasei http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Δεν έχω παράπονο και στο Snowboard kai sto MTB με ακολουθεί..Στο Kite όχι αλλα να σου πω δεν θα ήθελα κιόλας..http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley14.gif. Και να φανταστείς δεν είχε κάνει ποτέ της Snowboard και ευτυχώς για μένα της άρεσε..

Αυριο το Βράδυ (00:00) αναχωρούμε για Bansko με τα αυτοκίνητα μας..Ενδιαφέρεται κανείς να είμαστε μεγάλο κομβόι?
"

valsam
25-01-11, 12:34
Ηταν κανεις επανω το προηγουμενο ΣΚ?

Απ'οτι βλεπω απ τις καμερες πρεπει να'βαλε το πολυ κανα 20ποντο απο το προηγουμενο ΣΚ και απ'οτι δειχνει το snowforecast αντε να βαλει αλλο ενα 5ποντο μεχρι την Κυριακη,φτανει λετε για ν'ανοιξουν ολες οι πιστες?

Να ανεβω με παλιο η καινουργιο σανιδι?

Θα παρω 2-3 μαζι μου αλλα δεν λεει να ξανακατεβαινω στο ξενοδοχειο και ν'αλλαζω εξοπλισμο γιατι θα την φαω την ημερα στο ετσι,ουτε λεει να ανεβω το με καινουργιο και να καθομαι να προσεχω συνεχεια αν εχει κοτρονες,εχω σπασει 5 σανιδια και τα 4 ηταν την πρωτη μερα που τσουλουσα για την σαιζον!

TURMS
25-01-11, 13:10
παρε το παλιο καλυτερα.

kostasbmw
25-01-11, 13:39
παρε και τα τρια να χεις το κεφαλι σου ησυχο

fox
25-01-11, 13:51
πούδρες δεν βλέπω να έχει και πολλές αλλα αν μείνεις μέσα στις πίστες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

valsam
25-01-11, 14:11
Ετσι κι'αλλιως για εντος πιστας ειναι τα σανιδια μου αλλα θελει πολυ χιονι για να μην βρω πετρα γιατι με τα 100+ κιλα μου στο καρβαρισμα αν εχει 20 ποντακια χιονι και απο κατω ειναι η γεματο πετρες σιγουρα θα βρω!

Αν ηταν κανεις πανω το προηγουμενο ΣΚ ας μας πει αν ειχει καθολου πετρες,γιατι αν δεν ειχε η ειχε ελαχιστες στα αποτομα σημεια οπου βγαινουν απ'τα φρεναρισματα τοτε με +20 ποντους που'ριξε πιστευω οτι θα'ναι ενταξει!

frontlineman
25-01-11, 14:34
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΜΠΑΝΣΚΟ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΑΡΧΕΣ ΜΑΡΤΗ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ

*

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΞΑΝΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΛΕΨΙΜΟ...

ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ Η ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΩΙ?

*

ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΜΕ ΥΠΟΓΕΙΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΕΝΙΚΑ

*

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Οι Βούλγαροι δεν αλλάζουν συνήθειες.Φίλος καλός ακόμη ψάχνει το χ3 που δήθεν ήταν και σε φυλασόμενο χώρο.Φετος εχουν χειροτερέψει τα πράγματα.

valsam
25-01-11, 16:01
Πριν απο λιγο ενημερωσαν το υψος χιονιου και δινουν + 40 ποντακια απ'οτι ειχαν πριν την χιονοπτωση,αρα τουλαχιστον εβαλε 20 με 30!

katzik
25-01-11, 16:14
Εβαλε 40 ποντους πουδρα συμφωνα και με αναφορες!
Ανοιξαν για πρωτη φορα φετος τα λιφτ για κορυφη!Σουπερ!

fox
25-01-11, 17:02
Ευχάριστα νέα...

Vagelis
25-01-11, 17:33
Δεν είναι κανείς εκεί ρε παιδιά?
Θέλουμε φωτο!!!!!!!!!!!!!!!

boutas ski
25-01-11, 17:39
αυτα ειναι...!!
λεμε την αλλη τεταρτη να παμε απο Ξανθη με τον niklakis στο bansko αυθημερον... ελπιζω να το χαρουμε...!!

fox
25-01-11, 17:40
Δεν νομίζω οτι υπαρχει καλύτερη φώτο από αυτή!
<a href=http://www.banskoski.com/?page=bansko-live&amp;sub=panocams" target="_blank">http://www.banskoski.com/?page=bansko-live&amp;sub=panocams</a>

Διαφορετικά υπομονή μέχρι Πέμπτη απόγευμα που θα ανεβάσω μερικές από τις πίστες
"

ecm
25-01-11, 19:03
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ...PRAY FOR ME[i]"

TJohn
25-01-11, 19:48
-16.8οC τώρα στα 2560μ.
-13.6οC στα 1735μ.
Και η πτώση συνεχίζεται...[i]
"

fox
29-01-11, 00:59
χιονι το βουνό έχει πολύ καλο για οποιον ενδιαφέρεται να ανέβει..

valsam
30-01-11, 00:30
εδω ειμαι και δεν θα τολεγα οτι ειναι και τοσο καλο το χιονι,παγος-πετρες υπαρχουν ακομη ,13 απριλιου περυση ηταν καλυτερα

valsam
30-01-11, 19:10
Μολις γυρισα ,δεν εκανα σημερα γιατι μεχρι να αδειασουμε το δωματιο εφτασα στην γονδολα 9.30 και ειχε αρχισει το πανυγηρι(ουρα σχεδον μεχρι την πιριν!)και δεν λεει να περιμενεις τουλαχιστον 1 ωρα στην ουρα και αλλη μιση μεχρι ν'ανεβεις θ'αμασταν 11 η ωρα στην καλυτερη πανω και θελαμε να φυγουμε νωρις, αρα παει η μερα.

Τα πραγματα επανω ειναι ετσι κι'ετσι ,εφτασα παρασκευη 11 ωρα πανω, το χιονι ειναι οριακο σε πολλα σημεια ,το 1 μετρο που δινουν ουτε μα σφαιρες,ειδικα ψιλα στην 10 την μπλε εχουν βγει πετρες επανω ψιλα και χορτα και το χιονι ειναι παγομενη κροκαλα,στην 5 την αλλη την μπλε παλι παγομενη κροκαλα αλλα ελαχιστες πετρες,ψιλα επανω στο plato (3 και 11) μαλακο καλης ποιοτητας χιονι αλλα ενα απεραντο χωραφι με ατελειωτα μπαμπς απο νωρις,tomba δεν κατεβηκα δεν ξερω,πηγα κατω χαμηλα στην 4τραπλη στις 2 ωρα την παρασκευη (πιστες 15-16)μπας και ειναι πιο μαλακο το χιονι αλλα και εκει τσιμεντο σκετο απο κατω με μια φλουδα μαλακο απο πανω(τεχνιτο!).

Το σαββατο ημουν στην γονδολα 8.15 και 9 επανω ο κοσμος μου φανηκε λιγοτερος το σαββατο απο την παρασκευη αλλα και παλι ηταν πολυς(οποιος θελει μεγαλη απλα για καρβαρισματα να το ξεχασει το Μπανσκο π-σ-κ και εγω απλα θελω!)οι πιστες μια απ'τα ιδια αλλα ευτηχως με αποζημειωσε η banderitza2 δηλ. η 4 πιστα η μιση απο την μεση μεχρι τα 2600 ,απ'ολο το βουνο ηταν η μονη πιστα που το χιονι ηταν καλης ποιοτητας και στρωμενο με μονο 100 μετρα μπαμπς!

Στα λιφτ πουθενα ουρα!

Περιμενα να χιονισει αρκετα και φτασαμε σχεδον στον Φεβρουαριο για να τσουλισω πρωτη φορα φετος και πιστευα οτι θα ηταν καλα αλλα οπως εγραψα και προηγουμενος,περυση στις 13 Απριλιου την τελευταια μερα λειτουργιας ηταν πολυ πολυ καλυτερα γιατι ειχαν 30-40 ποντους παγωμενο χιονι απο κατω και μια μερα πριν παω εριξε 10-15 ποντακια πουδρα απο πανω +το οτι ειμαστα ολοι κι'ολοι 100 ατομα σ'ολο το βουνο και καραγουσταρα!

Μου φαινεται οτι οτι πολλα θελω γιατι στις τεσσερις γυναικες της παρεας μας το μονο που τις πειραξε ηταν το παγωμενο χιονι σε πολλα σημεια,αλλα ελα μου ντε που αυτες εχουν κανει ολο κι'ολο μετρημενες στα δακτυλα σκι και η καλυτερη σηκωνει και ποδι στο βε!

Πολλα θελω ρε παιδια?

Κοτλε πιστες χωρις μπαμπς χωρις πετρες και χωρις κοσμο!

Πολλα ζηταω ε?Edited by: valsam