PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19

_3D_
09-10-10, 16:35
Θα αυξηθεί η τιμή για να πάρει το κράτος κέρδη (ΔΕΚΟ -αθάνατα κρατικά μονοπώλια!) και γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς μιας και ούτε πολλές επιλογές έχουμε (ακόμα) και πρέπει να χρηματοδοτήσουμε μερικές χιλιάδες επιπλέον υπαλλήλους. Έτσι και στον ΟΣΕ.

Και τις δυο τις ΔΕΚΟ να τις κρατήσει το κράτος φυσικά. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει μοιρασιά παρωχημένης τεχνολογίας και αρχαιολογικής σημασίας εργοστασίων και δικτύων της ΔΕΗ σε ιδιώτες. Μπορούν κάλιστα να παραμείνουν χρυσή περιουσία" του λαού. Ειλικρινά. Απελπίζομαι όταν τα εργοστάσια είναι σε τόσο κοντινή απόσταση και έχω το χειρότερο ρεύμα της χώρας."

snowspir
11-10-10, 00:30
ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΩΝ 2 ΜΕΓΑΛΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ!!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ!!!

Γιώργη,δυστυχώς κατά την άποψη μου είναι ήδη πολύ αργά....Πιο αργά δεν γίνεται...Είναι αργά πολλά χρόνια τώρα...Από αυτούς τους αλήτες δεν περίμενα και ούτε περιμένω πια τίποτα...Αυτό όμως που με ενοχλεί πραγματικά,είναι οτί δεν αντιδρά ο λαός...Μας πηδάνε κανονικά και δεν κουνιέται φύλλο...Επί άλλης κυβερνήσεως θα καιγότανε όλη η Ελλάδα από τις διαδηλώσεις και τις πορείες,επί καθημερινής βάσεως...και ορθώς θα γινότανε...Τώρα,βλέπεις να γίνεται τίποτα;;;Αυτός ο καρνάβαλος η ΓΣΕΕ,πόσους μήνες έχει να οργανώσει συλλαλυτήριο;;Αυτή η κουφάλα το κοματόσκυλο-εργατοπατέρας παναγόπουλος,που έχει κρυφτεί;;;ΑΑΑΑΑΑΑ ΡΕ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΧΑΜΜΕΝΟ.....

panicline
11-10-10, 01:04
Γιώργη,δυστυχώς κατά την άποψη μου είναι ήδη πολύ αργά....Πιο αργά δεν γίνεται...Είναι αργά πολλά χρόνια τώρα...Από αυτούς τους αλήτες δεν περίμενα και ούτε περιμένω πια τίποτα...Αυτό όμως που με ενοχλεί πραγματικά,είναι οτί δεν αντιδρά ο λαός...Μας πηδάνε κανονικά και δεν κουνιέται φύλλο...Επί άλλης κυβερνήσεως θα καιγότανε όλη η Ελλάδα από τις διαδηλώσεις και τις πορείες,επί καθημερινής βάσεως...και ορθώς θα γινότανε...Τώρα,βλέπεις να γίνεται τίποτα;;;Αυτός ο καρνάβαλος η ΓΣΕΕ,πόσους μήνες έχει να οργανώσει συλλαλυτήριο;;Αυτή η κουφάλα το κοματόσκυλο-εργατοπατέρας παναγόπουλος,που έχει κρυφτεί;;;ΑΑΑΑΑΑΑ ΡΕ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΧΑΜΜΕΝΟ.....

Μα γι`αυτο τα συμφεροντα εβαλαν τον Γιωργακη Πρωθυπουργο, γιατι με τον Καραμανλη αν υπογραφαμε μνημονιο παιζει να κινδυνευε ακομα και η ζωη του απο την επομενη μερα ετσι οπως τα ειχε κανει. Γι`αυτο και ο Γιωργακης δεν ηξερε αν ηθελε να γινει πρωθυπουργος ,γνωριζοντας την κατασταση.

Οσο για το επισημο `συνδικαλιστικο` κινημα αυτοι ειναι πιονια των δυο μεγαλων κομματων. Ετσι οπως εχει διαβρωθει η ΓΣΣΕ τις τελευταιες δεκαετιες δεν υπαρχει καμια ελπιδα απο εκει. Αν προσπαθουσαν να περασουν τετοια μετρα την δεκαετια του 60, θα γινοταν επανασταση.Μονο αν οργανωθει κατι απο τα κατω απο ανεξαρτητα συνδικατα,αυθορμητα αλλα και οργανωμενα,μπορει να γινει κατι. Η οργη ειναι μεγαλη, το ποτε θα ξεσπασει ειναι αγνωστο. Οι εξεγερσεις σπανια γινονται οργανωμενα.Αρκει μια αφορμη. Το ποτε θα ερθει αυτη..αγνωστο.Ερχονται καινουρια μετρα μετα τις εκλογες.Ισως τοτε αρχισει η αντιστροφη μετρηση για την αρχη του τελους. Οσο κι αν η Κυβερνηση παιρνει συνεχεια παραταση απο την χρεωκοπια, σταση πληρωμων ,επαναδιαπραγματευση του χρεους ,υπερχρεωνοντας ολο και περισσοτερο τον λαο, τοσο πιο βαθεια σκαβει το λακο της.Ειναι και ηλιθιοι εκτος τον αλλων.Παρανοικα..ηλιθιοι.
Edited by: panicline

_3D_
11-10-10, 01:35
Εκλογές είχαμε, ο λαός τον ψήφισε γιατί φαινόταν ότι ο Καραμανλής θα χάσει. Ηλίου φαεινότερο. Άρα, γιατί να αντιδράσει ο λαός; [...]

enigma
11-10-10, 13:13
Ρόμπα ο Παπακωνσταντίνου, έκθετος ο Παπανδρέου ο οποίος εκθέτει σε κατ'ιδίαν συνομιλίες την ίδια του τη χώρα στο εξωτερικό....

Ο Γιούνκερ αποκάλυψε ότι ο πρωθυπουργός που είχε πει ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί η Ελλάδα είναι μια διεφθαρμένη χώρα δεν είναι ούτε ο Καραμανλής όπως είπε από τη Νέα Υόρκη ο ΥΠΟΙΚ Γιώργος Παπακωνσταντίνου αλλά ούτε και ο Σημίτης! Είναι ο Γιωργάκης!

Ο Παπακωνσταντίνου είπε:«Νομίζω πως είναι απολύτως σαφές ότι ο κ. Γιούνγκερ δεν αναφέρεται στον κ. Παπανδρέου, αλλά σε προηγούμενο πρωθυπουργό. Και όλοι νομίζω μπορούμε να φανταστούμε σε ποιον αναφέρεται».

Για να λάβει σήμερα την απάντηση από τις Βρυξέλλες ότι ήταν ο Παπανδρέου ο εν λόγω πρωθυπουργός που είπε:

«Τρία ή τέσσερα χρόνια πριν, γνώριζα ότι ένα από τα κύρια ελληνικά χαρακτηριστικά ήταν η διαφθορά. Τώρα, ο Έλληνας πρωθυπουργός λέει Κυβερνώ μια χώρα διεφθαρμένη».

http://www.skai.gr/news/politics/article/153794/politiki-thyella-gia-ton-prothypoyrgo-poy-gnorize/ (http://www.skai.gr/news/politics/article/153794/politiki-thyella-gia-ton-prothypoyrgo-poy-gnorize/)

Η Ντόρα μιλώντας στο ΒΗΜΑ 99.5 (πού αλλού;) δήλωσε:

«Το έκανε τούμπανο. Μου προκαλούσε σοκ. Υπάρχει και ένα όριο στο αυτομαστίγωμα και στο πόσο μπορείς να ξεφτιλίσεις την χώρα σου. Με ενοχλεί ότι ένας πρωθυπουργός μιλά έτσι για την χώρα του».
Edited by: enigma "

MountExplorer
11-10-10, 14:18
Διαβασε κανεις την ειδηση η μπα;;

Πιεζουν την ΔΕΗ να αναιβασει τα τιμολογια για να μπορουν να την ανταγωνιστουν οι ιδιωτες που μπαινουν στην αγορα. Το `μονοπωλιο` ειχε χαμηλες τιμες.Τωρα που μπαινουν οι ιδιωτες θα αυξηθει η τιμη του ρευματος για ολους. Το ειδιο γινεται και με τον ΟΣΕ,θα αυξησουν τις τιμες λεει γιατι δεν ειναι σωστο να ειναι πιο χαμηλες απο αυτες των λεωφοριων! Αυτο εννοουσε ο ΓΑΠ πρασινη αναπτυξη;

Φευγουν τα μονοπωλια με τις φτηνες τιμες και ερχονται τα ολιγοπωλια ,καρτελ με τις τιμες ξυραφι. Εκει που ειχαμε ενα απο τα πιο φτηνα ρευματα στην Ευρωπη μεσα σε λιγα χρονια το κανουν ακριβο με τον ερχομο των ιδιωτων.

Μην πιστευεις σε τετοιες αηδιες, μιλας με ειδικο του κλαδου.... [i]
Eπετρεψε μου να ξερω καλυτερα. Ακομα και αν οι τιμες παραμεινουν ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ, οι ανταγωνιστες της ΔΕΗ προσφερουν περιπου 10% φθηνοτερο ρευμα στο οικιακο, εμπορικο και αγροτικο ρευμα. Μονο στο βιομηχανικο ρευμα εχει πραγματικα χαμηλη τιμη η ΔΕΗ. Εκει οι εναλλακτικοι παροχοι δεν μπορουν να κανουν καλυτερες τιμες!

Η ΔΕΗ ισα-ισα θελει να ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ τις τιμες για να εξαφανισει τον ανταγωνισμο.... Αυτη ειναι η αληθεια.
"

MountExplorer
11-10-10, 14:31
Απελπίζομαι όταν τα εργοστάσια είναι σε τόσο κοντινή απόσταση και έχω το χειρότερο ρεύμα της χώρας.

τι εννοεις οταν λες οτι εχεις το χειροτερο ρευμα? Το ρευμα ειναι ιδιο για ολους. Αν υπαρχουν προβληματα στην ταση ή στην συχνοτητα του ρευματος αυτο εχει να κανει με τις υποδομες της ΔΕΗ. Το ρευμα εμεις δεν το παιρνουμε απο την ΔΕΗ εξαλλου. Η ΔΕΗ Α.Ε., οι εναλλακτικοι παροχοι (που ειναι τρεις για την ωρα), τα φωτοβολταικα και αιολικα παρκα καθως και το εισαγωμενο ρευμα, ολα αυτα τα διαφορετικα ρευματα" μπαινουν στο ιδιο δικτυο που διαχειριζεται ο ΔΕΣΜΗΕ, ο οποιος εχει 47 προμηθευτες, ενας εκ των οποιων ειναι η ΔΕΗ! Ο Διαχειριστης Ελληνικου Συστηματος Μεταφορας Ηλεκτρικης Ενεργειας ειναι.... ο ΔΕΣΜΗΕ, και οχι η ΔΕΗ. Για την ισορροπια μεταξυ καταναλωσης και παραγωγης της ηλεκτρικης ενεργειας ειναι υπευθυνος ο ΔΕΣΜΗΕ Α.Ε. Οι εκκαθαρισεις στην αγορα ηλεκτρικης ενεργειας στην Ελλαδα γινεται επισης απο τον ΔΕΣΜΗΕ. Το χρηματιστηριο της ηλεκτρικης ενεργειας στην Ελλαδα λεγεται ΔΕΣΜΗΕ. Η ΔΕΗ ειναι υπευθυνη μονο για τις υποδομες και για τις δικες τις παραγωγικες μοναδες, και φυσικα ειναι ο μεγαλυτερος προμηθευτης ηλεκτρικης ενεργειας του ΔΕΣΜΗΕ. Δεν ειναι μονη της ομως στο παιχνιδι.

Ενδεικτικα, σε αλλες χωρες της Ευρωπης, η εκαστοτε ΔΕΗ εχει χασει απο 25 ως και 50% των πελατων της, διοτι πολυ απλα ο ανταγωνισμος ειναι φθηνοτερος. Απο που κι ως που λοιπον ειναι ο ανταγωνισμος κακο πραμα και πρεπει το μονοπωλιο της ΔΕΗ να εξακολουθει?
"

_3D_
11-10-10, 15:32
Απελπίζομαι όταν τα εργοστάσια είναι σε τόσο κοντινή απόσταση και έχω το χειρότερο ρεύμα της χώρας.

τι εννοεις οταν λες οτι εχεις το χειροτερο ρευμα? Το ρευμα ειναι ιδιο για ολους. Αν υπαρχουν προβληματα στην ταση ή στην συχνοτητα του ρευματος αυτο εχει να κανει με τις υποδομες της ΔΕΗ. Το ρευμα εμεις δεν το παιρνουμε απο την ΔΕΗ εξαλλου.* Η ΔΕΗ Α.Ε., οι εναλλακτικοι παροχοι (που ειναι τρεις για την ωρα), τα φωτοβολταικα και αιολικα παρκα καθως και το εισαγωμενο ρευμα, ολα αυτα τα διαφορετικα ρευματα" μπαινουν στο ιδιο δικτυο που διαχειριζεται ο ΔΕΣΜΗΕ, ο οποιος εχει 47 προμηθευτες, ενας εκ των οποιων ειναι η ΔΕΗ!* Ο Διαχειριστης Ελληνικου Συστηματος Μεταφορας Ηλεκτρικης Ενεργειας ειναι.... ο ΔΕΣΜΗΕ, και οχι η ΔΕΗ. Για την ισορροπια μεταξυ καταναλωσης και παραγωγης της ηλεκτρικης ενεργειας ειναι υπευθυνος ο ΔΕΣΜΗΕ Α.Ε.* Οι εκκαθαρισεις στην αγορα ηλεκτρικης ενεργειας στην Ελλαδα γινεται επισης απο τον ΔΕΣΜΗΕ. Το χρηματιστηριο της ηλεκτρικης ενεργειας στην Ελλαδα λεγεται ΔΕΣΜΗΕ. Η ΔΕΗ ειναι υπευθυνη μονο για τις υποδομες και για τις δικες τις παραγωγικες μοναδες, και φυσικα ειναι ο μεγαλυτερος προμηθευτης ηλεκτρικης ενεργειας του ΔΕΣΜΗΕ. Δεν ειναι μονη της ομως στο παιχνιδι.

Ενδεικτικα, σε αλλες χωρες της Ευρωπης, η εκαστοτε ΔΕΗ εχει χασει απο 25 ως και 50% των πελατων της, διοτι πολυ απλα ο ανταγωνισμος ειναι φθηνοτερος. Απο που κι ως που λοιπον ειναι ο ανταγωνισμος κακο πραμα και πρεπει το μονοπωλιο της ΔΕΗ να εξακολουθει?

Και φαντάστηκα ότι δεν έπρεπε να το γράψω έτσι απλά "ρεύμα", αλλά δεν ήθελα να τα γράψω τεχνικά. Γνωρίζω και εγώ λίγα πράγματα για την εν λόγω αγορά.

Οπότε, όσον αφορά την πρώτη σου ερώτηση, εννούσα απλούστατα τις υποδόμες -εναέρια καλώδια- της ΔΕΗ που δεν μου παρέχουν ρεύμα αξιόπιστα μιας και οι υποδομές της ανήκουν αν δεν κάνω λάθος. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μάλλον έχει ξεχάσει την συντήρηση/αναβάθμιση του δικτύου της. Και μάλιστα δεν είναι νέο το πρόβλημα, δλδ μετά την απελευθέρωση της αγορά ενέργειας, αλλά αρκετά παλαίοτερο.

Αν και, μάλλον γι'αυτό είχαμε/έχουμε "το φθηνότερο ρεύμα" της Ευρώπης, γιατί κόψαμε τα περιττά έξοδα της συντήρησης του δικτύου.*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

panicline
11-10-10, 16:11
Μην πιστευεις σε τετοιες αηδιες, μιλας με ειδικο του κλαδου.... [i]

Λες οτι λενε ψεμματα δηλαδη; Μακαρι.Θα το δουμε στην πραξη.Παντος ανακοινωσαν αυξησεις.Ειχαν ξανανακοινωσει αυξησεις και τις πραγματοποιησαν.

"

TURMS
11-10-10, 16:34
οντως.αφου ανακοινωσαν αυξησεις. δεν θα γινουν;

MountExplorer
11-10-10, 19:40
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.... Οι προτασεις λενε να ακριβυνει το οικιακο ρευμα κατα 13-14%, ν ΑΛΛΑ να μειωθει το εμπορικο και βιομηχανικο ρευμα. Επειδη διαβασα λεπτομερως τις προτασεις, καποιες κατηγοριες τιμολογιων θα ακριβυνουν και αλλες θα γινουν φθηνοτερες! Ομως το θεμα ειναι αν αυτες οι προτασεις θα περασουν και θα εγκριθουν απο την ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ. Αν κανει κατι τετοιο η ΔΕΗ θα μπει μεσα με τα μπουνια. Αφηστε που ελεγξα τις προτασεις και δεν ισχυουν.... Οι τιμες ρευματος που δινουν δεν συναδουν με τιμολογια πραγματικα που εχω στα χερια μου. Ακομα και οι τιμες με την εκπτωση, ειναι πιο ακριβες απο αυτες που εχω δει με τα ιδια μου τα ματια. Μιλαω κυριως για τιμολογια Β1, Β2 και Γ21, Γ22 με τα οποια και ασχολουμαι. Πολλα δημοσιευματα ειναι ανακριβη και το εχω τσεκαρει πολλακις....

Περιμενετε πρωτα να παρθουν οι αποφασεις για τις τιμες της ΔΕΗ και τα λεμε...

MountExplorer
11-10-10, 19:46
πανικ, το αηδιες πηγαινε στο
Πιεζουν την ΔΕΗ να αναιβασει τα τιμολογια για να μπορουν να την ανταγωνιστουν οι ιδιωτες που μπαινουν στην αγορα. Το `μονοπωλιο` ειχε χαμηλες τιμες.Τωρα που μπαινουν οι ιδιωτες θα αυξηθει η τιμη του ρευματος για ολους"

Δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα. Με τις τρεχουσες τιμες της ΔΕΗ, ο ανταγωνισμος δεν εχει κανενα προβλημα να πουλησει ρευμα.
"

panicline
11-10-10, 22:06
Πιεζουν την ΔΕΗ να αναιβασει τα τιμολογια για να μπορουν να την ανταγωνιστουν οι ιδιωτες που μπαινουν στην αγορα. Το `μονοπωλιο` ειχε χαμηλες τιμες.Τωρα που μπαινουν οι ιδιωτες θα αυξηθει η τιμη του ρευματος για ολους"

Δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα. Με τις τρεχουσες τιμες της ΔΕΗ, ο ανταγωνισμος δεν εχει κανενα προβλημα να πουλησει ρευμα.

Αφου δεν εχει κανενα προβλημα γιατι ολα τα ρεπορταζ λενε το αντιθετο; Εσυ θα ξερεις καλυτερα.Ας περιμενουμε οπως λες και τις τελικες αποφασεις και βλεπουμε.
"

_3D_
11-10-10, 23:55
Για πολοστή φορά τα ρεπορτάζ <STRIKE>μάλλον</STRIKE> είναι λάθος. Οι άνθρωποι που τα κάνουν είναι απλοί δημοσιογράφοι και δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα σε πολλά θέματα.

Το θέμα των τιμών θα κινηθεί όπως έγινε με την τηλεφωνία. Με τον ανταγωνισμό θα πέσουν οι τιμές και θα επωφεληθεί ο λαός. Η αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας θα λειτουργήσει πιο αποδοτικά. Edited by: _3D_

TURMS
12-10-10, 00:06
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.... Οι προτασεις λενε να ακριβυνει το οικιακο ρευμα κατα 13-14%, ν ΑΛΛΑ να μειωθει το εμπορικο και βιομηχανικο ρευμα. Επειδη διαβασα λεπτομερως τις προτασεις, καποιες κατηγοριες τιμολογιων θα ακριβυνουν και αλλες θα γινουν φθηνοτερες! Ομως το θεμα ειναι αν αυτες οι προτασεις θα περασουν και θα εγκριθουν απο την ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ. Αν κανει κατι τετοιο η ΔΕΗ θα μπει μεσα με τα μπουνια. Αφηστε που ελεγξα τις προτασεις και δεν ισχυουν.... Οι τιμες ρευματος που δινουν δεν συναδουν με τιμολογια πραγματικα που εχω στα χερια μου. Ακομα και οι τιμες με την εκπτωση, ειναι πιο ακριβες απο αυτες που εχω δει με τα ιδια μου τα ματια. Μιλαω κυριως για τιμολογια Β1, Β2 και Γ21, Γ22 με τα οποια και ασχολουμαι. Πολλα δημοσιευματα ειναι ανακριβη και το εχω τσεκαρει πολλακις....Περιμενετε πρωτα να παρθουν οι αποφασεις για τις τιμες της ΔΕΗ και τα λεμε...

μπερδευτηκα. καντο πιο απλα

MountExplorer
12-10-10, 01:12

Αφου δεν εχει κανενα προβλημα γιατι ολα τα ρεπορταζ λενε το αντιθετο; Εσυ θα ξερεις καλυτερα.Ας περιμενουμε οπως λες και τις τελικες αποφασεις και βλεπουμε.

Tα ρεπορταζ δυστυχως βριθουν απο ανακριβειες και επιπολαιοτητες. Προκειμενου να βγαλουν ειδηση, λενε ο,τι τους κατεβει. Στο λεω απο πρωτο χερι, οτι η πραγματικοτητα ειναι για αλλη μια φορα διαφορετικη απο αυτη που μας σερβιρουν τα ΜΜΕ. Τελικα σε αυτη τη χωρα αν δεν ξερεις κατι απο πρωτο χερι, κινδυνευεις να παραπληροφορηθεις για τα παντα, απο τα Media... Δεν εχω κανενα λογο να σου πω ψεμματα. Ηδη, μεγαλες αλυσιδες και ομιλοι τραπεζων, σουπερ μαρκετ, καζινο, μεγαλες και μικρες επιχειρησεις κ.α. εχουν φυγει απο τη ΔΕΗ και επεται συνεχεια....
"

MountExplorer
12-10-10, 01:22
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.... Οι προτασεις λενε να ακριβυνει το οικιακο ρευμα κατα 13-14%, ν ΑΛΛΑ να μειωθει το εμπορικο και βιομηχανικο ρευμα. Επειδη διαβασα λεπτομερως τις προτασεις, καποιες κατηγοριες τιμολογιων θα ακριβυνουν και αλλες θα γινουν φθηνοτερες! Ομως το θεμα ειναι αν αυτες οι προτασεις θα περασουν και θα εγκριθουν απο την ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ. Αν κανει κατι τετοιο η ΔΕΗ θα μπει μεσα με τα μπουνια. Αφηστε που ελεγξα τις προτασεις και δεν ισχυουν.... Οι τιμες ρευματος που δινουν δεν συναδουν με τιμολογια πραγματικα που εχω στα χερια μου. Ακομα και οι τιμες με την εκπτωση, ειναι πιο ακριβες απο αυτες που εχω δει με τα ιδια μου τα ματια. Μιλαω κυριως για τιμολογια Β1, Β2 και Γ21, Γ22 με τα οποια και ασχολουμαι. Πολλα δημοσιευματα ειναι ανακριβη και το εχω τσεκαρει πολλακις....Περιμενετε πρωτα να παρθουν οι αποφασεις για τις τιμες της ΔΕΗ και τα λεμε...

μπερδευτηκα. καντο πιο απλα

Λοιπον, οι προτασεις της κυβερνησης που φυσικα πολυ δυσκολα θα εγκρινει η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ διοτι θα μπει μεσα ασχημα αν τις υλοποιησει, προβλεπουν αυξηση στην τιμη του οικιακου ρευματος κατα 13-14% και μειωση σε ορισμενες ομαδες πληθυσμου καθως επισης και στο εμπορικο και βιομηχανικο ρευμα (χαμηλης και μεσης τασης). Αυτο αν υλοποιηθει, θεωρητικα θα σημαινει οτι οι εναλλακτικοι παροχοι θα πουλανε φθηνοτερο ρευμα μονο στα νοικοκυρια, ενω οι επιχειρησεις δεν θα εχουν δελεαρ για να φυγουν απο την ΔΕΗ.... Ελα ομως που συμφωνα με τα δημοσιευματα, οι τιμες της ΔΕΗ ακομα και μετα την μειωση εκπτωση" θα ειναι πιο ακριβες απο του ανταγωνισμου για τον απλουστατο λογο οτι οι τιμες που αναφερονται δεν αντικατοπτριζονται στην πραγματικοτητα. Δηλαδη, οι τιμες που αναφερουν ειναι σαφως υψηλοτερες απο τις τιμες στα τιμολογια που φτανουν στα χερια μου. Επομενως κατι δεν παει καλα! Υπαρχει καπου λαθος στις ανακοινωσεις περι μειωσεων.

Συντομα θα ξεκαθαρισει το τοπιο. Προσωπικα πιστευω οτι ο ανταγωνισμος, οπως και στις αλλες χωρες, θα μπορεσει με τις χαμηλοτερες τιμες να κερδισει ενα μερος απο την ενεργειακη πιτα. Δεν ξερω αν θα ειναι το 25 ή το 50% του συνολου των πελατων της ΔΕΗ αλλα σιγουρα θα φυγουν πολλοι. Οι καιροι ειναι τετοιοι που ολοι κοιτουν να εξοικονομησουν λεφτα. Κανενας δεν θελει να πληρωνει παραπανω για το ρευμα.
"

tsef
12-10-10, 22:56
Ωραίος ο επίτιμος χθες...

Ο μόνος που συμφώνησε μαζί του ήταν ο Πάγκαλος, τυχαίο; δε νομίζω!

panicline
12-10-10, 23:35
Κοιταξτε τι γινεται στην Ισλανδια!! Και τα γιουσουφακια του ΔΝΤ στα καθεστωτικα ΜΜΕ δεν μας λενε τιποτα..Μαλλον και εκει οι δημοσιοι υπαλληλοι θα φτενε.

Οι Ισλανδοί έχουν αγριέψει

<a href=http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&amp;subid=2&amp;pubid=35498948" target="_blank">http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&amp;subid=2&amp;pubid=35498948</a>

Και κλαμα οι τραπεζιτες... Αντε και στα δικα μας. Και το καλυτερο συνθημα που εχω ακουσει: ΤΙ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΤΕ ΡΕ; ΦΑΤΕ ΤΟΥΣ!! Edited by: panicline "

panicline
12-10-10, 23:42
[i]
"

ismael
13-10-10, 08:19
όπως λέει και ο καζαντζίδης, του κόσμου το περίγελο.
εκεί που περσι η ελλάδα ήταν σημείο αναφοράς της λαϊκής αντίστασης (εδώ θα γίνει αθήνα", είχαν γραψει σε πανώ οι εξεγερμένοι φοιτητές της μπογκοτά το 2009), κοιτάχτε τώρα τι λένε για μας:

Δήλωση του Ούγκο Τσάβες (Ιούλιος2010):

Με ρωτάτε γιατί στείλαμε φυλακή όσα στελέχη μας κλέψανε; Γιατί κλέψανε! Και δεν τους τιμωρήσαμε εμείς αλλά οι θεσμοί.Μου λένε «γιατί άφησες να μπει φυλακή ο υπουργός άμυνας και δεν τον κάλυψες επειδή ήταν προσωπικός σου φίλος;».Μα... γιατί έκλεψε!<a rel="nofollow" name="12b82d3f79010783_12b813fb6d7dd955_12b8134b7709117a _12b7e1" target="_blank"></a>

Πρόδωσε την εμπιστοσύνη μας, την πίστη του λαού στη κυβέρνηση.Πρόδωσαν τον Λαό, τη Δημοκρατία, το Στρατό, την Πατρίδα, το Έθνος; Τιμωρούνται από τη Δικαιοσύνη! Αν τους αφήσεις θα διαφθείρουν κι άλλους.Γι' αυτό φυλακίστηκαν. Τιμωρώντας τη διαφθορά κρατάμε γεμάτα τα ταμεία και τη Παγκόσμια Τράπεζα, το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο και τη μαφία των τραπεζών μακριά απ' τα πόδια μας.Δεν καταντάμε Ελλάδα--
"

gordonas
13-10-10, 10:35
Το ότι η Ελλάδα είναι η χώρα της διαφθοράς δεν χρειάζεται να μας το πει ο Τσάβες. Το γνωρίζουμε χρόνια τώρα. Είναι σε σχήμα ανάποδης πυραμίδας. Χαμηλή στα χαμηλά εισοδήματα και όσο ανεβαίνουν τα χρήματα διευρύνεται.

Τα γεγονότα του 2009 ΚΑΜΙΑ σχέση δεν είχαν με την διαφθορά στην χώρα μας και αυτό αποδείχτηκε περίτρανα στην συνέχεια.

tsef
13-10-10, 12:34
Η εξέλιξη....

<a href=http://img176.imageshack.us/i/51010.jpg/" target="_blank">http://img176.imageshack.us/img176/4586/51010.jpg</a>

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)"

ΤΕΙΧΙΟ ΦΩΚΙΔΑΣ 580μ.
13-10-10, 18:42
ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ αυριο στις 12 στα προπυλαια.Ηδη στα σχολεια καλουνται απο την ΕΛ.ΑΣ οι διευθυντες ολων των σχολειων για να πουν τα ονοματα των φοιτητων που κανουν καταληψη ωστε να συλληφθουν!!Αρκετες σχολες τελουν υπο καταληψη οπως ολο το πολυτεχνειο,Φυσικο Ιατρικη κ.λ.π.Μερικες απο τις πτυχες..πειθαρχικα συμβουλια,διαγραφες φοιτητων,αλυσιδες μαθηματων,προαπαιτουμενα μαθηματα,απουσιες,manager στις διοικησεις των σχολων,πιστωτικες μοναδες και πολλα αλλα...

falireas
13-10-10, 20:17
ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ αυριο στις 12 στα προπυλαια.Ηδη στα σχολεια καλουνται απο την ΕΛ.ΑΣ οι διευθυντες ολων των σχολειων για να πουν τα ονοματα των φοιτητων που κανουν καταληψη ωστε να συλληφθουν!!Αρκετες σχολες τελουν υπο καταληψη οπως ολο το πολυτεχνειο,Φυσικο Ιατρικη κ.λ.π.Μερικες απο τις πτυχες..πειθαρχικα συμβουλια,διαγραφες φοιτητων,αλυσιδες μαθηματων,προαπαιτουμενα μαθηματα,απουσιες,manager στις διοικησεις των σχολων,πιστωτικες μοναδες και πολλα αλλα...

Στα σχολεία φοιτητές κάνουν κατάληψη!!! Είναι προφανές λοιπόν ποιοι υποκινούν τις καταλήψεις.

Όσο για όλα τα άλλα, έναν αριθμό μόνο: 592 (ευρώ). Όταν η εκπαίδευση είναι όπως είναι, οι αμοιβές θα είναι αντίστοιχες.

panicline
13-10-10, 21:21
ντοινγκ![i]

Προφανως και ο ΤΕΙΧΙΟ μπερδευτηκε με τα σχολεια και τις σχολες.*

Οριστε η ειδηση:

http://tvxs.gr/node/68090

Οσο για το αλλο με τα 592 ευρω που λες.. να πει κανεις..ασχολιαστο.."

TURMS
13-10-10, 23:46
το κανανε και κωμωμικο σιριαλ στην τηλεοραση.
Δειτε τι ωραια που ειναι η γενια των 592"

εμπεδωστε το, δεχτειτε το..."

TURMS
13-10-10, 23:49
Κοιταξτε τι γινεται στην Ισλανδια!! Και τα γιουσουφακια του ΔΝΤ στα καθεστωτικα ΜΜΕ δεν μας λενε τιποτα..Μαλλον και εκει οι δημοσιοι υπαλληλοι θα φτενε.

Οι Ισλανδοί έχουν αγριέψει

<a href=http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&subid=2&pubid=35498948" target="_blank">http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&subid=2&pubid=35498948</a>

Και κλαμα οι τραπεζιτες... Αντε και στα δικα μας. Και το καλυτερο συνθημα που εχω ακουσει: ΤΙ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΤΕ ΡΕ; ΦΑΤΕ ΤΟΥΣ!!

ετσι θελει..ξυλο, αβγα και ντοματες...

αλλα που...εδω "δεν βαριεσαι...το 4Χ4 το κρατησα, θα παρω και το σπιτακι χαλκιδικη...μια χαρα""

falireas
14-10-10, 12:11
ντοινγκ![i]

Προφανως και ο ΤΕΙΧΙΟ μπερδευτηκε με τα σχολεια και τις σχολες.

Γλώττα λανθάνουσα, ....

Όσο για τα 592, δεν είναι καθόλου αστείο. Και θέλει σχολιασμό. Η δική μου άποψη είναι ότι κανείς δεν θα σε προσλάβει / πληρώσει επειδή χτυπάς το ποδαράκι κάτω. Και δεν θέλω να με εξετάσει, ή τη γυναίκα μου ή το παιδί μου, ο γιατρός που πήρε το πτυχίο του χωρίς να κάνει τις κλινικές και τα εργαστήρια που έπρεπε λόγω καταλήψεων. Και δεν θέλω να χτίσει το σπίτι μου ο μηχανικός που πήρε το πτυχίο του χωρίς να κάνει τα εργαστήρια που έπρεπε λόγω καταλήψεων. Και το ίδιο για πολλά άλλα επαγγέλματα.

Όσο για την Ισλανδία, δείτε και την τελευταία πρόταση. Χώρια που κανείς δεν διεκδικεί εθνικά εδάφη της Ισλανδίας (για να μην ξεχνάμε ότι στο παρελθόν, όταν αρνηθήκαμε να πληρώσουμε, ήρθαν οι κανονιοφόροι). Λυπάμαι αλλά προτιμώ τα οδυνηρά μέτρα, παρά το αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων.
"

ΧΕΛΜΟΣ
14-10-10, 15:10
ντοινγκ![i]

Προφανως και ο ΤΕΙΧΙΟ μπερδευτηκε με τα σχολεια και τις σχολες.

Γλώττα λανθάνουσα, ....

Όσο για τα 592, δεν είναι καθόλου αστείο. Και θέλει σχολιασμό. Η δική μου άποψη είναι ότι κανείς δεν θα σε προσλάβει / πληρώσει επειδή χτυπάς το ποδαράκι κάτω. Και δεν θέλω να με εξετάσει, ή τη γυναίκα μου ή το παιδί μου, ο γιατρός που πήρε το πτυχίο του χωρίς να κάνει τις κλινικές και τα εργαστήρια που έπρεπε λόγω καταλήψεων. Και δεν θέλω να χτίσει το σπίτι μου ο μηχανικός που πήρε το πτυχίο του χωρίς να κάνει τα εργαστήρια που έπρεπε λόγω καταλήψεων. Και το ίδιο για πολλά άλλα επαγγέλματα.

Όσο για την Ισλανδία, δείτε και την τελευταία πρόταση. Χώρια που κανείς δεν διεκδικεί εθνικά εδάφη της Ισλανδίας (για να μην ξεχνάμε ότι στο παρελθόν, όταν αρνηθήκαμε να πληρώσουμε, ήρθαν οι κανονιοφόροι). Λυπάμαι αλλά προτιμώ τα οδυνηρά μέτρα, παρά το αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων.

''Λυπάμαι αλλά προτιμώ τα οδυνηρά μέτρα, παρά το αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων.''

Το σκεφτηκες αυτο πριν το πεις ή το ειπες ετσι απερισκεπτα????????????????http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif

Αυτο πως να το ονομασω???

ΛΙΠΟΨΥΧΙΑ?????

Η εισαι απο τους καλοβολεμενους που ακομα και τωρα δεν τους καιγεται καρφακι για το τι συμβαινει????

Οτι και να σου συμβαινει παντως εισαι ισχυροτατη μειοψηφια ευτυχως.....

Ο κοσμος εχει παραλυσει οικονομικα και στον ομιλων συγκεκριμενα η επομενη μειωση μισθου-επιδοματων σημαινει πως τιθεται σοβαρο θεμα επιβιωσης εμενα και της 4μελους οικογενειας μου!!!!

Αρα κανω τα παντα ....ακομα και αν χρειαστει να φαω το λαρυγγι των αλλοφυλων για να ταισω τα παιδια μου....

SORRY για το υφος αλλα ο θυμος μου ειναι τεραστιος με ολα αυτα φιλε....

Edited by: ΧΕΛΜΟΣ "

gordonas
14-10-10, 15:12
Στην χώρα μας η έννοια επαγγελματισμός αποτελεί μάλλον προσβολή.

Αυτό που μετράει εδώ είναι ο αγώνας". Αγώνας σκέτος όμως. Αγώνας χωρίς δουλειά. Χωρίς αποδοτικότητα. Χωρίς ποιότητα. Εκείνο που έχει σημασία είναι να κάνεις απεργία, αποχή, κατάληψη, επεισόδια...

Φυσικά και το κράτος σαν διοίκηση έχει τεράστια σφάλματα. Αναποτελεσματικό, άδικο, αναξιοκρατικό και πολλά άλλα. Δυστυχώς όμως το πρόβλημα δεν περιορίζεται στην διοίκηση αλλά φτάνει μέχρι κάτω.

Επαγγελματίες που έχουν αποφοιτήσει από σχολές με άθλιο επίπεδο. Γιατροί, Μηχανικοί που έχουν έρθει από Ρουμανίες και Βουλγαρίες με επίπεδο σχολών 100 φορές χειρότερο από το δικό μας. Τόσο χειρότερο που τα Πανεπιστήμια μας μπροστά σε αυτά της Ρουμανίας και Βουλγαρίας μοιάζουν με το Harvard.

Είπαμε όμως. Πάνω από όλα είναι ο αγώνας. Αυτός που αγωνίζεται και διεκδικεί έχει ΠΑΝΤΑ δίκιο. Αρκεί να βρίζει το αφεντικό, τον μεγάλο εχθρό.

Η αφόρητη τεμπελιά του δημόσιου τομέα μας οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε μια ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΞΕΦΤΙΛΑ. Θα ξεπουληθεί ΟΛΟ το δημόσιο σε ξένους. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Είναι ένας τρόπος προσημείωσης για το μπάχαλο ειδικά των τριών τελευταίων δεκαετιών. Μοιάζει με μονόδρομο. Έχουμε τεράστιο έλλειμμα και τεράστια δάνεια. Μας δανείζουν πλέον ΜΟΝΟ με ανταλλάγματα.

Ρεαλιστικές, εναλλακτικές λύσεις δεν υπάρχουν. Κάποιοι λένε να μειώσουμε τον εξοπλισμό. Πλάκα κάνουμε έτσι??? Τα όπλα μας τα πουλάνε αυτοί που μας δανείζουν. Αν σταματήσουμε να αγοράζουμε, δεν θα μας δανείζουν.

Άλλοι λένε να χρεοκοπήσουμε. Εδώ είναι που θα γίνει της Πόπης. Επειδή θα αποκλειστούμε από ΚΑΘΕ μορφή δανεισμού για πολλά χρόνια (έτσι θα μας τιμωρήσουν οι αγορές για την χασούρα τους) ΑΜΕΣΩΣ ο προυπολογισμός θα πρέπει να ΙΣΟΣΚΕΛΙΣΤΕΙ. Το ίδιο και όλοι οι προϋπολογισμοί από εδώ και πέρα. Θα κυλήσει ΠΟΛΥ αίμα στην κοινωνία. Υγεία, πρόνοια, ασφαλιστικά δικαιώματα, μισθοί θα τσακιστούν. Τα εισαγόμενα θα πάνε στα ύψη. Ο τρόπος ζωής που ξέραμε θα τιναχτεί στον αέρα σε μια μέρα.

Αυτοκίνητα, υπολογιστές, γενικά όλες οι ηλεκτρικές συσκευές, οτιδήποτε εισαγόμενο θα πάει στον θεό. Τα ταξίδια στο εξωτερικό θα γίνουν μακρινή ανάμνηση. Τα εισαγόμενα ρούχα επίσης.

Ίσως ένα τέτοιο σοκ να μας χρειάζεται. Ίσως χρειάζεται σε όλο τον δυτικό κόσμο γιατί η λογική του καταναλωτισμού έχει και αυτή όρια που έχουν ξεπεραστεί κατά πολύ εδώ και δεκαετίες. Μιλάμε όμως για ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ...Είμαστε έτοιμοι? Δεν το κόβω. Μπορούμε να το αποφύγουμε? Κανείς δεν ξέρει...

Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν πάντως. Ούτε αριστερές, ούτε δεξιές."

gordonas
14-10-10, 15:24
ΧΕΛΜΕ κατανοώ το πρόβλημα σου και πραγματικά εύχομαι να ξεπεράσουμε την κρίση το δυνατόν συντομότερα.

Η λύση ποια είναι όμως? Δεν κόβουν τους μισθούς γιατί είναι σαδιστές. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ. Είναι τόσο λαικιστές που ενώ δεν είχαν να δώσουν τους μισθούς και τις συντάξεις εδώ και πολλά χρόνια δανειζόντουσαν ΣΥΝΕΧΕΙΑ για να μην χάσουν την καρέκλα τους.

Όλους τους ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ στην Ελλάδα το μόνο που τους νοιάζει είναι να χαϊδέψουν αυτιά και να κρατήσουν την κουτάλα. Λες να μην θέλουν να δώσουν ΚΑΙ ΠΑΛΙ λεφτά. Λεφτά όμως δεν υπάρχουν.

Οι πωλήσεις των επιχειρήσεων έχουν πιάσει πάτο, η αγορά φυτοζωεί, οι απολύσεις πάνε σύννεφο και οι δημόσιοι υπάλληλοι θα ζοριστούν. Τουλάχιστον έχουν την δουλειά τους. Ο ιδιωτικός υπάλληλος είναι με τον φόβο, όχι απλά της μείωσης μισθού αλλά του ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ.

Ας φωνάξουμε για τα κλεμμένα, ας διώξουμε ΟΛΑ τα ΛΑΜΟΓΙΑ που κυβέρνησαν μέχρι σήμερα. ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αυτό οπωσδήποτε.

Από την μεριά μας όμως καλό είναι να πάρουμε τα κατάλληλα μέτρα για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε στις νέες συνθήκες. Τα λεφτά που παίρναμε θα κάνουμε καιρό να τα ξαναδούμε. Όλοι οι κλέφτες να μπουν στην φυλακή αυτό δεν αλλάζει.

Άλλο όμως το ένα και άλλο το άλλο. Οι κλέφτες στην φυλακή και ο λαός θα κάνει την λιτότητα του για να προχωρήσει. Όχι όμως ο λαός λιτότητα και τα ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ. Αυτό είναι μαζοχισμός.

ΧΕΛΜΟΣ
14-10-10, 15:29
ΧΕΛΜΕ κατανοώ το πρόβλημα σου και πραγματικά εύχομαι να ξεπεράσουμε την κρίση το δυνατόν συντομότερα.

Η λύση ποια είναι όμως? Δεν κόβουν τους μισθούς γιατί είναι σαδιστές. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ. Είναι τόσο λαικιστές που ενώ δεν είχαν να δώσουν τους μισθούς και τις συντάξεις εδώ και πολλά χρόνια δανειζόντουσαν ΣΥΝΕΧΕΙΑ για να μην χάσουν την καρέκλα τους.

Όλους τους ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ στην Ελλάδα το μόνο που τους νοιάζει είναι να χαϊδέψουν αυτιά και να κρατήσουν την κουτάλα. Λες να μην θέλουν να δώσουν ΚΑΙ ΠΑΛΙ λεφτά. Λεφτά όμως δεν υπάρχουν.

Οι πωλήσεις των επιχειρήσεων έχουν πιάσει πάτο, η αγορά φυτοζωεί, οι απολύσεις πάνε σύννεφο και οι δημόσιοι υπάλληλοι θα ζοριστούν. Τουλάχιστον έχουν την δουλειά τους. Ο ιδιωτικός υπάλληλος είναι με τον φόβο, όχι απλά της μείωσης μισθού αλλά του ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ.

Ας φωνάξουμε για τα κλεμμένα, ας διώξουμε ΟΛΑ τα ΛΑΜΟΓΙΑ που κυβέρνησαν μέχρι σήμερα. ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αυτό οπωσδήποτε.

Από την μεριά μας όμως καλό είναι να πάρουμε τα κατάλληλα μέτρα για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε στις νέες συνθήκες. Τα λεφτά που παίρναμε θα κάνουμε καιρό να τα ξαναδούμε. Όλοι οι κλέφτες να μπουν στην φυλακή αυτό δεν αλλάζει.

Άλλο όμως το ένα και άλλο το άλλο. Οι κλέφτες στην φυλακή και ο λαός θα κάνει την λιτότητα του για να προχωρήσει. Όχι όμως ο λαός λιτότητα και τα ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ. Αυτό είναι μαζοχισμός.

Οι κλεφτες φιλε οχι στη φυλακη.....(δεν λειτουργει το σωφρονιστικο συστημα στην Ελλαδα) ΑΛΛΑ στο Συνταγμα κρεμαλα στα δεντρα και να περναει ο κοσμος απο κατω να φτυνει....

Η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο....

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΛΙΟ ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΟ-ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ!!!

ΒΑΛΑΜΕ ΠΛΑΤΗ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ <a href=mailto:Κ@ΛΟ" target="_blank">Κ@ΛΟ</A>!!!!!!

ΕΛΕΟΣ!!!!"

Balrog
14-10-10, 16:23
"Πρωτοφανή πράγματα συμβαίνουν συνεχώς στην Ισλανδία. Οι σχέσεις πολιτικών και λαού έχουν αλλάξει θεαματικά μετά το ξέσπασμα της οικονομικής κρίσης και η κατάσταση είναι πλέον εκτός ελέγχου του πολιτικού κατεστημένου. Αλλεπάλληλα κύματα διαδηλώσεων καθορίζουν από πέρυσι τις πολιτικές και τις οικονομικές εξελίξεις, με τα κόμματα, τους βουλευτές και την κυβέρνηση της χώρας να υποχρεώνονται κάθε τόσο σε βίαιες αναπροσαρμογές της πολιτικής τους για να μην έλθουν σε ευθεία αντιπαράθεση με τους οργισμένους πολίτες, οι οποίοι αψηφώντας τις αντίξοες καιρικές συνθήκες αυτής της αφιλόξενης νησιωτικής χώρας του μακρινού Βορρά βρίσκονται διαρκώς στους δρόμους.Πάνω από 8.000 διαδηλωτές περικύκλωσαν με άγριες διαθέσεις το κοινοβούλιο τη Δευτέρα το βράδυ. Αβγά, μπογιές, ρολά χαρτιού υγείας, ντομάτες, μπουκάλια νερού και πάσης φύσεως αντικείμενα εκσφενδονίζονταν εναντίον του Αλθινγκι, όπως αποκαλείται το ισλανδικό κοινοβούλιο.Το Ρέικιαβικ, η πρωτεύουσα της χώρας που έχει μόλις 190.000 κατοίκους και φυσιολογικά έχει την ηρεμία μιας μικρής επαρχιακής πόλης της Ευρώπης, ζούσε στιγμές έντασης που ξεπερνούσαν κάθε φαντασία για την Ισλανδία μέχρι τώρα.Η αστυνομία είχε στήσει μεταλλικά οδοφράγματα για να αποτρέψει την έφοδο του κόσμου στο κτίριο της Βουλής. Μονάδες σιδηρόφρακτων αστυνομικών με εξοπλισμό δακρυγόνων, ασπίδων και χημικών για την αποκατάσταση της τάξης είχαν κυκλώσει το κοινοβούλιο, σε μια χώρα όπου πριν από την παρούσα κρίση οι προηγούμενες συγκρούσεις αστυνομίας - διαδηλωτών είχαν γίνει πριν από... εξήντα (!) χρόνια, με αφορμή την απόφαση της τότε κυβέρνησης να εντάξει την Ισλανδία στο ΝΑΤΟ.Ο αστυνομικός κλοιός προστασίας στους υπουργούς και βουλευτές είχε στόχο επίσης να αποτρέψει την εκ νέου γελοιοποίηση της πρωθυπουργού Γιοχάνα Σίγκουρδουρντόουτιρ, η οποία την περασμένη εβδομάδα παρήλαυνε στις τηλεοράσεις όλου του κόσμου αηδιαστικά περιχυμένη με αβγά και χρώματα που είχαν εκσφενδονίσει εναντίον της διαδηλωτές, όπως και εναντίον υπουργών και βουλευτών που τη συνόδευαν.Πέρυσι τον Ιανουάριο, μετά από ασταμάτητες διαδηλώσεις επί μήνες οι Ισλανδοί ανέτρεψαν τον δεξιό πρωθυπουργό Γκέιρ Χόρντε, ο οποίος αρνιόταν πεισματικά να παραιτηθεί. Στις εκλογές που ακολούθησαν μετά από ένα τρίμηνο έδιωξαν τη Δεξιά και ανέδειξαν κυβέρνηση σοσιαλδημοκρατών, με τη στήριξη των Πράσινων και της Αριστεράς.Λίγους μήνες αργότερα, η νεοεκλεγείσα κεντροαριστερή κυβέρνηση υπέκυψε στις πιέσεις του ΔΝΤ, των Αγγλων και της ΕΕ. Ταπεινωμένη υποχρεώθηκε να υπογράψει μια επαίσχυντη συμφωνία υποταγής στις απαιτήσεις των Βρετανών τραπεζιτών, η οποία μετέφερε στις πλάτες των φορολογούμενων πολιτών τα χρέη των τυχοδιωκτών Ισλανδών τραπεζιτών. Οι Ισλανδοί πολίτες θύμωσαν με την ψοφοδεή κυβέρνησή τους και ξαναβγήκαν στους δρόμους, αρνούμενοι να αποδεχθούν νέα βάρη για τα οποία δεν ήταν υπεύθυνοι.Νέος κύκλος μαχητικών διαδηλώσεων, νέα νίκη: πειθανάγκασαν τον δεξιό πρόεδρο της χώρας Ολαφουρ Ράγκναρ Γκρίμσον να προβεί στην πρωτοφανή επίσης κίνηση της άρνησης να υπογράψει την απόφαση της κυβέρνησης και της Βουλής υπέρ της συμφωνίας, οδηγώντας έτσι το θέμα σε δημοψήφισμα τον Μάρτιο.Εκεί έγινε το απίστευτο: οι Ισλανδοί κατεξευτέλισαν την κεντροαριστερή κυβέρνηση που είχαν φέρει στην εξουσία ως "σωτήρα" πριν από λιγότερο από έναν χρόνο! Με το απίστευτο για δημοκρατική χώρα ποσοστό του... 93,2% είπαν "Οχι" στη συμφωνία που είχε υπογράψει η κυβέρνηση, ενώ "Ναι" είπε μόνο το... 1,8%! Ετσι η Ισλανδία δεν πληρώνει αυτή τη στιγμή τίποτα για τα χρέη των τραπεζών, καθώς νέα συμφωνία δεν έχει γίνει και οι ξένοι δανειστές ή καταθέτες των ισλανδικών τραπεζών το παίρνουν σιγά σιγά απόφαση ότι θα χάσουν σχεδόν όλα τα λεφτά τους.Οι οργισμένοι Βίκινγκ δεν σταμάτησαν εκεί. Αφενός τώρα με τις αλλεπάλληλες διαδηλώσεις τους και τις ενέργειες εξευτελισμού των πολιτικών αποδομούν σιγά σιγά όλο το πολιτικό ισλανδικό κατεστημένο και αφετέρου ώθησαν τους κεντροαριστερούς βουλευτές να παραπέμψουν σε δίκη σε ειδικό δικαστήριο τον ανατραπέντα δεξιό πρωθυπουργό Χόρντε, μήπως και διασωθούν πολιτικά οι ίδιοι από τη λαϊκή οργή, πράγμα απίθανο."
Kαι οι Ισλανδοι μαλλον παλιοχαρακτηρες ειναι που καταστρεφουν το δημοκρατικο πολιτευμα και την ευνομια...Γεια σου Ελληνα αγωνιστη που παλευεις απο τον καναπε σου...για καμια παρελαση καλος εισαι.. Edited by: Balrog "

TURMS
14-10-10, 18:08
παρελαση προφανως εννοεις μπροστα στις καφετεριες...

TURMS
14-10-10, 18:12
Λυπάμαι αλλά προτιμώ τα οδυνηρά μέτρα, παρά το αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων"

κοιτα...αν ειναι να διαλεξω αναμεσα σε οδυνηρα μετρα και πχ σε πολεμο, ναι...προτιμω το 1ο. γιατι και ο πολεμος θα οδηγησει στα ιδια και χειροτερα απο οτι τα μετρα.

για μενα το θεμα δεν ειναι ομως εκει...δεν πιστευω οτι υπαρχει δυνατοτητα για πολεμο ουτε απο εμας ουτε απο κανεναν πλεον εδω γυρω (πλην ισως ΗΠΑ, Ισραηλ κλπ)
αλλα...
υπηρχε αλλη λυση; μηπως καλυτερες επιλογες; για λιγοτερα επωδυνα μετρα...να τιμωρηθουν καποιοι;
που εινια οι μεγαλο-οφειλετες στο ΙΚΑ, εφορια κλπ; τους πιασανε; πληρωσανε αυτοι;

μεγαλη κουβεντα ανοιγουμε παλι....

παντως τα ΜΜΕ ειναι πολυ ξεφτιλισμενα...πολυ παραπληροφορησηEdited by: TURMS "

gordonas
14-10-10, 20:56
για μενα το θεμα δεν ειναι ομως εκει...δεν πιστευω οτι υπαρχει δυνατοτητα για πολεμο ουτε απο εμας ουτε απο κανεναν πλεον εδω γυρω (πλην ισως ΗΠΑ, Ισραηλ κλπ)

Οι Τούρκοι ΧΑΛΑΡΑ μπορούν να προκαλέσουν ένα επεισόδια, που με την κατάλληλη υποστήριξη των διεθνών μέσων, να καταλήξει σε μετατροπή Ελληνικού νησιού σε διαπραγματεύσιμη περιοχή. Και δεν θα είναι βραχονησίδα.

Σαν εμάς πίστευαν και οι Σέρβοι πριν μερικά χρόνια και τελικά κατέληξαν να χάσουν ακόμα και το Κόσοβο. Σαν να λέμε το Άγιο Όρος...

αλλα...
υπηρχε αλλη λυση; μηπως καλυτερες επιλογες; για λιγοτερα επωδυνα μετρα...να τιμωρηθουν καποιοι;
που εινια οι μεγαλο-οφειλετες στο ΙΚΑ, εφορια κλπ; τους πιασανε; πληρωσανε αυτοι;

Εκεί είναι το πρόβλημα. Να πληρώσουν όλοι αλλά επιτέλους να πληρώσουν αυτοί που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!

Που είναι οι πισίνες?
Που είναι τα σκάφη?
Που είναι οι offshore?
Που είναι οι μεγαλογιατροί?

Απλά δεν υπάρχει πολιτική βούληση και αυτό γιατί μας κυβερνάνε για ΑΛΛΗ μια φορά οι ίδιοι και οι ίδιοι. Δεν λέω ότι οι νέοι δεν θα καταλήξουν σαν αυτούς. Αλλά μέχρι να φτάσουν στα χάλια τους θα κάνουν και δυο πράγματα.

Τι να περιμένω από τον Πάγκαλο? Από τον Παπουτσή? Από την Φώφη? Από τον Χρυσοχοίδη? Είναι όλοι για τα μπάζα. Μιλάνε λες και δεν έχουν ασκήσει εξουσία.

Από την άλλη ο λαός βγάζει τους ίδιους και τους ίδιους. Ελάχιστοι νέοι ψηφίζονται στις εκλογές και όταν συμβαίνει αυτό συνήθως είναι γιοί οι κόρες βουλευτών και υπουργών.

Αν δεν ασχοληθούμε ΣΟΒΑΡΑ οι Έλληνες με την πολιτική δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Η άποψη ότι δεν πάω να ψηφίσω είναι ότι πιο αναποτελεσματικό και οπισθοδρομικό υπάρχει.

Πήγαινε και ψήφισε τον ΑΞΙΟΤΕΡΟ...Αλλιώς αφήνεις την τύχη του τόπου σου, της πόλης σου, του σπιτιού σου στο ΛΑΜΟΓΙΟ.

Τα λεφτά μας τελείωσαν. Ας συνταξιοδοτήσουμε και ΟΛΟΥΣ όσους έχουν κυβερνήσει μέχρι τώρα και να πάμε από την αρχή. Και επιτέλους να λειτουργήσει και κανένας νόμος. Για ΟΛΟΥΣ.Edited by: gordonas

TURMS
14-10-10, 21:18
διαφωνω (εν μερει) για αυτο με την Τουρκια. Αυτοι ανατπυσονται τωρα....πηραν φορα....οτιδηποτε τετοιο θα τους οπισθοδρομησει...και το ξερουν. για αυτο μενουν ως τωρα στα αεροπορο-επεισοδια.

Οι Σερβοι ηταν αλλη φαση...μην ξεχνας οτι αυτοι ηταν εναντια ΗΠΑ...

tsef
14-10-10, 21:23
Falirea και λοιποί είναι αδιανόητο να στρεφεστε κατά των αγώνων των εργαζομενων και των νέων

Σύμφωνα με τη λογική σας το πανεπιστήμιο δημιουργει μηχανές παραγωγής και όχι επιστήμονες με ανθρωπιστική παιδεία.

Το χρέος του επιστήμονα δεν πρέπει να είναι μονόπλευρο προσανατολισμένο στο αντικείμενό του , αλλά οφείλει να στρέφεται και σε άλλους τομείς της καθημερινής ζωής.

Ο επιστήμονας είναι επιστήμονας όταν έχει πολιτική , κοινωνική και ηθική συνείδηση και σε τέτοιες κρίσημες περιόδους αυτό θα περιμέναμε και όχι την απόλυτη παραδοχή και υποχώρηση.

Οι πνευματικοί ταγοί οφείλουν να διαφωτίζουν , να καυτηριάζουν και να ανατρέπουνν , γιατί διαφορετικά η γερμανική και η χουντική μπότα θα ήταν ακόμη πάνω από τον λαό μας.

Ο Ελληνας έγινε όχι λαός του καναπέ αλλά λαός που κουράστηκε απογοητεύτηκε κα τελεί υπό σύγχυση.

Πιστεύω όμως πως και αυτός ο κύκλος σύντομα θα κλείσει και η κοινωνική εξέγερση σύντομα θα γίνει πραγματικότητα , άλλωστε η Γαλλία για ακόμα μία φορά μας δείχνει το δρόμο.

snowspir
15-10-10, 02:13
Μάγκες,καλά και ωραία όλα αυτά που λέτε.....εγώ θα μιλήσω λίγο πιο ρεαλλιστικά......Είμαι σχεδόν 34 και από τις 30/7 είμαι άνεργος....χωρίς δικιά μου υπαιτιότητα..Απλά τελιώσε το project στο οποίο δούλευα και λόγω περικοπών"βρέθηκα άνεργος...Η απλοϊκή απορία μου είναι η εξης:Από τα 18 μου που δουλεύω με ένσημο και υποβάλω φορολογική δήλωση,πλήρώνω τους φόρους μου,είμαι νομοταγής και ως μισθωτός και να ήθελα να κλέψω την εφορία,θα αδυνατούσα.Αντιθέτως,όλα αυτά τα χρόνια,το κράτος με φορολογούσε κανονικά,οι τράπεζες με κλέβανε βάζοντάς μου επιτόκιο σε καταναλωτικό δάνειο 12 και 13%,αγόραζα τα αυτοκίνητα σε διπλή τιμή,δεν είχα καμμιά αξιοπρεπή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και είχα σταθερά τον πιο χαμηλό μισθό στην Ευρωζώνη...Που θέλω να καταλήξω;;;ΓΙΑΤΙ γ * * * ω ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ;;;;;;;;;;;;ΠΟΥ ΕΦΤΑΙΞΑ ΕΓΩ;;;;ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ;;;;;........Αυτή την στιγμή,ζω με μια κρεμαλα 400 ευρώ το μηνά(δόση τραπέζης) πάνω από το κεφάλι μου λόγω των κολοεπιτοκίων των κολοτραπεζών...και έχω μηδενικά εισοδήματα....και από πάνω οι κυβερνώντες μου ζητάνε να επιστρέψω λεφτά που ΠΟΤΕ δεν ακούμπησα...Φίλοι μου,δεν νομίζω.....Πλέον δεν έχω να χάσω τίποτα.....Προετοιμάζομαι για τα πάντα....και όταν λέω για τα πάντα,εννοώ για τα πάντα..."

snowspir
15-10-10, 03:34
Αυτά.........

ΤΕΙΧΙΟ ΦΩΚΙΔΑΣ 580μ.
15-10-10, 21:50
1) Αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας και στη δομή των σχολών Το μοντέλο των εντατικοποιημένων ρυθμών σπουδών και της μετατροπής του πανεπιστημίου σε ένα δεύτερο σχολείο έρχεται να συμπληρωθεί με την εισαγωγή αλυσίδων μαθημάτων και προαπαιτούμενων, μαθήματα δηλαδή τα οποία θα πρέπει να έχει περάσει ο φοιτητής για να «προβιβαστεί» στο επόμενο έτος. Ταυτόχρονα ανοίγει η συζήτηση για το πόσες φορές θα έχει πλέον τη δυνατότητα να εξεταστεί κάποιος σε ένα μάθημα, αλλά και το πότε θα βρίσκεται εκτός σχολής. Επιπλέον, στην κατεύθυνση δυσχέρανσης των ρυθμών σπουδών καταργούνται οι εξεταστικές περίοδοι και αντικαθιστούνται με ένα μοντέλο εξέτασης «υποχρεωτικών καθημερινών παρακολουθήσεων-τεστ-εργασίες-εργαστήρια» και τέλος επανέρχεται το ζήτημα της διαγραφής φοιτητών μετά από τη συμπλήρωση συγκεκριμένου αριθμού ετών φοίτησης. 2) Αποστοίχηση επαγγελματικών δικαιωμάτων από τα πτυχία Το σύστημα των πιστωτικών μονάδων έρχεται σε πλήρη αντίθεση με κάθε έννοια συλλογικών διεκδικήσεων και ενιαίου πτυχίου. Ο κάθε φοιτητής, θα συγκεντρώνει μονάδες στον «ατομικό του φάκελο προσόντων» ανάλογα με την καθημερινή του επίδοση στα μαθήματα, την παρακολούθηση διαλέξεων και σεμιναρίων, τις εργασίες που εκπονεί, τις ώρες που παρακολουθεί και τις εξετάσεις που δίνει. Έτσι, καταργείται η έννοια του ενιαίου πτυχίου, αποστοιχίζοντας πλήρως τα επαγγελματικά δικαιώματα που αυτό κατοχυρώνει, καθώς αυτό θα αποτελεί τίτλο «ακαδημαϊκής πιστοποίησης» που θα εντάσσεται σε μία 8βάθμια κλίμακα (Ε.Π.Π). Είναι λοιπόν κατανοητό, ότι οι φοιτητές θα μπαίνουν σε ένα μόνιμο κυνήγι μονάδων, γεγονός που θα ενισχύει τον ανταγωνισμό μεταξύ τους και θα προάγει τον ατομισμό. Οι συλλογικές διεκδικήσεις τόσο σε επίπεδο καθημερινών αγώνων όσο και σε επίπεδο πτυχίου –και τι κατοχυρώνει αυτό-, θα αποτελούν πλέον παρελθόν, τσακίζοντας τα κεκτημένα και τα ενιαία συμφέροντα των φοιτητών. 3) «Καλλικράτης» στα Πανεπιστήμια και Αξιολόγηση Παράλληλα με τον Καλλικράτη για τα εκλογικά διαμερίσματα, το ΠΑΣΟΚ προσχεδιάζει και έναν αντίστοιχο νόμο για τα πανεπιστήμια που προβλέπει τις συγχωνεύσεις τμημάτων ακόμα και την κατάργησή τους, με βάση ανταποδοτικά κριτήρια. Η χρηματοδότηση των ιδρυμάτων θα γίνεται με βάση τον νόμο της Αξιολόγησης, εφαρμόζοντας τα κριτήρια της αξιολόγησης (σπάσιμο προγραμμάτων σπουδών, πιστωτικές μονάδες, ατομικός φάκελος προσόντων, κλπ.), το κατά πόσο δηλαδή κάθε ίδρυμα έχει ενσωματώσει τις πτυχές της εκπαιδευτικής αναδιάρθρωσης. 4) Περικοπή φοιτητικών παροχών Σημαντική θέση στο νομοσχέδιο Διαμαντοπούλου κατέχει η θέσπιση μίας φοιτητικής κάρτας-κουπόνι για τον κάθε φοιτητή με την οποία ατομικά θα εξαργυρώνει «πόντους», για να εξασφαλίσει τις αυτονόητες, μέχρι τώρα δωρεάν, φοιτητικές του ανάγκες (συγγράμματα, πάσο, σίτιση, στέγαση, μεταφορές, κλπ.). Στην καθόλου απίθανη περίπτωση που αυτοί οι «πόντοι» θα εξαργυρωθούν, το κόστος για την κάλυψη αυτών των αναγκών θα μετακυλύεται στις πλάτες των φοιτητών. Φαίνεται ξεκάθαρα, ότι με την συγκεκριμένη πτυχή προετοιμάζεται το έδαφος για την οριστική άρση του δημόσιου και δωρεάν χαρακτήρα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. 5) Αλλαγή στον τρόπο διοίκησης των ιδρυμάτων Τέλος, το υπουργείο Παιδείας κάνει λόγο για ριζική αλλαγή στον τρόπο με τον οποίο διοικούνται τα πανεπιστημιακά ιδρύματα. Η διοίκηση πλέον των ιδρυμάτων θα γίνεται από το «Συμβούλιο Διοίκησης», το οποίο θα απαρτίζεται από εξωπανεπιστημιακούς και manager, διορισμένους από την εκάστοτε κυβέρνηση, οι οποίοι δεν θα εκλέγονται και δεν θα αποτελούν μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας. Φοιτητικοί Σύλλογοι, εκπαιδευτικοί και εργαζόμενοι δεν θα έχουν πλέον δικαίωμα παρέμβασης στα όργανα λήψης αποφάσεων, μη μπορώντας να προασπίσουν και να διεκδικήσουν τα δικαιώματά και τα κεκτημένα τους, όπως ανθρώπινους ρυθμούς σπουδών-αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας, θέματα προγραμμάτων σπουδών, ακόμα και για ζητήματα προάσπισης του πανεπιστημιακού Ασύλου. Είναι σαφές, ότι ένα τέτοιο όργανο θα παίζει τον ρόλο του μηχανισμού μεταβίβασης και υλοποίησης της κυβερνητικής πολιτικής, της προώθησης δηλαδή της εκπαιδευτικής αναδιάρθρωσης, μέσα στα πανεπιστήμια. "

ΧΕΛΜΟΣ
15-10-10, 21:59
Μάγκες,καλά και ωραία όλα αυτά που λέτε.....εγώ θα μιλήσω λίγο πιο ρεαλλιστικά......Είμαι σχεδόν 34 και από τις 30/7 είμαι άνεργος....χωρίς δικιά μου υπαιτιότητα..Απλά τελιώσε το project στο οποίο δούλευα και λόγω περικοπών"βρέθηκα άνεργος...Η απλοϊκή απορία μου είναι η εξης:Από τα 18 μου που δουλεύω με ένσημο και υποβάλω φορολογική δήλωση,πλήρώνω τους φόρους μου,είμαι νομοταγής και ως μισθωτός και να ήθελα να κλέψω την εφορία,θα αδυνατούσα.Αντιθέτως,όλα αυτά τα χρόνια,το κράτος με φορολογούσε κανονικά,οι τράπεζες με κλέβανε βάζοντάς μου επιτόκιο σε καταναλωτικό δάνειο 12 και 13%,αγόραζα τα αυτοκίνητα σε διπλή τιμή,δεν είχα καμμιά αξιοπρεπή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και είχα σταθερά τον πιο χαμηλό μισθό στην Ευρωζώνη...Που θέλω να καταλήξω;;;ΓΙΑΤΙ γ * * * ω ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ;;;;;;;;;;;;ΠΟΥ ΕΦΤΑΙΞΑ ΕΓΩ;;;;ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ;;;;;........Αυτή την στιγμή,ζω με μια κρεμαλα 400 ευρώ το μηνά(δόση τραπέζης) πάνω από το κεφάλι μου λόγω των κολοεπιτοκίων των κολοτραπεζών...και έχω μηδενικά εισοδήματα....και από πάνω οι κυβερνώντες μου ζητάνε να επιστρέψω λεφτά που ΠΟΤΕ δεν ακούμπησα...Φίλοι μου,δεν νομίζω.....Πλέον δεν έχω να χάσω τίποτα.....Προετοιμάζομαι για τα πάντα....και όταν λέω για τα πάντα,εννοώ για τα πάντα...

Σπυρο να εισαι ετοιμος για ολα.....Γιατι αυτα τα ολα αργα γρηγορα θα ερθουν και πρεπει ΟΛΟΙ να ειμαστε ετοιμοι....Νομιζω οτι εσυ με καταλαβαινεις!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

gordonas
15-10-10, 22:04
Αυτά.........

Όσο αφορά τα επιτόκια των τραπεζών...

Είχα πριν 3-4 χρόνια δυο πιστωτικές και πλήρωνα τα γνωστά φέσια γιατί είχα πέσει στην γνωστή λούμπα (νομίζεις ότι έχεις λεφτά έχοντας απλά μια κάρτα στο χέρι σου ενώ στην πραγματικότητα δεν έχεις μια).

Πήρα την απόφαση και τις ΕΚΟΨΑ και τις δυο και έχω μια χρεωστική κάρτα και ΤΕΛΟΣ. Από τότε έχω έρθει στα ίσια μου. Καμία τράπεζα δεν έχω στο κεφάλι μου, ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΩ τόκους και δεν ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ με πιστωτική αφού δεν έχω.

Η ιστορία με τις άτοκες δόσεις ΜΟΝΟ άμα έχεις πιστωτική είναι απλά για κορόιδα. ΞΕΡΟΥΝ οι τράπεζες ότι το 99% από αυτούς που έχουν πιστωτική έστω και σε μικρό βαθμό δεν είναι τυπικοί και καταλήγουν να πληρώνουν τόκους.

Θέλω να καταλήξω ότι μπορούμε να κράζουμε τις τράπεζες όσο θέλουμε αλλά το πρόβλημα είναι δικό μας. Η τράπεζα μπορεί να σε ΠΑΡΑΚΑΛΕΙ να βγάλεις πιστωτική αλλά ΕΜΕΙΣ βάζουμε την υπογραφή μας. ΔΙΚΗ μας είναι η ευθύνη.

Πέρα από αυτό, η ιστορία της ανεργίας είναι ΠΟΛΥ σκληρή και εύχομαι να μην την βιώσει κανένας μας και σε όποιον τύχει το συντομότερο να βρει δουλειά. Για να επιβιώσουμε απλά λέω ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ. ΚΑΝΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ. Αποδεδειγμένα όφελος από ένα τραπεζικό δάνειο έχει μόνο αυτός που έχει οικονομική επιφάνεια. Σε αυτόν που δεν έχει λεφτά το δάνειο είναι άλλο ένα πρόβλημα, τις περισσότερες φορές το μεγαλύτερο.

Ούτε αυτοκίνητο με δάνειο, ούτε σπίτι, ούτε πιστωτική κάρτα, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΛΑ μετρητά ή με χρεωστική. Αν δεν έχω απλά ΔΕΝ αγοράζω. Δόσεις παίρνω μόνο από γνωστούς άτυπα, στο μιλητό και αυτό για περιορισμένο χρονικό διάστημα, 3-4 μήνες το πολύ.

Κόψτε τις πιστωτικές ΤΩΡΑ. Αν δεν έχετε μην αγοράζετε. Κανένας δεν χαρίζει λεφτά χωρίς αντάλλαγμα. Είναι εντελώς απλοϊκό και προφανές.

Όσο για τα περί επιστημόνων. Επιστήμονας είναι αυτός που έχει γνώσεις και την ηθική για να τις χρησιμοποιήσει για να βοηθήσει την κοινωνία με όποιον τρόπο αυτός επιθυμεί.

Στα Ελληνικά Πανεπιστήμια η γνώση παρέχεται με το σταγονόμετρο, με λάθος τρόπο και το πρώτο που διδάσκεται κατά κόρον είναι η ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑ. Δηλαδή πως να βγάλεις λεφτά με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τρόπο ακόμα και εις βάρος της κοινωνίας.

Επιστήμονα δεν σε κάνει ο κούφιος αγώνας για το τίποτα. Σε κάνει το διάβασμα και η κοινωνική συνείδηση. Edited by: gordonas

falireas
15-10-10, 22:35

''Λυπάμαι αλλά προτιμώ τα οδυνηρά μέτρα, παρά το αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων.''

Το σκεφτηκες αυτο πριν το πεις ή το ειπες ετσι απερισκεπτα????????????????[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif

Αυτο πως να το ονομασω???

ΛΙΠΟΨΥΧΙΑ?????

Η εισαι απο τους καλοβολεμενους που ακομα και τωρα δεν τους καιγεται καρφακι για το τι συμβαινει????

Οτι και να σου συμβαινει παντως εισαι ισχυροτατη μειοψηφια ευτυχως.....

Ο κοσμος εχει παραλυσει οικονομικα και στον ομιλων συγκεκριμενα η επομενη μειωση μισθου-επιδοματων σημαινει πως τιθεται σοβαρο θεμα επιβιωσης εμενα και της 4μελους οικογενειας μου!!!!

Αρα κανω τα παντα ....ακομα και αν χρειαστει να φαω το λαρυγγι των αλλοφυλων για να ταισω τα παιδια μου....

SORRY για το υφος αλλα ο θυμος μου ειναι τεραστιος με ολα αυτα φιλε....

Το σκέφτηκα πολύ καλά. Και εννοώ ότι αν αποφασίσουμε να χρεωκοπήσουμε τώρα (στάση πληρωμών, δηλαδή) ως κράτος , μπορεί να πονέσουν κάποιες γαλλογερμανικές τράπεζες. Αλλά εμείς σαν κράτος είμαστε τελειωμένοι. Και καλό είναι να μην κάνουμε λανθασμένες συγκρίσεις με άλλες χώρες. Εκεί ιδιώτες κάναν λανθασμένες αποφάσεις ή κλέψαν και έπρεπε να πληρωθεί, πάλι από ιδιώτες, ο λογαριασμός. Το κράτος εκεί απέτυχε, γιατί δεν έπιασε τους σωστούς ιδιώτες, αυτούς που εκλέψαν.

Εδώ, το κράτος δανείστηκε, το κράτος τα έφαγε, το κράτος πρέπει να πληρώσει. Όσον αφορά το Γερμανό, αυτός αδιαφορεί πλήρως αν πρωθυπουργός ήταν ο Γιώργος, ο Κώστας, ο Σούλης, ο Μπούλης, κοκ. Νοιώθει τον ίδιο θυμό για τους Έλληνες, με αυτόν που νοιώθεις εσύ γιατί τα λεφτά που μας έδωσε τα φάγαμε. Χώρια που έχει έρθει στην Ελλάδα, και έχει νοιώσει να τον κοροϊδεύουν ο ταβερνιάρης, ο γιατρός στο αγροτικό, κλπ.

Και τελειώνω επί προσωπικού. Όχι, δεν είμαι βολεμένος. Κάνω δύο δουλειές για να τα βγάζω πέρα και έχω υποστεί σημαντικότατη μείωση αποδοχών. Η γυναίκα μου είναι συμβασιούχος, πολύ καλή στη δουλειά της, και πληρώνεται του αγίου φούφουτου. Σίγουρα είμαι καλύτερα από άλλους γιατί έχω (τελικά) υψηλότερα εισοδήματα. Σίγουρα είμαι καλύτερα από το φίλο μου που έχασε τη δουλειά του. Αλλά γ*****μαι για να βγάλω αυτά τα χρήματα και το ΕΣΥ είναι http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif, τα σχολεία για http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif, αλλά ούτε και το αποτέλεσμα της δουλειάς μου (αυτό που αντιλαμβάνεται ο πελάτης μου) είναι αυτό που θα ήθελα να είναι και - το πιο επώδυνο για μένα- δεν αντιστοιχεί στην προσπάθεια που κάνω.

Τώρα, για το πως νοιώθεις το δικό σου εισόδημα και τις προτάσεις σου περί των πολιτικών. Καλές οι εκρήξεις, αλλά ας γίνουμε συγκεκριμένοι. Αν υποθέσουμε ότι η λειτουργία του ΧΚΚ δεν είναι κερδοφόρα, τι θα κάνεις στο Δήμαρχο Καλαβρύτων και το λοιπό δημοτικό συμβούλιο που δανείστηκαν για να ενισχύσουν το μετοχικό κεφάλαιο του ΧΚΚ με 800.000 ευρώ; Τι θα κάνεις στους βουλευτές της περιοχής (Αχαϊας) που επιμένουν στη διατήρηση 3,5 νοσοκομείων (Καλάβρυτα το μισό, Αίγιο, Πανεπιστημιακό στο Ρίο, Πάτρα) στην περιοχή όταν η Ανατολική Αττική, με πολλαπλάσιο πληθυσμό, έχει μόνο 2;
"

falireas
15-10-10, 22:45
Falirea και λοιποί είναι αδιανόητο να στρεφεστε κατά των αγώνων των εργαζομενων και των νέων

Σύμφωνα με τη λογική σας το πανεπιστήμιο δημιουργει μηχανές παραγωγής και όχι επιστήμονες με ανθρωπιστική παιδεία.

Το χρέος του επιστήμονα δεν πρέπει να είναι μονόπλευρο προσανατολισμένο στο αντικείμενό του , αλλά οφείλει να στρέφεται και σε άλλους τομείς της καθημερινής ζωής.

Ο επιστήμονας είναι επιστήμονας όταν έχει πολιτική , κοινωνική και ηθική συνείδηση και σε τέτοιες κρίσημες περιόδους αυτό θα περιμέναμε και όχι την απόλυτη παραδοχή και υποχώρηση.

Οι πνευματικοί ταγοί οφείλουν να διαφωτίζουν , να καυτηριάζουν και να ανατρέπουνν , γιατί διαφορετικά η γερμανική και η χουντική μπότα θα ήταν ακόμη πάνω από τον λαό μας.

Ο Ελληνας έγινε όχι λαός του καναπέ αλλά λαός που κουράστηκε απογοητεύτηκε κα τελεί υπό σύγχυση.

Πιστεύω όμως πως και αυτός ο κύκλος σύντομα θα κλείσει και η κοινωνική εξέγερση σύντομα θα γίνει πραγματικότητα , άλλωστε η Γαλλία για ακόμα μία φορά μας δείχνει το δρόμο.

Την τελευταία φορά που το πανεπιστήμιο παρήγαγε (κάποια) άτομα με ανθρωπιστική παιδεία ο Ευάγγελος Βενιζέλος δεν ήταν Υπουργός Άμυνας αλλά οργάνωνε την επανάσταση στο Θέρισσο. Δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ένα πρόγραμμα σπουδών σε Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο που να μην έχει τεχνοκρατικό (έστω γιαλαντζί) προσανατολισμό. Προσοχή, σε καμιά περίπτωση μηχανές παραγωγής.

Όσο για την τελευταία παράγραφο, ο Ν. Δήμου είχε κάπουε γράψει (στο περίπου): Του Έλληνος ο τράχηλος, ζυγόν δεν υποφέρει. Προφανώς Ρωμαίοι, Τούρκοι, Φράγκοι, Βούλγαροι, Γερμανοί, Ιταλοί επιβεβαιώνουν αυτόν τον ισχυρισμό[i].
"

tsef
15-10-10, 22:53
Gordona, το ότι τα Ελληνικά πανεπιστήμια δε λειτουργούν ευρυθμα δε σημαίνει πως έχουμε το δικαίωμα να απαξιώνουμε την οποιαδήποτε μορφή αγώνα που κατά καιρούς οι νέοι καταβάλλουν.

Ίσως να στερούνται οι νέοι της χώρας μας τεχνικής ή τεχνοκρατικής ειδίκευσης σε σχέση με το εξωτερικό αυτό όμως δεν νομιμοποιεί κανέναν να αποκαλεί τους αγώνες τους κούφιους.

Το έγραψες και μόνος σου , καλός επιστήμονας είναι αυτός που έχει ηθική και κοινωνική συνείδηση και οι αγώνες των φοιτητών όταν είναι ακομμάτιστοι και μη χειραγωγούμενοι κινούνται προς αυτή την κατέυθυνση.

falireas
15-10-10, 22:55
Α, και να μη ξεχνιόμαστε για τον αγαπητό" αντιπρόεδρο της κυβέρνηση. Εφόσον μαζί τα φάγαμε, γιατί μας διορίσατε (όχι εμένα, αλλά τέλος πάντων) και πρέπει να μειωθεί το κόστος του δημοσίου, γιατί δεν ξεκινάει από τον ευρύτερο οικογενειακό του κύκλο να βρει ποιοι κατέχουν αναξιοκρατικά θέσεις στο δημόσιο;

Το σχόλιο αυτό το κάνω γιατί ξέρω ότι κάπου ο θυμός είναι δικαιολογημένος. Απλά, από αλλού χρειάζεται να ξεκινήσουμε παρά από τις κρεμάλες.
Edited by: falireas "

falireas
15-10-10, 22:59
Το έγραψες και μόνος σου , καλός επιστήμονας είναι αυτός που έχει ηθική και κοινωνική συνείδηση και οι αγώνες των φοιτητών όταν είναι ακομμάτιστοι και μη χειραγωγούμενοι κινούνται προς αυτή την κατέυθυνση.

Την ηθική συνείδηση την αποκτάς από τη μαμά σου και το μπαμπά σου. Όταν καις εξοπλισμό των ΑΕΙ, που σεβάστηκε ο γερμανός κατακτητής το 1940, δεν κάνεις αγώνα. Κάνεις απλά καταστροφές και είσαι απλά χούλιγκαν.

tsef
15-10-10, 23:11

Την ηθική συνείδηση την αποκτάς από τη μαμά σου και το μπαμπά σου. Όταν καις εξοπλισμό των ΑΕΙ, που σεβάστηκε ο γερμανός κατακτητής το 1940, δεν κάνεις αγώνα. Κάνεις απλά καταστροφές και είσαι απλά χούλιγκαν.

Καταδικάζεις συλληβδην το φοιτητικό κίνημα

Γιατί αναφέρεσαι σε κατακριτέες συμπεριφορές και πράξεις όπως η καύση βιβλίων και εξοπλισμού και όχι σε στιγμές γνήσιας φοιτητικής επαναστατικής και ριζοσπαστικής δράσης , όπως η καταληψη της νομικής σχολής , το πολυτεχνείο κλπ.;

Οι θλιβερές μειοψηφίες δεν μπορούν να απαξιώσουν και να υπονομεύσουν την νεανική αντίσταση και τους αγώνες.

gordonas
15-10-10, 23:19
Καλά ο Πάγκαλος πέρα από κάποιες αλήθειες που λέει (μέσα στην πλημμύρα από μπαρούφες) είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΚΛΗΣΗΣ.

Βάζει η γυναίκα του για Δήμαρχος Σαρωνικού!!!! Βαριόταν η μεγαλοκοπέλα σπίτι να γυρνάει αργά το βράδυ από το Mega o Πάγκαλος και του ζήτησε να της βρει μια δουλειά. Μιας και είναι δύσκολες οι εποχές της πρότεινε να πάει για Δήμαρχος. Καλός μισθός, σίγουρος, prestige και σχεδόν σίγουρη(?) εκλογή. Βλέπετε από πρόβατα η Ελλάδα πάει καλά. Σχεδόν όλοι έχουμε βελάξει μπροστά στην κάλπη. Αυτή την φορά δεν το βλέπω. Έχουν λακίσει από το μαντρί ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Έτσι η γυναίκα του Πάγκαλου από γραμματέας θα βρεθεί Δήμαρχος και θα βγάζει με τον ιδρώτα της, τις Louis Vuitton, τα Burberry (από το Βαρβέρης") της βρε αδερφέ...

Falirea η χρεωκοπία δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Θα χάσουν οι ξένοι αλλά επειδή ακόμα αυτοί κρατάνε όλο το σύστημα στα χέρια τους, μαζί με τους τόκους που θα γλυτώσουμε θα μας ρίξουν τέτοιο blackout σε οποιαδήποτε μορφή δανεισμού που η ύφεση θα πάει στον θεό. Πιθανότατα μακροπρόθεσμα να είναι η βέλτιστη λύση αλλά βραχυπρόθεσμα (τα επόμενα 5-10 χρόνια) θα είμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χειρότερα από τώρα!!!!!

Η υγεία θα τιναχτεί στον αέρα.
Η ανεργία θα πάει στον θεό.
Οι μισθοί θα πέσουν και άλλο.

Από την άλλη βέβαια λόγω της οργής του κόσμου θα φύγει ΟΛΟ το παρών πολιτικό σύστημα. Δεν θα μείνει κανένας.

Είναι σαν να κόβουμε το πόδι μας και να περιμένουμε να ξαναφυτρώσει. Σε 5-10 χρόνια θα έχει συμβεί αλλά μέχρι τότε θα πονάμε και δεν θα μπορούμε να κάνουμε τα περισσότερα από αυτά που κάναμε. Η ζωή μας θα αλλάξει εντελώς προς το χειρότερο αλλά στην ουσία θα εκτιμήσουμε πολύ περισσότερα αυτά που έχουν αξία.

Με τρομάζει η χρεοκοπία αλλά με τρομάζει και αυτό που γίνεται τώρα. Ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Η διαφθορά συνεχίζει, οι πολιτική και η πολιτική παραμένουν ΙΔΙΟΙ και ΙΔΙΑ, οι συνδικαλιστές την πάρτι τους, όπως και κάθε κλάδος της κοινωνίας μας. Όλοι για την πάρτι τους, κανείς για το σύνολο.

Ίσως τελικά μόνο το σοκ μιας χρεοκοπίας μπορεί να αλλάξει κάτι. Απλά θα την πληρώσει η δική μας γενιά (20-30-40) ενώ έχει μικρό μερίδιο στο φταίξιμο. Όπως και να έχει τα κάναμε σ * * * ά."

snowspir
16-10-10, 02:20
Καλά ο Πάγκαλος πέρα από κάποιες αλήθειες που λέει .....

Όταν ήθελε να πει οτί την σημαία στα Ίμια την πήρε ο αέρας",και τότε αλήθειες θα έλεγε;....Ο συγκεκριμμένος έπρεπε να δικαστεί για προδωσία μαζί με κάποιους άλλους(βλέπε Ίμια,Οτσαλάν)και όχι μόνο δεν έχει συμβεί αυτό αλλά τον έχουνε κάνει και αντιπρόεδρο της κυβέρνησης....η κουραδομηχανή...."

falireas
16-10-10, 07:25
Καταδικάζεις συλληβδην το φοιτητικό κίνημα

Γιατί αναφέρεσαι σε κατακριτέες συμπεριφορές και πράξεις όπως η καύση βιβλίων και εξοπλισμού και όχι σε στιγμές γνήσιας φοιτητικής επαναστατικής και ριζοσπαστικής δράσης , όπως η καταληψη της νομικής σχολής , το πολυτεχνείο κλπ.;

Οι θλιβερές μειοψηφίες δεν μπορούν να απαξιώσουν και να υπονομεύσουν την νεανική αντίσταση και τους αγώνες.

Γιατί τα γεγονότα στα οποία αναφέρεσαι έγιναν 37 χρόνια πριν ενώ οι καταστροφές τώρα. Και γιατί κάποιοι (και κάποια) χρησιμοποιούν το ρόλο τους στα γεγονότα εκείνα ως ένα οιονεί κεφάλαιο από το οποίο κανείς διαχρονικά δικαιούται να αντλεί εισόδημα (π.χ. επίτροπος στην ΕΕ) ενώ τους νεκρούς τους ξεχάσαν όλοι.

Στην πατρίδα μας έχουμε μια φοβερή ικανότητα να χ****με τα πάντα.

tsef
16-10-10, 16:12
Και τι σημαίνει αυτό falirea;

Επειδή μερικά κομματόσκυλα καπηλεύτηκαν τα γεγονότα και έκαναν καριέρα θα απαξιώσουμε τους αγώνες; είναι άδικο για την πλειοψηφία

Μην ανησυχείς μια χούφτα άνθρωποι είμαστε , γνωρίζουμε καλά ποιοι ανδρώθηκαν πολιτικά μέσα από τέτοια γεγονότα

Balrog
16-10-10, 16:59
Και οι Γαλλοι μωρε βλακες ειναι που εχουν ξεσηκωθει....μονο εμεις οι ξερολες κανουμε καλα και τους ανεχομαστε..οι αγωνιστες του καναπε....βαρεθηκα τους Ελληναρες που γκρινιαζουν και γκρινιαζουν και γκρινιαζουν και δε σηκωνουν τον **** τους απο τον καναπε για να διεκδικησουν....ε καθηστε λοιπον..σε εσας τους λιγους αναφερομαι και δειτε το ΔΝΤ και τα λαμογια πως θα καταντησουν τη χωρα αυτη που αγαπατε...οχι σε 10...ουτε σε 20 χρονια δε θα φυγουν,ειδικα αφου βλεπουν οτι δεν υπαρχει και αντιδραση απο τον λαο

Το χρεος θα μεγαλωνει και η αναπτυξη θα παραμεινει στο μηδεν...2 δουλειες ε?Η 1 δουλεια ηταν το νορμαλ στη ζωη του καθενος και παντου στη Γη ετσι ειναι...θα πρεπει να δουλευουμε σε 2 και 3 δουλειες για να τα βγαζουμε περα?Αυτο ειναι απλα μια αποδοχη...ε τι να κανουμε θα δουλευουμε ολη μερα αφου δεν γινεται αλλιως....η θα κοψουμε καποια απαραιτητα απο τα σουπερ μαρκετ...ε τι να κανουμε αφου δε τα βγαζουμε.....αν δε το ξερετε ακομα,δε ζουμε για να δουλευουμε....δουλευουμε για να ζουμε...

_3D_
16-10-10, 18:03
Οι αγώνες στα Πανεπιστήμια... είναι πιο διαρκείς από το γάλα υψηλής παστερίωσης. Σε όλα ή σχεδόν όλα τα ιδρύματα πάντα κάποιοι κάνουν αγώνα", αντιστέκονται (στην διδασκαλεία;), κλείνουν σχολές, χάνουν μαθήματα -αυτοί και πολλοί άλλοι.

Τελικά ποιος είναι ο στόχος ενός πρωτοετή φοιτητή; Να μπει "στον αγώνα" ή να σπουδάσει και να ολοκληρώσει τις σπουδές του; Ή μήπως να απορροφηθεί από τον "αγώνα" και να απαλλοτριωθεί ο φρέσκος τρόπος σκέψης του;

Και εμείς είμαστε φοιτητές αλλά δεν διαλαλούμε τον "αγώνα" μας. Πρωτίστως διαλαλούμε το ότι σπουδάζουμε. Edited by: _3D_ "

TURMS
16-10-10, 18:23
Μάγκες,καλά και ωραία όλα αυτά που λέτε.....εγώ θα μιλήσω λίγο πιο ρεαλλιστικά......Είμαι σχεδόν 34 και από τις 30/7 είμαι άνεργος....χωρίς δικιά μου υπαιτιότητα..Απλά τελιώσε το project στο οποίο δούλευα και λόγω περικοπών"βρέθηκα άνεργος...Η απλοϊκή απορία μου είναι η εξης:Από τα 18 μου που δουλεύω με ένσημο και υποβάλω φορολογική δήλωση,πλήρώνω τους φόρους μου,είμαι νομοταγής και ως μισθωτός και να ήθελα να κλέψω την εφορία,θα αδυνατούσα.Αντιθέτως,όλα αυτά τα χρόνια,το κράτος με φορολογούσε κανονικά,οι τράπεζες με κλέβανε βάζοντάς μου επιτόκιο σε καταναλωτικό δάνειο 12 και 13%,αγόραζα τα αυτοκίνητα σε διπλή τιμή,δεν είχα καμμιά αξιοπρεπή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και είχα σταθερά τον πιο χαμηλό μισθό στην Ευρωζώνη...Που θέλω να καταλήξω;;;ΓΙΑΤΙ γ * * * ω ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ;;;;;;;;;;;;ΠΟΥ ΕΦΤΑΙΞΑ ΕΓΩ;;;;ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ;;;;;........Αυτή την στιγμή,ζω με μια κρεμαλα 400 ευρώ το μηνά(δόση τραπέζης) πάνω από το κεφάλι μου λόγω των κολοεπιτοκίων των κολοτραπεζών...και έχω μηδενικά εισοδήματα....και από πάνω οι κυβερνώντες μου ζητάνε να επιστρέψω λεφτά που ΠΟΤΕ δεν ακούμπησα...Φίλοι μου,δεν νομίζω.....Πλέον δεν έχω να χάσω τίποτα.....Προετοιμάζομαι για τα πάντα....και όταν λέω για τα πάντα,εννοώ για τα πάντα...

εισαι και εσυ ενας ατυχος νεος, που γεννηθηκε και μεγαλωσε στην Ελλαδα...αυτο ειναι το μονο σου "λαθος"....φυσικα δεν φταις εσυ...αλλα join the club φιλε μου...

σε αυτο που λες με τα δανεια...ευτυχως βεβαια δεν μενω σε ενοικιο (τυχερος). Το σπιτακι, δεν ειναι τιποτα το ιδιαιετερο...μικρο κ σχετικα παλιο...το εφτιαξα ομως...αλλα δεν επεσα ΠΟΤΕ στην λουμπα της "μεζονετας". Φαγωθηκαν πριν μερικα χρονια ολοι: παρε δανειο, πουλα το να παρεις ενα αλλο...ενα "καλυτερο". Τοσα καινουργια χτιζονται, και μια μεζονετα μικρη, και ενα διαμερισμα εκει κλπ κλπ. Τους εγραφα...
Μετα φαγωθηκαν ολοι οι φιλοι μου: παρε καινουργιο αμαξι, τι το εχεις αυτο, και 10 χρονια το χεις κλπ κλπ.

Εγω δεν ακουσα ΚΑΝΕΝΑΝ....οχι οτι μου εκοβε. Ειχα παντα μια ανησυχια, με τα δανεια...μην μπλεξω....
Αλλα κυρώις ελεγα: θα τρωω τα λεφτα μου σε ταξιδια...
το αποτελεσμα;;; τουλαχιστον τωρα δεν εχω την κρεμαλα των 400/μήνα που λεει ο φιλος μου...δεν χρωσταω σε κανεναν....

και εκανα και 5 ταξιδια...
Edited by: TURMS "

iceclimber34
16-10-10, 18:26
Καταρχας καλο χειμωνα σε ολους. Χαιρετιζω και τους φιλους δημοκρατες που περισυ τετοιο καιρο βρυζαν χυδαια τον Καραμανλη και τη ΝΔ και τωρα σφυριζουν αδιαφορα.Βγητε απο το κλουβακι σας και σταματηστε να κανετε τον δικηγορο του διαβολου.Και να ξερετε κατι. Ο ηλιος ο πρασινος καιει 24 ωρες το 24ωρο.

TURMS
16-10-10, 18:32
Καλά ο Πάγκαλος πέρα από κάποιες αλήθειες που λέει (μέσα στην πλημμύρα από μπαρούφες) είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΚΛΗΣΗΣ.

Βάζει η γυναίκα του για Δήμαρχος Σαρωνικού!!!! Βαριόταν η μεγαλοκοπέλα σπίτι να γυρνάει αργά το βράδυ από το Mega o Πάγκαλος και του ζήτησε να της βρει μια δουλειά. Μιας και είναι δύσκολες οι εποχές της πρότεινε να πάει για Δήμαρχος. Καλός μισθός, σίγουρος, prestige και σχεδόν σίγουρη(?) εκλογή. Βλέπετε από πρόβατα η Ελλάδα πάει καλά. Σχεδόν όλοι έχουμε βελάξει μπροστά στην κάλπη. Αυτή την φορά δεν το βλέπω. Έχουν λακίσει από το μαντρί ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Έτσι η γυναίκα του Πάγκαλου από γραμματέας θα βρεθεί Δήμαρχος και θα βγάζει με τον ιδρώτα της, τις Louis Vuitton, τα Burberry (από το Βαρβέρης") της βρε αδερφέ...

Falirea η χρεωκοπία δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Θα χάσουν οι ξένοι αλλά επειδή ακόμα αυτοί κρατάνε όλο το σύστημα στα χέρια τους, μαζί με τους τόκους που θα γλυτώσουμε θα μας ρίξουν τέτοιο blackout σε οποιαδήποτε μορφή δανεισμού που η ύφεση θα πάει στον θεό. Πιθανότατα μακροπρόθεσμα να είναι η βέλτιστη λύση αλλά βραχυπρόθεσμα (τα επόμενα 5-10 χρόνια) θα είμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χειρότερα από τώρα!!!!!

Η υγεία θα τιναχτεί στον αέρα.
Η ανεργία θα πάει στον θεό.
Οι μισθοί θα πέσουν και άλλο.

Από την άλλη βέβαια λόγω της οργής του κόσμου θα φύγει ΟΛΟ το παρών πολιτικό σύστημα. Δεν θα μείνει κανένας.

Είναι σαν να κόβουμε το πόδι μας και να περιμένουμε να ξαναφυτρώσει. Σε 5-10 χρόνια θα έχει συμβεί αλλά μέχρι τότε θα πονάμε και δεν θα μπορούμε να κάνουμε τα περισσότερα από αυτά που κάναμε. Η ζωή μας θα αλλάξει εντελώς προς το χειρότερο αλλά στην ουσία θα εκτιμήσουμε πολύ περισσότερα αυτά που έχουν αξία.

Με τρομάζει η χρεοκοπία αλλά με τρομάζει και αυτό που γίνεται τώρα. Ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Η διαφθορά συνεχίζει, οι πολιτική και η πολιτική παραμένουν ΙΔΙΟΙ και ΙΔΙΑ, οι συνδικαλιστές την πάρτι τους, όπως και κάθε κλάδος της κοινωνίας μας. Όλοι για την πάρτι τους, κανείς για το σύνολο.

Ίσως τελικά μόνο το σοκ μιας χρεοκοπίας μπορεί να αλλάξει κάτι. Απλά θα την πληρώσει η δική μας γενιά (20-30-40) ενώ έχει μικρό μερίδιο στο φταίξιμο. Όπως και να έχει τα κάναμε σ * * * ά.

συμφωνω...
η χρεωκοπια θα ειναι το τελειωτικο χτυπημα. ο πατος...
αυτη την στιγμη ειμαστε κοντα στον πατο...με μια χρεωκοπια θα γινουμε ο ιδιος ο πατος...η ζωη θα αλλαξει 100% προς το χειροτερο. Ανεργια, φτωχια, πεινα...η εγκληματικοτητα θα χτυπησει κοκκινο. Το σημερα θα ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που θα δουμε τοτε.
Ασε που τοτε θα επωφεληθουν καποιο γειτονες και θα εχουμε και αλλα...

ελπιζω οτι θα αποφευχθει κατι τετοιο...

για καλο και για κακο ομως, κανω ενα φρεσκαρισμα στα αγγλικα, και επιασα ξανα τα γερμανικα...φοβαμαι οτι η μερα που θα φευγουμε στα ξενα δεν αργει...δυστυχως...

οπως λενε και στα ΜΜΕ φοβουνται οτι το ελλειμα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο οτι υπολογιζαν κλπ. Αρα : ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ....Edited by: TURMS "

beach-snow
17-10-10, 01:30
Αποκάλυψη ΣΟΚ...Κοιτάξτε πόσο μακριά πάει η βαλίτσα της πολιτικής σκηνής του τόπου!!!

<a href=http://ksipnistere.blogspot.com/2010/10/blog-post_7885.html" target="_blank">http://ksipnistere.blogspot.com/2010/10/blog-post_7885.html</a>
"

Contanti
17-10-10, 08:55
Αποκάλυψη ΣΟΚ...Κοιτάξτε πόσο μακριά πάει η βαλίτσα της πολιτικής σκηνής του τόπου!!!

<a href=http://ksipnistere.blogspot.com/2010/10/blog-post_7885.html" target="_blank">http://ksipnistere.blogspot.com/2010/10/blog-post_7885.html</A>

Αποκαλυψη ΣΟΚ η'......αλλη μια ιντερνετικη ΠΑ ΠΑ ΡΙΑ ΣΟΚ? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif

http://taxalia.blogspot.com/2010/10/blog-post_3689.htmlEdited by: Contanti "

snowspir
18-10-10, 01:07
Σιγά μη σας θίξουνε το εβραιόσογο.........

Contanti
18-10-10, 07:26

Εμενα εννοεις?Α καλα κρασια.........[i]

Ξερεις,χε σμε νο τον εχω τον ΓΑΠ

Αλλα μου αρεσει που νεα παιδια τσιμπατε απο οποια ΠΑ ΠΑ ΡΙΑ κυκλοφορει στο i-net

Ωραιοι ειστε http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley21.gif

"

TURMS
18-10-10, 15:34
ποιο ιντερνετ...γενικα...
ειναι τραγικο τι γινεται με τα ΜΜΕ στην Ελλαδα
καθε ειδηση την παρουσιαζουν οπως θελουν...

snowspir
18-10-10, 16:19

*

*

Εμενα εννοεις?Α καλα κρασια.........[i]

Ξερεις,χε σμε νο τον εχω τον ΓΑΠ

*

Αλλα μου αρεσει που νεα παιδια τσιμπατε απο οποια ΠΑ ΠΑ ΡΙΑ κυκλοφορει στο i-net

*

Ωραιοι ειστε http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley21.gif

*

*

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Φιλαράκο,επειδή με είπες νέο παιδί,τα παίρνω όλα πίσω!!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

TURMS
19-10-10, 08:33
το ποσο εξω πεσαμε στον υπολογισμο του ελειματος θα φανει λενε μετα τις 15 Νοεμβριου...αρα και τα νεα μετρα...

βεβαια 7&14 Νοεμβριου ειναι οι εκλογες...τυχαιο;;;;;

οχι βεβαια....

RigaNi
19-10-10, 12:17
σιγα μην ηταν τυχαιο...

snowspir
19-10-10, 19:16
18 Νοεμβρίου ψηφίζεται ο προϋπολογισμός του 2011;;.....

panicline
19-10-10, 23:39
3.500.000 σε διαδηλώσεις στην Γαλλία που ζεί στιγμες Μαη 68! Στην Βιέννη *μετά απο μεγαλειώδη διαδήλωση οι φοιτητές κατέλαβαν το πανεπιστήμιο που πλέον βρίσκετε υπο κατάληψη! Ολοι η* Ευρωπη βρίσκετε σε αναβρασμο! Αντε να δούμε τι θα γίνει εδω..Απ`οτι φαίνετε την λύση θα την δώσουν πάλι οι φοιτητες.. Αυτα να τα βλεπουμε εμεις που εχουμε μπλεξει με τη σαπιλα των πουλημενων συνδικαλιστων του Πασοκ και της ΝΔ. Ακους τον Παναγοπουλο και νομιζεις οτι ακους βουλευτη του μνημονιου.*

ΧΕΛΜΟΣ
19-10-10, 23:44
3.500.000 σε διαδηλώσεις στην Γαλλία που ζεί στιγμες Μαη 68! Στην Βιέννη μετά απο μεγαλειώδη διαδήλωση οι φοιτητές κατέλαβαν το πανεπιστήμιο που πλέον βρίσκετε υπο κατάληψη! Ολοι η Ευρωπη βρίσκετε σε αναβρασμο! Αντε να δούμε τι θα γίνει εδω..Απ`οτι φαίνετε την λύση θα την δώσουν πάλι οι φοιτητες.. Αυτα να τα βλεπουμε εμεις που εχουμε μπλεξει με τη σαπιλα των πουλημενων συνδικαλιστων του Πασοκ και της ΝΔ. Ακους τον Παναγοπουλο και νομιζεις οτι ακους βουλευτη του μνημονιου.

Αυτην την περιοδο αποδυκνυεται περιτρανα τι ξεπουλημενα τομαρια ειναι ολοι οι συνδικαλιστες....

Αλλες φορες κατεβαινανε 3 φορες την εβδομαδα στους δρομους χρησιμοποιωντας το λαο για να εξυπηρετησουν δικα τους συμφεροντα...

Στην κρεμαλα και αυτη οταν ερθει η ωρα της κρισης....

ΛΑΜΟΓΙΑ

snowspir
20-10-10, 01:53
Που τον είδατε τον Παναγόπουλο βρε;;;;Αυτός αγνοείται από την άνοιξη....Αλλά δεν μου απαντήσατε....18 Νοεμβρίου ψηφίζουν τον προϋπολογισμό του 2011;;;......Edited by: snowspir

TURMS
20-10-10, 07:16
18 Νοεμβρίου ψηφίζεται ο προϋπολογισμός του 2011;;.....

δεν ξερω. αλλα μετα τις 14 νοεμβρη που ειναι ο δευτερος γυρος εκλογων:
- ερχεται η Τροικα στην αθηνα
- ανακοινωνεται το ελλειμα
- πιθανως να ανακοινωθουν νεα μετρα

τυχαιο;

snowspir
20-10-10, 19:28
Περιμένω να μου το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος γιατί κάτι είχα ακούσει πριν καμμιά δεκαριά ημέρες αλλά δεν είμαι σίγουρος....για τις 18 Νοεμβρίου εννοώ...

ΧΕΛΜΟΣ
20-10-10, 22:22
Περιμένω να μου το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος γιατί κάτι είχα ακούσει πριν καμμιά δεκαριά ημέρες αλλά δεν είμαι σίγουρος....για τις 18 Νοεμβρίου εννοώ...

το ακουσα και εγω σπυρο

snowspir
21-10-10, 01:27

*

το ακουσα και εγω σπυρο

Λοιπόν....τότε ΑΝ αληθεύει,περιμένω να δω την αντίδραση του αγανακτισμένου" λαού μας....Υπό φισιολογικές συνθήκες,βάση λογικής και όπως θα γινόταν σε οποιαδήποτε υγειής σκεπτόμενη χώρά(για τους πολίτες μιλάω),θα πρέπει εκείνη την ημέρα να πολιορκήται το κοινοβούλιο(σε μορφή διαδήλωσης εννοώ),σε όλη την χώρα να γίνονται διαδηλώσεις και συγκεντρώσεις αντίστασης και γενικότερα να δηλωθεί με κάθε τρόπο η αντίθεση του λαού σε αυτά που συμβαίνουν και ακόμα περισσότερο,σε αυτά που πρόκειται να συμβούν...Προσωπικά,αν δεν δω αντίδραση από τον λαό,τουλάχιστον εκείνη την ημέρα....δεν ξανασχολούμαι και θα σταματήσω να γράφω στην συγκεκριμμένη ενότητα....Κάποια στιγμή,πρέπει να σταματήσουν τα λόγια...."

_3D_
21-10-10, 16:09
Εκλογές είχαμε, ο λαός τον ψήφισε -γιατί φαινόταν ότι ο Καραμανλής θα χάσει. Ηλίου φαεινότερο! Άρα, γιατί τώρα να αντιδράσει ο λαός; [...]

Καλώς ή κακώς η πλειοψηφία του λαού της χώρας αποφάσισε πριν ένα χρόνο ποιον ήθελε να κυβερνήσει.

ΧΕΛΜΟΣ
21-10-10, 16:17
Εκλογές είχαμε, ο λαός τον ψήφισε -γιατί φαινόταν ότι ο Καραμανλής θα χάσει. Ηλίου φαεινότερο! Άρα, γιατί τώρα να αντιδράσει ο λαός; [...]

Καλώς ή κακώς η πλειοψηφία του λαού της χώρας αποφάσισε πριν ένα χρόνο ποιον ήθελε να κυβερνήσει.

Εισαι σιγουρος???

Εγω πλεον στη χωρα της διαπλοκης και της διαφθορας δεν ειμαι σιγουρος ουτε για την εκλογικη διαδικασια που ακολουθειται....

snowspir
21-10-10, 18:04

[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Πλάκα έχετε ρε παιδιά http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Εσείς νομίζετε ακόμα οτί ο λαός ανεβάζει και ρίχνει κυβερνήσεις στην Ελλάδα;; http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

george28
21-10-10, 20:39
Δεν χρειάζεται νοθεία όταν η πλειοψηφία του κόσμου ψηφίζει με βάση τα κατώτερα ένστικτα της.Ο κόσμος εξακολουθεί και τρώει σανό με το κιλό.

Έδω κυβέρνησε ο Κωστάκης πέντε χρόνια και μισό, έγινε ο ΓΑΠ ο Β πρωθυπουργός και η εναλλακτική πρόταση θα είναι ο συγκάτοικος...

Τι να την κάνεις την νοθεία;

*

Εισαι σιγουρος???

*

Εγω πλεον στη χωρα της διαπλοκης και της διαφθορας δεν ειμαι σιγουρος ουτε για την εκλογικη διαδικασια που ακολουθειται....

_3D_
21-10-10, 22:38
Αν κάποιος αμφιβάλει για κάτι τόσο σοβαρό απορώ ποιος ο λόγος να μένει σε αυτή την χώρα! Αν νομίζει δλδ ότι δεν ισχύει το Σύνταγμα και ότι ο λαός της είναι ένα βόδι και μισό" και εκλέγουν "άλλοι" όποιον θέλουν...

Εγώ τουλάχιστον θα έφευγα."

snowspir
22-10-10, 00:26
Αν κάποιος αμφιβάλει για κάτι τόσο σοβαρό απορώ ποιος ο λόγος να μένει σε αυτή την χώρα! Αν νομίζει δλδ ότι δεν ισχύει το Σύνταγμα και ότι ο λαός της είναι ένα βόδι και μισό" και εκλέγουν "άλλοι" όποιον θέλουν...

Εγώ τουλάχιστον θα έφευγα.

Προσωπικά φίλε μου,δεν αμφιβάλω πια......Είμαι σίγουρος...Το Σύνταγμα αν ισχύει ή όχι,σε παραπέμπτω στις δεκάδες αντισυνταγματικές διατάξεις του μνημονίου που έχει επιβληθεί νταβατζιλίκι από το Δ.Ν.Τ...Το Ελληνικό Σύνταγμα προφανώς και δεν ισχύει πλέον...Ισχύει το σύνταγμα του Δ.Ν.Τ.....Όσο για την ποιότητα κριτηρίων του Ελληνικού λαού,όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος φίλε μου...Ως εκ τούτου, αν νομίζεις οτί θα έπρεπε να φύγω από την χώρα,προτιμώ να παραμείνω και να προσπαθήσω να διώξω όλους αυτούς που έφτασαν την πατρίδα μου σε αυτό το χάλι(που στην τελική,ουδεμία σχέση έχουν με την χώρα αυτή)...Εγώ στην Ελλάδα γεννήθηκα και στην Ελλάδα θα ζήσω...δεν θα με διώξει από την χώρα μου κανένα αμερικανάκι...

Φιλικά http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

panicline
22-10-10, 00:55
3D

Σε αυτο που σου λεει ο snowspir εχει δικιο. Το Συνταγμα ειναι καταργηθει και εχει μπει στη θεση του το μνημονιο με το ΔΝΤ. Το μνημονιο ειναι αντισυνταγματικο στο συνολο του .Το παραδεχτηκε θρασυτατα και ο Παπανδρεου οταν τον ρωτησαν: Τι θα κανετε αν τα δικαστηρια βγαλουν αντισυνταγματικες διαταξεις του μνημονιου; Αυτος απαντησε οτι το μνημονιο δεν μπορει να κριθει απο τα δικαστηρια γιατι ειναι μερος στρατηγικης συμφωνιας της χωρας!!

Απιστευτο;;!! Κι ομως..το ειπε αυτο και εμεις ακομα να τους παρουμε με τις πετρες!

Αυτο που λες επισης οτι οποιος δεν γουσταρει να φυγει εκτος χωρας ειναι ντροπιαστικο για τους πολιτες αυτης της χωρας.Ειναι σαν να λες οτι οταν ειχαμε π.χ της χουντα η τους τουρκους η τους γερμανους κτλ επρεπε να την καναμε για αλλες πολιτειες.ΟΧΙ θα μεινουμε εδω και θα παλεψουμε για να φυγουν αυτοι απο τη χωρα.

Και ενα γενικοτερο σχολιο.Με αυτα που γινονται στην Γαλλια με τα εικατομμυρια απεργων ,φοιτητων,μαθητων στους δρομους, τις χιλιαδες καταληψεις σχολειων,κτηριων ,εταιρειων, ακομα και του Πυργου του Αιφελ(!!) φαινεται οτι το προβλημα ειναι πανευρωπαικο. *Το μεγαλο χρηματιστηριακο κεφαλαιο βρεικε την κριση χρεων-ελειματων σαν αφορμη και μονο για να διαλυσει τον κοινωνικο ιστο των κρατων προς το συμφερον του.

Αυτα τα παραμυθακια περι προβληματικης ελληνικης οικονομιας κτλ εχουν παει περιπατο. Ολα αυτα χρησιμοποιηθηκαν απλα ως αφορμες. Μεχρι και ο Ολι Ρεν το ειπε οτι το προβλημα της Ελλαδας δεν ηταν το χρεος αλλα οι `μεταρυθμισεις` που δεν εχουν γινει! Παραδεχτηκε λοιπον οτι ολα αυτα τα μετρα που παιρνονται στην Ελλαδα δεν παιρνονται για να `σωθει` η χωρα αλλα ειναι καθαρα μετρα ιδεολογικου τυπου.Ειναι συγκεκριμες πολιτικες επιλογες.Και οχι μονοδρομος.Δεν τους αναγκαζει καποιος να τα παρουν. Θελουν *π.χ να μειωσουν το κοστος εργασιας και τα εργασιακα δικαιωματα για να ικανοποιησουν τα συμφεροντα του μεγαλου χρηματιστηριακου κεφαλαιου.

Αυτο που γινεται στην Γαλλια εχω μαθει οτι τους ζοριζει αρκετα.Αν φανε στραπατσο στη Γαλλια ,αυτο θα ειναι σταθμος για το τι θα γινει στην υπολοιπη Ευρωπη.

snowspir
22-10-10, 01:56
Προτείνω να μετονομαστεί η πλατεία Συντάγματος,σε πλατεία Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.....εεε;;;;;;...Δεν ταιριάζει γάντι;;;;....Α ρε που καταντήσαμε....

panicline
22-10-10, 12:01
Κλιμάκωση των κινητοποιήσεων στη Γαλλία!! Το απολυτο χαος σε ολόκληρη τη χωρα! Κλειστα λιμανια,αεροδρομια,δεξαμενες πετρελαιου,σχολεια,δημοσιες υπηρεσιες και ο Πυργος του Αιφελ! .Που ειναι ο Πρωτοσαλτε και ο Παπαδημητριου να βγαλουν δελτιο του ταλαιπορημενου τουριστα; Ααα και μην ξεχναμε..και εκει οι δημοσιοι υπαλληλοι φτενε... Φημες λενε οτι ειναι κατι τερατα με κερατα και κοκκινα ματια που περιφερονται απο χωρα σε χωρα και προκαλουν προβληματα.

http://www.protothema.gr/world/article/?aid=86704

enigma
22-10-10, 14:43
Συνάντηση στη σκιά μυστικών συνομιλιών για τις πτήσεις

Είναι η πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια που η ελληνική πλευρά αποδέχεται τη συζήτηση ρυθμίσεων που επιτρέπουν τη διατήρηση των τουρκικών διεκδικήσεων

ΤΟΥ Ν. ΜΕΛΕΤΗ

Στη σκιά της δημοσιοποίησης των μυστικών συνομιλιών που διεξήχθησαν μεταξύ Αθήνας και Άγκυρας για τον τρόπο έλεγχου του εναέριου χώρου του Αιγαίου από την Ελλάδα και τις πτήσεις των στρατιωτικών αεροσκαφών των δυο χωρών, ώστε να «αποφεύγονται τα ατυχήματα», συναντώνται σήμερα οι πρωθυπουργοί των δύο χωρών, Γ. Παπανδρέου και Τ. Ερντογάν, στο περιθώριο της συνάντησης για την κλιματική αλλαγή στη Μεσόγειο.

Οι μυστικές συνομιλίες για τον τρόπο πτήσης των μαχητικών στο Αιγαίο, αποτελεί όμως την κατ' εξοχήν συζήτηση επί ελληνικών κυριαρχικών δικαιωμάτων και συνδιαχείρισης στο Αιγαίο, καθώς τα ελληνικά μαχητικά κινούνται στο Αιγαίο σε εθνικό εναέριο χώρο και σε διεθνή εναέριο χώρο εντός του FIR Αθηνών, στον οποίο πλέον διεκδικεί να έχει λόγο και η Τουρκία.

Στη συνάντηση Παπανδρέου - Ερντογάν αναμένεται να εξετασθεί όλο το φάσμα των διμερών σχέσεων, η πορεία των διερευνητικών επαφών, για τις οποίες τουρκικά ΜΜΕ υποστηρίζουν ότι οδηγούνται σε αποτελέσματα, αλλά και οι μυστικές διαπραγματεύσεις που διεξήχθησαν κατ' εντολή των δυο πρωθυπουργών για τον περιορισμό του κινδύνου πρόκλησης ατυχημάτων στο Αιγαίο.

Κίνδυνοι
Είναι η πρώτη φορά τα τελευταία τουλάχιστον χρόνια που η ελληνική πλευρά αποδέχεται τη συζήτηση ρυθμίσεων που θα επιτρέπουν τη διατήρηση των τουρκικών διεκδικήσεων και της έμπρακτης αμφισβήτησης ελληνικών κυριαρχικών δικαιωμάτων, με τρόπο όμως που θα περιορίζει τους κινδύνους για την Τουρκία. Το υπουργείο Εξωτερικών παραδέχθηκε χθες ότι τον Ιούνιο ο γ.γ. του ΥΠΕΞ κ. Ι. Α. Ζέππος είχε δυο συναντήσεις με τον Τούρκο υφυπουργό Εξωτερικών και επικεφαλής της τουρκικής αντιπροσωπίας στις διερευνητικές επαφές, Φ. Σινιριογλου, με αντικείμενο «αεροναυτιλιακά» θέματα.

Σύμφωνα μάλιστα με το Απόρρητο Σημείωμα Ειδικού Χειρισμού (σημεία του διέρρευσαν στα «Νέα»), οι δυο πλευρές συζήτησαν επί τη βάσει της πρότασης της Τουρκίας για «Code of Conduct» στις πτήσεις στο Αιγαίο, την οποία δεν είχε θεωρήσει καν ως βάση για συζήτηση η προηγούμενη κυβέρνηση. Στην ατζέντα των μυστικών συνομιλιών είχαν τεθεί σύμφωνα με το έγγραφο και οι προτάσεις της Ελλάδας του 2006, αλλα και οι πρόσφατες προτάσεις του κ. Ερντογάν, για αφοπλισμό των μαχητικών που πετούν στο Αιγαίο και ανταλλαγή ημερήσιων σχεδίων πτήσης (θέματα τα οποία απέρριπτε παγίως η Αθήνα).

Τουρκική πρόταση
Όπως αναφέρεται στο δημοσίευμα διαμορφώθηκε τουρκική πρόταση η οποία προέβλεπε: «Να υπάρξει μυστική συμφωνία κυρίων για να εφαρμοστεί ο Κώδικας Συμπεριφοράς πέραν των 10 ν.μ., να αποφευχθούν οι τουρκικές υπερπτήσεις πάνω από ελληνικά νησιά, εφόσον οι ελληνικές αναχαιτίσεις γίνονται με λιγότερο επιθετικό τρόπο και να μειωθούν οι τουρκικές παραβιάσεις μεταξύ 6-10ν.μ. εφόσον μειωθούν και οι ελληνικές αναχαιτίσεις στον διεθνή εναέριο χώρο, μακριά από τις ελληνικές ακτές (σ.σ. εντός του FIR Αθηνών).

Ο υπουργός Εξωτερικών Δ. Δρούτσας δήλωσε ότι «δεν θα υπάρξει γρατσουνιά στα ελληνικά κυριαρχικά δικαιώματα». Ο ευρωβουλευτής της Ν.Δ. κ. Γ. Κουμουτσάκος δήλωσε ότι δημιουργείται «μείζων θέμα» από την αποκάλυψη των μυστικών συνομιλιών και ζήτησε από την ηγεσία των υπουργείων Εξωτερικών και Άμυνας να εξηγήσουν «τι και από ποιους συζητείται εδώ και ένα χρόνο με την Άγκυρα».

Το θέμα έφερε στη Βουλή με ερώτησή του ο βουλευτής του ΛΑ.Ο.Σ, Ι. Κοράντης, ζητώντας, να ενημερωθεί για ποιον λόγο το υπουργείο Εξωτερικών «έστερξε σε μια μυστική διαπραγμάτευση στην πλάτη της Βουλής και του λαού, με ορατό αποτέλεσμα την βάναυση προσβολή της εθνικής μας κυριαρχίας».

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=15459&amp;subid=2&amp;pubid=72183149"

enigma
22-10-10, 14:51
To ΕΜΠ αποχώρησε από το διάλογο της Αννούλας για την τριτοβάθμια εκπαίδευση!

«Η Σύγκλητος του Πολυτεχνείου πιστεύει ότι οι μεταρρυθμιστικές εξαγγελίες της κυβέρνησης, η απαξίωση και η ταπείνωση του δημόσιου πανεπιστημίου και των λειτουργών του, έχουν ως στόχο να πλήξουν το δημόσιο χαρακτήρα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, να συρρικνώσουν περαιτέρω την κρατική χρηματοδότηση και να προλειάνουν το έδαφος για ιδιωτικά ΑΕΙ με ολέθριες για τον τόπο επιπτώσεις», τονίζει η Σύγκλητος του ΕΜΠ σε ομόφωνη απόφασή της.

Όλη η επιστολή εδώ:

<a href=http://www.ntua.gr/announcements/rector/uploads/2010-10-22_426630_epistolh_prytaneias_sth_synodo_prytane&#111;n .pdf" target="_blank">http://www.ntua.gr/announcements/rector/uploads/2010-10-22_426630_epistolh_prytaneias_sth_synodo_prytaneon .pdf</A>

Την ίδια ώρα η Αννούλα δίνει επιπλέον κονδύλια για την εκμάθηση της Αγγλικής από την Α' δημοτικού, προφανώς για να φεύγουν τα παιδάκια στο εξωτερικό για να βρουν δουλειά αφού πλέον η έρευνα, η τεχνολογία, το R&amp;D θα υποβαθμιστούν έτι περαιτέρω...."

snowspir
22-10-10, 15:12
Είναι επικίνδυνοι οι τύποι......

ΧΕΛΜΟΣ
22-10-10, 17:45
ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΑΝΩ ΤΩΝ 60 ΕΤΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΣΑΠΙΣΟΥΝ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΣΑΣ ΡΕ ΚΕΡΑΤΑΔΕΣ...

ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΤΑΡΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΒΡΟΥΝ ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ

ΧΕΛΜΟΣ
22-10-10, 17:47
ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ....

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???

ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ <a href=mailto:Κ@ΛΟ" target="_blank">Κ@ΛΟ</A>????

ΕΛΕΟΣ!!!!!!

ΞΥΠΝΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Μ Α Ζ Ι Κ Ο !!!!!!!!!!!!!!"

_3D_
22-10-10, 19:12
3D

Σε αυτο που σου λεει ο snowspir εχει δικιο. Το Συνταγμα ειναι καταργηθει και εχει μπει στη θεση του το μνημονιο με το ΔΝΤ. Το μνημονιο ειναι αντισυνταγματικο στο συνολο του .Το παραδεχτηκε θρασυτατα και ο Παπανδρεου οταν τον ρωτησαν: Τι θα κανετε αν τα δικαστηρια βγαλουν αντισυνταγματικες διαταξεις του μνημονιου; Αυτος απαντησε οτι το μνημονιο δεν μπορει να κριθει απο τα δικαστηρια γιατι ειναι μερος στρατηγικης συμφωνιας της χωρας!!

Απιστευτο;;!! Κι ομως..το ειπε αυτο και εμεις ακομα να τους παρουμε με τις πετρες!

Αυτο που λες επισης οτι οποιος δεν γουσταρει να φυγει εκτος χωρας ειναι ντροπιαστικο για τους πολιτες αυτης της χωρας.Ειναι σαν να λες οτι οταν ειχαμε π.χ της χουντα η τους τουρκους η τους γερμανους κτλ επρεπε να την καναμε για αλλες πολιτειες.ΟΧΙ θα μεινουμε εδω και θα παλεψουμε για να φυγουν αυτοι απο τη χωρα.

Αν είχα διαπιστώσει κάτι τέτοιο για το Σύνταγμα πρώτος εγώ θα έμπαινα στο χορό της επανάστασης και θα σας καλούσα να συμμετάσχετε.

Για το αν θα φύγει κάποιος από την χώρα... Με αυτά που ακούω/διαβάζω περί πανίσχυρων ανθρώπων που κινούν τα νήματα της χώρας δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν και πολλά για την ανατροπή τους. Αυτά διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ. Γι'αυτό και έγραψα για φυγή -αυτοεξορία.

kekos
23-10-10, 05:41
[i]

Οι κατοικοι τον πηραν με τα γιαουρτια http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&amp;art_id=48107&amp;catid=27

http://www.newsit.gr/files/Image/22-10-10/resized/croped/alavanos_190_118_160_90.jpg

"

ΤΕΙΧΙΟ ΦΩΚΙΔΑΣ 580μ.
23-10-10, 13:19
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν είναι οι κάτοικοι αλλά οι γνωστοί 10-20 χρυσαυγίτες.

ΤΕΙΧΙΟ ΦΩΚΙΔΑΣ 580μ.
23-10-10, 13:23
Η ΓΣΕΕ περιμένειο τον προυπολογισμό για να βάλει απεργία.Το Πασοκ δυστηχώς ελέγχει ΓΣΕΕ και την πλειοψηφία των σωματείων και αυτό θα το πληρώσουμε πολύ ακριβά.Αργήσαμε να το καταλάβουμε.Να δούμε στις εκλογές πόσοι θα είναι οι κολλημένοι που θα τους ξαναστηρίξουν[i] και μαζί με αυτούς θα στηρίξουν και τον καλλικράτη....."

ΤΕΙΧΙΟ ΦΩΚΙΔΑΣ 580μ.
23-10-10, 13:27
Όσο για την αυτοεξορία που ειπώθηκε προηγουμένως..Εγώ δεν πάω πουθενά,δεν πρόκειται να κάνω σε κανένα φούστη τη χάρη να φύγω.Θα με έχουν στο σβέρκο τους για χρόνια,Ελπίζω να ξυπνήσουμε και να τους βυθίσουμε μαζί με τις επιλογές τους. Edited by: MountExplorer

TURMS
23-10-10, 15:53
μα δεν κανεις χαρη σε αυτους...στον εαυτο σου θα κανεις...

Contanti
23-10-10, 17:59
....Edited by: Contanti

panicline
25-10-10, 21:02
Ο στρατάρχης ΓΑΠ αυτή την ώρα εχει καταλάβει όλα τα κανάλια.Αραγε τα υπόλοιπα κομματα θα έχουν αυτη την ευκαιρία; Αλλη μια προσπάθεια νόθευσης του εκλογικου αποτελεσματος. Μαλλον εχει πανικοβληθει με το μαύρο που θα φάνε οι υποψήφιοι του. Αφου δέχετε ερωτησεις απο δημοσιογραφους, ας του βάλω και εγω μερικές ερωτήσεις απο απλους πολίτες που ειναι άνεργοι εδω και 2 χρονια.

YjVc3tZPbnI&amp;feature=player_embedded

MountExplorer
25-10-10, 21:09
ειμαι περιεργος να δω το ποσοστο αποχης στις επικειμενες εκλογες... Θα γινει αραγε ρεκορ?

KAPTEN
25-10-10, 21:29
γενικα γενικα και αοριστα οπως παντα ο κυβερνητης μας

ΧΕΛΜΟΣ
25-10-10, 22:15
Δεν τον παρακολουθω καν...

Οσο για τις εκλογες η αποχη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ....

Ψηφος σε ανεξαρτητους ,ακομματιστους υποψηφιους.....

panicline
25-10-10, 23:42
Η αποχη οντος δεν ειναι λυση. Στην Αμερικη εκλεγονται δυο κομματα με αποχη 60%. Ειδαμε στις ευρωεκλογες που επιασε το 50%, εγινε κατι; Κανεις δεν το θυματε.

Να θυμισω κατι. Το ΠΑΣΟΚ εκλεχτηκε με 44% στις εθνικες εκλογες που περασαν.Εψαξε κανεις ποσους ψηφους πειρε;;;

Ριξτε μια ματια στο Υπουργειο Εσωτερικων. Θα δειτε οτι το ΠΑΣΟΚ πειρε ειδιο αριθμο ψηφων με τις προηγουμενες εκλογες που ειχε παρει σε ποσοστο 34%! Μπορειτε να καταλαβετε οτι η αποχη δεν ειναι λυση.

Ας ψηφισουμε μικροτερους αντιμνημονιακους συνδιασμους. Μονο ετσι μπορει να καταμετρηθει μια αντιδραση. Βεβαια η εκλογες δεν ειναι το βασικο .Μετα τις εκλογες πρεπει να ξαναβγουμε στους δρομους.

_3D_
26-10-10, 00:26
Η τελευταία πρόταση είναι όλα τα λεφτά":

"Μετα τις εκλογες πρεπει να ξαναβγουμε στους δρομους." από panicline."

snowspir
26-10-10, 01:16
18 Νοέμβρη,θα ψηφίζουν τον προύπολογισμό του '11...στην Βουλή...όσοι πιστοί προσθέλθετε...

panicline
27-10-10, 00:05
Παιδες κοιτάξτε τι βρήκα! Και μετα μας λενε για `ελλειματικές`ΔΕΚΟ! Διαδώστε το!

zlFDTsF6V7o&amp;feature=player_embedded#! Edited by: panicline

_3D_
27-10-10, 00:49
* Αιγγλιματοικά σχολεία λέω εγώ... *[i]

panicline μέχρι και το εξακριβωμένο να το βγάλουμε λάθος;*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif Edited by: _3D_ "

enigma
27-10-10, 02:00
Φιλοκαλοῦμέν τε γὰρ μετ' εὐτελείας καὶ φιλοσοφοῦμεν ἄνευ μαλακί ας· πλούτῳ τε ἔργου μᾶλλον καιρῷ ἢ λόγου κόμπῳ χρώμεθα, καὶ τὸ πένεσθαι οὐχ ὁμολογεῖν τινὶ αἰσχρόν, ἀλλὰ μὴ διαφεύγειν ἔργῳ αἴσχιον. ἔνι τε τοῖς αὐτοῖς οἰκείων ἅμα καὶ πολιτικῶν ἐπιμέλεια, καὶ ἑτέροις πρὸς ἔργα τετραμμένοις τὰ πολιτικὰ μὴ ἐνδεῶς γνῶναι· μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν, καὶ οἱ αὐτοὶ ἤτοι κρίνομέν γε ἢ ἐνθυμούμεθα ὀρθῶς τὰ πράγματα, οὐ τοὺς λόγους τοῖς ἔργοις βλάβην ἡγούμενοι, ἀλλὰ μὴ προδιδαχθῆναι μᾶλλον λόγῳ πρότερον ἢ ἐπὶ ἃ δεῖ ἔργῳ ἐλθεῖν.

Θουκυδίδης, Περικλέους Επιτάφιος

Απόδοση (και όχι μετάφραση αφού ελληνικά τα μεν ελληνικά τα δε)

Γιατί αγαπούμε το ωραίο στην απλότητα του και

καταγινόμαστε με τα γράμματα χωρίς να γινόμαστε

μαλθακοί. Και χρησιμοποιούμε τα πλούτη μας πιο

πολύ για να έχουμε τη δυνατότητα για κάποιο έργο,

παρά για κομπορρημοσύνη και θεωρούμε ότι δεν είναι

ντροπή να ομολογεί κανείς τη φτώχεια του, αλλά

μεγαλύτερη θεωρούμε πως είναι ντροπή το να μην

προσπαθεί να ξεφύγει (απ' αυτή) δουλεύοντας. Και

συμβαίνει οι ίδιοι να φροντίζουμε μαζί και για τα

ιδιωτικά μας ζητήματα και για τα ζητήματα της πόλης

και, ενώ ο καθένας μας καταγίνεται με διαφορετική

απασχόληση, να γνωρίζουμε σε ικανοποιητικό βαθμό

τα πολιτικά πράγματα.

Γιατί μόνοι εμείς εκείνον που

δεν παίρνει μέρος σ' αυτά (τα πολιτικά πράγματα)

δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο, αλλά άχρηστο

και οι ίδιοι εμείς είτε διατυπώνουμε

ορθές σκέψεις ή μελετούμε σωστά τις υποθέσεις της

πόλης, γιατί νομίζουμε ότι οι συζητήσεις δεν βλάπτουν

τα έργα, αλλά περισσότερο (βλάπτει) το να μην

διαφωτιστούμε εκ των προτέρων με τη συζήτηση, πριν

προβούμε σε ενέργειες για όσα πρέπει. Edited by: enigma "

herman
27-10-10, 09:17
Παιδες κοιτάξτε τι βρήκα! Και μετα μας λενε για `ελλειματικές`ΔΕΚΟ! Διαδώστε το!

zlFDTsF6V7o&amp;feature=player_embedded#!

Τρομερός δημοσιογράφος (έχει ασχοληθεί με φοβερά θέματα [i]).
Καταπληκτικό ρεπορτάζ (αερολογίες και γεμάτο κλισέ εκφράσεις http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif).
"

enigma
27-10-10, 11:25
ΠΕΝΤΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ

Το τελευταίο διάστημα όλο και περισσότερο μου θέτουν το ερώτημα: «Πώς θα βγούμε από την κρίση…».

Όπως καταλαβαίνετε, το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο, πολύπλοκο με πολλές πλευρές φανερές και κρυφές και μια σωστή απάντηση πρέπει να μας οδηγήσει σε μια σειρά ερωτήματα, που θα μας βοηθήσουν να δούμε πού βρισκόμαστε σήμερα, πώς και γιατί έχουμε φτάσει εδώ που βρισκόμαστε και στη συνέχεια με ποιο τρόπο θα βγούμε από το αδιέξοδο και το κυριότερο, πού θα πάμε ή καλλίτερα όχι μόνο πού αλλά και πώς θα μπορέσουμε να πάμε εκεί που πρέπει να πάμε.

Ερώτημα πρώτο: Έχουμε μήπως συνειδητοποιήσει ότι η σημερινή κρίση αφορά εξ ίσου όλους ανεξαιρέτως τους κατοίκους αυτής της χώρας στον ίδιο βαθμό, αδιάφορο αν ο ένας θίγεται σήμερα περισσότερο από τον άλλο; Δεδομένου ότι αν αυτή η χώρα βουλιάξει, τότε θα πνιγούμε όλοι μαζί. Πλούσιοι και φτωχοί, Αριστεροί και Δεξιοί, Κεντρώοι, αναρχικοί. Με άλλα λόγια έχουμε συνειδητοποιήσει ότι είμαστε ένας λαός στον ίδιο χώρο, στην ίδια πατρίδα; Και συνεπώς ότι αν σωθούμε, θα σωθούμε ή όλοι μαζί ή κανένας;

Ερώτημα δεύτερο: Έχουμε μήπως συνειδητοποιήσει ότι στην ασφυκτική αυτή μοναξιά μας, που την επιτείνει το γεγονός ότι στην ίδια κατάσταση με μας βρίσκονται όλοι οι λαοί του κόσμου και ειδικά της Ευρώπης ο καθένας προσπαθεί με όλα τα μέσα να σωθεί χωρίς να περιμένει βοήθεια από πουθενά; Και όχι μόνο αυτό αλλά ακόμα και οι πιο δυνατοί λαοί εκμεταλλεύονται τους αδύνατους χωρίς οίκτο, προκειμένου να εξυπηρετήσουν τα δικά τους αποκλειστικά συμφέροντα. Με άλλα λόγια ο κόσμος μέσα στον οποίο ζούμε, μοιάζει με ζούγκλα, που γίνεται όλο και πιο επικίνδυνη για τους αδύνατους όσο μεγαλώνει η διεθνής κρίση.

Ερώτημα τρίτο: Έχουμε μήπως συνειδητοποιήσει ότι δεν υπάρχει σήμερα ούτε ίχνος διεθνούς αλληλεγγύης και επομένως κι εμείς ως ένα ξεχωριστό εθνικό σύνολο δεν έχουμε φίλους, δεδομένου όπως είπαμε, ότι ο καθένας κοιτάζει τον εαυτό του και το μόνο που μπορεί να φέρει τον ένα λαό κοντά στον άλλο είναι αποκλειστικά το αμοιβαίο συμφέρον. Κι αυτό σημαίνει ότι αν τελικά σωθούμε, τότε θα σωθούμε όλοι μαζί ή κανένας. Χρειάζεται όμως γι’ αυτό να αντιτάξουμε τις μεγαλύτερες και ισχυρότερες δυνάμεις που διαθέτουμε ως ένας ενιαίος λαός απέναντι στους άλλους που φροντίζουν να συσπειρωθούν ο καθένας γύρω από τον εαυτό του, προκειμένου να αντέξει στην μεγάλη δοκιμασία, στην οποία μας έχει υποβάλει όλους ανεξαιρέτως η διεθνής κρίση. Με άλλα λόγια για να αντέξουμε, πρέπει να γίνουμε όλοι μαζί ισχυροί σαν μια γροθιά.

Ερώτημα τέταρτο:Πώς εκδηλώνεται σήμερα η κρίση στη χώρα μας;Ποια έιναι τα αίτια που την προκάλεσαν και που εξακολουθούν να την συντηρούν; Η δική μου η άποψη είναι ότι επειδή δεν θα συμφωνήσουμε για το ποιος φταίει αλλά αντίθετα αναγκασμένοι να ρίχνουμε τα βάρη ο ένας στον άλλο στην ουσία χάνουμε χρόνο για να μπούμε επί τέλους στον δρόμο που θα μας βγάλει από την κρίση, θα πρότεινα να συμφωνήσουμε ότι εκείνο που θα πρέπει να μας ενδιαφέρει, είναι μονάχα η σημερινή πραγματικότητα.

Πότε, πώς και γιατί φτάσαμε ως εδώ, ας το αφήσουμε στους ιστορικούς του μέλλοντος. Εμείς θα πρέπει να πούμε ότι αυτή είναι η σημερινή κατάσταση, που μας αφορά εξ ίσου όλους. Και από κει και πέρα να την αναλύσουμε, ώστε να είμαστε σε θέση να την αντιμετωπίσουμε κατά μέτωπο και να την αλλάξουμε. Η εικόνα που έχω και που νομίζω ότι μας βοηθά να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει, είναι η εικόνα του μαγγανοπήγαδου, όπου συνήθως ένα μουλάρι με παρωπίδες κάνει γύρω-γύρω αμέτρητους κύκλους, προκειμένου να βγει το νερό απ’ το πηγάδι.

Eδώ και πάρα πολλά χρόνια, από την εποχή που οι Κυβερνήσεις αντί να εξασφαλίσουν στον λαό μας να ζει χάρη σε ένα σύστημα ανάπτυξης στηριγμένο στις δικές του παραγωγικές δυνάμεις καταφύγανε στην εύκολη λύση των δανείων από ξένες δυνάμεις.

Η βασική αιτία γι’ αυτό δεν ήταν μόνο η ανικανότητα αλλά και το σύστημα των πελατειακών σχέσεων που μετέβαλε τον Κρατικό Μηχανισμό σε έναν αληθινό Μινώταυρο, που ζούσε με το αίμα του λαού. Έτσι μπήκαμε στο εθνικό μαγγανοπήγαδο, δεδομένου ότι τα δάνεια έφεραν τους τόκους και οι τόκοι φόρους που δεν έφταναν να ικανοποιήσουν το Δημόσιο που κατέφευγε σε νέα μεγαλύτερα δάνεια, που μεγάλωναν τους τόκους και αυτοί τους φόρους και αυτοί τα νέα δάνεια και ούτω καθ’ εξής. Η πραγματική εικόνα λοιπόν είναι αυτή: στη μέση το αδηφάγο Δημόσιο και γύρω-γύρω όλος ο ελληνικός λαός να κάνει χωρίς τέλος φαύλους κύκλους που όμως όσο αύξαιναν οι τόκοι, έπρεπε να βαδίζουν όλο και πιο γρήγορα και στο τέλος να τρέχουν, να λαχανιάζουν και να σωριάζονται από την εξάντληση, όπως ακριβώς συμβαίνει τώρα.

Η δική μου απάντηση στο μαγγανοπήγαδο είναι μία και απλή: Πρέπει να απαλλαγούμε απ’ αυτό. Δηλαδή θα πρέπει να βρούμε τρόπους να απαλλαγούμε από το Δημόσιο Χρέος και από κει και πέρα να εξετάσουμε αν γίνεται να ζούμε χωρίς δάνεια στηριγμένοι αποκλειστικά στις δικές μας δυνάμεις.

Ερώτημα πέμπτο: Είμαστε διατεθειμένοι να πραγματοποιήσουμε όλοι μαζί αυτό το άλμα που θα μας βγάλει από τον φαύλο κύκλο; Και με ποιο τρόπο θα συνειδητοποιήσουμε ότι ο σημερινός τρόπος ζωής μας είναι αυτός που μας οδήγησε στη σημερινή κρίση; Και ότι ακόμα η καταναλωτική υστερία που κυριάρχησε, μας βουλιάζει καθημερινά σε όλο και πιο βαθειά εξάρτηση από τους δανειστές μας, τις ξένες τράπεζες, οι οποίες όταν διαπίστωσαν ότι αυτή η κούρσα του καταναλωτισμού μάς κατέστησε αφερέγγυους, δεδομένου ότι παραμελήσαμε την ανάπτυξη της χώρας, δηλαδή την φτωχύναμε όπως τελικά φτωχύναμε τους εαυτούς μας σε σημείο που να καταντήσουμε περίγελως στα μάτια όλου του κόσμου, τότε και γι’ αυτό τον λόγο έκλεισαν την στρόφιγγα των δανείων, με αποτέλεσμα να καταφύγουμε στην Τρόϊκα και στο Μνημόνιο, που μας βάζει και πάλι στο μαγγανοπήγαδο Τρόϊκα-Δάνεια-Φόροι Δάνεια-Τόκοι-Φόροι, ενώ συγχρόνως για να μας κάνει να τρέχουμε γύρω-γύρω πιο γρήγορα, χρησιμοποιεί μαστίγιο. Φτάσαμε δηλαδή στην απόλυτη εθνική ντροπή.

Πρέπει λοιπόν να αλλάξει σε εθνικό επίπεδο η νοοτροπία μας. Το να ζούμε πάνω απ’ τις δυνάμεις μας, να καταναλώνουμε περισσότερο από όσα παράγουμε, αυτή η τακτική δεν πάει άλλο. Δεν οδηγεί πουθενά. Ή μάλλον μας οδηγεί σταθερά σε μεγαλύτερη εθνική και επομένως ατομική εξάρτηση και τελικά γενικευμένη πτώχευση, παρακμή, δυστυχία, ντροπή.

Κι εδώ στο σημείο αυτό νομίζω ότι ο λαός μας περιμένει να ακούσει μια υπεύθυνη και απολύτως τεκμηριωμένη πρόταση για το τι μπορεί και πρέπει να γίνει, ώστε να μεταβληθούμε σε λαό αυτάρκη, αυτοδύναμο, ανεξάρτητο, που να στηρίζεται τις δικές του αποκλειστικά ικανότητες και δυνάμεις, που θα τον βοηθήσουν να αντλεί τον πλούτο που χρειάζεται για να ζήσει από τη δική του χώρα, τα εδάφη, τις θάλασσες, την ικανότητα και την εργατικότητά του.

Μας φτάνουν όλα αυτά για να ζήσουμε; Έχουμε τις υποκειμενικές δυνατότητες, ώστε να στηριχτούμε στις δικές μας δυνάμεις χωρίς δάνεια και δίχως να απλώνουμε το χέρι ζητώντας ελεημοσύνη από τους άλλους; Είμαστε σε θέση να γίνουμε ουσιαστικά ανεξάρτητοι; Και το κυριότερο: Μπορούμε να αποφασίσουμε να ζούμε διαφορετικά απ’ ό,τι συμβαίνει στις τελευταίες δεκαετίες, από τότε που ενέσκηψε το πάθος του καταναλωτισμού;

Στο σημείο αυτό ο λαός μας, για να πεισθεί, περιμένει τεκμηριωμένες όπως είπα και πριν απαντήσεις, που όλες μαζί θα αποτελέσουν ένα νέο Όραμα για το μέλλον, μια νέα γενικευμένη πατριωτική ιδεολογία, που να στηρίζεται τόσο στις υλικοτεχνικές δυνατότητες που διαθέτει η χώρα μας όσο και στην ιστορική μας παράδοση, δηλαδή στις ηθικές και πολιτιστικές αξίες που θα πρέπει να αντιτάξουμε στο κυρίαρχο πνεύμα του ευδαιμονισμού που στηρίζεται σε ένα τρόπο ζωής ξένο προς τον ελληνικό χαρακτήρα και που εξυπηρετεί τα μεγάλα οικονομικά μονοπώλια στην προσπάθειά τους να τοποθετήσουν την ολοένα αυξανόμενη παραγωγή καταναλωτικών αγαθών, αποκλειστικά υλικών, που όπως τα παραισθησιογόνα δημιουργούν μια προσωρινή ψευδαίσθηση ευτυχίας, που τώρα ξέρουμε καλά πού μας οδηγεί.

Το κύριο ζητούμενο δηλαδή, η ευτυχία του λαού, η πραγματική ευτυχία και όχι η πλασματική και εφήμερη, στηρίζεται στα αισθήματα που γεννά μέσα στον καθένα μας η συνειδητοποίηση ότι αγαπάμε έμπρακτα τη χώρα που μας έλαχε να ζούμε, την μοναδική πατρίδα, που σημαίνει ότι ζούμε και προκόβουμε στηριγμένοι στις ίδιες μας δυνάμεις και προσπάθειες και μαζί με όσους ζουν κάτω από τον ίδιο ουρανό, χτίζουμε καθημερινά τη δική μας ζωή, που είναι σύμφωνη με τον χαρακτήρα μας, τις συνήθειές μας και τις πατροπαράδοτες παραδόσεις μας.

Έτσι κατ’ εικόνα και ομοίωση του λαού μας πρέπει να επιλεγούν εξ αρχής οι νέοι θεσμοί, που θα βοηθήσουν την κοινωνία να πηγαίνει μπροστά στηριγμένη στο δίκαιο, την αλληλεγγύη και την αληθινή αγάπη στην πατρίδα και τον λαό.

Αθήνα, 15.Χ.2010Μίκης Θεοδωράκηςhttp://mikistheodorakisorchestra.gr/index.php?p=1_344"

snowspir
27-10-10, 13:57
18 Νοέμβρη,θα ψηφίζουν τον προύπολογισμό του '11...στην Βουλή...όσοι πιστοί προσθέλθετε...

panicline
27-10-10, 14:37

Τρομερός δημοσιογράφος (έχει ασχοληθεί με φοβερά θέματα [i]).
Καταπληκτικό ρεπορτάζ (αερολογίες και γεμάτο κλισέ εκφράσεις http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif).

Ο δημοσιογραφος μ * * * * * ς.Τα στοιχεια ομως αληθινα.Αυτα μας ενδιαφερουν.
"

TURMS
30-10-10, 17:06
εντελως απο περιεργεια...
λετε να εχουμε βουλευτικες τον Δεκεμβρη;

panicline
01-11-10, 15:50
Αγνωστο.. απο φημες εχουμε χορτασει. Ξαφνικα η κυβερνηση αρχισε να θετει εκβιαστικα διληματα βλεποντας οτι οι υποψηφιοι της θα πατωσουν στις εκλογες.

Για να μην μας πιανουν κοροιδο ομως και κατι τσαρλατανανοι δηθεν αντιμνημονιακοι που ψηφισαν ..παρον και οχι κατα και συνεργαζονται με την Μπακογιαννη και εχουν και εχουν δικο της υποψηφιο αντιπεριφεριαρχη...

http://www.youtube.com/watch?v=9rf5NwIYLxM&amp;feature=player_embedded

ΧΕΛΜΟΣ
02-11-10, 17:06
ξαφνικα 5 μερες πριν τις εκλογες αρχισανε παλι οι μεγαλοσυλληψεις μεγαλοτρομοκρατων....[i]

Ποιους κοροιδευουν ρε γ * * * ωτο???

Πηγε λεει ο τρομοκρατης στην εταιρεια κουριερ με περουκα και παρεδωσε το δεμα φορωντας χειρουργικα γαντια ενω εδωσε 20 ευρω και δεν πηρε ρεστα παρα εφυγε τρεχοντας.....

ΚΑι στο γιο μου που ειναι 4 ετων να το πω θα γελασει και δεν θα πιστεψει κουβεντα απο ολα αυτα...

ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

airboarder
02-11-10, 17:15
ΘΑ ΣΑΣ ΦΕΡΩ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ!
Τις καθημερινές θα διατηρούμε τη Θερμοκρασία σε καλά επίπεδα για να μην καίτε πετρέλαιο και Σ/Κ θα το ρίχνουμε το χιόνι!

Ψηφίστε με!

Μόνο αυτό δεν άκουσα μέχρι στιγμής!

Kouvanos
02-11-10, 17:40
Παει για εκλογες το Γιορκος, χασει - κερδισει την Κυριακη...

Στους επομενους 6-7 μηνες η θα ληφθουν αλλα τοσα και χειροτερα μετρα, η πτωχευση....

Και ο μονος που μπορει να βαλει πλατη ειναι ο Ελληνικος Λαος...Κι αν δεν βγει ο Σαμαρας, τα ιδια θα κανει, καθως και τα 2 χερακια του θα ειναι πισθαγκωνα δεμενα απο την Τροικα...

ΕΚΤΟΣ αν παρει κανα ΚΚΕ η κανας ΣΥΝ 55% και εχουμε....Δεκεμβριανη Επανασταση !! [i]"

ΧΕΛΜΟΣ
02-11-10, 17:44
Παει για εκλογες το Γιορκος, χασει - κερδισει την Κυριακη...

Στους επομενους 6-7 μηνες η θα ληφθουν αλλα τοσα και χειροτερα μετρα, η πτωχευση....

Και ο μονος που μπορει να βαλει πλατη ειναι ο Ελληνικος Λαος...Κι αν δεν βγει ο Σαμαρας, τα ιδια θα κανει, καθως και τα 2 χερακια του θα ειναι πισθαγκωνα δεμενα απο την Τροικα...

ΕΚΤΟΣ αν παρει κανα ΚΚΕ η κανας ΣΥΝ 55% και εχουμε....Δεκεμβριανη Επανασταση !! [i]

Οποιος και να παρει 55% τα ιδια θα κανει...

ειναι γλυκια η καρεκλα Γιωργη και η μασα ακομα πιο γλυκια..."

giatrellis8
02-11-10, 17:57
Καλα μην ψαρωνετε κ πολυ με τα τηλε-διαγγελματα..

Το περιθωριο που εχει ο Παπανδρεου ειναι περιπου μεχρι Μαιο - Ιουνιο.
Αν δεν συμμαζευτουν ως τοτε φοροδιαφυγη μικρομεσαιων+νομοθεσια που να επιτρεπει ποινες-εξπρες στους φοροφυγαδες,τοτε παμε για πραγματικο φουντο.Το βασικο προβλημα εχει να κανει με την μη αποδοση του ΦΠΑ απο τις επιχειρησεις.Τα υπολοιπα κουτσα-στραβα τα μπαλωνεις..

Συν κατι ακομη.Καλο το κραξιμο στους πολιτικους,αλλα σαν κοινωνια δεν βλεπω να ειμαστε ετοιμοι να κανουμε το βημα παραπερα.Εχω την εντυπωση οτι συνεχιζουμε να σπρωχνουμε τα προβληματα κατω απ'το χαλακι,με τη διαφορα οτι δεν εχουμε καταλαβει πως ειμαστε κ μεις κατω απ΄το χαλακι εδω κ πολυ καιρο..
Προσωπικα δεν ειμαι αισιοδοξος, κ βασικος λογος γι'αυτο ειναι αυτα που βλεπω καθημερινα γυρω μου.Δεν εχουμε παρει μυρουδια τπτ απ'ο,τι συμβαινει...

ΧΕΛΜΟΣ
02-11-10, 18:17
Καλα μην ψαρωνετε κ πολυ με τα τηλε-διαγγελματα..

Το περιθωριο που εχει ο Παπανδρεου ειναι περιπου μεχρι Μαιο - Ιουνιο.
Αν δεν συμμαζευτουν ως τοτε φοροδιαφυγη μικρομεσαιων+νομοθεσια που να επιτρεπει ποινες-εξπρες στους φοροφυγαδες,τοτε παμε για πραγματικο φουντο.Το βασικο προβλημα εχει να κανει με την μη αποδοση του ΦΠΑ απο τις επιχειρησεις.Τα υπολοιπα κουτσα-στραβα τα μπαλωνεις..

Συν κατι ακομη.Καλο το κραξιμο στους πολιτικους,αλλα σαν κοινωνια δεν βλεπω να ειμαστε ετοιμοι να κανουμε το βημα παραπερα.Εχω την εντυπωση οτι συνεχιζουμε να σπρωχνουμε τα προβληματα κατω απ'το χαλακι,με τη διαφορα οτι δεν εχουμε καταλαβει πως ειμαστε κ μεις κατω απ΄το χαλακι εδω κ πολυ καιρο..
Προσωπικα δεν ειμαι αισιοδοξος, κ βασικος λογος γι'αυτο ειναι αυτα που βλεπω καθημερινα γυρω μου.Δεν εχουμε παρει μυρουδια τπτ απ'ο,τι συμβαινει...

Πολυ σωστα υα λες....

Δεν εχουμε παρει μυρωδια.....

peppermint
02-11-10, 20:59

Τρομερός δημοσιογράφος (έχει ασχοληθεί με φοβερά θέματα ).

Βρε κάτι "συμπτώσεις"! (Κατάρ- Soros-Παμπούκης-Αντρίκος Παπανδρέου- CCC- ΠΑΣΟΚ) (http://klassikoperiptosi.blogspot.com/2010/10/soros-ccc.html) Η επένδυση από το ΚΑΤΑΡ ήταν ΚΑΤΑΡ-αμένη...... Ξέρετε εσείς,[b] η επένδυση που σύμφωνα με την απείρου επιπολαιότητος δήλωση του κ. Παπανδρέου : "είναι ψήφος εμπιστοσύνης προς την Ελλάδα". Όμως πρίν στεγνώσει το μελάνι από τις υπογραφές για τις Καταρ-αμένες επενδύσεις, η ψήφος εμπιστοσύνης πρός την Ελλάδα μετατράπηκε σε πρόταση μομφής κατά της κυβερνήσεως του ΠΑΣΟΚ. Έγραφα την επομένη της υπογραφής του ΚΑΤΑΡ-αμένου μνημονίου συνεργασίας, ότι πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι (ΕΔΩ (http://filotimia.blogspot.com/2010/09/blog-post_2666.html)). Και δεν διαψεύστηκα. Όχι πως έχω κληρονομικό χάρισμα, απλώς έχω κάτι σημαντικώτερο : καλές πληροφορίες. Ήλθε λοιπόν η ώρα να τις μοιραστώ μαζί σας. [b]Στην κοινοπραξία που θα ανελάμβανε την επένδυση του αστακού, μετείχε και η αραβικών συμφερόντων εταιρεία CCC (Consolidated Contractors Company) που εδρεύει στην Αθήνα, στην λεωφόρο Κηφισίας 62. Ο διευθυντής και εκτελεστικός αντιπρόεδρος της CCC ονομάζεται Tawfic Khoury, ενώ ο αδελφός του Samer Khoury, είναι επίσης αντιπρόεδρος της εταιρείας. [b]Λοιπόν διαβάστε τώρα κάτι «τυχαίες» συμπτώσεις : [b]

***Νομικός σύμβουλος-συνεργάτης της CCC ήταν ο σημερινός υπουργός κ. Παμπούκης, που «μεσολάβησε» για να γίνει η επένδυση, [b]

***ο κ. Samer Khoury είναι χορηγός του γνωστού και μη εξαιρετέου George Soros [b]

***H CCC εμφανίζεται να μετέχει στα «συνέδρια» που διοργανώνει η ΜΚΟ I4CENSE του κ. Αντρίκου Παπανδρέου, αδελφού του πρωθυπουργού. Εύλογο είναι λοιπόν να διερωτηθεί ο καθένας, αφού λοιπόν η κυβέρνηση έχει τόσο καλές διασυνδέσεις με την CCC, γιατί ναυάγησε η επένδυση στον Αστακό;;[b] Την απάντηση θα την δώσω λίγες ημέρες πριν τις εκλογές και θα εκπλαγείτε. [b]Προς το παρόν παραθέτω όλα τα στοιχεία από τα οποία αποδεικνύονται τα όσα γράφω για τις σχέσεις CCC-ΠΑΣΟΚ. ...<a name="more"></a>[b]1. Οι φορολογικές δηλώσεις των ετών 2006, 2007, 2008 του ινστιτούτου open society (όπως λέμε open gov), του George Soros (σημ. ΦΙΛΟΤΙΜΙΑΣ : δεν δημοσιεύουμε ολόκληρες τις φορολογικές δηλώσεις επειδή εμφανίζονται ονόματα Ελλήνων, οι οποίοι έχουν λάβει χορηγίες από το ίδρυμα του George Soros. Πάντως ευρίσκονται στην διάθεση παντός ενδιαφερομένου)

http://3.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQrG394MOI/AAAAAAAAENM/ABWIGKsel2g/s320/%CF%862006.jpg (http://3.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQrG394MOI/AAAAAAAAENM/ABWIGKsel2g/s1600/%CF%862006.jpg)http://4.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQrP6DAABI/AAAAAAAAENQ/X174-ZBte0w/s320/%CF%862007.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQrP6DAABI/AAAAAAAAENQ/X174-ZBte0w/s1600/%CF%862007.jpg)

http://4.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQrt6KIH9I/AAAAAAAAENY/gbpKuDq_8Cs/s320/%CF%862008.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQrt6KIH9I/AAAAAAAAENY/gbpKuDq_8Cs/s1600/%CF%862008.jpg)

2. Οι συνεισφορές του κ. Samer Khoury για τα έτη 2006, 2007 και 2008.

http://2.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQsBpN2O_I/AAAAAAAAENg/-7law5CSy7c/s320/2007.jpg (http://2.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQsBpN2O_I/AAAAAAAAENg/-7law5CSy7c/s1600/2007.jpg)

http://3.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQr5rGzMhI/AAAAAAAAENc/VnK907ucuHY/s320/2006.jpg (http://3.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQr5rGzMhI/AAAAAAAAENc/VnK907ucuHY/s1600/2006.jpg)

http://4.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQsNHF7JjI/AAAAAAAAENk/mAN5NkC3bpY/s320/2008.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQsNHF7JjI/AAAAAAAAENk/mAN5NkC3bpY/s1600/2008.jpg)

3. Ο κ. Παπανδρέου, ο κ. Πάγκαλος και ο κ. Tawfic Khoury στην «διάσκεψη» της ΜΚΟ του κ. Αντρίκου Παπανδρέου που έγινε στην Αθήνα, στο ξενοδοχείο ΧΙΛΤΟΝ, στις 12 και 13 Μαΐου 2009. ([i]From left to right: Theodoros Pangalos, Magdi Halawani, Tawfic Khoury, Hemmat Safwat, Dimitris Economides, George A. Papandreou)

http://1.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQsWVBHUSI/AAAAAAAAENo/zsmKXGLI-VQ/s640/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82+%CF%84%CE%AF%CF%84% CE%BB%CE%BF.jpg (http://1.bp.blogspot.com/_aW6F55Zk_T8/TMQsWVBHUSI/AAAAAAAAENo/zsmKXGLI-VQ/s1600/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82+%CF%84%CE%AF%CF%84% CE%BB%CE%BF.jpg)

Αγαπητοί αναγνώστες σας προειδοποιώ : μπλέξαμε άσχημα και τα χειρότερα έρχονται. Εκτός αν οι Έλληνες αποφασίσουν να συμπεριφερθούν ως Έλληνες, στις 7 Νοεμβρίου… ΤΚ
filotimia.blogspot.com (http://filotimia.blogspot.com/2010/10/blog-post_8575.html)
"

MountExplorer
02-11-10, 21:01
προβλεπω μεγαλη αποχη....

peppermint
02-11-10, 21:13
συναντησε ο Παπαντρέου την Μπιρμπίλω σ ένα γυμναστήριο και την έκανε υπουργό. γυναίκα να ναι κ ότι να ναι, διοτι η μαργαρετ είναι φεμινίστρια [i]
είναι επικίνδυνοι η οικογένεια http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif

Edited by: peppermint "

TURMS
02-11-10, 23:26
καλα αυτο με την τρομοκρατια ειναι εντελως ανοητο...ξαφνικα γεμισε η αθηνα βομβες και σουπερ ομαδες που κανουν ελεγχομενες εκρηξεις....ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ;

για εκλογες δεν ξερω. απο την μια λεω οτι ισως θελει για να μην παρει την ευθυνη της αποτυχιας (πτωχευση; επιμηκυνση χρεους;) απο την αλλη μου φανταζεται λιγο μπλοφα

panicline
03-11-10, 00:26
TURMS για δες αυτη την προβλεψη..:

http://tsak-giorgis.blogspot.com/2010/10/blog-post_7327.html

Οσο για τις εκλογες, η αποχη ευνοει την Κυβερνηση. Δεν καταγραφεται πουθενα.Και στην Αμερικη εναλασσονται τα δυο κομματα με τεραστια αποχη και ουτε γατα ,ουτε ζημια.

Γνωριζουμε ολοι καλα οτι δεν ειναι ολοι ειδιοι,ουτε θα κανουν ολοι τα ειδια αν εκλεγουν. Υπαρχουν εξαιρετικα αξιολογα σχηματα που εχουν συγκρουστει και ως δημαρχοι π.χ (Γκορτζιδης Δημος Ελληνικου) και ως αντιπολιτευση με τα μεγαλα συμφεροντα και εχουν νικησει. Ο καθενας ας επιλεξει οποιον του κανει.Ψηφιζοντας μικροτερους συνδιασμους δινουμε ξεκαθαρο πληγμα στην Κυβερνητικη πολιτικη. Με την αποχη δεν καταφερνουμε απολυτως τιποτα οσο κι αν φαινεται αντισυστιμικη. ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΗ (ΔΗΜΑΡΑΣ),ΛΑΟΣ,ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ειναι απο την μια μπαντα και ετοιμαζονται για κυβερνησεις συνεργασιας μετα τις εκλογες. Ολοι οι υπολοιποι ειναι απο την αλλη. Ακομα και ο Σαμαρας ειπε οτι θα εφαρμωσει το μνημονιο ακομα και αν διαφωνει.Μας δουλευουν δηλαδη.. Το παιζουν ο `καλος` και ο `κακος` μπατσος οπως τις ταινιες για να ψαρωσουν κοσμο.

tsef
03-11-10, 07:09
Δεν είναι όλοι ίδιοι;

Όταν θέλουν είναι όλοι μαζί- ψηφίστηκε χθες ο προυπολογισμός της βουλής δεν κόπηκε ΚΑΝΕΝΑ από τα επιδόματα των βουλευτών άντε γιατί συγχύστηκα πρωι πρωι

ismael
03-11-10, 08:52
καλα αυτο με την τρομοκρατια ειναι εντελως ανοητο...ξαφνικα γεμισε η αθηνα βομβες και σουπερ ομαδες που κανουν ελεγχομενες εκρηξεις....ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ;

για εκλογες δεν ξερω. απο την μια λεω οτι ισως θελει για να μην παρει την ευθυνη της αποτυχιας (πτωχευση; επιμηκυνση χρεους;) απο την αλλη μου φανταζεται λιγο μπλοφα
Ρε φίλε μες το μυαλό μου είσαι....
πρώτα η υπάλληλος η οποία βρίσκει ύποπτο" (πως άραγε μοιάζουν τα "ύποπτα" δέματα?) δέμα και αντί να το αφήσει εκεί που είναι και να ειδοποιήσει ξερωγώ, τον προϊστάμενο ήτην αστυνομία αρχίζει και παίζει μαζί του...εντομεταξυ της σκάει στα χέρια και αντί να της διαλύσει τη μούρη της κάνει μόνο "ελαφρά εγκαύματα στα δάχτυλα"
στα καπάκια (μέσα σε μια μόνο ώρα) εντοπίζεται άλλο δέμα σε άσχετη εταιρεία κούριερ,
και οι "δράστες" οι οποίοι είναι οπλισμενοι σαν αστακοί (μεχρι και εφεδρικούς γεμιστήρες είχανε υποτίθεται...), με αλεξίσφαιρα,δηλαδή έτοιμοι αν γίνει κάτι να πέσουν α λα τσουτσουβής, με το "πακέτο" στα χέρια, και αντί να γίνει μάχη κάθονται και τους πιάνουν αμαχητί
μετά ανακαλύπτονται πακέτα που προορίζονται σε παραλήπτες "all around the globe" (είναι δυνατόν να πιστέψει κανείς οτι θα έφτανε στον σαρκοζί πακέτο απεσταλμένο από την ελλάδα με αποστολέα υπουργό και με μέσο αποστολής όχι διπλωματικό σάκο αλλά εταιρεία κούριερ??) , και με μια συνδεσμολογία επιπέδου μαθητή δημοτικού, ανασφαλέστατη (που σίγουρα δεν ταιριάζει σε "έμπειρο κατασκευαστή βομβών")
τι είναι αυτά ρε, πάμε καλά??
"

panicline
03-11-10, 11:36
Δεν είναι όλοι ίδιοι;

Όταν θέλουν είναι όλοι μαζί- ψηφίστηκε χθες ο προυπολογισμός της βουλής δεν κόπηκε ΚΑΝΕΝΑ από τα επιδόματα των βουλευτών άντε γιατί συγχύστηκα πρωι πρωι

Αν θεωρεις οτι επρεπε να κοπουνε τα επιδοματα των βουλευτων,τοτε θα θεωρεις οτι σωστα κοπηκαν και οι συνταξεις και οι μισθοι. Δεν νομιζω οτι το πιστευεις αυτο. Δεν ευθυνονται για την κριση οι μισθοι των δημοσιων υπαλληλων γενικοτερα (εργαζομενων,βουλευτων κτλ). Δεν επρεπε να κοπει τιποτα. Θα ηταν παραλογο καποιος βουλευτης που ειναι κατα του μνημονιου και τις μειωσεις των μισθων των Δ.Υ. να ζηταει την μειωση και των δικων του επιδοματων αφου ετσι θα νομιμοποιουσε την αποψη οτι για ολα φτενε οι δημοσιοι υπαλληλοι. Απο το να ζηταμε να πεθανει η κατσικα του γειτονα ειναι πιο αποτελεσματικο να ζηταμε και να αγωνιζομαστε να αυξηθουν οι μισθοι των εργαζομενων και και οι συνταξεις. Να πληρωσουν την καπιταλιστικη κριση αυτοι που την δημιουργησαν και την χρησιμοποιουν για να περασουν ολα αυτα τα ιδεολογικου τυπου μετρα. Αν δεν καταλαβουμε οτι ολα αυτα τα μετρα εχουν σχεση με την εφαρμογη ενος σκληρου νεοφιλελευθερου μοντελου στη χωρα και δεν προκειπτουν απο καποια αναγκαιοτητα, δεν προκειτε να καταφερουμε να αλλαξει κατι. Πρεπει να δουμε το θεμα σφαιρικα και να καταλαβουμε οτι ολα συνδεονται. π.χ η μειωση του εργατικου κοστους, με την ιδιωτικοποιηση δημοσιων οργανισμων, η καταργηση του κοινωνικου κρατους με την επιδοτηση των τραπεζιτων.Ολα εχουν σχεση με την εφαρμωγη ενος συγκεκριμενου οικονομικου μοντελου στη χωρα.Η δηθεν `κριση χρεων` ειναι μονο η αφορμη για να τα περασουν ολα αυτα με τις ελαχιστες αντιδρασεις.

Δευτερον ο προυπολογισμος καταψηφιστηκε απο ορισμενα κομματα,οποτε δεν ειναι ολοι στο ειδιο τσουβαλι.

tsef
03-11-10, 12:43
ΟΧΙ panic δεν θεωρώ ότι πρέπει να κοπεί τίποτα και από κανέναν, το ξέρεις ,αν και μεταξύ μας δεν θα με χάλαγε καθόλου να τα έπαιρναν από τους βουλευτές - έχουν φάει τόσα που έχουν να ζήσουν και τα δισεγγονά τους - απλα με εκνευρίζει η ταύτιση των απόψεων ΟΛΩΝ των βουλευτών μας σε τέτοια ζητήματα

Να πάτε να τους ψηφίσετε την Κυριακή ...

ismael
03-11-10, 12:59
ΟΧΙ panic δεν θεωρώ ότι πρέπει να κοπεί τίποτα και από κανέναν, το ξέρεις ,αν και μεταξύ μας δεν θα με χάλαγε καθόλου να τα έπαιρναν από τους βουλευτές - έχουν φάει τόσα που έχουν να ζήσουν και τα δισεγγονά τους - απλα με εκνευρίζει η ταύτιση των απόψεων ΟΛΩΝ των βουλευτών μας σε τέτοια ζητήματα

Να πάτε να τους ψηφίσετε την Κυριακή ...

xexexe πάλι πρωτο κόμμα θα βγει το κόμμα μου.....

panicline
03-11-10, 16:04
Αλήθεια γιατι η eurostat ανακοινωνει το ελλειμα ολων των χωρων εκτος απο αυτο τις Ελλαδας που θα το ανακοινωσει στις 15 Νοεμβριου;

Μηπως γιατι το μημονιο που υποτιθεται θα μας οδηγουσε στη σωτηρία, μας οδηγει ντουγρου στη χρεωκοπια (ελεγχομενης η μη);;

snowspir
03-11-10, 18:04
Και επειδή,κάάάάάτι ξέρω και εγώ ο καψερός από εκρηκτικά και συνδεσμολογίες αυτοσχέδιων εκρηκτικών μηχανισμών,αυτά που γίνονται,τον μόνο τραυματισμό που μπορούν να προκαλέσουν είναι καμμιά θλάση 3ου βαθμού στους κοιλιακούς....από τα γέλια [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

ΧΕΛΜΟΣ
03-11-10, 20:50
Αλήθεια γιατι η eurostat ανακοινωνει το ελλειμα ολων των χωρων εκτος απο αυτο τις Ελλαδας που θα το ανακοινωσει στις 15 Νοεμβριου;

Μηπως γιατι το μημονιο που υποτιθεται θα μας οδηγουσε στη σωτηρία, μας οδηγει ντουγρου στη χρεωκοπια (ελεγχομενης η μη);;

Τι ελεγχομενη πτωχευση ρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ελεγχομενη δεν ειναι για μας.......για μας η πτωχευση ειναι πτωχευση με ολες τις συνεπειες της...

Ελεγχομενη θα ειναι για την Ευρωπαικη Ενωση και μονο...

Για αυτο η Ελλαδα πρεπει ΤΩΡΑ να πατησει ποδι που η Ε.Ε. φοβαται την πτωχευση και να επαναδιαπραγματευτουμε το χρεος καθως και να βγουν απο το μνημονιο καποιοι απεχθεις οροι ...

Οσο το καθυστερουμε η Ε.Ε. θα βρει τους μηχανισμους αυτους που θα μπορεσει να απορροφησει την Ελληνικη πτωχευση και τοτε οχι επαναδιαπραγματευση δεν προκειται να γινει αλλα θα μας σκισουν ακομα χειροτερα.

TURMS
03-11-10, 22:46
ποια πτωχευση...ουσιαστικα ηδη πτωχευσαμε...
απλα το παρουσιαζουν με μια αλλη μορφη.
ηρθε το ΔΝΤ
κοπηκαν μισθοι - συνταξεις
δεν επιστρεφετται ΦΠΑ
στους προμηθευτες νοσοκομειων θα δωσουν ομολογα...

ολα αυτα γινονται οταν εχεις πτωχευσει. Απλα δεν το λενε στα ισια.

panicline
03-11-10, 23:38
Δυστοιχως ερχονται ακομα χειροτερα μετρα! Φαινεται απιστευτο αλλα δεν υπαρχει πατος! Μετα τις εκλογες ετοιμαζονται να κοψουν τα παντα!!

Οπως ελεγα εδω και καιρο πρεπει να παμε σε επαναδιαπραγματευση του χρεους και διαγραφη μερους του! Το κλειδι ειναι με ποιους ορους γιατι η ΕΕ το ΔΝΤ και τα ντοπια φερεφωνα τους κυβερνηση ,τραπεζιτες,βιομηχανοι θελουν οχι απλα να μην χασουν μερος απο τα κεφαλαια τους αλλα να κερδισουν απο αυτη την κριση βυθιζοντας τους εργαζομενους σε μεγαλυτερη φτωχια!

Αυτος ο κατηφορος πρεπει να ανακοπει αμεσα!!

panicline
03-11-10, 23:40
Τι ελεγχομενη πτωχευση ρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ελεγχομενη δεν ειναι για μας.......για μας η πτωχευση ειναι πτωχευση με ολες τις συνεπειες της...

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif

Ετσι ειναι .Ας παψουμε ολοι μας να κοιταμε τους αριθμους αλλα τον ΑΝΘΡΩΠΟ πανω απ`ολα.Τι να το κανουμε αν οι `δεικτες` πανε καλα (που δεν θα πανε) και ο λαος πεθανει τις πεινας;

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifEdited by: panicline "

ΧΕΛΜΟΣ
04-11-10, 09:00
Καθημερινα κανω πολλα χλμ μεσα στην πολη...

Με θλιψη διαπιστωνω πως μερα με τη μερα αυξανονται οι ανθρωποι που ψαχνουν μεσα στους καδους απορριματων...

Ειναι τραγικο αλλα εχει γινει καθημερινη εικονα πλεον...

Προσπαθω καθε φορα να βοηθαω οσο μπορω ειτε με χρηματα ειτε αγοραζοντας λιγο ψωμι ή οτιδηποτε αλλο ακομα και με 5-6 τσιγαρα....

Παιδια βοηθηστε οσο μπορειτε αυτους τους ανθρωπους....Ερχεται χειμωνας και καταλαβενετε....

5-10 ευρω πιστευω πως δεν ειναι τιποτα για μας....ΑΛΛΑ για αυτους τους ανθρωπους ειναι η επιβιωση τους!

Edited by: ΧΕΛΜΟΣ

panicline
04-11-10, 11:46
Εχουν αυξηθεί πολυ και οι άστεγοι! Παλιοτερα εβλεπες καποιυς στο κεντρο.Τωρα εχουν εξαπλωθει σε πολλες γειτονιες.Εχουν φτασει και περα απο τον Δημο Αθηναιων. Στην περιοχη μου μπεικαν μερικοι σε εγκαταλλελημενα κτηρια της περιοχης αλλα και σε καποια πεζοδρομια που εχουν στεγαστρο απο πανω. Αυτο το `θεαμα` ειναι πρωτοφανες για την γειτονια μου που θεωρειτε απο τις `μεσαιες` φανταστειτε τι γινεται αλλου. Να σειμειωσω οτι δεν μιλαω για ξενους που ηρθαν στην Ελλαδα ετσι κι αλλιως σε αθλια κατασταση αλλα για Ελληνες που καταστραφηκαν οικονομικα.

Kouvanos
04-11-10, 12:23
Και η πληρης αντιθεση, σε περιοχες του κεντρου και των ΒΠ οι τζιπαρες κοβουν βολτες αμεριμνες, τα καφε ειναι ΓΕΜΑΤΑ μερα μεσημερι δεν βρισκεις να κατσεις, και προχθες που ειχα παει στα μπουζουκια δεν επαφετε καρφιτσα μιλαμε...

Ολα τριγυρω αλλαζουνε κι ολα τα ιδια μενουν...Μην πανικοβαλλεστε

panicline
04-11-10, 13:55
Πολυ λογικο μου ακουγεται αυτο που λες Kouvane και αποδεικνυει οτι καποιοι οφελουνται απο την κριση. Ολα τα μετρα που εχουν παρθει ειναι ταξικου χαρακτηρα. Τα λεφτα δεν χαθηκαν ξαφνικα.Υπαρχουν απλα εχουν συσσωρευτει σε λιγους .Οσο συνεχιζετε αυτη η πολιτικη τοσο οι φτωχια θα πιανει και μεγαλυτερα μερη του πληθυσμου και τοσο θα αυξανετε ο πλουτος καποιον αλλων.Π.χ *οταν μειωνετε το εργατικο κοστος και αυξανετε η νομιμη φοροαπαλαγη του πλουτου λογικο δεν ειναι καποιοι να κανουν παρτυ; Αν τα μετρα της Κυβερνησεις δεν συνεφεραν καμια κοινωνικη ταξη στην Ελλαδα ειναι δυνατον να τα επαιρνε η Κυβερνηση;*

_3D_
04-11-10, 14:31
Πλέον μιλάμε για τυφώνα" φόρων και εκτάκτων εισφορών και δεν έμειναν από έξω οι "τάξεις" των ευπόρων. Αρκεί να κοιτάξει κάποιος τα στοιχεία για τα παραπάνω και θα το διαπιστώσει. Πληρώνουν αδρά την κρίση."

MountExplorer
04-11-10, 14:49
Το σλογκαν αυτων των εκλογων ειναι ενα: ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ !!! [i]"

TURMS
04-11-10, 22:23
Δυστοιχως ερχονται ακομα χειροτερα μετρα!* Φαινεται απιστευτο αλλα δεν υπαρχει πατος! Μετα τις εκλογες ετοιμαζονται να κοψουν τα παντα!!Οπως ελεγα εδω και καιρο πρεπει να παμε σε επαναδιαπραγματευση του χρεους και διαγραφη μερους του! Το κλειδι ειναι με ποιους ορους γιατι η ΕΕ το ΔΝΤ και τα ντοπια φερεφωνα τους κυβερνηση ,τραπεζιτες,βιομηχανοι θελουν οχι απλα να μην χασουν μερος απο τα κεφαλαια τους αλλα να κερδισουν απο αυτη την κριση βυθιζοντας τους εργαζομενους σε μεγαλυτερη φτωχια!Αυτος ο κατηφορος πρεπει να ανακοπει αμεσα!!

φοροι διαφοροι
ΔΕΚΟ μειωσεις
ενιαιο μισθολογιο στον δημοσιο τομεα
πετρελαιο θερμανσης
σνταξεις προς τα κατω

αυτα θα ειναι...το θεμα ειναι οτι αυτα θα παρασυρουν την αγορα γενικα και την οικονομικη κινηση στον πατο.

snowspir
05-11-10, 01:57
Εγώ σας είπα....18 του μηνός ψηφίζουνε τον προϋπολογισμό του '11 στην Βουλή...Θα οργανωθεί από κάπου( [i] )καμμιά συγκέντρωση διαμαρτηρίας έξω από την Βουλή εκείνη την ημέρα,ως ένδειξη διαμαρτυρίας;;;Όπως θα γινόταν σε οποιαδήποτε άλλη υγειώς σκεπτώμενη χώρα;;;Δεν νομίζω....τα κομματόσκυλα της ΓΣΣΕ έχουν λουφάξει!!!!Που είναι αυτή η κουφάλα ο Παναγόπουλος να"προασπίσει"τα συμφέροντα των εργαζομένων;;;....Με βλέπω σαν τον τρελό του χωριού να είμαι έξω από την Βουλή εκείνη την ημέρα και να βρίζω μόνος μου...μέχρι να με μαζέψουν...Όποιος πιστός...,ευπρόσδεκτος...

υ.γ:Την κουφάλα άμα την πετύχω στον δρόμο,δεν μου την γλυτώνει...Edited by: snowspir "

Kouvanos
05-11-10, 02:03
Να πω κατι που δεν εχει πει κανεις ???

ΔΕΝ τα φαγαμε μαζι, φυσικα και δεν ισχυει αυτο, γιαυτο και η συντριπτικη πλειοψηφια, που ΠΑΝΤΑ ηταν κουτσα-κουτσα, αντε με 1-2 ανασες εκει γυρω στο 2002-2004, τωρα πλεον εχει γονατισει...

Αλλα απο την αλλη ΚΑΘΕ ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ενα απιστευτο αγγλικο σλογκαν, δεν θυμαμαι ποιανου, αλλα ειναι τοσο μα τοσο αληθινο....

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ???? ΠΑΣΟΚ και ΝΔ που τα εφαγαν εναλλαξ τα τελευταια 25 χρονια, να στηριζονται διαρκως !!!!!!!!!!!!!!!! απο το 65-85% του Λαου ????? Αυτοι οι 65-85% ΔΕΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ??? Δεν αντιδρουν ??? Δεν ειναι στην απεξω ???? Δεν ποναει η τσεπη τους ??? Δεν οργιζονται ??? κλπ κλπ κλπ...

Δεν λεω να γινουν ολοι κομμουνιστες ξαφνικα...Ουτε προσφερει τρελη διεξοδο ο Λ.Α.Ο.Σ η οι 5000 συνιστωσες του Συριζα...Αλλα ειναι πραγματικα ανεξηγητο φαινομενο, ΟΛΟΙ να γκρινιαζουν για τους πολιτικους και 25 χρονια τωρα το πολιτικο συστημα ειναι ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και να σας πω κατι ??? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ οτι ουτε τωρα θα αλλαξει.....θα πεσει ο Τζεφρι ??? θα ανεβει ο Σαμαρας....η η Ντορα με ενα κομμα-μικρη ΝΔ.....

ΜΑΚΑΡΙ να φτασω στα 60-70 μου χρονια και σε βαθιααααααααααααα γεραματα να δω επιτελους αλλαγη πολιτικου σκηνικου....Η κριση τωρα μας δινει μια καλη ευκαιρια, αλλα δεν νομιζω οτι θα γινει καποια αλλαγη μεχρι και το 2015-2020...ΕΚΕΙ πλεον ισως απο διασπασεις των 2 μεγαλων κομματων-καρκινωματων προκυψει κατι νεο, φρεσκο, ενδιαφερον και αληθινο....

καληνυχτα Ελλαδα....[i]
"

snowspir
05-11-10, 02:16
Μέχρι το 2020 Γιώργο,οι μισοί θα είμαστε στην φυλακή και οι άλλοι μισοί στο χώμα.....

Kouvanos
05-11-10, 02:24
Μπα....Ο Ελληνας κατι θα νρει να κανει και θα τα φερει βολτσ....2η,3η,4η δουλεια, οσο αντεξουμε !!!

Οταν δω μερα μεσημερι 12.00-13.00 που ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΡΜΑΛ ΑΝΘΡΩΠΟΙ δουλευουν, καφετερια να εχει λιγο κοσμο, θα πειστω οτι κατι αλλαζει...

Οταν παω σε μπουζουκια και ειναι ψιλοαδεια, οταν κατεβω Ερμου η Αττικα η Μαλλ και δω λιγο κοσμο, παει να πει οτι αρχισαν τα δυσκολα...

Οταν καθε ΣΚ δεν μποτιλιαρονται σε ολες τις εξοδους της πολης οι κατοχοι ΙΧΕ που κανουν καθε ΣΚ 300-600 χλμ για τα χωρια και πισω...

Οταν σε μια διαδηλωση κατεβουν πανω απο 200,000 κοσμος, δηλαδη και παλι, μολις το 4% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! του πληθυσμου της Αθηνας

Οταν γινουν ολα αυτα και αλλα τοσα θα πειστω οτι κατι δεν παει καλα...

snowspir
05-11-10, 02:42
Εδώ ρε Γιώγη δεν υπάρχει 1η δουλειά,θα υπάρξει 2η και 3η;;;Και να χέσω την ποιότητα ζωής που έχεις(όχι εσύ,γενικά μιλάω) όταν δουλεύεις 16 και18 ώρες την ημέρα για να μπορείς να ταφέρεις βόλτα"...Εκεί...με το κεφάλι σκυμμένο,τον κώλο στημμένο και να λέω και ευχαριστώ;;;....Δεν θα πάρω Γιώγη,δεν θα πάρω....Το'χω ξαναδεί το έργο....Edited by: snowspir "

ΧΕΛΜΟΣ
05-11-10, 10:56
Μπα....Ο Ελληνας κατι θα νρει να κανει και θα τα φερει βολτσ....2η,3η,4η δουλεια, οσο αντεξουμε !!!

Οταν δω μερα μεσημερι 12.00-13.00 που ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΡΜΑΛ ΑΝΘΡΩΠΟΙ δουλευουν, καφετερια να εχει λιγο κοσμο, θα πειστω οτι κατι αλλαζει...

Οταν παω σε μπουζουκια και ειναι ψιλοαδεια, οταν κατεβω Ερμου η Αττικα η Μαλλ και δω λιγο κοσμο, παει να πει οτι αρχισαν τα δυσκολα...

Οταν καθε ΣΚ δεν μποτιλιαρονται σε ολες τις εξοδους της πολης οι κατοχοι ΙΧΕ που κανουν καθε ΣΚ 300-600 χλμ για τα χωρια και πισω...

Οταν σε μια διαδηλωση κατεβουν πανω απο 200,000 κοσμος, δηλαδη και παλι, μολις το 4% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! του πληθυσμου της Αθηνας

Που τα ειδες αυτα ρε Γιωργη?????

Τα μπουζουκια τα προλαβα πριν απο 10 χρονια που δουλευανε 6 μερες την εβδομαδα με φουλ κοσμο και τωρα δουλευουν Παρασκευη-Σαββατο και τελος....

Οι καφετεριες τα ιδια...Περναω καθε μερα απο Παγκρατι και η Caprice που δεν επεφτε καρφιτσα απο τις 10 το πρωι μεχρι της 2 τη νυχτα εχει συνεχεια 4-5 παρεες ....μονο ΣΚ δουλευει φουλ....

TURMS
05-11-10, 12:28
Εδώ ρε Γιώγη δεν υπάρχει 1η δουλειά,θα υπάρξει 2η και 3η;;;Και να χέσω την ποιότητα ζωής που έχεις(όχι εσύ,γενικά μιλάω) όταν δουλεύεις 16 και18 ώρες την ημέρα για να μπορείς να ταφέρεις βόλτα"...Εκεί...με το κεφάλι σκυμμένο,τον κώλο στημμένο και να λέω και ευχαριστώ;;;....Δεν θα πάρω Γιώγη,δεν θα πάρω....Το'χω ξαναδεί το έργο....

αν ειναι να δουλευουμε 16 ωρες γαι 1.200 ευρω εκ των οποιοων σιγουρα τα 500-600 θα εινια μαυρα αρα ανασφαλιστα οχι ευχαριστω.
Θα φορτωσω το αμαξι μου, θα παρω την γυναικα μου και θα παω σε αλλους κοσμους και πολιτειες.
και μην μου πειτε οτι παντου ειναι τα ιδια σ***α...
Απο εδω που ειμαστ και πολυ πιθανως εκει που θα φτασουμε, σε αλλα μερη ειναι 100%, δυο μην πω και τρεις φορες καλυτερα...

δεν λεω...ειμαι περηφανος για την ιστορια μας, τον Μ.Αλεξανδρο, τον Γκαλη κλπ...οκ...
αλλα κακα τα ψεμματα...η ιστορια μας δεν θα μου δωσει να φαω, ουτε θα δωσει στα παιδια μου που δεν κανω ακομα λογω κρισης και δνε ξερω αν θα κανω ποτε...
ουτε η ιστορια θα με βοηθησει στα γεραματα, οταν θα ψαχνω γιατρο για μια ακομα και απλη επεμβαση
καλη η ιστορια μας...να παιρνεις παραδειγματα και μαθηματα για το μελλον. Αλλα ως εκει....αυτη πλεον η ατακα : οταν εμεις ειχαμε πολιτισμο εσεις ησασταν στα δεντρα ξεφτισε....
παει....
αυτοι κατεβηκαν απο τα δεντρα, φτιαξαν δρομους, νοσοκομεια, παιδια, υγεια....
μας περασαν και εμεις ακομα μειναμε σε αυτο....και τωρα μας ****νε κιολας....

Υ.Γ. στα **** βαλτε οτι θελετε...μας κοροιδευουνε; μας π***νε; μας γ***νε; Edited by: TURMS "

enigma
05-11-10, 13:51
Οι Έλληνες στους εκβιασμούς έχουν δείξει εδώ και αιώνες πως απαντούν.

ΟΧΙ!

ΧΕΛΜΟΣ
05-11-10, 14:48
μετα τις εκλογες θα μας φουνταρουνε ολους παιδια....

snowspir
05-11-10, 14:53
Ή θα τους φουντάρουμε.....Διαλέγουμε και πέρνουμε...Και στις δύο περιπτώσεις,ούτως ή άλλος,εμείς θα την πληρώσουμε και τηυν πληρώνουμε τόοοοοσα χρόνια....

ΧΕΛΜΟΣ
05-11-10, 14:59
Ή θα τους φουντάρουμε.....Διαλέγουμε και πέρνουμε...Και στις δύο περιπτώσεις,ούτως ή άλλος,εμείς θα την πληρώσουμε και τηυν πληρώνουμε τόοοοοσα χρόνια....

Δεν θελω να φανω απαισιοδοξος αλλα δεν βλεπω να τους φουνταρουμε ....

Η τρομοκρατια των καναλιων εχει αποδωσει στο συστημα και ο κοσμος ειναι οχι απλα φοβισμενος αλλα τρομοκρατημενος...

Σε μια πορεια 200.000 ατομων το Μαη σκοτωσανε 3 ανθρωπους ....

Τι θα γινει αν κατεβουμε 2.000.000????

Αυτο που ζουμε ειναι η χειροτερη μορφη χουντας...

Telxinas
05-11-10, 19:24
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ???? ΠΑΣΟΚ και ΝΔ που τα εφαγαν εναλλαξ τα τελευταια 25 χρονια, να στηριζονται διαρκως !!!!!!!!!!!!!!!! απο το 65-85% του Λαου ????? Αυτοι οι 65-85% ΔΕΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ??? Δεν αντιδρουν ??? Δεν ειναι στην απεξω ???? Δεν ποναει η τσεπη τους ??? Δεν οργιζονται ??? κλπ κλπ κλπ...

Ο έλληνας εξαγοράζεται ΠΟΛΥ εύκολα. Και σε αυτές τις εποχές εξαγοράζεται εις την νιοστή.

enigma
05-11-10, 20:49

Που τα ειδες αυτα ρε Γιωργη?????

Τα μπουζουκια τα προλαβα πριν απο 10 χρονια που δουλευανε 6 μερες την εβδομαδα με φουλ κοσμο και τωρα δουλευουν Παρασκευη-Σαββατο και τελος....

Οι καφετεριες τα ιδια...Περναω καθε μερα απο Παγκρατι και η Caprice που δεν επεφτε καρφιτσα απο τις 10 το πρωι μεχρι της 2 τη νυχτα εχει συνεχεια 4-5 παρεες ....μονο ΣΚ δουλευει φουλ....

Θα συμφωνήσω απολύτως...

snowspir
05-11-10, 21:29

*

Δεν θελω να φανω απαισιοδοξος αλλα δεν βλεπω να τους φουνταρουμε ....

*

Η τρομοκρατια των καναλιων εχει αποδωσει στο συστημα και ο κοσμος ειναι οχι απλα φοβισμενος αλλα τρομοκρατημενος...

*

Σε μια πορεια 200.000 ατομων το Μαη σκοτωσανε 3 ανθρωπους ....

Τι θα γινει αν κατεβουμε 2.000.000????

Αυτο που ζουμε ειναι η χειροτερη μορφη χουντας...

Γιώργη, ΑΝ,λέω ΑΝξύπναγε ποτέ ο κόσμος και κατέβαινε 2.000.000 στον δρόμο,σε πληροφορώ οτί δεν θα τολμούσαν να κάνουν το οτιδήποτε...Στην τελική no guts,no glory"λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι..."Αν δεν σπάσεις αυγά,δεν φτιάχνεις ομελέτα"λέμε εμείς...Πρέπει κάποια στιγμή,και σύντομα μάλιστα,να σταματήσει αυτός ο αδικαιολόγητος φόβος...Ποιους φοβόμαστε δηλαδή;;Τα ΜΑΤ;;Την προσαγωγή;;Δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά..Και μην πεταχτεί κανείς να μου πει αν ξέρω από ΜΑΤ και άλλα τέτοια χαριτωμένα...Θα είναι άκυρο εντελώς.."

Kouvanos
06-11-10, 01:46
Απλά το 90% είναι συμβιβασμενο κ συνεχίζει τη ζωή με σκυμμένο το κεφάλι..Συμφωνώ με το Γιωργη για τη δύναμη του συστήματος κ των ΜΜΕ αλλά συν Αθηνα κ χείρα κινεί, έλεγαν οι Αρχαιοι...

Εφόσον δεν γίνονται μαζικές πορείες κ απεργίες δεν γίνεται τίποτα...Μόνο για τον Αλεξη είχαν κατέβει πραγματικά 100,000 στους δρόμους, τοτε βέβαια ήταν ένα ΣΟΚ κ αυθόρμητα η σπίθα έφερε φωτιά, τώρα που η κατάσταση είναι συνεχιζόμενη κ παγιωμενγ, αντί να αντιδραμε συμβιβαζοναστε...

Έχω μια απορία...Δεδομένης κ της τρομακτικης αποχής πουωθα έχουν οι εκλογές (μπορεί κ να δούμε κανά 50% αποχή) δεν είναι μεγάλη ευκαιρία για χαστούκι στα 2 μεγάλα κόμματα;;; Γιατί κάτι μου λεει ότι οι στρατού των γαλάζιων κ πρασίνων είναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ αηηττητοι, κ πάλι δεν θα πέσουν τραγικά τα ποσοστά τους...Η όπου πέσει ο ένας θα ανεβεί ο άλλος κ το αντίστροφο...

ΧΕΛΜΟΣ
06-11-10, 13:01
ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ ΑΥΡΙΟ!!!!!!

Η ΑΠΟΧΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ!!!

ΑΠΛΑ ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ!!!

tsef
06-11-10, 13:51
Το μαύρισμα θα τους πονέσει περισσότερο στις περιφέρειες και στους 3-4 μεγάλους δήμους της χώρας εκει θα μετρήσουν τα κουκια

Πάντως και οι ¨ ανεξαρτητοι¨ συνδυασμοί αποτελούνται στην πλειοψηφία τους από αντάρτες των 2 μεγάλων κομμάτων

Στον δήμο μου γίνεται μια ωραία κίνηση από έντιμους ανθρώπους, ιδεολογικά αντίθετοι από μένα αλλά τους στηρίζω - μάλλον όμως πάμε για τρίτοι και καταϊδρωμένοι για να δουμε...

panicline
06-11-10, 18:02
Η μεγάλη αποδοκιμασια πρέπει πρωτα απ`ολα να υπάρξει στην περιφέρια Αττικης με τα 3.500.000 ψηφοφορους.Η Κυβερνητικη πολιτικη ( του ΔΝΤ) κατεβαινει με δυο συνδιασμους: ΣΓΟΥΡΟΣ, ΔΗΜΑΡΑΣ (απο πισω του η Μπακογιαννη με υποψηφιο αντιπεριφεριαρχη προην γραμματεα της ΟΝΝΕΔ).Τον Δημαρα δεν θα τον καταίβαζαν αν δεν εβαζε υποψηφιοτητα ο Μητροπουλος.Το ανακοιωσαν την ειδια μερα για να τον χτυπησουν.Ο Μητροπουλος στηριζεται απο ολο το αντιμνημονιακο μετωπο του σοσιαλιστικου χωρου και απο τον Συνασπισμο. Η ΝΔ καταιβαζει τον Κικιλια,το ΛΑΟΣ τον Αδωνη γεωργιαδη.

Kouvanos
06-11-10, 19:42
Μακαρι να πεσουν οι 2 μεγαλοι κατω απο το 50%....Να χουμε να λεμε επιτελους, οτι η πλειοψηφια ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εστω και στις δημοτικες, γιατι για Βουλευτικες, για να γινει αυτο θα περασουν δυστυχως πολλαααααααα χρονια....

Meteolarissa
07-11-10, 00:20
Αντε καλη ψηφο ΟΛΟΙ μας και ας βγει ο καλυτερος Δημαρχος και περιφερειαρχης...

Σκοπος ειναι να καταλαβει ο κοσμος και αυριο να ειναι οσο το δυνατο λιγοτερο πρασινος ο χαρτης!!!!

Μην ξεχναμε ειναι 20+ χρονια αυτα και οχι 5!!!!

Μαυριστε τους οσους σας ενοχλησαν ειτε δεξιους ειτε αριστερους...

Μονο οι αξιοι να μεινουν ορθιοι...

Τα λεμε ....[i]"

snowspir
07-11-10, 02:13
Θα πάει το αβγό σύννεφο αύριο...

KAPTEN
07-11-10, 11:27
Θα πάει το αβγό σύννεφο αύριο...

πως θα το σερβιρουμε,ομελετα η μελάτο ?

marios1970
07-11-10, 11:43
KLOYBIO!!!

gordonas
07-11-10, 12:26
Παίδες το μέλλον έχει γραφτεί. Αποφασίστηκε στην Ε.Ε. να μπορεί μια χώρα να κάνει αναδιάρθρωση του χρέους και να μπορεί να μείνει εντός ευρώ. Αυτό μπορεί να γίνει από αρχές 2013 αν δεν κάνω λάθος. Τυχαίο? Δεν νομίζω...

Η αναδιάρθρωση του χρέους είναι πλέον βεβαιότητα. Ο Γιώργης, όπως ήταν βέβαιο, απέτυχε στα δύσκολα και πέτυχε στα εύκολα.

Η γραφειοκρατία ζει και βασιλεύει, η σπατάλη το ίδιο και η ζωή συνεχίζεται. Από γνωστό μου που γνωρίζει πράγματα και καταστάσεις στο υπουργείο οικονομικών μαθαίνω τραγικά πράγματα. Κουβέντες καφενείου, ερασιτεχνισμοί σε εξωφρενικό βαθμό και ΠΑΝΤΕΛΗΣ έλλειψη ΣΧΕΔΙΟΥ...

Η χώρα έχει βουλιάξει εδώ και πολλά χρόνια. Τώρα θα το βιώσουμε κιόλας. Αυτό που έρχεται μετά τις εκλογές είναι το σύνολο του πικρού ποτηριού που έχει απομείνει. Είμαι φύση αισιόδοξος άνθρωπος αλλά το μόνο που μπορώ να ευχηθώ αυτή την στιγμή είναι αυτό το πικρό ποτήρι να μην είναι για ΠΟΛΛΑ χρόνια.

Το πάρτι έχει τελειώσει εδώ και καιρό. Μπορεί να μην ήμασταν καλεσμένοι ΟΛΟΙ στο πάρτι αλλά είχε ΠΟΛΥ κόσμο. Άλλος διασκέδασε ΤΡΕΛΑ, άλλος μέτρια και άλλος πολύ λίγο. Έγινε πάρτι όμως και το ξέρουμε όλοι. Ευθύνη δεν έχουμε όλοι αλλά έχουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ και ο καθένας σε αυτό που του αναλογεί.

Δυστυχώς ή ευτυχώς μαζί με την δική μας κρίση τραβάει κρίση και ολόκληρο το καπιταλιστικό" σύστημα όπως εφαρμόστηκε τις τελευταίες 10ετίας. Απλά αν στην Γαλλία πήγε 5 φορές στραβά, σε εμάς πήγε 50 φορές.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ έλεγχος. Ο καθένας κάνει ότι θέλει. Στην φορολογική του δήλωση, στον δρόμο, στο πως χτίζει, στο πως συμπεριφέρεται, ΠΑΝΤΟΥ είμαστε ένα ΧΑΟΣ. Αυτό το ΧΑΟΣ μας τελείωσε...Ελπίζω να τελειώσει μαζί του και το ********* που λέγεται Ελληνικό κράτος και κοινωνία.Edited by: gordonas "

tsef
07-11-10, 14:50
Στην Ελλάδα gordona δεν μας εφταιξε ο καπιταλισμός , δεν χρεοκόπησαν οι τράπεζες ή οι ιδιωτικές επιχειρήσεις αλλά το ίδιο το κράτος

Πάνω από το 60% της οικονομικής δραστηριότητας της χώρας μας βρίσκεται άμεσα ή έμμεσα στα χέρια του κράτους

Πως γίνεται λοιπόν η κρίση στην Ελλάδα να είναι προιον καπιταλισμού όταν αυτός είναι ουσιαστικά ανύπαρκτος στη χώρα μας

Προφανώς πρέπει να αναζητήσουμε την αιτία της χρεοκοπιας αλλού - βολεύει πολλούς το παραμυθάκι του καπιταλισμού

ΧΕΛΜΟΣ
07-11-10, 23:47
ΜΠΡΑΒΟ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ!!!!

ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 2 ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ Ο ΒΙΑΣΜΟΣ ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΙΟ ΕΝΤΑΤΙΚΑ....

ΕΧΩ ΣΟΚΑΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ...

40% ΑΠΟΧΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ?????????????????????????

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

ΠΟΣΟ ΖΩΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?????

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ .....ΑΥΤΟΣ ΖΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΑΚΟΜΑ....

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.....ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ....

Telxinas
08-11-10, 00:00
Σιγά σιγά ας ξεκινάμε να προμηθευόμαστε μουσαμάδες και τελάρα.

snowspir
08-11-10, 00:39
Αν δεν καταδικάστηκε όλο το πολιτικό σκηνικό και τώρα.....μην περιμένετε τίποτα από εδώ και πέρα.....Άντε γειά [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif"

Telxinas
08-11-10, 11:25
Το οξύμωρο είναι ότι η χούντα κάποτε έδινε ένα πιάτο φαγητό στα γεροντάκια. Τώρα η δημοκρατία" όχι δεν τους δίνει, αλλά τους παίρνει και τα ψίχουλα. "

KAPTEN
08-11-10, 12:25
συνεχίζουμε με την κυριλε δικτατωρία οπως και τα προηγουμενα χρονια

peppermint
08-11-10, 13:06
Το οξύμωρο είναι ότι η χούντα κάποτε έδινε ένα πιάτο φαγητό στα γεροντάκια. Τώρα η δημοκρατία" όχι δεν τους δίνει, αλλά τους παίρνει και τα ψίχουλα.
δυστυχώς είναι τα πιο καλά αμειβόμενα τεμπελόσκυλα κ φτάσαν την χώρα εδώ που την φτάσαν.κάποτε είχαν την περιφάνεια και πέφταν απ τον γεροντόβραχο, τωρα πολιτικολογούν στα καφενεία και υποθάλπτουν το μέλλον κ την ελευθερία της χώρας και των νέων για να περνάν καλά τα λίγα χρόνια που τους έμειναν και από κει κ περα όλα στο διάλο. ο νέος ζήτημα και να έχει κ τα 600ευρώ.

"

panicline
08-11-10, 13:08
Τα αποτελεσματα εδειξαν την αποδοκιμασια της κυβερνητικης πολιτικης ειτε με την αποχη ,ειτε με τα πολυ χαμηλα ποσοστα των κυβερνητικων υποψηφιων καθως και της ΝΔ.

Η αριστερα συνολικα στην περιφερια αττικης πειρε κοντα στο 30% παρολο που αρκετοι απογοητευμενοι αριστεροι απο την πολυδιασπαση της προτιμησαν την αποχη.Οι ηγεσιες της αριστερας πρεπει να καταλαβουν οτι το να ειναι χωρια ειναι εγκλημα!

Επισης σε 13 μεγαλους δημους οι δυναμεις του συριζα περνανε στο δευτερο γυρο και σε αλλους δυο δημους πειραν ειδη την δημαρχια. Ενας απο τους δυο ειναι ο Δημος Σαρωνιδας που τον πειραν με 55% νικοντας τη γυναικα του Πάγκαλου!!Ο αλλος δημος ειναι ο δημος λυκοβρησης-πευκης.Στους υπολοιπους 13 δημους τουλαχιστον οι μισοι αναμενετε να περασουν στις δυναμεις του συριζα. Στους αλλους αναμενετε ντερμπι. Αξιοθαυμαστη ειναι η επιδοση του υποψηφιου Συν-Δ.Α στο δημο Πατρεων που περασε στο δευτερο γυρο οπως και η επιδοση του Κορτζιδη στο δημο αργυρουπολης-ελληνικου που στηριζετε απο συριζα-οικολογους και βγεικε πρωτος με 8 ποντους διαφορα απο τον δευτερο ενω τον κυνηγουσαν ανελεητα ο υποψηφιος του πασοκ και ο Πασβαντιδης του καναλιου 29 που στηριζονταν απο τη Δ.Α. Μαλλον θα νικησει στο δευτερο γυρο ανετα.

Μεγαλη αυξηση ειχε το ΚΚΕ σε ποσοστα (σε ψηφους ελεγχετε λογο αποχης) σε ολη την Ελλαδα! Το περιεργο ειναι οτι παρολη την αυξηση οχι μονο δεν παιρνει νεους δημους αλλα χανει κι ολας.Εχασε ειδη τον δημο νικαιας και ειναι πολυ πιθανον να χασει και τον δημο Ικαριας απο την παραταξη του συριζα που την στηριζουν κριτικα και η τοπικες οργανωσεις της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ λογο των μικρων δυναμεων τους στο νησι.

Μια απιστευτη μαχη εγινε στο Δημο Τυρναβου. Οι τρεις υποψηφιοι του πασοκ ,της ΝΔ και της συμμαχιας ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ πειραν απο 33% ο καθενας και τελικα ο συνδιασμος του ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ δεν μπεικε στο δευτερο γυρο για 27 ψηφους!!

Πολυ καλα τα πειγαν και οι οικολογοι με αυξηση των ποσοστων τους σε αρκετες περιοχες.

Στο δημο αθηναιων ειχαμε αλλοπροσαλα αποτελεσματα λογο τους 57% αποχης! Μεγαλη εκπληξη ο οικολογος ποδηλατης Αμυρας που πειρε 7.35% (!!) μειωνοντας τα ποσοστα της υποψηφιας του συριζα που πειρε 5,79%. Επισης για πρωτη φορα εξελεξε δημοτικο συμβουλο η ΑΝΤΑΡΣΥΑ με 2,85%.Το ΚΚΕ πειρε μεγαλο ποσοστο, 13,7%. Αμυρας,Πορταλιου,Παφιλης,Κωσταντινου αναμενετε με τις εδρες που εχουν παρει να κανουν δυνατη αντιπολιτευση σε οποιον απο τους δυο βγει δημαρχος.

Πρωτοφανες,αλλα αναμενομενο ειναι και το ποσοστο του Μιχαλολιακου της Χ.Α 5,26% λογο των απογοητευμενων του λαος που δεν γουσταρουν τον Κακλαμανη και τον ψηνακη.

peppermint
08-11-10, 13:19
εγω ξέρω να πω ότι ο Γιωργάκης πήρε την λαική νομιμοποίηση και μας θεωρεί πρόβατα αφου πριν καλά αλέκτωρ λαλήσει βγήκε να πει ότι μπλόφαρα και συνεχίζω ακάθεκτος.
επίσης εκείνο που βγήκε σαν συμπέρασμα είναι ότι η αποχή κ τα λευκά δεν περνούν κανένα απολύτως μηνυμα και μετά τα εξιτ πολς όλοι τα γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια.

Telxinas
08-11-10, 13:40
Το οξύμωρο είναι ότι η χούντα κάποτε έδινε ένα πιάτο φαγητό στα γεροντάκια. Τώρα η δημοκρατία" όχι δεν τους δίνει, αλλά τους παίρνει και τα ψίχουλα.
δυστυχώς είναι τα πιο καλά αμειβόμενα τεμπελόσκυλα κ φτάσαν την χώρα εδώ που την φτάσαν.κάποτε είχαν την περιφάνεια και πέφταν απ τον γεροντόβραχο, τωρα πολιτικολογούν στα καφενεία και υποθάλπτουν το μέλλον κ την ελευθερία της χώρας και των νέων για να περνάν καλά τα λίγα χρόνια που τους έμειναν και από κει κ περα όλα στο διάλο. ο νέος ζήτημα και να έχει κ τα 600ευρώ.

Έχεις δίκιο, όμως τα τωρινά γεροντάκια που καλώς τους καταλογίζεις τέραστιο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση του σήμερα, τότε ήταν νέοι σαν κι εμάς.

Πάντως δεν θίγω το ποιός φταίει και ποιός δεν φταίει στο προηγούμενο μήνυμά μου. Απλά διακρίνω την ειρωνία. Το πόσο απέχει η θεωρία από την πράξη. Σοσιαλισμός και δημοκρατία σου λέει ο άλλος."

MountExplorer
08-11-10, 14:11
το ισχυροτερο κομμα των εκλογων (με διαφορα) ηταν η αποχη.

ΧΕΛΜΟΣ
08-11-10, 14:19
ΑΠΟΧΗ=ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ

ΤΕΛΟΣ!

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ...

ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΛ.ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΨΗΦΙΖΕΙΣ....

ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ....ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΙ ΨΙΛΟΒΟΛΕΥΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ 50-55% ΠΙΣΤΕΥΩ!!

MountExplorer
08-11-10, 14:51
Αθηνα και Πειραιας ειχαν απο 58% αποχη! Σε μια αλλη περιοχη η αποχη εφτασε το 65% !!! Πρωτακουστα πραγματα... Εκει που νομιζαμε οτι η αποχη στις ευρωεκλογες ηταν απλα μια περιπτωση, τωρα βλεπουμε την επαναληψη του σκηνικου....

snowspir
08-11-10, 18:08
ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ......μην φωνάζετε...μιλάτε χαμηλοφώνος....τα Ελληνικά βοϊδη κοιμούνται...μην τα ξυπνήσουμε.....

ΧΕΛΜΟΣ
08-11-10, 21:09
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ!!!

_3D_
08-11-10, 21:36
Έλεος δλδ. Λίγος σεβασμός στους συμπολίτες σας δεν βλάπτει. Ο καθένας ας ψηφίζει ότι θέλει χωρίς να υποβιβάζει τους άλλους. Δεν μπορεί να γίνεται το δικό μας πάντα και όταν δεν γίνεται να λέμε τους άλλους βόδια και να είμαστε οι έξυπνοι. Δημοτικές εκλογές είναι, ψηφίζουμε για τοπικά θέματα και όχι για την κυβέρνηση.

gordonas
08-11-10, 22:02
Συμφωνώ 100%. Σεβασμός στις επιλογές των συμπολιτών μας. Εγώ που διαφωνώ με την αποχή και το άκυρο πρέπει να λέω βόιδια, πρόβατα, προσκυνημένους όσους δεν ψήφισαν ή έριξαν άκυρο????

Σεβασμός στις επιλογές των συμπολιτών μας στις εκλογές.

Άκυρο, λευκό και αποχή για το σύστημα είναι το καλύτερο φάρμακο. Έτσι δεν αλλάζει τίποτα αφού δεν καταμετρούνται στα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ που βγάζουν αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις.

Αν θέλετε να ταρακουνήσετε το σύστημα είναι απλός ο τρόπος:

1. Ψηφίστε και έγκυρα.
2. Διαλέξτε κάποιο συνδυασμό εκτός από τα δύο μεγάλα κόμματα ή και εκτός από ΚΚΕ ή ΣΥΝ, ότι θέλετε.

Έτσι όπως είναι το εκλογικό μας σύστημα ΜΟΝΟ έτσι σας υπολογίζει. Σε διαφορετική περίπτωση απλά δεν σας λαμβάνει καθόλου υπόψη.

Αυτή είναι η άποψη μου και δεν χρειάζεται να πω κανέναν βόιδι, πρόβατο, γατί, χρυσόψαρο κτλ.

Από την στιγμή που δεν λαμβάνονται υπόψη στον καταμερισμό ποσοστών ούτε τα ΑΚΥΡΑ, ούτε τα λευκά και φυσικά ούτε και το ποσοστό αποχής νομίζω ότι έχω δίκιο.

kekos
08-11-10, 22:30
Μια απο τα ιδια λοιπον και αγριο ΣΕΞ απο ΤΖΕΦΡΥ

Εντύπωση προκαλεί η άνοδος της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ με μια έδρα στο Δήμο Αθηναίων !

Το άρθρο του Associated Press για τις εκλογές της 7ης Νοεμβρίου, αναδημοσιεύεται ήδη σε διεθνή ΜΜΕ και αναφέρεται μεταξύ άλλων, στο ποσοστό του Κινήματος στον δήμο Αθηναίων όπου αναφέρει: [i]

“Στις εκλογές για τον δήμο Αθηναίων, ένα ακροδεξιό κόμμα εμφανίστηκε για να κερδίσει μια έδρα στο τοπικό συμβούλιο για πρώτη φορά. Ο Νικόλαος Μιχαλολιάκος, αρχηγός της ακροδεξιάς οργάνωσης Χρυσή Αυγή συγκέντρωσε πάνω από 5 %, με το 44 % των ψήφων καταμετρημένους. Ο Ν. Μιχαλολιάκος ενισχύθηκε από την αύξηση των εντάσεων με τους λαθρομετανάστες, συμπεριλαμβανομένων των επιθέσεων σε αλλοδαπούς και σχεδόν τετραπλασιάσε τα ποσοστά της άκρας δεξιάς από τις τελευταίες εκλογές, το 2006.”

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif"

ΧΕΛΜΟΣ
08-11-10, 22:43
Γιατι σου προκαλει εντυπωση η ανοδος της Χρυσης Αυγης???

Ο κοσμος εχει αγανακτησει απο την ωμη εγκληματικοτητα των αλλοδαπων στην Αθηνα....

Τα γκετο καλα κρατουν και ο Αθηναιος σε λιγο θα βαζει λουκετο και στο σωβρακο του να μην του το κλεψουν...

tsef
08-11-10, 22:44
Επιστρέφει και το Μητσοτακεϊκο, επίδειξη δύναμης σε Καρπενήσι και Κρήτη

snowspir
08-11-10, 23:59
Για όλους τους παραπάνω που παρεξηγήθηκαν από τον χαρακτηρισμό βοειδή",διαβάστε λίγο προσεκτικότερα και μετά κάντε ένσταση και προσβληθήτε....Δεν αναφέρθηκα σε κάποιο συγκεκριμμένο μέρος του εκλογικού σώματος..Εσείς υποθέσατε οτί αναφερόμουνα σε αυτούς που ψήφισαν ή που ψήφισαν τους υποστηριζόμενους από την κυβέρνηση...Και εκ του αποτελέσματος,αποδεικνύεται το εξής:Ότι συμβαίνει,συμβαίνει εξαιτίας του Ελληνικού(;)λαού....Μιλάω για την ανοχή που επιδικνύει εδώ και τόσα χρόνια απέναντι σε όλα αυτά που συμβαίνουν εναντίον του....και για την απάθεια....Προσωπικά,είμαι υπερήφανος που δεν ανήκω σε αυτήν την μάζα...

υ.γ:Το να είσαι βολεμένος και φτιαγμένος δεν είναι ντροπή,ντροπή είναι να ντρέπεσαι να το παραδεχτείς και να παρουσιάζεσαι ως "ψύχραιμη φωνή" και υπέρμαχος του σεβασμού και της δημοκρατίας...Όταν θα φτάσουν στο σημείο να σου πάρουν το σπίτι και να δουλεύεις για 300 ευρώ το μήνα,εσύ να συνεχίσεις να χειροκροτάς και να χαμογελάς...

Προς τους άγνωστους "δημοκράτες".. Edited by: snowspir "

snowspir
09-11-10, 00:15
Έλεος δλδ. Λίγος σεβασμός στους συμπολίτες σας δεν βλάπτει. Ο καθένας ας ψηφίζει ότι θέλει χωρίς να υποβιβάζει τους άλλους. Δεν μπορεί να γίνεται το δικό μας πάντα και όταν δεν γίνεται να λέμε τους άλλους βόδια και να είμαστε οι έξυπνοι. Δημοτικές εκλογές είναι, ψηφίζουμε για τοπικά θέματα και όχι για την κυβέρνηση.

Ο υπουργός οικονομίας,σε ομιλία του στο The London School of Economics",ανέφερε οτί το "πασόκ βγήκε πρώτο κόμμα στις εκλογές"...Επί λέξη.. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif Edited by: snowspir "

_3D_
09-11-10, 00:25
Ο εκάστοτε υπουργός έτσι νομίζει. Οι δήμαρχοι όμως δεν ψηφίζουν νομοσχέδια ούτε έχουν γραφεία στην βουλή. Άρα το όλο θέμα παραλληλισμού των δημοτικών εκλογών με βουλευτικές είναι απλά άτοπο.

snowspir
09-11-10, 00:28
Ο εκάστοτε υπουργός έτσι νομίζει. Οι δήμαρχοι όμως δεν ψηφίζουν νομοσχέδια ούτε έχουν γραφεία στην βουλή. Άρα το όλο θέμα παραλληλισμού των δημοτικών εκλογών με βουλευτικές είναι απλά άτοπο.

Στον κ.Παπακωσταντίνου να το πεις.....και στους λοιπούς ομοίους του...

Telxinas
09-11-10, 00:36
Άρα το όλο θέμα παραλληλισμού των δημοτικών εκλογών με βουλευτικές είναι απλά άτοπο.

What time?

_3D_
09-11-10, 01:00

Σίγουρα αλλά... από κόμμα(τα) της βουλής ξεκίνησε... και μερικές σελίδες πιο πάνω διαβάζουμε για απόψεις πολιτών ότι πρέπει να είναι πλέον <strike>(δημοτικο-)</strike><strike>βουλευτικές</strike> ΕΘΝΙΚΕΣ οι εκλογές... για καταψήφιση μνημονίου, πολιτικής κυβέρνησης κλπ κλπ...*

Αν δεν καταδικάστηκε όλο το πολιτικό σκηνικό και τώρα.....μην περιμένετε τίποτα από εδώ και πέρα.....Άντε γειά

Σε ποιους να το πω είπαμε;*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

karpenisi87
09-11-10, 09:55
54% ο Μπακογιαννης στο Καρπενησι

ο.τι θελει κανει η Ντορα..

tsef
09-11-10, 12:29
Παίδες δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, μην κατηγορείτε τον κόσμο .

Οι περισσότεροι είναι μπερδεμένοι θέλουν να τολμήσουν κάτι αλλά τι;

Προσπαθούν να βρουν μια πολιτική λύση που να είναι πραγματοποιήσιμη και δεν ξέρουν ποια είναι αυτή.

Τα μόνα αγύριστα κεφάλια είναι τα κομματόσκυλα και το σόι τους , ο υπόκοσμος, οι κατέχοντες τα κλεμμένα . Εκέινοι που θα συνεχίσουν να τρώνε ενώ οι άλλοι θα πεινάνε

Meteolarissa
09-11-10, 18:21
ΔΕν ειμαστε καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! η Ελλαδα χανεται και μιλαμε για δημοτικες-περιφερειακες εκλογες,,,,

Σαν να πεφτει το σπιτι μας και εμεις κοιταμε που θα μπει το ψυγειο και κοιταμε μην μπει κανενα πλακακι στραβα...[i]

Μιλαμε οτι το πασοκοκρατος εχει τοσο δυναμη που εχει κανει ΠΛηρη πλυση εγκεφαλου τουλαχιστον στους ψηφοφορους του...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif

Οποτε φατε (εγω δεν ανηκω σε αυτο το κομμα που ουτε το ονομα μπορω να πω) το νεο ΦΠΑ, Τα νεα μετρα και περιμενετε να βγει με το ντελαλι οταν θελει ο ακατανομαστος να πει Βουλευτικες εκλογες ωστε να μας δωθει < η Αδεια> να μπορουμε να μιλαμε για κομματα ...

Μαλλον ο κοσμος εχει χρημα ή δεν εχει μυαλο και κανει διαχωρισμο στις εκλογες...

Αντε καλη ψηφο να εχετε και να ειστε καλα παιδια γιατι ο μπαμπας μαλωνει!!!!

Τιποτα προσωπικο με καποιο παιδι απο εδω μεσα....

Απλα εχω μεινει αναυδος με τον οχαδερφισμο πολλων Ελληνων.,,.."

MountExplorer
09-11-10, 18:48
Αποχη+Λευκο+Ακυρο= 48% (αν δεν κανω λαθος). Το τι μουντζες και βρισιες βρεθηκαν μεσα στους φακελους, δε λεγεται. Μονο το μισο εκλογικο σωμα ψηφισε τελικα... Ενδειξη αγανακτησης? αδιαφορια? κατι αλλο?
Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι παμε απο το κακο στο χειροτερο και το φως στην ακρη του τουνελ ακομα δε φαινεται.

_3D_
09-11-10, 23:42
Οι Βουλευτικες εκλογες ήταν πριν ένα χρόνο... τώρα είναι πολύ αργά...

Μας έκατσαν στο κεφάλι.*

snowspir
10-11-10, 00:31

Σίγουρα αλλά... από κόμμα(τα) της βουλής ξεκίνησε... και μερικές σελίδες πιο πάνω διαβάζουμε για απόψεις πολιτών ότι πρέπει να είναι πλέον <strike>(δημοτικο-)</strike><strike>βουλευτικές</strike> ΕΘΝΙΚΕΣ οι εκλογές... για καταψήφιση μνημονίου, πολιτικής κυβέρνησης κλπ κλπ...*

Αν δεν καταδικάστηκε όλο το πολιτικό σκηνικό και τώρα.....μην περιμένετε τίποτα από εδώ και πέρα.....Άντε γειά

Σε ποιους να το πω είπαμε;*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Από την στιγμή που υποψήφιοι υποστηρίζονται από κοινοβουλευτικά κόμματα,κομματοποιούνται και οι Δημοτικές εκλογες..Από τα κόμματα ξεκινάει το κακό..Μην μου πεις,με το χέρι στην καρδιά,οτί υπήρξε ένας πασοκτζής που ψήφισε υποψήφιο υποστηριζόμμενο από την Ν.Δημοκρατία επειδή "ήταν ικανός"..Και το αντίθετο βέβαια,όχι μόνο του πασόκ..Κομματικοποίηση δυστιχώς υπάρχει σε κάθε μορφή μαζικής εκπροσώπησης και ψηφοφορίας(δες συνδικάτα,νεολαίες κτλ)Η πιο αηδιαστική μορφή κομματικοποίησης και παιδομαζόματος δε,συμβαίνει στα πανεπιστημιακά ιδρύματα..Από εκεί ξεκινάει το κακό..."

Balrog
10-11-10, 15:30
<a href=http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&amp;aid=200808&amp;cid=6" target="_blank">http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&amp;aid=200808&amp;cid=6</a>

Οχι..λενε ψεμματα οι ξενοι οικονομολογοι...δε θα χρεωκοπησουμε ποτε...ο Γιωργακης δε λεει ψεμματα http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif

Αν καποιος σε ξεγελασει μια φορα,τοτε αυτος πρεπει να ντρεπεται...αν σε ξεγελασει και δευτερη φορα τοτε πρεπει να ντρεπεσαι εσυ...ε φανταστικε και προβατο Ελληνα?"

tsef
10-11-10, 22:24
Αποχη+Λευκο+Ακυρο= 48% (αν δεν κανω λαθος). Το τι μουντζες και βρισιες βρεθηκαν μεσα στους φακελους, δε λεγεται. Μονο το μισο εκλογικο σωμα ψηφισε τελικα... Ενδειξη αγανακτησης? αδιαφορια? κατι αλλο?
Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι παμε απο το κακο στο χειροτερο και το φως στην ακρη του τουνελ ακομα δε φαινεται.

Ενδειξη αγανάκτησης είναι mount, οι μισοί και πλέον πολίτες είναι αηδιασμένοι από το υπαρχον πολιτικο συστημα χωρίς να μπορούν να βρουν ένα χώρο , ένα πρόσωπο που να τους εκφράζει και μεταξύ μας δεν έχουν άδικο - πείτε ένα πρόσωπο από την σημερινή πολιτική σκηνή που να εμπνέει να γελάσουμε; ο Τσίπρας η Παπαρήγα ή ο Καρατζαφέρης[i]

Υπάρχει πολιτικό κενό στην χώρα μας, νομίζω ότι έχουν ωριμάσει οι συνθήκες για νέους πολιτικούς συσχετισμούς , να αναδειχθουν νέες δυνάμεις αφήνοντας στο περιθώριο ότι παλιο, σαπιο και διεφθαρμενο

Σταματάω γιατί μιλάω σαν την Ντόρα και δεν γουστάρω παρε δωσε με τον επίτιμο βραδιατικα

"

xionoforos 13
10-11-10, 22:40
ο Σαμαρας μονο, για εναν και μονο λογο! μπορει να κοντραρει τον παπανδρεου και να ριξει το μνημονιο.. και δεν μπορει να κανει την χωρα πιο σκ..........!!!

8anosForSki
10-11-10, 23:15
ο Σαμαρας μονο, για εναν και μονο λογο! *μπορει να κοντραρει τον παπανδρεου και να ριξει το μνημονιο.. και δεν μπορει να κανει την χωρα πιο σκ..........!!!

Mπορει ομως να σου φερει αλλους τοσους μεταναστες...Οπως εκανε και παλια ανοιγοντας τα συνορα...[i]"

Kouvanos
10-11-10, 23:26
Πηρατε χαμπαρι το εγινε στο Λονδινο ????

Δεν ειμαστε καλα....Και ισως ειναι η πρωτη φορα που συμφωνω με τετοιου ειδους κινησεις....Μια παγκοσμια κοινωνικη αναταραχη χρειαζομαστε, να βγει αυτο το αισθημα επιτελους και στο δρομο, φτανει, ως εδω, δεν αντεχουμε αλλο οι μικρομεσαιοι....

Μακαρι να ξυπναγαμε καποτε κι εδω στην Ελλαδα...Προσωπικα, ΜΟΝΟ την επομενη του Αλεξη θυμαμαι πραγματικη, γνησια, λαϊκη οργη, κι ας την πληρωσαν και βιτρινες και αμαξια που δεν εφταιγαν...Και επισης, τη μερα με τους 3 νεκρους στη MArfin, τοτε ναι, εβλεπες οτι κατι παει να γινει...

Απο τοτε, ξανα σε υπνο βαθυ, με 10 χωριστες πορειες απο συνδικαλισταραδες επαγγελματιες που δεν μπορουν να ενωσουν τα τσανακια τους, αλλοι ΠΑΜΕ, αλλοι Αριστερες Ενοτητες και γκετοποιημενα γκρουπ των 500-1000 ατομων....Ετσι ομως δεν γινεται δουλεια

snowspir
11-11-10, 01:03
Βρε που κρύβεται ο Παναγόπουλος;....Ποιό υπουργείο του έχουν τάξει αυτουνού;.....Αααα ρε π..στη μου...Edited by: snowspir

xionoforos 13
11-11-10, 09:17
ο Σαμαρας μονο, για εναν και μονο λογο! μπορει να κοντραρει τον παπανδρεου και να ριξει το μνημονιο.. και δεν μπορει να κανει την χωρα πιο σκ..........!!!

Mπορει ομως να σου φερει αλλους τοσους μεταναστες...Οπως εκανε και παλια ανοιγοντας τα συνορα...[i]

κοιτα, δεν εχεις και αδικο.. αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να φερει αλλους.. γιατι δεν χωραμε αλλους... ας βγαινει ο γιωργακης τοτε, που τους κανει ελληνες με 300 ευρω στην εθνικη τραπεζα.. για να τον ψηφιζουνε οι μεταναστες!!

εγω λεω συνεργασια σαμαρα-καρατζαφερη τοτε!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif σαφως μεν δεν μου αρεσει καθολου, αλλα αφου εχουμε σκ.............. να κοιταμε αναλογα με τις μυρουδιες !!

ο τζεφρακος βαζει και νεα μετρα??? κριμα που δεν τον πετυχε το παπουτσι απο τον γιατρο!! τα μαθατε ετσι??
"

ΧΕΛΜΟΣ
11-11-10, 18:32
Πηρατε χαμπαρι το εγινε στο Λονδινο ????

Δεν ειμαστε καλα....Και ισως ειναι η πρωτη φορα που συμφωνω με τετοιου ειδους κινησεις....Μια παγκοσμια κοινωνικη αναταραχη χρειαζομαστε, να βγει αυτο το αισθημα επιτελους και στο δρομο, φτανει, ως εδω, δεν αντεχουμε αλλο οι μικρομεσαιοι....

Μακαρι να ξυπναγαμε καποτε κι εδω στην Ελλαδα...Προσωπικα, ΜΟΝΟ την επομενη του Αλεξη θυμαμαι πραγματικη, γνησια, λαϊκη οργη, κι ας την πληρωσαν και βιτρινες και αμαξια που δεν εφταιγαν...Και επισης, τη μερα με τους 3 νεκρους στη MArfin, τοτε ναι, εβλεπες οτι κατι παει να γινει...

Απο τοτε, ξανα σε υπνο βαθυ, με 10 χωριστες πορειες απο συνδικαλισταραδες επαγγελματιες που δεν μπορουν να ενωσουν τα τσανακια τους, αλλοι ΠΑΜΕ, αλλοι Αριστερες Ενοτητες και γκετοποιημενα γκρουπ των 500-1000 ατομων....Ετσι ομως δεν γινεται δουλεια

Γνησια λαικη οργη μετα το θανατο του Αλεξη????

Αυτος ηταν γνησιος Πασοκοτροπος για να ριξει τον χοντρο...

Πασοκαρα με τους παρακρατικους σου μηχανισμους...

Αραγε που κρυφτηκαν ολοι αυτοι οι δηθεν αναρχικοι ρε παιδια εδω και ενα χρονο που κυβερναει ο Giorgos????

Kouvanos
11-11-10, 18:36
Μπα ρε Γιωργη δεν νομιζω....οχι οτι οι παρακρατικοι μηχανισμοι δεν ανθουν στο Ελλαδισταν, αλλα πραγματικα ηταν η μονη φορα που εβλεπες ακομματιστο, ανενταχτο κοσμο, εμενα !!! τρανο παραδειγμα, που σιχαινομουν τα μπλοκ και τα κομμαντα, παρατεταγμενα με πλακατ σαν στρατος, να κατεβει στο δρομο απο οργη....οργη....

τεσπα...μακαρι να υπηρχε η ιδια ευαισθητοποιηση και για τα τωρινα θεματα

karpenisi87
11-11-10, 18:43
σε φαση χειμεριας ναρκης ολοι μας..

απλοι θεατες..

ΧΕΛΜΟΣ
11-11-10, 19:29
Ετοιμαστειτε ολοι για τον βιασμο μετα τις εκλογες της Κυριακης.....

peppermint
11-11-10, 22:05
μην αφήνετε τους γέρους να ρυθμίσουν τις τύχες σας.
αυτοί φεραν τον δικομματισμό αυτοί φεραν το πασοκ στην εξουσία αυτοί φέραν το μνημόνιο αυτοί εχουν ως μοναδικό κριτήριο για τις επιλογές τους την διασφάλιση της συνταξής τους και αδιαφορουν για τις νεες γενιές και αυτά που θα πληρώσουμε εμείς και τα παιδιά μας αυριο.

με τις δόσεις που παίρνουμε σημερα απο ΔΝΤ και ΕΕ, τα άχρηστα χαρτιά των τοκογλύφων τραπεζιτών μετατρέπονται σε ενυπόθηκα δάνεια απο κράτη* και θα κληθούμε να πληρώσουμε τα επόμενα 30-50χρόνια.

αυτοί που τώρα μετα την εκκλησία γεμίζουν τα εκλογικά κέντρα δεν θα βρίσκονται αυριο στη ζωή.

για αυτό όλοι οι νέοι πρέπει να πάμε να ψηφίσουμε.

η αποχή δεν στέλνει κανένα μήνυμα.

τα κράτη δεν είναι τράπεζες, έχουν στρατό και όλες οι οικονομικές διαφορές οταν δεν λύνονται στα χαρτιά λύνονται στα όπλα, όλοι οι πόλεμοι κρύβουν πάντα οικονομικά αίτια, και αν δεν μπορεί πχ.η Γερμανία πάντα υπάρχουν καλοθελητές πάντα υπάρχουν συμμαχίες – βλέπε Τουρκία , 25<sup>ος</sup> μεσημβρινος διχοτομηση αιγαίου

iXnDu-8-QDc

Edited by: peppermint "

snowspir
13-11-10, 01:26

*

το ακουσα και εγω σπυρο

Λοιπόν....τότε ΑΝ αληθεύει,περιμένω να δω την αντίδραση του αγανακτισμένου" λαού μας....Υπό φισιολογικές συνθήκες,βάση λογικής και όπως θα γινόταν σε οποιαδήποτε υγειής σκεπτόμενη χώρά(για τους πολίτες μιλάω),θα πρέπει εκείνη την ημέρα να πολιορκήται το κοινοβούλιο(σε μορφή διαδήλωσης εννοώ),σε όλη την χώρα να γίνονται διαδηλώσεις και συγκεντρώσεις αντίστασης και γενικότερα να δηλωθεί με κάθε τρόπο η αντίθεση του λαού σε αυτά που συμβαίνουν και ακόμα περισσότερο,σε αυτά που πρόκειται να συμβούν...Προσωπικά,αν δεν δω αντίδραση από τον λαό,τουλάχιστον εκείνη την ημέρα....δεν ξανασχολούμαι και θα σταματήσω να γράφω στην συγκεκριμμένη ενότητα....Κάποια στιγμή,πρέπει να σταματήσουν τα λόγια....

Μιλάω για την 18η Νοεμβρίου,που θα ψηφίζεται ο προϋπολογισμός του '11...Edited by: snowspir "

snowspir
13-11-10, 01:31

Η πρόσκληση ισχύει....

Meteolarissa
13-11-10, 11:38
Για να σας δω μαγκες αυριο.....ξερετε 2 συμπτωσεις δεν ειναι πια συμπτωσεις!!!!!!!!!!!!!!!![i]

αντε καλη ψηφο και χωρις να εχετε καταναλωσει αλκοολ....."

Stavros151515
14-11-10, 09:46
Για να σας δω μαγκες αυριο.....ξερετε 2 συμπτωσεις δεν ειναι πια συμπτωσεις!!!!!!!!!!!!!!!![i]

αντε καλη ψηφο και χωρις να εχετε καταναλωσει αλκοολ.....

εγω λεω να παμε πιτα για να μη θυμομαστε μετα τι μαλ@κια καναμε! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

"

enigma
14-11-10, 14:16
Μπράβο Έλληνες...λιγότερο από το 40% θα ψηφίσει σήμερα....

Και θα νομίζετε ότι θα έχετε υποτίθεται στείλει μήνυμα...ενώ θα έχετε στείλει ένα μήνυμα αδιαφορίας...

Από εδώ και πέρα δε θα ακούω κανέναν να παραπονιέται μου κάνει έξωση η τράπεζα", "δεν έχω να πληρώσω το νοίκι", "πωπω ακρίβεια" κτλ

Υπάρχει και το λευκό και το άκυρο.... αυτό δίνει μήνυμα..."

tsef
14-11-10, 16:32

αντε καλη ψηφο και χωρις να εχετε καταναλωσει αλκοολ.....

Εγώ πάντως ένα σκασμό μπύρες ήπια το μεσημέρι πριν ψηφίσω"

Telxinas
14-11-10, 17:40

Και θα νομίζετε ότι θα έχετε υποτίθεται στείλει μήνυμα...ενώ θα έχετε στείλει ένα μήνυμα αδιαφορίας...

Από εδώ και πέρα δε θα ακούω κανέναν να παραπονιέται μου κάνει έξωση η τράπεζα", "δεν έχω να πληρώσω το νοίκι", "πωπω ακρίβεια" κτλ

Υπάρχει και το λευκό και το άκυρο.... αυτό δίνει μήνυμα...

Υπάρχει περίπτωση να μην πας να ψηφίσεις επειδή πλέον δεν γουστάρεις το ίδιο το πολιτικό σύστημα; Παράδειγμα, να μην γουστάρεις την ύπαρξη κομμάτων-εταιριών πράγμα από το οποίο δεν ξεφεύγουν ούτε τα μικρά κόμματα; Το λευκό-παύλα άκυρο δηλώνει την δυσαρέσκεια προς ΟΛΑ τα κόμματα όχι όμως στο πολιτκό σύστημα."

Meteolarissa
14-11-10, 18:29
αντε σηκωστε τα ποδια απο αυριο[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley7.gif .....μπραβο δεν περιμενα μετα απο τετοιο βιασμο οτι το πασοκοκρατος ζει...

Αλλα απο οτι φαινεται ο ελληνας θελει δημαρχο και περιφερειαρχη .....

Τα οικονομικα δεν τον ενδιαφερουν...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley7.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley7.gif

Μπραβο τζεφρευ....η δυναστεια συνεχιζεται...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley35.gif

"

snowspir
15-11-10, 00:17
Φαρσοκωμωδία σε όλο της το μεγαλείο το σημερινο.. [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley8.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley8.gif...God bless america...and jeffry too...Come on jeffry...keep on f**k this country...don't worry,we're by your side.. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley8.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley8.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley8.gif Edited by: snowspir "

Telxinas
15-11-10, 01:55
30 χρόνια χρειάστηκε η χώρα για να υπερχρεωθεί.

30 χρόνια stop στην τεχνολογική, βιομηχανική και βάλε ότι άλλο θέλεις εξέλιξη.

30 χρόνια ξέρουν όλοι και όλος ο πλανήτης για τον φυσικό πλούτο της χώρας μας, αλλά κανείς δεν τον αγγίζει (γιατί;;;;)

Ήρθε η ώρα να πληρώσουμε το υπέρογκο χρέος το οποίο τεχνηέντως συσσωρευόταν 30 χρόνια. Φυσικά, το target δεν είναι να ξεχρεώσουμε με ρευστό.

30 χρόνια ήταν προδιαγεγραμμένη η ιστορία της χώρας μας. Και δυστυχώς, αντίθετα με ότι γίνεται στα κακά όνειρα, δεν γλιτώνουμε με τίποτα, δεν θα αλλάξει τίποτα στον δρόμο προς τον τελικό προορισμό.

Δεν μου έμεινε πια άλλος τρόπος να δικαιολογήσω την κατάντια μας, αφήνω την φαντασία μου πλέον να οργιάζει.

snowspir
15-11-10, 02:33
Κατάντια,σε όλο της το μεγαλείο.. [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif"

enigma
15-11-10, 02:41

Υπάρχει και το λευκό και το άκυρο.... αυτό δίνει μήνυμα...

Υπάρχει περίπτωση να μην πας να ψηφίσεις επειδή πλέον δεν γουστάρεις το ίδιο το πολιτικό σύστημα; Παράδειγμα, να μην γουστάρεις την ύπαρξη κομμάτων-εταιριών πράγμα από το οποίο δεν ξεφεύγουν ούτε τα μικρά κόμματα; Το λευκό-παύλα άκυρο δηλώνει την δυσαρέσκεια προς ΟΛΑ τα κόμματα όχι όμως στο πολιτκό σύστημα.

Και το πολιτικό σύστημα σείστηκε συθέμελα από την αποχή...κατάλαβαν ότι το απαξίωσες....

Απλά άφησαν πχ το 34% των Αθηναίων να βγάλει δήμαρχο...Δλδ ο Καμίνης αν συνυπολογίσουμε λευκά και άκυρα, δεν ψηφίστηκε ούτε από το 15% των εγγεγραμμένων ψηφοφόρων του δήμου!!!Και αυτό το 15% θα αποφασίζει για το υπόλοιπο 85%....

Το δικαίωμα της ψήφου κατακτήθηκε με αγώνες και θυσίες...Και η απαξίωση του πολιτικού συστήματος στο σύνολό του ξέρουμε που μπορεί να οδηγήσει. Μακάρι να βγω ψεύτης.

Όσο για τα κόμματα-εταιρείες αρκεί κανείς να ακολουθήσει το αμερικάνικο μοντέλο όπου ανακοινώνονται οι χορηγίες κατά την προεκλογική εκστρατεία από τις επιχειρήσεις στους υποψηφίους...Τουλάχιστον να ξέρουμε τι συμβαίνει για να μπορούμε να ελέγξουμε κάπως καλύτερα..."

snowspir
15-11-10, 02:47
Και το να απέχεις από όλο αυτό το καρναβαλάκι,δημοκρατικό δικαίωμα του καθενός είναι...Δεν γίνεται κάποιος να αναγκαστεί να ψηφίσει κάποιον ή κάτι που δεν τον αντιπροσωπεύει και δεν τον εκφράζει,μόνο και μόνο για την συμμετοχή".. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

enigma
15-11-10, 10:01
Και το να απέχεις από όλο αυτό το καρναβαλάκι,δημοκρατικό δικαίωμα του καθενός είναι...Δεν γίνεται κάποιος να αναγκαστεί να ψηφίσει κάποιον ή κάτι που δεν τον αντιπροσωπεύει και δεν τον εκφράζει,μόνο και μόνο για την συμμετοχή".. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

Όπως είπα υπάρχει και το λευκό και το άκυρο...Θεωρείς φυσιολογικό να βγαίνει ο δήμαρχος της Αθήνας ψηφισμένος μόνο από το 15% των Αθηναίων; Θεωρούμε όλοι τόσο φυσιολογικό, εργατικά δικαιώματα δεκαετιών να καταργούνται (όπως η κατάργηση του βασικού μισθού και των συλλογικών συμβάσεων, η και με νόμο νομιμοποίηση της ανασφάλιστης εργασίας στους νέους και πολλά πολλά άλλα) και όχι μόνο να μη διαδηλώνει κανείς αλλά και να μην πηγαίνει καν να ψηφίσει!Μου φαίνεται ότι είμαστε πράγματι η κοινωνία του Master Chef και του Big Brother....

Είμαστε τελειωμένοι... Edited by: enigma "

enigma
15-11-10, 10:10
Παρελθόν ο αγωγός πετρελαίου Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη που θα παρέκαμπτε τα στενά του Βοσπόρου...

<a href=http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1897318" target="_blank">http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1897318</a>"

katzik
15-11-10, 12:56
Εμενα περισσοτερο σε αδρανεια μου κανει η αποχη παρα σε αντιδραση..
Ποσοι απο το εκλογικο σωμα ειδαν πχ τα βιογραφικα των υποψηδιων δημαρχων και δημοτικων συμβουλων? Εστω αυτο θα μπορουσαν να το κανουν αλλοι..
Αλλα πλεον θεωρειται μοδα το να μην ψηφιζεις και κλασικα ολοι χαλια ειναι" και καφεδακι με γυαλακι την κυριακη..
Αν το κανεις συνειδητα ενταξει..Αλλα μου φαινεται πολυ μικρο ποσοστο ειναι αυτο..Δυστυχως
"

MountExplorer
15-11-10, 13:10
H αποχη κατανικησε.... Θεωρω οτι εχουν δικαιωμα να δυσανασχετουν μονο οσοι ψηφισαν. Οσοι ηταν μουγγοι στην καλπη ειναι μουγγοι παντου.

MountExplorer
15-11-10, 13:12
κριτικη χωρις αντιπροταση δεν εχει νοημα. Απο οτι φαινεται δεν υπαρχει καμια αντιπροταση. Αυτο ειναι το αποτελεσμα των εκλογων. Ναι μεν δεν θελει ο κοσμος την κυβερνηση, αλλα δεν αντιπροτεινει Τ Ι Π Ο Τ Α.

ΧΕΛΜΟΣ
15-11-10, 13:17
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ...

_3D_
15-11-10, 15:43
Οι απέχοντες ακουλουθούν το σκεπτικό ό,τι βρέξει ας κατεβάσει" μάλλον."

Telxinas
15-11-10, 17:03
Ρε παιδιά, ποιός ο λόγος ειδικά τώρα στο β γύρο να ψηφίσεις; Ρίχνεις λευκό-άκυρο γιατί δεν συμφωνείς με κανέναν από τους 2, το ρίχνεις τέλος πάντων αλλά θα βγει αυτός που δεν θέλεις. Και θα το ξαναπώ, ψηφίζοντας λευκό-άκυρο εναντιώνεσε στο χρώμα, ή καλύτερα σε πρόσωπα, όχι όμως στην γενικευμένη κατάντια του συστήματος. Όταν θεωρείς ότι όλοι βρωμάνε", πώς θα τους το πεις; Το λευκό-άκυρο δημιουργεί δυστυχώς την ανάγκη δημιουργίας επιπλέον κομάτων κι όχι διαφορετικών αντιλήψεων-διακυβέρνησης. Αντιλήψεις οι οποίες είναι κοινές σε όλα τα κόματα. Η αποχή λέει "Άλλο μοντέλο"."

KAPTEN
15-11-10, 17:37
κριτικη χωρις αντιπροταση δεν εχει νοημα. Απο οτι φαινεται δεν υπαρχει καμια αντιπροταση. Αυτο ειναι το αποτελεσμα των εκλογων. Ναι μεν δεν θελει ο κοσμος την κυβερνηση, αλλα δεν αντιπροτεινει Τ Ι Π Ο Τ Α.

να σου πω εγω τι θελουν ,ενα ντου απο παντου

MountExplorer
15-11-10, 20:01
Ρε παιδιά, ποιός ο λόγος ειδικά τώρα στο β γύρο να ψηφίσεις; Ρίχνεις λευκό-άκυρο γιατί δεν συμφωνείς με κανέναν από τους 2, το ρίχνεις τέλος πάντων αλλά θα βγει αυτός που δεν θέλεις. Και θα το ξαναπώ, ψηφίζοντας λευκό-άκυρο εναντιώνεσε στο χρώμα, ή καλύτερα σε πρόσωπα, όχι όμως στην γενικευμένη κατάντια του συστήματος. Όταν θεωρείς ότι όλοι βρωμάνε", πώς θα τους το πεις; Το λευκό-άκυρο δημιουργεί δυστυχώς την ανάγκη δημιουργίας επιπλέον κομάτων κι όχι διαφορετικών αντιλήψεων-διακυβέρνησης. Αντιλήψεις οι οποίες είναι κοινές σε όλα τα κόματα. Η αποχή λέει "Άλλο μοντέλο".
ΑΠΟΧΗ δε σημαινει οτι θελω αλλο μοντελο αλλα οτι νιπτω τας χειρας μου σαν ενας νεος Ποντιος Πιλατος. ΛΕΥΚΟ λεει οτι παω μεν στις εκλογες διοτι με ενδιαφερει η ψηφοφορια, αλλα δεν ψηφιζω κανεναν. Αποχη = πηγα για καφε, βαρεθηκα, αδιαφορησα, δε με νοιαζει κτλ. Απεχω σημαινει τα παραταω. Λευκο σημαινει ειμαι εδω συμμετεχω και δεν ψηφιζω κανενα
"

xionoforos 13
15-11-10, 20:06

Συγνωμη δηλαδη... Ο κοσμος θα αντιπροτείνει??? Ή η αντιπολιτευση που ειναι η δουλειεα της!!!

εγω βλεπω εναν Σαμαρα που λεει λογια κατα του μνημονιου, αλλα ουσιαστικη αντιμνημονιακη ή αντιπρόταση της πολιτικής του παπανδρεου δεν εχει κανει!! μήπως δεν εχει να κάνει?

απο την αλλη κανεις δεν θελει τον παπανδρεου και το πασοκ αλλο για κυβερνηση, εξαιτιας της κυβερνητικης πολιτικης του, αλλα δεν εχει ο λαος να ακουμπησει με αισιοδοξια καπου αλλου.. οποτε παει ως εχει!!!
Edited by: xionoforos 13

peppermint
15-11-10, 21:33
οσοι απείχαν ήταν πασοκτζήδες, δεν τους πήγαινε με τίποτα να ψηφίσουν Σαμαρά, οπότε είχαν να επιλέξουν μεταξύ πασοκ και αποχής και με την αποχή θέλησαν απλά να στείλουν μήνυμα δυσαρέσκειας στο πασοκ.όσο οι νέοι αδιαφορούν δυστυχώς το κρατος του πασοκ που έχει βαθιές ρίζες σε ΔΥ, ηλικιωμένους, φτωχά λαικά στρώματα, μετανάστες, αμόρφωτους, θα εξακολουθεί να επιβιώνει και να γίνονται όλοι αυτοί ρυθμιστές της ζωής μας. το επιχείρημα οτι ο Σαμαράς δεν έχει σαφή θέση για το μνημόνιο είναι θέσεις πασόκων που θέλουν να δικαιολογήσουν μέσα απο την αποχή τους την αδυναμία τους να ψηφίσουν κατά του μνημονίου δίνοντας ψήφο στην ΝΔ. αλήθεια όμως πως δικαιολογείται η αποχή στον 1<sup>ο</sup> γυρο?
αλλα μη στεναχωριέστε, πάντα χτυπάει ένα καμπανάκι για να κόψεις κακίες συνήθειες, πολλές φορές με βίαιο τρόπο. οταν ο πληθωρισμός θα τρέχει σε τρελά ύψη και τα λεφτά του έλληνα σε ευρώ γίνουν κουρελιασμένα τραπεζογραμμάτια τότε τα ξαναλέμε. και θα ναι πολύ σύντομαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif
"

airboarder
15-11-10, 22:30

γουστάρεις?
μπουτάρης...

[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

αυτό το σλόγκαν πρέπει να το μετατρέψουμε... βοηθάτε....
γουστάρεις?
ΠΟΥΔΡΑΡΕΙΣ!!!!

κάπτεν τί ντού και μ*(^$*&amp;^$*&amp;^$ες,
δεν κατάλαβαν... Ο ΛΑΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΟΥΔΡΕΣ ΡΕ!!!!!!!! άμα χιονίσει θα σας πώ εγώ κέφι για πολιτική που θα έχετε. ΧΕΧΕΧΕ

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

Edited by: airboarder "

MountExplorer
15-11-10, 23:19

Συγνωμη δηλαδη... Ο κοσμος θα αντιπροτείνει??? Ή η αντιπολιτευση που ειναι η δουλειεα της!

Ο κοσμος θα αντιπροτεινει με μια διαφορετικη ψηφο, οποια κι αν ειναι αυτη (π.χ. ΛΕΥΚΟ).

Telxinas
16-11-10, 00:07
Ρε παιδιά, ποιός ο λόγος ειδικά τώρα στο β γύρο να ψηφίσεις; Ρίχνεις λευκό-άκυρο γιατί δεν συμφωνείς με κανέναν από τους 2, το ρίχνεις τέλος πάντων αλλά θα βγει αυτός που δεν θέλεις. Και θα το ξαναπώ, ψηφίζοντας λευκό-άκυρο εναντιώνεσε στο χρώμα, ή καλύτερα σε πρόσωπα, όχι όμως στην γενικευμένη κατάντια του συστήματος. Όταν θεωρείς ότι όλοι βρωμάνε", πώς θα τους το πεις; Το λευκό-άκυρο δημιουργεί δυστυχώς την ανάγκη δημιουργίας επιπλέον κομάτων κι όχι διαφορετικών αντιλήψεων-διακυβέρνησης. Αντιλήψεις οι οποίες είναι κοινές σε όλα τα κόματα. Η αποχή λέει "Άλλο μοντέλο".
ΑΠΟΧΗ δε σημαινει οτι θελω αλλο μοντελο αλλα οτι νιπτω τας χειρας μου σαν ενας νεος Ποντιος Πιλατος. ΛΕΥΚΟ λεει οτι παω μεν στις εκλογες διοτι με ενδιαφερει η ψηφοφορια, αλλα δεν ψηφιζω κανεναν. Αποχη = πηγα για καφε, βαρεθηκα, αδιαφορησα, δε με νοιαζει κτλ. Απεχω σημαινει τα παραταω. Λευκο σημαινει ειμαι εδω συμμετεχω και δεν ψηφιζω κανενα

Δηλαδή θέλεις να υποστηρίζεις συστήματα στα οποία κόματα καταχρεώνονται δεκαετίες τώρα σε τράπεζες και επιχειρηματίες και ως εκ τούτου οι πολιτικές τους να έχουν υψηλό συντελεστή τους δανειστές τους, συμφωνείς να υποστηρίζεις συστήματα στα οποία κόματα υποθετικά απαρτίζονται απο ανθρώπους διαλεγμένους από τον κόσμο, που αντιπροσωπεύουν αυτόν τον κόσμο και που στην πρώτη διαφωνία διώχνονται κακήν κακώς επειδή τολμούν να διαφωνήσουν. Δηλαδή συμφωνείς να υποστηρίζεις συστήματα στα οποία οι βουλευτές έχουν προτεραιότητα το trademark, μετά την θέση τους είτε ψηφίζοντας νομοσχέδια όχι κατά συνείδηση αλλά για να διατηρήσουν την θέση τους και στο τέλος αν περισσέψει κάτι τον λαό.

Σόρυ φίλε μου, για μένα είναι άρρωστο το συστηματάκι αυτό. Κι ακόμα αν ποτέ στα επόμενα 100 χρόνια εκλεγεί ένα εκ των 3 άλλων, υποδεέστερων (σε ψήφους) κόματα (ή κάποιο άλλο), να είσαι σίγουρος ότι πάντα θα εξαρτάται από τρίτους και θα έχει γνώμονα αυτούς. Γιατί απλά έτσι λειτουργεί αυτό το σύστημα!"

MountExplorer
16-11-10, 00:29
Telxinas,

Καταρχας δεν βλεπω να αντιπροτεινεις τιποτα. απλα λες οτι ειναι αρρωστο το συστηματακι αυτο, πραγμα με το οποιο δεν διαφωνω! Για πες μου ομως το Λευκο με ποιον τροπο υποστηριζει ολα αυτα τα οποια γραφεις αναλυτικα? Δεν σου ειπα να ψηφισεις κανεναν απο αυτους. Ψηφισε Λευκο ή γραψε πανω στο λευκο το συστημα που προτεινεις. Δεν υποστηριζεις κανενα συστημα με το να μην ψηφισεις καποιο κομμα. Υποστηριζεις το συστημα οταν απεχεις και ιδιωτευεις" οπως ελεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι....
"

snowspir
16-11-10, 00:57
Προσωπικά πιστεύω οτί η διαδικασία της ψηφοφορίας εκλογών στην Ελλάδα,είναι στάχτη στα μάτια των πολιτών...Είτε σε βουλευτικές,είτε σε δημοτικές-νομαρχιακές(με βουλευτικής σημασίας αποτέλεσμα),έχω τους δικούς μου λόγους να πιστεύω οτι τα αποτελέσματα είναι ελεγχόμενα",τουλάχιστον τα τελευταία 34 χρόνια..Προσωπική μου άποψη είναι αυτή και την κρατάω στον εαυτό μου χωρίς να προσπαθώ να την επιβάλω σε κανέναν άλλον...Όσο για τους χαρακτηρισμούς οτί δεν ενδιαφέρομαι και πήγα για καφέ και βαριεμαι και κάτι τέτοια ανάλαφρα....,το τι αγώνες έχει κάνει ο καθένας στο παρελθόν το ξέρει ο καθένας μέσα του...Στην κωμωδία που λέγεται "Εκλογές στην Ελλάδα"εγώ δεν συμμετέχω εδώ και 4 χρόνια...Συμμετείχα παλαιότερα και από πολύ "μέσα" και αηδίασα...100 χρόνια εκλογές να κάνουνε,η Ελλάδα θα αλλάξει όταν το θελήσουν κάποιοι άλλοι εκτός των Ελλήνων.Δυστυχώς δεν μου αρέσει αυτό ούτε εμένα αλλά αυτό δεν αλλάζει μέσω των εκλογών..Ξαναλέω οτί υποστηρίζω δικές μου απόψεις..Μέχρι εκεί http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif Edited by: snowspir "

Telxinas
16-11-10, 01:33
Telxinas,

Καταρχας δεν βλεπω να αντιπροτεινεις τιποτα. απλα λες οτι ειναι αρρωστο το συστηματακι αυτο, πραγμα με το οποιο δεν διαφωνω! Για πες μου ομως το Λευκο με ποιον τροπο υποστηριζει ολα αυτα τα οποια γραφεις αναλυτικα? Δεν σου ειπα να ψηφισεις κανεναν απο αυτους. Ψηφισε Λευκο ή γραψε πανω στο λευκο το συστημα που προτεινεις. Δεν υποστηριζεις κανενα συστημα με το να μην ψηφισεις καποιο κομμα. Υποστηριζεις το συστημα οταν απεχεις και ιδιωτευεις" οπως ελεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι....

Μα ειδικά αυτή τη στιγμή τι να αντιπροτείνω, τι να αντιπροτείνει ο περισσότερος κόσμος την στιγμή που το μόνο πράγμα που σκέφτεται το κεφάλι του είναι τι θα φάει αύριο. Και το ότι δεν ξέρει τι ή αν θα φάει, οφείλεται στο ότι θεωρούσαμε τόσα χρόνια συμμετέχοντας σε αυτή την διαδικασία εκλογής των ανθρώπων που μας αντιπροσωπεύουν, παράλληλα συμμετείχαμε και στην διακυβέρνηση της χώρας. Είδες τα 30 τελευταία χρόνια ο λαός τελικά να είχε θετική παρέμβαση; Αρνητική είχε και αυτό χωρίς να το ξέρει.

Τί να σου κάνει το καημένο το λευκό; Κάποιοι θα το εκλάμβουν ως ανάγκη δημιουργίας νέων κομμάτων τα οποία λόγω συστήματος θα υποπέσουν στην ίδια τακτική θέλουν δεν θέλουν. Να βγεί ένα κόμμα νέο με σήμα το λιοντάρι το οποίο πρωτίστος θα ενδιαφέρεται για τα νούμερα του, για την αντιπαλότητα με τους ανταγωνιστές του, για την υστεροφημία των "υπαλλήλων" του κλπ κλπ.

Δεν υπάρχει περίπτωση πάντως κανείς από εκεί μέσα να καταλάβει ότι ο κόσμος δεν θέλει άλλο πια την "αγορά" της πολιτικής να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο που δουλεύει τόσα χρόνια. Και αν το έχει καταλάβει, κάνει την πάπια και χέρεται για τις νίκες του με ποσοστά συμμετοχής των 50%. Πάντως και να το γράψω στο λευκό είτε να το φωνάξω είτε είτε είτε, δεν θα ακουστώ γιατί θα χαλάσει την βόλεψη. Κι όχι βέβαια μόνο την δική τους αλλά και πολλών εκ του απλού λαού γιατί η κατάσταση αυτή συμφέρει, ξέρεις, η πελατειακή σχέση.

Τέλος περί της ιδιώτευσης, να σε ρωτήσω τί θα γινόταν αν όλος ο απλός κόσμος έμπαινε σε αυτή την καταστάση; Και επιπλέον, επειδή η ιδιώτευση έχει και άλλη ερμηνεία, τελικά πότε ιδιωτεύσαμε περισσότερο; Μέχρι και πριν την μεγάλη τελευταία αποχή ή από την αποχή και πέρα; Απλά, αν είμαστε όλοι μ@λ@κες όσοι δεν ψήφισαν, είμαστε τάχα μου περισσότερο μ@λ@κες από πριν;"

Telxinas
16-11-10, 01:46
Και επειδή ξέρω ότι θα συνεχίσεις να με ρωτάς για την αντιπρόταση, ας σου πω εγώ τι πραγματικά πιστεύω.

Πάμε ολοταχώς για ξεπούλημα της χώρας (ΤΕΧΝΗΕΝΤΩΣ και όχι ότι μας έκατσε από κακή μας τύχη), η χώρα είναι υποθηκευμένη απ' άκρη σ' άκρη και το ξέρει και ο πιό ηλίθιος σε αυτή την χώρα. Πιστεύω λοιπόν ότι ο κόσμος περιμένει το μαρς. Ένα μαρς. Ως τελευταία λύση. Εφόσον λύση δεν βρέθηκε τα τελευταία 30 χρόνια.

Ξέρεις τι είναι αυτό το μαρς.

KAPTEN
16-11-10, 11:21
Και επειδή ξέρω ότι θα συνεχίσεις να με ρωτάς για την αντιπρόταση, ας σου πω εγώ τι πραγματικά πιστεύω.

Πάμε ολοταχώς για ξεπούλημα της χώρας (ΤΕΧΝΗΕΝΤΩΣ και όχι ότι μας έκατσε από κακή μας τύχη), η χώρα είναι υποθηκευμένη απ' άκρη σ' άκρη και το ξέρει και ο πιό ηλίθιος σε αυτή την χώρα. Πιστεύω λοιπόν ότι ο κόσμος περιμένει το μαρς. Ένα μαρς. Ως τελευταία λύση. Εφόσον λύση δεν βρέθηκε τα τελευταία 30 χρόνια.

Ξέρεις τι είναι αυτό το μαρς.

[i]
"

gordonas
16-11-10, 15:39
Όλος ο δυτικός κόσμος ζει μια ευδαιμονία και ανάπτυξη τις τελευταίες 10ετίες που δεν προκύπτουν από την εργασία του. Κύριος μοχλός ήταν η εκμετάλλευση του τρίτου κόσμου. Είτε με την μορφή δουλείας σε όλες τις δυτικές χώρες είτε με εκμετάλλευση του φυσικού πλούτου, είτε ως πειραματόζωα των φαρμακοβιομηχανίων κτλ. κτλ. Ατελείωτη η λίστα.

Οι Αμερικάνοι είχαν και έχουν δούλους. Μεξικάνοι κτλ.
Οι Έλληνες τους Αλβανούς. Μην ακούσω ιστορίες ότι τους πληρώναμε. Ανασφάλιστοι όλοι τους και αμοιβές της πλάκας.
Παντού τα ίδια. Εκμετάλλευση των μεταναστών.

Κάποια στιγμή το σύστημα έφτασε στα όρια του. Η απληστία ΟΛΟΥ του δυτικού κόσμου έφτασε σε ένα σημείο που τα δανεικά ΕΓΙΝΑΝ ΑΦΟΡΗΤΑ ΠΟΛΛΑ. Σε αυτή την φάση εμείς, προφανώς, είμαστε στην χειρότερη κατάσταση γιατί είμαστε γνωστό ****χανείο. Οι λόγοι πολλοί και δεν φταίνε μόνο οι πολιτικοί μας. Φταίει ΟΛΗ η κοινωνία. Εγώ γύρω μου βλέπω παντού το πρόβλημα. Στον περιπτερά, στον μανάβη, στον φίλο, στον αστυνόμο, στον δικηγόρο, ΠΑΝΤΟΥ...

Απλά έχουμε πιάσει πάτο ΣΥΝΟΛΙΚΑ...

Πως αλλάζει αυτό? Δεν ξέρω...Πάντως με την ΑΠΟΧΗ δεν ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Το λευκό λίγα πράγματα. Από την άλλη δεν πιστεύω ότι η αλλαγή θα έρθει μέσα από εκλογές.

Το μόνο ρεαλιστικό σενάριο είναι, όταν βιώσουμε την κρίση σε ΟΛΟ της το μέγεθος, να φτάσουμε σε ένα σημείο που να ανακαλύψουμε πάλι, ένα ικανό κομμάτι του πληθυσμού, τις πραγματικές αξίες. Αυτές που σήμερα έχουν εξαφανιστεί...

Οι ιδεολογίες έχουν ελάχιστη σημασία σε μια χώρα που δεν υπάρχει σεβασμός στο συνάνθρωπο, στην δικαιοσύνη, στην εργασία, στην ανθρώπινη ζωή. Δεν φταίει το ότι είμαστε πολύ δεξιοί ή αριστεροί. Είναι πιο δομικό το πρόβλημα. Είμαστε ακαλλιέργητοι...

tsef
16-11-10, 21:41
Όταν θα βρεθέι ο χώρος ή το πρόσωπο που θα δώσει όραμα και ελπίδα στον λαό τότε η προσέλευση στις κάλπες θα είναι μαζική

Η απόχη πιστεύω πως στο μεγαλύτερο ποσοστό της δεν είναι αδιαφορία αλλά αηδια για το πολιτικό συστημα - είναι ένας τρόπος διαμαρτυρίας όπως το λευκό - άκυρο - επιλογή αστείων κομμάτων.

Τέλος θα συμφωνήσω με τον Telxina πως το φυτίλι μένει για να ανάψει - έχει συσσωρευτεί πολύ πίεση στον κόσμο κάπου θα ξεσπάσει...

gordonas
16-11-10, 21:59
Ο κόσμος" είναι μεγάλο μέρος του προβλήματος...Ο "κόσμος" γεννάει τα πάντα. Η ποιότητα του "κόσμου" μας έφερε στα σημερινά χάλια.

Το πάρτι της 10ετίας του 80 πρώτα από όλα, μετά του ΄90 και ότι έμεινε στην δεκαετία που διανύουμε. Το πάρτι ήταν τεράστια και έφαγαν ανάλογα τον βαθμό που είχαν μέσα στο σύστημα.

Οι πολιτικοί είναι ψηλά στην λίστα. Το ίδιο και ελεύθεροι επαγγελματίες που κατέκλεψαν το κράτος μέσω της φοροδιαφυγής και όχι μόνο. Οι δημόσιοι υπάλληλοι από κοντά με καλές αποδοχές αλλά με ανύπαρκτη εργασία.

Μια χώρα με ελάχιστη επιστημονική παρουσία, με ελάχιστα καινοτόμα προιόντα, με κακές τουριστικές υπηρεσίες, καταναλώνει σαν ΤΡΕΛΗ τα τελευταία 30 χρόνια. Τα μπέρμπερι, λουί βιτόν πάνε σύννεφο ακόμα και σε κοπέλες που είναι γραμματείς και παίρνουν 900 ευρώ τον μήνα. Πιάσαμε πάτο και θα βιώσουμε την πτώχευση.

Είμαστε τελειωμένοι. Φαλιμέντο κανονικό και χοντρό μάλιστα. ΚΑΝΟΝΙ που λέμε στην αγορά. Το χρέος μας είναι τόσο μεγάλο που ακόμα και το 50% να μας ΧΑΡΙΣΤΕΙ (που δεν παίζει κάτι τέτοιο) ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!

Δείτε γύρω σας τα αμάξια που έχουν στην γειτονιά. Γέμισε ο τόπος Τσερόκι, Καγιέν και πάσης φύσεως τζιποειδές. Σε μια πόλη σαν την Αθήνα με 10 μήνες ήλιο σχεδόν κάθε διαμέρισμα που ήταν τουλάχιστον μέτριο είχε τζάκι!!!! Η τιμή του το τετραγωνικό? Εξωφρενική!!!!

Τα κινητά μας είναι πολλαπλάσια του πληθυσμού και πάντα τα ακριβότερα. Οι πισίνες ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ. Δεν προλάβαιναν οι εταιρίες να φτιάχνουν. Τα λουλούδια στα μπουζούκια ΧΙΛΙΑΔΕΣ. Απίστευτοι λογαριασμοί μόνο από λουλούδια. Το μπουκάλι? Πανάκριβο. Γέμισε οι Ελλάδα κωλόμπαρα και πορνεία από τις Ανατολικές χώρες. Ίσως την μεγαλύτερη "κατανάλωση" στην Ευρώπη!!!!!

Πόσο θα κράταγε αυτό??? Έσκασε και έσκασε ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ...Ακόμα δεν έχουμε δει Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α. Η αίσθηση που έχω είναι ότι ο κατήφορος είναι μπροστά μας.

Ουσιαστικά πρόκειται για προσαρμογή στην πραγματικότητα. Να το πω κάπως κυνικά? Δεν αξίζαμε τον πλούτο που καταναλώσαμε αυτά τα χρόνια. Δεν τα "βγάλαμε" αυτά τα λεφτά. Δανεικά ήταν όλα. Γιατί μας δάνειζαν? Γιατί είμαστε κορόιδα. Τώρα θα μας τα πάρουν πίσω γιατί τα καταναλώσαμε σαν ΗΛΙΘΙΟΙ.

Ακόμα και άρνηση πληρωμής χρέους να κάνουμε, που λένε οι αριστεροί, ΘΑ ΜΑΣ ΞΕΣΚΙΣΟΥΝ τα κράτη και οι αγορές. Δεν υπάρχει ούτε εύκολη, ούτε μαγική λύση. Υπάρχει μόνο ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ για πολλά χρόνια. Το κράτος δεν έχει λεφτά άρα το χρέος θα το πληρώσουν οι ιδιώτες με μείωση εισοδήματος.

Μέσα σε αυτό τον κατήφορο μακάρι να μην χάσουμε κομμάτι από την Ελληνική επικράτεια. Συνήθως όλο και κάποιος δαγκώνει κάτι από τον φουκαρά που χρεοκόπησε. Edited by: gordonas "

TURMS
17-11-10, 16:42
θελω να πιστευω οτι το τελευταιο που ειπες δεν θα γινει...
ελπιζω...

Υ.Γ. - ξαφνικα απο τα site των εφημεριδων εξαφανιστηκαν τα παντα περι δανειων, μερκελ κλπ και λενε μονο για την πορεια....αν γινουν και επεισοδια χοντρα θα με βαλουν σε υποψιες...οπως και η ξαφνικη απειλη για τρομοκρατικο χτυπημα στην γερμανια...

Υ.Γ. 2 - το να παιρνει η γραμματεας των 900, μια τσαντα που κανει 500 δεν το βρισκω κακο. Δικαιωμα της ειναι. Μπορει για 2 μηνες να μην βγηκε ουτε για να παρει σπορια απο το σπιτι για αυτη την τσαντα. Αν ομως πηρε 10 τσαντες με την πιστωτικη, τοτε ναι...ειναι προβλημα...Edited by: TURMS

peppermint
17-11-10, 21:10
έπρεπε από την αρχή να πτωχεύαμε και να ξεκινούσαμε από το 0 μόνοι μας κ ανεξάρτητοι. οι ανθρωποφάγοι του ΔΝΤ κ των αμερικανοεβραικών λομπυ μας έχουν βάλει πια στο χέρι κ μας χρησιμοποιούν κατά του ευρώ και της ε.ε

- για όσους νομίζουν ότι με την αποχή κανουν κάτι και αρνούνται να αποφασίσουν για τον τόπο τους κ να γίνουν ρυθμιστές της ζωής τους, κάποιοι άλλοι αποφασιζουν μια χαρα και γίνονται πρωταγωνιστές:
uEBfroMn8Hk&amp;feature=player_embedded

Telxinas
17-11-10, 23:42
Κάποτε ήμασταν πρωταγωνιστές και τα πανιά τα έπερνε ο αέρας... μια ή άλλη είναι.

Kouvanos
18-11-10, 00:55
Απλα ΤΑ ΣΠΑΕΙ το ποστ του γορδονα....Ετσι ακριβως ειναι φιλε !!!!!!

snowspir
18-11-10, 01:09
Από την ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ,προτιμώ την ΑΝΥΠΑΚΟΗ...Έχω κουραστεί και βαρεθεί να ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΜΑΙ...Δεν κέρδισα τίποτα απολύτως τόσα χρόνια που προσαρμόζομαι και υπακούω...Εκτός όλων των άλλων,κοντεύω να χάσω και την αξιοπρέπεια μου και την αυτοεκτίμηση μου....

υ.γ:Τα λουλούδια στα μπουζούκια,τα ρούχα μου,το αμάξι μου,όπως και τους φόρους μου,τα πληρώνω από την τσέπη μου,απο τα χρήματα που έβγαζα δουλεύοντας...Δεν μου δάνεισε ούτε μου χάρισε κανένα κράτος τίποτα.
Δεν χρέωσε κανένα κράτος ο απλός μισθωτός εργαζόμενος..Αντιθέτως,το κράτος χρέωνε τόσα χρόνια τον πολίτη,πέρνοντας δάνεια που δεν αξιοποιούσε ή μοίραζε σε λίγους και καλούς"...Δεν χρωστάω τίποτα στο ****κράτος,αυτοί μου χρωστάνε..."