PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΑΓΙΚΑ ΔΗΜ.ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ!!!

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 21:27
ακουσον ακουσον !!!!!!!

Το Σαββατο πηγα σε εναν φιλο οικογενειακως να παιξουνε τα παιδια ....

Ειναι η οικογενεια που μας κολλησε τον Η1Ν1...Βεβαια τα παιδια νοσησαν την Κυριακη και δεν το ξεραν οταν βρεθηκαμε μαζι....

Λοιπον .....Την Κυριακη το μεσημερι παει ο φιλος μου σε γνωστο στρατιωτικο νοσοκομειο)ειναι στρατιωτικος) και τους λεει οτι εχει 40 πυρετο , βηχα και θελει να κανει την εξεταση για την νεα γριπη γιατι φοβαται για τα 3 μικρα του παιδια....

Το κανουν την εξεταση,βγαινει αρνητικη και παει σπιτι του.....

Οι μερες περνανε και αυτος και τα 2 του αγορια πεφτουν ξεροι με 40 πυρετο.....

Το ενα παιδι σε 3 μερες ειναι καλα.....

Σημερα Παρασκευη ο φιλος μου λιποθυμισε το πρωι απο τον πολυ πυρετο με το βηχα να τον εχει εξοντωσει....

Τον παει ο πατερας του σε ενα ιδιωτικο διαγνωστικο κεντρο και του κανει την εξεταση για τηγριπη και μετα κατευθειαν παλι στο στρατ.νοσοκομειο οπου και τον βαζουν μεσα ταχυτατα με βαρια πνευμονια........Του ξανακανουν την εξεταση εκει και παλι ΑΡΝΗΤΙΚΗ.....

Πριν λιγο τον πηρανε τηλ. απο το ιδιωτικο διαγνωστικο κεντρο και του ειπαν οτι ειναι ΘΕΤΙΚΟΣ ΣΤΟΝ Η1Ν1.....

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΤΑ ΔΗΜ.ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΦΤΗΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ Η1Ν1 (ΚΟΣΤΙΖΕΙ 25 ΕΥΡΩ) ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 170 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ 100% ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΕΡΟΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΟΥ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΑΛΕΥΕΙ ΜΕ ΤΗ ΓΡΙΠΗ??????ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 4 ,2 ,ΚΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ!!!!!!!!!

ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΣΤΟ ΞΥΛΟ!

ΟΛA ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΝΑΙ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΡΕ ****ΤΟ?????????

ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙΣ???????????????

ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Edited by: ΧΕΛΜΟΣ

south coast
08-01-10, 21:46
ν αλλαξει(αλλαξουμε) χωρα πρεπει η να κατεβουμε και να τους βαραμε ολους μαζι.Μας εχουνε κανει να μισουμε την χωρα μας.Εχω κουραστει στην Ελλαδα ...ενα ********* ατελειωτο ειμαστε

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 21:51
Ρε τα εχω παρει στο κρανιο λεμε.....

**** τους αληταραδες ****.....

Kouvanos
08-01-10, 22:01
Ειναι τραγικη η κατασταση δυστυχως

Εγω απο μικρος μεγαλωσα με το μοτο, ΜΑΚΡΙΑ απο γιατρους, ΜΑΚΡΙΑ απο κλινικες και νοσοκομεια, θα κανεις 2-3-4 μερες πυρετο και θα γινεις καλα....Αμα πας σε γιατρο, μπορει να πεθανεις στο τελος [i] απο ενα απλο κρυολογημα σαν τον κακαουνακη !!!!!!!

Κωστα, επειδη ξερω οτι θα το διαβασεις, μην παρεξηγηθεις, γιατι προσωπικα ΕΣΥ και αλλοι 10 μπορει να ειστε καλοι και φοβεροι και να σκιζεστε να εξυπηρετησετε, να ΤΙΜΑΤΕ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ, αλλα φιλε, το 99% του συστηματος Υγειας, γιατροι, νοσηλευτες, ασθενοφορα, κλινικες, νοσοκομεια, ΕΣΥ-ΕΚΑΒ, πασχει πιστευω απο ανιατες ασθενειες

Τουλαχιστον, εχουμε λεφτα στην μπαντα για Ιδιωτικα....Αυτο που λεει ο ΧΕΛΜΟΣ....Θα ανεβασω 40 πυρετο ??? Θα σκασω 170 ευρω στο Ωνασειο να κανω το ακριβο τεστ και αλλα 30-40 φακελακι να βγουν αυθημερον τα αποτελεσματα http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Θα σπασω ποδι ???? κατευθειαν θα εκταμιευσω ολες μου τις οικονομιες για τον Διευθυντη Χειρουργειου και Καθηγητη ταδε, γιατι στον καθε αλμπανο στα επειγοντα παιζει και να με στειλει απο γαγγραινα...
"

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 22:04
Ο Διευθυντης της παθολογικης του ΠΑΙΔΩΝ ακομα με θυμαται σιγουρα απο τον Ιουνιο του 2008 που τον επιασα απο το λαιμο και πηγα να τον πεταξω απο το παραθυρο του γραφειου του.......Edited by: ΧΕΛΜΟΣ

Stavros151515
08-01-10, 22:32
Ο Διευθυντης της παθολογικης του ΠΑΙΔΩΝ ακομα με θυμαται σιγουρα απο τον Ιουνιο του 2008 που τον επιασα απο το λαιμο και πηγα να τον πεταξω απο το παραθυρο του γραφειου του.......βαρβαρος αντρας[i]
"

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 22:35
Ο Διευθυντης της παθολογικης του ΠΑΙΔΩΝ ακομα με θυμαται σιγουρα απο τον Ιουνιο του 2008 που τον επιασα απο το λαιμο και πηγα να τον πεταξω απο το παραθυρο του γραφειου του.......βαρβαρος αντρας[i]

Ειναι τυχερος που δεν τον σκοτωσα και δεν κανω πλακα.....

Πηγα το παιδι μου αναισθητο στο νοσοκομειο....Μονο αυτο σου λεω......Και αυτοι εκει μεσα με κοροιδευανε οτι δεν ξερανε τι εχει το παιδι μου για 5 μερες και δεν του ειχανε κανει τις εξετασεις που επρεπε......Και οταν του ζητησα το λογο, μου ειπε να παρω το παιδι και να κανω μαγνητικη τομογραφια εξω σε ιδιωτικο κεντρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΚΑΙ ΘΟΛΩΣΑ!"

Stavros151515
08-01-10, 22:40
καλα εκανες
κι ο αγιος φοβερα θελει

mafia
08-01-10, 22:44
Ασε Χελμο χθες βγηκε η γυναικα μου απο το νοσ/μειο ειχε Η1Ν1 και πνευμονια.Μια βδομαδα μεσα!
το θεμα ειναι οτι ζητησα να κανω το τεστ γιατι η δουλεια μου ειναι Πωλητης και εχω 20 συναδερφους και καμια 40 πελατες τη μερα που θα μπορουσα να κωλησω τον ιο και αρνηθηκαν, ακομα και οταν τους ειπα να την χρεωθω εγω ηταν αρνητικοι.
Τελικα εκανα εξω και καθαρησα, αλλα το θεμα ειναι οτι θα με αφηναν εκει εξω να μεταδιδω τον ιο σε ποσο κοσμο και αυτοι με τη σειρα τους αλλου κ.τ.λ.
Προληψη 0

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 23:01
Ασε Χελμο χθες βγηκε η γυναικα μου απο το νοσ/μειο ειχε Η1Ν1 και πνευμονια.Μια βδομαδα μεσα!
το θεμα ειναι οτι ζητησα να κανω το τεστ γιατι η δουλεια μου ειναι Πωλητης και εχω 20 συναδερφους και καμια 40 πελατες τη μερα που θα μπορουσα να κωλησω τον ιο και αρνηθηκαν, ακομα και οταν τους ειπα να την χρεωθω εγω ηταν αρνητικοι.
Τελικα εκανα εξω και καθαρησα, αλλα το θεμα ειναι οτι θα με αφηναν εκει εξω να μεταδιδω τον ιο σε ποσο κοσμο και αυτοι με τη σειρα τους αλλου κ.τ.λ.
Προληψη 0

Αστα ρε φιλε.....

Για αυτο ηδη εχουν νοσησει 2.000.000 Ελληνες και θα νοσησουν ολοι πιστευω μεχρι την ανοιξη.....

Mesogeiakos
08-01-10, 23:11
εντελως χαλι ομως....δεν συμφερει με τπτ να αρρωστησεις στην Ελλαδα....το χαος

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 23:18
Τους 18 μηνες που εζησα στη Ν.Υορκη εχασα τη μπαλα μια φορα που χρειαστηκα νοσοκομειο οταν επαθα διαστρεμμα σε 3 on 3 μπασκετ με κατι γειτονες....[i]

Οι ανθρωποι ειναι ετη φωτος μπροστα σε ολα.......

Σε ελαχιστο χρονο μου κανανε μαγνητικη(εδω ακτινογραφια των 5 ευρω) και σε μια ωρα ειχα φυγει με τον ναρθηκα μου , με οδηγιες για την αναρρωση και ημερομηνια για επανεξεταση......Edited by: ΧΕΛΜΟΣ "

Κατερινα
08-01-10, 23:24
Τους 18 μηνες που εζησα στη Ν.Υορκη εχασα τη μπαλα μια φορα που χρειαστηκα νοσοκομειο οταν επαθα διαστρεμμα σε 3 on 3 μπασκετ με κατι γειτονες....[i]

Σε ελαχιστο χρονο μου κανανε μαγνητικη(εδω ακτινογραφια των 5 ευρω) και σε μια ωρα ειχα φυγει με τον ναρθηκα μου , με οδηγιες για την αναρρωση και ημερομηνια για επανεξεταση......

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Συγνωμη που βαζω τα γελια.... Αλλα τωρα συγρινεις Αμερικη με Ελλαδα!!!
100 χρονια πισω απο τοφεγγαρι ειμαστε! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley7.gif
Παντως, τα ιδια χαλια περιπου με Ελλαδα, εχει και η Αγγλια... Ετσι εχω ακουσει. Εαν αληθευει... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif

"

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 23:25
Kατερινα μου πιστευω οτι η Ελλαδα μονο με το Κογκο μπορει να συγκριθει και αυτο παλι παιζεται....

Stavros151515
08-01-10, 23:45

Σε ελαχιστο χρονο μου κανανε μαγνητικη(εδω ακτινογραφια των 5 ευρω) και σε μια ωρα ειχα φυγει με τον ναρθηκα μου , με οδηγιες για την αναρρωση και ημερομηνια για επανεξεταση......
χωρις να πληρωσεις?

"

vanzel
08-01-10, 23:45
Η κατάσταση στη δημόσια υγεία είναι απαράδεκτη.Πληρώνεις τόσα λεφτά από το μισθό σου με το ετσι θέλω και στο τέλος πας σε εξωτερικούς γιατρούς!Χαος πραγματικά.Παρακαλάω να μην αρρωστήσω σοβαρά.Δεν ξέρω τι να πω....πραγματικά κρίμα!

vanzel
08-01-10, 23:47
Αν είχα επιλογή,που έπρεπε να είχα, θα είχα μόνο ιδιωτική ασφάλεια κι ας πλήρωνα τα διπλά!Έλεος!

Stavros151515
08-01-10, 23:47
διαφωνω εντονα μ αυτα που λετε περι εξωτερικου !!
οχι βεβαια οτι θα υπερασπιστω το ΕΣΥ

Stavros151515
08-01-10, 23:53
Αν είχα επιλογή,που έπρεπε να είχα, θα είχα μόνο ιδιωτική ασφάλεια κι ας πλήρωνα τα διπλά!Έλεος!

μα αυτο το μοντελλο ηδη απετυχε.
οι αμερικανοι το εχουν κ τωρα εχουν φθασει σε σημειο να βγαινει ο προεδρος τους (διαγιγνωσκοντας ως λυση την ενισχυση των προγραμματων medihealth, medicare κ την αναβαθμιση τους σε δημοσιο φορεα υγειας) κ να προσπαθει να πεισει οτι η λυση του δημοσιου ειναι απαραιτη κ οτι δεν ειναι κουμουνιστης !!

vanzel
08-01-10, 23:59
Ναι, αλλά τώρα στην Ελλάδα αν κάνω ιδιωτική ασφάλεια νοσηλείας μια χαρά περίθαλψη θα έχω.....

TURMS
09-01-10, 01:13
δεν θελω να κατηγορησω κανεναν...
επειδη ομως εχω περασει απο ΠΟΛΥ γνωστο ιδιωτικο νοσοκομειο της πολης ως εργαζομενος, κ ειχα πολλα τρεχαματα με συγγενικο προσωπο απο γυναικολογικη ιδ. κλινικη επιτρεψτε μου να πω οτι κ τα ιδιωτικα νοσοκομεια ειναι *****...

τι να πουμε;;;
το μελος απο την οικογενεια μας;;;
που ο χειρουργος στην ιδιωτικη κλινικη την πετσοκοψε (γνωστη γυναικολογικη κλινικη) και μετα τρεχαμε σε ουρολογο για δευτερη επεμβαση;;;
για την γυναικα του φιλου μου;; που την βαλαν να βγαλει σκωληκοειδητη ενω δεν ειχε για να παρει το γνωστο ιδ. νοσοκομειο απλα τα 2.000 ???? κ μετα ο γιατρος τους ελεγε οτι ευτυχως που ξυπνησε απο την ναρκωση γιατι εχει χρονιο προβλημα το οποιοι στο ιδ. νοσοκομειο παραβλεψαν;;;
ή να πουμε για τις τοσες περιπτωσεις που πανε να γεννησου ν κ παντα ¨χρειαζεται" καισαρικη για να παρει το 500αρικακι ο αναισθησιολογος κ να κατσει η γυναικα σου αλλες 2-3 νοσηλειας = κανα 800αρι παραπανω...αλλα στην χαρα σου τοτε τα παραβλεπεις....
τον φιλο που σε ιδιωτικο νοσοκομειο παλι του ανοιξανε το γονατο να χειρουργησουν τον μηνισκο που τελικα δεν ειχε;;;; και τους εκανε μηνυση;;;

να μην σας πω τι εβλεπα οταν δουλευα...οποτε...

δυστυχως τα δημοσια νοσοκομεια εχουν μεγαλο εως τραγικο προβλημα υποδομων, προσωπικου κλπ

τα δημοσια νοσοκομεια + ιδιωτικα νοσοκομεια εχουν ομως ΟΛΑ τους ενα πολυ μεγαλο προβλημα: σε βλεπουν ως τσεπη το 90% των γιατρων..."

TURMS
09-01-10, 01:15
για να υπαρχει σωστο συστημα υγειας ιδιωτικο κ δημοσιο πρεπει να μην σε βλεπουν ως τσεπη...να σε βλεπουν ως ανθρωπο...

να μην σε βαζουν χειρουργειο απλα για να τα αρπαξουν...για να παρουν την μιζα απο την εταιρεια ορθοπεδικων, ή το φακελακι τους

οσο υπαρχει αυτη η νοοτροπια ξεχαστε το...

Kouvanos
09-01-10, 02:07
Στεναχωριεμαι που τα διαβαζω αυτα...

Παντως εγω εχω δει το συστημα Ο,ΤΙ (ΧΡΥΣΟ)ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ, ΠΑΙΡΝΕΙΣ (οπως στις μεταγραφες ενα πραγμα)

Θες να πας στο Λαϊκο ??? Αν δεν σου κλεψουν το πορτοφολι στα Επειγοντα, αν δεν σε στειλει ο ειδικευομενος νοσηλευτης που εχουν για τα Επειγοντα, θα σε χειρουργησει ο ΕΚ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ πτυχιουχος της κακιας ωρας....Η παναγια μαζι σου !!!!!!! και μετα φυσικα, θα σαπισεις στο ραντζο, θα κλαις και θα ουρλιαζεις απο τον πονο και οι νοσοκομες θα σε γραφουν στα μεγαλα τους @@, οι συγγενεις θα παλευουν με ποντικια και κατσαριδες, μεχρι να λαδωσουνε 1 νοσοκομα να σε προσεχει, το γιατρο να σε προσεχει και 1 αλλη νοσοκομα να σε προσεχει αν το ξεχασει η πρωτη...

Ενω στα Ιδιωτικα....Μπαινεις σε θαλαμο με 2 η 3 ατομα, ολοι ευγενεστατοι 24 ωρες το 24ωρο, οι γιατροι εξαιρετικοι και παντα προθυμοι και παντα με το χαμογελο στα χειλη, ΝΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΡΙΠΛΑ, αλλα με τη ΥΓΕΙΑ μας δεν παιζουμε !!!!!!!!!!!!! ουτε θα πεθανεις απο ουρολοιμωξη απο μολυσμενο καθετηρα, ουτε θα σε φανε οι κατσαριδες και η αδιαφορια, ουτε θα βαλεις την εγχειρισμενη μεση σου σε αθλιο ραντζο...

Ειπαμε, ο,τι πληρωσεις παιρνεις !!!!!!!!!!!!

ΥΓ: Ο κωστας ποτε θα γραψει ρε παιδια ?????????? [i]
"

StavRos
09-01-10, 02:13
παιδια ξεχνατε κατι σημαντικο

οι γιατροι στο δημοσιο εχουν δει 100 πχ περιστατικα οταν οι γιατροι στον ιδιωτικο τομεα εχουν δει 3 ιδια περιστατικα

αυτα για τις κατσαριδες και τα ραντσα τυχαινουν μια φορα στις 1000

και εγω εχω νοσηλευθει και πολλοι αλλοι γνωστοι - φιλοι - συγγενεις και ολα μια χαρα

το φακελακι φακελακι [i]αλλα και καλοι οι γιατροι ηταν και καθαρα

τουλαχιστον κατ και τζανειο που ξερω απο πολυ κοντινα μου προσωπα Edited by: StavRos "

Kouvanos
09-01-10, 02:16
ΚΑΤ γιατροι ας πουμε νορμαλ, 2 γνωστοι μου βεβαια χειρουργηθηκαν απο Καθηγητες, αφου καθυστερησαν επι μηνες την εγχειρηση, για να μπορουν ακριβως να τους αναλαβουν οι εμπειροι και πιο αξιοπιστοι...

Τζανειο, πηγε αναγκαστικα για σκωληκοειδιτιδα ενας πολυ καλος φιλος το 2006....Αν μπορουσα, θα εκανα φαρσα για βομβα, και μολις εβγαιναν οι ασθενεις και οι γιατροι, θα εβαζα αληθινη βομβα να τιναχτει στον αερα κτιριο-θαλαμοι-προσωπικο-νοσοκομοι....

TURMS
09-01-10, 02:19
Μπαινεις σε θαλαμο με 2 η 3 ατομα, ολοι ευγενεστατοι 24 ωρες το 24ωρο, οι γιατροι εξαιρετικοι και παντα προθυμοι και παντα με το χαμογελο στα χειλη, ΝΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΡΙΠΛΑ, αλλα με τη ΥΓΕΙΑ μας δεν παιζουμε !!!!!!!!!!!!! ουτε θα πεθανεις απο ουρολοιμωξη απο μολυσμενο καθετηρα, ουτε θα σε φανε οι κατσαριδες και η αδιαφορια, ουτε θα βαλεις την εγχειρισμενη μεση σου σε αθλιο ραντζο...Ειπαμε, ο,τι πληρωσεις παιρνεις !!!!!!!!!!!!ΥΓ: Ο κωστας ποτε θα γραψει ρε παιδια ?????????? [i]

οι συνθηκες στα ιδιωτικα ειναι 100 φορες καλυτερες...πλην ελαχιστων εξαιρεσεων...δεν διαφωνω

το θεμα ειναι οτι αυτα που εγραψα για τα ιδιωτικα...
θα πληρωσεις τριπλα κ πολυ πιθανο να μην επρεπε οχι τριπλα...ουτε καν να μπεις χειρουργειο."

TURMS
09-01-10, 02:22
παιδια ξεχνατε κατι σημαντικο

οι γιατροι στο δημοσιο εχουν δει 100 πχ περιστατικα οταν οι γιατροι στον ιδιωτικο τομεα εχουν δει 3 ιδια περιστατικα

αυτα για τις κατσαριδες και τα ραντσα τυχαινουν μια φορα στις 1000

και εγω εχω νοσηλευθει και πολλοι αλλοι γνωστοι - φιλοι - συγγενεις και ολα μια χαρα

το φακελακι φακελακι [i]αλλα και καλοι οι γιατροι ηταν και καθαρα

τουλαχιστον κατ και τζανειο που ξερω απο πολυ κοντινα μου προσωπα*

κοιτα...οταν εμεις τρεχαμε να βρουμε ουρολογο χειρουργο, αυτος μας ειπε:
ή στο ΧΧΧΧ νοσοκομειο την επομενη πεμπτη (ΝΠΙΔ) ή στην ταδε κλινικη την τριτη (6.000 το πακετο)...επιλεξαμε το ΝΠΙΔ που η κατασταση ηταν αξιοπρεπης κ δωσαμε ενα μικρο φακελακι...θελω να πω οτι πολλες φορες οι γιατροι εινια κ στα δυο

απο την αλλη για παραδειγμα ο καλυτερος χειρουργος για γονατα κλπ στην θεσσαλονικη ειναι στον Αγ.Παυλο (δημοσιο)
το καλυτερο team για εγχειρησεις μεσης ειναι Παπαγεωργιου...οχι στα ιδιωτικα...

εγω για ορθοπεδικο εμπιστευομαι πολυ εναν ιδιωτικο που ειναι σε ιδ. κλινικη,απλα επειδη ειναι γνωστος κ ασχολειται με σκι-snowboard.

καρδιολογικα καλυτερα λενε στο διαβαλκανικο....

τελος παντων
μακρια απο εμας.
Edited by: TURMS "

StavRos
09-01-10, 02:25
τελος παντων
μακρια απο εμας.

+2

kostas2004thes
09-01-10, 03:08
Tωρα μοιρηστηκα το θεμα,αλλα νυσταζω τωρα.[i].Αυριο θα γραψω κι εγω τη γνωμη μου που ειμαι εκ των εσω."

Mesogeiakos
09-01-10, 04:08

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Συγνωμη που βαζω τα γελια.... Αλλα τωρα συγρινεις Αμερικη με Ελλαδα!!!
100 χρονια πισω απο τοφεγγαρι ειμαστε! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley7.gif
Παντως, τα ιδια χαλια περιπου με Ελλαδα, εχει και η Αγγλια... Ετσι εχω ακουσει. Εαν αληθευει... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif

καμια σχεση...οσο καταρακωμενο κ να ειναι το NHS το χαλι της Ελλαδας δεν το φτανει..

Εγω οταν επαθα ρηξη συνδεσμου που ειχα γλυστρησει στο χιονι περυσι τον Φλεβαρη μεσα σε 1 ωρα ειχα ξεμπερδεψει"

brothermousas
09-01-10, 09:35
παιδια καλα τα ιδωτικα αρκετες φορες αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να εμπιστευτεις τους γιατρους!προσωπικα πιστευω οτι οι καλοι γιατροι βρισκονται στα δημοσια γιατι εχουν περισσοτερη πειρα αφου καθε μερα τρωνε αρκετα σκ..τα με διαφορα περιστατικα που τους τυχαινουν,σιγουρα ομως υπαρχουν και αλμπανιδες! Edited by: brothermousas

MountExplorer
09-01-10, 10:22
Tωρα μοιρηστηκα το θεμα,αλλα νυσταζω τωρα.[i].Αυριο θα γραψω κι εγω τη γνωμη μου που ειμαι εκ των εσω.

να υποθεσω οτι θα πεις το εξης.

"Ειναι καλυτεροι οι γιατροι στα δημοσια νοσοκομεια"!

Παντως οσα Δημοσια νοσοκομεια ειναι προσφατα και συγχρονα, δεν εχουν να ζηλεψουν και πολλα απο τις ιδιωτικες κλινικες.
"

Steven
09-01-10, 10:40
Οσο δεν υπαρχουν σωστοι ελεγκτικοι μηχανισμοι δυστυχως αυτα θα γινονται. Κανε μια καταγγελια (αν υπηρχε ελεγχος σωστος) ξηλωσε 2-3,αλλα να τους παρεις τα πτυχια λεμε, τοτε θα σου πω εγω τι συμπεριφορα και αντιμετωπιση θα υπηρχε. Τωρα και να θες να κανεις κατι δεν βγαζεις ακρη. Αφου ο ενας καλυπτει τον αλλο...

TURMS
10-01-10, 00:29
ακριβως...μονο οταν εισαι Κακαουνακης ή αλλο γνωστο προσωπο ασχολειται κανας εισαγγελεας...αλλιως...

οχι οτι εχω τιποτα με τον ανθρωπο...καλα να ειναι οπου ειναι.

kostas2004thes
10-01-10, 03:06
Παιδια εγω ειμαι μες τα νοσοκομεια και η εικονα μου ειναι λιγο διαφορετικη απ τη δικη σας.Οχι πολυ διαφορετικη αλλα ειναι καποια πραγματα τα οποια δεν γνωριζετε.

Πρωτα απ ολα η λειτουργια των νοσοκομειων...Ενας ανθρωπος που αντιμετωπιζει ενα προβλημα υγειας κι αναγκαζεται να παει στο νοσοκομειο πρωτα απ ολα παθαινει ενα σοκ ο ιδιος.Ζοριζεται.Και λογικο ειναι αφου φοβαται.Οταν φτανει στο νοσοκομειο και καλα να τα δει ολα (που δεν τα βλεπει) αυτος εχει το ζορι του και η εμπειρια αυτη του ειναι δυσαρεστη.Πρωτα απ ολα τα επειγοντα.Αυτο το χαλι που επικρατει εκει του φερνει πανικο.Συνωστισμενος κοσμος που περιμενει να εξεταστει.Και περιμενει αρκετη ωρα εκει εξω.
Σ αυτο φταιει οτι δεν υπαρχει στην Ελλαδα πρωτογενης περιθαλψη.Με αλλα λογια στα επειγοντα ενος νοσοκομειου θα παει κι η απλη ιωση,θα παει και η πνευμονια,και το εμφραγμα,κι ο καρκινοπαθης που ποναει,και η ανακοπη και η ουρολοιμωξη.Δεν υπαρχει ενα συστημα που να διαχωριζει τα απλα περιστατικα ωστε να μην συνωστιζονται στα επειγοντα.Υποτιθεται οτι μερικοι πηγαινουν στα κεντρα Υγειας πρωτα.Οκ.Καποια περιστατικα σταματουν εκει και δεν ερχονται στο νοσοκομειο.Κατι ειναι κι αυτο.Πολλες φορες ομως βλεπουμε παραπομπες που δειχνουν αβεβαιοτητα και αγνοια του παραπεμπωντος.Με αλλα λογια:Φυγε απο πανω μου και πηγαινε καπου αλλου να σε δουν.Αυτο μπορει να το κανουν ειτε γιατι τα μικροβιολογικα εργαστηρια των Κεντρων Υγειας δεν μπορουν να μετρησουν τα παντα ειτε γιατι οι γιατροι εκει δεν εχουν τις γνωσεις να αντιμετωπισουν τα περιστατικα,ενω τους επιτρεπεται να το κανουν.Πχ μια ουρολοιμωξη για ποιο λογο να τη στειλουν στο νοσοκομειο?

Ετσι παρατηρειται το φαινομενα να ειναι εκατονταδες στην αναμονη κι ολοι να εκνευριζονται.Ενα αλλο φαινομενο που συμβαλει ειναι οτι ειναι ξεροκεφαλοι πολλοι ασθενεις.Εχουν πχ ενα χρονιο προβλημα.Δεν πηγαινουν με τακτικο ραντεβου στα εξωτερικα ιατρεια που λειτουργουν το πρωι.(επειδη δουλεουν πχ ) κι ερχονται το βραδυ που αδειαζουν.Πχ με ποναει η μεση μου εδω και μια βδομαδα.Χαρακτηριστικες ερωτησεις οταν βγαινουν τα εργαστηριακα τους αποτελεσματα :H χοληστερινη μου ποσο ειναι.?Ειναι ολοφανερο οτι ο τυπος ηρθε για τσεκαπ.

Ενα αλλο φαινομενο ειναι ασθενεις που ερχονται γιατι εχουν ψυχολογικες ανασφαλειες και οι οποιοι ειναι τρομερο προβλημα.Αισθημα ταχυκαρδιας,εξαψεις,ιδρωτες .Κατι τετοια συμπτωματα.Αυτοι προκαλουν μεγαλο μπλοκαρισμα στα ιατρεια.Κρισεις πανικου.Μια κοπελιτσα να κανει κριση πανικου,θα κινητοποιησει ολο το κοσμο για ενα μισαωρο τουλαχιστον για να αποδειχθει στο τελος οτι ολο αυτο το υστερικο θεατρο οφειλονταν στο οτι το απογευμα χωρισε με το αγορι της.Δεν ξερω πως αυτοι οι ασθενεις θα πρεπε να φιλτραρωνται και να μην ερχονται στο νοσοκομειο.Ειναι οντως προβλημα.Δεν μπορω να ξεχασω μια κοπελιτσα γυρω στα 20 που ειχε ερθει 5 η ωρα τη νυχτα και μου λεει.¨Με τσιμπησε ενα κουνουπι στο ποδι και φοβαμαι μηπως ηταν μολυσμενο γιατι πρηστηκε το ποδι μου."Βλεπω το ποδι.δεν ειχε τιποτα απολυτως.Που ?της λεω.να εδω.δεν βλεπεις μου λεει.Οχι απαντω εηω.Μηπως θες να κανεις μια βολτα και να ξαναρθεις?Οχι.Και παταει μια υστερικη κριση με κλαματα και να φωναζει τοσο που νομιζες οτι την εσφαζαν.Μια ενεση με απλο νερο στο **** και συνηλθε αμεσως.Τετοια περιστατικα παμπολα.

Υπαρχει και μια αλλη κατηγορια ασθενων στα επειγοντα.Οχι αμελητεα.Ειναι οι μονιμοι.Που σε καθε εφημερια ερχονται.Αν οχι σε καθε.Αλλα σε καθε δευτερη.Ερχονται ετσι.Απλα για να εξεταστουν.Με τα ιδια συμπτωματα παντα.Ειναι κλασσικες φιγουρες.Ολοι στα επειγοντα τους ξερουν.

Φανταστειτε τωρα ολοι αυτοι τι σπαταλη δημιουργουν στο κρατος!!!Απιστευτη σπαταλη.Οχι μονο οι τελευταιοι αλλα και οι προηγουμενοι που ανεφερα.

Τελικα για να μην χανομαστε,απ οσους εξεταζονται στα επειγοντα περιπου οι μισοι δεν θα πρεπε καν να εχουν προσελθει.Θα πρεπε ενας οικογενειακος γιατρος πχ να τους γραψει μια συνταγη και να τελειωνε εκει το θεμα.

Στο δικο μας νοσοκομειο υπαρχει ενα πολυ εξυπνο συστημα.Με το που ερχεται καποιος στα επειγοντα μια νοσοκομα του ανοιγει εναν φακελο και τον ρωταει τι προβλημα εχει.Που ποναει κτλ.Η νοσοκομα δεν κανει διαγνωση,μυριζεται ομως τι περιπου εχει και βαζει πανω στο φακελο του εναν αριθμο απο το ενα μεχρι το 5.
Βασικα το ενα δεν παιρνει καν φακελο.Ειναι η ανακοπη.Ο πεθαμενος που μπαινει τρεχωντας μεσα.Το 2 αντιστοιχει σε εμφραγματα,σε τροχαια,σε αιμορραγιες.Το 3 αντιστοιχει σε κωλικο νεφρου,σε χολοκυστιτιδες,σε δυσπνοια απλη.Το 4 σε πυρετους,σε βηχα κτλ.Και το 5 αντιστοιχει σε καποιον που τον ποναει η μεση πχ για 10 μερες και θυμηθηκε να παει σε εφημερια.Ετσι οταν φερνουν μεσα τους φακελους βαζουν πανω πανω τα 2αρια,μετα τα 3αρια κοκ.Νομιζω οτι ειναι καλο συστημα.Ετσι τρωει την αναμονη στη μαπα,αυτος που πρεπει να τη φαει.Αυτος που δημιουργει το προβλημα.

Αντιθετα σε αλλο νοσοκομειο που ημουν παλιοτερα υπηρχαν τα χαρτακια.Ολοι με τη σειρα τους.Εκει συνεβαινε ομως καποιος με σοβαρο προβλημα να καταρρεει στο χωρο αναμονης πολυ απλα γιατι κανενας δεν τον ειχε εκτιμησει.Οταν επιχειρησε η διοικηση του νοσοκομειου εκει να βαλει νοσοκομα γα διαλογη,αρχισαν να φωναζουν,οτι βαζεις μεσα τους δικους σου,οτι εγω εχω μεγαλυτερο προβλημα,τι θελετε να πεθανουμε για να μας δειτε?κι ολα αυτα τα γελοια που κατα καιρους ακουγονται στα επειγοντα.Αποτελεσμα ηταν η νοσοκομα να αποσυρθει και να γυρισουμε παλι στο συστημα με τα χαρτακια.
Αρα φταιει σ αυτο το σημειο η γουρουνια του Ελληνα που δεν δεχεται να εφαρμοστει κατι καλο,Που θελει να παει και μην αφησει τη γιαγια με τη δυσπνοια να μπει μεσα αλλα να μπει αυτος επειδη εχει πυρετο εδω και 3 μερες.

Επομενως οταν πηγαινετε στα επειγοντα.
1.Θα πρεπει να εχετε απειρη υπομονη.Μεχρι να εξεταστειτε θα παρει καμια ωρα τουλαχιστον,θελουν περιπου μιαμιση με δυο ωρες να βγουν οι εξετασεις.Λογικα σε 3 ωρες εχετε καθαρισει.Αν ο γιατρος που σας ειδε χρειαστει τη συμβουλη αλλης ειδικοτητας,και παει και ζητησει πχ απο τον χειρουργο να δει κι εσας,εννοειται οτι ο χειρουργος δεν θα παρατησει τα δικα του περιστατικα αμεσως για να τρεξει να δει του παθολογου.Οποτε βαλτε καμια ωρα ακομα.Δηλαδη 4 ωρες.Και ολα αυτα χωρις κανενας να καθεται.Απλα λογω φορτου προσελευσης.
2.Αν ανηκετε στην κατηγορια του βλακα που θελει να δει ποσο ειναι το ουρικο οξυ του γιατι καποιος του ειπε οτι αν ποναει το ποδι μπορει να ειναι απ το ουρικο οξυ,ε τοτε καλυτερα να μην πατησετε το ποδι σας διοτι κι εσεις δεν θα ικανοποιηθειτε και τους αλλους θα εμποδιζετε.
3.θα πρεπει να ξερετε οτι οι γιατροι μεσα δεν καθονται ουτε ενα λεπτο για διαλειμμα.Επειδη φυσικα δεν μπορουν να μεινουν 24 ωρες στα επειγοντα αλλαζουν βαρδιες,4 ωρες η 6 ωρες.

Τωρα οσο αφορα τις κατσαριδες και τα λοιπα που ακουσα.Νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικα.Οκ.Υπαρχουν παλια κτιρια και τα πιο πολλα ειναι παλια και τα κρεββατια ειναι παλια,και οι ασθενεις πολλοι αλλα για κατσαριδες κτλ νομιζω οτι ειναι σπανια τα φαινομενα αυτα.Εξαλλου και στο σπιτι καποιου μπορει να εμφανιστει καποια κατσαριδα καποια στιγμη.Δεν σημαινει ομως οτι παντα θα λες οτι ειναι γεματο κατσαριδες.Εγω ειμαι σε ενα νοσοκομειο το οποιο ειναι καινουργιο και πεντακαθαρο.Αλλα θα σας πω και το εξης.βλεπω πολλους ασθενεις που ερχονται και τυχαινει να μην τους κανουμε καμια θεραπεια.Πχ γιατι ηταν πολυ επιβαρυμενη η υγεια τους και δεν σηκωνε οποιαδηποτε παρεμβαση.Φευγουν και ειναι ευχαριστημενοι επειδη ηταν καθαρο το δωματιο.θελω να πω οτι δεν βλεπουν την ουσια.Οτι δεν θεραπευτηκαν.Αρκει που εφαγαν τα μπιφτεκια στο δισκο και ηπιαν το πρωι το τσαι.
θα πρεπε νομιζω να δινεται μεγαλυτερη σημασια στο επιπεδο των παροχων υγειας κι οχι στο αν το δωματιο δεν ειχε καλες κουρτινες η δεν ειχε καλη θεα στο θερμαικο.Δυστυχως πολλοι ππηγαινουν στα ιδιωτικα διοτι τους παρεχουν τετοιου ειδους ξενοδοχειακες υποδομες αδιαφορωντας για το τι ακριβως θα κανουν στο προβλημα τους.Σιγουρα ομως το ψυχολογικο του πραγματος βοηθαει τον ασθενη.Να βλεπει ενα καλο περιβαλλον.

Οσο αφορα τους γιατρους.Το συναφι μου δηλαδη.Εγω τους βλεπω κι ετσι τους βλεπω κι αλλιως.Απο τη μια βλεπω τις δυσκολιες που αντιμετωπιζουμε και οι οποιες ειναι πολλες.Ο μεγαλος μου καημος ειναι οι εφημεριες.Οποιος δεν εχει κανει εφημερια δεν μπορει να ξερει τι περναει ο γιατρος.Και δεν υπερβαλλω σ αυτο.Εγω υφισταμαι τρομερη καταπονηση και σωματικα αλλα και ψυχολογικα.Το χω πει και στον αδερφο μου που καμια φορα με κοροιδευει;Ελα του λεω .Θα σου δωσω μια ποδια και θα σαι σαν φοιτητης.Δεν θα κανεις τιποτα εσυ.Δεν θα χεις να αποφασιζεις γαι τιποτα.Απλα θα με ακολουθεις.Κι οταν εγω θα καθομαι σε μια καρεκλα,θα καθεσαι κι εσυ.κι αμα παω εγω να ξαπλωσω θα ξαπλωσεις κι εσυ.Αυτο τιποτα αλλο παραπανω.Κι ελα την επομενη πουθα συνεχισω να δουλευω μεχρι το απογευμα να μου πεις πως εισαι.Φυσικα στην αρχη ειπε οτι θα ερθει αλλα τελικα μετα απο τοσα χρονια ποτε δεν ηρθε.Και δεν υπερβαλλω σ αυτο καθολου.Ειναι παρα πολυ δυσκολο να δουλευεις για 30 ωρες συνεχομενα μες τη νυχτα,με ελαχιστα διαλειμματα και να μπορεις να αποδοσεις.Φυσικα μιλαω για συγκεκριμενες ειδικοτητες και οι οποιες σηκωνουν το φορτο των περιστατικων ενος νοσοκομειου.Δηλαδοι,παθολογοι (οι οποιοι ειναι ηρωες),χειρουργοι,καρδιολογοι ,και αναισθησιολογοι.Θα συνεχισω λιγο ακομα την κλαψα μου σ αυτο το θεμα για το ποσο δυσκολο ειναι να κανεις εφημερια.Ειναι ωρες ωρες μες τη νυχτα,που η πλατη σου ποναει,που τα ματια τσουζουν,που ο καφες δεν κανει τιποτα πλεον,που ο ιδρωτας σε κανει να βρωμας και εχει σχηματισει μαι γλιτσα στην πλατη,που οι καλτσες κολλανε στα ποδια απ τον ιδρωτα γιατι δεν τα χεις βγαλει ολη μερα,που εχεις ακουμπησει χιλια δυο βρωμερα υγρα (απ το παραμελημενο παππου,τη δακτυλικη που εκανες στη γιαγια,τα αιματα που επεσαν οταν προσπαθησες να περασεις μια φλεβα,απ το πεος με τα κομματια σμηγματος που καθαρισες για να βαλεις ουροκαθετηρα),και σε κεινη τη φαση ερχεται ενα επειγον και πρεπει εσυ απ αυτη την κατασταση να βρεις δυναμη και να δρασεις.Γιατι το επειγον ειναι πχ ενα πνευμονικο οιδημα και ο αλλος πεθαινει σε 15 λεπτα αν δε μπορεσεις να κανεις κατι.Η και πιο επειγοντα που πρεπει να το κανεις σε ενα λεπτο.Πρεπει αυτο το μυαλο που εχει κολλησει κι ειναι σαν ενας καταδικος που σερνεται μεσα σε τεραστιους θαλαμους οπου ακουγονται βασανιστικα τα τσοκαρα και το μονο που ζηταει ειναι ξεκουραση,πρεπει αυτο το μυαλο να δρασει και να ειναι και αποτελεσματικο.Δεν ξερω αν μπορειτε να καταλαβετε ποσο κουραστικο ειναι αυτο το συναισθημα.Περαν της σωματικης κουρασης και καταπονησης.
Και ποσο δυσκολο ειναι μετα απο καποιες προσπαθειες που εκανες πχ να πεθανει ο αλλος.Με τι κουραγιο,σωματικο,ψυχολογικο,και συναισθηματικο να βγεις και να ανακοινωσεις το θανατο.Η εικονα που εχειο συγγενης που σε βλεπει ειναι προφανως του αδιαφορου γιατρου που βγηκε και μας το ανακοινωσε ψυχρα.Πολλες φορες ομως αυτη η ψυχροτητα ειναι αποτελεσμα αυτης της μεγαλης κοπωσης σ αυτα τα επιπεδα που ειπα.
Θυμαμαι πριν εναν χρονο περιπου ενα ψηλο παιδι γυρω στα 18 χρονων.Ηταν εξω με τους φιλους του και επιναν μπυρες.Οι γονεις του ειχαν παει διακοπες στην Ηγουμενιτσα.Αυτο ειχε καποιο καρδιολογικο προβλημα.Να μη σας ζαλιζω τωρα με λεπτομερειες.Το παιδι εκει που καθοταν επεσε.Το Εκαβ το συνεφερε και το διασωληνωσε και το φερε σε μας.Εμεις με χιλιες δυο προσπαθειες κρατησαμε μια πιεση.Το κατεβασα για αξονικη.Στην αξονικη φανηκε οτι η καρδια του δεν λειτουργουσε.Με το ζορι εστελνε ελαχιστο αιμα.Με το που ανεβηκε πανω σταματησε εντελως.Εκεινη την ωρα σηκωσα το βλεμμα μου προς το παραθυρο.Ανετειλε ενας υπεροχος ηλιος.Με επιασε τετοιο παραπονο που εβαλα κατι κλαματα....Ενιωσα τοσο κενος.τοσο ανημπορος.Τοσο μηδενικο.Και εβλεπα εκει μπροστα μου το παιδι αφου το αποσυνδεσαμε απο το μηχανημα να μελανιαζει.Κι ηταν τοσο νεο και μεχρι πριν 4 ωρες επινε μπυρες.Δεν μπορω να περιγραψω τα συναισθηματα μου εκεινη την ωρα.Μ επιασε οργη σχεδον.Οργη για τη ζωη,για το θανατο,για ολα οσα σαν ανθρωπους μας σκοτωνουν,για τη μοιρα τη ******* που αφαιρεσε τη ζωη απο εναν τοσο νεο ανθρωπο.Ηθελα να καταστρεψω κατι.Τελικα το μονο που εκανα ηταν να κλαψω.Σε λιγο τελειωνε η εφημερια.Ενω πριν απο αυτο το περιστατικο ημουν πολυ κουρασμενος τωρα πλεον δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου.Εφυγα αρον αρον προκειμενου να μην ειμαι εκει οταν ερχονταν οι γονεις του...Βγηκα στο παρκινγκ και εψαχνα το αυτοκινητο.Στο δρομο για το σπιτι συνεχισα να βριζω και να κλαιω.

Περιεγραψα αυτο το περιστατικο απο βαθους καρδιας οχι για να το παιξω καπως αλλα για να δειξω το τι ψυχολογικο στρες περναμε πολλες φορες οι γιατροι το οποιο δεν φαινεται.Κιε γω εκεινο το βραδυ δεν φανηκα πουθενα.Ηρθαν οι γονεις του το πρωι.Τουε ενημερωσε ο αλλος και δεν φανηκε ποτε το ποσο συνεπασχα μεταξυ τους.Οτι ηθελα να τους αγκαλιασω και να τους συλληπηθω πραγματικα.

Αυτο βεβαια ηταν μια ακραια περιπτωση.Ειχα ομως κι αλλα παρομοια περιστατικα τα οποια με πονεσαν πολυ.Επομενως μην νομιζετε εσεις οι απ εξω οτι οι γιατροι ειναι αναισθητοι.Κι οτι συνηθισαν και δεν τους καιγεται καρφι.Ειναι λογικη αντιδραση αυτη των γιατρων.Αν βγω και αντι να ενημερωσω ψυχρα αρχισω κι εγω να κλαιω τοτε τι θα γινει!!καποιος πρεπει να παιξει το ρολο του κακου.Κι ολο αυτο τους προκαλει στρες.Δεν γινεται καποιος ασχετος με τα νοσοκομεια να πηγαινει για ενα απογευμα ενα επισκεπτηριο και να βγαινει αρρωστος μετα απο δυο ωρες και να μην θελει να ξανα πατησει,κι ο γιατρος που ειναι εκει μεσα μια ζωη να το ζει ολο αυτο σαν παιδικη χαρα.
Η ανακουφιση που νιωθω κι εγω αλλα κι αλλοι συναδελγοι οταν βγαινουμε απο εφημερια ειναι μεγαλη.Εγω σε δυσκολη εφημερια νιωθω σαν τοτε που απολυθηκα απ το στρατο και εφευγα με χιλια απο Σουφλι για Αλεξανδρουπολη.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Επειδη ομως πολυ μας εξυμνησα θα πω και τα στραβα μας.Ναι υπαρχουν γιατροι που παιρνουν φακελακια...(χαχαχα για νεο μας το ειπες).Υπαρχουν και ειναι κυριως χειρουργοι.χειρουργικες ειδικοτητες.οφθαλμιατροι,ουρολογοι,γυναικολογοι οχι βεβαια ολοι.κτλ....Το φαινομενο ειναι αισχρο και κατα τη γνωμη μου πρεπει να γινεται αμεσως καταγγελια αν καποιος ζητησει φακελακι.Θα μου πεις αν δεν δωσεις δεν γινεται η δουλεια σου.

Συμφωνοι.υπαρχει το φαινομενο να συνωστιζονται ολοι στον καθηγηταρα που θελει να τους χειρουργησει και ο οποιος για να τους βαλει μεσα στο νοσοκομειο ζηταει λεφτα.Αλλιως σου λεει πηγαινε με τη σειρα απο τα τακτικα ιατρεια.πολλες φορες δεν θα συμβει τιποτα αν πας απο τα ιατρεια.Δεν ισχυει παντα αυτο που λενε,μεχρι τοτε θα πεθανω.Ειναι πολυ λαικιστικη εκφραση...Δεν θα παθεις τιποτα αν πας να σπιτι για εναν μηνα με νεφρολιθιαση και σε πιασει και κανενας κωλικος πχ μεσα στο μηνα αυτο.Σε αυτη την περιπτωση ο ελληνας θελει να κανει ΤΩΡΑ την εγχειρηση και σου λεει.Σιγα μη κατσω να περιμενω εναν μηνα.Κι αν με πιασει παλι κωλικος.Ας την κανω τωρα να τελειωνω και παει και λαδωνει το τσακαλι.Το οποιο βεβαια αλλο που δεν ηθελε.Ασε που θα τον παραπληροφορησει οτι κινδυνευεις και πρεπει να την κανεις γρηγορα κτλ.Οποτε παει ο καημενος ο ανθρωπακος και τα σκαει.
Αλλο κολπο για να τα παιρνουν οι μεγαλογιατροι -καθηγηταδες ειναι η λεγομενη δευτερη γνωμη.Εχει καποιος μια ανιατη ασθενεια πχ.μια χρονια καθιζηση σπονδυλων.Η οποια δεν φτιαχνεται με τιποτα.Δεν μπορει ομως ο καημενος να το παρει αποφαση γιατι συνεχως ποναει.Και λογικο ειναι να ζηταει βοηθεια.Παει στον εναν.Δεν μπορω να κανω τιποτα.Παει για δευτερη γνωμη αλλου.Τα ιδια.ωσπου πεφτει στο τσακαλι.Και να να δουμε κι αυτο,να δουμε και το αλλο.Κι ελα μια ακομα επισκεψη...Και το ρημαζει το ανθρωπακι.
Θα πω ομως και το αλλο.Υπερ των γιατρων.Οχι ολων αλλα των καρδιοχειρουργων που ξερω....Δεν ειναι δυνατον καρδιοχειρουγρος να παιρνει 1700 ευρω το μηνα.ΕΛΕΟΣ.Η πιο δυσκολη ειδικοτητα του κοσμου.Το απιστευτα δυσκολο χειρουργειο,το ατελειωτο στρες (επειγοντα νεα χειρουργεια οταν εμφανιζονται επιπλοκες),χειρουργεια που μπορει να διαρκεσουν και 10 ωρες και καπακι νεο χειρουργειο,που παιζουν με την καρδια,και ειναι οι οριστικοι και μοναδικοι ανθρωποι που μπορουν να δωσουν μια λυση που αφορα οχι καποιο προβλημα υγειας γενικα και αοριστως αλλα την ιδια τη ζωη,χειρουργεια που ειναι λεπτοδουλεια και ασυλληπτης λεπτομερειας,που πρεπει να εισαι φοβερος μαγκας να εξισσοροπησεις αναπνευστικο,νεφρα ,και κυκλοφορικο,να παιξεις στα δαχτυλα τη φαρμακολογια σε δοσεις μg,χειρουργεια που τιναζουν στον αερα την προσωπικη ζωη του γιατρου,που την εξαφανιζουν για την ακριβεια.Κι ολο αυτο να αμοιβεται με 1700 ευρω το μηνα.Ειναι απλα ντροπη στο ελληνικο κρατος.Παρολα αυτα ακομα και σ αυτους δεν αναγνωριζω δικιο οταν ζητανε φακελακια.
Γι αυτο ισως παρατηρησατε οτι οι καλυτεροι καρδιοχειρουργοι εχουν καταφυγει στον ιδιωτικο τομεα.Κι εγω το ιδιο θα εκανα αν ημουν.Διοτι εκει μπορουν να ζητησουν οσα θελουν.Και πραγματικα το αξιζουν.γιατι ειναι οι Ταλιμπαν της ιατρικης.Αυτο που κανουν ειναι ΤΕΧΝΗ.Με την κυριολεξια της λεξεως.Και δυστυχως θα πω και κατι αγριο και βαρβαρο αλλα το πιστευω αυτο.Αν θες να εχεις στο σαλονι σου εναν πινακα ζωγραφικης καλο θα πρεπει να πληρωσεις πολλα,αν θες κατι παρακατιανο θα βαλει κατι απο τη λαικη.Ετσι ειναι και στην καρδιοχειρουργικη.Εχει προχωρησει τοσο η επιστημη που επεμβασεις που κανουν στα ιδιωτικα θεραπευτηρια οι καρδιοχειρουργοι παλιοτερα δεν γινοταν,.Οι ανθρωποι πεθαιναν σε παρομοιες καταστασεις.Τωρα καποιοι ισως μπορουν να διορθωσουν καποια πραγματα.παλιοτερα πχ αν παθαινες ρηξη ανευρυσματος η μονη εκβαση ηταν θανατος.Τωρα μπορει να φτιαχτει.Ο ανθρωπος ομως που θα σου συμμαζεψει και θα σου ραψει την αορτη βρισκεται σε καποιο ιδιωτικο και θα πρεπει να τον πληρωσεις για να σου κανει την τεχνη του.Αλλιως σε τρωει η μαρμαγκα.Οπως και παλιοτερα.Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια για την καρδιοχειρουργικη.Σκληρη αφου η πολιτεια δεν μπορει να διατηρησει στα νοσοκομεια τους καλους καρδιοχειρουργους.Οι οποιοι φευγουν αναζητωντας κατα τη γνωμη μου καλως μια ανταμοιβη χρηματικη.(βεβαια οι πιο πολλοι απ αυτους ειναι εντελως αποτυχημενοι στη ζωη τους,τραγικες προσωπικες ζωες και τα λεφτα που τελικα που περνουν απο κει ειναι εντελως ανικανοι να τα φανε,αφου δεν εχουν χρονο αφενος αλλα απο την αλλη ειναι και εντελως ******* )....

Ειναι κανονας παντως (το προηγουμενο ειναι εξαιρεση) οτι οι καλυτεροι γιατροι βρισκονται στα δημοσια νοσοκομεια.Στα ιδιωτικα πληρωνεις το ξενοδοχειο οπως ειπα και πριν.Δεν ειναι λιγα τα περιστατικα που μεταφερονται απο τα ιδιωτικα σε μοναδες εντατικης δημοσιων οταν εχουν εξαντληθει οικονομικα οι οικογενειες πλεον κι οταν βλεπουν οτι δεν μποριυν να τα βγαλουν περα.Μιλαμε για δυσκολα περιστατικα.
Στη δημοσια υγεια γινεται μεγαλη σπαταλη χρηματος.Κι αυτο το καταλαβαινει κανεις αν νοσηλευτει σε ιδιωτικο.Εκει καταλαβαινει τη διαφορα.Γιατι στο δημοσιο οι εξετασεις γινονται αβερτα.δεν υπαρχει ελεγχος.Κακως κατα τη γνωμη μου.Διοτι δεν υπαρχουν θεσμοθετημενοι κανονες.Που να λενε....Ηρθε καποιος με τα εξης συμπτωματα.Πχ κεφαλαλγια

Δικαιουσαι με τη σειρα τα εξης.
1.Απλη ακτινογραφια κρανιου-κολπων προσωπου για να δεις αν εχει ιγμοριτιδα
2.Αξονικη για να δεις αν εχει πχ υπαραχνοειδη αιμορραγια
3.Μαγνητικη για να δεις αν εχει ογκο
4.Ηλεκτροεγκεφαλογραφημα για να δεις αν εχει ογκο

Εδω αν ερθει καποιος με κεφαλαλγια ο γιατρος μπορει να τις δωσει ολες μαζι και κανενας δεν θα του πει τιποτα.Δυστυχως αυτο ειναι μεγαλη σπαταλη.γιατι κι ο γιατρος φοβαται μην τυχον του ξεφυγει τιποτα κι ο ασθενης ζηταει να τα κανει ολα.
Ενω στην Αμερικη πχ κανεις δεν μπορει να πει τιποτα στο γιατρο που εκανε μονο απλη ακτινογραφια σε ενα ασθενη που ηρθε μονο με κεφαλαλγια ενω ο ασθενης τελικα ειχε ογκο.Πολυ απλα θα του πουν το νοσοκομειο δικαιολογουσε με το συμπτωμα σου μονο απλη ακτινογραφια.Αν ηθελες ας πληρωνες και ας την εκανες.Δεν δικαιολογουνταν ιατρικως να ψαχτει ο ογκος.

Εδω επικρατει πληρης ασυδοσια.Σε ολες τις παθησεις ισχυει αυτο .Οχι μονο γαι την κεφαλαλγια.

Θα επανελθω με νεωτερα αν τεθει θεμα,

Edited by: kostas2004thes "

Stavros151515
10-01-10, 04:19
δε το διαβασα προσεκτικα-ειναι τεραστιο , αλλα συμφωνω

Kouvanos
10-01-10, 04:34
Το διαβασα ολο και εχω μεινει αφωνος....

Κωστα, σε αυτο το ποστ ρε φιλε, ακουμπησες ενα κομματι της ψυχης σου....

giatrellis8
10-01-10, 04:50
το διαβασα ολο,λεξη προς λεξη.γυρω στα 5 με 7 λεπτα μου πηρε.

νομιζω περιγραφεις ΑΚΡΙΒΩΣ(και μαλιστα πολυ περιγραφικα κ με ευστοχα παραδειγματα) το τι πραγματικα συμβαινει σε ενα δημοσιο νοσοκομειο.

νομιζω αξιζει τον κοπο να το διαβασουν ΟΛΟΙ.

ειναι μεγαλο σαν κειμενο αλλα,κατα την γνωμη μου,λεει ολες τις αληθειες(καλες κ κακες) που επικρατουν στην δημοσεια υγεια.και για τους γιατρους και για τους ασθενεις.

Kouvanos
10-01-10, 04:51
Ειναι απιστευτο, ενας ανθρωπος που τα ζει απο μεσα και δεν κρυβει τα λογια του

ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ, ΑΞΙΖΕΙ ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_3D_
10-01-10, 04:54
Δυστυχώς είναι τεράστιο αν και θα ήθελα να το διαβάσω. Διάβασα αποσπασματικά. Γιατρός είσαι kostas2004thes;

Η εμπειρία μου με κρατικό νοσοκομείο: Φοιτοιτής, Θεσσαλονίκη, 2007. Ξύπνησα με πόνο στις 7 το πρωί. 7:30 ήμουν στο Αγ. Δημήτριος. Αναμονή για μια ώρα στα επείγονα και έπειτα εξέταση από γιατρό. Μετά την διάγνωση όλα κινήθηκαν ταχύτατα... Αν θυμάμαι καλά ήταν Πέμπτη ή τέλος πάντων μέρα που δεν λειτουργούσαν τα χειρουργεία. Μου ανακοίνωσαν ότι πρέπει να χειρουργηθώ αυθημερόν. Θα ήταν 9:00 με 9:30 που μπήκα στο χειρουργείο και βγήκα μετά από μια ώρα. Εγχείρηση επιτυχής. Με πήγαν στον θάλαμο (5 ατόμων -είχε άλλους 2 ασθενείς και έφυγε ο ένας σε δυο μέρες. Θυμάμαι ήταν και μια γιαγιά γιατί είχαν τον άντρα της ασθενή, της άρεσαν οι αμερικάνικες ταινίες [i]). Με κράτησαν μια εβδομάδα. Ήταν τότε που ανακαίνιζαν το νοσοκομείο. Καθαρό, περιποιημένο. Περνούσαν οι νοσηλείες -έτσι πρέπει να λέγονται- τακτικά, στην ώρα τους, γιατροί, νοσοκόμες.

Η όλη διαδικασία έγινε χωρίς φακελάκι (μάλλον λόγω του επείγοντος -τι να πω... αν και νομίζω πως μετά έκανε νύξη για κάτι ανάλογο ο γιατρός. Είπε: "δεν χειρουργούσαμε σήμερα" ή "αναγκαστήκαμε να χειρουργήσουμε" και τέτοια πλάγια. Το παρέβλεψα. Μπορεί και να μου φάνηκε. Μακάρι.

Μου είπαν κάθε πότε να πάω για παρακολούθηση και κάθε φορά που πήγαινα ήμουν και πιο ευχαριστημένος. Να είναι καλά οι άνθρωποι.*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

Αυτά εν ολίγοις."

Kouvanos
10-01-10, 04:56
Διαβασε το φιλε, αξιζει τον κοπο....Ναι ο kostas2004 ειναι καρδιολογος

Steven
10-01-10, 10:11
Κωστα συμφωνω σε ολα που λες και μπραβο σου γιατι μας εδωσες να καταλαβουμε απο αλλη πλευρα το τι συμβαινει. Το σημαντικο στην ιστορια που λεει ο Χελμος ειναι ,νομιζω, η λαθος προβλεψη-εκτιμηση του περιστατικου. Τωρα ποσο προβλεψη" μπορει να ειναι οταν εχεις αποτελεσματα εξετασεων...δεν ξερω. Θα σου πω ομως κατι. Εχω χασει φιλη απο μηνιγγιτιδα,19 ετων παρακαλω, μετα απο 3 επισκεψεις σε μια εβδομαδα σε νοσοκομειο,δεν θυμαμαι ονομα-ηταν στην Φραγκων(Θεσ/νικη). Πεθανε στα χερια μας. Οταν το καταλαβαν(αφου ειδαν μελανιες σε ολο της το σωμα) ειχε ζωη 1 ωρα ακομα...Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι ειναι κουρασμενοι, ναι τραβηξαν τα παντα στην εφημερια της νυχτας, ναι φτανει ενα σημειο που λες να τελειωσει να παω να κοιμηθω...αλλα θελει προσοχη, σοβαροτητα, ισως και λιγο φοβο για το τι μπορει να συμβαινει σε καθε περιστατικο, δεν ξερω τι αλλο γνωσεις-ανοιχτο μυαλο-φαντασια ισως-εμπειρια, αλλα εχεις να κανεις με ζωες. Αυτα μαλλον τα ξερεις πιο καλα εσυ απο ολους μας οπως φαινεται. Με ολα αυτα που ακουμε και μας συμβαινουν σε πολλες περιπτωσεις ομως...αστα να πανε. Παντως, απ'την αλλη πλευρα, ολοι μας νομιζω εχουμε βρεθει σε γιατρους και εχουμε φυγει υγειεστατοι...απλα καποιοι χρειαζονται κατι αλλο εκτος απο ασπιρινη ή αντιβιωση. Αυτα πρεπει να βρεις σαν γιατρος.
"

Κατερινα
10-01-10, 10:26
Ο Κωστας γραφει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που συμβαινουν στα νοσοκομια! Μια απο τις ξαδερφες μου ειναι καρδιολογος. Το τι εχω ακουσει δε λεγετε!!!!
Πρωτα απ΄ολα πως να σου κανει σωστη διαγνωσει ενας γιατρος που εχει να κοιμηθει 30 ωρες!!!! Και αυτο γιατι ειναι εφημερια... Οι περισσοτεροι γιατροι ειναι μια χαρα, το συστημα που εχουμε ειναι χαλια!
Προσωπικα γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο και τις δυο κορουλες μου. Ο γιατρος μου καθηγητης πανεπιστημιου, με ειδικοτητα απο Αμερικη και εγω δεν ξερω ποσα πτυχια ειχε στο γραφειο του! Διευθυντης στο γυναικολογικο τμημα και του Ε.Σ.Υ
Που θελω να καταληξω, οταν τον ρωτησαμε πλαγιως τι θα χρειαστουμε για την γεννα, μονο που δεν μας πεταξε εξω. Γυρναει κοφτα και μας λεει: αυτα θα τα κανονισετε κατω στα ταμεια. Αναλογα το που δωματιο θελετε".
Ο ανθρωπος δεν πηρε ΜΙΑ!
Και ακουγα γυρω μου για γιατρους και για καποιους που δεν ειχαν καν την ειδικοτητα και ξεγεννουσαν, το φακελακι να πηγαινει συννεφο! Και μερικοι απο αυτους να λενε οτι μολις τελειωσουν την ειδικοτητα θα πανε στο "ταδε" ιδιωτικο μαιευτηριο!
Ξερετε ποσα περιστατικα ερχοντανε απο τα ιδιωτικα το βραδυ που ημουνα εκει; Τα ιδιωτικα σηκωναν "τα χερια ψηλα" και τα εστελναν στο δημοσιο νοσοκομειο. Δε συζητω για τις θερμοκοιτιδες... Απο 5,000 ευρω τη μερα στα ιδιωτικα.... Βαλε και την γεννα....
Τι νομιζετε, οσος χρονος χρειαζετε το εμβρυο για θερμοκοιτιδα εσεις θα σκατε 5,000 ευρω τη μερα;
Γι' αυτο και τα στελνουν στα δημοσια γιατι οι γονεις δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα.

Υπαρχουν λοιπον και τα υπερ και τα κατα και απο τις δυο πλευρες...
Μονο που το κρατος μας δεν εχει σωστη οργανωση. Οι μισθοι που παιρνουν οι γιατροι στα δημοσια ειναι της πεινας γι' αυτο και πολλοι διατηρουν και δικα τους ιατρια. Και φυσικα υπαρχουν και οι απληστοι γιατροι που προσπαθουν να την "βγουν" στο κρατος κανοντας παρανομιες εις βαρος του ταλαιπωρου ασθενη....
Αυτα http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif"

Κατερινα
10-01-10, 10:29
Ο Κωστας γραφει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που συμβαινουν στα νοσοκομεια! Μια απο τις ξαδερφες μου ειναι καρδιολογος. Το τι εχω ακουσει δε λεγετε!!!!
Πρωτα απ΄ολα πως να σου κανει σωστη διαγνωσει ενας γιατρος που εχει να κοιμηθει 30 ωρες!!!! Και αυτο γιατι ειναι εφημερια... Οι περισσοτεροι γιατροι ειναι μια χαρα, το συστημα που εχουμε ειναι χαλια!
Προσωπικα γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο και τις δυο κορουλες μου. Ο γιατρος μου καθηγητης πανεπιστημιου, με ειδικοτητα απο Αμερικη και εγω δεν ξερω ποσα πτυχια ειχε στο γραφειο του! Διευθυντης στο γυναικολογικο τμημα και του Ε.Σ.Υ
Που θελω να καταληξω, οταν τον ρωτησαμε πλαγιως τι θα χρειαστουμε για την γεννα, μονο που δεν μας πεταξε εξω. Γυρναει κοφτα και μας λεει: αυτα θα τα κανονισετε κατω στα ταμεια. Αναλογα το που δωματιο θελετε".
Ο ανθρωπος δεν πηρε ΜΙΑ!
Και ακουγα γυρω μου για γιατρους και για καποιους που δεν ειχαν καν την ειδικοτητα και ξεγεννουσαν, το φακελακι να πηγαινει συννεφο! Και μερικοι απο αυτους να λενε οτι μολις τελειωσουν την ειδικοτητα θα πανε στο "ταδε" ιδιωτικο μαιευτηριο!
Ξερετε ποσα περιστατικα ερχοντανε απο τα ιδιωτικα το βραδυ που ημουνα εκει; Τα ιδιωτικα σηκωναν "τα χερια ψηλα" και τα εστελναν στο δημοσιο νοσοκομειο. Δε συζητω για τις θερμοκοιτιδες... Απο 5,000 ευρω τη μερα στα ιδιωτικα.... Βαλε και την γεννα....
Τι νομιζετε, οσος χρονος χρειαζετε το εμβρυο για θερμοκοιτιδα εσεις θα σκατε 5,000 ευρω τη μερα;
Γι' αυτο και τα στελνουν στα δημοσια γιατι οι γονεις δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα.

Υπαρχουν λοιπον και τα υπερ και τα κατα και απο τις δυο πλευρες...
Μονο που το κρατος μας δεν εχει σωστη οργανωση. Οι μισθοι που παιρνουν οι γιατροι στα δημοσια ειναι της πεινας γι' αυτο και πολλοι διατηρουν και δικα τους ιατρια. Και φυσικα υπαρχουν και οι απληστοι γιατροι που προσπαθουν να την "βγουν" στο κρατος κανοντας παρανομιες εις βαρος του ταλαιπωρου ασθενη....
Αυτα http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif "

Steven
10-01-10, 10:47
Συμφωνω απολυτα μαζι σου για τις συνεχομενες ωρες εργασιας. Αρα λοιπον κανουμε το σταυρο μας και ξεκιναμε για το νοσοκομειο παρακαλωντας να πετυχουμε σε γιατρο που δεν ειναι αγρυπνος, ταλαιπωρημενος και εκνευρισμενος τις τελευταιες 30 ωρες. Να δω τωρα τι θα πει αυτος ο γιατρος σε αυτη την οικογενεια που ειναι ολοι στο κρεβατι. Συγνωμη ημουνα κουρασμενος και δεν εκανα σωστη διαγνωση? Μαλλον θα αρχισει τα επιστημονικα κανοντας σε να φαινεσαι ασχετος ηλιθιος και το σημαντικοτερο θα εχει την υποστηριξη των συναδελφων του και φυσικα δεν βγαζεις ακρη. Υπαρχουν ομως και ανθρωποι με σωστη νοοτροπια - βλεπε Κωστα - και επαγγελματισμο, να κρατανε οχι μονο τα προσχηματα αλλα ολοκληρο το συστημα υγειας γιατι αν περιμενεις απο το κρατος να μειωσει τις ωρες(και οχι μονο)...αστο.
Φιλικα...

Κατερινα
10-01-10, 11:06
Βασικα δεν ειναι μονο θεμα γιατρου η διαγνωση... (για την οικογενεια που ειναι ολοι στο κρεβατι). Ειναι και θεμα εργαστηριου...
Εαν τα νοσοκομεια δεν ειναι εξοπλισμενα με τα καταλληλα εργαστηριακα μηχανηματα, μη περιμενεις να κανει και σωστη διαγνωση και ο γιατρος. Αλλα θα του δειξουν οι εξετασεις και αντιστοιχα θα σου απαντησει και εκεινος.
Γι' αυτο ειμαστε και 100 χρονια πισω απο το φεγγαρι!!! Το κρατος δεν ενδιαφερετε πλεον να εξοπλισει σωστα τα νοσοκομεια, κοιταει πως και καλα να κλεισει (μια ζωη το ακουω αυτο) το ελειμμα που υπαρχει.
Στο Βολο για παραδειγμα, δεν ειχανε αξονικο τομογραφο στο νοσοκομειο. Βαζανε τους ασθενεις να πηγαινουν σε εξωτερικο αξονικο τομογραφο (σε ιδιωτικο) και φυσικα τα πληρωνανε απο την τσεπη τους οι πολιτες. Ασε που δεν δικαιολογουσανε την εξεταση στο ΙΚΑ.
Τωρα νομιζω οτι εχουνε το μηχανημα, αλλα δεν εχουνε προσωπικο [i]

Ειναι παρααα πολλα που μπορω να σου γραψω για το συστημα και για τους γιατρους και... και... και..., αλλα θα παρει πολλες σελιδες. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif
"

TURMS
10-01-10, 14:35
να ξερετε παντως οτι υπαρχει μια γενικοτερη προσπαθεια αποδιοργανωσης - καταστροφης και ενοχοποιησης στα ματια των πολιτων των δημοσιων νοσοκομειων προσπαθωντας να τα σπρωξουν ΟΛΑ στον ιδιωτικο τομεα...

λιγο ασχετο με το θεμα, αλλα ακοαμ δεν μπορεσα να καταλαβω την περιφημη ΣΔΙΤ...συμπραξη ιδιωτικου - δημοσιου τομεα...
υπαρχουν νοσοκομεια στην θεσνικη που εχουν πλυντηρια, στεγνωτηρια κλπ
κ ομως οι διοικησεις μεσω πιεσεων κ πολιτικης απο το εκαστοτε υπουργειο υποχρεωνουν να πλενονται σεντονια κλπ σε εξωτερικους συνεργατες
το ιδιο ισχυει για καθαριοτητα, φυλαξη, σιτιση κ πλεον κ λογιστηρια κλπ

δεν ειανι τυχαιο που ξαφνικα αρχισαν ολοι να προσφερουν προγραμματα υγειας ...τραπεζες κλπ

Mesogeiakos
10-01-10, 15:28
Ενα αλλο φαινομενο ειναι ασθενεις που ερχονται γιατι εχουν ψυχολογικες ανασφαλειες και οι οποιοι ειναι τρομερο προβλημα.Αισθημα ταχυκαρδιας,εξαψεις,ιδρωτες .Κατι τετοια συμπτωματα.Αυτοι προκαλουν μεγαλο μπλοκαρισμα στα ιατρεια.Κρισεις πανικου.Μια κοπελιτσα να κανει κριση πανικου,θα κινητοποιησει ολο το κοσμο για ενα μισαωρο τουλαχιστον για να αποδειχθει στο τελος οτι ολο αυτο το υστερικο θεατρο οφειλονταν στο οτι το απογευμα χωρισε με το αγορι της.Δεν ξερω πως αυτοι οι ασθενεις θα πρεπε να φιλτραρωνται και να μην ερχονται στο νοσοκομειο.Ειναι οντως προβλημα.Δεν μπορω να ξεχασω μια κοπελιτσα γυρω στα 20 που ειχε ερθει 5 η ωρα τη νυχτα και μου λεει.¨Με τσιμπησε ενα κουνουπι στο ποδι και φοβαμαι μηπως ηταν μολυσμενο γιατι πρηστηκε το ποδι μου."Βλεπω το ποδι.δεν ειχε τιποτα απολυτως.Που ?της λεω.να εδω.δεν βλεπεις μου λεει.Οχι απαντω εηω.Μηπως θες να κανεις μια βολτα και να ξαναρθεις?Οχι.Και παταει μια υστερικη κριση με κλαματα και να φωναζει τοσο που νομιζες οτι την εσφαζαν.Μια ενεση με απλο νερο στο **** και συνηλθε αμεσως.Τετοια περιστατικα παμπολα.

Σε γενικες γραμμες το ποστ σου Κωστα ειναι πολυ ενημερωτικο,περιεκτικο και ακριβες για το πως εσυ βιωνεις την πραγματικοτητα στα Ελληνικα νοσοκομεια...

Επειδη λοιπον ποτε δεν ειχα καλη σχεση με νοσοκομεια κ η σχεση μου με την Ιατρικη ειναι ενα γρηγορο ιδιωτικο τσεκ απο μια φορα τον χρονο η μια φορα στα 2 χρονια κ γενικα δεν αντεχω καθολου να μπλεκομαι με καθυστερησεις σε νοσοκομεια και τετοια συν οτι σε γενικες γραμμες εχω υπαρξει τυχερος κ εχω παει μονο μια φορα στη ζωη μου στο νοσοκομειο στην Αγγλια για ρηξη συνδεσμου δεν εχω να πω κατι πανω στο γενικοτερο θεμα περι τραγικοτητας των δημοσιων νοσοκομειων...

Εκει ομως που θελω να σταθω ειναι στην εμφανη πλημμελεια εως κ εγγληματικη αμελεια των Ελληνικων αρχων να αντιμετωπιζουν σε καθε Ελληνικο νοσοκομειο αυτο που εσυ περιγραφεις ως ''ασθενεις με ψυχολογικες ανασφαλειες''.....

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι ασθενεις με κρισεις πανικου,ανασφαλειες,υποχονδρια,αγχωδης διαταραχες κτλ οι οποιοι φτανουν στο νοσοκομειο ειναι καθε αλλο παρα ψυχολογικα ανασφαλη ατομα....καθως κατα κυριω λογο οι ανθρωποι αυτοι πιθανον χρηζουν διαγνωσης και θεραπειας οι οποιοι αντιμετωπιζουν συγκεκριμενη παθολογια κ πολυ απλα εαν δεν γινει η σωστη παραπομπη σε Ψυχολογο αρχικα τοτε απλα θα μπλοκαρουν εις αει τα νοσοκομεια....

Δλδ θελει τοσο σκεψη ωστε το Ελληνικο κρατος να προσλαβει ειδικα εκπαιδευμενους για αυτα τα ζητηματα Κλινικους Ψυχολογους και Ψυχολογους Υγειας σε καθε νοσοκομειο??Δλδ τι ακυροσυνη υπαρχει στην Ψωροκωσταινα δεν μπορω να καταλαβω...οταν εδω σε ολοκληρη την Βρετανια δεν υπαρχει νοσοκομειο χωρις Κλινικο Ψυχολογο κ Ψυχολογο Υγειας βαρδιας καθως κ Συμβουλετικο Ψυχολογο standby...οταν ειναι εμφανες οτι ενας απλος γιατρος δεν μπορει κ δεν ειναι εκπαιδευμενος να αντιπετωπισει τετοια περιστατικα(οπως πχ αυτο που λες για την ενεση στον ****)...Τι θελουν οι Ελληνικες αρχες δλδ για να ξυπνησουν?

Αλλο στοιχειο παθογενιας του Ελληνικου νοσοκομειου οταν πολυ σωστα λες το παρακατω

''Εφυγα αρον αρον προκειμενου να μην ειμαι εκει οταν ερχονταν οι γονεις του...''

Δηλαδη πως περιμενει το κρατος απο εναν γιατρο ειδικευομενο να ειναι εκπαιδευμενος να αντιμετωπιζει το πενθος σωστα??Κ ξανα ρωταω...Που ειναι οι πλεον ειδικευμενοι επιστημονες, δηλαδη οι Ψυχολογοι Υγειας,για την διαχειρηση τετοιων περιστατικων στα νοσοκομεια????

Δεν τα ξερει αυτα η Ελληνικη κοινωνια???Δεν εχει το know how?Να το φερουμε εμεις οι Ελληνες απο το εξωτερικο??Κ εαν το φερουμε θα αξιοποηθει σωστα ερωτω εγω τωρα???

Σε γενικες γραμμες μπραβο Κωστα σωστα τα λες αλλα το συστημα στην Ελλαδα ειναι ειλικρινα μπαχαλο οπως το κοβω...και θυματα υπαρχουν και απο τις δυο πλευρες...κ απο την πλευρα των ασθενων αλλα κ απο την πλευρα του ιατρικου κ νοσηλευτικου προσωπικου...

Edited by: Mesogeiakos "

Kouvanos
10-01-10, 15:55
Εδω φιλε μου ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ανθρωποι στα επειγοντα επειδη καποιος δεν τους ανελαβε (και δεν φταιει παντα ο γιατρος, αλλα το ΜΠΑΧΑΛΟ αυτα που περιεγραψε ο Κωστας), εδω πληρωνονται οι ηρωες καρδιοχειρουργοι με 1700ευρω το μηνα, κι εσυ λες για ψυχολογους στα νοσοκομεια....Ποσο πολυ απεχουμε απο τον πολιτισμο και τις χωρες της Δυσης [i]
"

Mesogeiakos
10-01-10, 15:58
Εδω φιλε μου ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ανθρωποι στα επειγοντα επειδη καποιος δεν τους ανελαβε (και δεν φταιει παντα ο γιατρος, αλλα το ΜΠΑΧΑΛΟ αυτα που περιεγραψε ο Κωστας), εδω πληρωνονται οι ηρωες καρδιοχειρουργοι με 1700ευρω το μηνα, κι εσυ λες για ψυχολογους στα νοσοκομεια....Ποσο πολυ απεχουμε απο τον πολιτισμο και τις χωρες της Δυσης [i]

μα ποσα κοστιζουν στο δημοσιο περιστατικα τετοια?με μπλοκαρισματα,με αναμονες,με γιατρους να μην μπορουν να διαχειριστουν σωστα τετοιες συνοδες καταστασεις?..Θελει μυαλο το Ελληνικο δημοσιο να σκεφτει οτι με προσληψεις πλεον ειδικων Ψυχολογων βοηθαει κ αποσυμφορει κ τους γιατρους κ ξεμπλοκαρει το συστημα..?"

gordonas
10-01-10, 19:44
Γιατρός δεν είμαι αλλά ορισμένα πράγματα είναι εντελώς προφανή.

Έχετε περάσει αρκετοί, γενεές δεκατέσσερις τους γιατρούς στα δημόσια νοσοκομεία με ΠΟΙΑ ΑΦΟΡΜΗ?

Επειδή τα μικροβιολογικά εργαστήρια κάνουν το φτηνότερο τεστ για τη νέα γρίπη που έχει μικρότερη ευαισθησία και μεγαλύτερο περιθώριο λάθους. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ φταίει για αυτό?

Μετά λέτε για μετάδοση της γρίπης και συνεχίζετε μια υστερία που έχει δημιουργηθεί από τα κανάλια. Γεγονότα που δεν τα αρνείται ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός:

1. Όπως και να γίνει 2-4 εκατομμύρια Έλληνες θα κολλήσουν την γρίπη.

2. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να ξοδέψει και ΑΛΛΑ λεφτά το Ελληνικό δημόσιο (ακριβότερες εξετάσεις κλπ.) σε μια ΤΟΣΟ ήπιας μορφής γρίπη. Ήδη έχουμε πληρώσει εμβόλια που δεν πρόκειται να γίνουν.

Η οικογένεια που νόσησε πιθανότατα να προχωρούσε σε πνευμονία έτσι και αλλιώς. Ο γιατρός έκανε το καθήκον του στην εντέλεια καθώς τους έκανε το τεστ και από την στιγμή που βγήκε αρνητικό τους έστειλε σπίτι τους.

100άδες Έλληνες έχουν νοσηλευτεί με πνευμονία λόγω της νέας γρίπης και δεν έχουν πάθει τίποτα. Επίσης λίγο λιγότεροι από 100 έχουν πεθάνει. Η πλειοψηφία με υποκείμενο νόσημα. Πολλοί επίσης πεθαίνουν ΚΑΘΕ χρόνο από την κοινή γρίπη και καμία αναφορά δεν γίνεται για αυτούς.

Λίγη ψυχραιμία.

Κατά τα άλλα. Τα δημόσια νοσοκομεία έχουν μεγάλα προβλήματα. Όμως τα ΙΔΙΩΤΙΚΑ δεν είναι κατά ανάγκη καλύτερα. Τα ιδιωτικά έχουν καλύτερη ξενοδοχειακή υποδομή. Τα δημόσια έχουν καλύτερο προσωπικό για τον απλούστατο λόγο που αναφέρθηκε από πολλούς.

ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Τα περιστατικά που βλέπει ένα ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο είναι 100 φορές παραπάνω από αυτά του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ. Όποιος έχει γνωστό γιατρό ή απλά κοινή λογική μπορεί να καταλάβει το πόσο σημαντική είναι η εμπειρία.

Εκεί που γίνεται το μεγάλο πανηγύρι είναι με τα ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ. Επειδή ανακατεύεται η ματαιοδοξία και πολλές φορές η υστερία των γυναικών. Αντί να πάνε να γεννήσουν σε δημόσιο νοσοκομείο πάνε στα γνωστά ιδιωτικά και πληρώνουν από 5.000 μέχρι 30.000 ευρώ και ΒΑΛΕ. Μάλιστα διαλέγουν τα μαιευτήρια όπως τα ξενοδοχεία στην Μύκονο και στις Άλπεις. Μονόκλινα, δίκλινα, με θέα στην θάλασσα και άλλες ηλιθιότητες.

Κορόιδα σε αυτή την ζωή υπήρχαν και θα υπάρχουν. Κοινός παρανομαστής τους είναι η άγνοια ή η ημιμάθεια.

Όλοι μας πρέπει να στηρίξουμε τα ΔΗΜΟΣΙΑ νοσοκομεία. Εκεί είναι το μέλλον. Μεγαλύτερες αμοιβές στους γιατρούς, τσεκούρι στο φακελάκι, άξιοι διοικητές. Προσλήψεις επίσης για να λυθεί το πρόβλημα με τις εφημερίες.

Στο δημόσιο πρέπει να γίνουν προσλήψεις και να πέσουν λεφτά ΜΟΝΟ σε δυο τομείς. Στην ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ και συγκεκριμένα σε νέους γιατρούς, αυξήσεις μισθών καθώς και στις ΣΔΟΕ όπου υπάρχει τεράστια έλλειψη προσωπικού και μηχανογράφησης.

george28
10-01-10, 20:44
Προσυπογράφω τις απόψεις του Κώστα και του φίλου Γόρδωνα.

MountExplorer
10-01-10, 20:47
το συστημα των εφημεριων ειναι εξοντωτικο... Θα επρεπε να υπαρχει ενα συστημα σαν των Φαρμακειων... δηλαδη καποιοι γιατροι να εφημερευουν 14.30-20.30 και να υπαρχει αλλη βαρδια που να διανυκτερευει 20.30-8.30, και μετα εκεινοι να πανε σπιτια τους και να ερχεται αλλη βαρδια 8.30-14.30 π.χ. Αυτο θα ηταν το ιδανικο αλλα που να γινει κατι τετοιο ομως? Στην Ελλαδα σιγουρα οχι.

kostas2004thes
10-01-10, 21:38
το συστημα των εφημεριων ειναι εξοντωτικο... Θα επρεπε να υπαρχει ενα συστημα σαν των Φαρμακειων... δηλαδη καποιοι γιατροι να εφημερευουν 14.30-20.30 και να υπαρχει αλλη βαρδια που να διανυκτερευει 20.30-8.30, και μετα εκεινοι να πανε σπιτια τους και να ερχεται αλλη βαρδια 8.30-14.30 π.χ. Αυτο θα ηταν το ιδανικο αλλα που να γινει κατι τετοιο ομως? Στην Ελλαδα σιγουρα οχι.

Aυτη τη βδομαδα το προγραμμα μου ειναι το εξης.

Δευτερα: κανονικο ωραριο μεχρι τις 3
Τριτη:θα παω 8 θα ειμαι εκει ολο το απογευμα κι ολη τη νυχτα και θα συνεχισω και το πρωι της Τεταρτης μεχρι τις 3.
Τεταρτη.Μετα τις 3 θα κοιμαμαι μεχρι τις 8 το βραδυ.Θα σηκωθω για κατουρημα φαι και υπνο.
Πεμπτη.Θα παω 8 θα ειμαι εκει ολο το απογευμα κι ολη τη νυχτα και θα συνεχισω και το πρωι της Παρασκευης μεχρι τις 3
Παρασκευη:Μετα τις 3 θα κοιμαμαι μεχρι τις 8 και θα σηκωθω για τα ιδια.
Σαββατο:Θα παω στις 8 το πρωι και θα φυγω στις 9 το πρωι της Κυριακης.
Κυριακη.Θα ναι καλυτερα.Αφου θα ξυπνησω το μεσημερι και θα χω ελευθερο το απογευμα...
Με αλλα λογια ολη η εβδομαδα ειναι σκοτωμενη..Την επομενη βδομαδα εχω μονο 2 εφημεριες αντι για 3.....

Οπως καταλαβαινει κανεις το προγραμμα ειναι εξαντλητικο.

Συνολο ωρων....7+24+7+24+7+24=93 ωρες αυτη τη βδομαδα.
Edited by: kostas2004thes "

TURMS
11-01-10, 08:32
Γιατρός δεν είμαι αλλά ορισμένα πράγματα είναι εντελώς προφανή.

Έχετε περάσει αρκετοί, γενεές δεκατέσσερις τους γιατρούς στα δημόσια νοσοκομεία με ΠΟΙΑ ΑΦΟΡΜΗ?

Επειδή τα μικροβιολογικά εργαστήρια κάνουν το φτηνότερο τεστ για τη νέα γρίπη που έχει μικρότερη ευαισθησία και μεγαλύτερο περιθώριο λάθους. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ φταίει για αυτό?

Μετά λέτε για μετάδοση της γρίπης και συνεχίζετε μια υστερία που έχει δημιουργηθεί από τα κανάλια. Γεγονότα που δεν τα αρνείται ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός:

1. Όπως και να γίνει 2-4 εκατομμύρια Έλληνες θα κολλήσουν την γρίπη.

2. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να ξοδέψει και ΑΛΛΑ λεφτά το Ελληνικό δημόσιο (ακριβότερες εξετάσεις κλπ.) σε μια ΤΟΣΟ ήπιας μορφής γρίπη. Ήδη έχουμε πληρώσει εμβόλια που δεν πρόκειται να γίνουν.

Η οικογένεια που νόσησε πιθανότατα να προχωρούσε σε πνευμονία έτσι και αλλιώς. Ο γιατρός έκανε το καθήκον του στην εντέλεια καθώς τους έκανε το τεστ και από την στιγμή που βγήκε αρνητικό τους έστειλε σπίτι τους.

100άδες Έλληνες έχουν νοσηλευτεί με πνευμονία λόγω της νέας γρίπης και δεν έχουν πάθει τίποτα. Επίσης λίγο λιγότεροι από 100 έχουν πεθάνει. Η πλειοψηφία με υποκείμενο νόσημα. Πολλοί επίσης πεθαίνουν ΚΑΘΕ χρόνο από την κοινή γρίπη και καμία αναφορά δεν γίνεται για αυτούς.

Λίγη ψυχραιμία.

Κατά τα άλλα. Τα δημόσια νοσοκομεία έχουν μεγάλα προβλήματα. Όμως τα ΙΔΙΩΤΙΚΑ δεν είναι κατά ανάγκη καλύτερα. Τα ιδιωτικά έχουν καλύτερη ξενοδοχειακή υποδομή. Τα δημόσια έχουν καλύτερο προσωπικό για τον απλούστατο λόγο που αναφέρθηκε από πολλούς.

ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Τα περιστατικά που βλέπει ένα ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο είναι 100 φορές παραπάνω από αυτά του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ. Όποιος έχει γνωστό γιατρό ή απλά κοινή λογική μπορεί να καταλάβει το πόσο σημαντική είναι η εμπειρία.

Εκεί που γίνεται το μεγάλο πανηγύρι είναι με τα ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ. Επειδή ανακατεύεται η ματαιοδοξία και πολλές φορές η υστερία των γυναικών. Αντί να πάνε να γεννήσουν σε δημόσιο νοσοκομείο πάνε στα γνωστά ιδιωτικά και πληρώνουν από 5.000 μέχρι 30.000 ευρώ και ΒΑΛΕ. Μάλιστα διαλέγουν τα μαιευτήρια όπως τα ξενοδοχεία στην Μύκονο και στις Άλπεις. Μονόκλινα, δίκλινα, με θέα στην θάλασσα και άλλες ηλιθιότητες.

Κορόιδα σε αυτή την ζωή υπήρχαν και θα υπάρχουν. Κοινός παρανομαστής τους είναι η άγνοια ή η ημιμάθεια.

Όλοι μας πρέπει να στηρίξουμε τα ΔΗΜΟΣΙΑ νοσοκομεία. Εκεί είναι το μέλλον. Μεγαλύτερες αμοιβές στους γιατρούς, τσεκούρι στο φακελάκι, άξιοι διοικητές. Προσλήψεις επίσης για να λυθεί το πρόβλημα με τις εφημερίες.

Στο δημόσιο πρέπει να γίνουν προσλήψεις και να πέσουν λεφτά ΜΟΝΟ σε δυο τομείς. Στην ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ και συγκεκριμένα σε νέους γιατρούς, αυξήσεις μισθών καθώς και στις ΣΔΟΕ όπου υπάρχει τεράστια έλλειψη προσωπικού και μηχανογράφησης.

εννοειται πως συμφωνω μαζι σου απολυτα...
αλλα δυστυχως τα δημοσια νοσοκομεια δεν ειναι το μελλον...

ισα ισα...προσπαθουν να τα υποβαθμισουν ωσπου να εκλειψουν εντελως

TURMS
11-01-10, 08:35

σε ενα ταξιδι, σε λεωφορειο μεσα, ακουγα που ελεγε ενας...ελληνας...

δεν δεχομαι να μας λενε οτι δεν ειαμστε ευρωπη κ ειμαστε σαν την ουγκαντα...εμεις εχουμε τουλαχιστον καποιους δρομους της προκοπης (ημασταν ρουμανια τοτε)

δυστυχως ομως μια εγνατια οδος δεν σε κανει εξελιγμενη, ευρπωαικη χωρα...
θελει πολυ δουλεια ακομα για να φτασεις τα επιπεδα εκεινα...
στην παιδεια, υγεια, δημ. διοικηση, προνοια...στους τομεις αυτους ισως ειμαστε ακομα μπανανια."

gordonas
11-01-10, 10:43

Έχεις δίκιο, να το πω διαφορετικά:

Τα ΔΗΜΟΣΙΑ νοσοκομεία ΠΡΕΠΕΙ να είναι το μέλλον.

Να υπάρχουν δημόσια και ιδιωτικά αλλά τα δημόσια ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ να έχουν ΑΡΙΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ και ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ. Τα λεφτά που δίνουμε να πιάσουν τόπο.

Όταν ακούτε σε κανάλια διάφορες ειδήσεις για ΔΗΜΟΣΙΑ νοσοκομεία, ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ κτλ. να σκεφτόσαστε λίγο μήπως η ιδιοκτησία του καναλιού έχει συμφέροντα σε ΙΔΙΩΤΙΚΑ νοσοκομεία, ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ κτλ. Είναι χοντρό το παιχνίδι και τα λεφτά.

TURMS
11-01-10, 10:50

Έχεις δίκιο, να το πω διαφορετικά:

Τα ΔΗΜΟΣΙΑ νοσοκομεία ΠΡΕΠΕΙ να είναι το μέλλον.

Να υπάρχουν δημόσια και ιδιωτικά αλλά τα δημόσια ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ να έχουν ΑΡΙΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ και ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ. Τα λεφτά που δίνουμε να πιάσουν τόπο.

Όταν ακούτε σε κανάλια διάφορες ειδήσεις για ΔΗΜΟΣΙΑ νοσοκομεία, ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ κτλ. να σκεφτόσαστε λίγο μήπως η ιδιοκτησία του καναλιού έχει συμφέροντα σε ΙΔΙΩΤΙΚΑ νοσοκομεία, ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ κτλ. Είναι χοντρό το παιχνίδι και τα λεφτά.

δεν χρειαζεται να βαζεις το μηπως...ειναι 100% δεδομενο αυτο...δυστυχως καποια πραγματα τα ξερω εκ των εσω....