PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

MetFM
21-10-09, 00:01
εδω μπορουμε να γραφουμε οτι αποριες εχουμε οσον αφορα την υγεια μας και θα μας απαντουν οι καθηλην αρμοδιοι, γιατροι του φορουμ

dzski
21-10-09, 02:47
Εμείς να τις γράφουμε, αυτοί είσαι σίγουρος πως θα μας απαντάνε; Το έχεις γραπτά ή τσάμπα θα πληκτρολογούμε;

kostas2004thes
21-10-09, 08:42
akoyo........O DR rooth konta sas ki ayto to vrady ...[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifEdited by: kostas2004thes "

MetFM
24-10-09, 20:08
αυτο που μας λεγαν συχνα οι γονεις μας , το χειμωνα ηταν να ντυνομαστε με πολλα ρουχα για να μην αρπαξουμε κρυολογημα, αυτο ειναι πραγματικοτητα η μυθος, το γραφω γιατι ειμαι απο αυτους που ζεσταινονται και το χειμωνα ακομα κυκλοφορω με τα κοντομανικα εξω , εκτος αν χιονισει οποτε βαζω και καμια ζακετα. εχει σχεση αυτο με το ποσο ευκολα μπορεις να κρυολογησεις, πειτε μου γιατρε ?

RigaNi
24-10-09, 20:16
Αααα, τωρα το ειδα το θεμα!!!εχω μια ερωτηση να κανω..στον γιατρο μου δεν εχω ρωτησει, αφου φοβαμαι μηπως η απαντηση ειναι αυτο που με τιποτα δεν θελω να ακουσω...

αν λοιπον καποιος παρουσιαζει αρυθμιες το υψομετρο παιζει ρολο?δηλαδη σε ενα χιονοδρομικο με μεγαλο υψομετρο υπαρχει περιπτωση να παρουσιασει εκει πανω αρυθμια?η' να επιβαρυνει την κατασταση?

MetFM
24-10-09, 20:18
τωρα περιμενουμε τους γιατρους να μας απαντησουν, αν δεν υπαρχει καποιο εκτακτο περιστατικο

MountExplorer
24-10-09, 21:09
αυτο που μας λεγαν συχνα οι γονεις μας , το χειμωνα ηταν να ντυνομαστε με πολλα ρουχα για να μην αρπαξουμε κρυολογημα, αυτο ειναι πραγματικοτητα η μυθος, το γραφω γιατι ειμαι απο αυτους που ζεσταινονται και το χειμωνα ακομα κυκλοφορω με τα κοντομανικα εξω , εκτος αν χιονισει οποτε βαζω και καμια ζακετα. εχει σχεση αυτο με το ποσο ευκολα μπορεις να κρυολογησεις, πειτε μου γιατρε ?

ΑΝ κρινω απο τον... μαθητευομενο γιατρο Το φρικιο της Βασιλιτσας", που φοραει κοντομανικο ακομα και με -20, μαλλον δεν ισχυει!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

TURMS
24-10-09, 23:59
εγω πιστευω οτι ο οργανισμος συνηθιζει κ σιγα σιγα αντεχει ολο κ πιο πολυ στο κρυο...
1. οσο πιο χοντρα ντυνεσαι τοσο χειροτερο...το σωμα πρεπει να αναπνεει"...αν ντυνεσαι χοντρα ολο κ πιο πολυ θα κρυωνεις στο τελος...γαιτι δεν αφηνεις το σωμα να αποκτησει την δικη του θερμοκρασια προσαρμοσμενο στο περιβαλλον...επιπλεον απο ενα σημειο κ μετα, ιδρωνεις, κ με το που φυσαιε λιγος κρυος αερας, επειδη εισαι ιδρωμενος θα κρυωνεις ακομα πιο πολυ...εκει στηριζεται κιολας η κατασκευη των ισοθερμικων ρουχων κλπ
2. οσο πιο προσεκτικος εισια με το κρυο τοσο πιο φιλασθενος γινεσαι...αν ενα παιδι μικρο, ολο τον χειμωνα το κρατας μεσα στο σπιτι , τοτε με το πρωτο που θα βγει στο κρυο θα αρρωστησει...ο οργανισμος αποκταει αντισωματα και μεγαλυτερη αντοχη στο κρυο, αρρωστιες κλπ
3. περσυ τον χειμωνα που κοιμηθηκα σε Iglu σε ενα χιονοδρομικο, το προσωπικο μας ειπε μην κανουμε το λαθος κ μπουμε στον υπνοσακο με πολλα ρουχα...οσο λιγοτερα λεει τοσο το καλυτερο...

"

snowearth
25-10-09, 00:25
Εγώ το φθινόπωρο προσπαθώ να ντύνομαι όσο πιο ελαφριά γίνεται ώστε να συνηθίζω σιγά σιγά στο κρύο..

kostas2004thes
25-10-09, 03:45

Κατα μηκος του αναπνευστικου σωληνα,τοσο στα ανωτερα τμηματα οσο και στα κατωτερα υπαρχουν εκτος απ τους κροσσους (κατι κροσια μικρα που κινουνται απο την διοδο του αερα και μικροκροσοι που ειναι πολυ μικροι και φυσικα δεν φαινονται).Ειναι το επιθηλιο του αναπνευστικου σωληνα.Το κρυο ως κρυος αερας μπορει να κανει το εξης.Αναπνεοντας τον προκαλει μηχανικα καταστροφη μικρων αυτων κροσσων.Ετσι ο ρολος των κροσσων αυτων που ειναι να απομακρυνουν μηχανικα σκονη κι οτι αλλο μπαινει καταργειται.Επομενως το επιθηλιο αυτο γινεται πιο ευαλωτο στη δραση των ιων που κυριως κυκλοφορουν το χειμωνα.Ετσι ειναι λογικο και αναμενομενο αυτο που λενεντυσου για να μην αρπαξεις κανενα κρυωμα και πυρετο".Εγω τουλαχιστον που ειμαι κρυουλιαρης ντυνομαι καλα.

Κι αυτο που λεει ο Τurms οτι οσο πιο πολυ φυλας ενα παιδι τοσο πιο φιλασθενο γινεται,εχει μια βαση.Το οτι αν εκτιθεσαι αποκτας αντισωματα.Αλλα αν ενα παιδι πχ εχει περασει πνευμονια η εστω μια βροχγιτιδα σε βρεφικη ηλικα και το αναπνευστικο του δεν εχει τις αντοχες να τα βγαζει περα,ε δεν θα το ξεβρακωνεις με σκοπο να αποκτησει αντισωματα.Το πιθανοτερο ειναι να σου ρθει αρρωστο.

Βεβαια οσο πιο δυνατο ειναι το ανοσοποιητικο συστημα του οργανισμου η οσο πιο καλη ειναι η διατροφη του τοσο καλυτερα.Μπορει να μην καταλαβαινει τιποτα.

Αρα με λιγα λογια .Ναι ισχυει αλλα τα γερια σκαρια δεν καταλαβαινουν απ αυτα.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Edited by: kostas2004thes "

kostas2004thes
25-10-09, 03:57
Αααα, τωρα το ειδα το θεμα!!!εχω μια ερωτηση να κανω..στον γιατρο μου δεν εχω ρωτησει, αφου φοβαμαι μηπως η απαντηση ειναι αυτο που με τιποτα δεν θελω να ακουσω...

αν λοιπον καποιος παρουσιαζει αρυθμιες το υψομετρο παιζει ρολο?δηλαδη σε ενα χιονοδρομικο με μεγαλο υψομετρο υπαρχει περιπτωση να παρουσιασει εκει πανω αρυθμια?η' να επιβαρυνει την κατασταση?

Εξαρταται τι εννοεις με τη λεξη αρρυθμιες.Η λεξη αρρυθμιες ειναι τεραστια.Αρρυθμια ειναι και μια εκτακτη συστολη,αρρυθμια ειναι και η κολπικη μαρμαρυγη που ειναι αρκετα συχνη,αρρυθμιες υπαρχουν κι αλλες εκατονταδες (αλλα μαλλον σε καποια απ αυτες τις δυο που ανεφερα θα αναφερεσαι κι εσυ γιατι ειναι οι πιο συχνες.)

Οι εκτακτες συστολες αν εμφανιζονται με την κοπωση δεν ειναι καλες.Αν εξαφανιζονται με την κοπωση ειναι καλες.

Η δε κολπικη μαρμαρυγη εχει τοσα αιτια που δεν μετριουνται.Εκτος απο τα οργανικα αιτια της καρδιας σιγουρα αιτιο της ειναι το στρες.Ειτε αυτο ειναι μια κοπωση,ειτε υποξυγοναιμια (χαμηλο οξυγονο στο αιμα δηλαδη),ειτε η υπερβολικη εκθεση στο κρυο,ειτε η εκκριση κατεχολαμινων (αδρεναλινη).

Παντως με βεβαιοτητα δεν μπορω να σου πω αν δεν ξερω συγκεκριμενα για τον τυπο της αρρυθμιας.

kostas2004thes
25-10-09, 03:00
Παντως το πιο χαρακτηριστικο του μεγαλου υψομετρου ειναι οτι μπορει να παθεις πνευμονικο οιδημα αν κανεις ασκηση σε μεγαλο υψομετρο (πανω απο 3000) χωρις να χεις κανει προσαρμογη.

MountExplorer
25-10-09, 11:46
δηλαδη γιατρε μου, αν παω στη Λα Παζ της Βολιβιας που ειναι χτισμενη στα 3600 μ. (κεντρο πολης), πρεπει να μην περπαταω εξω τις πρωτες μερες μεχρι να συνηθισω?

RigaNi
25-10-09, 11:57
αν πας για ταξιδι και οχι για ασκηση τοτε το περπατημα δεν θα ειναι και τοσο επιβαρυντικο...γιατρε καλα τα λεω?

kostas2004thes
25-10-09, 15:20
δηλαδη γιατρε μου, αν παω στη Λα Παζ της Βολιβιας που ειναι χτισμενη στα 3600 μ. (κεντρο πολης), πρεπει να μην περπαταω εξω τις πρωτες μερες μεχρι να συνηθισω?

Εντονη ασκηση προκαλει το πνευμονικο οιδημα.Οχι το απλο περπατημα.Υπαρχουν και καποια χαπακια.Νομιζω ακετοζολαμιδη αν δεν κανω λαθος που ειναι γι αυτο το σκοπο.

RigaNi
25-10-09, 15:39

Εξαρταται τι εννοεις με τη λεξη αρρυθμιες.Η λεξη αρρυθμιες ειναι τεραστια.Αρρυθμια ειναι και μια εκτακτη συστολη,αρρυθμια ειναι και η κολπικη μαρμαρυγη που ειναι αρκετα συχνη,αρρυθμιες υπαρχουν κι αλλες εκατονταδες (αλλα μαλλον σε καποια απ αυτες τις δυο που ανεφερα θα αναφερεσαι κι εσυ γιατι ειναι οι πιο συχνες.)

Οι εκτακτες συστολες αν εμφανιζονται με την κοπωση δεν ειναι καλες.Αν εξαφανιζονται με την κοπωση ειναι καλες.

Η δε κολπικη μαρμαρυγη εχει τοσα αιτια που δεν μετριουνται.Εκτος απο τα οργανικα αιτια της καρδιας σιγουρα αιτιο της ειναι το στρες.Ειτε αυτο ειναι μια κοπωση,ειτε υποξυγοναιμια (χαμηλο οξυγονο στο αιμα δηλαδη),ειτε η υπερβολικη εκθεση στο κρυο,ειτε η εκκριση κατεχολαμινων (αδρεναλινη).

Παντως με βεβαιοτητα δεν μπορω να σου πω αν δεν ξερω συγκεκριμενα για τον τυπο της αρρυθμιας.

Η ανεπαρκεια πνευμονικης αορτης συγκαταλεγεται στα οργανικα αιτια της καρδιας?

TURMS
25-10-09, 16:03
προπερσυ στο Stubai, οταν εφτασα στα 2900 κ περπατησα με τα συμπραγκαλα κλπ για να φτασω στα λιφτ, ενιωσα ετσι δυσφορια...

αλλα μετα εξαφανιστηκε...αυτο υποθετω ειναι που λες οτι οφειλεται στο υψοεμτρο+κοπωση

vasilitsa freak
25-10-09, 16:58

ΑΝ κρινω απο τον... μαθητευομενο γιατρο Το φρικιο της Βασιλιτσας", που φοραει κοντομανικο ακομα και με -20, μαλλον δεν ισχυει!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifΕγώ πάντως το κάνω αυτό σε μια προσπάθεια σκληραγώγησης....Λίγα ρούχα στο ΧΚ όταν κάνω σκι ας πούμε. Όταν έχει πάνω από -5 με ηλιοφάνεια δεν φοράω μπουφάν. Όταν έχει πάνω απο 15-16 τις περισσότερες φορές είμαι με κοντομάνικο. Παλιά στα Γρεβενά (που έχουν και πιο μαλακό κλίμα βέβαια από Σαλονίκη) με θερμοκρασία πάνω απο +6 δεν έβαζα μπουφάν. Τα πρωινά του φθινοπώρου που κάνει τα πρώτα 3άρια, 5άρια πήγαινα σχολείο με κοντομάνικο κτλ κτλ....Φυσικά από όλα αυτά ελοχεύει ο κίνδυνος αρρώστιας για τους λόγους που εξήγησε ο Κώστας!

Ριγανι (το ονομά σου δεν το ξέρω) δεν υπάρχει ανεπάρκεια πνευμονικής αορτής. Υπάρχει ανεπάρκεια πνευμονικής αρτηρίας που είναι σπάνια νομίζω και το συχνό είναι ανεπάρκεια αορτής! Λογικά ανεπάρκεια αορτής θα έχεις... Αρμόδιος είναι ο καρδιολόγος μας Κώστας εκ Λαγκαδάhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif "

RigaNi
25-10-09, 18:29

Ριγανι (το ονομά σου δεν το ξέρω) δεν υπάρχει ανεπάρκεια πνευμονικής αορτής. Υπάρχει ανεπάρκεια πνευμονικής αρτηρίας που είναι σπάνια νομίζω και το συχνό είναι ανεπάρκεια αορτής! Λογικά ανεπάρκεια αορτής θα έχεις... Αρμόδιος είναι ο καρδιολόγος μας Κώστας εκ Λαγκαδά[i]

ουπς θενκς για την διορθωση!νικος το ονομα μου και μιλαω για ανεπαρκεια πνευμονικης αρτηριας"

MetFM
25-10-09, 21:30
ολοκληρο φορουμ 2 γιατρους εχει μονο?
εφημερια μερα παρα μερα κυριοι[i]
"

kostas2004thes
26-10-09, 13:15
Ανεπαρκεια πνευμονικης αρτηριας.Σπανια πολυ ειναι.Να σου πω.δεν ξερω αν σχετιζεται με αρρυθμιες αυτη...

MountExplorer
26-10-09, 13:28
Ποια ειναι η καλυτερη ασκηση για το μυοκαρδιο? Το περπατημα? το τρεξιμο? κατι αλλο?

Οταν λεω καλυτερη εννοω για την υγεια και οχι για την...εμφανιση μας τοσο.....

kostas2004thes
26-10-09, 13:52
Ποια ειναι η καλυτερη ασκηση για το μυοκαρδιο? Το περπατημα? το τρεξιμο? κατι αλλο?

To συστηματικο γρηγορο περπατημα που σε κανει να ανεβαζεις λιγους παλμους και σε αναγκαζει να ιδρωσεις.

Η καρδια ως μυοκαρδιο με λειες μυικες ινες δεν εχει αναγκη γυμναστικης.Οι μυες τους σωματος ειναι γραμμωτοι.Αυτοι εχουν αλλη βιολογια απο τους λειους μυες της καρδιας.Αισθανονται κοπωση κατα την ασκηση γιατι ο μεταβολισμος τους ειναι διαφορετικος.Δεν ειναι περιεργο που ο μυς της καρδιας δουλευει επι 70-80 χρονια συνεχομενα και δεν κουραζεται?Ειναι εντυπωσιακο αν το σκεφτει αυτο καποιος.Μερα νυχτα επι δεκαετιες συσπαται.

Η καρδια δεν χρειαζεται γυμναστικη με την εννοια που λεμε για τους αλλους μυες.Αυτο που χρειαζεται η καρδια ειναι να λειτουργει σε ιδανικες συνθηκες.1ον.Τα αγγεια που την τροφοδοτουν με αιμα (τα στεφανιαια) να μην βουλωσουν,2ον οι βαλβιδες που εχει μεσα της να μην στενεψουν απο ασβεστιο που θα καθησει πανω τους,και να μην ξεχαρβαλωθουν ωστε να μην κλεινουν καλα.3ον να μπορει να στελνει το αιμα χωρις να αντιμετωπιζει αντισταση και να ζοριζεται και 4ον να μπορει να χαλαρωνει στη φαση που δεν στελενει το αιμα (χρονος δευτερολεπτων ειναι αυτος).

Αυτα κανουν μια καρδια να δουλευει ρολοι.

με αλλα λογια 1.τα καθαρα στεφαναιαια αγγεια (διατροφη,χοληστερινη,παχυσαρκια,αγχος,καθιστικη ζωη,καπνισμα)

2.αποφυγη ενδοκαρδιτιδας που μπορει να καταστρεψει τις βαλβιδες

3.Να μην εχεις υπερταση (να εχεις λιγα κιλα ωστε να ειναι μειωμενες οι περιφερικες αντιστασεις των αγγειων).Αν και η συντριπτικη πλειοψηφια (90%) της αρτηριακης υπερτασης ειναι αγνωστης αιτιολογιας.

4.Να μην υπαρχει διαστολικη δυσλειτουργια.Δηλαδη ο μυς της καρδιας να μπορει εκτος απο το συσπαστει,να χαλαρωσει κιολας.(αυτο ειναι πολυ μεγαλο θεμα και δεν εχεις να κανεις τιποτα πλην της υπερτασης).

Vox_Balenae
26-10-09, 13:54

Για το μυοκάρδιο γενικά θεωρείται καλύτερο (και με διαφορά από τις άλλες ασκήσεις) το τρέξιμο. Δεν είναι όμως ό,τι καλύτερο για τους τένοντες και είναι εύκολο να πάθεις ζημιά εκεί.

Είναι η σκληρότερη άσκηση που μπορεί να κάνει κανείς και σαν τέτοια δεν είναι εντελώς ακίνδυνη και για την καρδιά.

Το απλό περπάτημα είναι πολύ ήπια άσκηση κατάλληλη και για πολλούς καρδιοπαθείς. Τα οφέλη για έναν υγιή δε νομίζω ότι είναι σημαντικά αν το περπάτημα δε διαρκεί πολλές ώρες καθημερινά.

Το γρήγορο περπάτημα όμως (στα όρια του χαλαρού τρεξίματος, γύρω στα 6-7 χλμ/ώρα για τουλάχιστον 25-30 λεπτά την ημέρα χωρίς διακοπή) έχω διαπιστώσει ότι είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό, αν και μπορεί και αυτό να προκαλέσει καταπόνηση, ηπιότερη βέβαια από αυτή του τρεξίματος.

kostas2004thes
26-10-09, 13:56

Πολυ προσφατα ενας νεος ηρθε με εμφραγμα και πεθανε με δραματικο τροπο.Πρωτη εκδηλωση στεφανιαιας νοσου.Εκανε πνευμονικο οιδημα και πεθανε.Πολυ δραματικη εικονα.

Κι ηταν ποδοσφαιριστης.Οχι επαγγελματιας.αλλα ερασιτχενης.Θελω να πω οτι δεν ειχε παραπανισια κιλα.Εκανε γυμναστικη πολυ συχνα.δεν ειχε ομως καθολου υγεια.Ειχε βεβαια σακχαρωση διαβητη.Την απολυτα υπουλη ασθενεια που εχει φαει δισεκατομμυρια κοσμο.Το γλυκο αιμα...

vasilitsa freak
26-10-09, 14:05

Πολυ προσφατα ενας νεος ηρθε με εμφραγμα και πεθανε με δραματικο τροπο.Πρωτη εκδηλωση στεφανιαιας νοσου.Εκανε πνευμονικο οιδημα και πεθανε.Πολυ δραματικη εικονα.

Κι ηταν ποδοσφαιριστης.Οχι επαγγελματιας.αλλα ερασιτχενης.Θελω να πω οτι δεν ειχε παραπανισια κιλα.Εκανε γυμναστικη πολυ συχνα.δεν ειχε ομως καθολου υγεια.Ειχε βεβαια σακχαρωση διαβητη.Την απολυτα υπουλη ασθενεια που εχει φαει δισεκατομμυρια κοσμο.Το γλυκο αιμα...

Το λεγόμενο βουβό" έμφραγμα Κώστα???"

Gianniwtis
26-10-09, 14:07
Nα ρωτησω και εγω κατι οχι σχετικο με καρδια..Ενας γνωστος μου απο εδω ειχε ανευρισμα (φυσικα δεν το γνωριζε) το οποιο εσπασε προκαλωντας εγκεφαλικη αιμοραγια.Δεν εχει τις αισθησεις του και κρατιεται στη ζωη απο μηχανηματα.Οι πιθανοτητες που εχει για μια φυσιολογικη ζωη ειναι μηδαμινες ε?Επισης πριν απο 5 χρονια περιπου απεβιωσε η μητερα του με τον ιδιο ακριβως τροπο.Δεν θα επρεπε οι γιατροι να επιμεινουν σε εξετασεις κτλ στα παιδια?Διοτι κατι τετοιο δεν ειχε γινει τοτε..Ειναι πολυ κριμα..22 χρονων.. Edited by: Gianniwtis

Vox_Balenae
26-10-09, 14:19

To συστηματικο γρηγορο περπατημα που σε κανει να ανεβαζεις λιγους παλμους και σε αναγκαζει να ιδρωσεις.

Γράφαμε το ίδιο πράγμα την ίδια στιγμή! Μόνο που ό,τι έγραψα αποτελεί προσωπική εμπειρία καθώς δε γνώριζα τη θέση των γιατρών πάνω σ' αυτό. Οι καρδιολόγοι προτείνουν γενικά τρέξιμο όταν δεν υπάρχει ανιχνεύσιμη παθολογία.

Vox_Balenae
26-10-09, 14:35

Αν και το στρες θεωρείται υπεύθυνο για πολλές άσχημες καταστάσεις, πρώτη φορά το βλέπω να ενοχοποιείται για την κολπική μαρμαρυγή. Αυτό που γνώριζα ως κύριο αίτιο είναι υποκείμενες καρδιοπάθειες ή έμφραγμα.

Είναι αλήθεια βέβαια ότι γνωρίζω περίπτωση στην οποία υπάρχει κολπική μαρμαρυγή χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα υγείας (καρδιά, διαβήτης κλπ.). Αναρωτιέμαι αν η κληρονομικότητα και η μακροχρόνια έλλειψη σε ορισμένα ζωτικά ιχνοστοιχεία (όπως μαγνήσιο και ψευδάργυρος) αποτελούν επίσης παράγοντα.

EDIT: kostas2004thes, όταν λες στρες" εννοείς ειδικά το φυσικό στρες (αυτό βλέπω μόλις τώρα στο μήνυμά σου) ή μιλάς γενικά;Edited by: Vox_Balenae "

MountExplorer
26-10-09, 14:40

Δηλαδη ο διαβητης τον εφαγε? ή ειχε και αλλο προβλημα? Ειπες οτι δεν ειχε καθολου υγεια. Πως το εννοεις αυτο?

MountExplorer
26-10-09, 14:41
Κατι αλλο που εχει να κανει με την καρδια και ειναι μεγαλο θεμα... Πως επηρεαζει η υγεια των δοντιων και των ουλων την καρδιακη λειτουργια?

gordonas
26-10-09, 14:51
Νομίζω, ότι όσο αφορά τα ανευρύσματα, τεράστιο ρόλο παίζει και εκεί η υπέρταση.

kostas2004thes
26-10-09, 15:02
Nα ρωτησω και εγω κατι οχι σχετικο με καρδια..Ενας γνωστος μου απο εδω ειχε ανευρισμα (φυσικα δεν το γνωριζε) το οποιο εσπασε προκαλωντας εγκεφαλικη αιμοραγια.Δεν εχει τις αισθησεις του και κρατιεται στη ζωη απο μηχανηματα.Οι πιθανοτητες που εχει για μια φυσιολογικη ζωη ειναι μηδαμινες ε?Επισης πριν απο 5 χρονια περιπου απεβιωσε η μητερα του με τον ιδιο ακριβως τροπο.Δεν θα επρεπε οι γιατροι να επιμεινουν σε εξετασεις κτλ στα παιδια?Διοτι κατι τετοιο δεν ειχε γινει τοτε..Ειναι πολυ κριμα..22 χρονων..

Ανευρυσμα σε εγκεφαλικη αρτηρια προφανως ειχε.Ειναι πολυ δυσκολη κατασταση.Θεωρω βεβαιο οτι θα πεθανει.Για δε φυσιολογικη ζωη αν ζησει ειναι σχεδον αδυνατο.Δυστυχως.

Ειναι τα λεγομενα strawberrys ανευρυσματα.Που τα αγγεια μοιαζουν με φραουλιτσες και σπανε σε μια κριση υπερτασης.Ειναι δηλαδη προβληματικα τα αγγεια και γι αυτο σπανε.Αν ειχε κανει μαγνητικη τομογραφια θα τα εβρισκε.Δεν ξερω κανεις να κανει προλητπικα μαγνητικη τομογραφια.Ακομα και αν εχει ιστορικο απο τη μανα του.Και που να ξερεις πχ οτι το ιδιο που εχει η μανα σου το κληρονομησες κι εσυ.Παντως επισημως δεν συστηνεται πουθενα νομιζω για αυτο το πραγμα να κανεις προληπτικα μαγνητικη.Αλλα ακομα και να τα ανακαλυπτε τι θα κανε?Ο μονος τροπος για να χε μια νορμαλ ζωη ειναι να χειρουργουσε το ανευρυσμα (χεσε μεσα δηλαδη).Να ηταν σε τετοιο σημειο στον εγκεφαλο ωστε να μπορουσε να ειναι προσπελασιμο.Να ειχε πετυχημενη επεμβαση χωρις επιπλοκες.Και μετα?Ως ποτε?Αν δημιουργουνταν ενα δευτερο ανευρυσμα καπου αλλου?παλι τα ιδια.

Πολυ δυσκολη κατασταση....[i]

"

MountExplorer
26-10-09, 15:07
μονο οι γεννετιστες μπορουν μας σωσουν.... κανοντας τις απαραιτητες τροποποιησεις στο DNA ωστε να μην βγαινουν αυτα τα προβληματα....

TURMS
26-10-09, 15:09
για τον διαβητη πιστευω η καλυτερη λυση = προληψη...
δηλαδη ετησιες (τουλαχιστον) αιματολογικες εξετασεις..

οσο για τον ποδοσφαιριστη πολλοι τελευταια πεθαινουν...μηπως εχει να κανει κ με συμπληρωματα που παιρνουν;;

οσον αφορα την καλυτερη γυμναστικη για την καρδια, πιστευω οτι ειναι : κολυμβηση...

αεροβικη γυμναστικη κ επιπλεον σχεδον μηδαμινοι τραυματισμοι σε σχεση με τρεξιμο...αν παντως καποιος επιμενει για τρεξιμο καλυτερα :
1. γρασιδι
2. χωμα
2. ταρταν στιβου
4. διαδρομος (προσωπικος οχι γυμναστηριου)
5. δρομος, ασφαλτος τσιμενο κλπ

το τελευταιο ειναι οτι χειροτερο για γονατα μεση...
επισης διιστανται οι αποψεις για τρεξιμο σε αμμο...

Υ.Γ. η κουβεντα μου φερνει λιγο θλιψη Edited by: TURMS

kostas2004thes
26-10-09, 15:14
Κατι αλλο που εχει να κανει με την καρδια και ειναι μεγαλο θεμα... Πως επηρεαζει η υγεια των δοντιων και των ουλων την καρδιακη λειτουργια?

Στη στοματικη κοιλοτητα υπαρχουν εκατομμυρια μικροβιων κυριως στρεπτοκοκκοι.Οταν τα ουλα πασχουν και αιμορραγουν απο τα σημεια της αιμοραγγας μπορουν να μπουν μεσα στο αιμα μικροβια (μπαινουν δηλαδη παντα,οχι απλα μπορουν να μπουν).Τις περισσοτερες φορες το αμυντικο συστημα τα σκοτωνει.Αν δεν μπορεσει το πιο συνηθες μερος να σκαλωσουν αυτα ειναι οι βαλβιδες της καρδιας που αποτελουνται απο κομματια ιστου που κλεινουν και ανοιγουν σαν παραθυροφυλλα.Αν κατσει εκει πανω το μικροβιο,επειδη κολυμπαει στο αιμα(το οποιο ειναι το τελειο θρεπτικο υλικο) αρχιζουν και πολλαπλασιαζονται και δημιουργουν αποικιες που πλεον ειναι ολοκληρες εκβλαστησεις (ορατες) μηκους μεχρι και εκατοστα.

5LogTcWG_u4

Με αλλα λογια η βαλβιδα καταστρεφεται διοτι αλλαζει η δομη της.Δεν κλεινει καλα.Η καρδια δεν μπορει να σπρωξει το αιμα γιατι παλινδρομει πισω.Η κατασταση μπορει να ειναι οξεια με πυρετο υψηλο,ριγος και δραματικη εικονα,μπορει ομως να γινει και χρονια αν πχ αρχισει καποιος να παιρνει αντιβιοτικα τα οποια δεν θα μπορεσουν να καθαρισουν τελειως τη βαλβιδα.Μπορει ομωςνα καθαρισει η βαλβιδα με αντιβιοτικα.Πραγμα ομως πολυ δυσκολο.

Η χρονια ενδοκαρδιτιδα θα προκαλεσει καρδιακη ανεπαρκεια λογω της χρονιας ανεπαρκειας της βαλβιδας.Η καρδια θα παλευει συνεχως να σπρωχνει το αιμα που παλινδρομει πισω.

Ασε που τα κομματια αυτα με τα μικροβια μπορει να αποσπαστουν απο τη βαλβιδα και να παρασυρθουν απο την κυκλοφορια του αιματος σε οποιδηποτε σημειο του σωματος και να προκαλεσουν χιλια δυο.Πχ εγκεφαλικο και εγκεφαλιτιδα αν παει στον εγκεφαλο,η πνευμονια αν παει στον πνευμονα.Λιγο σπανια αυτα αν και το χω δει σε δυο ατομα.Edited by: kostas2004thes

kostas2004thes
26-10-09, 15:19
[QUOTE=kostas2004thes

Το λεγόμενο βουβό" έμφραγμα Κώστα???[/QUOTE]

Οχι ΤΕΟ.Βουβο εμφραγμα λεγεται το εμφραγμα στο οποιο δεν πονας και δεν το καταλαβαινεις.Αυτος τα καταλαβαινε ολα. Edited by: kostas2004thes "

MountExplorer
26-10-09, 15:19
Αρα το βασικο ειναι να μην αιμορραγουν τα ουλα.... δηλαδη να μην εχουμε ουλιτιδα, πλακα κτλ

kostas2004thes
26-10-09, 15:21
Αρα το βασικο ειναι να μην αιμορραγουν τα ουλα.... δηλαδη να μην εχουμε ουλιτιδα, πλακα κτλ

ακριβως......και πραγματικα θαυμαζω τους σκανδιναβους οπου η τερηδονα προσβαλει μονο το 5% του πληθυσμου.Ενω στην Ελλαδα το 90%...[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif.Με αλλα λογια στην Σουηδιαδεν μπορεις να δουλεψεις ως οδοντιατρος.Μεγαλη ανεργια...."

Gianniwtis
26-10-09, 15:31
Nα ρωτησω και εγω κατι οχι σχετικο με καρδια..Ενας γνωστος μου απο εδω ειχε ανευρισμα (φυσικα δεν το γνωριζε) το οποιο εσπασε προκαλωντας εγκεφαλικη αιμοραγια.Δεν εχει τις αισθησεις του και κρατιεται στη ζωη απο μηχανηματα.Οι πιθανοτητες που εχει για μια φυσιολογικη ζωη ειναι μηδαμινες ε?Επισης πριν απο 5 χρονια περιπου απεβιωσε η μητερα του με τον ιδιο ακριβως τροπο.Δεν θα επρεπε οι γιατροι να επιμεινουν σε εξετασεις κτλ στα παιδια?Διοτι κατι τετοιο δεν ειχε γινει τοτε..Ειναι πολυ κριμα..22 χρονων..

Ανευρυσμα σε εγκεφαλικη αρτηρια προφανως ειχε.Ειναι πολυ δυσκολη κατασταση.Θεωρω βεβαιο οτι θα πεθανει.Για δε φυσιολογικη ζωη αν ζησει ειναι σχεδον αδυνατο.Δυστυχως.

Ειναι τα λεγομενα strawberrys ανευρυσματα.Που τα αγγεια μοιαζουν με φραουλιτσες και σπανε σε μια κριση υπερτασης.Ειναι δηλαδη προβληματικα τα αγγεια και γι αυτο σπανε.Αν ειχε κανει μαγνητικη τομογραφια θα τα εβρισκε.Δεν ξερω κανεις να κανει προλητπικα μαγνητικη τομογραφια.Ακομα και αν εχει ιστορικο απο τη μανα του.Και που να ξερεις πχ οτι το ιδιο που εχει η μανα σου το κληρονομησες κι εσυ.Παντως επισημως δεν συστηνεται πουθενα νομιζω για αυτο το πραγμα να κανεις προληπτικα μαγνητικη.Αλλα ακομα και να τα ανακαλυπτε τι θα κανε?Ο μονος τροπος για να χε μια νορμαλ ζωη ειναι να χειρουργουσε το ανευρυσμα (χεσε μεσα δηλαδη).Να ηταν σε τετοιο σημειο στον εγκεφαλο ωστε να μπορουσε να ειναι προσπελασιμο.Να ειχε πετυχημενη επεμβαση χωρις επιπλοκες.Και μετα?Ως ποτε?Αν δημιουργουνταν ενα δευτερο ανευρυσμα καπου αλλου?παλι τα ιδια.

Πολυ δυσκολη κατασταση....[i]

Οι αδικιες της ζωης...Μακρια απο μας.."

MountExplorer
26-10-09, 15:45

ακριβως......και πραγματικα θαυμαζω τους σκανδιναβους οπου η τερηδονα προσβαλει μονο το 5% του πληθυσμου.Ενω στην Ελλαδα το 90%...[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif.Με αλλα λογια στην Σουηδιαδεν μπορεις να δουλεψεις ως οδοντιατρος.Μεγαλη ανεργια....

Η τερηδονα τι σχεση εχει? τα ουλα ματωνουν, οχι τα δοντια... εκτος αν χαλασουν πολυ και μπουν μικροβια μεσα απο τα τρυπια δοντια.
"

kostas2004thes
26-10-09, 15:48

ακριβως......και πραγματικα θαυμαζω τους σκανδιναβους οπου η τερηδονα προσβαλει μονο το 5% του πληθυσμου.Ενω στην Ελλαδα το 90%...[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif.Με αλλα λογια στην Σουηδιαδεν μπορεις να δουλεψεις ως οδοντιατρος.Μεγαλη ανεργια....

Η τερηδονα τι σχεση εχει? τα ουλα ματωνουν, οχι τα δοντια... εκτος αν χαλασουν πολυ και μπουν μικροβια μεσα απο τα τρυπια δοντια.

γενικα ρε συ.Στη στοματικη υγιεινη αναφερομαι...."

vasilitsa freak
26-10-09, 19:57
[QUOTE=kostas2004thes

Το λεγόμενο βουβό" έμφραγμα Κώστα???

Οχι ΤΕΟ.Βουβο εμφραγμα λεγεται το εμφραγμα στο οποιο δεν πονας και δεν το καταλαβαινεις.Αυτος τα καταλαβαινε ολα. [/QUOTE]

Ναι σωστά. Συνήθως παρατηρείται σε ασθενείς με διαβήτη και μετά κοιτάμε άτομα πολύ ηλικιωμένα και άτομα που έχουν ορισμένες νευρολογικές παθήσεις. Εφόσον πόνεσε δεν τίθεται τέτοιο θέμα...

Πολυ δυσκολη κατασταση....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif

Καλά εγκεφαλική αιμορραγία από ανεύρυσμα είναι άθλιο! Κυρίως επειδή έχεις μικρές πιθανότητες επιβίωσης και σε περίπτωση επιβίωσης θα μείνεις με τα λεγόμενα "χουσούρια"! Αλλά άθλιο είναι επίσης επειδή γίνεται στα ξαφνικά, ορισμένες φορές δίχως αιτία, στα καλά του καθουμένου που λέμε. Πέθανε μητέρα γνωστής μου από ανεύρυσμα μέσης εγκεφαλικής αρτηρίας. Και η θεία μου είχε ανεύρυσμα, αλλά το χειρούργησε!

Κώστα νομίζω ότι δεν είναι τοοοοόσο άσχημα τα πράγματα αν ξέρεις ότι έχεις ανεύρυσμα και πας να το χειρουργήσεις. Αρκετοί το κάνουν πλέον.

οσο για τον ποδοσφαιριστη πολλοι τελευταια πεθαινουν...μηπως εχει να κανει κ με συμπληρωματα που παιρνουν;;

Νομίζω ότι φταίνε μεν τα συμπληρώματα στους ποδοσφαιριστές και σε κάθε άλλο άθλημα, αλλά κυρίως πιστεύω ότι φταίει η υπερβολική κούραση του αθλητή. Η καρδιά αδυνατεί να τα βγάλει πέρα σε τέτοιες απαιτήσεις πρωταθλητισμού και απλά σταματάει τη λειτουργία της...!Edited by: vasilitsa freak "

MountExplorer
26-10-09, 20:06
θεοδοση ομως υπερκοπωση δεν παθαινουν μονο οι ποδοσφαιριστες.... και οι ορειβατες κινδυνευουν.... Λιγοι εχουν αφησει την τελευταια τους πνοη πανω σε βουνο?

TURMS
27-10-09, 00:22
ναι αλλα λογω περιεκτηκοτητας αερα σε οξυγονο κλπ...σκεψου οτι οταν κανεις σκι (οχι αναρριχηση κλπ) σε υψομετρο πανω απο 2.500 μ. ο οργανισμος αφυδατωνεται πολυ πιο γρηγορα...ποσο μαλλον στα 4.000 η 5.000μ

ΑΣΧΕΤΟ
σε ξενη ερευνα διαβασα οτι σε πειραμα που εγινε, σε ανδρες ηλικιας 18-62 ετων, η διαμονη σε υψομετρο απο 1.200 ως 1.800 μ. με μια ελαφρια ασκηση οδηγησε σε τρομακτικα αποτελεσματα οσον αφορα την υγεια τους...προς το καλυτερο φυσικα...

παρτε τα βουνα (ολοι μας)

giatrellis8
27-10-09, 02:04
θεοδοση ομως υπερκοπωση δεν παθαινουν μονο οι ποδοσφαιριστες.... και οι ορειβατες κινδυνευουν.... Λιγοι εχουν αφησει την τελευταια τους πνοη πανω σε βουνο? Αυτο για τους ποδοσφαιριστες που λετε.
Πριν 4-5 χρονια που ειχαν πεθανει απο ανακοπη 2 επαγγελματιες(ο Φοέ κι αλλος ενας της Μπενφικα νομιζω)την ωρα του αγωνα,ειχα ρωτησει τοτε γιατρο και μου ειχε πει για κοκαΐνη.Οτι δηλαδη περνουν υπερβολικα πολλη κοκα για να αντεχουν το βαρυ προγραμμα αλλα δν αντεχει η καρδια και σπαει.Ισχυει?
(αναφερομαι ειδικα στους επαγγελματιες)

TURMS
27-10-09, 07:29
πολυ πιθανο...
εγω εχω ακουσει κ για αλλους λογους
επειδη παιρνουν παρα πολλα συμπληρωματα κ.α.

Vox_Balenae
27-10-09, 09:52
ΑΣΧΕΤΟ
σε ξενη ερευνα διαβασα οτι σε πειραμα που εγινε, σε ανδρες ηλικιας 18-62 ετων, η διαμονη σε υψομετρο απο 1.200 ως 1.800 μ. με μια ελαφρια ασκηση οδηγησε σε τρομακτικα αποτελεσματα οσον αφορα την υγεια τους...προς το καλυτερο φυσικα...

παρτε τα βουνα (ολοι μας)

Όχι και άσχετο [i].

Απλοϊκά μιλώντας, νομίζω ότι η εξήγηση βρίσκεται στις ικανότητες προσαρμογής του ανθρώπινου οργανισμού σε συνθήκες αραιής ατμόσφαιρας και, κατά συνέπεια, μειωμένης παροχής σε οξυγόνο, σε κάποια όρια πάντα. Μπορεί όμως και ο ψυχολογικός παράγοντας, είτε συνειδητά είτε υποσυνείδητα, να παίζει κάποιο ρόλο."

vasilitsa freak
27-10-09, 10:27
θεοδοση ομως υπερκοπωση δεν παθαινουν μονο οι ποδοσφαιριστες.... και οι ορειβατες κινδυνευουν.... Λιγοι εχουν αφησει την τελευταια τους πνοη πανω σε βουνο? Αυτο για τους ποδοσφαιριστες που λετε.
Πριν 4-5 χρονια που ειχαν πεθανει απο ανακοπη 2 επαγγελματιες(ο Φοέ κι αλλος ενας της Μπενφικα νομιζω)την ωρα του αγωνα,ειχα ρωτησει τοτε γιατρο και μου ειχε πει για κοκαΐνη.Οτι δηλαδη περνουν υπερβολικα πολλη κοκα για να αντεχουν το βαρυ προγραμμα αλλα δν αντεχει η καρδια και σπαει.Ισχυει?
(αναφερομαι ειδικα στους επαγγελματιες)

Ναι Γιώργο φυσικά. Απλά πιστεύω ότι οι αθλητές και κυρίως αυτοί που ασχολούνται με πρωταθλητισμό κουράζουν υπερβολικά την καρδιά τους να παράγει έργο που δεν μπορεί να παράγει ουσιαστικά μια φυσιολογική ανθρώπινη καρδιά. Και έτσι βλέπουμε να πέφτουν νεκροί από ανακοπή ποδοσφαιριστές 20 και 23 ετών. Κοιτάξτε αυτό το βίντεο. Στα καλά του καθουμένου.....τέλος! Προσπαθούν να του ανοίξουν το στόμα για να τραβήξουν την γλώσσα προς τα έξω αλλά μάταια....

2QmBgOxZZVU

Άλλο πάλι και αυτό με τον Feher

X8mzeRVuDBU&feature=related

Και αυτό είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...Προφανώς προσπαθεί να πάρει ανάσα....[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif

42klb5HjvBk&feature=related"

MountExplorer
27-10-09, 13:16
απιστευτες ακροβατικες κινησεις πνιγμου...

kostas2004thes
27-10-09, 14:26
Ειτε εξεωγενεις ουσιες ειτε υπερτροφικη αποφρακτικη μυοκαρδιοπαθεια.Αυτες ειναι συνηθως οι αιτιες αιφνιδιου θανατου σε αθλητες.

kostas2004thes
14-11-09, 12:57
Τρελα και χτες στην εφημερια που ειχα.Ημουν στα επειγοντα.(δεν θελω να πηγαινω εκει γιατι αγχωνομαι.)Με το που κατεβηκα στις 14:30 συνεβη ο κακος χαμος.Το πρωτο περιστατικο ηταν εμφραγμα και πνευμονικο οιδημα ταυτοχρονα.Με το που το εστειλα πανω με φωναζουν στην ανανηψη (στο ειδικο δωματιακι που βαζουμε οσους ερχονται σε βαρεια κατασταση) για μια γιαγια 88 χρονων με πνευμονικο οιδημα.Ε οχι λεω.Δεν προλαβα καν να στειλω την αλλη πανω.Ακομα στο ασανσερ ειναι και ηρθε κι αλλο?...Κι ενω ασχολουμαι με τη γιαγια,ερχεται πανικοβλητη η Στελλιτσα (η νοσηλευτρια),ΕΛΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕΣΑ".Παραταω τη γιαγια (να ασχοληθει και κανενας παθολογος...) και τρεχω μες το καρδιολογικο.Βλεπω ενα 60αρη περιπου να εχει χασει τις αισθησεις του,να χει αλλαξει χρωμα και να βγαζει κατι ηχους περιεργους.

-Μεχρι να ερθεις εσυ απο το πνευμονικο οιδημα,τον ξαπλωσα να του παρω αιματα,και να του περασω φλεβα.

Βλεπω αν εχει σφυγμο.Δεν ειχε.Αρχιζω ΚΑΡΠΑ και φωναζω αναισθησιολογο για παν ενδεχομενο.Βλεπω καρδιογραφημα.ΚΟΙΛΙΑΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ.Απινιδωση στα 360 Joules.Mε την πρωτη πηρε μπρος.Μετα απο κανα 2-3 λεπτα κι αφου εκανε και καποιες αλλες αρρυθμιες τελικα σταθεροποιηθηκε.Και αφου αποκατασταθηκε η παροχη αρχισε να κουνιεται,ανοιξε τα ματια του,πηρε χρωμα (δεν χρειαστηκε διασωληνωση).Το καρδιογραφημα αμεσως μετα εδειχνε εμφαγμα προσθιου τοιχωματος.Οποτε ακολουθησε η συνηθης οδος.Τον εστειλα αμεσως για αγγειοπλαστικη.
Εννοειται οτι χαρηκα τρελα.Οχι απλα πολυ.Αλλα τρελα...Πηγα μετα να ξαπλωσω αλλα δεν μπορουσα απο την υπερενταση αλλα και τη χαρα μου.
Εννοειται φυσικα οτι κανενας απο τους μεγαλους γιατρους δεν εμφανιστηκε στη φαση αυτη.Τα απλα γιατρουδακια που λεει ο κοσμος,ηταν εκει να ξελασπωσουν την κατασταση.Μονη εξαιρεση οι παθολογοι επιμελητες οι οποιοι βρισκονται στα επειγοντα και ειναι τιμη τους.Ολοι οι αλλοι το παιζουν βεντετες.Και φυσικα τα δωρα (αν φιλοτιμηθει ο πρωην νεκρος) θα κατευθυνθουν προς τα μεγαλα κεφαλια.Δεν ειναι γελοιο και τελειως αδικο?Να σωσεις καποιον και να μην στο αναγνωρισει?

Και θυμηθηκα χτες το καθηγητη που μας εκανε καρδιολογια στο πανεπιστημιο.Οταν μας μιλησε για την κοιλιακη μαρμαρυγη.Ουρλιαζε πανω στην εδρα.Η ΚΟΙΛΙΑΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΥΘΜΙΑ.ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ.Κι ανατριχιασα.
Κι ετσι ειναι τελικα.Ηρθε ο θανατος και τον εδιωξα.Δεν ειναι αυτο φοβερη επιτυχια?Και δεν ειναι αοριστολογιες.Το χρωμα του θανατου,το μπλε προσωπο ηταν εκει κι ο ανθρωπος ξεκινουσε το μακρυ ταξιδι του.Κι εγω τον τραβηξα πισω απ τα χερια του χαρου.Παρα πολυ χαρηκα κι ακομα χαιρομαι.Γι αυτο και τα γραφω εξαλλου.

Μετα απο κανα δυο ωρες μου εφεραν εναν αλλο που ειχε κανει πριν 15 μερες εγχειρηση επιδιορθωσης μια βαλβιδας.Και τωρα τον εφεραν γιατι λιποθυμησε.Τον ειχαν δει παθολογοι πριν και ζητησαν να τον δει και καρδιολογος.Το ειχε δει πριν απο μενα ο αλλος συναδελφος.Εγραψε οτι δεν βρισκει κατι σημαντικο.Δεν τον ειχε δει ομως στον υπερηχο.Οταν μου τον ξαναεφεραν οι παθολογοι,τον ειδα στο υπερηχο και διαπιστωσα πολυ μεγαλη περικαρδιακη συλλογη.(45mm παντου γυρω απο την καρδια).Κατασταση επειγουσα.Ο ανθρωπος απο στιγμη σε στιγμη (απροβλεπτο ποτε) κινδυνευε απο ανακοπη.Και η κατασταση αυτη ειναι πληρως αναστρεψιμη αν παρακεντηθει και βγει αυτο το υγρο.Τελικα ανεβηκε πανω αλλα παρεμεινε σταθερος απ οτι εμαθα.(σκληρο καρυδι).Οταν κατεβηκε να με αλλαξει ο συναδελφος που τον ειχε δει πριν και τον ειδε γραμμενο στο βιβλιο μας και του πα τι ειχε,εμεινε με ανοιχτο το στομα με τη βλακεια του να μην τον δει στον υπερηχο.

Κανω τον εξυπνο οτι τα κανα ολα καλα.Ποια μερα θα μαθω οτι εκανα κι εγω *******!Διοτι δεν θελει πολυ.Κατι το ελαχιστο,λιγο η κουραση,λιγο τα νευρα,λιγο η πιεση,λιγο οτι δεν πηγε το μυαλο σου,λιγο να μη στα λεει καλα ο ασθενης και να μπερδευει τα συμπτωματα,λιγο να μην ειναι τυπικη η κλινικη εικονα,την εκανες τη *******.Και σιγουρα εχω κανει κι εγω.Απλα δεν τις ξερω.

Κι ερχομαι στο θεμα μου.Καταλαβα οτι με γεμισε η χτεσινη ανακοπη.Μου προκαλεσε ικανοποιηση γι αυτο που καταφερα.Αλλα με εκανε να σκεφτω και το εξης.Τελικα μ αρεσει να ειμαι γιατρος η αυτο το πραγμα ικανοποιει μονο τον εγωισμο μου?Οκ.Ενταξει τι αξιζει περισσοτερο?να χαρησεις τη ζωη σε εναν ανθρωπο με αυτον τον τροπο η να του προκαλεσεις καποια αισθηματα που θα του κανουν τη ζωη πιο ομορφη.Διοτι η ζωη ως παλμος,ως οξυμετρια,ως ογκος παλμου και νεφρικη λειτουργια,ειναι ενα σιχαμα και μισο.Η ζωη ειναι ωραια γιατι θα ερωτευτεις,γιατι θα γελασεις,γιατι θα κανεις σκι,γιατι θα χορεψεις,γιατι θα ενθουσιαστεις.Τι να την κανεις τη ζωη αν δεν κανει σκι πχ...(χαχαχα).Σοβαρα μιλαω.Ποιο ειναι πιο σημαντικο εργο;Του καρδιολογου που θα σωσει καποιον απο βεβαιο θανατο η το εργο ενος καλλιτεχνη,ενος τραγουδιστη,ενος συνθετη που θα συνθεσει μια μουσικη,ενα τραγουδι που θα μιλησει στην καρδια πολυ κοσμου,που θα ξεσηκωσει αισθηματα και ερωτες,και του οποιου το εργο θα μεινει στην ιστορια.Φυσικα για να γραψεις τραγουδια πρεπει να σαι ζωντανος.
Δεν ξερω...Μαλλον επρεπε να γινω καλλιτεχνης...Εκει καταληγω.Νομιζω οτι εκει με τραβουσε πραγματικα η ζωη.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
y7SRB-jNmnI8Gu3wmYNLqo

RigaNi
14-11-09, 13:17
Κι ερχομαι στο θεμα μου.Καταλαβα οτι με γεμισε η χτεσινη ανακοπη.Μου προκαλεσε ικανοποιηση γι αυτο που καταφερα.Αλλα με εκανε να σκεφτω και το εξης.Τελικα μ αρεσει να ειμαι γιατρος η αυτο το πραγμα ικανοποιει μονο τον εγωισμο μου?

εχεις δει καθολου στο σταρ την ξενη σειρα ιατρικες υποθεσεις με εναν τρελο αλλα ιδιοφυη γιατρο?αυτο το -ρητορικο- σου ερωτημα μου θυμισε πολυ την σειρα αυτη..!

μπραβο σου που τα καταφερες τοσο αξια!!!!!!!!![i]

και μια ερωτηση..η εγχειρηση επιδιορθωσης μια βαλβιδας ειναι κατι με μεγαλο ρισκο?δυσκολη εγχειρηση?νομιζω πως ενας γιατρος θεσαλλονικιος εφαρμοζει πολυ τελευταια μια μεθοδο οπου δεν χρειαζεται να ανοιξει τον ασθενη, αλλα με μικρες τομες τα καταφερνει"

ΧΕΛΜΟΣ
14-11-09, 13:20
Συγχαρητηρια Κωστα.

Σου ευχομαι παντα να δινεις ζωη.....

kostas2004thes
14-11-09, 13:26
Οχι ρε συ.Δεν βλεπω τετοια ιατρικα σηριαλ.Δεν μ αρεσουν..Σαν φοιτητης εβλεπα που και που το ER.(προσπαθουσαμε τοτε να δουμε αν αυτα που διαβαζουμε τα λενε σωστα στο σηριαλ.χαχαχα)..

Γι αυτο που ρωτας μαλλον αναφερεσαι στη νεα μεθοδο που αφορα τη στενωση της αορικης βαλβιδας.Αυτη ειναι μια νεα μεθοδος που την εφαρμοζουν εδω στο ΑΧΕΠΑ για να αντιμετωπισουν τη βαρεια στενωση αορτικης βαλβιδας.Αντι για ανοιχτο χειρουργειο που ειναι μεγαλη επεμβαση κανουν αυτο ωστε να ανοιξουν λιγο τη βαλβιδα.Επειδη η σημαντικη στενωση αορτης ειναι επιφοβη για αιφνιδιο θανατο.Την εφαρμοζουν ομως σε μεγαλης ηλικιας ατομα (μεγαλυτερη απο 80 χρονων) ως τελευταια λυση γιατι δεν ειναι ευκολο το χειρουργειο σ αυτους.Δεν ξερω αν πηγαινουν καλα ομως.Ειναι νεα μεθοδος και δεν ξερω αν εχει καλα αποτελεσματα.Μπορει ναι μπορει κι οχι.

kostas2004thes
14-11-09, 13:32
Συγχαρητηρια Κωστα.

Σου ευχομαι παντα να δινεις ζωη.....

Thanks.Θελω κανα δυο μερες για να ξεπερασω τον ενθουσιασμο μου πλεον...χαχαχα

RigaNi
14-11-09, 13:41
Οχι ρε συ.Δεν βλεπω τετοια ιατρικα σηριαλ.Δεν μ αρεσουν..Σαν φοιτητης εβλεπα που και που το ER.(προσπαθουσαμε τοτε να δουμε αν αυτα που διαβαζουμε τα λενε σωστα στο σηριαλ.χαχαχα)..

Γι αυτο που ρωτας μαλλον αναφερεσαι στη νεα μεθοδο που αφορα τη στενωση της αορικης βαλβιδας.Αυτη ειναι μια νεα μεθοδος που την εφαρμοζουν εδω στο ΑΧΕΠΑ για να αντιμετωπισουν τη βαρεια στενωση αορτικης βαλβιδας.Αντι για ανοιχτο χειρουργειο που ειναι μεγαλη επεμβαση κανουν αυτο ωστε να ανοιξουν λιγο τη βαλβιδα.Επειδη η σημαντικη στενωση αορτης ειναι επιφοβη για αιφνιδιο θανατο.Την εφαρμοζουν ομως σε μεγαλης ηλικιας ατομα (μεγαλυτερη απο 80 χρονων) ως τελευταια λυση γιατι δεν ειναι ευκολο το χειρουργειο σ αυτους.Δεν ξερω αν πηγαινουν καλα ομως.Ειναι νεα μεθοδος και δεν ξερω αν εχει καλα αποτελεσματα.Μπορει ναι μπορει κι οχι.

στο σιριαλ που σου λεω εγω καθε περιστατικο ειναι οτι πιο σπανιο υπαρχει..εχει σταματησει ολους τους νομους των πιθανοτητων δηλαδη...[i]

και εγω αυτο εχω ακουσει..οτι γινεται μονο σε μεγαλους σε ηλικια..ισως σε μερικα χρονια να ειναι κατι πιο σιγουρο"

MountExplorer
14-11-09, 19:38
αυτο παντως με την Απινιδωση δεν πρεπει να πιανει συχνα ε? Σπανια καποιος επανερχεται στη ζωη με τον ηλεκτρισμο. Κατι ειχα διαβασει οτι 9 στις 10 περιπτωσεις, η καρδια δεν ανταποκρινεται στις ηλεκτρικες.... εκκενωσεις! Απλα το μηχανημα υπαρχει μηπως και γινει κανενα θαυμα..... μια στις τοσες.

Παντως Κωστα απο την περιγραφη σου μιλαμε για το μεροκαματο/νυχτοκαματο του τρομου

NikosThes
15-11-09, 00:13
Παιδιά δεν ξέρω αν είδε κανείς σήμερα Uri Geller, αλλα στο τέλος είχε έναν τύπο που σταμάτησε την καρδιά του για 25 δευτερόλεπτα περίπου και μετά επανήρθε. Πρέπει να ήταν το μόνο αληθινό απο όλα που είχε σήμερα, γιατί πραγματικά φαινόνταν ο άνθρωπος οτι επανήρθε και έκανε λίγη ώρα να συνέρθει. Ήταν αρκετά σοκαριστικό το γεγονός απο κάθε άποψη και πιστεύω δεν θα έπρεπε καν να έβγαινε στον αέρα αυτό το νούμερο. Αφού είχα τρομάξει και εγώ χωρίς να το πολυκαταλάβω μιας και μετά μου ήρθε μια μικροζαλάδα και μια δυσφορία, σαν τάσεις λιποθυμίας ένα πράγμα και ξάπλωσα λίγο να συνέρθω...

Τέσπα η ερώτηση είναι αν αυτό είναι εφικτό και κατα πόσο επικίνδυνο μπορεί να αποβεί. Ένας γιατρός που ήταν εκεί και παρακολοθούσε το εν λόγω άτομο είπε οτι δεν θα πρέπει να ξεπεράσει τα 30 δευτερόλεπτα η όλη διαδικασία γιατι μετά μπορεί να προκληθούν ανεπανόρθωτες ζημιές... Αυτός που το έκανε λέει οτι το έχει χρόνιο άσθμα και το έχει ξαναπάθει στο παρελθόν να σταματήσει η καρδιά του δηλαδή, και ενώ οι γιατροί του έιπαν οτι δεν έχει θεραπεία, ωστόσο αυτός λέει οτι κατάφερε να το ελέγξει και μπορεί να σταματάει την καρδιά του όποτε θέλει. Αυτό πάντως δεν ξέρω κατα πόσο ασφαλές είναι, και σίγουρα δεν έχει επιπτώσεις; Γιατί είδα μετά τον τύπο μέχρι το τέλος του show πολύ πεσμένο, ελπίζω να μην έπαθε τίποτα...

kostas2004thes
15-11-09, 03:32
αυτο παντως με την Απινιδωση δεν πρεπει να πιανει συχνα ε? Σπανια καποιος επανερχεται στη ζωη με τον ηλεκτρισμο. Κατι ειχα διαβασει οτι 9 στις 10 περιπτωσεις, η καρδια δεν ανταποκρινεται στις ηλεκτρικες.... εκκενωσεις! Απλα το μηχανημα υπαρχει μηπως και γινει κανενα θαυμα..... μια στις τοσες.

Παντως Κωστα απο την περιγραφη σου μιλαμε για το μεροκαματο/νυχτοκαματο του τρομου

Κοιτα η κοιλιακη μαρμαρυγη εχει το εξης.Οσο πιο συντομα χτυπησεις με ρευμα τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες ανανηψης εχεις.Στη συγκεκριμενη περιπτωση ηταν μεσα σε λεπτα.1-2 το πολυ.Οποτε και πηρε μπρος.

Επισης πολυ σημαντικο ειναι το υποστρωμα της καρδιας.Εξαρταται δηλαδη τι καρδια απινιδωνεις.Αν ειναι κατα τ αλλα μια γερη καρδια που συσπαται με καλη δυναμη χωρις προηγουμενα προβληματα στην οποια ετυχε να βουλωσει με οξυ τροπο ενα στεφανιαιο αγγειο και να παθει εμφραγμα και κοιλιακη μαρμαρυγη,ε τοτε ευκολα ανανηπτει.Αν ειναι μια καρδια με καρδιακη ανεπαρκειαπου συσπαται στο 30% της ολικης της δυναμης που εχει παθει κανα δυο εμφραγματα τα προηγουμενα χρονια,αυτη πολυ πιο δυσκολα παιρνει μπρος.

Τελος σημασια εχει και η γενικη κατασταση του οργανισμου,.Τα υπολοιπα οργανα.
Ο εγκεφαλος και οι πνευμονες.
Αν ο εγκεφαλος ειναι αρτηριοσκληρωτικος πολυ αμεσα μετα τη διακοπη της παροχης του αιματος το κεντρο της αναπνοης θα κατασταλει και θα σταματησει να αναπνεει.Αυτος πχ χτες ενω η καρδια ειχε σταματησει συνεχισε να κανει απελπιδες προσπαθειες αναπνοης ακομα κι αφου εχασε τις αισθησεις του για αρκετη ωρα.Και η οξυγονωση του αιματος ειναι το παν.Ετσι διατηρησε καποιο οξυγονο ωστε να μην χρειαστει να διασωληνωθει.(σπανιοτατο ως γεγονος).Αν ομως ο εγκεφαλος δεν ηταν καλος (πχ απο παλια μικρα η μεγαλα εγκεφαλικα,η λογω γηρατος) κι ειχε σταματησει να αναπνεει σχεδον αμεσως μετα τη καρδια,ε τοτε χανεται πολυτιμος χρονος.

Οι πνευμονες.Εξαρταται τι εφεδρειες εχουν.Σε τετοιες συνθηκες καταστροφης και αμεσης αναγκης το βαθος της αναπνοης εχει πολυ μεγαλη σημασια.Εφοσον ο εγκεφαλος δινει εντολη Αναπνεε" ειναι πολυ σημαντικο να παρει οσο πιο πολυ αερα γινεται.Ετσι καποιος του οποιου τα πνευμονια απο Χ λογους (παλιες βρογχιτιδες,καπνισμα,μεγαλη παχυσαρκια,προσφατο κρυωμα) δεν εχουν τη δυνατοτητα της μεγιστης λειτουργιας να εκπτυχθουν σωστα,ακομα κι αν υπαρχει για λιγα λεπτα το ερεθισμα της αναπνοης δεν θα χει το μεγιστο αποτελεσμα.Με αποτελεσμα χαμηλη οξυγονωση και μικροτερες πιθανοτητες ανανηψης απο τη μαρμαρυγη με την απινιδωση.

Αρα .Συμπερασματικα.Το αν θα ανανηψει καποιος απο την κοιλιακη μαρμαρυγη ειναι ασαφες.Αν την παθει μες το νοσοκομειο και με ολες τις προηγουμενες προυποθεσεις πιθανως να ανανηψει.Αν την παθει στο σπιτι,και περιμενεις να ερθει το ΕΚΑΒ (ακομα και σε 5 λεπτα να ερθει) την πατησε.Διοτι σ αυτη την περιπτωση υπαρχει και το αλλο.Μετα απο τα δυο λεπτα διακοπης της καρδιακης παροχης προς τον εγκεφαλο,αρχιζει η εγκεφαλικη βλαβη.Και πες οτι ερχεται το ΕΚΑΒ πολυ γρηγορα.(πχ στα 5 λεπτα) και κανει απινιδωση και επανερχεται η καρδια.Το παιχνιδι εχει χαθει.Διοτι δεν υπαρχει πλεον εγκεφαλος.Ο ανθρωπος εμεινε φυτο.
Στην Αμερικη εχουν σκορπισει παντου απινιδωτες.Κι ειναι πολυ σωστο κατα τη γνωμη μου.Σε πολυσινεμα,σε εμπορικα κεντρα κι αλλου.Διοτι οπως καταλαβες.Ειναι κυριως θεμα χρονου.

Γενικα παντως σε μεγαλες ηλικιες >75,επειδη δεν ισχυουν οι προυποθεσεις που ανεφερα πριν (της καλης γενικης καταστασης του οργανισμου και του "προτερου εντιμου βιου της καρδιας"http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif) παρα πολυ σπανια μπορουν να επιζησουν απο μια κοιλιακη μαρμαρυγη.
Καταλαβαινεις τωρα για το μεγεθος της τυχης αυτου του ανθρωπου χτες????
Απιστευτη τυχη.Και μονο αν ξερεις απο που γλιτωσες εκτιμας το τι περασες.Αν περνας απο μια γεφυρα και απο κατω υπαρχει το απολυτο χαος,μπορει να τη διασχισεις και να μην καταλαβεις τι περασες αν δεν κοιταξεις κατω.Αν ομως δεις τοτε καταλαβαινεις τι περασες.

Τελος για το νυχτοκαματο του τρομου.Κοιτα, οι ανακοπες δεν μας λειπουν.Η αληθεια να λεγεται.Απλα αυτη ηταν πιο δραματικη.Και το κακο ειναι οτι δεν ειναι μονο νυχτοκαματο του τρομου.Ειναι μερο-νυχτο-μεροκαματο του τρομου.Τι θελω να πω.Ξεκινας 8 το πρωι,συνεχιζεις ολη μερα μεχρι το απογευμα,μεχρι το βραδυ,μεχρι τη νυχτα και ξανα μεχρι το πρωι και συνεχιζεις μεχρι το μεσημερι και συνεχιζεις μεχρι το απογευμα αδιακοπα.Με μια διακοπη 3 ωρων για να ξαπλωσεις μες τη νυχτα.Φαντασου συνθηκες και κουραση...Τελοσπαντων,Εχει ομως τα καλα του.Την ικανοποιηση οτι κατι προσφερεις.

Kouvanos
15-11-09, 04:05
Επειδη αυτες τις μερες, λογω ενος συγγενικου προσωπου μπαινοβγαινω συνεχως στο νοσοκομειο, εχω να μοιραστω μια απιστευτη ιστορια μαζι σας....Σιγουρα ο Κωστας θα εχει δει χιλιαδες τετοια, απλα εμενα μου εκανε τρελη εντυπωση

Στον ιδιο θαλαμο με τη γιαγια μου, βρισκεται μια ηλικιωμενη απο την Κρητη...Εκανε εγχειριση ανοιχτης καρδιας το λεγομενο bay pass...Απο την πρωτη στιγμη μου εκανε εντυπωση οτι δεν φαινοταν καταπονημενη, εννοω, για την ταλαιπωρια της εγχειρισης και την ηλικια της (την εκοβα γυρω στα 70-75 το πολυ) ηταν αρκετα ευδιαθετη και ολο μιλουσε Κρητικα, ηθελε να φυγει απο το νοσοκομειο και να γυρισει στο χωριο της στον Ψηλορειτη...

Σημερα, μιλωντας λιγο με την κορη της, μου πεσαν τα μαλλια...

Η γυναικα αυτη ειναι 92 !!!!!!!!! χρονων....Γεννηθηκε, παντρευτηκε και εζησε σχεδον ολο της τη ζωη σε ενα ορεινο χωριο στον Ψηλορειτη...Καπνιζε σαν τρελη απο τα 15-16 της...Σχεδον 80 χρονια καπνιστρια....Εκανε 9 παιδια, ειδε 2 παγκοσμιους πολεμους, κατοχη, ηταν στην αντισταση, εμφυλιο, κλπ...

Στα 75 επαθε το πρωτο εμφραγμα, εκατσε 3 μερες στο νοσοκομειο στο Ηρακλειο και σηκωθηκε κι εφυγε με δικη της ευθυνη...Ξαναγυρισε στο χωριο και τις συνηθειες της και καπνιζε σαν φουγαρο...Στα 84 παθαινει το 2ο εμφραγμα, αυτη τη φορα πιο σοβαρο...Παλι τα ιδια, 3 μερες στο νοσοκομειο, μετα χωριο, τσιγαρο και ρακι, σαν να μην περασε μια μερα...

Τωρα επαθε τριπλο εμφραγμα...Ειναι πανω απο 1,5 μηνα στα νοσοκομεια, εκανε τετραπλο by pass καθως ειχαν βουλωσει 90% ολες οι αρτηριες, αορτες, κλπ, δεν πολυκαταλαβα κιολας, αλλα ο γιατρος στην Κρητη την εστειλε Αθηνα γιατι ηταν πολυ σοβαρο...Οι γιατροι εδω, αρχικα το σκεφτονταν μηπως δεν αντεξει σε τετοια εγχειριση σε τετοια ηλικια....Τελικα οχι μονο αντεξε, αλλα ειναι περδικι, ζωη να χει η γυναικα, μας λεει ιστοριες και ανεκδοτα στα Κρητικα...

Καθομαι και σκεφτομαι:
1. Το τσιγαρο σκοτωνει....ΜΥΘΟΣ....Αυτη η γυναικα καπνιζει 80 χρονια !!!!!!!! και με τοσα που της ετυχαν, παλι σημερα γυρευε τσιγαρο και μαλωνε τα παιδια που δεν την κερναγαν μια ρακι να τσεμπερωσει"

2. ΑΝ αυτη η γυναικα, με τοσες κακουχιες, τσιγαρο, διατροφη αθλια, τοσα παιδια, κλπ, με 2 πολεμους και τοσο χρονων να ειναι τοσο δυνατη, ζουσε σε συγχρονο περιβαλλον, με διατροφολογο, γυμναστικη, οχι καπνισμα και φαρμακα, ποσα χρονια θα ζουσε ???????? 200 ??????????

Γιατι κοντευει τα 100 και οπως ελεγε γελωντας η κορη της, δεν εχει αρρωστησει ΠΟΤΕ σε ολη της τη ζωη και στο γιατρο πηγε πρωτη φορα στα 75 οταν επαθε εμφραγμα....Και κατι χαπια για υπερταση τα πεταξε στα σκουπιδια, και ειπε οτι αν της ξαναφερουν τετοια πραγματα, θα τα ταϊσει στα ζα, η ιδια δεν πηρε ποτε και ουτε τωρα θα παρει....

Κωστα τι λες για ολα αυτα ????????????

Απο τι ΥΛΙΚΟ ειναι φτιαγμενοι αυτοι οι ανθρωποι ????????? Απο ΧΡΥΣΑΦΙ ειναι πνευμονια και συκωτια και απο ΑΤΣΑΛΙ η καρδια ??? Γιατι δεν παιρνουν πχ εναν ιστο απο αυτη τη γυναικα να τον κλωνοποιησουν να εχουμε το βιονικο ανθρωπο ????? Υπαρχουν κυτταρα που δεν φθειρονται ποτε ?????????

Ξαναλεω, ζωη να εχει η γυναικα, αλλα αυτα πιστευα πως ΔΕΝ γινονται....Εδω ο αλλος πεθαινει απο καρδια στα 22, χωρις να εχει καπνισει ποτε, τι διαολο γινεται σ`αυτον τον ματαιο κοσμο ???????
Edited by: Kouvanos "

kostas2004thes
15-11-09, 04:34
Μιλαμε δηλαδη για το Μητσοτακη με βυζια και ωοθηκες...στο πιο θηλυκο του....[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif.

1.Κοιτα.Η γυναικα σιγουρα ειναι γερο σκαρι.Πολυ γερο σκαρι.Αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
Το δευτερο μονο σιγουρο ειναι οτι ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΕΙ.
1000%.
Το οτι καποιος η καποιοι ελαχιστοι ανθρωποι πχ εχουν ειτε τις αντοχες ειτε την τυχη να ξεπερασουν τις βλαβες που τους προκαλει δε σημαινει οτι μπορουν η θα τυχει σε ολους.
Οπως μας ελεγε κι ενας καθηγητης.Εξετασε μια φορα ενα πτωμα σε νεκροτομη και βρηκε μια σφαιρα καρφωμενη λιγα χιλιοστα πριν την καρδια.¨Δεν μπορω να σας πω,βγειτε εξω κι αν σας πυροβολουν μην ανησυχειτε".
Εγω εχω να πω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια οσων παθαινουν εμφραγμα καπνιζουν η καπνιζαν.Συντριπτικη.

2.Αν η γιαγια εκανε ολα αυτα που λες.Κανεις δεν ξερει.Δεν θα εφτανε σιγουρα τα 200.Μπορει πχ ομως να παθαινε κι εναν καρκινο στα 40 και να πεθαινε νωρις.Μπορει να ειχε ενα ατυχημα.Μπορει να κολλουσε ενα μικροβιο απο τα εκατομμυρια που κυκλοφορουν.Μπορει να παθαινε καταθλιψη,να αλλαζε η νευροφυσιολογια του εγκεφαλου της (κι ως γνωστο η καταθκιψη μειωνει την επιβιωση).
Μετα λες για διατροφολογο.Τι να τον κανει η γιαγια η κρητικια τον διατροφολογο.Ο διατροφολογος θελει τη γιαγια την κρητικια.Το αντιστροφο.Ουτως η αλλως ο διατροφολογος σκονακια απο τη γιαγια κανει για να πει το μαθημα του.Παπαγαλακι ειναι.

Τελος πρεπει να ξερεις οτι υπαρχει και η εκφυλιση ως νοσος η οποια εμφανιζεται σχετικα αποτομα πχ στην καρδια,και οφειλεται στην αυξημενη αποπτωση των κυτταρων.Τον προγραμματισμενο δηλαδη μεσω DNA θανατο τον κυτταρων.Σε μεγαλες ηλικιες πανω απο 100 στα καλα καθουμενα η καρδια σταματαει.Λογω εκφυλισης κι ας μην ειχε παθει τιποτα παλιοτερα.
Επομενως δεν νομιζω η γιαγια να βρυκολακιαζε φτανωντας στα 200....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
3.Απο τι υλικο ειναι φτιαγμενοι?Απο καλο DNA.Το DNA ειναι πολυ σημαντικο.Αλλα και η διατροφη κι ο τροπος ζωης αλλα κι η τυχη ειναι εξισσου σημαντικα για τη μακροζωια και την υγεια.Πες μας εσυ ρε Κουβανε πως να να το κανουμε να παρουμε απ αυτη τη γιαγια το DNA και να την κλωνοποιησουμε.Εγω παντως δεν ξερω.Ειλικρινα...χαχαχα

Οσο για το τελευταιο εχεις δικιο.Πολλες φορες αναρωτιεμαι τι στο διαλο φταιει και μερικοι ανθρωποι ειναι τοσο μα τοσο γκαντεμηδες.Εχω καταληξει στην εξης φραση την οποια εχω κλεψει απο μια αγραμματη γρια απο τα Τρικαλα."τι τα θες,η ζωη ειναι ενα αχανες".

Κι ομως ετσι νομιζω οτι ειναι.Στροβιλισμος μοριων,ιων,μικροβιων,σπερματος,αερα,σκεψεων,πραξεω ν,ζωων,και θανατων σε μια απεραντη μαυρη σουπα που δεν εχει τελος με η χωρις καθοδηγηση καποιου.Εκει εχω καταληξει.

Αυτόν τον κόσμο τον καλό τον χιλιομπαλωμένο βρέ ράβε ξήλωνε ράβε ξήλωνε δουλειά δουλειά δουλειά να μη σου λείπει Αυτόν τον κόσμο τον καλό άλλοι τον είχαν πρώτα βρε γέλα φίλε μου γέλα φίλε μου δεν ειναι και για λυπη..

SsYYfCzMKm0

Morelo
15-11-09, 12:36
Ε αυτο ελειπε τωρα επειδη ετυχε τωρα αυτη να καπνιζει τοσο πολυ και να ειναι 90 χρονων και να ζει ακομα δε σημαινει οτι το τσιγαρο δε κανει κακο..
Αρα απλα σκεφτειτε αν δε καπνιζε κιολας
δε θα ειχε παθει εμφραγμα απτα 75 μπορει και καθολου μεχρι σημερα και δε θα ειχε χρειαστει να ειχε κανει by pass τωρα....
Ειναι σιγουρο πλεον οτι το τσιγαρο σκοτωνει...προσωπικα δν εχω καπνισει ποτε και ουτε προκειται...και απορω τι βρισκετε εσεις οι καπνιστες σε δαυτο...τσαμπα λεφτα!!

Kouvanos
15-11-09, 15:09
Επισης, αλλο ανεξηγητο φαινομενο, το 80-90% των γιατρων καπνιζουν σαν τρελοι....

Υποτιθεται αυτοι πρωτα απο ολους γνωριζουν τις βλαβερες συνεπειες....κι ομως φουγαρα !!!!

2 παθολογους εχω, καπνιζουν κι οι δυο σαν τρελοι
ο οδοντιατρος επισης
μια ορθοπεδικος, επισης, φουγαρο
τελος, το πιο τραγικο, 2 καρδιολογοι, ο 1 χειρουργος κιολας νομιζω.....4 πακετα ΑΦΙΛΤΡΑ την ημερα, ο παλικαροςςςςςςςς....55 χρονων ειναι

Και του λεει ο πατερας μου Καλα, δεν φοβασαι ??" και απανταει ο θεος "Μ`αυτα που βλεπω θα επρεπε, αλλα οχι " http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

kostas2004thes
15-11-09, 16:09
Καλα οι χειρουργοι ειναι μεγαλη ιστορια.Το ξερετε οτι το ποσοστο αλκοολισμου στους χειρουγρους ειναι πολυ μεγαλο?Μαλλον λογω στρες...Δεν εξηγειται αλλιως.

MountExplorer
15-11-09, 16:30
Καλα οι χειρουργοι ειναι μεγαλη ιστορια.Το ξερετε οτι το ποσοστο αλκοολισμου στους χειρουγρους ειναι πολυ μεγαλο?Μαλλον λογω στρες...Δεν εξηγειται αλλιως.

στρες γιατι? αφου ολα τα σφαζουν ολα τα μαχαιρωνουν [i]
"

TURMS
15-11-09, 20:33
ρε συ Κωστα;;
τελικα η γυμναστικη βοηθαει;;;
ή τζαμπα τρεχουμε;;;

(πλεον ξεπερασα το κανω γυμναστικη για να φαινομαι" που ειχαμε ως πιτσιρικαδες...το κανουμε πλεον για την υγεια μας)

ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ;;;

εχω κοψει εδω κ χρονια κ το τσιγαρο...

αλλα ολα αυτα τελικα φερνουν αποτελεσμα;;; ή οτι ειναι να γινει θα γινει ειτε καπνιζεις ειτε οχι; ειτε γυμναζεσαι ειτε οχι;Edited by: TURMS "

kostas2004thes
15-11-09, 23:16
Φυσικα και βοηθαει.Πλακα με κανεις?χαχαχαχα.Σοβαρα.Φυσικα και βοηθαει στην καλη υγεια.Βοηθαει λεμε.Οχι την εξασφαλιζει.

TURMS
16-11-09, 00:29
Φυσικα και βοηθαει.Πλακα με κανεις?χαχαχαχα.Σοβαρα.Φυσικα και βοηθαει στην καλη υγεια.Βοηθαει λεμε.Οχι την εξασφαλιζει.

οχι...δεν μιλαω για εξασφαλιση..
αλλα αν υποθεσουμε οτι
- κανω γυμναστικη κ δεν καπνιζω
- δεν κανω γυμναστικη κ καπνιζω

υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει διαφορετικη εξελιξη;
ή οπως κ να εχει αν ειναι να παθεις εμφραγμα θα το παθεις; απλα μπορει να το παθεις 5-10 χρονια αργοτερα...

(δεν μιαλω για κληρονομικοτητες κλπ ουτε να καπνιζεις 3 πακετα την μερα)

NikosThes
16-11-09, 00:46
Παιδιά ρώτησα κάτι εχθές αλλά προφανώς δεν το προσέξατε. Σε κάθε περίπτωση επ' ευκαιαρίας που ανέβηκαν και τα βίντεο:

<a href=http://www.youtube.com/watch?v=uzqdLi0bTjY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=uzqdLi0bTjY</A>

http://www.youtube.com/watch?v=5PNQb3kyuzk

Είναι απο χθεσινό νούμερο που έκανε ο νεόφυτος στον Uri Geller, να σταματήσει την καρδιά του για μισό λεπτό περίπου. Hθελα να ρωτήσω αμα είναι δυνατό κάτι τέτοιο και τι συνέπειες μπορεί να έχει, γιατι φάνηκε αρκετά αληθοφανές και επικίνδυνο το όλο εγχείρημα. Κώστα περιμένω απο σένα που είσαι και πιο ειδικός..."

kostas2004thes
16-11-09, 00:53
[QUOTE=kostas2004thes]

αλλα αν υποθεσουμε οτι

(δεν μιαλω για κληρονομικοτητες κλπ ουτε να καπνιζεις 3 πακετα την μερα)

φυσικα και μ αυτα τα δυο θα χεις διαφορετικη εξελιξη.Εγω περιμενα να μου βαλεις το δυσκολο διλημμα

1.Κανω γυμναστικη και καπνιζω
2.Δεν κανω γυμναστικη και δεν καπνιζω.

το θεμα ειναι στατιστικο.Παντα θα υπαρχουν οι γκαντεμηδες που και τιποτα να μην κανουν κακο θα αρρωστησουν και παντα θα υπαρχουν οι τρομερα κ...ρδοι που οσο και να καπνισουν δεν θα παθουν τιποτα.Αυτες οι δυο περιπτωσεις ειναι τα δυο ακρα.Απο 5% πχ η καθεμια.Ολος ο αλλος πληθυσμος κυμαινεται στο 90%.Γιατι να πεσεις σε μια απο αυτες τις ακραιες περιπτωσεις?Η στατιστικη λεει οτι το καπνισμα βλαπτει.Και πιο κρυα επιστημη απο την στατιστικη δεν υπαρχει.
Edited by: kostas2004thes

kostas2004thes
16-11-09, 01:12
Παιδιά ρώτησα κάτι εχθές αλλά προφανώς δεν το προσέξατε. Σε κάθε περίπτωση επ' ευκαιαρίας που ανέβηκαν και τα βίντεο:

<a href=http://www.youtube.com/watch?v=uzqdLi0bTjY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=uzqdLi0bTjY</a>

Είναι απο χθεσινό νούμερο που έκανε ο νεόφυτος στον Uri Geller, να σταματήσει την καρδιά του για μισό λεπτό περίπου. Hθελα να ρωτήσω αμα είναι δυνατό κάτι τέτοιο και τι συνέπειες μπορεί να έχει, γιατι φάνηκε αρκετά αληθοφανές και επικίνδυνο το όλο εγχείρημα. Κώστα περιμένω απο σένα που είσαι και πιο ειδικός...

Ηταν οτι πιο γελοιο εχω δει τους τελευταιους μηνες.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif.Ο Νεοφυτος χρειαζεται επειγοντως το Οσκαρ πατατας ερμηνειας στην ανακοπη...Δεν υπαρχει πιο γελοιο βιντεο.Ελεος παιδια.Μην πιστευετε οτι σας σερβιρουν....Εχουν περασει 5 λεπτα κι ακομα γελαω.Ας κοψουν αυτη τη γελοια εκπομπη επιτελους.Η ας πουν οτι προκειται για επιθεωρηση η για κωμωδια.Πηραν ολοι σοβαρο υφος για μια τοσο μεγαλη μ....ια..ΕΛΕΟΣ.Εχω δει πολλες φορες ανακοπες και ξερω πως ειναι...

Ετσι ειναι κι οχι ετσι...

ICODRFoWZkw5PNQb3kyuzk

Μα ειναι δυνατον,να εχουν δηθεν καποιον υποτιθεμενο γιατρο που να ειναι παρων στο στουντιο για ιατρικη βοηθεια και διπλα στο νουμερο-μαγο να καθεται η Βασια Λοη.Ως τι καθοταν διπλα?Ως εντατικολογος η ως καρδιολογος?Απ αυτο και μονο φαινεται το στημενο του πραγματος.
Απο την αλλη πρωτη φορα βλεπω ανθρωπο να παθαινει ανακοπη,να μην αλλαξει χρωμα και το κυριοτερο και πιο γελοιο.Να διατηρει μυικο τονο ωστε να καθεται στην καρεκλα...χαχαχαχα.Αυτο ειναι που λενε.Επαθε την ανακοπη στο ποδι...Η απολυτη γελοιοτητα.Την ιδια στιγμη της ανακοπης τα χερια του να παραμενουν πανω στα γονατα του (ουτε εκατοστο δεν κουνηθηκαν) ωστε τα ωραια χερακια της Βασιας Λοη να πιανουν το σφυγμο του...χαχαχα.
Στο 5ο λεπτο συνερχεται απο την "ανακοπη" και στο 6.και 30 σηκωνεται για να τον κρινει ο yuri Gueller...Φοβερη ανανηψη...Μη χασουμε και τις διαφημισεις...χαχαχαχα

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Ασε που οταν ξυπναει κανει φασαρια για να μας θυμησει οτι θα ξυπνησει ,για την περιπτωση που το ξεχασαμε.Ουτε εναν σπασμο,ουτε μια κινηση απεγκεφαλισμου (οπως θα οφειλε).Χρωματακι τελειο.Ο δε γελοιος Yuri.σηκωθηκε για να δειξει οτι ταχα ανησυχησε.Ελπιζω να μην υπηρξαν πολλοι που να το εχαψαν.
Το οτι βεβαια επεσε μπροστα και τον καλυψε το πλουσιο μαλλι του ηταν για να μη βλεπουμε τα υπεροχα ματακια του κατα τη διαρκεια της ανακοπης τα οποια οφειλαν να εχουν βολβοστροφη.(να γυρισουν αναποδα δηλαδη).

Εμ το αλλο.Που επανερχεται παλι με 60 παλμους το λεπτο.δηλαδη σε ηρεμια.Ο Νεοφυτος αγκομαχαει,οτι ταχα επανηλθε και το μονιτορ κολλημενο στους 60 παλμους.Εδω για χεσιμο πας και ζοριζεσαι και οι παλμοι σου ανεβαινουν.χαχαχαχα....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif.Ελεος Θεε μου...

TURMS
16-11-09, 01:31
[QUOTE=kostas2004thes]
αλλα αν υποθεσουμε οτι

(δεν μιαλω για κληρονομικοτητες κλπ ουτε να καπνιζεις 3 πακετα την μερα)φυσικα και μ αυτα τα δυο θα χεις διαφορετικη εξελιξη.Εγω περιμενα να μου βαλεις το δυσκολο* διλημμα1.Κανω γυμναστικη και καπνιζω2.Δεν κανω γυμναστικη και δεν καπνιζω.το θεμα ειναι στατιστικο.Παντα θα υπαρχουν οι γκαντεμηδες που και τιποτα να μην κανουν κακο θα αρρωστησουν και παντα θα υπαρχουν οι τρομερα κ...ρδοι που οσο και να καπνισουν δεν θα παθουν τιποτα.Αυτες οι δυο περιπτωσεις ειναι τα δυο ακρα.Απο 5% πχ η καθεμια.Ολος ο αλλος πληθυσμος κυμαινεται στο 90%.Γιατι να πεσεις σε μια απο αυτες τις ακραιες περιπτωσεις?Η στατιστικη λεει οτι το καπνισμα βλαπτει.Και πιο κρυα επιστημη απο την στατιστικη δεν υπαρχει.

λες ε;;
δεν πηγε τζαμπα λοιπον η ετησια συνδρομη
τελος παντων...
με επιασε κ τεμπελια αυτες τις μερες...ελεγα μπας κ πεις τιποτα αλλο...

[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif"

NikosThes
16-11-09, 01:32
Χαχα και εγώ έτσι διάβασα στα comments αλλά στην αρχή φάνηκε αληθοφανές, και με τρόμαξε ο άτιμος μπορώ να πω στην αρχή. Τώρα που το ξανάψαξα ειδα οτι έχουν κάνει και άλλοι παρόμοιες απόπειρες στο παρελθόν, δηλαδή κλεμμένο το κολπάκι. Πάντως αρκετοί δεν πείστηκαν απο την άθλια ερμηνεία που είχε στο παίξιμο. Ήταν αρκετά fake το όλο πράγμα. Επίσης το άλλο που δεν με έπεισε ήταν οτι απο 60 παλμούς που είχε ξαφνικά, έπεσε στο 0 και μετά που επανήλθε ήταν πάλι στους 60, ενώ φαινόνταν τρομοκρατημένος. ΚΑι απο οσι ξέρω θα επρεπε να είχε σωριαστεί στο έδαφος κανονικά, και να μην κουνιέται καθόλου, ενώ αυτός έκανε κινήσεις την ώρα που και καλά ήταν λιπόθυμος. Είχε πολλά στραβά το όλο παίξιμο πάντως, αλλά γενικά αυτές οι γελοιοότητες απορω πως βγαίνουν στον αέρα. Και άντε αυτό σε κάποιον ανίδεο φαινόνταν αρκετά αληθοφανές, αλλά τα άλλα τα κόλπα είναι τελείως γελοία και τα περισσότερα είναι εύκολα εξηγήσιμα. Τεσπα, ήταν το πρώτο ψαρωτικό νούμερο πάντως για μένα όταν το είδα live για αυτό και έκατσα να το ψάξω περισσότερο, που απο οτι φαίνεται έμπαζε απο παντού[i]"

Vox_Balenae
16-11-09, 09:46
Ηταν οτι πιο γελοιο εχω δει τους τελευταιους μηνες.....[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif.Ο Νεοφυτος χρειαζεται επειγοντως το Οσκαρ πατατας ερμηνειας στην ανακοπη...Δεν υπαρχει πιο γελοιο βιντεο.Ελεος παιδια.Μην πιστευετε οτι σας σερβιρουν....Εχουν περασει 5 λεπτα κι ακομα γελαω.Ας κοψουν αυτη τη γελοια εκπομπη επιτελους.Η ας πουν οτι προκειται για επιθεωρηση η για κωμωδια.Πηραν ολοι σοβαρο υφος για μια τοσο μεγαλη μ....ια..ΕΛΕΟΣ.Εχω δει πολλες φορες ανακοπες και ξερω πως ειναι...

Ετσι ειναι

...

Μα ειναι δυνατον,να εχουν δηθεν καποιον υποτιθεμενο γιατρο που να ειναι παρων στο στουντιο για ιατρικη βοηθεια και διπλα στο νουμερο-μαγο να καθεται η Βασια Λοη.Ως τι καθοταν διπλα?Ως εντατικολογος η ως καρδιολογος?Απ αυτο και μονο φαινεται το στημενο του πραγματος.
Απο την αλλη πρωτη φορα βλεπω ανθρωπο να παθαινει ανακοπη,να μην αλλαξει χρωμα και το κυριοτερο και πιο γελοιο.Να διατηρει μυικο τονο ωστε να καθεται στην καρεκλα...χαχαχαχα.Αυτο ειναι που λενε.Επαθε την ανακοπη στο ποδι...Η απολυτη γελοιοτητα.Την ιδια στιγμη της ανακοπης τα χερια του να παραμενουν πανω στα γονατα του (ουτε εκατοστο δεν κουνηθηκαν) ωστε τα ωραια χερακια της Βασιας Λοη να πιανουν το σφυγμο του...χαχαχα.
Στο 5ο λεπτο συνερχεται απο την "ανακοπη" και στο 6.και 30 σηκωνεται για να τον κρινει ο yuri Gueller...Φοβερη ανανηψη...Μη χασουμε και τις διαφημισεις...χαχαχαχα

Ασε που οταν ξυπναει κανει φασαρια για να μας θυμησει οτι θα ξυπνησει ,για την περιπτωση που το ξεχασαμε.Ουτε εναν σπασμο,ουτε μια κινηση απεγκεφαλισμου (οπως θα οφειλε).Χρωματακι τελειο.Ο δε γελοιος Yuri.σηκωθηκε για να δειξει οτι ταχα ανησυχησε.Ελπιζω να μην υπηρξαν πολλοι που να το εχαψαν.
Το οτι βεβαια επεσε μπροστα και τον καλυψε το πλουσιο μαλλι του ηταν για να μη βλεπουμε τα υπεροχα ματακια του κατα τη διαρκεια της ανακοπης τα οποια οφειλαν να εχουν βολβοστροφη.(να γυρισουν αναποδα δηλαδη).

Εμ το αλλο.Που επανερχεται παλι με 60 παλμους το λεπτο.δηλαδη σε ηρεμια.Ο Νεοφυτος αγκομαχαει,οτι ταχα επανηλθε και το μονιτορ κολλημενο στους 60 παλμους.Εδω για χεσιμο πας και ζοριζεσαι και οι παλμοι σου ανεβαινουν.χαχαχαχα....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif.Ελεος Θεε μου...

Βίντεο δεν είδα, αλλά μετά από αυτόν το σχολιασμό δε νομίζω ότι χρειάζεται. Πολύ γέλιο... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif νά' σαι καλά. "

gordonas
16-11-09, 10:24
Επειδη αυτες τις μερες, λογω ενος συγγενικου προσωπου μπαινοβγαινω συνεχως στο νοσοκομειο, εχω να μοιραστω μια απιστευτη ιστορια μαζι σας....Σιγουρα ο Κωστας θα εχει δει χιλιαδες τετοια, απλα εμενα μου εκανε τρελη εντυπωσηΣτον ιδιο θαλαμο με τη γιαγια μου, βρισκεται μια ηλικιωμενη απο την Κρητη...Εκανε εγχειριση ανοιχτης καρδιας το λεγομενο bay pass...Απο την πρωτη στιγμη μου εκανε εντυπωση οτι δεν φαινοταν καταπονημενη, εννοω, για την ταλαιπωρια της εγχειρισης και την ηλικια της (την εκοβα γυρω στα 70-75 το πολυ) ηταν αρκετα ευδιαθετη και ολο μιλουσε Κρητικα, ηθελε να φυγει απο το νοσοκομειο και να γυρισει στο χωριο της στον Ψηλορειτη...Σημερα, μιλωντας λιγο με την κορη της, μου πεσαν τα μαλλια...Η γυναικα αυτη ειναι 92 !!!!!!!!! χρονων....Γεννηθηκε, παντρευτηκε και εζησε σχεδον ολο της τη ζωη σε ενα ορεινο χωριο στον Ψηλορειτη...Καπνιζε σαν τρελη απο τα 15-16 της...Σχεδον 80 χρονια καπνιστρια....Εκανε 9 παιδια, ειδε 2 παγκοσμιους πολεμους, κατοχη, ηταν στην αντισταση, εμφυλιο, κλπ...Στα 75 επαθε το πρωτο εμφραγμα, εκατσε 3 μερες στο νοσοκομειο στο Ηρακλειο και σηκωθηκε κι εφυγε με δικη της ευθυνη...Ξαναγυρισε στο χωριο και τις συνηθειες της και καπνιζε σαν φουγαρο...Στα 84 παθαινει το 2ο εμφραγμα, αυτη τη φορα πιο σοβαρο...Παλι τα ιδια, 3 μερες στο νοσοκομειο, μετα χωριο, τσιγαρο και ρακι, σαν να μην περασε μια μερα...Τωρα επαθε τριπλο εμφραγμα...Ειναι πανω απο 1,5 μηνα στα νοσοκομεια, εκανε τετραπλο by pass καθως ειχαν βουλωσει 90% ολες οι αρτηριες, αορτες, κλπ, δεν πολυκαταλαβα κιολας, αλλα ο γιατρος στην Κρητη την εστειλε Αθηνα γιατι ηταν πολυ σοβαρο...Οι γιατροι εδω, αρχικα το σκεφτονταν μηπως δεν αντεξει σε τετοια εγχειριση σε τετοια ηλικια....Τελικα οχι μονο αντεξε, αλλα ειναι περδικι, ζωη να χει η γυναικα, μας λεει ιστοριες και ανεκδοτα στα Κρητικα...Καθομαι και σκεφτομαι:1. Το τσιγαρο σκοτωνει....ΜΥΘΟΣ....Αυτη η γυναικα καπνιζει 80 χρονια !!!!!!!! και με τοσα που της ετυχαν, παλι σημερα γυρευε τσιγαρο και μαλωνε τα παιδια που δεν την κερναγαν μια ρακι να τσεμπερωσει"2. ΑΝ αυτη η γυναικα, με τοσες κακουχιες, τσιγαρο, διατροφη αθλια, τοσα παιδια, κλπ, με 2 πολεμους και τοσο χρονων να ειναι τοσο δυνατη, ζουσε σε συγχρονο περιβαλλον, με διατροφολογο, γυμναστικη, οχι καπνισμα και φαρμακα, ποσα χρονια θα ζουσε ???????? 200 ??????????Γιατι κοντευει τα 100 και οπως ελεγε γελωντας η κορη της, δεν εχει αρρωστησει ΠΟΤΕ σε ολη της τη ζωη και στο γιατρο πηγε πρωτη φορα στα 75 οταν επαθε εμφραγμα....Και κατι χαπια για υπερταση τα πεταξε στα σκουπιδια, και ειπε οτι αν της ξαναφερουν τετοια πραγματα, θα τα ταϊσει στα ζα, η ιδια δεν πηρε ποτε και ουτε τωρα θα παρει....Κωστα τι λες για ολα αυτα ????????????Απο τι ΥΛΙΚΟ ειναι φτιαγμενοι αυτοι οι ανθρωποι ????????? Απο ΧΡΥΣΑΦΙ ειναι πνευμονια και συκωτια και απο ΑΤΣΑΛΙ η καρδια ??? Γιατι δεν παιρνουν πχ εναν ιστο απο αυτη τη γυναικα να τον κλωνοποιησουν να εχουμε το βιονικο ανθρωπο ????? Υπαρχουν κυτταρα που δεν φθειρονται ποτε ?????????Ξαναλεω, ζωη να εχει η γυναικα, αλλα αυτα πιστευα πως ΔΕΝ γινονται....Εδω ο αλλος πεθαινει απο καρδια στα 22, χωρις να εχει καπνισει ποτε, τι διαολο γινεται σ`αυτον τον ματαιο κοσμο ???????

Αυτό ακριβώς το νόημα του ποστ σου είναι το άλλοθι ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ανθρώπων σε ΟΛΟ τον κόσμο για να συνεχίζουν να αυτοκτονούν καθημερινά με το τσιγάρο και την διατροφή τους.

Η γιαγιά από την Κρήτη είναι 1 στις 10.000 στην καλύτερη. Όποιος αισθάνεται τόσο τυχερός ας συνεχίσει να τρώει σαβούρες και να καπνίζει. Απλά τα πράγματα...

Οι υπόλοιποι 99.999 απλά θα υποστούν τα αποτελέσματα των επιλογών τους.

Πραγματικά κάτι τέτοια επιχειρήματα από καπνιστές από την μια με κάνουν και γελάω (όχι με εσένα, γενικά) αλλά από την άλλη στεναχωριέμαι για αυτούς γιατί καταλαβαίνω ότι απλά δεν έχουν επίγνωση...

Μπορεί κάποιος να πέσει από τον τέταρτο όροφο και να σωθεί. Αφού είναι έτσι ξεκινάτε ΟΛΟΙ να πέφτετε από τον τέταρτο όροφο.

Τέτοιας λογικής είναι ΟΛΕΣ αυτές οι ιστορίες.

Όσο για την κλωνοποίηση, τις θεραπευτικές μεθόδους μέσω DNA κτλ., να είσαστε ευχαριστημένοι αν τις προλάβουν τα παιδιά μας."

giatrellis8
16-11-09, 14:55

<a href=http://www.youtube.com/watch?v=uzqdLi0bTjY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=uzqdLi0bTjY</a>

Είναι απο χθεσινό νούμερο που έκανε ο νεόφυτος στον Uri Geller, να σταματήσει την καρδιά του για μισό λεπτό περίπου. Hθελα να ρωτήσω αμα είναι δυνατό κάτι τέτοιο και τι συνέπειες μπορεί να έχει, γιατι φάνηκε αρκετά αληθοφανές και επικίνδυνο το όλο εγχείρημα. Κώστα περιμένω απο σένα που είσαι και πιο ειδικός...

Ηταν οτι πιο γελοιο εχω δει τους τελευταιους μηνες.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif.Ο Νεοφυτος χρειαζεται επειγοντως το Οσκαρ πατατας ερμηνειας στην ανακοπη...Δεν υπαρχει πιο γελοιο βιντεο.Ελεος παιδια.Μην πιστευετε οτι σας σερβιρουν....Εχουν περασει 5 λεπτα κι ακομα γελαω.Ας κοψουν αυτη τη γελοια εκπομπη επιτελους.Η ας πουν οτι προκειται για επιθεωρηση η για κωμωδια.Πηραν ολοι σοβαρο υφος για μια τοσο μεγαλη μ....ια..ΕΛΕΟΣ.Εχω δει πολλες φορες ανακοπες και ξερω πως ειναι...

Ετσι ειναι κι οχι ετσι...

ICODRFoWZkw5PNQb3kyuzk

το πιο τραγικο απο ολα ομως ειναι στο τελος που
του λεει ο Φερεντινος.....''θες λιγο νερακι...?''. λες και πνιγηκε ξερω γω http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
ο,τι να 'ναι.απο τα κουταλια φτασαμε στις σταματημενες καρδιες http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

kostas2004thes
19-11-09, 11:18
Σημερα φευγει σπιτι του ο τυπος με την ανακοπη που τον εσωσα με απινιδωση πριν λιγες μερες.ΟΠως το περιμενα ακριβως.ενα γαιδουρι και μισο.Ουτε ενα ευχαριστω δεν ειπε."

Σου λενε οτι επαθες ανακοπη μες τα επειγοντα,οτι σε επανεφεραν και δεν ρωτας ποιος ηταν εκει...!!Τοσο ζωο!!!Φαντασου τι ζωη σου αξιζει...

MountExplorer
19-11-09, 12:09
Σημερα φευγει σπιτι του ο τυπος με την ανακοπη που τον εσωσα με απινιδωση πριν λιγες μερες.ΟΠως το περιμενα ακριβως.ενα γαιδουρι και μισο.Ουτε ενα ευχαριστω δεν ειπε."

αχαριστοι ανθρωποι.... τι να περιμενεις!
"

kostas2004thes
19-11-09, 12:22
Στη Σπαρτη ενας σκοτωσε τη μανα του μες την πλατεια στα εκπληκτα ματια των ανθρωπων που ηταν εκει γυρω.Μετα πηγε στο χωριο του και σκοτωσε και την αδερφη του.

Τραγικη λεπτομερεια.Η ιδια η μανα του ειχε υπογραψει για να βγει απο το ψυχιατρειο.Με την υπογραφη της αυτη υπεγραψε τον ιδιο το θανατο της λογω της μεγαλης αγαπης προς το παιδι της.

Ειναι απ τις φορες που η ζωη ζωγραφιζει,που γραφει τραγωδιες απειρου μεγεθους που ξεπερνουν τις ανθρωπινες δυνατοτητες και ενστικτα.
Αγαπη και θανατος.Ενα και το αυτο.

MountExplorer
19-11-09, 13:21
Σε αλλες χωρες ο,τι και να υπογραψεις, οι ψυχιατροι δεν δινουν τη δυνατοτητα να βγει ο ασθενης εξω, εαν νομιζουν οτι ειναι δημοσιος κινδυνος. Στην Ελλαδα βεβαια ειμαστε ακομα πισω.... και σε αυτον τον τομεα....

kostas2004thes
21-11-09, 12:38
Η γιαγια μου ειχε φαγουρα εδω και κανεναν μηνα.Τελικα αποδειχτηκε καρκινος παγκρεατος.Τι να την κανεις τωρα?88 χρονων....Προφανως τιποτα.Με αλλα λογια σε κανα τριμηνο το πολυ εξαμηνο μας αποχαιρεταει.Κριμα.θα τη θυμαμαι φυσικα παντα.Γιατι μ αγαπουσε πολυ απο παιδακι και ακομα μ αγαπαει...

MetFM
22-11-09, 16:25
τελικα αυτο το περιφημο εμβολιο πρεπει να το κανιυμε η οχι?

Gianniwtis
27-12-09, 18:37
Ρε παιδια εχω 37,8 πυρετο και τα ουλα μου σαν να εχουν ''σκασει'' λιγο οπως σκανε τα χειλη απο το κρυο..Τι κουφα πραματα ειναι αυτα?Παιζει να ειναι κανα κρυωμα?Κατα τ'αλλα νιωθω ακμαιοτατος! Edited by: Gianniwtis

Gianniwtis
27-12-09, 18:55
Φιλοι ιατροι help![i]"

dihaneira
27-12-09, 22:15
Λοιμωδης μονοπυρηνωση μυριζει...[i]"

dihaneira
27-12-09, 22:18
[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif
Στη Σπαρτη ενας σκοτωσε τη μανα του μες την πλατεια στα εκπληκτα ματια των ανθρωπων που ηταν εκει γυρω.Μετα πηγε στο χωριο του και σκοτωσε και την αδερφη του.

Τραγικη λεπτομερεια.Η ιδια η μανα του ειχε υπογραψει για να βγει απο το ψυχιατρειο.Με την υπογραφη της αυτη υπεγραψε τον ιδιο το θανατο της λογω της μεγαλης αγαπης προς το παιδι της.

Ειναι απ τις φορες που η ζωη ζωγραφιζει,που γραφει τραγωδιες απειρου μεγεθους που ξεπερνουν τις ανθρωπινες δυνατοτητες και ενστικτα.
Αγαπη και θανατος.Ενα και το αυτο.
"

Gianniwtis
27-12-09, 22:23
Λοιμωδης μονοπυρηνωση μυριζει...[i]

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifΛες?Γιατρος εισαι?"

kostas2004thes
27-12-09, 22:37
Ρε παιδια εχω 37,8 πυρετο και τα ουλα μου σαν να εχουν ''σκασει'' λιγο οπως σκανε τα χειλη απο το κρυο..Τι κουφα πραματα ειναι αυτα?Παιζει να ειναι κανα κρυωμα?Κατα τ'αλλα νιωθω ακμαιοτατος!

Εγω δεν ξερω....αν κι εχω κανει παθολογια 2 χρονια...Ρωτα καποιον παθολογο.

MetFM
28-12-09, 12:32
ρε παιδια κανενας παθολογος?

MountExplorer
28-12-09, 16:10
δεν παιζει παθολογος... το ιατρικο team TOY SNOW REPORT δεν ειναι πληρες ακομα.... Διαθετουμε καρδιολογο, ψυχιατρο και οδοντιατρο... Αν σε βολευει τιποτα απο αυτα εχει καλως.
[i]
"

dihaneira
28-12-09, 16:51
Ποιος ειναι ψυχιατρος?[i]"

dihaneira
28-12-09, 16:54
Λοιμωδης μονοπυρηνωση μυριζει...[i]

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifΛες?Γιατρος εισαι?Θα μπορουσα..http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifΑλλα εφοσον νιωθεις ακμαιοτατος μαλλον πας για περαιτερω εξετασεις αφου τα δεκατα κατι υποδηλωνουν..ΣΜΝ?
"

Gianniwtis
28-12-09, 17:54
Σημερα παντως δεν εχω καν πυρετο.Απλα ειναι ενοχλητικα τα ουλα οταν μασαω κτλ.Παιζει να ειναι καμια μολυνση?

kostas2004thes
28-12-09, 18:13
Σημερα παντως δεν εχω καν πυρετο.Απλα ειναι ενοχλητικα τα ουλα οταν μασαω κτλ.Παιζει να ειναι καμια μολυνση?

Ακομα ζεις....?χαχαχαχααχα[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Γερο καρυδι!!!!

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Gianniwtis
28-12-09, 18:16

Ακομα ζεις....?χαχαχαχααχα[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Γερο καρυδι!!!!

Περασα δυσκολες στιγμες χτες ασε..http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Gianniwtis
28-12-09, 18:44
Λοιπον το βραδακι εχει τσιπουροθεραπεια να περασουν ολα..Τελος..

RigaNi
28-12-09, 19:30

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

εισαι απαλευτος ρε!!

και για να κανω λιγο τον συνηγορο του διαβολου (που μου αρεσει να τον κανωhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif) εχεις σκεφτει οτι μπορει να φταιει το τσιπουρο....?

τοσο που πινεις οπως λες δεν αποκλειεται...ολο τσιπουρο, τσιπουρο, τσιπουρο...

στα ουλα δεν εχεις το προβλημα???

οπως το πινεις τσουπ εκει παει αμεσως...

πρεπει να μπεις σε βαθειες σκεψεις νομιζω...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley14.gif"

KAPTEN
28-12-09, 19:32
Ποιος ειναι ψυχιατρος?[i]

θα το καταλαβειςhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Gianniwtis
29-12-09, 10:03

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

εισαι απαλευτος ρε!!

και για να κανω λιγο τον συνηγορο του διαβολου (που μου αρεσει να τον κανωhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif) εχεις σκεφτει οτι μπορει να φταιει το τσιπουρο....?

τοσο που πινεις οπως λες δεν αποκλειεται...ολο τσιπουρο, τσιπουρο, τσιπουρο...

στα ουλα δεν εχεις το προβλημα???

οπως το πινεις τσουπ εκει παει αμεσως...

πρεπει να μπεις σε βαθειες σκεψεις νομιζω...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley14.gif

Ω ρε φιλε μου μη μου λες τετοια..Και τι θα κανω?Οι πορτοκαλαδες δεν ειναι κουλ!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

ΧΕΛΜΟΣ
05-01-10, 21:04
Εχω απο τα ξημερωματα το παιδι με 40 πυρετο και με αντιπυρετικα καθε 3 ωρες πεφτει μονο στο 39.....Του εκανα τεστ για Η1Ν1 το πρωι και περιμενω σε μιση ωρα να με παρουν τηλ. για τα αποτελεσματα...Κοντευω να σκασω απο την αγωνια....

Kouvanos
05-01-10, 21:11
Κουραγιο ρε Γιωργαρε....Τιποτα δεν θα ειναι θα δεις !!! Απλα μια γριπουλα, κανα κρυωμα, οχι το τερας ο ιος !

MetFM
05-01-10, 21:15
να μας γραψεις τι εγινε οταν μαθεις περαστικα στο παιδι σου

ΧΕΛΜΟΣ
05-01-10, 21:16
Κουραγιο ρε Γιωργαρε....Τιποτα δεν θα ειναι θα δεις !!! Απλα μια γριπουλα, κανα κρυωμα, οχι το τερας ο ιος !

Φοβαμαι πολυ ρε Γιωργη πρωτον γιατι ο μικρος μου εκανε 2 ετων κριση σπασμων και εχει πολλες πιθανοτητες να ξανακανει με υψηλο πυρετο και δευτερον αν χτυπα ξυλο εχει τη γριπη θα εχει κολλησει και η γυναικα που ειναι στον 8ο μηνα....

ΧΕΛΜΟΣ
05-01-10, 21:19
να μας γραψεις τι εγινε οταν μαθεις περαστικα στο παιδι σου

Σ ευχαριστω αδερφε..

Stavros151515
05-01-10, 21:19
καλη τυχη

ΧΕΛΜΟΣ
05-01-10, 21:23
καλη τυχη

Πραγματικα την χρειαζομαι.....

thanx

ΧΕΛΜΟΣ
05-01-10, 22:09
Ειναι θετικος.......τη γαμησαμε ρε **** την τυχη μου γανω,,,,,,,,,,,,,,

Kouvanos
05-01-10, 22:22
Οχι ρε γμτ....Περαστικα του ρε Γιωργη, περαστικα.....Μεχρι τα χιονια στου Ζωγραφου 20/1 θα ειναι περδικι !!!!!!! [i]"

giatrellis8
05-01-10, 22:23
Ειναι θετικος.......τη γαμησαμε ρε **** την τυχη μου γανω,,,,,,,,,,,,,,περαστικα του Γιωργαρε και ψυχραιμια! [i]
"

tsef
05-01-10, 23:00
Περαστικά χελμέ ευχομαι γρήγορη ανάρρωση

Gianniwtis
05-01-10, 23:35
Ψυχραιμια Γιωργο ολα θα πανε καλα θα δεις!

ΧΕΛΜΟΣ
05-01-10, 23:51
Παιδια σας ευχαριστω.....

Παω να τρελαθω......

απο τη μια ο γιος μου 40 πυρετο ακατεβατο με ενα περιστατικο σπασμων πριν απο 2 χρονια

και απο την αλλη η γυναικα μου εγκυος στον 8ο........ηδη πηγε στο σπιτι του αδερφου μου και ειμαι μονος μου να προσεχω το παιδι το οποιο ευτυχως κοιμαται λιγο τωρα.....περιμενω την μανα μου που ερχεται απο τα Καλαβρυτα σε 2 ωρες περιπου....

Ο Θεος να βαλει το χερι του......Εγω παντως ηδη εχω πυρετο αλλα λιγο με απασχολει για μενα....

Stavros151515
06-01-10, 00:05
το πυρετο απο το αγχος σου κ μονο θα τον ανεβασες

dzski
06-01-10, 00:08
ΧΕΛΜΕ, όσο δε σε χωνεύω[i], τόσο γρηγορότερα να γίνετε όλοι καλάhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif"

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 00:09
ΧΕΛΜΕ, όσο δε σε χωνεύω[i], τόσο γρηγορότερα να γίνετε όλοι καλάhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif

Σ ευχαριστω φιλε .....

Να σου πω και κατι....Ειμαι ανθρωπος που πιστευω πως μεσα απο τη διαφορετικοτητα 2 υγειων σκεπτομενων ατομων δημιουργουνται οι καλυτερες ανθρωπινες σχεσεις και φιλιες!!!

Γιατι το πιστευω????

Η γυναικα μου και εγω ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!

Και πολιτικα να το παρουμε ο πατερας της στην Κεκρυρα εχει αφησει ονομα με το ΚΚΕhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Edited by: ΧΕΛΜΟΣ "

Morelo
06-01-10, 00:13
Ολα θα πανε καλα ΧΕΛΜΕ think possitive! νεα γριπη και πρασινα αλογα...μην ανησυχεις γριπη ειναι ισα ισα παιρνει και αντισωματα ο μικρος [i]... αντε και μεχρι αυριο θα ειστε περδικι :))) Edited by: Morelo "

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 00:17
Ολα θα πανε καλα ΧΕΛΜΕ think possitive! νεα γριπη και πρασινα αλογα...μην ανησυχεις γριπη ειναι ισα ισα παιρνει και αντισωματα ο μικρος [i]... αντε και μεχρι αυριο θα ειστε περδικι :)))

Μακαρι ρε morelo....

Δεν υπαρχει χειροτερο συναισθημα παιδια απο το να βλεπετε το παιδι σας να υποφερει....

Τον εχω διπλα μου και κοιμαται και παρακαλαω να παρω εγω οτι εχει ο μικρος για να γινει καλα...."

dzski
06-01-10, 00:21
ΧΕΛΜΕ, όσο δε σε χωνεύω[i], τόσο γρηγορότερα να γίνετε όλοι καλάhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif

Σ ευχαριστω φιλε .....

Να σου πω και κατι....Ειμαι ανθρωπος που πιστευω πως μεσα απο τη διαφορετικοτητα 2 υγειων σκεπτομενων ατομων δημιουργουνται οι καλυτερες ανθρωπινες σχεσεις και φιλιες!!!

Γιατι το πιστευω????

Και πολιτικα να το παρουμε ο πατερας της στην Κεκρυρα εχει αφησει ονομα με το ΚΚΕhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Λες τελικά να έχουμε ελπίδες εμείς οι δυο; http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif

Δε θα πάθετε τίποτα ρε!

"

Stavros151515
06-01-10, 00:26

Σ ευχαριστω φιλε .....

Γιατι το πιστευω????

Λες τελικά να έχουμε ελπίδες εμείς οι δυο; http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif

μητσο το ξερουμε οτι εισαι γκειλαινερhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Edited by: Stavros151515 "

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 00:36

Σ ευχαριστω φιλε .....

Γιατι το πιστευω????

Δε θα πάθετε τίποτα ρε!

Μην πεις τιποτα...........Σε καταλαβα απο τη φωνη !!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Γελαω γιατι μετα απο 21 ωρες με 40 πυρετο επεσε στο 37.5 ο μικρουλης"

dzski
06-01-10, 00:58
[i]"

kostas2004thes
06-01-10, 01:15
Βρε Χελμε...τι χαζο αγχος ειναι αυτο για τη νεα γριππη?Πας καλα?Τιποτα δεν ειναι αυτη η γριππη?Μην πανικοβαλεσσαι τζαμπα.Ολα μια χαρα ειναι.Ενας πυρετος υποθεσης 2-3 ημερων ειναι.Απλα το παιδι σου κανει σπασμους στον πυρετο.....Δεν ειμαι παιδιατρος αλλα αυτο δεν ειναι κατι το φοβερο.Πολλα παιδακια το κανουν....

Μην σε ανησυχει η νεα γριππη.Μια χαζομαρα και μιση ειναι.

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 01:37
Βρε Χελμε...τι χαζο αγχος ειναι αυτο για τη νεα γριππη?Πας καλα?Τιποτα δεν ειναι αυτη η γριππη?Μην πανικοβαλεσσαι τζαμπα.Ολα μια χαρα ειναι.Ενας πυρετος υποθεσης 2-3 ημερων ειναι.Απλα το παιδι σου κανει σπασμους στον πυρετο.....Δεν ειμαι παιδιατρος αλλα αυτο δεν ειναι κατι το φοβερο.Πολλα παιδακια το κανουν....

Μην σε ανησυχει η νεα γριππη.Μια χαζομαρα και μιση ειναι.

Κωστα μου την μια και μοναδικη φορα που εκανε το παιδι σπασμους πριν 2 χρονια ηταν χωρις πυρετο και ηταν λιγο ανησυχητικο....Δεν βρεθηκε ΤΙΠΟΤΑ παθολογικο τοτε απλα οι παιδιατροι μας ειπαν πως θελει ιδιαιτερη προσοχη οταν κανει πυρετο το παιδι....Για αυτο αγχωνομαι ρε......Οσο για τη γυναικα που ειναι εγκυος δεν ξερω αν νοσησει τι πρεπει να γινει.....

Kouvanos
06-01-10, 01:47
Ελα ρε μην αγχωνεσαι, εφυγε η γυναικα και δεν θα παθει τιποτα, ο μικρος θα το ξεπεταξει γρηγορα, και θα ειναι και παλι περδικι !!!!!!!! Μη μασας ρε Γιωργαρε, περαστικα ειναι !!!!!!

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 01:50
Ελα ρε μην αγχωνεσαι, εφυγε η γυναικα και δεν θα παθει τιποτα, ο μικρος θα το ξεπεταξει γρηγορα, και θα ειναι και παλι περδικι !!!!!!!! Μη μασας ρε Γιωργαρε, περαστικα ειναι !!!!!!

Ναι ρε Γιωργη...[i]"

detox
06-01-10, 02:13
Περαστικα και απο μενα...Οσο ποιο γρηγορη αναρωση να χετε!

THINK POSITIVE!!!

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 02:17
Περαστικα και απο μενα...Οσο ποιο γρηγορη αναρωση να χετε!

THINK POSITIVE!!!

Σ ευχαριστω φιλε μου και συ να σαι παντα καλα....

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 02:49
ΚΩΣΤΑ (ΓΙΑΤΡΕ) ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ......ΠΑΡΟΤΡΥΝΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟ ΧΑΠΙ TAMIFLU ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ 1 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ?????

gordonas
06-01-10, 02:51
Βρε συ Χελμέ καλά σου λέει ο Κώστας. Ξεκόλλα με τη νέα γρίπη. Δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ το διαφορετικό από την κοινή. Θα την περάσει το παιδί σου μια χαρά. Το ίδιο και εσύ αν την κολλήσεις, όπως και εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες.

Στην Τρίπολη μια γνωστή πέρασε την γρίπη στον 8ο μήνα και δεν έπαθε τίποτα. Είναι λίγο βάσανο να μην μπορείς να πάρεις φάρμακο αλλά περνάει.

Ψυχολογικό είναι το όλο θέμα. Μας έχουν πανικοβάλει τα ****κάναλα.

Καλή ανάρρωση σε όλη την οικογένεια και αντιμετώπισε το σαν μια οποιαδήποτε ίωση. Δεν έχει καμία διαφορά εξάλλου. Περαστικά...

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 02:53
Βρε συ Χελμέ καλά σου λέει ο Κώστας. Ξεκόλλα με τη νέα γρίπη. Δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ το διαφορετικό από την κοινή. Θα την περάσει το παιδί σου μια χαρά. Το ίδιο και εσύ αν την κολλήσεις, όπως και εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες.

Στην Τρίπολη μια γνωστή πέρασε την γρίπη στον 8ο μήνα και δεν έπαθε τίποτα. Είναι λίγο βάσανο να μην μπορείς να πάρεις φάρμακο αλλά περνάει.

Ψυχολογικό είναι το όλο θέμα. Μας έχουν πανικοβάλει τα ****κάναλα.

Καλή ανάρρωση σε όλη την οικογένεια και αντιμετώπισε το σαν μια οποιαδήποτε ίωση. Δεν έχει καμία διαφορά εξάλλου. Περαστικά...

Τα ****καναλα........Δικιο εχεις.......

Thanx.[i]"

snowspir
06-01-10, 02:53
Και μια δεύτερη γνώμη(και τρίτη),δεν κάνει κακό...λέω εγώ τώρα....

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 02:54
Και μια δεύτερη γνώμη(και τρίτη),δεν κάνει κακό...λέω εγώ τώρα....

Θα το πραξω πρωι-πρωι Σπυρο....

snowspir
06-01-10, 02:57
Όπως και να έχει,περαστικά να είναι Γιώργη [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif"

giatrellis8
06-01-10, 02:58
Ταμιφλου νομιζω χορηγειται σε ΟΛΟΥΣ οσους νοσουν.Δεν ειναι κατι το επικινδυνο.Υπηρχε σαν φαρκακο και πριν την γριπη(των χοιρων) οποτε ειναι ακινδυνο.Προφανως κ ο γιατρος θα ηξερε τι σου ειπε.

Παντως κ μια 2-3 γνωμη ποτε δεν εβλαψε.

Περαστικα σε ολους σας το ταχυτερο και να πανε ολα καλα!

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 03:00
[i]ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!"

gordonas
06-01-10, 03:07
Ίωση είναι, θα κάνει τον κύκλο της (3-4 ημέρες) και θα αποτελέσει παρελθόν. Η γυναίκα σου να κάτσει μακριά όσο περισσότερο γίνεται. Όχι ότι θα πάθει τίποτα αλλά θα ταλαιπωρηθεί και είναι κρίμα. Όποιον γιατρό και αν ρωτήσεις αυτά θα σου πει. Όλοι τα ίδια λένε γιατί απλούστατα πρόκειται για ΑΛΛΗ μια γρίπη.

Για να περνάει η ώρα καλύτερα να σκέφτεσαι ότι το μεθεπόμενο ΣΚ θα κατεβαίνεις τις πίστες στα Καλάβρυτα... :) Edited by: gordonas

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 05:10
Ο πυρετος ξαναπηρε αποτομα ανηφορα απο το 37 στο 39 σε 20 λεπτα....

Stavros151515
06-01-10, 12:08
tamiflu χορηγουμε για τη κοινη γριπη. σας το ειπε προληπτικα. ταμιφλου ομως δεν δινουμε συνηθως σε εγκυους. αυτο το αποφασιζει ο γιατρος

Contanti
06-01-10, 15:00
Ε νομιζω το παρακατω εχει μια καποια σχεση" με τον τιτλο του τοπικ http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://troktiko.blogspot.com/2010/01/blog-post_8456.html"

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 20:19
Δυστυχως κολλησε και η γυναικα μου....

Διχογνωμια παθολογου-γυναικολογου....

Ο παθολογος της δινει tamiflu ο γυναικολογος της απαγορευει....

**** την τυχη μου

Και εγω 40.5 εδω και 3 ωρες και παιρνω και tamiflu....

*****!

kostas2004thes
06-01-10, 20:26
Βρε δεν χαθηκε ο κοσμος...Ηρεμησε...Μετα απο 3 μερες θα στε και οι 4 καλα....Ηρεμησε...

χιλιαδες κοσμος κολλησε αυτη τη γριππη.Και φιλοι μου γιατροι στο νοσοκομειο την κολλησαν.Τιποτα δεν επαθαν...

peppermint
06-01-10, 20:27
είπαν όμως ότι είναι ελαφρια γρίπη
υπάρχει περίπτωση κάποιος να την περάσει στο πόδι χωρίς πυρετό ?

kostas2004thes
06-01-10, 20:28

**** την τυχη μου

*****!

Το tamiflu δεν ριχνει τον πυρετο....
θα περασει.Υγρα να πινετε και τον πυρετο να ριχνετε....Την Παρασκευη θα στε ολοι μια χαρα.

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 20:33

**** την τυχη μου

*****!

Το tamiflu δεν ριχνει τον πυρετο....
θα περασει.Υγρα να πινετε και τον πυρετο να ριχνετε....Την Παρασκευη θα στε ολοι μια χαρα.

Θα πρεπει να φοβαμαι που ειναι εγκυος στον 8ο και εχει και χρονιο βρογχικο ασθμα???????

Kouvanos
06-01-10, 20:42
Ρε Γιωργη περαστικα σε ολους σας....Μην ανησυχεις για τη γυναικα, και μεις ειχαμε μια γνωστη που η αδερφη της το περασε στον 7ο μηνα....Δεν υπαρχει θεμα, απλα να πεφτει ο πυρετος....Πολλα υγρα, πολυς υπνος, οσο γινεται και υπομονη !!!!!!

kostas2004thes
06-01-10, 20:43
Δεν ξερω να σου πω...Δεν ειμαι παθολογος.Το βρογχικο ασθμα δινει μια ευαισθησια στο αναπνευστικο αλλα σου επαναλαμβανω...Χιλιαδες κοσμου κολλησαν αυτη τη γριππη και δεν επαθαν τιποτα....

Ηρεμα και θα περασει.Φυλαξτε τον εαυτο σας.Τραφειτε σωστα να μην εξασθενει ο οργανισμος.Ξεκουραση και τιποτα δεν θα παθετε.

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 20:54
οκ παιδες

frozed2
06-01-10, 20:57
Φιλε Γιωργαρα υπομονη μαν 3-4 μερουλες!
Ηρεμα και ψυχραιμα. [i]
"

RigaNi
06-01-10, 21:26
ρε πατριωτη περαστικα και για τους 3 σας.μην ανησυχεις ρε συ.εγω που την περασα 4 μερες ειμουν αρρωστος.πραγματικα δεν ειναι τιποτα.καταλαβαινω θα εισαι αγχωμενος αφου κολλησε και η γυναικα σου και ο γιος σου.απλα ηρεμησε.αφου στο τελος ολα καλα θα πανε ρεεε ;))))

south coast
06-01-10, 21:30
περαστικα Γιωργο

jmal
06-01-10, 21:34
Γιώργο και εγώ τώρα διάβασα το θεματάκι αυτό.... θα προσευχόμαστε όλοι φίλε για σένα και την οικογένειά σου, και όλα θα πάνε καλά πρίν το πάρεις χαμπάρι

Υ.Σ. Κρίμα και όλοι θέλαμε να σε πειράξουμε" λιγάκι παραπάνω για τον αγώνα με την ΑΕΚ σήμερα, αλλά σίγουρα προέχουνε άλλα πράγματα τώρα, και αυτό είναι σίγουρα η υγεία σας!

"

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 21:43
Σας ευχαριστω ολους μεσα απο την καρδια μου παιδια!

Φιλε Γιαννη ποιος Ολυμπιακος ??? Τι να λεμε τωρα????

Ουτε για τον εαυτο μου με νοιαζει ..Πρωτη φορα στη ζωη μου αρρωσταινω τοσο πολυ.....Αληθεια ειναι φυσιολογικο που εφτασα 41.1 και τα αντιπυρετικα δεν κανουν τιποτα???

Απορω και εγω πως στεκομαι ορθιος.....

Προεχει το παιδι μου και η γυναικα μου.....

snowearth
06-01-10, 21:50
Γιωργο φιλε βαλε τωρα ενα πανακι με ξυδι και νερο και θα ανακουφιστειτε στανταρ!

Περαστικα σου ευχομαι και γρηγορα!Edited by: snowearth

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 21:51
Γιωργο φιλε βαλε τωρα ενα πανακι με ξυδι και νερο και θα ανακουφιστειτε στανταρ!

Περαστικα σου ευχομαι και γρηγορα!

Το εκανα Κωστα και εβαλα και πανια με οινοπνευμα στις μασχαλες......

Νιωθω σαν θερμοφορα....

Ευτυχως ο μικρος μου σημερα εκανε μεχρι 39...

ευελπιστω απο αυριο που ειναι 3ο 24ωρο να αρχισει να υποχωρει.....[i]"

kostas2004thes
06-01-10, 22:05
Αν δεν υποχωρησει ο πυρετος σε κανα δυο 24ωρα να πας σε γιατρο...Η αμα συνεχισεις να κανεις 40αρια ακατεβατα?Εχεις συμπτωματα?

βηχα?
φλεματα?
τσουτσιμο στο κατουρημα?
συχνοουρια?
Ναυτια?
εμετους?
πονο στην κοιλια?

Οι ιωσεις κανουν πονοκεφαλο,αρθραλγιες και καταβολη.

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 22:08
Αν δεν υποχωρησει ο πυρετος σε κανα δυο 24ωρα να πας σε γιατρο...Η αμα συνεχισεις να κανεις 40αρια ακατεβατα?Εχεις συμπτωματα?

βηχα?
φλεματα?
τσουτσιμο στο κατουρημα?
συχνοουρια?
Ναυτια?
εμετους?
πονο στην κοιλια?

Οι ιωσεις κανουν πονοκεφαλο,αρθραλγιες και καταβολη.

μονο βηχα....και αυτο σε μικρη συχνοτητα.....και φυσικα νιωθω σαν νεκρος απο το ξενυχτι....

selas777
06-01-10, 23:04
Γιώργαρε λίγη υπομονή να κάνεις και σε 2-3 μερούλες θα είστε όλοι καλά! Το κεφάλι ψηλά γιατί οι αρρώστιες έχουν να κάνουν και με την ψυχολογία[i]
Περαστικά σας και όπως λένε και παραπάνω αυτή η γρίπη δεν είναι και κάτι τόσο σοβαρό όσο μας προβάλλουν τα κανάλια!
"

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 23:15
Γιώργαρε λίγη υπομονή να κάνεις και σε 2-3 μερούλες θα είστε όλοι καλά! Το κεφάλι ψηλά γιατί οι αρρώστιες έχουν να κάνουν και με την ψυχολογία[i]
Περαστικά σας και όπως λένε και παραπάνω αυτή η γρίπη δεν είναι και κάτι τόσο σοβαρό όσο μας προβάλλουν τα κανάλια!

**** τα ****καναλα τους!

Η γυναικα εχει πανικοβληθει με αυτα που εχει ακουσει κατα καιρους απο τους ρουφιανους , απατεωνες δημοσιογραφους"

snowspir
06-01-10, 23:29
Γιώργη και πάλι περαστικά!!!!!Γέμισε και την μπανιέρα με χλιαρό νεράκι και χώσου μέσα για κανά τεταρτάκι και θα βοηθήσει πολύ να πέσει ο πυρετός!!!Και καμμιά βιταμίνη c να πάρεις!!!Και γ@μ@ τον γάβρο γιατί θα σου φτάσει 50 ο πυρετός!!!Περαστικά σε όλη την οικογένεια!!!!!!!! [i]"

DENNISLA
06-01-10, 23:32
τωρα το ειδα Γιωργο.Σου ευχομαι ολοψυχα περαστικα σε εσενα κ στον γιο σου και να μην ανησυχεις.Ενας φιλος μου το περασε με μεγαλο προβλημα ασθματος κ ολα μια χαρα τωρα,παντως αυτο που του ειπαν οι γιατροι ειναι να περνει βιταμινες και να μην εξαντλητε ο οργανισμος.ΠΕΡΑΣΤΙΑ Κ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley31.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley31.gifEdited by: DENNISLA "

ΧΕΛΜΟΣ
06-01-10, 23:50
Σπυρο και Διονυση σας ευχαριστω![i]"

tsef
07-01-10, 00:00
Όλα θα πάνε καλά θα δεις , σε καταλαβαίνω απόλυτα έχω κ εγώ 2 μικρα παιδιά και ανησυχώ το ίδιο.

ΧΕΛΜΟΣ
07-01-10, 00:02
Όλα θα πάνε καλά θα δεις , σε καταλαβαίνω απόλυτα έχω κ εγώ 2 μικρα παιδιά και ανησυχώ το ίδιο.

Πιο πολυ ανησυχω για το εμβρυο στην κοιλια παρα για το παιδι....

Το παιδι ενταξει θα περασει τη γριπη οπως καθε γριπη και ολα οκ.....

MetFM
07-01-10, 19:33
χελμε πως πανε τα πραγματα καλυτερα?

ΧΕΛΜΟΣ
07-01-10, 22:55
χελμε πως πανε τα πραγματα καλυτερα?

Ο μικρος μπηκε στο 4ο 24ωρο και εχει max 38....

εγω max 39

H γυναικα ειναι απυρετη μετα απο το χτεσινο 38αρι αλλα ο γιατρος της ειπε πως δυσκολα θα αποφυγει και αυτη τον υψηλο πυρετο.....

Ευχομαι να μην κανει πυρετο πανω απο 38.5 γιατι θα χρειαστει να παρει tamiflu και να μπει στην κλινικη για παρακολουθηση του εμβρυου....

Ειμαι τρομακτικα κουρασμενος μετα απο 3 μερες ξενυχτι πανω απο το παιδι και με πυρετο που εφτασε για πολλες ωρες 41......

snowspir
07-01-10, 23:02
Βιταμίνες Γιώργη,πάρε καμμιά βιταμίνη,θα βοηθήσει πολύ!!! [i]"

ΧΕΛΜΟΣ
07-01-10, 23:05
Βιταμίνες Γιώργη,πάρε καμμιά βιταμίνη,θα βοηθήσει πολύ!!! [i]

Τρωω καλα ρε.....

Πολλα φρουτα λαχανικα ,αλλωστε ποτε δεν μοτ κοβεται η ορεξη....Ακομα και με 41 πυρετο εφαγα 3 μπιφτεκια με πατατες τηγανητες και μια φετα σε αλουμινοχαρτο στη σχαρα στο τζακι!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

snowspir
07-01-10, 23:08

*

Τρωω καλα ρε.....

Πολλα φρουτα λαχανικα ,αλλωστε ποτε δεν μοτ κοβεται η ορεξη....Ακομα και με 41 πυρετο εφαγα 3 μπιφτεκια με πατατες τηγανητες και μια φετα σε αλουμινοχαρτο στη σχαρα στο τζακι!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Άμα λέω εγώ οτί είσαι στον όγκο.... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

ΧΕΛΜΟΣ
07-01-10, 23:14

Τρωω καλα ρε.....

Πολλα φρουτα λαχανικα ,αλλωστε ποτε δεν μοτ κοβεται η ορεξη....Ακομα και με 41 πυρετο εφαγα 3 μπιφτεκια με πατατες τηγανητες και μια φετα σε αλουμινοχαρτο στη σχαρα στο τζακι!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Άμα λέω εγώ οτί είσαι στον όγκο.... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Ναι ρε....Εκοψα απο το καλοκαιρι το γυμναστηριο μετα απο χρονια και τρωω σαν π@υ......ς http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

gordonas
08-01-10, 00:27
Ναι ρε....Εκοψα απο το καλοκαιρι το γυμναστηριο μετα απο χρονια και τρωω σαν

Ρε συ είσαι τρομερή κράση. 41 πυρετό και άυπνος και μπορούσες και έγραφες στο Ιντερνετ? Εγώ πάνω από 39,5 αρχίζω και ρετάρω. Το πέρασες το δύσκολο κομμάτι. Κοίτα να κοιμηθείς καλά, 2-3 μέρες προσοχή ακόμα εσύ και ο μικρός.

Δεν είναι βέβαια ότι θα κάνει η γυναίκα σου υψηλό πυρετό. Πάρα πολλοί την πέρασαν με μέγιστο 38 ή και δέκατα. Φίλη μου γιατρός σε προληπτικό έλεγχο βρέθηκε θετική στον ιό και δεν θυμόταν να είναι ΚΑΝ άρρωστη.

Λίγη υπομονή ακόμη. Edited by: gordonas

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 20:39
Ναι ρε....Εκοψα απο το καλοκαιρι το γυμναστηριο μετα απο χρονια και τρωω σαν

Ρε συ είσαι τρομερή κράση. 41 πυρετό και άυπνος και μπορούσες και έγραφες στο Ιντερνετ? Εγώ πάνω από 39,5 αρχίζω και ρετάρω. Το πέρασες το δύσκολο κομμάτι. Κοίτα να κοιμηθείς καλά, 2-3 μέρες προσοχή ακόμα εσύ και ο μικρός.

Δεν είναι βέβαια ότι θα κάνει η γυναίκα σου υψηλό πυρετό. Πάρα πολλοί την πέρασαν με μέγιστο 38 ή και δέκατα. Φίλη μου γιατρός σε προληπτικό έλεγχο βρέθηκε θετική στον ιό και δεν θυμόταν να είναι ΚΑΝ άρρωστη.

Λίγη υπομονή ακόμη.

Εδω και ωρες ειμαι απυρετος και η γυναικα....

Αλλα ο μικρος ενω επεσε ο πυρετος και εχει μεχρι 37.8 εχει παρα πολυ βηχα ρε ****το....

Εν τω μεταξυ το ζευγαρι που μας κολλησε (δεν ειχαν νοσησει οταν βρεθηκαμε την Κυριακη) ειναι στο νοσοκομειο με πνευμονια....[i]

Να σου πω και την αληθεια ειχα να αρρωστησω παρα πολλα χρονια ετσι....Η μανα μου λεει απο 7 χρονων.....Εχω γερη κραση λεει και η μανα μου...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifEdited by: ΧΕΛΜΟΣ "

Stavros151515
08-01-10, 20:42
geia soy γιωργο

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 20:42
Γεια σου Σταυρακα![i]"

Gianniwtis
08-01-10, 20:44
Ελα Γιωργο 2 μερουλες ακομα το πολυ και ολα θα ειναι κομπλε..Τον φαγατε το γαιδαρο.Στην ουρα ειστε..[i]"

Stavros151515
08-01-10, 20:45
για το βηχα στα παιδια υο τελευταιο καιρο οι γιατροι δε συνιστουν το τσαι. εγω διαφωνω

giatrellis8
08-01-10, 20:52
για το βηχα στα παιδια υο τελευταιο καιρο οι γιατροι δε συνιστουν το τσαι. εγω διαφωνω μια τζουρα ρακομελο ομως...?? [i]
"

Stavros151515
08-01-10, 21:21
για το βηχα στα παιδια υο τελευταιο καιρο οι γιατροι δε συνιστουν το τσαι. εγω διαφωνω μια τζουρα ρακομελο ομως...?? [i]
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif"

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 21:29
Εγω του δινω τσαι που μαζευω απο το Χελμο παντως....

Stavros151515
08-01-10, 22:29
δεν εχω καταλαβει γιατι λενε οχι στο τσαι τους τελευταιους 2 μηνες. ας μιλησει καποιος παθολογος αν εχουμε στο φορουμ.
παντως επειδη η δραση των βρογχολυτικων (πχ mucosolvan, bisolvon κλπ) δε θεωρειται συσταματικη-κεντρικη μονο, αλλα κυριως τοπικη απαιτουνται χλιαρα αφεψηματα προκειμενου οι ατμοι τους(ας το πω ετσι) να μαλακωσουν κ να συμπαρασυρουν ποσοτητα δρατικης ουσιας (το σιροπι) απο το στομαχι κατα την αναπνοη

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 22:32
δεν εχω καταλαβει γιατι λενε οχι στο τσαι τους τελευταιους 2 μηνες. ας μιλησει καποιος παθολογος αν εχουμε στο φορουμ.
παντως επειδη η δραση των βρογχολυτικων (πχ mucosolvan, bisolvon κλπ) δε θεωρειται συσταματικη-κεντρικη μονο, αλλα κυριως τοπικη απαιτουνται χλιαρα αφεψηματα προκειμενου οι ατμοι τους(ας το πω ετσι) να μαλακωσουν κ να συμπαρασυρουν ποσοτητα δρατικης ουσιας (το σιροπι) απο το στομαχι κατα την αναπνοη

Με στειλες αδιαβαστο!!!![i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Γιατρε μου πες κι αλλα!!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Stavros151515
08-01-10, 22:39

Με στειλες αδιαβαστο!!!![i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Γιατρε μου πες κι αλλα!!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
ακομη σε περιπτωση που παιρνει depon, η καφεινη του τσαγιου ενισχυει τη δραση της παρακεταμολης(δεπον)
"

ΧΕΛΜΟΣ
08-01-10, 23:02

Γιατρε μου πες κι αλλα!!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
ακομη σε περιπτωση που παιρνει depon, η καφεινη του τσαγιου ενισχυει τη δραση της παρακεταμολης(δεπον)

ΤΕΛΟΣ!!!!

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!!!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

ΧΕΛΜΟΣ
09-01-10, 02:34
Πολυ ξενυχτι για τεταρτη μερα παιδια......

Δεν παλευεται...

Πολυ βηχα το παιδι μου....

TURMS
09-01-10, 02:45
τωρα το ειδα...περαστικα φιλε...

εγω με την γυναικα μου μαλλον το περασαμε το καλοκαιρι μετα το γαμηλιο ταξιδι...
το περασαμε σαν βαρυ συναχι με βηχα κλπ...ισως κ δεκατα..

δεν ξερω αν φταιει οτι ηταν καλοκαιρι, οι βιταμινες που παιρνω καθε μερα, ή τα tamiflu που μας δωσαν προληπτικα στο ταξιδι επειδη ενας στο αεροπλανο ειχε τελικα γριππη...ή απλα ετυχε.

παντως μην μασας...

zink_titanum
09-01-10, 03:37
Γιώργο πολλά περαστικά σε σένα και την οικογένεια!

Μην φοβάσσαι θα περάσει δεν είναι τίποτα. Από το Βέλγιο που γύρισα πριν λίγες μέρες, εκεί κανείς δεν φοβάται και τα ΜΜΕ δεν λένε τίποτα για τη γρύπη. Που έχει και κρύο και κολλάει πάρα πολύς κόσμος!

ΧΕΛΜΟΣ
09-01-10, 09:55
6η μερα σημερα και μολις εφυγε η παιδιατρος απο το σπιτι,....

Τελικα ο πολυς βηχας τη νυχτα οφειλεται σε ακροαστικά....

Κορτιζονη τωρα και αντιβιωση....

Δεν αντεχω αλλο ρε παιδες.....Απο το ξενυχτι εχω ρεψει 5 βραδια.....

Ας τελειωσει επιτελους ολο αυτο.......

jmal
09-01-10, 12:09
Γιωργάκο μου, το ξέρεις φίλε, ότι είναι ζήτημα χρόνου (και μάλιστα λίγου χρόνου) ώστε να επανέλθουνε όλα στο φυσιολογικό. Μη μασάς, και όλα θα φτιάξουνε! Περαστικά για μία ακόμη φορά.

ΧΕΛΜΟΣ
09-01-10, 12:14
Γιωργάκο μου, το ξέρεις φίλε, ότι είναι ζήτημα χρόνου (και μάλιστα λίγου χρόνου) ώστε να επανέλθουνε όλα στο φυσιολογικό. Μη μασάς, και όλα θα φτιάξουνε! Περαστικά για μία ακόμη φορά.

Γιανναρα 1000 ευχαριστω ρε φιλε....

Να σαι παντα καλα....

kostas2004thes
09-01-10, 15:24
Ειδες που περασε και δεν ηταν τιποτα?

Μην μασατε απο τα ΜΜΕ

Meteolarissa
09-01-10, 16:06
Ox βρε Γιωργο να ειναι σιδερενιο το καημενο....Ταλαιπωρια αλλα ευτυχως παει καλα απο οτι βλεπω μολις τωρα...[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley31.gif"

TURMS
09-01-10, 16:56
Ειδες που περασε και δεν ηταν τιποτα?Μην μασατε απο τα ΜΜΕ

μπα...δεν μασαμε...
εγω πανω στο μπαμ το καλοκαιρι εκανα πανω απο 48 ωρες πτησες (συνολικα οχι συνεχομενα) με αεροπλανα...που λεγαν ολοι μην μπαινετε σε αεροπλανο κλπ
κ οπως μαθαμε καποιοι επιβατες ειχαν τον ιο..

μονο που μαλλον το Tamiflu με εφερε ταση για εμετο...ή κουνουσε η βαρκα...

ΧΕΛΜΟΣ
09-01-10, 17:34
Ειδες που περασε και δεν ηταν τιποτα?

Μην μασατε απο τα ΜΜΕ

Tι δεν ηταν τιποτα ρε Κωστα????
6η μερα με πυρετο(σαφως λιγοτερο απο τις αλλες μερες με max 38) αλλα με τρομερο βηχα λογω ακροαστικων.

Πριν απο λιγο μου παραπονεθηκε οτι ποναγε η κοιλια του...........Και πως να μην ποναει με αντιβιωση,υγρη κορτιζονη,αντιπυρετικα και συνολικα 6-7 φαρμακα??????????

Και φυσικα το ξενυχτι ........ξενυχτι...........

Το μονο θετικο στην υποθεση ειναι πως η γυναικα παραμενει απυρετη

MetFM
09-01-10, 17:39
ο γιατρος και του θανατα να εισαι θα σου πει ολα καλα πανε, ευτυχως χελμε ολα πηγαν καλα

ΧΕΛΜΟΣ
09-01-10, 18:22
ο γιατρος και του θανατα να εισαι θα σου πει ολα καλα πανε, ευτυχως χελμε ολα πηγαν καλα

Αν δεν γινει τελειως καλα ο μικρος, αν δεν κλεισουνε οι 10 μερες απο οταν νοσησε και η γυναικα(τοσο παραμενει ο υιος στον οργανισμο) δεν λεω οτι περασε....Ειναι πολυ υπουλη η συγκεκριμενη γριπη

kostas2004thes
09-01-10, 20:17
Βρε τι περιμενες.Ιωση κολλησες.Δεν θα χες ταλαιπωρια?Εγω μιλησα για τον πανικο.

Stavros151515
09-01-10, 20:19
καλα τα λες για τον πανικο απο τα μεσα
Edited by: Stavros151515

kostas2004thes
18-02-10, 15:48
Σημερα γινοταν πανικος στο νοσοκομειο.Η κλινικη εχει 34 κρεββατια.Χτες ειχαμε γενικη εφημερια.Η δυναμη της κλινικης σημερα ηταν 79 ατομα.Που σημαινει οτι δεν χωρουσαν πουθενα.Γεμισαν τα κρεββατια.Μπηκαν σφηνες μεταξυ των κρεββατιων.Δεν χωρουσα να μπω αναμεσα να εξετασω.Ουτε πιεση για να τους παρω.Απο 4 ατομων τα δωματια εγιναν 7 ατομων.Ετσι και παθαινε ανακοπη καποιος απ αυτους ειναι σιγουρο οτι δεν θα χοωρουσε να μπει απινιδωτης στο κρεββατι του διπλα ωστε να αναταχθει.Θα πηγαινε χαμενος απο χερι.
Γεμισαμε ετσι τα δωματια μας.Στειλαμε σε ασχετες κλινικες φιλοξενιες ασθενων (τα ελαφρυτερα περιστατικα).Γεμισαν κι εκεινα παντου.Και στο τελος αφου δεν υπηρχαν πλεον ουτε καν κρεββατια για να τα σφηνωσουμε καπου,σε καποιο χωρο,εμειναν και δυο ατομα τα οποια απ το πρωι μεχρι το απογευμα καθονταν σε μια καρεκλα.Φυσικα υπηρχε το ενδεχομενο να πονεσουν η να παθουν το οτιδηποτε.
Στη μοναδα εμφραγματων παρομοια κατασταση.Τιγκα κι αυτη.Μονο απ τα πολυφωτα δεν κρεμαστηκαν.Μονο τα πολυφωτα εμειναν αδεια.

Γιατι συνεβη αυτο?και γιατι συμβαινει.Πολυ απλα διοτι στην ουσια εφημερευουμε μονοι μας.Ελαχιστοι πηγαινουν στο μικρο νοσοκομειο με το οποιο συνεφημερευουμε.Γιατι?Γιατι το δικο μας ειναι καινουργιο,ειναι καθαρο και εχει ωραιο φαγητο.Ασχετο αν δεν εχουμε κρεββατια και προσωπικο να τους δουμε.Δεν τους ενδιαφερει καθολου.Στα επειγοντα ρωτουσε χτες ο συναδελφος.Απο ποτε εχεις αρρυθμια?Εχει τρεις μερες?Γιατι δεν πηγες στο νοσοκομειο που εφημερευε και το αφησες?Γιατι περιμενα να εφημερευσετε εσεις.Ποιος σε φταιει τωρα αν δεν μπορουμε να σε δουμε?
Πως να τους δουμε αυτους τους 79 σημερα 3 ατομα?Με ποιο τροπο?Ο καθενας πηρε απο 25 ατομα?Τι να δεις σε 25 ατομα?Τι να προλαβεις να δεις?Μπορει καποιος γιατρος να εξετασει σωστα 25 ατομα μεσα σε ενα πρωινο?
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Προσληψεις δεν γινονται.Παιδευομαστε τρεις κι ο κουκος να τα βγαλουμε περα.Με αλλα λογια ενα δραμα και μισο.
Τι να πεις κανεις?Η κατασταση σημερα ηταν πολεμικη.Ενας πολεμος.Τι να πρωτοκανεις?Να δεις τους αρρωστους?Να τους ακουσεις καρδια και πνευμονες?Να παρεις πιεσεις?Να δεις ποιος πονεσε?Να δεις τα καρδιογραφηματα τους?Να πιεσεις τις νοσηλευτριες να τα κανουν?Να δεις τους φακελους τους?Να δεις το ιστορικο τους?Να διαβασεις τι εξετασεις εχουν κανει παλιοτερα?Να δεις τα χτεσινα εργασηριακα τους?Να δεις τα σημερινα?Να δεις αν κατουρησαν?Να δεις αν εκαναν πυρετο?να δεις τις ακτινογραφιες τους?Να δεις τις αξονικες οσοι εκαναν?Να παρεις τηλεφωνο και να βρεις το χειρουργο,τον ενδοκρινολογο,τον αγγειοχειρουργο,τον παθολογο,τον διαβητολογο,τον νευρολογο γιατι βρηκες κατι το οποιο ειναι αλλουνου γιατρου υποθεση?Να τακτοποιησεις λιγο το φακελο του για να μην γινει σαν κανταιφι και δεν μπορεις να βρεις ακρη αυριο?Να δωσεις οδηγιες στις νοσηλευτριες για το πως να αλλαξουν τους ορους?να δεις τι φαρμακα παιρινουν οι ασθενεις?να σκεφτεις τι πρεπει να διακοψεις?
Ενω σ ολο αυτο χαμο να εχεις και τους ενοχλητικους συγγενεις που δεν καταλαβαινουν οτι δεν ειναι ωρα να μπαινουν μεσα στη κλινικη και να σε ρωτανε για τον ταδε.Μα για να πω κατι για τον ταδε πρεπει πρωτα να τον δω,και για να τον δω πρεπει να σκαρφαλωσω πανω απο τα δυο κρεββατια που μ εμποδιζουν να τον προσεγγισω.Πως θες 12 η ωρα να σε ενημερωσω και πως παει.Ουτε τον ειδα ακομα!!Και να μπλεκονται μες τα ποδια σου απειροι ενοχλητικοι συγγενεις.Ενας ανθρωπος δεν υπαρχει να τους μαζεψει να τους βγαλει εξω?Με τι μυαλο να κανεις δουλεια και να συγκεντρωθεις?Απορουν πως γινονται ιατρικα λαθη μετα.

Γενικα ενα δραμα σημερα η κατασταση.Γυρισα ενα πτωμα και μισο.Κι οποιος εζησε εζησε.Δεν πεθανε κανενας.

Stavros151515
18-02-10, 17:09
εφτασε ο καιρος οι γιατροι του ΕΣΥ να βγειτε επιθετικα πλεον

kostas2004thes
18-02-10, 17:12
εφτασε ο καιρος οι γιατροι του ΕΣΥ να βγειτε επιθετικα πλεον

δηλαδη?[i]
"

Stavros151515
19-02-10, 11:13
να διεκδικησετε δικαιωματα κ για σας κ για τους ασθενεις

KAPTEN
19-02-10, 18:46
Κωστα ,εχω μια απορια ,γιατι δεν λειτουργουν ολα τα μικροβιολογικα εργαστηρια στη εφημερια?

kostas2004thes
20-02-10, 02:18
Κωστα ,εχω μια απορια ,γιατι δεν λειτουργουν ολα τα μικροβιολογικα εργαστηρια στη εφημερια?
Η εφημερια ειναι για τα επειγοντα.Οποια παθηση επειγουσα χρειαζεται να μετρησει κατι το οποιο ειναι απαραιτητο για τη διαγνωση της,λειτουργει κανονικα.

Αν εννοεις πχ το ανοσολογικο,η το κυτταρολογικο η απ το μικροβιολογικο πχ χοληστερινες και ουρικο οξυ αυτα δεν ειναι επειγοντα και δεν πρεπει να μετριουνται σε εφημερια.Δεν κινδυνευει κανενος η ζωη απο την αυξημενη χοληστερινη αμεσα.

Τι εργαστηριο ακριβως εννοεις?
Edited by: kostas2004thes

KAPTEN
20-02-10, 12:34
Η εφημερια ειναι για τα επειγοντα.Οποια παθηση επειγουσα χρειαζεται να μετρησει κατι το οποιο ειναι απαραιτητο για τη διαγνωση της,λειτουργει κανονικα.

Αν εννοεις πχ το ανοσολογικο,η το κυτταρολογικο η απ το μικροβιολογικο πχ χοληστερινες και ουρικο οξυ αυτα δεν ειναι επειγοντα και δεν πρεπει να μετριουνται σε εφημερια.Δεν κινδυνευει κανενος η ζωη απο την αυξημενη χοληστερινη αμεσα.

εξεταση για μονοπυρηνωση και κατι αλλες ,τις εχω στο συναταγολογια αν θες να σου τις γραψω

kostas2004thes
20-02-10, 13:27

εξεταση για μονοπυρηνωση και κατι αλλες ,τις εχω στο συναταγολογια αν θες να σου τις γραψω

Αυτες δεν γινονται σε κανενα εφημερευων νοσοκομειο.Θα πας στα τακτικα ιατρεια για να τις κανεις.Και πρωινες ωρες.Οχι απογευμα.

RigaNi
20-02-10, 16:09
χτες το βραδυ που γυρισα σπιτι ειχα λιγο πονοκεφαλο.εβαλα θερμομετρο και ειδα να εχω 37.4

πηρα 2 ντεπον και μεχρι τις 9 σημερα το πρωι δεν ειχα ουτε πυρετο ουτε πονοκεφαλο.

στις 9.30 πηρα αλλο ενα ντεπον γιατι ειχα ενα 37.5

μεχρι στιγμης ειμαι καλα, δεν ξανανεβηκε ο πυρετος.

στα μεσα Δεκεμβρη ειχα νοσησει απο Η1Ν1.γινεται να αρρωστησα παλι απο Η1Ν1??εχουν περασει μολις 2 μηνες και δεν υποτιθεται οτι θα επρεπε να εχω αποκτησει καποια αντισωματα??

kostas2004thes
20-02-10, 16:30
οχι.απο τον ιδιο ιο οχι.Εχεις φτιαξει αντισωματα που σε καλυπτουν πληρως απο τον ιδιο ιο.Και εφοσον δεν εχει ανακοινωθει μεταλλαξη του ιου σε κατι παραπλησιο απο τον H1N1 δεν ειναι αυτος ο πυρετακος

kostas2004thes
24-02-10, 18:50
Σημερα σιχαθηκα τους εκπροσωπους των φαρμακευτικων εταιρειων.Ειλικρινα.

kostas2004thes
12-03-10, 16:02
Κατα τις 14:00 σημερα κι ενω ειχα τελειωσει πολλες απο τις δουλειες μου ερχεται μια συναδελφος ανοιγει την πορτα στο γραφειο κι λεει:Οριστε.Εδω ειναι."Kαι μπουκαρει μεσα ενας παπας τεραστιος.1 και 90 και τιγκα στην παχυσαρκια!ΓΙΓΑΝΤΙΟΣ.Σαν τον Οβελιξ.Τρομαξα.

Εμεινα καγκελο.Ποιος ειναι αυτος που με ζηταει?
Γεια μου λεει.Ειμαι ο ταδε ο γιος της ταδε απο το χωριο.Κατευθειαν καταλαβα ποιος ηταν.Ενας γυρω στα 40 που εδω και 20αρια χρονια ηταν καλογερος στους Αγιους τοπους.Εγω τον θυμομουν οταν ηταν ημουν παιδακι (γυρω στο δημοτικο).Τοτε δεν εκανε παρεα με αλλα παιδια.Και μετα οταν μεγαλωσε κυκλοφορησαν φημες οτι ηταν φουστης και τελικα καποια στιγμη ειχα μαθει οτι εφυγε για καλογερος σε καποιο μοναστηρι.Μετα χαθηκε για πολλα χρονια.Οταν εγω ημουν 8 χρονων,αυτος πρεπει να ταν γυρω στα 14.Δεν του ειχα μιλησει ποτε τοτε.(ηταν μεγαλος και δεν εκανα παρεα με παιδια μεγαλυτερης ηλικιας).Γενικα δεν του ειχα μιλησει ποτε.Δεν με ηξερε και δεν τον ηξερα.
Μολις μου ειπε ποιος ειναι απορησα.Δεν καταλαβαινα τι συνεβαινε.ΟΡΙΣΤΕ ελεγα απο μεσα μου?Απο που κι ως που ηρθε σε μενα?
Τελοσπαντων.Δεν εδειξα τιποτα και περιμενα να δω τι θελει.Θα εμαθε απο καποιον οτι δουλευω εδω και θα ηρθε να τον εξυπηρετησω σε κατι.
Τι θελετε του λεω.
Να κοιτα.Πριν δυο μερες χτυπησα το ποδι μου στο καλαμι.Πηγα στο Κεντρο Υγειας.Μου δωσαν αντιβιωση και σημερα σαν να το νιωθω να με ποναει λιγο πιο πανω.Προς το γονατο και προς το μηρο.
ΟΡΙΣΤΕ????????????Λεω απο μεσα μου.Τι δουλεια εχω εγω με το ποδι και το χτυπημα.Καρδιολογος ειμαι.Ηθελα να βαλω τα γελια.Πρωτον διοτι μπηκε μεσα στο γραφειο με ενα τουπε τεραστιο και με το ετσι θελω καθεται και δεν θες θα με δεις.Ουτε καν με ρωτησε αν μπορω να τον δω.Ουτε το ανεφερε.Τιποτα.Κατευθειαν λεει.Ειμαι ο ταδε και εχω χτυπησει το ποδι μου.

Και σιγα το χτυπημα.Το χε γδαρει στο κρεββατι και τωρα ειχε κανει μια χαζοφλεγμονoυλα γυρω γυρω.Χεστης τελειως.Ουτε τα παιδακια δεν κανουν ετσι.Να ....φοβαμαι μη μαζευει αυτο απο κατω."

Εγω ηθελα να τον ξεφορτωθω.Να σηκωθει να φυγει απο μενα.Να παει να τον δει κανενας αλλος.Εξαλλου τι δουλεια εχω εγω με θλαστικα τραυματα.Και πως πηρε το θαρρος να ερθει να τον δω εγω. Απο που κι ως που.
Τελοσπαντων του ειπα τη γνωμη μου.Του ειπα οτι πρεπει να κανει ενα τριπλεξ φλεβων αφου λεει οτι τον ποναει και ο μηρος.Μου λεει:Ε αντε να το κανουμε?

Απο τα επειγοντα περασες?του λεω.Οχι μου λεει.Ηρθα κατευθειαν σε σενα.Ακου θρασσος.Δηλαδη ολοι οι αλλοι ειναι ******* που περιμενουν στα επειγοντα.Ηρθε κατευθειαν σε εναν γιατρο αλλης ειδικοτητας να τον εξυπηρετησει και μαλιστα χωρις καν να τον περιμενω(θα μπορουσα εγω να καιγομαι στη δουλεια εκεινη την ωρα) και μαλιστα χωρις να με εχει δει ποτε στη ζωη του.

Ηθελα να γελασω.Αλλα ημουν ευγενικος.Πως ακριβως την ειχε δει τη δουλεια.Δεν καταλαβα.Οτι βρηκε το ******.Πρωτον δεν κανω εγω αυτη την εξεταση.Δευτερον επρεπε να βρω και να παρακαλεσω καποιον αλλο γιατρο να το κανει.Τριτον η ωρα ηταν σχεδον δυο και μιση.Δηλαδη σε κανενα μισαωρο θα εφευγαν.

Τελικα για να τον ξεφορτωθω πηρα τηλεφωνο κατι φιλους αγγειοχειρουργους για να τον δουν.Ηξερα οτι δεν επροκειτο να του κανουν τριπλεξ.Αλλα εστω σαν ειδικοι θα μπορουσαν να δουν αν εχει καμια θρομβωση η οχι.Να παρει τουλαχιστον μια γνωμη.

Τους παιρνω στα κινητα τους.Δεν τα σηκωναν.Παιρνω στη κλινικη.Μου λενε οτι ειναι στα χειρουργεια ολοι κι οτι θα βγουν κατα τις 4.Οποτε του λεω του παπα.Δυστυχως δεν μπορω να βρω κανεναν.Ειναι στα χειρουργεια.Παρε την αντιβιωση κι ελα απο Δευτερα να δουμε αν χρειαζεται να κανεις τριπλεξ.Στο ενδιαμεσο αν πονεσεις παραπανω πηγαινε στο νοσοκομειο που εφημερευει.
Ξινιστηκε.Δεν του αρεσε.
Μεχρι τις δυο και μιση εχει εφημερια κατω στα επειγοντα του λεω.Πηγαινε να σε δει κανενας χειρουργος.Παλι ξινιστηκε.Παλι δεν του αρεσε.Πηγαινε και θα παρω εγω τηλεφωνο να σε περιμενουν γιατι σε 10 λεπτα κλεινει η εφημερια.
Εφυγε σαν το ζωο χωρις να πει ενα ευχαριστω.

σ * * * οΠΑΠΑΔΕΣ.Με συγχυσε.

Stavros151515
12-03-10, 22:28
δωστου κ συ καμια ηπαρινοειδη αλοιφη να μη μπλεκεις . . . . τωρα που δεν του δωσες τιποτα δε θα σε θεωρει καλο γιατρο" http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

kostas2004thes
13-03-10, 00:35
δωστου κ συ καμια ηπαρινοειδη αλοιφη να μη μπλεκεις . . . . τωρα που δεν του δωσες τιποτα δε θα σε θεωρει καλο γιατρο" http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Aς παθαινε μια ανακοπη να τον βοηθησω.Εστω ενα εμφραγμα.Μια στηθαγχη βρε αδερφε.

Τι δουλεια εχω εχω με τα χτυπημενα ποδαρια!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

nick_ts157
13-03-10, 00:44
Ετσι οπως ξεκινησες μου γεμισες προσδοκιες αλλά τελικα το τελος δεν ελεγε πολλα.. [i]"

kostas2004thes
13-03-10, 01:03
Ετσι οπως ξεκινησες μου γεμισες προσδοκιες αλλά τελικα το τελος δεν ελεγε πολλα.. [i]

Δεν ειναι μυθιστορημα να χει και κορυφωση.Πραγματικο γεγονος ειναι...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

tsef
13-03-10, 07:38
Βρε , μήπως σου τον έστειλε ο Άνθιμος...[i]"

kostas2004thes
16-03-10, 19:02
Ξεκινησαμε απεργιες οι γιατροι.

Αιτηματα.Δεν εχουμε πληρωθει εφημεριες απο τον Νοεμρβιο του 2009.
Που σημαινει οτι ενας ειδικευομενος παιρνει 1260 ευρω στο χερι κι αυτα ειναι ολα κι ολα.
Κοροιδια σκετη για τοσες ωρες απειρη δουλεια

Περυσι ειχαμε υπογραψει ως κλαδος συμβαση με την παλια κυβερνηση.Βασει αυτης της συμβασης ειχαν αυξηθει οι μισθοι μας απο 980 στα 260 ευρω.Μεχρι περυσι παιρναμε 980 ευρω!!!!
Επισης ειχε αυξηθει η τιμη της εφημεριας.Πχ η καθημερινη απο 85 εγινε 88 ευρω.Το Σαββατο απο 105 ειχε γινει 115 και η Κυριακη απο 115 σε 125 ευρω.

Τωρα η κυβερνηση του Jeffrey Papandreou στο πλαισιο των οικονομικων περικοπων,περικοπτει οπως και σε ολους τους δημοσιους υπαλληλους τα δωρα Χριστουγεννων και Πασχα,αλλα και βαζει επιπλεον φορο στις εφημεριες.Επισης μειωνει τον αριθμο των εφημεριων σε 4 το μηνα.Ζητησε απο τους διοικητες των νοσοκομειων να περικοψουν τις εφημεριες.
Επειδη ο απλος κοσμος δεν ξερει τι σημαινει αυτο θα σας το εξηγησω.Οι εφημεριες σε μια κλινικη ειναι οι γενικες και οι εσωτερικες.Οι γενικες ειναι οταν εφημερευει το νοσοκομειο και γινονται εισαγωγες.Εσωτερικες ειναι αυτες στις οποιες δεν εφημερευει το νοσοκομειο.Στις γενικες συνηθως εφημερευουν 4-5 ειδικευομενοι για να μπορουν να εναλλασονται μεταξυ τους στα επειγοντα καθ ολο το 24ωρο και δυο συνηθως ειδικοι.Κανενας απο αυτους δεν καθεται.Με το ζορι μπορει και βγαινει η εφημερια με αυτο το προσωπικο.Με αυτους τους 6 δηλαδη.Τα επειγοντα οπως ολοι θα εχετε διαπιστωσει ειναι εμπολεμη ζωνη.Τοσο σωματικα οσο και πνευματικα δεν αντεχεις πανω απο ενα 5 ωρο.Πρεπει να ξεκουραστεις οπωσδηποτε.Εγω παντα προς το τελος του ωραριου,αρχιζω και ξεχνω ποιον ειδα,ποιανου εργαστηριακα περιμενω,τι μου ειχε πει οτι ενιωσε ο ταδε.Ειναι θεμα ασφαλειας δηλαδη να υπαρχουν αυτα τα 6 ατομα για να βγει η εφημερια σωστα.Αλλιως δεν βγαινει.Βγαινει δηλαδη.Αλλα πρωτον θα μας μαζεψει το ασθενοφορο στο τελος της εφημεριας και δευτερον θα γινει μ * * * * * α σιγουρα.Θα φυγουν πολλποι ασθενεις τζαμπα.Θα φαμε πολυ κοσμο λαχανο αν αυξηθει η ωρα παραμονης στα επειγοντα.

Οι διοικητες των νοσοκομειων για να γλειψουν την κυβερνηση εβγαλαν δικα τους προγραμματα για το μηνα.Ειπαν.Αντι να ειστε 6 θα ειστε 3.Οι γιατροι βγαλαμε δικα μας προγραμματα οπως ηταν παντα.Οι διευθυντες των κλινικων που ειναι οι μονοι υπευθυνοι για την σωστη λειτουργια της κλινικης φυσικα ΔΕΝ υπεγραψαν τα προγραμματα των διοικητων γιατι αν τα υπογραψουν βαζουν το κεφαλι τους στο ντορβα αν γινει μ * * * * * α και χαθει κοσμος τζαμπα.Ετσι υπαρχουν δυο προγραμματα αυτη τη στιγμη.Ενα του διοικητη που το κραταει μονος του και το οποιο εχει απο λιγους γιατρους σε καθε εφημερια και ενα το παλιο προγραμμα το οποιο και οι γιατροι τηρουν.Το δικο μας προγραμμα και με τη εντολη οτι θα πληρωθουμε μονοι 4 εφημεριες το μηνα δεν αρκει να καλυψει ολες τις μερες του μηνα.(υποψιν οτι στις μη γενικες εφημεριες υπαρχει μονο ενας γιατρος στην κλινικη,Απο κεινες τις μερες δηλαδη δεν γινεται να περικοπει ατομο,διοτι θα μεινουν μονοι οι ασθενεις και οι νοσοκομες μες το νοσοκομειο).
Ετσι μεχρι τα μεσα του μηνα εχει βγει προγραμμα.Απο κει και περα κανεις δεν ξερει τι θα συμβει.

Ταυτοχρονα υπαρχει εδω και χρονια κοινοτικη οδηγια απο την Ευρωπαικη Ενωση που λεει οτι ο γιατρος για να μπορει να λειτουργησει πρεπει να κανει το πολυ μεχρι 4 εφημεριες το μηνα.Εμεις ποτε δεν καναμε 4 εφημεριες το μηνα.Διοτι δεν υπαρχει τοσο προσωπικο ωστε να καλυφτει ολος ο μηνας.Περυσι με τις απεργιες που καναμε επι Καραμανλη κατορθωσαμε με αυτο ως μοχλο πιεσης να αποσπασουμε εκεινη την αυξηση την οποια παιρνει πισω ο jeffrrey και στο θεμα των εφημεριων καναμε τα στραβα ματια με τις υποσχεσεις που δοθηκανα για σταδιακη αυξηση του προσωπικου μεσα στα επομενα χρονια.Τωρα λοιπον επαναφερουμε το θεμα των 4 εφημεριων ανα μηνα.
Κανουμε λοιπον μονο 4 εφημεριες το μηνα.(οχι ομως με περικεκομμενες σε προσωπικο τις γενικες εφημεριες οπως θελουν οι διοικητες γιατι ετσι δεν βγαινουν οι εφημεριες).
Με βαση το προγραμμα των διοικητων πχ θα γινεται το εξης.θα ειναι ενας ειδικευομενος στα επειγοντα,υα βαζει καποιον παππου μεσα με γαστρορραγια που την εχει διαγνωσει κατω στα επειγοντα,θα τον ανεβαζει στην κλινικη και πανω δεν θα υπαρχει γιατρος για να τον μεταγγισει πχ).Σκασιλα τους στους διοικητες.Δεν εχουν ιδεα η μαλλον κανουν τα στραβα ματια πως μπορει να βγει η εφημερια.
Η πχ σε μας,Θα μπαινει ο ασθενης με εμφραγμα και αν κοψουν τις εφημεριες του αιμοδυναμικου,ο ασθενης δεν θα υποβαλλεται σε αγγειοπλαστικη και μπαλονακι (που ειναι η ενδεδειγμενη θεραπει και αποδεδειγμενα ειναι η καλυτερη αντιμετωπιση γιατι σωζει το περισσοτερο μυοκαρδιο) αλλα αν δεν λειτουργει το αιμοδυναμικο θα ειμαστε αναγκασμενοι να κανουμε θρομβολυση.(δηλαδη θα προσπαθουμε να αγγιξουμε το αγγειο που βουλωσε με ενα φαρμακο.Μεθοδος που εχει πιθανοτητα ενδοεγκεφαλικς αιμορραγιας-θανατου.Γι αυτο αλλωστε και η αγγειοπλαστικη θεωρειται σαφως καλυτερη.).Δηλαδη ενας ασθενης που θα ρχεται στο νοσοκομειο δεν θα μπορει να εχει την καλυτερη θεραπεια που θα μπορουσε.

Αυτη ειναι η κατασταση.Για να ξερετε κι οσοι δεν ειστε γιατροι τι παιζει.Και να μην λετε οτι τι στο διαλο θελουν παλι οι γιατροι".Πρωτον 1260 ευρω για τον ειδικευομενο και δευτερον κινδυνευετε κι εσεις οι ιδιοι με το νεο τροπο λειτουργιας.Εδω και τωρα τρεχουμε σαν τρελοι στις γενικες εφημεριες και παλι δεν προλαβαινουμε.Οσοι εχετε παει σε επειγοντα θα το χετε καταλαβει.

"

kostas2004thes
16-03-10, 19:06
Και να σταματησει αυτη η προπαγανδα που οταν μιλουν για τους γιατρους στις τηλεορασεις αναφερουν παντα τους γιατρους του ΚΟΛΩΝΑΚΙΟΥ.Ελεος ρε ******.Πιαστε τους και κοψτε τους το ****.Ποιος σας ειπε να μην το κανετε.Αλλα οχι να χαρακτηριζουν ολους τους
γιατρους συλληβδην .Ακουει ο κοσμος γιατροι και το μυαλο του παει στους γιατρους του Κολωνακιου και τους φοροδιαφευγοντες.Εμενα που με φορολογει σαν τον μαυρο ποιος θα με προστατεψει.

Ας παει να τα παρει απο τις τραπεχες που ειχαν κερδοφορια 400% αυξηση περυσι (εν μεσω κρισεως)

kostas2004thes
12-05-10, 16:59
Μπροστά στο δίλημμα ποιος ασθενής θα ζήσει ή θα πεθάνει βρίσκονται καθημερινά οι γιατροί του νοσοκομείου Κιλκίς, καθώς τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν πλέον έχουν ξεπεράσει τα όρια αντοχής του συστήματος υγείας.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ανέφερε η καρδιολόγος κ. Σταμπουλή στη διάρκεια ημερίδας που διοργάνωσε η νομαρχία για τα προβλήματα υγείας του Κιλκίς: “Βρεθήκαμε πρόσφατα μπροστά στο δίλημμα ποιον ασθενή να σώσουμε, αφού στο νοσοκομείο από τους δύο βηματοδότες λειτουργεί μόνο ο ένας. Ο δεύτερος ασθενής έπρεπε να διακομιστεί στη Θεσσαλονίκη, παίρνοντας εμείς οι γιατροί το ρίσκο αν θα προλάβει να φθάσει...”.

Η αγωνία των γιατρών του Κιλκίς καταγράφηκε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο στην ημερίδα με τις φράσεις “είμαστε στο σημείο μηδέν”, “θα πεθάνει κόσμος”, “καταλήξαμε να είμαστε κέντρο διακομιδών προς τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης”. “Φθάσαμε στο μη περαιτέρω”, τόνισε στη “Μ” η πρόεδρος των νοσοκομειακών γιατρών Κιλκίς Λέτα Ζωτάκη, προσθέτοντας ότι “η κατάσταση έχει αφεθεί πλέον στη φιλοπατρία των γιατρών. Δεν είναι δυνατόν να μπαίνουμε στο δίλημμα ποιος ασθενής θα σωθεί και ποιος όχι, δεν είμαστε θεοί, αλλά γιατροί που ζητούν κανονικές συνθήκες για να περιθάλψουν ανθρώπους”.

Η έλλειψη προσωπικού είναι το μείζον πρόβλημα, όπως και...<a name="more"></a> η περικοπή των εφημεριών. Το νοσοκομείο Κιλκίς ανήκει στα περιφερειακά νοσηλευτικά ιδρύματα και ως εκ τούτου εφημερεύει όλες τις ημέρες του μήνα. Με τα σημερινά δεδομένα εφημερίες, και μάλιστα απλήρωτες, γίνονται τις μισές ημέρες του μήνα. Αν κάποιος ασθενής χρειαστεί αξονικό τομογράφο μετά το μεσημέρι τις ημέρες που δεν εφημερεύει το νοσοκομείο, θα πρέπει να μεταφερθεί στη Θεσσαλονίκη. Αν κάποιος ασθενής πρέπει να χειρουργηθεί, θα είναι τυχερός αν βρεθεί γιατρός να τον χειρουργήσει.

"

MetFM
12-05-10, 17:20
αυτο που σιχαινομαι στους γιατρους ειναι το φακελακι. εκματαλευση του ανθρωπινου πονου ο απολυτος εξευτελισμος του αρρωστου , να τους πιανουν απολυση και σχισιμο του διπλωματος.
δεν γνωριζω ακριβως τον ορκο του ιπποκρατη αλλα ειμαι σιγουρος οτι με το φακελακι παραβιαζεται.

kostas2004thes
12-05-10, 17:33
αυτο που σιχαινομαι στους γιατρους ειναι το φακελακι. εκματαλευση του ανθρωπινου πονου ο απολυτος εξευτελισμος του αρρωστου , να τους πιανουν απολυση και σχισιμο του διπλωματος.
δεν γνωριζω ακριβως τον ορκο του ιπποκρατη αλλα ειμαι σιγουρος οτι με το φακελακι παραβιαζεται.

Ορκίζομαι στο θεό <a href=http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B1%C F%82" target="_blank">Απόλλωνα</a> τον ιατρό και στο θεό Ασκληπιό (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%80%CE%B9%CF%8C%C F%82) και στην Υγεία (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1) και στην Πανάκεια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1) και επικαλούμενος τη μαρτυρία όλων των θεών ότι θα εκτελέσω κατά τη δύναμη και την κρίση μου τον όρκο αυτόν και τη συμφωνία αυτή.
Να θεωρώ τον διδάσκαλό μου της ιατρικής τέχνης ίσο με τους γονείς μου και την κοινωνό του βίου μου. Και όταν χρειάζεται χρήματα να μοιράζομαι μαζί του τα δικά μου.
Να θεωρώ την οικογένειά του αδέλφια μου και να τους διδάσκω αυτήν την τέχνη αν θέλουν να την μάθουν χωρίς δίδακτρα ή άλλη συμφωνία.
Να μεταδίδω τους κανόνες ηθικής, την προφορική διδασκαλία και όλες τις άλλες ιατρικές γνώσεις στους γιους μου, στους γιους του δασκάλου μου και στους εγγεγραμμένους μαθητές που πήραν τον ιατρικό όρκο, αλλά σε κανέναν άλλο. (κουφο!!)
Θα χρησιμοποιώ τη θεραπεία για να βοηθήσω τους ασθενείς κατά τη δύναμη και την κρίση μου, αλλά ποτέ για να βλάψω ή να αδικήσω.
Ούτε θα δίνω θανατηφόρο φάρμακο σε κάποιον που θα μου το ζητήσει, ούτε θα του κάνω μια τέτοια υπόδειξη.
Παρομοίως, δεν θα εμπιστευτώ σε έγκυο μέσο που προκαλεί έκτρωση. Θα διατηρώ αγνή και άσπιλη και τη ζωή και την τέχνη μου.
Δεν θα χρησιμοποιώ νυστέρι ούτε σε αυτούς που πάσχουν από λιθίαση, αλλά θα παραχωρώ την εργασία αυτή στους ειδικούς της τέχνης.
Σε όσα σπίτια πηγαίνω, θα μπαίνω για να βοηθήσω τους ασθενείς και θα απέχω από οποιαδήποτε εσκεμμένη βλάβη και φθορά, και ιδίως από γενετήσιες πράξεις με άνδρες και γυναίκες, ελεύθερους και δούλους.
Και όσα τυχόν βλέπω ή ακούω κατά τη διάρκεια της θεραπείας ή και πέρα από τις επαγγελματικές μου ασχολίες στην καθημερινή μου ζωή, αυτά που δεν πρέπει να μαθευτούν παραέξω δεν θα τα κοινοποιώ, θεωρώντας τα θέματα αυτά μυστικά.
Αν τηρώ τον όρκο αυτό και δεν τον παραβώ, ας χαίρω πάντοτε υπολήψεως ανάμεσα στους ανθρώπους για τη ζωή και για την τέχνη μου. Αν όμως τον παραβώ και επιορκήσω, ας πάθω τα αντίθετα.

Αυτος ειναι ο ορκος του Ιπποκρατη.Ψιλοκουφα πραγματα λεει.Υπαρχουν τοσα ζητηματα ηθικης ταξης σε σχεση με την ιατρικη που δεν τα θιγει.Εχει πολλα περιεργα που στη σημερινη εποχη μας φαινονται περιεργα.Πχ οτι θα κραταει μυστικη τη τεχνη -γνωση του γιατρου.Οτι θα μεταδιδει τις γνωσεις μονο στους γιους του και τους γιους του διδασκαλου.

Το φακελακι ειναι η μεγαλυτερη ντροπη για εναν γιατρο.Οτι πιο αισχρο μπορει να κανει καποιος.Να εκμεταλλευτει δηλαδη την ανημπορια ενος ασθενη.Ειναι η χειροτερη μορφη υπανθρωπου.Δειχνει αδιστακτο ανθρωπο που δεν εχει καν αισθηση του που παταει και που βρισκεται.Για μενα ειναι ανθρωποι για φτυσιμο.Και πολυ ξυλο.

kostas2004thes
12-05-10, 17:40

Βεβαια το θεμα του παραπνω ποστ δεν ηταν αυτο ακριβως αλλα οτι ΟΣΟΙ ΖΗΣΑΤΕ ΖΗΣΑΤΕ.ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΣΑΣ ΠΤΩΜΑΤΑ."

Αμα σου λεει οτι εχουν εναν μονο βηματοδοτη και οτι δεν καλυπτουν ολες τις μερες με εφημεριες τοτε ειναι εντελως θεμα να τυχης να παρεις τη μανα σου ζωντανη αν παθει κατι και χρειαστει ιατρικη βοηθεια.
Αλλιως την παιρνεις στο φερετρο.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif
Βεβαια εγω ειμαι εντελως εξοικειωμενος με το θανατο (εχω δει πολλους να πεθαινουν μπροστα μου.Αλλος δραματικα κι αλλος βουβα) και μπορω και κανω ψιλοχιουμορ και μιλαω ετσι ωμα.Για τους πιο πολλους ειναι σοκ.Αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα τελικα.

kostas2004thes
12-05-10, 17:41
Μπροστά στο δίλημμα ποιος ασθενής θα ζήσει ή θα πεθάνει βρίσκονται καθημερινά οι γιατροί του νοσοκομείου Κιλκίς, καθώς τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν πλέον έχουν ξεπεράσει τα όρια αντοχής του συστήματος υγείας.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ανέφερε η καρδιολόγος κ. Σταμπουλή στη διάρκεια ημερίδας που διοργάνωσε η νομαρχία για τα προβλήματα υγείας του Κιλκίς: “Βρεθήκαμε πρόσφατα μπροστά στο δίλημμα ποιον ασθενή να σώσουμε, αφού στο νοσοκομείο από τους δύο βηματοδότες λειτουργεί μόνο ο ένας. Ο δεύτερος ασθενής έπρεπε να διακομιστεί στη Θεσσαλονίκη, παίρνοντας εμείς οι γιατροί το ρίσκο αν θα προλάβει να φθάσει...”.

Η αγωνία των γιατρών του Κιλκίς καταγράφηκε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο στην ημερίδα με τις φράσεις “είμαστε στο σημείο μηδέν”, “θα πεθάνει κόσμος”, “καταλήξαμε να είμαστε κέντρο διακομιδών προς τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης”. “Φθάσαμε στο μη περαιτέρω”, τόνισε στη “Μ” η πρόεδρος των νοσοκομειακών γιατρών Κιλκίς Λέτα Ζωτάκη, προσθέτοντας ότι “η κατάσταση έχει αφεθεί πλέον στη φιλοπατρία των γιατρών. Δεν είναι δυνατόν να μπαίνουμε στο δίλημμα ποιος ασθενής θα σωθεί και ποιος όχι, δεν είμαστε θεοί, αλλά γιατροί που ζητούν κανονικές συνθήκες για να περιθάλψουν ανθρώπους”.

Η έλλειψη προσωπικού είναι το μείζον πρόβλημα, όπως και...<a name="more"></a> η περικοπή των εφημεριών. Το νοσοκομείο Κιλκίς ανήκει στα περιφερειακά νοσηλευτικά ιδρύματα και ως εκ τούτου εφημερεύει όλες τις ημέρες του μήνα. Με τα σημερινά δεδομένα εφημερίες, και μάλιστα απλήρωτες, γίνονται τις μισές ημέρες του μήνα. Αν κάποιος ασθενής χρειαστεί αξονικό τομογράφο μετά το μεσημέρι τις ημέρες που δεν εφημερεύει το νοσοκομείο, θα πρέπει να μεταφερθεί στη Θεσσαλονίκη. Αν κάποιος ασθενής πρέπει να χειρουργηθεί, θα είναι τυχερός αν βρεθεί γιατρός να τον χειρουργήσει.

"

kostas2004thes
12-05-10, 17:44
Εχω βρεθει σε τετοιο διλημμα και τη λυση εδωσε ο Θεος.Το χω γραψει νομιζω μερικες σελιδες πιο πισω.

Παρε αποφαση τωρα.Ποιος βγαινει απ το κρεββατι η γιαγια η 80 χρονη η ο 50αρης με το εμφραγμα?

Η ψυχολογικη πιεση ειναι τεραστια!Να σου ερχεται τρελα.
"

kostas2004thes
12-05-10, 17:54
Ειναι μεγαλη ικανοποιηση να σωζεις καποιον.Και οταν λεω να σωζεις εννοω να ξερεις οτι αν δεν ησουν εσυ τωρα θα ηταν χωμα και μεσα στο χωμα.Το χω νιωσει μερικες φορες.
Ειναι και μεγαλη απογοητευση να σου πεθαινει ο ασθενης (ειδικα σε περιπτωσεις οπου ο ασθενης ειναι νεος.)Δεν θα μπορουσα να ειμαι σιγουρα παιδιατρος και σιγουρα δεν θα μπορουσα να ειμαι ογκολογος.
Ειναι ομως μεγαλυτερη απ ολες η απογοητευση αν ξερεις οτι θα μπορουσε και να ειχε σωθει κανωντας καποια πραγματα.

Δυστυχως το προσωπο του θανατου ειναι πολυ παγερο και τρομακτικο.Οπως και η ασθενεια.

kostas2004thes
12-05-10, 18:23
Θα κανω λιγη επιδειξη τωρα αλλα δεν πειραζει.

Δυο ειναι οι περιπτωσεις που ενιωσα μεγαλη ικανοποιηση.

Το πρωτο ηταν μια ασθενης που μας την ειχαν παραπεμψει επειδη δηθεν ειχε καρδιολογικο προβλημα.Οτι ειχε κανει και καλα εμφραγμα.
Απο την ωρα που ηρθε δεν ηταν σε καλη κατασταση.Σιγα σιγα ομως χειροτερεψε.Εγω καταλαβα οτι δεν ειχε καρδιολογικο προβλημα αλλα ολη η κατασταση οφειλονταν σε καποιο μικροβιο.Το ειπα στον υπευθυνο επιμελητη της μοναδας οπου νοσηλευονταν.Μου ειπε οτι δεν συμφωνουσε.Οτι αυτα που του ελεγα δεν του αρεσαν,οτι δεν του εστεκαν σωστα.Του ειπα να βαλουμε τη θεραπεια που εγω νομιζα.Δεν δεχτηκε.
Την επομενη μερα αυτη χειροτερεψε τρελα.Σταματησε να βγαζει ουρα.Εκανε οξεια νεφρικη ανεπαρκεια,εριξε την πιεση της στο 6.Της βαλαμε ινοτροπα(ουσιες δηλαδη που ανεβαζουν την πιεση).Για λιγο ανεβηκε η πιεση αλλα συνεχιζε να χειροτερευει.Μετα ξαναεπεφτε η πιεση.Της βαλαμε συνδυασμο (τριπλο).Ηταν μεσημερι.Εγω εφημερευα.Φευγωντας ο επιμελητης τον ξαναρωτησα αν ειναι να βαλουμε τη θεραπεια που ελεγα εγω.Η πιεση ηταν πλεον στο 4.Η γυναικα ειχε χασει πλεον επαφη και με το ζορι κρατιοταν στη ζωη.Εκεινη την ωρα περασε κι ο διευθυντης.Ακουσε τη συνομιλια μας.Δεν ειπε τιποτα σαφες.Απ οτι ομως καταλαβα ειπε οτι αν εβαζα αυτο που ηθελα εγω θα την αποτελειωνα.
φευγωντας ο επιμελητης κι αφου ειδε οτι πεθαινει ,μου λεει βαλε οτι θες.

Εγω ημουν απολυτως βεβαιος οτι ειχα δικιο.Απλα δεν ηξερα αν την προλαβαινω.
Της κανω τη διπλη δοση απ οτι λενε τα βιβλια επειδη δεν ειχα χρονο.Εμεινε σε αυτη την κατασταση μεταξυ ζωης και θανατου για ενα τετραωρο.Κατα το βραδακι αρχισε να ανεβαινει η πιεση.!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif.
Μεχρι τα μεσανυχτα ειχε αναγκη πλεον απο ενα μονο ειδος υποστηριξης απο τον τριπλο συνδυασμο.Και αρχισε να βγαζει ουρα.Φυσικα μολις η πιεση ανεβηκε η γυναικα ξυπνησε.Οχι οτι ειχε πληρη επαφη αλλα εβγαζε κατι μουγκρητα.
Το πρωι οταν επεστρεψε ειχε ηδη βγαλει ενα κιλο ουρα και η πιεση ηταν στο 9-10 χωρις κανενα φαρμακο.Δεν πιστευε στα ματια του.Εκεινη τη μερα δεν ειπε τιποτα.Εγω περιττο να πω οτι ημουν χεσμενος απ τη χαρα μου.Το παιζα ομως cool.Δεν εκανα επιδειξη σε κανεναν.

Την επομενη μερα οταν πλεον ειχε ξυπνησει για τα καλα και η νεφρικη ανεπαρκεια αποκαθιστανταν σιγα σιγα ηρθε και μου δωσε συγχαρητηρια.

Και ενα δευτερο περιστατικο.Ηταν μια 83χρονη γιαγια που ηρθε με πνευμονικο οιδημα.Ηταν πεθερα καποιου γνωστου της πολης.Οποτε μες τη νυχτα κουβαληθηκαν ολοι.Ο γνωστος,η γυναικα του (η μανα της δηλαδη ηταν η ασθενης),ο διευθυντης ο δικος μου,οι επιμελητες.Αρχισαν τα τηλεφωνα.(αλλο κουφο κι αυτο!).Μαζωξη τρελη.Επεσαν ολοι πανω της.Εγω τι να ελεγα ενα μικρο και ανοητο γιατρουδακι μπροστα σε ολους αυτους.Εκαναν κανονικα οτι ηταν να της κανουν αλλα η γιαγια χειροτερευε.Στο τελος αναγκαστηκαμε να την διασωληνωσουμε.Και η πιεση της ειχε φτασει κι αυτηνης στον πατο.Ετρεχαν με τα χιλια οι οροι προκειμενου να κρατησει πιεση.

Ειδαν κι αποειδαν ολοι.Τα ειδε κι ο διευθυντης που επεφτε συνεχως και ο γαμπρος της ασθενους,οποτε βγηκαν να πουν στην κορη της οτι "ξερεις η μανα σου πεθαινει.Οι ελπιδες χαθηκαν.".Της το ειπαν.Μετα ξαναμπηκαν μεσα,η κατασταση δεν αλλαζε για καμια ωρα.Η γιαγια ειχε ελαχιστη πιεση και φυσικα διασωληνομενη στον αναπνευστηρα.Οποτε το πηραν αποφαση οτι πεθαινει και εφυγαν.Και μ αφησαν μοναχο μου να συνεχισω την εφημερια.

Το τι εδωσα στη γιαγια ενας θεος το ξερει!!!χαχαχαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif.Το τι φαρμακο πηρε ουτε που θυμαμαι.Και τι συνδυασμους εκανα ωστε να αντιμετωπισω οτι εβλεπα.
Το αποτελεσμα ηταν ακρως εντυπωσιακο.Το πρωι η γιαγια ηταν ετοιμη να βγει απο τον αναπνευστηρα.
Ο διευθυντης ηρθε το πρωι κι εμεινε με το στομα ανοιχτο.
Μπροστα σε μερικους τους ειδικευομενους μου δωσε συγχαρητηρια.

Αυτα τα δυο περιστατικα ηταν απο τις μεγαλες μου επιτυχιες.Απο τα μεγαλυτερα σουξε μου.χαχαχαχαχα

Η ικανοποιηση ειναι αυτο που ειπα πριν.Να ξερεις δηλαδη οτι καποιος εζησε επειδη εσυ και μονο εσυ ησουν εκει.

Αυτα αποτελουν για μενα περιστατικα απ τα οποια παιρνει κανεις δυναμη.

kostas2004thes
12-05-10, 21:40
Τι εννοεί η υπουργός Υγείας όταν λέει οτι δεσμεύεται για εξορθολογισμό των προγραμμάτων εφημέρευσης?

Τι καταλαβαίνετε?

Ότι δεν μπορεί πλέον, σύμφωνα με την οδηγία της Ευρωπαικής Ένωσης που ενσωματώθηκε στο Ελληνικό Δίκαιο, να εγκρίνει και να πληρώνει περισσότερες εφημερίες Ιατρών από τις νόμιμες.(Νομιμες βασει της κοινοτικης οδηγιας θεωρουνται για τους ειδικευομενους πχ οι 4 εφημεριες.Τοσες εφημεριες θεωρει η κοινοτικη νομοθεσια οτι ειναι ασφαλεις για τους γιατρους και τους ασθενεις να κανουν).Αιτημα των γιατρων βεβαια ειναι να κανουν 4 εφημεριες.Υπαρχουν βεβαια και ειδικοτητες που επειδη ειναι ευκολες οι εφημεριες τους θελουν να κανουν και παραπανω.Παντως οι περισσοτεροι θελουν να κανουν μονο 4.

Για αυτό το λόγο δεν συμφωνούν τα προγράμματα ασφαλούς εφημέρευσης που κατατίθενται από τους Νοσοκομειακούς Ιατρούς, τίγκα στις εφημερίες, με τα προγράμματα οικονομικής/νόμιμης εφημέρευσης που αναγνωρίζει το Υπουργείο και δέχεται να πληρώσει!

Για αυτό συνεχίζεται σε όλη σχεδόν την Ελλάδα η επίσχεση εργασίας.

Οι Ιατροί κάνουν περισσότερες εφημερίες για να μη μένει κλειστό το Νοσοκομείο ,(γιατι δεν φτανουν τα ατομα να καλυψουν ολο το μηνα αν κανουν ολοι απο 4.), αλλά δεν τους τις πληρώνουν!

Βγήκε επιπλέον χρηματικό ποσό για το πρώτο δίμηνο του έτους, εκτάκτως.

Τι θα γίνει με όλους τους υπόλοιπους μήνες όμως?

Χρήματα δεν υπάρχουν. Το ΔΝΤ δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να δεχτεί έκτακτες μηνιαίες χρηματοδοτήσεις, εκτός του Προυπολογισμού για τα Δημόσια Νοσοκομεία.

Μοιάζει με αδιέξοδο.

Δεν είναι όμως!

Αρκεί η Υπουργός να κάνει αυτό που πρέπει, αυτό που λείπει, αυτό που υποσχέθηκε εδώ και καιρό:

ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΝΕΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ.

Όσο κάνει την πάπια και υπεκφεύγει η κατάσταση θα χειροτερεύει.

Εκατοντάδες Ιατροί συνταξιοδοτούνται κάθε χρόνο και οι προσλήψεις δε φτάνουν ούτε να τους αναπληρώσουν!

Με ευχές και κομματικά συνθήματα άλλης εποχής δε λειτουργούν τα σύγχρονα Νοσοκομεία.

Ας αναλάβει δράση αύριο κιόλας. Είναι ήδη αργά.

Αν δε μπορεί να μας πει οτι ήρθε το τέλος του ΕΣΥ.

"

Stavros151515
12-05-10, 22:52
την πεμπτη περασε ο νομος κατα συνολο για την αποπροστασια του επαγγελματος των φαρμακοποιων . πεμπτη , παρασκευη κ δευτερα ηταν κλειστα τα φαρμακεια (απηργησαν). Εντουτοις η υπουργος Κατσελη υποσχεθηκε ([i]) οτι δεν θα περασει το νομο κατ αρθρον κ ετσι δεν θα ισχυσειhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley24.gif. η αρση της προστασιας αφορα ολα τα επιπεδα: (χωροταξικο , αποστασεις , καταργηση συλλογικων συμβασεων με τα ταμεια , μειωση ποσοστου κερδους του φαρμακοποιου ενω το αντιστοιχο ποσοστο της εταιριας εμεινε ανεπαφο, αποδεσμευση τιμης φαρμακων-καταργηση διατιμησης, καταργηση νομου περι προσωπικης αδειας για καθε φαρμακειο- πλεον οι εταιριες θα μπορουν να στηνουν φαρμακεια.) λεγεται μαλιστα οτι μια απο τις διαταξεις του συμφωνιτικου για την οικονομικη "στηριξη" απο τη γερμανια , προεβλεπε τη διευκολυνση(?) ανοιγματος φαρμακειων ως παραρτημα της γνωστης αλυσιδας σουπερ μαρκετ Lidl !!!!!!!

"

kostas2004thes
17-05-10, 22:51
Σημερα ηρθε στο νοσοκομειο ενας επειδη εφτυσε αιμα και επειδη δεν αισθανοταν καλα.

Ειχε πιεση 5 και το δερμα του ηταν μαρμαροειδες και κρυο .Ειχε δηλαδη περιοχες με διαφορετικο χρωμα.Ετσι γινεται το δερμα σε προθανατιες καταστασεις οταν δηλαδη η αρτηριακη πιεση ειναι χαμηλη.Τα γαλακτικα στο αιμα ηταν 7.Δηλαδη παρα πολυ.Που σημαινει οτι οι ιστοι ισχαιμουσαν και ειχε ξεκινησει η γαλακτικη οξεωση.

Αυτος ειχε κανει πριν δυο μηνες αντικατασταση της μιτροειδους βαλβιδας λογω του οτι ειχε μεγαλη ανεπαρκεια.

Πηγα να βαλω αρτηριακη γραμμη για να βλεπουμε ανα πασα στιγμη τι πιεση εχει αλλα τρυπησα και δεν μπορεσα να βρω.Με βλεπει μια νοσοκομα τσακαλι και μου λεει:θελεις να προσπαθησω εγω?Φυσικα της λεω.Αφου ηξερα οτι θα με ξελασπωσει.Οπως και εγινε με την πρωτη το εβαλε.

Η πιεση ηταν στο 5 κι ο ανθρωπος επικοινωνουσε.Απιστευτο.Εχω δει ομως και με λιγο χαμηλοτερη πιεση να κρατανε επαφη.Αυτος απο την ακτινογραφια φαινοταν μια σκιαση σαν πνευμονια στον ενα πνευμονα.Κι επειδη και χτες ειχε κανει πυρετο θεωρηθηκε οτι ειχε πνευμονια.

Το θεμα ηταν γιατι η πιεση κατακρημνιστηκε κι ο ανθρωπος ηταν σε καταπληξια.
Επαιζε να ειναι σηπτικος απο την πνευμονια και να ναι σηπτικο σοκ.Το σοκ αυτο εχει κλασσικα θερμο δερμα.Αυτουνου ηταν παγωμενο.Ωστοσο δεν ειναι και σιγουρο οτι παντα ειναι θερμο.
Η πιεση μπορει να ηταν ολιγαιμικη.Δηλαδη να υπηρχε λιγο αιμα μεσα στα αγγεια.Θα μπορουσε πχ να υπαρχει μια μεγαλη αιμορραγια.Ο αιματοκριτης του ομως ηταν 33.Μια χαρα δηλαδη.Επισης αυτο το αιμα που εφτυσε ηταν λιγο.Ουτε εχανε απο το εντερο.
Eπισης δεν ειχε εμετους,διαρροιες η οτιδηποτε αλλο που θα μπορουσε να προκαλεσει απωλεια ογκου.

Υπαρχει και το νευρογενες σοκ που ειναι παντελως ασχετο με την περιπτωση.
Αρα εμενε να ειναι καρδιογενες το σοκ.

Τι μπορει να ηταν.Θα μπορουσε πχ λογω του αντικηκτικου χαπιου που παιρνουν οσοι κανουν αυτη την επεμβαση να ειχε μια μεγαλη αιμοαρραγια μεσα στο σακο που περιβαλλει την καρδια η οποια προκαλει ασφυξια στην καρδια.Θα μπορουσε να εχει εμφραγμα.Το πιο απλο και πιο συχνο.Θα μπορουσε να εχει πνευμονικη εμβολη.Δηλαδη θρομβο στους πνευμονες.Θα μπορουσε να εχει πχ ενα μυξωμα.(αλλα θα το εβλεπαν οταν ειχαν κανει την εγχειρηση πριν δυο μηνες).

Αυτο που επρεπε να γινει ηταν να ανεβει η πιεση.Του εβαλα ενα ειδικο διαλυμμα που ανεβαζει την πιεση,εφοσον δεν ξεραμε καν τι εχει.Ανεβηκε λιγο η πιεση.Πηγε στο 8.Στη συνεχεια του εκανα ενα υπερηχογραφημα.
Τα ευρηματα.Η δεξια καρδια ηταν πολυ μεγαλη.Αυτο θα μπορουσε να οφειλεται σε μια χρονια κατασταση απο την μιτροειδη βαλβιδα (αλλα αυτο συνηθως δεν το κανει η ανεπαρκεια αλλα η στενωση της μιτροειδους).Η μιτροειδης ηταν μεταλλικη και η μεταλλικη δεν φαινεται στο υπερηχογραφημα επειδη το μεταλλο κανει ακουστικη σκια.

Αυτο ομως που υποψιαστηκα οτι ειχε συμβει ηταν μηπως ειχε θρομβωθει η μεταλλικη βαλβιδα που ειχε βαλει πριν δυο μηνες.Ταιριαζαν ολα.Πρωτον η υποταση,δευτερον η αιμοπτυση (οπως κανει η στενωση μιτροειδους),και τριτον η αποτομη εγκατασταση της δυσπνοιας.Φυσικα καμια σχεση δεν ειχε ο πυρετος του.Που ισως ηταν ασχετος.Για να διαπιστωναμε αν οντως αυτο ισχυε,επειδη η μεταλλικη βαλβδιδα δεν φαινεται στον απλο υπερηχο επρεπε να γινει διοισοφαγειο υπερηχογραφημα.
Πηρα τηλεφωνο τον επιμελητη που εχει τον υπερηχο αυτον για να κανουμε.Με ρωταει.Εσυ το λες η ο επιμελητης σου?[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifΤελικα τον κατεβασα για να το κανουμε.Κι οντως τελικα αποδειχτηκε οτι αυτο ειχε.Η βαλβιδα ειχει γεμισει απο θρομβο.Η κατασταση ηταν εξαιρετικα επειγουσα.Με αλλα λογια δεν μπορουσε να βγει το αιμα μεσα απο την καρδια.
Κληθηκαν αμεσως οι καρδιοχειρουργοι.Μεσα σε 10 λεπτα τον ειχαν παρει για χειρουργειο.Ενημερωσα τους συγγενεις οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα.
Ειχα δει ακομα ενα τετοιο περιστατικο ομως,το οποιο και μετα το χειρουργειο η βαλβδια του εγινε λαμπικο.Και πηγε μια χαρα.Τον ειχα δει κι αλλη μια φορα μετα απο μηνες.

Ειχε παει μεσημερι κι εφυγα.
Το απογευμα πηγα γυμναστηριο.Ενω ετρεχα στο διαδρομο μου ρθε το εξης μηνυμα απο αυτον που εφημερευει σημερα."To παλικαρι τεζα.Η βαλβιδα μπετον αρμε.Γεματη θρομβους και καινουργιους και παλιους.Οι χειρουργοι τον παιδεψαν μεχρι και με μαλαξεις με τα χερια στην ανοιχτη καρδια του.Τζαμπα η διαγνωση"

Σταματησα να τρεχω.Σοκαριστηκα.Μου φυγε η δυναμη και η ορεξη.Μετα απο λιγο εφυγα.Γυρνωντας στο δρομο τυχαια επεσα πανω σ αυτο το τραγουδι.Εκλαψα.

0RFqQ5LPtXM&amp;feature=related

Τωρα εχω τρελη ορεξη να βγω εξω.Ετσι για το γ * * * ωτο.Να πιω μια μπυρα.Δυστυχως εφημερευω αυριο και πρεπει να κοιμηθω.

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΨΕΜΜΑ.ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ.ΜΙΑ ΠΝΟΗ.ΟΛΑ ΕΚΕΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ.

MetFM
17-05-10, 22:57
κοιμησου καλυτερα, αυριο παλι αγωνας.εχεις να σωσεις κοσμο παλι

kostas2004thes
17-05-10, 23:11
κοιμησου καλυτερα, αυριο παλι αγωνας.εχεις να σωσεις κοσμο παλι
σ * * * ουλες....

Οταν νομιζω το 2008 ειχα παει στη Μυκονο,και κατεβηκα απ το αεροπλανο και εκανα μια βολτα το βραδυ,στο μωλο και γινοταν χαμος απο νεολαια,ελεγα στη δικια μου:"Δεν μπορω να το πιστεψω οτι κυκλοφορω αναμεσα σε υγιεις!Δεν το πιστευω οτι δεν κινδυνευουν.Δεν το πιστευω οτι δεν εχουν κολπικη μαρμαρυγη.Δεν το πιστευω οτι ειναι ολοι τοσοι νεοι και τοσο μουλαρια στην αντοχη".
Μου λεει.Παιδακι μου χαζο εισαι?Συνελθε.Μετα απο μια μερα το συνηθισα.

Το θυμαμαι ομως ακομα εκεινο το συναισθημα.

"

kostas2004thes
17-05-10, 23:24
Κι ενα ακομα τραγουδι που βρηκα και που ταιριαζει με τη διαθεση μου αποψε.

ΑΘΑΝΑΤΟΣ Ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ.

jn01EfzYxJE&amp;feature=related

Mesogeiakos
19-05-10, 12:08
κωστα συγκινηθηκα παντως...καλο κουραγιο σε αυτο που κανεις