PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΑΣΤΙΧΑ 4Χ4

itsabigworld
17-09-09, 20:24
Καλησπέρα παίδες....... θα ηθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή ελαστικου 4χ4.

ψάχνω κατι αναμεσα σε 50/50 και mud......πριν φορουσα τα bf goodrich all terain και δεν έμεινα καθολου ευχαριστημενος. ειδικα στην λάσπη πηγαινε οπωσ και με τα μαμα που ήταν ασφαλτινα.(η μαλλον δεν πηγαινε).

μου αρεσουν πολυ τα cooper discoverer stt αλλα τα θεωρω υπερβολη οταν το 60-70% των χλμ που κανω ειναι στην ασφαλτο.

παρακαλω αναφερατε την προσωπικη σας αποψη και παντα με λαστιχα που εσεις οι ιδιοι εχετε δοκιμασει και σε τι αυτοκινητα.

Υ.Γ. ειμαι κατοχος ενος NISSAN TERRANO II 2.7TD 3πορτο με μπλοκε lsd 75% στον πίσω αξονα και αναρτηση ΟΜΕ 40mm.

ευχαριστω

Arisnow
17-09-09, 21:34
Θα σου πει αύριο το πρωί ο master.[i]"

Bigsam
18-09-09, 09:09
Καλησπέρα παίδες....... θα ηθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή ελαστικου 4χ4.

ψάχνω κατι αναμεσα σε 50/50 και mud......πριν φορουσα τα bf goodrich all terain και δεν έμεινα καθολου ευχαριστημενος. ειδικα στην λάσπη πηγαινε οπωσ και με τα μαμα που ήταν ασφαλτινα.(η μαλλον δεν πηγαινε).

μου αρεσουν πολυ τα cooper discoverer stt αλλα τα θεωρω υπερβολη οταν το 60-70% των χλμ που κανω ειναι στην ασφαλτο.

παρακαλω αναφερατε την προσωπικη σας αποψη και παντα με λαστιχα που εσεις οι ιδιοι εχετε δοκιμασει και σε τι αυτοκινητα.

Υ.Γ. ειμαι κατοχος ενος NISSAN TERRANO II 2.7TD 3πορτο με μπλοκε lsd 75% στον πίσω αξονα και αναρτηση ΟΜΕ 40mm.

ευχαριστω

Στο Navara έβαλα πριν 2 εβδομάδες τα Geolander A/T ATR. H χρήση του είναι κυρίως σε άσφαλτο αλλά όταν πατάει χώμα είναι σε χωράφια με χωνευτές πέτρες, λάσπη, βάτα,και φορτωμένο. Αθόρυβα, καλό κράτημα σε βρεγμένο και σε χώμα- πέτρες μαλακό. Σε λάσπη αρκετά ικανό αλλά όχι στα επίπεδα ενώς mud ελαστικού. Μέχρι στιγμής δεν έχουν σκιστεί όπως είχαν πάθει τα wrangler της Goodyear. Τέλος τα BF απλά απαράδεκτα μετά τα 12.000 χιλιόμετρα.

Τα cooper STT σε jimny σκίστηκαν στα πλαϊνά σε βόλτα στον Παρνασσό.
Παρόλα αυτά σε φίλους με LC τους έχουν αφίσει για normal οικογενειακές καταστάσεις απολύτως ευχαριστημένους. Απλά είναι ποιό θορυβόδες λάστιχο, αλλά ποιό wild εξωτερικά.

Αν θες mud τσέκαρε και στα Maxxis Trepador αν υπάρχει στην διάσταση που σε ενδιαφέρει.

JIM FORD
18-09-09, 10:08
καλημερα και απο μενα σε ολους! 245/70r16 φορας?

παντως οπως και εσυ λες σωστα δεν θα εβαζα και εγω 80-20 (εκτος) αν κανω το 70% σχεδον στην ασφαλτο! καποιο λιγο πιο σκληρο 50-50 ισως ναι. πχ bridgestone dueller a/t d694. γενικα μην περιμενεις τρελλα πραματα απο ενα all terrain σε λασπη!

XXL !!!
18-09-09, 15:24
[i]!! αυτοι ειναι οι ειδικοι!!!! μαγκες ζητηστε την δειαχηρηση αυτην της ενοτητας!!!!!!! βοηθατε κοσμο!!! εχο στειλει κανα 2 ατομα και διαβαζουβν με τις ωρες!!!"

Bigsam
18-09-09, 20:19
Φίλε μου προσοχή σε ότι διαβάζεις όπου και δήποτε. Πάντα να κάνεις επαλήθευση αυτών που διαβάζεις και ακούς.

Φιλικά πάντα ;)

MountExplorer
21-09-09, 19:04
Snow report. Πρωτοι στην ενημερωση!

Arisnow
21-09-09, 21:38
Γιώργο πλάκα στη πλάκα, μάλλον αυτή η ενότητα πρέπει να αλλάξει όνομα...

πχ.΄''όλα για το αυτοκίνητο'', ''όσα δεν ξέρετε και ντρέπεστε να ρωτήσετε'' κλπ κλπ...

itsabigworld
25-09-09, 17:03
ειμαι αναμεσα στα cooper ST και στα dunlop sp 44j...... και τα 2 ειναι αναμεσα σε 50/50 και mud.

JIM FORD
28-09-09, 09:05
[i]

VS

http://customwheel.com/custom_wheels/images/discovererST.jpg

επειδη τα πλαινα του dunlop ειναι πιο αραια, θα εδινα ενα προβαδισμα στη λασπη. βεβαια αυτο ειναι οπτικο!

για να πω την αληθεια δεν το ξερω σαν ελαστικο, με την εννοια οτι δεν το εχω δωσει ως τωρα σε αντιθεση με το cooper..........ειδικα το stt, που οι περισσοτεροι μενουν ευχαριστημενοι, αλλα αυτο ειναι 80-20 εκτος http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

http://www.walkertireco.com/*site/scaled-images/web/images/discovererSTT2COOPER-jpg-600x600.jpg

"

Bigsam
28-09-09, 10:25
Τα dunlop δεν τα ξέρω. Τα S/T ευπαθή στην πέτρα τόσο σε ελάφριά όσο και σε βαριά αμάξια.

Τα STT είναι αρκετά καλό. ;)

JIM FORD
28-09-09, 10:37
το νεο ομως s/t-c Νικο? [i] (η βελτιωση του s/t)

http://www.ityre.com/i/tyre/535.jpg

http://www.ityre.com/i/tyre/536.jpg

ενισχυμενο πλαινο αλλα λιγες επιλογες σε διαστασεις........"

Bigsam
28-09-09, 12:01
Κοίτα δεν μπορώ να σου πω άποψη αν δεν το δουλέψω και δεν το δω και πάρω κάποια γνώμη. Πάντως το νέο φαίνεται ποιο ισχυρό στα πλαϊνά του ;)

JIM FORD
28-09-09, 12:41
οντως...για αυτο το φτιαξανε εξαλλου.....

παντως το stt ειναι απαικτο!

φερνω τον αλλο μηνα για ενα ψηλωμενο v8 defender 35X12.50R15'' !!! ΤΟ ΘΗΡΙΟ!!!

εως τωρα δουλευα 15'' εδω 30χ9.50 και 31χ10.50......

αυτο θα ειναι ζωο!!!

Bigsam
28-09-09, 14:28
Όταν λες φέρνεις??? Και γιατί τέτοιο λάστιχο και ότι τίποτα άλλο"

(καταλαβαίνεις ότι η ερώτηση είναι για τίποτα που "κανιβαλίζον " χαχαχαχαχ)
"

JIM FORD
28-09-09, 14:48
επειδη εργαζομαι σε καταστημα ελκων Φερνω" τα κλασσικα και πιο κινησιμα 15'' = 30χ9.50 / 31χ10.50. απλα το παιδι ηθελε τα τεραστια! εξαλλου το land εχει πολυ χωρο στους θολους!!"

kostakiskal
28-09-09, 18:44
Παιδες, επειδή είμαι και ε γω σ ε φάση αλλαγης ελαστικού ('εχω ενα Grand Vitara 5d ) που φοραει 225/70/16, για πειτε καμμια γνώμη.

Ψάχνω κυριως για 50-50 , αλλά και ενα 70 εντος 30 εκτος δεν θα με χάλαγε καθόλου.

Τωρα είμαι μεταξύ των Yokohama Geolandar (GO 12), Bridgestone Dueller 694 και Kumho.

Bigsam
29-09-09, 07:47
Τα Geolander ΑΤ/S G012 τα έβαλα στο Navara εδώ και ένα μήνα και έχουν κάνει σχεδόν 3500 χιλιόμετρα. Εντυπώσεις δεν λέω ακόμα αν δεν κάνω τουλάχιστον 10.000. Μέχρι αυτή τη στιγμή είναι μια χαρά.
-Τα 694 κατά ευχαριστημένος. Ωραίο και μαλακό λάστιχο. Μετά τα 2 χρόνια όμως μου είχαν σκληρήνει κάπως :(
-Kumho δεν έχω βάλει.

Δημήτρη και εγώ σιγά σιγά θα αρχίσω να ψάχνω για λάστιχα αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει σε τι διάσταση και σε τι πέλμα. Μέχρι 33'' πάντως θα πάω. Παραπάνω too much!!!!

JIM FORD
29-09-09, 09:10
Παιδες, επειδή είμαι και ε γω σ ε φάση αλλαγης ελαστικού ('εχω ενα Grand Vitara 5d ) που φοραει 225/70/16, για πειτε καμμια γνώμη.

Ψάχνω κυριως για 50-50 , αλλά και ενα 70 εντος 30 εκτος δεν θα με χάλαγε καθόλου.

Τωρα είμαι μεταξύ των Yokohama Geolandar (GO 12), Bridgestone Dueller 694 και Kumho.

τα δυο πρωτα ειναι πολυ καλες και δοκιμασμενες επιλογες! εχω γραψει τα συν και τα πλην του καθενος. αν οπως λες εψαχνες αρχικα για 70-30 η να βαλεις yoko g012 η κατι μαλακο σχεδον 60-40, αλλα λιγο πιο ασφαλτινο! πχ conti cross contact lx για λιγο περισσοτερο ασφαλτο η dunlop grandtrek at3 (το νεο) για λιγο περισσοτερο εκτος......

επισης κατι οσον αφορα την διασταση. εχεις το πιο πριν Grand vitara ? (00-06) διοτι εκεινο φορουσε 215/65r16 και αντιστοιχια 235/60r16 ? η καποια παραεισαγωγη του τρεχοντος (06-09) το οποιο κανονικα φοραει 225/65r17? διοτι συναντησα εδω τετοια αμαξια (e.g. auto profit e.t.c.). αυτο στο ρωταω προκειμενου να βεβαιωσω την σωστη διασταση. βεβαια μπορει να παιζει και το πιο απλο...πχ φοραω κανονικα 215/65/16 και το ψηλωνω λιγο.....

JIM FORD
29-09-09, 09:19
Τα Geolander ΑΤ/S G012 τα έβαλα στο Navara εδώ και ένα μήνα και έχουν κάνει σχεδόν 3500 χιλιόμετρα. Εντυπώσεις δεν λέω ακόμα αν δεν κάνω τουλάχιστον 10.000. Μέχρι αυτή τη στιγμή είναι μια χαρά.
-Τα 694 κατά ευχαριστημένος. Ωραίο και μαλακό λάστιχο. Μετά τα 2 χρόνια όμως μου είχαν σκληρήνει κάπως :(
-Kumho δεν έχω βάλει.

Δημήτρη και εγώ σιγά σιγά θα αρχίσω να ψάχνω για λάστιχα αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει σε τι διάσταση και σε τι πέλμα. Μέχρι 33'' πάντως θα πάω. Παραπάνω too much!!!!

θα μεινεις ευχαριστημενος νικο σχεδον παντου, ασφαλτο, χωμα, βροχη, γλιτσα ακομη και χιονι, (πλην λασπης-κροκαλας, αλλα προφανως εχεις το σαμουραι για αυτα) αλλα θα τα φας γρηγορα. ειναι το τιμημα του μαλακου! δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.....

τωρα οσον αφορα το σαμουραι προφανως εννοεις ε?

μαλλον πας για 80-20 αγριο Mud

[i]

η και πιο ακραιο εκτος? πχ...

http://www.marix.it/backend/prodotti/img_upload/img_1/0907241353100_LION_M.gif

"

kostakiskal
29-09-09, 09:43
Jim, το grand vitara 2009 εχω, και ειναι και απο τ ον Σφακιανακη, αλλά είναι το απλο μοντελο με την 16αρα ζάντα.

Τώρα κάτι άλλο.Σκεφτομουνα επίσης να βάλω το Goodyear silent armor το οποίο στο σαιτ του tirerarck εκτος απο all terain έχει ε πανω και το σημα της χιονονιφάδας που σημαινει οτι ειναι κατασκευασμένο για ακραιες χειμερινες συνθήκες.Ενας φιλος όμως που τα εβαλε τον περασμε΄νο μηνα εδω, δεν είχαν επάνω χιονονιφάδα.Ξέρει κανείς τιποτα για αυτο τ ο θεμα;μήπως τα ελαστικά που ερχονται σ την ελλάδα είναι διαφορετικών προδιαγραφών απο α υτ α που ε χει το tirerack?μπορουμε να ρωτησουμε κάποιον να μας πει έγκυρα;

JIM FORD
29-09-09, 10:53
ΟΚ για την 16''......αντιληπτο!

στο μαγαζι φερνω χιλιαδες ΕΛΑΣΤΙΚΑ απο γερμανια και δεν εχω δει καποια διαφορα σε markings. ισως λογω ε.ε.

δεν το γνωριζω το συγκεκριμενο ουτε το εχω φερει. πιθανολογω ομως οτι μπορει να παιζει καποια διαφορα μεταξυ ηπα-καναδα και ευρωπης! δηλαδη ενω το tirerack εμφανιζει το αμερικανικο μοντελο......

http://www.goodyeartires.com/goodyeartireselector/display_tire.jsp?prodline=Wrangler+SilentArmor&mrk tarea=Light%20Truck

εδω να ερχεται το ευρωπαικο.....

http://eu.goodyear.com/gr_el/tires/repository/WranglerATSA/index.jsp

http://eu.goodyear.com/gr_el/images/WranglerATSA_brochure_web_tcm187-57384.pdf

πολλα 4 εποχων παντος καιρου ελαστικα στις ηπα-καναδα, ειτε επιβατικα, ειτε 4χ4, φερουν νιφαδα προσθετικα του κλασσικου m+s, διοτι εχουν παρει εγκριση απο τους αντιστοιχους βορειοαμερικανικους φορεις σε ακραιες συνθηκες χιονιου. e.g. rubber association of canada

http://www.rubberassociation.ca/ (http://www.rubberassociation.ca/)

http://www.rubberassociation.ca/pdf_docs/Winter%20Tires/3678_RAC_winter_en_Web.pdf (http://www.rubberassociation.ca/pdf_docs/Winter%20Tires/3678_RAC_winter_en_Web.pdf)

ΤΟ ΚΑΝΕΙ νομιζω και η vredestein με το QUATRAC 3 !

http://www.euroshina.com.ua/catalogs/tyres/160/vredestein_quatrac-3.jpg

οπως και οι goodyear (vector 4 seasons) / dunlop!

Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
29-09-09, 11:03
στην πραξη δεν ξερω αν αυτο ειναι πανακεια μεταξυ ακριβως του ιδιου μοντελου (η νιφαδα).

επαναλαμβανω. δεν το ξερω. απο οτι φαινεται η γραμμωση, η χαραξη και τα υλικα μεταξυ των 2 πλευρων του ατλαντικου ειναι ιδια. απο εκει και μετα τι? η γομα?

φοβαμαι οτι μπορει να ειναι και λιγο τρικ.....

δεν εννοω οτι δεν αξιζει, αλλα οτι επειδη εκει τεσταρεται απο καποιον οργανισμο, τα made in usa το φερουν. αν συνεβαινε και εδω μπορει και εδω να το ειχε......

αρα οσον αφορα το αποτελεσμα να ειναι το ιδιο......

ξεχωριζω τα διαφορετικα μοντελα-μαρκες. δηλαδη καποια απλα μονο m+s ελαστικα με καποια αλλα m+s plus snowflake mountain symbol! εννοειται δια ροπαλου τα τελευταια ειναι προτιμητεα, ειδικα σε πιο ακραιες συνθηκες παγου - χιονιου!!! Edited by: JIM FORD

itsabigworld
02-10-09, 17:32
μαλλον θα βαλω το cooper st-c......πιστευω να ειναι καλυτερο απο το bf goodrich στη λασπη..... καποιος ανεφερε οτι σχιζεται ευκολα,αληθευει...?
οσο για τα stt ενας γνωστος μου τα φοραει στο ιδιο αυτοκινητο κ μου ειπε οτι στη βροχη γλιστρανε περισσοτερο κ απο φουλ αναγομωση που φορουσε πριν. ισχυει κατι τετοιο...?

itsabigworld
02-10-09, 17:34
μαλλον θα βαλω το cooper st-c......πιστευω να ειναι καλυτερο απο το bf goodrich στη λασπη..... καποιος ανεφερε οτι σχιζεται ευκολα,αληθευει...?
οσο για τα stt ενας γνωστος μου τα φοραει στο ιδιο αυτοκινητο κ μου ειπε οτι στη βροχη γλιστρανε περισσοτερο κ απο φουλ αναγομωση που φορουσε πριν. ισχυει κατι τετοιο...?

το st-c βγαινει σε 235/70/16 ή και 75 προφιλ....?

ΜΙΖ
03-10-09, 16:04
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΕΤΡΑΔΩΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΧΩΜΑΤΙΝΟ(ΑΘΟΡΥΒΟ) ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ KYHMO KL71
ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΩΝ ΑΝΑΓΟΜΟΣΕΩΝ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙΜΑΝ ΑΝΑΚΟΝΤΑ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ 50-50.ΕΓΩ ΣΤΟ ΝΙΒΑ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΣΤΑΖΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑΒΑΡΑ

JIM FORD
05-10-09, 09:35

Ο ΝΙΚΟΣ, BIG SAM, ανεφερε οτι τα st ειναι ευπαθη στη πετρα αλλα τα st-c εχουν βελτιωθει στα πλαινα...εκει δηλαδη που πονουσαν τα απλα st!

οντως τα πολυ καλα εκτος" και δυνατα-ανθεκτικα stt θελουν προσοχη στην βροχη. ισως να ειναι χειροτερο λογω σκληροτητας πελματος απο καποιες ******* αναγομωσεις. ως εκει ομως.....γενικα συμπεριφερονται στην βρεγμενη ασφαλτο οπως τα περισσοτερα Mud!

"

JIM FORD
05-10-09, 10:00

το st-c βγαινει σε 235/70/16 ή και 75 προφιλ....?

ΟΧΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.........16''

235/85 - 245/75 - 265/75

ΑΝ φορας μαμα 235/70/16 δεν ενδεικνυται...ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ.....

<t></t><table cellpadding="4" cellspacing="0" border="1" bordercolor="black" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; border-collapse: collapse; "><t><tr #d3d3d3="#d3d3d3"><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Stock Tire - 235/70R16 >Search Tires (http://www.1010tires.com/tiresearch.asp?treadwidth=235&amp;profile=70&amp;diameter= 16)</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Tire 1 - 235/85R16 >Search Tires (http://www.1010tires.com/tiresearch.asp?treadwidth=235&amp;profile=85&amp;diameter= 16)</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Tire 2 - 245/75R16 >Search Tires (http://www.1010tires.com/tiresearch.asp?treadwidth=245&amp;profile=75&amp;diameter= 16)</td></tr><tr style.Color='#D3D3D3'; .status='Secti&#111;n Width: the width of a tire; the width at its widest point from sidewall to sidewall.';="style.Color='#D3D3D3'; .status='Secti&#111;n Width: the width of a tire; the width at its widest point from sidewall to sidewall.';" style.Color='#FFFFFF'; .status='';="style.Color='#FFFFFF'; .status='';" style=": rgb255, 255, 255; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Section Width:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">9.25 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">235 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Section Width:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">9.25 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">235 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Section Width:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">9.64 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">245 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style.Color='#D3D3D3'; .status='Rim Diameter: height of the wheel tire will fit &#111;n';="style.Color='#D3D3D3'; .status='Rim Diameter: height of the wheel tire will fit &#111;n';" style.Color='#FFFFFF'; .status='';="style.Color='#FFFFFF'; .status='';" style=": rgb255, 255, 255; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">16 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">406.4 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">16 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">406.4 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">16 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">406.4 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style.Color='#D3D3D3'; .status='Rim Width Range: recommended rim widths that tire will fit &#111;n';="style.Color='#D3D3D3'; .status='Rim Width Range: recommended rim widths that tire will fit &#111;n';" style.Color='#FFFFFF'; .status='';="style.Color='#FFFFFF'; .status='';" style=": rgb255, 255, 255; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="100%" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Width Range:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">6 - 7.5 in</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="100%" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Width Range:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">6 - 7 in</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="100%" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Width Range:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">6.5 - 7.5 in</td></tr></t></table></td></tr><tr style.Color='#D3D3D3'; .status='Diameter: overall height of the tire';="style.Color='#D3D3D3'; .status='Diameter: overall height of the tire';" style.Color='#FFFFFF'; .status='';="style.Color='#FFFFFF'; .status='';" style=": rgb255, 255, 255; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Overall Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">28.95 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">735.33 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Overall Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">31.72 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">805.68 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Overall Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">30.46 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">773.68 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style.Color='#D3D3D3'; .status='Sidewall: the height of &#111;ne tire sidewall';="style.Color='#D3D3D3'; .status='Sidewall: the height of &#111;ne tire sidewall';" style.Color='#FFFFFF'; .status='';="style.Color='#FFFFFF'; .status='';" style=": rgb255, 255, 255; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Sidewall Height:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">6.47 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">164.33 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Sidewall Height:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">7.86 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">199.64 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Sidewall Height:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">7.23 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">183.64 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style.Color='#D3D3D3'; .status='Radius: height from the center of the tire to the outside edge';="style.Color='#D3D3D3'; .status='Radius: height from the center of the tire to the outside edge';" style.Color='#FFFFFF'; .status='';="style.Color='#FFFFFF'; .status='';" style=": rgb255, 255, 255; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Radius:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">14.47 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">367.53 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Radius:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">15.86 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">402.84 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Radius:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">15.23 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">386.84 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style.Color='#D3D3D3'; .status='Circumference: distance around the outside edge of the tire';="style.Color='#D3D3D3'; .status='Circumference: distance around the outside edge of the tire';" style.Color='#FFFFFF'; .status='';="style.Color='#FFFFFF'; .status='';" style=": rgb255, 255, 255; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Circumference:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">90.94 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">2309.8 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Circumference:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">99.65 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">2531.1 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Circumference:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">95.69 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">2430.5 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style.Color='#D3D3D3'; .status='Revs per Mile: number of times size tire rotates when travelling &#111;ne mile';="style.Color='#D3D3D3'; .status='Revs per Mile: number of times size tire rotates when travelling &#111;ne mile';" style.Color='#FFFFFF'; .status='';="style.Color='#FFFFFF'; .status='';" style=": rgb255, 255, 255; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Revs per Mile:</td><td width="130" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">718.4</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Revs per Mile:</td><td width="130" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">655.7</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Revs per Mile:</td><td width="130" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">682.8</td></tr></t></table></td></tr><tr style.Color='#FFFFFF'; .status='';="style.Color='#FFFFFF'; .status='';" style=": rgb255, 255, 255; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="120" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Actual Speed:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">60 mph</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">100 km/h</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer1:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">54.7 mph</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">91.2 km/h</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer1:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">57.0 mph</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">95.0 km/h</td></tr></t></table></td></tr><tr style.Color='#D3D3D3'="style.Color='#D3D3D3'" style.Color='#FFFFFF'="style.Color='#FFFFFF'" style=": rgb255, 255, 255; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer Difference: -</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer Difference: 9.562% too slow</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer Difference: 5.213% too slow</td></tr><tr style.Color='#D3D3D3'="style.Color='#D3D3D3'" style.Color='#FFFFFF'="style.Color='#FFFFFF'" style=": rgb211, 211, 211; "><td #EEEEEE="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Diameter Difference: -</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Diameter Difference: 8.74%</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Diameter Difference: 4.96%

</td></tr></t></table>

JIM FORD
05-10-09, 10:08
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΕΤΡΑΔΩΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΧΩΜΑΤΙΝΟ(ΑΘΟΡΥΒΟ) ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ KYHMO KL71
ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΩΝ ΑΝΑΓΟΜΟΣΕΩΝ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙΜΑΝ ΑΝΑΚΟΝΤΑ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ 50-50.ΕΓΩ ΣΤΟ ΝΙΒΑ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΣΤΑΖΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑΒΑΡΑ

ναι φαιδωνα. το εχω εδω το kumho σε 205r16 και το δουλευω στα Pick up!

οντως για 80-20 εκτος, πολυ καλο σε ασφαλτο! μαλακο στο πλαι....δεν ξερω βεβαια για κροκαλα πως θα ειναι......

ΑΡΙΑΝΑΡΑ ΦΑΙΔΩΝΑ, ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!

panos72
07-10-09, 21:03
μια που βλεπω οτι το εχετε αναλυσει το θεμα των ελαστικων ας ρωτησω και γω κατι...
σκεφτομαι να παρω για το ML320 (με αεραναρτηση) ενα εξτρα σετ ζαντολαστιχα που να χρησιμοποιειται μονο off road...

δηλαδη να φοραει κα8ημερινα τα κανονικα του λαστιχα, και οταν κανω εξορμησεις να τα αλλαζω μονος μου...

πως σας φαινεται η ιδέα?ειναι εφικτο? και αν ναι, τι λαστιχα προτείνετε?

Bigsam
08-10-09, 00:47
Πάνο εφικτό είναι ΑΛΛΑ αν δεν βαριέσαι να τα βάζεις και να τα βγάζεις τότε κάνετο!!!!!

JIM FORD
08-10-09, 09:56
οντως. αν δεν βαριεσαι καντο...εχει δικιο ο νικος!

πες μας ομως και την διασταση της ml ΓΙΑ να δουμε τι μπορουμε να σου προτεινουμε......

προφανως κατι σε mud 80-20 εκτος...??? Edited by: JIM FORD

DENNISLA
08-10-09, 11:43
Tελικα τζιμ δεν μου προτεινες λαστιχο στην διασταση μου(225/65/17) μονο μου ειπες να μην βαλω μεγαλυτερο γιατι θα χασω το βημα μου..Περιμενω τις προτασεις σου κ υποψιν περισσοτερο off δηλ 60%οφφ ......................

JIM FORD
08-10-09, 12:23
ΚΑΛΑ ΡΕ ΝΤΕΝΝΙΣ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΕ ΞΕΧΑΣΑ ΕΣΕΝΑ...???

<a href=http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20730&amp;PN=22" target="_blank">http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20730&amp;PN=22</a>

ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ. αφου ειχαμε πει....η 50-50 yoko-toyo μαλακο για χιονι-παγο και ολο το χρονο φορεμα....η ΛΙΓΟ πιο μεγαλο-φαρδυ-ψηλο 235/65/17 fedima αναγομωση κλπ......

η φυσικα 16'' ζαντες και πολλες επιλογες! Edited by: JIM FORD "

DENNISLA
08-10-09, 12:59
ΚΑΛΑ ΡΕ ΝΤΕΝΝΙΣ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΕ ΞΕΧΑΣΑ ΕΣΕΝΑ...???

<a href=http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20730&amp;PN=22" target="_blank">http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20730&amp;PN=22</A>

ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ. αφου ειχαμε πει....η 50-50 yoko-toyo μαλακο για χιονι-παγο και ολο το χρονο φορεμα....η ΛΙΓΟ πιο μεγαλο-φαρδυ-ψηλο 235/65/17 fedima αναγομωση κλπ......

η φυσικα 16'' ζαντες και πολλες επιλογες!

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifΚαλα δεν την παλευωhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif.

Εσυ τι προτεινεις? 16αρα? με πολλες επιλογες? η΄αυτα που εγραψες για 17αρα?"

JIM FORD
08-10-09, 13:32
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ειναι το θεμα πιστευω....με ενα μαλακο 50-50 θα ησουν ξενοιαστος σχεδον παντου με καποιες παραχωρησεις και προσοχη κατα την διαρκεια του χειμωνα και στις λασπες - εκτος! ειναι η πιο φτηνη λυση!

αν παλι θελεις κατι πιο extreme εκτος παρε και τα mud 235/65/17 και εχεις 2 σετ! αρα εξτρα κοστος!

απο εκει και μετα αν βαλεις και 16αρια ζαντολαστιχα θα εχεις και αλλο εξτρα κοστος......και πιθανον προβλημα αποθηκευσης?

Edited by: JIM FORD

panos72
08-10-09, 13:37
οντως. αν δεν βαριεσαι καντο...εχει δικιο ο νικος!

πες μας ομως και την διασταση της ml ΓΙΑ να δουμε τι μπορουμε να σου προτεινουμε......

προφανως κατι σε mud 80-20 εκτος...???
βασικα τα χειμερινα του ειναι 235/65 R17, αλλα ετσι και αλλιως αυτα τα λαστιχα θα μπουνε σε καινουργια ζαντα...

JIM FORD
08-10-09, 14:02
ΟΚ. ΣΕ 235/65/17, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΖΑΝΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΓΡΙΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.....

βλεπε πιο πανω.....ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΑΝΑΓΟΜΩΣΗ....

<a href=http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20730&amp;PN=22" target="_blank">http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20730&amp;PN=22</a>

//////

ΒΕΒΑΙΑ αν επιμενεις σε "ακραιο" πελμα αναγομωσης τυπου fedima μπορεις να βαλεις 235/65/17

το πελμα θα ειναι fedima f/mud (80% off - 20% on) mud terrain

http://www.4x4greece.com/sitebuilder/images/fmuddim-363x600.jpg

////////////////////"

itsabigworld
13-10-09, 17:06
νομιζω πως τα cooper st-c πρεπει να βγαινουν σε 225/75/16...τα stt βγαινου σε αυτη τη διασταση, αν βγαινουν κ τα st-c τοτε θα τα βαλω.

JIM FORD
13-10-09, 17:13
nop, st-c no! only:

<t></t><table cellpadding="0" cellspacing="0" style="width: auto; margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; font-size: 9px; "><t><tr><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Name</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Tire Size</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Service Description</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">UTQG</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Load Range</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Sidewall</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Approved Rim Width</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Measured Rim Width</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Section Width</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Overall Diameter</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Tread Width</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Max Load</th><th valign="bottom" style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; color: rgb255, 255, 255; line-height: 13px; : rgb10, 41, 114; ">Tread Depth</th></tr><tr><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">Discoverer S/T-C</td><td thetiresize="thetiresize" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; white-space: nowrap; ">LT235/85R16</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">120 N</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">0 </td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">E</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">BLK</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">6 - 7</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">6.5</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">9.29</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">31.9</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">7</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">3042</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">18</td></tr><tr><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">Discoverer S/T-C</td><td alt thetiresize="alt thetiresize" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; white-space: nowrap; ">LT245/75R16</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">120 N</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">0 </td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">E</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">BLK</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">6.5 - 7.5</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">7</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">9.76</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">30.53</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">7.45</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">3042</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">18</td></tr><tr><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">Discoverer S/T-C</td><td thetiresize="thetiresize" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; white-space: nowrap; ">LT265/75R16</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">123 N</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">0 </td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">E</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">OWL</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">7 - 8</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">7.5</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">10.59</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">31.76</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">8.1</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">3415</td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb238, 238, 238; ">18</td></tr><tr><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">Discoverer S/T-C</td><td alt thetiresize="alt thetiresize" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; white-space: nowrap; ">LT265/70R17</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">121 Q</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">0 </td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">E</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">OWL</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">7 - 8.5</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">8</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">11.03</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">31.65</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">8.4</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">3195</td><td alt="alt" style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; text-align: center; line-height: 13px; : rgb204, 204, 204; ">18</td></tr></t></table> Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
13-10-09, 17:15
ενω stt ναι !!!

STT LT 225/75R16 115 Q Edited by: JIM FORD "

Bigsam
13-10-09, 17:37
Δεν ξέρω αν έρχονται Ελλάδα η συγκεκριμένη διάσταση αλλά:

http://www.yokohamatire.com/tires/spec.aspx?tire=GEOLANDAR%20M/T%20plus

itsabigworld
14-10-09, 10:34
πικραααααα.....να δω τι θα βαλω......?

JIM FORD
14-10-09, 11:04
καθολου......με τετοια διασταση μια χαρα να λες.....τι να πουν και αλλοι που ψαχνουν και ψαχνουν......βαλε stt αλλα προσεχε σε βρεγεμνη ασφαλτο.....

η εστω αυτο σε καπως πιο αγριο 50-50....

225/75 R16 108S Grabber AT2

http://www.ityre.com/i/tyre/5394.jpg

GEOLANDAR M/T+ G001 ΧΛΩΜΟ ΣΕ 225/75/16...

"

tmsmast
14-10-09, 14:35
Γεια σας και από εμένα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα Pirelli Scorpion ATR σε 235/65/17 λόγω των ενισχυμένων πλαινών. Τα έχω δοκιμάσει σε άμμο, κροκάλα, χώμα αλλά όχι σε extreme mud καταστάσεις. Το λάστιχο είναι αρκετά αθόρυβο στην άσφαλτο. Jim έχεις άποψη αν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και σε λάσπη?
[i]Edited by: tmsmast "

MountExplorer
14-10-09, 14:39
καθολου......με τετοια διασταση μια χαρα να λες.....τι να πουν και αλλοι που ψαχνουν και ψαχνουν......βαλε stt αλλα προσεχε σε βρεγεμνη ασφαλτο.....

ωραιο λαστιχο, ολυμπιακων προδιαγραφων! (οχι για ολυμπιακους αλλα για ολυμπο) http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

JIM FORD
14-10-09, 16:21
Γεια σας και από εμένα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα Pirelli Scorpion ATR σε 235/65/17 λόγω των ενισχυμένων πλαινών. Τα έχω δοκιμάσει σε άμμο, κροκάλα, χώμα αλλά όχι σε extreme mud καταστάσεις. Το λάστιχο είναι αρκετά αθόρυβο στην άσφαλτο. Jim έχεις άποψη αν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και σε λάσπη?
[i]

μπορεις αλλα θα γεμισει γρηγορα και θα γινει donut!! πρεπει να προσεχεις και να μην μπεις βαθια....δεν εχει καλη δυνατοτητα αυτο-καθαρισμου.....στομωνει σε muddy conditions! Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
14-10-09, 16:27

ωραιο λαστιχο, ολυμπιακων προδιαγραφων! (οχι για ολυμπιακους αλλα για ολυμπο) http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

ο ολυμπος θελεις γιωργο κατι πιο πολυ εκτος φανταζομαι.......

"

MountExplorer
14-10-09, 16:47
και τα Α/Τ μια χαρα ειναι.... δοκιμασμενα!!!

itsabigworld
05-12-09, 22:01
τελικα φορεσα τα bfgoodrich mud terrain t/a km2......φαινεται καλο.......θα δειξει η αυριανη δοκιμή....

itsabigworld
07-12-09, 14:05
η πρωτη εντυπωση πολυ καλη.......αναβαση με αρκετη λασπη κ δεν χρειαστηκε να βαλω 4χ4.....βεβαια ας μην ξεχναμε κ το μπλοκε που κανει πολυ καλη δουλεια.....θα περιμενω να το δοκιμασω σε λασποχιονο.....εκει θα δειξει.......

JIM FORD
07-12-09, 14:18
καλοφορετα. προσοχη στο παγο, στο παγωμενο χιονι οταν δεν σκαβεις και απλα πατας...και εν γενει στην γλιτσα-βροχερη και μη ασφαλτο.....οπως με ολα τα 80-20 εκτος ελαστικα!!

παντως εισαι hard-core τελικα...μου αρεσε που ελεγες οτι τα θεωρεις τα stt too much επειδη κινεισαι πιο πολυ σε ασφαλτο και τελικα εβαλες κατι περιπου ιδιο!! ευγε νεε μου!! εισαι για off road τελεια και παυλα!! [i]

itsabigworld
07-12-09, 14:23
στην βροχη το δοκιμασα με αποτομα φρεναρισματα κ στροφες και δειχνει αξιοπιστο......βεβαια ειναι ακομα καινουριο.....και απο θορυβο ελαχιστο ενω στα πολλα χλμ οπως κ τα all terain που ειχα......επισης ειναι αρκετα σταθερο κ δεν μπαλωναρει και ας ειναι 225/75/16....

itsabigworld
07-12-09, 15:24
ειμαι αρκετα παλιος στο θεμα της οδηγησης (20ετια σιγουρα) εχω φαει πολλα χαστουκια για να φτασω σημερα να ξερω πολλα μυστικα της εκτος δρομου οδηγησης..... εβαλα τελικα αυτα τα λαστιχα γιατι ειναι πιο πολιτισμενα στην ασφαλτο και τα 50/50 δεν μου ταιριαζαν στο ματι για το συγκεκριμενο 4τροχο,ειναι για πιο light 4x4.....επισης βγαινουν ακριβως τα ιδια σε εκδοση crawler με πιο ενισχυμενα κ αγρια πλαϊνα..... τα stt τελικα μου ειπαν κ αλλοι που τα δοκιμασαν οτι δεν εχουν μεινει ευχαριστημενοι κ ειδικα στην ασφαλτο.....

itsabigworld
07-12-09, 15:34
ειμαι αρκετα παλιος στο θεμα της οδηγησης (20ετια σιγουρα) εχω φαει πολλα χαστουκια για να φτασω σημερα να ξερω πολλα μυστικα της εκτος δρομου οδηγησης..... εβαλα τελικα αυτα τα λαστιχα γιατι ειναι πιο πολιτισμενα στην ασφαλτο και τα 50/50 δεν μου ταιριαζαν στο ματι για το συγκεκριμενο 4τροχο,ειναι για πιο light 4x4.....επισης βγαινουν ακριβως τα ιδια σε εκδοση crawler με πιο ενισχυμενα κ αγρια πλαϊνα..... τα stt τελικα μου ειπαν κ αλλοι που τα δοκιμασαν οτι δεν εχουν μεινει ευχαριστημενοι κ ειδικα στην βρεγμενη ασφαλτο.....

Bigsam
07-12-09, 15:36
Σε τι αμάξι τα φοράς??

itsabigworld
07-12-09, 15:41
TERRANO II το 3πορτο

Arisnow
09-02-10, 22:09
Jim κοίτα τι ξέθαψα!! (..στην έδρα μας κιόλας[i])

Το παλικάρι από πάνω τα έχει κουμπώσει!

Του έχω στείλει πμ να μου πει, ή όποιος άλλος ξέρει για τα BFG KM2(τα έχω σαν σοβαρή υποψηφιότητα για τα επόμενα λάστιχα που θέλω) είμαι όλος αυτιά http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif Edited by: Arisnow "

JIM FORD
10-02-10, 08:58
θα ξερει πιστευω αρη , και ο νικος...ο bigsam.....κατι μου ειχε πει σχετικα......

εγω το βλεπω καλο αλλα στην πραξη......??

για rock crawling,climbing,mud και εν γενει εκτος παιχνιδια, οτι πρεπει...στο βρεγμενο πιστευω ενα θεμα...τα δυο δευτερα λινκς εχουν αποτελεσματα απο τον προκατοχο....

<a href=http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/bfgoodrich/model/21020/" target="_blank">http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/bfgoodrich/model/21020/</a>

http://www.tyretest.com/4x4_reifen/bf_goodrich/mud_terrain_ta_km/index.html

http://www.euroshina.com.ua/en/tyres/BFGoodrich/Mud-terrain_t_a"

Arisnow
10-02-10, 10:47
θα ξερει πιστευω αρη , και ο νικος...ο bigsam.....κατι μου ειχε πει σχετικα......

εγω το βλεπω καλο αλλα στην πραξη......??

για rock crawling,climbing,mud και εν γενει εκτος παιχνιδια, οτι πρεπει...στο βρεγμενο πιστευω ενα θεμα...τα δυο δευτερα λινκς εχουν αποτελεσματα απο τον προκατοχο....

<a href=http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/bfgoodrich/model/21020/" target="_blank">http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/bfgoodrich/model/21020/</A>

http://www.tyretest.com/4x4_reifen/bf_goodrich/mud_terrain_ta_km/index.html

http://www.euroshina.com.ua/en/tyres/BFGoodrich/Mud-terrain_t_a

Kοίτα Jim γα να το ξεκαθαρίζουμε..

Για τις offroad ικανότητες τους είμαι σίγουρος ότι τα συγκεκριμένα με καλύπτουν 100% αφού δεν με ενδιαφέρει πάγος-χιόνι.

Από εκεί και πέρα, αυτό που θέλω να μάθω είναι τι γίνεται με αυτά on road στο βρεγμένο πχ κλπ.

Γενικότερα αυτό που φοβάμαι στην μετάβαση από all terrain σε mud είναι γιατί δεν θέλω να ισοπεδώσω την ποιότητα στα ταξίδια στην Εθνική + ασφάλεια στο βρεγμένο http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley24.gif

Υποτίθεται ότι τα ΚΜ2 ξεχωρίζουν για τις καλές καταβολές στην άσφαλτο για mud που είναι."

Bigsam
11-02-10, 20:04
Σήμερα μίλησα με Ξάνθη, με παιδί που τα φοράει αυτά εδώ και 4 μήνες. Μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλά. Τα φοράει μεν σε samurai, και την προηγούμενη Κυριακή που πήγε βόλτα σε χιόνι και έπεσε σε χαντάκι 1 μέτρο βάθος βγήκε. Μου είπε ότι είναι απίστευτα σε χιόνι και λάσπη. Άρχισαν να του λείπουν κάτι μικρά κομμάτια από τα τακούνια (κάτι νυχάκια συγκεκριμένα) αλλά για την χρήση που θα κάνεις εσύ είναι ΥΠΕΡ ΑΡΚΕΤΑ.

Θέμα θορύβου μου είπε δεν υπάρχει και η πρόσφυση στην άσφλατο σε βρεγμένη και στεγνή είναι ικανοποιητική.

Σε λάσπη μου λέει ότι αρκεί να μου πει ότι πηγαίνει εκδρομές με σκληροπυρηνικούς οπότε όπως καταλαβαίνεις ξανά σε καλύπτουν. Τώρα είναι δικιά σου επιλογή.

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ακόμα και mud να έχεις αν η πέτρα είναι κοφτερή θα σκιστεί το λάστιχο μετά από την 10πλάσια ταλαιπωρία από ότι ένα mud σε σχέση με ένα A/T

Arisnow
12-02-10, 00:20
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ακόμα και mud να έχεις αν η πέτρα είναι κοφτερή θα σκιστεί το λάστιχο μετά από την 10πλάσια ταλαιπωρία από ότι ένα mud σε σχέση με ένα A/T

...εκτός αν είναι απο κέβλαρ[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Σ' ευχαριστώ Νίκο, σχεδόν το αποφάσισα για ΚΜ2 http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

Bigsam
12-02-10, 08:12
Τα Kevlar κατά την άποψή μου είναι αρκετά μπροστά και σαν σχεδιασμός πέλματος αλλά και σαν υλικό κατασκευής αντοχής!!!

itsabigworld
14-02-10, 03:15
Παιδες καλημερα...... οπως σας ειχα πει φοραω τα KM2 σε TERRANO II 2.7 TD 3πορτο. το λαστιχο ειναι απαιχτο σε ολα....χιονι κ λασπη δεν το συζηταω ειναι τελειο.σε βροχη πολυ καλο και σε βρεγμενο οδοστρωμα αλλα κ σε λιμναζοντα νερα πανω στην ασφαλτο.απο θορυβο ειναι οπωσ κ τα all terain ισως ομως ακουγονται λιγο περισσοτερο οταν ελλατωνεισ ταχυτητα κατω απο τα 50 χλμ/ωρα.πριν φορουσα 235/70/16 και εβαλα 225/75/16. μου εκοψε 7 χλμ τελικη κ μου μου βγαζει 20-30 χλμ λιγοτερα στο ενα ντεποζιτο γεμισμα. οποιος θελει μπορει να με κανει add στο FACEBOOK για να δει τα πειστηρια των ικανοτητων των ελαστικων.

itsabigworld
14-02-10, 03:21
Παιδες καλημερα...... οπως σας ειχα πει φοραω τα KM2 σε TERRANO II 2.7 TD 3πορτο. το λαστιχο ειναι απαιχτο σε ολα....χιονι κ λασπη δεν το συζηταω ειναι τελειο.σε βροχη πολυ καλο και σε βρεγμενο οδοστρωμα αλλα κ σε λιμναζοντα νερα πανω στην ασφαλτο.απο θορυβο ειναι οπωσ κ τα all terain ισως ομως ακουγονται λιγο περισσοτερο οταν ελλατωνεισ ταχυτητα κατω απο τα 50 χλμ/ωρα.πριν φορουσα 235/70/16 και εβαλα 225/75/16. μου εκοψε 7 χλμ τελικη κ μου μου βγαζει 20-30 χλμ λιγοτερα στο ενα ντεποζιτο γεμισμα. οποιος θελει μπορει να με κανει add στο FACEBOOK (Giwrgos Balafas)για να δει τα πειστηρια των ικανοτητων των ελαστικων.

Arisnow
14-02-10, 21:51
Σου έστειλα πμ ευχαριστώ!![i]"