PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί χειμερινών ελαστικών!

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

bjorg
29-05-09, 00:44
Καλησπέρα παίδες. Καιρό έχω να γράψω στο forum λόγο... καλοκαιρίας! [i]

Anyway, τόσα χρόνια ανέβαινα στο βουνό με ένα A Class. Σκυλί είναι, είχα και τις αλυσιδούλες μου κι όλα καλά! Πρίν λίγο καιρό αγόρασα ένα Mercedes Sports Coupe. Αλλά φοράει 17άρες ζάντες και δεν μπορώ να του βάλω αλυσίδες! Είναι και χαμηλομένο σαν στήσιμο μιας και είναι σπορ, και θα βρίσκουν στο θόλο.

Σκέφτηκα να βάλω αλυσίδες Spider μα μου είπαν πως δεν κάνουν ούτε αυτές. Πλέον, έχω καταλήξει στην εξής λύση. Να αγοράσω 4 16άρες ζάντες και να τους φορέσω χιονολάστιχα. Να τα βάζω για 2-3 μήνες το χρόνο και μετά να φοράω ξανά τα κανονικά λάστιχα.

Το θέμα είναι, μέχρι που μπορώ να είμαι σίγουρος με τα χιονολάστιχα; Μιας και δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα... Ουσιαστικά αντικαθιστούν τις αλυσίδες; Είναι τόσο πολύ αξιόπιστα;
Edited by: bjorg "

PRESIDENT
29-05-09, 08:25
χιονολαστιχα ανεπιφύλακτα....τα φοραω περίπου 10 χρονια με αλαγες χειμώνα ανοιξη εχω 2 τετραδες..........
πας σχεδον παντου με σωστη χρηση κολανε στο χιονι και στον παγο το αισθάνεσαι στο τιμονι......και με σωστη ΧΡΗΣΗ δεν εχεις κανενα προβλημα χρηση ενοω οχι μπαντιες και γκαζια ....θα τα απόλαυσης........

JIM FORD
29-05-09, 09:11
προχωρει ανεπιφυλακτα και δοκιμασμενα! δεν θα θες να τα βγαζεις μετα.....μονο αυτο σου λεω!

προσοχη στον δεικτη φορτιου / ταχυτητας, λογω βαρους του αμαξιου και προφανως ιπποδυναμης (εικαζω 160-200 αλογα, αναλογα με την εκδοση?).

bjorg
30-05-09, 15:39
Ναι, είναι βαρύ το αυτοκίνητο. Αλλά με τα χιονολάστιχα δεν σκοπεύω να πηγαίνω αέρα... απλά θέλω να είμαι σίγουρος πως κάνω την σωστή επιλογή. Πως θα με βγάλουν ασπροπρόσωπο δηλαδή.

Μιας και θα μπώ στην διαδικασία να τα σκάσω, θα το κάνω σωστά. Ήδη αγόρασα 16άρες ζάντες της Mercedes (για να δείχνει και ωραία το αμάξι). Θα τις φοράω 2-3 μήνες το χειμώνα και τον υπόλοιπο καιρό θα ξαναβάζω τις 17άρες. Θα τα κρατήσω και περισσότερο έτσι. Όλοι μου λένε πως δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Πολλοί με mercedes κάνουν το ίδιο κολπάκι με χιονολάστιχα, μιας και δεν μπαίνουν αλυσίδες.

Λογικά θα αγοράσω και αλυσίδες για καβάντζα. Στις 16άρες μπαίνουν, έτσι δεν είναι; Από θέμα τιμής τώρα, πόσο να κοστίζει μια 4άδα χιονολάστιχα; (Αν είναι εύκολο να μου πείτε και 2-3 καλές μάρκες για να ξέρω τί μου γίνεται).

j.s.
31-05-09, 12:20
Χιονολάστιχα είναι η επιλογή πολλών από μας εδώ μέσα και σίγουρα αποτελεί πολύ καλή λύση αν ανεβαίνεις συχνά σε χιονοδρομικά.
Πάντα χρειάζεσαι και ένα ζευγάρι αλυσίδες για τα πολύ δύσκολα.Στην δική σου περίπτωση όμως δεν ξέρω αν στις 16αρες θα μπορείς να βάλεις, δεδομένου ότι το κατέβασμα της 1 ίντσας σε ζάντα θα αναπληρωθεί με λάστιχο υψηλότερου προφίλ από αυτό της 17αρας για να μην αλλάξει το βήμα του αυτοκινήτου.Σε αυτήν την περίπτωση την λύση θα σου προσφέρουν τα λεγόμενα πανιά ή κάλτσες.
Να και ένα βίντεο του πως μπορείς να κινηθείς με χιονολάστιχο(εδώ όμως με 4κινητο αμάξι):
<a href=http://tinypic.com/player.php?v=2ajw7ko&amp;s=5" target="_blank">http://tinypic.com/player.php?v=2ajw7ko&amp;s=5</a>
Περαιτέρω για να μπορέσουμε να μιλήσουμε για τιμές ,θα πρέπει να μας πεις την διάσταση του ελαστικού που θα φορέσεις στις 16αρες δεδομένου ότι η τιμή του χιονολάστιχου είναι άμεσα εξαρτόμενο από την διάστασή του.
"

liapos7
31-05-09, 13:20
εχω civic vti αρκετα χαμηλο,δεν μπορω να βαλω πανια ή καλτσες γιατι δεν εχω αρκετο χωρο για να τις φορεσω.η πιο οικονομικη λυση για μενα ηταν αλυσιδες λεπτες...κοιταξε κι αυτη την εναλλακτικη...

thief42
31-05-09, 14:20
Το μόνο κακό με τα χιονολάστιχα είναι ότι φθείρονται γρήγορα σε υψηλές θερμοκρασίες. Μιας και μένεις νότια ελλάδα, που και το χειμώνα μπορεί να κάνει 20+ βαθμούς, να ξέρεις ότι θα έχουν μειωμένο χρόνο ζωής. Το ίδιο και αν πηγαίνεις γρήγορα (π.χ. στην εθνική δεν είναι καλό να πηγαίνεις με πάνω από 120, ειδικά αν έχει σχετική ζέστη)

decor lot
31-05-09, 19:11
Εγω φοραω BLIZZAK στην κουρσα γυρω στα 400 αγορα[μια φορα μυρισαν καινουργια ετρεχα με ζεστη] και MICHELLIN[SUPER] στο τζιπακι [500 περιπου].Τα βαζω δεκεμβρη-μαρτη δεν φορεσα ποτε αλυσιδες αλλα τον υπολοιπο καιρο θελουν αλλαγη!

gordonas
31-05-09, 19:12
Το μόνο κακό με τα χιονολάστιχα είναι ότι φθείρονται γρήγορα σε υψηλές θερμοκρασίες. Μιας και μένεις νότια ελλάδα, που και το χειμώνα μπορεί να κάνει 20+ βαθμούς, να ξέρεις ότι θα έχουν μειωμένο χρόνο ζωής. Το ίδιο και αν πηγαίνεις γρήγορα (π.χ. στην εθνική δεν είναι καλό να πηγαίνεις με πάνω από 120, ειδικά αν έχει σχετική ζέστη)

Δεν έχουν θέμα με το 120+. Φόραγα φέτος 3 μήνες χειμερινά ελαστικά (αυτός είναι ο σωστός όρος - χιονολάστιχο δεν υπάρχει πουθενά στο εξωτερικό) και στη Εθνική πήγα μέχρι 160. Μια χαρά είναι τα λάστιχα δεν έχουν φαγωθεί καθόλου και έκανα αρκετά χιλιόμετρα. Περίπου 12.000 χλμ.

Arisnow
31-05-09, 21:04
Χειμερινά φίλε Bjorg και ξερό ψωμί.[i]

Σαν αλυσίδες φυσικά δεν είναι, αλλά θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά. Καλτσούλες μέσα στο όχημα για πιο hardcore καταστάσεις.

"

bjorg
31-05-09, 22:11
Μπαίνουν αλυσίδες αν βάλω 16άρες ζάντες. Γιατί στις 17άρες δεν υπάρχει περίπτωση. Περιμένω και μια απάντηση αύριο το πρωί από την αντιπροσωπεία για ένα ειδικό σύστημα αλυσίδων που έχει. Αν μου ταιριάζουν θα τις αγοράσω και θα είμαι o.k.

Υπολογίζω να φοράω 2-3 μήνες το χρόνο τα χειμερινά ελαστικά και να μου βγάλουν τουλάχιστον 3 χρόνια. Τώρα, σχετικά με τις κάλτσες, ποιός ο λόγος να αγοράσω; Είναι καλύτερες από τα χιονολάστιχα; Γιατί αν είναι έστι να μείνω με τις 17άρες που έχω και να πάρω ένα ζευγάρι κάλτσες. Προσωπικά δεν πιστεύω πως κάνουν τόσο καλή δουλειά, τί λέτε εσείς;

j.s.
01-06-09, 00:16
Συνηθίζεται όσοι χρησιμοποιούμε χιονολάστιχο ,να ρίχνουμε και ένα ζευγάρι αλυσίδες στον χώρο αποσκευών για κάποιες ειδικές συνθήκες που πιθανόν να χρειαστούν(σε μένα δεν έτυχε ακόμη όλα αυτά τα χρόνια-9 περίπου- που χρησιμοποιώ χειμερινά).Ετσι σου πρότεινα σε περίπτωση που βάλεις χειμερινό μιας και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλυσίδες να έχεις και τις κάλτσες.
Απλά τώρα που κερδίζει το χειμερινό:
Σε περίπτωση που οδηγάς σε μικτές συνθήκες (βροχή στα πεδινά ,χιόνι από ημιορεινά και πάνω) και ανεβοκατεβαίνεις σε υψόμετρο μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου ,αν χρησιμποποιείς αλυσίδες που ως γνωστότατον δεν χρησιμοποιούνται σε μη χιονισμένο οδόστρωμα(όπως και οι κάλτσες φυσικά) υπάρχει η περίπτωση να χρειαστεί να βάλεις και να βγάλεις πάνω από 2 φορές αλυσίδες..Εδώ το χειμερινό είναι σωτήριο.Γλυτώνεις το βάλε βγάλε και φυσικά και τον περιορισμό των 40 χλμ που έχει η αλυσίδα και ακόμα περισσότερο τους κραδασμούς και την καταπόνηση του αμαξώματος του αυτοκινήτου σου.
Τώρα αν θα ζεσταθεί ή όχι λόγω θερ/σίας εξαρτάται κατά το μέγιστο από τους χειρισμούς σου ,όταν έξω η θερσια είναι σε διψήφια νούμερα(και παράλληλα έχει ήλιο που θερμαίνει περισσότερο την άσφαλτο).Μπορεί να έχεις ελάχιστη φθορά μπορεί και να τα φας σε μια σαιζόν μόνο.

Edited by: js69

bjorg
01-06-09, 00:40
Συμφωνώ με όσα λες js69. Επειδή αύριο θα πάω να αγοράσω τις 16άρες ζάντες που λέγαμε, έκατσα κι έψαξα κι άλλο στο internet για να αποκλείσω το γεγονός να κάνω λάθος και να αγοράσω τζάμπα και βερεσέ 4 ζάντες... Που να τις βάλεις μετά;;; [i]

Βρήκα το site της εταιρείας που γράφει και στο manual της Mercedes. Είναι το www.rud.com (http://www.rud.com/) Σ'αυτό διάβασα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα οφείλω να πω. Πρώτα απ'όλα είδα τις κάλτες που κατασκευάζει η εταιρεία και σύμφωνα με τα κάτωθι διαγράμματα, είναι καλύτερες και από χειμερινά ελαστικά! http://www.clubmercedes.gr/forum/images/smilies/c&#111;nfusednew.gif

TRACTION ON SNOW
http://img32.imageshack.us/img32/4369/diagramm551.jpg

SLIDING FRICTION OF TYRES
http://img32.imageshack.us/img32/7023/diagramm550.jpg

Mέχρι σήμερα πίστευα πως οι κάλτσες δεν είναι καλές, τα παραπάνω γραφήματα λένε άλλα! Αν ισχύει κάτι τέτοια, θα παραγγείλω δυο ζευγάρια κάλτσες (και μια για καβάντζα) και θα συνεχίσω με τις 17άρες μου. Ποιά είναι η γνώμη σας παιδιά; Λέτε να ισχύουν αυτά τα διαγράμματα; Μέχρι τώρα από αυτά που έχω δεί στο βουνό περίμενα τα χειμερινά ελαστικά να είναι κατά πολύ καλύτερα!
Edited by: bjorg "

Arisnow
01-06-09, 08:27
Στα γραφήματα όσο αναφορά την σύγκριση καλοκαιρινών-χειμερινών δεν θα συμφωνήσω.

Υπάρχουν χειμερινά που έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους (κάποια κρατάνε καλύτερα στο μαλακό χιόνι, αλλά καλύτερα στο πάγο, άλλα στο παχύ χιόνι, άλλα στο βρεγμένο, αλλά στο στεγνό, άλλα που δεν κρατάνε πουθενά καλά κλπ κλπ).

Η προσωπική μου εμπειρία μεταξύ καλοκαιρινών και Michelin Alpine2 δεν έχουν καμία σχέση με τα γραφήματα πάντως...

filandos
01-06-09, 09:16
Από την πρώτη εμπειρία μου την χειμερινή σαιζόν στο Μόναχο με χειμερινά λάστιχα Vredenstein Snowtrack 3

http://www.vredestein.com/Banden_Bandgroepen.asp?BandgroepID=2&amp;BandtypeID=68 &amp;UsersessionID=16631281

σε Focus 2 έχω πολύ θετικές εμπειρίες. Το κράτημα σε διάφορα είδη χιονιού (πατημένο, απάτητο παγωμένο) είναι πολύ κάλο, και στις στροφές και στα φρεναρίσματα. Είναι εφάμιλο με αλυσίδες, ή και καλύτερο γιατί τα έχεις σε τέσσερις τροχούς και έχεις και εγκάρσια και πλευρική πρόσφιση). Επίσης το κράτημα στο βρεγμένο και στο στεγνό (χαμηλών θερμοκρασιών) είναι πολύ καλύτερο από τα θερινά. Καλό είναι να βγούνε όταν οι θερμοκρασίες είναι σταθερά πάνω από 10-15 C. Τα έβαλα 15 Δεκέμβριο και τα έβγαλα 15 Απριλίου, θα μπορούσα να τα άλαζα νωρίτερα, αλλά δεν έβρισκα χρόνο.

+ Νομίζω ότι τα χειμερινά λάστιχα δεν συγκρίνονται με κάλτσες. Έχεις ανά πάσα στιγμή ασφάλεια, τέλεια εφαρμογή, πηγαίνουν σε άσφαλτο, χώμα, χαλίκια, χιόνι, βροχή ανεβαίνεις κράσπεδα, κτλ...

- Καλό είναι να τα βγάλεις όταν δεν θα τα χρειαστείς άλλο στην χειμερινή σαιζόν. Πρόσεξε τους δείκτες ταχύτητας. Αλλά, ετσι και αλλιώς, στην Ελλάδα τα μέγιστο όριο ταχύτητας είναι 130 χαω.

Ιδέα: αν τα βάλεις σε 16 ζάντες, πάρτα και λίγο στενότερα, έχουν ακόμα καλύτερο πιάσιμο στο χιόνι.
Edited by: filandos

gordonas
01-06-09, 12:55
Mέχρι σήμερα πίστευα πως οι κάλτσες δεν είναι καλές, τα παραπάνω
γραφήματα λένε άλλα! Αν ισχύει κάτι τέτοια, θα παραγγείλω δυο ζευγάρια
κάλτσες (και μια για καβάντζα) και θα συνεχίσω με τις 17άρες μου. Ποιά
είναι η γνώμη σας παιδιά; Λέτε να ισχύουν αυτά τα διαγράμματα; Μέχρι τώρα από αυτά που έχω δεί στο βουνό περίμενα τα χειμερινά ελαστικά να είναι κατά πολύ καλύτερα!

Οι πίνακες που παραθέτεις δεν είναι από κάποιο ανεξάρτητο μέσο αλλά προϊόν διαφήμισης. Ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα. Όποιος έχει βάλει χειμερινά ελαστικά στο αυτοκίνητό του καταλαβαίνει.

Εκτός από το θέμα χειμερινά, θερίνα, κάλτσες, αλυσίδες να ξέρεις ότι τεράστια σημασία έχει και το πόσο χαμηλό είναι το αυτοκίνητό σου. Καταλαβαίνεις ότι αν βρει χιόνι από κάτω η κοιλιά" ...τέλος...κόλλησες..."

MountExplorer
01-06-09, 13:06
Σαν τα χιονολαστιχα δεν εχει... καταρχας σε σχεση με τις αλυσιδες δεν κινδυνευεις να φθειρεις λαστιχα και αμορτισερ ουτε να κοψεις σωληνακια φρενων και να μεινεις απο φρενα (εχει γινει κι αυτο με αλυσιδες). Προσωπικα αλυσιδες δεν ξανα βαζω με τιποτα....

stolis
01-06-09, 14:12
Φίλε bjorg, θα μπορούσα να γράψω πολλά πάνω στο θέμα και να βάλω και εικόνα. Επειδή όμως, όσες φορές το έκανα το μετάνοιωσα......θα σου πω μόνο ότι, όταν κινείσαι σε χιονισμένους δρόμους, πολλές φορές στα σημεία που τα βλέπει ο ήλιος, το χιόνι έχει λιώσει και είναι στεγνό. Στο επόμενο σκιερό σημείο, μπορεί πάλι να βρεις χιόνι. Και αυτή η εναλλαγή, μπορεί να γίνεται για πολλά χιλιόμετρα, όπως και για αρκετά μέτρα να είναι τα στεγνά κομμάτια του δρόμου.
Φαντάσου λοιπόν, όποτε είσαι στο χιονισμένο να πηγαίνεις μια χαρά και όποτε πατάς στο στεγνό να πρέπει να πηγαίνεις με 50 για να μην σκίσεις τις κάλτσες ή για να μη νομίζεις ότι θα διαλυθεί το αυτοκίνητο με τις αλυσίδες.
Μόνο τα χιονολάστιχα μπορούν να εξυπηρετήσουν μεικτές συνθήκες, που συνήθως έτσι είναι από την επόμενη μέρα που θα σταματήσει η χιονόπτωση.
Μην σε προβληματίζει λοιπόν το θέμα και βάλε χιονολάστιχα άφοβα.[i]
"

drbalm
01-06-09, 16:09
Φίλε αν κάνεις ένα search στο νετ σε διάφορα forum ελληνικά και ξένα θα δεις ότι δεν υπάρχει ούτε ένας χρήστης που να έβαλε χειμερινά και να το μετάνοιωσε. Πρέπει να προσέξεις μόνο τον τύπο χειμερινού ελαστικού που θα επιλέξεις. Μην πάρεις λάστιχο που προορίζεται για τις αγορές της σκανδιναβίας αλλά για κεντρική ευρώπη και ήπια κλίματα. Έχει ενάμιση μήνα που φόρεσα τα καλοκαιρινά λάστιχα και όταν βρέχει αναπολώ τα κρατήματα που είχαν στο βρεγμένο τα michelin alpin 3 που φορούσα το χειμώνα. Edited by: drbalm

bjorg
01-06-09, 18:55
Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ παιδιά για την βοήθειά σας. Μου είναι πολύτιμη μιας και έχω μπεί σε πολλές σκέψεις αυτές τις μέρες. Έτσι μου'ρχεται να πουλήσω το αμάξι και να πάω να πάρω ένα 4Χ4. Τέλος πάντων. Από ότι βλέπω όλοι μιλάτε για χειμερινά ελαστικά. Είναι σημαντικό να ακούσω γνώμες ανθρώπων που πηγαίνουν στο βουνό γιατί σε μαγαζία μπορείς να ακούσεις ό,τι φανταστείς! Πριν περάσω όμως στην ερώτηση για το ποιά μάρκα θα μου πρότειναν τα μέλη του forum μας που είναι σχετικά με το θέμα, έχω την ακόλουθη απορία. Αν βάλω χειμερινά ελαστικά, πότε υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ αλυσίδες; Πρέπει να έχω αυτές για καβάντζα στο αμάξι ή κάλτσες; Δεν θεωρώ τις κάλτσες αξιόπιστες κι από ότι καταλαβαίνω, σε εξαιρετική περίπτωση θα έπρεπε να σταματήσω και να βάλω αλυσίδες!

apiachas
01-06-09, 22:51
Καλησπερα και απο μενα. Εχω χιονολαστιχα σε 4χ4 και δεν τα αλλαζω.Αλυσιδες δεν εβαλα ποτε.Επειδη καταλαβα οτι δεν θελεις ιδαιτερες καταστασεις στο χιονι απλα να πηγαινεις ασφαλως,παρε χιονο λαστιχα και εισαι καλυμενος για ολες σχεδον τισ περιπτωσεις.Θα κολλας μονο σε πολυ χιονι οπου εεστι κι αλλιως θα περιμενεις το εκχιονιστικο.

Arisnow
02-06-09, 00:50
Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ παιδιά για την βοήθειά σας. Μου είναι πολύτιμη μιας και έχω μπεί σε πολλές σκέψεις αυτές τις μέρες. Έτσι μου'ρχεται να πουλήσω το αμάξι και να πάω να πάρω ένα 4Χ4. Τέλος πάντων. Από ότι βλέπω όλοι μιλάτε για χειμερινά ελαστικά. Είναι σημαντικό να ακούσω γνώμες ανθρώπων που πηγαίνουν στο βουνό γιατί σε μαγαζία μπορείς να ακούσεις ό,τι φανταστείς! Πριν περάσω όμως στην ερώτηση για το ποιά μάρκα θα μου πρότειναν τα μέλη του forum μας που είναι σχετικά με το θέμα, έχω την ακόλουθη απορία. Αν βάλω χειμερινά ελαστικά, πότε υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ αλυσίδες; Πρέπει να έχω αυτές για καβάντζα στο αμάξι ή κάλτσες; Δεν θεωρώ τις κάλτσες αξιόπιστες κι από ότι καταλαβαίνω, σε εξαιρετική περίπτωση θα έπρεπε να σταματήσω και να βάλω αλυσίδες!

Οι αλυσίδες με τις συνθήκες του αυτ/του σου (17αρια + χαμήλωμα) είχα την εντύπωση ότι δεν παίζει σαν σενάριο... [i]

Οι διαστάσεις των χειμερινών ελαστικών ούτως ή άλλως θα πρέπει είναι σύμφωνες με αυτές που φοράς τώρα με τα καλοκαιρινά.

Καβάτζα λοιπόν καλτσούλες, για να μπορείς να τις φορέσεις γρήγορα και για να αποφύγεις κανένα γδάρσιμο ζάντας, το φτερό εσωτ. κλπ κλπ"

bjorg
02-06-09, 02:24
Δεν σκόπευα να βάλω με το ζόρι αλυσίδες στις 17άρες ζάντες Arisnow. Απλά ήλπιζα πως ίσως να υπήρχαν κάποιες αρκετά λεπτές που να μου έκαναν. Δεν θα σπάσω το αμάξι κιόλας. Έχω όμως ήδη βρεί 16άρες ζάντες της Mercedes. Με τα μπουλόνια τους, τις τάπες τους, σε άριστη κατάσταση... τα πάντα όλα που λέει και ο Μέγας Αλέφαντος! Θα βάλω σε αυτές χειμερινά ελαστικά και θα τις φοράω τον χειμώνα μόνο. Τον υπόλοιπο καιρό θα φοράω τις κανονικές. Φορώντας τώρα 16άρες ζάντες θα μπαίνουν (αν ποτέ χρειαστεί) και οι αλυσίδες που πάντα θα έχω μαζί για καβάντζα.

Περνώντας στα χειμερινά ελαστικά τώρα, υπάρχει κάποια περίόδος για να τα αγοράσω και να χτυπήσω καλύτερη τιμή; Θα ήθελα και την βοήθειά σας από άποψη μάρκας και μοντέλου μιας και είμαι άσχετος με το θέμα. Έχω έναν γνωστό που βάζω λάστιχα και όταν πάω θέλω να ξέρω τί μου γίνεται και τί να ζητήσω. Πέρα από αυτά, φαντάζομαι πως ανάλογα με το βάρος του οχήματος μπορεί κανείς να υπολογίσει και την μέγιστη ταχύτητα κ.τ.λ. Από θέμα τιμής 450 με 500 ευρώ να υπολογίζω έτσι;
Edited by: bjorg

JIM FORD
02-06-09, 09:15
φιλε μου καλημερα. οπως σου πρωτο-εγραψα πολυ πιο πανω...απ'ευθειας ως απαντηση στην ερωτηση σου, περιμενω μοντελο, κυβικα, ιπποδυναμη και ακριβως τις διαστασεις που φορας τωρα, μαζι με τους δεικτες φορτιου - ταχυτητας που εχουν (θεωρω 225/45/17'' ???) και θα προσπαθησω να σου απαντησω εκτενως. οπως επισης εγραψα και εγω απο την αρχη αλλα και τα αλλα παιδια, προχωρει ανεπιφυλακτα στα χειμερινα 16''. δοκιμασμενη και αξιοπιστη λυση.

ξεχνα τα ολα τα αλλα. αλυσιδες, καλτσες, κλπ, κλπ....τωρα φανταζομαι οτι ως σκεπτομενος ανθρωπος πας νορμαλ.....οκ, μπορει σε μια γλιστερη κατηφορα λογω πισω κινησης και ακομη περισσοτερο σε μια παγωμενη κλιση η ουρα σου να εχει τασεις ανεξαρτητοποιησης αλλα αυτο ειναι αν μη τι αλλο λογικο και θα προσεχεις ουτως η αλλως....

σε τετοιο extreme πλαισιο συνθηκων μονο αλυσιδες, αλλα ειπαμε πρακτικα δεν θα σου χρειαστουν μαλλον......μερσεντες χαμηλωμενη εχεις......δεν πα να εχεις προσφυση ειτε λογω ελαστικων, ειτε λογω αλυσιδων...απο ενα σημειο και μετα στα πολυ δυσκολα θα αρχισεις να σπρωχνεις το χιονι και θα ειναι ανεφικτη λογω υψους η συνεχεια.......

αν μαλιστα δεν θελεις να επιβαρυνθεις το κοστος των προσθετων ζαντων (εστω σιδερενιων 16'') μπορεις να βαλεις αυτουσια στην διασταση σου χειμερινα 17'' (περιμενω να μου πεις την διασταση βεβαια). υπαρχουν παμπολλες επιλογες και μαλιστα μπορεις να τα βαλεις περισσοτερο χρονο (πχ 5μηνο ανετα) και να εισαι ακομη καλυτερος σε καθε ειδους δρομο! Edited by: JIM FORD

bjorg
02-06-09, 10:48
Δεν είναι και τόσο χαμηλό το αυτοκίνητο... απλά επειδή είναι σπορ έκδοση, όπως και να το κάνουμε είναι κάπως πιο χαμηλό από τα υπόλοιπα. Λιγάκι έτσι, μην φανταστείς καμία αηδία. Πράγμα που δεν το κάνει και ιδανικό αμάξι για το βουνό. Για να φτάσω να κολλήσω στο χιόνι, φαντάζομαι θα έχουν κολλήσει και όλοι οι υπόλοιποι, εκτός από κανένα τζιπ!

Το αμάξι είναι το C200 Kompressor με 164 άλογα και φοράει όπως πολύ σωστά προέβλεψες 225/45 R17. Είναι 1935 κιλά.

JIM FORD
02-06-09, 11:21
χμμμ....μαλιστα!*

ωραια λοιπον, σε 16'' θα του βαλεις 205/55r16.*

λογω των 165 ιππων θα προτεινα H (210 KM/H) η V (240 KM/H) ΔΕΙΚΤΕΣ ταχυτητας (τελικες).

λογω συνδυασμου βαρους / ιπποδυναμης ομως θα σου συνιστουσα να βαλεις XL (ΕΧΤRA LOAD) 94V, πχ τα οντως πολυ καλα - τεσταρισμενα - premium brand names (αν και λιγο ακριβα βεβαια) παρακατω ελαστικα, προκειμενου να τα φορεσεις και να τα χαρεις περισσοτερο...πχ γιατι οχι ακομη και ενα 5μηνο αν οχι και παραπανω, απο τα πιο σκληροπυρηνικα πχ Q (160 ΚΜ/Η) Η Τ (190 ΚΜ/Η) που δεν θα στα συνιστουσα λογω νοτιας κατοικιας (αν και πιο αποδοτικα στις ακραιες συνθηκες...αρα ισως αχρηστα σε σενα και λογω αμαξιου).

VREDESTEIN WINTRAC EXTREME*

[i]

NOKIAN WR G2

http://www.ityre.com/i/tyre/20866.jpg

BRIDGESTONE BLIZZAK LM-25

http://www.ityre.com/i/tyre/4191.jpg

CONTINENTAL WINTER CONTACT TS-830*

http://www.ityre.com/i/tyre/21298.jpg

MICHELIN PILOT ALPIN PA3

http://www.ityre.com/i/tyre/20897.jpg

βεβαια μπορεις να πας και σε κατι πιο φτηνο αλλα εξισου αποδοτικο,διοτι πολλες φορες το θεμα μαρκας ειναι ψυχολογικο....ειδικα στα χειμερινα (παλι θα συνιστουσα ομως v-xl), οπως=*

ΚLEBER KRISALP HP2

http://www.ityre.com/i/tyre/21304.jpg

MATADOR MP-59 NORDICCA

http://www.ityre.com/i/tyre/19907.jpg

Edited by: JIM FORD "

j.s.
02-06-09, 11:30
Δ

Το αμάξι είναι το C200 Kompressor με 164 άλογα και φοράει όπως πολύ σωστά προέβλεψες 225/45 R17. Είναι 1935 κιλά.

Τζίμ από τα παραπάνω φαίνεται ότι ο φίλος πήρε το προηγούμενο μοντέλο sportscoupe (to τωρινό ονομάζεται πλέον CLC και έχει άλλη ιπποδύναμη).Το βάρος που μας δίνει είναι πολύ μεγάλο και πιστεύω ότι είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο και όχι το καθαρό του αυτοκινήτου που δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 1450 κιλά...

JIM FORD
02-06-09, 11:36
και εγω ετσι πιστευω...πχ οτι ηταν το βαρος με ατομα μεσα. ουτως η αλλως ειναι βαρυ το αμαξι, οποτε καλυτερα τα χαρακτηριστικα που γραφω για να τα φοραει αφοβα πιο πολυ!

stolis
02-06-09, 12:09
Δημήτρη, θυμήσου να κοιτάξεις και για εμένα όπως είχαμε πει.
Στο στυλ των mp58 καλύτερα παρά των 59-61 καθώς είναι πιο άγρια και φαίνονται καλύτερα σε παχύ χιόνι.[i]
Τα Νόκιαν άντεξαν 3 μήνες, αλλά τα επόμενα δεν θα τα πιέσω τόσο σε άσφαλτο, οπότε μη σε απασχολεί το θέμα μαλακή-σκληρή γόμα.
"

PRESIDENT
02-06-09, 12:15
Στο στυλ των mp58 καλύτερα παρά των 59-61 καθώς είναι πιο άγρια και φαίνονται καλύτερα σε παχύ χιόνι.[i]
Τα Νόκιαν άντεξαν 3 μήνες, αλλά τα επόμενα δεν θα τα πιέσω τόσο σε άσφαλτο, οπότε μη σε απασχολεί το θέμα μαλακή-σκληρή γόμα.

ΝΑΙ .......ΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΣΤΙΧΟΦΑΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΗhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

stolis
02-06-09, 12:17

ΝΑΙ .......ΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΣΤΙΧΟΦΑΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΗhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Προεδράρα, βάστα γερά μέχρι τα Χριστούγεννα......http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif
"

PRESIDENT
02-06-09, 12:18
και εγω ετσι πιστευω...πχ οτι ηταν το βαρος με ατομα μεσα. ουτως η αλλως ειναι βαρυ το αμαξι, οποτε καλυτερα τα χαρακτηριστικα που γραφω για να τα φοραει αφοβα πιο πολυ!

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ......ΤΣΙΜ ..21 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΕΡΚΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΚΑΦΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ..ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ...............[i]
"

JIM FORD
02-06-09, 12:51

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ......ΤΣΙΜ* ..21** ΤΟΥ* ΜΗΝΟΣ** ΘΑ* ΕΙΜΑΙ* ΚΕΡΚΥΡΑ* ΓΙΑ* ΤΟΥΣ** ΑΓΩΝΕΣ* ΣΚΑΦΩΝ** ΕΙΝΑΙ** ΕΥΚΑΙΡΙΑ ** ΝΑ* ΣΕ* ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ* ΚΑΙ* ΑΠΟ* ΚΟΝΤΑ* ..ΚΑΙ* ΕΣΕΝΑ...............[i]

θα χαρω πολυ να σε δω president. περιμενω πμ. το κακο ειναι οτι δεν θα εχω το νεο 4χ4 καρο για να σε κανω βολτα...αλλα δεν πειραζει στο μελλον....

εκτος απο μενα θα δεις και τον σακη. ηταν συνοδηγος προπερσι σε αυτους τους αγωνες.

(υγ = *και φετος γαριτσα θα γινουν κλασσικα?)"

JIM FORD
02-06-09, 13:17

ΝΑΙ* .......ΝΑΙ* ΝΑ* ΔΕΙ* ΚΑΙ* ΕΣΕΝΑ**http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif* ΤΕΤΟΙΟ* ΛΑΣΤΙΧΟΦΑΓΟ* ΠΡΕΠΕΙ* ΝΑ* ΤΟΝ* ΠΡΟΣΕΧΗhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Προεδράρα, βάστα γερά μέχρι τα Χριστούγεννα......http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

τολης η χαρα του λαστιχα.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

εμπορος επρεπε να ημουνα και να ειχα 5-10 τετοιους πελατες...οχι υπαλληλος.......http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley7.gif

δεν ηθελα τιποτα αλλο....."

JIM FORD
02-06-09, 13:28

ειναι πολυ δυσκολος ο συνδυασμος οπως εχουμε πει αποστολη.

θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα με το χερι στην καρδια τα αμερικανικα cooper weathermaster st2

για οτι πιο αγριο και αποδοτικο στο παχυ χιονι *- που σε ενδιαφερει *- υπαρχει στην διασταση σου, αλλα και οχι μονο....πχ παγο,*αλλα με πισω-γυριζει το τ=190 και τα +400 αλογα σου!!!

http://www.ityre.com/i/tyre/548.jpg

JIM FORD
02-06-09, 13:37
αν παλι τα 190 χλμ, ειναι λιγα (που ειναι), τοτε προτεινω TOYO OPEN COUNTRY W/T

215/60R17 V=240 KM/H (αληθεια το παιρνει?, τωρα το σκεφτηκα, ειναι αντιστοιχια απο το 225/55/17)*που και ασσυμετρο και V, ειναι για το ταξιδι, ΤΑ ΓΚΑΖΙΑ, τις εναλλαγες, τις στροφες, το φρεναρισμα, τον συνδυασμο, νερου, παγου, γλιτσας, ασφαλτου, λασποχιονιου και θα ψηλωσεις προφιλ (60αρι) - στενεψεις (215) , οποτε θα κερδισεις λιγο απο την απωλεια του πιο αγριου πελματος στο παχυ χιονι (πιο στενο και πιο ψηλο = χωστο και αστο να σκαψει......[i])!!!!!!!!!!

http://www.ityre.com/i/tyre/5412.jpg Edited by: JIM FORD "

stolis
02-06-09, 14:55
Δημήτρη, δεν χωράει 16άρα λόγω φρένων. Αν χωρούσε, θα είχαμε βρει τη λύση από καιρό.
Τα cooper βγαίνουν στη διάστασή μου;
Νομίζω ότι αυτά που φοράει ο js69 δεν βγαίνουν.

JIM FORD
02-06-09, 14:58
ΟΧΙ 16ΑΡΑ ΖΑΝΤΑ ΒΡΕ. 215/60/17 χωραει? εγω λεω ναι, αλλα μια δοκιμη θα μας πεισει.

ειναι ο ιδανικος συνδυασμος. και πιο στενο (215 αντι 225) και πιο ψηλο (60 αντι 55) και 4χ4 ελαστικο και δεικτης ως 240 χλμ/ωρα!!! ολα σε ενα....πως δεν το ειχα σκεφτει.......το τελειο!

αρκει να χωραει στους θολους....ασε που ως λιγο πιο ψηλο θα παρει και πιο εκτος Look!!!

stolis
02-06-09, 14:59
Δημήτρη, δεν χωράει 16άρα λόγω φρένων. Αν χωρούσε, θα είχαμε βρει τη λύση από καιρό.
Τα cooper βγαίνουν στη διάστασή μου;
Νομίζω ότι αυτά που φοράει ο js69 δεν βγαίνουν.

Δημήτρη, δεν είδα ότι έγραψες 215-60-17. Νόμιζα 215-60-16 που είναι και ίδια σε διάμετρο με τη μαμά διάσταση. Το κοιτάμε αυτό αν δεν βρούμε σε 215 ή 225/55.

stolis
02-06-09, 15:00
ΟΧΙ 16ΑΡΑ ΖΑΝΤΑ ΒΡΕ. 215/60/17 χωραει? εγω λεω ναι, αλλα μια δοκιμη θα μας πεισει.

ειναι ο ιδανικος συνδυασμος. και πιο στενο (215 αντι 225) και πιο ψηλο (60 αντι 55) και 4χ4 ελαστικο και δεικτης ως 240 χλμ/ωρα!!! ολα σε ενα....πως δεν το ειχα σκεφτει.......το τελειο!

αρκει να χωραει στους θολους....ασε που ως λιγο πιο ψηλο θα παρει και πιο εκτος Look!!!

Το είδα μετά Δημήτρη.
Τι βρήκες σε αυτή τη διάσταση;[i]
"

JIM FORD
02-06-09, 15:27
TOYO OPEN COUNTRY W/T

δες λιγο πιο πανω.....

σε σχεση με το 225/55/17, το 215/60/17 ειναι μια χαρα! αντιστοιχια...."

j.s.
02-06-09, 15:37
Aπόστολε το weathermaster που σου προτείνει ο Τζίμ και ορθά είναι passenger tire.Τα discoverer m+s που φοράω εγώ είναι για suv και βγαίνουν δεν βγαίνουν στην διάστασή σου ,δεν στα προτείνω για τη χρήση που θες.
παρακάτω:
225/55 R17 679 mm(διάμετρος) 2133 mm(περιφέρεια)
215/60 R17 690 mm(διάμετρος) 2168 mm (περιφέρεια)
Διαφορά της τάξης του 1.55% χαλαρρά μέσα στο αποδεκτό 2%. Edited by: js69

JIM FORD
02-06-09, 16:04
δυστυχως μητσαρα τα δικα σου δεν βγαινουν στην διασταση του αποστολη.

βγαινει μονο το μαστερ αλλα με χαμηλο δεικτη τ. οκ, θα τον καλυπτε στο βουνο, στο παγο και στο χιονι, σκληρο - *μαλακο αλλα και στο παχυ που θελει να το χωνει, αλλα μεχρι να φτασει εκει τι γινεται με +400 αλογα?

οποτε σκεφτηκα την χρυση τομη. ελαστικο 215/60/17 (αντιστοιχια δηλαδη με το 225/55/17, *οπως σωστα λες και εσυ πιο πανω παραθετοντας τις διαμετρους, μαλιστα ψηλωνει κιολας 11 χιλιοστα, αρα μηδαμινο.....για να μην σου πω λιγο.....και αλλο θα θελαμε.....αλλα τελως παντων...ας οψονται τα αλογα), που πιο στενο και πιο ψηλο αρα καλυτερο εκει που το θελουμε και εχει υψηλο δεικτη V για 240 χλμ. , ασσυμετρο πελμα και το γιαπωνεζικο ονομα της TOYO απο πισω για απολυτη αρμονια με το σουμπα!!!

JIM FORD
02-06-09, 16:13
εξ'αλλου ειναι και το μοναδικο v / 4x4 σε αυτη την διασταση!

η τουλαχιστον απο αυτα που γνωριζω.....

JIM FORD
02-06-09, 16:15
εξαιρω το*WR G2,*διοτι το δοκιμασες ηδη.[i]"

j.s.
02-06-09, 16:34
Σωστός σε όλα (again) Τζίμ.
Να παρεκτραπώ-λιγάκι-και να ρίξω δημόσια την πρόταση που έχω ειδικά για τον Απόστολο.
Sottozero.Ασύμμετρο ,σε ότι δείκτη θες , εξαιρετικό σε στεγνό ,βρεγμένο ,παγωμένο χιόνι πάνω σε ασφαλτο και cornering.Θα φάει βέβαια λίγο ξύλο στο παχύ χιόνι εκτός από τα cooper μου([i]) αλλά σε μακρινές διαδρομές ασφάλτινες θα τον στηρίξουν ε-ξαι-ρε-τι-κά.
"

stolis
02-06-09, 16:44
Aπόστολε το weathermaster που σου προτείνει ο Τζίμ και ορθά είναι passenger tire.Τα discoverer m+s που φοράω εγώ είναι για suv και βγαίνουν δεν βγαίνουν στην διάστασή σου ,δεν στα προτείνω για τη χρήση που θες.
παρακάτω:
225/55 R17 679 mm(διάμετρος) 2133 mm(περιφέρεια)
215/60 R17 690 mm(διάμετρος) 2168 mm (περιφέρεια)
Διαφορά της τάξης του 1.55% χαλαρρά μέσα στο αποδεκτό 2%.

Η μαμά διάσταση όμως είναι 215/55/17 (668,27), οπότε ίσως ξεφεύγουμε αρκετά με το 215/60. Έχουμε διαφορά 3,1%[i]
Edited by: stolis "

JIM FORD
02-06-09, 16:47
οντως καλο δημητρη, αλλα θα προτιμουσα να διαλεγε 4χ4 ελαστικο και οχι επιβατικο!

Contanti
02-06-09, 16:53
Ναι, είναι βαρύ το αυτοκίνητο. Αλλά με τα χιονολάστιχα δεν σκοπεύω να πηγαίνω αέρα... απλά θέλω να είμαι σίγουρος πως κάνω την σωστή επιλογή. Πως θα με βγάλουν ασπροπρόσωπο δηλαδή.

Μιας και θα μπώ στην διαδικασία να τα σκάσω, θα το κάνω σωστά. Ήδη αγόρασα 16άρες ζάντες της Mercedes (για να δείχνει και ωραία το αμάξι). Θα τις φοράω 2-3 μήνες το χειμώνα και τον υπόλοιπο καιρό θα ξαναβάζω τις 17άρες. Θα τα κρατήσω και περισσότερο έτσι.

Λοιπον,απο την πειρα μου (εζησα 11 χρονια στη Γερμανια,σπουδες στην αρχη και μετα δουλεια),θα σου ελεγα,ΝΑΙ,να βαλεις χιονολαστιχα,μερα με τη νυχτα η οδηγηση σε σχεση με κανονικα/all weather-αλυσιδες.Βεβαια δεν ανεβαινα σε βουνα/χιονοδρομικα αλλα εχω οδηγησει σε ακραιες συνθηκες μεχρι -18 και αρκετο παγο.

Τα εβαζα Σεπτεμβριο και τα εβγαζα Απριλιο,αλλα αλλες οι εκει συνθηκες βεβαια.

Οταν λες αγορασες 16αρες ζαντες της Mercedes,εννοεις μηπως αλουμινιου??? [i] Γιατι χιονι (αλατι http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif ) και ζαντες αλουμινιου = τζαμπα/πεταμενα λεφτα http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif.Καλυτερα να παρεις απλες/σιδερενιες ζαντες λογω της σκουριας και αν θες να δειχνει ωραιο βαλε καπακια Ferrari http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Τωρα για τις διαστασεις,θα πρεπει να δεις το βιβλιαρακι που πηρες μαζι με το αυτοκινητο απο την Mercedes,εκει μεσα στο κεφαλαιο για τα ελαστικα γραφει και ποιες ειναι οι διαστασεις και ο τυπος που προτεινει ο κατασκευαστης για χιονολαστιχα.Ειμαι σιγουρος οτι οι διαστασεις θα ειναι κατι σε 195 το πολυ και γνωμη μου ειναι,μην παρεις μεγαλυτερα,τζαμπα λεφτα ειναι και εχε υποψην σου,οσο πιο στενο το λαστιχο τοσο καλυτερη η συμπεριφορα στην οδηγηση/φρεναρισμα στο χιονι.

Εγω φορουσα καλοκαιρινα 235 και τα χειμερινα ηταν 185 με ανωτατη τελικη ταχυτητα τα 160χιλ.

Οταν επεστρεψα Ελλαδα και αλλαξα και αυτοκινητο,ειχα παρει και ενα σετ χειμερινα.Απο τη μανα του φορουσε 225 και τα χειμερινα ηταν 195."

JIM FORD
02-06-09, 17:14
οντως μπορει να βαλει και 195/60/16 για ακομη καλυτερη συμπεριφορα στο χιονι, αλλα εχει μονο δεικτες Q,T,H (160,190,210 Αντιστοιχα). οκ για μικρο χρονικο διαστημα αλλα απο εκει και περα, το μαρουσι-πατρα? θα ελεγα το 205/55/16 v - xl, για εξαμηνο αφοβο φορεμα και πιο ομοιογενες / συνδυαστικο αποτελεσμα.*

JIM FORD
02-06-09, 17:21
παρακάτω:
225/55 R17* 679 mm(διάμετρος) ** 2133 mm(περιφέρεια)
215/60 R17* 690 mm(διάμετρος) ** 2168 mm (περιφέρεια)
Διαφορά της τάξης του 1.55% χαλαρρά μέσα στο αποδεκτό 2%.*

Η μαμά διάσταση όμως είναι 215/55/17 (668,27), οπότε ίσως ξεφεύγουμε αρκετά με το 215/60. Έχουμε διαφορά 3,1%[i]

θα ψηλώσεις και 2,2 ποντους!!! τι αλλο θες?*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

ασχετα απο την πλακα πλην καποιο χασιμο βηματος και ισως δευτερολεπτων πχ σε επιταχυνση, δεν βλεπω ουσιαστικο προβλημα. ρωτα και τον μηχανικο σου βεβαια καλυτερα διοτι τωρα μπαινουμε και σε αλλα χωραφια. αλλα εξαλλου εσυ μονος σου ειπες αποστολη οτι δεν θα το σκισεις εντος!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

JIM FORD
02-06-09, 17:26
οκ, επισης και η αισθηση υψους μεταφορικα και κυριολεκτικα θα ειναι διαφορετικη.

και αρα και το αποτελεσμα ισως φοβου......αλλα αυτο ειναι πειρισσοτερο ψυχολογικο....για τους συν-επιβαινοντες!

επισης υπαρχει και το θεμα των κλισεων, αλλα το ολο στησιμο σου νομιζω δεν μασαει!

Contanti
02-06-09, 17:30
οντως μπορει να βαλει και 195/60/16 για ακομη καλυτερη συμπεριφορα στο χιονι, αλλα εχει μονο δεικτες Q,T,H (160,190,210 Αντιστοιχα). οκ για μικρο χρονικο διαστημα αλλα απο εκει και περα, το μαρουσι-πατρα? θα ελεγα το 205/55/16 v - xl, για εξαμηνο αφοβο φορεμα και πιο ομοιογενες / συνδυαστικο αποτελεσμα.

Μαρουσι-Πατρα με 150-160 χιλ λιγο ειναι? [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

Εγω αυτο που καταλαβα στα 5 χρονια που τα ειχα εδω (ζω Θεσσαλονικη,υποτιθεται Β.Ελλαδα=πιο ψυχρο το κλιμα αλλα ζητημα αν τα φορεσα συνολικα πανω απο 4-5 μηνες στα 6 χρονια,δυο φορες που πηγα Σελι-αλλες δυο Πηγαδια και 3-4 στο Ελατοχωρι,μονο εκει τα χρειαστηκα,μεσα στην πολη ΠΟΤΕ η γενικα στην καθημερινη χρηση,τα τρια τελευταια δε χρονια δεν τα εβαλα καθολου αφου κατω απο +4/0 βαθμους ζητημα αν επεσε μια-δυο φορες η θερμοκρασια) και τα πεταξα,ειναι οτι μεγαλη τελικη+υψηλες θερμοκρασιες=καπουτ τα λαστιχα http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifEdited by: Contanti "

JIM FORD
02-06-09, 17:39
δεν ειναι λιγο για μενα, αλλα ο φιλος μας εχει μια μερτσεντα κουπε με σχεδον 170 αλογα και οσο να'ναι μπορει και να το πατησει. οποτε για να ειμαστε σιγουροι.....[i]

εγω παντως και σε σχετικα ψυχρους μηνες χωρις καθολου χιονι η χιονονερο (φοραω ολο το χρονο) εχω δει με τα χειμερινα πολυ καλυτερο αποτελεσμα, ειδικα στο βρεγμενο!

καλυτερα για μενα να μεινει σε μεγαλο δεικτη. δυστυχως δεν ειμαστε βορεια χωρα......

δεν θα λειτουργει καλα και η γομα του q.......με τις δικες μας θερμοκρασιες!

"

bjorg
02-06-09, 23:20
Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες σας και την βοήθεια που μου δίνετε. Βλέπω πως το εν λόγο thread μετατρέπεται τελικά σε αυτό που μας έλειπε! Ένα κομμάτι σχετικό με τα χειμερινά ελαστικά! Πέρα από μένα, βλέπω πως είναι κι άλλοι φίλοι στο ψάξιμο.

Αυτό που μου είπε ένας φίλος όμως για τις ζάντες αλουμινίου δεν το είχα σκεφτεί! Δεν νομίζω ρε παιδιά να έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με τα αλάτια κ.τ.λ. και να σκουριάσουν. Τόσο καιρό που ανέβαινα στα βουνά με το A Class (που έχει ζάντες αλουμινίου) δεν έπαθαν το παραμικρό. Λέτε να πρέπει να βάλω σιδερένιες και να τους φορέσω καπάκια;

Jim Ford, μένεις Κέρκυρα ή Θεσ/νικη; Γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρω μετάθεση για το νησί των Φαιάκων... που σημαίνει πως αν αυτό συμβεί θα το γυρίσουμε ανάποδα το νησί!

Contanti
03-06-09, 09:26
δεν ειναι λιγο για μενα, αλλα ο φιλος μας εχει μια μερτσεντα κουπε με σχεδον 170 αλογα και οσο να'ναι μπορει και να το πατησει. οποτε για να ειμαστε σιγουροι.....[i]

εγω παντως και σε σχετικα ψυχρους μηνες χωρις καθολου χιονι η χιονονερο (φοραω ολο το χρονο) εχω δει με τα χειμερινα πολυ καλυτερο αποτελεσμα, ειδικα στο βρεγμενο!

καλυτερα για μενα να μεινει σε μεγαλο δεικτη. δυστυχως δεν ειμαστε βορεια χωρα......

Και εγω το πατουσα.....και να μην ηθελα να το πατησω,πατιοταν μονο του http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif πολυ ατιμα τα Βαυαρικα αλογα της 325 http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

και με διασταση 195 σιγουρα θα εχει τελικη 190-200,ε δεν ειναι και λιγο,ποσο πιανει κανονικα,230?235?

Bjorg,εξωτερικα της ζαντας,μαλλον δεν θα δεις σκουρια,εκτος αν τις χτυπησεις π.χ. σε κανενα πεζοδρομιο,απο τη μεσα μερια γινεται η ζημια.Edited by: Contanti "

JIM FORD
03-06-09, 09:47
Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες σας και την βοήθεια που μου δίνετε. Βλέπω πως το εν λόγο thread μετατρέπεται τελικά σε αυτό που μας έλειπε! Ένα κομμάτι σχετικό με τα χειμερινά ελαστικά! Πέρα από μένα, βλέπω πως είναι κι άλλοι φίλοι στο ψάξιμο.

Αυτό που μου είπε ένας φίλος όμως για τις ζάντες αλουμινίου δεν το είχα σκεφτεί! Δεν νομίζω ρε παιδιά να έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με τα αλάτια κ.τ.λ. και να σκουριάσουν. Τόσο καιρό που ανέβαινα στα βουνά με το A Class (που έχει ζάντες αλουμινίου) δεν έπαθαν το παραμικρό. Λέτε να πρέπει να βάλω σιδερένιες και να τους φορέσω καπάκια;

Jim Ford, μένεις Κέρκυρα ή Θεσ/νικη; Γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρω μετάθεση για το νησί των Φαιάκων... που σημαίνει πως αν αυτό συμβεί θα το γυρίσουμε ανάποδα το νησί!

κερκυρα. και μαλιστα λογω παρομοιου με σενα αιτιου...(πρωτη τοποθετηση συζυγου στην νομαρχια!).....αντε σε περιμενω.....με το καλο!!! θα χαρεις μπανια το καλοκαιρι και χιονια το χειμωνα απεναντι....σε μηδεν χρονο λογω εγνατιας ολη η Ηπειρος διπλα!!!

JIM FORD
03-06-09, 10:00

*

*

Και εγω το πατουσα.....και να μην ηθελα να το πατησω,πατιοταν μονο του http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif*πολυ ατιμα τα Βαυαρικα αλογα της 325 http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

*

και με διασταση 195 σιγουρα θα εχει τελικη 190-200,ε δεν ειναι και λιγο,ποσο πιανει κανονικα,230?235?

*

*

Bjorg,εξωτερικα της ζαντας,μαλλον δεν θα δεις σκουρια,εκτος αν τις χτυπησεις π.χ. σε κανενα πεζοδρομιο,απο τη μεσα μερια γινεται η ζημια.

οντως το αλατι ειναι ενα θεμα, αλλα καμια σχεση φιλε κοντατι με το συνεχες "αλατισμα" λογω συνθηκων που εχει στο ντοιτσλαντ!!! εξαλλου πιστευα ο φιλος μπιοργκ να βαλει σιδερενιες.....

παντως η τελικη των ελαστικων (δεικτης ταχυτητας) δεν ειναι πανακεια. τι θελω να πω....

δεν μπορω να φοραω ενα χειμερινο με δεικτη 160 (Q), και να ειμαι συνεχεια με τοσα χλμ....(150-160 αουτομπαν συνεχεια και μαλιστα με σχετικη ζεστη - στεγνο οδοστρωμα)

θα το κατεβασω το πελμα γρηγορα......

ο δεικτης καλο ειναι να σου δινει λιγο αερα....πχ ενα αμαξι εχει τελικη 160-170, να φορας τ=190 κ.ο.κ. *.... .... ...

ειδικα εδω στο ελλαντα!!!

bjorg
03-06-09, 16:11
κερκυρα. και μαλιστα λογω παρομοιου με σενα αιτιου...(πρωτη τοποθετηση συζυγου στην νομαρχια!).....αντε σε περιμενω.....με το καλο!!! θα χαρεις μπανια το καλοκαιρι και χιονια το χειμωνα απεναντι....σε μηδεν χρονο λογω εγνατιας ολη η Ηπειρος διπλα!!!

Kαλή φάση, μακάρι να έρθω. Έχω μπουχτίσει στην Αθήνα. Περιμένω την απόφαση τώρα, μετά τις εκλογές θα ξέρω. Το χειμώνα θα έχω και παρέα δηλαδή στις εξορμήσεις; Γιατί τη γυναίκα μου με τα χίλια ζόρια να την βάλω να μάθει σκι. Κάνει ιππασίες κ.τ.λ. βλέπεις... Εν καιρό αυτά όμως, τί είναι αυτά που λέτε με τις ζάντες; Δεν το είχα σκεφτεί. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να σκουριάσουν (ακόμα και εσωτερικά); Εδώ όπως πολύ σωστά λες δεν είμαστε Γερμανία να αλατίζουν όλη μέρα! Άντε και να πας 1-2 φορές το χρόνο εξωτερικό! Στην Ελλάδα δεν έχει και πολύ αλάτι. Προτείνεις σιδερένιες ζάντες και να φορέσω τάσια; Γιατί αισθητικά προτιμώ τις αλουμινίου, αν μπορέσω να τις φορέσω θα το κάνω. Θέλω να αποφύγω τις σιδερένιες.

Διόρθωση, το αυτοκίνητο ζυγίζει πράγματι 1480kg.Edited by: bjorg

MountExplorer
03-06-09, 18:54
τωρα που καλοκαιριασε Τζιμ, πρεπει να δινεις και αναφορα Καβου! [i]"

JIM FORD
04-06-09, 09:15
οντως..σιγα σιγα...ο καβος γεμιζει....γιωργο!

μπιοργκ, ναι μωρε...αχρηστο εξοδο οι αλουμινιου...ειδικα που *οσο να'ναι με τα 16'' ολο και λιγο πιο πολυ χιονακι θα πας, καμμια λασπη, καμμια λακουβα να τυχει, κανα κλαδι...καλυτερα λεω γω για γδαρσιματα λιγο πιο σκληρη χρηση...σιδερενια.....κριμα ειναι οι αλουμινιου!

οσον αφορα το σκι θα σε απογοητευσω και εγω λιγο διοτι ειμαι ολιγον ασχετος....

βεβαια ποτε δεν ειναι αργα.....[i]

τωρα για τα υπολοιπα...οτι γουσταρετε...μεσααααααααααααα!!!!!!!!!!!!*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=16656&amp;PN=1

bjorg
04-06-09, 12:40
Kαλή φάση οι εξορμήσεις JIMFORD, είδωμεν... Όσο για τις σιδερένιες ζάντες, δεν ξέρω μωρέ, ναι μεν έχεις δίκιο πως είναι κρίμα, αλλά εγώ δεν πάω off road. Μέχρι το χιονοδρομικό και μετά snowboard μέχρι τελικής πτώσης. Κι επειδή στην Ελλάδα δεν αλατίζει κανείς συνέχεια όπως στο εξωτερικό, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. 'Αντε να ρίχνουν αλάτι λίγο πριν τα Χ.Κ. Οπότε αν όταν επιστρέψεις κάνεις ένα καλό πλύσιμο, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Άσε που δείχνουν και πολύ ωραιότερες από τις σιδερένιες.

JIM FORD
04-06-09, 12:59
οκ συμφωνω ειναι πιο ομορφες! οσον αφορα το αλατισμα, αν ερθεις με το καλο εδω και πχ κανεις ηγουμενιτσα - γιαννενα - μετσοβο / βασιλω λογω snowboard, θα δεις οτι την εγνατια την σχιζουν στο αλατι τους χειμερινους μηνες. μαλιστα πολλες φορες σχεδον καθολο το μηκος της. επειδη το κανω συνεχεια, το αλατισμα αρχιζει απο την βεροια στα τουνελ, συνεχιζει μετα κοζανη πτολεμαιδα, εννοειται γρεβενα, παναγια, μετσοβο, γιαννενα και μετα δωδωνη,τυρια,παραμυθια!!!

κερκυρα μην ανησυχεις...μονο στις αλυκες ποταμου (περιοχη εκτος πολεως) θα δεις!!![i]"

bjorg
04-06-09, 14:25
Τόσο πολύ αλάτι; Ούτε μπακαλιάρος να ήταν... Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα, αν το πλένω όταν επιστρέφω στην βάση μου!

Δεν ταιριάζουν κιόλας σε Sports Coupe τα τάσια... Τέλος πάντων, από περιέργια... πόσο να κοστίζουν 4 σιδερένιες ζάντες + τα τάσια της Mercedes ρε συ JIMFORD;

Contanti
04-06-09, 14:25
τί είναι αυτά που λέτε με τις ζάντες; Δεν το είχα σκεφτεί. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να σκουριάσουν (ακόμα και εσωτερικά); Εδώ όπως πολύ σωστά λες δεν είμαστε Γερμανία να αλατίζουν όλη μέρα! Άντε και να πας 1-2 φορές το χρόνο εξωτερικό! Στην Ελλάδα δεν έχει και πολύ αλάτι. Προτείνεις σιδερένιες ζάντες και να φορέσω τάσια; Γιατί αισθητικά προτιμώ τις αλουμινίου, αν μπορέσω να τις φορέσω θα το κάνω. Θέλω να αποφύγω τις σιδερένιες.

Διόρθωση, το αυτοκίνητο ζυγίζει πράγματι 1480kg.

Δεν θα με πιστεψεις,αλλα,οσο αλατι εχω δει σε ενα (1-Uno-One [i] ) μονο χειμωνα (των 2,5 μηνων) στη Θεσσαλονικη δεν το ειχα δει σε 7 στο μερος οπου ζουσα στη Γερμανια.Εκει,ειχε απαγορευτει η ριψη αλατιου μεσα στις πολεις (οι οκολογικες ευαισθησιες τους http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif ) και ανταυτου εριχναν κατι σαν πολυ ψιλο χαλικι-πετραδακι.Τουλαχιστον μεσα στην πολη.7 χρονια δεν ειδα ουτε μια φορα να ριχνουν αλατι.

Εδω και προκειμενου μην τους κραξουν τα καναλια η ευκολη λυση ειναι το αλατι.....

Α και το αλλο?Να ποτιζουν το χειμωνα τους δρομους με θαλασσινο νερο http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Τωρα για τις ζαντες,εσωτερικα ψιλοσκουριαζουν και οι αλουμινιου.Κανε τον κοπο καποια μερα που δεν θα βαριεσαι και βγαλε μια απο αυτες που φορας και δες....

Σιγουρα οι αλουμιου δειχνουν πιο "τσιλικες",αν δεν σε πειραζει το κοστος βαλε αλουμινιου."

bjorg
04-06-09, 15:02
Σώπα ρε... δεν το ήξερα το παραμύθι με το αλάτι στην Βόρεια Ελλάδα... Ούτε φυσικά πως πλέον δεν αλατίζουν στην Γερμανία. Τί να πείς... προς αλουμινίου κλείνω. Θα τις πάρω λογικά το Σαβ/κο.

JIM FORD
04-06-09, 15:03
μπιοργκ, 320-350 € καινουριες πανω κατω.....αλλα το καλο με τις σιδερενιες και τα χειμερινα για μικρη σχετικα εφαρμογη (ετσι και αλλιως λιγοι μηνες θα ειναι....) ειναι οτι μπορεις να βαλεις ανετα και μεταχειρισμενες σε καλη κατασταση πχ της ταξης των 150 ευρω !!! (οι τιμες ανα τετραδα).

συν τα τασια που παιζουν....κανα 80αρι....λεω εγω....ειλικρινα δεν ξερω, διοτι δεν εχω βαλει τοσο μεγαλο τασι ποτε!!! σχεδον στανταρ εχουν πλεον ολα τα 16'' αλουμινιου!!! οταν ερθει η ωρα ομως να το τσεκαρω!!

liapos7
04-06-09, 15:26
με τοσο αλατι που λετε ρε παιδια (προσοχη!δεν αμφιβαλω!) μονο για τις ζαντες δεν θα ανυσηχουσα αλλα για ολο το υπολοιπο αυτοκινητο!

ΣΚΟΥΡΙΑΖΟΥΝ οι ζαντες αλουμινιου;;;απο ποτε ρε σεις σκουριαζει το αλουμινιο; [i]"

bjorg
04-06-09, 18:59
Ξέρω 'γω ρε Liapo... Δηλαδή αν σκουριάζουν οι ελαφρού κράματος, οι σιδερένιες τί κάνουν; Τόσο καιρό που ανεβαίνω με το A Class πάντως δεν έχουν σκουριάσει. Κι στην τελική, μετά από κάθε ταξίδι ρίχνεις ένα καλό πλύσιμο και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Θα αγοράσω τις ζαντούλες μου το Σαβ/κο, γιατί δεν πιστεύω πως θα έχω πρόβλημα. Και γιατί δεν πάνε στο αμάξι οι σιδερένιες όπως και να'χει. Για χειμερινά ελαστικά βλέπουμε από φθινόπωρο!

bjorg
12-06-09, 18:05
Αγόρασα τις ζάντες. Από Σεπτέμβριο θα κάνουμε συζήτηση σχετικά με τα χειμερινά ελαστικά και τί πρέπει να φορέσω στο αυτοκίνητο...

Δεν μπορώ άλλο αυτόν τον καιρό! Ωραίο το καλοκαίρι αλλά εγώ ονειρεύομαι από τώρα χιόνια! Δεν πάει άλλο... Μερικοί μήνες είναι, θα περάσουν! [i]
"

evans
15-06-09, 15:22
Μια χαρα μας βλεπω...
απο τωρα ξεκινησαμε για το τι θα βαλουμε στα εργαλεια μας το χειμωνα.
Λοιπον χρειαζομαι βοηθεια και εγω.
Πηρα στη γυναικα ενα panta 4x4 και χρειαζομαι λαστιχα.Να ειναι αξιοπρεπες στο χιονι για να ανεβαινουμε στα χ/κ αλλα να βγαινουμε και λιγο εκτος.
Το μικρο φοραει 185/65/14 και δεν μπορω να πω οτι εχω πολλες επιλογες.
Για δωστε καμια βοηθεια.

Ευχαριστω

evans

JIM FORD
16-06-09, 13:58
παρα πολλες επιλογες!!

αντε με το καλο με γεια σας!!

και εγω εχω παρει το daihatsu yrv 4wd με παρομοιο διαφορικο viscous!!

λοιπον οι επιλογες ειναι δεκαδες, οριστε ενδεικτικα καποιες......=

http://www.ityre.com/i/logos/logo_54.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/vredestein/) SnowTrac 3

http://www.ityre.com/i/tyre/21187.jpg

//////////////////////////////////

http://www.ityre.com/i/logos/logo_18.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/goodyear/) Ultra Grip 7+

http://www.ityre.com/i/tyre/20909.jpg

/////////////////////////////////////

http://www.ityre.com/i/logos/logo_39.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/nokian/) WR G2

///////////////////////////////////

προσεξε ομως το εξης. με ενα χειμερινο δεν ενδεικνυται τοσο πολυ να βγαινεις "εκτος". τι εννοω. οτι στο χιονι αλλα ακομη και στην λασπη θα εισαι σχεδον αψογος, αλλα μολις βρεις πχ χαλικι, χωμα, βοτσαλο, πετρες, νεροφαγωματα, δηλαδη τα διαφορα "εκτος" στοιχεια υπο μη λευκου φοντου το χειμερινο ελαστικο, μαλακο απο την φυση του θελει προσοχη διοτι

θα κατεβει το πελμα του γρηγορα (θα φαγωθει δηλαδη που λεμε.......) και στην χειροτερη περιπτωση ειδικα υπο πιεση και λιγο εκτος γουστα θα σκιστει! τωρα θα μου πεις το χειμωνα ισως θελω να τα κανω περισσοτερο αυτα, αλλα αν σε μια χιονισμενη επιφανεια υπαρχουν "κρυφοι" σκοπελοι που δεν φαινονται παντα......

αρα οκ να το χρησιμοποιησεις το χειμερινο σε εκτος διαδρομες αλλα να το προσεξεις!!!

να προτιμας δηλαδη το απολυτο λευκο..............και αλλιως για περαιτερω εκτος και ειδικα πλην κρυου περιββαλοντος, βαλε τα μαμισια bri dueller H/T D684 185/65/14 (80-20, m+s) τα οποια ειναι και 4χ4 ελαστικα με ομως ασφαλτινο προσανατολισμο!

υπαρχουν και τα 165/70/14 bri dueller a/t d693 II (τα οποια μαλιστα ειναι 50-50, all terrain, παντος εδαφους, 4 εποχων, m+s) αλλα τα φοραει η απλη εκδοση του παντα 4χ4 και οχι προφανως η climbing που εχεις και ισως θα εχεις προβλημα λογω ζαντας (θα της πεφτουν στενα δηλαδη.....) αλλα αυτο λυνεται-επιβεβαιωνεται η μη, επι τοπου με το ματι απο τον λαστιχα σου η τον μηχανικο σου! εξαλλου η απλη εκδοση 1,2 βγαινει με αυτη την διασταση 165/70/14 με σιδερενιες νομιζω....."

JIM FORD
16-06-09, 14:02
απλα να ξερεις οτι με τα all terrain 165/70/14 θα χαμηλωσεις ανεπαισθητα, περιπου μισο με ενα εκατοστο!

JIM FORD
16-06-09, 14:38
επισης θα σου προτεινα το εξης: αν πηγαινετε στα χκ τετραδα με ολα τα συμπραγκαλα και αρα βαρος, θα σου προτεινα να παρεις ενα set xl (extra load).

επειδη λογικα θα το εχεις και για εντος μετακινησεις, θα ελεγα να διαλεξεις 185/65/14 με δεικτη τ=190. αν θελεις κατι πιο extreme στο χιονι θα μπορουσες να βαλεις και 175/70/14 (ειναι αντιστοιχια)!. και ισως και ακομη πιο χαμηλο δεικτη επειδη το παντα ειναι αργο...πχ q αλλα θα σου φαγωθει πιο γρηγορα ειδικα στην αθηνα!!

evans
16-06-09, 16:39
Jim εισαι αψογος και πολυ σωστος στην ενημερωση σου.
Μαλλον θα επιλεξω τα ιδια γιατι το παταμε και λιγο το χωματακι.
Επισης δεν μπορω να βαλω και μεγαλυτερο γμτ.
Τλπ θα την κανω την ερευνα μου απο τωρα και θα σε ενημερωσω.
Το ιδανικο θα ηταν αν εβγαζε η πιρελι το atr αλλα παπαλα...
Αν βρεις και τιποτα αλλο που να μου κανει βαλε μια φωνη.

Σ'ευχαριστω για την βοηθεια

evans

JIM FORD
16-06-09, 17:38
αν θελεις atr, αναγκαστικα πας στο 165/70/14 BRIDGESTONE DUELLER A/T (ALL TERRAIN) D693-II.

θεωρειται 50-50 πελμα και το φοραει το panda 4x4 1.2 (το απλο, οχι το climbing) με τασια νομιζω!

μεγαλυτερο δεν σε συμφερει να βαλεις διοτι θα χασεις σε εκτος" και σε χιονι-παγο!

το πο μεγαλο που μπορεις να βαλεις απο θεμα ζαντας ειναι το 175/65/15 84Τ που φοραει το cross!

βγαινει σε χειμερινο και μαλιστα 4χ4 (οχι επιβατικο) και ειναι το Continental Conti4x4WinterContact

http://www.ityre.com/i/tyre/337.jpg

επισης τα 185/65/14 ΒRIDGESTONE DUELLER H/T (HIGHWAY TERRAIN) D-684 86T ειναι και αυτο 4χ4 ελαστικο αν και περισσοτερο για ασφαλτο! βεβαια εκτος θα σε παει καλυτερα απο πχ ενα χειμερινο αλλα στην στεγνη-βρεγμενη ασφαλτο καθως και στο χιονι-παγο θα υπολειπεται σαφως του χειμερινου!

http://www.ityre.com/i/tyre/4185.jpg

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

αν δεν θες να αλλαξεις ζαντα θα ελεγα οτι ο σωστος συνδυασμος για να πηγαινεις παντου θα ειναι χειμερινο και ενα 50/50 (δηλαδη D693 II) η εστω ενα χειμερινο και ενα 80/20 (D684).

αν παλι θελεις λογω της συζυγου που θα το εχει πιο πολυ να νιωθεις περισσοτερο "ασφαλης" "εντος των τειχων" και γενικα στην ασφαλτο (στεγνη-βρεγμενη) βαλε ενα καλο επιβατικο καλοκαιρινο και εννοειται ενα χειμερινο αλλα αναγκαστικα θα περιορισεις τις "εκτος" αναζητησεις σε "λευκο" υποβαθρο!!!

καλη επιλογη. οτι χρειαστεις. εδω ειμαστε!! καλο απογευμα.... Edited by: JIM FORD "

bjorg
18-06-09, 14:34
Πω πω... χαμός γίνεται στο thread κι ακόμα είμαστε στα μέσα Ιουνίου. JIMFORD, δυστυχώς δεν θα έρθω Κέρκυρα... θα μείνω Αθήνα για ένα ακόμα χρόνο και βλέπουμε...

JIM FORD
18-06-09, 15:34
κριμα.....δεν πειραζει. ποιος ξερει το μελλον τι του επιφυλασσει.....

εγω μετα απο 31 χρονια σαλονικα, τα τελευταια 4 ειμαι στο νησι!

αντε το σκ ανεβαινω πατριδα!!

bjorg
18-06-09, 18:31
Έτσι είναι φίλε μου... Άντε, καλά να περάσεις.

evans
07-09-09, 22:30
Εεεεε ειμαστε και εμεις εδω,τι γινετε αρχισαμε σιγα σιγα να καταληγουμε τι θα φορεσουμε?
JIM λοιπον μετα απο ερευνα σε βαθος και με την δικη σου βοηθεια εχω καταληξει στα παρακατω.
nokian wrg2 η pirelli snowcontrol series 2 τα οποια βγαινουν σε 185/65/14 για το panda.
Τι λες,ποια ειναι η αποψη σου μιας και το κατεχεις το θεμα,γιατι πλησιαζει ο καιρος και πρεπει να αποφασισω τι θα βαλω στο μικρο.

φιλικα

evans

thanasoulas
07-09-09, 23:02
εγω παντως για το χειμωνα θα παρω μια τετραδα fedima sirocco για το jimny.τα pirelli winter snowcontrol τα φοραω σε ενα starlet που εχω.πιστευω οτι ειναι πολυ καλα ,με αυτα σε οσες διαδρομες εχω παει δεν εχω βαλει ποτε αλυσιδες, τα συστηνω ανεπιφυλακτα

TURMS
08-09-09, 01:17
εγω φετος θα βαλω Nokian...το πηρα αποφαση

JIM FORD
08-09-09, 09:51
Εεεεε ειμαστε και εμεις εδω,τι γινετε αρχισαμε σιγα σιγα να καταληγουμε τι θα φορεσουμε?
JIM λοιπον μετα απο ερευνα σε βαθος και με την δικη σου βοηθεια εχω καταληξει στα παρακατω.
nokian wrg2 η pirelli snowcontrol series 2 τα οποια βγαινουν σε 185/65/14 για το panda.
Τι λες,ποια ειναι η αποψη σου μιας και το κατεχεις το θεμα,γιατι πλησιαζει ο καιρος και πρεπει να αποφασισω τι θα βαλω στο μικρο.

φιλικα

evans

καλημερα. και τα δυο πολυ καλα.

θα προτεινα απο τα φινλανδικα nokian να διαλεγες τα w+ (νομιζω στην διασταση βγαινουν με το προφιλ του wr) αντι των wrg2 που εχω την αισθηση οτι παρολο που βγαινουν στην διασταση σου και παρολο τον δεικτη που ειναι ο ιδιος (τ=190 χλμ. θεωρω) προοριζονται για ενα κλικ" ταχυτερα - μεγαλυτερα αμαξια. οχι οτι θα εχεις προβλημα, απλα λογω του οτι λογω υψους θα την ψαχνεις...σε κοβω και λιγο εκτος ισως.....τα wrg2 θα στομωνουν πιο ευκολα. (οχι σαν του αποστολη, λογω φαρδους...).

ειναι ενα ελαστικο ασσυμετρο με προορισμο να εχει επιδοσεις σε γλιστερο δρομο παρα να σκαβει η να πηγαινει σε καπως πιο απατητο. αν παλι το θες για τον δρομο μονο πολή-χκ, οκ!

οσον αφορα τα ιταλικα pirelli. οτι πρεπει για το ομοσταυλο παντα (κατεξοχην δοκιμαζονται μαζι....) οντως καλο το Pirelli Winter 190 SnowControl

http://www.ityre.com/i/tyre/5314.jpg

αλλα θα σε παει σε αλλα μονοπατια το =

Pirelli Winter Carving

http://www.ityre.com/i/tyre/3572.jpg

δηλαδη πρεπει να διαλεξεις........οπως πχ ο στολης. ειπε θελω το πιο σκληροπυρηνικο "εκτος" και ας πηγαινω και πιο αργα στην εθνικη....λογω ιπποδυναμης!

στην κατηγορια σου υπαρχουν πολλες επιλογες......ευτυχως...

αλλο παραδειγμα

Fulda Kristall Montero 2

http://www.ityre.com/i/tyre/20300.jpg

Η

Fulda Kristall Ice

http://www.ityre.com/i/tyre/5329.jpg

βεβαια ολα αυτα που σου γραφω εχουν δεικτη τ=190 οποτε μην ανησυχεις για υπερβολικο καψιμο στην Ελλαδα.

αν θυμαμαι καλα ειπες οτι το αμαξι θα το εχει η γυναικα σου ολο το χρονο και τους επομενους μηνες θα πηγαινετε τα σκ στα χκ λογικα με αυτο! θα σου πω τι θα εκανα εγω....

αν ειχα λαστιχα "καλα", εννοω με αρκετο πελμα ακομη....για τους υπολοιπους μηνες και το χειμερινο σετ θα ηταν ενα προσθετο, θα εβαζα 2-3 μηνες τα πιο "σκληροπυρηνικα" για να το διασκεδασω παντου με την συζυγο! απλα λιγο προσοχη απο το ετερον ημισυ διοτι ενα πιο "σκληρο" (εννοω σκληροπυρηνικο σε χιονι-παγο, γενικα εκτος σε λευκο φοντο κλπ) ελαστικο ειναι πολυ μαλακο (οξυμωρο ε???) και πχ με πιο ανεβασμενη τ εντος των τειχων της πολης αντιδρα διαφορετικα αφενος και τρωγεται ευκολα αφετερου....

αν παλι τα φορουσα πιο πολυ (πχ ενα εξαμηνο σχεδον απο νοε εως πασχα) η και ακομη πιο πολυ...οπως εκανα απο τον δεκ του 06 εως το καλοκαιρι του 09 με το εσκορτ, οποτε και φορουσα συνεχεια χειμερινα, θα εβαζα ενα λιγοτερο ακραιο για να εχει μια πιο πολυ "all around" βελτιστη συμπεριφορα! και εννοειται και χωρις προβλημα και η συζυγος στην πολη (και μαλιστα καλυτερα απο τα καλοκαιρινα στο βρεγμενο τωρα που πεφτει λιγο η τ σιγα σιγα).

τελος θα ελεγα να δεις και τα νεα επισης ιταλικαMarangoni 4 Winter E+

http://www.ityre.com/i/tyre/21297.jpg

τα ακριανα αυλακια εχουν καλο διακενο για το διωξιμο του χιονιου και η διαταξη των τακουνιων γενικα μου αρεσε. εχουν συνδυασμο ασσυμετρης τοποθετησης αλλα και "φορας"!

φαντασου οτι εγω φορουσα περσι τα χριστουγεννα στα ιταλικα απεννινα ορη τα παλαιοτερα

Marangoni Meteo Esc E+

http://www.ityre.com/i/tyre/4817.jpg

με κλασσικη - οπως βλεπεις - αλλα δοκιμασμενη βεβαια και καπως πιο "soft" διαταξη-εμφανιση τυπου "φορας-κατευθυνσης" με κανονικο κενα και μαλλον στενα αυλακια και δεν ειχε κανενα προβλημα πουθενα

ειτε λιγο χιονι παγος, ειτε πακεταρισμενο σκληρο η μαλακο, ειτε πουδρα , ειτε σε κλιση, περνωντας σχεδον τους παντες και τα παντα και μαλιστα με το δικινητο ford escort!!!

http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=18589

μαλιστα πιστευω οτι ως νεα και μαλιστα πολυ μοντερνη ιταλικη φιρμα ταιριαζει με την φιλοσοφια του φιατ!

θα προσπαθησω να το τσεκαρω γενικα και θα σου πω νεα σημερα-αυριο.....

με τετοιες κινησεις (δηλαδη ειπλογη οχι τοσο "γνωστων" εταιρειων) γλυτωνεις και κοστος!!!

αυτα τα ολιγα......τα λεμε και παλι...... Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
08-09-09, 10:06
εγω παντως για το χειμωνα θα παρω μια τετραδα fedima sirocco για το jimny.τα pirelli winter snowcontrol τα φοραω σε ενα starlet που εχω.πιστευω οτι ειναι πολυ καλα ,με αυτα σε οσες διαδρομες εχω παει δεν εχω βαλει ποτε αλυσιδες, τα συστηνω ανεπιφυλακτα

ΣΥΜΦΩΝΩ θανασουλα για τα fedima σε παχυ χιονι / ΣΚΛΗΡΟ-ΜΑΛΑΚΟ - απατητο, πουδρα, λασπη, εκτος δρομου γενικα....κλπ....

αλλα τι θα κανεις σε λιγο χιονι, γλιτσα, παγο, αλατο-λασπο-χιονο λιγων εκατοστων και μαλιστα με χαμηλη τ??? ειδικα σε κλισεις???

θελει παρα μα παρα πολλη προσοχη!!!

ενα τοσο σχεδον ακραιο ελαστικο mud terrain εκτος δρομου στο +80% με τοσο αραιη διαταξη τακουνιων οκ εχει βελτιστο αυτοκαθαρισμο λασπης-χιονιου αλλα σε λεπτο στρωμα παγου, γενικα γλιστερου οδοστρωματος.....ειναι...,,,οπως θα παιρνεις τις στροφες.....με τις μπαντες!!!

εκτος και αν το πηγαινεις το σουζουκακι με τρειλερ και μετα το ξεφορτωνεις για γουστα μονο εκει που δεν παταν οι αλλοι!!!

[i] Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
08-09-09, 10:09

ναι κωστα. στο κορολλα φανταζομαι ε? και μετα viva italia!!!!!!!

διασταση? 195/60r15 ?

thanasoulas
08-09-09, 17:04
θα τα φοραω για συγκεκριμενες περιπτωσεις τα sirocco και θα οδηγω με προσοχη .για μονιμα εχω bf at 215-75r15. Edited by: thanasoulas

TURMS
09-09-09, 00:24

ναι κωστα. στο κορολλα φανταζομαι ε? και μετα viva italia!!!!!!!

διασταση? 195/60r15 ?

οχι βρε...165/70 μου φαινεται φοραει...ουτε θυμαμαι..χαχαχαχα
λες 175/60;; καλα ειμαι αθεοφοβος...ουτε τι λαστιχα φοραω δεν ξερω.

μαλλον εκτος Ιταλίας ισως φετος παω κ προς Γαλλια...μην παρω φορα ειναι.

JIM FORD
09-09-09, 08:58
ΟΧΙ ρε κωστα κορολλα του 2000 δεν ειναι? αποκλειεται 165/70/13....αν ειναι ετσι παρε τα δικα μου που πουλαω τα 175/70/13. θα εισαι αρχηγος και ειναι σχεδον αθικτα.....

ωπα και γαλλια ακουω??? αυτα ειναι!!! [i]

TURMS
09-09-09, 09:44
ειδα σε παλιοτερο ποστ μου, που ρωτουσα για χιονολαστιχα κ οντως...εχει 165/70...Edited by: TURMS

StavRos
09-09-09, 09:58
http://www.ityre.com/i/logos/logo_54.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/vredestein/) SnowTrac 3

http://www.ityre.com/i/logos/logo_18.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/goodyear/) Ultra Grip 7+

http://www.ityre.com/i/logos/logo_39.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/nokian/) WR G2

το nokian δυστυχως δεν βγαινει σε 205/45/16...

ρε JIM απο οτι βλεπω μονο τα toyo snowprox αξιζουν σε αυτη την διασταση

τι λες και εσυ?"

JIM FORD
09-09-09, 10:55
ειδα σε παλιοτερο ποστ μου, που ρωτουσα για χιονολαστιχα κ οντως...εχει 165/70...

ΟΚ ΤΟΤΕ. βαλε τα δικα μου τα 175/70/13 !!! [i]"

JIM FORD
09-09-09, 11:10

το nokian δυστυχως δεν βγαινει σε 205/45/16...

ρε JIM απο οτι βλεπω μονο τα toyo snowprox αξιζουν σε αυτη την διασταση

τι λες και εσυ?

************************************************** *

ΟΧΙ ΜΟΝΟ......αλλα οντως πολυ καλο!!! και εγω πριν τα marangoni meteo esc e+, toyo snowprox φορουσα!!

στην διασταση μπορεις να βαλεις και τα παρακατω =

Bridgestone 205/45 R 16 83H LM 25

Goodyear 205/45 R 16 83H Eagle UG

Michelin 205/45 R 16 EL 87H Primacy Alpin PA3

Pirelli 205/45 R 16 XL 87H W 210 Snowsport

Pirelli 205/45 R 16 XL 87H W 210 Sottozero 2

StavRos
09-09-09, 11:56
thanks!!!!

evans
09-09-09, 16:49
Jim καλησπερα,

πες μου οτι εχεις μαγαζι με λαστιχα και θα ερθω στη κερκυρα να τα βαλω!!
Με εχεις σκλαβωσει με την ενημερωση σου.
Αρχισα το ψαξιμο για τιμες οποτε συντομα θα βαλω φωτο με τα νεα πα******κια" του μικρου 4κινητου.
Μαλλον τα snowcontrol αλλα τα series 2."

JIM FORD
10-09-09, 08:44
καλημερα evans! ναι αυτη ειναι η δουλεια μου.

ΒΕΒΑΙΑ ευτυχως δουλευω σε καταστημα ελαστικων και δεν το εχω...λεω ευτυχως διοτι μετα τις παραλιες και τα βουνα θα τα εβλεπα οπως τα αφεντικα μου....με το κυαλι δηλαδη!!!

αν η τιμη ειναι καλη σου τα στελνω και με κουριερ. θα σου στειλω πμ με καποιες ενδεικτικες...

angel
08-10-09, 01:49
καλησπερα παιδια και καλο χειμωνα.

σε λιγο καιρο θα βαλω χειμερινα ελαστικα σε 15 ζαντα σε κλιο 1.4

αυτη τη στιγμη φοραω 195-50-15 αλλα σκεφτομαι για χειμερινα 185-55-15

τι μου προτεινετε??? ( δεν βγαινουν και πολλα χειμερνα σε αυτες τις διαστασεις )

JIM FORD
08-10-09, 09:14
ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΦΙΝΛΑΝΔΟ!!!

NOKIAN WRG2 KAI ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΥΦΗ!!! (ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ, ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΝΕΙΣ.....ΔΗΛΑΔΗ, ΠΟΛΗ, ΒΡΟΧΗ, ΓΛΙΤΣΑ, ΧΙΟΝΙ, ΠΑΓΟΣ, SLUSH, ΑΛΑΤΟ-ΛΑΣΠΟ-ΧΙΟΝΟ, ΧΚ, ΒΟΥΝΟ, ΣΤΟΦΕΣ, ΕΘΝΙΚΗ, ΚΛΠ.....ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΧΩΜΑ / ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ Η ΒΑΘΥ ΑΠΑΤΗΤΟ ΧΙΟΝΙ ΕΚΤΟΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ......ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΠΡΟΦΙΛ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ.....).

185 / 55 R 15 86 H XL Nokian WR G2

[i]

ΒΑΛΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ.....ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΗΔΗ ΠΜ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΤΙΜΗ!!!

(ΥΓ = ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ......ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ....)

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΓΩ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΕΡΝΩ ΣΕ 4 ΕΠΟΧΩΝ ΚΑΙ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ = ....και υπαρχουν και αλλα πολλα......

Conti 185/55 R 15 82T TL TS 790 FR ML Dunlop 185/55 R 15 82T TL SP WiResponse Falken 185/55 R 15 82T TL HS-435 Falken 185/55 R 15 82T TL HS-439 MFS Firestone 185/55 R 15 82T TL Winterhawk 2 Fulda 185/55 R 15 82T TL Kristall Montero 2 Goodyear 185/55 R 15 82T TL Ultra Grip 7+ Kleber 185/55 R 15 82T TL Krisalp HP FSL Kleber 185/55 R 15 82T TL Krisalp HP2 Michelin 185/55 R 15 82T TL Alpin A3 Pirelli 185/55 R 15 82T TL W 190 Snowsport Pneumant 185/55 R 15 82T TL PN 150 Wintec Sava 185/55 R 15 82T TL Eskimo S3 Semperit 185/55 R 15 82T TL SPEED-GRIP Uniroyal 185/55 R 15 82T TL MS plus 66 Bridgestone 185/55 R 15 82H TL LM 30 Goodyear 185/55 R 15 82H TL Eagle Vector + Goodyear 185/55 R 15 82H TL Vector 4Seasons Vredestein 185/55 R 15 82H TL Quatrac 2 Vredestein 185/55 R 15 82H TL Snowtrac 2 Vredestein 185/55 R 15 82H TL Quatrac 3 Vredestein 185/55 R 15 82H TL Snowtrac 3 Pirelli 185/55 R 15 XL 86T TL W 190 Snowsport Conti 185/55 R 15 RF 86H TL TS 790 FR Fulda 185/55 R 15 XL 86H TL Kristall Supremo Semperit 185/55 R 15 XL 86H TL SPEED-GRIP Vredestein 185/55 R 15 XL 86H TL Snowtrac 2 Vredestein 185/55 R 15 XL 86H TL Snowtrac 3 Edited by: JIM FORD "

angel
08-10-09, 11:16
ευχαριστω Δημητρη. η χρηση που θελω ειναι οντως για πολη, βροχη, πατημενο χιονι στο δρομο (μπορει στη Σλοβακια που ειμαι ο δρομος να εχει χιονι για ενα μηνα) και για εθνικη οδο Σλοβακια-Ελλαδα. (1800 χιλ.)

οποτε ηθελα σιγουρα με δεικτη Η.

απλα σκεφτομουν και για τα ΤΟΥΟ snowprox 952 Η

angel
08-10-09, 11:39
και σε δεικτη 195-50-15 που φοραω τορα τα καλοκαιρινα βρηκα το MICHELIN PRIMACY ALPIN PA3 195/50-15 H

JIM FORD
08-10-09, 11:55
ευχαριστω Δημητρη. η χρηση που θελω ειναι οντως για πολη, βροχη, πατημενο χιονι στο δρομο (μπορει στη Σλοβακια που ειμαι ο δρομος να εχει χιονι για ενα μηνα) και για εθνικη οδο Σλοβακια-Ελλαδα. (1800 χιλ.)

οποτε ηθελα σιγουρα με δεικτη Η.

απλα σκεφτομουν και για τα ΤΟΥΟ snowprox 952 Η

καλο (εξαλλου φορουσα και εγω στο δικο μου 2 χρονια συνεχεια toyo snowprox σε 175/70r13)

αλλα πιστευω οτι ειδικα σλοβακια λογω χαμηλοτερων τ ο φινλανδος να υπερτερει λιγο....

Edited by: JIM FORD

JIM FORD
08-10-09, 12:00
και σε δεικτη 195-50-15 που φοραω τορα τα καλοκαιρινα βρηκα το MICHELIN PRIMACY ALPIN PA3 195/50-15 H

υπαρχουν πολλα σε 195/50/15 αλλα καλυτερα να βαλεις 185/55/15, πιο στενο και πιο ψηλο για το χιονι! βεβαια προφανως θα βρεις καλυτερη τιμη σε 195/50/15 (ειναι πιο κινησιμο), οποτε αν δεν εχεις τις τρελλες απαιτησεις.....προχωρει.....[i]"

harilander
08-10-09, 15:42
να ρωτήσω και γω τον ειδικο, πόσο χρόνο ζωης έχουν συνήθως τα χειμερινά;θα μου πεις βέβαια εξαρτάται απο τι χρήση κάνεις", αλλα εκτος απο αυτο η "γήρανση" απο τι αλλο επηρεάζετε;
Σε ρωτάω γιατι έχω τα χειμερινά 2 χρονιές και λεω να τα βάλω και φέτος και μετά να τα αλλάξω.Τα λαστιχα ειναι SAVA eskimo s3 185/70/14 και ειναι κατασκευης του 2004 εαν θυμάμαι.Τα φοράω σε ενα impreza 1.6 S/W και εχουν κάνει συνολικα 12.000 χλμ τις δυο χρονιές. (τα βάζω 3 μήνες) μιας και μενω στην Αττικη.Παρ'ολο που κάνω και μικτες διαδρομές καμια φορα (χιονι,λάσπη,χώμα) δεν εχουν πολύ φθορα, οπτικα είναι σαν καινούργια ,απλα με προβληματίζει η γήρανση τους.Ελπίζω να με βγάλουν και φέτος γιατι απο ανοιξη θέλω να αλλαξω και τα καλοκαιρινά και δεν θέλω να μπω σε πολλά έξοδα.
"

JIM FORD
08-10-09, 16:49
τα συγκεκριμενα ειναι πολυ καλα και τα χλμ. ακουγονται" λιγα. βεβαια οπως σωστα λες, εχει μεγαλο ρολο και ο τροπος οδηγησης και η χρηση τους εν γενει.....οσον αφορα την ημερομηνια, το dot δηλαδη, και την γηρανση τους, μην φοβασαι τιποτα, εφοσον τα αποθηκευσες σωστα. και εγω το μεταχειρισμενο daihatsu yrv 4wd που πηρα το καλοκαιρι ειχε χειμερινα του 04 πανω και τα αποθηκευσα!εσυ που και πως τα αποθηκευσες?"

JIM FORD
08-10-09, 17:14
εγω δηλαδη για να καταλαβεις τα εχω βαλει σε υπογειο (στο μαγαζι που δουλευω) καλυμμενα με ναυλον, οπου δεν τα βλεπει ηλιος-φως, υγρασια, σκονη. επειδη ειναι χωρις ζαντες τα εχω ορθια (οπως στεκονται στο αμαξι δηλαδη, κανονικα) και περιοδικα τα στριφογυριζω ετσι ωστε να παταει ολο το πελμα κυκλικα και οχι συνεχεια ενα συγκεκριμενο τμημα του πελματος. εσυ τα εχεις με ζαντες?

JIM FORD
08-10-09, 17:30
αν τα εχεις με ζαντες και φουσκωμενα 1 bar, μπορεις να τα εχεις καλυτερα το ενα πανω στο αλλο και να τα αλλαζεις θεση καθε μηνα η να τα κρεμασεις!

ιδου και επισημα....

<a href=http://www.c&#111;nti-&#111;nline.com/generator/www/us/en/generaltire/automobile/general/safety/storage_en.html" target="_blank">http://www.conti-online.com/generator/www/us/en/generaltire/automobile/general/safety/storage_en.html</a>

<table width="593" cellpadding="0" cellspacing="0"><t><tr><td width="593" height="10" valign="top" title="title" style="color: rgb51, 51, 51; font-size: 19px; font-weight: 900; font-family: Arial, Helvetica, Geneva, Swiss, SunSans-Regular; ">
</td></tr><tr><td width="593" valign="top" standardText="standardText" style="color: rgb51, 51, 51; font-size: 13.35px; font-family: Arial, Helvetica, Geneva, Swiss, SunSans-Regular; "><table width="593" cellpadding="0" cellspacing="0"><t><tr><td valign="bottom">
ελπιζω να βοηθησα...οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!!!</td></tr></t></table></td></tr></t></table>

xalkideos
08-10-09, 19:41
Αφού βρήκαμε τέτοιο καλό άνθρωπο να μας βοηθήσει, ας θέσω και εγώ ένα ερώτημα.

Έχω FORD Mondeo 05 με ελαστικά 205/55/16 και στην τελευταία αλλαγή προ διμήνου των καλοκαιρινών, ο ιδιοκτήτης του συνεργείου μου πρότεινε για χειμερινά να βρώ 15άρα ζάντα και ως πιο οικονομική λύση..

Το μοντέλο που έχω έβγαινε με ζάντες 16,17 και 18 ιντσών όμως, οπότε θα ήθελα την άποψη σου για σιδερένια 15άρα απο Focus αν είναι συμβατή με το δικό μου αυτοκίνητο.

Πρόταση σε συγκεκριμένα μοντέλα δεν θα με ενοχλούσε αν έχεις τον χρόνο.

Τέλος με προβληματίζει η μετάβαση σε ένα οικονομικό χειμερινό ελαστικό καθώς δεν διατίθεμαι να δώσω 400-500 € για αυτά, με ελάχιστη χειμωνιάτικη χρήση ( 10 ΣΚ Παρνασσό και καμιά εβδομάδα Μπάνσκο ή Βασίλω), αν αξίζει να αποχωριστώ τα πιο φαρδιά premium καλοκαιρινά μου με τις αλυσιδίτσες τους.

Γνωρίζω τα υπέρ και τα κατά τους αρκετά καλά, απλά θα ήθελα να ξέρω εσύ ποιόν απο τους 2 συνδυασμούς θα επέλεγες ( αν δεν τα έπαιρνες χοντρικής δηλαδή [i])

"

JIM FORD
09-10-09, 11:02
αφου με λενε JIM FORD θα σου απαντησω οσο καλυτερα μπορω....ως φορο τιμης στην παραδοση της οικογενειας με τα φορντ (CORTINA 1978 / ESCORT 1988 / FOCUS RS COSWORTH 2018.........????!!!!! AN ΞΑΝΑΒΓΕΙ 4ΚΙΝΗΤΟ.....ΜΑΚΑΡΙ.....ΚΑΙ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΩ...ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ.....). [i]

ναι μπορεις να βαλεις θεωρητικα 15'' ζαντες απο ford focus ii (11/04 και μετα) διοτι και τα δυο μοντελα εχουν τροχους με καρε 5/108.

θα του φορεσεις λαστιχα 195/65/15 (635 χιλιοστα, αρα ψηλωμα 3 χιλιοστα απο τα 205/55/16=632 χιλιοστα). και μαλιστα αυτο θα ειναι ακομη καλυτερο στο χιονι......(πιο στενο και πιο ψηλο).

η διαφορα στην τετραδα για τα χειμερινα ειναι περιπου 50 ευρω πανω κατω, διοτι και τα 205/55/16 ειναι πολυ κινησιμο νουμερο πλεον και εξαλλου ολο και λιγοτερο αμαξια βγαινουν με 15'' σε αυτο το νουμερο και ολες οι εταιρειες τους βαζουν 16'' - 17'' - 18'' κλπ....

αυτη η διαφορα θα εξανεμιστει (εις βαρος των 15'' ζαντολαστιχων εννοω...) με το παραπανω για την αγορα ζαντων.....προφανως σιδερενιων? (η και αλλουμινιου και σιγουρα θα δωσεις κανα 400αρι ευρω τοτε...) αλλα ισως σε βαθος χρονου και αφου αποσβεσεις την αγορα των ζαντων θα σου βγει πιο προσοδοφορα η επενδυση......σε 15'' ζαντες!

επειδη πλεον υπαρχουν πολλα καλα χειμερινα και σχετικα φτηνα (380-400 ευρω) 205/55/16...(ενω πχ για τα 195/65/15 θα εδινες 320 - 350 ευρω) αρα μικρη διαφορα....θα ελεγα ποιος ο λογος να βαζεις και ζαντες? απλα θα εχεις 2 σετ να αλλαζεις....εξαλλου το μαμα νουμερο δεν ειναι και τοσο τραγικα χαμηλοπροφιλο και φαρδυ...πχ 225/45/17 η 225/40/18 και παει λεγοντας.....

εγω θα επελεγα σαφως τα χειμερινα.....μαλλον τα 205/55/16 χωρις εξτρα προσθετο κοστος ζαντων! η χρηση που αναφερεις ειναι μια χαρα...μην φοβασαι τιποτα. αξιζει με το παραπανω.

οπως καταλαβαινω τα φορας πειρπου 3μηνο....απλα τα αποθηκευεις οπως αναφερω πιο πανω και σου βγαζουν ανετα με ασφαλεια 3 χειμωνες πιστευω με λογικο οδηγημα.....

ελπιζω να σε καλυψα....η τελικη επιλογη δικη σου.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

harilander
09-10-09, 13:27
τα εχω με τις ζάντες στο υπόγειο μέσα σε σακουλες, ξάπλα, το ενα πάνω στο αλλο.καθε φορα που τα αλλαζω τα καθαρίζω καλα, τα στεγνώνω και τα αποθηκεύω.

JIM FORD
09-10-09, 13:49
ΟΠΟΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.......μην μασας...οτι σου λεω παραπανω...απλα αλλαζετα καθε μηνα.....την διαταξη......

forester t
09-10-09, 15:28
jim ! τα φωτα σου...εχω δει αυτα http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Firestone&amp;tireModel=Winterforce
&amp; θα ηθελα τη γνωμη σου.Μ'αρεσουν γιατι εχουν &amp; πλαινες εγκοπες κατι που βοηθα στο παχυ χιονι.Η διασταση που φοραω ειναι 215-60-R16 η 225-50-17,το αμαξι μου το ξερεις

j.s.
09-10-09, 15:48
Έλα ρε Θοδωρή ,αφού ξέρεις ότι εάν θέλεις κάτι και για παχύ χιόνι τα cooper είναι μονόδρομος!Τι ψάχνεις σε άλλες γειτονιές??[i]"

JIM FORD
09-10-09, 15:48
ΝΑΙ το ξερω τελειο αλλα δεν το βρισκω εδω και γενικα κεντρικη ευρωπη (μονο καναδα-ηπα)!!!

[i]

http://www.tirerack.com/images/tires/firest&#111;ne/fs_winterforce_ci1_l.jpg"

JIM FORD
09-10-09, 15:52
Έλα ρε Θοδωρή ,αφού ξέρεις ότι εάν θέλεις κάτι και για παχύ χιόνι τα cooper είναι μονόδρομος!Τι ψάχνεις σε άλλες γειτονιές??[i]

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ.....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ DICOVERER M+S http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

JIM FORD
09-10-09, 15:53
[i]

ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΟΔΩΡΗ ΕΙΝΑΙ Τ = 190 ΧΛΜ !!!

215 / 60 R 16 95 T TL WEATHER-MA.S/T2

j.s.
09-10-09, 16:00
ΝΑΙ το ξερω τελειο αλλα δεν το βρισκω εδω και γενικα κεντρικη ευρωπη (μονο καναδα-ηπα)!!!

[i]

http://www.tirerack.com/images/tires/firest&#111;ne/fs_winterforce_ci1_l.jpg

Ναι Τζιμ αυτό εννοούσα και εγώ ,για να το φέρεις το λάστιχο αυτό εδώ θέλει βύσμα από Ομπάμα και πάνω!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

JIM FORD
09-10-09, 16:09
ΕΤΣΙ...ΕΤΣΙ...ΜΠΡABO ΣΤΗΝ COOPER ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΧΙΟΝΟ-ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΦΕΡΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΔΟΝ!!! (πλην καποιων επιβατικων.....ΠΧ...ΚΑΤΩΘΙ XGR νομιζω....)

ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ!!!

Cooper Weather-Master XGR

ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΡΑΙΑ ΣΕ ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΑΚΟΥΝΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ.....

http://www.ityre.com/i/tyre/550.jpg Edited by: JIM FORD "

forester t
09-10-09, 16:13
...οχι ρε παιδια τα ειδα χθες να τα φοραει ενας...ασχετος σ'ενα BMW σειρα 3 (πισωκουνα) για να πηγαινει λεει στο κυνηγι[i] του τα εδωσε καποιος που τα φορουσε για ενα χειμωνα σ'ενα subaru sti...απο χθες ειπα &amp; στον stoli να ψαξει !"

j.s.
09-10-09, 16:19
Οκ Θοδωρή αφού είδατε έναν να το φοράει ,βάλτε καμπαρντίνες , μαύρα γυαλιά και κάμερα στο χέρι και ξεκινήστε έρευνα με τον Απόστολο να τα βρείτε!!!Και καλή σταδιοδρομία στο επάγγελμα του ντετέκτιβ!![i]Στο ενδιάμεσο τα δοκιμασμένα cooper είναι εδώ και σας περιμένουν!!Έφυγα για πάνω Θοδωρή τα λένε από κοντά!"

forester t
09-10-09, 16:25
παντος στο tireack.com τα κατατασει (τα firestone) σε studdable snow,ενω τα cooper σε studles ice &amp; snow.Eκτος απ'αυτα εχουν πολυ καλυτερη βαθμολογια &amp; σχολια αλλα ειναι &amp; πολυ φθηνοτερα(75$ εναντι 105$)

PRESIDENT
09-10-09, 16:32
παντος στο tireack.com τα κατατασει (τα firestone) σε studdable snow,ενω τα cooper σε studles ice &amp; snow.Eκτος απ'αυτα εχουν πολυ καλυτερη βαθμολογια &amp; σχολια αλλα ειναι &amp; πολυ φθηνοτερα(75$ εναντι 105$)

ΤΑ ΠΡΩΤΟΚΛΑΣΆΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΠΙΣΟΔΕΡΙΟΥ ΤΙ !!!!!!!!!!!!!! ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΑΙΤ [i] ΑΥΡΙΟ ΒΡΑΔΥ ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ...........http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley18.gif.... ΜΕΤΑ ΒΟΤΚΑΣ ΚΑΙ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ.....................http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

forester t
09-10-09, 16:35
ΤΑ ΠΡΩΤΟΚΛΑΣΆΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΠΙΣΟΔΕΡΙΟΥ ΤΙ !!!!!!!!!!!!!! ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΑΙΤ [i] ΑΥΡΙΟ ΒΡΑΔΥ ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ...........http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley18.gif.... ΜΕΤΑ ΒΟΤΚΑΣ ΚΑΙ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ.....................http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

ακουσες ε! ο γιατρος ανεβαινει...ετοιμασου για πολυ γελιοhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

JIM FORD
09-10-09, 16:45
ισως...τι να πω.....μακαρι να τα βρειτε...ισως απο καποιον ανεξαρτητο παρα-εισαγωγεα που βρηκε ακρες στα ψηλα βδ.....ισως το ειχε το αμαξι πανω????

οκ για τις διαφορες θοδωρη αλλα μην ξεχνας οτι το ενα ειναι 4χ4 χειμερινο και το αλλο επιβατικο χειμερινο...που ετσι ξεκινησε....και κατοπιν βγαζει και 4χ4 διαστασεις.....

το cooper ειναι και αυτο studdable.....μηπως δεν λεμε για το ιδιο το discoverer m+s?

καλη συνεχεια...οτι και αν γραψετε θα το δω δευτερα......και θα απαντησω δεοντως!

Arisnow
12-10-09, 21:51
Είπα μα μην ανοίξω θέμα για αυτό το βάζω εδώ [i]

http://img96.imageshack.us/img96/1162/historiat&#111;nsimat&#111;nodigi.jpg"

sadsnow
13-10-09, 00:12
κ

sadsnow
13-10-09, 00:24
καλημερα στα μελη του forum.ειναι η πρωτη μου αποστολη μηνυματος παροτι σας παρακολουθω καιρο τωρα.
θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για χειμερινα λαστιχα σε bmw x5 μοντ.2006.
ευχαριστω εκ των προτερων.

JIM FORD
13-10-09, 08:42
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. φοβερο αρη!!!

sadsnow καλως ορισες......τι νουμερα φορας?

(αν και το χιονι για μας ειναι παντα happy...extremely happy....!!!)

sadsnow
14-10-09, 19:48
καλως σας βρηκα.τωρα φοραω 19αρες και ψαχνω μια τετραδα πιο στενα

airboarder
14-10-09, 22:02
Είπα μα μην ανοίξω θέμα για αυτό το βάζω εδώ [i]

http://img96.imageshack.us/img96/1162/historiat&#111;nsimat&#111;nodigi.jpg

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

JIM FORD
15-10-09, 08:49
καλως σας βρηκα.τωρα φοραω 19αρες και ψαχνω μια τετραδα πιο στενα

πες μου αν θες την διασταση ακριβως που φορας για να σου βγαλω αναλογια καθως και

κινητηρα / ιπποδυναμη....[i]"

sadsnow
15-10-09, 19:08
καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον.τωρα τα 2 πισω ειναι 285/45/Ρ19 107V καιτα 2 εμπρος ειναι 255/50/R19 103V

sadsnow
15-10-09, 21:38
καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον.τωρα τα 2 πισω ειναι 285/45/Ρ19 107V καιτα 2 εμπρος ειναι 255/50/R19 103V και ειναι 3.0 diesel 218

JIM FORD
16-10-09, 10:25
ΟΚ. οντως με τα 19'', αυτη την διαταξη και αυτο το προφιλ δεν πας πουθενα σε λευκο φοντο.....[i]

ειχε παρει το αφεντικο μου την νεα X5 που εχει, στην ναουσα περσι με 20'' παρακαλω !!! φαρδια-στενα (μπρος - πισω, οπως εσυ τα 19'') michelin diamaris και δεν κουνιοταν με ασφαλεια ρουπι......

ειδικα στις κατηφορικες στροφες!!! κινδυνος θανατος!!! φρενο = μηδεν !!!

το αφησε και εβαλε αλυσιδες μπροστα για να γυρισει.....

ΛΟΙΠΟΝ Η ΒΕΛΤΙΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ =

4 ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΙΔΙΑ 255/55/18 !!!

ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ TA ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ COOPER ....τι αλλο....

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑ ΝΕΑ

Cooper Discoverer M+S2

http://www.ityre.com/i/tyre/22322.jpg

255 / 55 R 18 109 T TL DISCOVERER M+S 2 XL

JIM FORD
16-10-09, 10:43
το πιο παλιο, αλλα βεβαια παντα αξιοπιστο, DICOVERER M+S,

ειναι καπως πιο αγριο, δοκιμασμενο και μαλιστα πιο extreme ΑΚΟΜΗ......με περισσοτερο αραιη διαταξη τακουνιων, αλλα νομιζω ειναι σε πιο χαμηλο δεικτη αφενος...

αφετερου το παραπανω που προτεινω

ταιριαζει πιο πολυ στην φιλοσοφια της bmw x3 και προφανως στο στυλ της οδηγησης που κανεις....(αυτο ορμωμενος απο το στησιμο της με τα 19'' φαρδια-στενα το λεω....μπορει να κανω και λαθος). ιδου και το πιο παλιο....

[i] Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
16-10-09, 10:52
οτι χρειαστεις εδω ειμαστε....[i]

καλη επιλογη!!!"

boutas ski
16-10-09, 11:20
ερωτηση : εχω ενα ιμπιζα 14αρι και του φοραω κατι μισελεν (νομιζω) πριμανσι 165/65-14 (αν δεν κανω λαθος αυτη ειναι η διασταση , το 165 ειναι στανταρ το αλλο δεν θυμαμε.[i]) αλλα σε χιονια και τετοια δεν ειμαι καθολου ευχαριστιμενος...στον δρομο και στα κρατηματα ειναι παρα μα παρα πολυ καλα...

πριν ειχα ενα zx που του φορουσα κατι πιρελλι m+s τα οποια οπου πηγα με εβγαλαν χωρις κανενα προβλημα , ολοι βαζαν αλυσιδες και εγω οχι συνεχιζα...το ιμπιζα ειναι βαρυ αμαξι ειναι και 1030 χωρισ τσιμπραγκαλα και χιλια δυο, ενω το zx 900 κατι.

αν αλλαξω λαστιχα θα δω διαφορα?? η τσαμπα τα χρηματα??(τα οποια δεν ειναι και λιγα) σκεφτομαι ομως οτι ισωσ να μην τραβαει και το αμαξι αλλα δεν νομιζω σχεδον τα ιδια αλογα εχουν και τα δυο απλα το ενα ειναι πιο ελαφρυ...με το ιμπιζα οπου εχει λασπη(βουρκο πιο σωστα!!!) και εχω μπει εχω βουλιαξει,γεμιζουν τα τακουνια ευκολα λασπη και μετα δεν θελει και πολυ...

φοβαμε ομωσ οτι αλλαζοντασ λαστιχο θα χασω τα κρατηματα που εχω τωρα και αυτο με κανει να δυσταζω να αλλαξω... προτιμω να βαλω αλυσιδες (http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif οχι οταν ξυριζει ο αερασ!!) παρα να χασω την καλη προσφυση στο οδοστρωμα...

αυτα ... γενικα δεν ξερω τι θελω...και τι ειναι πιο σωστο...

ευχαριστω γιωργοςEdited by: boutas ski "

JIM FORD
16-10-09, 11:36
ΓΙΩΡΓΟ χειμερινα θα βαλεις. αφου εχεις ηδη την εμπειρια με το σιτροεν! τι ρωτας? ξερεις!

πες μας μονο την διασταση σωστα.....το ibiza 1,4 (αναλογα με την χρονια) φορουσε 165/70/13 - 175/70/13 - 185/60/14...κλπ......

δεν θα χασεις τα κρατηματα που εχεις...μην ανησυχεις.....

boutas ski
16-10-09, 11:54
ΓΙΩΡΓΟ χειμερινα θα βαλεις. αφου εχεις ηδη την εμπειρια με το σιτροεν! τι ρωτας? ξερεις!

πες μας μονο την διασταση σωστα.....το ibiza 1,4 (αναλογα με την χρονια) φορουσε 165/70/13 - 175/70/13 - 185/60/14...κλπ......

δεν θα χασεις τα κρατηματα που εχεις...μην ανησυχεις.....

7οσ του 2004 ειναι και νομιζω η διασταση ειναι 165/70 14...!!!θα δω σπιτι οταν παω τι παπουτσια φοραει..!!! σκεφτικα να παρω μεταχειρισμενα αλλα δεν ξερω παλι αν θα μου βγουν καλα...[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif

ειμαι ο πολυ αναποφασιστος στισ αγορεσ μου...!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif"

JIM FORD
16-10-09, 12:11
1 ΣΕΤΑΚΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΙΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ.

εχεις μικρο νουμερο αρα φτηνο!

οντως ναι, το 165/70/14 ισως παιζει.....περιμενω....

boutas ski
16-10-09, 15:18
καλα που το ηξερα δλδ!!! ειναι μισελεν ενερτζι 185/70-14 ...δωσε μου καμια αλλη λυση αν εχει για καινουργια. και κατι ακομα ποσο μπορω να εμπιστευτω τα μεταχειρισμενα ??? ο πατερας μου εβαλε στο 520 που εχει κατι μεταχειρισμενα μεχρι να αλλαξει τα καλοκαιρινα(τα φοραει περιπου 2 μηνες) και δεν εχει κανα προβλημα...

Edited by: boutas ski

JIM FORD
16-10-09, 15:59
εισαι σιγουρος? αρκετα ψηλο μου φαινεται.....

anyway, be sure και θα σου στειλω την δευτερα πμ!

καλο σκ!

υγ = τα μτχ μπορεις να τα εμπιστευτεις αν ξερεις την πηγη, την αποθηκευση και την χρηση...αρα δυσκολο....

boutas ski
16-10-09, 18:13
ναι σιγουρος ειμαι το ειδα..!!!απλα μπερδευτικα με την διασταση του ZX !!! ψηλο τι θες να πεις οτι εχει υψος απο το οδοστρωμα??? γιατι αν λες αυτο κατι τετοι δεν ισχυει οποιο πεζοδρομιο και αν καβαλισω βρισκω, ειναι πολυ χαμηλο το ριμαδι (ασε που νομιζω οτι οδηγαω τζιπ και το παω οπου θες!!!)

sadsnow
16-10-09, 19:25
ΟΚ. οντως με τα 19'', αυτη την διαταξη και αυτο το προφιλ δεν πας πουθενα σε λευκο φοντο.....[i]

ειχε παρει το αφεντικο μου την νεα X5 που εχει, στην ναουσα περσι με 20'' παρακαλω !!! φαρδια-στενα (μπρος - πισω, οπως εσυ τα 19'') michelin diamaris και δεν κουνιοταν με ασφαλεια ρουπι......

ειδικα στις κατηφορικες στροφες!!! κινδυνος θανατος!!! φρενο = μηδεν !!!

το αφησε και εβαλε αλυσιδες μπροστα για να γυρισει.....

ΛΟΙΠΟΝ Η ΒΕΛΤΙΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ =

4 ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΙΔΙΑ 255/55/18 !!!

ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ TA ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ COOPER ....τι αλλο....

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑ ΝΕΑ

Cooper Discoverer M+S2

http://www.ityre.com/i/tyre/22322.jpg

255 / 55 R 18 109 T TL DISCOVERER M+S 2 XL

"

sadsnow
16-10-09, 19:28
για 17αρες τι νομιζεις JIM?

JIM FORD
19-10-09, 09:02
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ.κοιτα να σου πω....

τριλιτρο / 218 αλογα / πετρελαιο / αρκετη ροπη, θα ελεγα πιο ομαλο περασμα της δυναμης στο δρομο με τα 18''.....ειδικα σε ασφαλτο, φανερη διαφορα στην ποιοτητα κυλισης..προς την πιο σπορτιφ" συμπεριφορα...

σιγουρα με τα 235/65/17 θα πηγαινεις καλυτερα σε χιονι, λασπη, παχυ χιονι, εκτος δρομου, κλπ

αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι το ζητουμενο? περιεγραψε μου αν θες περιπου το επομενο εξαμηνο.....(πρωτα ο θεος...γιατι θα μου πεις εδω δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει.....)

δηλαδη. θα εισαι περισσοτερο οταν κανεις touring, κατερινη - ελατοχωρι αλλα και τα υπολοιπα χκ (οκ και με ανεση τους περιξ χωματοδρομους με λασπη η χιονι) η λιτοχωρο / κοκκινοπηλος / ανω σκοτινα / βρυσοπουλες / ολα τα καταφυγια...οσο τα πλησιασουμε... και οσο αντεξει πιο ψηλα υψομετρικα στον ολυμπο??? Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
19-10-09, 09:13
ναι σιγουρος ειμαι το ειδα..!!!απλα μπερδευτικα με την διασταση του ZX !!! ψηλο τι θες να πεις οτι εχει υψος απο το οδοστρωμα??? γιατι αν λες αυτο κατι τετοι δεν ισχυει οποιο πεζοδρομιο και αν καβαλισω βρισκω, ειναι πολυ χαμηλο το ριμαδι (ασε που νομιζω οτι οδηγαω τζιπ και το παω οπου θες!!!)

καλημερα γιωργο.

ΟΚ. ΤΟ ΠΑΣ οπου θες διοτι με 70αρι προφιλ εισαι μια χαρα....

φαντασου με τα χειμερινα πως θα πηγαινεις σε χιονι-λασπη....αερα...

μου φανηκε ψηλο - μεγαλο γενικα ως νουμερο, αλλα ενταξει.

καλυτερα διοτι προφανως ειναι χαμηλο το αμαξωμα.....

σου στελνω πμ!

boutas ski
19-10-09, 10:36
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!το υπολοιπα μολις μπορεσω θα μιλησουμε με π.μ.

pdh
19-10-09, 13:25
Γεια σας!! Καλώς σας βρήκα. Σας διαβάζω πολύ καιρό και ήρθε η ώρα να ζητήσω την βοηθειά σας. Είμαι κάτοχος Mitsubishi outlander 2008 και φοράει λάστιχα 225/55/18 τα bridgestone dueler sport. Για την άσφαλτο μια χαρά. Τί γίνεται όμως εάν θέλεις να κινηθείς σε χιόνι, λάσπη και βρεγμένο? Δεν με πειράζει να αγοράσω μια τετράδα λάστιχα τα οποία θα χρησιμοποιώ από τώρα έως Φεβρουάριο -Μάρτιο. Καταλαβαίνω ότι ποιο σωστό είναι να αγοράσω 16άρα ζάντα και να φορέσω 215/70/16 που είναι η άλλη εναλλακτική από το εργοστάσιο,αλλά σιδερένιες με offset 38 και καρέ 5χ114,3 φθηνές δεν έχω βρεί. Έχω σκεφθεί τα Blizzak LM 25 καλά στη βροχή χιόνι αλλά όχι λάσπη, τα Toyo open country W/T κάτι αντίστοιχο με τα προηγούμενα. Είδα στο στο site της bridgestone τα καινουργια Blizzak DM-V1 με δείκτη ταχύτητας R που φαίνεται ότι κάνουν και για λίγο λάσπη. Μήπως να παρω τα geolandar at/s και να τα φοράω όλο το χρόνο, αλλά το θεωρώ ημίμετρο. Ξέχασα να σας πω ότι το αυτοκίνητο κινείται στο ορείνο δίκτυο του Ν Αχαίας καθώς και σε χωματόδρομους.Δεν παύει όμως να κινείται και σε πολλά ταξίδια στην εθνική οδό με ταχύτητες όχι μεγάλυτερες των 140. Πιστεύω ότι κατάφερα και σας μπέρδεψα. Ότι συμβουλή ή άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.

JIM FORD
19-10-09, 14:16
καλως μας ορισες......

εχουμε ηδη τον μητσαρα τον js69 κατοχο του ιδιου μιτσου και αρα ισως τον πλεον ικανο να σε δασκαλεψει......

αρχικα να πω οτι το d-sport που εχεις ειναι απο τα κορυφαια καλοκαιρινα ασφαλτινα / ΕΝΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ / SUV ελαστικα......ειτε στεγνο, ειτε βρεγμενο!

εφοσον θες να εχεις ενα σετακι περιπου ενα 5μηνο, καλυτερα τα δοκιμασμενα cooper disc m+s (με αλλη ζαντα) που ηδη εχει φορεσει ο δημητρης και κανουν θαυματα.....σε χιονι, παγο, απατητο παχυ αλλα και λασπη!

απο την αλλη αν το αμαξι κινειται σε ορεινο δικτυο και με 140 μεγιστες στην εθνικη, πιστευω οτι τα 18'' δεν εχουν ισχυρο κινητρο υπαρξης.......σε αντιθεση με ενα καλο-μαλακο για χιονι-βροχη, 50-50!! απο την αλλη θα μου πεις, και τι θα τις κανω τις ζαντες τις 18'', που οντως το κινουν φανταστικα στην ασφαλτο......??? λογικος ο προβληματισμος.....χμ..... Edited by: JIM FORD

JIM FORD
19-10-09, 15:13
ΑΝ ΤΟ 215/70/16 σου πεφτει στενο" για εξαμηνη χρηση, οσο να'ναι ειτε 2,2 ειτε 2,4 κινητηρα εχεις (δηλαδη ειτε ντιζελ με 150 και καλη ροπη ειτε αντιστοιχα βενζινη με 170 αλογα) τα αλογα ειναι αρκετα και το αμαξωμα βαρυ......ως μεση λυση διαστασης,

μπορεις να δεις και σε 225/60/17 cooper!!! παιζεις μπαλα και σε λασπη, ενω δε σε χιονι-παγο, εισαι απαικτος.....

225/60 R17 99T Weather-Master S/T 2

http://www.ityre.com/i/tyre/548.jpg

"

pdh
19-10-09, 15:13
...έτσι όπως τα λες είναι. Η αλλαγή ζάντας είναι το καλύτερο αλλά... Για αυτό σκέφτηκα πως να συνδυάσω καλύτερα την 18'' με χιόνι, λάσπη (δεν εννοώ τρελλά πράγματα, γνωρίζω το χαρακτήρα του αυτοκινήτου, δεν είναι pinin 2.0 που ήταν το προηγούμενομου αυτοκίνητο) και σε δυσκολότερες καταστάσεις να βάζω αλυσίδα και να ξεμπερδεύω. Απλά με τα dueler sport πάει με δυσκολία σε λάσπη χιόνι και αισθάνομαι ανασφάλεια ακόμα και σε όχι ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες. Έτσι είπα μήπως κάποιο από τα προαναφερθέντα χειμερινά ή κάποιο άλλο με βοηθούσαν και να πηγαίνουν πολύ καλά και στην βροχή στην άσφαλτο,. Όσο είχα το pinin φόραγα τα dueler 694 a/t τα οποία ήταν μια χαρά λάστιχο,αλλά και αυτά μέχρι κάποιο σημείο, με παραχωρήσεις σε όλα τα τερέν. Αλλά δεν πήγαινα πάνω από 120 ούτε το καλοκαίρι. Το outlander έχει άλλο χαρακτήρα και πιάνει τα 140-160 για πλάκα και τα κρατάει χωρίς θορύβους και ανασφάλεια. Μου έχει κάτσει το blizzak DM-V1(<a href=http://www.bridgest&#111;ne.eu/bfe/v/index.jsp?vgnextoid=0c2fa1e3cd80e010VgnVCM10000051 01a10aRCRD&amp;vgnextchannel=0000000000000000000000000 00000000377RCRD" target="_blank">http://www.bridgestone.eu/bfe/v/index.jsp?vgnextoid=0c2fa1e3cd80e010VgnVCM10000051 01a10aRCRD&amp;vgnextchannel=0000000000000000000000000 00000000377RCRD</A>).

Πιστεύω ότι το πέλμα του είναι ότι πρέπει αλλά ανησυχώ αν αντέχει και έχει καλή οδική συμπεριφορά σε άσφαλτο σε ανώτατη θερμοκρασία γύρω στους 15 βαθμούς."

JIM FORD
19-10-09, 15:19
ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΜΕ ΔΕΙΚΤΗ R, ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΑΖΑ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΡΙΜΗΝΗ ΧΡΗΣΗ...ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΘΗΝΑ, ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ......ΚΑΛΥΤΕΡΑ Τ = 190 ΧΛΜ/ΩΡΑ.

μην δινεις τοσο βαση στα χλμ. ως νουμερο (πχ r=170 μπορει να μου πεις, δεν θα παω τοσο....)

αλλα στην γομα και το κατα ποσο θα συμπεριφερεται το ελαστικο σωστα με θετικες τ.....

pdh
19-10-09, 15:27
Κατά αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις σου.Έχω αυτό με τους 170 ίππους.Μάλλον έχεις δίκιο. Από ότι βλέπω με αυτή την ζάντα δεν μπορώ να τα έχω όλα. Τουλάχιστον τα toyo open country w/t με δείκτη v θα είναι καλά σε στεγνό, βροχή χιόνι ?(όπως βλέπεις βγάζω από το ρεπερτόριο μου την λάσπη). Εκτός εάν έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο.

JIM FORD
19-10-09, 15:33
16" - 215/70/R16
17" - 225/60/R17
18" - 225/55/R18
19" - 245/45/R19

αυτα φοραει το μιτσου σου επισημα / νομιμα ακομη και ως "μαμα" απο τις δυνατοτητες ζαντων.....

το πρωτο ειναι μονοδρομος και κανει θαυματα "εκτος" αλλα απο εκει και μετα, πιστευω οτι η auto 4κινηση σου και το esp θα κανουν υπερωριες οταν το πατας, ειδικα σε στροφιλικια....ειναι αρκετα βαρυ και θα βγαζει μουρη....θα πασχιζει για προσφυση......

απο την αλλη θα "σκαβεις" εκτος με τα 16'' και 70αρι προφιλ......"

JIM FORD
19-10-09, 15:42
Κατά αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις σου.Έχω αυτό με τους 170 ίππους.Μάλλον έχεις δίκιο. Από ότι βλέπω με αυτή την ζάντα δεν μπορώ να τα έχω όλα. Τουλάχιστον τα toyo open country w/t με δείκτη v θα είναι καλά σε στεγνό, βροχή χιόνι ?(όπως βλέπεις βγάζω από το ρεπερτόριο μου την λάσπη). Εκτός εάν έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο.

οχι απλα καλα.....τελεια θα ειναι αλλα επειδη δεν το πατας, νομιζω οτι Η=210, ΕΙΝΑΙ αρκετο

και θα ζεσταινεται πιο σωστα-γρηγορα...στις συνθηκες που το θελεις....

ΠΧ.... Michelin 225/55 R18 98 H Latitude Alpin

http://www.ityre.com/i/tyre/20341.jpg

TO BRI ακομη δεν το εχω δοκιμασει επειδη ειναι νεο....

http://www.bridgest&#111;ne.eu/English/Global/FILES/PRODUCTS%20IMAGES/High%20Definiti&#111;n/4x4/BLIZZAK_DMV1_lg.jpg

πολυ καλη χαραξη και καπως αγριο πλαινο τακουνι για σκαψιμο λασπης αλλα θα προτιμουσα πιο

αραιη διαταξη για πιο extreme κατασταση σε παχυ χιονι-λασπη.....φοβαμαι μην γεμισει.....

JIM FORD
19-10-09, 15:46
επισης μην ξεχναμε, τα φινλανδικα NOKIAN 225/55 R18 XL 102H WR G2 SUV

μιλαμε για κορυφαια προσφυση σε βροχη-χιονι-παγο και ανετο φορεμα ως το πασχα....

αλλα οχι για παχυ απατητο χιονι-λασπη!

http://www.ityre.com/i/tyre/21190.jpg

"

JIM FORD
19-10-09, 16:02
γενικα η τριαδα (citroen c-crosser / peugeot 4007 / mitsubishi outlander) αλλα και αλλα

ευγενη 4χ4...φορουν ****-διασταση" με ασφαλτινο προσανατολισμο και φλωρικο (55) επιβατικο προφιλ (για να τα λεμε εξω απο τα δοντια).

βεβαια αυτο ειναι καλο για τις πωλησεις τους επειδη ειναι πιο σπορτιφ, πιο φιλικα-γρηγορα στο δρομο και κρατανε αψογα ακομη και με 200αρες σχεδον......αλλα μας "εκμηδενιζει" τις επιλογες....

"

sadsnow
19-10-09, 20:28
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ.κοιτα να σου πω....

τριλιτρο / 218 αλογα / πετρελαιο / αρκετη ροπη, θα ελεγα πιο ομαλο περασμα της δυναμης στο δρομο με τα 18''.....ειδικα σε ασφαλτο, φανερη διαφορα στην ποιοτητα κυλισης..προς την πιο σπορτιφ" συμπεριφορα...

σιγουρα με τα 235/65/17 θα πηγαινεις καλυτερα σε χιονι, λασπη, παχυ χιονι, εκτος δρομου, κλπ

αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι το ζητουμενο? περιεγραψε μου αν θες περιπου το επομενο εξαμηνο.....(πρωτα ο θεος...γιατι θα μου πεις εδω δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει.....)

δηλαδη. θα εισαι περισσοτερο οταν κανεις touring, κατερινη - ελατοχωρι αλλα και τα υπολοιπα χκ (οκ και με ανεση τους περιξ χωματοδρομους με λασπη η χιονι) η λιτοχωρο / κοκκινοπηλος / ανω σκοτινα / βρυσοπουλες / ολα τα καταφυγια...οσο τα πλησιασουμε... και οσο αντεξει πιο ψηλα υψομετρικα στον ολυμπο???
k
"

sadsnow
19-10-09, 20:44
[QUOTE=JIM FORD] ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ.κοιτα να σου πω....

δηλαδη. θα εισαι περισσοτερο οταν κανεις touring, κατερινη - ελατοχωρι αλλα και τα υπολοιπα χκ (οκ και με ανεση τους περιξ χωματοδρομους με λασπη η χιονι) η λιτοχωρο / κοκκινοπηλος / ανω σκοτινα / βρυσοπουλες / ολα τα καταφυγια...οσο τα πλησιασουμε... και οσο αντεξει πιο ψηλα υψομετρικα στον ολυμπο??? [/Q
UOTE]
Καταρχην σ ευχαριστω για το χρονο σου.Το επομενο εξαμηνο λοιπον προβλεπεται να γινουν διαδρομες παντα σe ασφαλτο απο Κατερινη προς ολα τα γυρω χιονοδρομικα (κυριως Καιμακ).Δεν ειμαι και της ειμαι ομως και της μεγαλης ταχυτητας(max150κμ/h)
"

JIM FORD
20-10-09, 08:43
καλα καταλαβα. βελτιστη επιλογη λοιπον το 255/55/18 σε COOPER DISCOVERER M+S 2 !!!

αν θυμαμαι καλα εχει δεικτη τ=190, οποτε και στην εθνικη να πηγαινεις με 180 ανετος εισαι !!!

μην μασας......

evans
24-10-09, 17:06
<a href=http://img514.imageshack.us/i/snc00292.jpg/" target="_blank">[img=http://img514.imageshack.us/img514/1255/snc00292.jpg"></a>
ελα τα νεα παπα!!!!!!!
θελω βροχες θελω χιονια..."

evans
24-10-09, 17:11
Γιατι δε τα βλεπουμε και πρεπει να πατησουμε στο link εεεεεεεε?
κατι δε εκανα σωστα...

forester t
24-10-09, 20:17
<a href=http://img514.imageshack.us/i/snc00292.jpg/" target="_blank">[img=http://img514.imageshack.us/img514/1255/snc00292.jpg"></a>
ελα τα νεα παπα!!!!!!!
θελω βροχες θελω χιονια...

...πολυ καλα!!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif απο τεταρτη &amp; τα δικα μου (215-60-16) &amp; με δεικτη Ηhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif....

"

TURMS
26-10-09, 16:17
να ρωτησω κατι...
υπαρχουν χιονολαστιχα που για παραδειγμα αντεχουν κ σε ψηλοτερες θερμοκρασιες;;;
εννοω οτι αντε βαζω χιονολαστιχα...το αμαξι τον χειμωνα το κινω μονο για να παω στα χιονοδρομικα αντε κ καμια φορα εξτρα...
υπαρχουν χιονολαστιχα που οι προδιαγραφες εινια απο θερμοκρασιες κατω του 0, ως πχ +12 C, αλλα ως +10 αλλα ως +8 κλπ;;
ή πανω κατω ισχυει το ιδιο για ολα;

JIM FORD
27-10-09, 09:11
ελα τα νεα παπα!!!!!!!
θελω βροχες θελω χιονια...

ΩΡΑΙΑ...ΜΕ ΓΕΙΑ......

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ......ΜΕ 2 ΦΑΡΔΙΑ ΑΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΕΣΑΙΟ ΤΑΚΟΥΝΙ.......

http://img514.imageshack.us/img514/1255/snc00292.jpg

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ......???

ΚΑΤΙ ΕΛΕΓΕΣ ΓΙΑ ΠΙΡΕΛΛΙ ΠΑΛΙΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.....ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΒΑΛΕΣ? Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
27-10-09, 09:42
να ρωτησω κατι...
υπαρχουν χιονολαστιχα που για παραδειγμα αντεχουν κ σε ψηλοτερες θερμοκρασιες;;;
εννοω οτι αντε βαζω χιονολαστιχα...το αμαξι τον χειμωνα το κινω μονο για να παω στα χιονοδρομικα αντε κ καμια φορα εξτρα...
υπαρχουν χιονολαστιχα που οι προδιαγραφες εινια απο θερμοκρασιες κατω του 0, ως πχ +12 C, αλλα ως +10 αλλα ως +8 κλπ;;
ή πανω κατω ισχυει το ιδιο για ολα;

κωστα καλημερα. για χρηση απο κεντρικη ευρωπη - αλπεις ας πουμε.....και κατω....πχ ιταλια, ελλαδα, θα ελεγα να αποφυγεις χαμηλους δεικτες ταχυτητας και εισαι μια χαρα.....

δεν υπαρχουν αυστηρα θερμοκρασιακα ορια. γενικα ολα τα χειμερινα λειτουργουν σαφως καλυτερα σε μονοψηφιες τ και ειδικα απο +7 κελσιου και προς τα κατω....απλα τα πιο ακραια" σκανδιναβικου τυπου (πχ τα λεγομενα nordic η τα hakka Της νοκιαν η εν γενει αυτα που δυναται να φερουν καρφια) χειμερινα με δεικτη πχ q,r (οριο αντιστοιχα 160-170) που "αντεχουν" και σε -30 / -40....κλπ....δεν θα πιασουν αφενος σχεδον ποτε το θερμοκρασιακο "ευρος" βελτιστης αποδοσης τους εδω στην Ελλαδα και αφετερου θα φαγωθουν και θα κατεβει το πελμα τους γρηγοροτερα. γενικα υπαρχουν 2 μεγαλες κατηγοριες χειμερινων.......

(αλλα και αλλες πολλες υπο....)που τα κριτηρια τους αλληλο-συμπληρωνονται...και συνοψιζονται στα κατωθι:

***ανα γεωγραφικο πλατος ας πουμε...πχ για κεντρικη - νοτια ευρωπη vs βορεια (σκανδιναβια-ρωσια) η αντιστοιχα απεναντι για ηπα-καναδα..

***ανα ειδος "γομας"......snow vs ice gum.

***ανα δυνατοτητα τοποθετησης καρφιων.....studless vs studdable.

εσυ προτιμησε την πρωτη!!

"

TURMS
27-10-09, 10:27
καταλαβα πανω κατω...ΤΗΑΝΧ φιλε μου...

το οριο 160-170 που λες ειναι αν καταλαβα καλα οριο μεγιστης ταχυτηταςEdited by: TURMS

JIM FORD
27-10-09, 10:42
ναι σωστα.....οπως σου εχω πει κωστα εσυ για την χρηση που θες και στην διασταση σου,

το τελειο ειναι ενα ευρωπαικο ελαστικο, οχι το απολυτα μαλακο-βουτυρο με δεικτη τ=190 χλμ/ωρα, μεγιστη ΤΑΧΥΤΗΤΑ και το φορας ανετοτατα απο τωρα ως το πασχα σχεδον αν θες.....

πχ 5μηνο-6μηνο.....αν εισαι φανατικος εκδρομεας εν λευκω!!!

αλλιως τριμηνο...εσυ ξερεις....

Arisnow
27-10-09, 11:01
Jim, οι δείκτες τώρα που λέμε για τα χλμ. σε τι εύρος θερμοκρασίας ασφάλτου υποτίθεται ότι έχουν βάση?

Θέλω να πω, ότι άλλο να πηγαίνεις με 160χλμ/ω και η άσφαλτος να είναι στους 45βαθμούς και άλλο να είναι στους 0 βαθμούς...

JIM FORD
27-10-09, 12:05
ναι οντως αρη...αν και ενα χειμερινο με χαμηλο δεικτη ταχυτητας πχ q=160 χλμ/ωρα

θα λιωσει (μεταφορικα παντα ετσι........θα φαγωθει γρηγορα εννοω) στους 45 κελσιου ενω στους μηδεν θα ειναι ανετα....

γενικα στις μεσαιες διακυμανσεις δεν ειναι τοσο αντιληπτες οι αλλαγες....πχ ενα χειμερινο σε 20-25 κελσιου η ενα καλοκαιρινο σε 5-10 κελσιου....αλλα ενα καλοκαιρινο στους μηδεν η μειον θα ειναι σκληρο και ενα χειμερινο στους 45 σαπουνι!!!

ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΚΡΑΙΕΣ-ΑΝΤΙΘΕΤΑ" ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ

ΚΑΙ ΑΡΑ ΤΟ ΟΡΙΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif Edited by: JIM FORD "

StavRos
27-10-09, 15:54
εδω υπαρχουν πολλοι που αγοραζουν μεταχειρω αυτοκινητα απο γερμανια(και καινουρια οπως το panda) που φορανε χιονολαστιχα και δεν το ξερουν καν και τα χρησιμοποιουν και το καλοκαιρι και δεν αναφερουν προβλημα κρατηματος

ισως μονο φθορας....

θελω να κατγαληξω οτι το σωστο ειναι χειμωνα χειμερινα και καλοκαιρι καλοκαιρινα αλλα ας μην τρελαινομαστε και τοσο με το ποτε θα τα βαλουμε η ποτε θα τα βγαλουμε

ποιο σημαντικος ειναι ο δεικτης ταχυτητας που πρεπει να τηρουμε

harilander
29-10-09, 14:38
ελα πεφτει η θερμοκρασία!!!ερχωνται και τα χιονάκια σιγα-σιγα,καιρος να βάλουμε τα χειμερινά μας.... [i]"

TURMS
29-10-09, 14:41
εδω υπαρχουν πολλοι που αγοραζουν μεταχειρω αυτοκινητα απο γερμανια(και καινουρια οπως το panda) που φορανε χιονολαστιχα και δεν το ξερουν καν και τα χρησιμοποιουν και το καλοκαιρι και δεν αναφερουν προβλημα κρατηματος

ισως μονο φθορας....

θελω να κατγαληξω οτι το σωστο ειναι χειμωνα χειμερινα και καλοκαιρι καλοκαιρινα αλλα ας μην τρελαινομαστε και τοσο με το ποτε θα τα βαλουμε η ποτε θα τα βγαλουμε

δηλαδη να μην περναω τα 240 χλμ / ωρα;;;;

οκ... [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif"

ΝΕVEMANIA
29-10-09, 14:42
με χιονολαστιχα σε jeep compass λετε να ειναι ενταξει στο χιονι?,γιατι αλυσιδες δεν μπαινουν.

TURMS
29-10-09, 14:48
αν με τζιπ, κ χιονολαστιχα εχει προβλημα τοτε μαλλον δεν παει ο δρομος αλλο...
ερπυστριοφορο μονο θα κανει κατι...

ΝΕVEMANIA
29-10-09, 14:51
[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

JIM FORD
29-10-09, 15:01

ισως μονο φθορας....

δηλαδη να μην περναω τα 240 χλμ / ωρα;;;;

οκ... [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

ΚΩΣΤΑ ΜΕ Τ=190 ΕΣΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΚΟΣΑΡΙΖΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΟΛΛΑ!!!"

TURMS
29-10-09, 15:02
πλακα κανω βρε...εδω τωρα δεν παω τοσο...

ω ρε συ...κ τωρα πως θα μπαινω στις στροφες με τα 200 / ωρα;;;;

γ---το....δεν βαζω χιονολαστιχα...

JIM FORD
29-10-09, 15:11
[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

εχουν πολλη καλη ασφαλτο κωστα στην ιταλια!!! δοκιμασμενη!!!

με ιταλικα χειμερινα...."

TURMS
30-10-09, 01:30
ασε βρε...να κανω συλλογη απο κλησεις...

JIM FORD
30-10-09, 08:53
carabinieri........αγρυπνο ματι παντου....και εχουν και κατι αλφα οι ατιμοι.....v6 turbo.....Κλπ....

TURMS
30-10-09, 10:11
θυμαμαι οταν ειχα παει INTERRAIL πριν 15 χρονια ειχαν κατι FIAT Tippo...χαχαχαχαχ

JIM FORD
30-10-09, 10:33
ναι αλλα....καμμια φορα ξερεις.....μικρο στο ματι....μην γελας καθολου κωστα....

υπηρχαν και τιπο 20v turbo!!! αντε ξεφυγε μετα....

και αν ξεφευγες...θα φωναζανε αυτο...

[i]

http://www.classicdriver.com/upload/images/_uk/12551/img03.jpg

http://www.classicdriver.com/upload/images/_uk/12551/img04.jpg Edited by: JIM FORD "

TURMS
30-10-09, 11:02
2λιτρα ηταν τα Tipo...

anyway...εγω τους περναω αυτους....οταν εινια σταματημενοι...χαχαχα

MountExplorer
30-10-09, 13:01
Δεν πανε βημα τα Λαμποργκινι.....

JIM FORD
30-10-09, 13:16
προφανως ακομη και με το φορντ ΘΑ περνουσα σε 5 ποντους χιονι ακομη και

την 4κινητη gallardo lp560-4 !!!

λεμε τωρα........http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://jalopnik.com/assets/images/gallery/12/2009/01/medium_3236691272_62312f2143_o.jpg

http://cache.gawker.com/assets/images/jalopnik/2009/01/Lamborghini_Gallardo_LP560-4_Snow.jpg

καλα με το νται σε 15 ποντους θα την αφηνα χρονους!!!"

JIM FORD
30-10-09, 13:20
[i]

http://www.carzi.com/wp-c&#111;ntent/uploads/2009/01/lamborghini-lp560-4-c1.jpg

στομωνει παντου.....μηδεν αυτο-καθαρισμος!!!"

TURMS
30-10-09, 13:50
ω ρε συ...καλα που δεν το παιρνω στα χιονια

JIM FORD
30-10-09, 14:00
κωστα συγκρινεις το συνωνυμο αξιοπιστιας (corolla) με την lampo???

gioand
31-10-09, 10:48
παράκληση για μια βοήθεια, μπορώ να χρησιμοποιήσω 'κάλτσες' αντί για αλυσίδες σε 4χ4 (jimny)? αν ναί σε ποιούς τροχούς θα πρέπει να μπαίνουν,
οι αλυσίδες σε μερικές περιπτώσεις είναι ενοχλητικές λόγω κραδασμών...

TURMS
31-10-09, 17:37
κωστα συγκρινεις το συνωνυμο αξιοπιστιας (corolla) με την lampo???

οχι βρε...δεν με επιασες

εννοω οτι δεν παιρνω την lamporgini στα χιονια...(χιουμορ κ ετσ)

JIM FORD
02-11-09, 09:29
παράκληση για μια βοήθεια, μπορώ να χρησιμοποιήσω 'κάλτσες' αντί για αλυσίδες σε 4χ4 (jimny)? αν ναί σε ποιούς τροχούς θα πρέπει να μπαίνουν,
οι αλυσίδες σε μερικές περιπτώσεις είναι ενοχλητικές λόγω κραδασμών...

ναι μπορεις. η θεση τους θα ειναι αναλογα τι mode-κινηση επιλεγεις....αν εχεις 2Η θα τις βαλεις πισω, ενω αν εχεις 4Η / 4L μπροστα.

λογικα οταν κινεισαι σε γλιστερο εδαφος θα βαλεις 4Η και θα τις τοποθετησεις μπροστα. απλα προσοχη στις κατηφορικες παγωμενες κλειστες-στροφες/φουρκετες διοτι το πισω μερος θα εχει τασεις ανεξαρτητοποιησης.....

επισης να προσθεσω οτι πρακτικα" με σωστο χειμερινο ελαστικο δεν θα τις χρειαστεις ποτε....

ακομη και με ενα καλο, μαλακο, 50-50...στα σωστα παντα πλαισια.....

τζιμνυ εχεις στο κατω κατω....

απο την αλλη αν εχεις τα "μαμα" ψιλο-μουφα dueller h/t d684....κλπ.....(το ιδιο ισχυεια και για τα 687) ισως τις χρειαστεις..."

skipan
02-11-09, 11:21
αν εχεις τα μαμα" ψιλο-μουφα dueller h/t d684....κλπ.....(το ιδιο ισχυεια και για τα 687)

αμαν με το "μουφα"!!! αυτα τα dueler ολα μουφα ειναι πια...??? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

σου στελνω pm jim"

JIM FORD
02-11-09, 11:23
ΤΑ DUELLER H/T D684-D687 ΔΥΣΤΥΧΩΣ....NAI!! πρωτη τοποθετηση γαρ.........

τα dueller A/T D693 - D694 ΟΜΩΣ OXI!! το αντιθετο ΜΑΛΙΣΤΑ....

περιμενω πανο!! Edited by: JIM FORD

gioand
02-11-09, 11:25
jim ford ευχαριστώ για τις συμβουλές, δυστυχώς εχω τα μούφα" τα οποία
κρατάω για φέτος καθώς είναι καινούρια...."

JIM FORD
02-11-09, 11:30
το καταλαβα....προσοχη λιγο σε χιονι-παγο με τα 684. ισως θα το εχεις καταλαβει και με την βροχη ακομη.....σε παχυ χιονι αφου εχουν πελμα δεν νομιζω να εχεις προβλημα..ειδικα με μικρες ταχυτητες και κοντα! στο πηγαινε ελα στο βουνο-χκ...δια ροπαλου 4H να εχεις!

nikgalax
07-11-09, 10:20
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΧΕΙΜΕΡΕΙΝΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΕΝΑ TOYOTA COROLA 2003 ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ....ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΙΟ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΛΑΣΤΙΞΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΙΟΝΙΑ. ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ!!!!

nikgalax
07-11-09, 10:23
ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ....ΦΟΡΑΕΙ ΕΛΛΑΣΤΙΚΑ 195-60-15 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 1600 ΚΥΒΗΚΑ 115 ΑΛΟΓΑ....

vanzel
07-11-09, 10:44
Παιδιά κι εγώ πάνω κάτω την ίδια ερώτηση θέλω να κάνω....Θέλω να αγοράσω χιονολάστιχα για opel astra με διαστάσεις ελαστικών 205-16-50.Τι να πάρω;; Θα μπορούσα ίσως να βάλω και μικρότερων διαστάσεων λάστιχα για να μην γλιστράει τόσο πολύ...195-16-55 ίσως;
Ανεβαίνω κάθε σκ στα χιονοδρομικά το χειμώνα και θα ήταν μία καλή λύση τα χιονολάστιχα για να μην ταλαιπωρούμαι με αλυσίδες...
Αν ξέρετε προτείνετέ μου μάρκες και τιμή περίπου...Ευχαριστώ

j.s.
07-11-09, 14:32
Παιδιά κι εγώ πάνω κάτω την ίδια ερώτηση θέλω να κάνω....Θέλω να αγοράσω χιονολάστιχα για opel astra με διαστάσεις ελαστικών 205-16-50.Τι να πάρω;; Θα μπορούσα ίσως να βάλω και μικρότερων διαστάσεων λάστιχα για να μην γλιστράει τόσο πολύ...195-16-55 ίσως;
Ανεβαίνω κάθε σκ στα χιονοδρομικά το χειμώνα και θα ήταν μία καλή λύση τα χιονολάστιχα για να μην ταλαιπωρούμαι με αλυσίδες...

Πάρα πολλές οι επιλογές σου Βαγγέλη σε αυτή την διάσταση και ακόμα περισσότερες αν κατέβεις σε διάσταση και ανέβεις σε προφίλ.
Το 195/55/16 έχει μόλις 1.55% απόκλιση σε διάμετρο και περιφέρεια από την μαμά διάσταση ,άρα μπορείς να το κάνεις (ανώτερο όριο το 2% -για μένα- για άλλους το 3%).
Κυβισμός και άλογα του Astra??

Arisnow
07-11-09, 14:44
Εσένα vanzel τα χιονολάστιχα θα σου κάτσουν λουκούμι αφού ανεβαίνεις σχεδόν κάθε Σ.Κ σε χιονοδρομικό.

Από την άλλη για τον φίλο nikgalax τα χειμερινά ίσως να μην είναι τόσο απαραίτητα αφού με ένα μαλακό καλοκαιρινό θα την κάνει την δουλειά του.

Οπως και να 'χει παιδιά θα σας πει ο Jim από Δευτέρα!!

vanzel
07-11-09, 19:18
Πάρα πολλές οι επιλογές σου Βαγγέλη σε αυτή την διάσταση και ακόμα περισσότερες αν κατέβεις σε διάσταση και ανέβεις σε προφίλ.Το 195/55/16 έχει μόλις 1.55% απόκλιση σε διάμετρο και περιφέρεια από την μαμά διάσταση ,άρα μπορείς να το κάνεις (ανώτερο όριο το 2% -για μένα- για άλλους το 3%).Κυβισμός και άλογα του Astra??
1400cc/90hp

Horche
07-11-09, 20:46
Για τιμές δεν έχω ιδέα, είναι τώρα τρία χρόνια που αγόρασα τα δικά μου. Φοράω τα pirelli sottozero, τα οποία βγαίνουν σε 195/55/16 για σένα, αλλά είναι ολίγον τι" γκαζοφονιάδικο λάστιχο. Πάνε για τέταρτο χειμώνα σε ibiza cupra, έχουν φάει μπόλικο ξύλο σε εθνικές και στροφιλίκια και αντέχουν ακόμα, ενώ σε χιόνι είναι καταπληκτικά. Μπορεί βέβαια, να είναι υπερβολικά για σένα.

Μπορείς να δεις σε Toyo τα snowprox s952 και τα observe garit kx. Σε Avon τα ice toyring st πάλι σε 195/55/16, τα Continental contiwintercontact, και σίγουρα θα βρείς σε Michelin, Bridgestone, Fulda και Dunlop.....

"

StavRos
07-11-09, 21:29
Για τιμές δεν έχω ιδέα, είναι τώρα τρία χρόνια που αγόρασα τα δικά μου. Φοράω τα pirelli sottozero, τα οποία βγαίνουν σε 195/55/16 για σένα, αλλά είναι "ολίγον τι" γκαζοφονιάδικο λάστιχο. Πάνε για τέταρτο χειμώνα σε ibiza cupra, έχουν φάει μπόλικο ξύλο σε εθνικές και στροφιλίκια και αντέχουν ακόμα, ενώ σε χιόνι είναι καταπληκτικά. Μπορεί βέβαια, να είναι υπερβολικά για σένα.

Μπορείς να δεις σε Toyo τα snowprox s952 και τα observe garit kx. Σε Avon τα ice toyring st πάλι σε 195/55/16, τα Continental contiwintercontact, και σίγουρα θα βρείς σε Michelin, Bridgestone, Fulda και Dunlop.....

εχω και εγω ibizaki (το μικρο αδερφο του δικου σου, το formula sport-115 hp) και το ζοριζω και στην εθνικη (συνεχομενα 180 για πολυ ωρα) και σε στροφεςδυστυχως τα σοτοζερο δεν βγαινουν σε 205 45 16 (ειναι και ακριβα ) οποτε παω σε snowprox s952

τα εχεις δοκιμασει εσυ τα snowprox s952 ?

Edited by: StavRos "

j.s.
07-11-09, 22:04
Πάρα πολλές οι επιλογές σου Βαγγέλη σε αυτή την διάσταση και ακόμα περισσότερες αν κατέβεις σε διάσταση και ανέβεις σε προφίλ.Το 195/55/16 έχει μόλις 1.55% απόκλιση σε διάμετρο και περιφέρεια από την μαμά διάσταση ,άρα μπορείς να το κάνεις (ανώτερο όριο το 2% -για μένα- για άλλους το 3%).Κυβισμός και άλογα του Astra??
1400cc/90hp

Ok ,οπότε νομίζω μπορείς να κατέβεις άνετα στην 195/55/16 που έχεις και πιο φτηνές επιλογές ενώ παράλληλα ο δείκτης ταχύτητας παραμένει H(210 km/h) ,αν και εγώ στην περίπτωση σου θα προτιμούσα T(190km/h) .
Τώρα όσον αφορά τα sottozero που λέει ο φίλος Horche ,τα φόρεσα 3 χρόνια και εγώ στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου και πραγματικά τα λάτρεψα.Απίστευτο ελαστικό ,λίγο το ασσυμετρο πέλμα του ,λίγο η τεχνολογία του δεν παιζόταν πουθενά ,στεγνό ,βρεγμένο , στροφιλίκι ,πάγο (πατημένο χιόνι όχι μαυρο πάγο) .Χειμερινό επιδόσεων και τα αξίζει τα λεφτά του(το ακροβότερο λάστιχο που έβαλα ποτέ μου).
Θα σου έλεγα να δεις τα Nokian WR G2(ασσύμετρο πέλμα) και τα Bridgestone Blizzak LM-25

JIM FORD
09-11-09, 09:16
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ......

μητσαρα ζωγραφος....

JIM FORD
09-11-09, 09:23
Για τιμές δεν έχω ιδέα, είναι τώρα τρία χρόνια που αγόρασα τα δικά μου. Φοράω τα pirelli sottozero, τα οποία βγαίνουν σε 195/55/16 για σένα, αλλά είναι "ολίγον τι" γκαζοφονιάδικο λάστιχο. Πάνε για τέταρτο χειμώνα σε ibiza cupra, έχουν φάει μπόλικο ξύλο σε εθνικές και στροφιλίκια και αντέχουν ακόμα, ενώ σε χιόνι είναι καταπληκτικά. Μπορεί βέβαια, να είναι υπερβολικά για σένα.

εχω και εγω ibizaki (το μικρο αδερφο του δικου σου, το formula sport-115 hp) και το ζοριζω και στην εθνικη (συνεχομενα 180 για πολυ ωρα) και σε στροφεςδυστυχως τα σοτοζερο δεν βγαινουν σε 205 45 16 (ειναι και ακριβα ) οποτε παω σε snowprox s952

toyo snowprox Οπως σου εχω πει...εχω δοκιμασει εγω σταυρο και ηταν μια χαρα. μετα απο δυο συνεχομενα χρονια (οχι σεζον) και πολλα χλμ παντου, σε καθε ειδους δρομο, χιονι, παγο, τσιμεντο-ασφαλτο με στρωση απο ζουμι ελιας εδω κερκυρα που γλυστραει του θανατα.....τα ελαστικα ηταν σχεδον αψογα για την χρηση που τους εκανα......"

StavRos
09-11-09, 17:36

toyo snowprox Οπως σου εχω πει...εχω δοκιμασει εγω σταυρο και ηταν μια χαρα. μετα απο δυο συνεχομενα χρονια (οχι σεζον) και πολλα χλμ παντου, σε καθε ειδους δρομο, χιονι, παγο, τσιμεντο-ασφαλτο με στρωση απο ζουμι ελιας εδω κερκυρα που γλυστραει του θανατα.....τα ελαστικα ηταν σχεδον αψογα για την χρηση που τους εκανα......

τελεια!!!!

οι ζαντες ειναι εδω και περιμενουν http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

Horche
09-11-09, 17:53

Όχι όχι... τα sottozero είναι τα πρώτα και μοναδικά που έχω αγοράσει/δοκιμάσει. Λόγω και "κουλής" διάστασης για χειμερεινό 205/40/17 ήταν τα μοναδικά διαθέσιμα τότε...

Edited by: Horche "

angel
12-11-09, 17:09
αυριο παω να βαλω χειμερινα BLIZZAK LM 30 σε διασταση 195/50-15

τιμη απο ιντερνετ 60 ευρω και απο μαγαζι 69 ευρω το λαστιχο.

σε τεστ της bild auto και της ADAC εχουν παρα πολυ καλα αποτελεσματα.. ειδικα στον παγο (που ειναι και ο φοβος του χειμωνα τα βραδια)

αλλωστε ειναι και απο τα πιο καινουργια χειμερινα λαστιχα...

angel
12-11-09, 17:11
το μονο κακο ειναι οτι τα ηθελα σε δεικτη Η αλλα δεν τα βρηκα

θα τα βαλω σε Τ...

ελπιζω να μην ειναι πολυ ******....

JIM FORD
12-11-09, 17:24
εξυπνη επιλογη....χωρις να δινεις αδικα λεφτα για την συγκεκριμενη χρηση που το θες.....

και μαλιστα οτι πιο φρεσκο - νεο μοντελο!!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ Τ=190 ΧΛΜ./ΩΡΑ.

καλυτερα κιολας να σου πω....δεν εχεις τα τρελλα κυβικα εξαλλου...κλιο 1,4 εχεις!!

angel
12-11-09, 19:38
ευχαριστω για ολη τη βοηθεια Δημητρη!!

παντως ειναι και αρκετα καλα στα τεστ που ειδα.

αλλωστε καινουργιο λαστιχο απο τη bridgestone ειναι :)

EVIA 1987!!
12-11-09, 20:05
Παιδια καλησπερα!

Εχω ενα golf vi 1.4 160ps με διαστασεις ελαστικων 225/40/18.

Θα ηθελα να μου προτεινετε για αγορα καποιο σετ ζαντων-ελαστικων(χειμερινων) ουτως ωστε να τα φοραω οποτε θελω να ανεβω στο βουνο!(3ημερα/4ημερα)

Πιστευετε οτι ειναι ταλαιπωρια ο τροπος αυτος?

Υπαρχει εναλλακτικη?

Ευχαριστω!

Φιλικα.

angel
13-11-09, 00:15
ε αμα ειναι να βαλεις χειμερινα να τα αφισεις ολο το χειμωνα. δεν εχει νοημα να τα βγαζεις και να τα βαζεις...

αν θες να εχεις χειμερινα το χειμωνα παρε ενα σετ 16αρες με 205/55-16 λαστοιχα.

αν θες κατι πιο σπορ για το χειμωνα μπορεις να βαλεις 17αρα με 215 ή 225/45-17

εναλακτικη ειναι να παρεις αλυσιδες καλτσες...

παντως κοιτα και τι χειμερινα βγαινουν σε 225/40-18. μπορεις να τα εχεις καθε χρονο πανω απο νοεμβρη μεχρι μαρτη-απριλη.... και δεν χρειαζεται αγορα ζαντας

angel
13-11-09, 00:18
η κατηγορια winter performance ειναι λαστιχα υψηλων επιδοσεων για αυτοκινητοδρομους το χειμωνα...

δεν ειναι λαστιχα μονο για χιονι και παγο. υπαρχει αλλη κατηγορια για αυτα.

οποτε μπορεις ανετα να τα εχει 3-4 μηνες το χειμωνα και να κανεις ταξιδια και οτι αλλο θες...

δεν προκειται να καταστραφουν δηλαδη...

angel
13-11-09, 00:24
γενικα παντως πιστευω επειδη η αγορα 16αρων και 17αρων ζαντων ειναι ακριβη καλυετρα να βαλεις ενα χειμερινο στη διασταση σου...

<a href=http://www.elastika-&#111;nline.gr/elastika.html" target="_blank">http://www.elastika-online.gr/elastika.html</A>

http://www.elastika-online.gr/elastika.html (http://www.elastika-&#111;nline.gr/elastika.html)

http://www.elastika-online.gr/elastika.html (http://www.elastika-&#111;nline.gr/elastika.html)"

EVIA 1987!!
13-11-09, 01:18
Σ ευχαριστω παρα πολυ angel!!

JIM FORD
13-11-09, 09:53
Παιδια καλησπερα!

Εχω ενα golf vi 1.4 160ps με διαστασεις ελαστικων 225/40/18.

Θα ηθελα να μου προτεινετε για αγορα καποιο σετ ζαντων-ελαστικων(χειμερινων) ουτως ωστε να τα φοραω οποτε θελω να ανεβω στο βουνο!(3ημερα/4ημερα)

Πιστευετε οτι ειναι ταλαιπωρια ο τροπος αυτος?

Υπαρχει εναλλακτικη?

Ευχαριστω!

Φιλικα.

καλη σου μερα.....οπως ειπε και ο τυχερος (σλοβακια γαρ) αγαπητος φιλος angel ο πιο οικονομικος τροπος για αξιοπρεπη-σπορ χειμερινη οδηγηση στην περιπτωση σου (160 αλογα - 18'' με 40αρια προφιλ) ειναι φυσικα να παραμεινεις στην διασταση σου.

πλεον υπαρχουν παμπολλες επιλογες ακομη και σουπερ σπορ με υψηλοτατους δεικτες (πχ v=240 / w=280) oι οποιες υπερ-καλυπτουν τα 160 αλογακια του γκολφ και θα σε κινησουν με ταχυτατους ρυθμους χωρις αφενος να καταλαβαινεις διαφορα με τα καλοκαιρινα και αφετερου να εισαι οντας καλυτερος και με σαφως καλυτερη προσφυση σε καθε ειδους οδοστρωμα εως και τον απριλιο ανετα...για να μην πω και παραπανω....και ειδικα στο βρεγμενο (εννοειται με διαφορα ακομη και στην στεγνη-ξηρη αλλα κρυα ασφαλτο με μονοψηφιες τ).

πολλες απο τις επιλογες ειναι κορυφαιες και μαλιστα εχεις και δυνατοτητες διαφοροποιησεων...δηλαδη θελεις απο την μια γκαζια σε βροχη-λιγο χιονακι-αλατο/λασποχιονο (slush), συνθηκες που κατα κανονα συναντας αν κινεισαι σε εθνικες οδους-αυτοκινητοδρομους-εγνατια οδο τον χειμωνα και απο / προς τα χκ με υψηλο δεικτη

η κατι πιο αγριο-τακουνατο" (τηρουμενων των αναλογιων παντα, διοτι 18'' φορας) με χαμηλοτερο δεικτη ταχυτητας, εαν μπαινεις πχ σε κανα χωματινο η ξεχασμενο επαρχιακο δρομο για βουνισια εν λευκω εξορμηση (τα οποια και δεν θα σου συνιστουσα, διοτι απο την μια πρεπει να εισαι φειδωλος με το γκαζι και απο την αλλη σε τετοιες περιπτωσεις τα χαμηλοπροφιλα 18'' αποτελουν τροχοπεδη ετσι και αλλιως......εκτος και αν ειναι αυτο που θελεις οποτε και κανεις παραχωρησεις).

πχ ο φιλος αποστολης-stolis με το σουμπα-αστραπη (+400ps) θελει να παιζει μπαλα σε παχυ χιονι-λασπη, ξεχναει τα γκαζια για καποιους μηνες και βαζει ενα σχετικα αγριο cooper με καλο διακενο τακουνιων και αρχιζει το "σκαψιμο".

ενδεικτικα καποιες λιγες !!! επιλογες σε v/w =

Bridgestone 225/40 R 18 XL 92V TL LM 25

Conti 225/40 R 18 XL 92V TL TS 810 S * FR

Conti 225/40 R 18 XL 92V TL TS 810 S MO FR

Conti 225/40 R 18 XL 92V TL TS 830 P FR

Dunlop 225/40 R 18 XL 92V TL SP WiSport 3D MFS

Falken 225/40 R 18 RF 92V TL HS-437

Falken 225/40 R 18 XL 92V TL HS-439 MFS

Firestone 225/40 R 18 XL 92V TL Winterhawk 2V ^

Fulda 225/40 R 18 XL 92V TL Kristall Rotego FP

Goodyear 225/40 R 18 XL 92V TL Ultra Grip Perform.2

Michelin 225/40 R 18 EL 92V TL Pilot Alpin PA3 FSL

Pirelli 225/40 R 18 XL 92V TL W 240 Snowsport N3

Pirelli 225/40 R 18 XL 92V TL W 240 Sottozero 2

Pirelli 225/40 R 18 XL 92V TL W240 Sottozero 2 ROF

Semperit 225/40 R 18 XL 92V TL SPEED-GRIP FR

Uniroyal 225/40 R 18 XL 92V TL MS plus 66 FR

Michelin 225/40 R 18 EL 92W TL Pilot Alpin PA3 FSL

Vredestein 225/40 R 18 XL 92W TL Wintrac xtreme FSL

porfirio
13-11-09, 10:08
Ας αρχίσουμε από τα βασικά.....χειμερινό θα φορέσεις αυτό που σου προτείνει η VW......Ανοίγεις το βιβλιαράκι του κατασκευαστη και ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του.....Ιδίως τα καινούργια μοντέλα που είναι τίνγκα στα ηλεκτρονικά καλό είναι να μην πολυπειραματιστείς με διατάσεις.....

Αμα σου προτείνει την καλοκαιρινή σου διάσταση τότε αναγκαστικά θα δώσεις ένα τσουβάλι λεφτά για να βάλεις χειμερινά στις 18άρες σου.....

Γενικότερα το χειμερινό δουλεύει καλύτερα άμα έχεις και λίγο μαγουλάκι", τώρα το 40άρι προφιλ που έχεις δεν είναι και ότι καλύτερο.....

Αμα η VW σου προτείνει διάφορες διαστασεις προτίμησε την λιγότερο φαρδιά......

Αξίζει να αγοράσεις μία 2η τετράδα ζάντες, γιατί σε βαθος χρόνου θα κανεις απόσβεση διότι άλλο να φθείρεις 205/55/16 για παράδειγμα και άλλο να φθείρεις 225/40/18....

Επίσης δεν είναι ότι καλύτερο για τις όμορφες 18άρες ζάντες σου να τις ζαντάρεις-ξεζαντάρεις λάστιχα 2 φορές τον χρόνο.....

Εγώ φοράω σε ένα BMW 225/45/17 καλοκαιρινά, και 195/65/15 χειμερινά σε σιδερένιες 15άρες..... Κόστος ζαντών ελάχιστο, κόστος 4άδας χειμερινών 350 ευρώ.......Θα ήθελα σχεδόν τα διπλά για χειμερινό 225/45/17.....

Από εκεί και πέρα μοντέλα υπάρχουν άπειρα.....Εάν μάλιστά είσαι διατεθειμένος να κάνεις και καποιες παραχωρήσεις στην σπορ οδήγηση, μπορείς να βρείς και χειμερινά σε πάρα πολύ καλές τιμές από όχι και τόσο γνωστές εταιρείες που θα σε υπερκαλύψουν στις ελληνικές χειμερινές συνθήκες και όχι μόνο....

Φιλικά

Σπύρος"

porfirio
13-11-09, 10:12
Ουπς Jim Ford τώρα είδα το post σου......και με αφορμή το πινακάκι που έβαλες θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σου για τα καινούργια χειμερινά της bridgestone LM30 kai LM35....

JIM FORD
13-11-09, 10:55
Ουπς Jim Ford τώρα είδα το post σου......και με αφορμή το πινακάκι που έβαλες θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σου για τα καινούργια χειμερινά της bridgestone LM30 kai LM35....

οτι πιο νεο κυκλοφορει....αυτο σημαινει 2 πραματα = (***)

εχει ενσωματωμενη την τελευταια τεχνολογια αλλα δεν το εχω δοκιμασει ουτε πουλησει ακομη!

οπτικα και με βαση τους προγονους τους.....θα ελεγα ενα αρκετα καλο χειμερινο με πυκνη διαγραμμιση και αρα ικανο για παγο-ΓΛΙΤΣΑ, ζιγκ-ζαγκ τακουνακια, με αναποδη εγκαρσια χαραξη και αρα ικανο σε slush (ειδικα το 30), αλλα σχετικα πυκνη διαταξη γενικα και αρα πιθανον στομωμα σε παχυ απατητο χιονι-λασπη (ειδικα το 35).

τεχνογνωσια bri και εν τελει ενα ελαστικο επιδοσεων για γρηγορους (35) αλλα και για καπως πιο δυσκολα-χειμερινα σπορ και ισως πιο καθαροαιμο" το 30.

δεν εχει δοκιμαστει ευρεως ακομη..ειδομεν λοιπον.....

(***) υγ = δυστυχως στην ελλαδα σημαινει καποιες φορες και ενα τριτο πραμα - ΑΚΡΙΒΟ !!!

ως new entry....και μαλιστα ισως χωρις τελικα να το αξιζει.....(δεν αναφερομαι στο προιον αλλα γενικα)!!! Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
13-11-09, 10:56
ευχαριστω για ολη τη βοηθεια Δημητρη!!

παντως ειναι και αρκετα καλα στα τεστ που ειδα.

αλλωστε καινουργιο λαστιχο απο τη bridgestone ειναι :)

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ANGEL. ειπαμε...συνετη επιλογη....[i]

ΦΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΣΛΟΒΑΚΙΑ!!!"

JIM FORD
13-11-09, 11:08
απο οτι καταλαβαινω ο φιλος evia1987 ισως θελει περιορισμενη χρηση.....

αρα θα του προτεινα ΕΞΥΠΝΕΣ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ...ετσι ωστε να μην δινει 4ψηφια ποσα.......χωρις δηλαδη να επωμιζεται το διαφημιστικο κοστος των κολοσσιαιων πολυεθνικων....

(τα παρακατω δοκιμασμενα - αξιοπιστα - ικανοτατα ελαστικα παιζουν απο 650-700 ευρω ανα τετραδα!!!)

*****************************Nokian WR G2
Winners never blame the conditions

Today, winter time in Central Europe is erratic and unpredictable. Storms regularly batter the continent’s highways. Rapid temperature variations turn slippery snow to treacherous slush in the blink of an eye.

Nokian tyres are born, bred and tested far above the Arctic Circle to offer the best performance even in the most extreme conditions. So while seasons may be changing, your choice of winter tyre remains the same: Nokian WR G2.

Ultimate slush performance

An ultra-modern asymmetrical inside/outside tread pattern gives Nokian WR G2 the diverse properties needed in Central Europe. The shape and siping of the outer shoulder make the tyre easy to handle and stable to drive on all surfaces, while the inner shoulder ensures outstanding grip.

Nokian Tyres is also the pioneer in developing new solutions for safer driving in slush: its innovative slush wedge and polished grooves thrust heavy slush and water aside to prevent aquaplaning.

Respecting the environment

Nokian WR G2 is manufactured using only lowaromatic, purifi ed oils. It also features a new rubber compound made from cool silica and canola oil, reducing rolling resistance and thus saving fuel.

ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΡΦΗ ΣΕ SLUSH, ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΑΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.......

http://www.ityre.com/i/tyre/5027.jpg

Vredestein Wintrac XTREMEBY VREDESTEIN TYRES AND GIUGIARO DESIGN
The new Vredestein WINTRAC XTREME is the first winter tyre that has developed in partnership with Giugiaro Design. Aggressive, firm lines give the W-shaped tread a powerful appeal. Sipe technology was a priority for Vredestein in the design of the WINTRAC XTREME. The straight sipes in the centre of the tyre are angled at 90° to the driving direction, ensuring a maximum grip on snow. The special thinner, zigzagging sipes in the tread shoulders offer an excellent handling performance. Optimum Silica Processing (OSP?) technology is incorporated in the fabrication of the tread compound, enhancing the winter performance and improving grip on wet surfaces. In addition, the equal distribution of pressure across the footprint ensures an even wear pattern, whereby low noise levels are assured throughout the tyre's life-span. With the speed codes V and W, WINTRAC XTREME is truly a high-performance winter tyre.

Fulda Kristall RotegoEven in winter sporty drivers do not have to forego safety and high performance
With the KRISTALL ROTEGO, the winter loses many of its fears. It is a sporty, high-performance tire with exemplary handling characteristics on wet and dry roads surfaces. Its overall outstanding winter characteristics have won award and been recommended in several tests conducted by leading motor journals. A tire for the highest requirements in the winter season.

http://www.ityre.com/i/tyre/1216.jpg

http://images003.bmf-applicati&#111;n.com/reifen/fulda/bildinfo/fukrirot.jpg Edited by: JIM FORD "

j.s.
13-11-09, 16:20
Το nokian wr g2 είναι πολύ καλή επιλογή νομίζω Τζιμ.

angel
13-11-09, 17:39
Το nokian wr g2 ειναι και αρκετα φτηνο στη διασταση 225/40-18

στο ελαστικα ονλινε εχουν 146 ευρω το ενα

StavRos
13-11-09, 18:45
το ελαστικα Online ειναι ακριβο

δοκιμαστε camskill.co.uk [i]"

angel
13-11-09, 21:01
παντως μου κανει εντυπωση η μεγαλη διαφορα τιμης που εχουν τα ΛΜ 30 στην ελλαδα και στη σλοβακια. ενω στα αλλα λαστιχα η τιμη ειναι παρομοια, στ ΛΜ 30 στην ελλαδα εχουν 83 ευρω και στη σλοβακια 60 ευρω.

Arisnow
13-11-09, 21:18

δοκιμαστε camskill.co.uk [i]

Αν είναι να τα πάρει απ' έξω τα λάστιχα να πάρει και μια προσφορά από τον Jim!!!

Εγώ από εκεί ψωνίζω και είμαι happy http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley14.gif "

EVIA 1987!!
13-11-09, 21:57
Καλησπερα σε ολους και σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας!!

Προσανατολιζομαι να αγορασω μια τετραδα ζαντων(15 η 16 και οχι 18 που φοραω) με τα αναλογα χιονολαστιχα(195/45 η 205/45) ετσι ωστε να τα βαζω στο αυτοκινητο για τις εξορμησεις μου στα χειμερινα θερετρα...Να εξηγησω πως ανεβαινω στα βουνα μονο οταν οι προβλεψεις μιλουν για χιονοχαμο"!Εχω να αντιμετωπισω δηλ ,χιονι στο οδοστρωμα και ενιοτε παγο...

Θελω λοιπον να εχω μια σχετικη σιγουρια και να μην μου φευγει το αυτοκινητο με το παραμικρο!Περισυ ανεβηκα στην Αγοριανη(Ελατος) και ενω φορουσα αλυσιδες σε golf 5 tsi, μου "πεταγε" συνεχως το πισω μερος του αυτοκινητου ειδικα στις κατηφορες...Ημουν συνεχως με την ανασφαλεια και με αναποδα...Πειρα σχετικη εχω γιατι το κανω συνεχεια παρα πολλα χρονια.Τωρα καποιος θα σκεφτει "γιατι δεν παιρνεις 4χ4"?Ειχα στο παρελθον ενα N/GV 2.0 με κοντες σχεσεις και τα λοιπα, αλλα ανακαλυψα πως δεν μου ταιριαζει τετοιου ειδους αυτοκινητο αν και ειμαι παντρεμενος με δυο παιδια...Μου αρεσουν τα γρηγορα πιο σπορτιβικα αυτοκινητα, αλλα τρελαινομαι για τα βουνα και τις ακραιες καιρικες συνθηκες!

Ρωταω λοιπον...Ειναι αστοχο να το κανω οπως αναφερω πιο πανω?Θα ειναι επιπονο για το αυτοκινητο να βγαζω-βαζω τα ζαντολαστιχα τεσσερις-πεντε φορες το χρονο που θα κανω τις εξορμησεις μου?Θα ειναι ενας αποτελεσματικος τροπος αντιμετωπισης της ολισθηροτητας του δρομου?Δεν θελω να οδηγω σε λασπες η χωματινους δρομους..Μονο ασφαλτο!(με χιονι-παγο φυσικα)

Ευχαριστω!

Φιλικα."

miscelano
13-11-09, 22:17
φιλε απαξ και βαλεις τα χιονολαστιχα θα τ αφησεις για ολο το χειμωνα πανω...εγω τα βαζω δεκεβρη και τα βγαζω τον απριλη....δεν εχει νοημα να τα βγαζεις ποιο πριν...

EVIA 1987!!
13-11-09, 22:30
φιλε απαξ και βαλεις τα χιονολαστιχα θα τ αφησεις για ολο το χειμωνα πανω...εγω τα βαζω δεκεβρη και τα βγαζω τον απριλη....δεν εχει νοημα να τα βγαζεις ποιο πριν...

Εσυ ζεις στην Κοζανη φιλε μου, οχι στη Χαλκιδα με σχεδον καθημερινα ταξιδια Αθηνα...

Αλλος θεος εδω κατω!Χτυπαμε λιακαδες και 20ρια για πλακα ακομη και το χειμωνα!

Ευχαριστω παντως!

angel
14-11-09, 22:32

Προσανατολιζομαι να αγορασω μια τετραδα ζαντων(15 η 16 και οχι 18 που φοραω) με τα αναλογα χιονολαστιχα(195/45 η 205/45) ετσι ωστε να τα βαζω στο αυτοκινητο για τις εξορμησεις μου στα χειμερινα θερετρα...Να εξηγησω πως ανεβαινω στα βουνα μονο οταν οι προβλεψεις μιλουν για χιονοχαμο"!Εχω να αντιμετωπισω δηλ ,χιονι στο οδοστρωμα και ενιοτε παγο...

Θελω λοιπον να εχω μια σχετικη σιγουρια και να μην μου φευγει το αυτοκινητο με το παραμικρο!Περισυ ανεβηκα στην Αγοριανη(Ελατος) και ενω φορουσα αλυσιδες σε golf 5 tsi, μου "πεταγε" συνεχως το πισω μερος του αυτοκινητου ειδικα στις κατηφορες...Ημουν συνεχως με την ανασφαλεια και με αναποδα...Πειρα σχετικη εχω γιατι το κανω συνεχεια παρα πολλα χρονια.Τωρα καποιος θα σκεφτει "γιατι δεν παιρνεις 4χ4"?Ειχα στο παρελθον ενα N/GV 2.0 με κοντες σχεσεις και τα λοιπα, αλλα ανακαλυψα πως δεν μου ταιριαζει τετοιου ειδους αυτοκινητο αν και ειμαι παντρεμενος με δυο παιδια...Μου αρεσουν τα γρηγορα πιο σπορτιβικα αυτοκινητα, αλλα τρελαινομαι για τα βουνα και τις ακραιες καιρικες συνθηκες!

Ρωταω λοιπον...Ειναι αστοχο να το κανω οπως αναφερω πιο πανω?Θα ειναι επιπονο για το αυτοκινητο να βγαζω-βαζω τα ζαντολαστιχα τεσσερις-πεντε φορες το χρονο που θα κανω τις εξορμησεις μου?Θα ειναι ενας αποτελεσματικος τροπος αντιμετωπισης της ολισθηροτητας του δρομου?Δεν θελω να οδηγω σε λασπες η χωματινους δρομους..Μονο ασφαλτο!(με χιονι-παγο φυσικα)

Ευχαριστω!

Φιλικα.

φιλε αν εισαι αποφασισμενος να παρεις ζαντες τοτε οκ...

και να ειναι να τις φορας καθε φορα που πας στο βουνο και μονο, τοτε παρε 15 αρες με λαστιχο αποκλειστικα για χιονι και παγο...

η διασταση 195/45 και 205/45 που λες ειναι τελειως λαθος.

σε 16αρα θα βαλεις 205/55 και σε 15αρα ακομα πιο ψηλο προφιλ.

παντως για μενα ειναι ταλαιπωρια αυτο που πας να κανεις...

αν θες μονο για 4 φορες το χρονο να ανεβαινεις παρε 4 αλυσιδες κουβερτες για τα λαστοιχα και εισαι οκ."

angel
14-11-09, 22:34
παντως το γκολφ για χιονοχαμους δεν ειναι...

μηπως να το πουλουσες και να επαιρνες ενα Α3 quattro? A4 quattro?

stolis
14-11-09, 23:37

STI και EVO, είναι μονόδρομος και εκτός συναγωνισμού για τέτοια σκηνικά που περιγράφει ο φίλος με το GOLF.[i]
"

angel
15-11-09, 11:04
ok απλα εχουν και τρελη καταναλωση αυτα... οποτε για να το εχεις για πρωτο αμαξι δε λεει...

ενα σενταν με haldex ειναι οτι πρεπει..

EVIA 1987!!
15-11-09, 18:30

Το golf R-20 θα παρω μαλλον οταν κυκλοφορισει Ελλαδα!

Τετρακινητο ειναι και αυτο...

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Φιλικα.

stolis
15-11-09, 18:42

Φιλικα.

Με xaldex θα είναι και αυτό.
Για κίνηση σε χιόνια και παιχνίδι που ζητάς όπως καταλαβαίνω, είναι η μέρα με τη νύχτα με την 4κίνηση των Ιαπωνέζικων.[i]
"

EVIA 1987!!
15-11-09, 19:15

Φιλικα.

Για κίνηση σε χιόνια και παιχνίδι που ζητάς όπως καταλαβαίνω, είναι η μέρα με τη νύχτα με την 4κίνηση των Ιαπωνέζικων.[i]

Πολλα τα λεφτα ομως για EVO η STI...Tο ξερω πως ειναι haldex!

To R-20 κανει 35-37000 και οχι 50000..."

StavRos
16-11-09, 01:45

Φιλικα.

To R-20 κανει 35-37000 και οχι 50000...

και τι ζαντες-χιονολαστιχα θα βαλεις στο golf οταν το παρεις??

σε αυτο δεν θα μπαινουν μικροτερες ζαντες λογω φρενων "

JIM FORD
16-11-09, 08:55
Το nokian wr g2 είναι πολύ καλή επιλογή νομίζω Τζιμ.

[i] ΣΩΣΤΟΣ Ο ΜΗΤΣΟΣ.....ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΠΡΩΤΟ-ΠΡΩΤΟ.....
"

JIM FORD
16-11-09, 08:56
παντως μου κανει εντυπωση η μεγαλη διαφορα τιμης που εχουν τα ΛΜ 30 στην ελλαδα και στη σλοβακια. ενω στα αλλα λαστιχα η τιμη ειναι παρομοια, στ ΛΜ 30 στην ελλαδα εχουν 83 ευρω και στη σλοβακια 60 ευρω.

ΤΙ εγραφα λιγο πιο πανω angel??? [i]

ειναι οτι πιο νεο...θα το βαρεσουνε!!!"

JIM FORD
16-11-09, 08:57

δοκιμαστε camskill.co.uk [i]

Αν είναι να τα πάρει απ' έξω τα λάστιχα να πάρει και μια προσφορά από τον Jim!!!

Εγώ από εκεί ψωνίζω και είμαι happy http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley14.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif thanks aris!!!

p.s.: advertising commision via pm........http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

JIM FORD
16-11-09, 09:03

Ευχαριστω!

Φιλικα.

γιαννη οπως σου εγραψα και πιο πανω.....δεν λεει να βαζο-βγαζεις ζαντολαστιχα καθε φορα που ανεβαινεις πανω....απο την αλλη για να λες χιονο-χαμο...μαλλον εννοεις 1-2 φορες ετησιως....(πιο συχνα δεν πολυ-συμβαινει....εκτος και αν αντιλαμβανομαι λαθος την εννοια χιονοχαμος...) οποτε, και μετα απο 4 σεζον ενω θα εχεις πελμα (λιγα χλμ.) θα σου εχουν ισως ξεραθει.....

"

JIM FORD
16-11-09, 09:04

εχει δικιο ο χρησταρας. αν οχι 5μηνο επειδη ο χρηστος ειναι κοζανη και ο γιαννης χαλκιδα, εστω 3μηνο.....(πχ δεκ-φεβ)!

JIM FORD
16-11-09, 09:19

ΚΑΙ ΚΑΤΙ πιο ψηλο θα ελεγα.......χωρις ομως να ειναι τζιπ, επειδη θελει γκαζια....

πχ octavia scout, audi allroad, saab 9-3X XWD, ΧΛΠ.......με τα στενα-ψηλα τους βεβαια

ελαστικα......

JIM FORD
16-11-09, 09:23

Ευχαριστω!

Φιλικα.

φιλε αν εισαι αποφασισμενος να παρεις ζαντες τοτε οκ...

και να ειναι να τις φορας καθε φορα που πας στο βουνο και μονο, τοτε παρε 15 αρες με λαστιχο αποκλειστικα για χιονι και παγο...

η διασταση 195/45 και 205/45 που λες ειναι τελειως λαθος.

σε 16αρα θα βαλεις 205/55 και σε 15αρα ακομα πιο ψηλο προφιλ.

παντως για μενα ειναι ταλαιπωρια αυτο που πας να κανεις...

αν θες μονο για 4 φορες το χρονο να ανεβαινεις παρε 4 αλυσιδες κουβερτες για τα λαστοιχα και εισαι οκ.

ΣΩΣΤΟΣ Ο ANGEL!! Α ΡΕ σλοβακια...(ξανα τυχερε!!!)

205/55/16 - 195/60/15....βεβαια εχεις και 160 αλογα...μην το ξεχνας....δηλαδη ανεξελεγκτα μην στενευεις διοτι σου αρεσει γιαννη και το σπορτιβικο στυλ και θα γκαζωνεις.....μια πιο μεση λυση ισως 205/55/16....αλλιως για περισσοτερο σκαψιμο οκ 195/60/15 !!"

JIM FORD
16-11-09, 09:25

STI και EVO, είναι μονόδρομος και εκτός συναγωνισμού για τέτοια σκηνικά που περιγράφει ο φίλος με το GOLF.[i]

οχι αποστολη λογω διαστασεων ελαστικων....αυτα τα 2 ειναι απιαστα σε πιστα, χιονι, παγο...οχι για να σκαβει ο γιαννης σε χιονοχαμο....εκει θελει πιο στενο και πιο ψηλο...ελαστικο.....οχι 18'' !!!

βεβαια μπορει να αλλαξει τις ζαντες και στα παραπανω γρηγορα αλλα μετα με 15''-16'' ζαντες και 300 αλογα θα εχει γελιο!!!!!!!!!!!!!!! συν τα φρενα οπως λεει σωστα ο σταυρος πιο πανω....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
16-11-09, 09:30

Φιλικα.

To R-20 κανει 35-37000 και οχι 50000...

παλι με 270 αλογα και 18'' ακομη και με 4κινηση και με χειμερινα για σκαψιμο σε χιονοχαμο

με χαμηλο προφιλ δεν λεει......αλλη ειναι η κατηγορια του χιονοχαμου!!
"

stolis
16-11-09, 11:56
οχι αποστολη λογω διαστασεων ελαστικων....αυτα τα 2 ειναι απιαστα σε πιστα, χιονι, παγο...οχι για να σκαβει ο γιαννης σε χιονοχαμο....εκει θελει πιο στενο και πιο ψηλο...ελαστικο.....οχι 18'' !!!

βεβαια μπορει να αλλαξει τις ζαντες και στα παραπανω γρηγορα αλλα μετα με 15''-16'' ζαντες και 300 αλογα θα εχει γελιο!!!!!!!!!!!!!!! συν τα φρενα οπως λεει σωστα ο σταυρος πιο πανω....[i]

Δημήτρη, ακόμη και με 18άρια αν δεν είναι παχύ το χιόνι για να κοιλιάσεις, κάνεις όργια με αυτά τα αυτοκίνητα. Αν μπεις στο youtube, θα δεις 1000δες βίντεο με sti-evo σε χιόνια.
Από την άλλη, αν θέλεις βάζεις 17άρια.
Εγώ ξέρεις καλά τι έχω κάνει σε χιόνια και όλα με 17άρια.
Δεν θα πας εκεί που πάει το Forester, ούτε με αυτά, ούτε με S3, 9-3 κλπ, αλλά θα κινηθείς σε άλλους ρυθμούς από όλα τα άλλα, αφού είναι κομμένα και ραμμένα για γλιστερά εδάφη.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
http://www.youtube.com/watch?v=PfGAHr6_9oM
http://www.youtube.com/watch?v=6eI2AqyTYW4&amp;feature=related
"

JIM FORD
16-11-09, 12:10
ΝΑΙ βρε αποστολη...αλλο το φορεστερ ομως!! τι συγκρινεις...και ειδικα το δικο σου που ειναι αλλο πραμα!!!

εδω μιλαμε για υψος.......και χιονοχαμο...αρα θελει ο ανθρωπος 15-20 εκατοστα χιονι....

με τα sti/evo θα κοιλιασει....με τα ψηλοτερα οχι τοσο ευκολα.....