PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί χειμερινών ελαστικών!

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11

diatse
23-11-11, 15:58
απλα δεν θα ερθουν τα δικα μου με αυτην την παραλαβη...θα περιμενω την αλλη βδομαδα να μου πουν μηπως ειναι μεσα στην επομενη παραλαβη...

JIM FORD
23-11-11, 16:01
ποσο τελικα τα βρηκες?

αυτα που σου ειχα προτεινει τον οκτ?

VREDESTEIN 245/65R17 107HTL WINTRAC 4 XTREME"

diatse
23-11-11, 16:06
δεν ρωτησα τιμη.κατσε να δουμε αν θα ειναι στην αλλη παραλαβη.

υπαρχει παντα και η εναλακτικη, του elastika-online me 800E

Η αποθηκη ειναι θεσσαλονικη?

JIM FORD
23-11-11, 16:13
εννοεις το μαγαζι που δουλευω? οχι εδω στο νησι..........

το θεμα ειναι οπως σου εγραψα οτι τοτε (οκτ) τα ειχα...τωρα οχι......

diatse
23-11-11, 16:15
το ξερω...

JIM FORD
23-11-11, 16:39
OK ΤΑ ΞΑΝΑΒΡΗΚΑ!!! [i]"

tedscossie
23-11-11, 20:03
ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ......

Ο ΤΖΙΜ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΛΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ Κ ΤΟ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΩΣΤΕΣ Κ ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟΥ!!

ΑΥΤΑ Κ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΤΖΙΜ ΦΟΡΝΤ ΓΙΑ ΟΛΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!

ΤΕΟ

JIM FORD
24-11-11, 09:01
χαρα μου τεο.......παντα χαρα μου....με σκλαβωνεις.....[i]

υγ = ξερω, ξερω πας να βγαλεις τα χειμερινα για το νεο gtr αλλα θα με απολυσουνε.........http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

(πλακα κανω!!)."

LabrosF
24-11-11, 14:03
Να κανονισουμε κιολας τον αλλο μηνα καμια βολτα στα 3-5!Με χιονακι εννοεταιEdited by: LabrosF

JIM FORD
24-11-11, 14:38
αρχες με μεσα δεκ θα ειμαι πανω σαλονικα....πχ 10-12/12

ας ελπισουμε...

Arisnow
24-11-11, 16:40
ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ......

Ο ΤΖΙΜ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΛΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ Κ ΤΟ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΩΣΤΕΣ Κ ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΟΥ!!

ΑΥΤΑ Κ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΤΖΙΜ ΦΟΡΝΤ ΓΙΑ ΟΛΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!

ΤΕΟ

Αυτό Τeo είναι ευρέως γνωστό και μπράβο και σ' εσένα που το υπενθυμίζεις! [i]"

JIM FORD
24-11-11, 17:34
[i]

δεν βγαινουν στο καλο χειμερινα μοτο για την μπεμπα και το θηριο ηδη εχει.......http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Arisnow
24-11-11, 19:02
[i]"

nkip005
26-11-11, 19:58
μόλις έβαλα τα χειμερινά μου (matador) και γύρισα από θεσ/νίκη...

πρώτες εντυπώσεις (από κάποιον που έβαλε 1η φορά χειμερινά):

- ελαφρώς μεγαλύτερο βουιτό.

- αρκετά πιο αθόρυβα και απαλά" σε σαμαράκια.

αυτά με 120 χλμ μάξιμουμ στην εγνατία...

τώρα περιμένουμε να χιονίσει... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

ΥΓ. ερώτηση:

τα καλοκαιρινά που θα αποθηκεύσω, να τα έχω να "αναπνέουν" ή να τα αφήσω μέσα στις σακούλες που μπήκαν μέχρι να τα φέρω καβάλα? (εννοείται σε αποθήκη σκιά κλπ...)"

LabrosF
26-11-11, 20:04
Καλοφορετα.Αστα οπως ειναι χωρις σακουλες στην αποθηκη δεν νομιζω να παθουν κατι.Πες μας και ποιο μοντελο/διαστασεις εβαλες[i]"

KostasN
26-11-11, 20:11
Καλοτάξιδα.
Τα Nordicca έβαλες;

nkip005
27-11-11, 13:13
ναι παιδιά... MP59 nordicca... 195/65/15...

ο λαστιχάς έβγαλε όλο τον αέρα από τα καλοκαιρινά και μου είπε ότι έτσι πρέπει να αποθηκευτούν...

LabrosF
27-11-11, 15:28
Εχεις αλλες ζαντες δηλαδη για τα καλοκαιρινα;;

nkip005
27-11-11, 16:34
ναι... τα καλοκαιρινά είναι 205/55/16 σε ζάντα αλουμινίου...

τα χειμερινά τα πήρα με μεταχειρισμένες σιδερένιες λόγω αλλαγής διάστασης (195/65/15)...Edited by: nkip005

JIM FORD
28-11-11, 11:02
με το καλο. λευκα ασφαλη χλμ σου ευχομαι.

αφου θα τα εχεις με ζαντες, θα τα βαλεις πιεση περιπου 10 psi και το ενα πανω στο αλλο.

δηλαδη ετσι........

[i]

αν τα αποθηκευσεις ζεστα (μετα απο πορεια, κινηση, ταξιδι) βαλτα 15 διοτι θα πεσει η πιεση.

αν θελεις για να μην γδερνεται η ζαντα βαλε ενα χαρτονι αναμεσα η οκ και με την σακουλα που ηδη εχεις. ειπαμε, σε καθαρο, δροσερο, ξηρο, σκιερο, ανηλιο μερος, μακρυα απο ρευματα, ηλιο, βροχη, σκονη, χιονι κλπ..................

αν ειναι χωρις ζαντες, το ενα διπλα στο αλλο σαν να στεκονται ορθια στο αμαξι δηλαδη και περιοδικα τα γυριζουμε , πχ ανα μηνα, διμηνο για να παταει ολο το πελμα.....τα στρεφουμε δηλαδη!

οσον αφορα την συμπεριφορα. ναι κανουν πιο πολυ θορυβο, βουιτο και οσο ανεβαινει η τ διαμαρτυρονται πιο πολυ....

ειναι πιο μαλακά και αποροφουν πιο καλα τους κραδασμους. επισης εχεις φυγει απο το σχεδον σπορτιφ 55αρι προφιλ και εχεις παει στο σχεδον τζιπισιο 65αρι...αυτο παιζει το πιο μεγαλο ρολο στις λακουβες. προφανως θα νιωθεις ηδη οτι τα βλεπεις ολα ολιγον πιο πολυ αφ'υψηλου.....

επισης σε ζεστη σχετικα (ευτυχως τωρα εχει πεσει η τ) ξηρη ασφαλτο θα δεις μια ασταθεια, το λεγομενο σαπουνιασμα (τ=+15 / +20). δηλαδη μια ταση μετακινησης κατα τον διαμηκη αξονα, μια ασαφεια αλλα πιο πολυ ψυχολογικο θα ειναι το θεμα οτι και καλα κινεισαι (σου φευγει πιο πολυ δηλαδη) ειτε προς τα δεξια ειτε προς τα αριστερα, ειδικα σε αλλαγες λωριδας η αποτομες αλλαγες κατευθυνσης.

τελος προσοχη στις πιεσεις, παντα συμφωνα με το manual, θεωρω 30 και οταν θες για σκαψιμο σε χιονι ακομη και για πορεια-κινηση σε μπολικα εκατοστα και αρα πιο τσιτωμενο ελαστικο (πιο ψηλα να στεκεται και αρα μικροτερη επιφανεια πελματος) δοκιμασε και 32 η και πιο πολυ (αρκει να μην χοροπηδαει) και αν θες σε παγο, δηλαδη μεγαλυτερη επιφανεια πελματος, κατεβασε το 28 η και πιο χαμηλα για λιγο (αλλα επαναφερετο γρηγορα στο επομενο βενζιναδικο). Edited by: JIM FORD "

georgegr
16-12-11, 13:57
με το καλο. λευκα ασφαλη χλμ σου ευχομαι.

αφου θα τα εχεις με ζαντες, θα τα βαλεις πιεση περιπου 10 psi και το ενα πανω στο αλλο.

δηλαδη ετσι........

[i]

αν τα αποθηκευσεις ζεστα (μετα απο πορεια, κινηση, ταξιδι) βαλτα 15 διοτι θα πεσει η πιεση.

αν θελεις για να μην γδερνεται η ζαντα βαλε ενα χαρτονι αναμεσα η οκ και με την σακουλα που ηδη εχεις. ειπαμε, σε καθαρο, δροσερο, ξηρο, σκιερο, ανηλιο μερος, μακρυα απο ρευματα, ηλιο, βροχη, σκονη, χιονι κλπ..................

αν ειναι χωρις ζαντες, το ενα διπλα στο αλλο σαν να στεκονται ορθια στο αμαξι δηλαδη και περιοδικα τα γυριζουμε , πχ ανα μηνα, διμηνο για να παταει ολο το πελμα.....τα στρεφουμε δηλαδη!

οσον αφορα την συμπεριφορα. ναι κανουν πιο πολυ θορυβο, βουιτο και οσο ανεβαινει η τ διαμαρτυρονται πιο πολυ....

ειναι πιο μαλακά και αποροφουν πιο καλα τους κραδασμους. επισης εχεις φυγει απο το σχεδον σπορτιφ 55αρι προφιλ και εχεις παει στο σχεδον τζιπισιο 65αρι...αυτο παιζει το πιο μεγαλο ρολο στις λακουβες. προφανως θα νιωθεις ηδη οτι τα βλεπεις ολα ολιγον πιο πολυ αφ'υψηλου.....

επισης σε ζεστη σχετικα (ευτυχως τωρα εχει πεσει η τ) ξηρη ασφαλτο θα δεις μια ασταθεια, το λεγομενο σαπουνιασμα (τ=+15 / +20). δηλαδη μια ταση μετακινησης κατα τον διαμηκη αξονα, μια ασαφεια αλλα πιο πολυ ψυχολογικο θα ειναι το θεμα οτι και καλα κινεισαι (σου φευγει πιο πολυ δηλαδη) ειτε προς τα δεξια ειτε προς τα αριστερα, ειδικα σε αλλαγες λωριδας η αποτομες αλλαγες κατευθυνσης.

τελος προσοχη στις πιεσεις, παντα συμφωνα με το manual, θεωρω 30 και οταν θες για σκαψιμο σε χιονι ακομη και για πορεια-κινηση σε μπολικα εκατοστα και αρα πιο τσιτωμενο ελαστικο (πιο ψηλα να στεκεται και αρα μικροτερη επιφανεια πελματος) δοκιμασε και 32 η και πιο πολυ (αρκει να μην χοροπηδαει) και αν θες σε παγο, δηλαδη μεγαλυτερη επιφανεια πελματος, κατεβασε το 28 η και πιο χαμηλα για λιγο (αλλα επαναφερετο γρηγορα στο επομενο βενζιναδικο). Edited by: JIM FORD "

Συμφωνώ με τα παραπάνω,μόνο να προσθέσω ότι κατά την φύλαξη είτε με ζάντες είτε όχι μπορούμε να τα ραντίζουμε με σπρέι γλυκερίνης
και θα τα κρατάει νοπά μέχρι να τα ξανά χρησιμοποιήσεις.
Το σπρέι το βρίσκουμε στα αξεσουάρ αυτοκινήτων,βενζινάδικα,πλυντήρια.

JIM FORD
19-12-11, 12:42
δεν ξερω...δεν το εχω δοκιμασει.....η νωποτητα καλη ειναι αλλα το να γεμιζουμε πχ τους πορους του ελαστικου και να μην αναπνεει οχι......ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ, φανταζομαι οκ....

LabrosF
20-12-11, 09:37
Σε 1-2 μερες θα οδηγήσουμε επιτελους σε χιονι! Εμπρος καλα μου Gislaved!

JIM FORD
20-12-11, 10:33
καλα βρε αθεοφοβε εισαι εκει πανω και δεν πατησες ακομη? πανε 3-5 να γουσταρεις!!
ποια εχεις στο τεριος? τα nord frost 5?

LabrosF
20-12-11, 10:50
Απο Τεταρτη βραδυ περιμενουμε κατι αξιολογο! Τα 3 εχω και φετος τα εχω περασμενα απο τον Νοεμβριο. Κλαινε τα καημένα!:weather_17:
Η φαση ειναι να φαμε καμια φόλα γιατι λιακαδα εχει αυτην την στιγμη!!

JIM FORD
20-12-11, 11:31
Ω ΡΕ ΓΟΥΣΤΑ....καλα εδω εχει ξεσκιστει στον υετο αλλα μαλλον η πινδος σας τον εγκλωβιζει κλασσικα.....
σελι δεν εριξε....ετσι νομιζω ειδα αναφορα γαι κατι ψιλα...αρα λογικα πιο πανω χαμος...εσυ εισαι ναουσα η σαλονικα?

JIM FORD
20-12-11, 11:56
ΧΩΣΤΟ ΕΔΩ ΛΑΜΠΡΟ!!!

http://www.snowreport.gr/snowcam/pigadia/fullsize.jpg

LabrosF
20-12-11, 12:38
Ναουσα ειμαι φιλε και περιμενω το τιμημενο! Τωρα πανω που δεν ειναι κανεις χαλαρα μπαινω για οργωμα!

JIM FORD
20-12-11, 12:57
ΝΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ.....ΑΥΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!! και σου ειπα χωστο......
αντε με το καλο την τετ προς πεμπτη!!

LabrosF
20-12-11, 13:32
Θα με βλεπουν απο την σνοουκαμ και θα φαω κυνηγι αστο!

JIM FORD
20-12-11, 13:45
:)καλα δεν ειπαμε να χαλασεις και την πιστα.....:d

Arisnow
21-12-11, 15:15
Δημητρό σβήσε κανένα pm, είσαι φουλαρισμένος

JIM FORD
22-12-11, 10:22
οκ τωρα αρη, σορρυ!!

βασίλης
22-12-11, 11:06
Ωρα να δοκιμάσω τα νέα μου AVON Ice Touring....

JIM FORD
22-12-11, 16:52
εφυγες σουπερα μου εφυγες...δυνατα πιο δυνατα !!

asteriosn
22-12-11, 18:14
μετα απο 3 μηνες συνεχής αναζητησης... πολυ σκεψη... πολλές ατυχίες και υστερα κ απ το σημερινο χουνερι με τα καλοκαρινα λαστιχα... πριν 3 ωρες το Volvo S40 1.8 που εχω φορεσε μια 4αδα Sava Eskimo Hp 225/45/17 91H (dot 4111) με 470Ευρω

στην σημερινη αυτοψία δοκιμαστηκαν και ελαφρως καθως ανεβηκα Ασβεστοχωρι απ το Φιλίππειο ... με 1-2ποντους λασπόχιονο και φρεσκο χιονι ... ομολογώ πως δεν μ απογοήτευσαν καθόλου...

το τελικο πορισμα βεβαιως θα βγει τον απριλιο οταν και θα αντικατασταθουν απ τα καλοκαιρινα...

οποιο σχολιο ευπροσδεκτο...

JIM FORD
23-12-11, 14:59
καλη, τιμια για τα λεφτα της, αξιοπιστη επιλογη. δοκιμασμενη και προτιμουμενη στις ανατολικες χωρες....:)

JIM FORD
23-12-11, 15:03
αν κολλησεις καπου θα ειναι απο το 45αρι προφιλ που εχουν τα 17αρια σου και το βαρος του βολβου
και οχι απο τα ελαστικα να ξερεις....

stolis
24-12-11, 11:26
Προσθιοκίνητο το justy, αλλά μια χαρά τα πάει. Στην ανάγκη, κάνεις και με αυτό παιχνίδι.;);)

http://www.youtube.com/watch?v=pi4CYo93auw

asteriosn
24-12-11, 11:58
αν κολλησεις καπου θα ειναι απο το 45αρι προφιλ που εχουν τα 17αρια σου και το βαρος του βολβου
και οχι απο τα ελαστικα να ξερεις....

το ξερω jim... αλλα ηταν "μονοδρομος" η επιλογη

nkip005
30-12-11, 18:30
χθες δοκίμασα και τα καινούργια μου matador...

είναι η πρώτη φορά που οδηγώ με χειμερινά και πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό... περίμενα ότι όλοι υπερέβαλαν στα λεγόμενά τους...

δοκιμάστηκαν στο καϊμακ (λίγα τα σημεία με χιόνι στο δρόμο, αλλά όπου έβρισκα έμπαινα μέσα να τα τεστάρω) και έτυχα ακόμη και πάγο (μέσα στο χωριό κερασιά) όπου ανταποκρίθηκαν 100%....

ότι και να πω είναι λίγο...

vasva
31-12-11, 23:11
Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να βάλω χειμερινά ελαστικά σε ένα καινούριο Avensis με διαστάσεις καλοκαιρινού ελαστικού 205/60/16. Τα θέματα που έχω να αντιμετωπίσω είναι 2. Πρώτον οτι άλλοι λαστιχάδες μου λεν να αλλάξω διάσταση και και άλλοι όχι (έχω ακούσει απο 195/60/16 έως 205/55/16)!
Δεύτερον δεν υπάρχουν πολλά διαθέσιμα στη Λάρισα στη διάσταση του καλοκαιρινού και βρίσκω μόνο Μichellin A4 και Uniroyal & Sava.
Aπο τιμές;;;; Όλα κοντα στα 400-450 ευρώ...
Έχετε να προτείνεται κάτι;;;;

stolis
01-01-12, 13:11
Οι λαστιχάδες όλο λαλακίες λένε. Λες και έχει πατήσει ποτέ χιόνι το 95% από αυτούς.
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις αν κρατήσεις το 205-60-16.
Εκτός αν δεν βρίσκεις κάτι καλό στη διάσταση αυτή, οπότε ψάχνεις και σε ένα νούμερο πιο στενό με αντίστοιχα μεγαλύτερο ένα νούμερο σε ύψος.
Άνετα μπορείς να πας σε 195-65-16 (με λίγες επιλογές) ή 215-60-16 (με αρκετές επιλογές) αν δεν βρεις κάτι στη δική του διάσταση.

JIM FORD
02-01-12, 09:07
λαρισαιε και λοιπα παιδια καλη χρονια. οντως οπως λεει ο αποστολης καλυτερα να μεινεις στο 205/60/16.
αυτοι σου λενε για τα αλλα διοτι τα εχουν και ειδικα για το 205/55/16 επειδη ειναι πολυ πιο φτηνο....
το δικο σου ειναι λιγο σπανιο...πχ πριμερα, sx4, sedici, avensis, κανα ταξι μερσεντες...γενικα μετρημενα αμαξια το εχουν.....και τα 3 που αναφερεις θα σου κανουν δουλεια. θα ελεγα λογω διαστασης να βαλεις το πιο φτηνο....πχ αυτο που βρισκεις με 400 ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ? λογικο το σαβα? αν ναι βαλτο αφοβα....
εννοειται οτι αναφερομαι σε 205/60/16 η σε καποια αντιστοιχια και οχι στις 2 διαστασεις που λενε αυτοι να βαλεις....δηλαδη 205/55-195/60...
χαμηλωνεις αντιστοιχα 10 και 6 χιλιοστα.....γενικα λογω ηλεκτρονικων που προφανως εχει το αμαξι, καλυτερα να μεινεις σε 205/60/16 διοτι αν δεν απενεργοποιουνται μπορει να καταλαβει την αλλαγη.....

snowgrooomer
02-01-12, 12:52
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους..
Πρωτες βόλτες και δοκιμές με τα ΝΟΚΙΑΝ WR G2, Σε φρέσκια πούδρα, πατημένο χιόνι, παγωμένο χιόνι, πάγος, black ice, ανηφόρες κατηφόρες, φρενάρισμα, εκκίνηση...
Το λάστιχο συμπεριφέρεται σαν να πατά καθαρή ασφαλτο...αυτό και τίποτε άλλο... ουτε το τετρακίνητο Terios με All Terrain λάστιχα δεν πήγαινε έτσι

JIM FORD
02-01-12, 13:10
εννοειται οτι οποιοδηποτε 4κινητο με 50-50 θα ηταν υποδεεστερο....
ειδικα στο σταματημα και στην εν γενει ανετη απροβληματιστη σβελτη μετακινηση χωρις αγχος....
εδω ειναι το σημαντικο.

j.s.
02-01-12, 13:11
Καλή Χρονιά σε όλους μας.205/60/16 φορούσε το HRV vtec που είχα παλαιότερα.Εντύπωση μου κάνει που δεν μπορείς vasva να βρεις πολλές μάρκες ελαστικών στην διάσταση αυτή την οποία σίγουρα πάντως δεν χρειάζεται να αλλάξεις .Εγώ είχα επιλέξει τα Pirelli sottozero.

JIM FORD
02-01-12, 13:15
ειναι λιγα τα αμαξια μητσο και ακριβη διασταση γενικα.....

j.s.
02-01-12, 14:38
Κατάλαβα Τζιμ.Για πες σαν ειδικός , για αυτά τα nankang που ακούω όλο και περισσότερο ,τι γνώμη έχεις??

JIM FORD
02-01-12, 14:49
για χειμερινα λες?

j.s.
02-01-12, 15:26
για χειμερινα λες?

ναι ,αλλά αν ξέρεις και για καλοκαιρινά δεν θα πω όχι!

JIM FORD
02-01-12, 15:43
κοιτα...γενικα τα ασιατικα πλην ιαπωνιας τα φοβαμαι...δηλαδη κινα κλπ αποφευγω.
βεβαια κορεα, εχουν κανει σημαντικα βηματα με τα kumho να εχουν δειξει σημαντικα τεχνολογικα βηματα.
τι να πω....αν ηταν πολυ καλη η τιμη ισως...οποτε θα με αποζημιωναν για το κοστος χρησης. αυτα που αναφερεις δεν τα προτιμω παντως. εχω αποψη απο χειμερινη χρηση και μαλιστα με θετικα σχολια, οσον αφορα το χιονι, αλλα αρνητικα για πασης φυσεως υγρο τερεν...οποτε?? μεχρι να πας στα χιονια τι θα κανεις?? για τα καλοκαιρινα και ειδικα των υψηλων επιδοσεων δεν εχουν και πολυ θεμα....ειναι σκληρα παντως γενικα!!

stolis
02-01-12, 15:56
Θα σας πω σε λίγο καιρό για τα Ασιατικά πλην Ιαπωνίας.
Πολύ πιθανόν να ανατραπούν πολλές από τις αμφιβολίες μας.
Βέβαια η federal είναι καταξιωμένη σε πολλές χώρες, ακόμα και σε ελαστικά πίστας.....

j.s.
02-01-12, 16:43
Οκ Τζιμ ευχαριστώ ,Απόστολε και σένα ,όποτε μπορέσεις μας ενημερώνεις περαιτέρω.

vasva
02-01-12, 21:33
Παιδιά καλή χρονιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Jim όντως 400 ευρώ είναι τα Σάβα, 440 τα Uniroyall και 480 τα Μισελέν. Σήμερα βρήκα και άλλα 2-3 μοντέλα αλλά απ' οτι κατάλαβα στη διάσταση αυτή 205/60/16 δεν παίζουν τραγικές διαφορές στην τιμή...(εκτός άν βάλεις κανένα κινέζικο με 300 ευρώ-α βρήκα και κάτι Τούρκικα με 370) Πάντως και εγώ δεν έχω σκοπό να αλλάξω διάσταση, διαβάζωντας και τα λεγόμενά σας....

JIM FORD
03-01-12, 09:14
Θα σας πω σε λίγο καιρό για τα Ασιατικά πλην Ιαπωνίας.
Πολύ πιθανόν να ανατραπούν πολλές από τις αμφιβολίες μας.
Βέβαια η federal είναι καταξιωμένη σε πολλές χώρες, ακόμα και σε ελαστικά πίστας.....
η federal (ταιβαν) ειναι πολυ καλη και εχει δυναμικη παρουσια εκτος ευρωπη...πχ αμερικη. το αν καποιες
ΑΣΙΑΤΙΚΕΣ πλην τζαπαν, που εχουν κανει αλματα εμπρος οπως αναφεραμε....πχ kumho, hankook, federal, ισως και καποιες αλλες, κυριως απο κορεα-ταιβαν η ακομη και ινδονησια-μαλαισια μερια, δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να προσεχουμε πολυ μα πολυ τα κινεζικα. προσωπικη μου αποψη μετα απο χιλιαδες πωλησεις και δοκιμες και κυριως γνωμες, αναφορες πελατων και αναφερομαι ειδικα σε επιβατικα, μοτο, 4χ4, καλοκαιρινα και χειμερινα (επαναλαμβανω, οτι εχω δει καλα δειγματα γραφης σε χιονι, αλλα οχι σε βρεγμενο πχ απο το αντιστοιχο χειμερινο) και οχι σε φορτηγα, οπου καποια ειναι οντως αντοχης.

JIM FORD
03-01-12, 09:27
Παιδιά καλή χρονιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Jim όντως 400 ευρώ είναι τα Σάβα, 440 τα Uniroyall και 480 τα Μισελέν. Σήμερα βρήκα και άλλα 2-3 μοντέλα αλλά απ' οτι κατάλαβα στη διάσταση αυτή 205/60/16 δεν παίζουν τραγικές διαφορές στην τιμή...(εκτός άν βάλεις κανένα κινέζικο με 300 ευρώ-α βρήκα και κάτι Τούρκικα με 370) Πάντως και εγώ δεν έχω σκοπό να αλλάξω διάσταση, διαβάζωντας και τα λεγόμενά σας....
αν βρηκες τα τουρκικα lassa 370 euros:
205/60r16 96h rf snoways 2 plus
H
205/60r16 92h snoways era
βαλτο αφοβα. η μαρκα ειναι μια απο τις πιο ανθεκτικες που εχω δει......
ειναι η bridgestone απο πανω μαμα και το εργοστασιο στην κεντσα στην τουρκια ειναι υπερσυγχρονο και εκει παραγοναι ολα τα bridgestone b-250 και οχι μονο...

stolis
03-01-12, 11:14
η federal (ταιβαν) ειναι πολυ καλη και εχει δυναμικη παρουσια εκτος ευρωπη...πχ αμερικη. το αν καποιες
ΑΣΙΑΤΙΚΕΣ πλην τζαπαν, που εχουν κανει αλματα εμπρος οπως αναφεραμε....πχ kumho, hankook, federal, ισως και καποιες αλλες, κυριως απο κορεα-ταιβαν η ακομη και ινδονησια-μαλαισια μερια, δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να προσεχουμε πολυ μα πολυ τα κινεζικα. προσωπικη μου αποψη μετα απο χιλιαδες πωλησεις και δοκιμες και κυριως γνωμες, αναφορες πελατων και αναφερομαι ειδικα σε επιβατικα, μοτο, 4χ4, καλοκαιρινα και χειμερινα (επαναλαμβανω, οτι εχω δει καλα δειγματα γραφης σε χιονι, αλλα οχι σε βρεγμενο πχ απο το αντιστοιχο χειμερινο) και οχι σε φορτηγα, οπου καποια ειναι οντως αντοχης.

Δημήτρη, η federal είναι η μόνη εταιρία εκτός Ιαπωνίας και Κορέας που θα έβαζα στο αυτοκίνητό μου. Για τις υπόλοιπες, ούτε συζήτηση.
Και για την federal έψαξα πολύ για γνώμες πριν το αποφασίσω, ενώ υπάρχει και αυτό το βίντεο που δείχνει φοβερό grip στο παγωμένο χιόνι και είναι τα ίδια ελαστικά με αυτά που πήρα και χωρίς καρφιά.
Μίλησα και με τον ίδιο που ανέβασε το βίντεο....
Παρατήρησε το πως επιταχύνει. Εκεί φαίνεται το πόσο καλό είναι.

http://www.youtube.com/watch?v=j7CxqvKBbvk&feature=player_embedded

JIM FORD
03-01-12, 11:33
οντως γαντζωμα!!

vasva
04-01-12, 00:02
Thanks Jim!
Και κάτι άλλο: Επειδή δεν βγαίνω να ξοδέψω και άλλα χρήματα για ζάντες (άλλωστε μ'αρέσουν οι αλλουμινίου που φοράει) το βάλε βγάλε κάθε σεζόν φθείρει το λάστιχο; Επειδή τα χειμερινά υπολογίζω να κάνουν περίπου 5 με 6000 χλμ κάθε σεζόν πιστεύεις οτι μπορούν να βγάλουν περισσσότερες απο 4 σεζόν;;;;; :confused:

JIM FORD
04-01-12, 09:42
με σωστη αποθηκευση και πολυ προσοχη και μετρημενη-λογικη χρηση οριακα 4-5 σεζον.....
οσο μπορεις - εφοσον δεν τα χρειαζεσαι πλεον (πχ μεσα μαρτιου?? και αναλογα παντα τον καιρο) -
βγαλτα νωρις & βαζετα αργα..ετσι και αλλιως τα χιονια καθε χρονο τελευταια Αργουν να ερθουν...πχ τελη δεκ.
αρα μιλαμε για μαξιμουμ χρηση 2-3 μηνων (αναλογα παντα με το που μενεις και την χρηση και τις μετακινησεις) οποτε μπορεις να χτυπησεις και 5 σεζον, αν και δεν το προτεινω. οντως το βγαλε-βαλε φθειρει καπως, αλλα τι να κανεις.......οι ζαντες κοστιζουν...εκτος και αν μπορεσεις να βρεις τιποτα φτηνες σιδερενιες μτχ, πραγμα δυσκολο....

StavRos
04-01-12, 09:55
ο ζαννιας στην βουλιαγμενησ έχει μια αποθήκη μισο στρέμμα με ελαφρώς μεταχειρισμενες ζάντες
όσοι πάνε και αλλάζουν τις μαμά ζάντες τις αφήνουν εκει και τους κόβει λεφτα απο την τιμή των καινούργιων
βρίσκεις με πολυ καλη τιμή ότι Ζαντα θές
;)

vasva
04-01-12, 19:59
με σωστη αποθηκευση και πολυ προσοχη και μετρημενη-λογικη χρηση οριακα 4-5 σεζον.....
οσο μπορεις - εφοσον δεν τα χρειαζεσαι πλεον (πχ μεσα μαρτιου?? και αναλογα παντα τον καιρο) -
βγαλτα νωρις & βαζετα αργα..ετσι και αλλιως τα χιονια καθε χρονο τελευταια Αργουν να ερθουν...πχ τελη δεκ.
αρα μιλαμε για μαξιμουμ χρηση 2-3 μηνων (αναλογα παντα με το που μενεις και την χρηση και τις μετακινησεις) οποτε μπορεις να χτυπησεις και 5 σεζον, αν και δεν το προτεινω. οντως το βγαλε-βαλε φθειρει καπως, αλλα τι να κανεις.......οι ζαντες κοστιζουν...εκτος και αν μπορεσεις να βρεις τιποτα φτηνες σιδερενιες μτχ, πραγμα δυσκολο....

Ok. Thanks man!

dnik1
04-01-12, 20:53
Ζω Θεσσαλονίκη, ανεβαίνω σε ορεινούς προορισμούς, έχω ένα SUZUKI SX4 με επιλεκτική τετρακίνηση και έβαλα μία τετράδα ελαστικά GISLAVED EUROFROST 5. Προσοχή, όχι τα NORD FROST.
Αχχχχχ, ήθελα να το πω. :o

Ακούω απόψεις από όλους... (άχετα που ήδη τα έβαλα, θέλω να μου πείτε την γνώμη σας)......

stolis
04-01-12, 21:40
Μια χαρά είναι. Μόνο σε παχύ απάτητο θα έχεις ένα θέμα, αλλά για χιονισμένο δρόμο είναι άψογα.

dnik1
04-01-12, 22:12
Μια χαρά είναι. Μόνο σε παχύ απάτητο θα έχεις ένα θέμα, αλλά για χιονισμένο δρόμο είναι άψογα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.
Σε παχύ απάτητο, θα έχω δυσκολίες, ή θα κατασκηνώσω εκεί;;;:)

Αναμένω και άλλες βέβαια..

stolis
04-01-12, 22:37
Ανάλογα την κατάσταση του χιονιού (φρέσκο-σκληρό) και το βάθος.
Γενικά, τα χιονολάστιχα με πυκνό πέλμα δεν τα πάνε καλά στο παχύ χιόνι.
Το έζησα με τα hakkapeliitta R, που η διαφορά σε σχέση με τα weathermaster με το αραιό πέλμα ήταν χαοτική.
Το αντίθετο βέβαια στο πατημένο χιόνι, αφού τα hakka είναι πολύ πιο μαλακά γιατί είναι κατασκευασμένα για παγωμένο-πατημένο χιόνι.
Ο τέλειος συνδυασμός είναι αραιό πέλμα και μαλακή γόμα για να δουλεύουν παντού.:)

JIM FORD
05-01-12, 09:26
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ καρντασι με την σουζουκαρα!!
οκ δεν εχει Την αγριαδα του σκανδιναβικου απο την ιδια εταιρεια αλλα ειναι πιο προσαρμοσμενο στα κλιματα μας.
μπορει να μην εχει το ιδιο βαθος τακουνιων αλλα το πελμα του ειναι σχετικα αραιο......

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQLyxVOkJaMOLRyg4xgjW9L3j2kJD8eW ci26_xl1DRGOZOQrqQg

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQrFT5q-_28pqZqJdhryexd-M293pHbhDHJOo8F3v58MHzjSzGbLQ

εως και +20 εκ. αν χρειαστει πιστευω απατητο θα πας.....(ισως και λιγο παραπανω αν δεν ειναι πολυ σκληρο - παγωμενο, διοτι το αμαξακι ειναι ψηλουτσικο...μετα θα βρισκεις και ισως κοιλιασεις, πραγμα που δεν το θελουμε) ειδικα με το κλειδωμα 50-50 που εχεις στα δυσκολα με μικρες ταχυτητες παντα, πχ ανηφορα η ξεκολληματα η παγο με κλιση κλπ και με το αυτοματο εννοειται για κινηση-πορεια με πιο μεγαλες ταχυτητες σε πασης φυσεως γλυστερα τερεν..πχ γλιτσα, βροχη, χιονι, παγο, αλατο-λασπο-χιονο, κλπ....
για να μην σου πω οτι μπορεις αν θες να δοκιμασεις (και για οικονομια) σε βροχερα και γιατι οχι και σε καποια "ευκολα" χιονισμενα σημεια να εισαι 4χ2...θα σε εκπληξει ευχαριστα το ελαστικο!
euro
http://www.ityre.com/i/tyre/26707.jpg

vs

nord
http://www.ityre.com/i/tyre/20234.jpg

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQlPtdHBpMz65Zw8Ym07WlsKVf3DQYV9 MkHK-MCGgsA_LYR-IoVcg

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ9JOJAsz_lpVVPvHLJ2BI3tykc9NUZn kbl4V6Hy-WLH1in9TQCzQ

dnik1
05-01-12, 09:38
Επίσης δεν ανέφερα ότι η πρόθεση μου με την παρότρυνση του λαστιχά μου είναι να μην τα αλλάξω το καλοκαίρι. Θα τα φοράω all year..
Πειράζει;; :)

stolis
05-01-12, 10:04
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ καρντασι με την σουζουκαρα!!
οκ δεν εχει Την αγριαδα του σκανδιναβικου απο την ιδια εταιρεια αλλα ειναι πιο προσαρμοσμενο στα κλιματα μας.
μπορει να μην εχει το ιδιο βαθος τακουνιων αλλα το πελμα του ειναι σχετικα αραιο......

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQLyxVOkJaMOLRyg4xgjW9L3j2kJD8eW ci26_xl1DRGOZOQrqQg
εως και +20 εκ. αν χρειαστει πιστευω απατητο θα πας.....

Δημήτρη, με εκπλήσεις με την απάντησή σου.
Αυτό είναι αραιό πέλμα;;;;;
Το πυκνό δηλαδή τι είναι, τα ημισλίκ;
Από συμβουλές την είχα πατήσει και εγώ κάποτε, γιαυτό έμαθα να βασίζομαι στις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ εμπειρίες και όχι σε φίλων ή πελατών.
Αυτά τα λάστιχα ΔΕΝ είναι για παχύ χιόνι. Είναι αντίστοιχα των pilot alpine που είχα κάποτε σε πέλμα (όσο αφορά την πυκνότητα).
Ούτε πιο αραιά από τα WR-G2 είναι και ούτε αυτά ήταν κατάλληλα για παχύ χιόνι.
Επίσης, αν το χιόνι δεν είναι εντελώς φρέσκο, σε 20+ πόντους το SX4 δεν θα πάει και λόγω ελαστικών και λόγω έλλειψης δύναμης, γιατί εκεί θέλεις αρκετή δύναμη για να σκάβεις και να υπερνικήσεις την αντίσταση του χιονιού. Ειδικά σε καμιά ανηφόρα, άντε γεια.
Όπως ξέρεις, έχω αρκετές 100δες χλμ σε τέτοιες συνθήκες και έχω δει πολλά ελαστικά στην πράξη, κάτι ξέρω για να τα γράφω και ας μην πουλάω 100δες ελαστικά όπως εσείς, έχω προσωπική εμπειρία όμως την οποία περίμενα να την εμπιστεύεσαι περισσότερο.
Φιλικά.;)

JIM FORD
05-01-12, 10:49
παντα φιλικα και εγω αποστολη, αλλα δεν καταλαβαινω το υφος...
ποιος ειπε οτι δεν εμπιστευομαι την εμπειρια σου?
τοσα χρονια τα γραφομενα μου, το αντιθετο δειχνουν.....

αν προσεξεις, γραφω οτι ειναι σχετικα αραιο πελμα και ναι ειναι.
πουλαμε χιλιαδες ελαστικα και μπορω να κρινω.
αναμεσα στις σειρες των τακουνιων χωραει σχεδον δακτυλο.....
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQrFT5q-_28pqZqJdhryexd-M293pHbhDHJOo8F3v58MHzjSzGbLQ

αν προσεξεις το αγριο τους εχει πιο μικρο διακενο...και πιο πυκνη χαραξη τακουνιων (αν και ισως πιο μεγαλο βαθος πελματος, ειδικα στο κεντρκο αυλακι)....
λογικο βεβαια για την χρηση που προοριζεται

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQlPtdHBpMz65Zw8Ym07WlsKVf3DQYV9 MkHK-MCGgsA_LYR-IoVcg

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ9JOJAsz_lpVVPvHLJ2BI3tykc9NUZn kbl4V6Hy-WLH1in9TQCzQ

εδω εκφερουμε τις προσωπικες μας αποψεις και δεν υπαρχει καποιος λογος αντιπαραθεσης, ειδικα τετοιας.

θεωρω οτι εως τωρα δεν την εχεις πατησει απο τις συμβουλες μου (εκτος και αν, ανεφερετε σε αλλον η ανωθεν παραθεση σου) και οτι ελαστικο σου εχω στειλει, η προτεινει, λειτουργησε για την δουλεια την οποια το ηθελες αψογα.....φυσικα αντιθετες γνωμες ειναι καλοδεχουμενες!

θεωρω οτι μπορουν να διαχειριστουν και απατητο χιονι. ο σουηδος ειναι πολυ καλος και εξειδικευμενος.
τεχνογνωσια και απαυγασμα ετων-δοκιμων εκει πανω.....

βεβαια μια δοκιμη του φιλου απο σαλονικα, ισως μας πεισει καλυτερα, οποτε κοντος ψαλμος αλληλουια!
ΕΠΙΣΗΣ γραφω για τις επιφυλαξεις μου..οτι δηλαδη να μην ειναι σκληρο η παγωμενο....το απατητο χιονι....εδω δικινητα σπρωχνουν με τον προφυλακτηρα σε 10-15 ποντους, κυριως σε πουδρα και δεν μπορει το σουζουκι που ειναι και σχετικα ψηλο, εχει καλη τετρακινηση και δυνατοτητα κλειδωματος και θα κολωσει? βεβαια παντα υπαρχουν πολλοι παραμετροι.

τελος, καλο ειναι να αποφευγονται....κατωθι ειρωνειες του στυλ....

////////////////////////////////////////

Το πυκνό δηλαδή τι είναι, τα ημισλίκ;

/////////////////////////////////////////

JIM FORD
05-01-12, 10:51
Επίσης δεν ανέφερα ότι η πρόθεση μου με την παρότρυνση του λαστιχά μου είναι να μην τα αλλάξω το καλοκαίρι. Θα τα φοράω all year..
Πειράζει;; :)
ναι πειραζει, διοτι το καλοκαιρι θα τα φας πιο γρηγορα. οσο να'ναι 4χ4 εχεις και θα μπεις και σε χωμα και σε πετρα και σε χαλικι και οπου βρεις...οποτε? κριμα δεν ειναι? ειναι ****** και θα μειωθει το πελμα τους. εκτος και αν το καλοκαιρι, πχ εχεις μηχανη και το εχεις το σουζουκι αραγμενο σε γκαραζ.....
επισης το καλοκαιρι με την πολυ ζεστη και την γλιστερη καυτη ελληνικη ασφαλτο θα σου σαπουνιαζει και δεν θα εχεις τοσο καλο handling.

Schneesuechtiger
05-01-12, 10:53
Παρεπιπτοντως φετος εβαλα σε επιβατηγο 205/55/16 τα καινουρια DUNLOP WINDERSPORT 4D κι εχω παθει πλακα..ολα τα συγκριτικα τεστς ηταν περα ως περα αληθινα κι αξιζε το ψαξιμο..μιλαμε για ασυλληπτο κρατημα σε παγο,χιονι,βαθυ η πατημενο..και φτηνο σχετικα με αλλα..400ε..κανενα απο αυτα που εχω φορεσει στο παρελθον οπως τα Michlin Alpin ή τα Bridgestone Blizzak δεν μπορουν να συγκριθουν μαζι του..και μιλαω για κρατημα σε παγο και χιονι..κανουν ελαφρως περισσοτερο θορυβο απλα

JIM FORD
05-01-12, 11:14
Παρεπιπτοντως φετος εβαλα σε επιβατηγο 205/55/16 τα καινουρια DUNLOP WINDERSPORT 4D κι εχω παθει πλακα..ολα τα συγκριτικα τεστς ηταν περα ως περα αληθινα κι αξιζε το ψαξιμο..μιλαμε για ασυλληπτο κρατημα σε παγο,χιονι,βαθυ η πατημενο..και φτηνο σχετικα με αλλα..400ε..κανενα απο αυτα που εχω φορεσει στο παρελθον οπως τα Michlin Alpin ή τα Bridgestone Blizzak δεν μπορουν να συγκριθουν μαζι του..και μιλαω για κρατημα σε παγο και χιονι..κανουν ελαφρως περισσοτερο θορυβο απλα
ναι χιονο-εθισμενε. πολυ καλη τεχνολογια, πυκνη χαραξη στο κεντρο,
καλα περιφερειακα αυλακια, και δεικτης φορας (V) = συνταγη για σκαψιμο!
ιδανικα συνδυασμενα στοιχεια δηλαδη απο τους γερμανους και βελτιστη επιλογη. ευγε...ο θορυβος τωρα...ε τι να κανουμε? δεν μπορεις να τα εχεις ολα....

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTq40t7Jqq7_GKaVqZB17sKPTW3IaAwP 8W0cvrxjIuOpjl8DPe4
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQD-gCQirysK3wlyAaoBpQYZODp_et7jw--v2osHnoT0wsMFPxv1Q

Schneesuechtiger
05-01-12, 11:33
ναι χιονο-εθισμενε. πολυ καλη τεχνολογια, πυκνη χαραξη στο κεντρο,
καλα περιφερειακα αυλακια, και δεικτης φορας (V) = συνταγη για σκαψιμο!
ιδανικα συνδυασμενα στοιχεια δηλαδη απο τους γερμανους και βελτιστη επιλογη. ευγε...ο θορυβος τωρα...ε τι να κανουμε? δεν μπορεις να τα εχεις ολα....

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTq40t7Jqq7_GKaVqZB17sKPTW3IaAwP 8W0cvrxjIuOpjl8DPe4
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQD-gCQirysK3wlyAaoBpQYZODp_et7jw--v2osHnoT0wsMFPxv1Q
εδω που τα λεμε απο ενα σημειο και μετα,ο θορυβος συνηθιζεται και δεν τον καταλαβαινεις πια..
παντως σε οτι αφορα το καλοκαιρι,αφηνοντας επανω το χιονολαστιχο στην ουσια το θετουμε νοκ αουτ.μια φορα εκανα το λαθος με τα Blizzak και τα αφησα στην καυτη ασφαλτο με αποτελεσμα ενω τα λαστιχα ειχαν λιγα χλμ,να χρειαζομαι καινουρια.επισης λαστιχο με παρεμφερεις επιδοσεις ειναι της μητρικης εταιρειας Goodyear Ultragrip GW-2 αν δε κανω λαθος..παντως εμφανισιακα τουλαχιστον το Dunlop ειναι καλυτερο..μιας και στα αλλα χαρακτηριστικα ειναι περιπου ιδια :rolleyes: (αν και με τοσο διαφορετικη χαραξη θα περιμενε κανεις και αλλα στοιχεια στα τεστς)

dnik1
05-01-12, 12:17
Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας. Από εβδομάδα θα ενημερώσω για τα ελαστικά.
Επίσης συγχαρητήρια που προσπαθείτε να κρατάτε τις απόψεις σε ένα επίπεδο. Όλοι το χρειαζόμαστε. Δεν υπάρχουν λόγοι αντιπαράθεσης. Και το λέω, διότι από τις εμπειρίες μου στα forum γενικότερα, ΜΟΝΟΝ κέρδος υπάρχει εάν είμαστε ευγενικοί και καλοπροαίρετοι. Και εάν μου επιτρέπεται να πω ότι σε αυτό τον τομέα το συγκεκριμένο forum έχει ....περιθώρια βελτίωσης..
Σχετικά με το καλοκαίρι, λες αρχικά να κρατούσα τα λάστιχα που έβγαλα;; Ήταν καλοκαιρινά νομίζω, contact premium 2, και είχαν περπατήσει καμία 30.000+ km...

JIM FORD
05-01-12, 12:38
αλλα +10κ μπορουν να σου δωσουν.....πιστευω με σωστη χρηση!
υγ = παντα σε ολους και για ολα υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης......βεβαια η ενοτητα μας εδω, η συγκεκριμενη αποτελει - ως τωρα - πλην καποιων ελαχιστων εξαιρεσεων, παραδειγμα προς μιμηση και για το υπολοιπο φορουμ αλλα και για τα αλλα !!

dnik1
05-01-12, 12:44
αλλα +10κ μπορουν να σου δωσουν.....πιστευω με σωστη χρηση!
υγ = παντα σε ολους και για ολα υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης......βεβαια η ενοτητα μας εδω, η συγκεκριμενη αποτελει - ως τωρα - πλην καποιων ελαχιστων εξαιρεσεων, παραδειγμα προς μιμηση και για το υπολοιπο φορουμ αλλα και για τα αλλα !!

Ναι. Είναι αλήθεια. Φαίνεται πολύ. Αναφέρομαι στο υγτερόγραφο σου...:)

stolis
05-01-12, 15:37
παντα φιλικα και εγω αποστολη, αλλα δεν καταλαβαινω το υφος...

εδω εκφερουμε τις προσωπικες μας αποψεις και δεν υπαρχει καποιος λογος αντιπαραθεσης, ειδικα τετοιας.

θεωρω οτι εως τωρα δεν την εχεις πατησει απο τις συμβουλες μου (εκτος και αν, ανεφερετε σε αλλον η ανωθεν παραθεση σου) και οτι ελαστικο σου εχω στειλει, η προτεινει, λειτουργησε για την δουλεια την οποια το ηθελες αψογα.....φυσικα αντιθετες γνωμες ειναι καλοδεχουμενες!

θεωρω οτι μπορουν να διαχειριστουν και απατητο χιονι. ο σουηδος ειναι πολυ καλος και εξειδικευμενος.
τεχνογνωσια και απαυγασμα ετων-δοκιμων εκει πανω.....

βεβαια μια δοκιμη του φιλου απο σαλονικα, ισως μας πεισει καλυτερα, οποτε κοντος ψαλμος αλληλουια!
ΕΠΙΣΗΣ γραφω για τις επιφυλαξεις μου..οτι δηλαδη να μην ειναι σκληρο η παγωμενο....το απατητο χιονι....εδω δικινητα σπρωχνουν με τον προφυλακτηρα σε 10-15 ποντους, κυριως σε πουδρα και δεν μπορει το σουζουκι που ειναι και σχετικα ψηλο, εχει καλη τετρακινηση και δυνατοτητα κλειδωματος και θα κολωσει? βεβαια παντα υπαρχουν πολλοι παραμετροι.

τελος, καλο ειναι να αποφευγονται....κατωθι ειρωνειες του στυλ....

Δημήτρη, αν είδες επιθετικό ύφος ή ειρωνεία, κατάλαβες λάθος.
Ούτε σου επιτέθηκα ούτε σε ειρωνεύτηκα.
Ότι δεν είναι μέσα στην ευγένεια δεν σημαίνει ότι είναι και επιθετικό.
Στο ζητούμενο, τι παραπάνω έχουν αυτά τα ελαστικά και πόσο πιο πυκνό πέλμα από τα hakkapeliitta R που με κορυφαία 4κίνηση, κλειδώματα, μπλοκέ κλπ δεν μπορούσα να προχωρήσω στο παχύ χιόνι;
Αν δεν είναι φρέσκο (το τόνισα το φρέσκο), δεν θα πάει πουθενά το suzuki. Φαντάζομαι ότι έχεις δει το βίντεο με το φτιαγμένο samurai λόγω έλλειψης δύναμης τι έπαθε με mud λάστιχα μάλιστα!!!
Όταν έχω δει πράγματα με τα μάτια μου (όχι άκουσα, μου είπαν), πως να δεχτώ το εντελώς αντίθετο;
Εδώ συμβουλεύουμε έναν άνθρωπο, δεν ανταγωνιζόμαστε σε γνώσεις ή εμπειρίες και πρέπει να ακούσει το σωστό.
Από όσα ελαστικά μου έχεις προτείνει, θυμάσαι ότι αν δεν μου άρεσαν και δεν μου γέμιζαν το μάτι δεν άκουγα τη γνώμη σου όπως και κανενός άλλου γιατί έχω τα δικά μου κριτήρια.
Γιαυτό και αντί να πάρω φέτος nokian χονδρική, προτίμησα τα federal και ας είναι Φινλανδία το ένα Ταϊβάν το άλλο.
Ξαναγράφω, ΦΙΛΙΚΑ....

dnik1
05-01-12, 15:41
Μπράβο σας κύριοι για το επίπεδο. Και δεν ειρωνεύομαι....σοβαρά μιλάω..:)

stolis
05-01-12, 15:52
Μπράβο σας κύριοι για το επίπεδο. Και δεν ειρωνεύομαι....σοβαρά μιλάω..:)

Φίλε, με τον Δημήτρη δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Μιλάμε εδώ και χρόνια για χιονολάστιχα και σέβομαι την γνώμη του, όπως και εκείνος τις εμπειρίες μου γιατί έχω κάνει 1000δες δοκιμές σε κάθε είδους χιόνι και με διάφορα αυτοκίνητα.
Διαφώνησα και μου έκανε εντύπωση που έγραψε εντελώς το αντίθετο από εμένα, γιατί ξέρει τι έπαθα πέρσι με τα hakkapeliitta R. 2 φορές κόντεψα να φύγω σε γκρεμό, σε χιόνι που με cooper με αραιό πέλμα περνούσα για πλάκα και δεν σταμάταγε ούτε κοιλιασμένο το αυτοκίνητο.
Μέτριο ή πυκνό πέλμα, δεν πάει σε παχύ χιόνι εκτός πολύ φρέσκου, ειδικά με αυτοκίνητο που δεν έχει πολύ δύναμη.
Αυτά λένε οι εμπειρίες μου.
Συμφέρον δεν έχω, απλά συμβουλεύω πολύ κόσμο και σε χώρες που οι άνθρωποι ζουν μέσα στο χιόνι, αλλά σέβονται τις εμπειρίες μου.
Γράφω από αγάπη για το αντικείμενο και για κανένα άλλο λόγο.

JIM FORD
05-01-12, 16:18
ΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΕΜΕ..... το gislaved euro frost 5 ειναι πιο αραιο απο το hakka r.

stolis
05-01-12, 16:28
ΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΕΜΕ..... το gislaved euro frost 5 ειναι πιο αραιο απο το hakka r.

Όχι τόσο όμως ώστε να κάνει μεγάλη διαφορά.
Είναι αντίστοιχα αραιό με το WR-G2 και το alpine που είχα παλιά. Αμφότερα δεν είναι για παχύ χιόνι, ειδικά σκληρό, το φρέσκο είναι άλλη ιστορία.
Σε φρέσκο θα πάει και ψιλοκοιλιασμένο, σε σφιχτό δεν θα πάει σε πάνω από 15 πόντους.
Σου θυμίζω, ενώ όπως θα ακούσεις είπα από πριν τι θα γίνει:

http://www.youtube.com/watch?v=C4rRQLiykws

JIM FORD
05-01-12, 16:34
ΠΥΚΝΗ ΧΑΡΑΞΗ - ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΜΕ ΑΜΕΛΗΤΕΑ ΚΕΝΑ = ΒΕΛΤΙΣΤΟ ΣΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΧΙΟΝΙ, ΣΤΟΝ ΠΑΓΟ, ΓΕΝΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΣΧΗΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΦΙΛΜ !!

http://www.discounttiredirect.com/product/tires/measr1.ang.jpg

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRQ7ArZ539jWszXV8MrLQ3nCFCtaeptg cvMZF5SOzLFT8PrPVIp2A

ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΝΑ / ΑΡΑΙΗ ΔΙΑΤΑΞΗ = ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΠΑΧΥ ΧΙΟΝΙ....

dnik1
05-01-12, 16:42
Σχολιάζοντας τις φωτογραφίες, στη πρώτη βλέπω πυκνή χάραξη και στη δεύτερη αραιή Όχι η αραιότερη όπως έχουμε πει. Σωστά;

ΥΓ. Το 2ο είναι το gislaved euro frost 5 ή κάνω λάθος;;

JIM FORD
05-01-12, 16:44
δεν ειπε κανεις οτι θα κανει την διαφορα......απλα πιστευω οτι το συγκεκριμενο δουλευει και απατητο παντα τηρουμενων των αναλογιων....δεν ειναι cooper weathermaster st2 / gislaved nord frost 3 / hankook i pike αλλα ουτε και στην αντιπερα οχθη.......
φυσικα ολοι το κανουμε αυτο ως χομπι απο αγαπη και μονο ανευ κερδους. επειδη το εχεις αναφερει ξανα στο παρελθον σε αναλογη "εκρηξη" υπαλληλος ειμαι μην το ξεχνας και ουτε καν πωλητης...εξαλλου ο φιλος το εχει ηδη το ελαστικο και κανεις μας δεν κερδιζει τιποτα. απλα και μονο μοιραζομαστε εμπειριες και συμβουλευουμε. για αυτο και μιλαμε τοσα χρονια και τηλεφωνικως αν και δεν βρεθηκαμε δυστυχως ως τωρα λογω αποστασης....
αν μην τι αλλο δεν εχουμε να χωρισουμε κατι και ας πιστευουμε το αντιθετο...για το συγκεκριμενο ελαστικο.

stolis
05-01-12, 16:48
ΠΥΚΝΗ ΧΑΡΑΞΗ - ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΜΕ ΑΜΕΛΗΤΕΑ ΚΕΝΑ = ΒΕΛΤΙΣΤΟ ΣΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΧΙΟΝΙ, ΣΤΟΝ ΠΑΓΟ, ΓΕΝΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΣΧΗΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΦΙΛΜ !!

http://www.discounttiredirect.com/product/tires/measr1.ang.jpg

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRQ7ArZ539jWszXV8MrLQ3nCFCtaeptg cvMZF5SOzLFT8PrPVIp2A

ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΝΑ / ΑΡΑΙΗ ΔΙΑΤΑΞΗ = ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΠΑΧΥ ΧΙΟΝΙ....

Το hakka έχει πολύ πυκνή διάταξη, ενώ το gislaved μέτρια, όχι αραιή.
Επιμένω ότι δεν είναι κατάλληλο για παχύ χιόνι, αλλά ότι νομίζεις.:)

JIM FORD
05-01-12, 16:50
Σχολιάζοντας τις φωτογραφίες, στη πρώτη βλέπω πυκνή χάραξη και στη δεύτερη αραιή Όχι η αραιότερη όπως έχουμε πει. Σωστά;

ΥΓ. Το 2ο είναι το gislaved euro frost 5 ή κάνω λάθος;;

ναι σωστα, αυτο ειναι και αυτο λεω. το πρωτο ειναι ενα πυκνο, κορυφαιο για τον τομεα του ελαστικο το Nokian hakka r !! o αποστολης το εχει δοκιμασει και ξερει. απαικτο σε πατημενο, παγωμενο χιονι και μαλιστα και υπο πιεση και με γκαζια. αλλα στομωνει, λογικο ειναι σε παχυ χιονι....
το δευτερο ειναι το δικο σου. (euro frost 5) ενα μετριο ελαστικο απο θεμα διαταξης τακουνιων, ουτε πολυ πυκνο οπως το πανω αλλα ουτε και πολυ αραιο οπως το cooper weathermaster st2
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5G9b-lF5qqTsa-2PvFXMoYSXdsK4fVuJ34iKrH5iQj1ayM9yGPJot6a_R

http://images.canadianlisted.com/nlarge/4-studded-215-70r14-cooper-weathermaster-st-2_5152553.jpg

http://www.alven-ingvarsson.se/shop/img/products/25-weather-master-st2/product_25-weather-master-st2_big.jpg

για αυτο λεω οτι μπορει να διαχειριστει και πυκνο χιονι!! παντα στα λογικα πλαισια...

stolis
05-01-12, 16:54
επειδη το εχεις αναφερει ξανα στο παρελθον σε αναλογη "εκρηξη"

Είδες καμιά έκρηξη;;;;
Έλεος, τι θέλεις να συμφωνώ στις ανακρίβειες και αν διαφωνώ είναι έκρηξη;
Δεν το συνεχίζω. Έχεις τη γνώμη σου και καλά κάνεις, αλλά δεν σου επιτρέπω να με μειώνεις βάζοντας ταμπέλες που σε βολεύουν.:(

JIM FORD
05-01-12, 16:58
οκ, αρα το ιδιο λεμε. ο σουηδος του φιλου σαλονικιου ειναι περιπου στην μεση...η χρυση τομη δηλαδη.
ας πιστεουμε στο αποτελεσμα το αντιθετο..δεν πειραζει.
εξαλλου ολα ειναι θεμα δυνατοτητων και αμαξιου και τι εχεις συνηθισει. διοτι εσυ αποστολη θα βαλεις το θηριο στο μισο μετρο απατητο και θα πεις...α δεν δουλευει και θα εχεις δικιο, διοτι ειχες δοκιμασει αυτα που σου ειχα στειλει τα αμερικανακια και ηταν τρακτερ....
ενω ο φιλος με τις σαφως μικροτερες απαιτησεις αν μπει σε κανα σημειο απατητο και τον βγαλει....θα πει...μωρε μπραβο ο σουηδος....
τελως παντων, τελος καλο, ολα καλα....καλη καρδια....;) :D :)
υγ = σαλονικιε, πατριδα, ακουσε καλυτερα τον στολη...μην το χωσεις πουθενα και μετα ουτε Grader δεν θα σε βγαζει...καλυτερα στο χιονι και γενικα στα δυσκολα να μην υπερ-εκτιμαμε τις δυνατοτητες που εχουμε και να κραταμε μικρο καλαθι!!

dnik1
05-01-12, 16:58
ναι σωστα, αυτο ειναι και αυτο λεω. το πρωτο ειναι ενα πυκνο, κορυφαιο για τον τομεα του ελαστικο το Nokian hakka r !! o αποστολης το εχει δοκιμασει και ξερει. απαικτο σε πατημενο, παγωμενο χιονι και μαλιστα και υπο πιεση και με γκαζια. αλλα στομωνει, λογικο ειναι σε παχυ χιονι....
το δευτερο ειναι το δικο σου. (euro frost 5) ενα μετριο ελαστικο απο θεμα διαταξης τακουνιων, ουτε πολυ πυκνο οπως το πανω αλλα ουτε και πολυ αραιο οπως το cooper weathermaster st2
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5G9b-lF5qqTsa-2PvFXMoYSXdsK4fVuJ34iKrH5iQj1ayM9yGPJot6a_R

http://images.canadianlisted.com/nlarge/4-studded-215-70r14-cooper-weathermaster-st-2_5152553.jpg

http://www.alven-ingvarsson.se/shop/img/products/25-weather-master-st2/product_25-weather-master-st2_big.jpg

για αυτο λεω οτι μπορει να διαχειριστει και πυκνο χιονι!! παντα στα λογικα πλαισια...

Μετά από όλες τις τοποθετήσεις σας για τις οποίες σας ευχαριστώ, νομίζω ότι έκανα τουλάχιστον μία τίμια επιλογή, η οποία θα με ανεβάσει μάλλον σε όλους τους χιονισμένους δρόμους, είτε πατημένοι είναι αυτοί, είτε καθαρισμένοι σχετικά αλλά με χιόνι να υπάρχει. Τώρα εάν βρεθώ σε δρόμο που δεν θα φαίνεται πια ως δρόμος απο το χιόνι και κατεβαίνοντας από το αυτοκίνητο, το χιόνι θα φτάνει μέχρι την γάμπα, ε τότε θα πάνω για τσίπουρο..:). Σωστά το αντιλαμβάνομαι;

JIM FORD
05-01-12, 17:04
Είδες καμιά έκρηξη;;;;
Έλεος, τι θέλεις να συμφωνώ στις ανακρίβειες και αν διαφωνώ είναι έκρηξη;
Δεν το συνεχίζω. Έχεις τη γνώμη σου και καλά κάνεις, αλλά δεν σου επιτρέπω να με μειώνεις βάζοντας ταμπέλες που σε βολεύουν.:(
αρχικα ανακριβειες δεν λεω, ουτε σου επιτρεπω να χαρακτηριζεις τα γραφομενα μου ετσι. αν θες πες και εσυ την αποψη σου, διαφορετικη η οχι, ειναι σεβαστη. ειπα εκρηξη διοτι θυμασαι ισως κατι απο παλια...που ευτυχως ειχε αλλαξει μετα...δεν πειραζει, περασμενα-ξεχασμενα. (αναφερομαι μετα απο ενα βιντεο ξερεις με σουμπα).
και επισης δεν σε μειωσα αποστολη. αν το ελαβες, ετσι , καταλαβες λαθος. ουτε σου εβαλα ταμπελα.
τι εννοεις? μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? και τι σημαινει που με βολευουν?
απλα ειδα και εκμαιευσα επιθετικη, αποτομη και ειρωνικη (εξηγησα πιο πανω το γιατι) συμπεριφορα (μακαρι να κανω λαθος, οπως λες) σε μια διαφορετικη απο εσενα αποψη...
απλα ειπα οτι μπορει να διαχειριστει το συγκεκριμενο παχυ χιονι ενω εσυ οχι.
και τι εγινε? χαλασε ο κοσμος....αναφερω στο παραπανω μυνημα γιατι πιστευω οτι δημιουργηθηκε αυτη η διαφωνια....ισως απο διαφορετικα θελω του καθενος...παντα υπαρχουν αλλες αναλογιες στο καθε αμαξι και στο τι κανουμε και πως...εγραψα και παραπανω....ολα οκ!

stolis
05-01-12, 17:05
Εδώ πήγαινα με τα cooper σε παλιό σφιχτό χιόνι και δεν σταμάταγε:
http://i751.photobucket.com/albums/xx157/suba400/29680_102576529787546_100001055972493_19508_557620 7_n.jpg

Εδώ η κατάληξη σε πολύ πιο μαλακό χιόνι με τα hakka R:
http://i751.photobucket.com/albums/xx157/suba400/DSC00608.jpg

Γιαυτό τα γράφω!!!

JIM FORD
05-01-12, 17:07
Μετά από όλες τις τοποθετήσεις σας για τις οποίες σας ευχαριστώ, νομίζω ότι έκανα τουλάχιστον μία τίμια επιλογή, η οποία θα με ανεβάσει μάλλον σε όλους τους χιονισμένους δρόμους, είτε πατημένοι είναι αυτοί, είτε καθαρισμένοι σχετικά αλλά με χιόνι να υπάρχει. Τώρα εάν βρεθώ σε δρόμο που δεν θα φαίνεται πια ως δρόμος απο το χιόνι και κατεβαίνοντας από το αυτοκίνητο, το χιόνι θα φτάνει μέχρι την γάμπα, ε τότε θα πάνω για τσίπουρο..:). Σωστά το αντιλαμβάνομαι;

το αντιλαμβανεσαι μια χαρα και εχεις δικιο. προχωρει!!
υγ = και λιγο πιο κατω απο την γαμπα να φτανει, πανε για τσιπουρο αν δεν ανοιξουνε....εξαλλου η γαμπα ειναι στα 30 εκ. σχεδον !!
:o

stolis
05-01-12, 17:10
τι εννοεις? μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? και τι σημαινει που με βολευουν?

Μιλάω για την φράση ''έκρηξη''.
Την διαφορετική μου γνώμη έγραψα και ξεθάβεις παλιά ξινά σταφύλια.
Γενικά διαφωνώ κάθετα με ορισμένα πράγματα μαζί σου, αλλά δεν θίγω κάτι διαφορετικό από το ζητούμενο της συζήτησης.

Και δεν μίλησα για μισό μέτρο χιόνι. 10 πόντοι σκληρό χιόνι είναι αρκετό για να σε ακινητοποιήσουν χωρίς πολύ ροπή και λάστιχα χωρίς <<αραιό>> τακούνι.

JIM FORD
05-01-12, 17:11
Εδώ πήγαινα με τα cooper σε παλιό σφιχτό χιόνι και δεν σταμάταγε:
http://i751.photobucket.com/albums/xx157/suba400/29680_102576529787546_100001055972493_19508_557620 7_n.jpg

Εδώ η κατάληξη σε πολύ πιο μαλακό χιόνι με τα hakka R:
http://i751.photobucket.com/albums/xx157/suba400/DSC00608.jpg

Γιαυτό τα γράφω!!!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ !!!

dnik1
05-01-12, 17:16
Χαχαχαχα

JIM FORD
Μιλάω για την φράση ''έκρηξη''.
Την διαφορετική μου γνώμη έγραψα και ξεθάβεις παλιά ξινά σταφύλια.
Γενικά διαφωνώ κάθετα με ορισμένα πράγματα μαζί σου, αλλά δεν θίγω κάτι διαφορετικό από το ζητούμενο της συζήτησης.

Και δεν μίλησα για μισό μέτρο χιόνι. 10 πόντοι σκληρό χιόνι είναι αρκετό για να σε ακινητοποιήσουν χωρίς πολύ ροπή και λάστιχα χωρίς <<αραιό>> τακούνι.

ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ την εγραψες με λαθος τροπο η με τροπο που εμενα προσωπικα κατι μου δειχνει καθε φορα.
και επειδη συνεβηκε ξανα, αναρωτηθηκα και εγω γιατι αυτο το πραμα ετσι? ειδικα με μενα?
αν διαφωνεις γενικα καθετα με ορισμενα πραγματα μαζι μου, γεγονος που αν μη τι αλλο μου προκαλει εκπληξη, εδω ειμαστε. διαθεσιμος παντα σε ολα....

stolis
Και δεν είναι μόνο αυτή τη φορά. Άλλη μία φορά στα Βίλλια παρά τρίχα να φύγω κάτω.
Οπότε, αναλογικά ένα SX4 δεν θα βρισκόταν στην ίδια θέση και με λίγο πιο αραιό πέλμα από τα hakka, αφού θα δυσκολευόταν και περισσότερο, χώρια την χαοτική διαφορά στην 4κίνηση;
Αυτό θέλω να πω και είναι μέσα από προσωπικές εμπειρίες, γιατί αν κάτσω να ακούσω τους άλλου που λένε ότι πήγαν σε πάγο με ασφάλτινα, τότε θα στείλω όλο το foresterclub στον φανοποιό!!!

stolis
05-01-12, 17:17
ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ την εγραψες με λαθος τροπο η με τροπο που εμενα προσωπικα κατι μου δειχνει καθε φορα.
και επειδη συνεβηκε ξανα, αναρωτηθηκα και εγω γιατι αυτο το πραμα ετσι? ειδικα με μενα?
αν διαφωνεις γενικα καθετα με ορισμενα πραγματα μαζι μου, γεγονος που αν μη τι αλλο μου προκαλει εκπληξη, εδω ειμαστε. διαθεσιμος παντα σε ολα....

Παρεξήγησες.
ΕΙΔΙΚΑ με εσένα, συνήθως συμφωνώ. Απλά έτυχε η περίπτωση να έχω δοκιμάσει τέτοιο τύπο ελαστικού....

JIM FORD
05-01-12, 17:18
πολλοι και εμενα μου κανουν μαγκια οτι ανεβαινουν στα χκ με καλοκαιρινα.......
τι να τους πω και τι να κανω? να τους αφησω να δοκιμασουν......δεν μου παει.....

JIM FORD
05-01-12, 17:33
μακαρι να σε παρεξηγησα αποστολη. ευχομαι να ειναι αυτο....απλα καποιες φορες νιωθω και δεν ειναι νομιζω κακο να λεμε οτι νιωθουμε, οτι δεν δεχεσαι με τιποτα το διαφορετικο. ειναι μια αισθηση...γραψε λαθος αν δεν ειναι ετσι. για αυτο και ισως αντεδρασα και εγω οταν το ξανα ειδα και το ξανα ενιωσα....μαλλον δεν επρεπε να αντιδρασω και να θυμηθω οπως λες και εσυ περσινα ξινα σταφυλια...
δεν πειραζει..τελος καλο , ολα καλα....καλη χρονια να εχουμε με καλα, λευκα ασφαλη χλμ.
αντε φτανει τοσο το pc, παιρνω το yrv 4wd να το πιεσω λιγο με τα χειμερινα vredestein στην βροχη.....ολα ποταμια ειναι εδω και παω σπιτι σε γυναικα και μωρο που περιμενουν!! καλη συνεχεια και καλη χρονια ξανα.

vasva
05-01-12, 17:40
Παίδες άλλη μια ερώτηση: με τα χειμερινά ελαστικά να έχω προληπτικά και ένα ζευγάρι αλυσίδες στο αμάξι για extreme καταστάσεις πάγου ή πάρω τίποτα άλλο για να μην φθείρω τα λάστιχα π.χ. πανια, δίχτυ, κλπ;;;;;

stolis
05-01-12, 17:46
Ότι είναι πιο φτηνό πάρε, γιατί πιθανότατα δεν θα το χρειαστείς.

stolis
05-01-12, 17:49
μακαρι να σε παρεξηγησα αποστολη. ευχομαι να ειναι αυτο....απλα καποιες φορες νιωθω και δεν ειναι νομιζω κακο να λεμε οτι νιωθουμε, οτι δεν δεχεσαι με τιποτα το διαφορετικο. ειναι μια αισθηση...γραψε λαθος αν δεν ειναι ετσι.Ξέρεις πολύ καλά Δημήτρη, ότι ότι λέω το τεκμηριώνω και μάλιστα με εικόνα.Ποτέ δεν λέω αυτό είναι γιατί έτσι πιστεύω εγώ και τέρμα.Πάντα βάζω εικόνα για να αποδείξω τα λεγόμενά μου.Αν κάνω λάθος το παραδέχομαι, όπως τότε με τα αυτόματα κιβώτια με αργά vs χειροκίνητα με αργά αν θυμάσαι.:)
Όπως λάθος έκανα και με τα hakkapeliita που παρόλο το πυκνό πέλμα τους πίστεψα ότι θα δουλέψουν και στο παχύ χιόνι σαν να έχουν κάτι μαγικό αυτά τα R.:juggle:
Έπεσα πολύ έξω.....:confused2:

asteriosn
05-01-12, 18:06
βαζω κ γω φωτο απ τα δικα μου ... νομιζω ειναι μια κατηγορια αναμεσα στα eurofrost και στα nordfrost και μεχρι στιγμης εδειξαν καλα σημαδια

http://img407.imageshack.us/img407/2930/realsize5120952399resiz.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/407/realsize5120952399resiz.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

dnik1
05-01-12, 18:12
Το όνομα αυτών;;
Vredestein;

asteriosn
05-01-12, 18:30
sava eskimo hp .... made in germany by goodgear

dnik1
05-01-12, 18:32
Καλοφόρετα.!!

stolis
05-01-12, 18:36
Καλά χλμ να έχετε όλοι παιδιά.
Χιόνια να έχουμε να χαρούμε και λάστιχα και αυτοκίνητα!!!

dnik1
05-01-12, 18:46
Καλά χλμ να έχετε όλοι παιδιά.
Χιόνια να έχουμε να χαρούμε και λάστιχα και αυτοκίνητα!!!

Προσωπικά με ενδιαφέρει να χαίρομαι τους προορισμούς μου. Τα λάστιχα και το αυτοκίνητο για εμένα είναι να μου δίνουν την ασφάλεια να φτάνω όσο το δυνατόν πιο άνετα στο προορισμό μου....
Δεν με ενδιαφέρει πια να οδηγώ σε απατητα και γενικά να ανοίγω ή να ακολουθώ νέα μονοπάτια.
Μου αρέσει να τα κάνω με τα πόδια αυτά. !!
Ίσως για αυτό και τα ελαστικά που επέλεξα να με αποζημιώσουν....είδωμεν....
Stay tuned......:)

stolis
05-01-12, 18:53
Καλά, γούστα είναι αυτά.
Όπως και να'ναι, μέχρι τον προορισμό σου μπορείς να χαρείς ένα καλό αυτοκίνητο και ένα καλό ελαστικό.
Και το να φτάσεις στον προορισμό σου άνετα και με ασφάλεια είναι πολύ σημαντικό.
Καλά λευκά χλμ για όλους μας λοιπόν!!!

dnik1
05-01-12, 19:48
Καλά, γούστα είναι αυτά.
Όπως και να'ναι, μέχρι τον προορισμό σου μπορείς να χαρείς ένα καλό αυτοκίνητο και ένα καλό ελαστικό.
Και το να φτάσεις στον προορισμό σου άνετα και με ασφάλεια είναι πολύ σημαντικό.
Καλά λευκά χλμ για όλους μας λοιπόν!!!

Επίσης. Ευχαριστώ εκ νέου...

nicksa
08-01-12, 13:39
Dunlop Winter Sport 3D? Any comment?

asteriosn
08-01-12, 17:46
τα γλυκοκοιταζα και γω τα Dunlop... αλλα δε βρηκα ετοιμοπαραδοτα στον λαστιχα που κατεληξα....

τα φορεσες ή ακομα ψαχνεις???

αυτοκινητο ?? διαστασεις???

gmer
08-01-12, 20:37
Στο Α5 quattro φοράω Dunlop Wintersport 4d σε 225/50/17 και μπορώ να πω ότι είναι καταπληκτικό λάστιχο καλύτερο από Michelin Alpin Goodyear Ultragrip που έχω δοκιμάσει παλιότερα σε Α4. 740€ η τετράδα

nicksa
08-01-12, 23:55
Τα αγόρασα πέρισυ και τα φόρεσα φέτως. 215/45, R17 σε FORESTER 2,5t. Αντικατέστησα μετά από τέσσερα χρόνια τα Sottozero που τα είχαν πάει περίφημα σε χιόνι και πάγο. Μια πρώτη θετική εντύπωση από τα Dunlop (έχω κάνει 300-400 χλμ.) είναι η στιβαρότητα και σταθερότητα στις στροφές ακόμη και με υψηλή ταχύτητα σε στεγνό δρόμο. Τα Pirelli "έπλεαν" ελαφρώς, όχι επικίνδυνα μεν, αλλά είχαν σαφώς πιο "λαστιχένια" (και ασαφή) αίσθηση. Ο λόγος που ρώτησα για εντυπώσεις είναι οι κορυφαίες επιδόσεις των Sottozero σε δύσκολες χιονο-παγοκαταστάσεις. Ο λόγος που δεν ξαναπήρα Pirelli: πολύ ειδικό λάστιχο. Κι ο λόγος που αγόρασα τα Dunlop : η σύσταση από ένα γείτονα που ξέρω ότι οργώνει βουνά και λαγκάδια

JIM FORD
09-01-12, 09:39
ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ "ΑΣΦΑΛΤΙΝΟ-ΚΟΥΡΣΑΤΟ" θα ελεγα και οχι 4χ4...εξαλλου λογω διαστασης δεν ειχες και πολλες επιλογες......λογικο.....απο θεμα επιδοσεων σε σβελτες καταστασεις θα εισαι πολυ καλα. εξαλλου το αμαξι ενδεικνυται για γκαζια και στροφιλικια.....τωρα σε λιγο πιο αγριες-εκτος καταστασεις......θα στομωσει και δεν θα σε καλυψει...βεβαια η δυναμη θα σε αποζημιωσει αλλα θα ελεγα να εισαι φειδωλος στα απατητα.

stolis
09-01-12, 12:26
Δημήτρη, φανταζόσουν ποτέ ότι θα πήγαιναν έτσι τα pirelli scorpion str στο χιόνι;
Γιατί εγώ δεν το πίστευα με τίποτα......
Από το 4:07 και μετά.
Δες και τα χάλια των A/T στην αρχή....

http://www.youtube.com/watch?v=-pDtEB6Rs0M

JIM FORD
09-01-12, 12:49
ΜΩΡΕ ΜΠΡΑΒΟ.......λογω αμαξιου και οδηγου πιστευω οτι πανε ετσι....διοτι σε γενικες γραμμες το θεωρω ψιλο-μουφα.....βεβαια στην πραξη βλεπω αλλα....μα ισως ειναι η εξαιρεση?

stolis
09-01-12, 13:00
Και εγώ άλλα είχα ακούσει Δημήτρη, αλλά με εξέπληξαν.
Βέβαια στο δικό μου θα ήταν ανεπαρκή λόγω δύναμης και άλλων απαιτήσεων.
Στο μαμά 2λιτρο τούρμπο πάντως με τέρμα γκάζι που πήγαινα μια χαρά ήταν σε ΑΥΤΟ το χιόνι. Ίσως να ήταν και λόγω εμπειρίας, αφού τα 200 άλογα που έχουν αυτά μου φαίνονται παιχνιδάκι μπροστά στο θηρίο....
Μπορεί με άλλη κατάσταση χιονιού να ήταν διαφορετικά τα πράγματα πάντως.
Τα yoko a/t πάντως, μεγάλη απογοήτευση στο χιόνι.....

JIM FORD
09-01-12, 13:20
ναι την ειδα την εκκινηση.....χαλι μαυρο.....ισως σε πιο παχυ ηταν πιο καλα.....τι να πω....
και φαντασου οτι σε σχεση με αλλα πιο σκληρα ατ, ειναι σχετικα καλο......

stolis
09-01-12, 13:33
Στο λίγο χιόνι το πατημένο είναι που δυσκολεύονται. Ειδικά στο ξεκίνημα σε ανηφόρα και στα φρένα.

j.s.
09-01-12, 21:01
Στο Α5 quattro φοράω Dunlop Wintersport 4d σε 225/50/17 και μπορώ να πω ότι είναι καταπληκτικό λάστιχο καλύτερο από Michelin Alpin Goodyear Ultragrip που έχω δοκιμάσει παλιότερα σε Α4. 740€ η τετράδα

Καλώς όρισες Γιάννη στην παρέα μας!Στην συγκεκριμένη ενότητα πιστεύω πως έχεις πολλά να μας πεις.

nicksa
10-01-12, 01:23
ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ "ΑΣΦΑΛΤΙΝΟ-ΚΟΥΡΣΑΤΟ" θα ελεγα και οχι 4χ4...εξαλλου λογω διαστασης δεν ειχες και πολλες επιλογες......λογικο.....απο θεμα επιδοσεων σε σβελτες καταστασεις θα εισαι πολυ καλα. εξαλλου το αμαξι ενδεικνυται για γκαζια και στροφιλικια.....τωρα σε λιγο πιο αγριες-εκτος καταστασεις......θα στομωσει και δεν θα σε καλυψει...βεβαια η δυναμη θα σε αποζημιωσει αλλα θα ελεγα να εισαι φειδωλος στα απατητα.

Κάπως έτσι το ψυχανεμιζόμουν γι' αυτό και ρώτησα ... για να μου το επιβεβαιώσουν. Οπως τα λες ακριβώς στις "σβέλτες" καταστάσεις, (πρώτη γεύση, τουλάχιστον) και λέω δεν μπορεί να είναι το ίδιο καλό και στα "ζόρικα". Thanks.

Stavros151515
10-01-12, 22:10
ta λαστιχα ms δεν κανουν τιποτα

εχω μεινει ικανοποιημενος απο τα nokian χιονολαστιχα.

JIM FORD
11-01-12, 10:14
NOKIAN=Ο ΦΙΝΛΑΝΔΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ......

οντως καλο ειναι να εχεις γνησια χειμερινα με την χιονοβουνονιφαδα (snow flake mountain symbol) και οχι απλα m+s και εννοειται οχι 4 εποχων για πιο σιγουρες λευκες εξορμησεις! τωρα μου εχει τυχει χειμερινο-χειμερινο ανευ νιφαδος (toyo snowprox) και ηταν μια χαρα, αλλα αυτο ειναι σπανιο. συνηθως η πλειονοτητα των χειμερινων την εχει. επισης η πλειονοτητα των ελαστικων παντος καιρου η 4 εποχων (all weather-4 season) εχει μονο το χαρακτηριστικο m+s (mud and snow), αλλα υπαρχουν και τα πιο "καλα" για εμας τους χιονοφιλους και εξειδικευμενα 4 εποχων που δουλευουν το χιονακι πολυ καλα (προσοχη το χιονακι λεω) συγκριτικα παντα με τα αντιστοιχα "απλα-light" 4 εποχων του συναγωνισμου και τα οποια φερουν την βουνο-χιονο-νιφαδα......χαρακτηριστικα παραδειγματα που μου ερχονται στο μυαλο.......

VREDESTEIN QUATRAC 3

ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΜΙΣΟ-ΜΙΣΟ, δηλαδη απο εξω καλοκαιρινο και απο μεσα χειμερινο (τις πλευρες εννοω)

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSd535Kil4a8ROI1KANgZWz_lX24YwVp wMKvBPeUFZ1XX4jihzQzA

http://zantes-lastixa.gr/media/catalog/product/cache/2/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/q/u/quatrac_3_4.jpg

KAI

NOKIAN ALL WEATHER+

(εννοει τα εως τωρα wr-wrg2)

http://www.nokiantyres.com/tyre?id=21638755&group=1.01&name=Nokian+All+Weather+%2B

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTKKN7F0nH9NIL2Wfq-9YTi7J5XKs-50WvAgYrxyyoF19dGcTxswghttp://www.nokiantyres.com/files/nokiantyres/ha_talvi/nokian_all_weather_%2B_iso.png

για το οποιο οπως εχω ξαναπει δεν βλεπω καμμια σημαντικη διαφορα σε σχεση με το προηγουμενο WR της ιδιας εταιρειας.....το οποιο και χαρακτηριζοταν ως χειμερινο.......
wr:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ_4cNlA4kZlBhpnE3vSMjtGgU_rnp3m W5kXZ4sMYZ0yf83vjJE

γενικα οι φινλανδοι λογω κλιματος σε πολλα χειμερινα τους (e.g.: wrg2, wr, wrg2suv) γραφουν πανω εδω και χρονια "all weather plus" κλεινοντας το ματι στις πιο νοτιες ευρωπαικες αγορες και αφηνοντας να εννοηθει το αυτονοητο...δηλαδη το "παντος καιρου" εκει πανω, τα βγαζει μια χαρα στους χειμωνες εδω κατω.....και αρα ειναι μια χαρα "χειμερινο" σε πιο νοτια κλιματα. μαλιστα αναφερουν στο σαιτ οτι οι οδηγοι της κεντρικης ευρωπης μπορουν να το φορουν ολο το χρονο και εχουν δικιο......

κυριολεκτικα μιλωντας, οι φινλανδοι 4 εποχων επιβατικα δεν εχουν. μονο 4χ4 που ειναι φυσικα και 50-50 (at=all terrain), τα οποια και συγκαταλεγουν οπως ολοι στα καλοκαιρινα 4χ4. εξαλλου και οι ιδιοι στο σαιτ τους τα ελαστικα τα ξεχωριζουν μονο summer-winter.

απλα το νεο προιον all weather+ (ex wr-wrg2) μπαινει μια χαρα ολο το χρονο και τα βγαζει περα στους χειμωνες μας.....ειδικα κεντρικη ευρωπη και ποσο μαλλον εδω κατω....τωρα για πιο βορεια και κρυα κλιματα, καλο θα ηταν να παμε στα πιο εξειδικευμενα τους προιοντα nordic / ice-compound e.g.: hakkas, nordmans, etc.....αλλα και στα απλα "ταπεινα" (λεμε τωρα) νεα τους χειμερινα (τα ειχατε δει περσι εδω, πρωτοι-πρωτοι...) τα οποια ειναι πολλα υποσχομενα: WRA3-WRD3, και μαλιστα ηδη δειχνουν τα δοντια τους.....

wrd3=test winner
http://www.nokiantyres.com/files/nokiantyres/alasivut/sport-auto-logo-WRD3.jpg
http://www.nokiantyres.com/tyre?id=21411323&group=1.01&name=Nokian+WR+D3
///
New Nokian WR D3 won a winter tyre test held by SportAuto (11/2011). Nokian WR D3 reached best result on snow with 99 of 100 points and on dry with 68 of 70 points. “Objectively in winter conditions Nokian WR D3 is at the peak. Against the excellent grip performance of the Finn others struggle in vain. On snow he brakes winning, and offers the best grappling traction as well.”
///

προσωπικα μιλωντας πιστευω οτι ενα τετοιο (σαν τα δυο παραπανω 4 εποχων) ελαστικο θα ειχε προβληματακια το καλοκαιρι στην Ελλαδα. δηλαδη, τι εννοω....ειχα βαλει σε ενα ταξι στα γιαννενα που δουλευε γιαννενα-κονιτσα-ζαγορια-τζουμερκα-τρικαλα-εγνατια-καταρα (ουδεν σχολιο, για τις συνθηκες, καταλαβαινετε), τους ολλανδους περσι.....εμεινε ικανοποιημενος το χειμωνα αλλα το καλοκαιρι με τις υπερβολικα υψηλες τ που φτανουν τα γιαννενα σχεδον ξεκολλησε η εσωτερικη (η χειμερινη δηλαδη) πλευρα του quatrac 3. βεβαια ηταν βαρυ ροπατο ταξι και αυτοι πλακωνονται για να προλαβουν οπως καταλαβαινετε και του το ειχα πει.....
το καλοκαιρι θελεις σετακι με τετοιες πιεσεις...αλλα τα ηθελε.....απλα το αναφερω για να το ξερετε.....τα καλα-δυνατα-χιονερα-******-αποδοτικα στους χειμωνες μας, 4 εποχων, πονανε και τρωγονται ταχιστα κατα την διαρκεια των Ελληνικων καλοκαιριων...............

ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ....δηλαδη με προσεκτικη ισως οδηγηση τους θερμους μηνες και φυλαξη σε γκαραζ και πιο πολυ ακινησια...πχ συνδυαστικη χρηση με μηχανη, που καποιοι εχουν το καλοκαιρι και πιο συχνη χρηση-ταξιδια το χειμωνα, πιστευω οτι ενα τετοιο σετακι μας καλυπτει, παντα τηρουμενων των αναλογιων.

εγω ειμαι υπερ των 2 σετ παντως......εξαλλου εχω ενα σετ 4 εποχων, all season, all terrain 50-50 (4x4/bridgestone d693 / m+s) για το καλοκαιρι (στην πραξη 8-9 μηνες) και ενα σετ χειμερινων (vredestein snowtrac 3 / m+s / snowflake-mountain symbol) για τις χειμερινες εξορμησεις και οσο το δυνατον μικρη πχ 3μηνη χρηση.....αλλα περι ορεξεως....

stolis
11-01-12, 11:23
Εχθές στην Πάρνηθα, με παρέα μου τον ΤΕΟ, οδήγησα ένα forester 2.5 με 265 άλογα (Λιγότερα από τα μισά του δικού μου) με τα χειρότερα χιονολάστιχα που έχω οδηγήσει ως τώρα.
Και μιλάω για τα vredestein wintrac xtreme. Το αυτοκίνητο όποτε πατούσα ή άφηνα γκάζι δίπλωνε απίστευτα, το grip απογοητευτικό, ενώ το πως γλιτώσαμε τα έλατα σε ένα τετακε 360 μοιρών, ας το γράψει ο ΤΕΟ αν το δει, ο οποίος τραβούσε βίντεο από πίσω.....

StavRos
11-01-12, 11:47
μετα απο τρία χρόνια χρήσης χιονολαστιχων και γύρω στα 8.000 χλμ απο αυτα τα 1000 πανω σε χιονι,μπορω να πω ότι για να μην κολλησεις 100% θές αραιο πέλμα

φοραω τα toyo snowprox 952

http://www.toyotires.ca/sites/default/files/imagecache/pattern_full/primary_2/Tire_Reflections_S592.png

τα έχω δοκιμάσει σε άπειρες συνθήκες και μόνο 2 φορές κόλλησα

δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλα και τις δυο φορές ήμουν στον υμηττο
επειδη ο υμηττος είναι τόσο κοντα στην θάλασσα νιώθω ότι το χιόνι είναι πιο βαρύ και στουμπωνουν πιο εύκολα και εκτός αυτου έχει σε αρκετά σημεία έντονη ανηφόρα
εκτός αυτου έχει πολλα αυλακια στο χιόνι που έχουν δημιουργηθεί απο τα αλλα αυτοκίνητα με αποτέλεσμα να σε πηγαίνει δεξιά αριστερά ακολουθώντας τα αυλακια αυτα και στουμπωνοντας περισσότερο τα λάστιχα μιας και δεν
καθαρίζουν όσο και να σπινιαρει.
οι συνθήκες ήταν ακριβώς ίδιες και τις δυο φορές

έχω γυρίσει την πινδο 100 φορές και δεν έχει κολλήσει ποτε, ούτε και σε
ανηφόρα με 4 άτομα .... βέβαια ήταν πατήμενο χιόνι τις περισσότερες φορές .

απο την άλλη είμαι παρα πολυ ευχαριστημένος με το κρατημα τους σε βρεγμενο και στεγνό (τόσο που κάθε χρόνο όταν τα βάζω πάθαινω σοκ) αλλα στο παχύ χιόνι στουμπωνουν.... βέβαια με ανέβασαν σε σημείο που το χιόνι ήταν 10-15 πόντους όπου για πρόσθιοκινητο είναι φαντάζομαι οκ.

όταν τα αλλάξω γιατι έχουν πολυ ψωμί ακόμα (και σε πελμα και σε κρατημα) παρα τα 3 χρόνια χρήσης , θα το σκεφτώ πολυ για πιο αραιο πέλμα , πέλμα που να σκάβει πιο πολυ . βέβαια θα χάσω σε άνεση - θόρυβο και κρατηματα
τελικα δεν υπάρχει ένα λάστιχο για όλεσ τισ συνθηκεσ :p :p

η άλλη λύση είναι 4κινητο που με τα ίδια λάστιχα θα ανέβαινε πολυ πιο άνετα στις ίδιες συνθήκες

εδω 2 φωτο απο σήμερα σε σημείο πιο κάτω απο αυτο που κόλλησα.
εκει που κόλλησα είχε 3-4 πόντους ακόμα
http://img.tapatalk.com/d5f90cb3-5a9d-58bb.jpg

http://img.tapatalk.com/d5f90cb3-5bb0-9ea8.jpg

JIM FORD
11-01-12, 12:42
οντως σταυρο ετσι ειναι.....η καλυτερα θα ελεγα για πιο συνδυαστικα αποτελεσματα ενα μετριο......την χρυση τομη δηλαδη για ολες τις χρησεις....που να εχει και τα δυο χαρακτηριστικα...πχ πυκνο στις διαγραμμισεις για κρατημα σε βροχη, πατημενο χιονι, παγο και εστω καποια αυλακια ειτε περιφερειακα ειτε το κεντρικο που να μπαινει και ενα δακτυλο και κατα προτιμηση με φορα για να σκαβει.....οχι τελειως πυκνο δηλαδη (πχ ελαστικα παγου με συχνη χαραξη) που θα στομωνει ευκολα ουτε και και ολα τα αυλακια να ειναι φαρδια με μεγαλο βαθος πελματος για σκαψιμο και πιο αγρια ισως εκτος χρηση που θα γλυστραει σε γλυστερα πατημενα τερεν.....
βεβαια ολα εξαρτιωνται και απο την χρηση...
πχ μενεις ορεινα......και χωνεσαι παντου...αραιο.....
μενεις πολη και θελεις μονο πορεια εως χκ.....μετριο προς πυκνο.....
θελεις γκαζια σε πατημενο...πυκνοτατο!

JIM FORD
11-01-12, 12:57
Εχθές στην Πάρνηθα, με παρέα μου τον ΤΕΟ, οδήγησα ένα forester 2.5 με 265 άλογα (Λιγότερα από τα μισά του δικού μου) με τα χειρότερα χιονολάστιχα που έχω οδηγήσει ως τώρα.
Και μιλάω για τα vredestein wintrac xtreme. Το αυτοκίνητο όποτε πατούσα ή άφηνα γκάζι δίπλωνε απίστευτα, το grip απογοητευτικό, ενώ το πως γλιτώσαμε τα έλατα σε ένα τετακε 360 μοιρών, ας το γράψει ο ΤΕΟ αν το δει, ο οποίος τραβούσε βίντεο από πίσω.....

ειναι ηδη το θηριο 530+ αλογα???
:flame:
οι ολλανδοι ειναι υψηλων επιδοσεων και προφανως στομωνουν ταχιστα......αντιθετα με τα μικρα αδελφακια τους (snowtrac 3) που εχω τα οποια....δωστους λευκο τερεν και παρτους την ψυχη.........απο την αλλη πιστευω να συμφωνεις οτι ειναι πολυ καλα σε βροχη,γλιτσα, κλπ.......ο τεο με το σααμπ ηταν πολυ ευχαριστημενος......σε ολες σχεδον τις συνθηκες μου ελεγε.....βεβαια απο την αλλη δεν ξερω σε τουρμπο δασοφυλακα...δεν εχω βαλει.....

stolis
11-01-12, 13:04
550 είναι το θηρίο πλέον Δημήτρη.:)
Δεν ξέρω τι κάνουν στη βροχή, πιθανόν θα είναι καλά.
Στο χιόνι και με τους ρυθμούς που πήγαινα εχθές, δεν μου έδιναν καμία σιγουριά. Καμία σχέση με όσα έχω βάλει ως τώρα.
Ακόμα και τα cooper με τα τακούνια ήταν καλύτερα.
Για το παιδί που έχει το forester μια χαρά είναι γιατί κινείται συντηρητικά. Φαντάζομαι ότι αν είχα το δικό μου εχθές, θα μέτραγα μερικά ελατάκια με αυτά!!!

JIM FORD
11-01-12, 13:08
550???
καταλαβα...δεν παει βημα.....
:ballchain::wacko:
μαλλον θελεις 18'' επειγοντως.....(νομιζω εχω δει τις χρυσες sti?μπαινουν?) θυσιαζοντας φυσικα καποιου ειδους γουστα??

stolis
11-01-12, 13:23
18άρες έχω για τα καλοκαιρινά ημισλίκ που χρησιμοποιώ.
Στο χιόνι δεν βάζω, αφήνω τις 17άρες.
Έτσι κι αλλιώς τα 550 και τα 70 κιλά ροπής δεν βγαίνουν πάνω στο χιόνι, με 1/4 του γκαζιού πας, αφού αν πατήσεις τέρμα γκάζι μένει και η 6η κάτω.....

JIM FORD
11-01-12, 13:48
πως ειναι τα ιμαλαια? οπως τα περιμεναμε στο παχυ χιονι απαικτα?

stolis
11-01-12, 14:04
Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα. Όταν ετοιμάσω το θηρίο θα σου πω.
2 άλλα παιδιά που τα έβαλαν, μου είπαν ότι είναι άψογα, αλλά αν δεν τα δω και στους δικούς μου ρυθμούς δεν είναι σίγουρος.....

tedscossie
13-01-12, 03:17
Γεια σας κ απο μενα κ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ Κ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ!!
Οπως σας ειπε κ ο Αποστολης προχθες εγινε χαμος στην ΠΑρνηθα!!
Βογγιξαν οι δρομοι κ τα δεντρα που περναγαμε...!!
Απλα ο Στολις το πηγαινε διχως αυριο κ απλα τέλεια!!
Αν δεν οδηγουσε αυτος κ ηταν κανενας αλλος χωρις ιδιαιτερη εμπειρια θα ειαμσταν στο μετρημα ακομη...δηλαδη...1,2,3,4μετρα...100...500...1250μ! !!!
Τοσο ακριβως ηταν ο γκρεμος απο κατω μας!!
απλα καναμε ενα τε τα κε κ συνεχισαμε ακαθεκτοι!!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΛΙ!!
Για τα Vredestein Jim αυτο που εχω κ εγωνα πω ειναι οτι με απογοητευσαν στο Φορεστερ...απλα πηγαινε οπου ναι με αυτους τους ρυθμους....
τί να πω...αρα μπορει κ γιαυτο κ εγω σε πολλα σημεια να παρεξηγουσα το Σαμπ αλλα επρεπε να τα ριξω στο ελαστικό!!
ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ GISLAVED NORD FROST 5 ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ...ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΥΘΗΚΑΝ!!
ΑΠΛΑ ΤΕΡΜΑ Κ ΤΑΠΑ!!
ΟΥΤΕ ΚΟΛΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΤΠΤ!!
ΔΕΝ ΜΠΟΥΚΩΝΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΙΧ....ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΣΤΙΧΟ!!
ΘΥΣΙΑΖΩ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΗ!!!
ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ!!
ΑΝΕΒΑΙΝΑ ΧΘΕΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20εκ ΧΙΟΝΙΟΥ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΕΡΜΑ...ΑΝΗΦΟΡΕΣ ΚΑΤΗΦΟΡΕΣ!ΤΟ ΓΥΡΝΑΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Κ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΤΑΝ ΑΨΟΓΑ!!ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΔΕ ΞΑΝΑ ΒΑΖΩ ΑΛΛΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ!ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΞΕΚΙΝΑΩ ΑΝΗΦΟΡΕΣ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10εκ ΠΟΥΔΡΑ ΚΑΤΩ Κ ΠΑΓΟ Κ ΦΕΥΓΕΙ ΛΕΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΓΝΟ!!
Α ΡΕ ΤΖΙΜ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΛΕΓΕΣ....

ΤΟ μονο που μουμενει τωρα ειναινα παρω κ εγω ενα δασοφυλακα να τρεχω μαζι εμ το Στολι..χιχιχιχι

να στε ολοι καλα κ προσοχη!!Το χιονι δεν αστειευεται!!θελει προσοχη κ εμπειρια!!
ΚΑΛΑ ΧΙΟΝΙΑ Κ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!

ΚΑΛΗ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΣΕΖΟΝ..ΠΟΥ ΑΠ'ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!!

ΦΙΛΙΚΑ,
ΤΕΟ;)

stolis
13-01-12, 11:17
Εδώ και το περιβόητο τετακε που είπε ο Θοδωρής, όπου η όπισθεν που έβαλα μας έσωσε.....
Αφού είδα ότι με ανάποδο δεν μαζεύεται και τα δέντρα και ο γκρεμός πλησίαζαν, αν υπήρχε χρόνος να κάτσεις να σκεφτείς λύση, η όπισθεν ήταν η μόνη λύση που υπήρχε. Απλά, αυτό έπρεπε να αποφασιστεί σε κλάσματα δευτερολέπτου.
Έτσι, μόλις είδα ότι περάσαμε το δέντρο και θα φεύγαμε κάτω, κάρφωσα όπισθεν, γκάζι και το forester μπήκε ξανά στο δρόμο.:welcome:

http://www.youtube.com/watch?v=GSk40z-X6VQ

Και εδώ, ξεσάλωμα με το προσθιοκίνητο justy την επόμενη μέρα.:peace:

http://www.youtube.com/watch?v=ibUq1nRi6OY

Bigsam
13-01-12, 14:04
Το δεύτερο είναι Ιπποκράτειο??
Το τέριος ασφάλτινα φορούσε??

stolis
13-01-12, 15:17
Ιπποκράτειο είναι το 2ο.
Latitude cross το Terios.

JIM FORD
16-01-12, 09:21
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!!
η γνωση-εμπειρια του αποστολη και η αστραπιαια αντιδραση το εσωσαν!!
με το δικο σου και τα federal ειστε?

stolis
16-01-12, 13:46
Όχι Δημήτρη. Με ένα σαν το δικό μου, αλλά σχεδόν νορμάλ μόνο με πρόγραμμα και τα vredestein που σου έλεγα.
Το δικό μου την άλλη εβδομάδα βγαίνει.......

nkip005
16-01-12, 13:55
λοιπόν για να βοηθήσω (ίσως) κάποιους αμύητους σαν και μένα, να πω ότι χθες δοκιμάστηκαν τα χειμερινά μου σε καλές συνθήκες: -12 βαθμοί, ελαφρύ στρώμα από χιόνι, ανηφόρες, κατηφόρες, ξεκίνημα σε ανηφόρα κλπ...

το ξαναείπα, αλλά το λέω και τώρα... σαν να οδηγείς σε άσφαλτο... (σε λογικές ταχύτητες βέβαια)... παιδιά όσοι έχετε αμφιβολίες, ξεχάστε το...

ΥΓ. για τα general τι λέτε? αμερικάνικα? μου τα πρότεινε ο λαστιχάς μου αλλά πήγα αλλού (για άλλους λόγους)...

stolis
16-01-12, 14:00
λοιπόν για να βοηθήσω (ίσως) κάποιους αμύητους σαν και μένα, να πω ότι χθες δοκιμάστηκαν τα χειμερινά μου σε καλές συνθήκες: -12 βαθμοί, ελαφρύ στρώμα από χιόνι, ανηφόρες, κατηφόρες, ξεκίνημα σε ανηφόρα κλπ...

Τα οποία είναι;;;

JIM FORD
16-01-12, 14:08

το ξαναείπα, αλλά το λέω και τώρα... σαν να οδηγείς σε άσφαλτο... (σε λογικές ταχύτητες βέβαια)... παιδιά όσοι έχετε αμφιβολίες, ξεχάστε το...

ΥΓ. για τα general τι λέτε? αμερικάνικα? μου τα πρότεινε ο λαστιχάς μου αλλά πήγα αλλού (για άλλους λόγους)...

αρκετα καλα ειναι....βλεπεις εχουν την εμπειρια απο βορεια αμερικη και πουλανε καλα ηπα και καναδα.....
δυστυχως εδω ερχεται μονο το απλο......
http://www.ityre.com/i/tyre/20614.jpg
altimax winter.....
μακαρι να εφερναν το αγριο
altimax arctic
http://www.ityre.com/i/tyre/20613.jpg

εχουν και το altimax winter plus
http://www.ityre.com/i/tyre/26966.jpg
ηπιο και αυτο δεν μου γεμιζει το ματι και μου θυμιζει το....
http://www.ityre.com/i/tyre/5326.jpg
gislaved euro frost 3...

ok, αλλα...??

λογικα σου ειχε προτεινει το πρωτο πανω πανω??
θυμισε μου διασταση και αμαξι!!

stolis
16-01-12, 14:12
Αυτό το πέλμα της nokian το έχουν αντιγράψει οι μισές εταιρίες.

nkip005
16-01-12, 14:15
Τα οποία είναι;;;

ναι, σόρρυ, έχεις δίκιο αποστόλη... απλά επειδή έγραψα και παλιότερα ξέχασα να το (ξανα)πω...

έβαλα τα matador nordicca mp59 (195/65)

stolis
16-01-12, 14:16
Λογικό να είσαι ευχαριστημένος τότε. Βγάζει καλά χειμερινά.

nkip005
16-01-12, 14:18
λογικα σου ειχε προτεινει το πρωτο πανω πανω??
θυμισε μου διασταση και αμαξι!!

δημήτρη, δεν θυμάμαι ποιο μου είχε πει... έχω ένα astra 1.4 με διαστάσεις 205/55/16 και του είχα ζητήσει για διαστάσεις 195/65/15... μου πρότεινε τα general και τα marangoni...

nkip005
16-01-12, 14:20
Λογικό να είσαι ευχαριστημένος τότε. Βγάζει καλά χειμερινά.

αποστόλη άσχετος ήμουν... εσύ, ο δημήτρης και οι υπόλοιποι στο φόρουμ με βοηθήσατε να ψαχτώ και να ψωνίσω σωστά !!!

JIM FORD
16-01-12, 14:27
Αυτό το πέλμα της nokian το έχουν αντιγράψει οι μισές εταιρίες.
ποιο λες?

JIM FORD
16-01-12, 14:32
δημήτρη, δεν θυμάμαι ποιο μου είχε πει... έχω ένα astra 1.4 με διαστάσεις 205/55/16 και του είχα ζητήσει για διαστάσεις 195/65/15... μου πρότεινε τα general και τα marangoni...
ισως επειδη τα ειχε.....μια χαρα εισαι με τους σλοβακους μην μασας και αν θυμασαι τα ειχαμε πει......

stolis
16-01-12, 14:35
ποιο λες?

Το πέλμα των hakka 5.
Το έχουν αντιγράψει πάρα πολλές εταιρίες.

JIM FORD
16-01-12, 14:41
Nokian Hakkapeliitta 5

αξεπεραστο απο το 2006 !!!

http://www.ityre.com/i/tyre/19990.jpg

αλλα δεν πολυ μοιαζει νομιζω με καποια απο αυτα που βαλαμε....για ποιο λες?

stolis
16-01-12, 14:45
Για το altimax winter plus.

Και έχω δει παρόμοιο πέλμα και σε hankook και σε κάνα δυο ακόμα.

JIM FORD
16-01-12, 14:50
νομιζω οτι επειδη ειναι η μαμα κοντι απο πανω και στους σουηδους αλλα και στους αμερικανους οτι τα παιρνουν απο σουηδια μερια.....ειδικα επειδη δεν βλεπω διαφορα μεταξυ altimax winter plus vs euro frost 3 !!
οπως και στο altimax arctic vs nord frost 3 !!

asteriosn
08-02-12, 12:16
σήμερα τελικά μετά από πολλά τεστ... προδόθηκα απ'τα Sava μου...

ξεκίνησα να ανέβω στα πηγάδια με πολύ άσχημες καιρικες συνθήκες ...χιονόπτωση ήδη απ τη Ναουσα... ο δρόμος μετά τα πρώτα 2-3χλμ είχε 5-15εκ φρεσκιας πούδρας και απο κάτω παγωμένο ... όσο ανέβαινα η χιονόπτωση γινοταν αρκετά εντονη και ομίχλη ανα διαστηματα ... ορατότητα ουτε 50 μετρα... ο δρόμος σε μερικα σημεία χωρούσε 2 αυτοκίνητα οριακά αλλά στα περισσότερα μόνο μιά λωρίδα κ αυτη όπως ανέφερα παραάνω.....

στο δια ταυτα λοιπον 4-5χλμ πριν το Χ/Κ σε ενα δύσκολο ανηφορικό κομμάτι έκανα τη μ@λ@κι@ να σταματήσω να ρωτήσω έναν που κατέβαινε... πως είναι ο δρόμος παραπάνω... !!!! εννοείται πως δε κατάφερα να ξεκινήσω... μιας και τα λάστιχα έσκαβαν ευκολα την πούδρα και απο κάτω ήταν γυαλί ο δρόμος με Τ -7...

αν δε σταματούσα πιστευω θα έφτανα πάνω αλλά προτίμησα να κανω αναστροφή κ πίσω γιατι ο καιρός δεν αστειευοταν...

JIM FORD
08-02-12, 12:23
πρωτα απ οολα η ασφαλεια. σε αυτες τις περιπτωσεις παγου μπορεις να δοκιμασεις να χαμηλωσεις την πιεση..πχ απο 30 σε 28 η ακομη καλυτερα σε 26 η 24 για πιο αγριο παγο και φυσικα να την επαναφερεις μετα.

Bigsam
08-02-12, 12:39

ξεκίνησα να ανέβω στα πηγάδια με πολύ άσχημες καιρικες συνθήκες ...χιονόπτωση ήδη απ τη Ναουσα... ο δρόμος μετά τα πρώτα 2-3χλμ είχε 5-15εκ φρεσκιας πούδρας και απο κάτω παγωμένο ... όσο ανέβαινα η χιονόπτωση γινοταν αρκετά εντονη και ομίχλη ανα διαστηματα ... ορατότητα ουτε 50 μετρα... ο δρόμος σε μερικα σημεία χωρούσε 2 αυτοκίνητα οριακά αλλά στα περισσότερα μόνο μιά λωρίδα κ αυτη όπως ανέφερα παραάνω.....

στο δια ταυτα λοιπον 4-5χλμ πριν το Χ/Κ σε ενα δύσκολο ανηφορικό κομμάτι έκανα τη μ@λ@κι@ να σταματήσω να ρωτήσω έναν που κατέβαινε... πως είναι ο δρόμος παραπάνω... !!!! εννοείται πως δε κατάφερα να ξεκινήσω... μιας και τα λάστιχα έσκαβαν ευκολα την πούδρα και απο κάτω ήταν γυαλί ο δρόμος με Τ -7...

αν δε σταματούσα πιστευω θα έφτανα πάνω αλλά προτίμησα να κανω αναστροφή κ πίσω γιατι ο καιρός δεν αστειευοταν...

Αλυσίδες δεν είχες μαζί σου?? Προσωπικά δεν αισθάνομαι ασφάλεια αν δεν έχω μαζί μου αλυσίδες. Δεν ξέρω μπορεί να είναι και ψυχολογικό...

asteriosn
08-02-12, 12:55
Που να βάλεις αλυσιδες... ??? σε 225/45/17 ??? αέρα έπρεπε να βγάλω απ τη Νάουσα αλλα το ξέχασα... εκει πάνω έπρεπε να βγάλω στο περίπου κ προτίμησα βασικα να γυρισω πίσω...

το πιο απλό θα ηταν να πάω λίγο πιο κάτω που ίσιωνε πάλι ο δρόμος και να πάρω φόρα...θα ανέβαινα μια χαρά όπως ανεβηκα δηλαδη μέχρι το σημείο εκείνο...

JIM FORD
08-02-12, 13:02
εχεις και χαμηλο προφιλ και φαρδια ζαντα παναθεμα σε......
το βασικο μειον των πιο ισχυρων και μοντερνων αμαξιων......
αλλα θυμαμαι τα ειχαμε ξαναπει και στους καιρους μας να εχεις και αλλο σετ πχ 16'' ειναι ζορικο και δυσευρετο καποιες φορες αναλογα με το αμαξι!

asteriosn
08-02-12, 13:34
jim τα εχουμε πει... ήταν σχεδον αδυνατο να βρω 15αρες ζαντες σε λογική τιμή και για 16αρες ακόμα ήταν δυσκολο με κόστος ελαστικών σχετικά υψηλό ... οπότε πηγα στην πιο οικονομική λύση η οποια δε με εχει απογοητευσει συνολικα... σημερα ήταν πολύ δυνατό τεστ,... και υπό προυποθέσεις θα το περνούσαν κ αυτό αλλά είπαμε άνω αό όλα η ασφάλεια...

stolis
13-02-12, 17:31
Δημήτρη, αν μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα. Κι όμως, τα federal είναι τουλάχιστον ισάξια με τα R!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=2qxBeh0PTm4

JIM FORD
14-02-12, 10:27
ΕΥΓΕ...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ...ΔΙΚΑΩΘΗΚΑΜΕ....ΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΤΟΣΟ ΑΓΡΙΟ ΠΕΛΜΑ.
αφου παει ετσι στο σκληρο παγωμενο αρα εχει και καλη μαλακη γομα.
απο παχυ απατητο? παγο? πες μας νεα...αντε καλοριζικο ξανα το θηριο!
υγ = αλλαξε το ονομα στο γιου τιουμπ σε σουμπα550 !!

stolis
14-02-12, 11:51
Δημήτρη, σε παχύ δεν πήγα. Σε παγωμένο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το θηρίο δουλεύει μόνο 1 bar στο βίντεο. Λογικά θα πάει στα 600 όταν ανεβάσω αλλά μάλλον θα το κάνω μετά τα χιόνια. Και χρόνο και διάθεση για δυναμόμετρο δεν έχω, αλλά και δεν χρειάζεται παραπάνω δύναμη τώρα.

JIM FORD
14-02-12, 11:56
οκ τοτε θα το κανεις το ονομα σουμπα600 !!!
μονο μην το μπερδεψουν με το μ60 !!!
;)

Morpheas
17-02-12, 15:54
Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω, αν ξέρει κανείς να μου πει...

Σήμερα πήγα στον "λαστιχά" μου για να βγάλω ένα καρφί και επί τι ευκαιρία τον ρώτησα,
αν έχει έρθει η νέα σειρά της Nokian.

Και μου λέει, όχι μόνο δεν έχει έρθει, αλλά δεν τους έχουν δώσει ούτε πρόβλεψη για
το πότε μπορεί να έρθουν!

Ξέρει κανείς τί ακριβώς "παίζει";

Αυτή τη στιγμή έχω τα i3 και μου πρότεινε αντί αυτών τα Ρ1 της Pirelli,
τα οποία και δεν τα ξέρω.

Γενικά δεν θέλω να φύγω από Nokian, μιας και τα τελευταία χρόνια στα αυτοκίνητά μου
βάζω μόνο nokian!

JIM FORD
17-02-12, 16:47
οταν λες νεα σειρα τι εννοεις? καλοκαιρινων προφανως? (επειδη αναφερεις i3 - p1)πες μας διασταση......

snowgrooomer
17-02-12, 19:13
Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω, αν ξέρει κανείς να μου πει...

Σήμερα πήγα στον "λαστιχά" μου για να βγάλω ένα καρφί και επί τι ευκαιρία τον ρώτησα,
αν έχει έρθει η νέα σειρά της Nokian.

Και μου λέει, όχι μόνο δεν έχει έρθει, αλλά δεν τους έχουν δώσει ούτε πρόβλεψη για
το πότε μπορεί να έρθουν!

Ξέρει κανείς τί ακριβώς "παίζει";

Αυτή τη στιγμή έχω τα i3 και μου πρότεινε αντί αυτών τα Ρ1 της Pirelli,
τα οποία και δεν τα ξέρω.

Γενικά δεν θέλω να φύγω από Nokian, μιας και τα τελευταία χρόνια στα αυτοκίνητά μου
βάζω μόνο nokian!

Καλησπέρα και γω την ίδια απορία είχα τον Οκτώβριο που έβαλα τα WR G2. Ηθελα να πάρω 2012 ο λάστιχας μου έλεγε βάλε τα 2010 που έχω γιατί σε λιγο καιρό δεν ξέρω αν τα βρεις ακόμα και αυτά. Στην αρχή νόμισα οτι θελει να τα ξεφορτωθεί αλλά ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε οτι... "η παραγγελία δεν φεύγει απο την nokian αν δε πληρωθεί cash"...

αυτή είναι η εταιρεία εισαγωγής στην Ελλάδα, Η Εγνατία ΑΕΓΕ στην Θεσσαλονίκη
http://www.nokiantyres.com/importers

Egnatia a.e.g.e.
www.egnatiaoege.gr (http://www.egnatiaoege.gr/)
Makrigianni 106
56431 Thessaloniki
Tel. +30(0)31640506, 2310 784060

Κάντε μια ερώτηση να δούμε τι θα απαντήσουν?

Morpheas
17-02-12, 19:20
οταν λες νεα σειρα τι εννοεις? καλοκαιρινων προφανως? (επειδη αναφερεις i3 - p1)πες μας διασταση......

Ναι για καλοκαιρινά λέω. 185/55 15

JIM FORD
18-02-12, 13:35
σε καλοκαιρινα δεν εχει κατι αλλο νομιζω εκτος απο αυτα.....
http://www.nokiantyres.com/product-group?group=1.02
εσυ λόγω διαστασης διαλεγεις μεταξυ των τυπων Η και V
η εγνατια δεν εχει αρκετα ελαστικα την τρεχουσα δυσκολη περιοδο για ολους....
οντως ακομη ναι επισημα ναι την μαρκα νοκιαν την εχει η εγνατια!

snowpar
19-02-12, 11:56
Καλημέρα, έχω λάστιχο M+S 235/55/18 στο Mazda CX-7. Όταν παλιότερα έιχα ψάξει για καθαρό snowtyre δεν έβρισκα στην Αθήνα και ό,τι έβρισκα ήταν πανάκριβο.

Πού θέλω να καταλήξω; Φέτος έκανα πολλά χιλιόμετρα σε χιονισμένους δρόμους ακόμη και ταχείς κυκλοφορίας. Δεν έιχα ποτέ πρόβλημα αλλά έπρεπε να πηγαίνω με 50-60χμ για ασφάλεια. Σε ανηφόρες και ευθείες ποτέ κανένα πρόβλημα. Πρόβλημα διαπίστωσα όμως σε έντονες κατηφόρες με παγωμένο χιόνι όπου δεν μπορούσα να πάω με πάνω από 20-30χμ και αυτό γιατί όταν πατούσα φρένο έπιανε κατευθέιαν το ABS με αποτέλεσμα να να μην έχω καλή πρόσφυση. Να σημειώσω ότι το λάστιχο είναι 2 ετών και δεν το βγάζω το καλοκαίρι εννοείται.

Αυτό θα λυνόταν με χιονολάστιχο ή πάλι θα έπρεπε να ακολουθώ τη μέθοδο της χαμηλής ταχύτητας;

Ευχαριστώ

stolis
19-02-12, 12:06
Αυτό θα λυνόταν με χιονολάστιχο ή πάλι θα έπρεπε να ακολουθώ τη μέθοδο της χαμηλής ταχύτητας;

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ συμβατικών ελαστικών και χειμερινών στο χιόνι.
Σαφώς και θα μπορούσες να κινηθείς με υψηλότερες ταχύτητες, αλλά και πάλι στο παγωμένο όπως και στο slush, ειδικά σε κατηφόρες θέλει μεγάλη προσοχή.

snowpar
19-02-12, 12:09

Εγώ πάλι δυο μέρες μετά έιχα θεματάκι στις κατηφόρικές στροφές αλλά χαμηλά κοντά στον Αγ. Νικόλαο

snowpar
19-02-12, 12:16
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ συμβατικών ελαστικών και χειμερινών στο χιόνι.
Σαφώς και θα μπορούσες να κινηθείς με υψηλότερες ταχύτητες, αλλά και πάλι στο παγωμένο όπως και στο slush, ειδικά σε κατηφόρες θέλει μεγάλη προσοχή.

Άρα απλά είσαι πιο σίγουρος και ασφαλής χωρίς να να υπάρχει 100% εγγύηση σε δύσκολες συνθήκες... Μάλιστα. Οι αλυσίδες "κουβέρτες" κάνουν δουλειά ή μπα?

stolis
19-02-12, 12:20
Σίγουρος όχι, δεν μπορείς να είσαι ποτέ. Και αν βρεις καθαρό πάγο σε καμιά ανηφόρα, δεν θα ανέβεις ούτε με χιονολάστιχα, άσχετα τι λένε πολλοί που μπερδεύουν το παγωμένο χιόνι με τον καθαρό πάγο.
Αλυσίδες ή κουβέρτες καλό είναι να έχεις μαζί σου ακόμα και με χιονολάστιχα για τη δύσκολη στιγμή.
Αν κολλήσεις με χιονολάστιχα, μάλλον με αλυσίδες θα ξελασπώσεις πιο εύκολα.

ORESIVIOS
19-02-12, 12:23

αν δε σταματούσα πιστευω θα έφτανα πάνω αλλά προτίμησα να κανω αναστροφή κ πίσω γιατι ο καιρός δεν αστειευοταν... σε νιωθω απολυτα φιλε μου και το ιδιο εχω παθει πολλακις!! καλα εκανες, μιας και ο παγος δεν αστειευευται!
Για μενα η μονη λυση ειναι ειτε αλυσιδες σε συμβατικα λαστιχα, ειτε ΕΙΔΙΚΑ χιονολαστιχα με ΚΑΡΦΙΑ σαν και αυτα που αναφερουν καποιοι απο πανω, και τετρακινηση αν εχετε 4χ4 στο αργο.... Αλλα μου ειπαν οτι αυτα με τα καρφια ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ στην Ελλαδα! Αν ξερει κανεις κατι ας δωσει καποια πληροφορια ή καποιον εισαγωγεα για Νοτια Ελλαδα!! επισης στη νορμαλ ασφαλτο ''αυτοκαταστρεφονται'' λογω τριβης, ισχυει??

stolis
19-02-12, 12:43
Υπάρχουν τα nokian hakkapeliitta 7, στα οποία τα καρφιά υποχωρούν σε ειδικές υποδοχές στο στεγνό και δεν καταστρέφονται.
Το κακό είναι ότι δεν έρχονται στην Ελλάδα και πρέπει να τα φέρεις απ'έξω.
Όλα τα άλλα με καρφιά, δεν υποφέρονται σε ταξίδι.

snowpar
19-02-12, 15:28
Σίγουρος όχι, δεν μπορείς να είσαι ποτέ. Και αν βρεις καθαρό πάγο σε καμιά ανηφόρα, δεν θα ανέβεις ούτε με χιονολάστιχα, άσχετα τι λένε πολλοί που μπερδεύουν το παγωμένο χιόνι με τον καθαρό πάγο.
Αλυσίδες ή κουβέρτες καλό είναι να έχεις μαζί σου ακόμα και με χιονολάστιχα για τη δύσκολη στιγμή.
Αν κολλήσεις με χιονολάστιχα, μάλλον με αλυσίδες θα ξελασπώσεις πιο εύκολα.

:thumb:

ORESIVIOS
19-02-12, 16:10
Υπάρχουν τα nokian hakkapeliitta 7, στα οποία τα καρφιά υποχωρούν σε ειδικές υποδοχές στο στεγνό και δεν καταστρέφονται.
αυτα τελικα παραγγελνονται απο την ΑΕΓΕ ΕΓΝΑΤΙΑ στη θεσνικη?? ξερεις κανεις ? τιμες περιπου??

Morpheas
19-02-12, 16:24
σε καλοκαιρινα δεν εχει κατι αλλο νομιζω εκτος απο αυτα.....
http://www.nokiantyres.com/product-group?group=1.02
εσυ λόγω διαστασης διαλεγεις μεταξυ των τυπων Η και V
η εγνατια δεν εχει αρκετα ελαστικα την τρεχουσα δυσκολη περιοδο για ολους....
οντως ακομη ναι επισημα ναι την μαρκα νοκιαν την εχει η εγνατια!

Δημήτρη, αυτό το ξέρω. Το θέμα μου είναι η παρτίδα... Αυτό.

Δεν θέλω να πάρω το 2012 λάστιχα παρτίδας του '10...

stolis
19-02-12, 16:26
αυτα τελικα παραγγελνονται απο την ΑΕΓΕ ΕΓΝΑΤΙΑ στη θεσνικη?? ξερεις κανεις ? τιμες περιπου??

Όχι, δεν τα στέλνουν νότια Ευρώπη.

JIM FORD
20-02-12, 10:11
Δημήτρη, αυτό το ξέρω. Το θέμα μου είναι η παρτίδα... Αυτό.

Δεν θέλω να πάρω το 2012 λάστιχα παρτίδας του '10...
λογικα θα περιμενεις απο εδω αλλιως απο εξω....

ORESIVIOS
21-02-12, 15:29
πριν απο λιγο μιλησα με την ΑΕΓΕ ΕΓΝΑΤΙΑ, και μου ειπαν οτι δεν φερνουν τα χειμερ λαστιχα με καρφια για απαγορευεται στην ΕΛΛΑΔΑ!! καμια εξαιρεση επ αυτου!
το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ιδιωτες που πωλουν στην Ελλαδα μεταχρισμενα λαστιχα με καρφια, αλλα μαλλον αν σε πιασει η αστυνομια να τα φορας στο αμαξι εχεις προστιμο να φανταστω.... δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο αλλα νομιζω οτι θα το ρισκαρα να τα παραγγειλω...

JIM FORD
21-02-12, 16:21
αν δεν εχεις πτυσσομενα αλλα απλα με καρφια να στεκονται ειναι ανευ ουσιας διοτι η χρηση τους θα πρεπει να ειναι τοπικα περιορισμενη η να εισαι συνεχεια βαλε βγαλε!!

stolis
21-02-12, 16:47
πριν απο λιγο μιλησα με την ΑΕΓΕ ΕΓΝΑΤΙΑ, και μου ειπαν οτι δεν φερνουν τα χειμερ λαστιχα με καρφια για απαγορευεται στην ΕΛΛΑΔΑ!! καμια εξαιρεση επ αυτου!
το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ιδιωτες που πωλουν στην Ελλαδα μεταχρισμενα λαστιχα με καρφια, αλλα μαλλον αν σε πιασει η αστυνομια να τα φορας στο αμαξι εχεις προστιμο να φανταστω.... δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο αλλα νομιζω οτι θα το ρισκαρα να τα παραγγειλω...

Εμένα μου τα έφερναν αν ήθελα, απλά σε τιμή σχεδόν διπλάσια από τα r, οπότε δεν το προχώρησα....

Morpheas
24-02-12, 00:06
λογικα θα περιμενεις απο εδω αλλιως απο εξω....

Απ' έξω; Έχουμε κανένα link;

JIM FORD
25-02-12, 22:29
επειδη ειμαι σαλονικα απο τετ 22/2/12 και θα επιστρεψω για δουλεια πρωτα ο θεος στις 5\3\12
θα σου απαντησω τοτε.

royale
28-02-12, 13:09
Όπως ακριβώς μου το είχαν περιγράψει ο stolis και ο jim ford για τα Hakkapelita.
Εξαιρετικά στο πατημένο και το παγωμένο χιόνι αλλά στο φρέσκο πολύ μέτρια.
Ήμουν Βασιλίτσα το τριήμερο με το Panda 4x4 και από προχθές το βράδυ που έβαζε γυρίσαμε όλα τα χωριά. Στο φρέσκο μπούκωναν πολύ γρήγορα εξαιτίας του πυκνού πέλματος και είχε μεγάλη ασάφεια το τιμόνι. Περισσότερο βοήθησε το μικρό βάρος του αυτοκινήτου, γιατί από "σκάψιμο"... ουδέν. Την επόμενη μέρα που είχε παγώσει το σύμπαν, δούλεψαν άψογα.
Θα ανεβάσω και βίντεο να δείτε.

stolis
02-03-12, 09:55
Από εχθές βράδυ στην Πάρνηθα. Δημήτρη αφιερωμένο. Στο 1 bar μόνο ακόμα, αλλά καλά πάει...

http://www.youtube.com/watch?v=6dDOL2nW9b0

Bigsam
02-03-12, 10:56
Από εχθές βράδυ στην Πάρνηθα. Δημήτρη αφιερωμένο. Στο 1 bar μόνο ακόμα, αλλά καλά πάει...http://www.youtube.com/watch?v=6dDOL2nW9b0

στο 5:54 είδες και τον λαγουδάκο !!!! χαχαχαχα ωραίο βίντεο

JIM FORD
07-03-12, 11:24
ευγε στολη, φοβεροι οι ταιβανεζοι!!

JIM FORD
07-03-12, 11:38
επειδη ειμαι σαλονικα απο τετ 22/2/12 και θα επιστρεψω για δουλεια πρωτα ο θεος στις 5\3\12
θα σου απαντησω τοτε.
ΕΛΑ ΜΟΡΦΕΑ ΧΘΕΣ ΓΥΡΙΣΑ ****ΤΟ!!!
τελως παντων.....
βρισκω γερμανια σε Η και V κοντα στο 300αρι..... (290 και 310 αντιστοιχα)
λογικα ειναι του 11...??? αν σε ενδιαφερει να ρωτησω..... ??
και τα δυο ειναι με δεικτη 86 (xl: extra load).

stolis
24-03-12, 16:32
Μια που τα χιόνια φαίνεται ότι μας χαιρετούν, (τουλάχιστον σε ότι αφορά το θέμα με τα χιονολάστιχα, ψηλά στα βουνά μπορεί να ξαναχιονίσει), ας κάνω έναν τελευταίο απολογισμό για τα φτηνά Ταϊβανέζικα χιονολάστιχα που έβαλα εφέτος, σε σχέση με τα πανάκριβα και εξεζητημένα hakkapeliitta R που φορούσα πέρσι.
Το απίστευτο λοιπόν, είναι ότι τα Κινεζάκια ήταν παντού ανώτερα από τα Φινλανδέζικα θρυλικά ελαστικά. Στην κυριολεξία παντού.
Δεν ξέρω αν η γόμα τους θα είναι το ίδιο καλή και του χρόνου, αλλά νομίζω ότι τα λεφτά τους (για τη δική μου χρήση και ζητούμενο) τα έβγαλαν.
Αποδείχθηκε λοιπόν με τον πιο πειστικό τρόπο, ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά και πολλές φορές το όνομα από μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα.
Υπάρχουν τίμιες εταιρίες οι οποίες βγάζουν προϊόντα τα οποία κοιτούν στα μάτια τα ακριβότερα και διασημότερα.
Τα Καναδέζικα σχόλια λοιπόν που είχα διαβάσει ότι οι περισσότεροι τα βρήκαν καλύτερα από τα επώνυμα που είχαν βάλει άλλες χρονιές, ήταν πέρα για πέρα αληθινά.
Και ένα απόσπασμα από την τελευταία μας χιονοεξόρμηση μάλλον για εφέτος, στο οποίο φαίνεται και το πόσο καταπληκτικά δουλεύουν αυτά τα ελαστικά.
Από τα λίγα βιντεάκια που αποτυπώνουν κάπως την πραγματικότητα......

http://www.youtube.com/watch?v=fqRd-uQc8Gs

JIM FORD
26-03-12, 08:59
ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΣ!! ειναι για τα ιμαλαια....το λεει και το ονομα τους!!

nkip005
29-03-12, 15:07
λοιπόν, έβγαλα χειμερινά έβαλα καλοκαιρινά... ερώτηση:

τα χειμερινά (αφού αφαίρεσα τον αέρα τους) μπήκαν σε σακκούλες και πορτ μπαγάζ... θα βγουν από τις σακκούλες και θα αποθηκευτούν σε αποθήκη... θέλω όμως να τα πάω στο χωριό για να συντηρήσω λίγο τις (σιδερένιες) ζάντες τους... πόσο μπορώ να τα αφήσω στις σακκούλες? το λέω γιατί λόγω πολύ δουλειάς αυτό μπορεί να γίνει το πάσχα...

dnik1
29-03-12, 15:33
Οκ, δεν είναι και γάλα που λήγει. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Λάστιχα είναι....

JIM FORD
29-03-12, 16:40
no problem....αφου θα ειναι με ζαντες (ελαφρως ξεφουσκωτα σε 1 bar = 14,5 psi) βαλτα το ενα πανω στο αλλο...........και αλλαζε τα θεση καθε μηνα Η κρεμαστα................

http://www.conti-online.com/generator/www/au/en/continental/tyres/general/tyre-tips/img/storage3_uv,property=original.jpg

nkip005
29-03-12, 21:29
ναι ρε παίδες γάλα δεν είναι... απλά ρωτάω αν μείνουν μέσα στις σακούλες μισό (ή και ένα μήνα) και μέσα στο αυτοκίνητο αν έχουν θέμα...

JIM FORD
30-03-12, 11:43
ΤΟ ΑΜΑΞΙ θα ειναι στον ηλιο? εκτεθειμενο? τοτε θα εχεις θεμα!
αν ειναι σε γκαραζ εισαι οκ!

nkip005
30-03-12, 13:13
σε πυλωτή θα είναι... που σημαίνει ότι ο ήλιος το κοιτάει ελαφρώς για καμιά ώρα την μέρα...

ναι το ξανασκέφτομαι... θα δω τι θα κάνω...

JIM FORD
30-03-12, 14:08
ενταξει οκ η τυπικοτητα και οι οδηγιες που σου εστειλα.....
αλλα στην πραξη με μια ωρα ηλιο την ημερα για ενα μηνα δεν θα παθει κατι.............
οι τ ειναι ακομη ανεκτες......

nkip005
30-03-12, 15:02
καλά το είχε πει ο νίκος (royale) ότι ώρες ώρες γινόμαστε ψυχαναγκαστικοί...

jim ford ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου...

απλά θα κοιτάξω να επισπεύσω την δουλειά... καμιά πρόταση για τις ελαφρώς σκουριασμένες σιδερένιες ζάντες? καλό καθάρισμα και μετά μαύρο σπρέι? ή τι άλλο?

JIM FORD
30-03-12, 15:44
δεν κανεις καλυτερα και λιγο τριψιμο αναμεσα στο καθαρισμα και το σπρει.....
(2 στρωσεις-χερια κατα προτιμηση) ??

dnik1
30-03-12, 20:18
Jim, για τ δικά μου τα euro frost 5, τα οποία θα βγάλω στο επόμενο 20 ήμερο, να τα αποθηκεύσω όρθια & σε μαύρη σακούλα;; Χρειάζονται κάποιο καθάρισμα;; Χωρίς ζάντες, καθώς αυτές χρησιμοποιούνται συνέχεια ..:)

dnik1
30-03-12, 20:20
καλά το είχε πει ο νίκος (royale) ότι ώρες ώρες γινόμαστε ψυχαναγκαστικοί...

Μεγάλη Κουβέντα είπες. Έτσι είναι ....

stolis
02-04-12, 06:44
Και του χρόνου με περισσότερα χιόνια......

http://www.youtube.com/watch?v=rZachGcrpHI

JIM FORD
02-04-12, 08:59
Jim, για τ δικά μου τα euro frost 5, τα οποία θα βγάλω στο επόμενο 20 ήμερο, να τα αποθηκεύσω όρθια & σε μαύρη σακούλα;; Χρειάζονται κάποιο καθάρισμα;; Χωρίς ζάντες, καθώς αυτές χρησιμοποιούνται συνέχεια ..:)
θα τα βαλεις ορθια οπως ειναι οταν τα φορας στο αμαξι. ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΑ ΓΥΡΝΑΣ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ.
καλο ειναι να μην εχουν πετρες, λασπες, χωματα κλπ..
το ιδεατο ειναι σαπουνισμα, πλυσιμο και πολυ καλο στεγνωμα. ΕΞΥΠΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΣΑΚΟΥΛΑΣ.....
αλλα και γυμνα να τα ειχες στο σωστο μερος, με τις σωστες συνθηκες που αναφεραμε και με τις ανωθεν οδηγιες, μια χαρα θα ητανε......

JIM FORD
02-04-12, 12:29
ΑΠΟΣΤΟΛΗ, ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΧΙΟΝΕΡΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ....
ΩΡΑΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ, ΦΟΒΕΡΑ ΒΙΝΤΕΟ, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ, ΤΑΙΒΑΝΕΖΟΙ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ.....
ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ...ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...
ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΦΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ!!

stolis
02-04-12, 15:55
Έτσι ακριβώς Δημήτρη. Σ'ευχαριστώ.
Και για να μην θεοποιήσω τα federal ή αδικήσω τα άλλα, φέτος ήταν και το αυτοκίνητο αλλού σε σχέση με τις άλλες χρονιές, καθώς σπουλάριζε από πολύ χαμηλά με αποτέλεσμα να τοποθετείται όπως ήθελα με το πάτημα του γκαζιού χωρίς καθόλου υποστροφή.
Του χρόνου καλά να είμαστε και θα ζήσουμε ακόμα καλύτερες καταστάσεις αν έχει τα ίδια χιόνια.:p

snowgrooomer
02-04-12, 16:03
Αν τα λάστιχα τα αφήσουμε στα πλάγια και οχι ορθια είναι πρόβλημα?

JIM FORD
02-04-12, 16:11
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΖΑΝΤΕΣ, ΒΑΛΤΑ ΟΡΘΙΑ.....
ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΕΝΑ Πανω ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΝΤΑΝΑ..........
ακολουθα γενικα αυτο...................

http://www.conti-online.com/generator/www/au/en/continental/tyres/general/tyre-tips/img/storage3_uv,property=original.jpg

snowgrooomer
02-04-12, 16:16
Βασικά ειναι ζανταρισμένα και υπάρχει χώρος. Δηλαδή δεν χρειάζεται να τα κάνω ντανα μπορώ να τα έχω το ένα δίπλα από το άλλο. Ειναι σε σακούλες σε αποθήκη η οποια αερίζεται αλλα έχει σκιά

JIM FORD
02-04-12, 16:42
οκ πολυ καλα, απλα μην ξεχασεις να ειναι ολιγον ξεφουσκωτα...δηλαδη 1 bar = 14,5 psi.

XionoLatris
06-04-12, 02:35
Χειμωνας τελος και τα χειμερινα πανε γαι αποθηκευση.
Επειδη εδω υπαρχει ο ειδικος θελω την συμβουλη του.
Πρεπει στο Sedici να αντικαταστησω τα turanza που φορουσε τα καλοκαιρια . Καμμια προταση απο τον ειδικο για ποιο λαστιχο να τα αντικαταστησει . Η διασταση ειναι 205 60 16 .
Ευχαριστω.

JIM FORD
06-04-12, 10:53
το εχω ξαναγραψει.....
εχεις πολλες, παμπολλες αν και δυστυχως ακριβες επιλογες σε αυτη την διασταση σε καλοκαιρινα επιβατικα κουρσας ασφαλτινα......
σε 4χ4 καλοκαιρινα εχεις μονο επιλογες απο bridgestone αν και αυτο ειναι και παλι ασφαλτινο (80-20 / εντος-εκτος) αλλα σχετικα σκληρο και ανθεκτικο....και ειναι το d-sport ecopia 92h (dueller sport h/p)

http://www.ityre.com/i/tyre/20293.jpg

και απο εξωτερικο μονο, το ακριβοτερο dueller h/l 400, επισης 4χ4, καλοκαιρινο ασφαλτινο 80-20.

http://www.ityre.com/i/tyre/21051.jpg

JIM FORD
06-04-12, 11:13
ΥΠΟΛΟΓΙΖΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 600 ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η 520-550 ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ
630-650 ΕΥΡΩ !!
φυσικα μπορεις να γλυτωσεις αρκετα λεφτα αν δεν βγαινεις συχνα πυκνα "εκτος" (πετρες, χωμα κλπ) και να βαλεις ασφαλτινα, επιβατικα.....απο 420-470 ευρω. ενδεικτικα avon zv5 / UNIROYAL RAINEXPERT / CONTI
premium 2 etc....αν και αρκετα ******-βροχινα τα 2 τελευταια...ειδικα το μεσαιο!!

XionoLatris
06-04-12, 21:47
ΥΠΟΛΟΓΙΖΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 600 ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η 520-550 ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ
630-650 ΕΥΡΩ !!
φυσικα μπορεις να γλυτωσεις αρκετα λεφτα αν δεν βγαινεις συχνα πυκνα "εκτος" (πετρες, χωμα κλπ) και να βαλεις ασφαλτινα, επιβατικα.....απο 420-470 ευρω. ενδεικτικα avon zv5 / UNIROYAL RAINEXPERT / CONTI
premium 2 etc....αν και αρκετα ******-βροχινα τα 2 τελευταια...ειδικα το μεσαιο!!

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση .
Επειδη στα 5 χρονια που το εχω ειναι ελαχιστες οι φορες που εχω κινηθει εκτος δρομου και παντα σε βατους χωματοδρομους . Ο λογος που αγορασα αυτο το αυτοκινητο ηταν το χιονι και η αμμος (παραλιες) και σε αυτα μεχρι τωρα με εχει βγαλει ασπροσωπο το χειμωνα με τα χειμερινα Michelin και τον υπολοιπο χρονο με ταTuranza λεω μαλον να προτιμησω ασφαλτινα . Τα Turanza που φορουσε απο την μανα του αν δεν κανω λαθος ειναι καθαροαιμα ασφαλτινα . Σωστο ?
Απο τα παραπανω ασφαλτινα που μου προτεινεις πια θεωρεις στην ιδια κατηγορια με τα Turanza που φορουσε (σε αντοχη , φυσιογνωμια ελαστικου , κλπ), ποιο θα ηταν η δικα σου επιλογη , ποια η γμωμη σου για Turanza μιας και με αυτα τουλαχιστον για τα δικα μου οδηγικα δεδομενα εχω μεινει ευχαριστημενος.
Ευχαριστω και παλι που μπαινεις στον κοπο και μας δινεις τις γνωσεις σου - εμπειρια σου.

JIM FORD
09-04-12, 12:20
ΝΑΙ ΤΟ ΜΑΜΑ ΤΟ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΑΣΦΑΛΤΙΝΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ!!
εφοσον εισαι ευχαριστημενος ναι βαλε τα ιδια.......bridgestone turanza er300 ecopia (Η)
πολυ καλη επιλογη!! υπολογιζε περιπου 460-480.........ευρω.
το μονο που θα κερδιζες αν εβαζες τα τζιπισια d-sport ειναι σε εκτος δρομου επιδοσεις, χωμα, πετρες κλπ αλλα και σε αντοχη (τρυπηματα-χλμ. ζωης).
ΤΟ AVON ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ καπως απο θεμα σκληροτητας (ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ V) & ειναι και οικονομικο σχετικα....420 ευρω.
τα αλλα αστα (UNI-CONTI) ειναι ******..........και δεν θα σου βγαλουν τα χλμ. που συνηθισες.....

XionoLatris
10-04-12, 02:56
Jim ford σε υπερευχαριστω για τις απαντησεις σου

JIM FORD
10-04-12, 09:30
χαρα μου!!

JIM FORD
12-04-12, 09:33
ελα να ζεσταινομαστε...................
πριν ακομη καλα καλα τελειωσει η μια σεζον παμε για την επομενη......
νεες αφιξεις για το φετινο φθινοπωρο......
σαν την μοδα ενα πραμα δηλαδη
παμε για γουστα λοιπον 12-13 !!
οπως παντα πρωτοι εδω μαθαινουμε εδω τα νεα μοντελα.....

Continental ContiWinterContact TS 850

https://encrypted-tbn1.google.com/images?q=tbn:ANd9GcShV9tqL7UJSNgmT1K_ic49rfPdskap2 anFqsBlqnMHZnsVdoov

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/2/41/1843/9401976/16/continental-budapesta-200.jpg?width=867&height=550

http://www.tiremedia.com/images/tire-small/continental-contiwintercontact-ts850.jpg

http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/news/meldungen/2012_launch_event/img/006_ts850_02,property=original.jpg

03/29/2012

New winter tyres for compact and mid-size cars
Wider margin of safety on snow and ice
Even better driving performance in the wet
Handling on dry roads further enhanced
Low rolling-resistance and good mileage performance

Hanover, March 2012. The new ContiWinterContact TS 850 will hit the road with a multitude of innovative technical features. It offers even better grip than its predecessor on typical wintry roads, as well as shorter braking distances in the wet, enhanced handling, extended mileage and a further reduction in rolling resistance. To make the tyre safer, more cost-efficient and eco-friendlier, Continental engineers delved deep into the box of rubber tricks, making sure all of the winter tyre’s structural parts are truly state-of-the-art.

New tread pattern concept for especially good grip on snow
In designing the directional tread pattern for the new ContiWinterContact TS 850, engineers made a point of giving it as many biting block edges as possible. As a result, the tyre really locks into icy and snow-covered roads. The block arrangement ensures around ten per cent more biting edges when starting and braking and around twenty per cent more when negotiating curves. The slightly angled block edges to either side of the tread provide for good grip on snow, while the sharply angled blocks in the centre of the tyre have been developed for a sure hold on ice. With this "division of labour" built into the tread pattern, the tyre is better able to crush snow and unfold a more tenacious grip. The increased number of edges makes the tyre better able to penetrate the microscopically thin liquid layer that forms on ice. Better grip is the result.

New siping technology for enhanced grip
By developing new sinusoidal sipes of decreasing depth along the length of the wave, tyre engineers managed to further extend life-long edge length, accompanied by consistent stiffness. This allows these novel sipes embedded in the centre blocks of the tread to generate more friction on snow and ice. On snow-covered roads, the sipe edges lock more tightly into the snow for even better grip. This makes braking and starting easier. On ice roads, the many sipes act like a windscreen wiper, cutting into the ice’s liquid layer to render the sipe’s edge grip even more effective.

The block sipes perform differently in the tyre’s shoulder areas. The inner part of the blocks digs in during cornering manoeuvres under load. This resulting increased stiffness makes handling markedly safer on all road surfaces – from dry to icy. The tyres transmit the driver’s steering input to the road more precisely. To ensure constant block stiffness for the whole life of the tyre, the sipes are arranged in the blocks in such a way that the frictional quality decreases over time, thereby offsetting the hike in block stiffness due to a loss of tread depth.

Modified sidewall contour aids handling on dry roads
To give the new ContiWinterContact TS 850 even better handling, too, than its predecessor, it was chiefly necessary to make the tyre contour stiffer. This was achieved in two ways. The length of the tyre sidewall was shortened and an especially flat tyre contour was developed. As a result, forces are transmitted more quickly from the rim to the tyre, so that the vehicle responds more promptly – and more safely – to the driver’s steering input. This means that the driver can deal more exactly and less dangerously with faster cornering manoeuvres in particular – as may be necessary, for example, to dodge obstacles.

Sidewall structure is the basis for low rolling-resistance
The “old hat” preconception that winter tyres in particular are prone to especially high rolling resistance does not die easily. The tyre developers at Continental have thus devoted special attention to the sidewall. They have modifying the structural parts (sidewall, apex and rim flange rib) on the new ContiWinterContact TS 850 to decrease the deformation of the tyre here. This is important in further limiting the necessary loss of energy in rolling resistance that results. At the same time, the developers make use of an innovative carbon black compound for the structural parts in the area between the tyre and the rim. This compound likewise counteracts the deformation of the structural parts. It has led to a rolling resistance that is ten per cent lower than for the predecessor model.

http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/news/meldungen/2012_launch_event/download/pr_2012_03_29_ts850_01technik_en,version=3.html

JIM FORD
12-04-12, 09:34
οι γερμανοι σε 15''-16'' προς το παρον......

και για λιγο πιο βορειους......................

Goodyear Ultra Grip Ice Arctic

http://www.ityre.com/i/tyre/27298.jpg

https://encrypted-tbn0.google.com/images?q=tbn:ANd9GcTTLQ-0ZIJRvRiWjnrP-SwlnlDUe709TktcZgr2uYv_pwkzTGdi

http://dunlop.by/file_get/12292/Goodyear-UltraGrip-Ice-Arctic-a.jpg

http://www.colesa.ru/images/Image/goodyear-foto2-160212.jpg

http://img.lrytas.lt/show_foto/?id=405192&s=11&f=4

https://encrypted-tbn2.google.com/images?q=tbn:ANd9GcQmiq7FkG2z45zjxLNnttZv9MZcECguG 1A7LUGaxcG31ol8ayRf

https://encrypted-tbn0.google.com/images?q=tbn:ANd9GcQy5R3w1df1t8_rtGxzA6bj9UZIoyE_0 Bl-OIU763TZv1JSm3_JCQ

http://www.youtube.com/watch?v=KMTte631lJQ

http://www.youtube.com/watch?v=K0tVSx6ZrJ8&feature=related

http://vimeo.com/38014092

http://www.youtube.com/watch?v=Pb6LEG6FmgY

JIM FORD
19-04-12, 11:30
http://www.youtube.com/watch?v=OX_weIUwd_o&feature=player_embedded

ΟΝΕΙΡΩΞΗ ΜΕ ΚΑΡΦΙΑ !!!

evans
10-05-12, 22:25
φιλε χιονολατρη επειδη εχουμε το ιδιο εργαλειο και ειμαι φανατικος οπαδος του jim εγω μετα απο δικια του επιλογη εβαλα τα dueler h/p sport και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
νομιζω οτι ταιριαζει καλυτερα στη χρηση που το θελουμε.
Αν θελεις ελα και μια ''βολτα'' στο www.fiat4x4.gr (http://www.fiat4x4.gr)
jim ευχαριστω για την βοηθεια εισαι αψογος.
ενδεικτικα για να ξερετε τα πηρα 540€

JIM FORD
11-05-12, 08:38
go evans go.....thanks και καλες ασφαλεις βολτες!!
χαιρομαι που σου αρεσουν....και ωραια τιμη σχεδον εξωτερικου!!
μπραβο!!
υγ = τυχερε εχεις και SUBARU δασοκομο και FIAT 16?? τα στηνεις μεταξυ τους? (ιεροσυλε θα μου πεις τωρα...τι λες?? και θα εχεις δικιο!!). :o:o:o:o:o:o:o

detox
23-07-12, 13:50
Kαλησπερα!

Θα ηθελα την βοηθεια σας με ενα θεμα.
Εχω ενα ford fiesta 1.2 75hp 2006 και εφτασε ο καιρος να αλλαξω λαστιχα και σε αυτο το θεμα θελω τη βοηθεια σας.
Διαστασεις 175/65/R14 (82Τ ειχα).

Το χειμωνα πηγαινω σε χιονοδρομικα καμια 10-15 φορες.Αλλα δεν ξερω εαν αξιζει τον κοπο να το ψαξω για all season αφου απ οτι εχω ακουσει μετα εχεις ενα λαστιχο που ειναι μετριο σε ολα,αυξανει την καταναλωση και την φασαρια.Συν οτι το καλοκαιρι λογω θερμοκρασιων και γενικοτερα λογω του ποιο μαλακου πελματος εαν τ πας σε κανα χαλικι χαλανε ποιο ευκολα.Ειναι οντως ετσι? Αυτα εχω ακουσει...

Ψαχνοντας στο internet διαβασα καλα λογια για τα Continental Premium Contact 5,Michelin Energy Saver.

Ενας "λαστιχας" μου προτεινε τα kleber dynaxer hp3 επιπλεον μου πε οτι λογο της χαραξης θα ειναι καλυτερα απο αλλα καλοκαιρινα στο χιονι.
Το budget ειναι μεχρι 250 euros!

Τα εχει καποιος ή εχει ακουσει καποιος για αυτα?

Εαν παλι καποιος μου προτεινει καποια ευπροσδεκτο.

JIM FORD
23-07-12, 15:00
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. για τοσες πολλες φορες ανοδο σε χκ θα εβαζα δια ροπαλου χειμερινο.
αν δεν μπορεις να τα αποθηκευσεις εσυ, συνηθως μπορουν οι πιο πολυ λαστιχαδες.
αν δεν ψαχνεσαι για πολλα-πολλα στα χιονια και θελεις απλα, συνετα και νορμαλ ενα πανω κατω, οκ ενα 4 εποχων μπορει να σε καλυψει στα χιονια υπο σχετικα νορμαλ συνθηκες και με προσοχη, αλλα ναι θα ειναι μια μεση μετρια λυση με παραχωρησεις χειμωνα καλοκαιρι. δεν θα χαλασει αμεσως στα χαλικια αλλα θα φαγωθει πιο γρηγορα. επισης θα σαπουνιασει στον καυσωνα. στα δυσκολα λευκα τερεν θα σε δυσκολεψει και σε λιγο πιο γλυστερα, πχ παγωμενο σκληρο χιονι η κρουστα παγου θα χρειαστεις ισως αλυσιδες, αν οχι αυτη την χρονια, ισως την επομενη....αναλογα την χρηση παντα!
για τοσες χρησεις χειμερινες θα προτεινα 2 σετ. ισως ξεφευγεις οικονομικως αλλα αξιζει......
μεσο-προθεσμα και μακρο-προθεσμα θα βγεις κερδισμενος. ισως αν βρεις 4 οικονομικα καλα μτχ (για το ενα η και για τα δυο σετ) που να ειναι τσιλικα ομως απο αξιοπιστη πηγη!! θα σου στειλω πμ!!
ο γαλλος δεν δουλευει χιονι...βροχη ναι και μαλιστα πολυ και μαλιστα ειναι καλος, αλλα χιονι οχι. το quadraxer ναι και μαλιστα κορυφη για 4 εποχων.....οπως επισης και το krisalp (winter) αλλα οχι το dynaxer! καλο, καλοκαιρινο, βροχινο, αλλα ως εκει!!

detox
25-07-12, 15:57
Ξερει κανεις καποια λαστιχα Matador Mp16 Stella 2? Moυ τα προτεινε ενας αλλος λαστιχας με το επιχειρημα οτι ειναι ποιο ανθεκτικο λαστιχο απο τα Continental και εξισου καλο.

http://www.matador.sk/index.cfm?module=ActiveWeb&page=WebPage&s=mp16

JIM FORD
30-07-12, 10:36
ειναι του ιδιου γκρουπ (κοντι μαμα) σλαβακικα και ναι σχετικα ανθεκτικα αλλα οχι εξισου καλα.
δηλαδη απο επιδοσεις καμμια σχεση.......εννοω γκαζια, φρενα, πιεση κ.α. αλλα απο αντοχη χρονου, χλμ. κλπ.....ειναι μια χαρα!!

detox
30-07-12, 16:00
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

danaos2000
17-09-12, 01:36
Μετά από 4 χειμώνες άλλαξα πέρυσι τα ταπεινά maxxis. Καταπληκτικά και τις 4 χρονιές. Μιλάμε για περίπου 40000 χιλιόμετρα σε 4 χειμώνες. Το καλοκαίρι τα άλλαζα με θερινά της μάνας του. Μιλάω για seat altea freetrack diesel 2000. 200 άλογα με πρόγραμμα. Τα maxxis τράβηξαν τα ελέη του θεού. Άλπεις κάθε χρόνο, δύσκολη Ευρυτανία, Πισοδερι κλπ. Αν εξαιρέσεις ότι στις στροφές ήταν λίγο μαλακά στα χιόνια δεν κώλωσαν ποτέ. Από 20 πόντους πούδρα έως πάγο. Βοηθάει βέβαια και η τετρακίνηση. Πέρυσι ο λαστιχάς μου είπε ότι δεν μπορούσε να βρει και μου πρότεινε τα dunlop. Είναι και η διάσταση δύσκολη: 225/55/17. Τέλος πάντων 600€ ήταν τα φθηνότερα που μπορούσε να βρει. Τα dunlop έβγαλαν άνετα τα περσινά χιόνια. Είναι πιο σκληρά στις στροφές στην άσφαλτο με ταχύτητα. Δηλ. δεν λύγιζαν. Στα χιόνια δεν έχω παράπονο. Μόνο σε περιπτώσεις όπου υπήρχε λσσπόχιονο πάνω σε λωρίδες πάγου σε έξοδο στροφής έφευγαν λίγο αλλά διορθωνε αμέσως.. Τώρα μένει να δούμε αν θα βγάλουν 4 χειμώνες.

dnik1
17-09-12, 15:36
Μετά από 4 χειμώνες άλλαξα πέρυσι τα ταπεινά maxxis. Καταπληκτικά και τις 4 χρονιές. Μιλάμε για περίπου 40000 χιλιόμετρα σε 4 χειμώνες. Το καλοκαίρι τα άλλαζα με θερινά της μάνας του. Μιλάω για seat altea freetrack diesel 2000. 200 άλογα με πρόγραμμα. Τα maxxis τράβηξαν τα ελέη του θεού. Άλπεις κάθε χρόνο, δύσκολη Ευρυτανία, Πισοδερι κλπ. Αν εξαιρέσεις ότι στις στροφές ήταν λίγο μαλακά στα χιόνια δεν κώλωσαν ποτέ. Από 20 πόντους πούδρα έως πάγο. Βοηθάει βέβαια και η τετρακίνηση. Πέρυσι ο λαστιχάς μου είπε ότι δεν μπορούσε να βρει και μου πρότεινε τα dunlop. Είναι και η διάσταση δύσκολη: 225/55/17. Τέλος πάντων 600€ ήταν τα φθηνότερα που μπορούσε να βρει. Τα dunlop έβγαλαν άνετα τα περσινά χιόνια. Είναι πιο σκληρά στις στροφές στην άσφαλτο με ταχύτητα. Δηλ. δεν λύγιζαν. Στα χιόνια δεν έχω παράπονο. Μόνο σε περιπτώσεις όπου υπήρχε λσσπόχιονο πάνω σε λωρίδες πάγου σε έξοδο στροφής έφευγαν λίγο αλλά διορθωνε αμέσως.. Τώρα μένει να δούμε αν θα βγάλουν 4 χειμώνες.

Διαβάζοντας το πόστο σου, θα πρέπει να συνειδητοποιήσω οτι το καλοκαίρι τελείωσε. :).
Εύχομαι να τα χαρείς.
Προσωπικά στο Suzuki sx4 που έχω, πέρσι με την ανεκτίμητη βοήθεια & την αστείρευτη γνώση του φίλου του forum @jimford, έβαλα τα gislaved euro frost 5. Έκανα λίγα χιλιόμετρα και τα συμπεράσματα δεν θα είναι ασφαλή. Θέλω να πιστεύω οτι φέτος θα με αποζημιώσουν....!!!

tedscossie
18-09-12, 01:35
Ante na ΕΧΟΥΜΕ Κ ΦΕΤΟΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....
ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!!

tedscossie
18-09-12, 01:36
Δημήτρη, αν μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα. Κι όμως, τα federal είναι τουλάχιστον ισάξια με τα R!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=2qxBeh0PTm4

Ante na ΕΧΟΥΜΕ Κ ΦΕΤΟΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....
ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!!

JIM FORD
19-09-12, 09:59

καλημερα, καλη χρονια, καλη λευκη σεζον σε ολους με πολλα πολλα χιονια στα βουνα και ορεινα και σχετικα πιο ηπιο κλιμα στις μονιμες κατοικιες διοτι με το πετρελαιο και την κριση ο συνδυασμος ειναι χαλια!!
ευγε δαναε!!
σε φανταζομαι με το 4χ4 το ντιζελ το αλτεα (το οποιο προσωπικα μου αρεσει πολυ ειδικα για τους χωρους του και btw θα ηθελα να σε ρωτησω για το ντιζελ, το οποιο νορμαλ μαμα ειναι αρκετα οικονομικο, με το προγραμμα που φτανει την δυναμη σε ιππους στο αντιστοιχο της βενζινης, το φτανει και σε καταναλωση? ελπιζω οχι....α και επισης απο θεμα αξιοπιστιας αν αυτη η μετατροπη σε ντιζελ φτουραει....δηλαδη ποτε την εκανες και αν εχεις δει κατι.... ?? με ενδιαφερει.......) σε λευκο τοπιο και να μην μασαει πουθενα, οποτε και με το δικιο του καποιος θα ελεγε =
φοβου τους δαναους και δωρα φεροντες!!
ποια μαξις ειχες? maw1 or maspw presa spike !!!
οντως 225/55/17 ακριβο ελαστικο!!
αν μαλιστα το αμαξι αυτο ειχε λιγο πιο στενο και ψηλο.....
πχ 215/60/17 θα ηταν ακομη καλυτερο στις δυσκολες συνθηκες......
βεβαια μιλαμε και για ογκο και για βαρος και δεν το εχω δοκιμασει στις υπαρχουσες ζαντες αλουμινιου αλλα θα "επαιρνε τα πανω του". ισως για το μελλον να το εχεις στο μυαλο σου.....να ειμαστε καλα!!
αντε, καλα γουστα!!

JIM FORD
19-09-12, 10:06
Διαβάζοντας το πόστο σου, θα πρέπει να συνειδητοποιήσω οτι το καλοκαίρι τελείωσε. :).
Εύχομαι να τα χαρείς.
Προσωπικά στο Suzuki sx4 που έχω, πέρσι με την ανεκτίμητη βοήθεια & την αστείρευτη γνώση του φίλου του forum @jimford, έβαλα τα gislaved euro frost 5. Έκανα λίγα χιλιόμετρα και τα συμπεράσματα δεν θα είναι ασφαλή. Θέλω να πιστεύω οτι φέτος θα με αποζημιώσουν....!!!

συνονοματε (αν θυμαμαι καλα.....)
καλα λευκα γουστα με τον ιαπωνο-σουηδικο συνδυασμο!! (εκτος και αν ειναι ουγγρο-σουηδικος....δεν εχει και πολυ σημασια....αληθεια πως το ξεχωριζες? ερχοντουσαν και τα δυο? νομιζω πχ τα νεοτερα ιγκνις ηταν κυριως απο σουζουκι μαγιαρ, ενω τα πιο παλια τζαπαν).
ειναι εγγύηση!!

dnik1
20-09-12, 08:56
συνονοματε (αν θυμαμαι καλα.....)
καλα λευκα γουστα με τον ιαπωνο-σουηδικο συνδυασμο!! (εκτος και αν ειναι ουγγρο-σουηδικος....δεν εχει και πολυ σημασια....αληθεια πως το ξεχωριζες? ερχοντουσαν και τα δυο? νομιζω πχ τα νεοτερα ιγκνις ηταν κυριως απο σουζουκι μαγιαρ, ενω τα πιο παλια τζαπαν).
ειναι εγγύηση!!

Καλημέρα συνονόματε.

Το sx4 που έχω, μάλλον ουγγρικό είναι. :)

Τα gislaved λέω να τα φόρεσω από τις 8-10 Οκτώβρη και μετά. Τι λες;;

:)

danaos2000
20-09-12, 18:09
καλημερα, καλη χρονια, καλη λευκη σεζον σε ολους με πολλα πολλα χιονια στα βουνα και ορεινα και σχετικα πιο ηπιο κλιμα στις μονιμες κατοικιες διοτι με το πετρελαιο και την κριση ο συνδυασμος ειναι χαλια!!
ευγε δαναε!!
σε φανταζομαι με το 4χ4 το ντιζελ το αλτεα (το οποιο προσωπικα μου αρεσει πολυ ειδικα για τους χωρους του και btw θα ηθελα να σε ρωτησω για το ντιζελ, το οποιο νορμαλ μαμα ειναι αρκετα οικονομικο, με το προγραμμα που φτανει την δυναμη σε ιππους στο αντιστοιχο της βενζινης, το φτανει και σε καταναλωση? ελπιζω οχι....α και επισης απο θεμα αξιοπιστιας αν αυτη η μετατροπη σε ντιζελ φτουραει....δηλαδη ποτε την εκανες και αν εχεις δει κατι.... ?? με ενδιαφερει.......) σε λευκο τοπιο και να μην μασαει πουθενα, οποτε και με το δικιο του καποιος θα ελεγε =
βεβαια μιλαμε και για ογκο και για βαρος και δεν το εχω δοκιμασει στις υπαρχουσες ζαντες αλουμινιου αλλα θα "επαιρνε τα πανω του". ισως για το μελλον να το εχεις στο μυαλο σου.....να ειμαστε καλα!!
αντε, καλα γουστα!!
Αγαπητέ Jim,
Κατ' αρχην μια διόρθωση γιατί απο αφηρημάδα αντί για τον τύπο των χειμερινών έγραψα τα θερινά. Τα καινούργια χειμερινά είναι τα FALKEN HS 439 και όχι τα DUNLOP (Θερινά). Όλα τα αλλα για την συμπεριφορά τους ισχύουν.
Όσον αφορά το freetrack είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με το πρόγραμμα είτε το πιστεύεις ή όχι καιει λιγότερο!!!!! Κι εγώ αιφνιδιάστηκα. Ο μηχανικός μου συμφωνεί ότι έτσι είναι. Όσον αφορά για βελτίωση είναι η διαφορά του πλυμμένου και του πραγματικά καθαρού. Καμμία σχέση. Το όχημα πάει αέρα.
Όσον αφορά την καταναλωση τώρα με την κρίση την έχω ρίξει στα 6,8 - 6.9l.
παλιότερα που δεν υπολογιζα καταναλωση έφθανε μέχρι 8,6l. Στην Ιταλία με κουτί για τα SKI, 3 άτομα και φορτωμένο μέχρι πάνω, με AutoStrada και ορεινούς αλπικους δρόμους δεν έφθανε μέσο όρο τα 9l/
Την μετατροπή την έκανα γύρω στα 40.000 xlm και τώρα πλησιάζω τα 120.000 χλμ. χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια να σε πληροφορησω ότι στην περιοχή μας 2 freetrack παρουσίασαν πρόβλημα στην αντλία γύρω στα 80.000 χλμ (παρόμοιας χρονολογίας με το δικό μου (2008) (πληροφορίες από την αντιπροσωπεια που είναι πολύ γνωστοί μου). Για κάτι άλλο δεν έχω ακούσει τίποτε. Αν θέλεις κάτι άλλο στην διαθεσή σου. Εγω όταν αλλάξω λάστιχα πάλι θα σε συμβουλευτώ. Τελος θα με ενδιέφερε η γνωμη σου για τα FALKEN που φόρεσα.
ΥΓ. Τα MAXXIS νομίζω ήταν τα Pressa Snow (αν θυμαμαι καλά) για τα οποία όπως έγραψα παραπανω έχω τις καλύετρες εντυπωσεις.

danaos2000
20-09-12, 18:14
ευγε δαναε!!
αντε, καλα γουστα!!
Αγαπητέ Jim,
Κατ' αρχην μια διόρθωση γιατί απο αφηρημάδα αντί για τον τύπο των χειμερινών έγραψα τα θερινά. Τα καινούργια χειμερινά είναι τα FALKEN HS 439 και όχι τα DUNLOP (Θερινά). Όλα τα αλλα για την συμπεριφορά τους ισχύουν.
Όσον αφορά το freetrack είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με το πρόγραμμα είτε το πιστεύεις ή όχι καιει λιγότερο!!!!! Κι εγώ αιφνιδιάστηκα. Ο μηχανικός μου συμφωνεί ότι έτσι είναι. Όσον αφορά για βελτίωση είναι η διαφορά του πλυμμένου και του πραγματικά καθαρού. Καμμία σχέση. Το όχημα πάει αέρα.
παλιότερα που δεν υπολογιζα καταναλωση έφθανε μέχρι 8,6l. Στην Ιταλία με κουτί για τα SKI, 3 άτομα και φορτωμένο μέχρι πάνω, με AutoStrada και ορεινούς αλπικους δρόμους δεν έφθανε μέσο όρο τα 9l/
Την μετατροπή την έκανα γύρω στα 40.000 xlm και τώρα πλησιάζω τα 120.000 χλμ. χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια να σε πληροφορησω ότι στην περιοχή μας 2 freetrack παρουσίασαν πρόβλημα στην αντλία γύρω στα 80.000 χλμ (παρόμοιας χρονολογίας με το δικό μου (2008) (πληροφορίες από την αντιπροσωπεια που είναι πολύ γνωστοί μου). Για κάτι άλλο δεν έχω ακούσει τίποτε. Αν θέλεις κάτι άλλο στην διαθεσή σου. Εγω όταν αλλάξω λάστιχα πάλι θα σε συμβουλευτώ. Τελος θα με ενδιέφερε η γνωμη σου για τα FALKEN που φόρεσα.
ΥΓ Τα MAXXIS ήταν τα Presσa Snow (αν θυμάμαι καλά) από τα οποία έμεινα ενθουσιασμένος, όπως έγραψα παραπάνω.

Blacksmith
21-09-12, 10:35
Καλημέρα και καλός σας βρήκα http://www.snowclub.gr/forums/public/style_emoticons/default/smile.png

Φέτος θα φορέσω σίγουρα χιονολάστιχα, πέρσι τρείς φορές τη γλίτωσα στο τσακ και 600 ευρώ είναι μόνο η απαλλαγή...
Πρόκειται για Opel Insignia 4x4 περίπου 1700-1800 κιλά άδειο...

Διαστάσεις μαμά 245 - 45 - 18 εγώ βέβαια πέρσι τσίμπησα μια τετράδα 17αρες μαμά ζάντες
οπότε ψάχνω για φέτος μια τετράδα 225 - 55 - 17.

Ξέρω οτι και πάλι είναι φαρδιά αλλά είναι πολλά τα κιλά και τα άλογα (220) επίσης έχω ήδη και ένα ζευγάρι thule k-summit που πρέπει να ταιριάξουν και στα χιονολάστιχα.

Έχει κάποιος κάποια πρόταση ή εμπειρία απο αντίστοιχο αυτοκίνητο ?

Ευχαριστώ :)

JIM FORD
21-09-12, 15:25
Καλημέρα συνονόματε.

Το sx4 που έχω, μάλλον ουγγρικό είναι. :)

Τα gislaved λέω να τα φόρεσω από τις 8-10 Οκτώβρη και μετά. Τι λες;;

:)

ναι...αν δεν πιασουν τα κρυα......πχ μονοψηφιες τ και πιο συγκεκριμενα κατω απο 7-8-9 κελσιου
(βελτιστο το <7) μπορεις και μεσα νοε λεω εγω για να τα φας λιγοτερο.......

TURMS
21-09-12, 17:37
αγαπητε μου φιλε Jim...
για πες μου ποιο απο τα παρακατω να προτιμησω
Nokian W+
Contintental Winter Contact TS800
Gyear Ultragrip 8
Michelin Alpin A4
Uniroyal MS plus 6

το Michelin εχω την εντυπωση οτι σε ενα τεστ που ειχα δει ηταν το καλυτερο.
Αλλα ποιο θεωρεις οτι ειναι καλυτερο?
Και το θελω για καθαρο χιονολαστιχο οχι για ντεμι καταστασεις...

danaos2000
21-09-12, 20:14
[QUOTE=Blacksmith;1208887]Καλημέρα και καλός σας βρήκα http://www.snowclub.gr/forums/public/style_emoticons/default/smile.png

Φέτος θα φορέσω σίγουρα χιονολάστιχα, πέρσι τρείς φορές τη γλίτωσα στο τσακ και 600 ευρώ είναι μόνο η απαλλαγή...

Διαστάσεις μαμά 245 - 45 - 18 εγώ βέβαια πέρσι τσίμπησα μια τετράδα 17αρες μαμά ζάντες

Ξέρω οτι και πάλι είναι φαρδιά αλλά είναι πολλά τα κιλά και τα άλογα (220) επίσης έχω ήδη και ένα ζευγάρι thule k-summit που πρέπει να ταιριάξουν και στα χιονολάστιχα.

Εγώ στο δικό μου (SEAT ALTEA FREETRACK 4- πολύ βαρύ και αυτό) συνεχώς φοράω χειμερινά σε αυτήν την διάσταση. Για 4 χειμώνες (σχεδόν 40.000 χλμ) είχα τα MAXXIS pressa snow ή κάτι τέτοιο και τωρα τα FALKEN HS 439 (πάω για τον 2ο χειμώνα). Έμεινα πολύ ευχαριστημένος (Πολύ καλή σχεση ποιότητας τιμής).
Αναλυτικά εχω γράψει μερεικά posts πίσω για τις εντυπώσεις μου και από τα δύο.

JIM FORD
24-09-12, 16:00
Καλημέρα και καλός σας βρήκα http://www.snowclub.gr/forums/public/style_emoticons/default/smile.png

τρεχω λιγο αυτο το διαστημα....
θα προσπαθησω να απαντησω αυριο....
παντως θα ελεγα να πας σε 4χ4 χειμερινο.......
υπαρχουν λυσεις!!

JIM FORD
24-09-12, 16:02
αγαπητε μου φιλε jim...
για πες μου ποιο απο τα παρακατω να προτιμησω
nokian w+
contintental winter contact ts800
gyear ultragrip 8
michelin alpin a4
uniroyal ms plus 6

το michelin εχω την εντυπωση οτι σε ενα τεστ που ειχα δει ηταν το καλυτερο.
Αλλα ποιο θεωρεις οτι ειναι καλυτερο?
Και το θελω για καθαρο χιονολαστιχο οχι για ντεμι καταστασεις...

w+ (αξεπεραστο, αειθαλες και παντα αφοψο)
η το νεο wrd3.....
υπο αλλο πρισμα θα ελεγα, επειδη ολα που γραφεις ειναι καλα και "πρωτα ονοματα".....το πιο φτηνο!!

TURMS
24-09-12, 23:32
χμ...πιο ακριβο ειναι το michelin alpin a4 στα 62,22
60,36 το gyear ultragrip 8
59,5 το contintental winter contact ts800
και το nokian w+ στα 53,8

πιο φθηνο το βρισκω ρε συ.
Τελος παντων. Και εγω για αυτο σκεφτομουνα οποτε αφου το λες και εσυ....σου εχω τυφλη εμπιστοσυνη

JIM FORD
25-09-12, 09:38
Αγαπητέ Jim,
ΥΓ. Τα MAXXIS νομίζω ήταν τα Pressa Snow (αν θυμαμαι καλά) για τα οποία όπως έγραψα παραπανω έχω τις καλύετρες εντυπωσεις.
ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου και τις ολες διευκρινισεις!
απλα για ξεκαθαρισμα.....το "καλο" της maxxis ειναι το (οταν λεω καλο και το αλλο μια χαρα ειναι, αλλα αυτο ειναι πιο χιονερο και σκληροπυρηνικο αν και δυσευρετο πλεον)
Maxxis MA-SPW Presa Spike
http://www.ityre.com/i/tyre/22735.jpg

εσυ λογικα ειχες το "απλο" που ερχεται και το βρισκεις αλλα οπως αποδειχτηκε.......ηταν κατι παραπανω απο αποτελεσματικο...............
MA-PW Presa Snow
http://www.maxxis.com/Repository/Images/MA-PW_Presa_Snow.jpg

JIM FORD
25-09-12, 10:07
χμ...πιο ακριβο ειναι το michelin alpin a4 στα 62,22
60,36 το gyear ultragrip 8
59,5 το contintental winter contact ts800
και το nokian w+ στα 53,8

πιο φθηνο το βρισκω ρε συ.
Τελος παντων. Και εγω για αυτο σκεφτομουνα οποτε αφου το λες και εσυ....σου εχω τυφλη εμπιστοσυνη
να'σαι καλα......παλι θα τις σκισεις τις αλπεις!!!

JIM FORD
25-09-12, 10:42
http://forum.snowreport.gr/images/misc/quote_icon.png Αρχική Δημοσίευση από Blacksmith http://forum.snowreport.gr/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.snowreport.gr/showthread.php?p=1208887#post1208887)

Ευχαριστώ http://forum.snowreport.gr/images/smilies/smile.png

τρεχω λιγο αυτο το διαστημα....
θα προσπαθησω να απαντησω αυριο....
παντως θα ελεγα να πας σε 4χ4 χειμερινο.......
υπαρχουν λυσεις!!
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
καλημερα ξανα και καλως ορισες!!!
οπως προ-ειπα προτεινω 4χ4 χειμερινο.
για να ξεκαθαρισω τι εννοω.....
υπαρχουν οι εξης κατηγοριες (που μας ενδιαφερουν, διοτι φορτηγα, αγροτικα, μοτο τα αφηνω) ελαστικων = επιβατικες, ελαφρυ φορτηγο και 4χ4 !!
κατοπιν εχουμε να κανουμε με καλοκαιρινα, χειμερινα και 4 εποχων.
λογω αμαξιου και βαρους προτεινω 4χ4 χειμερινο.
(θα βρεις και πιο φτηνα, απλα επιβατικα χειμερινα αλλα στην αντοχη ενα κλικ κατω)

πιο συγκεκριμενα απο τους φοβερους και τρομερους σλοβακους με τεχνογνωσια κινησης και κυλισης στις κρυες και χιονερες ανατολικες χωρες =ΜΑΤΑDOR (continental group)
http://media.tyre24.de/images/tyre/2700-MATADOR-w300-h300-br1.jpg

MP91 NORDICCA (αξιοπιστο και τεσταρισμενο με καλο βαθος πελματος)

MATADOR MP91 225/55 R17 101H XL WINTERREIFEN EXTRA LOAD

600-620 ευρω

MP92 SIBIR (για πιο αγριες καταστασεις με πιο μεγαλα διακενα και ασυμμετρα "δοντια")

MATADOR MP92 225/55 R17 101H XL WINTERREIFEN EXTRA LOAD
http://media.tyre24.de/images/tyre/10485-MATADOR-w300-h300-br1.jpg

620-650 ΕΥΡΩ

ΟΙ ΟΛΛΑΝΔΟΙ VREDESTEIN
WINTRAC 4 EXTREME (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΒΡΟΧΗ-ΓΛΙΤΣΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΣΤΟΜΩΝΟΥΝ)
http://media.tyre24.de/images/tyre/1285-VREDESTEIN-w300-h300-br1.jpg

ΓΥΡΩ ΣΤΑ 700 ΕΥΡΩ

__________________________________________________ __________________

ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΠΙΟ PREMIUM ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΙ CONTINENTAL

http://media.tyre24.de/images/tyre/4008-CONTINENTAL-w300-h300-br1.jpg

CONTI CRCOWI 225/55 R17 97 H FR CROSS CONTACT WINTER

KONTA ΣΤΑ 900 ΕΥΡΩ !!

__________________________________________________ __________

ΚΑΙ ΟΙ καινουριοι ΑΛΛΑ ΣΤΟ "ΘΕΟ" ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΙ BRIDGESTONE

http://media.tyre24.de/images/tyre/9012-BRIDGESTONE-w300-h300-br1.jpg

BRIDGEST LM-80 225/55 R17 101V XL WINTERREIFEN EXTRA LOAD

ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 950 ΕΥΡΩ !!!

στην θεση σου τους σλοβακους θα εβαζα.....ισως το δευτερο για να εχω πιο extreme λευκα γουστα !!
εννοειται οτι θα διαλεγα xl:extra load λογω βαρους................
αν σε ενδιαφερουν τρελλα μονο τα γκαζια λογω ιππων, τοτε ισως να μην σε καλυψει το Η=210 χλμ. και θες μονο V=240....αν και δεν το νομιζω......εγω προτεινω Η !!
οτι θες πες μας!