PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί χειμερινών ελαστικών!

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11

stolis
22-09-10, 14:40
Παιδιά έχετε να μου προτείνετε κανενα χειμερινο ελαστικο γαι το ττ μου σε διαστασεις

225/50 R17

Το θέλω για ταξίδι αυστρία οπότε θα γράψει χιλιομετρα με ταχυτητες 130-140 χλμ

περιμένω τα φώτα σας

Εγώ θα σου προτείνω nokian αφού δεν τους αλλάζω τους Φινλανδούς πλέον σε ότι έχει να κάνει με χιόνι.

Οπότε, ή WR-G2 αν θέλεις να έχεις και τη δυνατότητα για καμιά 200άρα, ή hakkapeliitta R αν θέλεις το απόλυτο σε χιονισμένους δρόμους."

kokkinos
28-09-10, 14:20
Καλησπέρα,

Επειδή είμαι τελίως άσχετος όσον αφορά τα χιονολάστιχα έχω 2-3 βασικές απορίες...

Ας πούμε ότι πέρνω τα wr-g2...

1) Πρέπει να πάρω 4 για το μπροστινοκίνητο μου, η φτάνουν μόνο 2 στους τροχούς κίνησης;

2) Από δική σας εμπειρία στις 10 φορές που θα ανέβω επάνω με χιόνι θα χρειαστεί πχ. 4 φορές να βάλω και αλυσίδες σε κάποιο σημείο η 2; ή μηπως 6;;;; (η μήπως 1 ή καμία που πολύ το εύχομαι αλλά το κόβω χλομό;;;;)

3) Από όσο κατάλαβα θα μπορώ να πηγαίνω με 150 χ.α.ω στην άσφαλτο χώρις να τα χαλάσω, σωστα;

Ευχαριστώ

JIM FORD
28-09-10, 14:52
Καλησπέρα,

Επειδή είμαι τελίως άσχετος όσον αφορά τα χιονολάστιχα έχω 2-3 βασικές απορίες...

Ας πούμε ότι πέρνω τα wr-g2...

1) Πρέπει να πάρω 4 για το μπροστινοκίνητο μου, η φτάνουν μόνο 2 στους τροχούς κίνησης;

2) Από δική σας εμπειρία στις 10 φορές που θα ανέβω επάνω με χιόνι θα χρειαστεί πχ. 4 φορές να βάλω και αλυσίδες σε κάποιο σημείο η 2; ή μηπως 6;;;; (η μήπως 1 ή καμία που πολύ το εύχομαι αλλά το κόβω χλομό;;;;)

3) Από όσο κατάλαβα θα μπορώ να πηγαίνω με 150 χ.α.ω στην άσφαλτο χώρις να τα χαλάσω, σωστα;

Ευχαριστώ

1) ναι πρεπει να παρεις 4. αν βαλεις 2 μπροστα ναι μεν εχεις προσφυση-ξεκινημα, αλλα σε φρενο η στροφη θα εχεις θεμα με τον πισω αξονα......4 λοιπον και εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

2)1-2 φορες και αμα.....τυχει θα σε κρεμασουν τα σωστα-καλα χειμερινα ελαστικα......και σε πολυ ακραιες συνθηκες! μιλαμε για νορμαλ ανεβο-κατεβασματα σε εθνικες-επαρχιακες οδους απο και προς χκ, χωρια ορεινα κλπ και οχι πχ να μπαινεις σε τελειως ακαθαριστες οδους, χωματινες διαδρομες κλπ και οχι μονο με +15 εκατοστα χιονιου η μεγαλες ανωφερειες με παγο οπου οι πιθανοτητες χρησης αλυσιδων θα ειναι πιο μεγαλες.

3)ναι μπορεις, αναλογα με τις συνθηκες αρκει να διαλεξεις τον σωστο δεικτη. ποια ειναι η διασταση σου? Edited by: JIM FORD

kokkinos
28-09-10, 14:57
1) δλδ θα είναι σαν τις αλυσίδες σε αυτό το θέμα αλλά επειδή γουσταρουμε να πηγαίνουμε πιο άνετα και όχι να χρειαζεται να προσέχουμε πολύ, πέρνουμε 4, σωστά;

2) μηλάω για τα wr-g2 συγκεκριμένα και από όσο διαβάζω στο internet αντέχουν μέχρι 150

3) 225/60/16 νομίζω

JIM FORD
28-09-10, 15:03
1) δλδ θα είναι σαν τις αλυσίδες σε αυτό το θέμα αλλά επειδή γουσταρουμε να πηγαίνουμε πιο άνετα και όχι να χρειαζεται να προσέχουμε πολύ, πέρνουμε 4, σωστά;

2) μηλάω για τα wr-g2 συγκεκριμένα και από όσο διαβάζω στο internet αντέχουν μέχρι 150

3) 225/60/16 νομίζω

1) θα ειναι καλυτερα απο αλυσιδες εν γενει........παντου και παντα, σε ολες τις συνθηκες. μονο κατι ακραιο, πχ ξεκινημα σε μεγαλο βαθος χιονιου η μεγαλη κλιση με παγο και για λιγα χλμ. και οταν και αν σου τυχει οπως ξανα-ειπα θα σε ξεκολλησουν" οι αλυσιδες.ΔΕΝ ειναι απλα και μονο θεμα προσοχης. μπορει να σου τυχει χωρις προ-ειδοποιηση......πχ σε μια κατηφορικη στροφη με φρενο η σε επιταχυνση ανεβαινοντας στροφιλικια κλπ...θα ελεγα 4 και μονο.

2) βελτιστη επιλογη, εγκρινω και επαυξανω. οχι τα wrg2 αντεχουν και παραπανω αναλογα με τον δεικτη.

3) αν εχεις πολλα αλογα μπορεις να να βαλεις μεχρι και 225/60/16 102V XL , WRG2, δηλαδη ως και 240 χλμ./ωρα τελικη, αλλα δεν βλεπω το λογο....... Edited by: JIM FORD "

kokkinos
28-09-10, 15:08
εάν πάρω τα 102V XL θα έχω διαφορά μόνο στην τιμή ή θα έχω διαφορά και στην κατανάλωση ή/και στο κράτημα στο χιόνι;;;

JIM FORD
28-09-10, 15:12
θα εχεις ενα λαστιχο για γκαζια, πιο σκληρο, θα σου κρατησει πιο πολυ, θα ειναι πιο ακριβο στην τιμη, ισως λιγο θα τσιμπαει στην καταναλωση λογω κυλισης και στο χιονι σε νορμαλ θερμοκρασιες δεν θα δεις μεγαλη διαφορα. απλα στο ξεκινημα θα το ζεσταινεις λιγο και δεν θα πλακωνεσαι αμεσως.......ποσα αλογα εχεις και τι αμαξι? Edited by: JIM FORD

kokkinos
28-09-10, 15:19
είσαι αρρώστια, σε ευχαρίστω πολύ για την βοήθεια...

Civic type S, 140 άλογα, δεν είναι πολλά... Επίσης δεν είμαι καγκούρι στον δρόμο... άπλα στην εθνική το πατάω γιατί κάνει μεγάλη διαφορά στον χρόνο που κάνω για να φτάσω στον προορισμό μου.

Ένα καλό λάστιχο για μέχρι 160 χ.α.ω χωρίς να θυσιάζεται η πρόσφηση στο χιόνι και η ζωή του για χάρη της ταχύτητας θέλω.

JIM FORD
28-09-10, 15:20
γενικα σε χιονι και ειδικα σε παγο προτιμαμε τον καπως πιο χαμηλο δεικτη εδω ελλαδα, πχ

Η=210 / Τ=190 και τον αρκετα πιο χαμηλο σε αλλα κλιματα πχ πιο βορεια,

Q=160.

JIM FORD
28-09-10, 15:28
civic type s 140 ps, χλωμο το 225/60/16, ισως 205/55/16??

τελως παντων με 140 αλογα θα εβαζα Η=210, KAI θα το πλακωνα ανετα στην εθνικη ακομη και με 180 χλμ./ωρα χωρις θεμα. απλα σε υψηλες θερμοκρασιες, πχ +20 κελσιου, να αποφευγεις το συνεχες πλακωμα.................

kokkinos
28-09-10, 15:43
Τελικά είναι 225/45/17, ζάντες και λάστιχα είναι εργοστασιακά...Ισχύει και για τα 225/45/17 το Η=210;;;

JIM FORD
28-09-10, 16:12
ισχυει. και μαλιστα με χαμηλοπροφιλα 17'' που εχεις και 45 σειρα παιζεις και σε πιο ψηλους δεικτες.......δηλαδη και Η ΑΛΛΑ ΚΑΙ V.

θα ελεγα Η βαλε wrg2. απλα για να σου πω και ολη την αληθεια σε σχεση με αυτα που συζητουσαμε πιο πριν, οι οποιες φορες αναγκαστεις να βαλεις αλυσιδες, θα ειναι λογω των ελαστικων σου.......(διασταση εννοω) κυριως και οχι λογω συνθηκων η μαρκας ελαστικων.

ειναι φαρδια (225), χαμηλοπροφιλα(45) και με μεγαλη ζαντα(17''). ιδιως το μεσαιο θεμα μας κανει την ζημια.......τελως παντων σε νορμαλ πανω κατω δεν θα εχεις θεμα.....

JIM FORD
28-09-10, 16:18
περσι ειχα προτεινει σε εναν φιλο απο εδω μεσα (teo), με ιδια διασταση, δικινητο αμαξι οπως και εσυ αλλα πιο βαρυ και δυνατο (saab turbo +200 / 240 ps ?? to vredestein

225/45 R17 94H Wintrac XTREME

http://www.ityre.com/i/tyre/5027.jpg

και δεν κολωνε σχεδον πουθενα.....

βγαλαν και νεο φετος το nextreme......αθορυβο και οικονομικο..........

http://www.drive.gr/drive/media/k2/items/cache/390c9d1de2a80a844d0e01ba21c1192e_XL.jpg

Edited by: JIM FORD "

kokkinos
28-09-10, 16:46
Οπότε αυτα προτείνεις και σε εμένα; είναι καλύτερα από τα nokian;

JIM FORD
29-09-10, 08:10
θα ελεγα ισοτιμα. το συνηθες ρεπερτοριο" σου ποιο ειναι?

παιζει ρολο και η χρηση.......

οι διαφορες ειναι αμελητεες και στην πραξη για σενα ισως και αορατες. θα μπορουσα να δωσω προβαδισμα στην slush (αλατο-λασποχιονο) - που κατα περιπτωσεις ειναι πολυ επικινδυνη - στους φινλανδους (Nokian) και γενικα στην γρηγορη οδηγηση αλλα και στην υδρολισθηση στους ολλανδους (vredestein). ισως σε λευκο φοντο (χιονι-παγο) , λογω γομας (πιο soft) και σε πιο χαμηλες τ, οι φινλανδοι να κανουν την διαφορα. ισως παλι σε κρατησουν τα ολλανδικα λιγο παραπανω και στην εθνικη θα ειναι σαφως πιο αθορυβα.

γενικα τα φινλανδικα αποδεικνυονται πιο αξιοπιστα, ειδικα στο στοιχειο τους.....πχ σε μια δυσκολη στιγμη, ας πουμε μια ανηφορα που εχει πιασει λιγο παγο και ο ολλανδος, μπορει να σου κανει καμμια τσουκα, λεμε τωρα, στην εκκινηση, ο φινλανδος να σε βγαλει, αλλα επαναλαμβανω και παλι σε κανονικους ρυθμους δεν θα δεις διαφορα. θα ελεγα να επελεξεις με βαση την τιμη μεταξυ αυτων που θα καταληξεις. οτι χρειαστεις εδω ειμαστε..... Edited by: JIM FORD "

stolis
29-09-10, 22:30
Μια παρένθεση.

Όπως βλέπω το πέλμα των vredestein, λάσπη και χώμα είναι να τα βγάζεις φωτογραφία μόνο, ενώ με τα G2 θα πας και εκεί σε λογικά επίπεδα βέβαια.

Μην αποκλείεις την περίπτωση να χρειαστείς κάποια στιγμή το κάτι παραπάνω των nokian σε τέτοιες συνθήκες.[i]"

JIM FORD
30-09-10, 10:59
ΜΑ ΗΔΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ, σε αυτα προσανατολιζεται ο φιλος......[i]

απλα τωρα ισως κανουμε την εξης αλλαγη, στην οποια πιστευω θα συμφωνησεις.....

επειδη τα 140 αλογα δεν ειναι τρελλος αριθμος και την δυναμη του αμαξιου πιστευω την διαχειριζονται ανετα και 16'', παμε για ζαντολαστιχα 205/55/16 !!

"

stolis
30-09-10, 15:43
Άνετα Δημήτρη. Και πολλά τουρμπάτα forester φοράνε από 17άρες 16άρες σε χειμερινά, ενώ τα 2λιτρα έχουν 16άρες από το εργοστάσιο.

arisflorina
05-10-10, 20:01
παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για το παρακατω ελαστικο

Goodyear [i]ULTRA GRIP 7 (http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=48201089.137.26315 &typ=R-147145&ranzahl=4&Breite=205&Herst=Goodyear&Quer=60 &Felge=16&Speed=H&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Sei te=20&Transport=P&dsco=137&sowigan=Wi)
"

JIM FORD
06-10-10, 08:12
πολυ καλο, τεσταρισμενο και δοκιμασμενο. βροχη, χιονι, παγος, φτουραει παντου!!

εγκρινω και επαυξανω.

ισως, λεω ισως, λογω φλωρινας, αν θελεις το κατι τις παραπανω, να εβαζες λιγο πιο μαλακη γομα η / και σε συνδυασμο με πιο χαμηλο δεικτη...πχ τ......εκτος και αν εχεις πολλα αλογα και κανεις χρηση αρκετα εκτος, πχ εθνικες, τρεξιμο......οποτε το Η ειναι μονοδρομος.

αυτο το λεω γιατι? διοτι καποιες φορες αν ειναι καλος - χοντρος ο χειμωνας, στην φλωρινα, τουλαχιστον στον ευρυτερο νομο αλλα ακομη και στην πολη , σας κανει και -15 / -20 κελσιου!! αν αυτο δεν ειναι παροδικο και κραταει καποιες μερες, το ελαστικο σκληραινει και τοτε ενα μαλακοτερο με πιο ευκαμπτη γομα, αποδιδει καλυτερα (πχ nokian, marangoni, kumho, barum, sava, vredestein, toyo, michelin, continental, gislaved). γενικα τα goodyear-bridgestone, εχουν λιγο πιο σκληρη γομα, το οποιο ομως τα κανει να κρατανε το πελμα τους και πιο πολυ. ετσι και αλλιως σε συνηθες συνθηκες Ελλαδος, πχ μεγαλα ταξιδια, πανε-ελα σε εθνικες-χκ , λιγο επαρχιακες και σε λιγοτερο ποσοτο δευτερευοντες οδους, τα ultra grip 7 θα σε καλυψουν υπερ του δεοντως!! αν απο την αλλη κανεις μονιμα το φλωρινα-πισοδερι-βιτσι επι 4-5 μηνες συνεχεια η καθεσαι επανω στον τοττη ολη την βδομαδα, ενα μαλακοτερο ελαστικο θα σου εδινε υπο συγκεκριμενες συνθηκες καποιους ποντους παραπανω!! εχουμε πει πολλακις εδω μεσα, οτι τα ελαστικα δεν ειναι μονοδρομος αλλα συνδυασμος αμαξιου, χρησης, κυβικων, ιππων και δεικτη ταχυτητας-φορτιου!!

ελπιζω να βοηθησα.καλα γουστα και στην διαθεση σου!!

arisflorina
06-10-10, 10:56
μονο με βοηθησες με ....υπερβοηθησες. τα θελω για το μεγαλο αυτοκινητο ( insignia ) το οποιο μεσα στον χειμωνα θα παει 6-7 φορες αθηνα σιγουρα και καποια αλλα ταξιδια εθνικες επαρχιακες ( θεσσαλονικη κτλπ ). οσο αφορα για μεσα στην πολη βιγλες βιτσι κτλπ υπαρχει το corsaki με καινουρια απο περσι x-ice. ευχαριστω jim και παλι αποφασισα θα τα παρω τα goodyear

JIM FORD
06-10-10, 12:18
σωστος. αφου εχουμε να κανουμε με βαρυ αμαξι και χρηση περιπου gt. (grand turismo)

καλυτερα το λιγο πιο σκληρο και με πιο ψηλο δεικτη!! x-ice??ουαου!! ευγε. ακραια αλλα κορυφαια επιλογη!!

ερωτηση. πως παει οταν οι τ ειναι λιγο πιο ψηλες...πχ θετικες...+5 / +10...κλπ

η στο στεγνο? / βροχη επισης?

δεν ρωτω για χιονι, παγο, ουδεν σχολιο!!!

επισης απο θεμα διαρκειας σε σεζον?

thanks. Edited by: JIM FORD

arisflorina
06-10-10, 14:32
στο corsa το εχω εναν χειμωνα περσι μονο χωρις να κανει πολλα χιλιομετρα αλλα οπωτε χρειαστηκε δεν κολωσε πουθενα.οσον αφορα για το στεγνο το ιδιο λαστιχα το x-ice το φορουσα σε ενα αστρα απο το 2007 μεχρι περσι που το πουλησα εκανan περιπου 45.000 με πολλα ταξιδια εθνικεσ μεχρι 140 σε στεγνα και με υψηλες θερμοκρασιες ηταν φοβερο στα χιονια και στους παγους και αξιοπρεπεστατο χωρις να φαγωνεται κιολας στο στεγνο. το εδωσα το αμαξι μαζι με αυτα τα λαστιχα και δεν φαινοταν οτι ειχαν βγαλει 3 χειμωνες + πολλα χιλιομετρα σε στεγνο. ειναι πολυ καλα εγω καταευχαριστημενος.

j.s.
06-10-10, 14:42
Πρώτη ψυχρή εισβολή (για την περίοδο που διανύουμε) τις επόμενες μέρες στην χώρα και φυσικά οι σκέψεις μοιραία πάνε σε χιονισμένα μέρη ,πότε θα βγούν τα χειμερινά από τις αποθήκες και φυσικά σε τι κατάσταση είναι.
Τζίμ ετοιμάσου για μπαράζ ερωτήσεων για άλλη μια χρονιά .Ξεκινάμε σιγά σιγά την αντίστροφη μέτρηση!

JIM FORD
06-10-10, 15:02
σωστος συνονοματε!!

it's the final countdown!!

tedscossie
06-10-10, 15:58
περσι ειχα προτεινει σε εναν φιλο απο εδω μεσα (teo), με ιδια διασταση, δικινητο αμαξι οπως και εσυ αλλα πιο βαρυ και δυνατο (saab turbo +200 / 240 ps ?? to vredestein

http://www.drive.gr/drive/media/k2/items/cache/390c9d1de2a80a844d0e01ba21c1192e_XL.jpg

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΤΖΙΜΑΚΟ Κ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ Κ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑΑΑΑΑΑΑ!!!
ΝΑΙ το ελαστικό που σου προτείνει ο Τζιμ ειναι ΤΕΛΕΙΟ!! απλα να σου πω ότι έκανα όλο τον χειμώνα 14000χλμ κ τα έβγαλα τον Μάιο τέλος!! κ ειναι σαν καινούργιο!! κ όχι μόνο αυτό αλλά πήγα Ιταλία τάπα με 250-260 κ το λάστιχο ήταν απλά κορυφή!! και απ'ότι κατάλαβα η Ελλάδα θέλει χειμερινό τους περισσότερους μήνες γιατί οι δρόμοι είναι λάδι!!!Αυτό συμπέρανα το χειμώνα κ γενικά το χρόνο που μας πέρασε!!
να είστε όλοι καλα με ΥΓΕΙΑ Κ ΕΥΤΥΧΙΑ!!
ΚΑΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!ΠΑΝΤΟΥ!!

ΤΕΟ,ΚΗΦΙΣΙΑ,

υ.γ. Τζιμ να δοκίμαζα κ κανένα άλλο ελαστικό φέτος που θα πάω σε ποιο χιονισμένα μέρη???? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

tedscossie
06-10-10, 16:01
Α, και κάτι άλλο προς όλους τους αναγνώστες εδω μέσα....
ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΣΑΣ ΠΕΙ Ο JIM ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟΝ....ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ ΦΙΛΕ...!!

ΤΕΟ

mario79
06-10-10, 17:13
καλησπερα..ειδα φως και μπηκα!!χειμερινα ελαστικα 205-60-16 για suzuki sx4 4x4!πηγαινω καθε σ/κ βασιλιτσα το χειμωνα!!μια μικρη βοηθεια παρακαλω γιατι ειναι η πρωτη αγορα χειμερινων ελαστικων!δε με ενδιαφερουν τα φτηνα και αγνωστα!να ναι σχετικα καλα δηλ!και τι διαφορα εχουν τα μεσαιας κατηγοριας με τα τοπ!και στην τιμη και στην ποιοτητα!!οποιος μπορει ας βοηθησει!!ευχαριστω!!

asteriosn
06-10-10, 17:30
επειδη βλεπω πως το εχετε μελετησει πολυ το θεμα των ελαστικων ... ερχομαι με τη σειρα μου και γω να ζητησω τη συμβουλη σας.... εχω ενα Volvo S40 125ps με 17 ζαντες αλουμινιου και φοραει 205/55/17 Michelin Pilot exalto... Τον χειμωνα θα τη βγαλω σε ενα χωριο της Λεσβου στα 400 μετρα υψομετρο, οι ντοπιοι μου λενε πως πιανει χιονι καθε χρονο και πολυ συχνα παγετο επειδη μαλλον ειναι οροπεδιο, απ την αλλη ο περισσοτερος υετος στο νησι πεφτει Νοεμβριο με φεβρουαριο και οι δρομοι γλιστραν σα γυαλι τωρα που ειναι στεγνοι οχι αμα βραξει κιολας...

καμια προταση ????

vredestein παντως που ειχα ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος"

tedscossie
06-10-10, 17:38
καλησπερα..ειδα φως και μπηκα!!χειμερινα ελαστικα 205-60-16 για suzuki sx4 4x4!πηγαινω καθε σ/κ βασιλιτσα το χειμωνα!!μια μικρη βοηθεια παρακαλω γιατι ειναι η πρωτη αγορα χειμερινων ελαστικων!δε με ενδιαφερουν τα φτηνα και αγνωστα!να ναι σχετικα καλα δηλ!και τι διαφορα εχουν τα μεσαιας κατηγοριας με τα τοπ!και στην τιμη και στην ποιοτητα!!οποιος μπορει ας βοηθησει!!ευχαριστω!! Αγαπητέ φίλε, ότι κ να βάλεις θα σε πάει! το θέμα ειναι αν θες ενα καθαρά εξτρεμ χειμερινό ή χειμερινό που να κάνεις κ τη βόλτα σου στα χιόνια??
αυτό πρεπει αν το διευκρινήσεις για να πάρεις μία απάντηση ολοκληρωμένη ειδικά απο τους experts εδω μέσα!
εγω προσωπικά με την εμπειρία που έχει σε χειμερινά αλλα κυρίως με την εμπειρία στην οδήγηση σε χιόνι , το αυτοκικνητο που εχεις σεπάει παντού με το οποιδήποτε χειμερινό!! πιστεψέ με!
πολύ καλό κ τρομερό κ εκτός κ εχει κ στη διάστασή σου ειναι το SNOWTRAC3 VREDESTEIN!! ΔΕς ΤΟ Κ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΊς!!!

ΦΙΛΙΚΑ,
ΤΕΟ
"

tedscossie
06-10-10, 17:41
επειδη βλεπω πως το εχετε μελετησει πολυ το θεμα των ελαστικων ... ερχομαι με τη σειρα μου και γω να ζητησω τη συμβουλη σας.... εχω ενα Volvo S40 125ps με 17" ζαντες αλουμινιου και φοραει 205/55/17 Michelin Pilot exalto... Τον χειμωνα θα τη βγαλω σε ενα χωριο της Λεσβου στα 400 μετρα υψομετρο, οι ντοπιοι μου λενε πως πιανει χιονι καθε χρονο και πολυ συχνα παγετο επειδη μαλλον ειναι οροπεδιο, απ την αλλη ο περισσοτερος υετος στο νησι πεφτει Νοεμβριο με φεβρουαριο και οι δρομοι γλιστραν σα γυαλι τωρα που ειναι στεγνοι οχι αμα βραξει κιολας...

καμια προταση ????

vredestein παντως που ειχα ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,
κ γιατί δεν τα ξανα βάζεις?
μπορείς επίσης να πάρεις ενα ζευγαρι σιδερένιες ζάντες κ να βάλεις μικρότερη διάσταση που θα είναι ακόμη καλύτερα ειδικά κ στον πάγο!! απο μάρκες τώρα όλα πάνω κάτω είναι καλά!
δεν πιστεύω ότι θες κάτι extreme αλλά κάτι ψαγμένο ειδικά για εκεί κ ποιο πολύ για πάγο!!
πιστεύω ότι ο Jim θα σου βρεί την λύση στο πρόβλημά σου!

φιλικά πάντα,
Τεό
"

asteriosn
06-10-10, 17:53
επειδη βλεπω πως το εχετε μελετησει πολυ το θεμα των ελαστικων ... ερχομαι με τη σειρα μου και γω να ζητησω τη συμβουλη σας.... εχω ενα Volvo S40 125ps με 17" ζαντες αλουμινιου και φοραει 205/55/17 Michelin Pilot exalto... Τον χειμωνα θα τη βγαλω σε ενα χωριο της Λεσβου στα 400 μετρα υψομετρο, οι ντοπιοι μου λενε πως πιανει χιονι καθε χρονο και πολυ συχνα παγετο επειδη μαλλον ειναι οροπεδιο, απ την αλλη ο περισσοτερος υετος στο νησι πεφτει Νοεμβριο με φεβρουαριο και οι δρομοι γλιστραν σα γυαλι τωρα που ειναι στεγνοι οχι αμα βραξει κιολας...

καμια προταση ????

vredestein παντως που ειχα ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,
μπορείς επίσης να πάρεις ενα ζευγαρι σιδερένιες ζάντες κ να βάλεις μικρότερη διάσταση που θα είναι ακόμη καλύτερα ειδικά κ στον πάγο!! απο μάρκες τώρα όλα πάνω κάτω είναι καλά!
δεν πιστεύω ότι θες κάτι extreme αλλά κάτι ψαγμένο ειδικά για εκεί κ ποιο πολύ για πάγο!!

φιλικά πάντα,
Τεό

τα Vredestein τα ειχα σε ενα παλιο αυτοκινητο πριν λιγα χρονια...Τωρα σκεφτομουν και γω να βαλω σιδερενιες πιο μικρες μπας κ καταπολεμησω λιγο και τις αμετρητες λακουβες του νησιου, ευχαριστω παντως και περιμενω να δωσει κ ο jim τα φωτα του "

mario79
06-10-10, 19:44
καλησπερα..ειδα φως και μπηκα!!χειμερινα ελαστικα 205-60-16 για suzuki sx4 4x4!πηγαινω καθε σ/κ βασιλιτσα το χειμωνα!!μια μικρη βοηθεια παρακαλω γιατι ειναι η πρωτη αγορα χειμερινων ελαστικων!δε με ενδιαφερουν τα φτηνα και αγνωστα!να ναι σχετικα καλα δηλ!και τι διαφορα εχουν τα μεσαιας κατηγοριας με τα τοπ!και στην τιμη και στην ποιοτητα!!οποιος μπορει ας βοηθησει!!ευχαριστω!! Αγαπητέ φίλε, ότι κ να βάλεις θα σε πάει! το θέμα ειναι αν θες ενα καθαρά εξτρεμ χειμερινό ή χειμερινό που να κάνεις κ τη βόλτα σου στα χιόνια??
αυτό πρεπει αν το διευκρινήσεις για να πάρεις μία απάντηση ολοκληρωμένη ειδικά απο τους experts εδω μέσα!
εγω προσωπικά με την εμπειρία που έχει σε χειμερινά αλλα κυρίως με την εμπειρία στην οδήγηση σε χιόνι , το αυτοκικνητο που εχεις σεπάει παντού με το οποιδήποτε χειμερινό!! πιστεψέ με!
πολύ καλό κ τρομερό κ εκτός κ εχει κ στη διάστασή σου ειναι το SNOWTRAC3 VREDESTEIN!! ΔΕς ΤΟ Κ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΊς!!!

ΦΙΛΙΚΑ,
ΤΕΟ
καταρχας ευχαριστω πολυ!!το vredestein που μου λες σε ποια κατηγορια ακριβως ανηκει?ειναι καθαρα χειμερινο?"

tedscossie
06-10-10, 19:59
NAI EINAI KATHARA XEIMERINO!

http://www.tyretest.com/pkw_winterreifen/vredestein/snowtrac_3/index.html

http://www.youtube.com/watch?v=aLY5N-sYQT8

http://gr.febishop.eu/images/assets/Vredestein_SnowTrac_3_1_2.jpg

"

JIM FORD
07-10-10, 08:57

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΤΖΙΜΑΚΟ Κ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ Κ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑΑΑΑΑΑΑ!!!
ΝΑΙ το ελαστικό που σου προτείνει ο Τζιμ ειναι ΤΕΛΕΙΟ!! απλα να σου πω ότι έκανα όλο τον χειμώνα 14000χλμ κ τα έβγαλα τον Μάιο τέλος!! κ ειναι σαν καινούργιο!! κ όχι μόνο αυτό αλλά πήγα Ιταλία τάπα με 250-260 κ το λάστιχο ήταν απλά κορυφή!! και απ'ότι κατάλαβα η Ελλάδα θέλει χειμερινό τους περισσότερους μήνες γιατί οι δρόμοι είναι λάδι!!!Αυτό συμπέρανα το χειμώνα κ γενικά το χρόνο που μας πέρασε!!
να είστε όλοι καλα με ΥΓΕΙΑ Κ ΕΥΤΥΧΙΑ!!
ΚΑΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!ΠΑΝΤΟΥ!!

ΤΕΟ,ΚΗΦΙΣΙΑ,

υ.γ. Τζιμ να δοκίμαζα κ κανένα άλλο ελαστικό φέτος που θα πάω σε ποιο χιονισμένα μέρη???? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

καλημερα τεο και καλο χειμωνα. να εισαι παντα καλα. ευχαριστω για τα καλα σου λογια....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif

χαιρομαι που σου αρεσε και το ευχαριστηθηκες!

για πιο χιονο-καταστασει, θα μπορουσες να βαλεις κατι πιο αγριο και με χαμηλοτερο δεικτη, αλλα θα χασει το τουρματο σααμπ σε γκαζι, βροχη και γενικα σε αισθηση στο ταξιδι (στροφες-καμπες). παντως το προφιλ σου (45) και οι 17αρες ακομη και με το πλεον αγριο ελαστικο, μπορουν να σε εμποδισουν να ανεβεις πχ μια παγωμενη ανηφοριτσα......http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

καλυτερα να βαλεις σιδερενιες με 205/55/16 για πιο ακραιες συνθηκες.....

παντως ακομη και με τα 225/45/17

μπορεις να βαλεις για πιο χιονο-παγο καταστασεις το

225/45/17 91Η NOKIAN W+ (WR PROFILE)

Nokian WR

http://www.ityre.com/i/tyre/2332.jpg

η ΤΟ 225/45/17 94H XL NOKIAN WRG2 (KAΛΥΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ)

Nokian WR G2

http://www.ityre.com/i/tyre/20866.jpg

"

JIM FORD
07-10-10, 09:01
Α, και κάτι άλλο προς όλους τους αναγνώστες εδω μέσα....
ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΣΑΣ ΠΕΙ Ο JIM ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟΝ....ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ ΦΙΛΕ...!!

ΤΕΟ

Thanks again teo!!

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif

ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΑΣΜΑ....................

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

ΣΙΓΑ ΜΩΡΕ ΠΟΥ ΞΕΡΩ.......ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ.....

"οσο ζω, μαθαινω" http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

παντως, να μην ακουτε οτι λεω αβιαστα αλλα να το ψαχνετε και οι ιδιοι!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

JIM FORD
07-10-10, 09:42

ΦΙΛΙΚΑ,
ΤΕΟ
καταρχας ευχαριστω πολυ!!το vredestein που μου λες σε ποια κατηγορια ακριβως ανηκει?ειναι καθαρα χειμερινο?

σωστος ο τεο. οντως πολυ καλο και απαικτο το ολλανδικο 3αρι!!

με κλειστα ματια. εχεις πολλες επιλογες.........

ουδεν σχολιο φυσικα και για nokian wrg2. εγκρινω και επαυξανω!!

υπαρχουν διαφορες στι τιμες. πχ μπορεις να βαλεις με 400 € avon uk

αυτο

205/60 R16 92H Ice Touring ST

http://www.ityre.com/i/tyre/20476.jpg

και με 600 ευρω πχ continental germany

αυτο

Continental ContiWinterContact TS 830 P

http://www.ityre.com/i/tyre/21605.jpg

να ξερεις η διαφορα τιμης δεν αντικατοπριτζει παντα την διαφορα σε ποιοτητα και επιδοσεις.

σε πολλες πολυεθνικες η μεγαλες εταιρειες ελαστικων πληρωνουμε και διαφημιση!!

για τα φινλανδικα να υπολογιζεις γυρω στα 460 ευρω !!

αποδειξη του οτι πολλες φορες καποιες πιο μικρες αλλα εξειδικευμενες εταιρειες με τεχνογνωσια σε συγκεκριμενους τομεις, μπορουν και δινουν οικονομικες σχετικα λυσεις.

παντα το ονομα δεν κανει την διαφορα.

"

JIM FORD
07-10-10, 10:01

καμια προταση ????

φιλικά πάντα,
Τεό

ΧΑΙΡΕΤΩ ΑΣΤΕΡΙΕ. προφανως δεν μπορει να τα ξαναβαλει τεο, διοτι οι αγαπητοι μας ολλανδοι βγαζουν σε αυτη την διασταση καλοκαιρινα μονο!!

γενικα δυσκολη διασταση με λιγες και ακριβες επιλογες!!

θα ελεγα οτι το αξιοπιστο

BRI205/55R17 91VTL BLIZZAK LM-25

http://www.ityre.com/i/tyre/4191.jpg

τσιμπαει λιγο........

οποτε αν μπορεις να βρεις επελεξε το μαλακο Kumho kw27

http://www.shin-shin.ru/products_pictures/KW27.jpg

ισως οπως λεει και ο τεο,

ΚΑΛΥΤΕΡΑ 4 σιδερενιες ζαντες 15ΑΡΕΣ ΜΕ 195/65/15.

δεν μασαει πουθενα!!

υπολογιζε γυρω στα 300-350 ευρω τετραδα συν

αναλογα για τις ζαντες....πχ 200-250 μτχ, οποτε κερδισμενος εισαι !!!

asteriosn
07-10-10, 14:07

καμια προταση ????

φιλικά πάντα,
Τεό

ΧΑΙΡΕΤΩ ΑΣΤΕΡΙΕ. προφανως δεν μπορει να τα ξαναβαλει τεο, διοτι οι αγαπητοι μας ολλανδοι βγαζουν σε αυτη την διασταση καλοκαιρινα μονο!!

γενικα δυσκολη διασταση με λιγες και ακριβες επιλογες!!

θα ελεγα οτι το αξιοπιστο

BRI205/55R17 91VTL BLIZZAK LM-25

http://www.ityre.com/i/tyre/4191.jpg

τσιμπαει λιγο........

οποτε αν μπορεις να βρεις επελεξε το μαλακο Kumho kw27

http://www.shin-shin.ru/products_pictures/KW27.jpg

ισως οπως λεει και ο τεο,

ΚΑΛΥΤΕΡΑ 4 σιδερενιες ζαντες 15ΑΡΕΣ ΜΕ 195/65/15.

δεν μασαει πουθενα!!

υπολογιζε γυρω στα 300-350 ευρω τετραδα συν

αναλογα για τις ζαντες....πχ 200-250 μτχ, οποτε κερδισμενος εισαι !!!

ευχαριστω... και γω μαλλον για τετραδα το βλεπω πιο πιθανο, ή ακομα πιο οικομικη λυση αναγκης σε 2 μπροστινα μονοhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif"

JIM FORD
07-10-10, 14:48
καλυτερα οχι αστεριε. σε στροφιλικι με λιγη παγωμενη γλιτσα κατω και πχ φρενα και κατηφορα η επιταχυνση και ανηφορα το πισω μερος θα σου χορευει.....

καλυτερα 4 χειμερινα, ειτε 15'' σαφως δεν κολωνεις, ειτε 17'' με καποιους περιορισμους.....

mario79
07-10-10, 22:00

ΦΙΛΙΚΑ,
ΤΕΟ
καταρχας ευχαριστω πολυ!!το vredestein που μου λες σε ποια κατηγορια ακριβως ανηκει?ειναι καθαρα χειμερινο?

σωστος ο τεο. οντως πολυ καλο και απαικτο το ολλανδικο 3αρι!!

με κλειστα ματια. εχεις πολλες επιλογες.........

ουδεν σχολιο φυσικα και για nokian wrg2. εγκρινω και επαυξανω!!

υπαρχουν διαφορες στι τιμες. πχ μπορεις να βαλεις με 400 € avon uk

αυτο

205/60 R16 92H Ice Touring ST

http://www.ityre.com/i/tyre/20476.jpg

και με 600 ευρω πχ continental germany

αυτο

Continental ContiWinterContact TS 830 P

http://www.ityre.com/i/tyre/21605.jpg

να ξερεις η διαφορα τιμης δεν αντικατοπριτζει παντα την διαφορα σε ποιοτητα και επιδοσεις.

σε πολλες πολυεθνικες η μεγαλες εταιρειες ελαστικων πληρωνουμε και διαφημιση!!

για τα φινλανδικα να υπολογιζεις γυρω στα 460 ευρω !!

αποδειξη του οτι πολλες φορες καποιες πιο μικρες αλλα εξειδικευμενες εταιρειες με τεχνογνωσια σε συγκεκριμενους τομεις, μπορουν και δινουν οικονομικες σχετικα λυσεις.

παντα το ονομα δεν κανει την διαφορα.

ευχαριστω πολυ!!δηλ αναμεσα σε avon-nokian-vredestein(απο το πιο φθηνο στο πιο ακριβο)ποιο θα προτεινατε?"

JIM FORD
08-10-10, 07:56
να εισαι καλα. οκ οι επιλογες ηταν ενδεικτικες και υπαρχουν και αλλες πολλες.

επειδη παιζεις στους νομους τρικαλων-γρεβενων και καθε σκ ανεβαινεις βασιλω, αρα χαμηλες τ και στο δρομο μπολικη slush, nokian wrg2!!

michaeld
08-10-10, 10:22
Καλημερα παιδια. Διαβασα τα προηγουμενα posts και ειμαι αναμεσα σε 2 ελαστικα.
Nokian wr g2 και
Goodyear Ultra Grip 7
για 205/55/16,

εγω μενω αθηνα αλλα καθε σκ ανεβαινω σε βουνα , χκ και αλλα. Απο ταχυτητες το αυτοκινητο που εχω δεν πιανει και τιποτα τρελο, πηγαινω με 120-140.

Ποιο προτεινετε απο τα 2 ?

JIM FORD
08-10-10, 13:06
πιστευω οτι λογω λιγο πιο σκληρης γομας και συνδυασμου αθηνας και ανεβασμενων τ, μαρκες οπως goodyear/ridgestone θα σου βγαλουν πιο πολλα χλμ.

gioand
13-10-10, 08:35
Καλημέρα σε όλους, με μια ερώτηση. Τα χειμερινά λαστιχα θα μπορούσα να τα χρησιμοποιώ με θερμοκρασίες 20 βαθμούς. Επειδή σκέπτομαι να παραγγείλω κάποια και άλλες ζάντες δεν υπάρχουν, να μην μπώ σε φασαρίες...μιας και ο καιρός εχει γίνει ιδιαίτερα ασταθής...Edited by: gioand

JIM FORD
13-10-10, 10:03
ναι μπορεις. εγω στο πιο πριν αμαξι μου. ενα παλιο φορντ εσκορτ. φορουσα επι δυο χρονια τογιο snowprox. απλα αντι να βγαζανε πχ 3 σεζον, αν τα φορουσα μονο χειμωνα, τα φορουσα ολο το χρονο επι δυο χρονια μονο. και ειχαν ακομη ψωμι.......

απλα οταν μεγαλωνει η τ, (μιλαμε για +20) διαμαρτυρονται, σαπουνιαζουν και σου δινουν ενα αισθημα ανασφαλειας........σαν να νιωθεις φαντασου μια πλευρικη κινηση ασταθειας. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΛΩΡΙΔΑΣ, ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΚΛΠ.... στην πραξη δεν υπολειπονται κατα πολυ οι επιδοσεις. κυριως στην ζεστη, καυτη ασφαλτο-γυαλι της ελλαδος εχουν καποιο θεμα....αλλα μιλαμε για ανοιξη πλεον....δηλαδη απο απριλιο-μαιο και μετα.....αν διαλεξεις εναν νορμαλ δεικτη και οχι χαμηλο...αναλογα με το αμαξι σου βεβαια.....

εννοειται απεφυγε πχ q=160 !!

κατα την αποψη μου, για 5μηνη χρηση νοε-απρ, με ενα νορμαλ και οχι ακραιο-extreme χειμερινο, οχι δηλαδη, πολυ μαλακο, εισαι παραπανω απο ανετος ασχετα απο τ !!

gioand
13-10-10, 11:04
σκεπτόμουν κάτι οικονομικό όπως τα maragoni , avon, όπως μου είχεις προτείνει πριν λίγο καιρό. Για τον καιρό ανησυχώ μιας και είναι απρόβλεπτος πχ 25β Δεκέμβριο

TURMS
13-10-10, 12:48
ναι μπορεις. εγω στο πιο πριν αμαξι μου. ενα παλιο φορντ εσκορτ. φορουσα επι δυο χρονια τογιο snowprox. απλα αντι να βγαζανε πχ 3 σεζον, αν τα φορουσα μονο χειμωνα, τα φορουσα ολο το χρονο επι δυο χρονια μονο. και ειχαν ακομη ψωμι.......

απλα οταν μεγαλωνει η τ, (μιλαμε για +20) διαμαρτυρονται, σαπουνιαζουν και σου δινουν ενα αισθημα ανασφαλειας........σαν να νιωθεις φαντασου μια πλευρικη κινηση ασταθειας. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΛΩΡΙΔΑΣ, ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΚΛΠ.... στην πραξη δεν υπολειπονται κατα πολυ οι επιδοσεις. κυριως στην ζεστη, καυτη ασφαλτο-γυαλι της ελλαδος εχουν καποιο θεμα....αλλα μιλαμε για ανοιξη πλεον....δηλαδη απο απριλιο-μαιο και μετα.....αν διαλεξεις εναν νορμαλ δεικτη και οχι χαμηλο...αναλογα με το αμαξι σου βεβαια.....

εννοειται απεφυγε πχ q=160 !!*

κατα την αποψη μου, για 5μηνη χρηση νοε-απρ, με ενα νορμαλ και οχι ακραιο-extreme χειμερινο, οχι δηλαδη, πολυ μαλακο, *εισαι παραπανω απο ανετος ασχετα απο τ !!

ασε τα λογια....θα πας απεναντι καθολου;

JIM FORD
13-10-10, 15:06
σκεπτόμουν κάτι οικονομικό όπως τα maragoni , avon, όπως μου είχεις προτείνει πριν λίγο καιρό. Για τον καιρό ανησυχώ μιας και είναι απρόβλεπτος πχ 25β Δεκέμβριο

ο ιταλος εχει αποδειχτει πολυ αξιοπιστος και τελευταια εχει βγαλει πολυ ωραια πελματα, εντελως νεα σιλικονατα, ****** και πολλα υποσχομενα. δοκιμασμενα μαλιστα σε φινλανδια-ρωσσια.

εχω ειχα στο φορντ και μαλλον ξανα φετος στο νται!!

μην ανησυχεις για τον καιρο......ακομη και ετσι με την βροχα και λιγο ας πουμε χαμηλες τ, πχ κοντα στους 10 κελσιου, το χειμερινο ειναι βραχος!! Edited by: JIM FORD

JIM FORD
13-10-10, 15:09

εννοειται απεφυγε πχ q=160 !!

κατα την αποψη μου, για 5μηνη χρηση νοε-απρ, με ενα νορμαλ και οχι ακραιο-extreme χειμερινο, οχι δηλαδη, πολυ μαλακο, εισαι παραπανω απο ανετος ασχετα απο τ !!

ΨΗΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΛΙΜΝΗ ΤΗΣ ΛΟMΒΑΡΔΙΑΣ ΚΩΣΤΑ Η ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ.....

ειδομεν.....ομως σιγουρα μετα τα χριστουγεννα-πρωτοχρονια.....ισως προς φωτα??

λες να πατησω χιονι???[i]

ΕΣΥ? Edited by: JIM FORD "

forester t
13-10-10, 20:25
Η Vredestein,παρουσίασε φέτος τα καινούργια της χειμερινά επιδόσεων τα Nextreme,τα οποία σπανε το φράγμα των V δεικτών με Υ(300klm/h).

Το βιντεάκι αφιερωμένο στο φίλο μου & συνονόματο Τεο (tedscossie)
http://www.youtube.com/watch?v=rLM_g...eature=related (http://www.youtube.com/watch?v=rLM_gMDdIv0&feature=related)"

TURMS
13-10-10, 21:51

εννοειται απεφυγε πχ q=160 !!*

κατα την αποψη μου, για 5μηνη χρηση νοε-απρ, με ενα νορμαλ και οχι ακραιο-extreme χειμερινο, οχι δηλαδη, πολυ μαλακο, *εισαι παραπανω απο ανετος ασχετα απο τ !!*

ΨΗΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΛΙΜΝΗ ΤΗΣ ΛΟMΒΑΡΔΙΑΣ ΚΩΣΤΑ Η ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ.....

ειδομεν.....ομως σιγουρα μετα τα χριστουγεννα-πρωτοχρονια.....ισως προς φωτα??

λες να πατησω χιονι???[i]

ΕΣΥ?

Μπορει να παω αρχες νοεμβρη πουθενα....βολτα...Αλπεις..."

JIM FORD
14-10-10, 08:26
τυχερε κωστα. εσυ παντα πας μια νωρις αρχες σεζον και μια στη μεση.

παντα τετοια!!

TURMS
14-10-10, 17:28
μακαρι να βολεψει...αντε να δουμε

JIM FORD
15-10-10, 08:05
μακαρι.....για μονιμα ποτε ομως???

εκει ειναι το θεμα!!

TURMS
15-10-10, 16:46
ξερω γω ρε συ...θα δειξει...τα γερμανικα μου ειναι χαλια ακομα...

sfeweather
16-10-10, 19:06
Να ρωτήσω κάτι μια και σαν νέος οδηγός δεν έχω πλήρη γνώση των δεδομένων στο χώρο του αυτοκινήτου..Στην περίπτωση που αποφασίσω στο αυτοκινητό μου να έχω δύο τετράδες λαστίχων,δηλάδη all weather-ή καλοκαιρινά και μια τετράδα χειμερινών , ποιος είναι χονδρικά ο ετήσιος προυπολογισμός?Δηλαδή πέραν του κόστους κτήσης,για να μου αλλάξουν τα λάστιχα 2 φορές τον χρόνο δηλαδή μια για χειμερινά και μια γ να επανέλθω στα καλοκαιρινά σε ένα συνεργείο πόσο το χρεώνουν?Απαιτείται και ευθυγράμμιση να φανταστώ?

mafia
16-10-10, 21:29
Εκει που θα αγορασεις τα χιονολαστιχα θα σου τα κανουν ζυγοσταθμηση και θα στα φορεσουν δωρεαν! (Τουλαχιστον εμενα ετσι κανουν, και μου φυλασουν και τα χειμερινα μεχρι Νοεμβρη-Δεκεμβρη που θα τα αλαξω και το αντιστροφο τον Μαρτη) Αλλα και εγω αγοραζω μονο απο εκει!

gfatzikis
17-10-10, 11:25
Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθεια των πιο παλιών για να αγοράσω χειμερινά ελαστικά. Είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω και όπως καταλαβαίνετε δεν έχω εμπειρία. Μένω Πάτρα και μέχρι σήμερα δεν μου έχουν χρειαστεί αλλά κανονιζω με παρέα να πάμε Αυστρία τον Γενάρη και από ότι ξέρω τα χειμερινά ελαστικά εκεί είναι απαραίτητα και υποχρεωτικά.
Έχω ένα golf tsi 140hp με διαστάσεις 205/55/R16. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια φτηνή λύση (€400-€450) με τη λογική ότι θα τα χρησιμοποιήσω στην Αυστρία και καμιά 10 φορές που θα ανεβω Κλάβρυτα και Παρνασσό??
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κούρασα....

stolis
17-10-10, 11:53
Αυτά με κλειστά μάτια:

<a href=http://www.nokiantyres.com/tyre?id=10360796&amp;group=1.01&amp;name=Nokian+WR+G2" target="_blank">http://www.nokiantyres.com/tyre?id=10360796&amp;group=1.01&amp;name=Nokian+WR+G2</a>

Μετά από τόσα βίντεο που έχω ανεβάσει με αποδείξεις για το τι κάνουν, δεν θα έπρεπε να ρωτάνε πλέον τα μέλη για το τι να βάλουν.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

gfatzikis
17-10-10, 12:13
Ευχαριστώ stolis. Από τιμή πόσο θα πάνε όμως??

JIM FORD
18-10-10, 08:36
Να ρωτήσω κάτι μια και σαν νέος οδηγός δεν έχω πλήρη γνώση των δεδομένων στο χώρο του αυτοκινήτου..Στην περίπτωση που αποφασίσω στο αυτοκινητό μου να έχω δύο τετράδες λαστίχων,δηλάδη all weather-ή καλοκαιρινά και μια τετράδα χειμερινών , ποιος είναι χονδρικά ο ετήσιος προυπολογισμός?Δηλαδή πέραν του κόστους κτήσης,για να μου αλλάξουν τα λάστιχα 2 φορές τον χρόνο δηλαδή μια για χειμερινά και μια γ να επανέλθω στα καλοκαιρινά σε ένα συνεργείο πόσο το χρεώνουν?Απαιτείται και ευθυγράμμιση να φανταστώ?

οπως λεει και τo μελος μαφια, οταν τα αγοραζεις απο μαγαζι σου τα βαζει εννοειται τζαμπα και συνηθως στα φυλαει κιολας.....αναλογως παντα......οσον αφορα την φυλαξη.

γενικα τοποθετηση και ζυγ/ση ανα σετ των 4 παει 40 περιπου ευρω.

τωρα αν εισαι πελατης και πας τακτικα και τα παιρνεις ολα απο εκει αναλογα και με την διαπροσωπικη σχεση, ειθισται οτι εφοσον αλλαζεις εκει τα χειμερινα και γενικα τα ελαστικα σου, καθε εναλλαγη απο το ενα σετ στο αλλο ανα σεζον, να χρεωνεται απο καποιους καπως λιγοτερο, πχ 20 ευρω...

ευθυγραμμιση δεν θελει το αμαξι εκτος και αν ουτως η αλλως σε τραβαει απο την μια μερια οποτε θελει και ειναι θεμα συνεργειου και οχι βουλκανιζατερ. φυσικα και πρεπει να το κανεις διοτι θα στα φαει μονομπαντα....απο την μια πλευρα περισσοτερο δηλαδη....... Edited by: JIM FORD

JIM FORD
18-10-10, 09:11
Ευχαριστώ stolis. Από τιμή πόσο θα πάνε όμως??

see pages 73-74 του ιδιου θεματος......

απο 350-600 γενικα

και οι φινλανδοι απο 400-450 !!

TURMS
19-10-10, 10:09
η γραμμη προς Ιταλια τι λεει;
φευγουν ή ακινοποιηθηκαν;

JIM FORD
19-10-10, 11:22
καλα αυτα δεν μασανε!! και με 10αρι πανε!! Edited by: JIM FORD

tedscossie
23-10-10, 20:12
<a href=http://s116.photobucket.com/albums/o15/saphcossie600/SKYLINE%20GTR%2035/" target="_blank">http://s116.photobucket.com/albums/o15/saphcossie600/SKYLINE%20GTR%2035/</a>
Η Vredestein,παρουσίασε φέτος τα καινούργια της χειμερινά επιδόσεων τα Nextreme,τα οποία σπανε το φράγμα των V δεικτών με Υ(300klm/h).

Το βιντεάκι αφιερωμένο στο φίλο μου &amp; συνονόματο Τεο (tedscossie)
http://www.youtube.com/watch?v=rLM_g...eature=related (http://www.youtube.com/watch?v=rLM_gMDdIv0&amp;feature=related)
Αγαπητέ συνονόματε καλη χρονια να εχουμε με πολλά χιονια παντού!! σε ευχαριστώ γιαυτό αλλά βρε παιδι μου λες κ το ήξερες οτι πήρα καινούργιο τουτού!! σίγουρα σε αυτό θα πήγαινε αυτό το ελαστικό αλλά δε νομίζω να το βγάλω στα χιόνια...όχι τίποτε άλλο αλλά αντε να πληρώνεις λάστιχα 285-25-20!!! βραστα....τουλαχιστον το Saabaki θα μας κάνει κ φέτος τη δουλειά που θέλουμε...

Φιλιά σε όλους κ ΠΟΛΛΆ ΧΙΟΝΙΑ ΠΑΝΤΟΥ Κ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!

ΤΕΟ,ATHENS!

http://s116.photobucket.com/albums/o15/saphcossie600/SKYLINE%20GTR%2035/
"

JIM FORD
25-10-10, 08:04
καλημερα τεο και καλη βδομαδα!!! τι πηρες βρε θηριο? τι λες τωρα?

ειναι το 3,8 / twin turbo / 473 ps / 58 kg torque??

που ξεκινησε παραγωγη/διαθεση = japan 07 / usa 08 / υπολοιποι 09 ??

οκ, μωρε με πιο στενα παει στα χιονια. εξαλλου 4κινητο ειναι!! [i]

με γεια και με χαρα!!

ΕΞΑΛΛΟΥ ΗΔΗ ΣΟΥ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΙΡΜΑ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ!!

ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΞΑΛΛΟΥ!!

http://www.ityre.com/i/logos/logo_54.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/vredestein/)285/25 R20 XL 93W Wintrac XTREME

απλα νομιζα οτι εβγαινε με 20αρια ως εξης = 255/40-285/35

εσυ γιατι λες πιο χαμηλοπροφιλο? ειναι ειδικη εκδοση?

παντως με τρελλαινει η μορφη 4κινησης του.....εως τα 50 μιλια ειναι 50-50, μετα σε νορμαλ οδηγηση ειναι 40-60 και μπορει να παει ως 2-98 !!!!!! σε φαση βιαιης επιταχυνσης!!!

πες μας και αλλα και πορωσε μας....βαλε φωτο, βιντεο, τα παντα ολα!!

που ειναι ο γιωργος-μαουντ να τρελλαθει???? που??????????

γνωστος νισσανακιας και υπαρμαχος τετοιων υπερ-κατασκευων του στυλ skyline gtr, 300zx, ΚΛΠ..... Edited by: JIM FORD "

tedscossie
25-10-10, 16:18
καλημερα τεο και καλη βδομαδα!!! τι πηρες βρε θηριο? τι λες τωρα?

ειναι το 3,8 / twin turbo / 473 ps / 58 kg torque??

που ξεκινησε παραγωγη/διαθεση = japan 07 / usa 08 / υπολοιποι 09 ??

οκ, μωρε με πιο στενα παει στα χιονια. εξαλλου 4κινητο ειναι!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

με γεια και με χαρα!!

ΕΞΑΛΛΟΥ ΗΔΗ ΣΟΥ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΙΡΜΑ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ!!

ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΞΑΛΛΟΥ!!

http://www.ityre.com/i/logos/logo_54.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/vredestein/)285/25 R20 XL 93W Wintrac XTREME

απλα νομιζα οτι εβγαινε με 20αρια ως εξης = 255/40-285/35

εσυ γιατι λες πιο χαμηλοπροφιλο? ειναι ειδικη εκδοση?

παντως με τρελλαινει η μορφη 4κινησης του.....εως τα 50 μιλια ειναι 50-50, μετα σε νορμαλ οδηγηση ειναι 40-60 και μπορει να παει ως 2-98 !!!!!! σε φαση βιαιης επιταχυνσης!!!

πες μας και αλλα και πορωσε μας....βαλε φωτο, βιντεο, τα παντα ολα!!

που ειναι ο γιωργος-μαουντ να τρελλαθει???? που??????????

γνωστος νισσανακιας και υπαρμαχος τετοιων υπερ-κατασκευων του στυλ skyline gtr, 300zx, ΚΛΠ.....
Γεια σου Τζιμάκο κ ευχαριστώ πολύ για όλα!!!
Ναι ειναι πολύ καλό το τουτου αυτό...αλλα είναι μόνιμα πισωκίνητο! μόνο οταν χρειαστεί δουλεύει μπροστά...κ αυτο ειναι καλό γιατι εχει χαμηλή κατανάλωση! Αυτό το παρατηρώ απο την οθόνη που έχει μέσα κ δείχνει συνέχεια rear split torque! καθόλου μπροστά! μονο στο launch control δουλεύει αλλά κ πάλι για δέκατα! σε λίγο καιρό θα είναι πάνω απο 700whp!!! until then.......!!
HAVE A NICE WINTER....!!

jIM ελεγα για να βάλω κανένα yokohama στο Σααμπ αυτα που βάζουν στα Τζιπ! κ αν τα βάλω σε 16αρες! τι λες? Διαφορετικά το WRg2 δε μου γεμίζει το μάτι για καλύτερο απο το Wintrac Extreme!!
Τι λες αδελφέ??

Να είσαι καλα...κ υποσχομαι βόλτα καλη με το νεο τουτού!!

Τεό
"

JIM FORD
26-10-10, 08:50
γεια σου βρε τεο με τις τρελλες ιδεες σου!!

ασε τα 4χ4 γιοκο (πχ g012) για τα 4x4.

9-3 turbo 2.0 210 hp, sport sedan aero δεν εχεις? αν θυμαμαι καλα 225/45/17?

ΜΕ 16'' θα βαλεις 205/55/16 (σωστη αντιστοιχια) και φυσικα δεν βγαζει g012 η κατι αλλο προφιλ σε 4χ4! μπορεις να βαλεις πιο ψηλο αλλα δεν θα στο προτεινα σε αυτο το αμαξι με αυτη την ιπποδυναμη και ολα τα ηλεκτρονικα που το συνοδευουν. θα χασεις βημα και θα τρελλαθουν τα συστηματα σου!!

εχεις τουλαχιστον αρκετες επιλογες σε δοκιμασμενα αξιοπιστα και πραγματικα αγρια χειμερινα για φοβερο σκαψιμο σε χιονι-παγο, που μπορεις να βαλεις στο σααμπ και ειναι τα παρακατω 3 (τουλαχιστον τα προσβασιμα σε μενα), αλλα ξεχνα τις επιδοσεις και τα γκαζια σε βροχη-υδρολισθηση και slush που εχεις με τους ολλανδους!! (χαμηλος δεικτης ταχυτητας, προσοχη τ=190 χλμ).

http://www.ityre.com/i/logos/logo_15.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/fulda/)205/55 R16 91T Kristall Ice

http://www.ityre.com/i/tyre/5329.jpg

επισης

http://www.ityre.com/i/logos/logo_41.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/pirelli/)205/55 R16 91T Winter Carving Edge

http://www.ityre.com/i/tyre/20896.jpg

http://www.ityre.com/i/logos/logo_33.jpg (http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/michelin/)205/55 R16 XL 94T X-Ice North XiN2

http://www.ityre.com/i/tyre/22539.jpg

oσον αφορα το νισσαν, ενδιαφερον αυτο για την κατανομη ροπης. ετσι ειχα διαβασει παντως.....τελως παντων μπορει να ειναι σε επιπεδο manual και παντα στην πραξη τα πραματα διαφερουν. δοκιμασε το εξης ομως...πχ σε κατηφορικη στροφη να επιταχυνεις...λογικα θα παει καποιο ποσοστο μπροστα!! απο την αλλη επειδη σε ξερω τι γκαζοφονιας εισαι, μαλλον πας συνεχεια σε 2-98 φαση, δηλαδη full acceleration, οποτε λογικα να πηγαινεις με την μπαντα συνεχεια!! 700 αλογα? θεε μου!! ασε τα χιονια καλυτερα!!"

TURMS
27-10-10, 07:17
λετε να τα καταστρεψω τα χιονολαστιχα αν τα βαλω απο βδομαδα?
ενταξει το αμαξι το κινω μια φορα την βδομαδα....

αλλα πρεπει να λειψω εκτος, οποτε πρεπει να τα βαλω...λετε αρχες νοεμβρη να ειναι τοσο ζεστα που να τα ****σω????

JIM FORD
27-10-10, 11:56
οχι εισαι οκ!! σε ενα μηνα δεν αλλαζει και πολυ το ολο θεμα..............

βαλτα, βαλτα!!

TURMS
27-10-10, 16:41
βασικα δεν μπορω να κανω αλλιως...θα διασχισω ολη την Αυστρια....ηδη εκει ειναι υποχρεωτικα τα χιονολαστιχα απο 15 Οκτ. μου φαινεται...η αρχεις οκτωβρη...δεν θυμαμαι

τα πλοια φευγουν ετσι;;;
μην μεινω Ηγουμενιτσα το βραδυ....δεν ψημοναι...Edited by: TURMS

siomdim
28-10-10, 11:15
GIA ELASTIKA...

www.<a href=http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?dsco=137&amp;cart_id=23348191.137.3844&amp;s_p=el astika" target="_blank">elastika-online.gr</a>"

JIM FORD
01-11-10, 08:13
βασικα δεν μπορω να κανω αλλιως...θα διασχισω ολη την Αυστρια....ηδη εκει ειναι υποχρεωτικα τα χιονολαστιχα απο 15 Οκτ. μου φαινεται...η αρχεις οκτωβρη...δεν θυμαμαι

τα πλοια φευγουν ετσι;;;
μην μεινω Ηγουμενιτσα το βραδυ....δεν ψημοναι...

τα πλοια φευγουν κανονικοτατα!!

τα πμ μου δεν μπορουν να φυγουν διοτι εχεις ξεπερασει τον μεγιστο αριθμο των ΛΗΦΘΕΝΤΩΝ!! [i] ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΣΚΙΣΕΙ ΣΤΑ ΠΜ !! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

/////////

<t></t><t></t><table ="errortable"="" cellspacing="1" cellpadding="3" align="center" style="font-family: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif; color: rgb255, 0, 0; font-weight: normal; font-size: 12px; line-height: 1.4; text-align: left; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: rgb253, 125, 64; border-right-color: rgb253, 125, 64; border-bottom-color: rgb253, 125, 64; border-left-color: rgb253, 125, 64; : rgb255, 242, 230; width: 1001px; "><t><tr><td>http://forum.snowreport.gr/forum_images/error.png Σφάλμα</td></tr><tr><td>Your Private Message "RE: τι λεει φιλε;", has not been sent!

TURMS has exceeded the maximum number of Private Messages they are allowed to receive.

Return to your Private Messenger (http://forum.snowreport.gr/pm_welcome.asp)</td></tr></t></table> Edited by: JIM FORD "

TURMS
01-11-10, 12:25
αδειασα το inbox...οκ.

φευγουν τα πλοια ε;; ωραια....πες την ΜΙΝΟΑΝ να εοιμασει μια καρμποναρα για παρασκευη βραδυ...για να μπαινω στο κλιμα των απεναντι" σιγα σιγα...

αυριο βαζω και τα χιονολαστιχα.

αντε να δουμε...ισως ξεκλεψω και 2-3 μερες και παω σε κανα παγετωνα"

JIM FORD
01-11-10, 12:47
τυχερε...ζηλευω...παντα τετοια!

ασε τους παγετωνες....εχει φρεσκο!!

χαμος παντως γινεται πανω!!ειδικα κορτινα........

<a href=http://www.belledolomiti.it/it/webcam/dolomiti_webcam.htm" target="_blank">http://www.belledolomiti.it/it/webcam/dolomiti_webcam.htm</a>

βεβαια εσυ θα πας με τις ζεστες, οποτε......"

TURMS
01-11-10, 13:19
εγω για τα λαστιχα ανησυχω...θα τα χ*σω...

spider.gr
01-11-10, 14:04
Εγω ρε παιδια εβαλα μολις σημερα σε 205/55/16 τα χειμερινα KLEBER KRISALP HP 2
για πεστε καμμια γνωμη, βεβαια το εψαξα λιγακι, αλλα και μια γνωμη επιπλεον δεν με χαλαει....
http://www.tyres-pneus-online.co.uk/car-tyres/KLEBER/KRISALP,HP,2/

JIM FORD
01-11-10, 15:16
ΕΥΓΕ. βελτιστη επιλογη. [i]

και σχετικα οικονομικη!

ενα θα σου πω. πολλα αυστριακα ταξι φορανε γαλλικα κλεμπερ!!

επαναλαμβανω αυστριακα ταξι......τυχαιο? δεν νομιζω!!

θα τρελλαθεις ειδικα απο την προσφυση σε καθε ειδους υργη επιφανεια......

"

spider.gr
01-11-10, 20:25
ΕΥΓΕ. βελτιστη επιλογη. [i]

και σχετικα οικονομικη!

ενα θα σου πω. πολλα αυστριακα ταξι φορανε γαλλικα κλεμπερ!!

επαναλαμβανω αυστριακα ταξι......τυχαιο? δεν νομιζω!!

θα τρελλαθεις ειδικα απο την προσφυση σε καθε ειδους υργη επιφανεια......

Σε ευχαριστω ρε Μητσο για την απαντηση σου!!
Α, αν και καθυστερημενα χρονια πολλα, πολυχρονος με πολυ υγεια και ευτυχια!!!
"

JIM FORD
02-11-10, 07:44
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ !!

TURMS
02-11-10, 23:21
αντε...σημερα περασα τα χειμερινα. ευχομαι να φανε" πολυ χιονι"

JIM FORD
03-11-10, 07:49
αντε, καλοφορετα!!

PRESIDENT
03-11-10, 08:06
λαστιχα παρελήφθησαν στοπ............. αναμένετε τοποθέτηση στοπ..........
περιμενουμε θετική ανταπόκριση στις προδιαγραφεί τους στοπ ... ..

gavis
03-11-10, 08:56
Kαλημερα και απο εμενα .

Σκεφθομαι να βαλω και γω τα δικα μου σιγα-σιγα

Μηπως ειναι ακομη νωρις? λογω του οτι για το επομενο 15θημερο θα εχει καλοκαιρια .....

JIM FORD
03-11-10, 08:58
α ρε νικολη προεδραρα!!

conti γερμανικο χειμερινο πηγες και και εσυ και εβαλες??

μουφα ειναι!![i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

ποιος σου τα προτεινε???

με αριστα το 1 και χειροτερο το 5

1,9 μολις παιρνουν!!

http://www.tyretest.com/van_light_trucks/continental/vancowinter_2/index.html (http://www.tyretest.com/van_light_trucks/c&#111;ntinental/vancowinter_2/index.html)

http://www.ityre.com/i/tyre/20900.jpg

Continental VancoWinter 2Smart. Versatile. Heavy duty in the winter.

Commercial traffic faces constant time and economic pressures. In turn these pressures create great demand on the features of van tires. In wintry conditions, the right winter tyre can not only help make driving with passengers and cargo safer, but also minimize the risk of failed or late deliveries.
The VancoWinter line traditionally sets the benchmark of optimal winter safety and performance for vans. The product line has proven itself on numerous occasions with tests by the media and in day-to-day application by end users.
The VancoWinter 2 is the new high-traction expert for safe transport of goods and people through the winter. Its genuine winter performance meets the requirements of the snowflake marking as provided by RMA testing standards.
Highlights:

Improved braking on snow and ice
Passenger car-oriented handling performance
Excellent protection from aquaplaning
Long tyre life
Test-proven snow traction and snowflake marking

"

JIM FORD
03-11-10, 09:02
Kαλημερα και απο εμενα .

Σκεφθομαι να βαλω και γω τα δικα μου σιγα-σιγα

Μηπως ειναι ακομη νωρις? λογω του οτι για το επομενο 15θημερο θα εχει καλοκαιρια .....

αν δεν εχεις προγραμματισει ανεβασμα προς βορρα, οπως ο κωστας η προς κανα βουνο....και φυσικα αν τα καλοκαιρινα σου ειναι καλα, οκ κρατα τα ακομη...δεν βλεπω τον λογο. αν ομως μετα τις 15/10 παμε σε μονοψηφιες, ακομη και πχ +5 / +7, βαλτα !! ειδικα σε βροχη υπερεχουν. δεν χρειαζεται να χιονισει για να δεις διαφορα με το χειμερινο......[i]"

gavis
03-11-10, 09:18
Φιλε jim

cooper discoverer ATR ειναι το κανονικο μου και

χειμερινο εχω το cooper discoverer M+S snow groove" "

JIM FORD
03-11-10, 09:25
μαλιστα....απο οτι βλεπω εισαι και εσυ αμερικανοφιλος cooperakias.......

ΤΟΤΕ, οχι μην τα βαζεις ακομη.......

ετσι και αλλιως και το atr m+s ειναι....

κρατα το για δεκ το καθαροαιμο!!

ειναι αγριο χειμερινο με επιθετικο πελμα.

gavis
03-11-10, 10:36
[QUOTE=JIM FORD]

μαλιστα....απο οτι βλεπω εισαι και εσυ αμερικανοφιλος cooperakias.......

ΤΟΤΕ, οχι μην τα βαζεις ακομη.......

ετσι και αλλιως και το atr m+s ειναι....

κρατα το για δεκ το καθαροαιμο!!

ειναι αγριο χειμερινο με επιθετικο πελμα.

the car is

renegate cherroke2.8 disel

τι παπουτσι να φορεσει?[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

JIM FORD
03-11-10, 11:07
ΛΟΓΙΚΟ...ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ Ο UNCLE SAM!! [i]

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif
"

gavis
03-11-10, 11:17
ΛΟΓΙΚΟ...ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ Ο UNCLE SAM!! [i]

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif

Δημητρη μηπως μπορουμε να βρουμε 4αδα ζαντες (μεταχειρισμενες) για τα χειμερινα διαστασεις(235/70/R16) ?"

JIM FORD
03-11-10, 11:40
checkin' n' revertin'.........

gavis
03-11-10, 11:43
checkin' n' revertin'.........

ποιος ειναι αυτος ο ικας"?

εχω χαθει στην μεταφραση.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

JIM FORD
03-11-10, 12:30
οντως ποιος ειναι αυτος ο ικας......αθανατος ζηκος!! [i]

τσεκαρω και επανερχομαι ταχιστα......τοπικα δεν βρηκα.........μτχ τουλαχιστον......

θα σου στειλω πμ!!

"

JIM FORD
03-11-10, 14:51
ΑΣ ΒΑΛΩ ΕΔΩ ΜΕΡΙΚΑ ΝΕΑ ΠΡΟΦΙΛ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΥΠΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ..........................ΑΡΤΙ ΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ !!!

ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ

Cooper Weather-Master S/T 3

http://www.ityre.com/i/tyre/25772.jpg

Kumho KW31

http://www.ityre.com/i/tyre/25713.jpg

ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ......

ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ......

Nokian Hakkapeliitta R

http://www.ityre.com/i/tyre/20997.jpg

Continental VancoIceContact

http://www.ityre.com/i/tyre/25683.jpg

Bridgestone LM-32

http://www.ityre.com/i/tyre/25646.jpg

Nexen (Roadstone) Winguard Ice

http://www.ityre.com/i/tyre/25645.jpg

Bridgestone WS-60

http://www.ityre.com/i/tyre/20892.jpg

Lassa Competus Winter

http://www.ityre.com/i/tyre/25589.jpg

Bridgestone Revo GZ

http://www.ityre.com/i/tyre/22605.jpg

Dunlop SP Ice Response

http://www.ityre.com/i/tyre/25522.jpg

Yokohama IG35

http://koleso.topof.ru/files/yokohama_ice-guard-ig35.gif

ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ.......

ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ.......

Nokian Hakkapeliitta 7

http://www.ityre.com/i/tyre/21549.jpg

ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ.............
General Grabber

http://www.ityre.com/i/tyre/25716.jpg

tedscossie
03-11-10, 19:58
GEIA SOU RE JIMARA FOVERE...
OLO EKPLIJEIS MAS ETOIMAZEIS!!
Σορυ για τα ξενα κ καπιταλ αλλα το πληκτρολογιο παθαινει τρελα ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ...

δημητρη κορυφή που μίλησα εξω ειναι το BLIZZAK WS60 ΑΛΛΑ επειδη εχει αυτην την εξτρα γομα θα τελειώνει γρήγορα πιστευω κ αυτο διαβασα κ σε καποια blogs!
ενα αλλο πολύ καλό ειναι Hakkapelita R κορυφή κ αυτό αλλά θα είναι ακρυβ'ο εδω...
κ μετά τί λες για τα : GISLAVED EUROFROST 3! OR NORD FROST 3 THE ARCTRAC FROM VREDESTEIN BUT STUDUABLE, AND FINALLY WEATHER MASTER WSC!! TOP OF THE TOP WITH THE NEW RATES!

και κατι άλλο υπάρχεικαι καινούργιο Bridg. BLIZZAK WS70!!

Αν δεν ειχαμε κ σενα τί θα κάναμε στη χιονο-ζωή.....μπορεί να μέναμε κάθε πρωί!! χιχιχι!!

φιλια σε όλους..και...ΚΑΛΑ ΧΙΟΝΙΑ...ΓΙΑΤΙ...ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!

ΤΕΟ [i]
"

JIM FORD
04-11-10, 08:13
σωστος ο τεο. αν και εχεις εμμονη στα χαμηλοπροφιλα επιδοσεων ελαστικα....

λογικο να μου πεις λογω αμαξιων και ιππων...........

οι φινλανδοι ειναι κορυφη για αυτο και τους αντιγραφουν οπως αφησα να υπονοηθει παραπανω......χωρις βεβαια να μειωνω τις επιδοσεις εξ'ανατολων κατασκευαστων......για τα συγκεκριμενα ελαστικα (αναφερομαι σε κορεα/kumho-ιαπωνια/yokohama αντιστοιχα).

ας βαλουμε και φωτο αυτων που αναφερει ο τεο

Bridgestone WS-70

http://www.ityre.com/i/tyre/23822.jpg

Gislaved EuroFrost 3

http://www.ityre.com/i/tyre/5326.jpg

ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΗΠΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ......

ΗΠΙΟ ΕΝΝΟΩ ΠΧ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΡΙΟ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑΩ ΣΤΟ YRV 4WD

Gislaved NordFrost 3

http://www.ityre.com/i/tyre/1297.jpg

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΟΛΛΑΝΔΟΣ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΚΛΙΜΑΤΑ ΟΜΩΣ....

Vredestein ArcTrac

http://www.ityre.com/i/tyre/21185.jpg

[i]Cooper Weather-Master WSC

http://www.cartest.ca/1647900b0.jpg

http://www.cartest.ca/164a900b0.jpg

ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΔΙΑΚΕΝΑ ΣΤΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΑΥΛΑΚΙΑ

ΓΙΑ ΦΑΡΔΙΑ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΦΟΡΑΣ (ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ) !!

http://www.coopertire.com/html/products/tires_suv.aspx?page=weather_master_wsc

http://www.cartest.ca/1643902c0.jpg

tedscossie
04-11-10, 16:03
ΚΑλησπέρα στην όμορφη παρέα...

Δυστυχώς δεύτερη μέρα που είμαι άρρωστος κ δεν μπορώ να κουνηθώ απο το κρεβάτι κ ασχολούμαι με τον επικείμενο χειμώνα κ με το τί ελαστικά θα βάλουμε φέτος για ποιο εξτρεμ καταστάσεις...!

Παλι καλά που εχουμε κ τον Jim να μα ς λεει κ αυτός τις συμβουλές του όπου μέχρι τώρα δεν έχει πέσει έξω σε ότι έχει προτείνει!
Λοιπόν....φίλε Δημήτρη, τί λες εσύ για τα Cooper WSC? ειναι studded ή μπαίνουν όποτε θέλουμε εμείς? λέω να βρω 16αρες κ να τα έχω έτοιμα μονο κ μονο για ποιο σκληρές συνθήκες! ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΑ WINTRAC EXTREME δεν κανουν!!!! ΠΟΤΕ!! απλα θελω κάτι παραπάνω απο τη στιγμή που το Saab δεν είναι 4χ4....(ακόμη...γιατι μάλλον τα πάρω το καινούργιο το 93Χ!!! [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif)!

λοιπόν τί θα έλεγες φίλτατε Δημήτριε??

Αλλά ξέρεις τί άλλο....να μπορώ να ταξιδέψω κ με τις 16αρες εθνική! (καταλαβαίνεις τί εννοώ...).
σε δείκτη H έλεγα.
ποιο από τα παραπάνω? Blizzak ws60, Gislaved euro frost 3, snowtrac3, Nokian W or R, Cooper weather MAster WSC??
an εχεις αν προτείνεις κ κάποιο άλλο απ τα παραπάνω i am all eyers!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Να ειστε όλοι καλά....και αντε περαστικά μου.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif

"

JIM FORD
04-11-10, 16:33
περαστικα τεο....σου εχω απαντησει ηδη στη σελιδα 82

<a href=http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20821&amp;PN=82" target="_blank">http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20821&amp;PN=82</a>

στην διασταση σου δυσκολα ο αμερικανος η αλλη hard core επιλογη εδω στο ελλαντα......

αλλιως στο αμερικα μπορεις και τα εξης =

Blizzak WS70

http://www.tirerack.com/images/tires/bridgest&#111;ne/bs_blizzak_ws70_ci2_l.jpg

http://www.tirerack.com/images/tires/bridgest&#111;ne/bs_blizzak_ws70_ci1_l.jpg

ExtremeWinterContact

http://www.tirerack.com/images/tires/c&#111;nti/co_extrmwinc&#111;nt_ci2_l.jpg

http://www.tirerack.com/images/tires/c&#111;nti/co_extrmwinc&#111;nt_ci1_s.jpg

και αλλα πολλα

http://www.tirerack.com/tires/TireSearchResults.jsp?width=205/&amp;ratio=55&amp;diameter=16&amp;x=49&amp;y=9

kastor1998
04-11-10, 18:45
Γεια σας παιδια. Πρωτη φορα στο forum. Χρειαζομαι βοηθεια. Ψαχνω για χειμερινα 235/60/17 για merc GLK 280, μονο χιονι και οχι για εκτος δρομου. Σας ευχαριστω και να χουμε ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ.

koukos
04-11-10, 19:25
Γεια σας παιδια. Πρωτη φορα στο forum. Χρειαζομαι βοηθεια. Ψαχνω* για χειμερινα 235/60/17 για merc GLK 280, μονο χιονι και οχι για *εκτος δρομου. Σας ευχαριστω και να χουμε ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ.
Μονον αυτα:
http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=67698525.137.23343&typ=R-172466&ranzahl=4&Breite=235&Quer=60&Felge=17&Speed=H&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=20&Transport=P&dsco=137&sowigan=Wi
http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=67698525.137.23343&typ=R-149379&ranzahl=4&Breite=235&Quer=60&Felge=17&Speed=H&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=20&Transport=P&dsco=137&sowigan=Wi

dinki
04-11-10, 21:10
<a href=http://www.nokiantyres.com/tyre?id=10460802&amp;group=2.01&amp;name=Nokian+Hakkapelii tta+R+SUV" target="_blank">http://www.nokiantyres.com/files/nokiantyres/images/blank.gif</A>

The Nokian Hakkapeliitta R SUV winter tyre grips well on ice and in wet terrain. The Nordic friction tyre is a safe and reliable option for SUV drivers.» Further information about the tyre (http://www.nokiantyres.com/tyre?id=10460802&amp;group=2.01&amp;name=Nokian+Hakkapelii tta+R+SUV) "

tedscossie
04-11-10, 21:48
Γεια σας παιδια. Πρωτη φορα στο forum. Χρειαζομαι βοηθεια. Ψαχνω για χειμερινα 235/60/17 για merc GLK 280, μονο χιονι και οχι για εκτος δρομου. Σας ευχαριστω και να χουμε ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ.

Δες κ τα WINTRAC EXTREME ΑΥΤΑ ΦΟΡΑΩ Κ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ Κ ΣΕ ΕΝΑ ML350 Κ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ Κ ΓΙΑ ΒΡΟΧΗ ΑΛΛΑ Κ ΣΤΟ ΣΤΕΓΝΟ. ΔΕ ΦΘΕΊΡΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ Κ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΘΟΡΥΒΟ! ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΑ Κ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ!! ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΑΣΤΕΡ ΕΔΩ ΜΕ ΤΟΝ JIMAKO!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!

ΤΕΟ

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Vredestein/Wintrac-4-Extreme.htm

http://www.tiresunlimited.com/ALL%20TIRES/Vredestein/vred_wintrac_4_extreme.htm

http://www.google.gr/imgres?imgurl=www.tuningblog.it/wp-content/uploads/2010/03/Vredestein-WINTRAC-XTREME-Frontale.jpg&amp;imgrefurl=www.tuningblog.it/en/2010/03/28/vredestein-%25E2%2580%259Cpremium-styling%25E2%2580%259D-e-carlsson-incontro-di-stile/&amp;usg=__rulh3ABVXhgpBuj3Aogex9bncJE=&amp;h=2255&amp;w=1037&amp; sz=493&amp;hl=el&amp;start=28&amp;zoom=1&amp;tbnid=kalufoij1-GhlM:&amp;tbnh=154&amp;tbnw=71&amp;prev=/images%3Fq%3Dvredestein%2Bwintrac%2Bextreme%2BPICS %26um%3D1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26biw%3 D1512%26bih%3D800%26tbs%3Disch:10%2C583&amp;um=1&amp;itbs= 1&amp;iact=hc&amp;vpx=712&amp;vpy=153&amp;dur=1925&amp;hovh=331&amp;hovw=1 52&amp;tx=105&amp;ty=176&amp;ei=axvTTM-sJY_FswbCyKmDDQ&amp;oei=GxvTTPDdMYPusga2wsmDDA&amp;esq=2&amp;p age=2&amp;ndsp=28&amp;ved=1t:429,r:3,s:28&amp;biw=1512&amp;bih=800 (http://www.google.gr/imgres?imgurl=www.tuningblog.it/wp-c&#111;ntent/uploads/2010/03/Vredestein-WINTRAC-XTREME-Fr&#111;ntale.jpg&amp;imgrefurl=www.tuningblog.it/en/2010/03/28/vredestein-%25E2%2580%259Cpremium-styling%25E2%2580%259D-e-carlss&#111;n-inc&#111;ntro-di-stile/&amp;usg=__rulh3ABVXhgpBuj3Aogex9bncJE=&amp;h=2255&amp;w=1037&amp; sz=493&amp;hl=el&amp;start=28&amp;zoom=1&amp;tbnid=kalufoij1-GhlM:&amp;tbnh=154&amp;tbnw=71&amp;prev=/images%3Fq%3Dvredestein%2Bwintrac%2Bextreme%2BPICS %26um%3D1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26biw%3 D1512%26bih%3D800%26tbs%3Disch:10%2C583&amp;um=1&amp;itbs= 1&amp;iact=hc&amp;vpx=712&amp;vpy=153&amp;dur=1925&amp;hovh=331&amp;hovw=1 52&amp;tx=105&amp;ty=176&amp;ei=axvTTM-sJY_FswbCyKmDDQ&amp;oei=GxvTTPDdMYPusga2wsmDDA&amp;esq=2&amp;p age=2&amp;ndsp=28&amp;ved=1t:429,r:3,s:28&amp;biw=1512&amp;bih=800 )
"

JIM FORD
05-11-10, 08:51

καλο χειμωνα επισης καστορ.

πολλες επιλογες. συμφωνω και επαυξανω με τα παιδια για Nokian,vredestein

αν και το πρωτο-κορυφαιο hakka r suv (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΙΚΤΗΣ R, ΑΡΑ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΩΣ 170 ΧΛΜ. !!!), αφενος θα βρεθει δυσκολα και αφετερου πιστευω οτι θα ειναι πανακριβο οποτε θα σου προτεινα απο την ιδια μαρκα το wrg2 suv. σε αυτο θα εδινα προβαδισμα στο χιονι, καθαρο χιονι η αλατολασποχιονο η και λιγο παγο στα λογικα πλαισια και στο wintrac 4 extreme θα εδινα στην πιο γρηγορη οδηγηση σε βροχη, υγρες επιφανειες αλλα και οχι μονο.

απο εκει και μετα υπαχουν και καποια παλαιοτερα αλλα αξιοπιστα πελματα οπως bridgestone, pirelli αλλα και καπως πιο φτηνες λυσεις οπως kumho,falken,hankook. ιδου και ολα τα πελματα = η σειρα καταταξης δεν ειναι 100% ενδεικτικη, ξεκινω απο το πιο ψαγμενο-ισως και ανωτερο και κατεβαινω αλλα ολα αυτα δεν ειναι αντικειμενικα.....εξαρτιονται και απο την προσωπικη αισθηση........ (ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΚΤΗ Η = 210 ΧΛΜ, ΟΠΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΝΕΤΟΣ).

Nokian Hakkapeliitta R SUV

http://www.ityre.com/i/tyre/20998.jpg

Nokian WR G2 SUV

http://www.ityre.com/i/tyre/21190.jpg

Vredestein Wintrac 4 XTREME

http://www.ityre.com/i/tyre/5028.jpg

Pirelli Scorpion Ice &amp; Snow

http://www.ityre.com/i/tyre/5305.jpg

Bridgestone LM-25 4x4

http://www.ityre.com/i/tyre/20463.jpg

Continental ContiCrossContact Winter

http://www.ityre.com/i/tyre/20317.jpg

Michelin Latitude Alpin

http://www.ityre.com/i/tyre/20341.jpg

Toyo Open Country W/T

http://www.ityre.com/i/tyre/5412.jpg

Kumho KC15

http://www.ityre.com/i/tyre/20915.jpg

Hankook W 300A

http://www.ityre.com/i/tyre/22583.jpg

dinki
05-11-10, 11:42
Hakkapeliitta R SUV, μόλις τα παρήγγειλα για cherokee, 800 ευρώ σε 6 άτοκες δόσεις με κάρτα.

JIM FORD
05-11-10, 12:26
Η ΚΟΡΥΦΗ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ...ΜΕ ΓΕΙΑ.....

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΥΜΠΙΕΣΕ ΤΗΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΣΕΖΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ.....

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΦΑΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΠΙΚΟ-ΑΛΠΙΚΗ ΣΑΛΟΝΙΚΑ ΜΑΣ!!

tedscossie
05-11-10, 15:15
περαστικα τεο....σου εχω απαντησει ηδη στη σελιδα 82

http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20821&amp;PN=82

στην διασταση σου δυσκολα ο αμερικανος η αλλη hard core επιλογη εδω στο ελλαντα......

αλλιως στο αμερικα μπορεις και τα εξης =

Blizzak WS70

http://www.tirerack.com/images/tires/bridgest&#111;ne/bs_blizzak_ws70_ci2_l.jpg

http://www.tirerack.com/images/tires/bridgest&#111;ne/bs_blizzak_ws70_ci1_l.jpg

ExtremeWinterContact

http://www.tirerack.com/images/tires/c&#111;nti/co_extrmwinc&#111;nt_ci2_l.jpg

http://www.tirerack.com/images/tires/c&#111;nti/co_extrmwinc&#111;nt_ci1_s.jpg

και αλλα πολλα

http://www.tirerack.com/tires/TireSearchResults.jsp?width=205/&amp;ratio=55&amp;diameter=16&amp;x=49&amp;y=9

Δημήτρη καλησπέρα....
αυτο που σου έγραψα στο προηγούμενο μαιλ ειναι οτι θελω κατι ποιο χειμερινό αλλά να πηγαίνει κ στην εθνική λίγο, μην το φαει η ασφαλτος κ φυσικά ΟΧΙ στη διάστασή μου αλλά σε μικρότερη... 205/55-16 ή 195/60-16 !
τι΄λες?
σε αυτά τα ελαστικά που προανέφερα ποιο θα λεγες?
αν μπορείς κι όλας μπορείς να μου στείλεις πμ με τιμές?

να εισαι καλα Δημητράκο...

τεό
"

forester t
06-11-10, 20:47
...ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΑ WINTRAC EXTREME δεν κανουν!!!! ΠΟΤΕ!! απλα θελω κάτι παραπάνω απο τη στιγμή που το Saab δεν είναι 4χ4....(ακόμη...γιατι μάλλον τα πάρω το καινούργιο το 93Χ!!! [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif)!...

Τι έγινε "Θοδωράκη" ??? ζαχαρώνουμε το καινούριο 93Χ ?? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&amp;aid=175447&amp;cid=12

η αλήθεια είναι ότι μόλις το είδα εσένα θυμήθηκα αλλά...αργό ρε παιδί μου (εκτος αν πας στην εκδοση με τα 210 αλογάκια)

Οσο για τα hakapelita,φέτος έχουμε τον "μέγα"(master) δοκιμαστή http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif,εντυπώσεις μετά τα Χριστούγεννα..http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif"

tedscossie
07-11-10, 02:59
Συνονόματεεεεεε.....που είσαι??
εεεε...ναι μάλλον...αλλά θα πάρω ενα άλλο μαλλον 93Χ κατευθείαν απο Σουηδία με 260αλογατακια....χιχιχιχχι[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
τι να κανω? αφου το θελω το γκαζι οπου κ να ειμαι...κ που να δεις τι γινεται με το Σκαι??? χαμοςςς.....αν δε με δεσουν πρωτα....

Τελος πάντων, δε ξερω ακομη αν θα προβώ κ σε αυτήν την αγορά αλλά θελω να βρω λάστιχο το οποίο να ειναι καλο κ για λιγο γκάζι αλλά να σκαβει κι ολας.... μαλλον με βλέπω για το Gislaved NF5! αλλα θα τα βάλλω σε άλλες ζάντες αν ειναι 205/55-16! κ τις 17αρες θα τις κρατήσω με τα Wintrac Extreme!!

Αντε να τα πουμε κ απο κοντα Τεό....οχι μονο απο εδω...
πρεπει αν κανονισω με Στολι κ Δημητρη ενα gathering...

Να εισαι καλα...

τεο http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

JIM FORD
08-11-10, 08:34
ΝΑΙ ΤΕΟ ΤΟ NORD FROST 5 ειναι καλη συνδυαστικη λυση.......

αλλιως PIRELLI H MICHELIN ΑΠΟ 205/55R16 ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟΤΕ......ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ FULDA ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΣΕ ΣΚΑΨΙΜΟ ΧΙΟΝΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΓΟ ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ......

<a href=http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20821&amp;PN=82" target="_blank">http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20821&amp;PN=82</a>

kastor1998
08-11-10, 10:07
Παιδια σας ευχαριστω πολυ , αρχιζω ψαξιμο λαστιχαδικα"."

forester t
08-11-10, 20:19
Καλο συγκριτικό βίντεο τώρα που αρχίζουν τα... δυσκολά

<a href=http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s&amp;feature=player_&#101;mbedded" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s&amp;feature=player_embedded</a>

Κι αυτό για τα "πολύ καλά" vredestein 4xtreme

http://www.youtube.com/watch?v=lG1oN...eature=related (http://www.youtube.com/watch?v=lG1&#111;nWWhGy4&amp;feature=related) Edited by: forester t "

stolis
16-11-10, 15:05
Αφιερωμένο στον Jim Ford. Στο τέλος είναι το ζουμί.[i]

http://www.youtube.com/watch?v=ceWaZjm1NwQ&amp;feature=player_embedded (http://www.youtube.com/watch?v=ceWaZjm1NwQ&amp;feature=player_&#101;mbedded)
"

JIM FORD
16-11-10, 15:34
ειπα και εγω ποιος θα την ανεβει στο τελος την πιστα πατιναζ, ποιος?

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifΜΑ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΔΑΣΟΦΥΛΑΚΑΣ!!

no comment!!

respect!!

τι παπα να φορουσε αραγε??http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif Edited by: JIM FORD "

evans
19-11-10, 22:53
Μητσαρα καλησπερα,

ποια η γνωμη σου για τα sottozero σε 205/60-16 σε fiat sedici.
Η χρηση θα ειναι αθηνα και χιονοδρομικα(παρνασσο).
Περυσι στο pandaki ειχα βαλει τα snowcontrol 2 και ητανε φιλε τρενο το μικρο.
Αν προτεινεις και κατι αλλο καλοδεχουμενο.
Γενικα ειμαι ευχαριστιμενος απο τα pirelli,ειχα δοκιμασει και τα atr στο forester και δεν ειχα παραπονο οπου και αν το εβαλα.
Αλλα μου κανει εντυπωση που δεν τα προτεινει κανενας και γενικα τα αποφευγουνε σαν λυση...

Eυχαριστω φιλε

stolis
20-11-10, 08:08
Βαγγέλη τα sottozero είναι καλά χειμερινά επιδόσεων, αλλά σχετικά ακριβά.

Αν δεις το πέλμα τους, μοιάζει πολύ με το nokian wr-g2, τα οποία θεωρώ ότι θα σε ικανοποιήσουν περισσότερο στο χιόνι, καθώς είναι και πιο μαλακά, αλλά όχι τόσο που να έχεις πρόβλημα πρόωρης φθοράς με το fiat.

snowpar
20-11-10, 08:54
Γνωριζει κανείς τα Sava Eskimo Suv?? Μου τα πρότειναν ως πολύ καλή και οικονομική λύση για SUV

<a href=http://www.sava-tires.com/sava/emea/tires/suv/winter/eskimo_suv.jsp" target="_blank">http://www.sava-tires.com/sava/emea/tires/suv/winter/eskimo_suv.jsp</A>"

stolis
20-11-10, 09:33
Όπως τα βλέπω, δεν πρέπει να έχεις απαιτήσεις σε παχύ χιόνι από αυτά.

Σε χιονισμένο δρόμο θα σε πάνε, ξέρω άτομο που είχε χρησιμοποιήσει αυτή τη μάρκα και ήταν ικανοποιημένος, αλλά στα πιο δύσκολα δεν κάνουν τα συγκεκριμένα.

Arisnow
20-11-10, 10:01
Όπως τα βλέπω, δεν πρέπει να έχεις απαιτήσεις σε παχύ χιόνι από αυτά.

Σε χιονισμένο δρόμο θα σε πάνε, ξέρω άτομο που είχε χρησιμοποιήσει αυτή τη μάρκα και ήταν ικανοποιημένος, αλλά στα πιο δύσκολα δεν κάνουν τα συγκεκριμένα.

Θα συμφωνήσω με τον Αποστόλη, το πέλμα τους δεν φαίνεται ιδιαιτέρως υποσχόμενο... μπορεί να είναι οικονομικά όπως λες αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές με καλές τιμές.

Θα σε βοηθήσει ο Jim από Δευτέρα με εναλλακτικές λύσεις [i]"

snowpar
20-11-10, 10:39
Ok ευχαριστώ παίδες περιμένω συμβουλές...

Arisnow
20-11-10, 15:40
Για να σε βοηθήσει ο Δημήτρης καλό θα ήταν να του έλεγες για τι χρήση τα θέλεις και για ποιο SUV... δηλ. πχ ανάβαση σε χιονοδρομικό, ή παίρνεις τα βουνά και τα λαγκάδια (εκτός δρόμου)?

snowpar
20-11-10, 16:55
Το Mazda CX-7 έχω και τα θέλω μόνο για την χειμερινή σεζόν.Οι χρήσεις κατά σειρά προτεραιότητας είναι:

1. Οδήγηση σε χιόνι-πάγο στα χιονοδρομικά μας και Βουλγαρία κτλ,να μην χρειάζεται να βάζω βγάζω αλυσίδες δηλ, διότι περνάω πολύ χρόνο σε χιόνι πάγο 4-5 μήνες το χρόνο. Να κάνουν και για βροχή όμως (στην Ελλάδα ζούμε).

2. Να μην με προδίδουν σε μεγάλες ταχύτητες (άνω των 160χμ/ώρα, αν και δεν το συνηθίζω να τρέχω)

3. Το εκτός δρόμου δεν με αφήνει καθόλου αδιάφορο αλλά δεν είναι και στην πρώτη θέση. Αν βρω λάστιχο που να τα συνδυάζει όλα και να μπορώ να κινούμαι και λίγο σε βατούς χωματόδρομους με ενδιαφέρει.

Είχα το παλιό Land Cruiser με τα BF Godrich...Όργωνε παντού και ήταν σχετικά αθόρυβα ελαστικά. Φυσικά δεν φαντάζομαι ότι θα κάνω τα ίδια με το Μazda ούτε κατά διάνοια άλλη κατηγορία,απλά να μπορώ να ευχαριστηθώ μια όμορφη διαδρομή.

Αυτά ελπίζω να μην κούρασα πολύ.

stolis
20-11-10, 17:26
Όπως τα περιγράφεις, τα nokian wr-g2 είναι μονόδρομος. Στα εκτός δρόμου, θα σε περιορίσει πρώτα το βάρος και το είδος την 4κίνησης του mazda και τελευταία τα nokian. Στα υπόλοιπα που γράφεις, θα σε αφήσουν υπέρ ευχαριστημένο.[i]"

JIM FORD
22-11-10, 08:15
Μητσαρα καλησπερα,

ποια η γνωμη σου για τα sottozero σε 205/60-16 σε fiat sedici.
Η χρηση θα ειναι αθηνα και χιονοδρομικα(παρνασσο).
Περυσι στο pandaki ειχα βαλει τα snowcontrol 2 και ητανε φιλε τρενο το μικρο.
Αν προτεινεις και κατι αλλο καλοδεχουμενο.
Γενικα ειμαι ευχαριστιμενος απο τα pirelli,ειχα δοκιμασει και τα atr στο forester και δεν ειχα παραπονο οπου και αν το εβαλα.
Αλλα μου κανει εντυπωση που δεν τα προτεινει κανενας και γενικα τα αποφευγουνε σαν λυση...

Eυχαριστω φιλε

καλημερα εβανς. αρχικα, συμφωνω με τα παιδια.

γενικα σαν μαρκα τα ιταλικα πιρελλι ειναι καλα αλλα ενιοτε σκληρουτσικα.....

βεβαια αυτο ειναι καλο για νορμαλ, ηπιους ελληνικους χειμωνες κατα την διαρκεια των οποιων οι τ ειναι θετικες και φαγωνονται πιο αργα και ισως γλυτωνεις χρηματα. απλα στα δυσκολα, ειδικα ενα χειμερινο επιδοσεων οπως ειναι το σοτοζερο θα στομωσει. μην τα συγκρινεις με τα κοντρολ σειρα 2 , διοτι ειναι αλλος ο προσανατολισμος. τα δευτερα εχουν πιο αραιο πελμα. απο την αλλη τα πρωτα θα σε αφησουν ικανοποιημενο σε υγρες επιφανειες και μαλιστα ακομη και σε γρηγορους ρυθμους. θα ελεγα να προτιμησεις ειτε νοκιαν σε Η (κορυφη σε slush,νερο,γλιτσα,συνδυασμους), ειτε για περισσοτερο σκαψιμο σε χιονι αλλα ακομη και παγο goodyear ultra grip 7+ σε Τ ομως!! [i]

απο εκει και μετα για φτηνες λυσεις προτεινω αγγλικα avon ice touring st

και απο πιο ακριβα για πιο γρηγορη οδηγηση τα yokohama w drive (αλα πιρελλι κατασταση).

πρεπει να ιεραρχησεις τις προτεραιοτητες σου. δηλαδη θελεις ισως καλυτερη και πιο γρηγορη ποιοτητα κυλισης σε ολο τα ταξιδι, οπου η πλειονοτητα των τερεν ειναι υγρη η με αλατο-λασποχιονο και ο κινητηρας του sedici θα σε καλυψει και θα σε αναγκασει ισως να κερδισεις χρονο πχ πατωντας το λιγο παραπανω η θελεις οπου βρισκεις κανα ξεχασμενο λιγο ακαθαριστο επαρχιακο η χωματοδρομο που να εχει για πολλη ωρα 15-20 εκατοστα χιονιου και να μπαινεις οπως ισως εκανες με το αγριοκατσικο παντακι οπου ειχες και το μπλοκε πισω συμμαχο!!

αν γνωμονας σου ειναι η πιο γρηγορη μετακινηση τοτε , οταν και εαν, σε οποιες πιο δυκολες καταστασεις συναντησεις , θα εχεις αρωγο, και το κλειδωμα 50-50, οποτε μπορεις να διαλεξεις, ενα πιο "επιδοσεων"http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif απο αυτα που λεγαμε....πχ νοκιαν η γιοκο. Edited by: JIM FORD "

JIM FORD
22-11-10, 08:44
SNOWPAR, το mazda cx-7, ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση, διοτι προκειται για ενα 4χ4-suv, με στησιμο και επιδοσεις ομως επιβατικου gti !!

συμφωνω με αποστολη για τον φινλανδο, αλλα προσοχη εχει δεικτη 240 χλμ.ωρα.

το αμαξι τα πιανει αλλα ισως δεν ειναι το ζητουμενο για την χρηση που θες......

εκτος και αν εινσαι συνεχεια γκαζοφονια, οποτε με κλειστα ματια!!

235/60 R17 XL 106V WR G2 SUV

http://www.ityre.com/i/tyre/21190.jpg

το γεγονος οτι αναφερεις την βορειο γειτονα βουλγαρια, με κανει ισως λογω αρνητικων τ για μεγαλο διαστημα αλλα και παγου, να σε τοποθετησω εναν δεικτη χαμηλοτερο, για να ειναι πιο ******, μαλλον στο Η=210 χλμ.

σε αυτη την κατηγορια θα σου προτεινα ισως ολλανδικα

235/60 R17 102H Wintrac 4 XTREME

http://www.ityre.com/i/tyre/5028.jpg

235/60 R17 102H SP Winter Sport 3D

http://www.ityre.com/i/tyre/5337.jpg

και τα δυο ειναι χειμερινα επιδοσεων, βουτυρο για τον χαρακτηρα του αμαξιου. προτιμω τα πρωτα (ολλανδικα) διοτι αποτελουν περισσοτερο συνδυαστικη λυση.

απο εκει και μετα για πο αγριες καταστασεις "εκτος" δρομου και πολλων εκατοστων χιονιου αλλα και για να φτουρανε στον παγο περισσοτερο υπαρχουν αρκετα ελαστικα σε Τ, τα οποια ομως ειναι πιο ακραια και ισως σε "κουρασουν" στο ταξιδι με την εννοια οτι δεν ειναι τοσο επιδοσεων και δεν "τραβανε" σε συνδυασμο γρηγορης υγρης οδηγησης. δηλαδη εσυ λογω κινητηρα, ιππων, θα σου ξεφυγει σε ενα προσπερασμα, θα το πατησεις και αυτα λογω πελματος και μεγαλης κενης επιφανειας θα σαπουνιαζουν και απλα δεν θα μπορουν να ακολουθησουν. αν θελεις στα αναφερω αλλα νομιζω οτι ειναι ανευ αξιας.

πχ =

235/60 R17 XL 106T Winter Carving Edge

http://www.ityre.com/i/tyre/20896.jpg

235/60 R17 102T Ultra Grip Extreme

http://www.ityre.com/i/tyre/20886.jpg

235/60 R17 102Q Geolandar I/T G072

sos q !!! !!! !!! = 160 km. !!!

http://www.ityre.com/i/tyre/20015.jpg

"

snowpar
22-11-10, 13:20
Ωραίος Jim να'σαι καλά φίλε κατατοπιστικότατος.

Ωραία τα wintrac αλλά ρώτησα κάπου τιμή και μου είπαν €1100 (απαπαπα) αλλά αν αξίζει χαλάλι.

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν

pescarus
22-11-10, 16:51
Ψάχνω εδώ και καιρό χειμερινά με διασταση 235/45/R17. Το πρόβλημα είναι πως στις premium κατηγορίες δεν έχω βρει τίποτα. Το μόνο που βρήκα είναι σε 225/45/R17 και αυτά σε Nokian WRG2, Vredestein Wintrac xtreme και Gislaved. Από εσάς που έχετε εμπειρία στα χειμερινά προτείνεται κάποιο και γιατί. Το auto είναι Passat 2007. Παίδες ευχαριστώ πολύ.

P.S. με τα λάστιχα αυτά έχω απόκλιση περίπου 1%
Edited by: pescarus

tedscossie
22-11-10, 18:30
ΚΑλησπέρα κ απομέν...
φίλε μου για μένα να βάεις τα Vredestein που εχω κάνει κ 25000χλμ κ όχι μονο με βγάλανε ασπροπρόσωπο αλλά ήταν τέλεια κ στη γρήγορη οδήγηση....
το ίδιο θα σου πει πιστεύω κ ο Jim σαν ποιο ειδικός αλλά επειδή τα είδα κ στο χιόνι κ στον πάγο πέρσυ αλλά κ στις στροφές με βροχή κ πάγο το λάστιχο απλά δεν παίζεται... κ φέτος τα ίδια βάζω....
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩς... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙς OFF ROAD ΜΕ ΠΆΝΩ ΑΠΟ 15ΕΚ ΧΙΟΝΙΟΎ...ΜΈΧΡΙ ΕΕΙ ΠΆΝΕ ΤΈΛΕΙΑ...Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΎ ΚΑΛΑ΄! ΤΑ nOKIAN WRG2 ΠΟΥ ΕΊΧΑ ΔΟΚΙΜΆΣΕΙ ΔΕ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΆΡΕΣΑΝ ΣΤΟ ΠΟΙΟ ΠΟΛΎ ΧΙΌΝΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ VREDESTEIN WINTRAC EXTREME.!!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ Κ Ο,ΤΙ ΘΕΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ...

ΦΙΛΙΚΑ..
ΤΕΟ[i]
"

tedscossie
22-11-10, 18:50
YOfN7On14KE

βιντεο ειναι απο τον Ελατο στον Παρνασσό φέτος στις 17 Ιανουαρίου 2010. κάτω είχε πάγο κ λασπόχιονο... θα δείς κ όλας οταν προσπερνώ ενα Land Cruiser κ διασταυρώνομαι με ενα άλλο οχημα οτι φρενάρει ακαριαία.

CarS8-WxM_Y

αυτό ειναι απο ανάβαση Πάρνηθας στις 21 Ιανουαρίου με αρκετό χιόνι στο δρόμο κ ειδικά παγωμένο...αλλα κ εκει κανενα προβλημα

f_kNABO7tcY&amp;feature=related

απο Παρνηθα πάλι στα 1355μ στον ΟΤΕ κ εκει που εχουμε το Μετ.Σταθμό..κατω είχε γυρω στους 15-20 πόντους...θα δεις κ τα ίχνη που τα κάλυψε μεσα σε λίγη ώρα...

KVUk54PRTNQ

και τέλος αυτό απο τον Διόνυσο στις 23 Ιανουαρίου 2010 βράδυ...μόλις το ειχε στρώσει λίγο κ στο δρόμο...

Γενικά κ συνοψίζοντας το λάστιχο το συγκεκριμένο έχει αποδειχθεί σε μένα ειδικά ΑΨΟΓΟ! σε όλες τις χειμερινές συνθήκες κ στο στεγνό. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

ελπίζω να βοήθησα ...

φιλικά,
τεό [i]

"

forester t
22-11-10, 20:36
ΚΑλησπέρα κ απομέν...
φίλε μου για μένα να βάεις τα Vredestein που εχω κάνει κ 25000χλμ κ όχι μονο με βγάλανε ασπροπρόσωπο αλλά ήταν τέλεια κ στη γρήγορη οδήγηση....
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩς... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙς OFF ROAD ΜΕ ΠΆΝΩ ΑΠΟ 15ΕΚ ΧΙΟΝΙΟΎ...ΜΈΧΡΙ ΕΕΙ ΠΆΝΕ ΤΈΛΕΙΑ...

Συνονόματε εδώ θα διαφωνήσω...(χωρίς να έχω κάποιο συμφέρον)[i] αλλά δεν κατάλαβα για ποιό αυτοκίνητο τα θέλει ο φίλος http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif

"

pescarus
22-11-10, 21:06
ΚΑλησπέρα κ απομέν...
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩς... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙς OFF ROAD ΜΕ ΠΆΝΩ ΑΠΟ 15ΕΚ ΧΙΟΝΙΟΎ...ΜΈΧΡΙ ΕΕΙ ΠΆΝΕ ΤΈΛΕΙΑ...

Συνονόματε εδώ θα διαφωνήσω...(χωρίς να έχω κάποιο συμφέρον)[i] αλλά δεν κατάλαβα για ποιό αυτοκίνητο τα θέλει ο φίλος http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif

passat 2007 (265hp αν εχει σημασία). Περισσότερη οδήγηση ευρώπη και χ.κ. μακεδονίας
"

evans
22-11-10, 21:32
Δημητρη ευχαριστω για τις απαντησεις,με καλυψες οπως παντα και με το παραπανω.
Τα ιδια μου λεει και ο αποστολης που νομιζω οτι ειναι σεβαστη η αποψη του ειδικα σε χειμερινο λαστιχο με αρκετες δυνατοτητες στα εκτος.
Το θεμα ειναι η τιμη που θα τα βρω και τα δυο(nokian-pirelli)γιατι δεν σου κρυβω οτι στα pirelli εχω μια καλη εκπτωση απο μια ακρη.
Εδω θα ειμαστε και θα τα ξαναπουμε...κανα χιονακι να ριξει και ορεξη να εχουμε.

Ευχαριστω παιδες

stolis
22-11-10, 21:35
βιντεο ειναι απο τον Ελατο στον Παρνασσό φέτος στις 17 Ιανουαρίου 2010. κάτω είχε πάγο κ λασπόχιονο... θα δείς κ όλας οταν προσπερνώ ενα Land Cruiser κ διασταυρώνομαι με ενα άλλο οχημα οτι φρενάρει ακαριαία.

CarS8-WxM_Y

αυτό ειναι απο ανάβαση Πάρνηθας στις 21 Ιανουαρίου με αρκετό χιόνι στο δρόμο κ ειδικά παγωμένο...αλλα κ εκει κανενα προβλημα

f_kNABO7tcY&amp;feature=related

απο Παρνηθα πάλι στα 1355μ στον ΟΤΕ κ εκει που εχουμε το Μετ.Σταθμό..κατω είχε γυρω στους 15-20 πόντους...θα δεις κ τα ίχνη που τα κάλυψε μεσα σε λίγη ώρα...

KVUk54PRTNQ

και τέλος αυτό απο τον Διόνυσο στις 23 Ιανουαρίου 2010 βράδυ...μόλις το ειχε στρώσει λίγο κ στο δρόμο...

Γενικά κ συνοψίζοντας το λάστιχο το συγκεκριμένο έχει αποδειχθεί σε μένα ειδικά ΑΨΟΓΟ! σε όλες τις χειμερινές συνθήκες κ στο στεγνό. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

ελπίζω να βοήθησα ...

φιλικά,
τεό [i]

Τεό, ξέρω ότι είναι καλά τα ελαστικά που φοράς, αλλά δες και τα Nokian σε ίδιες συνθήκες. Νομίζω ότι ο Φινλανδός είναι αλλιώς.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

NDteb8wuNpo

8cbtsOVaHeU

sPJbpXLZuXA
"

tedscossie
23-11-10, 01:33
Γειά σου βρε Αποστόλη μου!
Οχι το ξέρω οτι ειναι καλο κ δεν αντιλέγω.. απλά μη ξεχνάς ότι εισαι 4χ4 κ το Passat οπως κ το Saab ειναι FWD!
απλά εγω εκανα μια σύγκριση με το δικό μου με τα WRG2 and Vredestein Wintrac extreme ...και ειδα οτι ειναι ποιο σπορ το Νοκιαν σε αντίθεση με το Vredestein...και επειδη η διάσταση ειναι μεγαλη κ οχι μικρή γιαυτό το πρότεινα...και φυσικά βάση του δικού μου αυτοκινήτου πάντα!!φυσικά όπως είδες κ εγω φέτος ψάχνω κάτι ποιο "αγριο" μήπως μπορέσω να ερθω κ με σας τα "καλά" παιδιά καμία εξόρμηση καλή φέτος.... τί λες??

φιλικά πάντα,
Τεό.

υ.γ.
Αποστόλη στείλε μου το κινητό σου σε πμ γιατι μου έφαγαν το κινητό κ τα έχω χάσει σχεδόν όλαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif.
thanx!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif
Edited by: tedscossie "

tedscossie
23-11-10, 01:42
ΚΑλησπέρα κ απομέν...

Συνονόματε εδώ θα διαφωνήσω...(χωρίς να έχω κάποιο συμφέρον)http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif αλλά δεν κατάλαβα για ποιό αυτοκίνητο τα θέλει ο φίλος http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif

Γεια σου συνονόματε κ σένα...χαθήκαμε....
απλα ξέρεις τί λέω ότι απο τι στιγμή που ο άνθρωπος θέλει τοσo μεγάλη διάσταση κ το τουτου του ειναι κομματάκι γρήγoρο (265hp!!!) θα πρέπει αναγκαστικά να βάλει V και πάνω δ.ταχύτητας για να μην τα ξεφτιλίζει στο στεγνό κατάλαβες?etsi piste;yv .... κ ειλικρινά μπορεί να έχεις κ δίκιο κ εσυ αλλά δεν τα εχω δοκιμάσει τα Vredestein σε περισσότερο απο 15 εκ απάτητο.... κ αυτό στη Βουλγαρία κ στον Παρνασσό μόνο! απλά τα αυτοκίνητά μας κ εμένα κ του κυρίου του άλλου ειναι κ FWD αλλά κ βαριά....
so.....

teohttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

απο εδω κ πέρα θα απαντήσει ο κύριος Πρ'οεδρος κ μαστερ των ελαστικών.... Mr.Jim!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

Edited by: tedscossie "

pescarus
23-11-10, 05:57
Παιδία τα ελαστικά είναι με δείκτη V και XL (φορτίο). Το θέμα είναι πως αναγκαστικά πάω σε 225 διάσταση.
Edited by: pescarus

tedscossie
23-11-10, 13:50
Kαλησπέρα κ απο μένα,

λοιπόν η διαφορά του 235/45R17 με το 225/45R17 σε διάμετρο είναι κανονική κ μέσα στα επιτρεπόμενα όρια χωρίς να αλλάζεις ουσιαστικά το βήμα του αυτοκινήτου. 643mm vs 634mm.
κ εμένα έχουν Δ.Τ V και αυτό γιατί αν πάς πάνω απο 200χλμ χρειάζεσαι κ τον ανάλογο δείκτη όπως επίσης αν πάς σε χαμηλό δείκτη θα εχεις πρόβλημα σαπουνιάζματος στην εθνική κ ειδικά με θερμ. πάνω απο 15oC!
οπότε σκέψου τα όλα αυτά..... αλλά πάνω απ'όλα για τί χρήση θα τα θές τα ελαστικά!

φιλικά,
Τεό

pescarus
23-11-10, 14:33
Τελικά με τα 225 χαμηλώνει αρκετά το αυτοκίνητο. Εάν γνωρίζεις κάποιος που μπορώ να βρώ 235/45/17 με δείκτη V και XL να μου το πει αμέσως.[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif
Edited by: pescarus "

tedscossie
23-11-10, 14:45
Δε χαμηλώνεις πολύ....σκάρτα ενα εκατοστό. αφου σου εγραψα τη διαφορά 225 με 235....
απο εκει κ πέρα ή στείλε πμ στον Jim για να σου πει τι εχεις αυτός κ τί μπορει αν σου βρει διαφορετικά στο http://www.elastika-online.gr/elastika.html or http://www.camskill.co.uk/

καλη τύχη αλλά δύσκολα θα βρεις στη διάσταση που θες υποχρεωτικά.... το 235 δεν ειναι εμπορεύσιμο κ δεν μπορω να καταλάβω γιατι το βάλανε σε αυτοκίνητο παραγωγής....κ δε λέω ότι δε βρείς ελαστικά σε αυτή τη διάσταση απλά ειναι πολύ ποιο ακριβότερα απο τα 225....

καλό ψάξιμο....

φιλικά,
τεό

stolis
23-11-10, 16:18
Γειά σου βρε Αποστόλη μου!
Οχι το ξέρω οτι ειναι καλο κ δεν αντιλέγω.. απλά μη ξεχνάς ότι εισαι 4χ4 κ το Passat οπως κ το Saab ειναι FWD!
απλά εγω εκανα μια σύγκριση με το δικό μου με τα WRG2 and Vredestein Wintrac extreme ...και ειδα οτι ειναι ποιο σπορ το Νοκιαν σε αντίθεση με το Vredestein...και επειδη η διάσταση ειναι μεγαλη κ οχι μικρή γιαυτό το πρότεινα...και φυσικά βάση του δικού μου αυτοκινήτου πάντα!!φυσικά όπως είδες κ εγω φέτος ψάχνω κάτι ποιο "αγριο" μήπως μπορέσω να ερθω κ με σας τα "καλά" παιδιά καμία εξόρμηση καλή φέτος.... τί λες??

φιλικά πάντα,
Τεό.

υ.γ.
Αποστόλη στείλε μου το κινητό σου σε πμ γιατι μου έφαγαν το κινητό κ τα έχω χάσει σχεδόν όλαhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif.
thanx!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif

Τα ξέρω Τεό, να σε πειράξω ήθελα.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

JIM FORD
29-11-10, 08:24
Ψάχνω εδώ και καιρό χειμερινά με διασταση 235/45/R17. Το πρόβλημα είναι πως στις premium κατηγορίες δεν έχω βρει τίποτα. Το μόνο που βρήκα είναι σε 225/45/R17 και αυτά σε Nokian WRG2, Vredestein Wintrac xtreme και Gislaved. Από εσάς που έχετε εμπειρία στα χειμερινά προτείνεται κάποιο και γιατί. Το auto είναι Passat 2007. Παίδες ευχαριστώ πολύ.

P.S. με τα λάστιχα αυτά έχω απόκλιση περίπου 1%

καλη βδομαδα. συγνωμη για την αργοπορια αλλα οταν χιονιζει στην γερμανια και γενικα στην ευρωπη τρεχουν πανικοβλητοι οι εξαγωγεις μου και με εχουν ολιγον τι γραμμενο!! [i]

αρα αναγκαστικα ετρεχα πανικοβλητος εμμεσως και εγω.......

αρχικα και πολυ σωστα οπως σου εχουν πει τα παιδια χαμηλωνεις ανεπαισθητα 9 χιλιοστα στην διαμετρο αρα χαμηλωνεις στο υψος 4,5 χιλιοστα, αρα σχεδον τιποτα!!

<table cellpadding="4" cellspacing="0" border="1" bordercolor="black" ="http://www.1010tires.com/s/spacer.gif" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; border-collapse: collapse; "><t><tr ="#d3d3d3"><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Stock Tire - 235/45R17 >Search Tires (http://www.1010tires.com/tiresearch.asp?treadwidth=235&amp;profile=45&amp;diameter= 17)</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Tire 1 - 225/45R17 >Search Tires (http://www.1010tires.com/tiresearch.asp?treadwidth=225&amp;profile=45&amp;diameter= 17)</td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Section Width:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">9.25 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">235 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Section Width:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">8.85 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">225 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">17 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">431.8 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">17 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">431.8 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="100%" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Width Range:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">7.5 - 9 in</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="100%" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Width Range:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">7 - 8.5 in</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Overall Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">25.32 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">643.12 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Overall Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">24.97 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">634.23 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Sidewall Height:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">4.16 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">105.66 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Sidewall Height:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">3.98 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">101.09 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Radius:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">12.66 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">321.56 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Radius:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">12.48 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">316.99 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Circumference:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">79.54 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">2020.3 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Circumference:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">78.44 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">1992.3 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Revs per Mile:</td><td width="130" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">821.4</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Revs per Mile:</td><td width="130" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">832.9</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="120" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Actual Speed:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">60 mph</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">100 km/h</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer1:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">60.8 mph</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">101. km/h</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer Difference: -</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer Difference: 1.400% too fast</td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Diameter Difference: -</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Diameter Difference: 1.39%</td></tr></t></table>

το θεμα ομως δεν ειναι αυτο. εχουμε το εξης θεμα. σε ενα τετοιο αμαξι με τετοιο βαρος και ιπποδυναμη και λογω πολλων ηλεκτρονικων δεν μπορουμε να κανουμε πολλα πειραματα.

σιγουρα τα 225 εχουν πιο πολλες επιλογες ειναι πιο κινησιμα και τα βρισκεις πιο ευκολα και πιο φτηνα.....αλλα εγω στην θεση σου αν εβρισκα θα προτιμουσα να παραμεινω σωστος στην διασταση στο συγκεκριμενο αμαξι, και να μην εβαζα πιο στενο. ενας φιλος που φορουσε στο απλο ξερεις το 1,6 , ιδιο αμαξι πασατ, 215/55/16 βρηκε περσι χειμερινα 205/55/16 (σαφως φτηνοτερα, λογω διαστασης) και τα αλλαζει φετος ζητωντας απο μενα την ιδια διασταση η εστω αντιστοιχια αλλα ψηλωματος (205/60/16), οχι χαμηλωματος!!

αρα αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν να του εβαζα του δικου σου 225/50/17 και στο υψος θα ανεβαινα κιολας 6,7 χιλιοστα!! και πιο καλο για τις συνθηκες που το θες δηλαδη!!

θα σου στειλω πμ με τιμες......

<table cellpadding="4" cellspacing="0" border="1" bordercolor="black" ="http://www.1010tires.com/s/spacer.gif" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; border-collapse: collapse; "><t><tr ="#d3d3d3"><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Stock Tire - 235/45R17 >Search Tires (http://www.1010tires.com/tiresearch.asp?treadwidth=235&amp;profile=45&amp;diameter= 17)</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Tire 1 - 225/50R17 >Search Tires (http://www.1010tires.com/tiresearch.asp?treadwidth=225&amp;profile=50&amp;diameter= 17)</td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Section Width:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">9.25 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">235 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Section Width:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">8.85 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">225 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">17 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">431.8 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">17 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">431.8 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="100%" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Width Range:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">7.5 - 9 in</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="100%" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Width Range:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">6 - 8 in</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Overall Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">25.32 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">643.12 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Overall Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">25.85 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">656.59 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Sidewall Height:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">4.16 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">105.66 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Sidewall Height:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">4.42 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">112.26 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Radius:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">12.66 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">321.56 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Radius:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">12.92 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">328.16 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Circumference:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">79.54 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">2020.3 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Circumference:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">81.21 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">2062.7 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Revs per Mile:</td><td width="130" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">821.4</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Revs per Mile:</td><td width="130" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">804.6</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="120" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Actual Speed:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">60 mph</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">100 km/h</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer1:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">58.7 mph</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">97.9 km/h</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer Difference: -</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer Difference: 2.087% too slow</td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#EEEEEE" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Diameter Difference: -</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Diameter Difference: 2.06%</td></tr></t></table>"

KAPTEN
30-11-10, 08:04
VREDESTEIN QUATRAC 2- θα κανει δουλεια και στα χιονια ?

το βρηκα 380 ευρω

JIM FORD
30-11-10, 09:46
νικο μην περιμενεις και πολλα-πολλα........

ειναι ενα απο τα καλυτερα 4 εποχων, αν και σχετικα παλιο και ξεπεραστηκε το πελμα του.

[i]

προσοχη διοτι ειναι επιβατικο 4 εποχων, οχι 4χ4 - 4 εποχων οπως αυτο

http://www.ityre.com/i/tyre/22253.jpg

(σαφως δηλαδη καλυτερος ειναι ο διαδοχος του το 3αρι που το βγαζουνε και σε εκδοση suv)

η εστω να εβρισκες το απλο 3αρι

http://www.ityre.com/i/tyre/20899.jpg

αλλα δεν παυει να ειναι 4 εποχων. στο λιγο χιονακι και με προσοχη ο ουτως η αλλως

ασταματητος δασοφυλακας που εχεις και τα κοντα του, θα σε ανεβασει, αλλα οταν αρχιζουν και ανεβαινουν οι ρυθμοι και ειδικα στα φρενα, κλισεις, κατηφορες, πιο πολλα εκατοστα, παγος, κλπ, θα αρχισουν τα προβληματα......."

KAPTEN
30-11-10, 10:05
αστο τοτε Τζιμ,παμε για κουπερ μου φαινεται τι λες?

με το ονομα μου παντως δεν τα πας καλα ολο Νικο με λες [i]

Χρηστος"

JIM FORD
30-11-10, 10:15
συγνωμη χρησταρα....νομιζω ναι την ειχα ξαναπατησει.

κουπερ ναι απαικτο σε χιονι και παγο, λιγο προσοχη σε βροχη για τις αγριες εκδοσεις του...

οπως ολα τα αγρια εξαλλου.....θυμισε μου διασταση να σου κανω προτασεις αν θες.......

ατμοσφαιρικο φορεστερ μαμα διλιτρο δεν εχεις? με 16''?

KAPTEN
30-11-10, 11:59
με 15''αρες ,205-70 15 ειναι Τζιμ"

j.s.
30-11-10, 14:49
Cooper atr για σένα Καπετάνιο.Όλα σε ένα ,περιποιημένα!

JIM FORD
01-12-10, 08:20
συνονοματε, αυτο ειναι 50-50, ΟΠΩΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΞΕΡΕΙΣ. σιγουρα ξερεις μαλλον ειναι το σωστο...συνολικα καλο ναι και μαλακο. ισως το φαει γρηγορα ομως ο χρηστος αν το παταει....

βεβαια σε παγο και σε πιο πολυ χιονι και με πιο κρυες τ δεν θα φτουραει.....

Bigsam
02-12-10, 06:09
Έχει δίκιο ο Jim ότι για χρήση όπως ένα χιονολάστιχο δεν κάνει. Κατά τα άλλα είναι ένα άγριο 50-50 λάστιχο, με ίσως ένα μειονέκτημα ότι είναι ευαίσθητο σε πέτρα και ιδίως τα πλαϊνά του σε γρήγορη οδήγηση.

Για μια νορμάλ χρήση πιστεύω θα τον βγάλει μια χαρά όπως λέει ο j.s.

TURMS
02-12-10, 12:50
ασε τα λαστιχα εσυ ρε Jim Ford...καμια εκδρομη θα πας;;;;

JIM FORD
02-12-10, 13:09
ψηνω κατι καλο κωστα. ακομη δεν ξερω διοτι και περσι ετοιμαζα μια βδομαδα γραμμο, σμολικα, μαστοροχωρια κλπ και εκατσα 20 μερες, ολες τις γιορτες στο παπαγεωργιου!!

οποτε ας κρατω μικρο καλαθι.

εγω οπως ξερεις σκι δεν κανω, αλλα βρηκα εναν ψαγμενο συνδυασμο 3 ωρες πανω κατω απο βενετια, 40 λεπτα απο πρωτευουσα κρατους, διπλα σε γουστα, χιονια, λιμνες, ποταμια κλπ, διαδρομες φανταστικες, χκ πολυ καλα για τους γνωστες οπως εσυ και θα δω και 3 κρατη....και δεν θα βαρεθω και εγω και η συζυγος....ξερεις που?

ιουλιανες αλπεις, σλοβενια!!

περιοχη bled συγκεκριμενα!!

και χτυπαω και φυσικα ιταλια, αυστρια

40-45 λεπτα απο λουμπλιανα / 3-3,5 ωρες απο βενετια / 1-2 ωρες απο udine / tarvisio / villach, klagenfurt!!!!!

το εχω για εκλπηξη αλλα δεν κρατιεμαι.....

εσυ?? πηγες τελικα αυστρια? οκ ηγουμενιτσα με τους ξενους?

πολυ ωραια μερη, φτηνη διαμονη και κοντα σε ολα. Edited by: JIM FORD

JIM FORD
02-12-10, 13:13
[i]

http://www.bled.si/en/default.asp Edited by: JIM FORD "

tedscossie
02-12-10, 13:26
εεεεεεε....που θες αν πας?? αχ τι μου ειπες τωρα.....
πολλα χρόνια πίσω...τις καλές εποχές...τις ...ΑΛΛΕΣ...!![i]
για κάτσε μήπως πάμε κ μαζί....

τεό
"

JIM FORD
02-12-10, 13:31
εχεις παει? αρχικα το ειχα βαλει τεο για 08-17/01

γουσταρεις ε? αναλογα με το μερος, μιλουσα αυτες τις μερες, εχουν στα χωρια απο 20-40-60 ποντους!! μιλαμε για νορμαλ υψομετρα...πχ 300-500-600 μετρα...αναλογα!!

ιουλιανες αλπεις τεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τι να λεμε τωρα.....εντωμεταξυ η νταλικα μας εχει κολλησει στην αουτομπαν!!!!!

θα ερθει με χειμερινα!!!!!!!!! τρελλαινομαι λεμε!!!

TURMS
02-12-10, 13:40
ψηνω κατι καλο κωστα. ακομη δεν ξερω διοτι και περσι ετοιμαζα μια βδομαδα γραμμο, σμολικα, μαστοροχωρια κλπ και εκατσα 20 μερες, ολες τις γιορτες στο παπαγεωργιου!!

οποτε ας κρατω μικρο καλαθι.

εγω οπως ξερεις σκι δεν κανω, αλλα βρηκα εναν ψαγμενο συνδυασμο 3 ωρες πανω κατω απο βενετια, 40 λεπτα απο πρωτευουσα κρατους, διπλα σε γουστα, χιονια, λιμνες, ποταμια κλπ, διαδρομες φανταστικες, χκ πολυ καλα για τους γνωστες οπως εσυ και θα δω και 3 κρατη....και δεν θα βαρεθω και εγω και η συζυγος....ξερεις που?*

ιουλιανες αλπεις, σλοβενια!!*

περιοχη bled συγκεκριμενα!!

και χτυπαω και φυσικα ιταλια, αυστρια*

40-45 λεπτα απο λουμπλιανα / 3-3,5 ωρες απο βενετια / 1-2 ωρες απο udine / tarvisio / villach, klagenfurt!!!!!

το εχω για εκλπηξη αλλα δεν κρατιεμαι.....

εσυ?? πηγες τελικα αυστρια? οκ ηγουμενιτσα με τους ξενους?

πολυ ωραια μερη, φτηνη διαμονη και κοντα σε ολα.

...ασε το παπαγεωργιου μακρια απο εμας...φτου φτου

πηγα τελικα εγω...ολα οκ...αλλα δεν εχω φωτο εδω...μονο μερικες στο facebook Που ανεβαινουν πιο γρηγορα...αλλα γ----σα τα λαστιχα στην επιστροφη απο την ζεστη...τελος παντων.

πολυ οδηγηση...εφτασα μεχρι Χαιδελβεργη, και μετα πισω παλι...εκανα και μια σταση στο Hintertux, τσουλησα λιγο ενα 3μερο.

Σλοβενια ψηνομαι και εγω καποια στιγμη...για σκι κυριως και οχι μονο....αλλα οι Αλπεις με τραβανε σαν μαγνητης....

ασε που γουσταρω τρελα και το νοτιο κρατιδιο της Αυστριας....Kaernten....
μικρα αγνωστα χιονοδρομικα, αλλα ΠΟΛΥ χιονι....οταν ειναι να πας, πες μου να σε πω σε ποιο απο αυτα να πας μια βολτα...και μην παραλειψες το Klagenfurt...
Edited by: TURMS

JIM FORD
02-12-10, 14:06
HEIDELBERG ΔΕΝ εχω παει αλλα πρεπει να ειναι ωραια πολη....

ισως στο μελλον!!

στειλε καμμια φωτο να γουσταρουμε!!

gmfor
03-12-10, 00:29
Ήθελα τη γνώμη κάποιου που γνωρίζει, σχετικά με την αγορά που μόλις έκανα: Michelin Alpine A4 195/65/15 290€.

TURMS
03-12-10, 07:34
JIM FORD διαφωτισε μας....

εγω απο οσα διαβαζα στις κριτικες καλα ειναι...απο τα καλυτερα

JIM FORD
03-12-10, 09:03
Ήθελα τη γνώμη κάποιου που γνωρίζει, σχετικά με την αγορά που μόλις έκανα: Michelin Alpine A4 195/65/15 290€.

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif

καλο οργωμα σε ελλαδα και βουλγαρια!!

λιγο προσεχε τα αν ανεβαινεις πεζοδρομια και αν πηγαινεις σε πετρες......

κατα τα αλλα, εφυγες αφοβα παντου. ενα απο τα καλυτερα!!"

gmfor
03-12-10, 10:26
Thanks γι' αυτόν ακριβώς το σκοπό τα αγόρασα (Bansko, 3-5). Είναι η 1η φορά που θα φορέσω χειμερινά. Πάντα χρησιμοποιούσα αλυσίδες. Τώρα ανυπομονώ να χιονίσει για να δείξουν την αξία τους.

Arisnow
03-12-10, 11:07
εχεις παει? αρχικα το ειχα βαλει τεο για 08-17/01

γουσταρεις ε? αναλογα με το μερος, μιλουσα αυτες τις μερες, εχουν στα χωρια απο 20-40-60 ποντους!! μιλαμε για νορμαλ υψομετρα...πχ 300-500-600 μετρα...αναλογα!!

ιουλιανες αλπεις τεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τι να λεμε τωρα.....εντωμεταξυ η νταλικα μας εχει κολλησει στην αουτομπαν!!!!!

θα ερθει με χειμερινα!!!!!!!!! τρελλαινομαι λεμε!!!

Τι λάστιχα φοράτε στην νταλίκα να ξέρουμε τι να αποφεύγουμε? [i]"

JIM FORD
03-12-10, 11:56
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

τα truck χειμερινα ειναι στον θεο και οι μεταγραφες που εχω ζητησει απο τους ice road truckers αργουν!!! Edited by: JIM FORD "

Arisnow
03-12-10, 13:03
Εμμμ καλά να πάθει με καλοκαιρινά και χωρίς αλυσίδες...!

Θα σου γυρίσει πίσω σφίχτης.. με γυμνασμένα μπρατσάκια από τα ανάποδα [i]"

JIM FORD
03-12-10, 14:05
απο τις μπυρες που πινει εκει που στεκεται με τις ωρες πως θα μου ερθει το θεμα ειναι??

[i]
"

tedscossie
03-12-10, 18:41
ΛΟΙΠΟΝ: ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΒΓΑΛΤΕ ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ-ΑΛΥΣΙΔΕΣ-ΚΑΡΦΙΑ-ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ-ΣΕΝΤΟΝΙΑ-ΧΑΛΙΑ Κ ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑΑΑΑΑ!!!
Ε Ε ΕΡΧΕΤΑΙ.......!!!
ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Κ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ!!
ΑΠΛΑ ΑΝ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΛ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛ.ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ Κ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ...ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ...ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ....

ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΑΝ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΤΕ ΤΑ ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΣΑς.....ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΩΣΗΣ!!!

ΚΑΛΑ ΧΙΟΝΙΑ Κ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

ΤΕΟ [i]

"

stolis
03-12-10, 20:11
Άντε επιτέλους Τεό να ξαναζήσουμε τέτοιες στιγμές:[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif

http://www.youtube.com/watch?v=FTlsAfmz0Os

http://www.youtube.com/watch?v=DIsBtCIMyuo

http://www.youtube.com/watch?v=RGsP6z9LLCI"

Arisnow
04-12-10, 10:01
απο τις μπυρες που πινει εκει που στεκεται με τις ωρες πως θα μου ερθει το θεμα ειναι??

[i]

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Arisnow
04-12-10, 14:35
Αποστόλη τι παπά θα βάλεις την σεζόν φέτος?

stolis
05-12-10, 23:32
Έχω έτοιμα ζανταρισμένα τα hakkapeliitta R και περιμένουν.[i]"

Arisnow
07-12-10, 11:58
Δεν θα περιμένουν για πολύ ακόμα.. κι εγώ μέσα στην εβδομάδα πάω για την αλλαγή εν όψη ΠΣΚ. [i]

Τα hakkapeliitta σαν μικρό διάκενο να έχουν στο πέλμα τους... για γρήγορο μπούκωμα σκέφτομαι βάση των εξορμήσων σου http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley24.gif

Από την άλλη για να τα διάλεξες τα συγκεκριμένα κάτι παραπάνω θα ξέρεις..

Jim μαύρη πέτρα έριξε στα cooperakia http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

JIM FORD
07-12-10, 12:35
ετσι που παει αρη μου στο βρεγμενο λογικο ειναι...........ολα τα σκληροπυρηνικα το εχουν αυτο! σκαβουν σαν τρελλα σε καθε ειδους χιονι, παχυ, μαλακο, σκληρο, πουδρα, λασπο-χιονο, λασπη, μιλαμε για πολλα εκατοστα και ακραιες καταστασεις αλλα υπολειπονται σαφως οταν οι ρυθμοι γινουν γρηγοροι και ειδικα σε βροχη, γλιτσα, υγρες επιφανειες, διοτι δεν εχουν μεγαλη επιφανεια επαφης με το δρομο. τα αυλακια τους ειναι φαρδια και βαθια!! επισης το hakka r λογω πυκνης χαραξης, γομας και χαμηλου δεικτη (r) ειναι βουτυρο και παιζει αψογα και στον παγο. απο την αλλη, βεβαια, σε θετικες τ και συνεχομενη πιεση του δεξιου πενταλ, κατεβαινει το πελμα του λες και κανεις drift και οντως θα στομωνει πιο γρηγορα........αλλα ο αποστολης εχει 400+ αλογα και θελει γκαζια!!

ολα ειναι θεμα επιλογων και προτεραιοτητων.

Nokian Hakkapeliitta R

http://www.ityre.com/i/tyre/20997.jpg

VS

Cooper Weather-Master S/T 2

http://www.ityre.com/i/tyre/548.jpg

Cooper Discoverer M+S

http://www.ityre.com/i/tyre/533.jpg Edited by: JIM FORD "

Arisnow
07-12-10, 13:29
Σωστός! Το πιθανότερο είναι να παίζουν καλύτερα σχεδόν παντού σε σύγκριση με τα cooperakia, απλά το λέω γιατί τα κάνει και τα σκαψιματάκια του.[i]"

JIM FORD
07-12-10, 13:38
ναι απλα μου ειπε οτι κατεληξε στο οτι στα πολλα εκατοστα και εφοσον βρει το αμαξι κατω δεν θα μπορει να κανει και πολλα-πολλα.....αντε δηλαδη να κερδισει καποια μετρα, εξαλλου δεν εχει κοντες σχεσεις να πεις οτι κερδιζει κατι περισσοτερο......να σπρωξει δηλαδη χωρις να καψει τον συμπλεκτη.....

JIM FORD
07-12-10, 13:40
επισης αρη το φινλανδικο ειναι επιβατικο ελαστικο ενω τα δικο σου 4χ4.

εχει διαφορα.......φυσικα υπαρχει και το r suv !!

εν κατακλειδι ενα απο τα κορυφαια χειμερινα ελαστικα

το hakka r αλλα για πιο βορειες συντεταγμενες!! [i] Edited by: JIM FORD "

Arisnow
07-12-10, 14:08
Ναι δεν διαφωνώ και φυσικά δεν συγκρίνω διαφορετικές καταστάσεις, πιο πολύ το λέω μήπως ''ακινητοποιείται'' πριν να κοιλιάσει σε παχύ χιόνι.

JIM FORD
07-12-10, 14:41
ναι φανταζομαι αυτο οντως μπορει να συμβει...............

stolis
07-12-10, 15:19
Να γράψω και εγώ 2 λόγια μια που άνοιξε κουβέντα για σκαψίματα κλπ.

Δημήτρη, κάνεις ένα λάθος γιατί στα σκαψίματα και ειδικά όταν βρίσκει από κάτω στο χιόνι, δεν χρειάζεσαι τα κοντά, αλλά ροπή ώστε να σκάβει και να προχωράει. Αποδεδειγμένο και με Land cruiser που σε παχύ σκληρό χιόνι με τα αργά απλά γυρνούσαν οι τροχοί στο σκαλοπάτι που έκαναν μπροστά από τους τροχούς, ενώ χωρίς τα αργά έσκαβε και προχωρούσε.

Τα αργά μπορεί να τα βάλει κάποιος, είτε στο παχύ φρέσκο χιόνι για να το σπρώξει χωρίς σπινιαρίσματα, είτε σε παγωμένες ανηφόρες-κατηφόρες.

Όσο για την ικανότητα των R στο παχύ χιόνι ακόμα και με το πυκνό τους πέλμα, δείτε αυτά τα 2 βίντεο με προσθιοκίνητα αυτοκίνητα, σε παχύ για τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα χιόνι ΚΑΙ παγωμένο.

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κολλήσεις με αυτά πριν κοιλιάσεις για τα καλά, έχοντας μεγάλη ροπή και καλά διαφορικά.[i]

Απλά, ήθελα ότι καλύτερο για χιονισμένους δρόμους, καθώς στα απάτητα για σκαψίματα δεν θα ξαναπάω πλέον.....

http://www.youtube.com/watch?v=UZaleNyTu-w

http://www.youtube.com/watch?v=mmzA0MHzcso
"

JIM FORD
07-12-10, 15:32
εισαι για λαπωνια, τελειωσε!!

stolis
07-12-10, 15:33
Αν ζούσα Καναδά Δημήτρη, μια χαρά θα ήμουν.[i]"

JIM FORD
07-12-10, 15:34
ναι, εκει μου αρεσει και μενα......εχεις και χειμωνα και καλοκαιρι!!

stolis
07-12-10, 15:53
Και τι Χειμώνα, ειδικά στα βόρεια. Άσε τους δρόμους για ατελείωτα φλικ.....

Arisnow
08-12-10, 11:53
Πάνε τα σκαψίματα ε??? Για να δούμε...το απάτητο έχει μια γλύκα που δύσκολα ξεπερνιέται[i]

Όπως και να 'χει σου εύχομαι να μείνεις ευχαριστημένος με τα παπά, ούτως ή άλλως εδώ θα είμαστε να μάθουμε εντυπώσεις http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

JIM FORD
08-12-10, 14:36
αρης=απατητα lover!!

Arisnow
08-12-10, 15:30
αρης=απατητα lover!!

[i]

Mην νομίζεις και ο Αποστόλης απάτητα lover είναι απλά δεν το έχει συνειδητοποιήσει ακόμα."

AaSa57
10-12-10, 14:27
Μιας και τα WRG2 τελικα ξεπερνουν πολυ το budget που διαθετω,
μπορει καποιος να προτεινει καποια χιονολαστιχα γυρω στα 50-60ευρω το τεμαχιο;;
μιλαμε για διασταση 195/50/15,χρηση μονο το τετραμηνο Δεκεμβριος-Μαρτιος,
τεραιν:ανεβασμα Παρνασσος-Καρπενησι,
και δειχτη ταχυτητας H ή V;;
ευχαριστω.

JIM FORD
10-12-10, 15:33
οικονομικη λυση

σε αυτα τα λεφτα 240 δηλαδη τετραδα ειναι η κατωθι

195/50/15

infinity inf049 82H

[i]

http://www.njuskalo.hr/image-w450/gume/175-65r14-infinity-m-winter-hero-inf-049-slika-1274322.jpg

μεγαλο κενο στα αυλακια, πολλα υποσχομενο σε βροχη, χιονι, αξεπεραστο πελμα τυπου πατημα γατας σαν τα continental premium contact, αλλα σχετικα σκληρο χειμερινο........

αυτο ειναι καλο για την χρηση εντος Ελλαδος

αλλα οχι τοσο σε παγο και σε πολυ χαμηλες τ!! Edited by: JIM FORD "

tedscossie
10-12-10, 16:08
ΕΤΟΙΜΑΣΤΉΚΑΤΕ?
ΑΠΟΣΤΟΛΗΗΗΗΗΗ??? ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.....
ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ?
ΕΓΩ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΑΠΑ ΜΟΥ....
ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ...
ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ(ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ)!! [i] "

stolis
10-12-10, 16:20
Θοδωρή, δεν έχω το θηρίο στις επάλξεις. Δυνάμωσε τελευταία με την ροπή στα 65 κιλά και με χαιρέτησε το πίσω κορωνοπήνιο γιατί είχα κρατήσει το R160 και περιμένω μέσα στην εβδομάδα R180 από sti spec-c.

Οπότε αν ρίξει τίποτα Πάρνηθα, ανεβαίνω με το justy που φοράει WR-G2.

Ότι μάθεις στείλε ένα μήνυμα στο κινητό. Ίσως πάω και αύριο πολύ πρωί πριν τη δουλειά να κάνω μια αναβασούλα αν έχει στρώσει τίποτα τη νύχτα.

Σου στέλνω το κινητό μου με π.μ[i]"

snowpar
10-12-10, 17:48
Δυστυχώς δεν βρίσκω πουθενά στην αγορά όσο έψαξα ούτε τα Hakapeliita ούτε WRG2, Vredestein wintrac 4xtreme.Μήπως έχετε τίποτα υπόψην?Πού μπορώ να τα βρω άμεσα?

stolis
10-12-10, 17:54
6932453992 Κος Παντελίδης.

Είναι ο τεχνικός διευθυντής της Nokian.

Αν πεις ότι παίρνεις εκ μέρους μου θα έχεις έκπτωση, γιατί έχουμε έκπτωση για το foresterclub.

angel
10-12-10, 18:39
Μιας και τα WRG2 τελικα ξεπερνουν πολυ το budget που διαθετω,
μπορει καποιος να προτεινει καποια χιονολαστιχα γυρω στα 50-60ευρω το τεμαχιο;;
μιλαμε για διασταση 195/50/15,χρηση μονο το τετραμηνο Δεκεμβριος-Μαρτιος,
τεραιν:ανεβασμα Παρνασσος-Καρπενησι,
και δειχτη ταχυτητας H ή V;;
ευχαριστω.

τον δεικτη ν μην τον σκεφτεσαι καν, δεν ξερω αν υπαρχει και σε χιονολαστιχο.

θα βαλεις ή Η ή Τ. εγω εβαλα Η γιατι τα ηθελα για εθνικη περισσοτερο.

250 ευρω τα bridgestone LM 30, τα εχω ενα χρονο και τα εχω δοκιμασει σε παγο χιονι, μεχρι -20. πολυ ευχαριστημενος..

stolis
10-12-10, 20:22
Φυσικά και υπάρχουν χιονολάστιχα με δείκτη V. Σχεδόν όλες οι μάρκες βγάζουν σε χειμερινά υψηλών επιδόσεων.

forester t
10-12-10, 20:35

...καλά που &amp; που λέμε &amp; καμιά........να περνάει η ώρα

(τσεκάρετε πρώτα αυτά που λέτε-γράφετε γιατί κάποιοι θέλουν να πληροφορούνται &amp; όχι να παραπληροφορούνται)

Γράφτηκε αυτο εδω απο τον Οκτώβριο <a href=http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20821&amp;PN=81" target="_blank">http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20821&amp;PN=81</a>

&amp; αυτο το Σεπτέμβριο στους 4τροχούς

Για όλα τα αυτοκίνητα επιδόσεων,πάντα αποτελούσε πρόβλημα ο δείκτης ταχύτητας των χειμερινών ελαστικών,ο οποίος ήτανε κάτω του ορίου που απαιτούσαν οι δυνατοτητες του αυτοκινήτου.Η Vredestein,παρουσιαζει φέτος τα καινούργια της χειμερινά επιδόσεων τα Nextreme,τα οποία σπανε το φράγμα των V δεικτών με Υ(300klm/h)

Να &amp; το βιντεάκι http://www.youtube.com/watch?v=rLM_g...eature=related (http://www.youtube.com/watch?v=rLM_gMDdIv0&amp;feature=related)"

tedscossie
10-12-10, 23:02
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΤΕΟ!!!
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ....

ΦΙΛΙΚΑ,
ΤΕΟ[i]
"

vjshadow
10-12-10, 23:25
Ρώτησα για χειμερινά ελαστικά και μου πρότειναν τα Kleber και τα Nokian WRG2 εκτός απο τα κλασικά. Έχει κανένας εμπειρία από αυτά και ποιο από τα δύο θα προτείνατε σε διάσταση 205/55/16;

angel
11-12-10, 16:21

...καλά που &amp; που λέμε &amp; καμιά........να περνάει η ώρα

(τσεκάρετε πρώτα αυτά που λέτε-γράφετε γιατί κάποιοι θέλουν να πληροφορούνται &amp; όχι να παραπληροφορούνται)

Γράφτηκε αυτο εδω απο τον Οκτώβριο <a href=http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20821&amp;PN=81" target="_blank">http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20821&amp;PN=81</A>

&amp; αυτο το Σεπτέμβριο στους 4τροχούς

Για όλα τα αυτοκίνητα επιδόσεων,πάντα αποτελούσε πρόβλημα ο δείκτης ταχύτητας των χειμερινών ελαστικών,ο οποίος ήτανε κάτω του ορίου που απαιτούσαν οι δυνατοτητες του αυτοκινήτου.Η Vredestein,παρουσιαζει φέτος τα καινούργια της χειμερινά επιδόσεων τα Nextreme,τα οποία σπανε το φράγμα των V δεικτών με Υ(300klm/h)

Να &amp; το βιντεάκι http://www.youtube.com/watch?v=rLM_g...eature=related (http://www.youtube.com/watch?v=rLM_gMDdIv0&amp;feature=related)

μαλλον εσυ δεν διαβαζεις αυτο που λεει ο αλλος πανω..

θελει να βαλει χιονολαστιχο 195/50-15 και σκεφτεται αν θα βαλει Η ή V

ολα τα 195/50 ή σχεδον ολα βγαινουν σε Η ή Τ. V δεν ξερω αν υπαρχουν ή ειναι ελαχιστα...Edited by: angel "

stolis
12-12-10, 09:20
Για όσους έχουν απορίες τι πρέπει να χρησιμοποιούν στο χιόνι, A/T ή χιονολάστιχα και τι διαφορές έχουν στην πράξη, δείτε το παρακάτω βίντεο. Το ελαφρύ jimny με A/T, δεν κατάφερε να ανέβει εκεί που το πιο βαρύ vitara ανέβηκε άνετα με χιονολάστιχα....

<a href=http://www.youtube.com/watch?v=cqD0lLlMqtc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=cqD0lLlMqtc</a>
Edited by: stolis "

JIM FORD
13-12-10, 09:02
καλημερα και καλη λευκη βδομαδα σε ολους.ας βοηθησω και εγω λιγο, για να υπαρξει ξεκαθαρισμα.

σε winter m+s 195/50/15 V υπαρχουν μονο 3 τυποι, Nokian wrg2 / uniroyal ms plus 6 / maxxis ma-as. δεν υπαρχει λογος αντιδικιας. ειναι πολυ λιγα, μονο 3 τα V χειμερινα σε 195/50/15

και λογικα καποιος μη γνωστης να μην το ξερει.....οντως τα περισσοτερα ειναι Τ η Η.

αρα ο αγγελος εχει δικιο διοτι γραφει οτι ειναι ελαχιστα σε αυτη την διασταση.

ο φιλος τεο φορεστερ τουρμπο εχει επισης δικιο διοτι μαλον νομισε γενικα οτι γραφει ο αγγελος οτι δεν υπαρχουν γρηγορα" χειμερινα......

τελικα πλεον υπαρχουν χειμερινα που 300αριζουν!!

αρα ολα καλα.

"

JIM FORD
13-12-10, 09:11
Ρώτησα για χειμερινά ελαστικά και μου πρότειναν τα Kleber και τα Nokian WRG2 εκτός απο τα κλασικά. Έχει κανένας εμπειρία από αυτά και ποιο από τα δύο θα προτείνατε σε διάσταση 205/55/16;

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. αν δεν γλυτωνεις αρκετα λεφτα με τα γαλλικα, βαλε νοκιαν!!

κορυφη σε slush και γενικα σε γρηγορη οδηγηση σε υγρο τερεν!!

απο την αλλη αν η χρηση σου ειναι να μπαινεις και καπως σε πιο απατητα και σε πιο δυσκολα

και οχι μονο χρηση εθνικη-χκ, και αν το κλεμπερ ειναι αυτο, προτιμησε το, διοτι εχει καπως

πιο αγριο πελμα με αγκαθωτες εγκοπες και καποια εξυπα κενα για τα δυσκολα!!

οπως λεμε παντα εχει σημασια το αμαξι και η χρηση. αν θες πεστα για να προτεινουμε....

Kleber Krisalp HP2

http://www.ityre.com/i/tyre/21304.jpg

Nokian WR G2

JIM FORD
13-12-10, 09:18
Δυστυχώς δεν βρίσκω πουθενά στην αγορά όσο έψαξα ούτε τα Hakapeliita ούτε WRG2, Vredestein wintrac 4xtreme.Μήπως έχετε τίποτα υπόψην?Πού μπορώ να τα βρω άμεσα?

235/60/18 φοραει το cx7?

PRESIDENT
13-12-10, 09:28
τζιμ τελεια τα λαστιχα

ανταπόκριση σουπερ στην κατηφόρα και με φρένο ...

JIM FORD
13-12-10, 09:48
χαιρομαι νικολη.......

ειναι μαλακο το conti vanco winter 2 και ειδικο για φορτηγακια!!

snowpar
13-12-10, 09:58

235/60/18 φοραει το cx7?

Ναι φίλε μου ακριβώς.

JIM FORD
13-12-10, 10:01

235/60/18 φοραει το cx7?

Ναι φίλε μου ακριβώς.

δυσκολο νουμερο και ακριβο.

για κατι πιο οικονομικο αλλα τιμιο για τα λεφτα του ρωτα και αυτο =

θα ψαξω και εγω και θα σου πω

MAR235/60R18 107VTL XL METEO HP SUV

http://www.ityre.com/i/tyre/21438.jpg

snowpar
13-12-10, 10:10
6932453992 Κος Παντελίδης.

Είναι ο τεχνικός διευθυντής της Nokian.

Αν πεις ότι παίρνεις εκ μέρους μου θα έχεις έκπτωση, γιατί έχουμε έκπτωση για το foresterclub.

Σε ευχαριστώ πολύ!Θα πάρω τηλ σήμερα.

vjshadow
13-12-10, 10:49

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. αν δεν γλυτωνεις αρκετα λεφτα με τα γαλλικα, βαλε νοκιαν!!

κορυφη σε slush και γενικα σε γρηγορη οδηγηση σε υγρο τερεν!!

απο την αλλη αν η χρηση σου ειναι να μπαινεις και καπως σε πιο απατητα και σε πιο δυσκολα

και οχι μονο χρηση εθνικη-χκ, και αν το κλεμπερ ειναι αυτο, προτιμησε το, διοτι εχει καπως

πιο αγριο πελμα με αγκαθωτες εγκοπες και καποια εξυπα κενα για τα δυσκολα!!

οπως λεμε παντα εχει σημασια το αμαξι και η χρηση. αν θες πεστα για να προτεινουμε....

Kleber Krisalp HP2

http://www.ityre.com/i/tyre/21304.jpg

Nokian WR G2

Το αυτοκινητο ειναι το civi 1.4. Η χρηση θα ειναι κλασικη (εθνικη και χιονοδρομικο). Ψαχνωντας ειδα οτι το wrg2 δεν ειναι σιγουρα χειμερινο (λενε για 4 εποχων). Τι ισχυει;

Και κατι αλλο... Μηπως να κατεβω σε 195/65/15; Εκει μαλλον παω σε vredestein snowcontrac 3 στα 330 €. Βεβαια θα χρειαστω και ζαντες..."

JIM FORD
13-12-10, 11:16
για την χρηση που το θες σου κανουν πιστευω και τα 205/55/16.

αν κατεβεις φυσικα σε 195/65/15 θα ειναι καλυτερο στο χιονι αλλα ανεβαινεις και στο κοστος!

το νοκιαν γραφει πανω all weather plus

και αυτο για φινλανδια υπερ-καλυπτει τους ελληνικους και οχι μονο χειμωνες!!

μην φοβασαι δεν ειναι 4 εποχων με την ευρεια εννοια.....ειναι μια χαρα σιγουρο χειμερινο για εδω ελλαδα αλλα και κεντρικη ευρωπη, το ξαναλεω. για πιο χαμηλες τ εχουν και πιο αγρια οι φινλανδοι!!

JIM FORD
13-12-10, 11:58

235/60/18 φοραει το cx7?

Ναι φίλε μου ακριβώς.

σου εχω βρει ενα γ* * * * ο αλλα ξεφευγει.....

οπου θες θα σε παει!!

1100 ευρω !!! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif

Yokohama G073

107Η ΧL

235/60/18

http://www.ityre.com/i/tyre/22545.jpg"

angel
13-12-10, 12:11
<a href=http://camskill.co.uk/products.php?plid=m67b0s1517p9053" target="_blank">http://camskill.co.uk/products.php?plid=m67b0s1517p9053</A>

αν θες να τα παρεις απο εδω...

το σιτε ειναι δοκιμασμενο απο εμενα και εκατονταδες αλλους. θα τα εχεις σε 10 μερες στιν πορτα σου.."

angel
13-12-10, 12:13
υπαρχουν και τα cooper, ακετα πιο φτηνα.. <a href=http://camskill.co.uk/products.php?plid=m67b0s1517p49353" target="_blank">http://camskill.co.uk/products.php?plid=m67b0s1517p49353</A>"

JIM FORD
13-12-10, 12:29
ναι αλλα αγγελε κλασσικα nostock!!

[i]

μεγαλη ελλειψη παντου φετος, αστα να πανε......

σε πολλες διαστασεις!!"

pescarus
13-12-10, 14:41
Βρήκα μια τετράδα από ebay και μετά από προτροπή του expert" τα πήρα. Με μεταφορικά το κόστος βγήκε 614 EUR σε διάσταση 225/45/R17 με δείκτη Η και XL.
DOT 3110

Pirelli Sottozero Serie 2

http://www.pirelli.com/media&#079;bject/pirellityre/ww/en/catalogue/car/sottozero_serie_2/fitm_dl_sottozero_serie2/original/fitm_dl_sottozero_serie2.png
Edited by: pescarus "

JIM FORD
13-12-10, 15:07
καλοφορετα.

θα ευχαριστηθεις γκαζια.

snowpar
13-12-10, 17:49

235/60/18 φοραει το cx7?

Ναι φίλε μου ακριβώς.

οπου θες θα σε παει!!

Yokohama G073

107Η ΧL

235/60/18

http://www.ityre.com/i/tyre/22545.jpg

Λοιπόν, βρήκα τελικά τα WR G2 ετοιμοπαράδοτα στα €800...

Τα Hakapeliita τέλος του μήνα στα €1000

Ποια η γνώμη σου?

Να σε ρωτήσω και κάτι όμως: Αυτά που φοράει τώρα το CX-7 είναι τα TOYO OPEN COUNTRY H/T με δείκτη M+S. Έχουν καμία σχέση αυτά με χιόνι &amp; για τη χρήση που τα θέλω? Θέλω να πω πως αν συγκρίνοντάς τα με τα WR G2 είναι σχετικά κοντά, μην μπω στη διαδικασία αλλαγής.(Φυσικά δεν το συζητώ για σύγκριση με τα Hakapeliita)

ΥΓ: Εμπορεύεσαι ελαστικά?

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο και τις πληροφορίες σου!!
"

snowpar
13-12-10, 18:22
υπαρχουν και τα cooper, ακετα πιο φτηνα.. <a href=http://camskill.co.uk/products.php?plid=m67b0s1517p49353" target="_blank">http://camskill.co.uk/products.php?plid=m67b0s1517p49353</a>

Η τιμή είναι αυτή με τον αστερίσκο παραδοτέα και τα τοποθετείς κάπου έτσι?
"

lefteris-student
13-12-10, 20:50
Καλησπέρα,

Είμαι ανάμεσα στην αγορά χειμερινών ελαστικών nokian ή gislaved τα πρώτα έχουν 360 περίπου ενώ τα δεύτερα 300 δεν ξέρω τύπο των ελαστικών ακριβώς.

Τι προτείνετε από εμπειρίες σας??

JIM FORD
14-12-10, 08:26

235/60/18 φοραει το cx7?

Ναι φίλε μου ακριβώς.

οπου θες θα σε παει!!

Yokohama G073

107Η ΧL

235/60/18

http://www.ityre.com/i/tyre/22545.jpg

Λοιπόν, βρήκα τελικά τα WR G2 ετοιμοπαράδοτα στα €800...

Τα Hakapeliita τέλος του μήνα στα €1000

Ποια η γνώμη σου?

Να σε ρωτήσω και κάτι όμως: Αυτά που φοράει τώρα το CX-7 είναι τα TOYO OPEN COUNTRY H/T με δείκτη M+S. Έχουν καμία σχέση αυτά με χιόνι &amp; για τη χρήση που τα θέλω? Θέλω να πω πως αν συγκρίνοντάς τα με τα WR G2 είναι σχετικά κοντά, μην μπω στη διαδικασία αλλαγής.(Φυσικά δεν το συζητώ για σύγκριση με τα Hakapeliita)

ΥΓ: Εμπορεύεσαι ελαστικά?

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο και τις πληροφορίες σου!!

εργαζομαι σε καταστημα ελαστικων.

βαλε τα νοκιαν αν δεν θες να περιμενεις, να χαρεις τα χιονια απο τωρα και να γλυτωσεις λεφτα. καμμια σχεση με τα τογιο σε χιονι, παγο και κρυα ασφαλτο. τα διακριτικα τα φερουν ολα τα 50-50 / 70-30 / 80-20 εκτος απο καποια αμιγως ασφαλτινα 100-0 / 90-10.

ακομη και αν ξεκινησεις, που λογικα θα ξεκινησεις λογω 4κινησης, πως θα σταματησεις σε καποια δυσκολη φαση?"

JIM FORD
14-12-10, 08:49
Καλησπέρα,

Είμαι ανάμεσα στην αγορά χειμερινών ελαστικών nokian ή gislaved τα πρώτα έχουν 360 περίπου ενώ τα δεύτερα 300 δεν ξέρω τύπο των ελαστικών ακριβώς.

Τι προτείνετε από εμπειρίες σας??

ΔΙΑΣΤΑΣΗ?

dolomites
14-12-10, 09:55
παιδιά και εγώ μια ερώτηση στα γρήγορα γιατί έχω κανονίσει να πάω στον λαστιχά και τα έχω μπερδέψει!!!

πήγα με το qashqai, μένει με νέο 4 εποχών ελαστικό.
To μανίσιο έλιωσε και δεν με άφηνε να φύγω!
επειδή θέλω λιγο από όλα Κατέληξα σε Dunlop Grandtrek AT3 215/65/16 με 490ευρώ. Καλό;

στα βουνά φέτος με fiat panda με 165/65/14.
(ελαφρύ, καίει λιγότερο και με χιονολάστιχα ανεβαίνει σαν διαολάκι το βουνό! το qashqai ακόμα και με χιονολάστιχα θα το φοβόμουν...)

Ήταν να βάλω τα Goodyear UltraGrip 7+ (τιμή 270ευρώ) αλλά χαμός με τα χιόνια και τελικά δεν τα βρίσκει.
Έχει έτοιμα τα Michelin Alpine 3 και λέω να τα βάλω.
Καμιά γνώμη;;;

Υπόψιν όποιος είναι Θεσσαλονίκη, Λαμπρόπουλος ελαστικα και εκτός από τον JΙΜ FORD και εδω <a href=http://elastika-lambropoulos.gr/simvoules.html" target="_blank">Χρήσιμες Συμβουλές</a> έχει πολύ καλή εξυπηρέτηση και τιμές!
Ρωτάω, γιατί με τόσα λεφτά (τα ΑΤ3 δεν τα υπολόγιζα) τουλάχιστον να πιάσουν τόπο...

"

lefteris-student
14-12-10, 10:12
185/60-15

JIM FORD
14-12-10, 10:17
αξιοπιστα τα μισελεν. εχουν αποδειξει την αξια τους......

αρκετα μαλακο λαστιχο, λιγο προσοχη στα πεζοδρομια και στις πετρες!!

dunlop at3, συχγρονο, νεο πελμα, καλο και μαλακο 50-50, δουλευει και χιονι, λιγο προσοχη στο σταματημα.....

επισης εκτος δρομου, δεν φτανει πχ τα bridgestone d694 / bfgoodrich all terrain

αλλ υπερεχει εντος. κατασταση αλα yokohama g012 δηλαδη.

JIM FORD
14-12-10, 10:29
185/60-15

οι δυο σκανδιναβικες, κορυφαιες και αξιοπιστες εταιρειες χειμερινων

nokian, finland

gislaved,sweden

με αποδεδειγμενη τεχνογνωσια στον τομεα αυτο, λογω κλιματος βγαζουν τα εξης σε αυτη την διασταση =

nokian=8 models

hakka 4-5-7-r-rsi

wr

wrg2

gislaved=3 models

euro-frost 3

nord -frost 5

soft-frost 3

λογικα μεταξυ των δυο bold (εντονων) WRG2 / NORD FROST 5

θα εχεις βρει, οποτε λογω του μερους που μενεις βαλε gislaved!!

lefteris-student
14-12-10, 10:41
Καλημέρα,

Το προτείνεις ως καλύτερο?Θα έχω καθόλου πρόβλημα στον πάγο, η σε άσφαλτο αν πηγαίνω κάτω από το όριο του ελαστικού??Θα χρειαστώ και αλυσίδες??

Ευχαριστώ

dolomites
14-12-10, 10:46
α, ευχαριστώ JIM FORD!
για ΑΤ3 έκλεισε.

τα Maloya Cresta 220 σου λένε τίποτε;

μάλλον και για Alpin3 έκλεισε εκτός αν υπάρχει
κάτι αξιόπιστο σε χαμηλή τιμή.
ακριβό το κουστούμι ρε παιδιά, ακριβό...

JIM FORD
14-12-10, 10:54
Καλημέρα,

Το προτείνεις ως καλύτερο?Θα έχω καθόλου πρόβλημα στον πάγο, η σε άσφαλτο αν πηγαίνω κάτω από το όριο του ελαστικού??Θα χρειαστώ και αλυσίδες??

Ευχαριστώ

δεν θα εχεις προβλημα πουθενα και θα πας παντου με το σουηδικο 5αρι

αλυσιδες δεν θα χρειαστεις με κανενα απο τα δυο στα λογικα πλαισια......

το προτεινω διοτι μενεις ηδη κοντα σε χκ, οποτε δεν εχεις να κανεις πολυ δρομο, πχ εγνατια η απο αθηνα εως τα χκ οποτε και το νοκιαν θα ηταν καπως καλυτερο στον αυτοκινητοδρομο και ειδικα στα γρηγορα.......επισης κανει δουλεια και στον παγο!

lefteris-student
14-12-10, 10:56
Επειδή σκέφτομαι να πάω κανα 2 φορές και μακρινά ταξίδια π.χ. βουλγαρία δεν θα έχω πρόβλημα ε??

JIM FORD
14-12-10, 10:57
α, ευχαριστώ JIM FORD!
για ΑΤ3 έκλεισε.

τα Maloya Cresta 220 σου λένε τίποτε;

μάλλον και για Alpin3 έκλεισε εκτός αν υπάρχει
κάτι αξιόπιστο σε χαμηλή τιμή.
ακριβό το κουστούμι ρε παιδιά, ακριβό...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ την τελευταια στιγμη ολοι βαρανε τα ελαστικα.

οχι μονο εδω αλλα και γερμανια και παντου.

καλο θα ηταν οι αγορες να γινοντουσαν σεπτ-οκτ.......αλλα δυστυχως στην ελλαδα, κανουμε μπανιο τοτε!!

τα 220 ειναι ελβετικα, οποτε ουδεν σχολιο, εχουν ιδια αποψη οι ανθρωποι......

θα ελεγα εξυπνη επιλογη που συνδυαζεται με χαμηλη τιμη συνηθως.

μην μασας που ειναι αγνωστα εδω ελλαδα. ελβετια, αυστρια τα φορανε!

τυχαιο, δεν νομιζω!

Edited by: JIM FORD

JIM FORD
14-12-10, 11:03
Επειδή σκέφτομαι να πάω κανα 2 φορές και μακρινά ταξίδια π.χ. βουλγαρία δεν θα έχω πρόβλημα ε??

οχι, κανενα, μα κανενα, εκει ακομη καλυτερα, διοτι ειναι πιο χαμηλες οι θερμοκρασιες!![i]"

lefteris-student
14-12-10, 11:07
Ευχαριστώ!!!![i]"

dolomites
14-12-10, 13:09
βασικά δεν μασάω που είναι άγνωστα.
και τα gislavet όταν τα έβαλα πριν 8 χρόνια δεν τα ήξερε και κανένας
[i]
ερώτηση βασική:
Ο κατασκευαστής δίνει χειμερινά για το panda 165/65/14.
Εγώ είχα πάνω 165/70/14 (μου έμεινε κληρονομιά σε 14αρα ζάντα αλουμινίου) διάσταση όμως που βρίσκω ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ επιλογές.
Θα είναι μεγάλο σφάλμα να βάλω πάλι 70αρι?
Υπόψιν το οχημα το έχω περισσότερο γιαν την πόλη.

"

JIM FORD
14-12-10, 13:40
δικινητο ειναι 1,2?

vjshadow
14-12-10, 14:32
Τελικά μάλλον κλείνω προς τα sava eskimo. Τα βρηκα με 280 € σε 205/55/16.

JIM FORD
14-12-10, 15:12
τα δουλευουν αρκετα στο ανατολικο μπλοκ.

σλοβακια, σλοβενια, πολωνια, σερβια κλπ

αρα σε δυσκολες συνθηκες και με χαληες τ.

απλο διαχρονικο πελμα φορας με αειθαλες σχημα, αλλα τιμια και οικονομικη λυση.

dolomites
14-12-10, 16:08
δικινητο ειναι 1,2?

ναι , το απλό είναι και ο προηγούμενος κάτοχος έβαλε κάτι ζάντες racing 14''Edited by: dolomites

JIM FORD
14-12-10, 16:12
δεν ειναι 100% σωστο και ψηλωνεις λιγο, αλλα δεν εχεις προβλημα........

και εγω το ιδιο εχω κανει στο νται!!![i]

+16 χιλιοστα μεγαλωνεις σε διαμετρο, αρα ψηλωνεις +8 χιλιοστα, ουτε ενα εκατοστο.....

<t></t><table cellpadding="4" cellspacing="0" border="1" bordercolor="black" ="http:="" www.1010tires.com="" s="" spacer.gif"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; border-collapse: collapse; "><t><tr ="#d3d3d3"=""><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Stock Tire - 165/65R14 >Search Tires (http://www.1010tires.com/tiresearch.asp?treadwidth=165&amp;profile=65&amp;diameter= 14)</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Tire 1 - 165/70R14 >Search Tires (http://www.1010tires.com/tiresearch.asp?treadwidth=165&amp;profile=70&amp;diameter= 14)</td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Section Width:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">6.49 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">165 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Section Width:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">6.49 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">165 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb211, 211, 211; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">14 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">355.6 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">14 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">355.6 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="100%" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Width Range:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">4.5 - 6 in</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="100%" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Rim Width Range:</td><td width="160" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Unrecognized tire size.</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Overall Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">22.44 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">569.97 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Overall Diameter:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">23.09 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">586.48 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Sidewall Height:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">4.22 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">107.18 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Sidewall Height:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">4.54 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">115.31 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Radius:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">11.22 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">284.98 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Radius:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">11.54 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">293.11 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Circumference:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">70.49 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">1790.4 mm</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Circumference:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">72.53 in</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">1842.2 mm</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Revs per Mile:</td><td width="130" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">926.9</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Revs per Mile:</td><td width="130" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">900.8</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="120" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Actual Speed:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">60 mph</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">100 km/h</td></tr></t></table></td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t></t><table width="280" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; "><t><tr><td width="100" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer1:</td><td width="80" align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">58.3 mph</td><td align="right" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">97.1 km/h</td></tr></t></table></td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer Difference: -</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Speedometer Difference: 2.897% too slow</td></tr><tr style=": rgb255, 255, 255; "><td ="#eeeeee"="" style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Diameter Difference: -</td><td style="font-family: Arial, Helvetica; color: rgb0, 0, 0; font-size: 9pt; ">Diameter Difference: 2.82%</td></tr></t></table> Edited by: JIM FORD "

lefteris-student
15-12-10, 12:24
τα gislaved nord frost 5 εβαλα με 300ε ήθελα να σε ρωτήσω αν κανουν καλή δουλειά στον πάγο αυτός που μου τα έβαλε μου είπε δεν θα βάλεις καθόλου αλυσίδα και στο πάγο πάνε μια χαρά δεν θα έχεις πρόβλημα ισχύει λες???

JIM FORD
15-12-10, 12:36
οκ , οπως σου ειχα γραψει, για αυτο και στα ειχα προτεινει, δουλευουν και σε παγο.

καλη επιλογη. βεβαια ο παγος θελει παντα προσοχη!! δεν υπαρχει πανακεια και καρφια δεν φοραμε εδω ελλαδα!!

giannis3011
15-12-10, 13:31
Παιδια για χιονολαστιχα 235/55/18 τι εχετε να προτεινετε?Μηπως θα ηταν καλυτερα να αλλαξω και ζαντεσ,να παω σε 17?

JIM FORD
15-12-10, 13:32
αμαξι?

giannis3011
15-12-10, 13:34
RX 400h.την ειχαμε ψιλοκανει αυτη τη συζητηση και δε θυμαμαι ποιοσ απο το forum προτεινε 17.....

giannis3011
15-12-10, 13:35
η αντιπροσωπεια προτεινει να μην αλλαξω ζαντα και μεγεθος ελαστικων.

JIM FORD
15-12-10, 13:58
ναι σιγουρα θα παει σε πιο δυσκολα σημεια και στο πολυ χιονι πιο καλα με τα 17'', απο την αλλη ομως, προκειται για ενα πολιτισμενο suv 4χ4 με φοβερη ασφαλτινη κυλιση, και με καλα χειμερινα, δεν θα εχεις προβλημα και θα γλυτωσεις και χρηματα απο τις 17'' ζαντες.....

ειναι αναλογα τι θελεις και τη χρηση κανεις......λογικα τετοιο αμαξι δεν το εχεις για off road εν λευκω" οποτε θεωρω οτι σε καλυπτουν και τα 235/55/18. ουτε πολυ φαρδια ειναι (235), ουτε και φοβερα χαμηλοπροφιλα (σειρα 55).

μια οικονομικη λυση ειναι αυτη =

KUM235/55R18 100HTL KC15

http://webshop.reifen-meisen.de/MeisenShop/images/Product/Hersteller/Kumho/4X4/Winter/KumhoKC15.jpg

μετα μπορεις να βαλεις τα εξης =

nokian wr g2 suv / vredestein wintrac 4 extreme (no comment)

bridgestone blizzak lm-25 4x4 (αποδεδειγμενη αξιοπιστια, αν και παλιο σχεδιαστικα πελμα)

dunlop grandtrek sj6 (πιο αγριο και με χαμηλο δεικτη εως 160 χλμ.ωρα, δεν θα το προτεινα εκτος και αν κυνηγας τα απατητα)

pirelli scorpion ice and snow (καλο, επιδοσεων)

giannis3011
15-12-10, 14:12
ευχαριστω για τισ πληροφοριεσ jim.

farmak
15-12-10, 14:50
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ο λάστιχάς μου μου προτείνει Matador Nordica Basic MP52 175/65/14 για το Ford Fiesta 1,2 του 2005 που οδηγώ. Τώρα φοράει 195/50/15. Η διαδρομή είναι καθημερινή Χορτιάτης-Αρναία, λόγω δουλειάς. Ε και κανένα χιονοδρομικό τα Σ/Κ. Να τα πάρω?

koukos
15-12-10, 15:00
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ο λάστιχάς μου μου προτείνει Matador Nordica Basic MP52 175/65/14 για το Ford Fiesta 1,2 του 2005 που οδηγώ.*Τώρα φοράει 195/50/15.*Η διαδρομή είναι καθημερινή Χορτιάτης-Αρναία, λόγω δουλειάς. Ε και κανένα χιονοδρομικό τα Σ/Κ.*Να τα πάρω?
Για την διαφορα αναμεσα στα δυο ελαστικα δες εδω:
http://www.miata.net/garage/tirecalc.html
To Matador το φοραει φιλος μου σε Opel Astra 1,4 και ειναι πολυ ευχαριστημενος.

JIM FORD
15-12-10, 15:09
προφανως στα προτεινει επειδη αυτα εχει. οντως τα σλοβακικα matador

ειναι λογω καταγωγης πολυ καλα στο χιονι και τα προτιμουν πολλοι στις ανατολικες κρυες χωρες. ναι παρτα, γιατι οχι, απλα μην δωσεις μια περιουσια.............ειναι σχετικα οικονομικα

μου αρεσει προσωπικα το πελμα τους και σκαβουν καλα.

[i]

ομως, η διαδρομη που αναφερεις ειναι απαιτητικη και θελεις κατι ισως πιο καλο στον παγο, λογω υψομετρου? πχ

vredestein snowtrac3

http://www.oeamtc.at/netautor/html_seiten/reifentests/winter2008/175_65_R14/175_Vredestein.jpg

http://www.tyrereviews.co.uk/images/tyres/Vredestein-Snowtrac-3.jpg

"

farmak
15-12-10, 15:20
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Οντως αυτά έχει και η τιμή είναι στα 280 με σιδερένιες ζάντες. Υποθέτω ότι είναι καλά. Μάλλον θα τα πάρω. Ευχαριστώ και πάλι...

StavRos
15-12-10, 17:34
vredestein snowtrac3

[i]

πωπωππωπωπω αυτα πρεπει να σκαβουνhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif"

JIM FORD
16-12-10, 09:11
κορυφη σταυρο!!