PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΛΟΓΗ 4Χ4

DENNISLA
30-04-09, 10:19
Kαλημερα απο το Καρπενησι κ συγκεκριμενα απο το Μ. Χωριο(λογω 3μερου).Λοιπον παιδια εδω και ενα μηνα εχω φαει τρελοοο πολυ τρελοοο τρεξιμο για να δω τι suv θα αγορασω. Τα εχω δει πραγματικα ΟΛΑ, τα λεφτα που θα διαθεσω ειναι μεχρι τα 30000euro, και τα κριτηρια για την επιλογη ειναι πρωτα απο ολα να ειναι αρκετα ικανο σε off road μιας και ο αδελφος μου εχει τον Ινδιανο(2,8d) και θελω οσο μπορω να τον ακολουθω!! τα αυτοκινητα που κατεληξα ειναι 2: OUTLANDER 2.4 & VITARA 2.0. OI διαφορες τους αρκετες πρωτα το Μιτσου ειναι πολυ πιο μεγαλο,πιο γρηγορο, και πιστευω πιο ποιοτικο και απο εξοπλισμο υστερει λιγο σε σχεση με το βιταρα, τωρα το Βιταρα ειναι το καλυτερο πιστευω σε off road απο ολα τα suv και πιο ανθεκτικο αλλα τα αρνητικα του, ειναι ποοοοολυυυυυ αργοο[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif το εκανα τεστ και απογοητευτικα, οπως και ποιοτικα ειναι κατωτερο απο το μιτσου μιας και οταν ανοιγοκλεινα το παραθυρο η επενδυση της πορτας μετακινιοταν μεσα εξω!!!!!!! τραγικο.Τωρα λεω να παρω το 2,4 το βιταρα?? το οποιο απο οτι ειδα δεν ειναι και πολυ πιο γρηγορο απο το 2.0 ή να παρω το μιτσου??? Τι γνωμη εχετε για το μιτσου σε εκτος δρομου?? Παντως κολλητος μου φιλος που δουλευει χρονια σε Αμερικανικη εταιρεια αυτοκινητων και εχει μεγαλη θεση μου ειπε να μην δινω βαση σε αυτα που γραφουν τα περιοδικα μιας και ολα μα ολα γραφονται για συμφερον, οπως και το γεγονος οτι τα τεστ που κανουν οι δημοσιογραφοι δεν τους νοιαζει αν το αυτοκινητο μετα το τεστ θα ειναι χρεπι αρκει να το βγαλουν το τεστ, π.χ. δεν τους νοιαζει αν θα καψει συμπλεκτη σε μια ανηφορα το αυτοκινητο αρκει να ανεβει και φυσικα αυτο ουτε που θα το πουνε."

JIM FORD
30-04-09, 10:42
γεια σου ρε ντενις! καλα να περασεις στην ομορφη ευρυτανια και να πατε με το τσεροκι στο παντα βρεχει!!!

επειδη μαλλον σε βλεπω κατα τι λιγοτερο σκληροπυρηνικο απο τον αδερφο σου και το θες το γκαζακι σου εντος (προσωπικη αισθηση απο τις συζητησεις μας) πιστευω οτι με τον μητσο θα κανεις μια χαρα δουλεια.

αρκει στις εκτος αναζητησεις σου να μην φορας τα μαμισια d-sport (225/55R18'' BRIDGESTONE DUELLER SPORT) και εννοειται να βαλεις τις 16'' ζαντες με τα 215/70r16 (intense εκδοση - απλη) τα οποια μαλιστα εχουν πολλες επιλογες σε 50-50 και ακομη και Μ/Τ!*

πιστευω οτι με τα σωστα ελαστικα (16'') και κλειδωμενη την τετρακινηση στο 50-50, θα τα πας μια χαρα και θα σε εκπληξει εσενα και τον αδερφο σου ευχαριστα!*

αν παλι πεφτω εξω και προτιμας τις εκτος αναβασεις με λιγοτερο ποσοστο σε ασφαλτο, οκ, gv!

j.s.
30-04-09, 10:49
Όπως πάντα άψογος ο Jim στις απόψεις του , κεφάλαιο για αυτό το φόρουμ.
Dennis είμαι κάτοχος του Mitsu εδώ και 1.5 χρόνο.Έχει 3 επίπεδα εξοπλισμού ,ποιο σε ενδιαφέρει?

DENNISLA
30-04-09, 11:10
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις αμεσες απαντησεις σας. Jim δεν ηρθε ο αδελφος μου με εκλασε αλλα πηγα με αλλον φιλο με αλλον ινδιανο!! το βλεπω δυσκολα για το παντα βρεχει μιας και εχουμε αρκετες γυναικες μαζι μας!!!! και ο καιρος δεν ειναι ο καλυτερος εχει τωρα 12c!!.Λοιπον οσον αφορα τα αυτοκινητα εχω κλεισει και εχω δωσει προκ. για το tiguan αλλα τωρα το μετανοιωσα γιατι το λυπαμαι πολυ να βαλω εκτος δρομου και σκεφτομαι να το ακυρωσω!!! Το μιτσου το εκανα και τεστ και εμεινα ενθουσιασμενος ειναι αρκετα γρηγορο μαλιστα πιο γρηγορο απο τον τιγρη τωρα για εκτος δεν εκανα και πολλα στο τεστ αυτο που ειπε και ο πωλητης ειναι οτι θελει προσοχη οι ζαντες οι 18αρες αλλα σιγουρα θα τις αλλαξω οπως ειπατε. Απο μεταπωληση τι λεει το Μιτσου????

js ποιο μιτσου εχεις??? για πες εντυπωσεις. η εκδοση που κοιταξα ειναι η intense + με πολυ καλη τιμη 26700Edited by: DENNISLA

JIM FORD
30-04-09, 11:14
να εισαι καλα μητσαρα. σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

θα χρειαστω και εγω την βοηθεια σας....ελπιζω...που θα παει.....

νομιζω εχω συμβουλεψει αρκετους!!!

και παιδια, ντενις, δημητρη αλλα και λοιποι, για να λεμε τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη.

και ο δημητρης οπως μου ειπε και ο φιλος εδω στο νησι με τον ιδιο μιτσου 2,4 μου εχουν πει ακριβως το ιδιο πραγμα, τα εξης 2 αρνητικα για να τα ξερεις.

το αμαξι βγαζει μουρη συχνα, εως εκνευριστικα συχνα, ειδικα στην φοβερη ελληνικη ασφαλτο και ακομη ειδικοτερα στην παντα γλυστερη βροχερη και ενιοτε το πρωι με 100% υγρασια και παχνη γλυτζωδη εως παγωμενη κερκυραικη κακιστης ποιοτητας! και το εχει το παιδι εδω στο νησι συνεχεια στο αυτοματο για να μπαινει η πισω κινηση και σχεδον ποτε στο 4χ2!

και ειναι αρκετα βενζινοβορο, δηλαδη 10-15 μες το νερο. παντα να το ξερεις αυτο καμμια σχεση με τα τεστ!!!

σημειωτεον οτι το παιδι εδω κερκυρα ειναι πολιτικος μηχανικος και με το μιτσου πηγαινει συνεχεια σε χαλια κακοτραχαλους δρομους οπου και χτιζει οικοδομες - σπιτια σε παραλιες, πλαγιες κλπ και ειναι ευχαριστημενος ακομη και με τα d-sport (225/55r18), τα οποια μαλιστα φυσανε στην ασφαλτο και στα γκαζια!

οπως προ-ειπα για τα εκτος παιχνιδια σου υπαρχει λυση!*[i]"

DENNISLA
30-04-09, 11:21
για καταναλωση το μιτσου που το πηρα στο τεστ μετα απο αλλον και ως γνωστον στα τεστ τα σκιζουν εγραφε 13λιτρα σε σχεση με το βιταρα που για να κινηθεις αξιοπρεπως πρεπει να το πιεσεις παλι το ιδιο θα ειναι πιστευω. Απο μεταπωληση?

Jim εχει esp αυτο που το οδηγησα και δεν μου πεταξε μουρη παρολο που το πιεζα, παντα με 2χ4 και οχι 4χ4

skipan
30-04-09, 11:33
Κατσε ρε φιλε dennis,θα μας τρελανεις?? εστειλες το 1ο μην στις 10.19 λεγοντας μας οτι εισαι μεταξυ gv & outland και μετα απο 1 ωρα μας λες οτι εκλεισες το tiguan???κατι δεν παει καλα...εκτος αν εχεις δωσει καιρο την προκατ... [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley24.gif Edited by: skipan "

JIM FORD
30-04-09, 11:35
ειδες...13 εγραφε...μεσα επεσα! ναι πιστευω οτι λογω κυβικων σε χαλαρους ρυθμους ταξιδιου θα εχει προβαδισμα διοτι δεν θα αναγκαζεσαι να το πιεσεις!esp νομιζω στανταρ σε ολα ? σωστα?*προφανως θα εισουν σε καλη αθηναικη ασφαλτο? καμμια αττικη οδο?

τελως παντων το αμαξι υποστρεφει. αυτο ειναι δεδομενο.

παμπολλες δοκιμες σε κερκυρα και σαλονικα αυτο εδειξαν απο 2 ασχετους μεταξυ τους χρηστες!

απο μεταπωληση καλο διοτι μοντελα του 06 και του 07 (ακομη δηλαδη και το πριν μοντελο πουλιουνται στα +20000).

μπορει να σου πει και ο δημητρης σχετικα.....

JIM FORD
30-04-09, 11:36
Κατσε ρε φιλε dennis,θα μας τρελανεις?? εστειλες το 1ο μην στις 10.19 λεγοντας μας οτι εισαι μεταξυ gv & outland και μετα απο 1 ωρα μας λες οτι εκλεισες το tiguan???κατι δεν παει καλα...εκτος αν εχεις δωσει καιρο την προκατ... [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley24.gif

για το tiguan ενδιαφεροταν απο το καλοκαιρι νομιζω....."

DENNISLA
30-04-09, 11:43
Πολυ σωστος τζιμ για την ασφαλτο οχι δεν ημουν στην Αττικη οδο στο καβουρι πηγα κοντα στην Βουλιαγμενη αν γνωριζεις που εχει ολο στροφες και το πατησα.Ναι ολα εχουν esp. Sκιπαν οντως ενδιαφερομουν καιρο για το τιγκουαν και το εχω κλεισει εδω και 1,5 μηνα (παραδοση εχω μεσα ιουλιου με επιασε και τελος!!)αλλα τωρα που το εψαξα λιγο παραπανω ειδα οτι θα κολωσω να το βγαλω εκτος δρομου σε σχεση με καποιο αλλο

JIM FORD
30-04-09, 11:54
κατσε ρε ντενις, διοτι ολα καλα αλλα τα φραγκα θα τα παρεις πισω? ποσα εδωσες?

πανω απο ολα το συμφερον και η τσεπη!

skipan
30-04-09, 11:58
κατσε ρε ντενις, διοτι ολα καλα αλλα τα φραγκα θα τα παρεις πισω? ποσα εδωσες?

πανω απο ολα το συμφερον και η τσεπη!

με προλαβες Jim!!!

Υ.Γ: το forester το εψαξες καθολου?...ε να παινεψουμε και λιγο το σπιτι μας ε? [i]"

JIM FORD
30-04-09, 12:04
παμε παιδες!

δασοφυλακα δεν ξερω αν ειδε ο ντενις. γενικα η σουμπα ηταν φειδωλη στις μειωσεις ομως ε?

DENNISLA
30-04-09, 12:05
1500. Θα τα παρω πισω εχω γνωστο δεν τιθετε θεμα επιστροφης χρηματων.

JIM FORD
30-04-09, 12:07
DENNISLA:

//

1500. Θα τα παρω πισω εχω γνωστο δεν τιθετε θεμα επιστροφης χρηματων.

//

ok τοτε! τρομαξα προς στιγμην!"

DENNISLA
30-04-09, 12:08
Τον ειδα τον δασοφυλακα αλλα μου παει ακριβα παει το2,0 η μεσαια εκδοση τελικη τιμη 31,500, σιγα δεν κανουν πολυ εκπτωση μουφα

JIM FORD
30-04-09, 12:10
<a href=http://www.subaru.gr/" target="_blank">http://www.subaru.gr/</a>

και τα 25000 που λενε? ειναι πολυ γυμνο το βασικο?"

DENNISLA
30-04-09, 12:13
τρελη απατη οπως και ολες οι εταιρειες λενε απο τοσο και ειναι τελειως γυμνα ή μιλανε για τιμες μετρητοις οπως στην σουμπαρου στα 25000 ειναι κασετο αλλιως ξεκιναει απο 27000

j.s.
30-04-09, 12:44
Λοιπόν παιδιά ,μετακίνησα και μερικές αποστολές από το άλλο θέμα ,για να ξέρουμε επαρκώς από που ξεκινήσαμε.
Ντένις το καινούργιο 2.4 έχω στην έκδοση instyle.Τζιμ για άλλη μια φορά σωστός ,ετοιμαζόμουν να γράψω για το ενοχλητικό μουριασμα στην 4χ2 επιλογή ,σε βαθμό που δεν την χρησιμοποιώ ούτω και εγώ.(αν πατάς βαθιά το γκάζι βέβαια).Δεν με επεισε ότι το όποιο κέρδος (??) σε κατανάλωση ,αξίζει να οδηγάς με μούρη και esp.
Dennis κάποια στοιχεία που πρέπει να ξέρεις:
1.Τέλη κυκλοφορίας: 580 e (για 2.0lt:446)
2.Ασφάλεια : 620 e το εξάμηνο(μικτή πλήρης με την μικρότερη κατηγορία Bonus malus)
3.Η κατανάλωση του εξαρτάται καθαρά από τον τρόπο οδήγησης.Παράδειγμα η συζυγός μου το πάει με μάξιμουμ 11λτ/100.Εγώ αν πιάσω τα 14λτ/100 θα κάνω πάρτυ με όλους σας καλεσμένους!

JIM FORD
30-04-09, 12:54
[i]

ωχ καταλαβα πως το πας συνονοματε.....γκαζια και απονευρωση!!!

για να το πω με αντιστοιχη ορολογια!!!!!!!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

MountExplorer
30-04-09, 12:59
Δεν εχετε δει Nissan Patrol με κουκουλα ταξι επανω για αυτο μιλατε....
[i]

θελετε χωρους? 5,2 μετρα μηκος! Θελετε οικονομια? 3λιτρο τουρμπο ντιζελ.
Θελετε εκτος δρομου? εκει δεν χρειαζεται να πω τιποτα! Τιμη? το πολυ 50 χιλιαρικα καινουριο, φουλ εξτρα, αυτοματο.

"

j.s.
30-04-09, 13:00
Ποιό ντίζελ Γιώργο με Αθήνα και Θεσ/νικη εκτός παιχνιδιού??

DENNISLA
30-04-09, 13:01
Παντως ο ινδιανος που εχουμε ντιζελ ειναι![i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

j.s.
30-04-09, 13:05
[i]

ωχ καταλαβα πως το πας συνονοματε.....γκαζια και απονευρωση!!!

για να το πω με αντιστοιχη ορολογια!!!!!!!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

JIM FORD
30-04-09, 13:42
οριστε τωρα και το δικο μου διλημμα......

παρακαλω οπως με βοηθησετε με τις ουκ'ολιγες γνωσεις σας....

λοιπον προσεξτε. πρεπει να ικανοποιησω τις εξης παραμετρους :

(ξερω, ξερω θα με βρισετε, διοτι καποιες δεν συμβαδιζουν, αλλα δεν πειραζει, οσο περισσοτερες παραμετρους θες να καλυψεις, και ισως συμβιβασμους να κανεις, τοσο λιγοτερες ειναι οι επιλογες και κατασταλαζεις σε κανα δυο τελικες, την εξης μια που θα δειτε παρακατω....

ΠΑΜΕ = (δεν ηθελα να τις βαλω σε σειρα σημαντικοτητας αν και καπως ετσι ισως βγηκε.....)

*4Χ4 ΜΕ ΚΑΠΩΣ ΙΚΑΝΕΣ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΕΚΤΟΣ" ΔΡΟΜΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΗΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΝΑ-ΣΩΣΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ! (αυτα μην σας ανησυχουν...κατι θα βρω-σκεφτω εγω....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif)

*ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 6,5-7 ΛΙΤΡΑ/100 ΧΛΜ (ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΤΣΙ...ΔΙΟΤΙ ΕΙΠΑΜΕ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ)!

*ΜΙΚΡΟ, ΚΑΤΩ ΤΩΝ 4 ΜΕΤΡΩΝ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΑ ΚΑΝΤΟΥΝΙΑ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ!

*ΧΩΡΟΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ (2 ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΓΑΡ....). ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ ΟΡΟΦΗΣ. ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΖΕΥΓΑΡΙ (2 ΑΤΟΜΑ) ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ......

* ΤΙΜΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΚΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ, ΠΕΡΙΠΟΥ 8500-9000 € ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΚΑΙ ΑΜΑΞΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΠΟΛΥ 5ΕΤΙΑΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΧΛΜ.

* ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΕΥΣΤΡΟΦΟΣ ΚΑΙ ΣΒΕΛΤΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΣΥΧΝΟ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΕΤΟ, ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΚΟΡΤ.

* ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

πιστευω ενα μονο με καλυπτει σχεδον απολυτα =*

SUZUKI IGNIS 4WD 1.3 SPECIAL VVTi 5D

υπαρχει βεβαια και το φιατ παντα 4χ4, το οποιο ισως υπερεχει λιγο εκτος, αλλα θα εχω ανυπαρκτους χωρους και κουραστικη την διαδρομη στην εγνατια.

μου αρεσε ισως περισσοτερο και το αδελφακι σουμπα (νομιζω εχει οπως και τα αλλα σουμπα μονιμη συμμετρικη η κανω λαθος?) αλλα ειναι πιο ψηλα τιμολογιακα.

περιμενω σχολια, κυριως για αξιοπιστια, συστημα τετρακινησης (νομιζω μονιμα 95-5 και σε περιπτωση απωλειας προσφυσης μεσω συνεκτικου συμπλεκτη εως 60-40), ανταλλακτικα, κοστος χρησης, σερβις, κλπ

και τελος αν εν γενει πιστευετε οτι με βαση τα θελω μου ειναι σχεδον μονοδρομος.

ειχα βρει και το αδικημενο απο πλευρας πωλησεων νταιχατσου yrv 4wd, το οποιο αν και λιγο πιο μικρο εχει καλυτερους χωρους (καλυτερη εκμεταλλευση-πολυμορφικα χαρακτηριστικα) και καταναλωση αλλα απεχει απο το εδαφος οσο και ενα επιβατικο (14-15 εκ.) ενω το ignis φτανει σχεδον τα 17,5 αναλογα με τα ελαστικα και μου δινει περισσοτερες επιλογες παπουτσιων! και μαλιστα καθαροαιμων 4χ4 ελαστικων!

δηλαδη απο 185/60r15 που φοραει τα ασφαλτινα του βαζω μελλοντικα ανετα την αντιστοιχια 175/65r15 continental winter contact 4x4 (αμιγως χειμερινο 4χ4 παρακαλω!, οχι επιβατικο) και με 14'' ζαντες του βαζω 165/70r14 bridgestone dueller all terrain D693 (παντος εδαφους 50-50, 4χ4 επισης αμιγως παρακαλω!!).*

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ!!!! pls help!!!!!!!!!

αντε με το καλο, μπορει και εγω να γινω θεου θελοντος και λεφτων επιτρεποντος....4κινητος και μετα φανταστειτε τι φωτο θα βλεπετε αν σκεφτειτε τι βλεπατε με το εσκορτ!!!!

"

MountExplorer
30-04-09, 13:42
Ποιό ντίζελ Γιώργο με Αθήνα και Θεσ/νικη εκτός παιχνιδιού??

εντος παιχνιδιου ειναι! ξερεις ποσους γνωριζω με ντιζελ τζιπ εντος πολεοδομικου συγκροτηματος με πολλα χρονια κατοχης, και ουτε μια κληση.
Το πολυ πολυ μια στα δεκα χρονια να σε γραψουν και να πληρωσεις 100 ευρω.
Αλλα το πιο πιθανο ειναι να σε σταματησουν για κατι αλλο, αν σε σταματησουν, παρα για το ντιζελ. Εξαλλου μπορεις να δικαιολογηθεις οτι πας στο λιμανι, που αναγκαστικα περνας απο το κεντρο της πολης.

Εξαλλου το Λαγονησι δεν ανηκει στο πολεοδομικο συγκροτημα της Αθηνας. Στη Θεσ/νικη νομιζω οτιδηποτε ειναι εκτος περιφερειακης οδου δεν εχει προβλημα με ντιζελ αμαξι. [i]"

JIM FORD
30-04-09, 13:47
γιωργο, οντως για ντιζελ ακομη και εντος πολεων επικροτω και εγω. πρακτικα δεν σε γραφουν.....βεβαια ποτε δεν ξερεις, αλλα η εμπειρια ως τωρα δειχνει ανοχη εως και αγνοια στο θεμα γραψιματος-κλησης σε ντιζελ! Edited by: JIM FORD

MountExplorer
30-04-09, 13:49
παντως μεταξυ outlander και grand vitara δεν νομιζω να υπαρχει διλλημα. Το καθενα εχει το στοιχειο του (ασφαλτος και εκτος δρομου αντιστοιχα). Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις. Αν κυριως κινεισαι στην ασφαλτο, τοτε το μιτσουμπισι ειναι η επιλογη. Αν ειναι να βρεθεις σε δυσβατους χωματοδρομους ομως, να ξερεις οτι εκει που θα συνεχισεις με το ενα, το αλλο θα μεινει πισω. Αυτο συνηθως δεν ειναι προβλημα ΕΚΤΟΣ απο τις περιπτωσεις που δεν μπορεις να γυρισεις πισω διοτι.... δε σου φτανει η βενζινη ή ειναι παρα πολλα χιλιομετρα κυκλος.

Απο θεμα εξοπλισμου και τα δυο εχουν τρελα πραματα επανω. Απο αυτοματους υαλοκαθαριστηρες και φωτα, μεχρι keyless entry, start engine κτλ. εξοπλιζονται σαν αστακοι.

XXL !!!
30-04-09, 14:01
παιδια το freetrack πως το βλεπετε???? εχει αυτον τον καιρο ο πατερασ μου ενα 260 αλογατα καταναλωση σχετικα χαμηλη το μονο που εχουμε παει ειναι σαμαρινα με πολλα χιονια και εκει πραγματικα πηγαινε μια χαρα και υπακουγε ουτε γλυστρημα ουτε τιποτα οπως και βελουχι!!!!και αυριο μαλλον θα το δοκιμασουμε και χωμα[i]"

j.s.
30-04-09, 14:04
Παιδιά δίκιο έχετε για το ντίζελ(και εγώ σε αυτήν την χώρα ζω![i]) αλλά μια πολιτεία που ανεξαρτήτως χρώματος ,εδώ και χρόνια αρνείται να δει αυτό που οι αντίστοιχες Ευρωπαϊκές θεωρούν αυτονόητο ,εμένα με τρομάζει.
Αυτά τα , ναι μεν απαγορεύεται αλλά είμαστε και ελαστικοί(παράδοξο) σε τίποτα δεν διασφαλίζουν τον Έλληνα ,ότι κάποια στιγμή ,σε μια από των πολλών ειδών οικονομικής σκούπας που συνηθίζει το κράτος να κάνει , για να μαζέψει τα χρήματα που ως συνήθως του λείπουν ,δεν θα βγει να μοιράζει κλήσεις στους "ευτυχείς" τώρα ,"ατυχείς" στην υποθετική αυτή περίπτωση ,ιδιοκτήτες αυτ/των ντίζελ.
Και το άλλο:Σε περίπτωση αγοράς καινούργιο ντίζελ αυτ/του ,γνωρίζουμε ότι είναι σημαντικά ακριβότερο από το ίδιο με βενζίνη κινητήρα.Πόσα χρόνια κατοχής ή πόσα χλμ. κίνησης απαιτούνται για να αποσβεστεί η διαφορά αυτή και να αρχίσει να προσφέρει οικονομία στην τσέπη του ιδιοκτήτη του??
"

JIM FORD
30-04-09, 14:05
μανο το πειραξε? 200 βγαινει αρχικα! καλα μην περιμενεις στο χωμα και πολλα με τα χαμηλοπροφιλα 17αρια-18αρια που φοραει. κατα τα αλλα οντως ευρυχωρο και πολυ σβελτο 4χ4, ικανο στο πατημενο χωμα αλλα και στο ρηχο χιονι-παγο! "

JIM FORD
30-04-09, 14:06
Παιδιά δίκιο έχετε για το ντίζελ(και εγώ σε αυτήν την χώρα ζω![i]) αλλά μια πολιτεία που ανεξαρτήτως χρώματος ,εδώ και χρόνια αρνείται να δει αυτό που οι αντίστοιχες Ευρωπαϊκές θεωρούν αυτονόητο ,εμένα με τρομάζει.
Αυτά τα , ναι μεν απαγορεύεται αλλά είμαστε και ελαστικοί(παράδοξο) σε τίποτα δεν διασφαλίζουν τον Έλληνα ,ότι κάποια στιγμή ,σε μια από των πολλών ειδών οικονομικής σκούπας που συνηθίζει το κράτος να κάνει , για να μαζέψει τα χρήματα που ως συνήθως του λείπουν ,δεν θα βγει να μοιράζει κλήσεις στους "ευτυχείς" τώρα ,"ατυχείς" στην υποθετική αυτή περίπτωση ,ιδιοκτήτες αυτ/των ντίζελ.
Και το άλλο:Σε περίπτωση αγοράς καινούργιο ντίζελ αυτ/του ,γνωρίζουμε ότι είναι σημαντικά ακριβότερο από το ίδιο με βενζίνη κινητήρα.Πόσα χρόνια κατοχής ή πόσα χλμ. κίνησης απαιτούνται για να αποσβεστεί η διαφορά αυτή και να αρχίσει να προσφέρει οικονομία στην τσέπη του ιδιοκτήτη του??

ειναι αληθεια δημητρη οτι ο φιλος εδω στο νησι ο πολιτικος μηχανικος τα εβαλε κατω και ειδε οτι δεν βγαινει η διαφορα με το ντιζελ, εκτος και αν κανεις τοσα πολλα χλμ καθε χρονο ετσι ωστε να θεωρεις εαυτον επαγγελματια!

για το δικο μου ομως δεν ειδα κατι!"

j.s.
30-04-09, 14:12
Τζιμ το δικό σου θέμα έχει πολλούς παρανομαστές και αλληλεπιδρούσες κατηγορίες ,είναι σύνθετο και η διαφοροδιάγνωση θέλει μελέτη![i]"

JIM FORD
30-04-09, 14:15
Τζιμ το δικό σου θέμα έχει πολλούς παρανομαστές και αλληλεπιδρούσες κατηγορίες ,είναι σύνθετο και η διαφοροδιάγνωση θέλει μελέτη![i]

σωστος! περιμενω νεα...μην αγχωνεστε!

και μετα το 3ημερο να το δω, καλο-δεχουμενο θα ειναι!!!

ευχαριστω!*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

geokasto
30-04-09, 16:18

χοντρικός υπολογισμός με παραδοχή για 30% λιγότερη κατανάλωση (diesel) και 10% ακριβότερη τιμή καυσίμου,

10000 χλμ Χ 13λ lt/100 X 0.92 = 1196 euro (βενζ)

10000 χλμ Χ 10 lt/100 X 1.00 = 1000 euro (diesel)

196 euro / 10000 χλμ όφελος

Γύρω στα 5 χρόνια με 40Κ ανά έτος για να καλύψεις μια διαφορά τιμής 4Κ
200000 χλμ δηλαδή κι αν δεν είναι 200Κ άντε να κόψω, στις 150Κ.
Όταν θα σκεφτόμαστε αλλαγή αν δεν το έχουμε κάνει ήδη...

Η επιλογή κατά την άποψή μου δεν έχει να κάνει με το οικονομικό όφελος.
Άλλα είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα diesel vs βενζίνης, με σημαντικότερα +, ροπή, αυτονομία και - επιδόσεις, ποιότητα καυσίμου (και ήχο[i]).
Θεωρητικά και μεγαλύτερα διαστήματα σερβις αν και παιζει ανάμεσα σε εταιρίες και δεν είναι απόλυτο. Το δικό μου (βενζ) έχει λάδια και κάτι ψιλά στις 25Κ, σερβις 50.
Άσε που αν από το καύσιμο σου βγάλει το diesel μπεκ, την έκανες http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley18.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley18.gif

Ρε Μήτσο, 14 ο μίτσου?
Τόσο είμαι και γω με 3λτ, αυτόματο, απονεύρωση και γέφυρα.
Αν βάλω μασέλα 15-15,5http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

MountExplorer
30-04-09, 17:49
το ιδανικο 4Χ4 θα ειχε κινητηρα απο φορεστερ, προβολους απο pajero pinin, αργα" απο patrol (1:2), διαφορικα απο G-class, και αυτοκολλητο "οff road animal" απο το παλιο grand vitara http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

stolis
30-04-09, 19:14
Μα η G-class. έχει μόνιμη 4κίνηση, όχι κατ'επιλογή.
Πως άλλαξες τόσο σε 2 μέρες;[i]

Το ιδανικό 4Χ4 ΕΙΝΑΙ η G-class σαν καθαρόαιμο, αλλά σαν φανταστικό όχημα, το πρότζεκτ που αναφέρεις, δεν είναι και ότι καλύτερο για χρήση σε δρόμο.
Ίσως η 4κίνηση της G-class, αλλά όσο δεν είναι κλειδωμένα να είναι lsd και τα 3 να είναι καλύτερη λύση.
Ή αλλιώς, η 4κίνηση του STI Ή του EVO, με δυνατότητα κλειδώματος 100% και τα 3 διαφορικά και αργά.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
Σαν μοτέρ ο V10 diesel του Touareg βέβαια.

"

MountExplorer
30-04-09, 19:39
δεν ειπα τετρακινηση σαν συστημα. για διαφορικα ειπα μονο! μην το αλλαζεις. τα τρια μπλοκε διαφορικα του g-class. οχι το λεβιε επιλογων!!!ο λεβιες ειναι λαθος! δεν εχει δυνατοτητα και αποσυμπλεξης του μπροστινου διαφορικου!!!

XXL !!!
01-05-09, 15:26
μανο το πειραξε? 200 βγαινει αρχικα! καλα μην περιμενεις στο χωμα και πολλα με τα χαμηλοπροφιλα 17αρια-18αρια που φοραει. κατα τα αλλα οντως ευρυχωρο και πολυ σβελτο 4χ4, ικανο στο πατημενο χωμα αλλα και στο ρηχο χιονι-παγο!

ΜΟΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΧΕΙ!
"

JIM FORD
04-05-09, 08:56
οριστε τωρα και το δικο μου διλημμα......

παρακαλω οπως με βοηθησετε με τις ουκ'ολιγες γνωσεις σας....

λοιπον προσεξτε. πρεπει να ικανοποιησω τις εξης παραμετρους :

(ξερω, ξερω θα με βρισετε, διοτι καποιες δεν συμβαδιζουν, αλλα δεν πειραζει, οσο περισσοτερες παραμετρους θες να καλυψεις, και ισως συμβιβασμους να κανεις, τοσο λιγοτερες ειναι οι επιλογες και κατασταλαζεις σε κανα δυο τελικες, την εξης μια που θα δειτε παρακατω....

ΠΑΜΕ = (δεν ηθελα να τις βαλω σε σειρα σημαντικοτητας αν και καπως ετσι ισως βγηκε.....)

*4Χ4 ΜΕ ΚΑΠΩΣ ΙΚΑΝΕΣ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΕΚΤΟΣ" ΔΡΟΜΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΗΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΝΑ-ΣΩΣΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ! (αυτα μην σας ανησυχουν...κατι θα βρω-σκεφτω εγω....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif)

*ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 6,5-7 ΛΙΤΡΑ/100 ΧΛΜ (ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΤΣΙ...ΔΙΟΤΙ ΕΙΠΑΜΕ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ)!

*ΜΙΚΡΟ, ΚΑΤΩ ΤΩΝ 4 ΜΕΤΡΩΝ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΑ ΚΑΝΤΟΥΝΙΑ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ!

*ΧΩΡΟΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ (2 ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΓΑΡ....). ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ ΟΡΟΦΗΣ. ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΖΕΥΓΑΡΙ (2 ΑΤΟΜΑ) ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ......

* ΤΙΜΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΚΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ, ΠΕΡΙΠΟΥ 8500-9000 € ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΚΑΙ ΑΜΑΞΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΠΟΛΥ 5ΕΤΙΑΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΧΛΜ.

* ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΕΥΣΤΡΟΦΟΣ ΚΑΙ ΣΒΕΛΤΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΣΥΧΝΟ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΕΤΟ, ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΚΟΡΤ.

* ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

πιστευω ενα μονο με καλυπτει σχεδον απολυτα =*

SUZUKI IGNIS 4WD 1.3 SPECIAL VVTi 5D

υπαρχει βεβαια και το φιατ παντα 4χ4, το οποιο ισως υπερεχει λιγο εκτος, αλλα θα εχω ανυπαρκτους χωρους και κουραστικη την διαδρομη στην εγνατια.

μου αρεσε ισως περισσοτερο και το αδελφακι σουμπα (νομιζω εχει οπως και τα αλλα σουμπα μονιμη συμμετρικη η κανω λαθος?) αλλα ειναι πιο ψηλα τιμολογιακα.

περιμενω σχολια, κυριως για αξιοπιστια, συστημα τετρακινησης (νομιζω μονιμα 95-5 και σε περιπτωση απωλειας προσφυσης μεσω συνεκτικου συμπλεκτη εως 60-40), ανταλλακτικα, κοστος χρησης, σερβις, κλπ

και τελος αν εν γενει πιστευετε οτι με βαση τα θελω μου ειναι σχεδον μονοδρομος.

ειχα βρει και το αδικημενο απο πλευρας πωλησεων νταιχατσου yrv 4wd, το οποιο αν και λιγο πιο μικρο εχει καλυτερους χωρους (καλυτερη εκμεταλλευση-πολυμορφικα χαρακτηριστικα) και καταναλωση αλλα απεχει απο το εδαφος οσο και ενα επιβατικο (14-15 εκ.) ενω το ignis φτανει σχεδον τα 17,5 αναλογα με τα ελαστικα και μου δινει περισσοτερες επιλογες παπουτσιων! και μαλιστα καθαροαιμων 4χ4 ελαστικων!

δηλαδη απο 185/60r15 που φοραει τα ασφαλτινα του βαζω μελλοντικα ανετα την αντιστοιχια 175/65r15 continental winter contact 4x4 (αμιγως χειμερινο 4χ4 παρακαλω!, οχι επιβατικο) και με 14'' ζαντες του βαζω 165/70r14 bridgestone dueller all terrain D693 (παντος εδαφους 50-50, 4χ4 επισης αμιγως παρακαλω!!).*

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ!!!! pls help!!!!!!!!!

αντε με το καλο, μπορει και εγω να γινω θεου θελοντος και λεφτων επιτρεποντος....4κινητος και μετα φανταστειτε τι φωτο θα βλεπετε αν σκεφτειτε τι βλεπατε με το εσκορτ!!!!

καλημερα και καλο μηνα......

για να επανα-ενεργοπιησω το θεμα μας.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

καλη εβδομαδα σε ολους παιδια!"

boutas ski
04-05-09, 10:54
to ignis to exei enas filos kai san autokimnito mou arese polu bebaia polu 8orubos re paidi mou kai polu benzini roufaei bebaia to pataei 140-150 kai logiko na roufaei (einai kai 1,3)

pantws oikonomiki lusi kai se afinei euxaristimeno gia ekswrmiseis se xionia,xwma kai bouna...ena mikro 8ema oi xwroi tou....4 atoma phgame bansko gia ena bradu kai eixame ski snb mpotes oi (mia ski dikia mou kai mia snb tou ignis!!) kai fagita klt kai eimastan ligo strimokwla....

= gia ta lefta kai gia ton skopo pou 8es nomizw eisai 1os...!!!

JIM FORD
04-05-09, 11:22
σωστος. ευχαριστω!

καλα αν χωρεσε 4 ατομα και ski-swnowboard-μποτες...κλπ...μια χαρα θα ειναι!*[i]

οσον αφορα θορυβο και καταναλωση.....ε, δεν θα πηγαινω συνεχεια και με 150!*

αντε περιμενω και αλλους.....πχ τους υπερμαχους της σουζουκι? (βλεπε γιωργο) η και τους λοιπους 4κινητους και οχι...απο την εμπειρια τους!"

boutas ski
04-05-09, 13:32
e entaksi ta peidila kai ta sndb htan panw se sxara alla 4 sakous kai 5sakoules den tis peire pisw +2 mpotes..tin mia saka thn eixa mprosta mazi me 2 sakoules....ola kala... to porpagkas einai mikro...

skipan
04-05-09, 13:33
Λοιπον μητσο απο ενα γρηγορο ψαξιμο που εκανα θα σου προτεινα τα εξης:

Ψαξου καλα στις μεταχειρες, πιστευω μπορεις να βρεις καποιο καλο terios του 2004-2005 ή καποιο jimny το οποιο θα σου δωσει μεγαλυτερες δυνατοτητες εκτος, ποσο μαλιστα με τα ελαστικα που θα βαλεις μιας και εισαι ειδημων...
Δεν θα σου προτεινα το ignis, το εχει ο αδερφος μου, και πραγματικα αποφευγω να μπαινω μεσα, προτιμω να μπαινω σε ενα polo του 97 που εχουμε παρα σε αυτο.Μια φορα ειχα παει ταξιδι στα τρικαλα, και στις ευθειες του καμπου νομιζα οτι θα με παρει ο αερας...Βεβαια ειναι μοντελο του 2001, 2χ4.Δεν ξερω απο τοτε τί βηματα προοδου εχουν γινει...
Πιστευω με 1-2 χιλιαρικα παραπανω μπορεις να βρεις κατι καλο, μεχρι και να ανεβεις κατηγορια, suzu vitara-kia sportage-hyundai tucson, μεχρι και maverick παιζει...για κοιτα την χρυση ευκαιρια, και μην πολυ πιστευεις τις τιμες που ζητανε, ετσι οπως εχουμε γινει, ανετα πεφτουν κι αλλο, ειναι ευκαιρια τετοια εποχη.
Ξερω οτι ξεφευγω απο τα κριτηρια για μεγεθος και καταναλωση, με maverick κλπ, αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα.Δεν νομιζω οτι θα παρεις το αμαξι για να γυρνοβολας στα σοκακια της Κερκυρας...ουτε το escort ειναι τοσο μικρο... [i]
Θα ψαξω κι αλλο μηπως βρω κατι να σου προτεινω το οποιο μου διαφευγει τωρα
"

j.s.
04-05-09, 13:48
Τζιμ ,ψάχνω λεπτομέρειές για την 4κίνηση του Ignis και δεν έχω βρει ακόμη-σε ηλεκτρονική μορφή-άρα μάλλον πρέπει να ανατρέξω σε περιοδικά του 03(η 2η γενιά που πιθανόν ενδιαφέρει περισσότερο τον Τζιμ) όταν παρουσιάστηκε ,εκτός αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι παραπάνω...
Πάντως θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα του Skipan ,υπάρχουν πολλές επιλογές Τζιμ...

JIM FORD
04-05-09, 14:40
μιλαμε για αμαξι 5ετιας! 2004-2005.*

θα προτιμουσα να μην ξεπερασω τα 10 συνολικα οτι και αν γινει, οποτε η αγορα με 8,5-9 χιλιαρικα συν μελλοντικα καποια εξτρα αν χρειαστει, με καλυπτει. δεν θα ηθελα να ξεκινησω απο τα 10!

οντως επηρρεαζεται απο τον πλευρικο ανεμο λογω υψους αλλα καμμια σχεση με το προηγουμενο. αυξηθηκαν αρκετα οι διαστασεις της 2ης γενιας και ειδικα τα μετατροχια!

η 4κινηση ειναι μεσω συνεκτικου συμπλεκτη. απο 95-5 νορμαλ εως 60-40 στα δυσκολα.

(αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος).

τεριος οντως βρισκεις της ιδιας ηλικιας αλλα ειναι πολυ στενο και με σαφως υποδεεστερους χωρους! αποθηκευσης και επιβατων! το ιδιο και το τζιμνυ (3θυρο και μειον οι χωροι). σαφως ομως υπερτερουν εκτος. επισης υπολειπονται στην καταναλωση!

οριστε και καποια σχετικα βιντεο για να καταλαβετε για ποιο λεω....

ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟ

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=gq5dl8Yhjgg&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=gq5dl8Yhjgg&amp;feature=related)

NA ΣΑΝ αυτο που λεω....

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=ChfyNVjE1Ac&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=ChfyNVjE1Ac&amp;feature=related)

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=44RzzoXtlJ8&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=44RzzoXtlJ8&amp;feature=related)

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=oZ1ObcAXJFw&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=oZ1ObcAXJFw&amp;feature=related)

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=pQc-V2DivXg&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=pQc-V2DivXg&amp;feature=related)

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=qoaa__LTzlE&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=qoaa__LTzlE&amp;feature=related)

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=Y8eNh1Sukpw&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=Y8eNh1Sukpw&amp;feature=related)

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=636t-Y2Kgak&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=636t-Y2Kgak&amp;feature=related)

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=cst5Fjp59HY&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=cst5Fjp59HY&amp;feature=related)

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=ChfyNVjE1Ac&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=ChfyNVjE1Ac&amp;feature=related)

EΔΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΓΝΗΣΙΑ 4Χ4

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=r7XjOJCFXo0 (http://www.youtube.com/watch?v=r7XjOJCFXo0)

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=c3xrB1tlZk8&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=c3xrB1tlZk8&amp;feature=related)

ΔΑΣΟΣ =*

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=JiaBC86hhwQ&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=JiaBC86hhwQ&amp;feature=related)

ΛΑΣΠΗ */ XΩMA =*

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=a3Ia8IIbPk0&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=a3Ia8IIbPk0&amp;feature=related)

ΧΙΟΝΙ ΠΑΛΙ = ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ....ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ!!!

http://www.youtube.com/watch?<wbr>v=Y8eNh1Sukpw&amp;feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=Y8eNh1Sukpw&amp;feature=related)

ουσιαστικα λιγο το πορτ μπαγκαζ με πισωγυριζει, αλλα αν παιρνει αυτα που λεει ο βουτας, ειμαστε μια χαρα συν μια μπαγκαζιερα οροφης για τα δυσκολα! ο χωρος αποθηκευσης ειναι απο 240 λιτρα νορμαλ (αυτο με φοβιζει, επειδη ειναι μικρο σαν νουμερο) εως +1000 με αναδιπλωση! Edited by: JIM FORD "

SNOWFLAKE 1.8
04-05-09, 15:49
jim έχεις αποφασίσει ήδη και δεν το έχεις καταλάβει..[i]Το terios με τις απαιτήσεις που έχεις για την αγορά του αυτοκινήτου σου ήταν η δεύτερη επιλογή σου,όλα αυτά ισχύουν με τα χρήματα που σκοπεύεις να ξοδέψεις.Οπότε εφόσον το terios δεν σε καλύπτει το ignis ειναι η μοναδική σου επιλογή."

skipan
04-05-09, 15:57
το justy τί λέει??

JIM FORD
04-05-09, 16:06
το τεριος το ηθελα πολυ! για να σου πω την αληθεια ηλπιζα σε καλυτερη μειωση του νεου. αλλα ακομη και με αποσυρση ζητανε 15000 € για το 1,3! λογικο να μου πεις διοτι αξιζει!

επισης ηλπιζα σε καταποντισμο των τιμων στα μτχ (τοτε θα εκανα και την υπερβαση με 10-12 χιλιαρικα) αλλα δυστυχως λογω του οτι ακομη και το παλαιοτερο που μπορεις να βρεις ειναι 07-08 (αρα ακριβο...), αφενος και αφετερου λογω του οτι δεν τα πουλουν......παω προς ιγκνις!

αρα ας οψονται οι χωροι του προηγουμενου και οι τιμες του τρεχοντος...... Edited by: JIM FORD

DENNISLA
04-05-09, 16:07
ναι οντως jim αν δεν σου αρεσει το terrios τοτε το ignis για εμενα ειναι μονοδρομος παντα με βαση τα κριτηρια που εσυ εθεσες.

JIM FORD
04-05-09, 16:10
το justy τί λέει??

πολυ καλο το αδελφακι! πλην κιβωτιου ειναι το ενα και το αυτο!

θα το προτιμουσα λογω μονιμης συμμετρικης που νομιζα οτι ειχε, και ισως λογω ονοματος αλλα ειναι ακριβοτερο! δεν εχει πουλησει πολλα και δεν εχει μτχ!

JIM FORD
04-05-09, 16:15
φανταζομαι εννοεις το justy g3x, το οποιο τελικα εχει και αυτο visco!

skipan
04-05-09, 16:49
επισης ηλπιζα σε καταποντισμο των τιμων στα μτχ (τοτε θα εκανα και την υπερβαση με 10-12 χιλιαρικα)

Ψαξτο λιγο καλυτερα, σιγουρα θα εχουν πεσει, απλα ζητανε πολλα μπας και πιασουν κατι καλυτερο.Ετσι ειναι, ξεκινας απο ψηλα και κατεβαινεις...σαν το σκι!!![i]
Ψαξε ιδιωτες, ολο και καποιος θα υπαρχει που θα εχει "αναγκη"..."

JIM FORD
05-05-09, 08:52
για το επιθυμητο τεριος, εδω μπα.....γερμανια βρηκα καποια του 07 με 12κ αλλα συν το ταξιδι συν το τελωνειο συν το οποιο ρισκο....???ξεφυγαμε! ειδομεν.....

Bigsam
05-05-09, 10:52
Εκτός δρόμου αν πηγαίνεις σε μέρη όπως τα βίντεο που έχεις βάλει με το ignis θα έχεις ένα θέμα λόγω μικρής απόστασης από το έδαφος. Από την άλλη πιο ασφαλή πορεία στην άσφαλτο.

Με το terios με πιο χωμάτινο χαρακτήρα θα έχεις μείωση σε άνεση στην άσφαλτο με ποιό έντονες κλίσεις (αν μιλάμε για το παλιό).

Σίγουρα το ignis δεν θα μπορέσει να πάει εκεί που πάει το τέριος, ενώ από την άλλη πλευρά δεν θα μπορέσει να πάει με την άνεση που θα πηγαίνει το ingnis στην άσφαλτο, το terios.

Οι λόγοι που απέριψες το tiquan ποιοί είναι? Ενδιαφέρομαι και εγώ για αλλαγή του terios που έχω.

skipan
05-05-09, 11:04
Παντως ο,τι κανεις, καντο γρηγορα, να κανονισουμε καμμια εξορμηση συντομα... [i]

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2787.jpg

"

JIM FORD
05-05-09, 12:02
Εκτός δρόμου αν πηγαίνεις σε μέρη όπως τα βίντεο που έχεις βάλει με το ignis θα έχεις ένα θέμα λόγω μικρής απόστασης από το έδαφος. Από την άλλη πιο ασφαλή πορεία στην άσφαλτο.

Με το terios με πιο χωμάτινο χαρακτήρα θα έχεις μείωση σε άνεση στην άσφαλτο με ποιό έντονες κλίσεις (αν μιλάμε για το παλιό).

Σίγουρα το ignis δεν θα μπορέσει να πάει εκεί που πάει το τέριος, ενώ από την άλλη πλευρά δεν θα μπορέσει να πάει με την άνεση που θα πηγαίνει το ingnis στην άσφαλτο, το terios.

Οι λόγοι που απέριψες το tiquan ποιοί είναι? Ενδιαφέρομαι και εγώ για αλλαγή του terios που έχω.

τον ιγκουανα δεν τον απερριψα εγω αλλα ισως το κανει ο ντεννις, λογω περισσοτερο "ασφαλτινου" προσανατολισμου και αλλως αιτιων.....πχ γκαζια του μιτσου, κλειδωμα 50-50, κλπ.....

καλα σαμ, τα βιντεο τα εβαλα ενδιεκτικα, επειδη οντως καποια με εξεπληξαν ευχαριστα για τις "εκτος" δυνατοτητες του ιγκνις!!! δεν θα πηγαινω εκει συνεχεια. ουτε τετοια μερη τα διατρεχω συχνα! αντιθετα την μιση εγνατια την κανω σχετικα πολυ συχνα. (θεσ/νικη-ηγουμενιτσα). βεβαια η ατιμη ειναι το καλυτερο ορμητηριο για τις μακραν καλυτερες "εκτος" διαδρομες, οπου και αν στριψεις, ειτε δεξια , ειτε αριστερα, σε οποιο νομο και αν διαλεξεις...ειδικα ιωαννινων-γρεβενων!*

οντως το υψος των μολις 17 εκ. ειναι ενα θεμα αλλα με την καταλληλη επιλογη ελαστικων και προσοχη στα νεροφαγωματα και τους λακκους, θα τα παμε μια χαρα πιστευω! εξαλλου ειναι το μονο "μικρο" 4χ4 μαζι με το σαφως πιο στενοχωρο παντα που μπορουν να φορεσουν αμιγως 4χ4 ελαστικα!*

οσον αφορα το παλιο τεριος που εχεις μεγαλε σαμ, το προβλημα δεν ειναι για μενα τοσο οι κλισεις οσο οι χωροι του. επιβατων και αποσκευων!"

j.s.
05-05-09, 12:04
Τζιμ νομίζω και εγώ ότι ουσιαστικά έχεις καταλήξει στο Ignis ,δεν βλέπω με τις προυποθέσεις που θέτεις να υπάρχει εναλλακτική επιλογή!
Skipan πολύ ωραία φωτό!

JIM FORD
05-05-09, 12:04
[i]
Παντως ο,τι κανεις, καντο γρηγορα, να κανονισουμε καμμια εξορμηση συντομα... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2787.jpg

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

ναι, ναι...και ευτυχως θα εχω και σενα ζευγαρι με κοντα για να με τραβας!!!*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

j.s.
05-05-09, 12:10
Τζίμ ,αν προσέξεις την φωτό του Skipan-και αυτήν στην υπογραφή του-έχω την εντύπωση ότι δεν το πάει απλά βόλτα εκτός , πιο πολύ με ειδική μου μοιάζει!Skipan μήπως έχεις και κάποιο βίντεο να δούμε??

JIM FORD
05-05-09, 12:13
ειδικη παει......και μαλιστα σε ποιες και με ποιον συνοδηγο...(εστω και απο μακρυα...)*[i]"

JIM FORD
05-05-09, 12:17
βεβαια ειχα την εντυπωση και αν θυμαμαι καλα οτι αυτη η φωτο ηταν απο κοντινη εντος νομου αττικης, αλλα εχει παει και σε ακροπολικες του παρνασσου ο ατιμος!!!*[i]"

skipan
05-05-09, 13:39
βεβαια ειχα την εντυπωση και αν θυμαμαι καλα οτι αυτη η φωτο ηταν απο κοντινη εντος νομου αττικης, αλλα εχει παει και σε ακροπολικες του παρνασσου ο ατιμος!!!*[i]

http://www.forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=16500&PN=35

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley9.gif

Δυστυχως δεν εχω βιντεο http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif ...οι παρακατω φωτο ειναι απο ειδικη Δροσοχωρι-Παρνασσος.Σε ενα μηνακι θα παιρνανε τα παλικαρια του wrc απο την συγκεκριμενη!!!...Εκει θα ειμαστε!!!Κοιταξτε χωμα...

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2745.jpg

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2746.jpg

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2751.jpg

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2754.jpg

"

JIM FORD
11-05-09, 10:45
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ! πηγα στην αντιπροσωπεια και ειχαν ενα καινουριο ιγκνις.

για να πω την αληθεια δεν εμεινα ικανοποιημενος απο τους χωρους! τα καθισματα ηταν καπως λεπτα, στενα και προφανως αβολα για ταξιδια! (τα οποια και κανω τακτικα). επισης οι χωροι δεν με ικανοποιησαν. τοσο σε αισθηση ανεσης - αερα (εδω εχω ενα θεμα, αλλα οπως ελεγε και ο εμπορος εσυ παιδι μου θελεις μονο ΒΜW X5!!![i]) / μεγεθων / λιτρων, οσο και στις δυνατοτητες διαμορφωσης!*

αντιθετα, βρηκα σχετικα ικανοποιητικους τους χωρους ενος DAIHATSU YRV 4WD!!! μπορω να πω μαλιστα οτι με εξεπληξαν ευχαριστα αν σκεφτει κανεις οτι σε μηκος το αμαξι ειναι μικροτερο ελαχιστα βεβαια (3,77 vs 3,76) απο το ιγκνις!*

εκανα το εξης τεστ: μπηκα μπροστα (στα περισσοτερα αμαξια οπως και σε αυτο, τραβαω πισω τερμα το καθισμα παντα, διοτι ετσι παντα μπορω να οδηγω μονο για να χωραω.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif, βλεπετε ειναι λιγο προβλημα ο συνδυασμος 1,92 / +105 κιλα) και μετα εκατσα και πισω! φοβερο! και μαλιστα με ανεση ειδικα κεφαλιου και λιγο μικροτερη γονατων! βλεπετε το πισω καθισμα κινειται σε ραγες μπρος πισω....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif*αυτες οι δυνατοτητες διαμορφωσης και τα πολυμορφικα του χαρακτηριστικα το κανουν σαφως πιο θελκτικο προς εμε απο τα υπολοιπα. ακομη και αν υπολειπεται λιγο σε αποσταση εδαφους απο το ιγκνις. νομιζω δηλαδη οτι ειναι πιο all-around επιλογη! επισης τα καθισματα αναδιπλωνουν τελειως και χωνονται μεσα (σε αντιθεση με το ιγκνις) και ακομη περισσοτερο βγαινουν τελειως και αποκαλυπτεται ενας εντελως τετραγωνος, επιπεδος και εκμεταλλευσιμος χωρος φορτωσης που ξεπερναει αρκετα τα χιλια λιτρα! (1050 λιτρα με πεσμενα τα καθισματα λενε τα βιβλια, οχι βγαλμενα). επισης πισω μπηκαμε και σε νορμαλ φαση και 3 ατομα, καπως στριμωγμενα βεβαια.......βεβαια το ενα μονο ηταν κανονικο απο θεμα κιλων.....

απο θεμα βλαβων το αμαξι φυσαει και στα τεστ αξιοπιστιας τα πηγαινει πολυ καλα. (toyota γαρ.....ο κινητηρας απο γιαρις νομιζω αλλα και τα μηχανικα μερη).*

απλα πιστευω οτι θα υπαρχει λιγο προβλημα με τα ανταλλακτικα και για αυτο θα ηθελα τα φωτα σας - εμπειρια σας - γνωμες / γνωσεις σας! δυστυχως η ευτυχως (δυστυχως για την διαθεσιμοτητα - κοστος, ευτυχως για το θεμα σπανιοτητας) το συγκεκριμενο αμαξι δεν εχει πουλησει πολλα και εχει σταματησει πλεον! (παραδοξως κατα εμε τα τεστ τοτε το βγαζαν ασχημο, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο και δεν με πολυ-ενδιαφερει....) και επειδη αιωροβατουσε μεταξυ πολλων κατηγοριων δεν πετυχε εμπορικα!*

για τις "εκτος" εξορμησεις μας....μην μασατε...μικρο βαρος και σωστα λαστιχα θα ειναι συνοδοιποροι μας......

ειπαμε αναγκαστικα κανουμε παραχωρησεις και οι αναθεματισμενοι χωροι καιροφυλακτουν! α, ξεχασα και το σημαντικοτερο. ειναι ακομη πιο οικονομικο απο το ιγκνις!!! 6,3 περιπου μικτο κυκλο!!!

για πεστε παιδες..... Edited by: JIM FORD "

skipan
11-05-09, 12:04
Μηπως εχεις καμμια φωτο , γιατι πραγματικα δεν εχω ιδεα ποιο ειναι.[i]
Χρονολογια-τιμη-χλμ?"

Bigsam
11-05-09, 13:16
(toyota γαρ.....ο κινητηρας απο γιαρις νομιζω αλλα και τα μηχανικα μερη).

H toyota χρησιμοποιεί μηχανικά μέρη της daihatsu. Οι κινητήρες που φοράνε τα yaris και αρκετά άλλα μοντέλα της Lexus και της ΤΟΥΟΤΑ είναι από την Daihatsu σχεδιασμένα. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και το καινούργιο τέριος κυκλοφορεί με την ονομασία Trush από την TOYOTA. Αν κάνεις μία αναδρομή στα site και των 2 αναφέρεται. Το λέω εντελώς ενημερωτικά.

Μηχανικά πρόσεξε ότι η μηχανή δεν χρησιμοποιεί ιμάντα αλλά καδένα με ότι αυτό συνεπάγεται από αντοχή (++++++) και αξιοπιστία ;)

Κοίτα να δεις μήπως μπορέσεις να το βρείς με τον κινητήρα 1.3 turbo όπου έβγαζε 130 άλογα εργοστασιακά. ;)

Bigsam
11-05-09, 13:20
Χρονολογια-τιμη-χλμ?

http://video.google.com/videoplay?docid=85748774784363255

κοίτα εδώ δύναμη!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=e862jxLrJXQ&amp;feature=related
"

JIM FORD
11-05-09, 13:21
Χρονολογια-τιμη-χλμ?

αυτα φιλε μου καλυπτουν τις παραμετρους που ειχα δωσει στην αρχη!*

αν ηταν δεν θα το εβλεπα ζεστα!

ειναι τελη 04 / αρχες 05, δηλαδη οπως ελεγα σχεδον 4ετιας / 50000 χλμ. περιπου / γυρω στα 8000 ευρω.

οντως ειναι σπανιο......θεαμα......http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://www.in.gr/auto/dokimes/pr_dokimes_ae/foto_big/ae_Daihatsu_YRV_4Trak_678_01.jpg

http://www.in.gr/auto/dokimes/pr_dokimes_ae/foto_big/ae_Daihatsu_YRV_4Trak_678_05.jpg

http://www.in.gr/auto/dokimes/pr_dokimes_ae/foto_big/ae_Daihatsu_YRV_4Trak_678_04.jpg

http://www.in.gr/auto/dokimes/pr_dokimes_ae/foto_big/ae_Daihatsu_YRV_4Trak_678_06.jpg

http://www.in.gr/auto/dokimes/pr_dokimes_ae/foto_big/ae_Daihatsu_YRV_4Trak_678_02.jpg

"

DENNISLA
11-05-09, 13:27
χμμμμμ το ignis θα ελεγα καλυτερα εγω.

Θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις για το grand vitara 2,0........

JIM FORD
11-05-09, 13:40

H toyota χρησιμοποιεί μηχανικά μέρη της daihatsu. Οι κινητήρες που φοράνε τα yaris και αρκετά άλλα μοντέλα της Lexus και της ΤΟΥΟΤΑ είναι από την Daihatsu σχεδιασμένα. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και το καινούργιο τέριος κυκλοφορεί με την ονομασία Trush από την TOYOTA. Αν κάνεις μία αναδρομή στα site και των 2 αναφέρεται. Το λέω εντελώς ενημερωτικά.

Μηχανικά πρόσεξε ότι η μηχανή δεν χρησιμοποιεί ιμάντα αλλά καδένα με ότι αυτό συνεπάγεται από αντοχή (++++++) και αξιοπιστία ;)

Κοίτα να δεις μήπως μπορέσεις να το βρείς με τον κινητήρα 1.3 turbo όπου έβγαζε 130 άλογα εργοστασιακά. ;)

σε ευχαριστω μεγαλε σαμ!*

και εγω που διαβαζα οτι χρησιμοποιει κινητηρα γιαρις και ελεγα μπραβο! αυτο σημαινει αξιοπιστια.......ειδες τι κανει η διαφημιση και η σαφως ανωτερη εμπορικοτητα της τογιοτα!

αφου ειναι της τογιοτα μαμα, θα ειναι σκυλι! ελεγα!

φαντασου...συμβαινει το αντιθετο απο οτι καταλαβαινω. θα επρεπε κανονικα οπως τα λες να λεμε αφου ειναι νται μαμα, θα ειναι σκυλι!

αρα απο την νταιχατσου ξεκινησαν? αυτο που μου λες ειναι καλο!*

απο οτι καταλαβαινω το επικροτεις?

για πες μου ομως για θεμα ανταλλακτικων? πχ αφου ειναι καδενα και λες οτι ειναι πιο αξιοπιστο και ανθεκτικο και συμφωνω θα βρισκω? η αυτο η και τα αλλα? και αν ναι ποσο?

το ξερω για το τουρμπο! μακαρι να εβρισκα αλλα το τετρακινητο τουρμπατο το βρισκεις εστω σπανια μονο εξω! εδω θα βολευτουμε με τα σχεδον 90 αλογα. δεν πειραζει, ειναι καλος ο κινητηρας! ευστροφος, οικονομικος και ελαστικος! δεν θες τιποτα αλλο! (αν και λιγο θορυβωδης βεβαια.....)

JIM FORD
11-05-09, 14:08
χμμμμμ το ignis θα ελεγα καλυτερα εγω.

Θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις* για το grand vitara 2,0........

ναι ρε ντεννις και εγω το ηθελα λογω μεγαλυτερης αποστασης απο το εδαφος (νομιζω 2 εκ. διαφορα, αλλα θα το βελτιωσω καπως αυτο με τα ελαστικα......), μα χρειαζομαι τους χωρους!

για το βιταρα στα ειπα και πιο πανω. σκεψου το απλα. που πας πιο πολυ? εκτος στα κατσαβραχα οπως μας εδειχνες στις φωτο με το καρντασι η ασφαλτο - αθηνα - κυριως - εθνικες - χκ - εκδρομες και οταν χρειαστει να μπεις καπου να μην μασησεις στα λογικα πλαισια? Edited by: JIM FORD

DENNISLA
11-05-09, 14:52
jim τοσο μεγαλο ειναι το daihatsu που θα το προτιμησεις?? δεν ξερω δεν μου καθετε και καλα σαν μαρκα.....

Οσον αφορα στο που θα κινουμε κατα 80% θα ειμαι ασφαλτο αλλα οταν θα βγαινω εκτος δρομου θελω να ξερω οτι το αυτοκινητο μου θα πηγαινει και οτι δεν θα το λυπαμαι να βαζω σε λασπες και σε αλλα σαθρα εδαφη.Παντως με βλεπω να καταληγω στο grand vitara ως grand τυπος που ειμαι[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

JIM FORD
11-05-09, 15:20
οχι, αλλα εχει πολυ καλους χωρους για το μεγεθος του! οσον αφορα την μαρκα, μην το σκεφτεσαι ετσι. οντως δεν πουλαει πολλα και ειναι μικρη εταιρεια, αλλα απλα και μονο δες την συχνοτητα βλαβων τους....

<a href=http://www.autotriti.gr/blabes/apotelesmata/blab_markadata.asp?" target="_blank">http://www.autotriti.gr/blabes/apotelesmata/blab_markadata.asp?</a>

και οχι μονο σε ελληνικες αλλα και σε ξενες πηγες!

θεωρω οτι το βιταρα θα σε καλυψει ειδικα εκτος με τα κοντα. απλα εσυ δεν ελεγες οτι θελεις πιο πολυ γκαζι? αν οχι οκ. εξαλλου εχεις και το σημαντικο αβανταζ της διαφορας των κυβικων, με οτι αυτο συνεπαγεται σε κοστος χρησης (πχ τελη, ασφαλιση, κλπ)."

JIM FORD
11-05-09, 17:24

σε ευχαριστω μεγαλε σαμ!*

και εγω που διαβαζα οτι χρησιμοποιει κινητηρα γιαρις και ελεγα μπραβο! αυτο σημαινει αξιοπιστια.......ειδες τι κανει η διαφημιση και η σαφως ανωτερη εμπορικοτητα της τογιοτα!

αφου ειναι της τογιοτα μαμα, θα ειναι σκυλι! ελεγα!

φαντασου...συμβαινει το αντιθετο απο οτι καταλαβαινω. θα επρεπε κανονικα οπως τα λες να λεμε αφου ειναι νται μαμα, θα ειναι σκυλι!

αρα απο την νταιχατσου ξεκινησαν? αυτο που μου λες ειναι καλο!*

για πες μου ομως για θεμα ανταλλακτικων? πχ αφου ειναι καδενα και λες οτι ειναι πιο αξιοπιστο και ανθεκτικο και συμφωνω θα βρισκω? η αυτο η και τα αλλα? και αν ναι ποσο?

το ξερω για το τουρμπο! μακαρι να εβρισκα αλλα το τετρακινητο τουρμπατο το βρισκεις εστω σπανια μονο εξω! εδω θα βολευτουμε με τα σχεδον 90 αλογα. δεν πειραζει, ειναι καλος ο κινητηρας! ευστροφος, οικονομικος και ελαστικος! δεν θες τιποτα αλλο! (αν και λιγο θορυβωδης βεβαια.....)

πχ μεγαλε σαμ καταλυτη βρισκω?

Bigsam
12-05-09, 12:09
αρα απο την νταιχατσου ξεκινησαν? αυτο που μου λες ειναι καλο!

Όταν άκουσα για πρώτη φορά σχετικά με την τεχνογνωσία και την ανάπτυξη μηχανικών μερών από την ίδια την Daihatsu μου φάνηκε κάπως. Αλλά πλέον από θέμα μηχανικών μερών και ιδίως κινητήρα μπορώ να πω ότι είμαι πλήρως ικανοποιημένος και το επικροτώ πλήρως. Η καδένα αφορά το θέμα μετάδοσης της κίνησης του εκκεντροφόρου στις βαλβίδες κλπ. Στα περισσότερα γίνεται μέσω ιμάντα πράγμα που σημαίνει ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα θέλει αλλαγή πιθανή απώλεια δύναμης και άλλα σχετικά.

Ανταλλακτικά δεν είναι δύσκολο να βρεις. Εξαρτάται βέβαια και την τιμολογιακή πολιτική του κάθε μαγαζιού αν πας σε μεταχειρισμένα.

Σχετικά για την έκδοση turbo είδα να κυκλοφορούν πάρα πολλα στην Κυππαρισία.

JIM FORD
12-05-09, 13:24
σε ευχαριστω. τα τουρμπατα προφανως ηταν δικινητα ε? αυτο που βρηκα ειναι ατμοσφαιρικο.

δεν εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το συστημα της 4κινησης του. ξερεις περισσοτερα? πχ για υστερηση, αποκρισεις κλπ...ειναι viscous σωστα?

ξερω εκ' των προτερων να μην περιμενω πολλα....πολλα, αλλα απλα θελω να ειμαι σιγουρος. εννοω δηλαδη οι μικρες εκτος" εστω "Light" αποδρασεις να γινονται αβιαστα....

πχ στο ιγκνις διαβαζα οτι λειτουργει αψογα και μπαινει κατευθειαν, χωρις να ζηλεψει τιποτα απο σαφως ακριβοτερα 4κινητα με αντιστοιχα συστηματα εμπλοκης των πισω τροχων! Edited by: JIM FORD "

stolis
12-05-09, 16:18
Δημήτρη, το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι σπάνιο και ίσως δυσκολευτείς στο θέμα των ανταλλακτικών, καθώς τα καινούρια ανταλλακτικά στα made in Japan αυτοκίνητα καίνε.
Κατά τα άλλα, μην έχεις κανένα ενδοιασμό για Daihatsu. Είναι τέρατα αξιοπιστίας. Να σου πω μόνο, ότι από εποχής Feroza, ήταν καλύτερο από το Βιτάρα, αλλά το έφαγε η άγνοια για το όνομα Daihatsu και έτσι το Βιτάρα έγινε μπεστ σέλερ.
Κοίτα και κανένα Terios. Μόνιμη 4κίνηση, κλείδωμα, lsd πίσω(δεν δουλεύει με τροχό στον αέρα και αυτό, αλλά σε λάσπες, γλυστερά πολύ καλό), πολύ κοντή 1η για τα δύσκολα, άκαμπτο πίσω, ανύπαρκτους προβόλους, τέρας αξιοπιστίας.
Κουνάει στην εθνική, είναι στενό, αλλά πιστεύω ότι είναι ιδανικό για αυτό που ζητάς.
Edited by: stolis

MountExplorer
12-05-09, 17:01
το πιο αμφιρροπο απο ολα ειναι το Mitsubishi pajero pinin. εχουν γραφτει τα καλυτερα αλλα και τα χειροτερα. και δε μιλαω για περιοδικα αλλα για χρηστες-οδηγους-κατοχους. Σε αλλους αποδεικνυεται τερας αξιοπιστιας ακομα και μετα απο 150.000 χιλιομετρα, σε αλλους βγαζει προβληματα.

Απο τεχνικης φυσης, κλασεις ανωτερο απο το Τεριος, αφου εχει ισχυροτερο κινητηρα 130 ιππων, κιβωτιο κοντων σχεσεων, δυνατοτητα εξοικονομησης καυσιμου με επιλογη πισω κινησης, και σε διαστασεις ειναι οσο το καινουριο τεριος (λιγο πανω απο 4 μετρα).

JIM FORD
12-05-09, 17:03
το ξερω αποστολη μου και το ηθελα, αλλα οι χωροι βλεπεις....

ενω με αυτο.........

http://video.google.com/<wbr>videoplay?docid=<wbr>85748774784363255* (http://video.google.com/videoplay?docid=85748774784363255)

δεν πειραζει παιδια! σας ευχαριστω παιδια ολους για την βοηθεια παντως!!!

το αμαξι εκλεισε μολις τωρα, διοτι εριξα και την τιμη!

οποτε αν δεν μοιραστεις την χαρα με τους φιλους σου....τοτε με ποιους?

ιδου λοιπον. ειστε οι πρωτοι φιλοι μου που το μαθαινουνε...εστω και διαδικτυακα!!!

DAIHATSU YRV 4WD / 2005 / 52000 KM / 7700 €!!!!!!!!

κοκκινο, αθικτο, αγρατζουνιστο, 5καθαρο, ελεγμενο απο 2 μηχανικους + εμενα, ολα ρολοι!!!!

να και οι πρωτες φωτο =*

http://www.car.gr/images/classifieds/160/160891_5.jpg

http://www.car.gr/images/classifieds/160/160891_6.jpg

http://www.car.gr/images/classifieds/160/160891_7.jpg

"

MountExplorer
12-05-09, 17:03
προσωπικα επειδη σε δυο μηνες αλλαζω αυτοκινητο, ειμαι μεταξυ του pinin και του grand vitara. μοντελο 2004-2005 μαλλον.

JIM FORD
12-05-09, 17:07
MORE............

[i]

http://www.car.gr/images/classifieds/160/160891_8.jpg

και τωρα κρατηθειτε.....φοραει GISLAVED NORD FROST 5 παρακαλω.......................

καλα σε αυτο τον τομεα, σιγα μην εκανα παραχωρησεις!!!!!!!

http://www.car.gr/images/classifieds/160/160891_10.jpg

http://www.ityre.com/i/tyre/20234.jpg

και μαντεψτε τι καλοκαιρινο σκεφτομαι να του βαλω......"

MountExplorer
12-05-09, 17:08
καλοταξιδο και καλες κορυφοκατακτησεις σου ευχομαι τζιμ!

JIM FORD
12-05-09, 17:11
προσωπικα επειδη σε δυο μηνες αλλαζω αυτοκινητο, ειμαι μεταξυ του pinin και του grand vitara. μοντελο 2004-2005 μαλλον.

μπα....για GV σε βλεπω. με κλειστα ματια! αποκλειεται να παρεις μιτσου εσυ. νισσαν και παλι νισσαν. στην θεση σου μεταξυ των δυο, αν δεν ειχα πχ προβλημα με κυβισμο, τελη, ασφαλιση κλπ (1,8 με 2,0 βλεπεις....μικρη διαφορα) και λογω κοντων και μεγεθους-χωρων, θα επαιρνα σουζουκι. και πιστος μενεις και απο το απλο πηγαινεις στο μεγαλο!!! (grand)

και βαζεις και το αγαπητο σου αυτοκολλητο OFF ROAD ANIMAL"!!!!!!!!!!*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

JIM FORD
12-05-09, 17:14
καλοταξιδο και καλες κορυφοκατακτησεις σου ευχομαι τζιμ!

σε ευχαριστω!!! με το πρωτο ταξιδι θα στειλω φωτο!!!

εδω ο παντοκρατορας (910+ μετρα) δεν μετραει διοτι τον εχω ηδη κατακτησει με το εσκορτ!!

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

JIM FORD
12-05-09, 17:19
ιδου και το καλοκαιρινο ...............

Bridgestone A/T 693

http://www.ityre.com/i/tyre/104.jpg

"

stolis
12-05-09, 19:51
Μπράβο Δημήτρη, καλορίζικο.
Πιο ξεχωριστό από Ίγκνις και πιο αξιόπιστο πιστεύω.
Καλή επιλογή. Ελπίζω να φέρνει κανονικά ανταλλακτικά η agripan.

JIM FORD
13-05-09, 08:35
σε ευχαριστω αποστολη. μηπως μπορεις να με βοηθησεις με τον τυπο τετρακινησης που εχει?

εσυ αλλα και οι λοιποι γνωστες.*

ακουω και διαβαζω διαφορα!*

ειναι και δυσευρετο το ατιμο.....και με την ολη φαση και το τρεξιμο στην δουλεια και το πανε ελα (βλεπετε εγω ειμαι κερκυρα και το αμαξι σαλονικα, αλλα ευτυχως ανεβηκα και το ειδα το σκ που μας περασε) δεν βρηκα κατι.

εγω ξερω οτι εχει συνεκτικο συμπλεκτη αυτο ειναι δεδομενο πιστευω. αλλα το θεμα ειναι τι γινεται απο εκει και μετα.

πχ το ιγκνις αρχικα ειναι 95-5 και μολις σπινιαρει παει πισω εως και 60-40.*

ο μαστορας στο συνεργειο που το φτιαχνει μου λεει οτι παει μονιμα παντου!!! τοτε λεω εγω πως ειναι δυνατον να εχει τοτε μονο τοση λιγη καταναλωση? μαλιστα μου λεει οταν ερθεις εδω και το σηκωσω και *θα δεις οτι μολις γυρισω την μπροστινη ροδα, ταυτοχρονα γυρναει και η πισω!

ισως να δινει μονιμα ενα ποσοστο και πισω και αυτο ειναι καλο σε θεμα οδικης συμπεριφορας παντου και παντα, σε ολες τις συνθηκες. τι να πω....μακαρι...αυτο θελω να βρω..... Edited by: JIM FORD

skipan
13-05-09, 10:53
Καλοταξιδο Δημητρη και απο μενα, πολλα και ασφαλη χιλιομετρα εντος και κυριως ΕΚΤΟΣ!!! [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

JIM FORD
13-05-09, 12:04
σε ευχαριστω ρε σκιπαν! τελικα το 2009 ειναι το ετος μας, οσον αφορα τα 4χ4. μολις παρηγγειλα και τα λαστιχα απο γερμανια. φορτωνονται παρασκευη! πιστευω θα ειναι το μοναδικο που κυκλοφορει με bri dueller all terrain!!!*[i]

"

skipan
13-05-09, 13:04
μολις παρηγγειλα και τα λαστιχα απο γερμανια. φορτωνονται παρασκευη! Πώς τα φερνεις...?Σου κοστιζει λιγοτερο αρκετα???Για πες...με νοιαζει, οπως ξερεις!! [i]"

JIM FORD
13-05-09, 13:42
μα αφου δουλευω σε εισαγωγες ελαστικων.....[i]...εννοειται πιο φτηνα!!!

"

skipan
13-05-09, 13:54
μια χαρα, πολυ ενδιαφερον...
[i]"

j.s.
13-05-09, 14:06
Καλοτάξιδο Τζιμ και από μένα!
Δεν πρόλαβα να γράψω και πολλά μια και κόλλησα με την 4κίνηση του Ignis και τώρα συνέχεια να βρούμε περαιτέρω στοιχεία για το Yrv.
Πάντως παιδιά ψάχνοντας από δω και από κει ,έπεσα στην παρακάτω σελίδα:
<a href=http://www.tune-it.com.gr/tuner/" target="_blank">http://www.tune-it.com.gr/tuner/</a>
όπου με μεγάλη μου έκπληξη έπεσα πάνω σε multimedia kit για το Αουτλάντερ ,τουλάχιστον ίδιο με το μαμίσιο(μόνη διαφορά η έλλειψη σκληρού η οποία σε αυτό εξισορροπείται από άλλα στοιχεία που λείπουν από το μαμίσιο) σε απίστευτα χαμηλή τιμή(για μένα τουλάχιστον).
Διαβάζοντας είδα ότι έχει multimedia kitκαι για πολλά ακόμα 4κινητα.
Αφού λοιπόν αρχίσαμε τόσο καλά να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ,είπα να ενημερώσω!

"

skipan
13-05-09, 15:10
αφου κλεισαμε επιτυχως το θεμα του jim δειτε και μερικες φωτο απο ταξιδι-αστραπη στο GP F1 της Βαρκελωνης αυτο το σκ, μετα απο 10 χρονια...

[i]

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2871.jpg

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2925.jpg

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2927.jpg

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2936.jpg

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_2884.jpg

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_6751.jpg

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_7330.jpg

http://i55.photobucket.com/albums/g121/panasarr/IMG_8137.jpg

θα ανεβασω περισσοτερες και κανα video καποια στιγμη

Edited by: skipan "

j.s.
13-05-09, 15:26
Υπέροχες φωτό skipan!
Μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα ειδικά για αυτές?
Θα τις χαρούμε πολύ καλύτερα , έτσι πιστεύω.(ευχαρίστως και να σου μεταφέρω και αυτές που ήδη πόσταρες ,να μην κάνεις διπλή δουλειά)

"

skipan
13-05-09, 15:28
Ο,τι θελεις φιλε, εγω απλα για να μην φορτωνω με νεα θεματα το βαλα εδω...

PRESIDENT
13-05-09, 15:31
ιδου και το καλοκαιρινο ...............

Bridgestone A/T 693

http://www.ityre.com/i/tyre/104.jpg

καλοριζικο και καλα γουστα.............http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

j.s.
13-05-09, 15:33
Ένα τέτοιο θέμα ,όχι απλά δεν φορτώνει το φόρουμ ,αλλά του αναλογεί ,βάσει σπουδαιότητας και στίκυ να γίνει!Φωτό μέλους μας από Βαρκελώνη είναι!!!

MountExplorer
13-05-09, 15:39
εκτος απο μονοθεσια, βλεπω και αυτοκινητα ραλι Τουρισμου ομως....

skipan
13-05-09, 15:46
εκτος απο μονοθεσια, βλεπω και αυτοκινητα ραλι Τουρισμου ομως....

Εχει αλλους τρεις αγωνες-support races τα λενε για να γεμισουν το προγραμμα-και για να καθαρισουν την πιστα για τους μεγαλους"... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

JIM FORD
13-05-09, 15:46
Καλοτάξιδο Τζιμ και από μένα!
Δεν πρόλαβα να γράψω και πολλά μια και κόλλησα με την 4κίνηση του Ignis και τώρα συνέχεια να βρούμε περαιτέρω στοιχεία για το Yrv.
Πάντως παιδιά ψάχνοντας από δω και από κει ,έπεσα στην παρακάτω σελίδα:
<a href=http://www.tune-it.com.gr/tuner/" target="_blank">http://www.tune-it.com.gr/tuner/</a>
όπου με μεγάλη μου έκπληξη έπεσα πάνω σε multimedia kit για το Αουτλάντερ ,τουλάχιστον ίδιο με το μαμίσιο(μόνη διαφορά η έλλειψη σκληρού η οποία σε αυτό εξισορροπείται από άλλα στοιχεία που λείπουν από το μαμίσιο) σε απίστευτα χαμηλή τιμή(για μένα τουλάχιστον).
Διαβάζοντας είδα ότι έχει multimedia kitκαι για πολλά ακόμα 4κινητα.
Αφού λοιπόν αρχίσαμε τόσο καλά να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ,είπα να ενημερώσω!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΗΤΣΑΡΑ! περιμενω νεα για την 4κινηση μου.........

ωραιο σαιτ! εν ευθετω χρονω ελπιζω να το χρησιμοποιησω και οσο να'ναι κατι θα βαλουμε και στον νται μου!*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif*

"

JIM FORD
13-05-09, 15:49
αυτα ειναι ρε σκι παν! ευγε!!! αντε με το καλο να βαλεις και τον δασοφυλακα σε πιστα!!!

Bigsam
14-05-09, 08:47
μαλιστα μου λεει οταν ερθεις εδω και το σηκωσω και θα δεις οτι μολις γυρισω την μπροστινη ροδα, ταυτοχρονα γυρναει και η πισω!

Λογικά θα έχει την μόνιμη τετρακίνηση όλως των daihatsu. 60% πίσω και 40% μπροστά. Αλλά πες στον τεχνικό σου όταν το σηκώσει αφού γυρίσει με το χέρι την ρόδα και γυρνάνε όλες μετά να το βάλει μπροστά να βάλει ταχύτητα και να πατήσει γκάζι. Μετά να δεις αν θα γυρνάνε όλες οι ρόδες μετά από κάποια χιλιόμετρα ;)

JIM FORD
14-05-09, 09:09
σε ευχαριστω μεγαλε σαμ. μακαρι! (για την μονιμη 4κινηση)!!!*[i]εννοεις οτι μετα απο καποια ταχυτητα σταματαει το συστημα και δινει ροπη μονο μπροστα!

ωχ.....δεν θα το ηθελα....

τελως παντων, οπως και να ειναι αποτελεσε ιδιαιτερα ευχαριστη εκπληξη προς εμε, επειδη νομιζα οτι πηρα ενα αμαξι που μολις σπινιαρει μπροστα, δινει πισω! (οχι οτι με χαλουσε σε σχεση με το 4χ2 που ειχα.....)

το νεο σιριον ειναι ετσι πλεον. σαν τα ιγκνις, παντα κλπ....

ψαχνω παντου και πλεον μπορω να πω με σχεδον σιγουρια οτι παρουσιαζεται - αναφερεται ως μονιμα 4κινητο!*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif

τι θεμα ειναι επισης να βρω το ποσοστο!

ιδιατερα εχει περαση στο διαδικτυο απο κατοικους βορειων ευρωπαικων χωρων που το ζητουν σαν τρελλοι!

μαλιστα διαβαζα εναν νορβηγο απο το οσλο που ψαχνει το τουρμπατο 4κινητο και δυστυχως υπαρχει μονο αγγλια αλλα και απο εναν αγγλο επειδη θελουν και προτιμουν την μονιμη 4κινηση του για να κινουνται παντα και παντου με ασφαλεια!

"

Bigsam
14-05-09, 09:19
Πάντα έχουν μόνιμη τετρακίνηση. Απλά η δοκιμή της μόνιμης τετρακίνησης με την περιστροφή της ρόδας με το χέρι δεν είναι 100% σωστή. Σε αυτό αναφερόμουν.
Η Τετρακίνηση από όσο έχω διαβάσει είναι μόνιμη με ποσοστό 60%πίσω-40%μπροστά Που είναι μία χαρά. ;) Ίσως σου ψαρεύει λίγο η μούρη σε περιπτώσεις ακραίων συνθηκών αλλά είναι θέμα συνήθειας
Δώσε μου λίγο χρόνο μήπως βρω το κειμενάκι με τα χαρακτηριστικά

JIM FORD
14-05-09, 09:29
λεγε μου τετοια....λεγε μου τετοια....και οσο χρονο θελεις!!!

thanks!!!

DENNISLA
14-05-09, 11:59
Kαλημερα jim τι εγινε τελικα το εκλεισες??? εγω τελικα το αποφασισα και εκλεισα το καινουργιο grand vitara 2.0.

JIM FORD
14-05-09, 12:01
και αλλες φωτο απο την μαντρα! οι υπολοιπες πιο καλοκαιρινες σε κανα διμηνο πρωτα ο θεος...

http://www.imageshack.gr/files/nj8q868mmtalal71znj4.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=nj8q868mmtalal71znj4.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/5ojxg2688i4qlrqqit53.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=5ojxg2688i4qlrqqit53.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/1s5e994j5iycspzipar8.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=1s5e994j5iycspzipar8.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/tdzp2pt39lsh0vdp7jgh.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=tdzp2pt39lsh0vdp7jgh.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/gmw51jpnme1qqyhttpt1.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=gmw51jpnme1qqyhttpt1.jpg)

"

JIM FORD
14-05-09, 12:05
Kαλημερα jim τι εγινε τελικα το εκλεισες??? εγω τελικα το αποφασισα και εκλεισα το καινουργιο grand vitara 2.0.

καλημερα! ναι ντεννις! και εσυ καλοριζικο! τελικα σε κερδισαν τα κοντα ε? εμ, θελεις να ακουλουθεις και τον brother.......

αντε καλες εξορμησεις!!!!!

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif
"

DENNISLA
14-05-09, 12:15

καλημερα! ναι ντεννις! και εσυ καλοριζικο! τελικα σε κερδισαν τα κοντα ε? εμ, θελεις να ακουλουθεις και τον brother.......

αντε καλες εξορμησεις!!!!!

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif

Ευχαριστω.Ναι τελικα με κερδισαν τα κοντα! δεν γινοταν αλλιως αν ηθελα να ακολουθησω τον ινδιανο! για να δουμε πως θα μου βγει ανυπομονω.Εσυ τελικα το εκλεισες?"

JIM FORD
14-05-09, 12:28
ναι - ναι!!!*[i]

τελικα ειμαστε 3 πλεον οι φρεσκιοι 4κινητοι φετος στην παρεα....σκιπαν, εσυ και εγω!!!

ακολουθει με το καλο και ο "παλιος" γιωργος / βουνο-εξερευνητης......σε κανα διμηνο! λεει για πατζερο αλλα εγω προσωπικα τον βλεπω για gv, προφανως το αναμεσα απο το δικο του (σκετο v το παλιο) και το δικο σου !!!"

JIM FORD
14-05-09, 12:30
μια χαρα θα σου βγει! απλα να προσεχεις μετα απο μερικες χιλιαδες χλμ. τα μουφα 687...αυτα δεν φοραει?

ξερει και ο σκιπαν.....[i]"

MountExplorer
14-05-09, 12:36
ειμαι σε ΔΙΛΗΜΜΑ διοτι ακουω απο χρηστες/κατοχους αυτοκινητων αντιθετες αποψεις.... αλλο παει απροβληματιστα για πανω απο 150.000 χλμ. αλλα βγαζουν προβληματα κτλ. ειναι λαχειο τελικα... τι θα σου πεσει.

και τα δυο ειναι ικανα οχηματα αλλα εχουν καποιες διαφορες...

DENNISLA
14-05-09, 12:37
Αντε ωραιοι καλοταξιδοι ολοι μας και οχι καλοριζικοι( δεν θελουμε να βγαλουν ριζες αυτοκινητα ειναι οχι σπιτια).Δεν εχω κοιταξει τι φοραει αλλα εχω σκοπο απο φθινοπωρο να παρω μια τετραδα ζαντολαστιχα για εκτος δρομου καταστασεις και τα μαμα θα τα εχω για ασφαλτο μονο.

DENNISLA
14-05-09, 12:40
μαουντ και εγω το ιδιο ακουγα, αλλα λεω δεν γα..... δεν ακουω κανενα κ θα παρω αυτο που πιστευω οτι ειναι καλο για την χρηση που θα κανω

JIM FORD
14-05-09, 12:51
κοιτα γιωργο το παιδι απο βεροια - ναουσα με το πινιν νομιζω το εχει σκισει και παει μια χαρα σωστα? να μια πρωτη αποψη απο μιτσου! επισης σε γενικες γραμμες δεν εχω ακουσει κατι κακο εγω για το πινιν. εχει τα γονιδια του πατζερο εξαλλου. *εγω στο ειπα αν δεν μπορεις να αποχωριστεις τα κοντα και την εν γενει σουζουκι συμπεριφορα , εντος και εκτος...την οποια την εχεις μαθει καλα.....προχωρα για τζι βι!*

εξαλλου μεγαλωνεις......απο απλο τζι, πας στο τζι βι!!!*[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

εχεις πιο πολλα κυβικα (2000) και καλυτερους χωρους! απλα βαζεις το χερι λιγο πιο πολυ στην τσεπη λογω καταναλωσης, εξοδων διλιτρου και προφανως στην τιμη αγορας!

"

MountExplorer
14-05-09, 12:54
κυβικα ειναι τα ιδια. και τωρα διλιτρο εχω, και το πινιν διλιτρο και το γκραν βιταρα διλιτρο. Σταθερος μενω στα κυβικα...

JIM FORD
14-05-09, 12:58
πως μου ειχε κατσει στο μυαλο το πινιν 1,8? μηπως εβγαινε και 1,8 και 2,0 ?

skipan
14-05-09, 13:11

Με το καλο...
Ποσο βγαινει τωρα φιλε?Ποια εκδοση πηρες?

DENNISLA
14-05-09, 13:33
Ευχαριστω skipan, καλοταξιδο κ το δικο σου. Την πιο πλουσια εκδοση πηρα στα 2000 με τελικη τιμη με το κλειδι στο χερι 26400.

MountExplorer
14-05-09, 13:39
Ευχαριστω skipan, καλοταξιδο κ το δικο σου. Την πιο πλουσια εκδοση πηρα στα 2000 με τελικη τιμη με το κλειδι στο χερι 26400.

με μηχανικο κιβωτιο προφανως.

MountExplorer
14-05-09, 13:42
πως μου ειχε κατσει στο μυαλο το πινιν 1,8? μηπως εβγαινε και 1,8 και 2,0 ?

Το 1,8 δεν ειναι καλο ομως. Εχει μονιμη τετρακινηση (οποτε καταναλωνει οσο το διλιτρο με κατωτερες επιδοσεις). Η τετρακινηση του δεν ειναι τοσο καλη, και δεν εχει κιβωτιο με αργα". Μακρυα!

Το διλιτρο αξιζει μονο..."

JIM FORD
14-05-09, 13:44
οκ! αρα πλην χωρων δεν εχεις σημαντικες διαφορες.....ισως λιγοτερο βαρος στο πινιν σωστα?

DENNISLA
14-05-09, 13:47

με μηχανικο κιβωτιο προφανως.

Ναι ναι με μηχανικο φυσικα, ειναι που ειναι αργο να το παρω κ αυτοματο θα σερνομαι...........[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif"

MountExplorer
14-05-09, 13:50
το νεο γκραν βιταρα ειναι αρκετα βαρυ. ειδικα η αυτοματη εκδοση ζυγιζει 1600 κιλα οποτε με οδηγο και βενζινη παει 1700 κατευθειαν. οποτε με αυτοματο κιβωτιο, τα 140 αλογα απλα δεν φτανουν για να κινηθεις γρηγορα.

το πινιν απο την αλλη οπως και το προηγουμενο γκραν βιταρα, ζυγιζουν 1400 κιλα ακομα και με αυτοματο σαζμαν οποτε πανε καλυτερα σε επιδοσεις...

JIM FORD
14-05-09, 14:01
εσυ παντα ηθελες γιωργο αυτοματο με κοντα. βρηκες μιτσου?

MountExplorer
14-05-09, 14:05
οκ! αρα πλην χωρων δεν εχεις σημαντικες διαφορες.....ισως λιγοτερο βαρος στο πινιν σωστα?

κι ομως οι διαφορες ειναι παρα πολλες, και κρισιμες για μενα... συγκρινω παντα το παλιο γκραν βιταρα με το παγιερο πινιν... 2000-2005 δηλαδη...

Το πινιν ειναι μικροτερο σε χωρους. Τα αργα του ειναι 2/3 και οχι 1/2. Τριτο μειονεκτημα ειναι οτι ο σαρακακης ειναι πιο ακριβος σε ανταλλακτικα απο οτι η σουζουκι. Tεταρτο ειναι οτι για βελτιωσεις κτλ. δεν εχεις πολλες επιλογες... Μετα το σασι ειναι μεν τυπου σκαλας αλλα οχι ανεξαρτητο. ειναι κολλημενο πανω στο αμαξωμα. καλο για εντος δρομου, κακο για εκτος δρομου. Επιπλεον εχω ακουσει και για ορισμενα με προβληματα αλλα αυτο ειναι θεμα τυχης πιστευω.

Το γκραν βιταρα εχει αλλα μειονεκτηματα, εναντι του πινιν. Δεν εχει LSD πισω. Δεν εχει επιλογη για 4Χ4 με ελευθερο το κεντρικο διαφορικο, παρα μονον 50-50. Σε προβολους νομιζω πως ειναι ελαφρως μεγαλυτερο αν και πολυ μικρη διαφορα στην πραξη. Μετα δεν εχει δισκοφρενα πισω, αλλα ταμπουρα!

MountExplorer
14-05-09, 14:07
και το πινιν και το γκραν βιταρα εχουν και αυτοματο σαζμαν και κοντες σχεσεις. απλα η αργη πρωτη του βιταρα ειναι πιο κοντη απο την αργη πρωτη του πινιν, κατι που εχει σημασια σε δυσκολες καταστασεις...

JIM FORD
14-05-09, 14:28
lsd και δισκο πισω βαζεις. σωστα?*[i]

αρα μενει μονο το =*

/////////////

Δεν εχει επιλογη για 4Χ4 με ελευθερο το κεντρικο διαφορικο, παρα μονον 50-50.*

////////////

δεν πολυ πειραζει.....πιστευω ε?

στο βαρος οπως εγραψα προφανως υπερεχει το πινιν ε?"

MountExplorer
14-05-09, 14:29
οποτε τζιμ οπως καταλαβες δεν ειναι ευκολη η αποφαση καθως και τα μεν και τα δε μειονεκτηματα δεν ειναι ασημαντα...

JIM FORD
14-05-09, 14:34
ναι το καταλαβα. αλλα σκεψου θετικα. δηλαδη οτι ηδη εχεις μειωσει στις 2 επιλογες τα πιθανα αμαξια......

παντως λογω βελτιωσιμοτητας, αν κανεις τις προσθηκες που αναφερω πιο πανω (lsd+rear disc brakes) και επειδη εσυ συνηθως εισαι για κορυφοκατακτησεις....μαλλον για τζι βι σε βλεπω οπως ειπα!

MountExplorer
14-05-09, 14:39
οι χωροι του πινιν διορθωνονται με μια μπαγκαζιερα. αλλα και το πισω διαφορικο του γκραν διορθωνεται με ενα ARB, και με το παραπανω!!!

οποτε μετα και αφου εχει δαπανηθει γυρω στο χιλιαρικο, εχουμε ως εξης...

Μειονεκτηματα πινιν

1) αργα"
2) σαρακακης!
3) σασι
4)βελτιωσεις και αξιοπιστια

μειονεκτηματα GV

1)δεν εχει 4Χ4 με ελευθερο κεντρικο διαφορικο
2)ταμπουρα
3)προβολοι (μαλλον, δεν ειμαι 100% σιγουρος)

"

MountExplorer
14-05-09, 14:45
στην πραξη βεβαια τα ταμπουρα πισω δεν με εχουν προβληματισει ποτε, στα δυο χρονια που εχω το παλιο βιταρα. Στους προβολους και να υπαρχει διαφορα θα ειναι αμελητεα. Και 4Χ4 με/χωρις το κεντρικο διαφορικο κλειδωμενο επισης μετραει αφου δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το 50-50, απο οσο ξερω.

απο την αλλη και το σασι του πινιν μια χαρα ειναι! οι τιμες ομως των ανταλλακτικων, οι βελτιωσεις και η αξιοπιστια παιζουν ρολο. και υπαρχει και το θεμα των αργων" που δεν ειναι και τοσο αργα στο πινιν...."

JIM FORD
14-05-09, 14:57
το 4β απο το μιτσου και το 2 απο το σουζουκι σβηστο.*

το ενα δεν πολυ ισχυει και το αλλο διορθωνεται.

το 3 οντως στο σουζουκι λιγο θα δυσκολεψει εκτος, λιγο ομως!

DENNISLA
14-05-09, 14:59
για ποιο βιταρα λες? το καινουργιο?

MountExplorer
14-05-09, 15:01
οποτε καταλαβαινεις για ποιο λογο εχω κολλησει...στην επιλογη.

MountExplorer
14-05-09, 15:02
για ποιο βιταρα λες? το καινουργιο?

οχι λεω για αυτο που εβγαινε μεχρι το 2005. αλλωστε και το πινιν σταματησε το 2006 ή 2007 να παραγεται.

το καινουριο θα το λυπομουν... επισης το καινουριο κατω απο το σασι προεξεχουν πολλα... [i]"

DENNISLA
14-05-09, 15:15
Σιγα μην το λυπηθω!!!!! εμενα δεν μου φανηκε να προεξεχουν κ πολλα, αλλα οπως κ να εχει ποδιες θα βαλω...

j.s.
14-05-09, 15:26
Μάουντ άστα αυτά και χτύπα ένα wrangler ,ελεύθερο νιάτο είσαι![i]
Αφού δεν τρέχεις κιόλας....
"

MountExplorer
14-05-09, 15:33
Μάουντ άστα αυτά και χτύπα ένα wrangler ,ελεύθερο νιάτο είσαι![i]Αφού δεν τρέχεις κιόλας....

μπορει να ειμαι πολλα πραγματα αλλα οχι αμερικανος! Απαπαπαπα.

Ασε που απο θεμα αξιοπιστιας, καταναλωσης, επιδοσεων, κοστος κτλ. απεχουν ετη φωτος απο τα ιαπωνικα. Εχω γνωρισει και πρωην κατοχους wrangler... Και μου τα παν...Μακρυα!!!!"

JIM FORD
14-05-09, 15:37
οποτε καταλαβαινεις για ποιο λογο εχω κολλησει...στην επιλογη.

καταλαβαινω μια χαρα......μολις τα περασα αυτα!

επισης ασχετα με τα γουστα αν βαλεις τα εξτρα και ουσιαστικα εκμηδενιστουν τα οποια μειονεκτηματα του βιταρα πλην βαρους (ακομη και οι προβολοι με body lift) το δυσκολο αρχιζει οταν φτασεις στο δια ταυτα δηλαδη στο κοστος και εκει προφανως το πινιν υπερεχει. σωστα?

MountExplorer
14-05-09, 15:49
οταν λες κοστος εννοεις τιμη αγορας? Τα ιδια λεφτα κοστιζουν περιπου. κοιταξα τις μικρες αγγελιες. τα μοντελα 2003 π.χ. κανουν γυρω στις 15.000.

απο εκει και περα το πισω μπλοκε στοιχιζει περιπου 1000 ευρω, οσο και οι ραγες και η μπαγκαζιερα του πινιν! οποτε δεν τιθεται τετοιο θεμα.

JIM FORD
14-05-09, 15:52
αν ειναι το ιδιο οκ. νομιζα οτι το πινιν ηταν πιο κατω!*

μην ξεχασεις να προσθεσεις και δισκους πισω στο κοστος!

αρα μαλλον και παλι το τζι βι υπερεχει.........

stolis
14-05-09, 15:53
Δεν εχει επιλογη για 4Χ4 με ελευθερο το κεντρικο διαφορικο, παρα μονον 50-50.

Φυσιολογικό είναι, αφού δεν έχει κεντρικό διαφορικό........
Το καινούριο που πήρε ο Dennisla, είναι το πρώτο Βιτάρα με κεντρικό νομίζω.
Η μόνιμη 4κίνηση με κεντρικό διαφορικό, εκτός της κατανάλωσης για όποιους τους ενδιαφέρει, είναι μακράν καλύτερη από την κατ'επιλογή, για αυτόν ακριβώς το λόγο.
Έχεις ή κεντρικό lsd για κορυφαία συμπεριφορά σε άσφαλτο, γλυστερά,χώμα, ή ελεύθερο αλλά με επιλογή 50-50, όπως το Terios και το G.V.
Και τα κορυφαία καθαρόαιμα 3 διαφορικά έχουν και μόνιμη 4κίνηση. Βλέπε G-Wagen, Land Cruizer. Κάτι ξέρουν αυτοί.[i]
Edited by: stolis "

JIM FORD
14-05-09, 15:57
κατα ποσο θα μειωσει ρε γιωργο και αποστολη αυτη η ελλειψη" τις εκτος διαδρομες στα πλαισια που κανει ο γιωργος (οχι κατι τρελλο, τυπου trial δηλαδη), οταν εχεις κοντα και μαλιστα "καλα" κοντα και αρκετες περαιτερω δυνατοτητες βελτιωσης οπως lsd....κλπ....???"

stolis
14-05-09, 16:00
κατα ποσο θα μειωσει ρε γιωργο και αποστολη αυτη η ελλειψη" τις εκτος διαδρομες στα πλαισια που κανει ο γιωργος (οχι κατι τρελλο, τυπου trial δηλαδη), οταν εχεις κοντα και μαλιστα "καλα" κοντα και αρκετες περαιτερω δυνατοτητες βελτιωσης οπως lsd....κλπ....???

Ποια ακριβώς έλλειψη εννοείς Δημήτρη;
"

JIM FORD
14-05-09, 16:03
αυτη η ελλειψη του τζι βι σε σχεση με το μιτσου

///////////////

//////////////"

stolis
14-05-09, 16:21
αυτη η ελλειψη του τζι βι σε σχεση με το μιτσου

///////////////

//////////////

Δημήτρη, στο καθαρά off-road κομμάτι δεν παίζει ρόλο, καθώς το έχεις στο 50-50 και κάνεις ότι κάνεις.
Όταν όμως δεν έχεις κεντρικό διαφορικό και πρέπει να κινηθείς σε γλυστερό οδόστρωμα με στροφές, παίζει μεγάλο ρόλο, καθώς σε κάποια 4κίνητα δεν μπορείς καν να βάλεις την 4κίνηση καθώς <<κουρδίζει>> και μπορείς να τα πάρεις στο χέρι.
Οπότε, έχουμε ένα αυτοκίνητο που ταξιδεύει σαν πισωκίνητο και ένα άλλο που ταξιδεύει σαν 4κίνητο. Η οικονομία είναι πιο σημαντική ή η ασφάλεια;;;;;
Ακόμη και να μπορείς να κινηθείς με το 50-50, η συμπεριφορά του θα είναι απότομη και άτσαλη.
Ακόμα και σε αυτοκίνητα όπως το STI που έχουν και κλείδωμα 50-50, οι οδηγίες είναι να μπαίνει μόνο σε χιόνι κλπ και με συγκεκριμένες ταχύτητες και χρήση.
Σύγκρινε και πιο καθαρόαιμα οχήματα πως συμπεριφέρονται με τη μία και την άλλη λύση. Π.χ Wrangler-L.C.
Ο καθ'ένας βέβαια μπορεί να λέει και να γράφει ότι θέλει, αλλά υπάρχει και η κοινή λογική.....

Επίσης, ξαναγράφω ότι, τα Βιτάρα προ καινούριου μοντέλου, δεν έχουν κεντρικό διαφορικό.
Έχουν ένα εμπρός και ένα πίσω.
Παρεπιπτόντως, τα διαφορικά του καινούριου Βιτάρα, είναι κατασκευής Σουμπαρού.(κλάδος της Σουμπαρού που κατασκευάζει διαφορικά)
Edited by: stolis

JIM FORD
14-05-09, 16:34
χμμμμ.....μαλιστα! αρα στο προκειμενο που ειναι η επιλογη του γιωργου μεταξυ σουζουκι γκραντ βιταρα και πινιν,*με την προσθηκη ενος μπλοκε συν 2 δισκων πισω συν οτι αλλο θελει....το βιταρα θα υπερεχει παντου πλην του εντος" κομματιου, σωστα? η ακομη και σε γρηγορες ανοικτες καμπες με χιονι παγο, παλι θα υπολειπεται?

(καταλαβαινετε, τι κανω τωρα ετσι, τον δικηγορο του διαβολου για να βοηθησω τον γιωργο στην τελικη επιλογη)."

MountExplorer
14-05-09, 18:42
TA Vitara εχουν ενα transfer case στο κεντρο για να δινουν κινηση και στο μπροστινο διαφορικο. Την επιλεκτικη τετρακινηση οσο την εχω δοκιμασει σε ασφαλτο (βρεγμενη κυριως) δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

MountExplorer
14-05-09, 18:47
επισης ο καλυτερος τροπος να αυξησεις την ασφαλεια σου σε ολισθηρο οδοστρωμα ειναι να μειωσεις ταχυτητα και οχι να επαναπαυτεις στην τεχνολογια που μπορει να σε σωσει αλλα καμια φορα μπορει και οχι...

stolis
14-05-09, 19:03
TA Vitara εχουν ενα transfer case στο κεντρο για να δινουν κινηση και στο μπροστινο διαφορικο. Την επιλεκτικη τετρακινηση οσο την εχω δοκιμασει σε ασφαλτο (βρεγμενη κυριως) δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

Όπως όλα τα 4κίνητα εδώ και 10ετίες, χωρίς κεντικό διαφορικό και χωρίς αυτόματη 4κίνηση.
Το κεντρικό που κολλάει δεν ξέρω.[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif
Μπορεί να μην είχες πρόβλημα στο βρεγμένο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε το άσπρο μαύρο.
Άλλοι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα χωρίς κοντά, σημαίνει ότι δεν είναι καλύτερο να έχεις σε καθαρό off-road;http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

"

stolis
14-05-09, 19:09
επισης ο καλυτερος τροπος να αυξησεις την ασφαλεια σου σε ολισθηρο οδοστρωμα ειναι να μειωσεις ταχυτητα και οχι να επαναπαυτεις στην τεχνολογια που μπορει να σε σωσει αλλα καμια φορα μπορει και οχι...

Όπως συνήθως, φανφάρες μόνο και μόνο για να έχεις την τελευταία κουβέντα.
Από την πόλη έρχομαι.........
Είναι δύσκολο, (όχι να καταλάβεις γιατί το ξέρεις καλά), αλλά απλά να παραδεχθείς, ότι η μόνιμη 4κίνηση είναι ασφαλέστερη;;;;[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif
Αλλιώς η κουβέντα όπως πάντα, δεν θα έχει νόημα μαζί σου. Άλλαξε λίγο τη νοοτροπία σου, για να μπορούμε να συζητάμε ευχάριστα και λογικά εδώ μέσα.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

stolis
14-05-09, 19:17
χμμμμ.....μαλιστα! αρα στο προκειμενο που ειναι η επιλογη του γιωργου μεταξυ σουζουκι γκραντ βιταρα και πινιν, με την προσθηκη ενος μπλοκε συν 2 δισκων πισω συν οτι αλλο θελει....το βιταρα θα υπερεχει παντου πλην του εντος" κομματιου, σωστα? η ακομη και σε γρηγορες ανοικτες καμπες με χιονι παγο, παλι θα υπολειπεται?

(καταλαβαινετε, τι κανω τωρα ετσι, τον δικηγορο του διαβολου για να βοηθησω τον γιωργο στην τελικη επιλογη).

Κοίτα, αν μιλάς για το Γιώργο, καλύτερα να πάμε στις πύλες του ανεξήγητου να το συζητήσουμε.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Ο Γιώργος, φωνάζει συνεχώς ότι καλύτερη είναι η κατ'επιλογή 4κίνηση από τη μόνιμη. Δηλαδή εταιρίες που έχουν αναπτύξει τεχνογνωσία με κεντρικά lsd, με κλειδώματα κλπ, δοκιμασμένα σε αγώνες και τις πιο ολισθηρές συνθήκες όπως Σουμπαρού-Μιτσουπίσι, δοκιμασμένα σε ακραίες συνθήκες όπως G-Wagen-Land Cruizer κλπ, είναι άσχετοι και υποκλίνονται στις γνώσεις και στις απόψεις του.
Όταν όμως έγραψε τη γνώμη του για το ιδανικό 4κίνητο όχημα, έβαλε για 4κίνηση, αυτή του G-Wagen που είναι μόνιμη. Αναιρεί ο ίδιος τον εαυτό του δηλαδή.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

MountExplorer
14-05-09, 19:53
TA Vitara εχουν ενα transfer case στο κεντρο για να δινουν κινηση και στο μπροστινο διαφορικο. Την επιλεκτικη τετρακινηση οσο την εχω δοκιμασει σε ασφαλτο (βρεγμενη κυριως) δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Όπως όλα τα 4κίνητα εδώ και 10ετίες, χωρίς κεντικό διαφορικό και χωρίς αυτόματη 4κίνηση.Το κεντρικό που κολλάει δεν ξέρω.[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifΜπορεί να μην είχες πρόβλημα στο βρεγμένο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε το άσπρο μαύρο.Άλλοι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα χωρίς κοντά, σημαίνει ότι δεν είναι καλύτερο να έχεις σε καθαρό off-road;http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

γιατι κανω το ασπρο μαυρο δεν καταλαβα τωρα... και τα συμπερασματα που εξαγεις και οι παραλληλισμοι δεν κολλανε. εξαλλου το πινιν που ΕΧΕΙ κεντρικο διαφορικο, Εχει και επιλεκτικη τετρακινηση. δεν ειπα πουθενα οτι η επιλεκτικη τετρακινηση ΔΕΝ πρεπει να εχει κεντρικο διαφορικο!"

MountExplorer
14-05-09, 20:01

Όπως συνήθως, φανφάρες μόνο και μόνο για να έχεις την τελευταία κουβέντα.Από την πόλη έρχομαι.........Είναι δύσκολο, (όχι να καταλάβεις γιατί το ξέρεις καλά), αλλά απλά να παραδεχθείς, ότι η μόνιμη 4κίνηση είναι ασφαλέστερη;;;;[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifΑλλιώς η κουβέντα όπως πάντα, δεν θα έχει νόημα μαζί σου. Άλλαξε λίγο τη νοοτροπία σου, για να μπορούμε να συζητάμε ευχάριστα και λογικά εδώ μέσα.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

οταν παραδεχτεις οτι η καλυτερη τετρακινηση ειναι για ασφαλτο αυτη της Nissan, και για εκτος δρομου αυτη με τρια διαφορικα αλλα δυνατοτητα πισω κινησης μονο (οπως του πινιν) αλλα με μπλοκε μπρος - πισω, τοτε το συζηταμε http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

Η κοινη λογικη αλλωστε που επικαλεισαι λεει οτι στα ολισθηρα μειωνεις ταχυτητα και δεν αυξανεις την.... "τετρακινηση"! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

επισης μην ξεχνας οτι σε μια διαδρομη ασφαλη και γρηγορη οπως Αθηνα-Θεσσαλονικη (500 χλμ.) ή Ηγουμενιτσα-ελληνοτουρκικα συνορα (670) χιλιομετρα το τεριος και το καθε τεριος θα καψει τζαμπα και βερεσε μερικα λιτρα βενζινης. Εκτος αν πιστευεις οτι κι εδω χρειαζεται τετρακινηση, που δε νομιζω!"

MountExplorer
14-05-09, 20:07
χμμμμ.....μαλιστα! αρα στο προκειμενο που ειναι η επιλογη του γιωργου μεταξυ σουζουκι γκραντ βιταρα και πινιν,*με την προσθηκη ενος μπλοκε συν 2 δισκων πισω συν οτι αλλο θελει....το βιταρα θα υπερεχει παντου πλην του εντος" κομματιου, σωστα? η ακομη και σε γρηγορες ανοικτες καμπες με χιονι παγο, παλι θα υπολειπεται?

(καταλαβαινετε, τι κανω τωρα ετσι, τον δικηγορο του διαβολου για να βοηθησω τον γιωργο στην τελικη επιλογη).Κοίτα, αν μιλάς για το Γιώργο, καλύτερα να πάμε στις πύλες του ανεξήγητου να το συζητήσουμε.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifΟ Γιώργος, φωνάζει συνεχώς ότι καλύτερη είναι η κατ'επιλογή 4κίνηση από τη μόνιμη. Δηλαδή εταιρίες που έχουν αναπτύξει τεχνογνωσία με κεντρικά lsd, με κλειδώματα κλπ, δοκιμασμένα σε αγώνες και τις πιο ολισθηρές συνθήκες όπως Σουμπαρού-Μιτσουπίσι, δοκιμασμένα σε ακραίες συνθήκες όπως G-Wagen-Land Cruizer κλπ, είναι άσχετοι και υποκλίνονται στις γνώσεις και στις απόψεις του.Όταν όμως έγραψε τη γνώμη του για το ιδανικό 4κίνητο όχημα, έβαλε για 4κίνηση, αυτή του G-Wagen που είναι μόνιμη. Αναιρεί ο ίδιος τον εαυτό του δηλαδή.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Ε οχι! αυτο λεγεται παραφραση και διαστρεβλωση http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Δεν τα ειπα ετσι! ειπα το G-wagen με δυνατοτητα να λειτουργει και σαν πισωκινητο, Συνδυασμος G-wagen και Pajero pinin δηλαδη! ΟΧΙ μονιμη τετρακινηση ΑΛΛΑ δυνατοτητα κλειδωματος ολων των διαφορικων.

Αυτο μπορεις να το δεις με τρεις παραλλαγες.

Navara με μπλοκε και μπροστα
Pinin με μπλοκε μπρος-πισω και οχι lsd
G-wagen με δυνατοτητα αποσυμπλεξης του μπροστινου διαφορικου."

MountExplorer
14-05-09, 20:10
το θεμα μας ομως τωρα (πρακτικα και οχι θεωρητικα) δεν ειναι αυτο. ειναι αλλο! οτι ολοι παρηγγειλαν 4Χ4 και εγω συντομα θα αντικαταστησω το παλαιο με καινουριο... και το προαιωνιο ερωτημα επανερχεται. off-road animal" or "paris-dakar" ? ιδου η απορια!!!"

stolis
14-05-09, 20:17
Εγώ θα έλεγα να σκεφτείς: Να σταματήσω να γράφω να σωθεί το φόρουμ, ή να το καταστρέψω τελείως;[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley6.gif"

MountExplorer
14-05-09, 20:25
ο js69 θα μας πει (δεν εχει φορεστερ, αρα ειναι πιο αμεροληπτος) [i]"

stolis
14-05-09, 20:32
Ο Δημήτρης είναι εκ των πραγμάτων σε δύσκολη θέση. Δεν μπορεί να υποστηρίξει κάποιον.
Ας σκεφτούν όμως όλοι, που είναι ο Θοδωρής, ο Geokasto, γιατί δεν γράφει πλέον ο Kapten, ας πει τη γνώμη του ο πρόεδρος.....
5-6 άτομα είχα παροτρύνει εγώ να γραφτούν και μόνο και μόνο για εσένα δεν ήθελαν.
Την εποχή που πολύ δημοκρατικά και επειδή έγραφα αλήθειες που καίνε με διέγραψες, γινόταν χαμός στο θέμα οδήγηση και τα παιδιά ξενυχτούσαν γιατί πέρναγαν καλά. Με τη συμπεριφιρά που δείχνεις όμως, νέκρωσε.
Πότε θα καταλάβεις ότι έχεις κολλήματα που κάνουν κακό στην κουβέντα και τις περισσότερες φορές δεν μπορεί να γίνει, ή ρωτάς και απαντάς μόνος σου;
Κάτσε και αναλογίσου τις παραλογίες που γράφεις επιτέλους και άλλαξε συμπεριφορά για το καλό και το δικό σου και του φόρουμ.

stolis
14-05-09, 20:35
Δεν τα ειπα ετσι! ειπα το G-wagen με δυνατοτητα να λειτουργει και σαν πισωκινητο, Συνδυασμος G-wagen και Pajero pinin δηλαδη! ΟΧΙ μονιμη τετρακινηση ΑΛΛΑ δυνατοτητα κλειδωματος ολων των διαφορικων.

Ρε άχρηστοι και άσχετοι μηχανικοί της Mercedes και της Toyota, τι τα βγάζετε με μόνιμη 4κίνηση; Δεν διαβάζετε τι γράφει ο παντογνώστης mount;
Εδώ έχει σαρώσει τις κορυφές (είπαμε, εκεί που πάνε και τα Fiorino[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif), αλλάξτε την 4κίνηση στα σαπάκια σας.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif
"

MountExplorer
14-05-09, 20:59
για ολα φταινε οι ασχετοι μηχανικοι της Nissan που δημιουργησαν το πιο γρηγορο σε πιστα 20 χλμ. 4Χ4 στον κοσμο.... καλα που δεν ακουσαν την σουμπαρου διοτι στις λιγες ευθειες του Ρινγκ, θα εχαναν χρονο και ετσι δεν θα ηταν το ταχυτερο 4Χ4 στον κοσμο σε πιστα! [i]"

MountExplorer
14-05-09, 21:36
Εχουμε καποιους κανονες για τους συνομιλητες μας. δεν επιτρεπεται κατα συρροη να παραβιαζονται.