PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 μηνες ΔΙΑΤΡΟΦΗ για εμας τους αφυσικους!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-03-09, 13:16
αντε λοιπον να δωσω και εγω ενα προγραμματακι διατροφης ενοψει καλοκαιριου.
αρχικα να πω οτι ο καθε ανθρωπος εχει τον δικο του μεταβολισμο και κανονες ναι μεν υπαρχουν αλλα καθε σωμα εχει τον δικο του τροπο προσαρμογης.
αυτα που γραφονται σε διαφορα περιοδικα και μεταφερονται ως αλλοθι ειναι πραγματικα πολυ αστεια και εξηγω
1)εχω θυρωειδη και παχαινω!!!..ολες οι επιστημονικες ερευνες εχουν καταληξει στο ιδιο συμπερασμα.εαν καποιος εχει υπερθ. εαν δεν παιρνει χαπια τοτε χανει κιλα συνεχως και ειναι επικυνδινο.εαν τωρα εχει υποθ. και δεν παιρνει χαπια τοτε δικαιολογηται μια αυξηση βαρους 5% μεσα σε 10 χρονια.
2)δεν τρωω αλλα παχαινω!...αυτο ειναι το ν2 ψεμμα...οι ανθρωποι που νομιζουν οτι δεν τρωνε εχουν το χειροτερο σωμα και αυτο γιατι τρωνε μονο σε ενα γευμα το βραδυ μαζεμενες τις θερμιδες ολης της μερας και μετα πανε και για υπνο,και το θεμα δεν ειναι αν θα εχεις ωραιο σωμα αλλα τα προβληματα ποθ θα επιφερει το πολυ λιπος στο σωμα σου μετα απο χρονια,ζαχαρο,πιεση,διαβητης κ.τ.λ.
ειτε καποιος ακολουθει προγραμμα για γραμμωση ειτε για ογκο θα πρεπει να ξερει μερικα βασικα πραγματα γιατι η διατροφη ειναι το 70%του προγραμματος
1)παντα πρωινο
2)5-6 μικρα και μετρια γευματα,,,εξασφαλιζουν συνεχη τροφοδοτηση κ κυριως σταθερο ζαχαρο
3)σωστη αναλογια υδατανθρακων-θερμιδων,,οσο παμε προς το βραδυ οι υδατανθρακες μειωνονται
5)πολυ νερο,,ξυπναει το μεταβολισμο
6)πολλες διατροφικες ινες

να θυμαστε οτι το αλκοολ εχει 3θερμιδες ανα γραμμαριο και δυστιχως οποιος θελει να κανει γραμωση μαλλον πρεπει να ξεχασει,,δεν μιλαμε βεβαια για 2 ποτηρια ουισκυ την εβδομαδα..
η διατροφη ειναι σαν ενα τοξο που αν το τεντωνεις συνεχεια καποια στιγμη θα σπασει γ αυτο και καθε 6η μερα θα πρεπει να κανουμε ενα γευμα το μεσημερη που να μην κοιταμε ποτε τιποτα.αυτο θα δωσει εκκινηση στον μεταβολισμο και θα δωσει ακομη καλυτερα αποτελεσματα!
σε καμμια περιπτωση δεν θα πρεπει να συνηθησει ο οργανισμος συγκεκριμενες τροφες/θερμιδες/ωρες γιατι θα υπαρξει στασιμοτητα.
οπως στην γυμναστικη η ενναλαγη ασκησεων ανα 2μηνες εξασφαλιζει αναπτυξη ετσι και το ιδιο συμβαινει με την διατροφη.
η διατροφη ειναι το χειροτερο θεμα συζητησεως για οποιον δεν την κανει!δεν ειναι ευκολη μα δεν ειναι δυσκολη.
ο ανθρωπος θελει 6 εβδομαδες για να αποκτησει εγκεφαλικα οποιανδηποτε συνηθεια και αυτο μια συνηθεια ειναι..
αν θελετε να μαθετε την αληθεια γιατι ο φιλος σας ειναι χοντρουλης τοτε ξεχαστε οτι σας εχει παι και απλα μια μερα ακολουθηστε τον στο σουπερμαρκετ και αγοραστε οτι ακριβως και εκεινος,,θα μαθετε ολη την αληθεια!!
ειναι δικαιωμα του καθενα να εχει αυτο που θελει.ποτε δεν κατακρινω ενα χοντρουλη αλλα ουτε κ ενα γυμνασμενο...δεν ειναι ψωναρα ο γυμνασμενος ομως και φυσιολογικος ο μπουλης μην τρελαθουμε!!!ολοι φυσιολογικοι ειναι.
ουτε ενα ωραιο σωμα ειναι παντα φτιαγμενο με φαρμακα!!!αυτη ειναι η δικαιολογια του αγυμναστου>>εγω αν παρω οτι και αυτος ετσι θα γινω!!!!!!ετσι λενε ολοι οσοι δεν κανουν απολυτος τιποτα!
παρακατω παρουσιαζω ενα προγραμμα διατροφης που κανω 3 μηνες το καλοκαιρι.χωρις να ζοριζομαι χωρις να πειναω
με υψος 177-178 με αρχικα κιλα 78 με αρχικο λιπος 12.5/14% και τελικο αποτελεσμα 74 με 75 κιλα και λιπος 7-8%,,δεν τρωω σχεδον καθολου αλατι στο φαγητο,δεν μου αρεσει πλεον.
το θεμα δεν ειναι να σε δειξει η ζυγαρια πιο ελαφρυ η πιο παχυ αλλα ο καθρεφτης πιο κοντα σε αυτο που εσυ θες.......................
--πρωινο 8 παρα>>>>1 τοννο+2 φρυγανιες χωρις αλατι+1 ντοματα+1κουταλια λαδι>>>>>η εναλακτικα ενα γιαουρτι τοταλ 2%με κουακερ κ διαφορους ξηρους καρπους
10+30 40γρ αναλατους ξηρους καρπους δηλαδη περιπου 2 χουφτες..εγω προτιμαω κασσιους η αμυγδαλα η φουντουκια..με διευκολυνουν γιατι εργαζομε και ειναι αδυνατον να σταματησω να φαω κατι αλλο..
τα ιδια ακριβως τρωω και στις 12.30 που ειναι το 3ο μου μικρο γευμα

2.30 μεσημεριανο
σαλατα μαρουλι με αγγουρι,4 σπαρραγγια(φυσικο διουρητικο),1 μετρια ντοματα+ 2 κουταλιες λαδι+ξυδι,,2 μικρες πατατες στα μυκροκυμματα η βραστες
και επιλεγω γευμα>
η 150γρ ψαρι,εκτος απο τσιπουρα,(τα γευματα μου δεν ειναι ποτε τηγανιτα ειτε κανω γραμμωση ειτε ογκο)
η 150γρ κοτοπουλο οποιο τμημα να ναι,,
η 1 μπριζολα χοιρινη η μοσχαρισια
μετα το γυμναστηριο στις 7 περιπου παντα τρωω 25γρ πρωτεινης ειτε απο τοννο ειτε απο ασπραδια αυγων+1 ολοκληρο ολο το χρονο ειτε 1 λιτρο γαλα αλλα αυτο σπανια.επισις ολη μερα πινω 2-3 λιτρα νερο+1-2 φραπε σκετα η με 1 κουταλια ζαχαρη το πολυ

στις 9 το βραδυ τρωω ενα απο τα γευματα που διαβαζετε για το μεσημερι με σαφως λιγοτερη σαλατα ομως.
πριν κοιμηθω το βραδυ γυρω στις 12-1 τρωω ενα γιαουρτι τοταλ 2%(δηλαδη 20 γρ πρωτεινη περιπου)
..
με ολα αυτα δεν ζοριζομε καθολου..
καθε κυριακη το μεσημερι τρωω οτι ναναι και οσα ναναι αλλα ποτε τηγανιτα αλλα ετσι εχω μαθει απο παιδακι δεν τρωγαμε ποτε κατι ψημενο στο τηγανι...
η γυμναστικη μου ειναι παντα με τον ιδιο τροπο και τις ιδιες επαναληψεις,και δεν παιζει κανενα ρολο ο αριθμος επαναληψεων στην γραμμωση αυτα τα πιστευαν πριν 30 χρονια.
κανω παντα ελαχιστα διαλλειματα,μεγιστο 30 δευτερολεπτα αναμεσα στα σετ και 1 αντε 2 λεπτα απο ασκηση σε ασκηση.με επαναληψεις απο 6 εως 12 και σετ 4 εως 5 και απο ασκησεις 3-5 αναλογα το μεγεθος του μυ και τον στοχο.
τα κιλα που χρισημοποιω ειναι παντα μεγιστα μονο στο τελευταιο σετ και ποτε δεν κανω κατεβασμα.
κανω επισης 1 ασηση για καθε μυ με τον τροπο νον στοπ σετ αναποδη πυραμιδα σε καθε προπονηση.
επισις το καλοκαιρι κανω 4 μερες την εβδομαδα κοιλιακους 10 λεπτα 5 ασκησεις σερι χωρις διαλλειμα(www.iwantsixpackabs)
διαδρομος το βασικο οπλο για το καλοκαιρι κυριως..
4 λεπτα γρηγορο βαδισμα στην αρχη μετα 1 λεπτο σπριντ +2 λεπταγρηγορο βαδισμα για 5 εως 10 κυκλους και μετα 5 λεπτα μετριο βαδισμα για χαλαρωση.ολοκληρη η γυμναστικη μαζι με το διαδρομο ειναι 1.30 λεπτα στην πιο σκληρη μερα.ενοειται οτι εκτος απο τις βασικες ασκησεις τις αλλες τις αλλαζω πολυ συχνα,αλλαζω επισης ταχυτητα εκτελεσης,τροπο,γωνιες,κιλα,μερες με προφανη στοχο να μην επελθει στασιμοτητα.ξεκιναω παντα μεσως μετα το πασχα.
η στασιμοτητα στην γυμναστικη ειναι ο χειροτερος εφιαλτης οπως καιστην διατροφη οπως και για καποιον που διαβασε ολα αυτα και τα θεωρει βλακειες αφου απλα δεν τα κανει ο ιδιος
[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif"

XXL !!!
15-03-09, 13:18
γιαννη κοιτα πμ σου !!!

LeoP
15-03-09, 14:37
Μακάρι να ήταν όλα τόσο απλά. Η διατροφή που προτείνεις δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα σε όλους. Οι υπερβολικά μεγάλες ποσότητες ζωικής πρωτεΐνης που προτείνεις για διατροφή δεν έχουν απαραίτητα την ωφέλιμη επίδραση που περιγράφεις.

Σε κάθε περίπτωση η άποψή μου είναι όχι παράξενες διατροφές, όχι υπερβολές τόσο στη διατροφή όσο και στην άσκηση.
Edited by: LeoP

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-03-09, 14:51
λεωσθενη το εγραψα στην αρχη αυτο που λες,καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.
παντως επειδη εγραψες κατι για την ζωικη πρωτεινη,πραγματι αυτο το προγραμμα εχει αρκετη αλλα βεβαια μονο αν τρως καθε μερα κρεας.αν τρως ψαρι π.χ. και μια φορα την εβδομαδα κοκκινο κρεας και 2 κοτοπουλο δεν εχεις κανενα προβλημα/
προσωπικα κανω πριν και μετα την διατροφη εξετασεις και ποτε δεν ειχα κανενα δεικτη ανεβασμενο.
μαλιστα ειχα χοληστερινη και τριγληκεριδια σε επιπεδα χορτοφαγου!!
ενοειτε οτι ολα αυτα ειναι σε συναρτηση με την γυμναστικη.αν τρως ολα αυτα κια καθεσε θα παχυνεις και θα κανεις πιθανον οχι βεβαια,χοληστερινη.
ομως ουτε τα ψαρια ουτε το κοτοπουλο οσα και αν φας δεν θα σου κανουν χοληστερινη αν βγαζεισ τη πετσα.
οι συνδιασμοι τροφων ειναι προβλημα.αν προσεξεις τα κυριως γευματα εχουν πολυ πρωτεινη αλλα ελαχιστους υδατανθρακες και μηδενικους υδατανθρακες.μονο απο σαλατα εχεις ελαχιστους.αυτο ειναι το κλειδη στην διατροφη αυτη.
δεν ειναι διαιτα ειναι διατροφη επαναλαμβανω μαζι με γυμναστικη και διαδρομο.
το σταθερο αζωτο στην διατροφη αυτη ειναι βεβαιο.
μπορεις να αδυνατησεις με δεκαδες τροπους,εμενα με ενδιαφερει να χασω οσο το δυνατον λιγοτερους μυς,και μονο ετσι γινεται.
αν παρεις αναβολικα και λιποδιαλυτες τοτε τρως τα παντα.

ΧΕΛΜΟΣ
15-03-09, 14:51
Δυστυχως η γυμναστικη με αντιστασεις δηλ.η γυμναστικη με βαρη εχει σχεδον παντα το τιμημα της....

Σταματησα να γυμναζομαι εδω και 7 μηνες μετα απο 11 χρονια αφου παρουσιασα οσφυαλγια η οποια κατα τους ορθοπεδικους που συμβουλευτικα προκλιθηκε απο τα μακροχρονια βαρη.....

Σαφως και προσεχα πολυ κατα τη διαρκεια της γυμναστικης...παντα εκανα καλο ζεσταμα κυριως διατασεις με λαστιχα οπως και αποθεραπεια ΑΛΛΑ υπηρχαν και μερες που ενιωθα πολυ δυνατος και ξεπερνουσα τον εαυτο μου κανοντας ζημια στη μεση μου....

Ετσι τωρα παρολα τα φαρμακα που παιρνω ποναω και θα ποναω μαλλον για τα υπολοιπα χρονια που θα ζω....

Εχω πονο στη μεση που μπορει μια μερα να μου χτυπησει στο ισχυο ακομα και στον αυχενα....Δεν αντεχεται αυτη η κατασταση και πολλες φορες μετανοιωνω που εκανα γυμναστικη με βαρη.....Edited by: ΧΕΛΜΟΣ

LeoP
15-03-09, 14:57
Γιάννη, δεν είπα ότι αν κάνεις αυτή τη διατροφή σε συνδυασμό με την άσκηση θα ανεβάσεις τριγλυκερίδια κ.λ.π. Απλά ότι δεν την ανέχονται όλα τα άτομα και θα πρέπει ακριβώς να περιορίσουν τα βαριά κρέατα.

Χελμέ να συνεχίσεις να κάνεις ένα σωστό και καλό πρόγραμμα γυμναστικής προσεκτικότερα που να περιλαμβάνει όλους τους μυες για ισορροπημένη ανάπτυξη. Και φυσικά μην κάνεις ακρότητες!

Μην κόψεις τη γυμναστική. Ακολούθα τη θεραπεία των γιατρών αλλά μην κάνεις το λάθος και κόψεις τη γυμναστική. Θα σου φύγει η οσφυαλγία σιγά-σιγά πιστεύω αν δεν ταλαιπωρήσεις πάλι τη μέση σου. Άλλωστε τώρα είσαι και πιο έμπειρος μετά το πάθημά σου και θα ξέρεις πως να συμπεριφερθείς στο σώμα σου πλέον.

kaimaktsalan
15-03-09, 15:00
mono p ta diavasa kourastika...pistevw pote dn th antexa na kanw tetoia diatrofh k eutuxws ws twra idietero provlhma dn exw an k auta p protineis einai kuriws g xtisimo swmatos p auto einai themito alla duskolo polu duskolo kathe mera n t exeis ola auta upologismena to faghto einai apolafsh exallouk g tous perissoterous th dhmiourghthei sundromo sterhseis me autes tis diaites k anarwtiemai an axizei...enoeite oti thelei genika prosoxh alla egw proswpika dn exw kouragio g tetoia diaita...einai stn xarakthra...

TURMS
15-03-09, 15:01
φιλε μου Χελμε...(σορρυ αλλα δεν ξερω το μικρο σου)

επετρεψε μου να διαφωνησω.
η γυμν. με βαρη δεν προκαλει προβληματα στην μεση.
μια συγκεκριμένη κινηση που εκανες μπορει να το προκαλεσε αυτο.
απλα οταν εχουμε κατι στην μεση, κ λεμε οτι κανουμε βαρη οι γιατροι παντα λενε...α απο τα βαρη ειναι.

μπορει να εσκυψες να παρεις τα κλειδια σου απο το πατωμα κ τοτε να εγινε η ζημια...
μπορει να εκανες βαθια καθισματα χωρις κανενα προβλημα, κ οταν πηγες να αφησεις το βαρακι των 2κ τοτε να εγινε αυτο.
επισης μπορει απο την καθημερινη σου ζωη να προκληθηκε η ζημια στην μεση...πχ δουλεια γραφειου, οδηγηση κλπ
μαλιστα μπορει αν δεν εκανες βαρη, να ηταν χειροτερα τα πραγματα γιατι στα βαρη γυμναζες κ την μεση.

επειδη ειμαι ψηλος κ κανω δουλεια γραφειου το εχω ψαξει ΠΑΡΑ πολυ το θεμα...
σου συνιστω:
γιογκα
πιλατες
κολυμβηση
κοιλιακους-ραχιαιους 3-4 φορες την βδομαδα...

επισης επισκεψου καποιον πολυ καλο φυσιοθεραπευτη κ ρωτησε τον για καποιες ασκησεις ΜκΚενζι...ειναι κατι σαν διατασεις που βοηθουν στις περιπτωσεις αυτες...

εγω σου προτεινω
κανε σπιτι σου κοιλιακους ραχιαιους...οχι υπερβολες φυσικα...για να γυμναζεται η μεση
αν ξερεις καποιον που κανει καλο πιλατες ή γιογκα πανε κ ψαξτο.
Οχι σε γυμναστηριο ομως...αυτους που ειναι εξιδεικευμενοι σε αυτα..
αν δεν βρισκες κατι τετοιο, βρες μια πισινα κ πανε κ κολυμπησε...

LeoP
15-03-09, 15:03
Θα συμφωνήσω με τον Turms στα περισσότερα!

ΧΕΛΜΟΣ
15-03-09, 15:10
Προς το παρων πρεπει να κοψω τη μασα γιατι απο 80 κιλα με 8% λιπος και υψος 1.85 εχω φτασει 87 και δεν θελω να ξερω με τι ποσοστο λιπους.......και ολα αυτα σε 7 μηνες.....

Περα απο την πλακα σιγουρα κατι θα κανω γιατι δεν μπορω χωρις γυμναστικη.....τοσα χρονια εγινε τροπος ζωης .....

LeoP
15-03-09, 15:12
μπορει να εσκυψες να παρεις τα κλειδια σου απο το πατωμα κ τοτε να εγινε η ζημια...
μπορει να εκανες βαθια καθισματα χωρις κανενα προβλημα, κ οταν πηγες να αφησεις το βαρακι των 2κ τοτε να εγινε αυτο.
επισης μπορει απο την καθημερινη σου ζωη να προκληθηκε η ζημια στην μεση...πχ δουλεια γραφειου, οδηγηση κλπ
μαλιστα μπορει αν δεν εκανες βαρη, να ηταν χειροτερα τα πραγματα γιατι στα βαρη γυμναζες κ την μεση.

Κοίτα εδώ είσαι λίγο υπερβολικός. Δε γίνεται να κάνεις βαθιά καθίσματα με 100 κιλά και να πάς να σηκώσεις το κλειδί από το πάτωμα και να πάθει η μέση σου! Αυτό δε γίνεται όσο και να το προσπαθήσεις. Όταν είσαι γυμνασμένος η μέση σου δεν παθαίνει ούτε από τις επικύψεις ούτε από την οδήγηση (εκτός και αν μιλάμε για ράλυ ακρόπολις).

Είναι πολύ πιθανό ο Χελμός να έπαθε αυτό που έπαθε από τα βάρη. Είναι πολύ εύκολο να ξεπεράσει κάποιος τα όρια της μέσης του στις ασκήσεις με βάρη. Ας είμαστε και ρεαλιστές. Το θέμα είναι ότι δεν παθαίνεις τη μέση σου από αυτά καθ' αυτά τα βάρη αλλά από λάθη που οφείλονται σε λάθος εκτιμήσεις, βιασύνες, αφηρημάδες κ.λ.π. Τα βάρη θέλουν προσοχή πάντα.

kaimaktsalan
15-03-09, 15:17
to duskolo einai meta...afou stamathseis thn gumnastikh...

ΧΕΛΜΟΣ
15-03-09, 15:19
Παιδια για να λεμε τα πργματα οπως εχουν ....περυσι σε μια ανοησια μου που δοκιμασα πιεσεις στηθους στον παγκο με 145 κιλα να κανω 2-3 επαναληψεις προσπαθησα να κλεψω λιγο ανασηκωνοντας την λεκανη οσο μπορουσα με αποτελεσμα να νιωσω κατι σαν ρευμα.....Δεν εδωσα και πολυ σημασια και ετσι εφτασα εδω......

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-03-09, 15:32
στον στρατο επαθα καθιζηση μεσοσπονδυλιου δισκου απο αλμα σε ασκηση σε χαρακωμα,στην πλατη ειχα 20 κιλα εξοπλισμο.
\επαθα λουμπαγκο και εμεινα 10 μερες ξερος με ενεσεις το 1992.
μετα τον στρατο επαθα ακομη 3 φορες μεχρι σημερα λουμπαγκο αξαιτιας του μονιμου προβληματος.
ο μελλισανιδης ο αθλητης στην ενοργανη ειχε κατεβει στους ολυμπιακους με 5 κηλες σε σπονδυλους.
εψαξα πολυ το θεμα και βρηκα ανθρωπο που ειχε μεινει 6 μηνες σε ακινησια απο τετοια προβλημα.οι γιατροι στην ελλαδα του ειπαν η σταματας τα βαρη η μενεις αναπηρος.ειχε μεγαλη τρελα ηταν καναδος εφυγε πηγε στον καναδα,οι γιατροι του ειπαν αν σταματησεις τα βαρη και την γυμναστικη θα μεινεις αναπηρος γιατι αν χαλαρωσει το μυικο σου συστημα η μεση σου δεν μπορει να αντεξει.
σημερα κανει σκουοτ με 220 κιλα 6 επαν.
εγω κανω στο φορτε το χειμωνα 6 στα 175κιλα.
επισης εμαθα σε ολες τις ασκησεις ο πονος να ειναι ο οδηγος μου,οτι με πονουσε το σταματαγα ελλαξα ασκησεις.οταν δεν ενιωθα καλα δεν πιεζομουν.
1 στους 2 ανθρωπους εχουν προβλημα στην μεση και με κοιλιακους και ραχιαιους με σωστη εκτελεση θα το ξεπερνουσαν.οι επιστημονες λενε οτι ο ανθρωπος ακομη μαθαινει να περπαταει στΑ 2 ποδια.
εμαθα να μην χρησιμοποιω ΠΟΤΕ ΖΩΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ναι καλα διαβαζετε,η ζωνη ειναι ν1 κινδυνος διοτι 1)κραταει τους μυς και δεν προσαρμοζονται στην κινηση της σπονδ. στηλης και 2)εαν τραυματιστεις δεν θα το καταλαβεις και θα συνεχισεις την προπονηση με αποτελεσμα οταν την βγαλεισ να καταρευσεις.
λυσεις
1)σωστη εκτελεση
2)οχι ελαχιστες επαναληψεις,2.3..με μεγιστα κιλα
3)διατροφη.εαν δεν το ξερει καποιος τα πολλα λιπαρα ειναι ο εχθρος της μεσης
και το σημαντικοτερο οταν εισαι πορομενος καμμια οσφυαλγια που ειναι ενα τιποτα σε σχεση με ολα τα αλλα δεν σε σταματαει.
τα χαπακια μουσκοριλ για την μεση αφησε τα στο ραφι και κανε σωστα κοιλιακους και απλα κανε αργα τις κινησεις ελενχομενα και ποτε μην τραβας με την μεση.μην κλεβεις,χρισημοποιησε λιγοτερα κιλα με μικροτερη ταχυτητα.
οταν επαθα λουμπαγκο εκανα 2 μηνες να συνελθω τελειως.τις πρωτες 3 μερες δεν σηκωθηκα ουτε για τουαλετα,δεν μπορουσα.την 7η μερα πηγα γυμναστηριο κι εκανα με τυο ζορι ολες τις ασκησεις που ηταν ξαπλα στον παγκο κ που δεν επιβαρυνουν μεση.
τιπ>>>πιεσεις παγκου ποτε μην πατας τα ποδια κατω.ποτε!!
καποτε επαθια θλαση αυχενα,ημοθν 15χρονων εβαλα κολαρο 20 μερες!ξερετε πως?μολις ξυπνησα γυρισα αποτομα το κεφαλι μου αριστερα για να κλεισω το ξυπνητηρη!!!πραγματικα αστειο και εφριξα στον πονοEdited by: ΓΙΑΝΝΗΣ

LeoP
15-03-09, 15:36
Θα συμφωνήσω. Σωστή εκτέλεση των ασκήσεων. Να διαβάζετε, να ακούτε και να μαθαίνετε πάντα καινούργια πράγματα γιατί μπορεί αυτά που ξέρετε να είναι παλιές λάθος αντιλήψεις. Να προσέχετε να μη φτάνετε τον οργανισμό σας σε ακραίες καταστάσεις.

FD3S
15-03-09, 15:41
katarxin den mporo na do tin xrisimotita pou polloi paizoun pago pano apo 100-110 kila. kata deyteron gianni exo dei atomo me thiroeidi kai malista ginaika na pernei kai na xanei 6 kila mesa se 3 meres. episis tin exo dei odas i misi apo emena na troei diplasia posotita apo oti ego kai den troo kai ligo. opote einai sxetiko ayto me ton thiroeidi.
genika simfono me diatrofi pou ebales an einai gia bari. gia kolimbisi kai bari kai gia allou tipou athlimata thelei poli parapano idatanthraka.

alla re gianni ti na po re si. adexeis na fas proi proi tono. den to paleuo me tpt.

mia pou aneferes to sistima tou tipou sto allo topic pou exei to iwantsixpacks.com to exeis akolouthisei? kai me ti apotelesmata an nai?

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-03-09, 15:42
οι ανθρωποι που κανουν γυμναστικη ειναι πιο επιρεπεις σε τετοια πραγματα.
πραγματι μπορει π.χ. να παθεις μια θλαση στο γυμναστηριο στον μηριαιο δικεφαλο αλλα να το καταλαβεις π.χ. οταν πας να παρεις μετα κατι στο σουπερμαρκετ και σκυψεις,,,το ειχες παθει πριν σου <βγηκε>μετα ετσι ειναι δεν εφταιγε το σουπερ μαρκετ!!
ομως τα ωφελοι της γυμναστικης ειναι πολλα.
π.χ. πυρετο η συναχι η γριπη η οτιδηποτε κρυολογημα εχω παθει 2 φορες στην ζωη μου..απο αντοχη δεν το συζηταμε..και η διαφορα δεν φαινεται οταν εισαι <σκυλος>20 χρονων αλλα οταν εισαι 35+ και μπορεις να κανεις πραγματα που οι αλλοι δεν φανταζονται.
π.χ. εσυ λεο ανετα βαζεις κατω σε αναβαση σε βουνο πολλα 18χρονα...

kostas2004thes
15-03-09, 15:42
Ξεκινω γυμναστηριο παλι απο αυριο.Πολυ ωραια ρε παιδια αλλα να ξερατε πως σας ζηλευω που εχετε ωρα να πηγαινετε γυμναστηριο.Εγω με τις βρωμοεφημεριες στο νοσοκομειο μου ειναι παρα πολυ δυσκολο ως αδυνατο να πηγαινω γυμναστηριο.Απειρες ωρες δουλειας και κουρασης.Γυριζω σπιτι μετα απο 30-32 ωρες συνεχομενης δουλειας και αυπνιας και το μονο που κατορθωνων ειναι να κοιμηθω και να ξεπονεσουν -ξεπρηστουν τα ποδια μου.

**** τις ****δουλειες μου!!Πηγαινα ως φοιτητης μανιακα γυμναστηριο και τωρα μου λειπει παρα πολυ.Ετσι καταλαβαινω γιατι οι πιο πολλοι γιατροι ειναι κοιλαραδες.Αν δεν εχουν και το μικροβιο της γυμναστικης η λιγο να εχουνταση να παχαινουν γινονται βοδια.

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-03-09, 15:51
sixpackabs αυτην την μεθοδο γυμναστικης με λαστιχα κυριως στους κοιλιακους την εχω ακολουθησει 2 χρονια.ειχα τα ιδια αποτελεσματυα με τις αλλες μεθοδους και αυτο διοτι η γραμμωση ειναι dna και διατροφη.εγω ειμαι τυχερος με το βαρος μου.
το καλο ομως ηταν οτι με αυτην την μεθοδο γλιτωσα πολυ χρονο και το κυριοτερο ειναι παρα πολυ ασφαλεις για την μεση.με αυτες τις ασκησεις κοιλιακων και ραχιαιων δεν θα τραβηξεις ποτε την μεση σου.δοκιμασε το.
οταν κανεις παραλληλα καποιο αθλημα και βεβαια σωστα λες πρεπει να προσαρμοσεις το προγραμμα.
γενικα ειναι ενας μπουσουλας.ο καθενας πρεπει να δει μονος του τι τον <πιανει>σε διατροφη και επαναληψεις και ασκησεις και αυτο θελει τον χρονο του.εγω εφαγα 6 χρονια με ελαχιστη αναπτυξη μεχρι να βρω τι ηταν καλυτερο για μενα.το ανακαλυψα μεσα απο ολα αυτα μονος μου.
ολα αυτα ισχυουν οταν μιλαμε μονο για φυσικη γυμναστικη.οταν κανεις γυμναστικη με φυσικο τροπο θες 6 μηνες για τα πρωτα αποτελεσματα,οταν παρεις αναβολικα θες 6 εβδομαδες,
και οταν σταματησεις και αν..την γυμναστικη δεν προκειτε ποτε να κρεμασεις αν δεν εχεις παρει φαρμακο.απλα σιγα σιγα θα αδυνατησεις.
οσο για τον τοννο..ετρωγα 10 χρονια καθε πρωι.τελικα ηρθε η στιγμη που δεν μπορουσα αλλο και τον εκανα χυμο στο μπλεντερ με 1 ντοματα και 1 λεμονι!!!τωρα τρωω 3 χρονια καθε πρωι γιαουρτι με κουακερ ανετα.
Edited by: ΓΙΑΝΝΗΣ

FD3S
15-03-09, 15:57
daksei giaourti me kouaker paleuetai. alla tonos me ntomata kai lemoni. den ksipnao pou den ksipnao pote sosta ama to epeina kai ayto proi proi martirio tha itan. :) ego xtipaga otan akolouthousa programma ena proino skoupaki proteinis i plakona tost kai corn flakes me mpanana kai meli.

episis na prostheso oti i gimnastiki kai to idaniko soma einai desmeusi kai tropos zois. ligo na pareklineis ta exases. thelei tromeri ipomoni kai epimoni. ego pote den ta eixa gia ayto mia imoun fetes mia mpogos.[i]
Edited by: FD3S "

harder
15-03-09, 15:57
H διατροφή που προτίνεις είναι πολύ καλή και ισορροπιμένη ...επάρκεια σε πρωτείνες υδατάνθρακες και λιπαρά... Όσον αφορά τη γυμναστική , διαγωνώ μ τη λογική ότι πρέπει να ξεκινήσω το γυμναστήριο 3 μήνες πριν το Καλοκαίρι ..και όλα οκ... Τώρα για κάποιον που θέλει να τονώει τους μυες του μια χαρά πρόγραμμα είναι αυτό που προτίνεις.

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-03-09, 16:00
η διατροφη ειναι ενα τεραστιο προσωπικο κεφαλαιο του καθενος.
για ολους ισχυουν ομως οι κανονες
νερο πολλες φυτικες ινες και πρωτεινη απο καλες πηγες μαζι με καλους υδατανθρακες και παντα ενα καλο διαλλειμα σε μια καλη διατροφη.
η σκληρη διατροφη ειναι για 3 μηνες μετα ο οργανισμος οτι και να κανεις θελει αλλους 3 για να μπει σε αλλη τροχια..δεν πρεπει ομως να εισαι σε αυτες τις 2 φασεις του χρονου πολυ μακρυα απο το στοχο σου για να μην αποβαλεις τον οργανισμο σε δοκιμασια.
σε μια διαιτα π.χ. αν <κολλησεις>στο χασιμο βαρους το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να φας πολυ για μια δυο μερες.για να σοκαρεις το μεταβολισμο σου.
ο αργος μεταβολισμος ειναι το χειροτερο πραγμα.ενας ανθρωπος χωρις ακομη καν να γυμναζετε αν θελει να αδυνατησει δεν πρεπει να κοψει γευματα αλλα να μαθει να τρωει.
μην μπερδευτει καποιος!!!γυμναστικη κανουμε ολο το χρονο!!διατροφη για γραμμωση κανουμε 3 μηνες!!και διαδρομο με αυτον τον τροπο κανουμε 3 μηνες!
το χειμωνα χτιζεις τρωγοντας τα παντα ισοροπημενα και το καλοκαιρι αφαιρεις το λιπος απο πανω σου και βλεπεις τι εκανες το χειμωνα!
για να γραμμωσεις πρεπει να εχεις πρωτα μυικη μαζα εστβ κατω απο ενα παχυ στρωμα λιπουςEdited by: ΓΙΑΝΝΗΣ

TURMS
15-03-09, 16:07
Κοίτα εδώ είσαι λίγο υπερβολικός. Δε γίνεται να κάνεις βαθιά καθίσματα με 100 κιλά και να πάς να σηκώσεις το κλειδί από το πάτωμα και να πάθει η μέση σου! Αυτό δε γίνεται όσο και να το προσπαθήσεις. Όταν είσαι γυμνασμένος η μέση σου δεν παθαίνει ούτε από τις επικύψεις ούτε από την οδήγηση (εκτός και αν μιλάμε για ράλυ ακρόπολις).Είναι πολύ πιθανό ο Χελμός να έπαθε αυτό που έπαθε από τα βάρη. Είναι πολύ εύκολο να ξεπεράσει κάποιος τα όρια της μέσης του στις ασκήσεις με βάρη. Ας είμαστε και ρεαλιστές. Το θέμα είναι ότι δεν παθαίνεις τη μέση σου από αυτά καθ' αυτά τα βάρη αλλά από λάθη που οφείλονται σε λάθος εκτιμήσεις, βιασύνες, αφηρημάδες κ.λ.π. Τα βάρη θέλουν προσοχή πάντα.

επετρεψε μου να διαφωνησω κ παλι...
αν την μεση σου την εχει επιβαρυνει με αλλα, μπορει να σκυψεις να πιασεις κατι απο το πατωμα, κ επειδη εχεις λαθος σταση οπως σκυψεις να παθεις την ζημια.
δεν λεω οτι το βαρος του κλειδιου θα κανει την ζημια αλλα η λαθος σταση του σωματος.
anyway...
εγω εκανα βαρη εδω κ 17 χρονια περιπου...
οσες ασημαντες ενοχλησεις εχω απο την μεση τις εχω απο τοτε που σταματησα την εντατικη γυμναστικη + πολυ δουλεια γραφειο

LeoP
15-03-09, 16:11
Ε, αυτό λέω. Το κλειδί δε φταίει. Η Γιαγιά μου είναι 83 και τόσες φορές σκύβει και δεν παθαίνει τίποτα η μέση της. Αν όμως έχεις δημιουργήσει πρόβλημα στη μέση μπορεί να εκδηλωθεί με το σκύψιμο για ένα κλειδί. Η αιτία όμως ποια θα είναι;

TURMS
15-03-09, 16:21
βασικα το ιδιο λεμε...

THURT
15-03-09, 19:29
συμφωνω με τον Γιαννη σχετικα με την διατροφη που προτεινει σε μεσες ακρες...βεβαια πρπει να λαμβανουμε οπως πολυ σωστα ειπε τον διαφορετικο μεταβολισμο του καθενα...η γυμναστικη με τα βαρη δεν ειναι επικινδυνη..ποτε δν ηταν ουτε θα ειναι.. οσο εντονα και να γυμναζεσαι...το προβλημα ειναι οτι ολοι μας κανουνε λαθη στην προπονηση και αυτο κοστιζει...τ βασικο ειναι αυτο που λεει και ο Λεωσθενης...να γινονται σωστα οι ασκησεις....Χελμε μην σταματησεις τα βαρη...κανε πολλους κοιλιακους(κρατανε πολυ περισσοτερο απο οσο νομιζουν αρκετοι την μεση μας) και ξεκινα σιγα σιγα με ενα προγραμμα προσαρμογης με μικρο βαθμο εντασης στη αρχη και μετριο στην συνεχεια...αλλωστε εχεις αρκετη εμπειρια απο οτι καταλαβαινω....οποτε καταλαβαινεις τι να αποφευγεις στην προπονηση
η μεση μπορει να οφειλεται και σε καποιο κατασκευαστικο ελλατωμα....ο αδερφος μου για χρονια νομιζε οτι καποιες ασκησεις ευθυνονται για τους πονους στην μεση τ ανα διαστημα...τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν προβλημα εκ γενετής ή χτυπημα σε μικρη ηλικια....η γυμναστικη(και μαλιστα ανα διαστηματα εντονη) τον βοηθαει να διατηρειτε σε πολυ καλο επιπεδο παρα τα 45 του χρονια....
1)Καλη διατροφη(75%)
2)Σωστη Γυμναστικη(25%)

Θα διαφωνησω μονο σε ενα σημειο με τον Γιαννη...η χρηση ζωνης στα σκουωτ εμενα με βοηθαει αρκετα αφου κρατα μεση και νεφρα...πολυ καλα τα κιλα που κανεις (εγω μεχρι 150-160 βαζω και αυτην την περιοδο ανεβαινω ελπιζωντας να σε φτασω[i]) αλλα δεν θα τα εκανα χωρις ζωνη...βεβαια και αυτο που λες δεν ειναι λαθος...ισως ειναι και θεμα ψυχολογιας(οτι κατι σε κρατα)...

υγ: Πινετε πολυ νερο...οι μυς μας το εχουν αναγκη
υγ2: Αρκετες ωρες υπνο...οι μυς χρειαζονται ξεκουραση..ειδικα μετα απο μια εντονη προπονηση

Edited by: THURT "

dirfi
16-03-09, 09:56
Και κατι γιαυτους που επιθυμουν να καψουν λιπος:
5 γευματα ημερησιως. 1 καλο πρωινο με γαλα και δημητριακα (για να σε κρατησει στην δουλεια) και ενα ελαφρυ κατα τις 11. Κανονικο φαγητο το μεσημερι με μπολικη σαλατα (πρασινη κατα προτιμηση) και ενα μικρο σνακ το απογευμα. Ενα καλουτσικο βραδυνο (παλι με μπολικη σαλατα) το βραδυ και υπνο 2-2,5 ωρες αφου φας. Μυστικο: Αν γυμναζεσε να ξερεις οτι σε μια ωρα γυμναστικης το οσο λιπος χανεις το χανεις μονο στο τελευταιο τεταρτο!

beauty
16-03-09, 10:53
Και κατι γιαυτους που επιθυμουν να καψουν λιπος:
5 γευματα ημερησιως. 1 καλο πρωινο με γαλα και δημητριακα (για να σε κρατησει στην δουλεια) και ενα ελαφρυ κατα τις 11. Κανονικο φαγητο το μεσημερι με μπολικη σαλατα (πρασινη κατα προτιμηση) και ενα μικρο σνακ το απογευμα. Ενα καλουτσικο βραδυνο (παλι με μπολικη σαλατα) το βραδυ και υπνο 2-2,5 ωρες αφου φας. Μυστικο: Αν γυμναζεσε να ξερεις οτι σε μια ωρα γυμναστικης το οσο λιπος χανεις το χανεις μονο στο τελευταιο τεταρτο!

Σωστος.......Εγω βεβαια σαν γυναικα εχω αντικαταστησει το βραδυνο με γιαουρτι ή σαλατα.......και για ενα διαστημα επαιρνα και λιποδιαλυτες.....που σε συνδιασμο με διατροφη και προπονηση 5 φορες την εβδομαδα ειχα θεαματικα αποτελεσματα....[i]"

efraim
16-03-09, 11:04
Καλημερα σας!
Θα μπορουσες αγαπητε Γιαννη να μας ενημερωσεις με ποια ιδιοτητα δινεις ιατρικες συμβουλες σε ενα δημοσιο διαλογο και προτεινεις κανονες διατροφης δια αποστασεως ?

admin2
16-03-09, 11:15
ευλογησον

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-03-09, 12:33
Καλημερα σας!Θα μπορουσες αγαπητε Γιαννη να μας ενημερωσεις με ποια ιδιοτητα
δινεις ιατρικες συμβουλες σε ενα δημοσιο διαλογο και προτεινεις κανονες διατροφης
δια αποστασεως ?

θα μπορουσες να μας πεις ονομα και επιθετο?εδω εγω ειμαι γραμμενος με τα πραγματικα ,μου στοιχεια και οχι με καποιο προσβλητικο νικ οπως εσυ.εφρεμ λεγεσε?δεν ντρεπεσε?
με ολους οσους μιλαω ξερω ποιοι ειναι.αν θες μας λες και εσυ αν και μαλλον ξερω απο το υφος της πρωτης!!!αποστολης σου.
κατα τα αλλα καμια διευκρινηση δεν θα δωσω σε εσενα μεχρι τοτε.
ευχαριστω!

ΧΕΛΜΟΣ
16-03-09, 12:40
Καλημερα σας!
Θα μπορουσες αγαπητε Γιαννη να μας ενημερωσεις με ποια ιδιοτητα δινεις ιατρικες συμβουλες σε ενα δημοσιο διαλογο και προτεινεις κανονες διατροφης δια αποστασεως ?

Αυτα λεγονται ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ!!!![i]"

beauty
16-03-09, 12:46
Καλημερα σας!

Αυτα λεγονται ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ!!!![i]

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif........που πολλα απο τα μελη που παιρνουν μερος στη συζητηση εκφραζουν.......η μεμονωμενη 'επιθεση' στο Γιαννη ....κινει υποψιες..... "

efraim
16-03-09, 12:50
εν πασει περιπτωσει εχω ηδη ζητησει τα στοιχεια σου απο το snowreport και θα κλιθεις στην δικαιοσυνη για οποιες διευκρινισεις χρειαζονται"

gordonas
16-03-09, 12:52
Και κατι γιαυτους που επιθυμουν να καψουν λιπος:5 γευματα ημερησιως. 1 καλο πρωινο με γαλα και δημητριακα (για να σε κρατησει στην δουλεια) και ενα ελαφρυ κατα τις 11. Κανονικο φαγητο το μεσημερι με μπολικη σαλατα (πρασινη κατα προτιμηση) και ενα μικρο σνακ το απογευμα. Ενα καλουτσικο βραδυνο (παλι με μπολικη σαλατα) το βραδυ και υπνο 2-2,5 ωρες αφου φας. Μυστικο: Αν γυμναζεσε να ξερεις οτι σε μια ωρα γυμναστικης το οσο λιπος χανεις το χανεις μονο στο τελευταιο τεταρτο!

Το τελευταίο είναι λίγο ανακριβές...

Το 1 ώρα γυμναστική είναι εντελώς γενικό. Αν τρέχεις ας πούμε δεν χρειάζεται να τρέχεις 1 ώρα. Είναι σκότωμα και για τα γόνατα. 30-35 λεπτά είναι μια χαρά. Αλλά τρέξιμο. Όχι περπάτημα όποτε κουραζόμαστε.

Αν τρέχεις λοιπόν 30-35 λεπτά τότε μετά τα 15-20 λεπτά αρχίζεις και καις λίπος.

30-35 λεπτά τρέξιμο μαζί με κοιλιακούς και λίγα βάρη για χέρια είναι μια χαρά πρόγραμμα για ένα πολύ ωραίο και υγιές σώμα. Αρκεί να το κάνεις τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα.

Τα μεγάλα βάρη προκαλούν προβλήματα στο καρδιαγγειακό σύστημα και μακροπρόθεσμα δεν ωφελούν σε ΤΙΠΟΤΑ...

admin2
16-03-09, 12:52
εν πασει περιπτωσει εχω ηδη ζητησει τα στοιχεια σου απο το snowreport και θα

κλιθεις στην δικαιοσυνη για οποιες διευκρινισεις χρειαζονται

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

φιλε τι μπορω να κανω να με καλεσει και μενα η δικαιοσυνη?

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
εχεις πλακα παντωςhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif"

XXL !!!
16-03-09, 13:07
file εφραιμ εσυ τι προβληαμ εχει τι κανουμε εμεις αμα θες μην την κανεις την διατροφη αυτη δνε σε ανγκαζει κανεις !!! εγω ζητησα απο τον γιαννη αμα μπορει να μας δωσει λιγο τα φωτα!!![i]"

LeoP
16-03-09, 13:10
Άμμηνννν, δόξα πατρί και αγίω πνεύματιιιιιιιιιιι
"

south coast
16-03-09, 13:11
εν πασει περιπτωσει εχω ηδη ζητησει τα στοιχεια σου απο το snowreport και θα κλιθεις στην δικαιοσυνη για οποιες διευκρινισεις χρειαζονται

να δω ποτε θα κλιθει η δικαιοσυνη για το σκανδαλο στο βατοπεδι πατερ
"

admin2
16-03-09, 13:18
και νυν και αει και εις τους αιωνας των αιωνων αμηννννννννννν

LeoP
16-03-09, 13:22
ΕΝ ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν. ἡ δὲ γῆ ἦν ἀόρατος καὶ ἀκατασκεύαστος, καὶ σκότος ἐπάνω τῆς ἀβύσσου, καὶ πνεῦμα Θεοῦ ἐπεφέρετο ἐπάνω τοῦ ὕδατος. καὶ εἶπεν ὁ Θεός· γενηθήτω φῶς· καὶ ἐγένετο φῶς. καὶ εἶδεν ὁ Θεὸς τὸ φῶς, ὅτι καλόν· καὶ διεχώρισεν ὁ Θεὸς ἀνὰ μέσον τοῦ φωτὸς καὶ ἀνὰ μέσον τοῦ σκότους. καὶ ἐκάλεσεν ὁ Θεὸς τὸ φῶς ἡμέραν καὶ τὸ σκότος ἐκάλεσε νύκτα. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα μία."

admin2
16-03-09, 13:26
<a href=http://www.youtube.com/watch?v=98I85ceICRM&amp;feature=PlayList&amp;p=2D47DA2FD3F 98DC2&amp;index=0&amp;playnext=1" target="_blank">let there be.........</a>
"

KAPTEN
16-03-09, 13:26
ΕΝ ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν. ἡ δὲ γῆ ἦν ἀόρατος καὶ ἀκατασκεύαστος, καὶ σκότος ἐπάνω τῆς ἀβύσσου, καὶ πνεῦμα Θεοῦ ἐπεφέρετο ἐπάνω τοῦ ὕδατος. καὶ εἶπεν ὁ Θεός· γενηθήτω φῶς· καὶ ἐγένετο φῶς. καὶ εἶδεν ὁ Θεὸς τὸ φῶς, ὅτι καλόν· καὶ διεχώρισεν ὁ Θεὸς ἀνὰ μέσον τοῦ φωτὸς καὶ ἀνὰ μέσον τοῦ σκότους. καὶ ἐκάλεσεν ὁ Θεὸς τὸ φῶς ἡμέραν καὶ τὸ σκότος ἐκάλεσε νύκτα. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα μία.

Eυλογισον πατερ
"

XXL !!!
16-03-09, 13:40
ρε σεις μην κατεστρεφουμε το θεμα!!!

MountExplorer
16-03-09, 13:41
ΕΝ ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν.* ἡ δὲ γῆ ἦν ἀόρατος καὶ ἀκατασκεύαστος, καὶ σκότος ἐπάνω τῆς ἀβύσσου, καὶ πνεῦμα Θεοῦ ἐπεφέρετο ἐπάνω τοῦ ὕδατος. καὶ εἶπεν ὁ Θεός· γενηθήτω φῶς· καὶ ἐγένετο φῶς. καὶ εἶδεν ὁ Θεὸς τὸ φῶς, ὅτι καλόν· καὶ διεχώρισεν ὁ Θεὸς ἀνὰ μέσον τοῦ φωτὸς καὶ ἀνὰ μέσον τοῦ σκότους. καὶ ἐκάλεσεν ὁ Θεὸς τὸ φῶς ἡμέραν καὶ τὸ σκότος ἐκάλεσε νύκτα. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα μία.

και μετα ἐποίησεν ὁ Θεὸς το ΙΛΕΩΣ!!!!"

Vox_Balenae
16-03-09, 13:44
και μετα ἐποίησεν ὁ Θεὸς το ΙΛΕΩΣ!!!!

[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-03-09, 13:51
ENTAJEI re paidia mhn asxoliste,,1 apostoli ena neo melos....
συνεχιζουμε!μεταξυ μας τα λεμε οπως τα λεμε στο γυμ,εχει κανεις καμμια φωτο του?

admin2
16-03-09, 13:54
μην ασχολειστε-μην ασχολειστε αλλα φωτο του θελεις.........
[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

LeoP
16-03-09, 13:57
<a href=http://img22.imageshack.us/my.php?image=400efraimmedium8195211.jpg" target="_blank">http://img22.imageshack.us/img22/5647/400efraimmedium8195211.jpg</a>"

kaimaktsalan
16-03-09, 14:29
h alitheia einai oti m provlhmatises pantws thelei ligo prosoxh genika erxetai k kalokairi duskola t pragmata t kakoi einai oti exei k pollous san tn giannh feta exw sklhros o antagwnismos loipon th arxisw gym kalokairi se kontrarw [i]"

XXL !!!
16-03-09, 16:39
http://www.iatronet.gr/members/bodyfat/

Vox_Balenae
16-03-09, 18:17
Ενδιαφέρον φαίνεται αλλά την περιφέρεια μέσης σε τι την εκφράζεις για να λειτουργήσει σωστά ο τύπος υπολογισμού (τον οποίο δε βλέπουμε);

XXL !!!
16-03-09, 18:28
δεν χερω καν κατσε να μπει ο john να μας πει!

Vox_Balenae
16-03-09, 18:36
Λογικά είναι σε εκατοστά, αλλά κάτι μου λέει ότι μια τέτοια εκτίμηση (που βασίζεται μόνο στο βάρος και στην περιφέρεια μέσης) είναι ιδιαίτερα ανακριβής όταν κανείς βγει έξω από κάποια (άγνωστα σε μένα) όρια.

THURT
16-03-09, 19:36
Ακυρα αυτα τα τεστ...εντελως ενδεικτικα...η λιπομετρηση δν γινεται ετσι...

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-03-09, 21:42
ο δεικτης μαζας σωματος ειναι σημαντικος για την υγεια.το λιπος στο στομαχι ειναι θανατος.αυτο λενε πλεον οι επιστημονες ιατροι που δινουν περισοτερη σημασια στον δ.μ.σ. παρα στα συνολικα κιλα.
το στομαχι το μετρας παντα ξαπλωμενος.
βεβαια για λιπομετρηση υπαρχουν 2 τροποι που ειναι κοντα στην πραγματικοτητα 1)με λαβιδες 2)με ηλεκρτικα μεσα
ο καλυτερος τροπος ειναι να δεις φλεβες στους κατω κοιλιακους.τοτε εισαι περιπου στο 7%

FD3S
16-03-09, 23:01
eksartatai to pou exei o kathenas pou exei lipoapothikes. mporei na eisai kato apo 7 kai na min deis pote fleves se koiliakous i kai tous kato koiliakous...

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-03-09, 13:14
τα λιποκυταρα στον ανθρωπο διαμορφονονται ως αριθμος μεχρι τα 14 χρονια,μετα απο αυτην την ηλικια απλα αυξανεται η μειωνεται το μεγεθος τους και οχι ο αριθμος τους,αρα ο καθενας απο εμας εχει ενα οριο και στο ποσο παχυς μπορει να γινει!
οτα εχεις 7% λιπος ειναι αδυνατον να μην εχεις φλεβικοτητα στους κατω(οχι στους μεσους)κοιλιακους,
ο οργανισμος <ακουμπαει>το λιπος στο μεσο του παντα τελευταιο ως καυσιμη υλη για λογους ασφαλειας

FD3S
17-03-09, 20:51
gianni ayto pou eipa to leo apo empeiria. eixa ftasei 6 pososto lipous kai fleves kato koiliakoys i grammosi ekei den eida pote john.

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-03-09, 22:19
e tote den exeis kali flebikotita.eprepe na fas merikoys ydatanthrakes/stafides 1 fora thn mera k na kaneis diadromo pio entona