PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

XXL !!!
13-03-09, 21:07
Aς κανουμε μια συζητηση περι αυτων των θεματων !!! τι λετε ειναι καλα τι επιπτωσεις εχουν στην υγεια μας και ολα αυτα !! εγω παντως εκει που γυμναζομαι τα εχω δει ολα μεχρι ενεσης τεστεροιδη και ο μυς γινετε σαν πορτα μεσα σε 2 δευτερα!! για πειτε!

kekos
13-03-09, 21:19
....παρε τετοια εσυ να γινει κιμας το μυαλο σου και να ψοφήσει το πουλι σου [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

φιλε,πλακα κανεις? δε ξερεις αν ειναι επιβλαβη για τον οργανισμο η οχι ??? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
"

XXL !!!
13-03-09, 21:20
ωρε φιλο ξερω οτι το πουλι μετα θα το χασω και οτι ειναι επιβλαβες και μετα σε 5 6 χρονια θα ψαχνω γα συκωτι και παγκρεας και ολα αυτα!!! αλλα λεω αυτοι που τα περνουν δεν τα γνωριζουν?

terry
13-03-09, 21:24
....παρε τετοια εσυ να γινει κιμας το μυαλο σου και να ψοφήσει το πουλι σου [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

φιλε,πλακα κανεις? δε ξερεις αν ειναι επιβλαβη για τον οργανισμο η οχι ??? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
λαμπρο οι φιλοι σου περνουνε τετοια....
"

ΧΕΛΜΟΣ
13-03-09, 21:36
Nα σου πω εγω που επαιρνα για 1-2 χρονια οταν ημουνα 20 ετων.....

Συγκεκριμενα πρωτεινες,κρεατινη και μικρες ποσοτητες ταυρινης.....

ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επαθα ζημια στο συκωτι μου σε αρχικο ευτυχως σταδιο....

Επισης δεν ξερεις αν στα 500 χημικα στοιχεια που εχει μεσα εισαι καπου αλλεργικος και σε στειλει αδιαβαστο!

XXL !!!
13-03-09, 21:41
χελμε ακουσε με ειμαι 15 χρονων και ασχολουμαι με την γυμναστικη στηθος μπαρα εχω τα 95 κιλα για πλακα !!! συπληρωματα δεν θελω να παρω !!! εσυ γτ επερνεσ αυτα?

terry
13-03-09, 21:50
Εγω παω γυμναστηριο 2,5 μηνες τωρα και παιρνω μονο μπυρο- ινη,ε ενταξει και λιγο κρασι-σι που και που!!!![i]

Λοιπον χωρις πλακα τωρα ,παω 2,5 μηνες γυμναστηριο και προσπαθω οσο το δυνατον να κανω διατροφη....απο ουσιες τιποτα..ευτυχως δεν καπνιζω κιολας..ενω το αλκοολ το εχω μειωσει πολυ..αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενας οργανισμος μονος του μπορει να ανταπεξελθει και να φτασει εκει που θελει σταδιακα βεβαια αλλα γνησια και ωραια!
"

giatrellis8
13-03-09, 21:52
να περνετε ρε.

μπορει να βγαλετε και ουρά στο τελος,δεν ξερεις καμια φορα

XXL !!!
13-03-09, 21:55
μπορει και 2 πουλια!

giatrellis8
13-03-09, 21:56
οχι ρε.μονο απο πισω υπαρχει πιθανοτητα να φυτρωσει κατι

Vox_Balenae
13-03-09, 21:58
Διαβάζοντας συμπληρώματα διατροφής" στον τίτλο, ο νους μου πηγαίνει σε βιταμίνες και ζωτικής σημασίας ιχνοστοιχεία. Αλλά φαίνεται ότι μιλάτε για κάτι άλλο εδώ."

XXL !!!
13-03-09, 21:59
http://www.youtube.com/watch?v=o8C-lVFvsow&feature=related

XXL !!!
13-03-09, 22:02
παιδια εκανα κολυμβηση 10 χρονια το σταματησα για αυτον τον λογο ολα τα παιδια την ομαδας τσιμπαγαν απο κατι εχει τυχει να τρυπιουνται και μπροστα μου και 5 λεπτα πριν τους αγωνες να κατεβαζουν 2 μπουκαλακια κρεατινη !!

Vox_Balenae
13-03-09, 22:04
http://www.youtube.com/watch?v=o8C-lVFvsow&feature=related

[i]*Μέγας είσαι Κύριε και θαυμαστά τα έργα Σου!*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

ΧΕΛΜΟΣ
13-03-09, 22:06
χελμε ακουσε με ειμαι 15 χρονων και ασχολουμαι με την γυμναστικη στηθος μπαρα εχω τα 95 κιλα για πλακα !!! συπληρωματα δεν θελω να παρω !!! εσυ γτ επερνεσ αυτα?

1. Μην πλακωνεσαι στα βαρη απο τωρα γιατι χαλας την σκελετικη σου αναπτυξη....

2. Σωστη γυμναστικη σημαινει γυμναστικη με μετρο.......και γυμναστικη με μετρο σημαινει μειωση της πιθανοτητας τρυματισμων....Εχω αποκομισει ουκ ολιγα τα 10 χρονια που ασχολουμουν.....εχω τωρα 6 μηνες που εκοψα τελειως τα βαρη λογω προχωρημενης οσφυαλγιας...

3. Τα συμπληρωματα τα παιρνεις για να καλυψεις τη ματαιοδοξια σου....Εκτως απο αυτους που πιρνουν μερος σε αγωνες..

4. Η σωστη διατροφη υποκαθιστα σε αρκετα μεγαλο βαθμο τις χημικες ουσιες των συμπληρωματων....Αν θες σου δινω ενα πολυ καλο εβδομαδιαιο προγραμμα διατροφης.

Ειναι πολλα αλλα βαριεμαι τωρα να γραψω

giatrellis8
13-03-09, 22:09
το μυαλο αυτουνων,απο οτι φαινετε,πρεπει να ειναι μικροτερο απο το πουλι τους

Vox_Balenae
13-03-09, 22:11
Ως συμπληρώματα διατροφής θεωρούνται και τα αναβολικά; Μήπως θα έπρεπε να αλλάξει ο τίτλος της συζήτησης; Εγώ πάντως, όπως εξήγησα, άλλο κατάλαβα.

Morpheas
13-03-09, 22:13
Ως συμπληρώματα διατροφής θεωρούνται και τα αναβολικά; Μήπως θα έπρεπε να αλλάξει ο τίτλος της συζήτησης; Εγώ πάντως, όπως εξήγησα, άλλο κατάλαβα.

+1

terry
13-03-09, 22:20
<a href=http://www.youtube.com/watch?v=rBBWMRRWOrM&amp;feature=related" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=rBBWMRRWOrM&amp;feature=related</a>

χριστε και παναγια!!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif
"

XXL !!!
13-03-09, 22:25
ρε συ αυτος ουτε το πουλι του δεν μπορει να πιασει με τοσα κοντα χερια!

XXL !!!
13-03-09, 22:28
http://www.youtube.com/watch?v=bbUmijFg6DU&amp;feature=related

καληνυχτα παιδες !!

LeoP
13-03-09, 23:45
Οι ορμόνες και οι λοιπές ουσίες που συζητάτε δεν έχουν σχέση με συμπληρώματα διατροφής.

Τα συμπληρώματα διατροφής είναι μια άλλη κατηγορία που αφορά σε σκευάσματα τα οποία έχουν βιταμίνες, μέταλλα, αμινοξέα, διάφορα ιχνοστοιχεία, αντιοξειδωτικές ουσίες και έχουν ως σκοπό τη βελτίωση της υγείας του ανθρώπου, σωματικής και ψυχολογικής.

Γνωρίζω περιπτώσεις που τα συμπληρώματα διατροφής έχουν ωφελήσει πρόσωπα και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ό,τι πιστεύουν οι περισσότεροι και ιδιαίτερα οι γιατροί που ιδίως αυτοί είναι που θεωρούν τα διάφορα συμπληρώματα ως άχρηστα και βλέπουν σε κάθε ασθένεια ως μοναδική θεραπεία τα φάρμακα, τις εγχειρίσεις και άλλες παρόμοιες θεραπείες.

Φυσικά δεν είναι πανάκειες. Τίποτα δε μπορεί να αντικαταστήσει τον φυσικό και ισορροπημένο τρόπο ζωής απόλυτα.
Edited by: LeoP

TURMS
14-03-09, 06:59
παιδια
αλλο αναβολικα στεροειδη κλπ κ αλλο συμπληρωματα διατροφης
επισης αλλο συμπλ. διατροφης κ αλλοα συμπλ. διατροφης"

1. τις αναγκες που εχει ο οργανισμος οταν κανεις βαρη συστηματικα ή αλλη προπονηση δεν μπορεις να τα παρεις απο διατροφη. εκτος αν εισαι η Μαντονα κ εχεις δικο σου διαιτολογο μαγειρα
αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ: αυτος δεν ειναι λογος να παιρνεις συμπληρωματα διατροφης

2. συνπληρωματα διατροφης θεωρουνται πλεον κ τα Tonotil, Centrum Κλπ
ακομα κ οι απλες πολυβιταμινες σε αναβραζοντα δισκια...αυτα δεν κανουν κακο εκτος αν παρεις πχ 30 σε μια μερα...

3. κ εγω επαιρνα παλια...φυσικα τα εκοψα ΟΛΑ εδω κ παραααααααα πολλα χρονια κ ουτε ξαναβαζω στο στομα μου πλην του υπ. αριθμ 2, τα οποια απο συγγενη φαρμακοποιο...

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ τα "συμπλ. διατροφης"
πολλοι ποδοσφαιριστες γιατι νομιζετε οτι επαθαν ανακοπη κλπ;

ΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΦΕΤΕΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ ΠΕΛΩΡΙΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑ ΤΟ ΧΙΟΝΙ, ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΩ...Κ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΩ...

ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΙΝΩ "ΘΕΟΣ" ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ Κ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΑΠΟ ΤΑ 40 ΩΣ ΤΑ 140 ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ, ΣΠΛΗΝΑ Ή ΑΛΛΟΥ....

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ...Κ ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΡΕΙΤΕ ΕΞΙΣΟΥ ΕΙΤΕ ΕΧΕΤΕ ΦΕΤΕΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ...
ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΤΡΕΞΙΜΟ, ΠΑΤΕ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ, ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, ΓΙΑ ΣΚΙ Ή ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ....
ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΤΕ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ, Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΜΥΚΟΝΟ....Edited by: TURMS "

mitsarantoltso
14-03-09, 07:23
Να πω και'γω την δικια μου αποψη....εχω 2 χρονια που παιζω ποδοσφαιρο ερασιτεχνικα(περσυ Β'Τοπικο Καστοριας,φετος Α' και κανουμε πρωταθλητισμο οντας 1οι με διαφορα και χρειαζομαστε ακομα 5 βαθμους σε 5 παιχνιδια για την ανοδο στην Δ'Εθνικη),ποτε δεν πηρα κατι τετοιο και ουτε πρεπει οπως μου ειπε ο γιατρος εδικα λιγο πριν τον αγωνα....μου ειχε πει οτι ισως να χρειαστω οταν θα νιωθω πολυ κουρασμενος αλλα μονο υπο την χορηγηση καλου φαρμακοποιου...παιρνω που και που καποιες απλες βιταμινες,το πολυ να παρω κανα CENTRUM,μεινε μακρια Μανο,μπορει να παθεις καποιο κακο το οποιο δεν θα επειδιορθωνετε με τπτ...

XXL !!!
14-03-09, 09:41
ναι ρε σεις ουτε εγω δεν προκειτε να παρω ποτε γιατι οποως ειπε και ο φιλος παραπανω η ζωη ειναι ωραια!!! ομως βλεπω παιδια 12 14 15 χρονων που ζουνε με αυτα μονο και μονο να κανουν το χατιρι στην μαμα και στον μπαμπα για να γινουν πρωταθλητες!!

dirfi
14-03-09, 09:56
Λοιπον εχουμε και λεμε. Κανοντας στα νιατα μου (19-27) 8 χρονια εντατικο γυμναστηριο (σχεδον καθημερινα μια ωρα βαρη και μια με μιαμιση ωρα αεροβικη) συμφωνω 100% με τον Χελμο. Καταρχας Μανο να σου πω οτι τα 95 κιλα παγκο δεν λενε απολυτως τιποτα αν δεν τα κανεις σωστα. Και εξηγουμε. Πολλοι πανε γυμναστηριο και προσπαθουν να σηκωσουν οσα ποιο πολλα κιλα μπορουν για να επιδηξουν τον αντρισμο τους (δεν λεω οτι εισαι σε αυτη την κατηγορια). Αυτο ειναι μεγα λαθος καθως ουτε η ασκηση γινετε σωστα ουτε στην τελικη γυμναζεις τιποτα. Πρεπει το βαρος που θα βαλεις για να κανεις μια ασκηση (ειτε λεγετε παγκος ειτε δικεφαλα ειτε τρικεφαλα ειτε οτιδηποτε αλλο) να ειναι τοσο ωστε να σου επιτρεπει με το περας της ασκησης να νιωθεις ενα ελαφρο ζεσταμα-καψιμο στους συγκεκριμενους μυς (και ας ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που νομιζεις οτι μπορεις να σηκωσεις)
Παμε τωρα στα διαφορα συμπηρωματα" που σου προσφερει το γυμναστηριο. Μια και μονο λεξη: Μακρια και αγαπημενοι. Οχι ολα αλλα η πλειοψηφια τους ειναι επικυνδηνα ως εκει που δεν παιρνει μια και περιεχουν πολλα χημικα που δεν ξερεις τι αντιδραση μπορουν να κανουν με τον οργανισμο σου.
Και παμε και στις διαφορες ομαδες. Το ανηψακι μου (16 χρονων σημερα) ασχολιοταν απο μικρο παιδι με το καλυμβητηρια. Ηταν αριστος οταν ηταν μικρος και παντα σε αγωνες εβγαινε πρωτος. Ξαφνικα και μεγαλονωντας εβλεπε αλλα παιδια που ηταν μετρια καποια στιγμη να τον περνανε. Το ψαξαμε με τον πατερα του και μαθαμε (of the record) απο τον προπονητη οτι για να συνεχισει να ειναι αριστος πρεπει να αρχισει τα χαπια αλλιως το παιδι θα μεινει τελευταιος και θα απογοητευτει. Μας παρακινησε δε οτι αν ο πατερας του δεν δωσει συγκαταθεση να ασχοληθει καλυτερα με αλλο αθλημα ποιο ασφαλες για να μην τον παρει απο κατω. Τα τελευταια 5 χρονα λοιπον τον εχουμε ξεκινησει ιστιοπλοια και ειναι μια χαρα. Για ολα λοιπον υπαρχουν λυσεις.
"

XXL !!!
14-03-09, 10:08
γιαννη αυτο με το κολυμβητηριο ασε τι ειχα παθει !!! ηταν ενα παιδι το οποιο σε ολους τους αγωνες που πηγαιναμε και τρεχαμε μαζι εβγαινε τελευταιος π .χ εχει τυχει να τρεχουμε μαζι 200μ και να τον εχω αφησει 2 πισινες πισω μου!! και που λες περυσι που ειχα κατεβει για αγωνες παλι στην χαλκιδα 200 αρι αυτο το παιδι κατεβασε τον χρονο του στο 1 λεπτο και λεω εγω τωρα και συζηταγα με τον πατερα μου πως γινετε αυτο γιατι εγω το χρυσο το ειχα σιγουροαλλα μου τι πηρε αυτος και μου λεει ο πατερας μου αστον λεει να σε περασει εσυ μπεσ κολυμπα οσο μπορεις και μην σε νοιαζει!!αλλα βλεποντασ οσα ανεφερα παραπανο το σταματησα !!! και μια φορα στο κολυμβητηριο του καρπενησιου 3 μηνες απροπονητος ειχα πεσει 100μ κολυμπι με παιδια που εκαναν καθε μερα προπονηση και πηρανε ολοι ........ πρωτος βγηκα και δεν το περιμενε ουτε ο προπονητης μου και η πρωτη λεξη που μου ειπε μολις βγηκα ειναι τι πηρες ??? και μολις του ειπε ο πατερας μου οτι ο μανος δεν ασχολειτε με αυτα μου εδωσε συγχαρητηρια !!

iktinos
14-03-09, 12:48
Οι ορμόνες και οι λοιπές ουσίες που συζητάτε δεν έχουν σχέση με συμπληρώματα διατροφής.Τα συμπληρώματα διατροφής είναι μια άλλη κατηγορία που αφορά σε σκευάσματα τα οποία έχουν βιταμίνες, μέταλλα, αμινοξέα, διάφορα ιχνοστοιχεία, αντιοξειδωτικές ουσίες και έχουν ως σκοπό τη βελτίωση της υγείας του ανθρώπου, σωματικής και ψυχολογικής.Γνωρίζω περιπτώσεις που τα συμπληρώματα διατροφής έχουν ωφελήσει πρόσωπα και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό* απ' ό,τι πιστεύουν οι περισσότεροι και ιδιαίτερα οι γιατροί που ιδίως αυτοί είναι που θεωρούν τα διάφορα συμπληρώματα ως άχρηστα και βλέπουν σε κάθε ασθένεια ως μοναδική θεραπεία τα φάρμακα, τις εγχειρίσεις και άλλες παρόμοιες θεραπείες.Φυσικά δεν είναι πανάκειες. Τίποτα δε μπορεί να αντικαταστήσει τον φυσικό και ισορροπημένο τρόπο ζωής απόλυτα.

οπως τα λες

ακομα και σε ερασιτεχνικο επιπεδο υπαρχουν διαφορα που χρειαζονται,προσωπικα τρεχοντας καθε κυριακή στην μεγαλη προγραμματισμενη προπονηση (αργο τρεξιμο long run) 2+ ωρες , ανα μια ωρα powerade (υδατανθρακες, σακχαρα, μεταλλικα αλατα:νατριο καλιο) και στο ενδιαμεσο ενα ενεργειακο τζελ GU (υδατανθρακες,αμινοξεα,αντιοξειδωτικο)και φυσικα νερο

το βασικοτερο ειναι η καθημερινη διατροφη και τι αναγκες εχει το σωμα αναλογα με το αθλημα (πχ το φαγητο του δρομεα ειναι η μακαροναδα βλ υδατανθρακες)Edited by: iktinos

LeoP
14-03-09, 13:20
Θα διαφωνήσω πλήρως με τη μακαρονάδα. Είναι ένα επεξεργασμένο σχεδόν άχρηστο φαγητό με μηδενικά χρήσιμα συστατικά.

Οι μακαρονάδες από τα μακαρόνια των βιολογικών καταστημάτων τα οποία αποτελούνται από λιγότερο επεξεργασμένα συμιγδάλια είναι κάπως καλύτερη λύση.

ΓΙΑΝΝΗΣ
14-03-09, 19:47
χελμε ακουσε με ειμαι 15 χρονων και ασχολουμαι με την γυμναστικη* στηθος μπαρα εχω τα 95 κιλα για πλακα !!! συπληρωματα δεν θελω να παρω !!! εσυ γτ επερνεσ αυτα?

GYM κανω απο 16 χρονων με πολλα κιλα οταν ημουν 28 και αρκετα τωρα..παγκο εχω 6χ115 αυτην ην στιγμη,οχι καλα.
συμπληρωματα το μονο που πηρα ηταν καθαρη πρωτεινη και αυτο αμεσως μετα τη προπονηση οταν βαρεθηκα πλεον να τρωω 7 ασπραδια βραστα και 1 ολοκληρο αυγο.διατροφη κανω 4 μηνες τον χρονο σε συνδιασμο με προπονηση παντα για να κατεβασω το λιπος στο 7.5%χωρις συμπληρωματα.
η καθαρη πρωτεινη ειναι 100% φυσικη απο ορο γαλακτος δεν εχει αναβολικες ιδιοτητες δεν θα σου δωσει τιποτα παραπανω απο ευκολια,αν μπορεις να τρως 3 φορες την μερα τονο,ασπραδια τοτε δεν χρειαζεται να παρεις τιποτα,εγω μπορουσα επι 10 χρονια,τωρα με την δουλεια δεν γινεται.σε καθε περιπτωση μαθε να τρως 5-6 γευματα μικρα κ μετρια την ημερα με ολα τα θρεπτικα συστατικα και οταν φτασεις στα δικα μου χρονια δεν θα εχεις καμμια σχεση με κανεναν στην ηλικια σου.το τι θα τρως εξαρτατε παντα με το τι θες να πετυχεις και τι γυμναστικη κανεις.μπορω να σε βοηθησω,,
η κρεατινη κανει κατακρατηση υγραων μεσα στους μυς και σε <φουσκωνει>δεν ειναι αθωα.απο εκει και περα τα στεροειδη πλεον κανενας δεν τα παιρνει,οι μ.μ. παιρνουν ουσιες που αναγκαζουν τον οργανισμο να παραγει 5-10 φορες περισσοτερη αυξητικη ορμονη-τεστοστερονη,τετοια επερνε και ο ζαγορακης ο μιστερ τεστοστερονη.
παιρνοντας μια καλη καθαρη πρωτεινη μια φορα την μερα δεν θα παθεις ποτε τιποτα.διαλεγεις μια καλη εταιρια και παιρνεις.εγω που εχω σημαντικη αλεργια g6pd δεν εχω να φανταστεις κανενα προβλημα.
επισης αν παρεις αμινοξεα παλι δεν εχεις κανενα προβλημα.δεν μιλαω για αμινοξεα φορμουλες αλλα απλα αμινοξεα φυσικης αλυσιδας.
στα 16 σου για μενα δεν πρεπει να παρεις τιποτα.μετα τα 35 να παρεις οταν ο χρονος σου και η ορεξη σου θα ειναι μειωμενα.
αν θες τα λεμε στο μσν να δεις και καμμια φωτο απο περιοδο γραμμωσης [i]
καλο ειναι να ψαχνεις και μονος σου.εχω διαβασει χιλιαδες σελιδες.
δες εδω μια φοβερη που σου λει για γραμμωση και προπονηση μονο με φυσικο τροπο,την εχω ακολουθησει.einai ενας απλος ανθρωπος
http://www.iwantsixpackabs.com/

κανενα χαπυ δεν θα σε κανει φετες,η γυμναστικη ειναι πανω απο ολα.και το dna σου ειναι 100%υπευθυνο για κοιλιακους και γαμπες.
ακομη και αυτα τα τερατα που βλεπεις στα περιοδικα με τα αναβολικα εχουν κανει πλαστικες στις γαμπες και τους κοιλιακους.ο καθε ανθρωπος εχει ορια.ειμαι βεβαιος οτι εισαι μακρυα απο αυτα και αρα δεν χρειαζεσε τιποτα αλλο παρα προπονηση
περισυ εδω στην φωτο στα 75κιλα με υψος 177 που εχω,στα 37 μου χωρις τιποτα κανενα συμπληρωμα.γυμναστικη 5 φορες την εβδομαδαχ1 ωρα και το καλοκαιρι 1.30λεπτα
http://i39.tinypic.com/50p0xx.jpgEdited by: ΓΙΑΝΝΗΣ "

MountExplorer
14-03-09, 20:06
με το που ζεστανει λιγο ο καιρος ξεκιναω μια αλλου ειδους γυμναστικη (προθερμανση για ορειβασιες)... 10 χιλιομετρα τη μερα περπατημα (καλαμαρια-κεντρο-καλαμαρια μεσω παραλιας!).

ΓΙΑΝΝΗΣ
14-03-09, 20:09
ο ανθρωπος εχει γεννηθει γαι να περπαταει 50χλμ την ημερα χωρις να αλλαζει κατι στο σωμα του.για να αλλαξει πρεπει να αναγκασεις το σωμα σου να προσαρμοστει σε μια νεα κατασταση.για αυτο η χρηση βαρων εχει εκπληκτικα αποτελεσματα οταν εχεις συστημα και σοκαρεις τους μυς απο διαφορετικες γωνιες με διαφορετικο τροπο εκτελεσης με διαφορετικα κιλα και επαναληψεις καθε 2 μηνες.
βεβαια η βολτα σου εκει που λες θα γυμνασει πολυ τα ματια σου!!!!!

καλαματιανος
14-03-09, 23:31
καλα τι βλακες ειναι αυτο που παιρνουνε αυτα.ποιος ο λογος.να γινυον ομορφοι.τι με νοιαζει αμα ιγνω ρουβας αμα χασω την υγεια μου

Hengeo
15-03-09, 01:15
[i] Μέγας είσαι Κύριε και θαυμαστά τα έργα Σου! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Εντάξει, όταν φτάνεις σε αυτό το σημείο, μιλάμε για αρρώστια, ψυχική τουλάχιστον. Τι να τα κάνεις τα χρήματα και την δόξα, αν καταστρέψεις την υγεία σου; Πάντως είναι συγκλονιστικό το σημείο που και ο ίδιος παραδέχεται <[i]>!
Edited by: Hengeo "

FD3S
15-03-09, 04:33
Aπο τα λιγα πραγματα που ξερω για αυτο το θεμα έχω καταλαβει τα εξης:

1) Η γυμναστική σου δίνει το 40% - η διατροφη φαρμακα συμπληρωματα τα υπολοιπα.
2) Το αν θα παρεις φαρμακα ή οχι εξαρταται απο το τι θες εσυ για τον ευατο σου.
3) Το ανθρωπινο σώμα έχει καποιο μεγιστο όγκο που μπορει να παρει ο καθενας μας και ρυθμιζεται βαση του dna. Επισης που σημαντικο ρολο παιζουν το που έχει ο καθενας μας τις λιποαποθηκες του, το μεταβολισμος του κτλ για το τελικο αποτελεσμα.
4) Καθημερινα για να περνεις τον απαραιτητο ογκο πρεπει να τρως συγκεκριμενη ποσοτητα πρωτείνης. Αυτο εξαρταται απο την γυμναστικη που κανεις και την δειαρκεια. Γύρω στα 2 γραμμαρια ανα κιλο σωματικου βάρους για ενα αθλούμενο καλά ειναι.
Για να τα παρεις αυτα πρεπει να τρως 3 μπριζολες την ημερα ή να χτυπας τους τονους για πρωινο και τα αυγα. Αν το αντεχεις καλως. Αλλιως πέρνεις μια πρωτεινούλα.
5) Το τι θα έχει η πρωτεινη μέσα είναι άλλο θέμα. Αν θα είναι αυγού, ορού γάλακτος και σε τι δοσολογια μαζι με τους υδατανθρακες.
6) Κρεατίνη είναι για πολύ λίγους και με λάθος δοσολογια μπορει να γίνει επικινδυνη.
7) Επισης το σώμα έχει απο φυσικού του να κρατάει λίπος. Τώρα αυτα τα τρελά σκαψίματα και οι ιστοριες δεν ειναι φυσικα και μπορείς πολύ δυσκολα να τα κανεις και τις περισοτερες φορες με αθεμιτους" τροπους.
Και να τα κανει απλα να ξερεις οτι δεν θα κρατήσουν για πολυ. Όοι αυτοι που έχουν τετοια σώματα δεν τα έχοθν για μια ζωη. Τα έχουν για λιγες βδομάδες το πολύ μηνες. Και για να τα κανουν οι λιποδιαλυτες και τα διουρητικά είναι τα λιγότερα...
8) Πολλοι παραβλεπουν το κομματι τον υδατανθρακων και του λίπους στην καθημερινή διατροφή. Αυτό είναι μέγιστο λάθος. Πρέπει να τρώς ανάλογη ποσότητα με του τύπου γυμναστικής που κάνεις. Οι σκιερ στους αγωνές καταναλωνουν άνετα 6000 θερμιδες την ημερα. Οι κουμβητές μπορεί και 10000. νουμερο τρελο αν φανταστούμε οτι ένας μεσος ανθρωπος καταλώνει κάπου μεταξύ 1500-2500.
9) Το τι σωμα θα κανεις έχει άμεση σχέση με το αθλημα που θα κάνεις.Αλλο έχουν οι πολιστες, αλλο οι βοδυ μπιλντερς και αλλο οι σερφαδες. Αυτο ισχύει για την ποιοτητα της μυικης μαζας και την αποτελεσματικοτητα της. Ακομα και στο υμναστήριο με το τυπο προπονηση θα ακολουθήσεις έχεις διαφορετικα αποτελσματα.
10) Πού σημαντικό είναι η ξεκουραση και ο ύπνος στην προπόνηση. Η αναπτυξη των μυων γίνεται όταν κοιμόμαστε κατα κόρον, αφού έχει καεί ο μύς και έχουν σπάσει κάποια μική ποσότητα μυικών ιστών ο οργανισμός την επικαλύπτει με λιγο περισοτερη για να αντεει παρπανω τηνν επόμενη φορα. Για να γίνει επικάλυψη πρέπει να υπαρχει πρωτείνη στο σώμα.
11) Αν γυμνάζεσαι παραπάνω από οτι τρως υπάρχει περίπτωση να χανεις μυικη μάζα εκτός απο λίπος.
12) Τime is everything . Οσο παραπανω χρόνο ασχολεισαι απο μικρος τοσο καυτερα αποτελεμσατα θα δεις. Θαυματα δεν γίνονται χωρίς φαρμακα.

"

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-03-09, 12:18
δεν ξερω αν ασχολεισε παντως σε γενικες γραμες σωστα τα λες,
βεβαια ο ογκος που μπορει να αποκτησει καποιος μονο με γυμναστικη και φυσικη διατροφη ειναι μεγαλος.ενας ανθρωπος σαν εμενα μπορει ανετα να αποκτησει 80κιλα με 7%λιπος.το παραλογο ειναι να φτασει 125κιλα με 3.5%λιπος αυτη ειναι η διαφορα του μποντυ μπιλντερ.
ολα τα αθληματα που αναφερεις ειναι συνδεδεμενα με συμπληρωματα και δεν υπαρχει κανενα επαγγελματικο αθλημα χωρις αυτα και δεν μιλαω για μια αθωα πρωτεινη.
επισις δεν υπαρχει αθλητης σοβαρος σε καποιο αθλημα που να μην κανει ταυτοχρονα και βαρη.
2 γραμμαρια πρωτεινησ ανα κιλο βαρους ειναι υπεραρκετα και αν δεν τα χρειαζεσαι απλα τα παιρνεις αδικα και τα κατουρας..
αν καποιος ανθρωπος εχει υπερευαισθισια το πολυ πολυ που μπορει να παθει απο μια πρωτεινη ειναι να βγαλει σπυρακια.πετρα στα νεφρα πρεπει να παρεις τραγικη δοση/
ολη η ομαδα της γιουβεντους επερνε κρεατινη αν θυμασε πριν 3 χρονια.
θα προτεινα σε καποιον να παρει πρωτεινη για να αντικαταστησει 1 μονο μικρο γευμα απο τα 6 μεσα στην μερα εαν δεν μπορει να φαει π.χ. τονο η ασπραδια αυγων,,εγω μπορουσα επι παρρα πολλα χρονια..κορυφη ειναι η καθαρη πρωτεινη ορου γαλακτος με 1γρ λιπος μυδαμηνες θερμιδες και ελαχιστους υδατανθρακες

XXL !!!
15-03-09, 12:54
η κρεατινη κρατιετε απο οτι ξερω στα νεφρα γιαννη και για αυτον τον λογο θα πρεπει να πινεις μεγαλη ποσοτητα νερου!!! οπως ειπες και παραπανο με το κατουρημα που λες χανεις και καλιο το οποιο θα πρεπει να τοα ανπληρωνεις γιατι παιζει σημαντικο ρολο!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-03-09, 13:33
η κρεατινη ειναι κανονικα μια ουσια που αν τρως πολυ κοκκινο κρεας δεν χρειαζεται ποτε να παρεις.
\για μενα ειναι απαραδεκτο να παρει καποιος,
εαν παρει και εχει ευαισθησια μπορει σε βαθος χρονου να παθει διαφορα ασχημα πραγματα με το πιο απλο πετρα στα νεφρα,
εαν εχεις μια ροδιαθεση π.χ. και παθαινες πετρα στα νεφρα στα 60 χρονια σου με τη κρεατινη και αλλες ουσιες θα την παθεις στα 30 σου.
κανενας δεν ξερει τις γεννετικες προδιαθεσεις του και καλυτερα κανενας να μην τις μαθει για μια *******.
η κρεατινη σ φουσκωνει με κατακρατηση νερου.μολις την κοψεις ξεφουσκωνεις σαν σκασμενο λαστιχο.και ακομη κατι..σε καμμια γυναικα δεν αρεσει ο φουσκωτος [i]"

Πανος
15-03-09, 13:36
η κρεατινη κρατιετε απο οτι ξερω στα νεφρα γιαννη και για αυτον τον λογο θα πρεπει να πινεις μεγαλη ποσοτητα νερου!!! οπως ειπες και παραπανο με το κατουρημα που λες χανεις και καλιο το οποιο θα πρεπει να τοα ανπληρωνεις γιατι παιζει σημαντικο ρολο!!!

H κρεατινη πειραζει το συκωτι πιο πολυ.Η μεγελη ποσοτητα πρωτεινης μπορει να ειναι η αιτια για να κανεις πετρα στα νεφρα.

FD3S
15-03-09, 15:20
gianni kai ego simfono fie me ayta pou les. apla na anfero dio pragmata gia tis proteines. oloi mas akoma kai ego pisteuo oti einai to pio akindino apo ena soro allon pragmaton. apla se iperdosoogia kai gia poli megalo diastima mporei na prokalesei diafora anepithimita apotelesmata. akoma kai i proteini. xaraktiristiko einai oti oti aytoi pou trone gia megalo diastima simpliromata diatrofis exoun auksimenes pithanotites gia karkino tou prostati. episis i proteini kourazei ta nefra kai to sikoti. se sindiasmo me iperboliki gimnastiki alla milame gia iperbolikes katastaseis mporei na ta pareis sto xeri an to s-got sou bgainei poli ipsilo. gia ayto kalo einai pou kai pou otan gimnazomaste kai pernoume kati na kanoume kai aimatologikes eksetaseis.
to poso sixna eksartatai apo to ti pernei o kathenas. episis na kserete oti ektos apo ta sobara kaka pou exoun oi testosterones, oi auksidikes kai genika ola ayta einai kai i karafla gia emas ta agorakia kai i anepithimiti trixofiia.

gianni simfono apolita file oti kapoios mporei na parei me sosti XRONIA gimnastiki trelo kreas pano tou alla distixos exei ena orio. gia na mporeseis na pas parapano thelei koumpoma.
alla opos eipes kamia gomena den thelei to parapano kai tous fouskotous. oi perisoteres theloun na xaideuoun koilitsa :)

na anafero pros sizitisi ta eksis dio themata pou den exo kataliksei an kserei kapoios na me boithisei. Kserei kapoios tin posotita kai to eidos ton bitaminon pou xreiazetai enas anthropos gia imerisia xrisi?
episis otan milame gia 100 whey protein pos kseroume oti den exei alles prosmikseis mesa? giati oi perisoteres etaireis bazoun apo aromatika stoixeia mexri kreatines aminoksea ktl kai oti na einai mesa gia na tin kanoun pio pliri ipotithetai.

kai kati teeutaio. apla gia ta somata pou blepoume pou einai skamena paizoun kai polles plastikes teleutaia kai eneseis me ladi. exo akousei gia periptoseis pou pigainoun se plastikous idiaitera modela gia lipoanaforofiseis kai gia na tous ftiaksoun armonika tous koiliakous. opos episis kai eneseis me eidiko tipou ladiou pou katakathetai tous mis kai fainodai armonika metaksi tous kai toumpaniasmenoi. to teeutaio einai karkinogono pados.

episis tora teleutaia epeidi poli logos ginetai gia ton protathlitismo kai to koumpoma oi farmakeutikes exoun ksefigei apo ta farmaka ta klasika kai exoun paei stin genetiki tropopoisi. diladi prospathoun na dinoun stous protathlites farmaka pou ousiastika tunaroun to dna tous kai leitourgoun basi aytou. gia paradeigma enas organismos mporei na pernei poi pio eukola miiki maza logo auksimenis ekrisis testosteronis. enas allos ligotero. ayto akribos prospathoun na kanoun ta teleutaias genias farmaka oste na mporoun oi athlites na fainetai oti einai ek fisikou tous sta opoiadipote test.
stous olimpiakous tis kinas epekse poli ayto to farmako. oxi san tous dikous mas pou tous piasame pali me farmaka palaiolithika...

dami snowman
15-03-09, 22:44
μανο παρε με τηλ να σου στειλω κατι λαμια...θα το παρεις 1 μηνα...φυσικο προιον οχι λαλακιες+1 σακουλα λουιζα(καπως ετσι τεσπα)
πρωι θα τρως 3-4 βραστα αυγα
μεσημερι 1 κεσεδακι τονο και 1 φιλετο κοτοπουλο
βραδυ 1 κεσεδακι τονο ή κοτοπουλο
+αυτα που θα σου στειλω
+καλη γυμναστικη
και σε 2-3 μηνες θα ερθω λαμια για βοηθεια γιατι δεν θα τις προλαβαινεις τις γυναικες....

FD3S
16-03-09, 00:44
dami dose tpt kai se emas re na ama einai na min tis prolabainoume [i]"

dami snowman
16-03-09, 08:21
θα σας δωσω και οταν θα τρεχετε και δεν θα προλαβαινετε να τις βολεψετε ολες θα ερχομαι εγω για βοηθεια!

Vox_Balenae
16-03-09, 09:39

Και με συνιστώμενη ποσότητα τα 2 αυγά ανά εβδομάδα για ενήλικο άτομο, θα δεις τη χοληστερίνη σου σε στρατοσφαιρικά επίπεδα. [i]"

beauty
16-03-09, 09:52

Και με συνιστώμενη ποσότητα τα 2 αυγά ανά εβδομάδα για ενήλικο άτομο, θα δεις τη χοληστερίνη σου σε στρατοσφαιρικά επίπεδα. [i]

Φανταζομαι οτι μιλαμε μονο για τα ασπραδια ....."

JIM FORD
16-03-09, 09:56
προφανως, αλλα ισως ξεχασε να το γραψει ο snowman, η το θεωρησε δεδομενο (πιο λογικο)!

μπραβο ρε φωτεινη....ειδες αν χτιζει ογκο η κοπελα......[i]

"

Vox_Balenae
16-03-09, 10:14
προφανως, αλλα ισως ξεχασε να το γραψει ο snowman, η το θεωρησε δεδομενο (πιο λογικο)!

Μπορεί, αλλά επειδή μιλάμε για το πολύ σημαντικό θέμα της διατροφής και επειδή δεν ξέρουμε τι είναι ο καθένας που διαβάζει (και επομένως τι θα πράξει με βάση αυτά που διαβάζει), καλό είναι να δίνονται οι απαραίτητες διευκρινίσεις.

JIM FORD
16-03-09, 10:17
σωστα φαλαινοφωνη, για αυτο μαλλον το γραψαμε και εγω και η φωτεινη....

beauty
16-03-09, 10:18

μπραβο ρε φωτεινη....ειδες αν χτιζει ογκο η κοπελα......[i]

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif........

Γραμμωση θα το ελεγα εγω......ασχολουμε με την γυμναστικη και την σωστη διατροφη οποτε πολλα πραγματα τα γνωριζω...και σας παρακολουθω με ενδιαφερον.....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif"

JIM FORD
16-03-09, 10:34
εννοειται βρε φωτεινη...δεν σου πηγαινει το τουμπανιασμα"...μαλλον....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

απλα επειδη το ασπραδι λογω πρωτεινης παραπεμπει στον ογκο, για αυτο το εγραψα!!!"

Vox_Balenae
16-03-09, 10:45
Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με γυμναστική (με εξαίρεση κάποιο τρέξιμο αργά τη νύχτα όταν είχα χρόνο), και παρά την καθιστική μου ζωή φαίνεται ότι κάποιες κληρονομικές καταβολές κάνουν καλά τη δουλειά τους (9-10% λιπώδης ιστός). Κάποια γνωστή μου πέρυσι νόμισε ότι κάνω ασκήσεις κοιλιακών μυών, τη στιγμή που η τελευταία φορά που έκανα κάτι τέτοιο ήταν οι υποχρεωτικές ασκήσεις γυμναστικής στο σχολείο. [i] Η αλήθεια είναι ότι ντράπηκα λιγάκι με την παρατήρηση που μου έγινε."

beauty
16-03-09, 10:45
εννοειται βρε φωτεινη...δεν σου πηγαινει το τουμπανιασμα"...μαλλον....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif Οχι μαλλον......σιγουρα δε θα μου πηγαινε...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif"

JIM FORD
16-03-09, 11:47
*
Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με γυμναστική (με εξαίρεση κάποιο τρέξιμο*αργά τη νύχτα*όταν είχα χρόνο), και παρά την καθιστική μου ζωή φαίνεται ότι κάποιες κληρονομικές καταβολές κάνουν καλά τη δουλειά τους (9-10% λιπώδης ιστός). Κάποια γνωστή μου πέρυσι*νόμισε ότι*κάνω ασκήσεις κοιλιακών μυών, τη στιγμή που*η τελευταία φορά που έκανα κάτι τέτοιο ήταν*οι υποχρεωτικές ασκήσεις γυμναστικής στο σχολείο. [i]*Η αλήθεια είναι ότι ντράπηκα λιγάκι με την παρατήρηση που μου έγινε.

μπραβο φαλαινοφωνη για τις επιδοσεις σου....προφανως...εσυ εχεις εμφυτα τα 6 αυγουλακια....

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

απλα με τοσο καλο μεταβολισμο (αληθεια ζηλευω το επιπεδο λιπους που εχεις...για μενα μονοψηφιο επιπεδο λιπους αποτελει ονειρο aurora borealis....!!!!) καλο ειναι να βαζεις και εσυ το χερακι σου....ενιοτε.....οχι τιποτα αλλο για να εχεις και διαρκεια και να εχει και η γνωστη σου προσφορο εδαφος για τεστ......http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif*(χωρις παρεξηγηση...)

και τελος, να ξερεις....οτι κανεις δεν σου εκανε παρατηρηση, βρε....μια παρεα ειμαστε! μην τα παιρνεις ολα τοις μετρητοις! και ποτε μα ποτε δεν πρεπει κανεις να*παρεξηγείται αν κατι δεν ξερει η δεν καταλαβαινει...για αυτο εξαλλου ειναι και οι υπολοιποι!*"

Vox_Balenae
16-03-09, 11:55
μπραβο φαλαινοφωνη για τις επιδοσεις σου....προφανως...εσυ εχεις εμφυτα τα 6 αυγουλακια....

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

απλα με τοσο καλο μεταβολισμο (αληθεια ζηλευω το επιπεδο λιπους που εχεις...για μενα

μονοψηφιο επιπεδο λιπους αποτελει ονειρο aurora borealis....!!!!) καλο ειναι να βαζεις και

εσυ το χερακι σου....ενιοτε.....οχι τιποτα αλλο για να εχεις και διαρκεια και να εχει και η

γνωστη σου προσφορο εδαφος για τεστ......http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif (χωρις παρεξηγηση...)

Έχεις δίκιο, αν και στην κατάσταση αυτή βρίσκομαι εδώ και 20 χρόνια περίπου.

και τελος, να ξερεις....οτι κανεις δεν σου εκανε παρατηρηση, βρε....μια παρεα ειμαστε! μην τα

παιρνεις ολα τοις μετρητοις! και ποτε μα ποτε δεν πρεπει κανεις να παρεξηγείται αν κατι δεν

ξερει η δεν καταλαβαινει...για αυτο εξαλλου ειναι και οι υπολοιποι!

Η παρατήρηση για την οποία μιλάω είναι αυτή της γνωστής μου (περί κοιλιακών), η οποία δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ πρόσφορο έδαφος για τεστ πάνω μου. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

JIM FORD
16-03-09, 12:00
τοτε δεν υπηρχε λογος να ντραπεις αλλα να καυχηθεις....[i]"

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-03-09, 12:23
Kserei kapoios tin posotita kai to eidos ton bitaminon pou xreiazetai enas anthropos gia imerisia xrisi?episis otan milame gia 100 whey protein pos kseroume oti den exei alles prosmikseis mesa? giati oi perisoteres etaireis bazoun apo aromatika stoixeia mexri kreatines aminoksea ktl kai oti na einai mesa gia na tin kanoun pio pliri ipotithetai.kai kati teeutaio. apla gia ta somata pou blepoume pou einai skamena paizoun kai polles plastikes teleutaia kai eneseis me ladi. exo akousei gia periptoseis pou pigainoun se plastikous idiaitera modela gia lipoanaforofiseis kai gia na tous ftiaksoun armonika tous koiliakous. opos episis kai eneseis me eidiko tipou ladiou pou katakathetai tous mis kai fainodai armonika metaksi tous kai toumpaniasmenoi. to teeutaio einai karkinogono pados.episis tora teleutaia epeidi poli logos ginetai gia ton protathlitismo kai to koumpoma oi farmakeutikes exoun ksefigei apo ta farmaka ta klasika kai exoun paei stin genetiki tropopoisi. diladi prospathoun na dinoun stous protathlites farmaka pou ousiastika tunaroun to dna tous kai leitourgoun basi aytou. gia paradeigma enas organismos mporei na pernei poi pio eukola miiki maza logo auksimenis ekrisis testosteronis. enas allos ligotero. ayto akribos prospathoun na kanoun ta teleutaias genias farmaka oste na mporoun oi athlites na fainetai oti einai ek fisikou tous sta opoiadipote test.stous olimpiakous tis kinas epekse poli ayto to farmako. oxi san tous dikous mas pou tous piasame pali me farmaka palaiolithika...

αρχικα να σου πω οτι το ντοπινγκ ειναι παντα 1 χρονο μπροστα απο το αντιντοπινγκ.οι ιδιες οι εταιριες οταν το αποφασισουν να εντοπιστοθν το κανουν για να προωθησουν κατι πιο νεο κ πιο ακριβο.
η πρωτεινη κατοσταρα που λες ειν αι 82%καθαρη.ολες εχουν αρωματικες ουσιες,για μια δοση δυο την μερα ειναι οκ.τα αμινοξεα ειναι απλα η διασπαση της πρωτεινης,δηλαδη τα αμινοξεα ειναι τα συστατικα της,δεν γινεται δηλαδη να μην εχει αμινοξεα μια πρωτεινη!αυτο ειναι!
βιταμινες στην ελλαδα με τοσο ηλιο και τοσα φρουτα δεν χρειαζεσε.απεφυγε ομως και τα πολλα φρουτα οπως μπανανες

FD3S
16-03-09, 23:07
giati tis bananes?[i]"

giatrellis8
16-03-09, 23:13
για ευνοητους λογους μαλλον[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-03-09, 23:29
οι μπανανες οταν κανεις γυμναστικη ειναι σουπερ για αμεσως μετα την προπονηση για αποκατασταση του γλυκογονου.
εχουν θερμιδες και αρκετο φυτικο λιπος,οταν κανεις γραμωση δυστιχως δεν ειναι καθολου χρησιμες

FD3S
17-03-09, 00:39
για ευνοητους λογους μαλλον[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

kai ego gia ayto stenaxoriemai alla ti na kano tha anagasto na tis kopso logo gramosis http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Edited by: FD3S "

beauty
17-03-09, 08:58
οι μπανανες οταν κανεις γυμναστικη ειναι σουπερ για αμεσως μετα την προπονηση για αποκατασταση του γλυκογονου.
εχουν θερμιδες και αρκετο φυτικο λιπος,οταν κανεις γραμωση δυστιχως δεν ειναι καθολου χρησιμες

Αρα λοιπον για μενα που θελω να χασω λιπος και να κανω γραμμωση ειναι απαγορευτικη......?????

Παρολαυτα.....οταν τελειωνω την προπονηση τρελαινομαι για γλυκο......ελα ομως που παω γυμναστηριο το πρωι......και αμεσως μετα τρωω πρωινο......οποτε γλυκο+πρωινο (δημητριακα ή κουλουρι) ειναι πολυ για γυναικα.....

εχεις να προτεινεις κατι?

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-03-09, 13:07
οι γυναικες ειναι αδυνατον να φτασαετε πολυ χαμηλα σε λιπος.οι μονοψηφιες τιμες ειναι καταστροφικες στον κυκλο σας.
αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να εχεις 12/13% λιπος χωρις προβληματα.ειναι πολυ πιο δυσκολο ομως για μια γυναικα.
καταρχην οταν καποιος θελει να ξεκινησει διατροφη για γραμμωση το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να διπλασιασει τις διατροφικες ινες,,σαλατα πρασινη κυριως.να μειωσει το αλατι κ να πινει πολυ νερο.
επισης πρεπει να περιορισει τις τροφες που κανουν κατακρατησει νερου και να τρωει αλλες που βοηθανε στην αποβολη του περιτου.
π.χ. τα αγρια ραδικια και τα σπαραγγια ειναι must σε μια καλη διατροφη για γραμμωση οπως και ο αναλατος μπακαλιαρος.
επειδη δε νομιζω να θες να γινεις <>κομματια<> αρα να τρως και κανα γλυκο αλλα σαν εξαιρεση οχι σαν κανονα.δεν ειναι μονο η εμφανιση ειναι κυριως η υγεια για αυτο ξεχνα τους λιποδιαλυτες και αν θες να παρεις κατι περιορισου στο ακινδυνο cla (ωμεγα3 λιπαρα)