PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΑΛΙΑ Η ΦΕΤΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ

CHARIS1
09-01-06, 22:35
ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΙΝΑΛΟ Η ΦΕΤΙΝΗ.ΦΘΑΣΑΜΕ 10 ΓΕΝΑΡΗ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΣΠΑΛΑ.ΞΕΡΟΒΟΡΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΡΥΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΜΗΔΕΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΝΙΟΣΤΗ ΟΠΟΥ Ν=5.ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ ΘΑ ΔΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΙΟΝΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΘΤΗΝ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΒΟΛΤΑ ΟΡΕΙΝΗ ΚΥΝΟΥΡΙΑ ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ,ΚΑΣΤΡΙ,ΑΝΩ ΔΟΛΙΑΝΑ,ΒΟΥΡΒΟΥΡΑ ΧΙΟΝΙΖΕ ΜΕ ΜΕΤΡΙΑ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.

admin2
09-01-06, 23:12
ΕΛΑ ΡΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΑΙΝΑΛΟ ΓΕΜΙΖΕ ΜΕ ΧΙΟΝΙ ΤΕΛΟΣ ΓΕΝΑΡΗ ΑΡΧΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ
ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ
ΣΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΒΥΤΙΝΑ
ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

fotissnowman
10-01-06, 01:34
ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΙΝΑΛΟ Η ΦΕΤΙΝΗ.ΦΘΑΣΑΜΕ 10 ΓΕΝΑΡΗ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΣΠΑΛΑ.ΞΕΡΟΒΟΡΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΡΥΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΜΗΔΕΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΝΙΟΣΤΗ ΟΠΟΥ Ν=5.ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ ΘΑ ΔΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΙΟΝΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΘΤΗΝ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΒΟΛΤΑ ΟΡΕΙΝΗ ΚΥΝΟΥΡΙΑ ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ,ΚΑΣΤΡΙ,ΑΝΩ ΔΟΛΙΑΝΑ,ΒΟΥΡΒΟΥΡΑ ΧΙΟΝΙΖΕ ΜΕ ΜΕΤΡΙΑ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.

Φίλε Χάρη είναι γεγονός ότι φέτος μέχρι στιγμής το χιόνι δεν έχει κάνει αισθητή την παρουσία του στο Μαίναλο. Αν εξαιρέσουμε μερικά εκατοστά τις προηγούμενες ημέρες όπου και λόγω των σχετικά υψηλών θερμοκρασιών και της βροχής έλιωσαν γρήγορα, το χιόνι θεωρείται ανύπαρκτο.
Ωστόσο όμως θα συμφωνήσω με τον korn, καθώς βλέπω τα δεδομένα της περασμένης χειμερινής σεζόν.

Προσωπικά λοιπόν την περασμένη χειμερινή σεζόν είχα κρατήσει στοιχεία για το ύψος χιονιού βάσης-κορυφής στο Μαίναλο και έχω να τονίσω τα εξής:
Τη στιγμή που στις 08/01/2006 το ύψος χιονιού βάσης-κορυφής, ήταν 10-20 πόντους αντίστοιχα στα ίδια περίπου επίπεδα ήταν τέτοια ημερομηνία και την περασμένη χρόνια. Στις 16/01/2005 στη βάση είχε 20εκ. και στη κορυφή 25εκ., ενώ στις 19/01/2005 είχε στη βάση 10εκ. και στη κορυφή 40εκ.
Το καλό χιόνι λοιπόν ουσιαστικά έπεσε για πρώτη φορά την περασμένη σεζόν το βράδυ της 20ης προς 21η Ιανουαρίου 2005, όταν και η επόμενη μέρα βρήκε το Μαίναλο με 70εκ. φρέσκο χιονάκι στη βάση και 110εκ. στην κορυφή. Ή αμέσως επόμενη έντονη χιονόπτωση που κατά συνέπεια έφερε και τις επόμενες είχε συμβεί στις 27-28/01/2005 που είχε ανεβάσει το ύψος χιονιού βάσης-κορυφής στα 80εκ. και 130εκ. αντίστοιχα.
Τέλος για να μην σε κουράζω τόσο εσένα όσο και τους υπόλοιπους φίλους εδώ μέσα, θα πρέπει να σου πω ότι τα καλά χιόνια στην περιοχή του Μαινάλου πέφτουν περί τα μέσα Φεβρουαρίου (λίγο νωρίτερα, λίγο αργότερα) και που ουσιαστικά επηρεάζουν καταλυτικά τη διάρκεια ζωής της χειμερινής σεζόν στον ορεινό όγκο της Αρκαδίας.
Λίγο υπομονή λοιπόν μέχρι τον ερχόμο του τελευταίου δεκαημέρου του Ιανουαρίου, όπου τότε θα μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα παραπάνω.

ΑΛΕΞΗΣ
10-01-06, 07:37
ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΙΝΑΛΟ Η ΦΕΤΙΝΗ
Η δεύτερη, συγκεκριμένα υπήρχε και χειρότερη το 2003. Η διαφορά με πέρυσι είναι οτι δεν έχει χιόνι. Πέρυσι στις γιορτές είχε 15-20cm οπότε και κόσμος ανέβαινε και δούλευαν τα γύρω καταστήματα. Ski κάναμε προς το τέλος Ιανουαρίου. Επίσης είναι σαφές οτι έχει μικρύνει, τους τελευταίους τρεις χειμώνες, η χιονοδρομική περίοδος. Πέρυσι π.χ. με το που βγήκε ο Φεβρουάριος έπιασαν νοτιάδες και ενώ το βουνό είχε πολύ χιόνι το έφαγε γρήγορα.
Γι' αυτά βέβαια δεν ευθύνεται κάποιος. Οψόμεθα εις Κύριον...

maxp
10-01-06, 07:46
Τελικά καμιά ενιμέροσι θα μάθουμε τη γίνεται επάνω κανουμε σκι δεν κάνουμε πύνουμε μπίρες δεν πύνουμε τήποτα............

ΑΛΕΞΗΣ
10-01-06, 09:37
Για ενημέρωση βλέπετε «ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ» στην παρούσα ενότητα.

odyssey
10-01-06, 11:30
Ανέβηκα στο Μαιναλο την Παρασκευη του τριήμερου. Μιας και δεν ειχε χιόνι, ειπα να χαρώ λιγο το Jimny μου στην ατελειωτη λασπη που ειχε στο παρκινγκ και παραπανω.
Ειπα λοιπον να ανεβω απο τον λασποδρομο διπλα στον αρκτουρο για να φτασω στο πανω σαλε.
Ειδα ενα μπλε RAV να κατεβαινει απο τον ιδιο δρομο και μετα απο λιγα λεπτα κατεβαινε το ρατρακ. Παω λοιπον να ανεβω και σταματαει ο ρατρακ και μου λεει να μη συνεχισω γιατι απαγορευεται.

Ηθελα να ρωτησω, γιατι??? απαγορευεται να παω σε δημοσιο χωρο εφοσον δεν κανω χρηση των υπηρεσιων που προσφερει ο ....ρατρακατζης?
Πραγματικα απαγορευεται η μου το ειπε ετσι αερα αυτος?
Τελικα δεν ανεβηκα για να μην εχω προστριβες με κανενα
Οποιος γνωριζει σχετικα ας μου πει

Freerider
10-01-06, 14:06
Fotissnowman,

Θα με ενδιέφερε αν έχεις κάποια στατιστική ή κάποιες πληροφορίες για την κλιματολογία της περιοχής για όσα περισσότερα χρόνια γίνεται . Για τον ορεινό όγκο Αρκαδίας.

Επίσης δεν έχω καταλάβει πως τα γειτονικά Καλάβρυτα έχουν χιόνι επαρκέστατο για σκι ενώ το Μαίναλο δεν έχει, από την στιγμή που την ευρύτερη περιοχή της Πελοποννήσου δεν την έχει επηρεάσει κάποιο ψυχρό μέτωπο ή κάποια ύφεση από τις αρχές του χειμώνα.

Πως γίνεται αυτό ; Μόνο κάτι νεφώσεις και κατά αραιές περιόδους χιονόπτωσης , εμα . . . ?????

admin2
10-01-06, 15:45
file odyssey epitrepetai to grafane kai sth selida toy kentroy.ta 4x4 den exoyn problhma gia na pane sto pavw sale.(otan den eixe xioni)
apla thelane na kopsoyn hshtiria
kai egw exw jeep kai anebhka apanw stis 30 dekembrh

admin2
10-01-06, 16:50
Δημήτρη τι κάνεις που βρίσκεσαι???

fotissnowman
11-01-06, 00:36
Fotissnowman,

Θα με ενδιέφερε αν έχεις κάποια στατιστική ή κάποιες πληροφορίες για την κλιματολογία της περιοχής για όσα περισσότερα χρόνια γίνεται . Για τον ορεινό όγκο Αρκαδίας.

Φίλε Freerider,
δυστυχώς θα σε απογοητεύσω γιατί δεν διαθέτω κλιματολογικά στοιχεία της περιοχής του Μαινάλου. Απλά την περσινή χειμερινή σεζόν θεώρησα ενδιαφέρον να καταγράψω καθημερινά το ύψος χιονιού στη βάση και στην κορυφή του Χιονοδρομικού Κέντρο Μαινάλου, από τις αρχές Ιανουαρίου έως και τις 05/04/2005. Παράλληλα και εξαιτίας του γεγονότος ότι μένω στην Τρίπολη, παρατήρω ότι στην περιοχή της Τρίπολης και κατ' επέκταση του Μαινάλου, οι έντονες χιονοπτώσεις εμφανίζονται κυρίως μέσα στο μήνα Φεβρουάριο.

admin2
11-01-06, 14:52
Ανέβηκα στο Μαιναλο την Παρασκευη του τριήμερου. Μιας και δεν ειχε χιόνι, ειπα να χαρώ λιγο το Jimny μου στην ατελειωτη λασπη που ειχε στο παρκινγκ και παραπανω.
Ειπα λοιπον να ανεβω απο τον λασποδρομο διπλα στον αρκτουρο για να φτασω στο πανω σαλε.
Ειδα ενα μπλε RAV να κατεβαινει απο τον ιδιο δρομο και μετα απο λιγα λεπτα κατεβαινε το ρατρακ. Παω λοιπον να ανεβω και σταματαει ο ρατρακ και μου λεει να μη συνεχισω γιατι απαγορευεται.

Ηθελα να ρωτησω, γιατι??? απαγορευεται να παω σε δημοσιο χωρο εφοσον δεν κανω χρηση των υπηρεσιων που προσφερει ο ....ρατρακατζης?
Πραγματικα απαγορευεται η μου το ειπε ετσι αερα αυτος?
Τελικα δεν ανεβηκα για να μην εχω προστριβες με κανενα
Οποιος γνωριζει σχετικα ας μου πει

agapite file gia koita ligo ayto einai apo thn selida toy mainaloy sto snowreport

Συνεχίζεται η λειτουργεια του SNOW HAWK CHALET στο Χ/Κ Μαιναλου και θα συνεχιστει για όλο το ετος με αρκετες δραστηριοτητες, οπως ορειβασια, mountain bike, paint ball, εκδρομες με γουρουνες, Barbeque και αλλα πολλα με την ευθύνη της SAR.CO/G.MANTZAGRIOTIS
Η μετάβαση προς το CHALET προς το παρόν γίνεται με γουρούνες και το SNOW BUS απο το κάτω PARKING, μέχρι να επισκευαστεί ο δρόμος οπου θα μπορεί να φτάνει μέχρι το CHALET και ΙΧ αυτοκίνητο. Τα 4Χ4 φτάνουν μέχρι επάνω.
Πληροφορίες στο τηλέφωνο 6972326872

fotissnowman
11-01-06, 15:22
Προφανώς το ρατράκ ήθελε να ετοιμάσει" την περιφερειακή, για την επόμενη μέρα. Βλέπεις το χιόνι είναι πολύ!
Ουπς, δεν έχει χιόνι το Μαίναλο? Μάλλον τότε θα ήθελε να διώξει τις πέτρες από την πίστα για να είναι έτοιμη με τα πρώτα χιόνια.

Τι να πω βρε παιδιά. Λέμε και κανά αστείο για να περνάει η ώρα! Αυτό κάνουν και οι άνθρωποι του Χ.Κ., μέχρι να πιάσει κανά καλό χιόνι."