PDA

Επιστροφή στο Forum : Παγωμενα ποδια

patatas
29-12-08, 14:33
Καθε φορα που ανεβαινω για σκι στο βουνο εχω παντα το ιδιο προβλημα.Τα ποδια μου ειναι πολυ κρυα,σχεδον παγωμενα με αποτελεσμα να μην ευχαριστιεμαι πολλες φορες το σκι και κυριως στις πρωτες κατεβασιες.Εχω αγορασει εδω και 2 χρονια ειδικες καλτσες αλλα και παλι δεν βλεπω διαφορα.Εχει κανεις το ιδιο προβλημα και αν,ναι πως το αντιμετωιζει;

XXL !!!
29-12-08, 14:41
ισοθερμικες καλτσες λες οτι εχεις παρει!! τοτε πριν ξεκινησεις κανε καμια διαταση η παρε καμια θεσμαντικη αλοιφη πηγαινε στο φαρμακειο και πες το και θα σου δωσουν !

Κώστας Πολίτης
29-12-08, 14:44
κι εγώ το παθαίνω , όχι πολύ συχνά όμως!
συνήθως συμβαίνει πρωί πρωί και στις πρώτες αναβάσεις
στο βουνό. με το που νιώσεις πάγωμα κάνε ένα μισάωρο
διάλλειμα, μέχρι τα πόδια σου να καίνε μετά το κρύο!
η πιό καλή λύση πάντως είναι να έχεις τα πόδια σου ζεστά
από το αμάξι και τις μπότες σου ζεστές. Μην τις έχεις
στο πορτ μπαγκάζ γιατί παγώνουν! και με το που τις βάζεις παγώνουν άμεσα και τα πόδια σου. βάλτε λοιπόν στο αμάξι να ζεσταίνονται. αν τα πόδια είναι ζεστά από την αρχή, δύσκολα ξαναπαγώνουν.

patatas
29-12-08, 14:51
ισοθερμικες καλτσες λες οτι εχεις παρει!! τοτε πριν ξεκινησεις κανε καμια διαταση η παρε καμια θεσμαντικη αλοιφη πηγαινε στο φαρμακειο και πες το και θα σου δωσουν !
Γι αυτο με την αλοιφη που λες.Οταν ημουν Μπανσκο πριν 2 χρρονια ειχε κατι θερμοκρασιες -10 το ανωτερο,μεχρι και -20.Ειχα τρομαξει λιγο τοτε και εψαξα στα φαρμακεια για αλοιφες κι ετσι.Μου ειχαν δωσει ενα gel αλλο πραγμα.Μετα που το εβαζες ηταν σαν να εκλεινε τους πορους απ το δερμα και με κρατουσε απιστευτα ζεστο.Δε συγρατησα ομως ρε συ πως το λενε.Βλακεια μου.

patatas
29-12-08, 14:53
Ειδικα τωρα στις 26 του μηνος που ανεβηκα Πισοδερι δε μπορουσα να αντεξω τον πονο απ το κρυο στα ποδια μου.Ειδικα οταν ημουν πανω στο καρεκλακι.Πρωτη φορα τοσο πολυ.

patatas
29-12-08, 15:00
κι εγώ το παθαίνω , όχι πολύ συχνά όμως!
συνήθως συμβαίνει πρωί πρωί και στις πρώτες αναβάσεις
στο βουνό. με το που νιώσεις πάγωμα κάνε ένα μισάωρο
διάλλειμα, μέχρι τα πόδια σου να καίνε μετά το κρύο!
η πιό καλή λύση πάντως είναι να έχεις τα πόδια σου ζεστά
από το αμάξι και τις μπότες σου ζεστές. Μην τις έχεις
στο πορτ μπαγκάζ γιατί παγώνουν! και με το που τις βάζεις παγώνουν άμεσα και τα πόδια σου. βάλτε λοιπόν στο αμάξι να ζεσταίνονται. αν τα πόδια είναι ζεστά από την αρχή, δύσκολα ξαναπαγώνουν.
Σ' αυτο που λες με τις μποτες μαλλον εχεις δικιο.Παντα στο πορτ μπαγκαζ τις βαζω και ειναι κρυες.Την Παρασκευη κιολας μεχρι να φτασω απο το αυτοκινητο στο σαλε επειδη χιονιζε κιολας βραχηκαν ελαχιστα και οι πατοι.Κακως δεν ρωτησα στις ενοικιασεις μηπως μπορουσαν αυτοι να μου τις ζεστανουν λιγο.Μαλλον αυτο φταιει που το κρυο αυτη τη φορα ηταν τοσο ανυποφορο.

koukos
29-12-08, 19:30
Δες εδω: <a href=http://www.c&#111;n&#102;orm-able.com/products.php?sLang=EN&amp;iIdAct=1&amp;iIdGamme=1&amp;sRef=CSE SISPTHERM" target="_blank">http://www.conform-able.com/products.php?sLang=EN&amp;iIdAct=1&amp;iIdGamme=1&amp;sRef=CSE SISPTHERM</A> κι εδω: http://cgi.ebay.com/MPI-Heat-Sox-12-Hour-Heated-Socks-X-Large-71850_W0QQitemZ370134595008QQihZ024QQcategoryZ1666 95QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem"

Mountaineer
29-12-08, 20:11
Καθε φορα που ανεβαινω για σκι στο βουνο εχω παντα το ιδιο προβλημα.Τα ποδια μου ειναι πολυ κρυα,σχεδον παγωμενα με αποτελεσμα να μην ευχαριστιεμαι πολλες φορες το σκι και κυριως στις πρωτες κατεβασιες.

μήπως σφίγγεις ΠΟΛΥ τις μπότες σου...? ειδικά το πρώτο κούμπωμα κοντά στα δάχτυλα...

patatas
30-12-08, 10:59
Καθε φορα που ανεβαινω για σκι στο βουνο εχω παντα το ιδιο προβλημα.Τα ποδια μου ειναι πολυ κρυα,σχεδον παγωμενα με αποτελεσμα να μην ευχαριστιεμαι πολλες φορες το σκι και κυριως στις πρωτες κατεβασιες.μήπως σφίγγεις ΠΟΛΥ τις μπότες σου...? ειδικά το πρώτο κούμπωμα κοντά στα δάχτυλα... Μπα,δε θα το λεγα.Ξες,μετρια πραγματα.

Zeus
30-12-08, 20:37
Εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με τα χέρια ...τα άκρα των δακτύλων μου δεν την παλεύουν στο κρύο ό,τι κ αν κάνω, όσα γάντια κ αν φοράω...
3 φορές φέτος τα ίδια...

patatas
30-12-08, 20:56
Εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με τα χέρια ...τα άκρα των δακτύλων μου δεν την παλεύουν στο κρύο ό,τι κ αν κάνω, όσα γάντια κ αν φοράω...3 φορές φέτος τα ίδια...
Γι αυτο που λες δεν ξερω.Δεν μου εχει συμβει και ποτε.Α!Εισαι στο Πολυτεχνειο Θεσ/νικη;Edited by: patatas

Mt KostaS
01-01-09, 13:43
Εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με τα χέρια ...τα άκρα των δακτύλων μου δεν την παλεύουν στο κρύο ό,τι κ αν κάνω, όσα γάντια κ αν φοράω...
3 φορές φέτος τα ίδια...

Κι εγώ μια απ' τα ίδια, αναγκάζομαι να ντύνομαι σαν εσκιμώος και να ιδρώνω προκειμένου να μην παγώνουν τα άκρα των δακτύλων, κ πάλι κάποιες φορές δύσκολα την παλεύω...

Πάντως επειδή αυτό μπορεί να υποκρύπτει κάποια πιο σοβαρή πάθηση, καλό είναι να κάνουμε κ μιά επίσκεψη στο γιατρό (παθολόγο, αγγειολόγο ή ρευματολόγο). Ισως αυτός να συστήσει και κάποια αγγειοδιασταλτικά φάρμακα που σε μια μικρή δόση μπορεί να βοηθήσουν.

Επίσης βοηθάει η κλασική συνταγή με το κονιάκ (ή ουίσκι ή ο,τι άλλο μας αρέσει).

Πάντως όταν νιώθουμε ότι η κατάσταση ξεφεύγει πρέπει να κάνουμε ένα διάλειμμα στο σαλέ, γιατί η ισχαιμία σίγουρα δεν κάνει καλό στα δάχτυλα και στα αγγεία.

vanzel
02-01-09, 16:20
Εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με τα χέρια ...τα άκρα των δακτύλων μου δεν την παλεύουν στο κρύο ό,τι κ αν κάνω, όσα γάντια κ αν φοράω...3 φορές φέτος τα ίδια...

Καλά κι εγώ το ίδιο παθαίνω...Δεν υποφέρεται ο πόνος...Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγαν τα γάντια...πήρα καινούργια,φόρεσα 2 ζευγάρια αλλά τπτ....Υπομονή μόνο!

Zeus
04-01-09, 14:11
Υπομονή! χαχα...οκ...βασικά όταν έχει ήλιο όλα παλεύονται...χωρίς ήλιο...χάλι..

Όσο για το αλκοόλ, νομίζω ότι είναι λάθος αυτό που λέμε, γιατί το αλκοόλ εμποδίζει την ομαλή λειτουργία του ομοιοστατικού μηχανισμού του σώματος , τη διατήρηση δλδ της θερμοκρασίας...και συγχρόνως αφυδατώνει...(άσε που στην παγωνιά πάνω δεν πίνουμε καθόλου νερό και τσουλάμε 5 ώρες...ήδη αφυδατωμένοι.)

@πατατας : ναι , στο Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης είμαι...

beauty
04-01-09, 20:21

Καλά κι εγώ το ίδιο παθαίνω...Δεν υποφέρεται ο πόνος...Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγαν τα γάντια...πήρα καινούργια,φόρεσα 2 ζευγάρια αλλά τπτ....Υπομονή μόνο!

Αν βρεθει λυση να την πειτε ........με διπλα γαντια και ο πονος ειναι ανυποφορος!!!!!!!!!

drbalm
04-01-09, 20:25
Πηγαίνετε σε ένα μαγαζί με ορειβατικά και αγοράστε λεπτά και εφαρμοστά φλις ισοθερμικά γάντια και χούφτες με καλή μεμβράνη(gore-tex) και μόνωση για να τα φοράτε από πάνω. Στο 2917 έχει σίγουρα θεσσαλονίκη, για αλλού δεν ξέρω.

*Kάτι τέτοιο ας πούμε, αν κρυώνετε και με αυτό τότε μάλλον κάτι άλλο φταίει

<a href=http://www.backcountry.com/store/MHW0884/Mountain-Hardwear-Cima-Mitten.html" target="_blank">http://www.backcountry.com/store/MHW0884/Mountain-Hardwear-Cima-Mitten.html</a>
Edited by: drbalm "

gsm1979
04-01-09, 21:43
Το αλκοολ ειναι μεγαλο λαθος. Προσφερει αρχικα καποια ζεστασια αλλα μακροπροθεσμα (οταν αρχισει να εξατμιζεται απο το αιμα) ο οργανισμος κρυωνει χειροτερα. Στον Κλαουδατο εχω δει μια συσκευη με μπαταριες που ζεστενει εσωτερικα την μποτα οταν την φορας και μια επενδυση εξωτερικα της μποτας που την μονωνει.

Mt KostaS
06-01-09, 19:09
Όσο για το αλκοόλ, νομίζω ότι είναι λάθος αυτό που λέμε, γιατί το αλκοόλ εμποδίζει την ομαλή λειτουργία του ομοιοστατικού μηχανισμού του σώματος , τη διατήρηση δλδ της θερμοκρασίας...και συγχρόνως αφυδατώνει...(άσε που στην παγωνιά πάνω δεν πίνουμε καθόλου νερό και τσουλάμε 5 ώρες...ήδη αφυδατωμένοι.)

Δίκιο έχετε σ' αυτό, όντως έτσι είναι. Δεν εννοούσα να κατεβαίνουμε τις πίστες....λιώμα (!), απλά 1-2 γουλιές μπορεί να βοηθήσουν κάποιους που τα αγγεία τους αντιδρούν στο κρύο σε υπερβολικό βαθμό με σπασμό, χωρίς να είναι αρκετές ώστε να προκαλέσουν υποθερμία.

Για την αφυδάτωση καλά είναι να θυμόμαστε να πίνουμε λίγο νερό, ακόμα και χωρίς να διψάμε.

Mt KostaS
06-01-09, 19:13
@ drbalm :

Το 2917 πού βρίσκεται; (εκτός απ' την κορυφή του Ολύμπου!!)

MakisM
12-01-09, 19:23
Αλκοολ και κρυο γιοκ!

Θα σας κανω την καρδια περιβολι βεβαια, αλλα κανω σκι με λεπτα γαντια cross-country επειδη μου αρεσει να εχω το αισθημα της αφης.

Οταν βραχουνε και μουλιασουν και καθομαι στο καρεκλακι, τα χερια μου ξυλιαζουν. Ενα κολπο που μου εμαθε καποιος γνωστης, ειναι να βγαζω τα δαχτυλα μου απο τα δαχτυλα του γαντιου και να τα κανω γροθια μεσα στην παλαμη του γαντιου. Ετσι τα δαχτυλα ζεσταινονται (οπως και με τη 'χουφτα' αντι για γαντι με δαχτυλα).

Δοκιμαστε το ομως μερικες φορες σε στερεο εδαφος, γιατι πρεπει να ξαναβαλετε τα δαχτυλα στα δαχτυλα του γαντιου χωρις να σας πεσουν τα μπατον, ΠΡΙΝ φτασει το καρεκλακι στο σημειο αποβιβασης [i]

Επισης πριν 2-3 χρονια ειχα βρει στο Lidl κατι πακετακια χημικης θερμοτητας. Ειναι ενα πλαστικο σακουλακι σε μεγεθος πιστωτικης με ενα ελασμα μεσα. Οταν θελεις να ζεσταθει το φακελακι 'σπας' το ελασμα (ενα κλικ κανει, δεν σπαει) και μετα εχεις ζεστη γυρω στους 40 βαθμους για μιση περιπου ωρα. Το φακελακι στερεοποιειται και κρυωνει. Το αναγομωνεις βραζοντας το σε μια κατσαρολα με νερο μεχρι να γινει το στερεο που εχει μεσα υγρο. Πιθανον να το βρειτε σε καταστημα σκι, δεν το'χω ψαξει...

Φιλικα

ΜακηςΜ"

drbalm
12-01-09, 19:34
Τα χημικά σακουλάκια θερμότητας τα έχω δει και αυτά στο 2917...(δεν κάνω διαφήμιση στον άνθρωπο, έτυχε). Το μαγαζί του είναι παπάφη 140 νομίζω, λίγο μετά την μπότσαρη ανηφορίζοντας στην παπάφη πάντως. Αν καταφύγεται στην λύση του διπλού γαντιού φροντίστε το μέσα γάντι να είναι και windstopper για παραπάνω μόνωση.
Σχετικά με το αλκοόλ όντως στην τελική φέρνει γρηγορότερα την υποθερμία αλλά όταν μιλάμε για συνθήκες χιονοδρομικού που τσουλάς ενα 3ωρο και πας πάλι στο ζεστό σαλέ βοηθάει για να μην νοιώθεις το κρύο.

Free Snowflake
13-01-09, 07:42
Καλησπερα patatas ! Δεν εχω καταλαβει τι εννοεις τα ποδια: οι πατουσες, τα δαχτυλα, η ολοκληρα τα κατω ακρα? Τελοσπαντον διάβασα όσα σου έχουν πει ήδη, θα τα σχολιασω με βαση την εμπειρια μου (χειμερινη ορειβασια - αλπινισμος - σνοουμπορντ) και προσθέσω μερικά ακόμα :

1) καθενας μας εχει διαφορετικη ευαισθησια στο να παγωσει. Οποτε να μην σε ανησυχει αν εσυ κρυωνεις και ο αλλος ζεσταινεται και να μην συγκρινεις με το πως ντυνονται ή συμπεριφερονται οι αλλοι. Ειναι θεμα οργανισμου, δεν σημαινει τιποτα.

2) Το να σε ενοχλει το κρυο ειναι φυσιολογικο. Μην ανησυχεις. Το να νοιωθουν αβολα τα ποδια ειναι οκ. Αλλα το να πονάς ειναι επικινδυνο , προσοχή! Δεν ξερω τι συμβαινει απο τα δυο. Αν πονας (τοτε σου χαλαει η διαθεση, η ψυχολογια, μπορει και να κλαις και το μονο που θες ειναι να πας καπου ζεστα και να τα παρατησεις ολα) μαλλον δεν φορας τιποτα, εισαι μουσκεμα ή πρεπει να πας σε ενα γιατρο με την πρωτη ευκαιρια. Προσεξε!

3) Το αιμα δινει προτεραιοτητα να ζεσταινει τον εγκεφαλο (το πιο σημαντικο ζωτικο οργανο μαζι με την καρδια) και ετσι κρυωνουν τα ακρα. Αν φορας ζεστα ρουχα ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ, βοηθας να διατηρησεις ζεστο το σωμα σου αρα και τα ακρα. Σημαντικο το σκουφι ή κρανος ή μπαλακλάβα (ενα σκουφι που αφηνει εξω μονο τα ματια) διοτι διευκολυνεις να ειναι ζεστο το κεφαλι, και ετσι πιο πολυ αιμα παει στα ακρα.

4) Ενα μακρυ θερμοεσωρουχο στα κατω ακρα ειναι απαραιτητο

5) οι μποτες, ό,τι μπότες και να είναι, αν εχουν υγρασια και δεν ειναι σε θερμοκρασια δωματιου, θα παγωσουν τα ποδια σου με το που τα βαζουμε μεσα αλλα μετα θα ζεσταθουν. Αλλα αν εισαι ευαισθητος σιγουρα θα σε ταλαιπωρησουν. Οποτε μην τις βαζεις στο πορτ-παγκαζ για να μην εχουν υγρασια και να ειναι θερμες (σχετικα).

6) το ιδιο ισχυει και για τις καλτσες

7) μια μποτα αν ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μπορει να σου δημιουργει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα. Επισης αν ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ" καλα στο ποδι σου. Για αυτο οταν αγοραζουμε μποτα, τη φοραμε στο μαγαζι με χονδρη καλτσα κανα τεταρτακι και περπαταμε, οχι 1 λεπτο και νομιζουμε οτι ειναι οκ. Δοκιμασε να νοικιασεις μια μποτα, ή να βαλεις ενος φιλου σου (ιδιο νουμερο) και δες αν υπαρχει διαφορα!

8) δεν ξερω απο μποτες του σκι, αλλα απο φιλους μου που κανουν ορειβατικο σκι, και απο πλαστικες μποτες χειμερινης ορειβασιας, ειναι γνωστο οτι ειναι σφικτές. Ειδικα του σκι. Αν σε σφιγγουν πολυ, λογικο να μην κυκλοφορει καλα το αιμα χαμηλα και να κρυωνεις, πολυ λογικο. Μηπως τις σφιγγεις πολύ; Ακομα κι εγω που κανω σνουμπορντ, τις σφιγγω τοσο που να μουδιαζουν λιγακι τα ποδια που και που απο την πιεση και το ζορι, αλλα οχι να πονανε, αλοιμονο!

9) για κρέμες δεν ξερω, αλλα ναι υπαρχουν. Δεν ξερω ομως τι κανουν και αν ειναι καλες στη περιπτωση σου.

10) επισης κυκλοφορουν κατι bars ή σακουλακια κλπ που τα "σπας" και αποβαλουν θερμοτητα. Καλο κι αυτο, αλλα προσωρινη λυση. Μετα παλι θα κρυωνεις. Και αυτα ειναι πιο πολυ για καταστασεις αναγκης, σιγα μην σε βοηθησουν.

11) Το αλκοολ οπως ειπαν καποιοι δεν οφελει. Ισα ισα που προκαλει αγγειοδιαστολη, με αποτελεσμα να παραζεστενεσαι και να χανεις θερμοτητα, και μετα απο κανα μισαωρο να κρυωνεις περισσοτερο συν την αφυδατωση. Δηλαδη μακροπροθεσμα δεν κανει καλο. ΒΕΒΑΙΑ 1-2 γουλιες κονιακακι θα σε φτιαξει ψυχολογικα (αρωμα, γευση) και θα σε ζεστανει λιγο, αλλα δεν ειναι η λυση φιλε μου (θα ειναι παροδικη).

12) Πότε πονάς/κρυώνεις; Όταν είσαι επάνω στο καρεκλάκι? Ή όταν τσουλάς; Στανταρ το να κρυωνουν τα πόδια στο καρεκλακι που κινειται σαν χελωνα, και μενεις ακινητος 5-10 λεπτα, ειναι φυσιολογικό, εννοειται οτι παγωνεις.

Αυτά, ψάξε το λίγο το θέμα, δεν είναι 1-2 λόγοι, ανέφερα κάμποσα, και σίγουρα είναι άλλα τόσα που δεν μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή. Πάντως, τονίζω, τσέκαρε και άλλες μπότες, ντυσου, και αν όντως πονάνε τα πόδια (φανταζομαι εννοεις πελματα) πηγαινε σε ενα γιατρό (δεν ξερω τι ειδικοτητα, ισως αγγειολόγο οπως καποιοι ειπαν).

φιλικά http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif

Άρης

"

gsm1979
13-01-09, 10:17
Παρα πολυ σωστη και καλη αναλυση!!

patatas
15-01-09, 20:17
Thanks,παιδια!Ευχαριστω Free Snowflake! [i]"