PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΜΑΙΝΑΛΟ-ΤΡΙΠΟΛΗ

CHARIS1
08-12-08, 15:32
ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 21 ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΕΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΝΗΜΕΡΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΧΑΜΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΩΣ 1-3 ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ.ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΙΝΑΛΟ ΑΦΑΙΡΕΣΤΕ 6 ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΕΤΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΡΙΣΚΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΑ ΕΝΤΟΠΟΙΖΟΝΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΟΤΕΡΑ.ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΕΙ.[i] Edited by: CHARIS1 "

rhesusdr
08-12-08, 18:30
ΑΜΗΝ![i]"

notis_tripoli
10-12-08, 01:33
λες ρε χαρη?
δυσκολο ομως το βλεπω για υετο!!!

gordonas
11-12-08, 12:59
Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς έστω και για υπόνοια πρόβλεψης. Η ακρίβεια των μοντέλων από τώρα για τα Χριστούγεννα και μετά είναι κάτω από 5%. Δηλαδή τίποτα...

Πολύ δύσκολο είναι να προβλέψουμε τι καιρό θα κάνει το άλλο ΣΚ. Φανταστείτε για 2 εβδομάδες μετά.

Υπομονή, τα Χριστούγεννα αργούν ακόμα...

CHARIS1
14-12-08, 10:06
OTAN MILAEI O PALIOS NA TON AKOUTE OLOI SAS ESEIS OI NEOTEROI.KOITAXTE TI SAS EIPA STIS 8/12/08 KAI KATA POSO ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ.

notis_tripoli
15-12-08, 12:27
ισα ρε παλιουρα........
εσυ και ο βλαχος [i]"

καλαματιανος
15-12-08, 12:34
χιονια καλα το μαιναλο νοτη θα εχει το σαββατοκυριακο.πιθανον να χιονισει και να το στρωσει και στην βυτινα και μεχρι λεβιδι.η τριπολη βροχα και καν χιονονερο το πολυ .εκοτς και αν την κανετε την εκπληξη

CHARIS1
16-12-08, 22:00
WEEKEND ΞΕΧΑΣΤΕΤΟ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΓΙΑ ΤΡΙΠΟΛΗ.ΧΙΟΝΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΡΙΤΗ ΒΡΑΔΥ 23ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΠΡΟΣ ΤΕΤΑΡΤΗ 24 ΔΕΚΕΜΒΡΗ,ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ 25 ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΑΝΗΜΕΡΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.ΚΑΛΟ Ε ?????

ΧΕΛΜΟΣ
16-12-08, 22:02
Το Μαιναλο εβαλε τιπποτα αυτες τις ημερες???

καλαματιανος
16-12-08, 22:27
Το Μαιναλο εβαλε τιπποτα αυτες τις ημερες??? το χιονοδρομικο αποκλειεται.αν εχει πασπαλα απο τα 1850 καλα ειναι.πιστευω ομως οτι ουτε πασπαλα εχει.ασ ενημερωσουν τα παιδια

CHARIS1
19-12-08, 18:57
ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ 3ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΧΙΟΝΙ ΣΤΟ ΠΑΡΚΙΝΚ ΤΟΥ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΥ ΜΕ 0 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΣ ΠΑΝΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΝΑΦΟΡΑ.

ΧΕΛΜΟΣ
19-12-08, 22:51
Καλη αρχη στο πανεμορφο γειτονικο βουνό!!!

tattoo jim
20-12-08, 00:44
Αντε να ασπρισει για τα καλα!

notis_tripoli
20-12-08, 01:05
χωναι καλα το μαιναλο αυτη τη στιγμη απο αρκετα χαμηλα!

καλαματιανος
20-12-08, 02:52
μπραβο μαιναλο.και θα συνεχισει να τρωει χιονι ενω οι θερμορασιες θα ειναι ιδανικες για ολα τα βουνα της πατριδας μας πανω απο τα 1000 για δεκα μερες τουλαχιστον

μαχος
20-12-08, 07:44
καλημερα σε ολους θα ειμαι μαιναλο-λεβιδι απο1-4 ιανουαριουτι πιστευετε ως προς την λειτουργια του χ.κ ρωταω εσας επειδη γνωριζετε καλυτερα το βουνο περσυ και προπερσυ ακομα και σε μερες που ειχε χιονι δεν λειτουργουσε δυστυχως και τρεχαμε καλαβρυτα φετος πως τα βλεπετε?και απο αποψη καιρου?παντως ο τζιφος απο υετο εκεινες τις μερες δινει ευχαριστω

καλαματιανος
20-12-08, 11:35
φιλε κατα την αποψη μου αν βγουν τα μοντελα θα εχει κανα μετρο χιονι αλλα δεν ξερω τι λουμπινιες παιζουν με τους ιδιοκτητες και την λειτοθυργεια.οποτε μαλλον για χελμο σε βλεπω

μαχος
20-12-08, 12:00
ευχαριστω αν εχει τοσο θα παρω το σανιδι και θα το κοψω ποδαρατο προς τις πιστες σιγα μην παω χελμο

ΧΕΛΜΟΣ
21-12-08, 22:56
Τι γινεται ρε παιδια εκει πανω????

Στο Χελμο παντως βαζει καλά ενω το χιονι κατεβηκε και κατω απο τα 1000μ...

μαχος
22-12-08, 08:02
καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους 5εκ φρεσκο χιονακι στο μαιναλο αλλα το σαλε κλειστο λογω ανακαινισης δεν παμε καθολου καλα ακομα δεν εχει τελειωσει ? τι περιμενουν να ερθει η ανοιξη? ελεος ετσι οπως το πανε ουτε την πρωτοχρονια δεν θα λειτουργησει κριμα

notis_tripoli
22-12-08, 13:14
καλα πραγματα φαινονται για το ΠΣΚ για την τριπολη!
αν ερθει τελικα θα φαμε πανω απο 30 ποντους!

CHARIS1
22-12-08, 16:07
ΝΟΤΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΗΑ ΡΙΧΕΙ ΣΙΓΟΘΡΑ ΧΙΟΝΑΚΙ ΤΟ ΠΣΚ ΤΡΙΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.ΑΣ ΡΙΞΕΙ ΕΣΤΩ 10 CM ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ

CHARIS1
22-12-08, 17:18
ΦΙΛΕ ΝΟΤΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟ ΤΗΑ ΤΟ ΡΙΧΕΙ ΜΕ ΝΟΤΙΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΝΕΜΟ ΤΟ ΧΙΟΝΑΚΙ ΤΟ ΣΚ ΚΑΤΙ ΠΟΘ ΜΑΣ ΕΥΝΟΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΕΙ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΟΥ ΓΙΑ 25-30 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΕΙΔΗ 30 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΘ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΡΙΠΟΛΗ ΚΑΙ ΣΑΣ ΦΕΡΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΙΟΝΑΚΙ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΛΕΠΩ Ο ΧΙΟΝΙΑΣ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ 0-4 ΒΑΘΜΟΥΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΚΑΨΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΝΑ ΘΑΒΕΙ ΜΕ ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΕΣEdited by: CHARIS1

καλαματιανος
22-12-08, 18:03
λοιπον χαμος ερχεται απο την παρασκευη στην πελλπονησο.προβλεψη καλαματιανου για τα βουνα ειναι η εξης.ταυγετος πανω απο 150 εκατοστα στα ψηλα του.μαιναλο πανω απο 120 εκατοστα στα ψηλα του.χελμος γυρω στο 1 μετρο.μεσα για την τριπολη βλεπω γυρω στους 10 με 40ποντους.40 θα εχει αν εχει μονο χιονι πραγμα και το οποιο ειναι τ οι πιο πιθανον αφου οι θερμοκρασιες μεχρι τα τωρα στοιχεια ειναι παραπ ολυ καλεςEdited by: καλαματιανος

kostasbmw
22-12-08, 19:24
αν ριξει τριπολη τοσο στο Μαιναλο δεν θα φτασεις μεχρι το νεο ετος λολ
ευτυχως που εχω 2 κατηφορες στο χωριο 2κμ περιπου να κανω μερικες κατεβασιες

mainalo
22-12-08, 22:13
Ελα να σε φιλοξενήσω στο Μέτσοβο Κώστα μου:)

notis_tripoli
23-12-08, 00:19
εγω δινω απο 10 μεχρι και 50 απο την πιο απαισιοδοξη μεχρι την πιο αισιοδοξη προγνωση!
φαινεται αν εχουμε χιονοπτωση απο παρασκευη απογευμα μεχρι και δευτερα οχι συνεχομενη βεβαια!

mainalo
23-12-08, 15:34
με νοτιοανατολικό καιρό τόσο χιόνι; είστε σίγουροι παιδιά;

CHARIS1
23-12-08, 17:47
ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΣΚ ΓΙΑ ΤΡΙΠΟΛΗ.ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΥΜΕΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 2-5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ[i] ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΟΤΕΙΝΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΕ ΚΑΘΑΡΟ ΧΙΟΝΙ.ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΤΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΒΕΒΑΙΑ.ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ 950 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΘΑ ΘΑΨΕΙ.ΜΑΙΝΑΛΟ ΥΠΟ ΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ 40-60 ΕΚΑΤΟΣΤΑ.ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΟ ΠΣΚ ΓΙΑ ΤΡΙΠΟΛΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΥΕΤΟ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΜΑΙΝΑΛΟ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΟ ΥΠΕΡΘΕΑΜΑ ΤΟΥ ΧΙΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΑΛΕ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifEdited by: CHARIS1 "

notis_tripoli
23-12-08, 18:07
που πηγε η ψυχρη εισβολη?οεο?
ποιος την πηρε ρε παιδια?

gordonas
24-12-08, 01:09
Στην Τρίπολη θα έχουμε μια ωραία βροχούλα αλλά στο Μαίναλο προβλέπεται πάρτυ.

mainalo
24-12-08, 15:28
Το σαλέ μάλλον θα είναι ανοιχτό όπως και το χιονοδρομικό θέλω να πιστέυω αν ρίξει το κατάλληλο χιονάκι.

ΧΕΛΜΟΣ
24-12-08, 15:42
gordona πιστευω οτι Αρτεμισιο-Λεβιδι-Βυτινα και ολες οι περιοχες πανω απο 750-800μ θα χιονιστουν καλά....

CHARIS1
24-12-08, 16:56
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΗ ΑΣΑΦΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ.ΒΛΕΠΩ ΧΙΟΝΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ 950 ΜΕΤΡΑ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΑΝΩ ΕΝΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ 750 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΝΩ.ΜΙΚΡΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΔΙΚΗ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΝ ΤΡΙΠΟΛΗ.ΜΑΙΝΑΛΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50-60 ΕΚΑΤΟΣΤΑ.ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΜΕΤΑΒΛΗΤΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΤΟΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ.ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΑΡΓΑ ΒΡΑΔΥ ΑΥΤΟ.ΒΥΤΙΝΑ ΣΤΕΜΝΙΤΣΑ ΕΛΑΤΗ ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ ΒΑΛΤΕΣΙΝΙΚΟ ΑΜΥΓΔΑΛΙΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ ΧΡΥΣΟΒΙΤΣΙ ΠΙΑΝΑ ΑΛΩΝΙΣΤΑΙΝΑ ΜΑΝΤΑΙΚΑ ΜΑΓΟΥΛΙΑΝΑ ΚΑΡΔΑΡΑ ΚΑΣΤΡΙ ΑΓΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΔΡΑΓΟΥΜΙ ΑΝΩ ΔΟΛΙΑΝΑ...ΚΑΙ ΧΙΟΝΟΡΟΜΙΚΟ ΜΑΙΝΑΛΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΙΜΙΤΙΚΗ ΤΟΥΣ.ΤΟ ΛΕΒΙΔΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΝ ΟΧΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑEdited by: CHARIS1

ΧΕΛΜΟΣ
24-12-08, 17:04
Κυριακη απογευμα θα κατηφορισω για το ΠΑΟΣ Αχαίας το δευτερο χωριο μου και θα περασω απο αρτεμισιο,λεβιδι......Ελπιζω να μην πανε τζαμπα οι καινουριες μου χιονοκουβερτες!!!!

bill_surf
24-12-08, 17:07
Mages xloma ta pragmata apo thermokrasies...oxi gia tripoli alla k gia to idio to mainalo simfona me GFS...

oson afora ton yeto mexri tora deixni apo paraskeyi bradi na ksekinaei k sabbato full oli mera..

eine dikopo maxairi oso to gyrnaei pio notia exi yeto alla anebenei i thermokrasia eno me boria peftei o yetos...blepoyme makari na pan ola kala...Pados o ND ine o kairos toy

bebea dn mas exi pei k tin apopsi toy o Wipika pou apotelei barometro gia tin perioxi aktinas lebidi mainalo bytina k exi k thetiki energia epipleon ayti ti periodo poy tetoia mera ksekinouse gia piooo boria!

Kala xristoygena paides!

mainalo
24-12-08, 17:18
wipika πες τι γνώμη σου, που εχεις χαθεί;

vounala
24-12-08, 17:52
αντε κ αν ανοιξει την πρωτοχρονια..κερναω τζαμπα υπνο κ φαι..μολις 7χλμ απο δημητσανα το σπιτι..καλες γιορτες σε ολους!!

ΧΕΛΜΟΣ
24-12-08, 20:28
Αμαν δυσκολευουν τα πραγματα θερμοκρασιακα....

gordonas
24-12-08, 23:14
Για την Τρίπολη πραγματικά δεν βλέπω κάτι και κοιτώντας τους χάρτες δεν είδα ποτέ να παίζει κάτι δυνατά. Αν δεν έχει τουλάχιστον -2 στα 850 τι συζητάμε?

Στο επίκαιρο διάστημα φαίνεται να έχουμε από +1 μέχρι +4 στα 850hpa. Άρα...βροχή. Δεν αποκλείεται να δούμε νιφάδες αλλά μέχρι εκεί.

Στο Μαίναλο θα δούμε χιόνι σίγουρα αλλά το πόσο και σε τι μορφή παίζει. Λογικά όμως θα βάλει αρκετό. Σε ακόμα καλύτερη μοίρα ο Χελμός λόγω μεγαλύτερου υψόμετρου.

notis_tripoli
25-12-08, 19:07
βελτιωθηκαν λιγο οι θερμοκρασιες για την τριπολη και εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να δουμε χιονοπτωση μεσα στην πολη ισως και χιονοστρωση!
αυριο θα δειξει......

gordonas
25-12-08, 19:32
Βρε συ Νότη με + στα 850hpa δεν έχω δει ποτέ χιόνι στην Τρίπολη. Για χιονόστρωση ακόμα χειρότερα. Δεν ξέρω τι εγκλωβισμός μπορεί να υπάρξει από το ψυχρό μέτωπο που φεύγει αλλά χλωμό το βλέπω με +2 στα 850 να χιονίζει και ας είμαστε 650μ. υψόμετρο. Αν είχαμε -2 τότε μάλιστα αλλά τώρα...

Εκείνο που κερδίζει την μάχη είναι το Μαίναλο.Από ότι φαίνεται θα μαζέψει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πολύ χιόνι. Πραγματικά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Ανάσταση τα Χριστούγεννα...

Το Μαίναλο είναι αυτό που μας ενδιαφέρει τώρα. Η Τρίπολη μπορεί να δει χιόνια και αργότερα.

bill_surf
25-12-08, 21:51
Beltiothikan poli oi thermokrasies,gia mainalo pada...K o yetos ikanopoiitikos...

Elpizo na mi paei tsampa to oso xioni pesei ostrakina.

Yparxei periptosi na to anoiksoyn i mpaaaa?

gordonas
25-12-08, 23:22
Αυτό πραγματικά δεν το ξέρω. Μακάρι όμως γιατί είμαι από Τρίπολη, μένω εκεί και έχω κάνει σκι σε Πήλιο, Χελμό, Βασιλίτσα, Αυστρία αλλά όχι στο Μαίναλο!!!

Από ότι έχω καταλάβει υπάρχει μια σχετική εγκατάλειψη πάνω αλλά τι στο καλό? Αν έχει 1 μέτρο χιόνι, δεν θα το ανοίξουν?

Η Τρίπολη ίσως δει νιφάδες σήμερα το βράδυ. Είδα κάποια τοπικά μοντέλα και έχουν κάποιο ελάχιστο υετό, οπότε με τις θερμοκρασίες ακόμα καλές, ποιος ξέρει...

Είμαι Πήλιο τώρα και Τρίπολη την Δευτέρα, οπότε είμαι και στα δυο μέτωπα μέσα.

notis_tripoli
26-12-08, 04:01
Βρε συ Νότη με + στα 850hpa δεν έχω δει ποτέ χιόνι στην Τρίπολη. Για χιονόστρωση ακόμα χειρότερα. Δεν ξέρω τι εγκλωβισμός μπορεί να υπάρξει από το ψυχρό μέτωπο που φεύγει αλλά χλωμό το βλέπω με +2 στα 850 να χιονίζει και ας είμαστε 650μ. υψόμετρο. Αν είχαμε -2 τότε μάλιστα αλλά τώρα...

Εκείνο που κερδίζει την μάχη είναι το Μαίναλο.Από ότι φαίνεται θα μαζέψει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πολύ χιόνι. Πραγματικά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Ανάσταση τα Χριστούγεννα...

Το Μαίναλο είναι αυτό που μας ενδιαφέρει τώρα. Η Τρίπολη μπορεί να δει χιόνια και αργότερα.
σημερα παντως εδιναν κατω απο 0 στα 850!

ΧΕΛΜΟΣ
27-12-08, 13:20
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΑΡΚΑΔΙΑ???????
ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΛΕΒΙΔΙ......ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΧΙΟΝΙΑ???????

fotissnowman
27-12-08, 13:34
Αυτή τη στιγμή στην Τρίπολη ρίχνει βροχή :(
Κρίμα. Ίσως το βράδυ οι συνθήκες να είναι ιδανικότερες!

ΧΕΛΜΟΣ
27-12-08, 13:42
Αρκαδια απο ποιο υψομετρο χιονιζει ρε παιδια????

ΧΑΡΗ,ΝΟΤΗ που ειστε σημερα????

notis_tripoli
27-12-08, 13:50
Αρκαδια απο ποιο υψομετρο χιονιζει ρε παιδια????ΧΑΡΗ,ΝΟΤΗ που ειστε σημερα????

αρκαδια χιονιζει απο τα 850 περιπου!
που να ειμαστε ρε γιωργο?κολοτουμπες μες τα χιονια κανουμε,αφου στην τριπολη μας κοροιδευει!
απο το βραδυ ισως κατι γινει και εδω!

ΧΕΛΜΟΣ
27-12-08, 13:51
Νοτη θελω αλυσιδες σε Αρτεμισιο-Λεβιδι???

notis_tripoli
27-12-08, 14:40
Νοτη θελω αλυσιδες σε Αρτεμισιο-Λεβιδι???

ακομα οχι
τι ωρα θα περασεις?
οσο περναει η ωρα θα δυσκολευουν τα πραγματα!
το βραδυπεριμενουμε χθονοπτωση μεσα στην τριπολη

gordonas
27-12-08, 15:32
Όντως το site της ΕΜΥ δίνει χιονόπτωση το βράδυ. Είναι το site και η υπηρεσία που εμπιστεύομαι περισσότερο από τίποτε άλλο. Έχουν και αυτοί γκέλες αλλά τις λιγότερες.

Εγώ με βάση αυτά που ξέρω βλέπω για χιόνι αρκετό έως καλά αργά την νύχτα και μέχρι τα ξημερώματα.

ΧΕΛΜΟΣ
27-12-08, 15:36
Αυριο απογευμα θα περασω απο Λεβιδι Νοτη!!

fotissnowman
27-12-08, 15:48
To site της ΕΜΥ μέχρι χθες είχε Χιονόπτωση να ξεκινάει στην Τρίπολη από το μεσημέρι σήμερα και μετά. Το πρωί που μπήκα είδα ότι έχουν χιονόνερο, με τη χιονόπτωση να μετατίθεται για τη νύχτα.
Ας ελπίσουμε ότι τις αμέσως επόμενες ώρες δεν θα μας χαλάσει το χατήρι ο καιρός γιατί για την ώρα δεν βλέπω να έχει όρεξη

gordonas
27-12-08, 17:07
Από την αρχή φαινόταν ότι οι θερμοκρασίες δεν είναι καλές για τα 650μ. της Τρίπολης. Από υετό είχε αρκετό πράγμα και αυτό φάνηκε. Άλλωστε από ότι μαθαίνω το Μαίναλο φορτώνει καλά. Αλήθεια θα δουλέψει το βουνό ή φέτος θα το δούμε κλειστό ΚΑΙ με χιόνι?

καλαματιανος
27-12-08, 17:10
poly χιονι φαινοτνα να ριχνει στο μαιναλο κατα τις 4 που περασα.παει για θαψιμο μαζι με την ζηρεια οι νικητες της κακοκαιριας.πανε για μετρο και τα δυο

ΧΕΛΜΟΣ
27-12-08, 17:13
poly χιονι φαινοτνα να ριχνει στο μαιναλο κατα τις 4 που περασα.παει για θαψιμο μαζι με την ζηρεια οι νικητες της κακοκαιριας.πανε για μετρο και τα δυο

και ο χελμος εχει καπου 60 ποντους στη Βαθια λακκα τωρα....

Τρικαλα κορινθιας Χρηστο ονειρικά!!!!!!!

Πολυχρονος ρε!!!

notis_tripoli
27-12-08, 17:28
στο μαιναλο στο μοναστηρι της Επανω Χρεπας εχει πανω απο 30 ποντους!
απο εκει ερχομαι!ειναι στα 1250 περιπου!

notis_tripoli
27-12-08, 17:29
στην τριπολη εχουμε συνεχομενη πτωση της θερμοκρασιας,αργη αλλα σταθερη!
1,8 τωρα,μεχρι τις 10 το βραδυ πιστευω να το εχει γυρισει!

ΧΕΛΜΟΣ
27-12-08, 17:34
στην τριπολη εχουμε συνεχομενη πτωση της θερμοκρασιας,αργη αλλα σταθερη!
1,8 τωρα,μεχρι τις 10 το βραδυ πιστευω να το εχει γυρισει!

Αντε μπραβο!!!!!!

rhesusdr
27-12-08, 18:01
Μολις γύρισα από μια βόλτα με το αμάξι!
Από το χωριό κάψια και πάνω χιονίζει κανονικά με 0,5c!
Κοντοζυγώνει...![i]
Edited by: rhesusdr "

ΧΕΛΜΟΣ
27-12-08, 18:06
Κοντοζυγώνει...![i]

Βλαχαιρνα-Λεβιδι παιζει χιονοστρωση???"

vyrlos
27-12-08, 19:03
Σημερα στο χιονοδρομικο χιονιζε ολη μερα .Απο εχθες το βραδυ στα 1550 εχει βαλει 45 ποντους . Η προσβαση γινεται ειτε με χινολαστιχα ,ειτε με αλυσιδες ειτε με τετρακινηση και παντα με πρσοχη .Καλος συνδιασμος υετου και χαμηλων θερμοκρασιων .

fotissnowman
27-12-08, 19:24
Μακάρι να το πάει ακόμη καλύτερα και τις επόμενες ώρες!

rhesusdr
27-12-08, 20:08
Κοντοζυγώνει...![i]

Βλαχαιρνα-Λεβιδι παιζει χιονοστρωση???

Απ'ότι γνωριζω βυτίνα λεβίδι εχουν χιονόστρωση!
500 μετρα δρόμος πάνω από το νοσοκομείο της Τρίπολης χιονίζει κανονικά με ελαφρά χιονοστρωση!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif"

vounala
27-12-08, 20:32
δημητσανα τωρα τα χωνει καλα...αντε να δουμε θα το ανοιξουν το μεναλακι...

ΧΕΛΜΟΣ
27-12-08, 20:35
Χρειαζεται αλυσιδες ΛΕβιδι???

fotissnowman
27-12-08, 21:06
Πλέον έχει αρχίσει να χιονίζει και μέσα στην Τρίπολη εδώ και λίγα λεπτά!

gordonas
27-12-08, 21:56
Με πήραν τηλέφωνο ότι χιονίζει μέσα στην Τρίπολη. Α ρε πατρίδα, το έκανες το θαύμα σου...

notis_tripoli
28-12-08, 01:11
πρωτοφανες πραγματα στην τριπολη!
ενω χιονιζε κανονικα τωρα εχει 1.3 βαθμους και ριχνει χιονονερο και παλι!
αυτο δεν εχει ξαναγινει...........

LugZiE2
29-12-08, 01:14
noti xereis ti ginete sta gyrw xwria aghios petros-kastri-kastanitsa ?

notis_tripoli
29-12-08, 01:38
δεν ακουσα κατι αλλα σιγουρα εχουν αρκετο χιονι!

LugZiE2
29-12-08, 02:00
ναι συνηθως με τετοιο καιρο βάζουν πολυ πραμα (ειναι και πανω απο 900μ και τα τρια χωριά ,αγιος πέτρος κυνουρίας κοντά στα 1000μ νομίζω!)