PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΛΟΓΙΑ mm βροχης - cm χιονιου

ΧΕΛΜΟΣ
23-10-08, 18:27
Τελικά 1cm χιονιου σε τι mm νερου αντιστοιχει???

mitsarantoltso
23-10-08, 18:29
1-2μμ...

notis_tripoli
23-10-08, 18:30
υπαρχουν καποιες συνθηκες που μπορουν να χαλασουν την αντιστοιχια!
το πιο σωστο ομως ειναι το 1mm νερου σε ποσα cm αντιστοιχει!

frozed2
23-10-08, 18:32
Αν υπαρχουν συνθηκες χιονοστρωσης τοτε ναι ειναι 1-2 mm = 1 cm..

Αλλα αν χιονιζει ολη μερα με 2ο-3ο C δεν παιζει να το στρωσει...

pagourman
23-10-08, 18:33
Δεν υπάρχει δεδομένη αντιστοιχία εξαρτάται από το είδος του χιονιού, τον άνεμο κ.λ.π.
Παρατηρώντας τις περυσινές προβλέψεις στο s/f υπολόγισα ότι 1 cm χιονιού δημιουργείται από 1 έως 3 προβλεπόμενα mm κατακρημνήσεων.

pagourman
23-10-08, 18:33
Α ναι και την θερμοκρασία φυσικά ...

mitsarantoltso
23-10-08, 18:35
Μα αν ριχνει με 2 βαθμους ριχνει νερο,αρα λιωνει αμεσως ακομα και σε πλαστικο-αναλογικο βροχομετρο...

sfeweather
23-10-08, 18:39
αλλο τι πεφτει και αλλο τι μενει...εκει παιζουν πολλοι παραγοντες και δεν υπαρχει αντιστοιχια..η κατασταση αλλαζει,οχι τα moles..

frozed2
23-10-08, 18:44
Μα αν ριχνει με 2 βαθμους ριχνει νερο,αρα λιωνει αμεσως ακομα και σε πλαστικο-αναλογικο βροχομετρο...

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif

Πως γινεται να ριχνει νερο και να λιωνει???

Τεσπα εγω λεω οτι και να ριχνει χιονι με 2 βαθμους (που γινεται)
δεν το στρωνει οποτε μπορει να ριξει 3μμ σε χιονι αλλα να μην στρωσει καθολου!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif

Edited by: frozed2 "

vasilitsa freak
23-10-08, 18:45
Πολυ δυσκολο.....πολυ δυσκολοοο (για τον υπολογισμο mm σε cm μιλαω)Edited by: vasilitsa freak

snowearth
23-10-08, 19:14
Εξαρτάται απο την πυκνότητα του χιονιού και σε ποιό βαθμό εγκλωβίζεται αέρας μέσα στις νιφάδες. Ο λόγος των χιλιοστών πρός το ύψος του χιονού διαφέρει ανά την περίπτωση, συγκεκριμένα μεταβάλλεται ανάλογα με το πόσο στουπάτο ή κοκκώδες είναι το χιόνι. πχ για ένα μέτρο χιόνι που θα πέσει σε ένα βουνό (κοκκώδες χιόνι) ο λόγος είναι 0.10 και πάει 1000x0.10=100mm

Αντίστοιχα μιλώντας για στουπάτο χιόνι ο λόγος μεταβάλλεται και για ένα χιόνι 30 cm θα έχουμε 300x0.04=12mm.

Για 1 cm έχουμε 10x0.04=04 mm εφόσον μιλάμε για στουπάτο χιόνι Γιώργο, ενώ στο κοκκώδες χιόνι ο λόγος ανεβαίνει ανάλογα, σαν ΜΟ έχουμε το 0.10 πούμε (1 cm = 10x0.10=1 mm).

ΧΕΛΜΟΣ
23-10-08, 19:25
Ωρε μπέρδεμα.....

snowearth
23-10-08, 19:31
Απλά άν έσύ Γιώργο είχες 40 cm φέτος τότε έχεις γύρω στα 16 χιλιοστά!

admin2
23-10-08, 19:34
ΓΕΝΙΚΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ Η ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΛΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΡΟΧΟΜΕΤΡΟ.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 2007 ΕΡΙΧΕ 3 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΧΙΟΝΙ ΜΕ 0 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΗΘΗΚΕ 2,2 ΧΙΛΙΟΣΤΑ.
ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ 2008 ΕΡΙΧΕ 4 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΧΙΟΝΙ ΑΛΛΑ ΜΕ -2,5 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΤΕΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΥΕΤΟΥ 0,4 ΧΙΛΙΟΣΤΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΤΑΝ 1 ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΧΙΟΝΙ ΕΒΓΑΖΕ 0,73 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΕΝΩ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΕΡΑΚΙ 1 ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΧΙΟΝΙ ΕΔΩΣΕ ΜΟΝΟ 0,1 ΧΙΛΙΟΣΤΟ. [i]"

panos_lamia
23-10-08, 19:56
1 mm μπορεί να δώσει ακόμα και 4 cm χιόνι.Εξαρτάται απο τη δομή της χιονονιφάδας και φυσικά τη θερμοκρασία.
Σε 1οC 1mm αντιστοιχεί περίπου σε 1cm χιονιού

ΧΕΛΜΟΣ
23-10-08, 19:56

Σ ευχαριστω Κωστα ....!!!

ΜΙΖ
23-10-08, 20:33
ΦΕΤΟΣ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΤΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 25me30 ΠΟΝΤΟΙ ΧΙΟΝΙΟΥ ΗΤΑΝ 13mm

borios_polos
23-10-08, 20:36
Εγω παλι γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι επι 3..5mm δηλαδη δινουν 15cm.Παντα βεβαια με θερμοπκρασια χιονοστρωσης..

beach-snow
23-10-08, 21:07
1 mm μπορεί να δώσει ακόμα και 4 cm χιόνι.Εξαρτάται απο τη δομή της χιονονιφάδας και φυσικά τη θερμοκρασία.
Σε 1οC 1mm αντιστοιχεί περίπου σε 1cm χιονιού

Σωστός...έτσι είναι...και μιλάμε για καταστάσεις μηδενικές και κάτω...μπορεί να έχουμε αντιστοιχία από 1 προς 1 έως 1 προς 5....

ΧΕΛΜΟΣ
23-10-08, 21:14
Ρε παιδια εν ολιγοις.....

Απο τη στιγμη που ξεκινησε να χιονιζει ειχα αρνητικες θερμοκρασιες....

Εφτασε να εχει και -3,5 και να στρωνει χιονι....

Ποσα mm ειναι το χιονι των 30cm???

terry
23-10-08, 21:35
γιωργο νομιζω σου απαντησα καπου για αυτο το θεμα

κατα μεσο ορο ειναι

1μμ=3cm

τα 40cm που ειχες ειναι κοντα στα 14μμ

beach-snow
23-10-08, 21:37
Ρε παιδια εν ολιγοις.....

Απο τη στιγμη που ξεκινησε να χιονιζει ειχα αρνητικες θερμοκρασιες....

Εφτασε να εχει και -3,5 και να στρωνει χιονι....

Ποσα mm* ειναι το χιονι των 30cm???

Χοντρικά κοντά στα 10mm.

ΧΕΛΜΟΣ
23-10-08, 21:40
οκ αρα ειμαι περιπου 10-14mm.....OK!

απλα βρε για τα στατιστικά μου τα θέλω.....

Επομενως ειμαι στα 180mm για το ετος εως τωρα...

Ισως τα λιγοτερα των τελευταιων 10 χρονων....Πρεπει να ρεφαρω ...Edited by: ΧΕΛΜΟΣ

GiaPa
23-10-08, 21:53

Ισως τα λιγοτερα των τελευταιων 10 χρονων....Πρεπει να ρεφαρω ...

[i] Nαι ρε κάνε κάτι! Άλλωστε στο χέρι σου είναι!"

ΧΕΛΜΟΣ
23-10-08, 22:11

Ισως τα λιγοτερα των τελευταιων 10 χρονων....Πρεπει να ρεφαρω ...

[i] Nαι ρε κάνε κάτι! Άλλωστε στο χέρι σου είναι!

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

tornado
23-10-08, 23:38

αρα δλδ αν ο διαθεσιμος υετος εκεινη τη μερα ηταν 30χιλιοστα με κατω του μηδενος Τ ποσα cm χιονι θα ειχε στρωμενο??Edited by: tornado

snowearth
24-10-08, 13:23

αρα δλδ αν ο διαθεσιμος υετος εκεινη τη μερα ηταν 30χιλιοστα με κατω του μηδενος Τ ποσα cm χιονι θα ειχε στρωμενο??

Περίπου 70-75 εκατοστά.

terry
24-10-08, 13:26
to posos yetos epese me to poso htan stromeno den exei kamia ma kamia sxesh!

ΓΙΑΝΝΗΣ
29-12-11, 02:44
αυτο το θεμα το ειχαμε ανοιξει πριν παρα πολυ καιρο/
σημεραNσε αλλο θεμα ο bobbys εγραψε οτι το χιονι στην θεσσαλονικη μπορει να φτασει σε αναλογια 1μμ >12εκατοστα!
αργοτερα βεβαια εγραψε οτι δεν ειναι απο την δικη του μελετη οπως αρχικα υποστηριξε αλλα του το ειπε ο φιλος του ο snowearth!!!!!!!!
δυστιχως δεν προλαβα να δω αυτην την απαντηση και ειχα στειλει απο νωρις mail τοσο στο νοαα οσο και στον κ.λαγουβαρδο οσο και στο weatheronline και στο βικπεδια για να δω αν τελικα σημερα μαθαμε ποσο ασχετοι ειμαστε εμεις οι ταπεινοι...
η πρωτη απαντηση ηρθε απο το noaa στο οποιο ειμαι και μελος απο τοτε που ηταν συνδρομητικο με δεδομενα απο το mrf μαζι με τον ερυθραιαμπιτς απο την δεκαετια του 90 πριν ενσωματωσει το μοντελο γφς. και λεει τα εξεις
¨-το ποσο χιονι θα δημιουργηθει απο ενα χιλιοστο βροχης εχει να κανει με την εποχη αρα και την θερμοκρασια,τον χρονο παραμονης μεσα στα συννεφα και τον ανεμο.Aφορα μονο ποσο θα δημιουργηθει και οχι ποσι θα καλυψει την επιφανεια αφου αυτο καθοριζετε απο αλλους παραγοντες που ποικιλουν.(με λιγα λογια μπορει να στρωσει μεχρι τοσο και λιγοτερο απο οσο δημιουργηθει και ποτε περισσοτερο)
σε ψυχρες χωρες οπως ο καναδας εχει παρατηρηθει πολυ ξηρο χιονι το οποιο σε αναλογια ειναι 1 προς 4.
αυτο που διαφερει αναμεσα σε υγρο και ξηρο χιονι ειναι το βαρος του και οχι το υψος που καταλαμβανει στον χωρο,το οποιο βαρος δημιουργει τεραστια προβληματα.αυτος ειναι ο λογος που μια καταιγιδα χιονιου στις βορειες χωρες προκαλει πολυ μεγαλυτερα προβληματα οταν παρατηρητε μετα τον απριλιο και οχι κατα τους χειμερινους μηνες.
η αντιστοιχια 1 προς 12 που αναφερετε δεν ειναι εφικτη.
η αντιστοιχια μμ/cm συναντατε στην πλειοψηφια 1-1////οποιος θελει αποστελλει ερωτημα στο webmaster@noaa.gov
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
περιμενω απαντηση και απο τις αλλες πηγες και θα τις αναρτησω.εχω ζητησει απαντηση και για το ποσο υψος βλεπουν τα βουνα το γφσ και το ευρωπαικο/καθως και αδεια να δημοσιευσω τις απαντησεις στο SNOWREPORT

snowearth
29-12-11, 03:22
Τα εκ. βγαίνουν περισσότερα αν βάλεις χάρακα λόγω του αέρα που υπάρχει στη νιφάδα, γιατί ή νιφάδα δεν είναι στρόγγυλη ούτε λεία.

NikosThes
29-12-11, 05:03
Ωραίος Γιάννη, καλά έκανες και ρώτησες για να έχουμε μια πιο σφαιρική άποψη απο επίσημους φορείς. Εμείς αυτά που είπαμε είναι απο μετρήσεις, εγώ προσωπικά δεν το έχω ψάξει το θέμα και πάντα είχα αυτή την απορία αλλα όσους και να είχα ρωτήσει κατα καιρούς κανείς δεν ήξερε να απαντήσει. Απο την άλλη ο Γκαθαρός σου έδειξε κάποιες φωτογραφίες απο το Ωραιόκαστρο με αναλογίες χιλιοστών και χιονόστρωσης σε σταθμό με χιονοκουβέρτα(που αν και μου φάνηκαν υπερβολικές δεν ειχα λόγω να της αμφισβητήσω, εκτός και αν ο σταθμός δεν μέτρουσε σωστά), το ίδιο και αναφορές του Bobby απο τον Χορτιάτη για το 2001. Στην πόλη μέσα για να πω την αλήθεια δεν θα πρέπει οι αναλογίες να ξεπερνάνε το 1:2 ή 1:3 το πολύ. Γιατι ακόμα και το 2001, το κέντρο είδε 30-35 εκατοστά τα οποία τα έβαλε με 17mm. Το 1988 επίσης οι 70-80πόντοι μπήκαν με 50-55mm κατα μέσο όρο. Αλλα στα ορεινά είναι διαφορετικά τα πράγματα και προφανώς οι αναλογίες θα είναι μεγαλύτερες. Όπως και να χει αμα κάνει ένα σωστό χιονιά φέτος θα δούμε και στην πράξη τι παίζει... Πάντως το βαρύ και το ξηρό χιόνι πιστεύω οτι η ιδια η λέξη το εξηγεί, δηλαδή βαρύ χιόνι, που κάθεται πιο εύκολα και εχει μεγαλύτερη υγρασία, δηλαδή μεγαλη περιεκτικότητα σε νερό, το ξηρό χιόνι απο την άλλη είναι πιο ελαφρύ, μοιάζει με πούδρα, οπότε και έχει μικρότερη περικεκτικότητα σε νερό. Αυτό θα έχει σαν αντίκτυπο και στην χιονόστρωση λογικά, το ελαφρύ-ξηρό χιόνι μπαίνει με λιγότερα χιλιοστά υετού.

doumas
29-12-11, 10:00
Λαμβανωντας υποψιν οτι το ισοδυναμο νερου χιονιου ειναι το υψος του νερου που θα προεκυπτε ομοιομορφα πανω στην περιοχη μετα το λιωσιμο του χιονιου που εξαρταταται απο την πυκνοτητα και το βαθος του χιονιου ,οριζουμε ως πυκνοτητα του χιονιου τον λογο του ογκου του νερου που προκυπτει απο το λιωσιμο ενος δειγματος χιονιου προς τον αρχικο ογκο του δειγματος.
Εχει παρατηρηθει οτι κυμαινεται απο 0.004(0.4 τοις εκατο)για νεο χιονι εως 0.91 για χιονι συμπιεσμενο σε παγετωνες.Μια μεση πυκνοτητα 0.10(10 τοις εκατο)ειναι αυτη που χρησιμοποιειται για νεο χιονι.Μια απλοικη εξηγηση αυτου του μεσου ορου ειναι οτι η νιφαδα αποτελειται περιπου απο 90 τοις εκατο απο αερα εγκλωβισμενο σε αυτην, δηλ 1 mm περιπου νερου ειναι ισο με 1 cm χιονιου.Επισης για περιοχες με μεγαλη συσσωρευση χιονιου χρησιμοποιουνται πυκνοτητες 0.4 εως ο.6.
Αυτος ειναι επιγραμματικα ενας ορισμος της πυκνοτητας και πως κυμαινεται αυτος σε γενικες γραμμες χωρις αυστηρους επιστημονικους ορους.

vasilitsa freak
29-12-11, 10:41
Στην περασμένη κακοκαιρία αυτό που παρατήρησα και το συζητούσαμε στην Πτολεμαϊδα προχθές και με τον serzioptol ήταν ότι με ασθενή φαινόμενα (κατά κανόνα) και με λίγα χιλιοστά μπήκαν πολλά εκατοστά. Επίσης παρατήρησα την περασμένη Παρασκευή (που ήταν και η 1η μέρα μετά την κακοκαιρία) ότι το περίπου 1 μέτρο φρέσκο χιόνι στη Βασιλίτσα εμπεριείχε αέρα. Βούλιαζες με τα σκι δηλαδή πάρα πολύ, οι snowboardάδες αν έπεφταν δε μπορούσαν να σηκωθούν επειδή βάζοντας τα χέρια στο χιόνι βούλιαζαν μέχρι τον ώμο. Στη Βασιλίτσα έβαλε 1 μέτρο περίπου σε 2 μέρες .... προσοχή: χωρίς ουδέποτε να έχει τα κλασικά έντονα φαινόμενα!
Μήπως οι συνθήκες ήταν έτσι ώστε να μπαίνουν πολλά cm δίχως πολλά mm;;;

ΓΙΑΝΝΗΣ
29-12-11, 15:04
λογω των ημερων ειναι απο οτι φαινεται μαλλον απιθανο να παρω απαντηση απο ελληνικη υπηρεσια...θα επιμεινω ομως απο τεταρτη,
στο σειμιο αυτο θα ηθελα να ευχαριστησω τον μαθηματικο μας οπως λετε bobby για την μεταφραση που μας εβαλε με αλλαγη μερικων λεξεων μονο
πιστευω οι περισσοτεροι γνωριζεται αγγλικα και μπορειτε να κατεβασετε το προτοτυπο pdf και να διαφασετε και μονοι σας...
το πληρες κειμενο βρισκεται στα αγγλικα στο sisla06.samsi.info/...data.../Smith96.pdf
με θεμα ACCOUNTABILITY AND ERROR IN ENSEMBLE FORECASTING (http://forum.snowreport.gr/url?sa=t&rct=j&q=the above figure (the chaotic system of the 1963 lorenz) tells us that the evolution of the probability density of a variable depends on the initial state. ie in the figure above each p (x '%2C t0) initial state is indicated by a circle. so each cycle depending on what point in space stage is gets well pass the time and different%2C very different indeed%2C suggesting orbit (or progression after a period of time eg) with the remaining black lines.&source=web&cd=1&ved=0CBsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fsisla06.samsi.info%2Fdawork%2F200 405-data-activity%2Fgroups%2Flowdimensional%2Fpapers%2FSmit h96.pdf&ei=IHH8TrWxO8-7hAfjgKWmAQ&usg=AFQjCNEi9yIFhGr9FLy6sqQJ3uiomX6eRg)

βρισκεται επισης και σε αλλα σαιτ και ειναι ελευθερο για ολους στα αγγλικα
οπως σχεδον ολο το κειμενο αποτελει μεταφραση απο pdf που μπορειτε να τα δειτε ευκολα!
η μονη διαφορα ειναι η προσθηκες λεξεων οπως...χορτιατης,,,θεσσαλονικη...
και βεβαια ολη αυτη η θεωρια δεν εχει καμμια σχεση με μ.φαινομενα.

BobbyF2
29-12-11, 16:45
στο σειμιο αυτο θα ηθελα να ευχαριστησω τον μαθηματικο μας οπως λετε bobby για την μεταφραση που μας εβαλε με αλλαγη μερικων λεξεων μονο
πιστευω οι περισσοτεροι γνωριζεται αγγλικα και μπορειτε να κατεβασετε το προτοτυπο pdf και να διαφασετε και μονοι σας...
το πληρες κειμενο βρισκεται στα αγγλικα στο sisla06.samsi.info/...data.../Smith96.pdf
με θεμα ACCOUNTABILITY AND ERROR IN ENSEMBLE FORECASTING
βρισκεται επισης και σε αλλα σαιτ και ειναι ελευθερο για ολους στα αγγλικα
οπως σχεδον ολο το κειμενο αποτελει μεταφραση απο pdf που μπορειτε να τα δειτε ευκολα!
η μονη διαφορα ειναι η προσθηκες λεξεων οπως...χορτιατης,,,θεσσαλονικη...
και βεβαια ολη αυτη η θεωρια δεν εχει καμμια σχεση με μ.φαινομενα.

καμια σχεση εχει το κειμενο μου με αυτο του Smith(1996) που εδωσες. Την διαβασα στα γρηγορα την εργασια που εδωσες. ΠΡΟΦΑΝΩΣ, ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ καμια σχεση με αυτα που ειπα λεξη προς λεξη. Ουτε καν μια σειρα ομοια με το δικο μου δεν εχει!!!! . Και προφανως δεν εχει ομοιοτητες αφου ουτε καν ηξερα περι αυτης της εργασιας του 1996 που εδωσες. Αυτα που εγραψα τα ειχα διαβασει απο ενα βιβλιο το καλοκαιρι. Ενα πολυ πιο προσφατο βιβλιο. Απο εκει πηρα και τις εικονες εξαλλου.

Οποτε αυτα που λες καμια σχεση με την πραγματικοτητα δεν εχουν για ακομα μια φορα.
εγω απανταω συγκεκριμενα. Δεν μου ξεφευγει λεξη. :)

Παραπεμπτω λοιπον, παροτι το θεμα ειναι κλειδωμενο, σε οποιονδηποτε θελει να δει λοιπον ξανα τις πολλες διορθωσεις μου στα λαθη που εκανες περι μοντελων και ενσεμπλς:
www.forum.snowreport.gr/showthread.php?26628 (http://www.forum.snowreport.gr/showthread.php?26628)
. Και το ανεδειξα εγω αυτο με το ποστ μου(που βασικα δεν το εβαλα εγω αλλά ο ΝικοΘεσσ παροτι με ρωτησε αν με πειραζει αν το βαλει και φυσικα δεν με ενοιαζε).
σημεραNσε αλλο θεμα ο bobbys εγραψε οτι το χιονι στην θεσσαλονικη μπορει να φτασει σε αναλογια 1μμ >12εκατοστα!
αργοτερα βεβαια εγραψε οτι δεν ειναι απο την δικη του μελετη οπως αρχικα υποστηριξε αλλα του το ειπε ο φιλος του ο snowearth!!!!!!!!
Και εγω στην αρχη το θεωρησα πολυ υπερβολικο αυτο το νουμερο και αν θυμασαι τον Γεναρη του 2011 οταν το ειδα γραμμενο ειχα μια ενσταση/απορια περι του αν ηταν οντως ετσι. Αλλά απο την στιγμη που:
•Oι υπολογισμοι μου για το 2001 δινουν σχ.πυκνοτητα(ratio) για την χιονοπτωση στον Χορτιατη 1:75 εως 1:85 και
•Aπο την στιγμη που οι υπολογισμοι για καποιες εικονες με δεδομενα απο τον σταθμο του gkatharopo δινουν σχ.πυκνοτητες κοντα στο 1:100 και
•Απο την στιγμη που ο MeteoLarisa δινει για τις 16/2/2008 οτι επεσαν 0.4μμ υετου με χιονοστρωση 3 εκατοστων χιονιου δηλαδη σχετικες πυκνοτητες 1:75 και επισης:
•Απο διαφορες μελετες για την Αμερικη πχ, οι παρατηρηθεισες πυκνοτητες χιονιου στο εδαφος κυμαινονται απο 9 kg/m^3 εως 350 kg/m^3 δηλαδη σχετικη πυκνοτητα 1:111 εως 1:2.9.
..... οποτε προφανως και δεν θεωρω αδυνατο να ισχυει και το 1:120 για καποιες περιπτωσεις οποτε το αποδεχτηκα.

Επισης να πω οτι η πυκνοτητα χιονιου κατα την δημιουργια στα νεφη εξαρταται απο την θερμοκρασια κυριως καθως και απο το ειδος της σχηματιζομενης νιφαδας η οποια ομως εξαρταται απο την θερμοκρασια επισης καθως και απο τα ποσά υγρασιας. Ομως η νιφαδα δεν τηλεμεταφερεται στο εδαφος, και το ταξιδι της διαρκει πολλα λεπτα(ακομη και 30) εως που να φτασει στο εδαφος οποτε η πυκνοτητα της και η πυκνοτητα με την οποια θα φτασει στο εδαφος επηρεαζεται απο την υγρασια της ατμοσφαιρας(για αυτο το lake/sea effect της μεγαλωνει την πυκνοτητα) καθως και απο τον ανεμο.
Επισης μπορει ως γενικος κανονας να ισχυει οτι οσο μικροτερη η θερμοκρασια τοσο μικροτερη και η πυκνοτητα του χιονιου αλλά αυτο δεν ειναι απολυτο και υπαρχουν "κατωφλια" θερμοκρασιων που οσο χαμηλοτερα πεφτει απο εκει και περα η θερμοκρασια τοσο αυξανει η πυκνοτητα αντι να μικραινει καθως και συμπεριφορες διαφορετικες απο αυτη την "γραμμικου" τυπου οτι "αυξανει η θερμοκρασια αρα αυξανει και η πυκνοτητα".

Τωρα τι ακριβως συμβαινει με τις πυκνοτητες. Η πυκνοτητα του υγρου νερου οπως ξερουμε ολοι ειναι περιπου(περιπου διοτι εξαρταται απο την θερμοκρασια και ειναι λιγο κατω απο 1000 km/m^3 βασικα, για καθε τιμη της θερμοκρασιας με την μεγιστη πυκνοτητα φυσικα στους 4 °C) 1000 κιλα ανα κυβικο μετρο.
1000 kg/m^3 δηλαδη, ή αλλιως ενα κιλο ανα λιτρο δηλαδη 1 kg/L.

Τωρα, οταν λεμε επεσαν 12 χιλιοστα υετου εννοουμε οτι αν παρουμε ενα ορθογωνιο παραλληλεπιπεδο ή κυλινδρο ή οποιοδηποτε στερεο που να προκυπτει απο μια επιφανεια με καθετη μετατοπιση της προς σταθερη κατευθυνση, και βαλουμε την βαση(την γενετειρα) του καθε στερεου(που εννοειται οτι ειναι κενο μεσα ωστε να χωραει το νερο) να εφαπτεται απολυτα με το εδαφος, τοτε λεμε λοιπον οτι επεσαν 12 χιλιοστα υετου οταν το υψος της ελευθερης επιφανειας του νερου μεσα στο καθε στερεο ειναι 12 χιλιοστα. Αυτο το τελευταιο μας δινει την δυνατοτητα να μιλαμε με υψη υετου αψηφοντας τον ογκο. Το υψος του υετου δηλαδη να μην εξαρταται απο το σχημα του δοχειου αρκει βεβαια αυτο να πληρει τις προυποθεσεις που δωθηκαν.

Αυτα τα 12 χιλιοστα υετου λοιπον σημαινουν οτι η βροχη που επεσε σε καθε τετραγωνικο μετρο ειναι 12 λιτρα νερου, οπως επισης σημανει οτι η βροχη που αντιστοιχει σε καθε τετραγωνικο μετρο ειναι 12 κιλα νερου.

Τωρα με το χιονι τι γινεται. Το χιονι φυσικα ειναι λιγοτερο πυκνο απο το υγρο νερο(για θερμοκρασιες 0 °C εως 10 °C πχ). Αν η πυκνοτητα του νερου ειναι 1 κιλο ανα λιτρο δηλαδη 1 kg/L, τοτε η πυκνοτητα του χιονιου σε νερο συνηθως κυμαινεται απο 1:2 kg/L(κιλο νερου ανα λιτρο χιονιου) δηλαδη πολυ πολυ μεγαλη(τεραστιες νιφαδες γεματες νερο που λιωνουν αμεσως) εως πχ 1:120 kg/L δηλαδη πολυ πολυ μικρη.
Συνηθως βεβαια μετραμε την πυκνοτητα σε μοναδες S.I. δηλαδη το 1:120 kg/L το εκφραζουμε ως 1000/120 kg/m^3 (κιλα υγρου νερου ανα κυβικα μετρα χιονιου).
Δηλαδη ισχυει 1:120 kg/L = 1000/120 kg/m^3 ~= 8.3 kg/m^3

Συνηθως βεβαια για λογους απλοτητας παραλειπουμε τις μοναδες και λεμε οτι η σχετικη πυκνοτητα του χιονιου(snow ratio) ειναι 1:10 ή 1:30 για να αναφερθουμε σε πυκνοτητα χιονιου σε νερο ιση με 1/10 kg/L και 1/30 kg/L αντιστοιχα, δηλαδη σε 1 κιλο νερου ανα 10 λιτρα χιονιου και 1 κιλο νερου ανα 30 λιτρα χιονιου αντιστοιχα.

Τι σημαινουν ολα αυτα? Σημαινουν οτι πχ:

•Για σχ.πυκνοτητα χιονιου 1:10 σημαινει οτι:
-Αν ριξει 12 χιλιοστα υετου το υψος του χιονιου θα ειναι 120 χιλιοστα δηλαδη 12 εκατοστα.
-Αν εχουμε χιονοστρωση 30 εκατοστα χιονιου σημαινει οτι εριξε 3 εκατοστα υετου(νερου) δηλαδη 30 χιλιοστα υετου.
-Αν λιωσουμε 10 λιτρα χιονιου θα παρουμε 1 κιλο υγρου νερου.
-Το χιονι με σχ. πυκνοτητα 1:10 ειναι "βαρυ" και "υγρο" χιονι.

•Για σχ.πυκνοτητα χιονιου 1:30 σημαινει οτι:
-Αν ριξει 12 χιλιοστα υετου το υψος του χιονιου θα ειναι 360 χιλιοστα δηλαδη 36 εκατοστα.
-Αν εχουμε χιονοστρωση 60 εκατοστα χιονιου σημαινει οτι εριξε 2 εκατοστα υετου(νερου) δηλαδη 20 χιλιοστα υετου.
-Αν λιωσουμε 30 λιτρα χιονιου θα παρουμε 1 κιλο υγρου νερου μόνο.
-Το χιονι με σχ. πυκνοτητα 1:30 ειναι πολυ "ελαφρυ" και "ξηρο" χιονι.

Κλπ, κλπ.
Οσο μεγαλωνει ο παρονομαστης τοσο πιο ελαφρυ γινεται το χιονι, πχ το χιονι 1:60 ειναι φοβερα ελαφρυ σαν πουδρα και δεν λιωνει ευκολα οταν το πιεζουμε κλπ.

Η αναλογια(snow ratio) 1 προς 10 που ευρεως ειναι γνωστη, ως ενας γρηγορος υπολογισμος του υψους χιονιου απο τα χιλιοστα του υετου που θα πεσουν, προηλθε απο τον 19ο αιωνα απο καποια στατιστικα στοιχεια για τον Καναδα που δωθηκαν. Παροτι μετεπειτα βγηκαν πολλες ερευνες που να δειχνουν τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αποκλισεις και λαθη που υπαρχουν χρησιμοποιωντας εναν τετοιο γενικο κανονα, η εκριζωση απο το μυαλο απλων μετεωρολογων, κλπ δεν ηταν ευκολη.

Επαναλαμβανω σε αυτο το σημειο οτι σχετικη πυκνοτητα 1:111 σημαινει οτι 1 χιλιοστο υετου που πεφτει αντιστοιχει σε χιονοστρωση 11.1 εκατοστων!
Ενω σχετικη πυκνοτητα 1:2.9 σημαινει οτι 1 χιλιοστο υετου που πεφτει αντιστοιχει σε χιονοστρωση 0.29 εκατοστων δηλαδη 2.9 χιλιοστων μόνο!

Ωραίος Γιάννη, καλά έκανες και ρώτησες για να έχουμε μια πιο σφαιρική άποψη απο επίσημους φορείς. Εμείς αυτά που είπαμε είναι απο μετρήσεις,
Γιατι περιμενεις να εχει αποψη ή γνωση το ΝΟΑΑ για τις πυκνοτητες χιονιου στην Ελλαδα? :)

Στην πόλη μέσα για να πω την αλήθεια δεν θα πρέπει οι αναλογίες να ξεπερνάνε το 1:2 ή 1:3 το πολύ.
Προφανως και εννοεις 1:20 εως 1:30.
Ή ισως εννοεις 1 χιλιοστο υετου αντιστοιχει σε 2 εκατοστα υψους χιονιου.
Ισοδυναμες εκφρασεις αλλά το σκετο 1:2 μπερδευει αφανταστα αφου οι μοναδες(mm/cm) δεν αναφερονται.

Γιατι ακόμα και το 2001, το κέντρο είδε 30-35 εκατοστά τα οποία τα έβαλε με 17mm. Το 1988 επίσης οι 70-80πόντοι μπήκαν με 50-55mm κατα μέσο όρο. Αλλα στα ορεινά είναι διαφορετικά τα πράγματα και προφανώς οι αναλογίες θα είναι μεγαλύτερες.
Μικροτερες προφανωε εννοεις. Διοτι πχ 1:20 > 1:30 :)

Όπως και να χει αμα κάνει ένα σωστό χιονιά φέτος θα δούμε και στην πράξη τι παίζει... Πάντως το βαρύ και το ξηρό χιόνι πιστεύω οτι η ιδια η λέξη το εξηγεί, δηλαδή βαρύ χιόνι, που κάθεται πιο εύκολα και εχει μεγαλύτερη υγρασία, δηλαδή μεγαλη περιεκτικότητα σε νερό, το ξηρό χιόνι απο την άλλη είναι πιο ελαφρύ, μοιάζει με πούδρα, οπότε και έχει μικρότερη περικεκτικότητα σε νερό. Αυτό θα έχει σαν αντίκτυπο και στην χιονόστρωση λογικά, το ελαφρύ-ξηρό χιόνι μπαίνει με λιγότερα χιλιοστά υετού.
Ακριβως και οπως ειπα και στο αλλο τοπικ το μικροτερης αναλογιας "ξηρο" χιονι λιωνει και δυσκολοτερα καθως η περιεχουσα λανθανουσα θερμοτητα τηξεως και εξαχνωσεως που "εχει" και που πρεπει να λαβει απο το περιβαλλον ωστε να λιωσει, ειναι μεγαλυτερη, αρα λιωνει δυσκολοτερα(πιο αργα).

Λαμβανωντας υποψιν οτι το ισοδυναμο νερου χιονιου ειναι το υψος του νερου που θα προεκυπτε ομοιομορφα πανω στην περιοχη μετα το λιωσιμο του χιονιου που εξαρταταται απο την πυκνοτητα και το βαθος του χιονιου ,οριζουμε ως πυκνοτητα του χιονιου τον λογο του ογκου του νερου που προκυπτει απο το λιωσιμο ενος δειγματος χιονιου προς τον αρχικο ογκο του δειγματος.
Αυτο που λες ειναι η σχετικη πυκνοτητα του χιονιου(snow ratio) και οχι η πυκνοτητα του χιονιου.
Η πυκνοτητα του χιονιου σε νερο οριζεται ως η μαζα που περιεχεται σε εναν ογκο χιονιου, προς τον ογκο του χιονιου.
Η σχετικη πυκνοτητα ειναι μεγεθος αδιαστατο ενω η πυκνοτητα εχει μοναδες kg ανα κυβικο μετρο πχ.
Επισης αντι για τον ογκο που εγραψες πανω, λογω του τροπου που κατασκευαζουμε(που περιεγραψα πιο πανω) τα οργανα μετρησης υετου, μπορεις να αναφερεσαι σε λογο υψων υετου και χιονοστρωσης αντι για λογο ογκων.

Εχει παρατηρηθει οτι κυμαινεται απο 0.004(0.4 τοις εκατο)για νεο χιονι εως 0.91 για χιονι συμπιεσμενο σε παγετωνες.
Η αληθεια ειναι οτι λογο 1:250 ο οποιος ειναι ισοδυναμος με το 0.004 που λες, δεν εχω ακομη βρει. Ειχα βρει για το ρεκορ ενος βουνου που ειναι 1:133 αλλά 1:250 δεν εχω ξαναδει.
Που το ειδες να συμβαινει/αναφερεται αυτο?

Μια μεση πυκνοτητα 0.10(10 τοις εκατο)ειναι αυτη που χρησιμοποιειται για νεο χιονι.
Οπως ανεφερα παραπανω αυτο ειναι απλως μια τργαικη υπεραπλουστευση που εχει επικρατησει απο παλια και μικρη σημασια εχιε. Καλος σαν γενικος κανονας για καποιον που δεν πολυενδιαφερεται, αλλά προκαλει πολλα και ΜΕΓΑΛΑ λαθη! :)

Στην περασμένη κακοκαιρία αυτό που παρατήρησα και το συζητούσαμε στην Πτολεμαϊδα προχθές και με τον serzioptol ήταν ότι με ασθενή φαινόμενα (κατά κανόνα) και με λίγα χιλιοστά μπήκαν πολλά εκατοστά. Επίσης παρατήρησα την περασμένη Παρασκευή (που ήταν και η 1η μέρα μετά την κακοκαιρία) ότι το περίπου 1 μέτρο φρέσκο χιόνι στη Βασιλίτσα εμπεριείχε αέρα. Βούλιαζες με τα σκι δηλαδή πάρα πολύ, οι snowboardάδες αν έπεφταν δε μπορούσαν να σηκωθούν επειδή βάζοντας τα χέρια στο χιόνι βούλιαζαν μέχρι τον ώμο. Στη Βασιλίτσα έβαλε 1 μέτρο περίπου σε 2 μέρες .... προσοχή: χωρίς ουδέποτε να έχει τα κλασικά έντονα φαινόμενα!
Μήπως οι συνθήκες ήταν έτσι ώστε να μπαίνουν πολλά cm δίχως πολλά mm;;;
Προφανως. Και οσο πιο φρεσκο το χιονι τοσο εντονοτερο το φαινομενο(μετα απο καποιο καιρο γινεται πυκνοτερο). Το χιονι που ειχες θα ηταν σχετικης πυκνοτητας(snow ratio) απο 1:50 εως 1:100 πχ. Δηλαδη 1 χιλιοστο υετου εδινε 5 εως 10 εκατοστα υψους χιονιου.
Ελαφρυ χιονι προφανως θα ειναι, πολυ ελαφρυ και αραιο(μικρη πυκνοτητα οπως ειπα).

. :o

sotos*snow
29-12-11, 17:05
Παιδιά να υπάρχει αντίλογος και συζήτηση πανω στο θέμα σε λογικά πλαίσια χωρίς εκφράσεις που μπορεί να σηκώσουν πάλι κόντρες και οτιδήποτε άσχημο προκείψει..θερμή παράκληση...

BobbyF2
29-12-11, 17:12
Παιδιά να υπάρχει αντίλογος και συζήτηση πανω στο θέμα σε λογικά πλαίσια χωρίς εκφράσεις που μπορεί να σηκώσουν πάλι κόντρες και οτιδήποτε άσχημο προκείψει..θερμή παράκληση...
Καλα λες αν και δεν χρησιμοποιησα καποια εκφραση αξια αναφορας.
Απλά ο αλλος(ο οποιοσδήποτε) να μην διαστρεβλωνει αυτα που λες , ειπε τωρα οτι εκανα μεταφραση απο την μελετη που εβαλε ενω ειναι προφανες σε οποιον διαβασει την μελετη και αυτα που ειπα οτι ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν(!!) ε τοτε μιλαμε για συνεχη προσπαθεια μειωσης της προσωπικοτητας μου
καταλαβαινω την θεση σας....

sotos*snow
29-12-11, 17:24
Εντάξει μπόμπυ είπαμε όμως ήρεμα...συζήτηση χωρίς υπενιγμούς σε τρίτους...ήρεμα και ωραία...λόγος αντίλογος τεκμηριωμένος..και τίποτα παραπάνω...

doumas
29-12-11, 18:40
Φιλε boddy η ουσια ειναι ειτε η σχ.πυκνοτητα η απλως πυκνοτητα εκφραζουν ακριβως τον ιδιο λογο ασχετα αν ο ενας ειναι αδιαστατος αριθμος και ο αλλος Kg/m3 .Στην πραξη εγω θελω να ξερω οτι σε ποσα mm βροχης θα παρω αντιστοιχα cm χιονιου.Ποια η διαφορα των λογων:1mm/10 mm,1gr/10mm3,1mm3/10mm3,1κg/10m3 αφου ολα εκφραζονται στο καθαρο αριθμο 0,1 ;Στους τυπους θα κολλησουμε;Μηπως δεν υπαρχει η ιδια αναλογια των μεγεθων αν συγκριθουν καταλαμβανοντας τον ιδιο ορθογωνιο χωρο χιονι και νερο μεταξυ σε υψος,μαζα και ογκο αντιστοιχα;Οκ αντι ογκο λοπον γραψε υψος.

ΥΓ:Δεν μπορω να υψωσω εις την τριτην με ακριβως μαθηματικα συμβολα.

ΓΙΑΝΝΗΣ
29-12-11, 19:12
απο ενα ποστ το οποιο παρουσιαζε μια μαθηματικη μελετη που αποδικνυε οτι ενα χιλιοστα βροχης στην θεσσαλομνικη μπορει να σημαινει 12 εκατοστα χιονι..φτασαμε τωρα να λεμε οτι <μου το ειπε ο ταδε(δεν αναφερω τα ονοματα δεν εχει σημασια)>
φιλε μου εαν απο την αρχη εγραφες οτι στο ειπαν οι ταδε και οτι δεν εχεις λογο να μην το πιστεψεις οπως λες τοτε δεν θα εστελνα πουθενα mail με κινδυνο να γινω ρεζιλη.
εγω οπως ολοι εδω μεσα πιστεψαμε οτι υπαρχει μια τετοια μελετη .δικη σου η αλλου δεν εχει σημασια/
τωρα μιλας ξεκαθαρα>στο ειπαν μερικα παιδια απο εδω μεσα λοιπον!!!!και δεν εχεις λογο να το αμφισβητησεις!
πολυ ωραια!
εγω οχι απλα το αμφισβητω βαση των μ.βιβλιων του νοαα και οσα εχω διαβασει παντου αλλα επειδη δεν ειμαι καφρος θα περιμενω και τις αλλες απαντησεις και θα τις δημοσιευσω εδω,
για εμενα 1 χιλιοστο δεν αντιστοιχει ουτε στον β.πολο σε 12 εκατοστα χιονι οχι στην θεσσαλονικη.
ουτε στα χκ με νοτιαδες και στουπε δεν συμβαινει.
μακαρι να ηταν ετσι.
(ασχετο στν σκαι εχει φοβερο θεμα με αεροχειμαρους και ξηρασιες)

BobbyF2
29-12-11, 19:23
απο ενα ποστ το οποιο παρουσιαζε μια μαθηματικη μελετη που αποδικνυε οτι ενα χιλιοστα βροχης στην θεσσαλομνικη μπορει να σημαινει 12 εκατοστα χιονι..φτασαμε τωρα να λεμε οτι φιλε μου εαν απο την αρχη εγραφες οτι στο ειπαν οι ταδε και οτι δεν εχεις λογο να μην το πιστεψεις οπως λες τοτε δεν θα εστελνα πουθενα mail με κινδυνο να γινω ρεζιλη.εγω οπως ολοι εδω μεσα πιστεψαμε οτι υπαρχει μια τετοια μελετη .δικη σου η αλλου δεν εχει σημασια/τωρα μιλας ξεκαθαρα>στο ειπαν μερικα παιδια απο εδω μεσα λοιπον!!!!και δεν εχεις λογο να το αμφισβητησεις!πολυ ωραια!εγω οχι απλα το αμφισβητω βαση των μ.βιβλιων του νοαα και οσα εχω διαβασει παντου αλλα επειδη δεν ειμαι καφρος θα περιμενω και τις αλλες απαντησεις και θα τις δημοσιευσω εδω,για εμενα 1 χιλιοστο δεν αντιστοιχει ουτε στον β.πολο σε 12 εκατοστα χιονι οχι στην θεσσαλονικη.ουτε στα χκ με νοτιαδες και στουπε δεν συμβαινει.μακαρι να ηταν ετσι.kαμια μαθηματικη μελετη δεν ειπα οτι ειναι αυτο που εγραφα. Μην μπερδευεις τα πραγματα.Για εσενα μπορει να μην αντιστοιχει και να σου φαινεται αδιανοητο αλλά μην νομιζεις οτι δεν γινεται. Εχω καμια 20αρια μελετες που μιλανε για σχ.πυκνοτητα 1:100 σε καποια μερη και ειχα διαβασει και μια για μετρησεις σε ενα βουνο και η μεγιστη σχ.πυκνοτητα που ειχε μετρηθει ηταν 1:133, οποτε μην ανησυχεις καμια ερωτηση δεν ειναι ντροπη....

ΓΙΑΝΝΗΣ
29-12-11, 19:24
καλα αν ισχυουν οσα λεει ο σκαι τι καθομαστε και ασχολουμαστε με τον καιρο...

NikosThes
30-12-11, 01:49
Γιατι περιμενεις να εχει αποψη ή γνωση το ΝΟΑΑ για τις πυκνοτητες χιονιου στην Ελλαδα? :)

Γενικά ήθελα να μάθω για το θέμα τι έχουν να πουν οι επίσημοι φορείς, φυσικά και δεν πειρμένω για την Ελλάδα και για καμιά Ελλάδα συγκεκριμένες απαντήσεις...

Προφανως και εννοεις 1:20 εως 1:30.
Ή ισως εννοεις 1 χιλιοστο υετου αντιστοιχει σε 2 εκατοστα υψους χιονιου.
Ισοδυναμες εκφρασεις αλλά το σκετο 1:2 μπερδευει αφανταστα αφου οι μοναδες(mm/cm) δεν αναφερονται.

Μικροτερες προφανωε εννοεις. Διοτι πχ 1:20 > 1:30 :)

Ναι αυτο εννοώ, 1:20 και 1:30 δηλαδή, τουλάχιστον στους μεγάλους χιονιάδες αυτές ήταν οι αναλογίες συνήθως.
Σε όλα τα υπόλοιπα:peace:

ΓΙΑΝΝΗΣ
31-12-11, 11:30
ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ.
Αν η καταγραφή υετού είναι σωστή δεν είναι δυνατόν να έχουμε 1 χιλιοστό υετού
και 12 εκατατοστα χιονόστρωση.

Οσον αφορά στην Πάρνηθα, τα περιοχικά μοντέλα με ανάλυση 6 χιλιομέτρων
βλέπουν την Πάρνηθα στο μισό από το πραγματικό ύψος. Με ανάλυση αυτή των
παγκόσμιων μοντέλων (20-30 χιλιόμετρα), η Πάρνηθα μόλις θα διακρίνεται!

ΚαλήΠρωτοχρονιά

Κ. Λαγουβάρδος