PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει σεισμικός κίνδυνος??

achilleas01
19-02-08, 10:43
αν και άσχετο το θέμα που ανοίγω θεωρώ ότι υπάρχουν δύο σοβαροί παράγοντες ανησυχίας.
Ο πρώτος είναι οι δύο σεισμοί 4 και 4,4 ρίχτερ στην Πάρνηθα όπου το πρωί ο κ.Λέκκας είπε ότι είναι ανεξάρτητοι από το 1999 και ότι υπάρχει μία νέα σεισμική έξαρση στην περιοχή. Ανέφερε ότι μπορεί να είναι και προσεισμοί... και ο δεύτερος είναι η πρόβλεψη ΒΑΝ για σεισμό άνω των 6 ρίχτερ σε μία περιοχή που περιλαμβάνει Κορινθιακό- Αττική - Πατραικό-Κεφαλλονιά στις επόμενες 60 ημέρες.
Καλή μέρα σε όλους

enigma
19-02-08, 10:48
Είδα εφιάλτη σήμερα ότι έγινε σεισμός 8 ρίχτερ με νεκρούς...

Αν είναι να γίνει θα γίνει....τι ΒΑΝ και ξεΒΑΝ...και να το ξέρουμε θα αλλάξει κάτι στις επόμενες 60 ημέρες...

ΧΕΛΜΟΣ
19-02-08, 11:10
Οτι ειναι να γινει θα γινει ....δεν μπορουμε να τα βαλουμε με τη φυση.....

admin2
19-02-08, 11:11
Οτι ειναι να γινει θα γινει ....δεν μπορουμε να τα βαλουμε με τη φυση.....

+1

erythreabeach
19-02-08, 11:12
Το μεταφέρω στα άσχετα παιδιά,αν θέλετε συζητήστε εκεί το θέμα.

admin2
19-02-08, 11:13
παμε εκει ,μπραβο τζωρτζ,θα σας βαλω και BEST[i]"

sfeweather
19-02-08, 13:31
δεν ξερουμε τπτ..δε μπορουμε να τα βαλουμε με τη φυση!μακαρι να μη γινει..

tornado
19-02-08, 23:30
παιδια παντα αναρωτιομουν αν εχει τα θετικα του ενας σεισμος... Ολα στη φυση εχουν και αρνητικες αλλα και θετικες επιδρασεις στον ανθρωπο. ετσι λογικα αν το παρουμε οι σεισμοι κατι καλο πρεπει να προκαλλουν.(εκτος απ τις καταστροφες). τι λετε?

Θοδωρήςςς
19-02-08, 23:38
an einai na einai xwris θύματα,αλλά με ζημιές σε σχολεία,ΑΣ ΓΙΝΕΙ!!!

spy!
20-02-08, 17:25
χαχαχα, πλακα εχεις εσυ !
Σεισμοι θα γινονται συνεχεια στην Ελλαδα, ας παρακαλαμε μονο να γινονται πολλοι και μικροι.
Οσο για το ΒΑΝ, επειδη τον κ. Βαρωτσο τον ειχα καθηγητη, ειναι ντροπη να παιρνουν χρηματοδοτηση 6.000.000 Ε απο την Ιαπωνια και εδω να τους σνομπαρουν (με τους γνωστους μαυρων χορους εκατομμυριων τριγυρω μας). Ειναι σπανια περιπτωση ανθρωπου και επιστημονα.

Θοδωρήςςς
20-02-08, 17:34
έχω την εντύπωση,ότι πολλές φορές γίνεται κριτική,χωρίς να ξέρουμε τις καταστάσεις εκ των έσω

admin2
20-02-08, 17:50
κανονικα ο βαρωτσος επρεπε να ειχε φαει μια μυνησαρα να....με το συμπαθειο,
και ας ηταν καθηγητης και του νευτωνα
οσο για την επιχωρηγηση, που το λεει οτι η ιαπωνια του σκαει 6.000.000Ε?

admin2
20-02-08, 17:59
ενας αξιοσεβαστος επιστημονας ποτε δεν σουλατσαρει στα καναλια και να περναει την ωρα του στη μενεγακη και στον παπαδακη

KAPTEN
20-02-08, 18:02
κανονικα ο βαρωτσος επρεπε να ειχε φαει μια μυνησαρα να....με το συμπαθειο,
και ας ηταν καθηγητης και του νευτωνα
οσο για την επιχωρηγηση, που το λεει οτι η ιαπωνια του σκαει 6.000.000Ε?

Παρολο που δεν συμφωνος μαζι σου σε πολλα θεματα εδω εχεις μεγαλο δικιο για τη μυνηση στον Βαρωτσο

Θοδωρήςςς
20-02-08, 18:06
επειδή δν έχω προλάβει να δω ειδήσεις,μου εξηγείτε τι συνέβη?

admin2
20-02-08, 18:08
με λιγα λογια...πρωτη φορα συμφωνει μαζι μου ο καπτεν

Θοδωρήςςς
20-02-08, 18:13
με λιγα λογια...πρωτη φορα συμφωνει μαζι μου ο καπτεν [i]πειτε ωρε παιδες!"

frozed2
20-02-08, 18:14
Kαλησπέρα παιδια!!!
Συμφωνα με αρθρο στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ , οι επιστήμονες επισημένουν οτι η πάρνηθα έχει φουσκώσει" σε αρκετά σημεία , ενδεικτικό στοιχείο της ενέργειας που έχει συσωρρευτεί στο βουνό....

Το ρήγμα του 99 είναι ανενεργό και αυτό είναι καλό...

Οι πρόσφατοι σεισμοί των 4.4R και 4R σημειώθηκαν σε ρήγμα ανεξάρτητο, κοντά στην Φυλή...

Τον τελευταίο χρόνο σημειώνονται δονήσεις γύρω απο την Πάρνηθα μεγέθους πάνω των 3.5R.

Τα ρήγματα αυτά μπορούν να δώσουν σεισμούς μεγέθους και 5.5R.

Ο μεγάλος φόβος των επιστημώνων είναι να μην "ξυπνήσει" το ρήγμα που βρίσκεται Βόρεια της Πάρνηθας στην περιοχή των Αφιδνών ( Κιούρκα), το οποίο είναι ικανό να δώσει σεισμό και άνω των 6R.

Αυτά τα ολίγα, ψυχραιμία πάνω απο όλα!!!!
Edited by: frozed2 "

spy!
20-02-08, 18:28
ρε Blades, και για τετοια θεματα εχεις αποψη ??
(ο μεγαλος Dirty Harry ελεγε πως opinions are like assholes, everyone has it).
Δεν υποσηριξε ποτε πως εχει το απολυτο οπλο για προβλεψη, εχει τη μοναδικη μεθοδο μεχρι τωρα για μικροπρογνωση (δηλαδη να ανιχνευει εναν μηχανισμο-προδρομο ενος σεισμου) η οποια αν μην τι αλλο αξιζει ενισχυσης ωστε σε καποια χρονια να δωσει αποτελεσματα.
Τυχαινει βεβαια να ειναι στους απεξω" και οποιος καταλαβε, καταλαβε.
"

admin2
20-02-08, 19:10
. Edited by: blades

admin2
20-02-08, 19:18
αμαν πια,αμα θελετε να ζητε μεσα στο πηγαδι δικαιωμα σας
φιλε spy ο καθενας που θα βγαινει και θα λεει το μακρυ του και το κοντο του πρεπει να τον πιστευουμε?
ο βαρωτσος εχει πιασει μονο στην ΤV που αυτο σημαινει οτι λεει βλακειες
Edited by: blades

sfeweather
20-02-08, 20:15
ο χελμος παντως μου αφηνει το αστρα...εσυ blades τι μου αφηνεις??[i]"

admin2
20-02-08, 20:21
τα cd απο τον gpal και amx[i]

"

sfeweather
20-02-08, 20:35
[i]
"

Labros
20-02-08, 20:52
6αρης ξανα στη Μεθωνη [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif"

sfeweather
20-02-08, 20:52
pote?

Labros
20-02-08, 21:00
πριν μιση ωρα

sfeweather
20-02-08, 21:17
se ti vathos?

Labros
20-02-08, 21:25
26χλμ

alexism
21-02-08, 00:18

Η ομάδα ΒΑΝ κινείται στην σωστή κατεύθυνση. Για να έχει καλύτερα αποτελέσματα, χρειάζεται μεγαλύτερο και καλύτερο δίκτυο και σίγουρα δεν είναι ολοκληρωμένη μέθοδος πρόβλεψης, έστω ανάλογη του καιρού. Ο Βαρώτσος όμως δεν είναι σεισμολόγος. Εδώ οι σεισμολόγοι μεταξύ τους δεν τα βρίσκουν, θα επιτρέψουν την είσοδο σε κάποιον "άσχετο" στα χωράφια τους;
Αυτό όμως που θα έπρεπε να σκεφτούμε καλύτερα είναι, έστω ότι έχουμε μία ασφαλή πρόβλεψη για σεισμό 6 ρίχτερ για την επόμενη εβδομάδα. Πως θα την αξιοποιήσουμε; Μήπως ακόμα και μία ακριβέστερη πρόβλεψη, τελικά μας είναι άχρηστη;"

ΧΕΛΜΟΣ
21-02-08, 00:20
6.1 στην Μεθωνη.....

Δυστυχως τα πραγματα αγριευουν.....

christos26
21-02-08, 00:28

Η ομάδα ΒΑΝ κινείται στην σωστή κατεύθυνση. Για να έχει καλύτερα αποτελέσματα, χρειάζεται μεγαλύτερο και καλύτερο δίκτυο και σίγουρα δεν είναι ολοκληρωμένη μέθοδος πρόβλεψης, έστω ανάλογη του καιρού. Ο Βαρώτσος όμως δεν είναι σεισμολόγος. Εδώ οι σεισμολόγοι μεταξύ τους δεν τα βρίσκουν, θα επιτρέψουν την είσοδο σε κάποιον "άσχετο" στα χωράφια τους;
Αυτό όμως που θα έπρεπε να σκεφτούμε καλύτερα είναι, έστω ότι έχουμε μία ασφαλή πρόβλεψη για σεισμό 6 ρίχτερ για την επόμενη εβδομάδα. Πως θα την αξιοποιήσουμε; Μήπως ακόμα και μία ακριβέστερη πρόβλεψη, τελικά μας είναι άχρηστη;

Η ομαδα ΒΑΝ, οπως αλλωστε το εχουν παραδεχτει και οι ιδιοι, δεν μπορει να κανει προβλεψη, δηλαδη να δωσει συγκεκριμενος μερος, μερα και μεγεθος σεισμου.Ισως μια εκτιμηση ναι που αλλες φορες πεφτει μεσα και αλλες οχι. Οποτε ειναι μια μεθοδος η οποια ειναι υπο αμφισβητηση, ωστοσο θα ελεγα οτι χριζει πιαιρετερω διερευνησης και ερευνας. Εαν οντως η μεθοδος τους ηταν τοσο πετυχημενη νομιζω οτι οι πρωτες χωρες που θα την αξιοποισουσαν θα ηταν σιγουρα οι μεγαλες δυναμεις και κυριως αυτες που εχουν σεισμους. Εαν και εχουν περασει τοσα χρονια ομως κατι τετοιο δεν εχει γινει."

alexism
21-02-08, 00:38
Όλοι οι σεισμοί δεν είναι ίδιοι. Η έρευνα δεν έχει ολοκληρωθεί

sfeweather
21-02-08, 00:49
εμενα κατι δεν μου παει καλα ρε παιδια...δεν ξερω..κατι δεν μ αρεσει γι αυτο που θα ακολουθησει..

Θοδωρήςςς
21-02-08, 00:50
κανενα πιπινι θα σου το ειπε...γυναικεια διαισθηση!

admin2
21-02-08, 00:50
σκεψου θετικα σφε,μη παρασυρεσε[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

"

sfeweather
21-02-08, 00:52
ενταξει παιδια απο τη στιγμη που εχω καβαντζα το αστρα του χελμου δεν εχω να ανησυχω για τπτ..ο τεο δεν μου αφησε τπτ βεβαια..κλ ο γιωργης κατι βλακειες (βλαδες0[i]"

admin2
21-02-08, 00:54
μονο με τα δικα μου σωνεσε,με τιποτα αλλο[i]"

Θοδωρήςςς
21-02-08, 00:54
ενταξει παιδια απο τη στιγμη που εχω καβαντζα το αστρα του χελμου δεν εχω να ανησυχω για τπτ..ο τεο δεν μου αφησε τπτ βεβαια..κλ ο γιωργης κατι βλακειες (βλαδες0[i] τι να σ'αφησω ωρε?θα σου δωσω τα dvd με τις κόντρες του χελμού!"

Labros
21-02-08, 20:07
τι ειπε ο λεκκας στο αλτερ πριν λιγο? περιμενει νεο μεγαλο σεισμο? ακουσε κανεις?

zouzounaki
21-02-08, 22:20
Μην ακούτε πολλές προγνώσεις.

Εντωμεταξύ, οι εκτιμήσεις" του ΒΑΝ έχουν 80% επιτυχία, οπότε δεν έχει και νόημα να αποκαλύπτονται. Όπως έχει πει και ο ίδιος, ΔΕΝ κάνει πρόγνωση, αλλά έρευνα. Και η μέθοδός του είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

"

sfeweather
22-02-08, 00:43
80% einai ligo???

Labros
22-02-08, 01:01
ΤΟ 80% ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ??? [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif"

zouzounaki
24-02-08, 14:59
Το 80% επιτυχία, θεωρείται λίγο, αφού στην ουσία σημαίνει ότι 1 στις 5 φορές έχουν false alarm, οπότε δεν μπορούν να το ανακοινώσουν στο κοινό, από τη στιγμή μάλιστα που έχουν και ένα μεγάλο χρονικό παράθυρο στην εκτίμηση τους. (Το 80% προκύπτει από τις μέχρι τώρα εκτιμήσεις και αντίστοιχες επιτυχίες τους).

Στην ουσία το ΒΑΝ είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο, εφόσον αμα διαβάσετε και τις εργασίες τους, από την στιγμή που λαμβάνουν κάποιο σήμα, λένε ότι περιμένουν κάποιο σεισμό, σε ένα χρονικό παράθυρο από μία εβδομάδα έως 2 μήνες στο μέλλον. Και σχετικά με το επίκεντρο, έχουν πολύ μεγάλη περιοχή ως υποψήφια.΄

Δηλαδη για παράδειγμα είχανε πει ότι περίμεναν έναν σεισμό, πάνω από 6 ρίχτερ, σε μιά περιοχή από το Ιόνιο μέχρι την Κόρινθο, κάπου στη βόρεια με κεντρική Πελοπόνησο, σε κάποια στιγμή δύο μήνες μετά τα μέσα του Νοέμβρη. Τελικά ο σεισμός τους έγινε στο Λεωνίδιο (το θυμάστε).

Ωστόσο, δεν είναι ακόμα σε θέση να προτείνουν παράδειγμα την εκκένωση μιάς πόλης ή το κλείσιμο των σχολείων για κάποια μέρα, διότι δεν μπορούν να υπολογίσουν ακόμα ούτε την πόλη μα ούτε και την μέρα.

Άρα είναι πολύ καλή έρευνα αλλά για την ώρα δεν μπορεί να χρησιμεύσει για κάτι περισσότερο από μια ας πούμε εγρήγορση της πολιτείας ή των υπηρεσιών αντιμετώπισης των κρίσεων (αν και αυτοί τους λάβουν σοβαρά υπόψιν, που ακόμα δεν το κάνουν).

sfeweather
24-02-08, 15:26
ξερετε τι σημαινει ενας σεισμος 6 ριχτερ και ανω επιφανειακος στην αθηνα?θυμαστε τι εγινε το 99 και με 5.9 οχι ανω των 6 ριχτερ?λοιπον προτεινω αν γνωριζουν κατι στο βαν και αφορα αμεσα την αθηνα να το δημοσιευσουν....καλυτερα να ξερουμε και απο εκει και περα δικη μας η ευθυνη του τι θα κανουμε!2 μηνες δεν ειναι τοσο μεγαλο διαστημα..το ποσοστο επιτυχιας 80% μονο μικρο δεν ειναι!!4 στις 5 θα γινει σεισμος!αυτο τα λεει ολα...δεν αρκει η ενημερωση των αρχων..δεν μπορουν να κανουν τιποτα!ουτε να ελεγξουν τα σπιτια ουτε τιποτα..μονο τα σχολεια και τις δημοσιες υπηρεσιες!μαλιστα κατι ακουσα οτι μετεφεραν σημερα σκηνες στην κορινθο..αυτο λεει πολλα!!ας μιλησουν καλυτερα οι ειδικοι...εγω δεν μπορω να πω τιποτα αλλο εκτος απο την προειδοποιηση του βαν και αλλων επιστημονων για σεισμο ανω τον 6 ριχτερ με τις μεγαλυτερες πιθανοτητες να εχει ο χωρος μεταξυ αχαιας και αττικης!
ΜΑΚΑΡΙ να μην γινει τιποτα..δεν μπορουμε να σταματησουμε το σεισμο!δεν πρεπει κανεις να τρομοκρατειται..αυτη ειναι η φυση και τετοια φαινομενα ειναι απαραιτητα για την ελευθερωση της ενεργειας που υπαρχει στη γη..

Απο εδω και περα το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να ειμαστε ετοιμοι για κατι μεγαλο,δεν ξερει κανεις το που,ουτε την ενταση και την επικινδυνοτητα!τοσα χρονια κρατιεται ορθια η ακροπολη ..αυτο τα λεει ολα!δεν πρεπει να φοβομαστε..δεν νομιζω αλλωστε πως υπαρχει πλεον η φοβερη ενεργεια στην αττικη που θα δωσει ανω των 6 ριχτερ απο ρηγμα στην αθηνα!ομως δεν ειναι μονο τα ρηγματα στην αττικη που μπορουν να πληξουν την περιοχη!ζουμε στην ελλαδα σε μια σεισμογενη περιοχη που εχει δωσει μεγαλους σεισμους!δεν θα ειναι πρωτογνωρο να δουμε λοιπον εναν μεγαλο σεισμο!!ευχομαι να μην τον δουμε ποτε..
Παντως αν συνεχιζουν να υπαρχουν τα αλαρμς του ΒΑΝ για σεισμο κοντα στην αθηνα και αν συμφωνει πληθος σεισμολογων για επικειμενο σεισμο κοντα στην αθηνα καλο θα ηταν να πληροφορηθει το κοινο!βεβαια ο πανικος που θα επικρατησει θα ειναι μεγαλος!δεν ξερω τι πρεπει τι να σας πω!ειναι μεγαλος ο κινδυνος να εκκενωσουν μια περιοχη χωρις να ειναι απολυτα σιγουρα και για το ποτε και που χτυπησει..
Το καλυτερο ειναι ολοι να ειμαστε προετοιμασμενοι και να ελπιζουμε να μην ειναι μεγαλος..το οτι θα γινει σεισμος στο διαστημα των 2 μηνων κοντα στην αθηνα πιστευω ειναι γυρω στο 80% σιγουρο..τωρα η ισχυς του και το επικεντρο ειναι αγνωστο!

Δεν θελω να τρομοκρατησω και να πανικοβαλω κανεναν..αλλωστε δεν ειμαι ειδικος!ουτε σεισμολογος ουτε τιποτα αυτη ειναι η αποψη μου υστερα απο ολα οσα εχω ακουσει και διαβασει απο το ΒΑΝ και αλλους μετεωρολογους..
Edited by: sfeweather

Θοδωρήςςς
24-02-08, 15:39
ξερετε τι σημαινει ενας σεισμος 6 ριχτερ και ανω επιφανειακος στην αθηνα?θυμαστε τι εγινε το 99 και με 5.9 οχι ανω των 6 ριχτερ?λοιπον προτεινω αν γνωριζουν κατι στο βαν και αφορα αμεσα την αθηνα να το δημοσιευσουν....καλυτερα να ξερουμε και απο εκει και περα δικη μας η ευθυνη του τι θα κανουμε!2 μηνες δεν ειναι τοσο μεγαλο διαστημα..το ποσοστο επιτυχιας 80% μονο μικρο δεν ειναι!!4 στις 5 θα γινει σεισμος!αυτο τα λεει ολα...δεν αρκει η ενημερωση των αρχων..δεν μπορουν να κανουν τιποτα!ουτε να ελεγξουν τα σπιτια ουτε τιποτα..μονο τα σχολεια και τις δημοσιες υπηρεσιες!μαλιστα κατι ακουσα οτι μετεφεραν σημερα σκηνες στην κορινθο..αυτο λεει πολλα!!ας μιλησουν καλυτερα οι ειδικοι...εγω δεν μπορω να πω τιποτα αλλο εκτος απο την προειδοποιηση του βαν και αλλων επιστημονων για σεισμο ανω τον 6 ριχτερ με τις μεγαλυτερες πιθανοτητες να εχει ο χωρος μεταξυ αχαιας και αττικης!
ΜΑΚΑΡΙ να μην γινει τιποτα..δεν μπορουμε να σταματησουμε το σεισμο!δεν πρεπει κανεις να τρομοκρατειται..αυτη ειναι η φυση και τετοια φαινομενα ειναι απαραιτητα για την ελευθερωση της ενεργειας που υπαρχει στη γη..

Απο εδω και περα το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να ειμαστε ετοιμοι για κατι μεγαλο,δεν ξερει κανεις το που,ουτε την ενταση και την επικινδυνοτητα!τοσα χρονια κρατιεται ορθια η ακροπολη ..αυτο τα λεει ολα!δεν πρεπει να φοβομαστε..δεν νομιζω αλλωστε πως υπαρχει πλεον η φοβερη ενεργεια στην αττικη που θα δωσει ανω των 6 ριχτερ απο ρηγμα στην αθηνα!ομως δεν ειναι μονο τα ρηγματα στην αττικη που μπορουν να πληξουν την περιοχη!ζουμε στην ελλαδα σε μια σεισμογενη περιοχη που εχει δωσει μεγαλους σεισμους!δεν θα ειναι πρωτογνωρο να δουμε λοιπον εναν μεγαλο σεισμο!!ευχομαι να μην τον δουμε ποτε..
Παντως αν συνεχιζουν να υπαρχουν τα αλαρμς του ΒΑΝ για σεισμο κοντα στην αθηνα και αν συμφωνει πληθος σεισμολογων για επικειμενο σεισμο κοντα στην αθηνα καλο θα ηταν να πληροφορηθει το κοινο!βεβαια ο πανικος που θα επικρατησει θα ειναι μεγαλος!δεν ξερω τι πρεπει τι να σας πω!ειναι μεγαλος ο κινδυνος να εκκενωσουν μια περιοχη χωρις να ειναι απολυτα σιγουρα και για το ποτε και που χτυπησει..
Το καλυτερο ειναι ολοι να ειμαστε προετοιμασμενοι και να ελπιζουμε να μην ειναι μεγαλος..το οτι θα γινει σεισμος στο διαστημα των 2 μηνων κοντα στην αθηνα πιστευω ειναι γυρω στο 80% σιγουρο..τωρα η ισχυς του και το επικεντρο ειναι αγνωστο!

Δεν θελω να τρομοκρατησω και να πανικοβαλω κανεναν..αλλωστε δεν ειμαι ειδικος!ουτε σεισμολογος ουτε τιποτα αυτη ειναι η αποψη μου υστερα απο ολα οσα εχω ακουσει και διαβασει απο το ΒΑΝ και αλλους μετεωρολογους..

[i]συμφωνω.οι μετεωρολογοι στο τελος,που κολλανε?"

sfeweather
24-02-08, 16:01
βγηκε ο παπαζαχος που δεν ανηκει στην ομαδα του ΒΑΝ και ειπε πως πρεπει να περιμενουμε μεγαλο σεισμο στην αθηνα..βεβαια αυτος ειπε μεσα στη πενταετια!τι να πει ο ανθρωπος ..κανεις δεν μπορει να τρομοκρατησει το κοσμο..

sfeweather
24-02-08, 18:01
<a href=http://www.tsiapas.gr/BBphp/viewtopic.php?t=21&amp;postdays=0&amp;postorder=asc&amp;start= 285" target="_blank">http://www.tsiapas.gr/BBphp/viewtopic.php?t=21&amp;postdays=0&amp;postorder=asc&amp;start= 285</a>
"

christos26
24-02-08, 20:12
Ελεος ρε παιδια. Τι 80% επιτυχια λετε για την ομαδα ΒΑΝ.Εδω και 25 χρονια μας εχετε ζαλισει με αυτην την ομαδα που αν ηταν τοσο καλη στις προγνωσεις της ή εαν τουλαχιστον η ερευνα παρουσιαζε καποιο ενδιαφερον θα την ειχαν παρει οι Ιαπωνες και οι Αμερικανοι. Αλλα βλεπετε απο το 1981 μεχρι σημερα το μονο που εχει καταφερει η ομαδα ΒΑΝ ειναι να προκαλει πανικο στον κοσμο και τιποτα αλλο, λεγοντας οτι καπου, καποτε θα γινει σειμος. Χαιρω πολυ. Επειδη η χωρα μας ειναι σεισμογενης εαν εγω βγω και πω οτι αυριο οτι θα γινει σεισμος με επικεντρο καποια περιοχη απο το Ιονιο μεχρι την Αθηνα εχω 50% πιθανοτητες να πεσω μεσα και να γινει ο σεισμος. Τι να λεμε τωρα. Ας το καταλαβουμε επιτελους προγνωση σεισμου δεν γινεται, παρα μονο μεσοπροθεσμα και σε βαθος χρονου 5 χρονων.

Οταν υπαρχει μια περιοδος με σεισμικη διεγερση πολυ θα βγουν για να κανουν προβλεψη μπας και πεσουν μεσα και αρπαξουν λιγο απο τη δοξα. Κατι αναλογο εχει γινει με την ομαδα ΒΑΝ και αμεσως μετα τον σεισμο της Παρνηθας. Ολοι θυμαστε που βγαινανε και λεγανε αναμεται νεος μεγαλος σεισμος και τελικα δεν εγινε τιποτα. Κατι αναλογο ειχε γινει τη δεκαετια του 80 και στη Θεσ/κη που λιγο ελειψε να εκκενωθει η πολη απο τον πανικο που ειχε προκαλεσει η εν λογω ομαδα.

Και κατι για να θυμηθουν οι παλιοι και να μαθουν οι νεωτεροι...

Ο καθηγητής κ. Βαρώτσος, ο οποίος διδάσκει στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών ήταν ο εμπνευστής και δημιουργός της ομάδας. Μετά τον καταστρεπτικό σεισμό που ισοπέδωσε την Καλαμάτα και κόστισε τη ζωή σε 20 ανθρώπους, ο κ. Βαρώτσος άφησε να διαρρεύσει ότι είχε προβλέψει την καταστρεπτική δόνηση. Στις 16 Σεπτεμβρίου ο τότε υπουργός Δημοσίων Έργων Ευ. Κουλουμπής, όμως, διαψεύδει ότι το BAN είχε προβλέψει τον σεισμό λέγοντας χαρακτηριστικά: «Για τον συγκεκριμένο σεισμό στον Μεσσηνιακό κόλπο δεν υπήρξε καμία πρόβλεψη. Πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη σεισμών. Το BAN είναι μια επιστημονική προσπάθεια την οποία βοηθάμε με όλους τους τρόπους, πλην όμως είναι ακόμη στα σπάργανα». Σε κάθε περίπτωση, η πρόβλεψη την οποία επικαλούνταν ο κ. Βαρώτσος αφορούσε την Αργολίδα και όχι την πληγείσα από τον σεισμό Μεσσηνία. Εκείνη ήταν και η πρώτη τρανταχτή αποτυχία του BAN, το οποίο μετρούσε -τότε- περίπου πέντε χρόνια ζωής - ιδρύθηκε μετά τον σεισμό του 1981 που είχε ταρακουνήσει την πρωτεύουσα και ολόκληρη τη Στερεά Ελλάδα. Ακολούθησαν κι άλλες...

Γενικα εαν γινει ενας σεισμος τις επομενες ημερες θα θεωρηθει καθαρα τυχαιο γεγονος και φυσικα δεν ηταν προβλεψιμο απο την ομαδα ΒΑΝ γιατι ουσιαστικα προβλεψη θεωρειται οταν δινεις συγκεκριμενη ημερα, τοπθεσια και μεγεθους σεισμου. Ολα τα αλλα ειναι κομπογιαννιτικες προβλεψεις του τυπου οτι τα υλικα που δινουν σεισμους στην Ελλαδα ξεκινουν απο τις ΗΠΑhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif και αν σκασει το ηφαιστειο της Αιτνας θα την γλιτωσουμε! Edited by: christos26 "

alexism
25-02-08, 00:40
ξερετε τι σημαινει ενας σεισμος 6 ριχτερ και ανω επιφανειακος στην αθηνα?θυμαστε τι εγινε το 99 και με 5.9 οχι ανω των 6 ριχτερ?

Τι σημαίνει δηλαδή; Πέσανε κάποια κτίρια ΜΟΝΟ στην επικεντρική περιοχή με σοβαρές κακοτεχνίες ή αλλαγές χρήσης, στα οποία δεν εφαρμόστηκε αντισεισμικός κανονισμός.
Αν ανακοινωθεί το οτιδήποτε, τα θύματα που θα έχουμε στις εξόδους στους δρόμους θα είναι περισσότερα, θα παραλύσει η οικονομική ζωή...... Εδώ όταν εκκενωνόντουσαν χωριά για τις φωτιές, γινόταν πλιάτσικο στα σπίτια.
Επιφανειακοί σεισμοί των 6 ρίχτερ στην Αθήνα, δεν είναι και το πλέον σύνηθες φαινόμενο, ας προσέχουμε τι λέμε.Edited by: alexism

sfeweather
25-02-08, 01:17
προσεχω πολυ καλα τι λεω...το μονο που πρεπει να ξερει καποιος για να καταλαβει αυτο που λεω ειναι πως μετριεται ενας σεισμος σε ριχτερ..δεν ειναι συνηθες φαινομενο για την αθηνα σεισμοι ανω των 6 ριχτερ!μην λεμε οτι θελουμε... δικη μου γνωμη ειναι πως τα περισσοτερα σπιτια αντεχουν μεχρι 6.5 ριχτερ..επιφανειακο σεισμο..τα περισσοτερα..και αναφερομαι σε πολυκατοικιες..εχετε δει τις σημερινες κατασκευες?πως φτιαχνουν τα κτιρια ?

sfeweather
25-02-08, 01:18
φιλικα παντα αλεξη..να μην παρεξηγηθουμε κιολας..[i]"

sfeweather
25-02-08, 22:09
[i]
"

Θοδωρήςςς
25-02-08, 22:13
[i]
κοιτα εδώ...ΡΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗ!!!ΜΠΑΙΝΕΙΣ MSN,ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΓΕΩΛΟΓΙΚΟ ΧΑΡΤΗ,με το επικεντρο στον κηπο μου!!!ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ 7άρι!!!!"

Θοδωρήςςς
25-02-08, 22:15
παω στοίχημα,ή μας δουλεύεις όλους,ή αυτή τη στιγμή στέλνεις από το laptop στη σκηνή στον κοντινότερο λόφο!

sfeweather
25-02-08, 22:20
παω στοίχημα,ή μας δουλεύεις όλους,ή αυτή τη στιγμή στέλνεις από το laptop στη σκηνή στον κοντινότερο λόφο!

αγαπητε φιλε θοδωρη..πρωτα απ ολα δεν με γνωριζεις..δεν μπορεις να μου μιλας στον ενικο..ξερεις ποιος ειμαι εγω?οχι.....ποιο μσν και αηδιες?ντε και καλα το παιζεις φιλος μου?απαιτω την οριστικη διαγραφη του τεο για συκοφαντια και προκληση σε αλλο μελος του φορουμ(sfeweather)!
ειδικα εσυ πρεπει να ετοιμαζεις απο σημερα βαλιτσα με παγουρια νερο σαντουιτς και ο,τι αλλο χρειαστεις..αντε καλα να σαι παληκαρι!!

sfeweather
25-02-08, 22:21
[i]
"

Θοδωρήςςς
25-02-08, 22:26

αγαπητε φιλε θοδωρη..πρωτα απ ολα δεν με γνωριζεις..δεν μπορεις να μου μιλας στον ενικο..ξερεις ποιος ειμαι εγω?οχι.....ποιο μσν και αηδιες?ντε και καλα το παιζεις φιλος μου?απαιτω την οριστικη διαγραφη του τεο για συκοφαντια και προκληση σε αλλο μελος του φορουμ(sfeweather)!
ειδικα εσυ πρεπει να ετοιμαζεις απο σημερα βαλιτσα με παγουρια νερο σαντουιτς και ο,τι αλλο χρειαστεις..αντε καλα να σαι παληκαρι!!
Εσεις είστε συκοφάντης!!!εκμεταλλεύεστε εκτιμήσεις της ομάδας ΒΑΝ,και τις παρουσιάζετε ως θέσεις!!!ΜΕ σκοπό την αποπλάνηση του κόσμου και τη δημιουργία αρνητικών εντυπώσεων για αυτή την ομάδα,και την πρωόθηση των χρημάτων που προορίζονται για εκεί σε σπατάλες δικών σας προσώπων!!!θα σου έρθει ο κλητήρας αύριο για έξωση από το λοφο! Edited by: Θοδωρήςςς

Θοδωρήςςς
25-02-08, 22:28
και δε με νοιάζει ΝΑ διαγραφώ κύριε απαυτούλη!!!ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ,ΛΕΓΩ,να ΛΟΓΟΔΩΤΗΣΕΤΕ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ!!!που σας διαβάζει και πλανάται πλάνην οικτρήν!!!

sfeweather
25-02-08, 22:31

Εσεις είστε συκοφάντης!!!εκμεταλλεύεστε εκτιμήσεις της ομάδας ΒΑΝ,και τις παρουσιάζετε ως θέσεις!!!ΜΕ σκοπό την αποπλάνηση του κόσμου και τη δημιουργία αρνητικών εντυπώσεων για αυτή την ομάδα,και την πρωόθηση των χρημάτων που προορίζονται για εκεί σε σπατάλες δικών σας προσώπων!!!θα σου έρθει ο κλητήρας αύριο για έξωση από το λοφο!

αγαπητε φιλε,

πρωτα απ ολα να μαθεις ορθογραφια..ποσο χρονων εισαι ?10-11?
το πρωοθηση αγαπητε φιλε δεν γραφεται ετσι..αλλα προωθηση!μονο και γιαυτο πρεπει να σας μπαναρουν..λοιπον απο τα λεγομενα σας διακρινω εντονο ενα ειρωνικο υφος και συκοφαντικο..δεν μπορειτε να αμφισβητειτε τις ικανοτητες της ομαδας μου..ηδη εχουμε στησει κιοσκι στο ορος αιγαλεω με σουβλακια και κοκορετσια..ελατε αν θελετε να πιουμε εναν καφε!
αφου πρωτα σας μπαναρει ο μοντερειτορ...

ζητωντας τον σεβασμο σας..

sfeweather - the science of meteo(seismo)logy never dies...

Θοδωρήςςς
25-02-08, 22:38
ΌΧΙ κύριε!ΜΗΝ κρύβεστε!μην κρυβεστε κατασπαράζοντας παράνομα τους καρπούς της ελληνικής φύσης!κατεβείτε κάτω εσείς και η ομάδα σας,να αντιμετωπισετε την οργή του ελληνικού λαού,για την πλάνη και τις ψευδείς πληροφορίες που διαδίδετε,ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΥΜΕΤΕΡΩΝ!

sfeweather
25-02-08, 22:44
A) Από την με ημερομηνία 22/02/2008 εργασία των N. V. Sarlis, E. S. Skordas, M. S. Lazaridou, and P. A. Varotsos,
...
D. The case of the SES activity on Feb. 9, 2008
The seismicity is currently studied in the area
N38.6 37.5 E23.3 20.0 . This investigation is still in progress.
http://img228.imageshack.us/img228/3261/sesdfeb2008iire3.jpg

...

Δυστυχώς δεν μιλάει για χρόνο και μέγεθος αλλά μόνο για την περιοχή που περικλείεται όπως παρακάτω...

http://img340.imageshack.us/img340/7758/sesdfeb2008fu1.jpg

B) Λέκκας: "7R σύντομα" αναδίπλωση σήμερα (ALTER) (Μην ξεχνάμε ότι τον κυνήγησε εισαγγελέας το 99)

Γ) Πρόδρομα φαινόμενα. (Πτώση στάθμης υδάτων - μυρωδιά από θειάφι - αλήθεια τα ψάρια στον Κορινθιακό που είναι? ΟΕΟ? )

Δ) Σκηνές να μοιράζονται στην Κόρινθο? Αλήθεια? Ψέμα? Ακούστηκε πάντως...

Ε) Τσατσαράγκος OFF Μέχρι νεωτέρας...

ΣΤ) Δρ. Θανάσουλας OFF Μέχρι νεωτέρας...

Ζ) Ο Δρ. Καρύδης μας τα έχει κάνει μπαλόνια σε ράδιο και τηλεόραση τις τελευταίες 15 μέρες (ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ) με τα κτήρια που δεν έχουν ελεγχθεί στην Αθήνα τα τελευταία χρόνια.

Η) Σεισμική έξαρση στο Ελληνικό τόξο. Μεγάλη έξαρση...

Ε, μετά από όλα αυτά πιστεύει κανείς ότι δεν θα γίνει μεγάλος σεισμός σύντομα???

Το θέμα είναι Επίκεντρο - Χρόνος - Μέγεθος.
Κοινώς πρόγνωση... "

Θοδωρήςςς
25-02-08, 22:44
ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ,ΠΗΡΕ Ο ΧΕΛΜΟΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ,ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΑ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ,ΣΕ 50 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΓΟΝΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥ!ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ...

sfeweather
25-02-08, 22:46
[i]kala o xelmos tha meinei ekei panw..tha skistoun oi dromoi..http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Θοδωρήςςς
25-02-08, 22:48
[i]kala o xelmos tha meinei ekei panw..tha skistoun oi dromoi..http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif τωρα φτάνει στον αρίσταρχο...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

ΧΕΛΜΟΣ
25-02-08, 22:51
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ!!!!!!

XXL !!!
25-02-08, 22:58
paidia edw kai 5 lepta ta skylia ti geitonias gaygizoun san trela gt???

Θοδωρήςςς
25-02-08, 23:03
paidia edw kai 5 lepta ta skylia ti geitonias gaygizoun san trela gt??? έχασε το δρόμο ο χελμός,και κατευθύνεται στο μέρος σου!

sfeweather
25-02-08, 23:05
[i]tixaio tha nai file xxl..an exei diarkeia to fainomeno(tou gavgizein) pes to...pantws den nomizw pws iparxei logos anisixias..efoson o xelmos einai athina den ktipa o egelados edw..."

XXL !!!
25-02-08, 23:10
ΟΚ ΦΙΛΕ!

Θοδωρήςςς
25-02-08, 23:13
τι του λες του παιδιου!ισα ισα,ειναι εδω ο χελμος,αρα δν χτυπαει αττικη,αρα μπορει να χτυπησει αλλες περιοχες!!!ρε χελμε,εισαι εδω?

KAPTEN
25-02-08, 23:17
paidia edw kai 5 lepta ta skylia ti geitonias gaygizoun san trela gt???

Ρε ΧΧL οτι ειναι να γινει θα γινει μικρος η μεγαλος σεισμος....

sfeweather
25-02-08, 23:20
τα σκυλια παντως δεν δειχνουν κατι πολλες φορες...σιγουρα η ακοη τους επιτρεπει να ακουνε και τα κυματα του σεισμου αλλα επρεπε ηδη να εχει γινει οποτε αραξε...

Θοδωρήςςς
25-02-08, 23:22
τα σκυλια παντως δεν δειχνουν κατι πολλες φορες...σιγουρα η ακοη τους επιτρεπει να ακουνε και τα κυματα του σεισμου αλλα επρεπε ηδη να εχει γινει οποτε αραξε... πες το όλο!ΑΡΑΞΕ ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΦΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ,ΧΩΡΙΣ ΔΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΕΔΑΦΟΣ""

sfeweather
25-02-08, 23:23
χαχα..σωστα..και οσο πιο κοντα στον χελμο...στο νεκροταφειο παπαγου ειναι μια καλη λυση..[i]"

KAPTEN
25-02-08, 23:25
τα σκυλια παντως δεν δειχνουν κατι πολλες φορες...σιγουρα η ακοη τους επιτρεπει να ακουνε και τα κυματα του σεισμου αλλα επρεπε ηδη να εχει γινει οποτε αραξε... πες το όλο!ΑΡΑΞΕ ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΦΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ,ΧΩΡΙΣ ΔΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΕΔΑΦΟΣ"

Ναι και παρε μαζι σου και καμια 200αρια κονσερβες για να τρως...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

sfeweather
25-02-08, 23:26
[i]ακριβως...ολο το μηνα εκει θα σαι .."

Θοδωρήςςς
25-02-08, 23:30
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ.ΤΙ 200 ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ?ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ.ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.ΚΑΙ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΘΑ ΠΕΣΕΙ...

sfeweather
25-02-08, 23:31
καλα 200 σουβλακια και 100 πιτσες..με το κοκορετσι να ψηνεται σιγα σιγα εδω στο ορος αιγαλεω..αραχτοι εγω και ο τεο απολαμβανουμε τη ξαστερια!!περιμενοντας τα καλυτερα..[i]"

KAPTEN
25-02-08, 23:33
καλα 200 σουβλακια και 100 πιτσες..με το κοκορετσι να ψηνεται σιγα σιγα εδω στο ορος αιγαλεω..αραχτοι εγω και ο τεο απολαμβανουμε τη ξαστερια!!περιμενοντας τα καλυτερα..[i]

Εγω θα βαλω 10 αρνια και το κρασι"

Θοδωρήςςς
25-02-08, 23:33
καλα 200 σουβλακια και 100 πιτσες..με το κοκορετσι να ψηνεται σιγα σιγα εδω στο ορος αιγαλεω..αραχτοι εγω και ο τεο απολαμβανουμε τη ξαστερια!!περιμενοντας τα καλυτερα..[i] ΡΕ,ΠΑΙΔΙΑ,ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ?ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΠΑΡΝΗΘΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΒΥΘΙΣΗΣ ΒΟΥΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 400 ΜΕΤΡΑ!ΑΛΛΑ ΟΚ,ΘΑ ΨΗΝΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΘΑΛΑΣΣΙΑ.ΧΑΛΑΡΑ..."

sfeweather
25-02-08, 23:35
[i]ΧΑΛΑΡΑ ΡΕΕΕ.."

KAPTEN
25-02-08, 23:35
καλα 200 σουβλακια και 100 πιτσες..με το κοκορετσι να ψηνεται σιγα σιγα εδω στο ορος αιγαλεω..αραχτοι εγω και ο τεο απολαμβανουμε τη ξαστερια!!περιμενοντας τα καλυτερα..[i] ΡΕ,ΠΑΙΔΙΑ,ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ?ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΠΑΡΝΗΘΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΒΥΘΙΣΗΣ ΒΟΥΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 400 ΜΕΤΡΑ!ΑΛΛΑ ΟΚ,ΘΑ ΨΗΝΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΘΑΛΑΣΣΙΑ.ΧΑΛΑΡΑ...

Κινδυνος τσουναμι καλυτερα βουνο"

Θοδωρήςςς
25-02-08, 23:36
ΚΟΙΤΑ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ...

<a href=http://www.youtube.com/watch?v=k1UOtQdi7yQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=k1UOtQdi7yQ</A>

ΜΕΙΝΑΜΕ ΓΑΥΡΟΙ ΟΜΩΣ!"

sfeweather
25-02-08, 23:37
καλυτερα η αθηνα τελειωσε....τεο παμε ΧΕΛΜΟ?

Θοδωρήςςς
25-02-08, 23:39
κατσε ρε...να πιασει σεισμος στον αρισταρχο,και να μας πεταξει κάτω?Θα πάμε σπίτι του Χελμού ομως!!!Σεισμική τρύπα!

sfeweather
25-02-08, 23:43
κατσε ρε...να πιασει σεισμος στον αρισταρχο,και να μας πεταξει κάτω?Θα πάμε σπίτι του Χελμού ομως!!!Σεισμική τρύπα!

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifποσους χωραει το σπιτι του?εμεις θα παρουμε γαλαρια...ταρατσα πανω να χουμε φιλετο ολη την αθηνα..ο καρτεν στο υπογειο (στα υπογεια ειναι η θεα) και ο blades με το χελμο στο διπλο..η οικογενεια θα αναχωρησει για τριημερο ταξιδι στο st moritz...
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Θοδωρήςςς
25-02-08, 23:49
XAXA!ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ,ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑ V8(ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΧΕΛΜΟΣ),ΜΕ ΣΦΥΡΗΛΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ????ο blades,θα φύγει για βασιλίτσα!

Θοδωρήςςς
25-02-08, 23:51
[i]

ο blades,εθεάθη να σκάβει ένα λαγούμι στο χιόνι... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifEdited by: Θοδωρήςςς "

KAPTEN
25-02-08, 23:53
εχασε της κονσερβες

tornado
25-02-08, 23:55
παιδια να προσεχετε στον αρισταρχο γιατι αν γινει σεισμος θα βρεθειτε υπογειως στα σπηλαια λιμνων!! [i]"

sfeweather
26-02-08, 00:01
[i]
"

Θοδωρήςςς
26-02-08, 00:02
[i]"

Θοδωρήςςς
26-02-08, 00:05
re sfe,δεν αλλαζουμε βουνο?βρωμαει η ψυταλλεια!

sfeweather
26-02-08, 00:39
kai pou na pame re?thelw na xw panoramiki thea..

Θοδωρήςςς
26-02-08, 00:41
πάμε λυκαβητό ωρέ!θα δούμε και την ακρόπολη να πέφτει στην καλύτερη!Edited by: Θοδωρήςςς

sfeweather
26-02-08, 00:44
+1 einai k ereipio..

sfeweather
26-02-08, 00:48
δεν θα ανεβει κανεις αλλος εδω πανω?

Θοδωρήςςς
26-02-08, 00:49
ΡΕ ΒΛΑΣΦΗΜΕ!ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ!ΑΠΑΙΤΩ ΜΠΑΝ ΤΩΡΑ...

sfeweather
26-02-08, 00:54
[i]
"

Θοδωρήςςς
26-02-08, 01:03
ΛΊΣΤΑ ΚΤΙΡΙΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ

βάζω το πρώτο

1)λεωφόρος!

sfeweather
26-02-08, 01:05
Μμμμ 2)το μον παρνες...[i]"

sfeweather
26-02-08, 01:09
παιδια μακαρι να μην γινει τιποτα...μακαρι.....αλλα διασκεδαστε το!!δεν μπορουμε να κανουμε και κατι αλλο!!ουζακια μεζεδες και ολα ειναι μια χαρα..

Spyros87
26-02-08, 01:11
Τιποτα δεν θα γινει...Σας το λεω εγω...ολοι καλα τα λενε...εκ των υστερων

Θοδωρήςςς
26-02-08, 01:12
1/ΛΕΩΦΟΡΟΣ

2/ΜΟΝ ΠΑΡΝΕΣ

3/2ο ΛΥΚΕΙΟ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ(ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΒΕΒΑΙΑ)

Spyros87
26-02-08, 01:13
Αρκει να μη εισαι μεσα Τεο!!!

Θοδωρήςςς
26-02-08, 01:15
[i]αν φύγω από το αιγάλεω,θα πάω σπιτι του χελμού!"

sfeweather
26-02-08, 01:29
kalinixta paidia..

Θοδωρήςςς
26-02-08, 01:32
kalhnyxta και απο εμενα!σπυρο,καλως ορισες!

Spyros87
26-02-08, 03:25
Ες αυριον η περιληψη του τι εγινε οσο ελειπα...[i]"

sfeweather
26-02-08, 14:05
gia deyteri mera sto oros aigalew perimenoume ton megalo seismo...liakada distixws den pronoisame gia antiliako !foveri iliolousti mera..anoiksiatiki...

Θοδωρήςςς
26-02-08, 14:29
και ομολογω,είναι τρομερό να κοιμάσαι με φόντο την απεραντοσύνη του αγαίου!(πως ειχε πει η αντζελα το λιβυκο ατλαντικό!)

sfeweather
26-02-08, 14:30
αγγαλια μαλιστα με τον sfeweather...

Θοδωρήςςς
26-02-08, 14:41
αγγαλια μαλιστα με τον sfeweather... [i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifase...του έπεσε και βαρύ το κατσίκι,ευτυχώς είμαστε σε εξοχή!είχε υποσχεθεί και κάτι για τσοπάνες και βοσκοπούλες,αλλά δεν τις έχω δει ακόμα..."

Spyros87
26-02-08, 18:21
Γεια σας παιδες...Τι λετε παλι? μονο τον τιτλο ειδα

Θοδωρήςςς
26-02-08, 20:21
χαχα!ειμαστε στο αιγαλεω με τον σφε,αναμένωντας το σεισμό!

KAPTEN
26-02-08, 20:42
χαχα!ειμαστε στο αιγαλεω με τον σφε,αναμένωντας το σεισμό!

Τα αρνια τα βαλατε για να ερθω...

Spyros87
26-02-08, 20:45
Γεια σου καπτεν με τα φαγοποτια σου!!!!

KAPTEN
26-02-08, 20:47
θα σου κρατησουμε κανα παιδακι Σπυρο...[i]"

Spyros87
26-02-08, 20:48
Ξερεις εγω ουτε...τρωω,ουτε...πινω,ουτε...καπνιζω αλλα θα σας κανω τη χαρη!!!! Κρατηστε 2-3 κιλα...[i]"

KAPTEN
26-02-08, 20:49
Ρε συ κανα παιδακι ειπαμε, τι θα φαμε εμεις[i]"

Spyros87
26-02-08, 20:51
Φιλε χρηστο η την κανουμε σωστα τη δουλεια η οχι!!!! να προμηθευτειτε μπολικα...και καμια νταμιζανα κρασι...[i]"

KAPTEN
26-02-08, 20:53
Νταμιζανα?Βαρελια[i]"

Spyros87
26-02-08, 20:56
Αντε να γινει ο σεισμος να γινουμε γκολ!!!![i]"

Θοδωρήςςς
26-02-08, 21:03
χαχαχα!τι λέτε ρε μπεκροκανάτες!εδώ έχει κάτι παράνομες ζωνιανιτικες φυτείες πάντως...άντε να πιάσει φωτιά,να μαστουρώσουν τα παιδιά!

Spyros87
26-02-08, 21:03
ΠΟΥ ΠΟΥ?????[i]"

Θοδωρήςςς
26-02-08, 21:04
στα οροπέδια του αιγάλεω,πάνω από τα 800 μέτρα(είμαι υπό την επήρεια)[i]"

Spyros87
26-02-08, 21:07
Τυχερε!!![i]"

Θοδωρήςςς
26-02-08, 21:47
ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΛΟΙΠΟΝ,ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΑ...

sfeweather
27-02-08, 15:21
xairetaii!!

Θοδωρήςςς
27-02-08, 15:23
τσάμπα ανεβήκαμε...[i]"

sfeweather
27-02-08, 15:26
ayrio fernw stouvlakia sto aigalaiw...ok teo?

Θοδωρήςςς
27-02-08, 15:39
επρεπε να το εστελνες σε πμ,γτ τώρα βλέπω τον κάπτεν και το χελμό,να ανεβαίνουν πάνω...

Spyros87
27-02-08, 17:27
κατστροφολογια για το τιποτα...ευτυχως αυριο ειναι τσικνοπεμπτη!!!

Θοδωρήςςς
29-02-08, 00:44
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΦΕ.ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ,ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΙΣΜΟ ΑΥΡΙΟ...ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ![i]Edited by: Θοδωρήςςς "

frozed2
01-03-08, 15:22
Nεες δονησεις σε Κoζανη (εχθες) 4.4R, και σημερα σε Κρητη 4.6R και Σαμο επίσης 4.6R... Edited by: frozed2

KAPTEN
01-03-08, 15:54
Nεες δονησεις σε Κoζανη (εχθες) 4.4R, και σημερα σε Κρητη 4.6R και Σαμο επίσης 4.6R...

Δωσε κι αλλο...

Θοδωρήςςς
01-03-08, 16:13
Nεες δονησεις σε Κoζανη (εχθες) 4.4R, και σημερα σε Κρητη 4.6R και Σαμο επίσης 4.6R...

Δωσε κι αλλο... ΄παιδί,παραγγελιά έναν 7άρι για Αττική!

frozed2
01-03-08, 16:20

οχι ρε παιδες 7αρι στην αττικη....
Αν ειναι για τα σχολεια, βαλτε βομβα...

Θοδωρήςςς
01-03-08, 16:43

οχι ρε παιδες 7αρι στην αττικη....
Αν ειναι για τα σχολεια, βαλτε βομβα...

ti βομβα?το σχολειο που πηγαινω,χτισμενο επι χουντας,ειναι με γυαλια χωμενα στους ψηλους τοιχους(και ας ειναι εξοχικο το μερος)αν του κάνεις ένα φου",θα πέσει."

sfeweather
02-03-08, 02:16
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ALPHA TV ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΤΟΥ "ΕΘΝΟΥΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΒΑΝ ΣΤΙΣ 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΣΤΟ Αμερικανικό Πανεπιστήμιο Cornell ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΣΗΜΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΙΣΜΟ ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΞΟ ΑΠΟ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ ΕΩΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ:)"

Spyros87
02-03-08, 10:02
Ελα ρε σφε μην τρομοκρατεις τα πληθη...ας γινει πρωτα και βλεπουμε!

sfeweather
02-03-08, 11:57
ok spiro..dikio exeis,...alla den ta tromokratw ..ta proetoimazw....des gia paradeigma ton teo...

Θοδωρήςςς
02-03-08, 11:58
άλλαξα μαλλί,για να υποδεχτώ την επιστροφή στην εποχή του λίθου...

sfeweather
02-03-08, 12:35
[i]
"

Spyros87
02-03-08, 17:13
Και να τους προετοιμασεις δεν μπορουν να κανουν τπτ! δηλαδη τι; να κατσουν ολη μερα εκτος σπιτιου; Αν ειναι γραφτο σου τιποτα δεν σε γλιτωνει ειμαι αυτης της αποψης.Τωρα ο Τεο ειναι αλλη ιστορια...[i] Γεια σς ψαρουκλες κανω τα μαλλια μου μπουκλες που λενε!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Θοδωρήςςς
02-03-08, 17:40
Και να τους προετοιμασεις δεν μπορουν να κανουν τπτ! δηλαδη τι; να κατσουν ολη μερα εκτος σπιτιου; Αν ειναι γραφτο σου τιποτα δεν σε γλιτωνει ειμαι αυτης της αποψης.Τωρα ο Τεο ειναι αλλη ιστορια...[i] Γεια σς ψαρουκλες κανω τα μαλλια μου μπουκλες που λενε!!!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Ο Μάκης ξέρει..."

sfeweather
03-03-08, 00:55
Υπάρχουν ρήγματα με δυναμική άνω των 7 Ρίχτερ Οι μελέτες, το τόξο και γιατί τρέμουν οι σεισμολόγοι Ρίχτερ τρόμου προκαλεί η ισχυρή σεισμική δόνηση της Μεθώνης. Ο σεισμός, που είχε μέγεθος 6,5 βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ, έχει θέσει σε συναγερμό την επιστημονική κοινότητα, καθώς όλοι φοβούνται το «ξύπνημα» του Ελληνικού τόξου. Τα αλλεπάλληλα χτυπήματα του Εγκέλαδου, καθώς και μελέτες σεισμολόγων που «βλέπουν» επερχόμενα, ισχυρά χτυπήματά του, έχουν κάνει σύσσωμη την επιστημονική κοινότητα να έχει βάλει υπό το μικροσκόπιό της τον Ελλαδικό χώρο, αφού κάποιοι από τους σεισμολόγους κάνουν λόγο ακόμα και για επερχόμενο «τσουνάμι» δονήσεων! Το πλέον ανησυχητικό βέβαια, είναι το γεγονός ότι το περασμένο χρονικό διάστημα, που η χώρα μας διήνυε περίοδο σεισμικής ησυχίας, είχαν καταρτιστεί τρεις μελέτες οι οποίες καταδείκνυαν επερχόμενη διέγερση στον Ελλαδικό χώρο, με δονήσεις μεγάλου μεγέθους (άνω των 6). Οι δύο από αυτές, έχουν στην κυριολεξία «πέσει μέσα», αφού «έβλεπαν» σειρά δονήσεων στην περιοχή του Ελληνικού σεισμικού Τόξου, ενώ η τρίτη κάνει λόγο για ντόμινο που θα ξεκινήσει από την Κωνσταντινούπολη και, διασχίζοντας το Β. Αιγαίο, θα φτάσει μέχρι και την Εύβοια. Το ζητούμενο, βέβαια, τώρα, είναι το αν θα επιβεβαιωθούν οι παραπάνω μελέτες και, ακόμα περισσότερο, οι φόβοι των σεισμολόγων που λένε ότι οι τελευταίες δονήσεις ενδεχομένως να αποτελούν τη «σκανδάλη» για ένα, ή περισσότερα μεγάλα γεγονότα στην ευρύτερη περιοχή. Οι δηλώσεις επιστημόνων, όπως αυτή του σεισμολόγου του Αστεροσκοπείου, Μ. Σκορδίλη, ότι μπορεί ο σεισμός των 6,5 Ρίχτερ στη Μεθώνη να μην είναι ο κύριος, καταδεικνύουν την ανησυχία και τον προβληματισμό για τα επόμενα χτυπήματα του Εγκέλαδου. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι το τελευταίο χρονικό διάστημα το Τμήμα Σεισμολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, είναι σε κατάσταση κόκκινου συναγερμού. Τόσο ο διευθυντής του τμήματος, Άκης Τσελέντης, όσο και επιστήμονες από όλη τη χώρα, βρίσκονται σχεδόν επί 24ώρου βάσεως στο ύπαιθρο, μελετώντας τη συμπεριφορά των ρηγμάτων στον Πελοποννησιακό κυρίως χώρο. Ο λόγος, είναι οι ενδείξεις ότι τα ρήγματα στην ευρύτερη περιοχή βρίσκονται σε «ώριμη» κατάσταση, ώστε να «δώσουν» σεισμό, ή σεισμούς. Σε πόλεις της Πελοποννήσου, όπως η Πάτρα και ο Πύργος, νησιά του Ιονίου και περιοχές από τις οποίες διέρχεται το Ελληνικό τόξο, έχουν τοποθετηθεί ειδικοί σταθμοί μέτρησης δεδομένων και παρακολούθησης των ρηγμάτων. Αυτό που, σύμφωνα με πληροφορίες εξετάζουν οι σεισμολόγοι, είναι το αν οι τέσσερις τελευταίοι σεισμοί (στο Λεωνίδιο, οι «δίδυμοι» και της Μεθώνης) αποτελούν προσεισμούς για ένα μεγαλύτερο γεγονός, ή μπορεί να προκαλέσουν φαινόμενο “triggering” ενεργοποιώντας και άλλα ρήγματα του τόξου. Στην τελευταία περίπτωση, σχολίαζαν προχθές σε ελληνικό πανεπιστήμιο, είναι πολύ πιθανό ο χώρος που επηρρεάζεται από το ελληνικό τόξο να βιώσει ένα «τσουνάμι» σεισμών- εξηγώντας ότι πρόκειται για ισχυρές σεισμικές δονήσεις με μία «κατεύθυνση». Μελέτες που έχουν γίνει στο παρελθόν, εξηγούν οι ίδιες πηγές, έχουν καταδείξει ότι ακόμα και δονήσεις που δεν είναι ικανές να δημιουργήσουν «ντόμινο» (κάτω των 7 Ρίχτερ, δηλαδή) μπορεί, στο ελληνικό τόξο, να ενεργοποιήσουν γειτονικά ρήγματα, οι δονήσεις από τα οποία θα ενεργοποιήσουν άλλα, τα οποία θα δώσουν άλλους σεισμούς κ.ο.κ. Το τρομακτικό είναι ότι σε ορισμένες ζώνες του τόξου, υπάρχουν ρήγματα τα οποία έχουν δυναμική άνω των 7 Ρίχτερ.

-Έχει ετοιμάσει μελέτη και τη δίνει τις επόμενες ημέρες Νέο μεγάλο σεισμό «βλέπει» η ομάδα ΒΑΝ Τα Ρίχτερ τρόμου που προκάλεσε η ισχυρή σεισμική δόνηση της Μεθώνης, συνεχίζονται, με μάλλον πιο επώδυνο τρόπο. Η Ομάδα ΒΑΝ, του καθηγητή Παναγιώτη Βαρώτσου, δίνει, τις επόμενες μέρες, νέα έκθεσή της, σύμφωνα με την οποία προβλέπεται νέος, ισχυρός σεισμός, στην ευρύτερη περιοχή της ν. Πελοποννήσου και του Ιονίου. Σύμφωνα με πληροφορίες, η εν λόγω μελέτη θα αναρτηθεί εντός των ημερών στη βάση δεδομένων “Statistical Mechanics” του Αμερικανικού Πανεπιστημίου Cornell, ενώ έγκυρες πηγές σημειώνουν πως στη συνέχεια, θα ενημερωθεί και Ο ΟΑΣΠ. Η νέα έκθεση- πρόβλεψη, θα ακολουθήσει την αμέσως προηγούμενη, η οποία, σύμφωνα με τον συντονιστή των επιστημόνων που απαρτίζουν την ομάδα ΒΑΝ, καθηγητή Άκη Τσελέντη, προέβλεψε το σεισμό στη Μεθώνη. Αυτή τη φορά, οι σταθμοί ΒΑΝ στην Πελοπόννησο, φέρονται να έχουν καταγράψει ηλεκτρικά σήματα, τα οποία καταδεικνύουν πώς υπάρχει διέγερση των ρηγμάτων στην περιοχή του Ελληνικού τόξου. Η ανάλυση της μελέτης, θα αναφέρει πως το μέγεθος του σεισμού που αναμένεται, θα κυμαίνεται περί τους 7,5 βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ, ενώ στο «κόκκινο» μπαίνει η περιοχή την οποία διέρχεται το Ελληνικό σεισμικό τόξο, από τη νότια Πελοπόννησο, μέχρι και το Ιόνιο- ενώ ιδιαίτερο βάρος ρίχνεται και στην Ολυμπία, όπου σύντομα θα γίνει η Αφή της Φλόγας! Η έκθεση της ομάδας ΒΑΝ, επισημαίνουν αξιόπιστες πηγές, είναι σχεδόν έτοιμη και πρόκειται να δημοσιευθεί τις αμέσως επόμενες ημέρες στην ίδια βάση δεδομένων, του ίδιου Αμερικανικού Πανεπιστημίου που είχε φιλοξενήσει και την προηγούμενη πρόβλεψη της Ομάδας. Μάλιστα, σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, η μελέτη επρόκειτο να αναρτηθεί στη βάση δεδομένων χθες, όμως οι κ. Βαρώτσος και Τσελέντης, φέρονται να την «κράτησαν» για να προσθέσουν και νέα επιστημονικά δεδομένα, αφού συλλέγουν συνεχώς στοιχεία από τους σταθμούς ΒΑΝ που έχουν εγκαταστήσεις στις «κόκκινες» περιοχές. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι αργά χθες, ο κ. Τσελέντης, επεσήμαινε με νόημα πως «περιμένουμε σεισμό μεγαλύτερο των 6,8 Ρίχτερ στην ευρύτερη περιοχή του Ιονίου», καταδεικνύοντας με αυτό τον τρόπο, πως όσο περνούν οι ώρες, οι ομάδα κατασταλάζει με μεγαλύτερη ακρίβεια ως το προς το πού και πόσο αναμένεται η νέα σεισμική δόνηση. Αυτές τις ημέρες πάντως, οι συνεργάτες της ομάδας βρίσκονται κυριολεκτικά 24 ώρες το 24ωρο στο πόδι, συλλέγοντας και αναλύοντας συνεχώς τα δεδομένα των σταθμών ΒΑΝ από τα ηλεκτρικά σήματα που λαμβάνουν, από τα ρήγματα. Τους φόβους επιτείνουν οι εκτιμήσεις σεισμολόγων ότι οι τελευταίες δονήσεις ενδεχομένως να αποτελούν τη «σκανδάλη» για μεγάλα γεγονότα στην ευρύτερη περιοχή. Οι δηλώσεις επιστημόνων, όπως αυτή του σεισμολόγου του Αστεροσκοπείου, Μ. Σκορδίλη, ότι μπορεί ο σεισμός των 6,5 Ρίχτερ στη Μεθώνη να μην είναι ο κύριος, καταδεικνύουν την ανησυχία και τον προβληματισμό για τα επόμενα χτυπήματα του Εγκέλαδου. Πάντως, σε ότι αφορά τις μελέτες της Ομάδας ΒΑΝ, υπάρχουν και σεισμολόγοι που κάνουν λόγο για μια νέα… «φούσκα».

Τι κατέθεσε πριν από ένα μήνα στον ΟΑΣΠ ομάδα ειδικών μεγάλου ελληνικού πανεπιστημίου – Ποιοι μιλούν για ντόμινο μεγάλου μεγέθους στο βόρειο Αιγαίο 3 μελέτες «βλέπουν» σεισμικό τσουνάμι στην Ελλάδα Τρεις μελέτες, που έχουν καταρτιστεί από ισάριθμες επιστημονικές μονάδες, «βλέπουν» μεγάλο σεισμό στον Ελλαδικό χώρο. Σοκ προκαλεί η αποκάλυψη ότι, εδώ και μήνες, προειδοποιούν, μέσω εκθέσεών τους, για «σεισμική διέγερση» στην Ελλάδα, που θα φέρει δονήσεις άνω των 6 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ. Οι δύο από αυτές έχουν επιβεβαιωθεί εν μέρει, αφού μίλαγαν για σεισμούς άνω των 6 Ρίχτερ στις περιοχές του Ελληνικού τόξου, όπου σημειώθηκαν, όμως κάνουν λόγο και για επερχόμενες δονήσεις. Η τρίτη, δε, μιλά για σεισμικό ντόμινο μεγάλου μεγέθους στο βόρειο Αιγαίο. Το θρίλερ με τις μελέτες που προέβλεπαν, ή προβλέπουν σεισμό, βέβαια, γίνεται ακόμα πιο έντονο, αν σκεφτεί κανείς ότι μόνο μία από αυτές έχει κατατεθεί στην αρμόδια Επιτροπή Εκτίμησης Σεισμικού Κινδύνου του Οργανισμού Αντισεισμικής Προστασίας και, τα μέλη της, προφυλάσσουν το περιεχόμενό της, από ενδεχόμενη «διαρροή» στον Τύπο, ως «κόρη οφθαλμού». Σε ότι αφορά τις άλλες δύο, η μία συντάχθηκε από την Ομάδα ΒΑΝ του καθηγητή Παναγιώτη Βαρώτσου και δημοσιεύθηκε στο Πανεπιστήμιο του Cornell (εκτενές ρεπορτάζ δίπλα), ενώ η άλλη, έχει συνταχθεί από Τούρκο σεισμολόγο και έχει κατατεθεί στις αρμόδιες αρχές της γείτονος. Η μελέτη- «μυστήριο» Όπως αποκαλύπτει σήμερα η “Press Time”, πριν από περίπου ένα μήνα, κατατέθηκε στον ΟΑΣΠ μελέτη ομάδας επιστημόνων από μεγάλο ελληνικό Πανεπιστήμιο, σύμφωνα με την οποία υπάρχει σεισμική διέγερση στο Ελληνικό τόξο και αναμένεται να εκδηλωθεί σε αυτό σεισμική δραστηριότητα. Βάσει των επιστημονικών δεδομένων που έχουν συγκεντρώσει οι συντάκτες της μελέτης, παρατηρώντας τη σεισμική συμπεριφορά του ελλαδικού χώρου, συμπεραίνουν ότι ο Εγκέλαδος θα χτυπήσει με μέγεθος άνω των 6 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ. Σύμφωνα με πληροφορίες, η συγκεκριμένη έκθεση επικεντρώνεται στο δυτικό τμήμα του τόξου, το οποίο εκτός του ότι είναι ο χώρος με την υψηλότερη σεισμικότητα στην Ευρώπη, έχει και δυναμική να δώσει δονήσεις μεγέθους μέχρι και 7,5 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ. Το ανησυχητικό της υπόθεσης είναι ότι η έκθεση δεν αναφέρεται στα τελευταία γεγονότα των 6,5 Ρίχτερ στη Μεθώνη και το Λεωνίδιο, αφού δίνει άλλες συντεταγμένες για το επίκεντρο του μεγάλου σεισμού που αναμένει. Πάντως, το πλήρες και ακριβές περιεχόμενο της συγκεκριμένης μελέτης δεν αποκαλύπτεται, ούτε από τον ΟΑΣΠ, ούτε από τους συντάκτες της, «για λόγους δεοντολογίας», όπως χαρακτηριστικά λένε και οι δύο πλευρές, που αρνούνται να δώσουν οιαδήποτε πληροφορία γι’ αυτή στον Τύπο. Θρίλερ με 8 Ρίχτερ! Σοκ προκαλεί και μια άλλη μελέτη, η οποία, αυτή τη φορά, έχει συνταχθεί από επιστήμονες του Σεισμολογικού Ινστιτούτου του Μαρμαρά, έξω από την Κωνσταντινούπολη. Αυτή η έκθεση, έχει κατατεθεί στην αρμόδια αρχή της Τουρκίας, έχει δημοσιευθεί σε ξένο επιστημονικό περιοδικό, ενώ για το περιεχόμενό της έχει ενημερωθεί από το Ινστιτούτο και η χώρα μας, σε υπουργικό επίπεδο. Σε αυτή, οι Τούρκοι σεισμολόγοι, δηλώνουν ότι δίνουν πιθανότητες περί το 65% ώστε να σημειωθεί το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα ένας ισοπεδωτικός σεισμός μεγέθους ως και 8 Ρίχτερ στη θάλασσα του Μαρμαρά. Αυτός ο σεισμός, ο οποίος, όσο περνά ο καιρός, αυξάνονται οι πιθανότητες να συμβεί, λένε οι Τούρκοι σεισμολόγοι, εκτός του ότι θα προκαλέσει τρομακτικές ζημιές στην Κωνσταντινούπολη, θα προκαλέσει ραγδαίες ανακατατάξεις στη γεωλογική δομή του Ελλαδικού χώρου. Κι αυτό γιατί, σύμφωνα πάντα με τη μελέτη, θα αποτελέσει τη «σκανδάλη» για την εκδήλωση ενός σεισμικού ντόμινο, με δονήσεις μεγάλων μεγεθών στο ρήγμα της Ανατολίας. Η μελέτη βλέπει μεταφορά της σεισμικής δραστηριότητας προς τα δυτικά, δηλαδή στο «τόξο» του βορείου Αιγαίου, όπου εκτείνεται το ρήγμα της Ανατολίας, μέχρι και την Εύβοια. Οι Τούρκοι σεισμολόγοι εμφανίζονται τόσο βέβαιοι για το «ντόμινο» που ο επικεφαλής τους, έχει φτάσει στο να ζητήσει επισήμως τη συνεργασία Τουρκίας- Ελλάδας για την εκκένωση ολόκληρων πόλεων και στις δύο χώρες και τη μετεγκατάστασή τους για την ασφάλεια των πολιτών! Η συγκεκριμένη μελέτη, γίνεται αποδεκτή, σε ότι αφορά το περιεχόμενό της, από το σύνολο του επιστημονικού κόσμου, τόσο στην Ελλάδα και τη γείτονα, αλλά και σε διαφορετικές χώρες, όπως η ΗΠΑ, όπου έχει επίσης παρουσιαστεί, όμως οι Έλληνες σεισμολόγοι θεωρούν τουλάχιστον υπερβολική την πρόταση εκκένωσης περιοχών υπό το φόβο του σεισμού. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΟΞΟ Το ελληνικό τόξο, είναι μια «συστοιχία» ρηγμάτων, διασχίζει από την Κεφαλονιά, το νότιο Ιόνιο ανατολικά της Πελοποννήσου, νότια της Κρήτης και καταλήγει στη Ρόδο. Πολλά από τα ρήγματα του τόξου, έχουν δυνατότητα να «χτυπήσουν» με μεγέθη μέχρι και τους 7,5 βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ. Είναι το όριο επαφής και σύγκλισης της αφρικανικής με την ευρασιατική λιθοσφαιρική πλάκα, αφού η πρώτη βυθίζεται (με ταχύτητα περίπου <st1:metricc&#111;nverter productid="4,5 εκατοστών" w:st="&#111;n">4,5 εκατοστών</st1:metricc&#111;nverter> το χρόνο) κάτω από τη δεύτερη. Αυτή η κίνηση των λιθοσφαιρικών πλακών είναι και η αιτία του σεισμού της περασμένης εβδομάδας. Η επιστροφή του ΒΑΝ, οι προβλέψεις και τα 19 εκατ. ευρώ Με μια έκθεση σοκ- σύμφωνα με την οποία προέβλεπε σεισμό 6 Ρίχτερ στον Ελλαδικό χώρο «το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα», επανήλθε δυναμικά στο προσκήνιο η ομάδα ΒΑΝ, του καθηγητή Παναγιώτη Βαρώτσου. Η έκθεση της ομάδας για τον επικείμενο σεισμό, που αναρτήθηκε στη βάση δεδομένων του αμερικανικού πανεπιστημίου Cornell, έχει θέσει σε συναγερμό τους Έλληνες επιστήμονες. Για διαφορετικούς λόγους τον καθένα. Το πιο ανησυχητικό απ’ όλα βέβαια, είναι το ότι ανάμεσα στις περιοχές που έχει βάλει στο «μικροσκόπιο» η ομάδα, είναι και η Ολυμπία, στην οποία το «αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα» θα γίνει η Αφή της Φλόγας, καθώς και ότι η συγκεκριμένη έκθεση δεν φαίνεται να προέβλεπε μόνο το σεισμό της Μεθώνης… Πάντως η πρόβλεψη την οποία δημοσιοποίησε η επιστημονική ομάδα, έχει ήδη αρχίσει να προκαλεί τα πρώτα… ρήγματα στη σεισμολογική κοινότητα, αφού η ομάδα ΒΑΝ φέρεται να ενημέρωσε, στις 6 Φεβρουαρίου την αρμόδια Επιτροπή Εκτίμησης Σεισμικού Κινδύνου, με επιστολή του Άκη Τσελέντη προς τον πρόεδρο της Επιτροπής, Γ. Παπαδόπουλο, ότι ένας σταθμός της καταγράφει διέγερση στη συγκεκριμένη περιοχή του ελληνικού τόξου. Για το περιεχόμενο της επιστολής, ο κ. Παπαδόπουλος, ενημέρωσε τον πρόεδρο του ΟΑΣΠ, το διευθυντή του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου και το γ.γ. Περιφέρειας Ιονίου. Ο κ. Τσελέντης λέει πως ο σεισμός είχε προβλεφθεί και η επιστολή δεν αξιολογήθηκε ως έπρεπε, όμως ο κ. Παπαδόπουλος διαφωνεί και λέει πως η ομάδα δεν κατέθεσε κανένα επιστημονικό δεδομένο, ώστε να αξιολογηθεί διαφορετικά. Πήραν «μήνυμα» για 6 Ρίχτερ Αυτό που ενδεχομένως δεν είναι γνωστό, είναι το γεγονός ότι η Ομάδα ΒΑΝ δεν είναι μόνο ο Παναγιώτης Βαρώτσος, αλλά μια πλειάδα επιστημόνων, όπως ο καθηγητής του Τμήματος Σεισμολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, Άκης Τσελέντης. Ο κ. Τσελέντης, επισημαίνουν ασφαλείς πηγές, είναι μάλλον και ο σημαντικότερος λόγος που η Ομάδα επανέρχεται στα φώτα της δημοσιότητας. Φέρεται να πιέζει τον κ. Βαρώτσο –ο οποίος από την άλλη δεν επιθυμεί δημοσιότητα- να «φανεί η δουλειά προς τα έξω» (σ.σ. σε ότι αφορά τα ελληνικά πράγματα), καθώς θεωρεί ότι είναι ένα σημαντικό έργο που «πάει χαμένο στην αφάνεια». Ο μεγάλος «θόρυβος» πάντως, προκλήθηκε μετά τις δηλώσεις επιστημόνων ότι το ΒΑΝ είχε προβλέψει το σεισμό των 6, 5 Ρίχτερ στο Λεωνίδιο, αλλά και τους «δίδυμους» σεισμούς της Χαλανδρίτσας. Και στις δύο περιπτώσεις, τονίζουν οι επιστήμονες, είχαν σταλεί ανάλογα σήματα του ΒΑΝ στη βάση δεδομένων του Cornell. Σε ότι αφορά το Λεωνίδιο μάλιστα, όπου ο σεισμός σημειώθηκε στις 6 Ιανουαρίου 2008, το σήμα της ομάδας ΒΑΝ που τον προέβλεπε, φέρεται να είχε σταλεί από τις 7 Νοεμβρίου 2007! Ο «σεισμός» βέβαια, έρχεται τώρα, μετά τη δημοσίευση, στη βάση δεδομένων του αμερικανικού πανεπιστημίων, των σεισμικών σημάτων που κατέγραψε η Ομάδα ΒΑΝ, και σύμφωνα με την ανάλυσή της «δείχνουν» ότι αναμένεται σεισμός μεγαλύτερος των 6 Ρίχτερ. Τα ηλεκτρικά σήματα, σύμφωνα με τη μελέτη, κατεγράφησαν από τους σταθμούς ΒΑΝ στην Πάτρα και τον Πύργο. Οι επιστήμονες που συνεργάζονται με την ομάδα περνούν πολλές ώρες στο ύπαιθρο, συλλέγοντας και αξιολογώντας τις μετρήσεις του δικτύου, καθώς και παρακολουθώντας τα σεισμικά δεδομένα των περιοχών που έχουν «βάλει στο κόκκινο». Όπως φαίνεται, η περιοχή την οποία μελετούν οι σεισμολόγοι, ως αυτή στην οποία αναμένεται να είναι το επίκεντρο του ισχυρού σεισμού που αναμένουν, περιλαμβάνει την Πάτρα, την Ολυμπία, το δυτικό Κορινθιακό, την Κεφαλονιά, τη Ζάκυνθο και μέρος της Αιτωλοακαρνανίας. Προσέξτε: Η διέγερση που είδαν οι σταθμοί ΒΑΝ, δεν αφορούσε, σύμφωνα με τους επιστήμονες, μόνο την περιοχή όπου σημειώθηκαν τα 6,5 Ρίχτερ, προχθές. Τα σήματα κατεγράφησαν από το σταθμό ΒΑΝ της Πάτρας, στις 10 Ιανουαρίου και από το σταθμό ΒΑΝ του Πύργου, στις 14 του ίδιου μήνα και η έκθεση της ομάδας από την ανάλυση της οποίας προκύπτει ότι αναμένεται ισχυρός σεισμός στην ευρύτερη περιοχή, δημιοσιεύθηκε στη βάση δεδομένων “Statistical Mechanics” του Cornell, την 1<sup>η</sup> Φεβρουαρίου. «ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ» ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙΣ Πάντως, εκτός από το σεισμό που αναμένεται και το αν η πρόβλεψη της ομάδας ΒΑΝ είναι σωστή ή όχι, την επιστημονική κοινότητα «δονεί» και ένα ακόμα θέμα: Αυτό των 19,25 εκατομμυρίων ευρώ με τα οποία θα χρηματοδοτήσει (από το Δ ΚΠΣ) η Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας τη σεισμική έρευνα στην Ελλάδα. Για τα κονδύλια με τα οποία θα χρηματοδοτηθούν επιστήμονες και επιστημονικές ομάδες για τις έρευνές τους πάνω στους σεισμούς, αναμένεται να γίνει… «σφαγή» αφού όλοι θέλουν ένα γενναίο κομμάτι της «πίτας». Όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν ανεξάρτητες πηγές, «οι επιχορηγήσεις θα δοθούν –άγνωστο μέχρι στιγμής το πότε- σε κύριους φορείς αλλά και σε συγκροτημένα ερευνητικά προγράμματα», επισημαίνοντας πως υπάρχουν «μικρά» ποσά, της τάξεως των 10-15 χιλιάδων ευρώ, αλλά και μεγαλύτερα, που φτάνουν μέχρι και τα 3 εκατομμύρια ευρώ. Λογικό είναι αυτό, να προκαλεί «σεισμούς»… Κοινό μοντέλο Συνεχίζονται μέχρι… νεοτέρας οι διαφωνίες των σεισμολόγων στα τηλεοπτικά παράθυρα για τα μεγέθη των σεισμών. Στον προχθεσινό σεισμό της Μεθώνης, φάνηκε πάλι… διάσταση απόψεων, αφού το Γεωδυναμικό έδωσε αρχικά 6, 5 με 7 Ρίχτερ, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης 6, 8 ενώ της Πάτρας κάτω των 7 Ρίχτερ. Σύντομα, αυτό θα τελειώσει… Οι ειδικοί επιστήμονες θα διαθέτουν ένα κοινό σύστημα υπολογισμού των σεισμών και θα αποδέχονται από κοινού μία ανακοίνωση για τα χαρακτηριστικά και το μέγεθός τους. Το έργο, ύψους 2, 4 εκατ. ευρώ, θα ομογενοποιήσει όλο το σεισμολογικό δίκτυο. Οι ερευνητές των Πανεπιστημίων: Αθήνας, Θεσσαλονίκης και Πάτρας με έδρα το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο Αθηνών, θα συνεργάζονται για τα «Ρίχτερ» των σεισμών. Μέσα από τους 75 σεισμογράφους, εκεί όπου θα φτάνουν τα γεωδυναμικά σήματα (μέσω διαδικτύου ή δορυφορικά), τα οποία οι ειδικοί θα παραλαμβάνουν από προγράμματα αυτόματου υπολογισμού του επίκεντρου, για να καταλήγουν σε ένα κοινό ανακοινωθέν. "

beach-snow
03-03-08, 01:02
<a href=http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11386&subid=2&tag=8777&pubid=578500" target="_blank">http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11386&subid=2&tag=8777&pubid=578500</a>

http://i67.photobucket.com/albums/h288/beach-snow/Seismoi2.jpg

http://i67.photobucket.com/albums/h288/beach-snow/Seismoi1.jpgEdited by: beach-snow "

sfeweather
03-03-08, 20:12
[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley37.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley37.gif
"

frozed2
03-03-08, 20:19
[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley18.gif

Ωχχχχχχχχχχχχ ....

Δεν ξερω κατα ποσο η οχι ειναι υπερβολικα αλλα εχω τρομαξει τον τελευταιο καιρο με ολα αυτα που ακουγονται....
"

Spyros87
03-03-08, 20:44
Θα πας και στρατο ρεεεεεε....!!!!! [i]αν τρομαζουμε με τις φημες....."

sfeweather
03-03-08, 20:48
[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley37.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley37.gif
"

Θοδωρήςςς
03-03-08, 20:50
Θα πας και στρατο ρεεεεεε....!!!!! [i]αν τρομαζουμε με τις φημες..... αφου δεν εχεις παει στρατο!λιποτακτη!ασ'το το θέμα...http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Θοδωρήςςς
03-03-08, 20:50
εσύ θα πας στην αντιτρομοκρατική όταν μεγαλώσεις,ή στην ομάδα σήμανσης."

Spyros87
03-03-08, 20:54
Εγω θα παω στρατο Τεο...αλλα στην ωρα μου!!!

sfeweather
03-03-08, 23:39
επαναλαμβανω
[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley37.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley37.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley37.gif
"

Θοδωρήςςς
03-03-08, 23:51
ANTE RE!ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΟΜΑΡΧΗΣ,ΠΡΟΣΕΧΕ!

sfeweather
03-03-08, 23:54
καπνιζει η αιτνα..[i]"

KAPTEN
03-03-08, 23:56
καπνιζει η αιτνα..[i]

Πουρο Αβανας?http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

sfeweather
03-03-08, 23:57
[i]
"

frozed2
04-03-08, 00:07
Θα πας και στρατο ρεεεεεε....!!!!! [i]αν τρομαζουμε με τις φημες.....

lol
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

sfeweather
04-03-08, 03:08
[i]
"

terry
04-03-08, 08:02
καπνιζει η αιτνα..[i]

Πουρο Αβανας?http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

sfeweather
04-03-08, 15:06
ακομα καπνιζει παντως..

KAPTEN
04-03-08, 15:15
ακομα καπνιζει παντως..

Το αλλαξε το πουρο σε ΜΟΝΤΕ ΚΡΙΣΤΟ[i]"

sfeweather
04-03-08, 17:03
[i]
"

sfeweather
05-03-08, 19:45
4.9 στην ροδο....[i]"

Spyros87
05-03-08, 20:02
Μακαρι να γινει ο σεισμος αυτος να τελειωνει αυτη η παραφιλολογια! και πανω απολα να σταματησει αυτος ο σφε να καθεται σε αναμμενα καρβουνα! Να σου παει ετσι???[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley34.gif"

sfeweather
05-03-08, 21:00
[i]οχι ρε εγω ετσι και αλλιως ξερω ποτε θα κανει σεισμο........http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

sfeweather
11-03-08, 20:47
ESPRESSO

Καταστροφικό σεισμό 8 ριχτερ που θα συνοδεύεται από τσουνάμι προβλέπουν ερευνητές του Πανεπιστημίου Κέιμπριτζ της Αγγλίας στη χώρα μας, μέσα στα επόμενα ενενήντα δύο χρόνια, δηλαδή μέχρι το τέλος του αιώνα.

Οπως λένε, βασισμένοι σε μελέτη που πραγματοποίησαν, το ελληνικό τόξο, που ως γνωστόν ξεκινά από το Ιόνιο πέλαγος και περνά από τα ανοιχτά της Κρήτης, μπορεί να δώσει φοβερό σεισμό, ανάλογο με εκείνον που κατέστρεψε την Αλεξάνδρεια, το 365 προ Χριστού.
Οπως αναφέρουν μάλιστα στη μελέτη τους που δημοσιεύεται στην επιθεώρηση «Nature Geoscience», τέτοιος σεισμός που συνοδεύεται από τσουνάμι συμβαίνει περίπου κάθε οκτακόσια χρόνια.
Η ομάδα της ερεύνησε τα δεδομένα προηγούμενων σεισμών ώστε να διαπιστώσει τις μελλοντικές πιθανότητες ισχυρών δονήσεων. «Η διαπίστωση ότι το ελληνικό τόξο ευθύνεται για το σεισμό του 365 π.Χ. και το τσουνάμι που ακολούθησε είναι πολύ σημαντική για εκατομμύρια ανθρώπους που ζουν στην περιοχή» προσθέτει η Βρετανίδα σεισμολόγος. «Το ρήγμα κοντά στις νοτιοδυτικές ακτές της Κρήτης έδωσε ιδιαίτερα ισχυρό σεισμό που προκάλεσε τσουνάμι, γύρω στο 1300 μ.Χ. Αυτό σημαίνει ότι η επόμενη πολύ ισχυρή δόνηση θα μπορούσε να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή μέχρι το τέλος του αιώνα»
Το μοντέλο που έφτιαξαν στον υπολογιστή για να κάνουν τους υπολογισμούς τους λαμβάνει ως δεδομένο ότι μια δόνηση μεγέθους 8 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ θα προκαλούσε τσουνάμι που θα κατέκλυζε τις παραλιακές περιοχές της Αλεξάνδρειας και ολόκληρης της βόρειας Αφρικής, όπως επίσης τις νότιες ακτές της Ελλάδας και της Σικελίας και θα έφτανε μέχρι το λιμάνι του Ντουμπρόβνικ. Μια τέτοια δόνηση θα ήταν ανάλογη εκείνης του 365 π.Χ. που κατέστρεψε μεγάλο τμήμα της χώρας μας και προκάλεσε τσουνάμι που πλημμύρισε την Αλεξάνδρεια και το Δέλτα του Νείλου προκαλώντας το θάνατο δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων.
"

terry
11-03-08, 20:52
καλα ακυρο απο τωρα τους δινω!σεισμο μπορει καποια στιγμη να κανει τσουναμι ομως δεν κανει κ ποτε στην χωρα μας!

Labros
11-03-08, 21:02
καλα ακυρο απο τωρα τους δινω!σεισμο μπορει καποια στιγμη να κανει τσουναμι ομως δεν κανει κ ποτε στην χωρα μας!

ΕΧΕΙ κανει στο παρελθον,για ψαξτο καλυτερα....

scorpios
11-03-08, 21:43
ESPRESSO
..... μέσα στα επόμενα ενενήντα δύο χρόνια, δηλαδή μέχρι το τέλος του αιώνα.

ΩΡΑΙΑ ΠΡΟΒΛΕΨΗ http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif ΚΑΙ ΓΩ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 92 ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕΙΣΜΟΣ 10 ΡΙΧΤΕΡ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ Μ http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley35.gif ΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΕΡΝΕΙ http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

Spyros87
11-03-08, 23:05
Ο σφε συναγωνιζεται το μπιν λαντεν για το ποιος τρομοκρατει περισσοτερο κοσμο![i]"

sfeweather
12-03-08, 00:08
δεν μιλαει ο sfeweather...

Μιλαει η φωνη της επιστημης...

Spyros87
12-03-08, 00:11
Ετσιιιιιιιιιιιι....[i] Espresso rulez...
Edited by: Spyros87 "

KAPTEN
12-03-08, 00:44
δεν μιλαει ο sfeweather...

Μιλαει η φωνη της επιστημης...

Σεισμοsfe ,το νεο ονομα[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

sfeweather
12-03-08, 01:44
[i]
"

terry
12-03-08, 02:34

ΕΧΕΙ κανει στο παρελθον,για ψαξτο καλυτερα.... gia pew m esy k pote?apo seismo etsi?

terry
12-03-08, 02:38

ΕΧΕΙ κανει στο παρελθον,για ψαξτο καλυτερα.... gia pew m esy k pote?apo seismo etsi? <TABLE =TextTable id=ILSP_C&#079;NTENT height=100%" cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%"> <T> <TR> <TD =Texter vAlign=top height=1> <TABLE id=ILSP_TITLE> <T> <TR> <TD>Τσουνάμι στον Ελληνικό χώρο </TD></TR></T></TABLE></TD></TR> <TR> <TD =TextTitle vAlign=top> <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%"> <T> <TR> <TD =TextDei&#111;n vAlign=top>

Στη Μεσόγειο η εμφάνιση των τσουνάμι δεν είναι τόσο συχνή όσο στον Ειρηνικό Ωκεανό. Ο κίνδυνος είναι μικρότερος αλλά δεν είναι αμελητέος. Πράγματι, εκατοντάδες μικρών ή μεγάλων τσουνάμι έχουν αναφερθεί από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα ιδιαίτερα στην Ελλάδα. Το πρώτο τσουνάμι που αναφέρεται στην παγκόσμια ιστορία είναι εκείνο που περιγράφει ο Ηρόδοτος ότι έπληξε την Ποτίδαια της Χαλκιδικής το 479 π.Χ.. Στην ελληνική ιστορική περίοδο σημαντικά τσουνάμι παρατηρήθηκαν το 373 π.Χ. στην Αρχαία Ελίκη στ’ ανατολικά του σημερινού Αιγίου, το 426 π.Χ. στον Μαλιακό κόλπο, το 142 ή 144 μ.Χ. στη Ρόδο, το 365 στην Κρήτη και την Πελοπόννησο με καταστροφική διάδοσή του μέχρι την Αδριατική, τη Σικελία και την Αλεξάνδρεια, το 544 στη Θράκη, το 1303 στην Κρήτη και τα Δωδεκάνησα, το 1389 στη Χίο, το 1402 στον Κορινθιακό κόλπο, το 1609 και το 1741 στη Ρόδο, το1650 στις Κυκλάδες και την Κρήτη μετά από ισχυρή υποθαλάσσια έκρηξη του ηφαιστείου Κολούμπος της Σαντορίνης, το 1748 και 1817 στο Αίγιο, το 1866 στα Κύθηρα και το 1867 στο Γύθειο.
Κατά την ενόργανη περίοδο της σεισμολογίας, που άρχισε με τον 20ο αιώνα, ισχυρά τσουνάμι παρατηρήθηκαν μετά από σεισμούς στη Λευκάδα το 1914 και την Κάρπαθο το 1948. Τα δύο ισχυρότερα και πιο καταστροφικά τσουνάμι στην Ελλάδα στα μεταπολεμικά χρόνια έγιναν (1) στις Κυκλάδες, την Κρήτη και όλο το Ν. Αιγαίο στις 9 Ιουλίου του 1956 (μέγιστο ύψος κύματος 15m.) μετά από μεγάλο σεισμό (Μ=7,5) στις Κυκλάδες και (2) στις παράκτιες ζώνες του Δυτικού Κορινθιακού κόλπου στις 7 Φεβρουαρίου του 1963 (μέγιστο ύψος κύματος 6m.) μετά από ασεισμική κατολίσθηση κοντά στο Αίγιο. Και τα δύο αυτά κύματα προκάλεσαν θύματα, ναυάγια και εκτεταμένες καταστροφές. </TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>

Τα τσουνάμι που έχουν καταγραφεί στην Ελλάδα από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα είναι περισσότερα από 150. Το πιο πρόσφατο παρατηρήθηκε στη Ρόδο στις 26 Μαρτίου του 2002 και προκλήθηκε πιθανώς από τοπική, ασεισμική, υποβρύχια κατολίσθηση.
Στη συνέχεια παρατίθενται πίνακας, στον οποίο περιγράφονται με τη μεγαλύτερη δυνατή λεπτομέρεια τα ‘Ισχυρά τσουνάμι στον ευρύτερο Ελλαδικό χώρο από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα’ (από τον κατάλογο του G.A. Papadopoulos, 2001 :Tsunamis in the East Mediterranean: A catalogue for the area of Greece and adjacent seas, Proceedings Joint IOC-IUGG Internat. Workshop, Tsunami Risk Assessment beyond 2000: Theory, Practice and Plans, Moscow, RUSSIA, June 14 to 16, 2000, 34-43) καθώς και χάρτης που σημειώνονται οι αντίστοιχες περιοχές στις οποίες παρατηρήθηκαν τα τσουνάμι. Περιλαμβάνονται τσουνάμι τα οποία δημιουργήθηκαν όχι μόνο εξαιτίας ισχυρού σεισμού αλλά και από άλλες αιτίες (π.χ. κατολισθήσεις).

Σεισμοί που προκάλεσαν τσουνάμι στον ευρύτερο Ελλαδικό χώρο
από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

(ΚΟ= ένταση τσουνάμι Μ = μέγεθος σεισμού)

<TABLE style="BORDER-RIGHT: solid; BORDER-TOP: solid; BORDER-LEFT: solid; BORDER-BOTTOM: solid" cellSpacing=0 cellPadding=0 align=center border=1> <T> <TR> <TD vAlign=top width=22> No</TD> <TD vAlign=top width=98> Ημερομηνία</TD> <TD vAlign=top width=39>

Φ</TD> <TD vAlign=top width=39>

λ</TD> <TD vAlign=top width=25> Μ</TD> <TD vAlign=top width=131 rowSpan=2> Περιοχή της τσουναμογόνου Πηγής</TD> <TD vAlign=top width=142 rowSpan=2> Θέση της Μέγιστης έντασης (Κο) που παρατηρήθηκε</TD> <TD vAlign=top width=36 rowSpan=2> Κ0 </TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> </TD> <TD vAlign=top width=98> </TD> <TD vAlign=top width=39>

</TD> <TD vAlign=top width=39>

</TD> <TD vAlign=top width=25> </TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 1</TD> <TD vAlign=top width=98> [479 π.Χ.]</TD> <TD vAlign=top width=39> 39.7</TD> <TD vAlign=top width=39> 23.3</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.0</TD> <TD vAlign=top width=131> Λεκάνη Β.Αιγαίου</TD> <TD vAlign=top width=142> Ποτίδαια</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 2</TD> <TD vAlign=top width=98> 426 π.Χ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.85</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.78</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.0</TD> <TD vAlign=top width=131> Μαλιακός Κόλπος</TD> <TD vAlign=top width=142> Σκάρφεια</TD> <TD vAlign=top width=36> V</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 3</TD> <TD vAlign=top width=98> 373 π.Χ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.2</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.2</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Δ.Κορινθιακός</TD> <TD vAlign=top width=142> Ελίκη</TD> <TD vAlign=top width=36> VI</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 4</TD> <TD vAlign=top width=98> 58 π.Χ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 41.5</TD> <TD vAlign=top width=39> 19.4</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.6</TD> <TD vAlign=top width=131> Αδριατική θάλασσα</TD> <TD vAlign=top width=142> Δυρράχιο</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 5</TD> <TD vAlign=top width=98> [46 μ.Χ]</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.4</TD> <TD vAlign=top width=39> 25.4</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.5</TD> <TD vAlign=top width=131> Θήρα</TD> <TD vAlign=top width=142> Κρήτη</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 6</TD> <TD vAlign=top width=98> 62 μ.Χ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 34.8</TD> <TD vAlign=top width=39> 24.1</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.5</TD> <TD vAlign=top width=131> Ν.Κρήτης</TD> <TD vAlign=top width=142> Λεβήνη</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 7</TD> <TD vAlign=top width=98> 142</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.3</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.0</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.5</TD> <TD vAlign=top width=131> Α. της Ρόδου</TD> <TD vAlign=top width=142> Ρόδος</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 8</TD> <TD vAlign=top width=98> 365,21 Ιουλ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 35.2</TD> <TD vAlign=top width=39> 23.4</TD> <TD vAlign=top width=25> 8.3</TD> <TD vAlign=top width=131> Α. της Κρήτης</TD> <TD vAlign=top width=142> Μεθώνη</TD> <TD vAlign=top width=36> VI</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 9</TD> <TD vAlign=top width=98> 368,11 Οκτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.4</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.3</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.0</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα Μαρμαρά</TD> <TD vAlign=top width=142> Νίκαια</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 10</TD> <TD vAlign=top width=98> 407,1 Απρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.9</TD> <TD vAlign=top width=39> 28.8</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.7</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα Μαρμαρά</TD> <TD vAlign=top width=142> Κωνσταντινούπολη</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 11</TD> <TD vAlign=top width=98> 447, 26 Ιαν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.8</TD> <TD vAlign=top width=39> 28.5</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.1</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα Μαρμαρά</TD> <TD vAlign=top width=142> Κωνσταντινούπολη</TD> <TD vAlign=top width=36> III +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 12</TD> <TD vAlign=top width=98> 477,25 Σεπτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.7</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.2</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.1</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα Μαρμαρά</TD> <TD vAlign=top width=142> Κωνσταντινούπολη</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 13</TD> <TD vAlign=top width=98> [544]</TD> <TD vAlign=top width=39> 42.0</TD> <TD vAlign=top width=39> 28.2</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.0</TD> <TD vAlign=top width=131> Μαύρη Θάλασσα</TD> <TD vAlign=top width=142> Θράκη</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 14</TD> <TD vAlign=top width=98> 551</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.8</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.8</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Μαλιακός Κόλπος</TD> <TD vAlign=top width=142> Εχινός</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 15</TD> <TD vAlign=top width=98> (556,Αύγ.)</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.8</TD> <TD vAlign=top width=39> 27.3</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.0</TD> <TD vAlign=top width=131> Κως</TD> <TD vAlign=top width=142> Κως</TD> <TD vAlign=top width=36> IV +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 16</TD> <TD vAlign=top width=98> 1303,8 Αυγ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.1</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.4</TD> <TD vAlign=top width=25> 8.0</TD> <TD vAlign=top width=131> Α. της Ρόδου</TD> <TD vAlign=top width=142> Α.Μεσόγειος</TD> <TD vAlign=top width=36> VI</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 17</TD> <TD vAlign=top width=98> 1332,17 Ιαν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.8</TD> <TD vAlign=top width=39> 28.9</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα Μαρμαρά</TD> <TD vAlign=top width=142> Κωνσταντινούπολη</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 18</TD> <TD vAlign=top width=98> 1343, 18 Οκτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.9</TD> <TD vAlign=top width=39> 28.3</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.2</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα Μαρμαρά</TD> <TD vAlign=top width=142> Κωνσταντινούπολη</TD> <TD vAlign=top width=36> IV +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 19</TD> <TD vAlign=top width=98> 1389,20 Μαρτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.7</TD> <TD vAlign=top width=39> 26.2</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.7</TD> <TD vAlign=top width=131> Α. της Χίου</TD> <TD vAlign=top width=142> Χίος</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 20</TD> <TD vAlign=top width=98> 1402, Ιουν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.15</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.45</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Κορινθιακός Κόλπος</TD> <TD vAlign=top width=142> Ακτές της Δ. Κορίνθου</TD> <TD vAlign=top width=36> V</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 21</TD> <TD vAlign=top width=98> 1481, 3 Μαΐου</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.2</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.0</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.2</TD> <TD vAlign=top width=131> Α. της Ρόδου</TD> <TD vAlign=top width=142> Ρόδος</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 22</TD> <TD vAlign=top width=98> 1494, 1 Ιουλ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 35.5</TD> <TD vAlign=top width=39> 23.3</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.5</TD> <TD vAlign=top width=131> Ν. της Κρήτης</TD> <TD vAlign=top width=142> Ηράκλειο</TD> <TD vAlign=top width=36> III +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 23</TD> <TD vAlign=top width=98> 1509, 10 Σεπτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.9</TD> <TD vAlign=top width=39> 28.5</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.4</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα Μαρμαρά</TD> <TD vAlign=top width=142> Κωνσταντινούπολη</TD> <TD vAlign=top width=36> III +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 24</TD> <TD vAlign=top width=98> 1609, Απρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.2</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.0</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.2</TD> <TD vAlign=top width=131> Α. της Ρόδου</TD> <TD vAlign=top width=142> Ρόδος</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 25</TD> <TD vAlign=top width=98> 1612, 8 Νοεμβ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 35.0</TD> <TD vAlign=top width=39> 23.8</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.2</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα της Κρήτης</TD> <TD vAlign=top width=142> Ηράκλειο</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 26</TD> <TD vAlign=top width=98> 1630, 9 Μαρτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 35.0</TD> <TD vAlign=top width=39> 23.7</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.3</TD> <TD vAlign=top width=131> Δ. της Κρήτης</TD> <TD vAlign=top width=142> Δ. Κρήτη</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 27</TD> <TD vAlign=top width=98> 1636, 30 Σεπτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.1</TD> <TD vAlign=top width=39> 20.3</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.2</TD> <TD vAlign=top width=131> Κεφαλονιά</TD> <TD vAlign=top width=142> Κεφαλονιά</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 28</TD> <TD vAlign=top width=98> 1650, 9 Οκτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.5</TD> <TD vAlign=top width=39> 25.5</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.0</TD> <TD vAlign=top width=131> Θήρα</TD> <TD vAlign=top width=142> Θήρα</TD> <TD vAlign=top width=36> V</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 29</TD> <TD vAlign=top width=98> 1667, 6 Απρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 42.6</TD> <TD vAlign=top width=39> 18.1</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.2</TD> <TD vAlign=top width=131> Αδριατική θάλασσα</TD> <TD vAlign=top width=142> Μαυροβούνιο</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 30</TD> <TD vAlign=top width=98> 1688, 10 Ιουλ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.38</TD> <TD vAlign=top width=39> 27.17</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Κόλπος της Σμύρνης</TD> <TD vAlign=top width=142> Σμύρνη</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 31</TD> <TD vAlign=top width=98> 1741, 31 Ιαν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.2</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.3</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.3</TD> <TD vAlign=top width=131> Α. της Ρόδου</TD> <TD vAlign=top width=142> Ρόδος</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 32</TD> <TD vAlign=top width=98> 1748,25 Μαΐου</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.3</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.2</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.6</TD> <TD vAlign=top width=131> Δ.Κορινθιακός</TD> <TD vAlign=top width=142> Αίγιο</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 33</TD> <TD vAlign=top width=98> 1766,22 Μαΐου</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.8</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.1</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.1</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα Μαρμαρά</TD> <TD vAlign=top width=142> Κωνσταντινούπολη</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 34</TD> <TD vAlign=top width=98> 1769</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.4</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.0</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Κορινθιακός Κόλπος</TD> <TD vAlign=top width=142> Κορινθιακός</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 35</TD> <TD vAlign=top width=98> 1794, 11 Ιουν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.3</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.4</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.7</TD> <TD vAlign=top width=131> Κορινθιακός Κόλπος</TD> <TD vAlign=top width=142> Γαλαξίδι</TD> <TD vAlign=top width=36> III +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 36</TD> <TD vAlign=top width=98> 1804, 8 Ιουν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.1</TD> <TD vAlign=top width=39> 21.7</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.4</TD> <TD vAlign=top width=131> Κόλπος της Πάτρας</TD> <TD vAlign=top width=142> Πάτρα</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 37</TD> <TD vAlign=top width=98> 1817, 23 Αυγ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.3</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.1</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.6</TD> <TD vAlign=top width=131> Δ.Κορινθιακός</TD> <TD vAlign=top width=142> Αίγιο</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 38</TD> <TD vAlign=top width=98> 1833, 19 Ιαν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.5</TD> <TD vAlign=top width=39> 19.4</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.5</TD> <TD vAlign=top width=131> Κόλπος Αυλώνας</TD> <TD vAlign=top width=142> Νήσος Sazan</TD> <TD vAlign=top width=36> III +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 39</TD> <TD vAlign=top width=98> 1843,18 Οκτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.4</TD> <TD vAlign=top width=39> 27.7</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.6</TD> <TD vAlign=top width=131> Ν.Αιγαίο</TD> <TD vAlign=top width=142> Χάλκη</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 40</TD> <TD vAlign=top width=98> 1851,12 Οκτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.8</TD> <TD vAlign=top width=39> 19.4</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Κόλπος της Αυλώνας</TD> <TD vAlign=top width=142> Αυλώνα</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 41</TD> <TD vAlign=top width=98> 1856, 13 Νοεμβ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.2</TD> <TD vAlign=top width=39> 26.1</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.3</TD> <TD vAlign=top width=131> Α. της Χίου</TD> <TD vAlign=top width=142> Χίος</TD> <TD vAlign=top width=36> III +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 42</TD> <TD vAlign=top width=98> 1861,26 Δεκ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.25</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.16</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.7</TD> <TD vAlign=top width=131> Δ.Κορινθιακός</TD> <TD vAlign=top width=142> Βαλιμίτικα</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 43</TD> <TD vAlign=top width=98> 1866,2 Ιαν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.4</TD> <TD vAlign=top width=39> 19.6</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.6</TD> <TD vAlign=top width=131> Κόλπος της Αυλώνας</TD> <TD vAlign=top width=142> Αυλώνα</TD> <TD vAlign=top width=36> III +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 44</TD> <TD vAlign=top width=98> 1866, 31 Ιαν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.4</TD> <TD vAlign=top width=39> 25.4</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.1</TD> <TD vAlign=top width=131> Θήρα</TD> <TD vAlign=top width=142> Θήρα</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 45</TD> <TD vAlign=top width=98> 1866, 6 Φεβρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.1</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.9</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Κύθηρα</TD> <TD vAlign=top width=142> Κύθηρα</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 46</TD> <TD vAlign=top width=98> 1867, 20 Σεπτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.73</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.60</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Ν. της Μάνης</TD> <TD vAlign=top width=142> Γύθειο</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 47</TD> <TD vAlign=top width=98> 1878, 19 Απρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.70</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.70</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα Μαρμαρά</TD> <TD vAlign=top width=142> Νικομήδεια</TD> <TD vAlign=top width=36> III +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 48</TD> <TD vAlign=top width=98> 1886,27 Αυγ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 37.00</TD> <TD vAlign=top width=39> 21.40</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.3</TD> <TD vAlign=top width=131> Δ. Των Φιλιατρών</TD> <TD vAlign=top width=142> Φιλιατρά</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 49</TD> <TD vAlign=top width=98> 1893, 9 Φεβρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.59</TD> <TD vAlign=top width=39> 25.53</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.8</TD> <TD vAlign=top width=131> Σαμοθράκη</TD> <TD vAlign=top width=142> Σαμοθράκη</TD> <TD vAlign=top width=36> III +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 50</TD> <TD vAlign=top width=98> 1893, 14 Ιουν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.10</TD> <TD vAlign=top width=39> 19.70</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.6</TD> <TD vAlign=top width=131> Δ. Της Χειμάρας</TD> <TD vAlign=top width=142> Αυλώνα</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 51</TD> <TD vAlign=top width=98> 1894, 27 Απρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.56</TD> <TD vAlign=top width=39> 23.24</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.0</TD> <TD vAlign=top width=131> Ευβοϊκός Κόλπος</TD> <TD vAlign=top width=142> Κυπαρίσσι</TD> <TD vAlign=top width=36> III +</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 52</TD> <TD vAlign=top width=98> 1894, 10 Ιουλ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.75</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.20</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.2</TD> <TD vAlign=top width=131> Θάλασσα Μαρμαρά</TD> <TD vAlign=top width=142> Κωνσταντινούπολη</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 53</TD> <TD vAlign=top width=98> 1899,22 Ιαν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 37.20</TD> <TD vAlign=top width=39> 21.60</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.5</TD> <TD vAlign=top width=131> Κόλπος Κυπαρισσίας</TD> <TD vAlign=top width=142> Μαραθούπολη</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 54</TD> <TD vAlign=top width=98> 1914, 27 Νοεμβ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.72</TD> <TD vAlign=top width=39> 20.62</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.3</TD> <TD vAlign=top width=131> Λευκάδα</TD> <TD vAlign=top width=142> Λευκάδα</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 55</TD> <TD vAlign=top width=98> 1920, 26 Νοεμβ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.40</TD> <TD vAlign=top width=39> 20.00</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.3</TD> <TD vAlign=top width=131> Κόλπος Αυλώνας</TD> <TD vAlign=top width=142> Νήσος Sezan</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 56</TD> <TD vAlign=top width=98> 1932, 26 Σεπτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.45</TD> <TD vAlign=top width=39> 23.86</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.0</TD> <TD vAlign=top width=131> Κόλπος Ιερισσού</TD> <TD vAlign=top width=142> Ιερισσός</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 57</TD> <TD vAlign=top width=98> 1947, 6 Οκτ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.96</TD> <TD vAlign=top width=39> 21.68</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.0</TD> <TD vAlign=top width=131> Δ. της Πύλου</TD> <TD vAlign=top width=142> Μεθώνη</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 58</TD> <TD vAlign=top width=98> 1948, 9 Φεβρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 35.70</TD> <TD vAlign=top width=39> 27.00</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.1</TD> <TD vAlign=top width=131> Κάρπαθος</TD> <TD vAlign=top width=142> Κάρπαθος</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 59</TD> <TD vAlign=top width=98> 1948, 22 Απρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.71</TD> <TD vAlign=top width=39> 20.57</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.5</TD> <TD vAlign=top width=131> Λευκάδα</TD> <TD vAlign=top width=142> Βασιλική</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 60</TD> <TD vAlign=top width=98> 1949, 23 Ιουλ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 39.68</TD> <TD vAlign=top width=39> 26.13</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.7</TD> <TD vAlign=top width=131> Χίος</TD> <TD vAlign=top width=142> Χίος</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 61</TD> <TD vAlign=top width=98> 1955, 16 Ιουλ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 37.55</TD> <TD vAlign=top width=39> 27.15</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.9</TD> <TD vAlign=top width=131> Σάμος</TD> <TD vAlign=top width=142> Πυθαγόρειο</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 62</TD> <TD vAlign=top width=98> 1956, 9 Ιουλ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 36.64</TD> <TD vAlign=top width=39> 25.96</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.5</TD> <TD vAlign=top width=131> Αμοργός</TD> <TD vAlign=top width=142> Ν. Αμοργός</TD> <TD vAlign=top width=36> V</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 63</TD> <TD vAlign=top width=98> 1968, 19 Φεβρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 39.50</TD> <TD vAlign=top width=39> 25.00</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.1</TD> <TD vAlign=top width=131> Άγιος Ευστράτιος</TD> <TD vAlign=top width=142> Μύρινα</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 64</TD> <TD vAlign=top width=98> 1979, 15 Απρ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 41.97</TD> <TD vAlign=top width=39> 19.00</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.1</TD> <TD vAlign=top width=131> Μαυροβούνιο</TD> <TD vAlign=top width=142> Μαυροβούνιο</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 65</TD> <TD vAlign=top width=98> 1995, 15 Ιουν.</TD> <TD vAlign=top width=39> 38.27</TD> <TD vAlign=top width=39> 22.15</TD> <TD vAlign=top width=25> 6.4</TD> <TD vAlign=top width=131> Κορινθιακός Κόλπος</TD> <TD vAlign=top width=142> Διακοφτό</TD> <TD vAlign=top width=36> III</TD></TR> <TR> <TD vAlign=top width=22> 66</TD> <TD vAlign=top width=98> 1999, 17 Αυγ.</TD> <TD vAlign=top width=39> 40.76</TD> <TD vAlign=top width=39> 29.97</TD> <TD vAlign=top width=25> 7.5</TD> <TD vAlign=top width=131> Kocaeli</TD> <TD vAlign=top width=142> Izmit</TD> <TD vAlign=top width=36> IV</TD></TR></T></TABLE>"

giatrellis8
12-03-08, 02:42
εχει κανει θοδωρη... να τι λεει ο καθ. κωστας συνολακης στο physics4u.gr
Το τελευταίο μεγάλο τσουνάμι που έπληξε το Αιγαίο δημιουργήθηκε από το σεισμό της Σαντορίνης το 1956. Το κύμα ξεκίνησε από την περιηφαιστειακή περιοχή, όπου πιθανότατα να έγινε και μια υποθαλάσσια κατολίσθηση, και έφτασε στην ανατολική πλευρά της Αμοργού με ύψος 22-25 μέτρων. Και συνεχίζει ο Συνολάκης: "Τα νησιά στο κεντρικό Αιγαίο ίσως να διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο όταν γίνονται σεισμοί. Προς το παρόν όμως δεν μπορούμε να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα. Για να γίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να χαρτογραφηθεί με μεγάλη λεπτομέρεια ο ελληνικός βυθός. Αλλά οι έρευνες αυτές κοστίζουν και χρειάζονται πολύ χρόνο για να ολοκληρωθούν. Ως εκ τούτου, μόνο αμέλεια δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις το γεγονός ότι δεν έχει χαρτογραφηθεί με λεπτομέρεια ο ελληνικός βυθός".
"

giatrellis8
12-03-08, 02:45
και αυτο απο αλλη σελιδα
''...Σημειώνεται ότι δύο φορές τη δεκαετία του 1960, δηλαδή το 1963 και το 1965, δημιουργήθηκαν κύματα τσουνάμι τα οποία είχαν ύψος πέντε και τρία μέτρα αντίστοιχα. Στην πρώτη περίπτωση τα κύματα έπληξαν την περιοχή του Αιγίου, ενώ στη δεύτερη το δυνατό κύμα προκάλεσε ζημιές στην Ερατεινή. Πάντως η περιοχή του Αιγίου έχει και στο απώτερο παρελθόν πληγεί από παλιρροϊκά κύματα, όπως για παράδειγμα εκείνο που προκλήθηκε τον Μάιο του 1748 με ύψος περί τα 10 μέτρα.''

terry
12-03-08, 02:50
κ να πω τι θελω να πω για εμενα δεν παιζει επ ουδενι να γινει κατι τετοιο!ειμαστε ερκετα ακινδυνοι για τσουναμι,κ οταν αυτοι μιλανε για τσουναμι μιλανε για κυματα 15 ++ μετρων ουτως ωστε να φανει τρομακτικο κ να πουμε ωωωωωωω!για εμανα δεν παιζει ομως να δουμε κατι τετοιο1)ειναι εξαιρετικα σπανιο η εμφανιση του κ 2)κ να γινει η αντιμετωπιση πλεον τοσο π εχει προχωρησει η τεχνολογια θα ειναι αμεση μην σας ερχονται τρομακτικες εικονες απο το πιο προσφατο επισης! Την εκτίμηση ότι για τα επόμενα πενήντα χρόνια δεν αναμένεται η εκδήλωση μεγάλου παλιρροϊκού κύματος (τσουνάμι) στον ελλαδικό θαλάσσιο χώρο έκανε, σε συνέντευξη Τύπου την περασμένη εβδομάδα, η διοίκηση του Ιδρύματος Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών (ΙΓΜΕ). Συγκεκριμένα, από μελέτη που έγινε το 1992 - 1995 από το ΙΓΜΕ σε συνεργασία με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Αστεροσκοπείου Αθηνών, προέκυψε ότι μεγάλες κατολισθήσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε τσουνάμι συμβαίνουν στις περιοχές του Αργολικού κόλπου και της λεκάνης της Αμοργού ανά 100 χρόνια και στις υπόλοιπες περιοχές ανά 500 χρόνια. Το πιο πρόσφατο παλιρροϊκό κύμα δημιουργήθηκε στις 9 Ιουλίου του 1956 στην Αμοργό, από υποθαλάσσιο σεισμό μεγέθους 7,5 Ρίχτερ, είχε ύψος 20 μέτρα και έγινε αισθητό σε όλο το Νότιο Αιγαίο και την Κρήτη. Ιστορικά, οι θαλάσσιες περιοχές όπου έχουν δημιουργηθεί παλιρροϊκά κύματα, είναι η ελληνική τάφρος νότια της Κρήτης, η λεκάνη της Κρήτης, το ηφαιστειακό τόξο της Σαντορίνης και το Βόρειο Αιγαίο με τη θάλασσα του Μαρμαρά. Ο γενικός διευθυντής του ΙΓΜΕ, Κ. Μελάς, και οι αρμόδιοι διευθυντές παρουσίασαν τις δραστηριότητες του Ινστιτούτου που σχετίζονται με τις φυσικές καταστροφές. Οι επισημάνσεις του Ινστιτούτου ανά τομέα δράσης αφορούν: - Σεισμούς: Επισημάνθηκε η ανάγκη εκπόνησης μικροζωνικών μελετών ανά Δήμο, όπου θα αποτυπώνονται τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του εδάφους για να καθορίζονται με βάση αυτά οι προδιαγραφές κατασκευής των ιδιωτικών και δημόσιων έργων. - Ηφαίστεια: Στην Ελλάδα υπάρχουν δύο ενεργά (Σαντορίνη, Μέθανα) και δύο δυνητικά ενεργά (Νίσυρος, Μήλος). Ως ενεργά ορίζονται τα ηφαίστεια στα οποία έχουν γίνει εκρήξεις τα τελευταία 10.000 χρόνια. Το ηφαίστειο της Σαντορίνης παρακολουθείται συνεχώς και τα στοιχεία δείχνουν ότι βρίσκεται σε κατάσταση ηρεμίας. Στη Νίσυρο βρίσκεται σε εξέλιξη ανάλογο πρόγραμμα που θα ολοκληρωθεί το 2006, τα πρώτα στοιχεία όμως δείχνουν ότι επίσης βρίσκεται σε κατάσταση ηρεμίας. Στα Μέθανα και τη Μήλο δεν υπάρχει πρόγραμμα παρακολούθησης, όμως ο ηφαιστειακός κίνδυνος στην περιοχή εκτιμάται ότι είναι χαμηλός. "

giatrellis8
12-03-08, 02:57
τεο οντως ειναι πολυ σπανιο,αλλα αυτο που λες για την τεχνολογια δεν ισχυει, για την ελλαδα τουλαχιστον! θελω να πω,πως εαν ποτε γινει στα μερη μας τοτε δεν θα παρουμε χαμπαρι απολυτως τιποτα και ο λογος ειναι πολυ απλος!ΔΕΝ εχουμε τα απαραιτητα μεσα για να ειδοποιηθει ο κοσμος,απο την στιγμη βεβαια που θα εχει γινει ο σεισμος και θα επακολουθησει το τσουναμι...

sfeweather
15-03-08, 00:41
τα παρακατω τα εγραψε ενα εμπειρο μελος του τσιαπα φορουμ και θα ηθελα να παραθεσω το ποστ του για οσους δεν το εχουν διαβασει....αναφερεται σε ενα φαινομενο το οποιο ισως λαβει χωρα τα επομενα χρονια (ισως και φετος) στη χωρα μας!το θεωρω ακρως ενδιαφερον..ο φιλος εχει πολλες γνωσεις και ο beachsnow θα ξερει για ποιον μιλω..

VAN_78(ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΒΑΝ ΑΠΛΟ ΝΙCKNAME EINAI)
Το λεγόμενο Crustal deformation (Παραμόρφωση του Γήινου φλοιού) είναι οι μικρές ή μεγάλες αλλαγές στην θέση μιας περιοχής ως προς ένα σταθερό σημείο και στους 3 άξονες. Χρησιμοποιείται ευρύτατα σε ενεργά ηφαίστεια σχεδόν σε real-time για την εκτίμηση σημαντικής έκρηξης, ενώ τα τελευταία χρόνια και σε ευρύτερες περιοχές για την μελέτη της μετακίνησης των τεκτονικών δομών.

Χάρις στην εξέλιξη κάποιων τομέων της υψηλής τεχνολογίας (GPS GIS etc) βρισκόμαστε πλέον σε θέση να υπολογίζουμε με error margin 2-4mm την ακριβή θέση ενός σημείου. Αν λοιπόν υπολογιστεί μετακίνηση σε έναν χρόνο 20mm με σιγουριά λέμε ότι ... είχαμε μετακίνηση (πέραν δηλαδή των ορίων λάθους). Αν αυτή η μετακίνηση έχει σταθερή τιμή σε μια ευρύτερη περιοχή τότε το πράγμα δεν είναι πολύ ανυσηχητικό, η γή άλλωστε κινείται. Όταν όμως σε μια περιοχή για παράδειγμα σε ένα νησί το ανατολικό και το δυτικό του άκρο συγκλίνουν τον πρώτο χρόνο 20mm τον δεύτερο 40mm τον τρίτο 75mm κοκ. το φαίνομενο αρχίζει να προβληματίζει μιας και έχουμε accelerated crustal deformation. Είναι σαφές ότι ενέργεια κάπου αποθηκεύεται, υπάρχει δηλαδή δράση και άρα κάποια στιγμή θα υπάρξει και αντίδραση. Και όσο δεν υπάρχει δράση η αντίδραση θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Τέτοιες περιοχές στην Ελλάδα υπάρχουν, και η πολιτεία έχει γνώση. Αυτό αρκεί, επέτρεψε μου να μην μπω σε διαδικασία ονομάτων μιας και το μέγεθος αν γίνει ο σεισμός φέτος (σε μια από αυτές) θα είναι πολύ ΑΝΩ των 7R. Αν γίνει του χρόνου θα είναι ακόμα μεγαλύτερος κοκ. Το άσχημο έιναι ότι σύμφωνα με κάποια γεωφυσικά μοντέλα της μεθόδου η ώρα έχει φτάσει...

Νομίζω ένα google search θα σου δώσει πολλά αποτελέσματα για περισσότερη μελέτη...
"

christos26
15-03-08, 02:13
Δεν ειναι απαραιτητο η ενεργεια που συσωρευεται σε καποιο σημειο να εκτονωθει με εναν μεγαλο σεισμο, πχ 7 ριχτερ. Μπορει να εκτονωθει και με μια σειρα σμηνοσεισμων ή ακομα και με το φαινομενο των διδυμων σεισμων, οποτε οι συνεπεις θα ειναι πολυ μικροτερες εως και μηδαμινες. Αυτα παντα θεωρητικα γιατι κανεις δεν μπορει να προβλεψει ποτε θα γινει σεισμος. Καπου διαβαζα οτι καποιοι φαντασιοπληκτοι λεγανε οτι θα γινει μεγαλος σεισμος στην Ελλαδα μεταξυ 6 και 8 Μαρτιου.Τι εγινε ρε παιδια. Μηπως εγινε σεισμος και δεν το πηραμε χαμπαρι??? Φυσικα το μονο που καταφεραν ειναι να τρομοκρατησουν τον απλο κοσμακη και φυσικα οι σοβαροι επιστημονες να γελανε ακομα με αυτους. Edited by: christos26

sfeweather
15-03-08, 03:19
http://www.youtube.com/watch?v=vjMUlfuF-OA - kati asxeto deite ayto to video.. k ayto pou leei pio panw isxiei..psaksto k tha to deis!!

giatrellis8
15-03-08, 03:40
το ειδα το βιντεακι που λες,αλλα πιο πολυ για αεροσκαφος της NASA μου κανει παρα για U.F.O. που λενε εκει![i]"

sfeweather
15-03-08, 15:05
δεν ξερω πολυ παραξενο αντικειμενο...εχει τετοια αεροσκαφη η nasa και δεν το ξερα?[i]"