PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΛΙ

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9

gavis
17-02-10, 17:26
Πολυ βροχη επεσε χθες στο σελι

σκετη καταστροφη οπως αναμενοταν και με το θερμο κυμα που ερχεται.......

ΑΝΤΕ ΓΙΑ .....για φετος[i] Πολυ βροχη δεν επεσε....επεσαν λιγα χιλιοστα ,επεσε και χιονονερο....ουτε το θερμομετρο ανεβηκε τοσο πολυ...οπως πχ στην Βασιλιτσα.

εΑΝ ΗΒΡΟΧΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΗΜΕΡΑ.(προς τιμη τους )"

snowman36
17-02-10, 18:42
Μονο 5-6 Xιλιοστα επεσαν στα 1520 της βασης.....

vasilitsa freak
18-02-10, 20:28
Αύριο είναι να έρθω Σέλι. Πριν λίγο μίλησα με τα παιδιά από το καταφύγιου και μου είπαν ότι έβρεξε λίγο! Απλά η πίστα από τη βάση ως το Αρσούμπασι έβγαλε πέτρες και λίγο χώμα! Οπότε μάλλον θα πάμε για λίγο ορειβατικό σκι! Οσοι είναι πάνω αύριο ας έρθουν στο καταφύγιο!

Ε.Χ.Κ.Σ.
19-02-10, 14:07
Ωράριο λειτουργίας

Λόγω καιρικών συνθηκών, για το σαββατοκύριακο 20 και 21 Φεβρουαρίου 2010, το κέντρο θα λειτουργήσει από τις 8:00 μέχρι τις 14:30, με δυνατότητα επιμήκυνσης του ωραρίου ανάλογα τις καιρικές συνθήκες και τη ποιότητα του χιονιού.

Εκ του ΕΧΚΣ "

alexispi
25-02-10, 10:17
Δύσκολα τα πράγματα... Με τις τρελλές θερμοκρασίες που έρχονται, δεν νομίζω ότι σώνεται τίποτα, κι ας φαίνονται καλά χιόνια αρχές Μάρτη...

alexispi
03-03-10, 14:51
30 πονταλάκια minimum μας τάζει το GFS για την εβδομάδα που έρχεται... Το θέμα είναι, σώνεται τίποτα μετά τις τελευταίες ζεστες?

leon_veroia
04-03-10, 10:17
μακαρη να τσουλισουμε καμια μερα ακομα....αλλα ρε παιδια φτανη η γκρινια για το χκ....ας δουμε μια φορα τα καλα του χκ

alexispi
08-03-10, 19:21
<a href=http://www.youtube.com/watch?v=jtDco6QNcR4" target="_blank">Σελι 07-09 Μαρτίου TimeLapse Video</a>

Και καμιά ενημέρωση για την κατάσταση επάνω δεν θα έκανε κακό... αμάν κάναμε να δούμε χιόνι, ας μάθουμε τουλάχιστον τι γίνεται επάνω!Edited by: alexispi "

alexispi
09-03-10, 08:46
Τοκ-τοκ-τοκ...

Από Σέλι καμιά πληροφορία? Τόση δουλειά έπεσε???

gavis
09-03-10, 09:38
[QUOTE=alexispi]Τοκ-τοκ-τοκ...

Στου κουφου την πορτα.......παρ την πορτα και φυγε[i]"

selas777
09-03-10, 11:48
Άντε πείτε μας τι γίνετε επάνω? Στο ΣΡ λέει 30εκ. Τελευταία χιονόπτωση 3 μέρες πριν!!!!!!!!!!!!
Πείτε μας αν είναι αρκετό το χιόνι για να δοθούν όλες οι πίστες!!

vanzel
09-03-10, 20:11
Αυριο σκέφτομαι να ανέβω Σέλι από Σαλόνικα.Κανείς άλλος;;;;

alexispi
09-03-10, 23:58
Αύριο δύσκολα, άλλωστε δείνει αρκετά καλή χιονόπτωση. Η Πέμπτη φαίνεται καλύτερη μέρα για σκι, χωρίς φαινόμενα (άσε που είναι και μέρα απεργίας...) οπότε εμένα με βλέπω για τότε (υποθέτοντας ότι θα είναι ανοιχτό το ΧΚ, μιας και προς το παρόν δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση !!!!!! Στο site για σήμερα 09/03 είχε μόνο τις παιδικές σε λειτουργία) [i] Edited by: alexispi "

alexispi
10-03-10, 11:37
Παιδιά! Μην αγχώνεστε... Θα ανοίξει το ΧΚ γιατί χιόνι θα πέσει και θα συνεχίσει να πέφτει. Ε, κι αν αργήσει και κανά-δυο μέρες να ανοίξει, τα προγνωστικά δείχνουν ότι το Πάσχα θα το περάσουμε στα χιονοδρομικά!!!

freerideteam
10-03-10, 11:40
τα λογια εινε φτωχια το χιονι επαρκει γιατι πατηθηκε υγρο και με αυτο σημερα εινε ολα σουπερ
τι περιμενουν να ριξει παλι 1 μετρο καναδας δεν εινε.
Αλλα ειπαμε ...........
αυριο το δινει παλι κλειστο γιατι?[i]
"

alexispi
10-03-10, 16:00
<a href=http://www.youtube.com/watch?v=3wzaVd_eGNU" target="_blank">Το νεο timelapse από τις 07/03 ως τώρα, και συνεχίζει να χώνει !!!</a>"

freerideteam
10-03-10, 20:58
alexispi για ομολογα αυριο με τοσο χιονι παλι κλειστα θα εινε .................
ελεος...........

selas777
11-03-10, 01:54
Τι γίνεται έχει ρίξει τα άντερα του και οι πίστες είναι κλειστές??? Τις κρατάτε για τον Μάιο???

alexispi
11-03-10, 06:29
<a href=http://www.youtube.com/watch?v=l19V-My0lVM" target="_blank">To video της χιονόπτωσης από 07 ως 11/03</a>

Αντε να δούμε αν θα ανοίξει σήμερα. Τις 2 προηγούμενες μέρες η ενημέρωση στο site του ΧΚ (http://www.seli-ski.gr) μπήκε κατά τις 08.00 με 08.30 οπότε περιμένουμε μέχρι τότε."

snowman36
11-03-10, 10:11
Kατεβηκα χθες το βραδυ αναγκαστικα, λογο διακοπων στην ηλεκτροδοτηση, απο το χωριο γυρω στις 23.00.Μεσα στο χωριο και ενω χιονιζε φοβερα πυκνα με -4 ειχε 50-60 εκατοστα μπροστα στο σπιτι μου στα 1480 μετρα και εβαζε συνεχεια.Απορω γιτι δεν ανοιγουν τις πιστες...τουλαχιστον Αρσουμπασι

patsman
11-03-10, 10:18
Γιατί απεργούν οι υπάλληλοι! Έλεοςςςς!

alexispi
11-03-10, 17:59
Είσαι σίγουρος γι'αυτό? Φαντάζομαι ότι επειδή η χιονόπτωση συνεχίστηκε μέχρι σχεδόν τα ξημερώματα δεν προλαβαίναν να τις πατήσουν... Για όποιον μπορούσε να κάνει απάτητο προφανώς θα ήταν ανοιχτό αφού η καρεκλα δούλευε... Αν ήταν θέμα απεργίας δεν θα δούλευε κανένα lift και προφανώς και τα εισιτήρια.Edited by: alexispi

Ε.Χ.Κ.Σ.
11-03-10, 21:23
Φουλαριστοί στην Ανοιξιάτικη ευθεία

Αφού η απεργία και η ομίχλη αποσυντόνισε εντελώς προσωρινά τη λειτουργία μας, ήδη από το απόγευμα οι χιονοστρωτήρες εργάζονται ασταμάτητα στις πίστες μας. Το "Λούκι" είναι κιόλας απολύτως ΕΤΟΙΜΟ και από αύρο Παρασκευή 11.3.2010 οι σκιέρ θα το απολαύσουν ελεύθερα, ενώ δίνεται συνεχής αγώνας και για την "Κεντρική". Παράλληλα τα μηχανήματα θα εργαστούν συντονισμένα στο "Αρσούμπασι" ολονυχτίς, ωστόσο περισσότερες και ασφαλέστερες πληροφορίες θα δοθούν αύριο το πρωί με λεπτομερή ανακοίνωση. Σε κάθε περίτπωση αναμένεται ένα πανηγυρικό σαββατοκύριακο με το Σέλι σε πλήρη λειτουργία με ιδανική ποιότητα/ποσότητα χιονιού.

http://www.seli-ski.gr/photos/news/young.jpg

Εκ του ΕΧΚΣ "

freerideteam
11-03-10, 22:25
[i]αντε μπραβο τετοια να ακουμε επιτελους.
αντε καλη συνεχεια
"

aetos1976
12-03-10, 13:49
[i] Πολύ καλά νέα! Αύριο θα είμαστε εκει! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif"

valsam
12-03-10, 14:49
Κανενας απο πανω σημερα?

Λεω να παω αυριο,απο χιονι τι λεει,πετρες, ποιοτητα κ.τ.λ?

Ε.Χ.Κ.Σ.
12-03-10, 18:22
Χλιδή στο Σέλι

Πολυτελές και ονειρεμένο Σαββατοκύριακο αναμένεται να κάνουν όλοι οι VIPs σκιερ που θα καταφθάσουν στο Σέλι. Το διεθνές jetset, όλοι εσείς δηλαδή, θα απολαύσουν καταβάσεις επιπέδου luxury, στους αυστριακού κάλλους τάπητες Louki, Kentriki, Ifigenia, Electra, Artemis, Hera. Κι αν μιλήσουμε για απάτητα, αυτά είναι αμέτρητα, όπως οι λίρες στο χρηματοκιβώτιο του Σκρούτζ. Σαμπάνιες, χαβιάρια, τζακούζια σε καθε δεύτερη φανταστική στροφή. Καλώς να ορίσετε!

http://www.seli-ski.gr/photos/news/skier1.jpg

ΥΓ.: Η κρίση θέλει καλοπέραση.

Εκ του ΕΧΚΣ "

valsam
12-03-10, 18:28
Ναι αλλα απ'οτι εβλεπα στην καμερα στο αρσουμπασι ψηλα φαινονται κατι καφετιλες,η με ξεγελασε το ματι μου?

freerideteam
12-03-10, 19:18
καφετίλες εκε απο το πρωι στα λιφτ.........[i]"

valsam
12-03-10, 19:57
καφετίλες εκε απο το πρωι στα λιφτ.........[i]

Δεν καταλαβα τιποτα!!!!!!

Κανεις απο πανω ρε παιδια καμια ενημερωση???????"

iefs
13-03-10, 13:43
Οποιος μπορει ας κανει μια αναφορα για τις συνθηκες μιας και το σκεφτομαι για αυριο.Ευχαριστω εκ των προτερων Τασος.

valsam
13-03-10, 15:02
Καλα κρασια!

Απο χθες περιμενα και γω να μας πει κανεις τιποτα αλλα τζιφος!

Γιαυτο και δεν πηγα σημερα μην φαμε καμια πατατα και θα παω πηγαδια αυριο!

beba
13-03-10, 16:44
Ηταν super σημερα!!!λιγος κοσμος και χιονι πολυ καλο,ειδικα στο ασουρμπασι!περιμενω να ξημερωσει η αυριανη μερα για καταβασεις οπως τις σημερινες!οι ανθρωποι κανουν υπεροχη δουλεια!ευχαριστουμε πολυ κ.Αντωνη κ Γιαννη για τις πιστες ταπητας!!!καλο Σ/Κ και καλες καταβασεις!

aetos1976
13-03-10, 17:00
<a href=file:///C:%5CUsers%5CADMINI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5 Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml" target="_blank"> </a>

Το τοπίο ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!! Όλες οι πίστες πολύ καλά στρωμένες και τεράστιες δεν ήξερες που να πρωτοπάς. Το χιόνι πολύ καλό, μόνο στο τέλος χαμηλά άρχισε να μαλακώνει. Το χιόνι όμως από ποσότητα ήταν οριακό και πέρασα πάνω από πέτρες 4-5 φορές αν πας αργά τις αποφεύγεις πάντως μιας και οι πίστες είναι μεγάλες και μπορείς να πας παραδίπλα. Οι κεντρική στην αρχή της είχε πολλές πέτρες ενώ στο Αρσουμπασι είχε τις λιγότερες μόνο τα πρώτα ελάχιστα μέτρα δηλαδή. (file:///C:%5CUsers%5CADMINI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5 Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml)

(file:///C:%5CUsers%5CADMINI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5 Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml)

Συμπέρασμα: Ο καιρός ήταν τέλειος και το Σέλι είναι μοναδικό σε ομορφιά, οι πίστες υπέροχες πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για αύριο. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif (file:///C:%5CUsers%5CADMINI%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5 Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml) Edited by: aetos1976 "

german sepherd
13-03-10, 17:55
Καταπληκτικη μερα η σημερινη...ισως απ τις καλυτερες που εχω πετυχει σε ολη την σεζον [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif !Οι πιστες το πρωι9-11(γιατι κατα τις 12 το ειχαμε οργωσει το βουνο αλλα παλι ηταν πολυ καλα) ηταν τελειες ειδικα στην αρσουμπασι...αλλα και η κεντρικη κ το λουκι ηταν σε παρα πολυ καλη κατασταση εκτος απο ενα κομματι με λιγες πετρες που τις απεφευγες πολυ ευκολα!Η λιακαδα η απνοια κ ο λιγος κοσμος...με εκαναν να κανω απολογισμο...οτι ισως το καλυτερο σκι τη σεζον το εκανα σημερα..μηνα μαρτιο στο σελι! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif!τυχεροι οσοι βρεθηκαμε στο σελι σημερα...κ ισως οσοι ανεβουν κ αυριο..!"

catalyst
13-03-10, 20:07
Πολύ ωραία ημέρα σήμερα. Ηλιοφάνεια σχεδόν όλη τη μέρα, χωρίς αέρα και μέγιστη θερμοκρασία λίγο πάνω από το μηδέν. Το χιόνι δεν ήταν μεν πολύ σε ποσότητα, αλλά ήταν εξαιρετικό σε ποιότητα. Στην κεντρική είχαν βγει σε ορισμένα σημεία χώμα και πέτρες, αλλά τα περισσότερα ήταν σηματοδοτημένα. Στο ασούρμπασι το στρώσιμο ήταν πάρα πολύ καλό, και οι πίστες ήταν πατημένες σε πολύ μεγάλο πλάτος. Το χιόνι κρατούσε εξαιρετικά και καθώς είχε πολύ λίγο κόσμο οι πίστες ακόμα και στις 3 το απόγευμα ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση. Συγχαρητήρια στους ανθρώπους του ΧΚ για την πολύ καλή δουλειά.

Μοναδική παραφωνία (κυριολεκτικά) η πολύ δυνατή μουσική από τα μεγάφωνα στα λίφτ στο αρσούμπασι. Στο μονό συρόμενο έπαιζε zoo radio και στο διπλό συρόμενο έπαιζε δημοτικά στη διαπασών [i].
Εκτός του ότι αντηχούσε όλο το βουνο, η ανάβαση με το λιφτ και η διέλευση κάτω από τα μεγάφωνα ήταν πραγματικά ενοχλητική, λόγω της έντασης και της παραμόρφωσης του ήχου. Πολύ κρίμα να χαλάει με αυτό τον τρόπο μια τόσο όμορφη μέρα. Προσωπικά ανεβαίνω στο βουνό για να απολαύσω το "great outdoors", δε θα ήθελα να ακούω κλαρίνα όταν κάνω σκι. Υποθέτω ότι υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα που θέλουν να χαρούν την ησυχία του βουνού. Αν πολλοί επισκέπτες του ΧΚ θέλουν να ακούν κλαρίνα, μπιτάκια κλπ, τουλάχιστο ας βρεθεί κάποια μέση λύση, π.χ. μισή ώρα να παίζουν μουσική τα μεγάφωνα και μισή ώρα όχι. Δεν είναι δύσκολο."

freerideteam
13-03-10, 21:08
[i]κλαρινα δεν ακουμε αλλα απο την γαματη μερα δεν τα ακουγα ετρεχα σαν τρελοσ στα απατητα ( ο τρελοσ με το κιτρινο κρανοσ)
οσο για τισ πιστες στο πατημα δεν εχετε δει ακομα τιποτα μπορουν και καλυτερα αλλα δυστηχωσ ο αερασ αν προσεξατε πηρε ολο το χιονι.
πραγματικα η καλυτερη μερα της σεζον δεν το συζηταμε
πιστευω και ολυμπο τον απριλιο
καλεσ καταβασεις σε ολους
αλλα παιδια κρανος ρε ολοι για την ασφαλεια ολων μας.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif
"

valsam
13-03-10, 21:59
Πως ειναι δυνατον να λετε για απατητα και οτι ηταν η καλυτερη μερα της σεζον κ.τ.λ οταν λετε οτι ειχε πετρες και χωμα σε αρκετα σημεια ?

Εγω θεωρω καλη μερα οταν εχει καλες καιρικες συνθηκες και πετρες πουθενα για να μπορεις να τρεξεις και λιγο μη εχωντας στο μυαλο μην σκασεις πανω σε καμια!

Αμα θελω μονο ηλιο παω στην θαλασσα!

Εχω πληρωσει της πετρες στο Σελι με δυο καινουργια σαναδια (1000 ευρω!)στα σκουπιδια απο delam,σαν τενεκεδακι nounou ανοιξαν τα μαχαιρια!

dimit
14-03-10, 11:50
χαχαχ!! αυτο λεγεται γκαντεμια !!! τοσα χρονια τοσες πετρες μια ζωη εκτος πιστας και μονο γρατζουνιες εχω...

borealis
14-03-10, 14:45
Μόλις επέστρεψα από το Σέλι. Ήταν μια πολύ καλή Κυριακή χωρίς υπερβολικό κόσμο. Η μέρα ηλιόλουστη και οι πίστες στο Αρσούμπασι σε πολύ καλή κατάσταση. Το χιόνι σε μερικά σημεία ήταν οριακό αλλά μπορούσες να τα αποφύγεις . Η Κεντρική και το Λούκι είχαν προβλήματα λόγω ποσότητας και ποιότητας χιονιού, καθώς επίσης και πέτρες. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι η σημερινή Κυριακή ήταν η τελευταία Κυριακή του έτους με τόσο καλές συνθήκες καθώς βαδίζουμε προς την Άνοιξη, το χιόνι είναι λίγο και δεν προβλέπεται να έχουμε αξιόλογες χιονοπτώσεις τις επόμενες μέρες. Μάλλον είναι η τελευταία μου επίσκεψη σε Χ/Κ λόγω επαγγελματικών και ακαδημαικών υποχρεώσεων για τη φετινή περίοδο, εντούτοις η σημερινή μέρα με κάνει να νιώθω ότι η σεζόν κλείνει με όμορφο τρόπο..

alexispi
14-03-10, 18:29
Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα κι εγώ! Μάλλον τέλος για φέτος (για το Σέλι τουλάχιστον γιατί Πισοδέρι-Βασιλίτσα έχουν ακόμη...). Πάντως το φχαριστηθήκαμε, με λίγο σχετικά κόσμο, ωραίες πίστες στο Αρσούμπασι, ήλιο και άπνοια...

valsam
14-03-10, 21:13
χαχαχ!! αυτο λεγεται γκαντεμια !!! τοσα χρονια τοσες πετρες μια ζωη εκτος πιστας και μονο γρατζουνιες εχω...

Γρατζουνιες προκαλουνται οταν περασεις φλοταροντας απο πανω απο μια πετρα,φιλε δεν ξερω αν κανεις σκι η σανιδι αλλα εγω κανω σανιδι carving με σκληρες μποτες και ειμαι συνεχεια στα μαχαιρια (δες την φωτο μου) και υπαρχει μεγαλη πιεση στις ακρες του σανιδιου αν υπολογησεις και το οτι ειμαι 110 κιλα, δεν ειναι γκαντεμια απλα ο τροπος που οδηγω ειναι θανατος του σανιδιου αν βρει πετρα!

valsam
15-03-10, 11:46
τι απόλα που ειπα δεν στεκει?οτι ειναι καλυτερα να μην εχει πετρες?και γιαυτο προτημησα να παβ πηγαδια πο δε υπηρχε ιχνος πετρας!η οτι τελεια μπορεις να πεις μια μερα οταν εχει καλες καιρικες σηνθικες αλλα και μπολικο χιονι?καπως ετσι ηταν στα πηγαδια αλλα και παλι τελεια δεν θα τολεγα!

Ε.Χ.Κ.Σ.
16-03-10, 10:36
Ωράριο λειτουργίας

Λόγω καιρικών συνθηκών, το κέντρο θα λειτουργεί τις καθημερινές από τις 9:00 μέχρι τις 14:30, με δυνατότητα επιμήκυνσης του ωραρίου ανάλογα τις καιρικές συνθήκες και τη ποιότητα του χιονιού.

Εκ του ΕΧΚΣ "

dimisg
17-03-10, 17:32
πώς Θα είναι το κέντρο το σάββατο? Θα έχουν χιόνι οι πίστες? ή χιονούρες?Edited by: dimisg

jorge
18-03-10, 15:00
μολις ηρθα απο πανω-καταπληκτική ημέρα

ποσότητα τα γνωστά λίγα πράγματα-ποιότητα μια χαρά (όχι σούπα)

ικανοποιητικά στο αρσούμπασι, η κεντρική κοντά στο φράχτη καλή αλλά πριν φτάσεις στο φράχτη περνάς από κάτι....χωματάκια

συμπέρασμα: μόνο αρσούμπασι και νομίζω ότι το Σάββατο, ακόμα πιο οριακά

μάλλον ήρθε η ώρα για την κλασσική ευχή καλό καλοκαίρι""

dimit
22-03-10, 15:25
τελεια μερα με αρκετη ζεστη σημερα στο χωριο. καλο καλοκαιρι να εχουμε και του χρονου παλι

alexis37
25-03-10, 16:24
Νέα διοίκηση στο Ε.Χ.Κ.Σελίου

2.ΕΘΝΙΚΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΕΛΙΟΥ
Ζυγουλιάνος Στέργιος του Γεωργίου, Πρόεδρος
Λαμπίρη Αννα του Δημητρίου, Αντιπρόεδρος
Αραμπατζή Δέσποινα του Ερμή, Γραμματέας
Παπακωνσταντίνου Γεώργιος του Κωνσταντίνου, Ταμίας
Καραβίδας Δημήτρης, ΄Εφορος
Μπαρμπαρούσης Γεώργιος του Ιωάννη, μέλος
Δουλγέρογλου Γεώργιος του Σωτηρίου, μέλος

Ε.Χ.Κ.Σ.
26-03-10, 15:33
Νέο ΔΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Αθήνα, 24 Μαρτίου 2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ανακοινώνει την απόφαση της Υφυπουργού Πολιτισμού και Τουρισμού Αγγελικής Γκερέκου αναφορικά με τη σύνθεση των Δ.Σ. των Εθνικών Αθλητικών Κέντρων: Παμπελοποννησιακό, Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου, Αθλητικό Κέντρο Κέρκυρας, και Αθλητικό Κέντρο Νεότητας Σίφνου.

1.ΠΑΜΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΑΚΟ ΕΘΝΙΚΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΤΡΩΝ
Τελώνης Γεώργιος του Αναστασίου , Πρόεδρος
Σπηλιωτόπουλος Δημήτρης του Αναστασίου , Αντιπρόεδρος
Μάρκος Ανδρέας του Απόστολου , γραμματέας
Μακρής Νικόλαος του Χρήστου , ταμίας
Μολωχίτης Μέντζελος του Νικολάου , έφορος
Παπαδοπούλου Ζωή του Φωτίου , μέλος
Κανελλόπουλος Θεόδωρος του Γεωργίου , μέλος

2.ΕΘΝΙΚΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΕΛΙΟΥ
Ζυγουλιάνος Στέργιος του Γεωργίου , Πρόεδρος
Λαμπίρη Αννα του Δημητρίου , Αντιπρόεδρος
Αραμπατζή Δέσποινα του Ερμή , Γραμματέας
Παπακωνσταντίνου Γεώργιος του Κωνσταντίνου , Ταμίας
Καραβίδας Δημήτρης , ΄Εφορος
Μπαρμπαρούσης Γεώργιος του Ιωάννη , μέλος
Δουλγέρογλου Γεώργιος του Σωτηρίου , μέλος

3. ΕΘΝΙΚΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σκορδίλης Παύλος του Στυλιανού , Πρόεδρος
Παυλογιάνννης Ονούφριος - Σπυρίδων του Κων/νου , αντιπρόεδρος
Κομπολίτης Αναστάσιος του Σπυρίδωνα , Γραμματέας
Μαλίτσης Σπυρίδων του Αναστασίου , Ταμίας
Βουσολίνος Κωνσταντίνος του Ιωάννη , Έφορος
Τσιμπραηλίδου Βασιλική του Δημητρίου , μέλος
Σουέρεφ Ανδρέας του Ελευθερίου , μέλος

4. ΕΘΝΙΚΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΝΕΟΤΗΤΑΣ ΣΙΦΝΟΥ
Καλογήρου Ανδρέας του Νικολάου , Πρόεδρος
Βασάλος Γεώργιος του Ιάκωβου , Αντιπρόεδρος
Κακάκης Αντώνιος του Νικήτα , Γραμματέας
Λαζαρόπουλος Γεώργιος του Κωνσταντίνου , Ταμίας
Καραβός Νικόλαος του Κωνσταντίνου , Έφορος
Μαυρογιάννης Βίκτωρ του Νικολάου , μέλος
Ζαμπέλης Αντώνιος του Γεωργίου Γεώργιος , μέλος"

Ε.Χ.Κ.Σ.
30-03-10, 14:01
Mike όπως λέμε Everest

Εάν και θεωρώ τον Όλυμπο ως το σπίτι μου, την πρώτη μου επαφή με το βουνό την απέκτησα στο Σέλι. Ήταν ο χειμώνας του 1979 όταν σε ηλικία 5 ετών ήρθα για πρώτη φορά στο χιονοδρομικό κέντρο Σελίου με την καθιερωμένη οικογενειακή εκδρομή του Σαββατοκύριακου. Έκτοτε, οι εκδρομές στο Σέλι και σε άλλα βουνά συνέχιζαν σε μόνιμη βάση με αποτέλεσμα η σχέση μου με το ορεινό περιβάλλον να αποκτήσει διαστάσεις θυελλώδους έρωτα. Μεγαλώνοντας τόσο ηλικιακά όσο και ορειβατικά συνέχιζα να αποκομίζω εμπειρίες από αναβάσεις με τα πόδια και καταβάσεις με τα σκι τόσο σε άλλα βουνά και χιονοδρομικά κέντρα της Ελλάδας όσο και των Άλπεων. Οι ορειβατικές εξορμήσεις συνεχίστηκαν με ιδιαίτερη ένταση παράλληλα με την εκπλήρωση των ακαδημαϊκών υποχρεώσεων σε βουνά της Νορβηγίας, του Καυκάσου, της Αλάσκας, των Άνδεων και των Ιμαλαίων. Η συνεχόμενη αναζήτηση περιπέτειας σε ψηλά βουνά σε κάθε γωνιά του πλανήτη είχαν ως αποτέλεσμα τη συμμετοχή σε πολλές αποστολές, τέσσερις σε κορυφές πάνω από 8000 μέτρα μία εκ των οποίων ήταν και η άκρως επιτυχημένη αποστολή Hellas – Everest 2004, κατά την οποία 8 Έλληνες ορειβάτες καταφέραμε να ανεβούμε στο ψηλότερο σημείο της γήινης λιθόσφαιρας. Την κορυφή του όρους Έβερεστ..

http://www.seli-ski.gr/photos/news/everest_styllas.jpg
Στην κορυφή του κόσμου: Έβερεστ 16 Μαίου 2006

Μέχρι και πριν από 15 χρόνια το Σέλι φάνταζε στο μυαλό μου απλά ως ένα χιονοδρομικό κέντρο. Όταν όμως το 2003 ο αδερφός μου Αλέξανδρος ανέλαβε τη διαχείριση του καταφυγίου του ΕΟΣ Θεσσαλονίκης, άρχιζα να βλέπω το χιονοδρομικό κέντρο ως κάτι παραπάνω από ένα ορεινό μέρος με 11 αναβατήρες. Ήταν οι επισκέψεις στις αρχές του κάθε Νοέμβρη που μαζευόμασταν να κάνουμε διάφορες δουλειές για το καταφύγιο και την κοπανούσαμε με τα ποδήλατα μέχρι τα Πριόνια και το πανέμορφο Άνω Βέρμιο. Ήταν το κλείσιμο της κάθε χιονοδρομικής σαιζόν και όταν υπήρχε αρκετό χιόνι που οι βόλτες επαναλαμβανόταν με ορειβατικά σκι και μετά αποτελειώναμε τα εναπομείναντα τσίπουρα και μεζέδες βλέποντας το βουνό να αλλάζει ρούχα και να βάζει τα ανοιξιάτικα του. Το τοπίο μόλις βγεις στα δυτικά του χιονοδρομικού κέντρου είναι μαγευτικό, τελείως διαφορετικό από τις πίστες με τρεχούμενα νερά, εναλλαγές δάσους οξιάς και κωνοφόρων και πλούσια πανίδα που αφήνει τα χνάρια της στο ανοιξιάτικο χιόνι. Οι παλιοί υλοτομικοί σύρτες αποτελούν εξεραιτικά μονοπάτια για καταβάσεις με το ποδήλατο. Με αυτά πέρασε λοιπόν στο μυαλό μου ότι το ‘Σελάκι’ δεν είναι απλά ένα χιονοδρομικό κέντρο αλλά ένα μέρος πολλαπλών ορεινών δραστηριοτήτων. Παρ όλες τις αποστολές σε διάφορα μέρη του εξωτερικού και σε χιονοδρομικά κέντρα μαμούθ των Άλπεων, τη θαλπωρή που συνεχίζω να βρίσκω στο Σέλι δεν τη συναντάω σε πολλά άλλα μέρη. Μπορεί να είναι το γεγονός ότι ο αδερφός Αλέξανδρος διαχειρίζεται το καταφύγιο, αλλά και πριν αναλάβει τη διαχείριση πάλι έτσι νιώθαμε. Απλά γιατί οι δραστηριότητες που λαμβάνουν χώρα στον ευρύτερο χώρο του χιονοδρομικού κέντρου περιλαμβάνουν ένα πλήρες πακέτο από οινογαστρονομικές, χιονοδρομικές, πεζοπορικές, ποδηλατικές περιηγήσεις, με κοινό παρονομαστή τα καλά γλέντια, που συμβαίνουν απροσδόκητα από το Ασούρμπασι μέχρι και την πλατεία του χωριού.

http://www.seli-ski.gr/photos/news/makalu_styllas.jpg
Πετώντας στις πλαγιές του όρους Makalu (8463μ)

Θα ήταν λοιπόν πολύ όμορφο αυτό που σήμερα ονομάζεται Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου, στο μέλλον να αποτελεί ένα μέρος με ένα όμορφο γήπεδο ποδοσφαίρου, μία πίστα ποδηλάτου downhill, μία οργανωμένη πίστα σκι αντοχής καθώς και με χαραγμένες διαδρομές ορειβατικού σκι και ορεινής ποδηλασίας, ανεξαρτητοποιώντας έτσι τη λειτουργία του από την ποσότητα και τη διάρκεια της χιονοκάλυψης. Δεν νομίζω ότι απέχει πολύ από τη σημερινή κατάσταση μιας και τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει σωστές κινήσεις προς την κατεύθυνση αυτή. Βέβαια, για να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο θα χρειαστούν όραμα, πίστη, μπόλικη καλή διάθεση και λεφτά.

Η εμπειρία λέει ότι έχοντας εξασφαλίσει τα τρία πρώτα, το τέταρτο δεν αργεί να έρθει!

Μ. Στύλλας Εδώ μπορείτε να διαβάσετε μία παλαιότερη αλλά πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Μ. Στύλλα (http://www.seli-ski.gr/photos/news/styllas.pdf) "

Κώστας Πολίτης
30-03-10, 15:39
ευχαριστούμε! [i]"

Ε.Χ.Κ.Σ.
31-03-10, 17:56
Πάσχα και Συνάνθρωπος

http://www.seli-ski.gr/photos/news/eastercard2.jpg

Η Κυρήνη υπήρξε χώρα μεσογειακή, περίπου όπου η σημερινή Λιβύη. Παρόμοια πάθη, παρόμοια ήθη στους αιώνες, οι γείτονες λέγεται πως ανέκαθεν καταλήγουν να μοιάζουν ακόμη και στη μορφή, όπως τα ζευγάρια. Από τέτοια γενέτειρα ο Σίμων, δεν μάθαμε ποτέ αν είχε αυτή τη ζεστή μελί επιδερμίδα του 31ου παραλλήλου, πάντως άφησε για πάντα τον δικό του ιδρώτα ως σφραγίδα στο ιερότερο βάλσαμο των αμαρτιών μας: “Έβαλε πλάτη” να σηκωθεί ο Σταυρός Του, στα πολύ δύσκολα βρέθηκε παρών. Αλήθεια είναι πως όχι και ιδιαιτέρως ηρωικά, πόσους άραγε εθελόθυτους κατέγραψε η ιστορία, …τούτον ηγγάρευσαν ίνα άρη…, ωστόσο έστω κι έτσι, η προφητεία επαληθεύτηκε, το θαύμα συντελέστηκε.
Ας βάλουμε όλοι λίγο πλάτη, και για το σήμερα, και για το χθες, και για το αύριο, και για τα παιδιά μας, και για τους γονείς μας. Και στα σημαντικά ή ασήμαντα, και στους συνεργάτες ή αγνώστους, κι από αγγαρεία ή ευθύνη, και το Πάσχα ή όποτε … Εκ του Ε.Χ.Κ.Σ. "

Ε.Χ.Κ.Σ.
21-05-10, 17:50
Ορισμός νέας διοίκησης

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Αρ. Φύλλου 168
10 Μαΐου 2010

Αριθμ. 18423
Ορισμός μελών της Επιτροπής Διοίκησης του “ΕΘΝΙΚΟΥ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΕΛΙΟΥ”.
Η ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις:
α. Του άρθρου 52 “Σύσταση Γενικών Γραμματειών” του «Κώδικα Νομοθεσίας για την Κυβέρνηση και τα κυβερνητικά όργανα, Π.Δ. 63/05 (ΦΕΚ 98/Α).
β. Του Π.Δ. 186/2009 (ΦΕΚ 213/Α/09) Συγχώνευση των Υπουργείων Πολιτισμού και Τουριστικής Ανάπτυξης.
γ. Του Π.Δ. 57/1972 (ΦΕΚ 19/Α’/72) περί ιδρύσεως Εθνικού Χιονοδρομικού Κέντρου Σελίου.
δ. Του άρθρου 6 του Ν.423/1976 (ΦΕΚ 223/Α΄/76) περί Γυμναστηρίων και ρυθμίσεως θεμάτων αφορώντων εις τον εξωσχολικόν αθλητισμόν, όπως αντικαταστάθηκε με την παρ. ε, του άρθρου 3, του Ν. 665/1977 (ΦΕΚ 225/Α’/77) Περί τροποποιήσεως και συμπληρώσεως της περίΕξωσχολικού Αθλητισμού και Γυμναστηρίων Νομοθεσίαςκαι λοιπών συναφών διατάξεων.
ε. Της παρ. 9, του άρθρου 56, του Ν. 2725/1999 (ΦΕΚ121/Α’/99) “Ερασιτεχνικός και επαγγελματικός αθλητισμός και άλλες διατάξεις”.
στ. Του άρθρου 14 του Ν.2880/2001 (ΦΕΚ 9/Α΄/01) “Πρόγραμμα “ΠΟΛΙΤΕΙΑ” για τη μεταρρύθμιση και τον εκσυγχρονισμό της Δημόσιας Διοίκησης και άλλες διατάξεις”.
ζ. Του Π.Δ. 218/2006 (ΦΕΚ 220/Α’/06) “Οργανισμός των Εθνικών Χιονοδρομικών Κέντρων Σελίου και Βασιλίτσας”.
2.Της υπ’ αριθμ. ΥΠΠΟΤ/ΔΟΕΠΥ/ΤΟΠΥΝΣ/107729/27−11−2009 (ΦΕΚ 2403/Β) απόφασης ανάθεσης αρμοδιοτήτων στην Υφυπουργό Πολιτισμού και ΤουρισμούΑγγελική Γκερέκου.
3. Της υπ΄ αριθμ. 52968/03−12−2008 (ΦΕΚ 512/τ.Υ.Ο.Δ.Δ.) απόφασης του Υφυπουργού Πολιτισμού περί ορισμού μελών της Επιτροπής Διοίκησης του Εθνικού Χιονοδρομικού Κέντρου Σελίου, αποφασίζουμε:
Αντικαθίστανται τα μέλη της Επιτροπής Διοίκησης του ΕΘΝΙΚΟΥ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΕΛΙΟΥ και ορίζονται τα εξής:
1. Ζυγουλιάνος Στέργιος του Γεωργίου, Α.Δ.Τ.: ΑΖ328661, Δ/νση: Δημοσθένους 22, Τ.Κ. 59100 Βέροια, ως Πρόεδρος.
2. Λαμπίρη ΄Αννα του Δημητρίου, Α.Δ.Τ.: Κ 437443, Δ/νση: Σταυρός, Τ.Κ. 59100 Ημαθίας, ως Αντιπρόεδρος.
3. Αραμπατζή Δέσποινα του Ερμή, Α.Δ.Τ.: ΑΗ 326338, Δ/νση: Αριστομένη 4, Τ.Κ. 59100 Βέροια, ως Γραμματέας.
4. Δουλγέρογλου Γεώργιος του Σωτηρίου, Α.Δ.Τ.: ΑΕ360770, Δ/νση: Μητροπόλεως 42, Τ.Κ. 59100 Βέροια, ως Ταμίας.
5. Καραβίδας Δημήτριος του Ιωάννη, Α.Δ.Τ.: Ξ 833770, Δ/νση: Δημητρίου Χρυσοχόου 6, Τ.Κ. 59200 Νάουσα Ημαθίας, ως Έφορος.
6. Μπαρμπαρούσης Γεώργιος του Ιωάννη, Α.Δ.Τ.: Σ 857766, Δ/νση: Βεργίνας 24, Τ.Κ. 59100 Βέροια, ως Μέλος.
7. Κουκουτέγου Αικατερίνη του Κων/νου, Α.Δ.Τ.: ΑΕ 846574, Δ/νση: Κυργιωτίσσης 9, Τ.Κ. 59100 Βέροια, ως Μέλος.
Η θητεία των μελών της Επιτροπής Διοίκησης είναι διετής.
Κάθε προηγούμενη απόφαση παύει να ισχύει.
Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Αθήνα, 6 Μαΐου 2010

Η ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΓΚΕΡΕΚΟΥ

[i]Edited by: Ε.Χ.Κ.Σ. "

Ε.Χ.Κ.Σ.
21-05-10, 17:58
Μηχανικός της ΓΓΑ επισκέφτηκε το ΕΧΚΣ

Μηχανικός της ΓΓΑ επισκέφτηκε τη Βέροια και ειδικότερα το Ε.Χ.Κ. Σελίου τη Δευτέρα 19 και Τρίτη 20 Απριλίου 2010. Σκοπός της επίσκεψης η καταγραφή της υπάρχουσας κατάστασης, των προβλημάτων καθώς και τον τρόπο επίλυσης αυτών. Στις συναντήσεις ήταν παρόντες ο μηχανολόγος μηχανικός του κέντρου, ο πρόεδρος καθώς και ο απερχόμενος πρόεδρος. Κατατέθηκε από τη μεριά του ΕΧΚ Σελίου υπόμνημα προς την ΓΓΑ με συνοπτική ενημέρωση ως προς τα τεχνικά θέματα του Κέντρου και τις άμεσες προτεραιότητες του.

Εκ του Ε.Χ.Κ.Σελίου

Ε.Χ.Κ.Σ.
21-05-10, 23:37
Επισκέψεων συνέχεια

Την Τετάρτη 19 Μαίου 2010, υπάλληλος του ΕΟΤ, υπεύθυνος για την ασφάλεια των χιονοδρομικών κέντρων επισκέφτηκε τη Βέροια και το Χιονοδρομικό Κέντρο στο Σέλι. Ανεβαίνοντας στα βουνά, στις πίστες και με την καθοδήγηση των εργαζομένων του κέντρου και του προέδρου, διαπίστωσε την ευαισθησία των ανθρώπων που εργάζονται σε αυτό και που αφορά την ασφάλεια και όχι μόνο, των χιονοδρόμων που επιλέγουν το δικό μας βουνό για τις χειμερινές τους αποδράσεις.
Γνωστό είναι εξάλλου ότι σκοπός των διοικούντων του κέντρου ήταν και είναι πάντα η ασφάλεια όλων όσων το επισκέπτονται.

Εκ του Ε.Χ.Κ.Σελίου

Ε.Χ.Κ.Σ.
22-05-10, 07:57
Πρόσκληση σε Γενική Συνέλευση

ΕΝΩΣΗ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ[/b]

Με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου και σύμφωνα με το καταστατικό της, καλούνται τα μέλη της Ένωσης Χιονοδρομικών Κέντρων Ελλάδος σε Τακτική Γενική Συνέλευση, στις 4/6/2010, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11.00, στο Βόλο και στην αίθουσα του Νομαρχιακού Συμβουλίου Μαγνησίας.
Δικαίωμα συμμετοχής στις διαδικασίες αποφάσεων και εκλογών της Γενικής Συνέλευσης έχουν οι νόμιμοι εκπρόσωποι κάθε μέλους της ΕΧΚΕ ή άτομα που φέρουν σχετική εξουσιοδότηση από τον νόμιμο εκπρόσωπο κάθε μέλους.

Τα θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι:

Πρωϊνή Συνεδρίαση 11.00 π.μ. -14.00 μ.μ.

1. Διοικητικός απολογισμός απερχόμενου ΔΣ
2. Οικονομικός απολογισμός απερχόμενου ΔΣ
3. Τοποθετήσεις μελών και υποβολή προτάσεων
4. Έγκριση πεπραγμένων
5. Εκλογή νέου Διοικητικού Συμβουλίου.
6. Διάφορες Ανακοινώσεις.

Γεύμα
Απογευματινή Συνεδρίαση 18.00 μ.μ. -20.00 μ.μ.

1. Ομιλία του Προέδρου του ΕΟΤ κ. Νικόλα Κανελλόπουλου
2. Συζήτηση

Με εκτίμηση

Για το Διοικητικό Συμβούλιο

Ο Πρόεδρος

Χρήστος Παππάς Edited by: Ε.Χ.Κ.Σ.

KAPTEN
28-05-10, 18:14
ελπιζω να μη ειναι μια συνελευση μονο για φαγητο και λογια που δεν θα γινουν πραξη...

και μην ξεχνατε, τα χρηματα του ελληνα φορολογουμενου που με αυτα λειτουργουν τα ΧΚ.

Edited by: KAPTEN

vro
29-05-10, 18:45
τι μπορεί να πράξει και η καυμένη η <ένωση> στην ζοφερη ελληνική χιονοδρομική πραγματικότητα?

ήδη και στο καμάρι της ιδιωτικής πρωτοβουλίας ψάχνουν να βρούν τις σκόρπιες λίρες στα πιέρια ενώ οι διοικήσεις αλλάζουν στα κρατικά (να φαν και οι πράσσινοι...)

τι θα πεί ο κάπο ντι εοτ? Μα φυσικά <κοφτε τον λαιμό σας, εμείς μόνο πουλάμε>

Ε.Χ.Κ.Σ.
06-07-10, 17:48
Γενική συνέλευση ΕΧΚ Ελλάδος

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ
ΤΗΣ «ΕΝΩΣΗΣ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ».

“ΑΡΩΜΑ” ΗΜΑΘΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν τη Παρασκευή 25 Ιουνίου 2010, στο Βόλο, οι εργασίες της Γενικής Συνέλευσης της «ΕΝΩΣΗΣ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ». Στη διάρκεια της καθορίστηκε το διεκδικητικό πλαίσιο σχετικά με την επίλυση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν τα Χιονοδρομικά Κέντρα της χώρας και τέθηκαν οι στόχοι για τη βελτίωση των παρεχομένων υπηρεσιών, την αύξηση της επισκεψιμότητας, αλλά και τη διεύρυνση της εποχικότητας με την λειτουργία τους ως ορεινά τουριστικά κέντρα σε όλη τη διάρκεια του έτους.
Στη Γενική Συνέλευση συμμετείχαν εκπρόσωποι των διοικήσεων των Χιονοδρομικών Κέντρων της χώρας.
Η Ένωση, που έχει έδρα τον Βόλο, αποτελεί ένα πανελλήνιο δίκτυο συνεργασίας των χιονοδρομικών κέντρων που αποβλέπει στην ενιαία εκπροσώπησή τους έναντι της πολιτείας, στην προώθηση κοινών στόχων και στην αντιμετώπιση κοινών προβλημάτων.
Στους σκοπούς της περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων η ανάπτυξη του χιονοδρομικού και ορεινού εναλλακτικού τουρισμού, η προβολή και διαφήμιση των χιονοδρομικών κέντρων και η ανάπτυξη συνεργασιών με φορείς που σχετίζονται με τη χιονοδρομία και τον εναλλακτικό ορεινό τουρισμό στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
Ύστερα από αρχαιρεσίες προέκυψε το 5μελές Δ.Σ. της ‘Ενωσης με
Πρόεδρο τον κ. Χρήστο Παππά από το Χ.Κ Νάουσας/3-5 Πηγάδια,
Αντιπρόεδρο την κ. Τζούλια Τσαλίκη από το Χ.Κ.Πηλίου,
Γραμματέα τον κ. Παναγιώτη Δρίβα από το Χ.Κ.Παρνασσού και μέλη τους
κ. Στέργιο Ζυγουλιάνο που εκπροσωπεί το Ε.Χ.Κ.Σελίου και
κ. Ευθύμιο Βαζαίο εκπρόσωπο του Χ.Κ.Καλαβρύτων.
Από τον προβληματισμό που αναπτύχθηκε στη διάρκεια της Γ.Σ. προκύπτουν τρεις πρωτεύοντες άξονες δράσης για τις δραστηριότητες της ‘Ενωσης: Νομιμότητα- ασφάλεια, Βιωσιμότητα και Αξιοπιστία

Στο πλαίσιο αυτό εξουσιοδοτήθηκε το νέο Διοικητικό Συμβούλιο για επαφές με θέματα όπως: Τη διευκόλυνση στη χορήγηση του σήματος λειτουργίας από τον ΕΟΤ Την εφαρμογή προγραμμάτων επίσκεψης μαθητών (λευκές εβδομάδες) Την επιδότηση μέρους των ασφαλιστικών εισφορών όπως στις θερινές τουριστικές επιχειρήσεις.

Τέλος, σε γεύμα εργασίας, παρόντος και του Προέδρου του Ε.Ο.Τ. κ Νικόλαο Κανελόπουλου, συζητήθηκε το θέμα της χορήγησης Ειδικού Σήματος Λειτουργίας Χιονοδρομικών Κέντρων, με τη σύσταση ομάδας εργασίας για τη σύνταξη νέων τεχνικών προδιαγραφών καθώς και πιο ειδικά θέματα των κέντρων. Σημαντικό ακόμη ότι στην ομάδα εργασίας εκπροσωπείτε και η Ένωση Χιονοδρομικών Κέντρων Ελλάδος με τον πρόεδρο και την αντιπρόεδρο του. http://www.seli-ski.gr/photos/news/enoshxk1.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/enoshxk2.jpg "

herman
08-10-10, 20:08
Η Motor Press Hellas, διοργανώνει με τον Δήμο Βέροιας και το Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου στις 4 έως 10 Οκτωβρίου 2010 εβδομάδα για την οδική ασφάλεια.

<a href=http://www.veria.gr/deltia-tupou/dimotika/1636-odiki-asfalia.html" target="_blank">http://www.veria.gr/deltia-tupou/dimotika/1636-odiki-asfalia.html</a>

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/97548.asp
"

mountain
10-10-10, 14:55
Καλησπερα παιδια. Δεν θα πω πολλα αλλα να ξερεται οτι με πυρετωδεσ προσπαθειες τα παιδια του χιονοδρομικου προσπαθουν να στησουν καρεκλεσ να δοκιμασουν τα πιατακια να ελεξουν συρματοσχοινα (ημουν εκει και το ειδα)Πιστευω οτι μας βοηθησει ο καιρος μετα τις 1 Νοεμβριου το χιονοδρομικο θα ειναι ετοιμο να μας δεχτει.Να ξερετε παντως ( χωρις να θελω να χαιδεψω κανενος αυτια) οτι φετος γινεται δουλεια.Καλο χειμωνα να εχουμεστο βουνο μας οπωσ και σε ολα τα βουνα της χωρας οπου ανθρωποι μοχθουν για να χαρουμε εμεις Την καλησπερα μου και παλι και σας ενημερωνω ( και θα ειναι πολλα και γεματα εκπληξεις)αργοτερα

gavis
10-10-10, 18:05
Ευχαριστα τα νεα για το Σελι στο θεμα οργανωσης της νεας διοικησης του κεντρου αλλα και της καλης διαθεσης που δειχνουν ωστε ολα να πανε καλα στην χιονοδρομικη περιοδο που ερχεται!!!

ευχομαι και το χιονι που θα πεσει φετος να ειναι ισαξιο" της διαθεσης τους για πετυχημενη λειτουργια"

PRESIDENT
10-10-10, 19:04
Καλησπερα παιδια. Δεν θα πω πολλα αλλα να ξερεται οτι με πυρετωδεσ προσπαθειες τα παιδια του χιονοδρομικου προσπαθουν να στησουν καρεκλεσ να δοκιμασουν τα πιατακια να ελεξουν συρματοσχοινα (ημουν εκει και το ειδα)Πιστευω οτι μας βοηθησει ο καιρος μετα τις 1 Νοεμβριου το χιονοδρομικο θα ειναι ετοιμο να μας δεχτει.Να ξερετε παντως ( χωρις να θελω να χαιδεψω κανενος αυτια) οτι φετος γινεται δουλεια.Καλο χειμωνα να εχουμεστο βουνο μας οπωσ και σε ολα τα βουνα της χωρας οπου ανθρωποι μοχθουν για να χαρουμε εμεις Την καλησπερα μου και παλι και σας ενημερωνω ( και θα ειναι πολλα και γεματα εκπληξεις)αργοτερα

φετος στο σελι εχουν την ΠΕΝΤΑΕΤΗ συντήρηση τον λιφτ και για αυτο ειναι ολίγον τρελαμένη [i]
"

Ε.Χ.Κ.Σ.
12-10-10, 15:29
Προετοιμασία χιονοδρομικού κέντρου

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκονται οι εργασίες συντήρησης και προετοιμασίας των αναβατήρων και λοιπών μηχανημάτων του Χιονοδρομικού κέντρου, ώστε όλα να είναι έτοιμα για την έναρξη της χιονοδρομικής περιόδου.

Συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκαν όλοι οι προβλεπόμενοι από την ελληνική και διεθνή νομοθεσία έλεγχοι των αναβατήρων από εξειδικευμένους και πιστοποιημένους τεχνικούς. Τα συρματόσχοινα ελέγχθηκαν και βρέθηκαν απολύτως κατάλληλα για τη συνέχιση της λειτουργίας τους, στη συνέχεια λιπάνθηκαν και ήδη ξεκίνησε το κρέμασμα των πιάτων στο Αρσού Μπασί.

Οι συρόμενοι αναβατήρες ΗΡΑΚΛΗΣ – ΔΙΑΣ – ΑΡΗΣ έχοντας συμπληρώσει ήδη 10 έτη λειτουργίας υποβλήθηκαν σε εκτενείς ποιοτικούς ελέγχους (μαγνητοσκοπήσεις συγκολλήσεων, έλεγχος με υπέρηχο, αποσυναρμολογήσεις κλεμών πιάτων κλπ) από τους οποίους διαπιστώθηκε η άριστη κατάσταση τους.

http://www.seli-ski.gr/photos/news/elegxos1.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/elegxos2.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/elegxos3.jpg

Αλλά και τα διαστρωτικά και αποχιονιστικά μηχανήματα συντηρήθηκαν και προετοιμάζονται ώστε να είναι έτοιμα για τα πρώτα χιόνια. Οι κινητήρες ‘’ζεσταίνονται’’ καθημερινά, οι ερπύστριες κουμπώνονται, τα μαχαίρια τοποθετούνται για να αντιμετωπίσουν τα πολυπόθητα χιόνια.

Ιδιαίτερη βαρύτητα δίνουμε φέτος στον καθαρισμό των πιστών, στη συντήρηση των χιονοπαγίδων και στη βελτίωση της σήμανσης. Γίνεται προσπάθεια απομάκρυνσης πετρών από πολλά σημεία των πιστών που μας ταλαιπωρούν κάθε χρόνο, θα ρίξουμε άχυρο και θα ενισχύσουμε τις χιονοπαγίδες που μαζεύουν χιόνι με τους ανέμους.

Επίσης βελτιώνουμε την γενικότερη αισθητική εικόνα των εγκαταστάσεων (καθαρισμός χώρου τροχόσπιτων, κατασκευή νέου ξύλινου φράχτη στο μικρό πάρκιγκ, βαψίματα κλπ).

Συνεχίζουμε, αυξάνοντας τους ρυθμούς των εργασιών μας, ώστε να είμαστε σε όλα έτοιμοι για την έναρξη της χειμερινής περιόδου. Ταυτόχρονα είμαστε στη διάθεση των φίλων του χιονοδρομικού κέντρου Σελίου για οποιαδήποτε επισήμανση, σχόλιο, παρατήρηση, πρόταση για βελτίωση.

Καλό χειμώνα!!!! "

Horche
18-10-10, 20:44
Το λιγότερο αξιέπαινη και η προσπάθεια, και η ενημέρωση! Καλό κουράγιο, καλή συνέχεια και ΚΑΚΟ χειμώνα!! [i]"

gavis
26-10-10, 08:51
Bαση οσων μας ειπε ο διευθηντης του κεντρου κ.Ζυγουλιανος το χιονοδρομικο ειναι ΠΑΝΕΤΟΙΜΟ να ξεκινησει την λειτουργια του με το 1ο χιονι!!!

Φετος θα υπαρξουν και τουαλετες στο Αρσουμπασι για την καλυτερη εξυπηρετηση των χιονοδρομων.

Και στα επομενα σχεδια τους θα ειναι και ενα Snowpark ωστε το κεντρο να λειτουργει πληρως!!!

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ

herman
26-10-10, 10:28
Bαση οσων μας ειπε ο διευθηντης του κεντρου κ.Ζυγουλιανος το χιονοδρομικο ειναι ΠΑΝΕΤΟΙΜΟ να ξεκινησει την λειτουργια του με το 1ο χιονι!!!

Φετος θα υπαρξουν και τουαλετες στο Αρσουμπασι για την καλυτερη εξυπηρετηση των χιονοδρομων.

Και στα επομενα σχεδια τους θα ειναι και ενα Snowpark ωστε το κεντρο να λειτουργει πληρως!!!

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ

Διόρθωση : Θα υπάρξουν και νέες τουαλέτες. Στο Αρσούμπασι υπάρχουν εδώ και χρόνια.

gavis
26-10-10, 10:32
[i]

"

herman
01-11-10, 10:13
Το χιονοδρομικό κέντρο Σελίου ξεκίνησε την συλλογή φυτογραφικού υλικού για να δημιουργήσει ένα αρχείο για την ιστορία του κέντρου. Όσοι έχουν φωτογραφίες (όχι απαραίτητα ιστορικού περιεχόμενου) και θέλουν να βοηθήσουν ας επικοινωνήσουν.

snowman36
01-11-10, 20:02
Χιονισε στο χωριο τα ξημερωματα της πεμπτης...με πασπαλισμα μαλιστα πανω απο τα 1400-1450 μετρα.

dimit
03-11-10, 14:59
Το χιονοδρομικό κέντρο Σελίου ξεκίνησε την συλλογή φυτογραφικού υλικού
για να δημιουργήσει ένα αρχείο για την ιστορία του κέντρου. Όσοι έχουν
φωτογραφίες (όχι απαραίτητα ιστορικού περιεχόμενου) και θέλουν να
βοηθήσουν ας επικοινωνήσουν.

εχω αρκετες, την επομενη φορά μπορω να τις φέρω στο σπιτακι στη διοικηση του χκ , ειναι καλα εκει??

herman
03-11-10, 19:00
Τηλεφώνησε στο χιονοδρομικό για να μάθεις περισσότερα.

mario79
26-11-10, 10:44
ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΕΛΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ!!

dimit
26-11-10, 21:37
αντε καλη αρχη και γρηγορα!!!!Edited by: dimit

Ε.Χ.Κ.Σ.
09-12-10, 14:43
Εργασίες Χιονοδρομικού

Ο χειμώνας πλησιάζει. Σαββατοκύριακο με πολικές θερμοκρασίες… αλλά το κέντρο είναι έτοιμο. Χωρίς μεγάλες κουβέντες, με μεγάλα προβλήματα, αλλά με διάθεση για δουλειά τα καταφέραμε. Για την ιστορία οι εργασίες που ολοκληρώθηκαν “πέρα από τις συντηρήσεις των lift” είναι οι εξής. Αποκατάσταση-ισοπέδωση του παλαιού ημιβραχώδους και επικίνδυνου για την ασφάλεια των σκιέρ, σκάμματος στη λάκα Αρσούμπασι, έκτασης περίπου 1 στρέμματος που είχε μισο-ανοιχθεί για δίαθλο και είχε εγκαταλειφθεί. Διάνοιξη πίστας Αλέξανδρου στα στενά σημεία καθόδου της. Απομάκρυνση μεγάλων ογκόλιθων βράχων που είχαν απορριφθεί δίπλα στο διάδρομο ανάβασης όταν εγκαταστάθηκε το lift και δημιουργία τεσσάρων πλευρικών εξόδων χιονοδρόμων, που οδηγούν στην κυρίως πίστα Αλέξανδρου. Οι τρεις έξοδοι-δρόμοι είναι προς την πίστα Αλέξανδρου και η τέταρτη προς την Κεντρική πίστα. Διαμόρφωση μικρής πίστας ελκήθρων μήκους περίπου 80 μ και πλάτους 15 μ, σε χώρο του ΕΧΚΣ, κάτω από τα τροχόσπιτα. Η δημιουργία της ήταν απαραίτητη αφού τα τελευταία χρόνια, οι αρχάριοι “ελκηθράδες”, (που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία των οδηγών ελκήθρων), γλιστρούσαν δίπλα στις πίστες αρχαρίων “baby” και “μπριζόλα”, με αποτέλεσμα την αλληλοπαρεμπόδισή τους και τον κίνδυνο τραυματισμών. Η διαμόρφωση έγινε με μεταφορά αδρανών υλικών (μπάζοχάλικα) από τον μπαζότοπο Σελίου και διάστρωση αυτών. Χρειάσθηκε επίσης να χτισθεί με ξεροντούβαρο το κενό ανάμεσα στα παλαιά τσιμέντα, για να εξασφαλισθεί πλευρική συγκράτηση των χωμάτων. Θρυμματισμός-ξερίζωμα 50 περίπου μεγάλων πετρών, στην πίστα «Λούκι», που ήταν ανέκαθεν φυσικά φυτεμένες εκεί. Τα τεμάχιά τους μεταφέρθηκαν στο χώρο Του Κέντρου πίσω από τα τροχόσπιτα και θα είναι χρήσιμα για την κατασκευή δρόμου πίσω από τις σχολές, είτε για τα μηχανήματα του Κέντρου, είτε για στάθμευση νέων τροχόσπιτων. Ο θρυμματισμός έγινε με υδραυλική σφύρα που μεταφέρθηκε στο ΕΧΚΣ για το σκοπό αυτό από τη Βέροια.

http://www.seli-ski.gr/photos/news/rocks1.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/rocks2.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/rocks3.jpg

Καθαρισμός-ισοπέδωση πίστας “μπριζόλα” από παλαιά μπάζα κατασκευής βόθρου του Καταφυγίου Βέροιας, στο επάνω τμήμα της. Τοποθέτηση στην παραπάνω πίστα του μηχανισμού με ηλεκτροκινητήρα inverter ρυθμιζόμενης ταχύτητας, από το Αρσούμπασι με αμοιβαία αλλαγή από τις πίστες αρχαρίων, λόγω μέγιστης αναγκαιότητας, αφού συχνότατα οι αρχάριοι έπεφταν κατά την ανάβαση ο ένας επάνω στον άλλο χωρίς δυνατότητα του χειριστού του λίφτ να μειώσει ταχύτητα. Καθαρισμός υδρομάστευσης των πηγών του Κέντρου, αφού είχε απώλειες νερού, ρέοντος εκτός φρεατίου συλλογής, λόγω βουλώματος από ολισθαίνοντα χώματα. Τοποθέτηση ξύλινων φραχτών στο κάτω μέρος του Κέντρου και πλευρικά του δρόμου εισόδου, στη θέση των παλαιών μεταλλικών φραχτών. Φάρδεμα- ανακατασκευή της σκάλας εσόδου από τις σχολές προς τα εισιτήρια. Τσιμεντάρισμα φρεατίων ηλεκτρικού ρεύματος, πάνω από την αρχή της καρέκλας, αφού είχαν πρόχειρη μη ασφαλή κάλυψη, καθόσον διέρχονται από εκεί ρατράκ και χιονοδρόμοι. Επισκευές και συντηρήσεις όλων των μηχανημάτων και οχημάτων, είτε από το προσωπικό του Κέντρου είτε από ιδιωτικά συνεργεία στη Βέροια. Επίσης βάψιμο και συντήρηση του συνεργείου και των αποθηκών. Ετήσια συντήρηση του μετεωρολογικού σταθμού. Σοβάντισμα των WC του Κέντρου στο Αρσούμπασι. Καθάρισμα χώρου τροχόσπιτων από άχρηστα και ρυπαίνοντα υλικά.

Ας μας επιτραπεί να ευχαριστήσουμε το μέλος της Ε.Δ. Μπαρμπαρούση Γεώργιο για την καταγραφή και παρακολούθηση των εργασιών

Εκ του Ε.Χ.Κ.Σ."

dimit
09-12-10, 18:08
Διαμόρφωση μικρής πίστας ελκήθρων μήκους περίπου 80 μ και πλάτους 15 μ,
σε χώρο του ΕΧΚΣ, κάτω από τα τροχόσπιτα. Η δημιουργία της ήταν
απαραίτητη αφού τα τελευταία χρόνια, οι αρχάριοι “ελκηθράδες”, (που
είναι και η συντριπτική πλειοψηφία των οδηγών ελκήθρων), γλιστρούσαν
δίπλα στις πίστες αρχαρίων “baby” και “μπριζόλα”, με αποτέλεσμα την
αλληλοπαρεμπόδισή τους και τον κίνδυνο τραυματισμών. Η διαμόρφωση έγινε
με μεταφορά αδρανών υλικών (μπάζοχάλικα) από τον μπαζότοπο Σελίου και
διάστρωση αυτών. Χρειάσθηκε επίσης να χτισθεί με ξεροντούβαρο το κενό
ανάμεσα στα παλαιά τσιμέντα, για να εξασφαλισθεί πλευρική συγκράτηση των
χωμάτων.

πολύ ωραία!! του χρόνου μπορείτε να κανετε και σνοουπαρκ στο αρσούμπασι με μπάζα και χώμα. Με φυσιολογική χιονόπτωση να μπορεί να λειτουργεί και εκείνο.

το βγάλσιμο των βράχων από το λούκι τις έχουν αρχίσει τουλάχιστον ενα μήνα τώρα. Σε μερικά σημεία πλέον δεν είναι μονόμπαντο γιατί έχει φαρδύνει (είχα ανέβει με ποδια αρσούμπασι απο λούκι και ισχύει)
Edited by: dimit

Ε.Χ.Κ.Σ.
10-12-10, 17:36
Έτοιμα τα Lift

Παράλληλα με τις εργασίες στο χώρο, στο βουνό, στα μηχανήματα, στα αυτοκίνητα και λαμβάνοντας υπ΄όψιν μας την ασφάλεια του κέντρου και σύμφωνα με την νομοθεσία έγιναν και οι συντηρήσεις στα lift. <table width="480" border="1"> <t><tr><td>Α/Α</td><td> ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ</td><td> ΕΚΤΕΛΕΣΗ </td></tr><tr><td>1</td><td> Εκτέλεση ελέγχων 5ετίας (Ε2) σε συρόμενους αναβατήρες ΔΙΑ – ΗΡΑΚΛΗ – ΑΡΗ και έκδοση των σχετικών πιστοποιητικών των ελέγχων.</td><td> Σεπτέμβριος – Οκτώβριος 2010 </td></tr><tr><td>2</td><td> Αντικατάσταση λαδιού σε μειωτήρες αναβατήρων ΔΙΑ – ΗΡΑΚΛΗ – ΑΡΗ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1 – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2.</td><td> Οκτώβριος 2010 </td></tr><tr><td>3</td><td> Κανονική ετήσια συντήρηση όλων των αναβατήρων σύμφωνα με το πρόγραμμα (συσφίξεις, γρασσαρίσματα, έλεγχος γραμμής ράουλων, καθαρισμοί, συντήρηση καρεκλών και οργάνων έλξης συρόμενων, συντήρηση καλωδίων γραμμής ασφαλείας πυλώνων κλπ). </td><td> Σεπτέμβριος – Οκτώβριος – Νοέμβριος 2010 </td></tr><tr><td>4</td><td> Αποσυναρμολόγηση 20% των κλεμών των καρεκλών – καθαρισμός – οπτικός έλεγχος</td><td> Μάιος – Οκτώβριος 2010 </td></tr><tr><td>5</td><td> Γενική επιθεώρηση και μέτρηση μόνωσης ηλεκτρικών κινητήρων συρόμενων αναβατήρων ΑΡΗ – ΔΙΑ – ΗΡΑΚΛΗ για γενική συντήρηση από ειδικό συνεργείο (μετά από 10 έτη λειτουργίας). Γενικός έλεγχος και συντήρηση υποσταθμών μέσης τάσης και μετασχηματιστών από ειδικό συνεργείο και από την ΔΕΗ Βεροίας.</td><td> Σεπτέμβριος – Οκτώβριος 2010 </td></tr><tr><td>6</td><td> Μαγνητοσκοπικός έλεγχος και λίπανση συρματόσχοινων αναβατήρων. Έκδοση των πιστοποιητικών ελέγχων.</td><td> Οκτώβριος 2010 </td></tr><tr><td>7</td><td> Πραγματοποίηση δοκιμών με φορτίο πριν από την έναρξη της λειτουργίας και σύνταξη της ετήσιας έκθεσης ελέγχων Ε1.</td><td> Νοέμβριος 2010 </td></tr><tr><td>8</td><td> Επισκευή SIMOREG και πλακέτας PILZ από LEITNER ώστε να υπάρχουν ως ανταλλακτικά στην καρέκλα</td><td> Είναι σε εξέλιξη </td></tr><tr><td>9</td><td> Έλξη και Βράχυνση συρματόσχοινου εναέριου διθέσιου αναβατήρα ‘’ΦΙΛΙΠΠΟΣ’’ και συρόμενου αναβατήρα ‘’ΑΜΥΝΤΑΣ’’.</td><td> Οκτώβριος 2010 </td></tr><tr><td>10</td><td> Αντικατάσταση σετ ανταλλακτικών (τακάκια φρένων) σε φρένο ανάγκης εναέριου διθέσιου αναβατήρα </td><td> Οκτώβριος 2010 </td></tr><tr><td>11</td><td> Αντικατάσταση 150 ελατηρίων σε κλέμες καρεκλών εναέριου διθέσιου αναβατήρα </td><td> Οκτώβριος 2010 </td></tr></t></table>

Εκ του Ε.Χ.Κ.Σ. "

Ε.Χ.Κ.Σ.
10-12-10, 17:43
Τιμοκατάλογος 2010-2011

<table width="100%" border="0" cellpadding="2" cellspacing="2"><t> <tr> <td ="style6" align="center">

<table width="387" border="0"> <t><tr ="#ffe2b7"><td> <table width="387" border="0"> <t><tr> <td> <table width="387" border="0" cellpadding="2" cellspacing="1"> <t><tr ="style2" valign="middle" align="center" ="#ffe2b7"> <td ="style2" width="168" ="#ffe2b7">Κάρτες διαρκείας</td> <td ="style2" width="208" ="#ffe2b7">Τιμή</td> </tr><tr ="style2" ="#fdfdec"> <td ="style8" width="168" align="left" ="#ffffea">Ετήσια Ενηλίκων</td> <td ="style8" width="208" ="#ffffea">

120 €</td> </tr> <tr ="style2" ="#fdfdec"> <td ="style8" width="168" align="left" ="#ffffea">Ετήσια Κατοίκων Σελίου Ενηλίκων</td> <td ="style8" width="208" ="#ffffea">

50 €</td> </tr> <tr ="style2" ="#fdfdec"> <td ="style8" width="168" align="left" ="#ffffea">Ετήσια Παιδική</td> <td ="style8" width="208" ="#ffffea">

50 €</td> </tr></t></table></td></tr></t></table></td></tr></t></table>

<table width="387" border="0"> <t><tr ="#ffe2b7"><td> <table width="387" border="0"><t><tr> <td> <table width="387" border="0" cellpadding="2" cellspacing="1"> <t><tr ="style2" valign="middle" align="center" ="#99ccff"> <td ="style2" width="168" ="#ffe2b7" height="20">Ημερήσιες κάρτες</td> <td ="style2" width="116" ="#ffe2b7">Αργίες - Σαββ/κα</td> <td ="style2" width="87" ="#ffe2b7">Καθημερινές</td> </tr> <tr ="style2" ="#e6f2ff"> <td ="style8" width="168" align="left" ="#ffffea">Ημερήσια ενηλίκων</td> <td ="style8" width="116" ="#ffffea">

15 €</td> <td width="87" ="#ffffea">

10 €</td> </tr> <tr ="style2" ="#e6f2ff"> <td ="style8" width="168" align="left" ="#ffffea">Ημερήσια παιδική-μαθητική</td> <td ="style8" width="116" ="#ffffea">

10 €</td> <td ="style8" width="87" ="#ffffea">

7 €</td> </tr> <tr ="style2" ="#e6f2ff"> <td ="style8" width="168" align="left" ="#ffffea">Ημερήσια φοιτητική</td> <td ="style8" width="116" ="#ffffea">

10 €</td> <td ="style8" width="87" ="#ffffea">

8 €</td> </tr> <tr ="style2" ="#e6f2ff"> <td ="style8" width="168" align="left" ="#ffffea">Ημερήσια Baby lift παιδική</td> <td width="116" ="#ffffea">

7 €</td> <td width="87" ="#ffffea">

7 €</td> </tr> <tr ="style2" ="#e6f2ff"> <td ="style8" width="168" align="left" ="#ffffea">Ημερήσια Baby lift ενηλίκων </td> <td ="style8" width="116" ="#ffffea">

7 €</td> </tr> <tr ="style2" ="#e6f2ff"> <td ="style8" width="168" align="left" ="#ffffea">Ημερήσια Οργ. Αθλ. Δήμων</td> <td width="116" ="#ffffea">

7 €</td> </tr></t></table></td></tr></t></table></td></tr></t></table>
<table width="387" border="0"> <t><tr ="#ffe2b7"><td> <table width="387" border="0"><t><tr> <td> <table width="387" border="0" cellpadding="2" cellspacing="1"> <t><tr ="style2" valign="middle" align="center" ="#99ccff"> <td ="style2" width="169" ="#ffe2b7" height="20">Kάρτες πεζών </td> <td ="style2" width="115" ="#ffe2b7">Αργίες - Σαββ/κα</td> <td ="style2" width="87" ="#ffe2b7">Καθημερινές</td> </tr> <tr ="style2" ="#e6f2ff"> <td ="style8" width="169" align="left" ="#ffffea">Πεζών ενηλίκων</td> <td width="115" ="#ffffea">

5 €</td> <td width="87" ="#ffffea">

5 €</td> </tr> <tr ="style2" ="#e6f2ff"> <td ="style8" width="169" align="left" ="#ffffea">Πεζών μαθητική</td> <td width="115" ="#ffffea">

2 €</td> <td width="87" ="#ffffea">

2 €</td> </tr> </t></table></td></tr></t></table></td></tr></t></table>

</td></tr> </t></table> ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

1. Οι μαθητές, φοιτητές, στρατιώτες, κατοίκων Σελίου, Κουμαριάς και Ξηρολιβάδου θα έχουν κάρτες ελευθέρας.
2. Διευκρινίζεται ότι κατά την περίοδο των εορτών από την 22α Δεκεμβρίου 2009 μέχρι και την 6η Ιανουαρίου 2010 η περίοδος θεωρείται υψηλού ενδιαφέροντος και θα ισχύσουν αποκλειστικά οι τιμές αργιών και Σαββατοκύριακων. 3. Έκδοση ημερησίου εισιτηρίου χιονοδρόμου μετά την ώρα 13:00 θα τιμολογείται εκπτωτικά. "

herman
10-12-10, 21:24
Συγχαρητήρια!!!
Πρέπει όμως να γίνεται καλύτερη ενημέρωση για την λειτουργία του ΧΚ. Κυρίως με φωτογραφίες. Πολλοί νομίζουν ότι το κέντρο δεν λειτουργεί ενώ οι πίστες στο Αρσούμπασι έχουν πολύ κάλο χιόνι. Πίστες οι οποίες είναι ιδανικές για αρχάριους-μέσους χιονοδρόμους.

dimit
12-12-10, 19:22
Σήμερα ήλιος με περίπου -2 βαθμούς. Το χωριό είχε αρκετό κόσμο. Το βράδυ περιμένουμε χιόνι. Για να δούμε!!Edited by: dimit

snowman36
12-12-10, 20:51
Ελαχιστη σημερα -10 και το πρωι του Σαββατου -12.

dimit
13-12-10, 11:02
πόσα εκ. έβαλε επάνω;

snowman36
13-12-10, 17:03
20 cm.

mountain
13-12-10, 17:19
[i] απο τις πρωτες χιονοπτωσεισ στο βουνο"

mountain
13-12-10, 17:24
[i] etσι για να θυμομαστε την αρχη"

dimit
13-12-10, 20:25
[i]"

dolomites
20-12-10, 09:56
κανένα νέο από Σαββατοκύριακο;;;

dimit
20-12-10, 10:54
τa baby ανοιχτα την κυριακή, με κάμποσο κόσμο. το βουνό δεν έχει χιόνι για πάνω. απο ότι φαίνεται επιασε τρελό αέρα και όλο το χιόνι είναι πλέον στις κάθετες από τον αέρα πλαγιές. από εκείνες τις πλαγιές που το έπαιρνε ζήτημα είναι να έχει μισό μέχρι 2 εκ παγωμένο χιόνι, ενώ σε πολλά σημεία βλέπεις το έδαφος. γιαυτο φαίνεται και η κάμερα στο αρσούμπασι πολλά γκρί σημεία. κατα τα άλλα στο χωριό τα μαγαζιά φουλ όπως και στο σχο θεσ/κης είχε αρκετό κόσμο.Edited by: dimit

dimit
20-12-10, 11:24
<a href=http://img706.imageshack.us/i/dsc00003zrl.jpg/" target="_blank">http://img706.imageshack.us/img706/1734/dsc00003zrl.jpg</a>

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)"

alexis37
24-12-10, 14:48
Ας βάλουμε λίγο χαμόγελο παραπάνω και αισιοδοξία για τις γιορτινές μέρες που πλησιάζουν.

Ας δούμε τα καλά γύρω μας, τους αγαπημένους μας ανθρώπους, το χαμόγελο των παιδιών μας

κι ας πάρουμε κουράγιο, να αντιμετωπίσουμε με Υγεία και Δύναμη , ακόμα και τα πιο δύσκολα!

Θερμές ευχές για τα Χρόνια Πολλά και την Καινούρια με χιόνια Χρονιά!

Ε.Χ.Κ. Σελίου

Ε.Χ.Κ.Σ.
28-12-10, 13:17
Αλλαγή του χρόνου... στο Σέλι

Το γλέντι της Πρωτοχρονιάς θα ξεκινήσει από το μεσημέρι της Παρασκευής στην πλατεία του Σελίου. Εκεί μουσικές, γράπες, τσίπουρα. μεζέδες και μουσικές θα καλωσορίζουν τους επισκέπτες στο χωριό. Το βράδυ πάλι στην πλατεία θα ανάψει η μεγάλη φωτιά. Με κρασί ζεστό, εδέσματα αλλά και γρανίτες και παγωτά, με Άγιο Βασίλη και δώρα για τα μικρά, με μουσικές και πυροτεχνήματα θα υποδεχτούμε το Καινούργιο Χρόνο. http://www.seli-ski.gr/photos/news/reveg_2011b.jpg

Αλλά και την πρώτη μέρα του καινούργιου χρόνου, την πρώτη μέρα του 2011, στο Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου αυτή τη φορά, θα ανάψει μεγάλη φωτιά. Κρασί θα προσφέρεται στο κόσμο και μία αύρα αισιοδοξίας θα κατακλύσει την ατμόσφαιρα. Μουσικές θα προσφέρουν μια ευχάριστη νότα. http://www.seli-ski.gr/photos/news/reveg_2011a.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/reveg_2011c.jpg

Αξίζει να σημειωθεί, ότι στις εκδηλώσεις της Πρωτοχρονιάς, συμμετέχουν το Ε.Χ.Κ.Σελίου. ο Τουριστικός Όμιλος Σελίου, ο Συνεταιρισμός Δασοκτήματος Σελίου και οι "ξεσιλόγιαστοι" "

Ε.Χ.Κ.Σ.
31-12-10, 17:21
Snowcam #3 online

Σήμερα, παραμονή Πρωτοχρονιάς 2011, θέσαμε σε λειτουργία τη νέα μας ευρυγώνια snowcam η οποία είναι τοποθετημένη στη βάση των πιστών ανατολική-λούκι-κεντρική, με την ευχή να την δούμε πολύ σύντομα με λευκό φόντο γεμάτη με μικρούς και μεγάλους φίλους μας.

Με την ευκαιρία, το προσωπικό και η Διοικηση του ΕΧΚ Σελίου ευχόμαστε για όλο τον κόσμο το νέο έτος να είναι γεμάτο υγεία, ευτυχία, πρόοδο, και αισιοδοξία για το δύσκολο 2011.

Καλή Χρονιά ! "

dimit
01-01-11, 11:50
καλή χρονιά!

mountain
02-01-11, 07:28
Καλη χρονια και παντα τετοια.

dimit
02-01-11, 20:50
από το απόγευμα άρχισε να χιονίζει και μέσα σε ένα πεντάλεπτο το είχε στρώσει.Edited by: dimit

Ε.Χ.Κ.Σ.
02-01-11, 21:05
Γιορτή του προστάτη των χιονοδρόμων

Χιονίζει από το απόγευμα και όλα δείχνουν οτι αύριο, γιορτή του προστάτη των χιονοδρόμων, θα είναι μία λευκή ημέρα για το Σέλι.

Η Επιτροπή Διοικήσεως του Εθνικού Χιονοδρομικού Κέντρου Σελίου, ο Σύλλογος Χιονοδρόμων–Ορειβατών Βέροιας και η Επιτροπή Ανεγέρσεως του Ιερού Ναού Αγίου Σεραφείμ του Σαρώφ, ανακοινώνουν ότι την Δευτέρα 3 Ιανουαρίου, εορτή του Αγίου Σεραφείμ προστάτου Αγίου των Χιονοδρόμων, πανηγυρίζει ο ομώνυμος Ναός στο Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα: Ώρα 09.30 Αρχιερατική Θεία Λειτουργία Ώρα 11.00 Επιμνημόσυνη δέηση των αποβιωσάντων μελών και φίλων του Σ.Χ.Ο. Βέροιας. Ώρα 11.30 Δεξίωση των προσκεκλημένων στο Καταφύγιο του Σ.Χ.Ο. Βέροιας "

jmal
02-01-11, 22:02
Φαίνεται λιγάκι απο την κάμερα της βάσης του ΧΚ το άσπρισμα, αλλά νομίζω ότι η θέση της κάμερας με την λάμπα δε βοηθάει για να φαίνονται καλά οι νυφάδες!!! Οπως και να χει όμως το ασπρισματάκι φαίνεται λιγάκι.

dimit
03-01-11, 00:26
ναι. αυτή πέρσυ κοιτούσε προς τη κεντρική ενώ τώρα παροσ τα μπειμπι. ίσως να μην το πρόσεξαν. Πάντως η άλλη που βλέπει το αρσούμπασσι, πέρσυ αν δεν κάνω λάθος, φωτιζόταν από τον προβολέα πάνω στον τελευταίο πυλώνα του αλέξανδρου που γυρίζει τα πιατάκια πάλι στη βάση..φέτος το φως δεν λειτουργει..

selas777
04-01-11, 01:08
Ανάψτε τις λάμπες να μετράμε τις νιφάδες και τη νύχτα!![i]
Άντε και το ΣΚ να τσουλίσουμε με το καλό!!"

dimit
04-01-11, 10:13
Αν είναι δυνατόν! Για άλλη μία φορά το φορεκαστ χθες το δράδυ έδινε 20 εκατοστά και τώρα τα έκανε 5. (πρόγνωση για αυρίο) [i]."

dimit
04-01-11, 10:17
και η επόμενη κακοκαιρία προς το παρόν φαίνεται για τις 20 του μηνα [i]"

gavis
04-01-11, 10:22
Αν είναι δυνατόν! Για άλλη μία φορά το φορεκαστ χθες το δράδυ έδινε 20 εκατοστά και τώρα τα έκανε 5. (πρόγνωση για αυρίο) [i].

κοψτε το forecast......... ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ"

selas777
04-01-11, 10:34
Το forecast είναι απλά για πέταμα. Μην το κοιτάτε και αγχώνεστε άδικα[i]"

dimit
04-01-11, 10:46
ξεκίνησε πολύ ελαφριά χιονόπτωση στην τουμπα.
το φορεκαστ είναι αρρώστια. απλά ενώ το είχα ελλατώσει, φέτος πάλι...έχω φάει σκάλωμα, ενώ ξέρω τόσα χρόνια τι ****σαιτ είναι, και πόσες μουφες έχουμε φάει όσοι το βλέπουμε!! τεσπα.

carve
05-01-11, 21:08
Ανάψτε τις λάμπες να μετράμε τις νιφάδες και τη νύχτα!![i]
Άντε και το ΣΚ να τσουλίσουμε με το καλό!!

Χρυσόστομε έχεις καμιά κρυφή ενημέρωση ? ή θα πας κατα Αλπεις μεριά? http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley17.gif
"

Ε.Χ.Κ.Σ.
13-01-11, 14:14
Διάσωση στο Σέλι

"Πρωινό της Τρίτης, λίγο μετά τις 9, κρύο, λίγο χιόνι και ομίχλη, σε λειτουργία το χιονοδρομικό κέντρο Σελίου, οι αναβατήρες σε λειτουργία... ξαφνικά stop. Σταμάτησαν, η προσπάθεια να λειτουργήσει η πετρελαιοκίνητη γεννήτρια και αυτή στο κενό... άνθρωποι "κρεμασμένοι" στην "καρέκλα"... συναγερμός!!!

Η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης, συνεργάτες του Ε.Χ.Κ.Σελίου, καθώς και οι ομάδες διάσωσης του κέντρου ετοιμάζονται. Επικοινωνία με Πυροσβεστική, ΕΚΑΒ... σήμα κινδύνου.

Σε 10 με 15 λεπτά οι πρώτοι από τους διασώστες ανεβαίνουν στους πυλώνες... σχεδόν αμέσως Πυροσβεστική και ΕΚΑΒ φτάνουν στο χώρο του κέντρου, φάροι, σειρήνες και ο εξοπλισμός τους σε λίγα λεπτά έτοιμος κι αυτός. Το μουντό πρωινό φωτίζει από τους προβολείς τους. Το στρώμα έτοιμο κι αυτό. Συντονισμός από τους επικεφαλείς... όλοι στις θέσεις τους.

Πλησιάζουμε την πρώτη καρέκλα... με σταθερές κινήσεις "ασφαλίζονται" οι σκιέρ.. σιγά σιγά και με σιγουριά κατεβαίνουν, φορείο και στο ασθενοφόρο. Κρύο. Ο άλλος πηδάει στο στρώμα... όλοι ασφαλείς. Σήμα στο αρχηγείο... όλα οκ"

Θα μπορούσε να ήταν πραγματικότητα, ήταν όμως ένα σενάριο σε πραγματικούς χρόνους που οργάνωσε το Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Σελίου σε συνεργασία με την Πυροσβεστική, την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης και το ΕΚΑΒ. Πραγματοποιήθηκαν ασκήσεις τις προηγούμενες μέρες και όλα αυτά στα πλαίσια της ασφάλειας του κέντρου και σε πιθανές, αλλά ακραίες καταστάσεις. http://www.seli-ski.gr/photos/news/diasosi2011_1.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/diasosi2011_6.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/diasosi2011_2.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/diasosi2011_3.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/diasosi2011_5.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/diasosi2011_4.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/diasosi2011_7.jpg
"

aetos1976
14-01-11, 15:00
Like S E L I nowhere! [i]"

sorkis
15-01-11, 08:09
Like * S E L I ** nowhere! * **[i]

Αρκεί να έχει χιόνι. Γιατί αν δεν έχει........... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif"

Horche
15-01-11, 09:53
Μπράβο στην διοίκηση για όλα τα έργα της και για αυτήν την προσπάθεια να είναι το χ.κ. σε άριστη κατάσταση, το προσωπικό σε ετοιμότητα, και ας μην έχει καθόλου χιόνι!!

Μήπως να βλέπαμε αντίστοιες κινήσεις και από άλλα χιονοδρομικά, τα οποία χαζολειτουργούν κιόλας;; Κάτι τελοσπάντων που να δείχνει ότι υπολογίζουν και την ασφάλεια μας;; Πολλά ζητάω, ε;

Και πάλι μπράβο..

alexispi
15-01-11, 10:22
Εκπομπή για τον χειμ. τουρισμο και αφιέρωμα στο σελι τώρα στην Εραςπορ 93,9

alexis37
15-01-11, 12:10
από μήνυμα που έχω λάβει...
...Μην απογοητεύεσαι περί του καιρού. Από 21/1 έως 26/1 όλα τα μοντέλα δείχνουν ότι έρχεται το νερό. Αν πούμε 1 μέτρο μπορεί να είναι και λίγο. Πάμε για χιονοκακοκαιρία διαρκείας. Ας ελπίσουμε ότι η τάση uα κρατηθεί...

14/01/2011 ώρα 09:18

snowman36
15-01-11, 14:52
ΑΝ ΚΑΙ τα υψομρτρα ανεβηκαν ,οι πανω πιστες θα βαλουν αρκετο χιονι.

PRESIDENT
15-01-11, 14:59
ΑΝ ΚΑΙ τα υψομρτρα ανεβηκαν ,οι πανω πιστες θα βαλουν αρκετο χιονι.

καλο κουραγιο ...[i]
"

snowman36
15-01-11, 15:06
Και εσεις καλο κουραγιο... γιατι στην βαση σας στα 1530 σας βλεπω χλωμους για φυσικη χιονοπτωση.Στα ιδια υψομετρα παλευουμε αν δεν το καταλαβες.Ασε που εκεινη η πιστα του πισοδεριου απεναντι απο το χωριο ,που φτανει μεχρι τα 1400 θα ειναι πολυ σφιχτη...[i]"

dimit
15-01-11, 15:28
τι αηδια ειναι αυτη πλέον με τον καιρο. δεν υποφερεται. Στη θεσσαλονικη απο χθες μιλάμε για σεπτεβριο. Ακόμα τα φύλα στα δέντρα με κίτρινο χρώμα, περπατας με ενα φουτερ μονο και υδρώνεις αλλά έχουμε 15-1.......τι να πει κανεις.

δεν ξαναβλέπω τον καιρο φετος. τελος. επειδη τον είδα και τώρα alexispi, αυτος που το είπε το 1 μέτρο είναι αισιόδοξος. Edited by: dimit

dimit
15-01-11, 15:54
μακαρι να κατσει η φαση ομως, για να μην τρεχουμε βοροβετς. τελος πάντων.

Θυμάται κανένας κάποιο χειμώνα που να είναι τόσο χάλια και να μην έχει ανοιξει καμία πίστα ως τώρα στο σέλι?? τουλάχιστον το αρσούμπασσι λειτουργούσε τέτοια εποχή.

snowman36
15-01-11, 16:08
ΦΕτος ειναι κατι το φοβερο.Ο υετος δεν προτιμαει την μακεδονια.Θερμοκρασιακα ειμαστε μετρια παλι.

beba
15-01-11, 16:38
Καλησπέρα.Αν θυμάμαι καλά τον Φεβρουάριο 2007 άνοιξε μονο για μια μέρα το Αρσούμπασι.Ας ελπίσουμε πως φέτος δεν θα είναι έτσι!!!!Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία... [i]"

aetos1976
15-01-11, 17:52
Εγώ θυμάμαι πέρσι ότι είχε ανοίξει το χιονοδρομικό σχετικά νωρίς και μετά έριξε μία βροχή και δεν είχε μένει τίποτε! Μετά ξαναγέμισε χιόνι και προς το τέλος της σεζόν πάλι ξεμείναμε από χιόνι και χιόνισε και γέμισε το βουνό ΞΑΝΑ μετά της 5 Μαρτίου για μία – δύο εβδομάδες. Άρα ο καιρός κάνει τα κόλπα του, το θέμα είναι ότι όταν ασπρίσει το Σέλι δεν συγκρίνεται από υποδομές, κτίρια, τιμές, πρόσβαση, πίστες κτλ με τα άλλα χιονοδρομικά. "

alexispi
15-01-11, 20:31
@dimit: δεν είπα εγώ για ένά μέτρο βρε. Αν ρίξει ένά μέτρο θα κάμω σκι με το βρακι...

Πάντως αυτά που άκουσα το πρωί στην ερασπορ...
Το ξέρατε οτι οι επενδυτές που έστησαν το μπανσκο πέρασαν πρώτα από το Φαλακρό και τους εδιωξαν?

frontlineman
15-01-11, 20:54
19 Δεκεμβρίου 2010 το Σέλι ήταν σε πλήρη λειτουργία.Περάσαμε καλά με την παρέα μας εκείνη τη μέρα.Δυστυχώς μετά ακολούθησαν βροχές και το βουνό που όλοι αγαπάμε εμεινε χωρίς χιόνι.

dimit
15-01-11, 22:56
@dimit: δεν είπα εγώ για ένά μέτρο βρε. Αν ρίξει ένά μέτρο θα κάμω σκι με το βρακι...

Πάντως αυτά που άκουσα το πρωί στην ερασπορ...
Το ξέρατε οτι οι επενδυτές που έστησαν το μπανσκο πέρασαν πρώτα από το Φαλακρό και τους εδιωξαν?

sorry ο αλεξης 37 ηταν αυτός που μιλησε για 1 μετρο.

για το συγκεκριμένο θέμα με επενδυτές αυτές τις μέρες το έμαθα.
Όμως δεν είναι και το πρώτο χκ που δεν δώσανε για επενδύσεις... έχουν ακουστεί και για βασιλίτσα, καιμάκ κτλ κτλ. Μάλιστα το καιμάκ η κυβέρνηση το παπαχωρεί για 50 χρόνια για να πάρει κανένα φράγκο. το θέμα είναι πως και να το εκμετελευόταν οι επενδυτές, οι ντόπιοι της γύρω περιοχής (κάθε μιας, όχι μόνο του φαλακρού) πως θα συμπεριφερόταν????? Με λογική η με καχυποψία, γκρίνια?? Edited by: dimit

dimit
15-01-11, 23:06
φορντ λαιν μαν 19/12/2010 κυριακη σίγουρα ήταν ανοιχτά τα μπειμπι αλλά οχι όλο το χκ. ημουν πάνω και δεν είχε χιόνι για τις πάνω πίστες. στον σχο θεσσαλονίκης ήμουν.

βασικά τα παρακάτω ήταν γραμμένα στις 20/12 όταν γυρισα δηλαδή τη δευτέρα!

κανένα νέο από Σαββατοκύριακο;;;

τa baby ανοιχτα την κυριακή, με κάμποσο κόσμο. το βουνό δεν έχει χιόνι για πάνω. απο ότι φαίνεται επιασε τρελό αέρα και όλο το χιόνι είναι πλέον στις κάθετες από τον αέρα πλαγιές. από εκείνες τις πλα΄γιές που το έπαιρνε ζήτημα είναι να έχει μισό μέχρι 2 εκ παγωμένο χιόνι, ενώ σε πολλά σημεία βλέπεις το έδαφος. γιαυτο φαίνεται και η κάμερα στο αρσούμπασι πολλά γκρί σημεία. κατα τα άλλα στο χωριό τα μαγαζιά φουλ όπως και στο σχο θεσ/κης είχε αρκετό κόσμο.

μήπως μπέρδεψες τις ημερομηνίες? Edited by: dimit "

frontlineman
16-01-11, 07:39
Συγνώμη έκανα λάθος. 19 Δεκεμβρίου 2009 ήταν το σωστό και όχι 2010

snowman36
16-01-11, 14:31
Καλα το διαστημα 10 με 15 Δεκεμβριου ,αν θυμαμαι καλα, 2009 ειχε βαλει 1 μετρο συνολικα στο χωριο.Υπαρχουν φοτο απο παιδια που εκαναν εξορμηση απο θεσσαλονικη.

alexis37
16-01-11, 19:24
το κέντρο είναι ανοικτό από 19 Δεκέμβρη 2010 μέχρι και σήμερα και μέχρι να τελειώσει η χειμερινή περίοδος

dimit
19-01-11, 12:01
έχουν κολλήσει οι κάμερες στις 17 του μήνα.

dimit
19-01-11, 13:09
ο καιρός όμως κόλλησε στις 17 αυγούστου!! τι χαλια ειναι αυτά!!! παμε για φόλα πάλι αυτό το σκ? τι νομιζετε??Edited by: dimit

kantoniou
19-01-11, 20:41
[QUOTE=alexispi]Μάλιστα το καιμάκ η κυβέρνηση το παπαχωρεί για 50 χρόνια

Σωστο ειναι αυτο, γιατι το παπατζηλικι παει συννεφο... [i]"

alexispi
20-01-11, 06:32
Κάποιος από το Σέλι να φροντίσει για τις κάμερες!!! Ερχονται χιόνια, να μην τα θαυμάσουμε?.... [i]"

dimit
20-01-11, 09:20
ελπίζω να πέσει αρκετό χιόνι ώστε να ανοίξει το αρσούμπασσι τουλάχιστον. από δευτέρα πάνω!!

dimit
20-01-11, 11:29
έτοιμες και οι κάμερες.Edited by: dimit

alexispi
20-01-11, 15:06
...και τα σκι επίσης! [i]"

airboarder
20-01-11, 15:14
κανα 25άρι πόντους ΠΣΚ δίνει το Αμερικάνικο... να μην κάνει κανα 30άρι τλχστ?
βέβαια εμείς ελπίζουμε για αρκετά περισσότερα

dimit
20-01-11, 16:09
Μακάρι να βάλει όσο περισσότερο μπορεί. Αν βάλει το 4ήμερο 40 εκ θα είμαστε άρχοντες.Το Σέλι ευνοείται για καλή χιονόπτωση με νοτιο άνεμο κάτι που θα έχουμε και αυτές τις ημέρες. Για να δούμε...

Το θετικό είναι πως τα κρύα θα μείνουν για μέρες και έτσι θα περιμένουμε και την άλλη εδομάδα για να κλείσουμε την σούμα. Πιστέυω πως θα εμφανιστεί ο ευτός την άλλη βδομάδα από κάπου και έστω και αργά Θα γουστάρουμε. Άν όμως χαθεί και αυτή η ψυχρή περίοδος.. [i] μετά δυσκολα..

Edited by: dimit "

dimit
20-01-11, 16:34
<a href=http://img826.imageshack.us/i/snowcam1b.jpg/" target="_blank">http://img826.imageshack.us/img826/2816/snowcam1b.jpg</a>

και χιόνι που δεν λιώνει περιμένει το επόμενο. Ααααααααααααααντεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!Edited by: dimit "

selas777
20-01-11, 20:17
Αρχικά δεν φαίνεται να βάζει ιδιαίτερο χιόνι το Σέλι αλλά σίγουρα μπορούμε να πούμε οτι το τελευταίο 10ήμερο του μήνα θα είναι ψυχρό και που θα πάει θα μας κάτσει και ένα χαμηλό σε καλή θέση να δούμε επιτέλους χιόνι στις πίστες!!! Πάντως το ενδιαφέρον θα είναι μεγάλο..[i]
"

snowman36
21-01-11, 08:57
Χιονι και χιονοστρωση ηδη στο χωριο.

dimit
21-01-11, 09:36
αντε να δούμε!

HcR21
22-01-11, 14:27
πολυ μουφα ο καιρος στο σελι παντως.....

dimit
22-01-11, 19:37
για την ακρίβεια...
πολύ μούφα ο καιρός ¨παντού¨ πάντως.
χιόνισε σε κανεναν και δεν το πήραμε γραμμή??

βασίλω τα 10cm είναι 2 για το σέλι.

HcR21
22-01-11, 20:25
Η βαση εχει πασπαλα 0,1cm [i]

Καλο καλοκαιρι για το σελι πλεον...

Edited by: HcR21 "

vasva
22-01-11, 22:07
Η βαση εχει πασπαλα 0,1cm [i]

Καλο καλοκαιρι για το σελι πλεον...

Ούτως η άλλως το Σέλι με αυτή την κλιματική αλλαγή πάει για κλείσιμο...

Τα χιόνια δεν θα φτάνουν πλεόν τόσο χαμηλά...."

HcR21
22-01-11, 23:33
Κλιματικη αλλαγη δεν τον λες,εγω γκαντεμια το λεω και δεν μας θελει γενικα.....

HcR21
23-01-11, 11:53
Μολις κατεβικα απο Σελι,
Προσοχη στο δρομο μετα το χτιστο εκκλησακι μεσα στα δεντρα πριν το χωριο εχει αρκετο παγο κατω....
http://img573.imageshack.us/img573/5619/230120111927.jpg (http://img573.imageshack.us/i/230120111927.jpg/)

http://img541.imageshack.us/img541/2672/230120111928.jpg (http://img541.imageshack.us/i/230120111928.jpg/)

Edited by: HcR21 "

german sepherd
23-01-11, 14:04
Η βαση εχει πασπαλα 0,1cm [i]Καλο καλοκαιρι για το σελι πλεον...

Ούτως η άλλως το Σέλι με αυτή την κλιματική αλλαγή πάει για κλείσιμο...

Τα χιόνια δεν θα φτάνουν πλεόν τόσο χαμηλά.... Το προβλημα με αυτο το χκ ειναι η θεση του ρε παιδια κ οχι το υψομετρο!Η βαση στα πηγαδια εινια 1430 μ ενω στο σελι 1510 κ βλεπουμε οτι τα πηγαδια κρατανε παραπανω χιονι...λογω θεσης!Οσο χιονι κ να βαλει βλεπουμε οτι με τον πρωτο νοτια..κ με λιγο ανεβασμενες θερμοκρασιες το τρωει ολο το χιονι χωρις να υπαρχει υψομετρικη διαφορα με αλλα χιονοδρομικα πχ βασιλιτσα στα 1750 κ σελι στα 1750 δεν υπαρχει κανενα μετρο συκρισης...!Ξαναλεω η θεση που βρισκεται το χκ ευθυνεται για την κατασταση του σημερα!Κριμα παντως!"

snowman36
23-01-11, 17:26
Μια χαρα ειναι η θεση του Βερμιου.Τα πηγαδια εχουν τα δεντρα δεξια και αριστερα ,εχουν τεχνητη χιονοση και καλυτερο προσανατολισμο πιστων(βορειοανατολικο).Τα 3-4 τελευταια χρονια δεν το ευνοουν οι κακοκαιριες υετικα.Θερμοκρασιακα ειναι πιο κρυο και απο τα πηγαδια και απο την Βασιλιτσα στα αντιστοιχα υψομετρα παντα.Υετικα δεχεται τον ιδιο υετο με τα πηγαδια .

snowman36
23-01-11, 17:33
Μολις κατεβηκα απο το Σελι.Παρασκευη πρωι 2-3 εκ χιονοστρωσης μετα ομιχλη και μονο ομιχλη.Σαββατο μια απο τα ιδια ,με φοβερη στουπα το βραδακι απο τις 8 εως τις 11.Μετα φοβερος αερα με ξαστερια.Συνολο αλλα 2-3 εκατοστα.Συννεφιασε σημερα το μεσημερι με χιονοπτωση ξανα και εκ νεου χιονοστρωση στο χωριο.Χιονοστρωση σημερα μεχρι τα 1300-1250 μετρα.Ειναι ξεκαθαρο οτι ο σοβαρος υετος εμεινε στην Πινδο και εδω ειχαμε μονο ψιχουλα.

HcR21
23-01-11, 17:38
Μολις κατεβηκα απο το Σελι.Παρασκευη πρωι 2-3 εκ χιονοστρωσης μετα ομιχλη και μονο ομιχλη.Σαββατο μια απο τα ιδια ,με φοβερη στουπα το βραδακι απο τις 8 εως τις 11.Μετα φοβερος αερα με ξαστερια.Συνολο αλλα 2-3 εκατοστα.Συννεφιασε σημερα το μεσημερι με χιονοπτωση ξανα και εκ νεου χιονοστρωση στο χωριο.Χιονοστρωση σημερα μεχρι τα 1300-1250 μετρα.Ειναι ξεκαθαρο οτι ο σοβαρος υετος εμεινε στην Πινδο και εδω ειχαμε μονο ψιχουλα.
snowman36 εγω κατεβικα κατα τις 12 και μολις ειχε αρχισει μετα συνεχισε??εβαλε εκ?

snowman36
23-01-11, 19:35
Ξαναεβαλε 2-3 εκ και χιονιζει και τωρα.

alexispi
23-01-11, 21:33
Απο θέση, το Σέλι μπορείς να πεις ότι υστερεί από προσανατολισμό, γι'αυτό όμως όταν οι πίστες έχουν χιόνι δεν είναι παγοδρόμιο όπως στα Πηγάδια. Απλώς, δεν έχει υετό τα τελευταία χρόνια ίσως λόγω της αλλαγής του κλιματος (???) τι να πω... Πάντως έχω φωτό μικρός από Σέλι και Πηγάδια με σαφώς περισσότερο χιόνι κάτι που ήταν και το συνηθισμένο.

dimit
23-01-11, 22:12
γιατί δεν οργανώνει το χκ μια δενδροφύτευση περιμετρικά των πιστών ή έστω του χιονοοδρομικού; 3-4 φορές να πάμε το καλοκαίρι αυτοί που είμαστε επάνω και τελειωνουμε.

carve
23-01-11, 22:19
Τα πηγάδια εχουν βορειοδυτικο προσανατολισμο ενώ το Σελι βορειοανατολικό.

Η διαφορά είναι στα δέντρα που προστατεύουν τις πιστες απο τους ανέμους αλλα και κρατάνε σίγουρα χαμηλότερα τη θερμοκρασία .

Επίσης θεωρώ πως το Σέλι επηρεάζεται σημαντικά απο τη λειτουργία των ΑΗΣ στην Πτολεμαιδα (είναι σίγουρα πιο κοντα). Οι παλιοι λενε πως ο καιρός του Σελίου ειναι βορειοανατολικός άνεμος αφού έχει προηγηθεί νοτιάς. Αυτό σημαινει πως ο νοτιάς φέρνει τα συννεφα με αρκετους υδρατμούς απο τους ΑΗΣ και μετα ο βοριάς αρχίζει το παρτυ.

Επίσης αν παρατηρησετε τις ενδείξεις υγρασίας με νοτια μεταξυ πηγαδιων και Σελίου, στο Σέλι είναι μια ιδέα ψηλότερη ενώ βάσει λογικής στα πηγάδια θα έπρεπε να είναι αρκετα υψηλότερη λόγω δεντρων. Αυτό σημβαίνει διοτι ο νοτιας φέρνει την υγρασία απο τους ΑΗΣ.
Έτσι με νοτια, αυξημενη υγρασία, και θερμοκρασία ανω του μηδενός το Σέλι ξεφλουδίζεται σαν αυγό.

Κλασικό παράδειγμα της παραπανω θεωρίας είναι ο Δεκεμβρης του 2009 οπου σε 2 μέρες έριξε 1 μετρο χιονι (ενω τα μοντελα μιλουσαν για 40-50εκ) και φυσικα λίγο πριν τα Χριστούγεννα σε 2 μέρες ο νοτιας έφαγε όλο το χιονι.

Αυτα βέβαια δεν ισχύουν μονο στα τελευταία χρόνια αλλά πάντα .. απλα με την αυξηση της θερμοκρασίας είναι πιο ορατά και κατανοητα ... Το κακό πλέον προσωπικά το εντοπιζω στις εξάρσεις του καιρου όπου παρατηρούμε μέσα στο καταχείμωνο 10ημερα με θερμοκρασίες Μαιου.

selas777
23-01-11, 23:11
Νομίζω ο Αντώνης πιο πάνω τα είπε όλα απλά να προσθέσω οτι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στην βόρεια ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Η κυκλογένεση στην Μεσόγειο εμφανίζεται μειωμένη τους χειμερινούς μήνες σε σχέση με παλαιότερα με αποτέλεσμα να έχουμε πρόβλημα υετού την εποχή που θέλουμε. Κοιτάξτε για παράδειγμα τι γίνεται στα άλλα Χ/Κ αυτή τη στιγμή. Η Βασιλίτσα έφτασε 23 Ιανουαρίου για να έχει καλό χιόνι, το Καιμακτσαλαν έχει ελάχιστο χιόνι για τα δεδομένα του, τα Πηγάδια τα έσωσαν τα κανόνια του και παρόμοια εικόνα επικρατεί και στα άλλα κέντρα.
Ίσως τα κανόνια να χάριζαν κάποιες μέρες παραπάνω λειτουργίας στο Σέλι, καθώς όπως ειπώθηκε με βοριά τα πάει πολύ καλά σε θερμοκρασίες. Θα μπορούσαν για παράδειγμα να μπουν κανόνια στις πίσω πίστες που είναι και ψηλότερα!

Στα του καιρού τώρα, όπως αναμενόταν δεν έριξε κάτι το ιδαίτερο αυτές τις ημέρες και ούτε αναμένεται κάτι σπουδαίο για Δευτέρα και Τρίτη. Εμφανίζεται όμως μια πολύ ενδιαφέρουσα ύφεση σε καλή θέση την Παρασκευή, που θα μπορούσε να ρίξει παπάδες στο βουνό και το ΣΚ να τρώμε πούδρες! Ας είμαστε επιφυλακτικοί όμως γιατί όλα τα καλά στην πορεία γίνονται καλούτσικα και στο τέλος 2-3 πόντοι[i]. Μέσα στις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσει το τοπίο..

"

dimit
23-01-11, 23:32
εδω παπάς εκει παπάς..... που είναι ο παπάς;;
Άσε μην λες τίποτα. Αν έρθει καλώς το. Αλλιώς...του χρόνου. φτάνει τοσος χειμώνας, βαρέθηκα!!

german sepherd
24-01-11, 00:39
Μια χαρα ειναι η θεση του Βερμιου.Τα πηγαδια εχουν τα δεντρα δεξια και αριστερα ,εχουν τεχνητη χιονοση και καλυτερο προσανατολισμο πιστων(βορειοανατολικο).Τα 3-4 τελευταια χρονια δεν το ευνοουν οι κακοκαιριες υετικα.Θερμοκρασιακα ειναι πιο κρυο και απο τα πηγαδια και απο την Βασιλιτσα στα αντιστοιχα υψομετρα παντα.Υετικα δεχεται τον ιδιο υετο με τα πηγαδια . Φυσικα κ ειναι μια χαρα η θεση του βερμιου..κ ειναι κ απ τα αγαπημενα μου βουνα!Για την θεση του χκ του σελιου εγραψα οτι δεν ειναι κ η καλυτερη..αυτο που εννοουσα το συμπληρωσαν απο κατω αλλα μηνυματα σχετικα με τον προσανατολισμο του!Φυσικα μεγαλο ρολο παιζουν και τα νεφοι απ τους ΑΗΣ στην Κοζανη κ ειδικοτερα του Αγιου Δημητριου..ολο το συννεφο που βγαζει καθημερινα περνα κυριολεκτικα πανω απ το ευρυτερη περιοχη του χκ!Παντως το σελι σε καλες χειμωνιατικες κακοκαιριες συνηθιζει να βαζει μετρα...αλλα δεν τα κραταει αυτο ειναι το κακο..!Δεν ξερουμε ομως το γιατι..κ αν ειναι αναστρεψιμη η αιτια!

alexispi
24-01-11, 08:17
1) Για κανόνια είπαμε, το πρόβλημα είναι το νερό...
2) Αυτό με τα εργοστάσια το είχαμε συζητήσει και παλιότερα. Δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν τόσο κακό. Πάντως, αν ανέβεις τέρμα πάνω στο Αρσούμπασι τα βλέπεις να φτιάχνουν ολόκληρα σύννεφα. Και πάλι όμως η δύναμη μιας κακοκαιρίας είναι πολύ μεγαλύτερη νομίζω
3) Επίσης, αλήθεια είναι ότι παλιά είχε περισσότερο χιόνι, περισσότερο υετό γενικώς και επίσης δεν έκανε τους τρελλούς νοτιάδες με 17 και 18oC χειμωνιάτικα για να λιώσει ό,τι υπάρχει στα βουνά. Πιστεύω ότι η κλιματική αλλαγή και οι θερμοκρασίες της Μεσογείου αλλά και της Ευρώπης γύρω μας έχουν αλλάξει την ποιότητα και την κίνηση των χαμηλών στην περιοχή μας... Οπότε... μόνο ο καλός Θεός και ένα μηχανημα τεχνητης χιόνωσης σαν αυτό που είχε προτείνει ο Dimit (αν δεν κάνω λάθος) θα μας σώσει!!! Λιγότερο νερό, λιγότερο ενεργοβόρο και καλύτερης ποιότητας χιόνι...
<a href=http://www.ide-tech.com/refrigerati&#111;n-and-heating/snow-machines" target="_blank">http://www.ide-tech.com/refrigeration-and-heating/snow-machines</a>
(ε, ρε τι φτιάχνουν οι Ισραηλίτες... και να δεις που οι πελάτες τους θα είναι Αραβες για να κάνουν σκι στην ερημο) http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif Edited by: alexispi "

dimit
24-01-11, 09:36
και zermat και pitztal (tirol) το μηχάνημα.

Steven
24-01-11, 19:26
Τα πηγάδια εχουν βορειοδυτικο προσανατολισμο ενώ το Σελι βορειοανατολικό.

Η διαφορά είναι στα δέντρα που προστατεύουν τις πιστες απο τους ανέμους αλλα και κρατάνε σίγουρα χαμηλότερα τη θερμοκρασία .

Επίσης θεωρώ πως το Σέλι επηρεάζεται σημαντικά απο τη λειτουργία των ΑΗΣ στην Πτολεμαιδα (είναι σίγουρα πιο κοντα). Οι παλιοι λενε πως ο καιρός του Σελίου ειναι βορειοανατολικός άνεμος αφού έχει προηγηθεί νοτιάς. Αυτό σημαινει πως ο νοτιάς φέρνει τα συννεφα με αρκετους υδρατμούς απο τους ΑΗΣ και μετα ο βοριάς αρχίζει το παρτυ.

Επίσης αν παρατηρησετε τις ενδείξεις υγρασίας με νοτια μεταξυ πηγαδιων και Σελίου, στο Σέλι είναι μια ιδέα ψηλότερη ενώ βάσει λογικής στα πηγάδια θα έπρεπε να είναι αρκετα υψηλότερη λόγω δεντρων. Αυτό σημβαίνει διοτι ο νοτιας φέρνει την υγρασία απο τους ΑΗΣ.
Έτσι με νοτια, αυξημενη υγρασία, και θερμοκρασία ανω του μηδενός το Σέλι ξεφλουδίζεται σαν αυγό.

Κλασικό παράδειγμα της παραπανω θεωρίας είναι ο Δεκεμβρης του 2009 οπου σε 2 μέρες έριξε 1 μετρο χιονι (ενω τα μοντελα μιλουσαν για 40-50εκ) και φυσικα λίγο πριν τα Χριστούγεννα σε 2 μέρες ο νοτιας έφαγε όλο το χιονι.

Αυτα βέβαια δεν ισχύουν μονο στα τελευταία χρόνια αλλά πάντα .. απλα με την αυξηση της θερμοκρασίας είναι πιο ορατά και κατανοητα ... Το κακό πλέον προσωπικά το εντοπιζω στις εξάρσεις του καιρου όπου παρατηρούμε μέσα στο καταχείμωνο 10ημερα με θερμοκρασίες Μαιου.

Εχθές ξανακοιτουσαμε τα εργοστασια γυρνωντας απο Φλωρινα και σχολιαζαμε αυτα που βγαζουν...ειναι ομως δυνατον να συμβαινει αυτο που λες; Πρωτη φορα το ακουω και μου κανει εντυπωση. Αν αληθευει ομως δεν θα επηρεαζε και τα πηγαδια; Θα μου πεις τα πηγαδια εχουν χιονι; Οχι, αλλα αυτη η καταραμενη ξηρασια του Σελιου ειναι αλλο πραγμα...

snowman36
24-01-11, 20:19
Τα πηγαδια και το Σελι δεχονται τον ιδιο υετο.

snowgrooomer
24-01-11, 21:31
Μαγικό το μηχάνημα της IDE...

Πάντως η θλιβερή διαπίστωση είναι οτι το κλίμα έχει αλλάξει... παντού.. και ίσως για πάντα

carve
24-01-11, 21:45
2) Αυτό με τα εργοστάσια το είχαμε συζητήσει και παλιότερα. Δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν τόσο κακό. Πάντως, αν ανέβεις τέρμα πάνω στο Αρσούμπασι τα βλέπεις να φτιάχνουν ολόκληρα σύννεφα. Και πάλι όμως η δύναμη μιας κακοκαιρίας είναι πολύ μεγαλύτερη νομίζω

Σπυρο δεν εννοουσα οτι τα εργοστασια μπορουν να υποταξουν τη δυναμη μιας κακοκαιρίας. Αυτο που λέω είναι οτι
1.οταν είναι να χιονισει με οριακές θερμοκρασίες (και αυτό συμβαίνει συχνα πυκνα τα τελευταία χρόνια λόγω κλιματικης αλλαγής) οι καυτοι υδρατμοί είναι ικανοί να ανεβάσουν το επίπεδο παγοποιησης πιο ψηλά (στην περιοχή) με αποτέλεσμα να χιονιζει πανω απο τα 1650μ και να βρέχει στη βάση του χκ
2. Με νοτιά, κατα βαση λόγω του ΑΗΣ Αγ. Δημητριου (15Κμ στην ευθεία απο το Αρσουμπασι), συσσωρεύονται πολλοι υδρατμοι στην ατμόσφαιρα με αποτελεσμα να ανεβαίνει κατα πολύ η υγρασία στην περιοχή και να τρώει το χιονάκι πιο γρηγορα.

Χρυσοστομε προσευχόμαστε για την παρασκευή.. μπορεί τελικά να γίνει το παρτυ που περιμένουμε .. cross your fingers

carve
24-01-11, 21:56
σαν κατι να ψιλο εριξε .. στην snowcam δεν φαίνονται οι μαυρες ροδιες.. φασουλι το φασουλι...

alexispi
24-01-11, 23:01
Ναι, αλλά ελπίζαμε σε κάτι περισσότερο μέχρι σήμερα. Τουλάχιστον, με το κρυο που έχει μπορουμε να περιμένουμε κάτι καλύτερο από Πέμπτη βράδυ...

dimit
24-01-11, 23:17
είδε κανείς τον καιρό για αυτή τη βδομάδα??πέρα από το κρύο, υετος θα βρεθεί??

alexispi
25-01-11, 00:16
Από Πέμπτη βράδυ και μετά συνέχεια μέχρι Κυριακή πρωί και με καλό υετό. Φαίνεται ότι κι από Δευτερα έρχεται κι άλλο χαμηλό!

dimit
25-01-11, 00:58
και εγώ αυτά είδα. παρόλο που το φορεκαστ δίνει μόνο παρασκευή. σάββατο κυριακή βλέπω περίπου 10-15ποντο. όντως από δευτέρα ξαναφαίνεται κάτι καλό. και άυριο φαίνεται πως κάτι πάει να γίνει.. αναμένουμε!!!

alexispi
25-01-11, 01:02
Φτου σου... κόλλησε και η κάμερα στις 00.20, είδε κι αυτη χιόνι και χ..... απ'τη χαρά της!!!

dimit
25-01-11, 01:07
και οι τρεις...!!! δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά οι κάμερες βγαίνουν εκτός λειτουργίας σε όλα τα χκ φέτος πάρα πολύ συχνά. λες και κάνουν απεργία εξ΄αιτίας του καιρού ένα πράγμα...Edited by: dimit

TURMS
25-01-11, 07:28
παιδια το κλιμα βρισκεται σε αλλαγη εδω και δεκαετιες...δεν ειναι τα τελευταια 4-5 χρονια οπως ξαφνικα μας καναν να νομιζουμε.

το μηχανημα αυτο της ΙDE τα περισσοτερα χιονοδρομικα των Αλπεων, κυριως κατι οπως το Pitztal ή το Zermatt το πηραν και για λογους marketing + ανταγωνισμου....

alexispi
25-01-11, 07:42
Ελπίζω να βγω ψεύτης αλλά όσο πλησιάζει η Παρασκευή θα κόβεται ο υετός... Πιο γρήγορα δειχνει να κινείται το χαμηλό προς Νοτια Ελλάδα οπότε μας μένουν 2 μέρες για υετό. Αν κι αυτός είναι μειωμένος (όπως εχθές) την βαψαμε. Για να δούμε...

alexispi
25-01-11, 10:45
Καμιά ενημέρωση? Κανένα νέο από τις κάμερες?

dimit
25-01-11, 17:04
ακόμα τίποτα....

selas777
25-01-11, 17:10
Υπομονή! Έμαθα οτι τοποθετούν τις κάμερες ψηλότερα για να μην θαφτούν την Παρασκευή. :P

snowman36
25-01-11, 17:28
-11,2 τωρα στο χωριο με ξαστερια και χιονοστρωση.

dimit
25-01-11, 19:38
Υπομονή! Έμαθα οτι τοποθετούν τις κάμερες ψηλότερα για να μην θαφτούν την Παρασκευή. :P

[i] ε, αμα είναι να τις χάσουμε στο τέλος.....

σνοουμαν ψιλοπραγματα ε??Edited by: dimit "

snowman36
25-01-11, 20:11

[i] ε, αμα είναι να τις χάσουμε στο τέλος.....

σνοουμαν ψιλοπραγματα ε?? Οπως το ειπες ψιλοπραγματα απο χιονοστρωση....-12 τωρα στο χωριο."

dimit
25-01-11, 23:32
<a href=http://img257.imageshack.us/i/56459109.png/" target="_blank">http://img257.imageshack.us/img257/1272/56459109.png</a>

http://img3.imageshack.us/img3/1662/13657392.png (http://img3.imageshack.us/i/13657392.png/)

http://img502.imageshack.us/img502/2645/73298727.png (http://img502.imageshack.us/i/73298727.png/)

3 μέρες υπομονή μονο και βλέπουμε τελικά τι γίνεται. φτιάξτε τις κάμερες!!και απο δευτέρα έρχεται νέα χιονοκατάσταση.Edited by: dimit "

sorkis
26-01-11, 06:56
Ρε παιδιά τι γίνεται με τις κάμερες? Σταμάτησαν όλες την ίδια ώρα!!!

alexispi
26-01-11, 08:40
Το λογικό είναι να σταματήσουν ολες την ίδια ώρα! Αν σταματούσαν η μια μετα την άλλη θα ήταν το περίεργο [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

Για χιόνι δεν θελω να ελπιζω για πολλά για να μην το γκαντεμιασω, αφου τελευταια ολο λεμε για 20-30 ποντους και ολο πασπαλίσματα βλεπουμε. Ηδη την κακοκαιρία της Δευτερας την πηρε πίσω..."

dimit
26-01-11, 10:20
και μείωσε αυτή της πέμπτης μέχρι τη κυριακή.

selas777
26-01-11, 11:52
Κλειδώνουν τα χιόνια της Παρασκευής που θα είναι και αξιόλογα ενώ φαίνεται να συνεχίζονται οι χιονοπτώσεις και το Σ/Κ με κάποιο διάλειμμα το απόγευμα του Σαββάτου. Πιστεύω πως μετά από αυτά τα χιόνια και τα κρύα που θα ακολουθήσουν την επόμενη εβδομάδα, το Σέλι θα είναι σε θέση να λειτουργήσει κανονικά!

ΥΓ. Τυχεροί όσοι βρεθούν την Παρασκευή στο βουνό που θα χιονίζονται έντονα κατά περιόδους με μαλακές θερμοκρασίες γύρω στους -2 με -3 στην βάση του Χ/Κ!! [i]
"

alexispi
26-01-11, 12:04
Μακάρι... Εντωμεταξύ το κρύο παραμενει για μεγαλο διαστημα οποτε ό,τι πεφτει για 2 εβδομαδες θα ειναι χιονι και δεν θα λιώνει! (ουπς! ωραίο στιχακι αυτο...) [i]"

leon_veroia
26-01-11, 14:45
<a href=http://www.maknews.gr/index.php?opti&#111;n=com_c&#111;ntent&amp;view=article&amp;id=4872:-qq-&amp;catid=35:athlitismos&amp;Itemid=62" target="_blank">http://www.maknews.gr/index.php?option=com_content&amp;view=article&amp;id=4872:-qq-&amp;catid=35:athlitismos&amp;Itemid=62</a>

ΤΕΧΝΗΤΟ ΣΤΟ ΣΕΛΙ ....ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΙΤΑ !!!!!! Edited by: leon_veroia "

dimit
26-01-11, 15:39
πανω θα είμαι από παρασκευή.... αν ανοιξει το σάββατο αρσούμπασι έχει καλώς (από τη κάμερα φαίνεται πως έχει ελάχιστο χιόνι) αλλιώς θα πάω πηγάδια και το μεσημέρι ξανα σέλι. πρέπει να τσουλίσουμε και λίγο φέτος. ξεφτίλα, περιμένουμε 2 μήνες. καλα, αυτό που αναφέρει η εφημερίδα για ένα κανόνι προφανώς είναι κάτι σαν δοκιμη από ότι καταλαβαίνω γιατί αν κάνανε τόσο κόπο για ένα κανονι (ενα ισον κανένα) και στη παιδική.... τι να πω!! τουλάχιστον στο αρσούμπασι έχει περισσότερες πιθανότητες το χιόνι να μείνει ανέπαφο. Σίγουρα δοκιμαστικό ειναι. δεν εξηγείται αλλιώς!!Edited by: dimit

Ε.Χ.Κ.Σ.
26-01-11, 16:16
Κάτι "τεχνητό" ετοιμάζεται στο Σέλι...

Είναι φορές που "αναγκάζεσαι" να ξεπερνάς τον εαυτό σου για να καταφέρεις κάτι.

Είναι φορές που δίνεις δύσκολους αγώνες για να το καταφέρεις.

Είναι φορές που δεν τα καταφέρνεις, σου μένει η προσπάθεια.

Είναι φορές όμως που κερδίζεις τους αγώνες.

Τεχνητή χιόνωση στο Σέλι, ένα όνειρο πολλών χρόνων, μία προσπάθεια πολλών ανθρώπων.

Ειδικά φέτος με τον "όχι" χειμωνιάτικο καιρό , ναι μεν κρύο άλλα χωρίς χιόνι, επιτακτική η ανάγκη.

Η Τρίτη όμως έρχεται, καλώς εχόντων των πραγμάτων, και ένα "κανόνι" θα αρχίσει να ρίχνει "χιόνι" στις παιδικές πίστες. Θα τις ετοιμάσει για τον κόσμο, για τους φίλους του Χιονοδρομικού Κέντρου Σελίου που τόσο το ζητά.

Μία προσπάθεια από την μεριά της Διοίκησης και με την συνεργασία της Monte Νουλίκας που καταλήγει σε κάτι πολύ ευχάριστο. http://www.seli-ski.gr/photos/news/technoalpin1.jpg

http://www.seli-ski.gr/photos/news/technoalpin2.jpg

Εκ του Ε.Χ.Κ.Σ.

Οι φωτό είναι από τα 20χρονα της Technoalpin στην πόλη Bolzano της Ιταλίας τον Σεπτέμβρη του 2010 Edited by: Ε.Χ.Κ.Σ. "

carve
26-01-11, 16:49
Το λογικό είναι να σταματήσουν ολες την ίδια ώρα! Αν σταματούσαν η μια μετα την άλλη θα ήταν το περίεργο [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif

τους νομους του μερφυ τους ξερεις? δωσε βαση:

1. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, θα βρέξει.
2. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, δε θα βρέξει.
3. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να βρέξει, δεν θα βρέξει.
4. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να μη βρέξει, θα βρέξει.
5. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου σκεπτόμενος ότι αφού το πλένεις για να βρέξει δεν θα βρέξει, θα βρέξει...

και ενας για το ιντερνετ:
Διακοπή ρεύματος γίνεται μόνο όταν κατεβάζεις από το internet ένα σπουδαίο αρχείο.

τωρα, μετα απο αυτα, αν ειναι κολλημενος ο ρουτερ και εστω μια καμερα δουλευει ... εγω δεν θα εκπλαγω http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
"

PRESIDENT
26-01-11, 19:22
εγω θα πω το δικο μου ΠΙΣΤΕΥΩ και εσεις μετα σκεφτείτε και κρίνετε

λυπούμε παρα πολλή αλλα η εποχη του σελιου είτε το θελουμε είτε οχι εχει σχεδόν ι τελειωση αν δεν εχει ειδη τελειωση

το βουνο ειναι χαμηλο και οτι και να προσπαθούνε να κανουνε το θεωρό μάταιο .οπως μάταιο θεωρό να πεφτουνε εκατομυρια ευρο σε ενα χκ που λειτουργεί στα 3 χρονια μια φορα και αν ,μονο και μονο για να ειχαμε να λεγαμε
εποχη σελι εχει πέραση ,και σαν πολιτης που το κρατος με γδέρνει αρνούμαι να πεφτουν χρηματα σε ασκοπους στοχους ,,,και να αφήνονται αλλα χκ με τεραστιες δυνατοτητες να σβηνουν .βλέπε φαλακρο ,και αλλα χκ που εχουν τα φόντα και την δυνατοτητα ανάπτυξης να κοντευουν να σβήσουν βλέπε βασιλιτσα που με την ψυχη στο στομα προσπαθεί να κρατηθεί ...

οχι κυριοι αν εινα πια να πεσουν χρηματα στην ελληνική χιονοδρομια ψηφιζω βασιλιταα φαλακρο κλπ ..καντε το σελι μουσιακο παρκο για να το θυμόμαστε οτι απο εκει ξεκίνησε η χιονοδρομια και ως εκει
,,ΦΤΑΝΕΙ οχι αλλες δαπανες στο σελι για να διατηρούμε θεσεις εργασίας για να εχουμε να λεμε
την στιγμη που απο παντου ΠΕΡΙΚΟΠΤΟΝΤΑΙ μισθοί και συντάξεις δεν γινετε να θελουμε και να απαιτούμε τεχνητή χιονοσι λιφτ κλπ σε ενα μερος που δεν εχει πια μελον χινοδρομικο ,,τι να το κανω εγω αν για να λειτουργείτε στο σελι θελει 40 ποντους χιονι που για να τους εχει τους 40 η βασιλιτσα πρεπει να εχει 2.5 μετρα ..
δώστε ζωη στα χκ που ακομα εχουν ζωη και μην τα πνίγετε και αυτα στον βωμο τον σκοπιμοτήτων ................οχι αλλα λεφτα απο την τσεπη του λάου σε χκ με νεκρό μελον

η δικη μου γνωμη και πιστεύω για το σελι, εκει εμαθα σκι εκει τα εκανα ολα αλλα και εγω ειμουνα νεος και πια κοντευω να γερασω , πως λοιπον θελουμε να κρατήσουμε το σελι ζωντανο οταν ακομα και η αλπεις εχουν προβληματα

διαβαστε παρακαλω πολλη με λιγο προσοχη αυτο που γραφω, καταλαβετε αυτο που θελω να σας πω και μην βιαστιτε να με κατιγορισετε, διοτι στο βαθος του μυαλου, του καθενος, ο καθενας θα δει οτι εχω δικιο
λεω το πιστευω μου και αυτο που βλεπω ....για τα χκ

υσ αν διαφωνουν οποιοι διαφωνουν ας με πουνε αν τα χρηματα τα εβαζαν απο την δικη τους τσεπη θα εκαναν επενδύσεις στο σελι με δικα τους λεφτα ζωντανα και να περιμενουνε το αν και ποτε θα παρει κανα χιονι κατα λαθος ............

και οχι αλλα λεφτα απο το δημοσιο και δεν βαριέσαι .. αλλος πληρώνει

οχι φιλοι μου!! σπαταλες τελος απο την δικη μου ,και δικη σου τσέπη τα χρηματα πια εκει που θα αποδώσουν ................................... Edited by: PRESIDENT

alexispi
26-01-11, 19:28
[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Κι αφού ο νομος του Μερφυ δουλευει, τώρα που ήρθε το κανονάκι, λες να ξεσκιστεί στο χιόνι???"

snowman36
26-01-11, 19:47
Το Σελι εχει κατι που δεν εχει κανενα αλλο χιονοδρομικο στην χωρα μας.Ειναι ενωμενο,κυριολεκτικα ενωμενο, με ενα χωριο 1600 σπιτιων.Με βαση αυτο μπορει να βασισει την αναπτυξη του και τον χειμωνα αλλα και τον καλοκαιρινο τουρισμο.Νομιζω οτι οι πιστες στο πανω μερος του βουνου με τεχνητη χιονωση δεν θα εχουν κανενα προβλημα στο να λειτουργουν για μεγαλο χρονικο διαστημα.Το θεμα με το νερο ειναι επιλυσιμο.Το χιονι τα τελευταια χρονια εχει μειωθει αλλα παιρνει τον ιδιο υετο με τα πηγαδια αλλα πιστευω οτι απλα διανυουμε μια κακη περιοδο.Η βαση του χκ ειναι στα 1530 και δεν διαφερει απο την βαση του ελλατοχωριου,των πηγαδιων και του πισοδεριου .Καλοπροσδεκτη καθε επενδυση και θα ακολουθησει και συνεχεια στην τεχνητη χιονωση οπως πληροφορουμαι...

alexispi
26-01-11, 20:25
Προφανώς θα έχει συνέχεια η χιόνωση, αλλιώς δεν έχει νόημα, φανταζομαι είναι κάποια πιλοτική εφαρμογή. Τώρα, ως προς την τουριστική ανάπτυξη... αν και σε κόβω για Σελιώτη, νομίζω ότι οι άνθρωποι εκεί δεν θέλουν καν την ανάπτυξη. Ολοι οι (παλιοί) Σελιώτες που γνωρισα θεωρούν το χωριο ως θερινό θερετρο και δεν περνάει καν απ'το μυαλό τους (νομίζω συνειδητα) να την αναπτύξουν τουριστικά. Ξερεις πολλούς ξενώνες στο χωριό? Ισως όταν η νεα γενιά αναλαβει τις τυχες του να αναπτυχθεί τουριστικά περισσότερο.
Εμένα βεβαια δεν με χαλάει, εχουμε περισστερη ησυχία αλλά ο χειμερινός τουρισμός εχει μια 20ετία που ξεκίνησε να αναπτυσσεται στην Ελλάδα και ακόμη δεν έχει ξεκινήσει στο Σελι... Ολη η περιοχή εκει είναι φοβερή αλλα αναξιοποίητη.
Ως φοιτητής (πριν 20 χρόνια) επισκεπτόμουν Καλαβρυτα, Παρνασσό και τώρα Πισοδέρι, Ελάτη, Καϊμακ και Βασίλω. Παντού εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια προσπαθούν να τραβήξουν τουρισμό. Το Σέλι (το χωριό) είναι σχεδόν ίδιο με όταν ήμουν μαθητής. Απλώς, οι Σελιώτες χτίζουν σπίτια εκεί που ήταν το πατρικό τους για να πηγαίνουν τα καλοκαίρια...Edited by: alexispi

leon_veroia
26-01-11, 20:34
εγω θα πω το δικο μου ΠΙΣΤΕΥΩ και εσεις μετα σκεφτείτε και κρίνετε

λυπούμε παρα πολλή αλλα η εποχη του σελιου είτε το θελουμε είτε οχι εχει σχεδόν ι τελειωση αν δεν εχει ειδη τελειωση

το βουνο ειναι χαμηλο και οτι και να προσπαθούνε να κανουνε το θεωρό μάταιο .οπως μάταιο θεωρό να πεφτουνε εκατομυρια ευρο σε ενα χκ που λειτουργεί στα 3 χρονια μια φορα και αν ,μονο και μονο για να ειχαμε να λεγαμε
εποχη σελι εχει πέραση ,και σαν πολιτης που το κρατος με γδέρνει αρνούμαι να πεφτουν χρηματα σε ασκοπους στοχους ,,,και να αφήνονται αλλα χκ με τεραστιες δυνατοτητες να σβηνουν .βλέπε φαλακρο ,και αλλα χκ που εχουν τα φόντα και την δυνατοτητα ανάπτυξης να κοντευουν να σβήσουν βλέπε βασιλιτσα που με την ψυχη στο στομα προσπαθεί να κρατηθεί ...

οχι κυριοι αν εινα πια να πεσουν χρηματα στην ελληνική χιονοδρομια ψηφιζω βασιλιταα φαλακρο κλπ ..καντε το σελι μουσιακο παρκο για να το θυμόμαστε οτι απο εκει ξεκίνησε η χιονοδρομια και ως εκει
,,ΦΤΑΝΕΙ οχι αλλες δαπανες στο σελι για να διατηρούμε θεσεις εργασίας για να εχουμε να λεμε
την στιγμη που απο παντου ΠΕΡΙΚΟΠΤΟΝΤΑΙ μισθοί και συντάξεις δεν γινετε να θελουμε και να απαιτούμε τεχνητή χιονοσι λιφτ κλπ σε ενα μερος που δεν εχει πια μελον χινοδρομικο ,,τι να το κανω εγω αν για να λειτουργείτε στο σελι θελει 40 ποντους χιονι που για να τους εχει τους 40 η βασιλιτσα πρεπει να εχει 2.5 μετρα ..
δώστε ζωη στα χκ που ακομα εχουν ζωη και μην τα πνίγετε και αυτα στον βωμο τον σκοπιμοτήτων ................οχι αλλα λεφτα απο την τσεπη του λάου σε χκ με νεκρό μελον

η δικη μου γνωμη και πιστεύω για το σελι, εκει εμαθα σκι εκει τα εκανα ολα αλλα και εγω ειμουνα νεος και πια κοντευω να γερασω , πως λοιπον θελουμε να κρατήσουμε το σελι ζωντανο οταν ακομα και η αλπεις εχουν προβληματα

διαβαστε παρακαλω πολλη με λιγο προσοχη αυτο που γραφω, καταλαβετε αυτο που θελω να σας πω και μην βιαστιτε να με κατιγορισετε, διοτι στο βαθος του μυαλου, του καθενος, ο καθενας θα δει οτι εχω δικιο
λεω το πιστευω μου και αυτο που βλεπω ....για τα χκ

υσ αν διαφωνουν οποιοι διαφωνουν ας με πουνε αν τα χρηματα τα εβαζαν απο την δικη τους τσεπη θα εκαναν επενδύσεις στο σελι με δικα τους λεφτα ζωντανα και να περιμενουνε το αν και ποτε θα παρει κανα χιονι κατα λαθος ............

και οχι αλλα λεφτα απο το δημοσιο και δεν βαριέσαι .. αλλος πληρώνει

οχι φιλοι μου!! σπαταλες τελος απο την δικη μου ,και δικη σου τσέπη τα χρηματα πια εκει που θα αποδώσουν ...................................

ωραια τα λες φιλε μου ... αλλα ....για να ερθι ενα παιδι 22 χρονον ...με 500 ευρο μισθο καθε σκ βασιλιτσα η φαλακρο η πισοδερι απο θεσαλονικι βεροια κατερινι ...θελει 100 ευρο βενζινες....γτ δεν το σκεφτεστε αυτο ....??? η θεωρητε τα πηγαδια - παγοδρομιο (που ειναι πιο κοντα ) ως ενα χκ για εναν αρχαριο - μετριο σκιερ - σνοουμπορντερ ????

ΣΕΛΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕΛΙ.... ΕΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΙ ΠΙΣΤΑ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕΛΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΑΛΛΟΥ !!!

PRESIDENT
26-01-11, 21:28
ωραια τα λες φιλε μου ... αλλα ....για να ερθι ενα παιδι 22 χρονον ...με 500 ευρο μισθο καθε σκ βασιλιτσα η φαλακρο η πισοδερι απο θεσαλονικι βεροια κατερινι ...θελει 100 ευρο βενζινες....γτ δεν το σκεφτεστε αυτο ....??? η θεωρητε τα πηγαδια - παγοδρομιο (που ειναι πιο κοντα ) ως ενα χκ για εναν αρχαριο - μετριο σκιερ - σνοουμπορντερ ????

ΣΕΛΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕΛΙ.... ΕΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΙ ΠΙΣΤΑ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕΛΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΑΛΛΟΥ !!![/QUOTE]

γιατι i φιλε μου τα παιδια τον 500 ευρω δεν ειναι που γεμίζουν το μπασκο καθε σβκ
εκει πως τα δίνουν !!! τα δίνουν γιατι του προσφέρουν αυτο που του λείπει απο εδω .την σωστη οργανωση χκ σε ολους τους τομεις λιφτ πιστες κανονια κλπ και κυριος χιονι ,,,,,

υσ δεν αναφερα πουθενα πισοδερι ..??

leon_veroia
26-01-11, 21:46

ΣΕΛΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕΛΙ.... ΕΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΙ ΠΙΣΤΑ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕΛΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΑΛΛΟΥ !!!

γιατι i φιλε μου τα παιδια τον 500 ευρω δεν ειναι που γεμίζουν το μπασκο καθε σβκ
εκει πως τα δίνουν !!! τα δίνουν γιατι του προσφέρουν αυτο που του λείπει απο εδω .την σωστη οργανωση χκ σε ολους τους τομεις λιφτ πιστες κανονια κλπ και κυριος χιονι ,,,,,

υσ δεν αναφερα πουθενα πισοδερι ..??

[/QUOTE]

δικιο εχεισ για το πισοδερι .....εγο τ ανεφερα.... αν εχουν να πανε μπανσκο οκ τοτε....εμεισ σκεφτομαστε να ανεβουμε πιγαδια ....... αλλα και παλι γτ να ρικσουν ευρο σε ενα χονοδρομικο σαν τιν βασιλιτσα π ειναι ποσα χμ απο θεσαλονικι και οχι στο σελι δεν μπορο να το καταλαβο ..... ποσο υψομετρο διαφορα εχουν 100 μετρα ?

dimit
26-01-11, 21:47
σε γενικές γραμμές πιστεύω όλοι συμφωνούμε με τον πρόεδρο για τις σπατάλες του χρήματος και τα λοιπα..
Όμως πρέπει να πω ότι κάνεις λάθος όταν λες πως το βουνό είναι χαμηλό.
λέμε σέλι 1490-1900 πηγάδια 1420-2000 πισοδέρι 1520-1940. Άρα ίδιο υψόμετρο. Τώρα το πως επηρεάζεται το κάθε χκ από χ ψ ω παράγοντες δεν το ανέφερες. επίσης λες πως δεν μπορούμε να απαιτούμε χρήματα για χιόνωση λιφτ κτλ. Μα δεν υπάρχει χκ στην ελλάδα που να έχουν αυτές τις υποδομές. πάρκινγ αναβατήρες μαγαζιά...+ ένα όλόκληρο χωριό που πας χκ-σέλι με τα πόδια!!!
πάμε για βασιλίτσα και φαλακρό. βενζίνες βενζίνες βενζίνες. κουραση στο τιμόνι και ταλαιπωρία. πολύ ταλαιπωρία για μια μέρα! Αυτά τα μέρη είναι για να πας και να κάτσεις μια βδομάδα. αλλά και πάλι αν έχω μια βδομάδα δεν πάω βουλγαρία; Σέλι με τωρινά δεδομένα έχουμε 25 ευρώ βενζίνη πήγαινε έλα. αντί να μείνεις σε ξενοδοχείο με 50 ευρω δίνεις άλλα 25 πήγαινε έλα. σου μένουν και 25 και 2 μέρες σκι. 2 ώρες πήγαινε έλα άρα ελάχιστη κούραση. Αυτό τι σημαινει? ότι μπορείς να κάνεις σκι και χωρίς να έχεις πολλά χρήματα. γι'αυτό το σέλι θα λειτουργει και πρέπει να λειτουργεί. γιάυτό το λόγο πρέπει να γίνει η εγκατάσταση τεχνιτής χιόνωσης όσο πιο σύντομα μπορεί, και πρώτα από όλα στο αρσούμπασσι. Έτσι θα έρθει ο κόσμος και θα καταλάβεις την δυναμική του σελίου. Αυτή η δυναμική δεν διαγράφεται και άς προσπαθείς για το αντίθετο. Κάθε φορά που θα έχει το σέλι χιόνια θα το βλέπεις.

όσο για το μουσείο χιονοδρομίας που ανέφερες, ας πάρει η διοικηση τη προτοβουλία να κάνει ένα μουσείο γιατί το σέλι είναι η καρδιά της ελληνικής χιονοδρομίας και κρίμα είναι να δούμε κάτι τέτοιο στο ελατοχώρι ή όπουδήποτε αλλούEdited by: dimit

alexispi
26-01-11, 21:50
Φίλε PRESIDENT, σεβαστή η άποψή σου αλλά:
1. Το ότι το Σέλι συντηρείται το έχεις ψάξει, έχεις δει ισολογισμούς (αν υπάρχουν, δεν ξέρω) ξέρεις αν το χρυσοπληρώνουμε? Γιατί αν δεν συμφέρει, τότε το Χρυσό Ελάφι που είναι δίπλα και παίρνει λιγότερο κόσμο με το ίδιο χιόνι και είναι ιδιωτικό, θα έπρεπε να κλείσει εδώ και χρόνια. Ξαναρωτάω λοιπόν, πόσο σίγουρος είσαι για το πόσο πληρώνουμε το Σέλι. Εχεις πρόχειρό κάποιο (εστω κατα προσέγγιση) νούμερο?
2. Επίσης, θα έπρεπε να ψάξεις το θέμα υψόμετρο(-α) πριν πεις ότι το βουνό είναι χαμηλό.
3. Το Σέλι (όπως και η Βασιλίτσα που συνχάζεις εσχάτως) είναι ΕΧΚ. Σκοπός τους είναι η άθληση του κόσμου. Ως επιχειρήσεις, θα έπρεπε να κλείσει και το ΕΑΚ Μακροχωρίου, Το εθνικό στάδιο που παίζει η Βεροια κ.ο.κ. Η περιοχή το έχει το Σελι για να αθλείται και όχι για ηλιοθεραπεία και φραπέ.

Φυσικά, για να εξυπηρετήσει καλύτερα τον αθλητισμό πρέπει να αναπτυχθεί και για άλλες δραστηριότητες και για όλες τις εποχές. Σ'αυτό ναι, είναι πίσω και πρέπει να κάνουν πολλές προσπάθειες. Για να μην στηρίζεται στο μόνο στο κράτος πρέπει να προσπαθήσει να αναπτυχθεί και τουριστικά (ξενώνες - που είναι θέμα ιδιωτών βεβαια αλλά θέλουν κι αυτοί σπρώξιμο), εναλλακτικός τουρισμός, τεχνητή χιόνωση (ναι φίλε μου, δεν χρειάζεται να φύγει το ένα κανονάκι αλλά να ερθουν κι αλλα για να δουλεύει περισσότερες μέρες).
Το Σέλι έχει το καλύτερο brandname στην Ελλάδα σαν χιονοδρομικό, είναι πολύ εύκολο να τραβήξει κάποιον αν έχει χιόνι. Οταν ζούσα Πάτρα και Αθήνα τους έλεγα ότι είμαι από Βέροια και όλοι έλεγαν Α, έχετε το Σελι ξέρετε σκι εσείς". Εχει τον πιο βατό δρόμο από όλα τα ΧΚ που έχω επισκεφθεί (δεν έχω πάει μόνο σε Λαϊλια και Φαλακρό) και αν θες την γνώμη μου έχει πολύ περισσότερες πιστες που πρέπει να αναπτυχθούν. Εχει το καλύτερο προσωπικό (στο καθαρισμα δρόμων και πάτημα πιστών) και αριστο προσανατολισμό (βλ. παγοδρόμια αλλού).
Σεβαστή η άποψή σου, αλλά αν το σκι για σενα είναι χόμπυ και όχι αθλητισμός τότε δεν αφορά του κράτος, ας κλείσει. Μόνο που την μέρα που θα κλείσει θα το πάρουν ιδιώτες... και μάλιστα θα σφάζονται ποιος θα το πρωτοπάρει!!! Ισως τότε να μπορέσει να φτάσει στην ποιότητα των υπηρεσιών του Καϊμάκ (ας πούμε...) Ημαρτον Παναγία μου.... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif"

snowman36
26-01-11, 21:54
Η τεχνητη χιονωση θα γινει στο Αρσουμπασι...αυτο ειναι ειλλημενη αποφαση.

dimit
26-01-11, 21:55
σωστοτατο

alexispi
26-01-11, 21:58
Οσο για το Μπανσκο, αισθάνομαι πως ο κόσμος πάει για να κάνει σκι μένοντας σε κάποιο αξιοπρεπέστατο κατάλυμα με τα μισα (και πολλά σου λέω) λεφτά από εδώ. Είναι και λίγο η ψευδαίσθηση ότι πας στο εξωτερικό... είναι και το χιόνι (ναι αλλά ξέρεις μήπως πόσα κανόνια έχει το Μπάνσκο?). Είναι και η μόδα...

leon_veroia
26-01-11, 21:58
[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif
1. Το ότι το Σέλι συντηρείται το έχεις ψάξει, έχεις δει ισολογισμούς (αν υπάρχουν, δεν ξέρω) ξέρεις αν το χρυσοπληρώνουμε? Γιατί αν δεν συμφέρει, τότε το Χρυσό Ελάφι που είναι δίπλα και παίρνει λιγότερο κόσμο με το ίδιο χιόνι και είναι ιδιωτικό, θα έπρεπε να κλείσει εδώ και χρόνια. Ξαναρωτάω λοιπόν, πόσο σίγουρος είσαι για το πόσο πληρώνουμε το Σέλι. Εχεις πρόχειρό κάποιο (εστω κατα προσέγγιση) νούμερο?
2. Επίσης, θα έπρεπε να ψάξεις το θέμα υψόμετρο(-α) πριν πεις ότι το βουνό είναι χαμηλό.
3. Το Σέλι (όπως και η Βασιλίτσα που συνχάζεις εσχάτως) είναι ΕΧΚ. Σκοπός τους είναι η άθληση του κόσμου. Ως επιχειρήσεις, θα έπρεπε να κλείσει και το ΕΑΚ Μακροχωρίου, Το εθνικό στάδιο που παίζει η Βεροια κ.ο.κ. Η περιοχή το έχει το Σελι για να αθλείται και όχι για ηλιοθεραπεία και φραπέ.

Φυσικά, για να εξυπηρετήσει καλύτερα τον αθλητισμό πρέπει να αναπτυχθεί και για άλλες δραστηριότητες και για όλες τις εποχές. Σ'αυτό ναι, είναι πίσω και πρέπει να κάνουν πολλές προσπάθειες. Για να μην στηρίζεται στο μόνο στο κράτος πρέπει να προσπαθήσει να αναπτυχθεί και τουριστικά (ξενώνες - που είναι θέμα ιδιωτών βεβαια αλλά θέλουν κι αυτοί σπρώξιμο), εναλλακτικός τουρισμός, τεχνητή χιόνωση (ναι φίλε μου, δεν χρειάζεται να φύγει το ένα κανονάκι αλλά να ερθουν κι αλλα για να δουλεύει περισσότερες μέρες).
Το Σέλι έχει το καλύτερο brandname στην Ελλάδα σαν χιονοδρομικό, είναι πολύ εύκολο να τραβήξει κάποιον αν έχει χιόνι. Οταν ζούσα Πάτρα και Αθήνα τους έλεγα ότι είμαι από Βέροια και όλοι έλεγαν "Α, έχετε το Σελι ξέρετε σκι εσείς". Εχει τον πιο βατό δρόμο από όλα τα ΧΚ που έχω επισκεφθεί (δεν έχω πάει μόνο σε Λαϊλια και Φαλακρό) και αν θες την γνώμη μου έχει πολύ περισσότερες πιστες που πρέπει να αναπτυχθούν. Εχει το καλύτερο προσωπικό (στο καθαρισμα δρόμων και πάτημα πιστών) και αριστο προσανατολισμό (βλ. παγοδρόμια αλλού).
Σεβαστή η άποψή σου, αλλά αν το σκι για σενα είναι χόμπυ και όχι αθλητισμός τότε δεν αφορά του κράτος, ας κλείσει. Μόνο που την μέρα που θα κλείσει θα το πάρουν ιδιώτες... και μάλιστα θα σφάζονται ποιος θα το πρωτοπάρει!!! Ισως τότε να μπορέσει να φτάσει στην ποιότητα των υπηρεσιών του Καϊμάκ (ας πούμε...) Ημαρτον Παναγία μου.... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif πολλα λικε .....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif
"

leon_veroia
26-01-11, 22:00
[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif

Το Σέλι έχει το καλύτερο brandname στην Ελλάδα σαν χιονοδρομικό, είναι πολύ εύκολο να τραβήξει κάποιον αν έχει χιόνι. Οταν ζούσα Πάτρα και Αθήνα τους έλεγα ότι είμαι από Βέροια και όλοι έλεγαν "Α, έχετε το Σελι ξέρετε σκι εσείς". Εχει τον πιο βατό δρόμο από όλα τα ΧΚ που έχω επισκεφθεί (δεν έχω πάει μόνο σε Λαϊλια και Φαλακρό) και αν θες την γνώμη μου έχει πολύ περισσότερες πιστες που πρέπει να αναπτυχθούν. Εχει το καλύτερο προσωπικό (στο καθαρισμα δρόμων και πάτημα πιστών) και αριστο προσανατολισμό (βλ. παγοδρόμια αλλού).
Σεβαστή η άποψή σου, αλλά αν το σκι για σενα είναι χόμπυ και όχι αθλητισμός τότε δεν αφορά του κράτος, ας κλείσει. Μόνο που την μέρα που θα κλείσει θα το πάρουν ιδιώτες... και μάλιστα θα σφάζονται ποιος θα το πρωτοπάρει!!! Ισως τότε να μπορέσει να φτάσει στην ποιότητα των υπηρεσιών του Καϊμάκ (ας πούμε...) Ημαρτον Παναγία μου.... http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley11.gif

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley1.gif πολλα λικε .....http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif
"

harder
26-01-11, 22:00
Επιτέλους μια θετική εξέλιξη !!

Δε θεωρώ πως το Σέλι δεν αξίζει μια τέτοια επένδυση . Η άλλη πλευρά από αυτή που παρουσιάζει ο πρεζιντεντ , λέει πως στο Σέλι υπάρχουν πολλοί επιχειρηματίες οι οποίοι δραστηριοποιούνται στη περιοχή , φορολογούνται κανονικά και λόγω της έλλειψης χιονιού βλέπουν το εισόδημά τους να χάνεται . Συνεπώς έχει ανάγκ αυτή την επένδυση περισσότερο από Βασιλίτσα κτλ. τα οποία χιονίζονται ούτως η άλλως. Οι δυνατότητες του Σελίου και τα συγκριτικά πλεονεκτήματα σε σχέση με άλλα βουνά είναι γνωστά οπότε ας μην τα απαρηθμλίσουμε !

Εγώ αν και λάτρης των Πηγαδιών , πιστέυω πως το Σέλι πρέπει να λειτουργεί κι από τη στιγμή που τα τελευταία χρόνια δε του κάθεται ο καιρός , καθε θετική παρέμβαση του ανθρώπου (βλεπε τεχνιτή χιόνωση) δεκτή !!

dimit
26-01-11, 22:02
ακριβώς έτσι. αν πάς σέλι συνήθως μιλάμε για μια βόλτα. αν πεις μπανσκο λίγο η άλλη χώρα λίγο τα χιλιόμετρα λίγο και η προεργασία να κλέισεις ξενοδοχείο λίγο και η χλίδα και ακόμα λίγο η συχνότητα σε σχέση με το σέλι και μιλάμε για ταξίδι. Δεμ μπάινουν την ίδια κατηγορία.

snowman36
26-01-11, 22:02
Προφανώς θα έχει συνέχεια η χιόνωση, αλλιώς δεν έχει νόημα, φανταζομαι είναι κάποια πιλοτική εφαρμογή. Τώρα, ως προς την τουριστική ανάπτυξη... αν και σε κόβω για Σελιώτη, νομίζω ότι οι άνθρωποι εκεί δεν θέλουν καν την ανάπτυξη. Ολοι οι (παλιοί) Σελιώτες που γνωρισα θεωρούν το χωριο ως θερινό θερετρο και δεν περνάει καν απ'το μυαλό τους (νομίζω συνειδητα) να την αναπτύξουν τουριστικά. Ξερεις πολλούς ξενώνες στο χωριό? Ισως όταν η νεα γενιά αναλαβει τις τυχες του να αναπτυχθεί τουριστικά περισσότερο.
Εμένα βεβαια δεν με χαλάει, εχουμε περισστερη ησυχία αλλά ο χειμερινός τουρισμός εχει μια 20ετία που ξεκίνησε να αναπτυσσεται στην Ελλάδα και ακόμη δεν έχει ξεκινήσει στο Σελι... Ολη η περιοχή εκει είναι φοβερή αλλα αναξιοποίητη.
Ως φοιτητής (πριν 20 χρόνια) επισκεπτόμουν Καλαβρυτα, Παρνασσό και τώρα Πισοδέρι, Ελάτη, Καϊμακ και Βασίλω. Παντού εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια προσπαθούν να τραβήξουν τουρισμό. Το Σέλι (το χωριό) είναι σχεδόν ίδιο με όταν ήμουν μαθητής. Απλώς, οι Σελιώτες χτίζουν σπίτια εκεί που ήταν το πατρικό τους για να πηγαίνουν τα καλοκαίρια... Εχει δικιο στην νοοτροπια των παλιων.Ομως ειμαστε πλεον πολλοι νεοι στο χωριο και θα την αλλαξουμε την νοοτροπια.Νεοι ξενωνες λειτουργουν και αλλοι βρισκονται στα σκαρια.Καφε και φουρνος ανοιξαν καινουριοι φετος και θα υπαρξει συνεχεια.Η τεχνητη χιονωση θα δωσει ωθηση σε αυτη την προσπαθεια που γινεται.

snowman36
26-01-11, 22:06
50 λεπτα απο θεσσαλονικη..15...απο βεροια και ναουσα....'I rest my case'...

carve
26-01-11, 22:07
[i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif
Κι αφού ο νομος του Μερφυ δουλευει, τώρα που ήρθε το κανονάκι, λες να ξεσκιστεί στο χιόνι???

η αυτό που λες, ή να αρχίσουν οι ζέστες, ή να στερέψουν οι πηγές, ή να κοπεί το ρεύμα ..http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

"

forester t
26-01-11, 22:10
Ρε παιδιά,να το πούμε κι αλλιώς ...

Εσείς θα βάζατε ηλεκτρικά παράθυρα ή προβολεις ομίχλης σ'ένα BMW 520 του'88 ??[i]

Και μην πείτε ότι δεν αξίζει !!!(ΒΜW είναι αυτό,με καλο...brandname),εκτός αν...πληρώνει άλλος &amp; δη το δημόσιο http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif

Ας κοιτάξουν τουλάχιστον να φέρουν ρεύμα στα τροχόσπιτα (εκτος αν έχουν φέρει,γιατί πριν απο 5 χρόνια που έφυγα δεν είχαν) ή τώρα που θα βάλουν ρεύμα για το κανόνι θα είναι πιο εύκολο http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif"

leon_veroia
26-01-11, 22:11
εκτος απο αυτα αν παρει το σελι τ πανο του ποσα χωρια ακομα θα διναμοσουν που ειναι πανο στον δρομο τριποταμοσ κουμαρια με καφετεριεσ ταβερνεσ κλπ κλπ

dimit
26-01-11, 22:12
η αλήθεια είναι πως αν γινόταν τα βήματα που γίνονται σιγά σιγά αυτά τα 3 -4 χρόνια εδώ και 20 χρόνια τώρα θα είχαμε γίνει ελβετία και μην γελάτε. όντως οι παλιοί έχουν νοοτροπία παλιομοδίτικη και δεν θέλουν να αλλάξει το χωριό και το βλέπουν μόνο για καλοκαιρινή κατοικηση. το θέμα ειναι πως αυτό αλλάζει και έτσι το σέλι κανει κάποιες κινήσεις πρός την ανάπτυξη και μαζί οτυ ακολουθεί και η κουμαριά και το ξερολίβαδο. το σίγουρο είναι πως υπάρχουν άτομα, νέοι που θα το βοηθήσουν το χωριό να ανέβει πιο πάνω και βέβαια το χκ παιζει σημαντικό ρόλο.

harder
26-01-11, 22:16
Ας αναφέρω και τα συγκρητικά πλεονεκτήματα...
Μια μεγάλη αλήθεια είναι πως συμφέρει σε όλα τα υπόλοιπα χ/κ να μην έχει χιόνι το Σέλι..
Ετσι πως έχουν ανέβει οι βενζίνες , δε συμφέρει να πας πουθενά αλλού..Έπειτα είναι πολύ κοντά σε Θεσσαλονίκη , Βέροια , Ναόυσα , Γιανιτσά. Κοζάνη κτλ (με λίγα λόγια στα 3/5 του πλυθησμόυ της Μακεδονίας )
Είναι ίσως το καλήτερο χιονοδρομικό για αρχάριο και Μέτριο σκιέρ.
Έχει πολύ ευκολη πρόσβαση...
Οι περισσότεροι αναβατήρες είναι καινούριοι !!
Τέλος είναι σε μια περιοχή η οποία ανταποδοτικά θα πρέπει να γίνονται περισσότερες επενδύσεις ...ας μη ξεχνάμε πως στην Ημαθία ζουν 140.000 άνθρωποι ! ¨οποτε δεν είναι μικρό το συμφέρον μιας κοινωνίας 140. 000 ανθρώπων...τέλος αν δούμε το σκι και σαν αθλημα και όχι μόνο σαν προσέλκηση τουρισμού , στο Σέλι μπορούν να προπονηθούν πολύ πιο εύκολα οι σύλλογοι της Θεσσαλονίκης και της Βέροιας απ ότι να πηγαίνουν Βασιλίτσα , Πηγάδια και καιμακ !

alexispi
26-01-11, 22:17
http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=24172
Συζήτηση εδώ μέσα για Μπάνσκο όπου η εγκατάσταση κανονιών θεωρείται ως εμ, βεβαια ιδιωτες είναι και κάνουν επενδύσεις" ενώ σε ένα ΕΧΚ θεωρούνται πεταμένα λεφτά.
--------------------------------------------

http://www.gnomionline.gr/global/134/43565
Μπάνσκο: 180 κανόνια και 75χλμ πίστες

--------------------------------------------

http://www.interprimius.gr/C2C32033.el.aspx
Μπάνσκο: Ελάχιστο υψόμετρο πίστας: 990 m, Μέγιστο υψόμετρο πίστας: 2600 m, Κανόνια χιονιού: 186 (100% κάλυψη πιστών)
Αν σε ΕΧΚ βαζαμε 100% κάλυψη με κανόνια θα μας λέγανε τρελλούς, εκεί το λένε ιδιωτική επένδυση

Edited by: alexispi "

herman
26-01-11, 22:19
Το χιονοδρομικό κέντρο μόνο νεκρό δεν είναι. Όλα τα χιονοδρομικά στην χώρα μας έχουν προβλήματα τελευταία χρόνια με την χιονόστρώση. Άλλα λίγο και άλλα περισσότερο. Εάν δεχτούμε ότι οι επενδύσεις στο Σέλι είναι πεταμένα λεφτά τότε και οι επενδύσεις στα υπόλοιπα χιονοδρομικά είναι το ίδιο. Καλύτερα στο Σέλι για να πιάσουν τόπο τα χρήματα γιατί για λειτουργήσει ένα χιονοδρομικό δεν χρειάζεται μόνο χιόνι, χρειάζεται και άτομα γύρο του που να το στηρίζουν και όχι να το χαντακώνουν (είναι ευρύτερη η αναφορά μου). Π.χ. Βασιλίτσα, Φαλακρό, Καιμακτσαλάν, Πισοδέρι, Καρπενήσι.
Δυστυχώς δεν προβάλλονται σωστά οι πραγματικές δυνατότητές του. Είναι το καλύτερο χιονοδρομικό για αρχάριους-μέσους χιονοδρόμους που αποτελούν την πλειοψηφία των Ελλήνων χιονοδρόμων. Εκτός αν πιστεύετε ότι είστε κορυφαίοι. Στο χωρίο μου είμαι ο πρώτος. Βγείτε έξω από το χωριό σας να δείτε και αλλού ποιο είναι το επίπεδο.
Το Σέλι με το τις πίστες στο Αρσούμπαση είναι μια χαρά και μαζεύει αρκετό χιόνι εκεί.
Άλλα όπως ανέφερα δεν προβάλλεται σωστά. Τα προηγούμενα χρόνια ενώ το Αρσούμπαση λειτουργούσε κανονικά δεν προβαλλόταν όπως έπρεπε. Εάν γίνουν κάποιες καλές κινήσεις (μάρκετινγκ) προώθησης το χιονοδρομικό θα ανέβει ξανά.
Στο χωριό δημιουργήθηκαν μερικοί ξενώνες. Σιγά σιγά η κατάσταση αλλάζει επειδή οι νέοι αναλαμβάνουν και κάτι φαίνεται να γίνεται.

snowman36
26-01-11, 22:20

Εσείς θα βάζατε ηλεκτρικά παράθυρα ή προβολεις ομίχλης σ'ένα BMW 520 του'88 ??[i]

Και μην πείτε ότι δεν αξίζει !!!(ΒΜW είναι αυτό,με καλο...brandname),εκτός αν...πληρώνει άλλος &amp; δη το δημόσιο http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif

Ας κοιτάξουν τουλάχιστον να φέρουν ρεύμα στα τροχόσπιτα (εκτος αν έχουν φέρει,γιατί πριν απο 5 χρόνια που έφυγα δεν είχαν) ή τώρα που θα βάλουν ρεύμα για το κανόνι θα είναι πιο εύκολο http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif Εδω εβαλαν στο πισοδερι ρευμα ...στο Σελι δεν θα εχουμε?"

dimit
26-01-11, 22:20

Εσείς θα βάζατε ηλεκτρικά παράθυρα ή προβολεις ομίχλης σ'ένα BMW 520 του'88 ??[i]*

Και μην πείτε ότι δεν αξίζει !!!(ΒΜW είναι αυτό,με καλο...brandname),εκτός αν...πληρώνει άλλος & δη το δημόσιο http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif*

Ας κοιτάξουν τουλάχιστον να φέρουν ρεύμα στα τροχόσπιτα (εκτος αν έχουν φέρει,γιατί πριν απο 5 χρόνια που έφυγα δεν είχαν) ή τώρα που θα βάλουν ρεύμα για το κανόνι θα είναι πιο εύκολο*http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley3.gif

αν μπορείς χαρακτήρισε και τα υπόλοιπα χκ σε αυτοκίνητα για να σου πώ τι διαλέγω. και να δούμε πως κατατάσεις και τα υπόλοιπα σε σχέση με το bmw"

Contanti
26-01-11, 22:26
Εχει τον πιο βατό δρόμο από όλα τα ΧΚ που έχω επισκεφθεί (δεν έχω πάει μόνο σε Λαϊλια και Φαλακρό) και αν θες την γνώμη μου έχει πολύ περισσότερες πιστες που πρέπει να αναπτυχθούν. [i]

+10000000 οποιος εχει παιδια και ειδικα μικρα,δεν μπορει παρα να συμφωνησει http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif.Οποτε ανεβηκα Ελατοχωρι η πηγαδια,εκανα 2-3 στασεις για να μην ξερασουν τα μικρα στο αυτοκινητο http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif και ηθελαν με το που φταναμε μια ωρα για να συνελθουν http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif.

Και επισης,βρισκεις να παρκαρεις οτι ωρα και να πας.Δεν θα ξεχασω μια Κυριακη που φυγαμε απο Θεσσαλονικη 11:30,ημασταν 12:30 πανω και βρηκαμε ανετα να παρκαρουμε.Αντιθετα στο Ελατοχωρι μου εχει τυχει να ειμαι στις 10 παρα λιγο μετα απο το γηπεδο του χωριου,να μας εχουν σταματησει και να μας λενε,εδω στοπ,θα πρεπει αν ανεβειτε με τα ποδια (6χιλ. http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif).Το ιδιο και στα πηγαδια."

forester t
26-01-11, 22:29
Εδω εβαλαν στο πισοδερι ρευμα ...στο Σελι δεν θα εχουμε?

Σοβαρά,τώρα,έβαλαν ???

Ήμουν τότε που παρακαλούσαμε &amp; κάναμε τον σύλλογο,αλλά στου κουφού την πόρτα...

dimit
26-01-11, 22:29
κοντάντι αεροδιαδρομο έχουμε, όχι παρκινκ..!Edited by: dimit

Contanti
26-01-11, 22:39
κοντάντι αεροδιαδρομο έχουμε, όχι παρκινκ..!

Ναι ειναι ενα απο τα + του χιονοδρομικου,μαζι με τον πολυ βατο δρομο [i].

Μονο κατι καγκουρες που κανουν τις ταρζανιες τους προς το απογευμα....θελουν λιγο τραβηγμα του αυτιου http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

dimit
26-01-11, 22:44
<a href=http://img717.imageshack.us/i/38870341.png/" target="_blank">http://img717.imageshack.us/img717/3269/38870341.png</a>

παρασκευή όλοι πάνω. αν γίνει γκέλα τι να πω...."

snowman36
26-01-11, 22:46
Εγω παιρνω την οικογενεια και θα ανεβω απο αυριο το απογευματακι μετα την δουλεια.

alexispi
26-01-11, 22:51
Ε, ρε γέλιο, τώρα που θα έρθει το κανονάκι θα ξεσκιστεί στο χιόνι!!! [i] http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley36.gif"

carve
26-01-11, 23:19
Θεωρώ το παραδειγμα με την BMW ατυχές .. αλλά ετσι κι αλλιώς θα απαντήσω... αν λοιπόν ειχα να διαλέξω σε ποιο αυτοκινητο θα εβαζα φωτα ομίχλης αυτο σιγουρα θα ήταν η BMW (η οποία να θυμήσω πως έχει νεο σετ λαστιχα, 8 αερόσακους καινουρια μηχανη, ESP, ABS, cruise control, υπολογιστη ταξιδιου, συναγερμο κλπ.) και οχι η porsche cayene ... σε εποχές κρίσης οπου η ακρίβεια καλπάζει ..

Το προβλημα φαίνεται πως υπαρχει γενικά στο κλιμα και οχι στο Σελι. Σε παλιοτερες εποχες οπου το Σελι ειχε 1,5 και 2 μετρα χιονι η Βασιλω είχε 4-5. Σήμερα το Σέλι εχει 5 ποντους η Βασίλω 50-60 το καιμακ 50-60 ποντους τεχνητό .. σε μια πιστα!!! Αρα δεν μιλαμε για υψομετρα αλλα για γενικη αλλαγη του κλιματος.. σε παγκόσμια κλιμακα!! Το βάθος του παγετώνα στο Kaprun πριν 10-15 χρόνια ήταν 110 μετρα ενώ σήμερα είναι στα 70!

Αν η Βασιλω λοιπόν συνεχιζε να εχει τα 4-5 μετρα με το Σελι στη σημερινη κατασταση τοτε σιγουρα θα συμφωνουσα με την αποψη περι υψομετρων.

Βέβαια η Βασίλω είναι Πίνδος... και μπροστά στην Πίνδο όλα τα άλλα είναι απλές οδοντόκρεμες.. ομως στο Σέλι φθάνεις σε 1.15 λιγότερη ώρα, συν ολα τα πλεονεκτήματα που αναφέρθηκαν παραπανω.

Επίσης, το Σέλι σαν εθνικό στάδιο, δίνει την ευκαιρία σε πολλους συλλόγους να καλιεργουν το αθλημα με μικρό κόστος. Χωρίς το Σέλι μερικοί σύλλογοι θα κλείσουν γιατι πλέον το αθλημα γίνεται πολύ ακριβό, και κουραστικό. Γνωρίζω τουλαχιστον 5 συλλόγους φέτος που πηγαν 1-2 εβδομάδες το Pamporovo την περίοδο των Χριστουγένων, και άλλους πόσους πήγαιναν καθημερινά στο καιμακ(απο Θεσσαλονικη-Βεροια-Γιαννιτσακλπ) για να προπονηθουν σε μία πίστα 400μέτρα. Και φυσικά δεν μιλάω για φυτώρια αλλά για αθλητές. Τα φυτώρια Θεσσαλονικης Βεροιας κλπ είναι μονοδρομος να κλεισουν. Αυτομάτως λοιπόν, το άθλημα-χομπυ γίνεται για τους πολύ λίγους...

Το μεγαλύτερο μέρος της δεξαμενής χιονοδρόμων της Θεσσαλονικης κάνει κατα 70% σκι στο Σέλι (οταν εχει χιονι) κάθε ΣΚ και πολλοι απο αυτούς ξεκλέβουν και καποια καθημερινή. Αυτή η δεξαμενή σίγουρα θα μειώσει κατα πολύ τις ημέρες που κάνει σκι.

Για να συνοψίσω, θεωρώ πως αν ο καιρός συνεχίσει τα επόμενα χρόνια σε αυτό το τεμπο, τα κανόνια ισως είναι η τελευταία ευκαιρία του Σελίου. Η τελευταία ευκαιρία για πολλους σκιερ...
Edited by: carve

beba
26-01-11, 23:31

Σοβαρά,τώρα,έβαλαν ???

Ήμουν τότε που παρακαλούσαμε &amp; κάναμε τον σύλλογο,αλλά στου κουφού την πόρτα...

Δυστυχως ακομα δεν εχουν δωσει ακομα ρευμα![i]
"

TURMS
26-01-11, 23:32
εχω την εντυπωση οτι η τεχνητη χιονωση στο Σελι γινεται μεσω ΕΣΠΑ ετσι δεν ειναι;

dimit
26-01-11, 23:33
έτσι είναι αλλά αυτό το κανόνι που θα μπει τη τρίτη θα είναι δοκιμαστικό. για να γίνει το έργο στο αρσούμπασι

forester t
27-01-11, 07:23

Σοβαρά,τώρα,έβαλαν ???

Δυστυχως ακομα δεν εχουν δωσει ακομα ρευμα![i]

Αντε πάλι !! Σας έφεξε !!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

Τώρα που θα βάλουν ρεύμα για το "κανόνι" μπορεί να πάρετε πιο έυκολα (τι δίαολο ΕΣΠΑ ειν'αυτόhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif)

Υ.Γ. snowman,"ψευτρούλη" σε κόβω http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

"

dimit
27-01-11, 09:34
*Εδω εβαλαν στο πισοδερι ρευμα ...στο Σελι δεν θα εχουμε?

Σοβαρά,τώρα,έβαλαν ???

Ήμουν τότε που παρακαλούσαμε & κάναμε τον σύλλογο,αλλά στου κουφού την πόρτα...*Δυστυχως ακομα δεν εχουν δωσει ακομα ρευμα![i]

*Αντε πάλι !! Σας έφεξε !!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

Τώρα που θα βάλουν ρεύμα για το "κανόνι" μπορεί να πάρετε πιο έυκολα (τι δίαολο ΕΣΠΑ ειν'αυτόhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley5.gif)

*

καφρίλα να τον πεις και ψεύτη τον άνθρωπο!!.Μπορεί να μην θυμάται καλα στη προκειμένη περίπτωση, αλλά και στο φινάλε γιατί να πιστέψουμε την μπεμπα και όχι τον σνοουμαν?
(ένας λέει άσπρο ένας λεει μαύρο, δεν είπαν δεκα μαυρο.. για να τον πούμε ψευτη )
επίσης ο σνοουμαν δεν έχει δώσει δικαίωματα τόσα χρόνια εδω μέσα.Edited by: dimit "

beba
27-01-11, 11:40

Σοβαρά,τώρα,έβαλαν ???

Ήμουν τότε που παρακαλούσαμε &amp; κάναμε τον σύλλογο,αλλά στου κουφού την πόρτα... Δυστυχως ακομα δεν εχουν δωσει ακομα ρευμα![i]

Αντε πάλι !! Σας έφεξε !!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley4.gif

καφρίλα να τον πεις και ψεύτη τον άνθρωπο!!.Μπορεί να μην θυμάται καλα στη προκειμένη περίπτωση, αλλά και στο φινάλε γιατί να πιστέψουμε την μπεμπα και όχι τον σνοουμαν?
(ένας λέει άσπρο ένας λεει μαύρο, δεν είπαν δεκα μαυρο.. για να τον πούμε ψευτη )
επίσης ο σνοουμαν δεν έχει δώσει δικαίωματα τόσα χρόνια εδω μέσα.

Έχω τροχόσπιτο στο Σέλι και ξέρω οτι δεν έχουν δώσει ρεύμα!Χρησιμοποιώ γεννήτρια εδώ και 8 χρόνια!!!Μήπως έχουν δώσει ρεύμα και δεν το ξέρω?!?!?!?
"

dimit
27-01-11, 12:24
δεκτό!

frontlineman
27-01-11, 13:37
Σε αυτή τη χώρα πότε θα μάθουμε να αντικρίζουμε ορισμένες αλήθειες κατάματα;Με το χέρι στην καρδιά και χωρίς καμία διαθεση τοπικιστικών ξεπερασμένων σωβινισμών και χωρίς σύνδρομα....πιστεύετε αλήθεια πως το άχιονο εδώ και μια πενταετία ,Σέλι μπορεί να συνεχίσει να υπαρχει ως χιονοδρομικό που μάλιστα απαιτεί και επιπλέον επενδύσεις;Ναι είναι το βουνό που όλοι αγαπάμε γιατί εχει ιστορία και γιατί εκεί μαθαμε σκι, εκεί πήγαμε εκδρομή με τα σχολεία μας, εκεί αγαπήσαμε το σκι και πολλά πολλά άλλα...Αλλά πείτε μου αξίζει να πέσουν και άλλα χρήματα;Επειδή την έχω ζήσει την αυτοδιοικηση σας λέω πως οι μόνοι που θα χαρούν είναι αυτοί που θα κάνουν τις αναθέσεις....

PRESIDENT
27-01-11, 15:16
Σε αυτή τη χώρα πότε θα μάθουμε να αντικρίζουμε ορισμένες αλήθειες κατάματα;Με το χέρι στην καρδιά και χωρίς καμία διαθεση τοπικιστικών ξεπερασμένων σωβινισμών και χωρίς σύνδρομα....πιστεύετε αλήθεια πως το άχιονο εδώ και μια πενταετία ,Σέλι μπορεί να συνεχίσει να υπαρχει ως χιονοδρομικό που μάλιστα απαιτεί και επιπλέον επενδύσεις;Ναι είναι το βουνό που όλοι αγαπάμε γιατί εχει ιστορία και γιατί εκεί μαθαμε σκι, εκεί πήγαμε εκδρομή με τα σχολεία μας, εκεί αγαπήσαμε το σκι και πολλά πολλά άλλα...Αλλά πείτε μου αξίζει να πέσουν και άλλα χρήματα;Επειδή την έχω ζήσει την αυτοδιοικηση σας λέω πως οι μόνοι που θα χαρούν είναι αυτοί που θα κάνουν τις αναθέσεις....

...............[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif......
"

TURMS
27-01-11, 15:36
αχιονο ειναι λογω συγκυριων. οπως και το Καιμακ μεχρι προχθες, το ψηλοτερο βουνο της χωρας κλπ ειχε μονο μια πιστα - σφηνακι

δεν μπορουμε να κρινουμε.

forester t
27-01-11, 17:20
καφρίλα να τον πεις και ψεύτη τον άνθρωπο!!.

επίσης ο σνοουμαν δεν έχει δώσει δικαίωματα τόσα χρόνια εδω μέσα.

1) Εσυ τον είπες ψεύτη...εγω έγραψα ψευτρούλη" (όπως ζωηρούλης,πονηρούλης κ.ο.κ)

2)Επειδή τον γνωρίζω προσωπικά τον άνθρωπο,γιαυτό &amp; το έγραψα έτσι (αστειευόμενος) κι εσυ στο κάτω κάτω...τι σκας !!

3)Αποδείχθηκε τελικά οτι έχω &amp; δίκιο (για το ρεύμα)."

dimit
27-01-11, 17:35
όχι γιαννης γιαννάκης. Το είπα γιατί κάποιος(εφ όσων δεν ξέρει ότι είστε φίλοι)μπορεί εύκολα να πει ε τον σνοουμαν το ψευτάκο πάλι μουφες λέει για το ένα και για το άλλο πράγμα. κανενα άλλο σκάσιμο δεν εχω.Edited by: dimit

selas777
27-01-11, 18:22
Τα πέντε ή δέκα χρόνια που αναφέρετε για την αχιονιά του Σελίου, δεν νομίζω να είναι αρκετά για να βγάλει κανείς χρήσιμα συμπεράσματα για το αν χιονίζεται ή όχι το βουνό. Σατιστικά και μόνο είναι αμελητέα.
Τα κανόνια μπορούν να κάνουν πολύ καλή δουλειά στο Σέλι, όπως κάνουν και στα Πηγάδια. Ο υετός τους είναι παρόμοιος, και οι θερμοκρασίες ίδιες. Εάν βαράνε τις πίσω πίστες, θα πηγαίνουμε για σκι όλο το χειμώνα[i]
"

alexis37
27-01-11, 18:38
Δοκιμαστικο το κανονι λογικα. Για κατι περισσοτερο και πιο πολλα χρηματα αλλα και νερο... πολυ νερο. οσο για το ρευμα στα τροχοσπιτα με ενα τηλεφωνο στο κεντρο θα σας ελεγαν οτι δεν υπαρχει

herman
27-01-11, 18:48

...............[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley20.gif......

Το Σέλι δεν είναι άχιονο. Κάθε χρόνο λειτουργεί το Αρσούμπασι (το ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ). Φυσικά κάποιοι θα πουν πόσες ημέρες λειτουργεί. Το θέμα δεν είναι πόσες ημέρες λειτουργεί, αλλά πόσοι πηγαίνουν. Γιατί και το Καιμακ κρατάει χιόνι άλλα ελάχιστοι πηγαίνουν τις τελευταίες ημέρες λειτουργίας και κλείνει λόγο έλλειψης πελατών και όχι χιονιού.
Δεδομένης της κατάστασης (καιρικής) ποιες είναι επιλογές; Να το αφήσουμε στην τύχη του (όποτε χιονίσει), που σημαίνει ότι παρατάμε όσα επενδύθηκαν. Τα χρήματα που επενδύθηκαν δεν είναι του Έλληνα φορολογούμενου; Πρέπει να τα πετάξουμε στα σκουπίδια επειδή δεν αρέσει σε κάποιους τα έργα που γίνονται εκεί; Τόσο πολύ πονάει; Η δεύτερη επιλογή είναι η τεχνητή χιονόπτωση έτσι ώστε να λειτουργεί περισσότερες ημέρες. Το πλεονεκτήματα της τεχνητής χιον. τα βλέπουμε στα πηγάδια και δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.
Αν τι να χαίρεστε που γίνονται επενδύσεις δυσφορείτε. Είναι δυνατόν να έχετε τόσο μεγάλη εμπάθεια για ότι δεν γίνεται σε εσάς εκεί;

Αυτό που έμαθα στα λίγα χρόνια που πήγα σχολείο είναι ότι ένας γενικός κανόνας πρέπει ισχύει στο σύνολο των περιπτώσεων. Εάν δεχτούμε ότι το Σέλι είναι νεκρό το ίδιο δεν πρέπει να δεχτούμε και για τα Καλάβρυτα; Ούτε αυτό λειτουργεί φέτος (τα προηγούμενα χρόνια δεν είχε πρόβλημα). Πόσα χρόνια πρέπει να υπολογίζονται ώστε ένα χιονοδρομικό να θεωρηθεί νεκρό; Ένα, δύο, τρία ή όσα μας βολεύει;

Η αξιολόγηση ενός χιονοδρομικού πρέπει να ξεκινάει από τον σύνολο των πελατών που απευθύνεται. Το Σέλι που βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την Θεσσαλονίκη (το δεύτερο μεγαλύτερο αστικό κέντρο της χωράς), την Κοζάνη, την Κατερίνη, την Λάρισα (με την ολοκλήρωση των έργων στα Τέμπη και Πλαταμώνα) και φυσικά τον νομό Ημαθίας. Η διαδρομή είναι ξεκούραστη χωρίς προβλήματα, ιδιαίτερα σημαντικό για όσους έχουν παιδιά. Τα παιδιά είναι οι αυριανοί πελάτες των χιονοδρομικών.
Μήπως κάποιοι φοβούνται ότι η αναβάθμιση του Σελίου θα θίξει τα οικονομικά τους συμφέροντα;

Εγώ έμαθα σκι επειδή είμαι από την Βέροια. Εάν δεν υπήρχε το Σέλι το πιο πιθανό είναι να μην μάθαινα σκι. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα πήγαινα στο Παρνασσό, στα Καλάβρυτα, την Βασιλίτσα, στο Καιμακ. και τα παιδιά μου μαθαίνουν σκι (+2 χιονοδρόμοι). Είναι κατανοητό ότι η εξέλιξη του Σελίου και όλων των περιφερικών χιονοδρομικών βοηθάει την ανάπτυξη της χιονοδρομίας σε όλη την χώρα. Από αυτή την ανάπτυξη κερδίζουν όλοι και όχι μόνο ένα χιονοδρομικό.

"

carve
27-01-11, 20:45
Το Σέλι δεν είναι άχιονο. Κάθε χρόνο λειτουργεί το Αρσούμπασι (το ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ). Φυσικά κάποιοι θα πουν πόσες ημέρες λειτουργεί. Το θέμα δεν είναι πόσες ημέρες λειτουργεί, αλλά πόσοι πηγαίνουν. Γιατί και το Καιμακ κρατάει χιόνι άλλα ελάχιστοι πηγαίνουν τις τελευταίες ημέρες λειτουργίας και κλείνει λόγο έλλειψης πελατών και όχι χιονιού.

[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif Η διαρκεια λειτουργίας του Αρσούμπασι πλησιάζει κατα πολύ τη διαρκεια λειτουργίας των πηγαδιών.
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif

Εγώ έμαθα σκι επειδή είμαι από την Βέροια. Εάν δεν υπήρχε το Σέλι το πιο πιθανό είναι να μην μάθαινα σκι. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα πήγαινα στο Παρνασσό, στα Καλάβρυτα, την Βασιλίτσα, στο Καιμακ. και τα παιδιά μου μαθαίνουν σκι (+2 χιονοδρόμοι). Είναι κατανοητό ότι η εξέλιξη του Σελίου και όλων των περιφερικών χιονοδρομικών βοηθάει την ανάπτυξη της χιονοδρομίας σε όλη την χώρα. Από αυτή την ανάπτυξη κερδίζουν όλοι και όχι μόνο ένα χιονοδρομικό.

Τι είπε ο άνθρωπος?? Ακουσε κανείς?? Δε ξερω ποσα χρόνια πηγες στο σχολειο φιλε μου, αλλα σίγουρα ο τρόπος σκεψης σου κυμαίνεται σε πολυ υψηλα επίπεδα! http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif
http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif
Μακροπρόθεσμα δηλαδή συμφέρει σε ΟΛΑ τα χκ να αναπτυχθεί η χιονοδρομία. Είναι παραδεκτό δε πως με μια ενδεχόμενη υποβάθμιση του Σελίου (το κοντινότερο χκ σε αστικό κέντρο μεγαλύτερο του 1εκ κατοίκων στην Ελλάδα) η χιονοδρομία στην Ελλάδα θα σταματήσει να αναπτύσεται. Είναι γεγονός πως η χιονοδρομία δεν αναπτύσεται ουτε απο την τηλεόραση ουτε απο το ιντερνετ. Και φυσικά αν η χιονοδρομια δεν αναπτύσεται θα φτάσουμε στο μελλον (το πολυ σε 15 χρόνια) να μην υπάρχουν αρκετοί σκιερ για να λειτουργήσουν τα χκ μας κεντρα.

Επομένως οποιος δε βλέπει οτι το συμφέρον της Ελληνικής χιονοδρομίας (σκιερ + χκ + επιχειρήσεις που ζουν απο το χιονι) είναι να κρατηθεί το Σέλι ζωντανό, τότε είτε δεν είναι σε νοητική θέση να το καταλαβει είτε βλέπει την έννοια χιονοδρομίκη ανάπτυξη εντελώς εφήμερα.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gif

Ανάπτυξη λοιπόν φίλοι μου. Το 95% των Ελληνων κατηγορούν την κυβέρνηση οτι με τα μετρα που πέρνει υποβαθμίζει την ανάπτυξη. Παρα ταυτα, η διοικηση του Σελίου κάνει βήματα ανάπτυξης σε τούτους τους χαλεπούς καιρούς. Ένα μπράβο είναι το λιγότερο που μπορούμε να πούμε, οπως το ιδιο κάναμε οταν τα Πηγάδια κρατάνε ζωντανό το χκ τους με πολύ προσπάθεια και δουλεια, οπως το ιδιο ειπαμε και στο Πισοδερι για τις πρωτοβουλιες του νυχτερινου σκι και του heli ski, οπως εχουμε επικροτήσει ολες τις καλές ενέργειες!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif

Ας μην ψοφίσει λοιπον η κατσικα του γείτονα γιατι απο το γαλα της μπορεί καποια μερα να πιει το παιδί μου.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gif

Παμε γερά σημερα το βράδυ .. cross your fingers
"

selas777
27-01-11, 21:20
Άντε αφήστε τα αυτά και βγάλτε τα πέδιλα απ το πατάρι!

snowman36
27-01-11, 22:01
Συννεφιασμενος ουρανος που κοκκινιζει...απνοια και -4,8 τωρα στο χωριο.

dimit
27-01-11, 22:46
αντε να χρησιομοποιήσω και τις χιονορακέτες ξανα φέτος.Μόνο στον γεροντόβραχο έχουν χρησιμοποιηθεί και είναι κρίμα... δεν θελω γυφτιές φέτος!!!! Να θαφτούμε τώρα από χιόνι!!!! απο το μεσημερι αύριο θα είμαι και εγώ πάνω.

dimit
27-01-11, 22:47
σνοουμαν βγάλε φοτος τα πατσαβούρια!!

harder
27-01-11, 23:00
Το Σέλι δεν είναι άχιονο. Κάθε χρόνο λειτουργεί το Αρσούμπασι (το ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ). Φυσικά κάποιοι θα πουν πόσες ημέρες λειτουργεί. Το θέμα δεν είναι πόσες ημέρες λειτουργεί, αλλά πόσοι πηγαίνουν. Γιατί και το Καιμακ κρατάει χιόνι άλλα ελάχιστοι πηγαίνουν τις τελευταίες ημέρες λειτουργίας και κλείνει λόγο έλλειψης πελατών και όχι χιονιού.[i]http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif* Η διαρκεια λειτουργίας του Αρσούμπασι πλησιάζει κατα πολύ τη διαρκεια λειτουργίας των πηγαδιών.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif

Εγώ έμαθα σκι επειδή είμαι από την Βέροια. Εάν δεν υπήρχε το Σέλι το πιο πιθανό είναι να μην μάθαινα σκι. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα πήγαινα στο Παρνασσό, στα Καλάβρυτα, την Βασιλίτσα, στο Καιμακ. και τα παιδιά μου μαθαίνουν σκι (+2 χιονοδρόμοι). Είναι κατανοητό ότι η εξέλιξη του Σελίου και όλων των περιφερικών χιονοδρομικών βοηθάει την ανάπτυξη της χιονοδρομίας σε όλη την χώρα. Από αυτή την ανάπτυξη κερδίζουν όλοι και όχι μόνο ένα χιονοδρομικό.Τι είπε ο άνθρωπος??* Ακουσε κανείς??* Δε ξερω ποσα χρόνια πηγες στο σχολειο φιλε μου, αλλα σίγουρα ο τρόπος σκεψης σου κυμαίνεται σε πολυ υψηλα επίπεδα!* http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifΜακροπρόθεσμα δηλαδή συμφέρει σε ΟΛΑ τα χκ να αναπτυχθεί η χιονοδρομία.** Είναι παραδεκτό δε πως με μια ενδεχόμενη υποβάθμιση του Σελίου (το κοντινότερο χκ σε αστικό κέντρο μεγαλύτερο του 1εκ κατοίκων στην Ελλάδα) η χιονοδρομία στην Ελλάδα θα σταματήσει να αναπτύσεται.* Είναι γεγονός πως η χιονοδρομία δεν αναπτύσεται ουτε απο την τηλεόραση ουτε απο το ιντερνετ.* Και φυσικά αν η χιονοδρομια δεν αναπτύσεται θα φτάσουμε στο μελλον (το πολυ σε 15 χρόνια) να μην υπάρχουν* αρκετοί σκιερ για να λειτουργήσουν τα χκ μας κεντρα.Επομένως οποιος δε βλέπει οτι το συμφέρον της Ελληνικής χιονοδρομίας (σκιερ + χκ + επιχειρήσεις που ζουν απο το χιονι) είναι να κρατηθεί το Σέλι ζωντανό, τότε είτε δεν είναι σε νοητική θέση να το καταλαβει είτε βλέπει την έννοια χιονοδρομίκη ανάπτυξη εντελώς εφήμερα.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley19.gifΑνάπτυξη λοιπόν φίλοι μου.* Το 95% των Ελληνων κατηγορούν την κυβέρνηση οτι με τα μετρα που πέρνει υποβαθμίζει την ανάπτυξη.* Παρα ταυτα, η διοικηση του Σελίου κάνει βήματα ανάπτυξης σε τούτους τους χαλεπούς καιρούς.* Ένα μπράβο είναι το λιγότερο που μπορούμε να πούμε, οπως το ιδιο κάναμε οταν τα Πηγάδια κρατάνε ζωντανό το χκ τους με πολύ προσπάθεια και δουλεια, οπως το ιδιο ειπαμε και στο Πισοδερι για τις πρωτοβουλιες του νυχτερινου σκι και του heli ski, οπως εχουμε επικροτήσει ολες τις καλές ενέργειες!http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gifΑς μην ψοφίσει λοιπον η κατσικα του γείτονα* γιατι απο το γαλα της μπορεί καποια μερα να πιει το παιδί μου.http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifhttp://forum.snowreport.gr/smileys/smiley2.gifΠαμε γερά σημερα το βράδυ .. cross your fingers

http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif http://forum.snowreport.gr/smileys/smiley32.gif"

alexispi
28-01-11, 08:05
Λοιπον, η κάμερα που βλεπει στην παιδική δεν μ'αρεσει! Είναι εστιασμένη στο άπειρο και δεν μπορείς να δεις το χιόνι που πέφτει. Πέρυσι που ήταν στημένη κάπου στο lift έβλεπες καλύτερα το χιόνι.
Εγώ θέλω να το βλέπω να πέφτει να πορώνομαι!!! [i] Edited by: alexispi "

sorkis
28-01-11, 08:22
Λοιπον, η κάμερα που βλεπει στην παιδική δεν μ'αρεσει! Είναι εστιασμένη στο άπειρο και δεν μπορείς να δεις το χιόνι που πέφτει. Πέρυσι που ήταν στημένη κάπου στο lift έβλεπες καλύτερα το χιόνι.
Εγώ θέλω να το βλέπω να πέφτει να πορώνομαι!!! [i]

Δεν έχεις άδικο!!! Τουλάχιστον όμως έχουμε την κάμερα στο υδραγωγείο όπου φαίνεται καλά τι χιονάκι έχει πέσει."

alexispi
28-01-11, 09:44
Δεν έχεις άδικο!!! Τουλάχιστον όμως έχουμε την κάμερα στο υδραγωγείο όπου φαίνεται καλά τι χιονάκι έχει πέσει.

Ποια είναι αυτή?

sorkis
28-01-11, 10:07
Δεν έχεις άδικο!!! Τουλάχιστον όμως έχουμε την κάμερα στο υδραγωγείο όπου φαίνεται καλά τι χιονάκι έχει πέσει.

Ποια είναι αυτή?

http://www.snowreport.gr/snowcam/seli/seli2.html

dimit
28-01-11, 12:21
η νεα είναι.τώρα ανεβαίνω και εγω. μερική λειτουργία σήμερα. αυριο ας ανοιξει και το αρσούμπασσι....αύριο..

Ε.Χ.Κ.Σ.
28-01-11, 16:19
Μερική λειτουργία

Το πολυπόθητο χιονι επιτέλους ήρθε. Οι αγαπημένες μας πλαγιές είναι λευκές και πάλι. Μέχρι αυτη την ώρα ο χιονιάς έριξε 25 εκατοστά χιόνι και συνεχίζουμε. Το σαββατοκύριακο θα λειτουργησουν τα baby lift στη βάση του χιονοδρομικού. Σήμερα το βράδυ οι χιονοστρωτηρες θα πιάσουν δουλειά στις πίστες του Αρσούμπασι. Το πρωί θα εκτιμηθεί η κατάσταση των πιστών με γνώμονα την απόλυτη ασφάλεια των χιονοδρόμων και μόνο. Με δεδομένη την παρούσα κατάσταση δεν αποκλείεται το Σάββατο ή τη Κυριακή οι φίλοι του Σελίου να απολαύσουν το χιόνι στο Αρσούμπασι.

http://www.seli-ski.gr/photos/news/ag&#111;nas_3.jpg

Μη ξεχάσετε τις αλυσιδες σας!

Εκ του ΕΧΚ Σελίου "

alexispi
28-01-11, 16:22
Αντε, άντε!!! Και καθ όλη την εβδομάδα θα ρίχνει κι από λίγο...
[i]"